Afty v puse – vše o zdraví

Afty jsou bílé až nažloutlé vřídky zarudlé na okrajích, velké většinou do jednoho centimetru. Vyskytují se na vnitřní straně tváří a úst nebo spodní straně jazyka.

Afty jsou vždy doprovázené nepříjemnou bolestí. Znepříjemňují žvýkání, polykání i mluvení. Náchylnější jedinci mohou trpět aftami i několikrát ročně a někteří šťastlivci se s nimi třeba nesetkají nikdy.

 

Afty v puse - Vše o zdraví Příčiny a příznaky aft

Proč afty vznikají? Přesná příčina je dodnes záhadou. Proto při léčbě aftů bojujete pouze proti jejich příznakům. Nejvíce postihují jedince s narušenou imunitou, ženy před menstruací kvůli hormonálním výkyvům a ty, co dlouhodobě čelí stresu. Na afty jsou náchylnější kuřáci. Dále se uvádí nedostatek vitaminu B, kyseliny listové nebo železa. 

Jak afty poznáte?

První přichází citlivost a bolest v oblasti dutiny ústní. Časté je řezání a pálení. Bolest se zhoršuje při tom, když jíte a pijete. Sledujte průběh nemocí obzvlášť u svých dětí a zabraňte jejich dehydrataci. 

Afty v puse - Vše o zdraví Prevence

Pečujte správně o hygienu dutiny ústní a předejděte tvorbě bakterií. Rozhodně si nepořizujte tvrdý zubní kartáček, který sliznici snadno naruší. Také myslete více na to, co jíte. Dodávejte pravidelně do těla potřebné vitamíny.

Obzvláště, když víte, že jste na tvorbu aft náchylní – doplňujte pravidelně vitamin B, kyselinu listovou a železo. Vynechejte z jídelníčku kořeněná jídla, alkohol a horké nápoje.

Vyhýbejte se stresovým situacím. 

Jak ošetřit afty

Afty obvykle ustoupí samovolně i bez léčby během 7 až 10 dnů. Provází je nepříjemná bolest, kterou utlumíte pomocí léků na afty.

Konkrétní bolestivé místo potírejte roztoky a gely, které mají anestetické účinky. Přípravky vytváří na aftě tenkou vrstvu, která chrání před podrážděním jídlem či dalším nežádoucím poraněním. – např.

Solcoseryl nebo Aloclair. Na afty je také vhodný Tantum Verde ve formě roztoku, spreje či pastilek. 

S afty ve valné většině případů nemusíte jít k lékaři. Ve chvíli, kdy se afty nehojí ani po dobu třech týdnů, raději lékaře navštivte. 

Afty v puse - Vše o zdraví Babské rady na afty

Heřmánek a šalvěj mají protizánětlivé účinky. Na zklidnění bolestivých míst zkuste vyplachovat ústa odvary z těchto bylin. Z dalších osvědčených babských rad se doporučuje potírání včelím medem. Cucání kostek ledu vám přinese dočasnou úlevu od bolestivých aft. Propolis bolavou sliznici pomáhá zklidnit a současně ji dezinfikuje. 

Co na koutky

Источник: https://www.benu.cz/jak-na-afty

Afty: příčina a řešení

Bolí, pálí, jsou nevzhledné, otravné a naše populace se údajně dělí na lidi, kteří je mívají a na ty, kteří je ani nikdy mít nebudou. Řeč je o aftech, malých vřídcích, které dokáží člověka pořádně potrápit. Chcete vědět, jak na ně?

Afty jsou červeně ohraničené bílé, nažloutlé nebo našedlé vředy, které se objevují v dutině ústní, a to především na vnitřní straně tváří, jazyku, rtech nebo dásních, ale také v krku.

Vystupují trochu nad povrchu sliznice a mohou se objevovat izolovaně nebo naopak ve vysokém počtu. Jsou velmi nepříjemné, neboť je provází pálivá bolest, a tak mohou člověka omezovat v příjmu potravy či tekutin.

Samy o sobě sice nejsou vážnou zdravotní komplikací, jejich častý výskyt ale může souviset s jinými nemocemi, proto není radno je podceňovat.

Proč vznikají afty?

Přesné příčiny vzniku aftů se zatím lékařům nepodařilo objasnit.

Pravděpodobně je ale tendence k jejich rozvoji dědičná a má na ni vliv stres, nedostatek některých vitamínů, kyseliny listové nebo železa, ale i mechanické poškození a konzumace některých potravin – obzvlášť těch, které mohou sliznici poranit nebo také mykózy v ústech. Pokud člověka spolu s častými afty trápí i trávicí a střevní potíže, může se jednat o autoimunitní onemocnění, jako je například Crohnova choroba, celiakie nebo také AIDS.

Prevence aftů

V případě, že vás čas od času afty potrápí a jste si jisti, že nejsou důsledkem žádné poruchy imunity, je dobré těmto bolavým vřídkům předcházet. Možností je hned několik:

  • zvyšte příjem vitamínů skupiny B, speciálně vitamínu B12, který obsahují zejména vnitřnosti nebo i jiná masa
  • zvyšte příjem kyseliny listové neboli vitamínu B9, tu najdete hlavně v zelené zelenině, salátech nebo ořeších
  • na nějaký čas z jídelníčku vyřaďte citrusy, je v nich totiž kyselina citronová, jež ústní sliznici dokáže poškodit
  • vyřaďte i konzumaci červeného vína
  • vyvarujte se konzumace jídel, o kterých víte, že u vás tvorbu aftů v minulosti způsobily
  • dodržujte hygienu příborů a nádobí

Afty v puse - Vše o zdraví

Afty ustupují samy bez jakékoli léčby obvykle po jednom týdnu. Pokud ale chcete proces hojení uspíšit nebo alespoň zmírnit nepříjemné průvodní jevy aftů, vyberte si některý z přípravků k tomu určených (gely, spreje, roztoky..)

Co platí na afty

  • Na afty na rtu platí gely, které lze snadno aplikovat přímo na postižená místa a vzhledem k jejich kompaktnější konzistenci na nich i dobře drží.
  • Afty v krku vyřeší ústní spreje, jež je díky dlouhé trysce možné aplikovat i na vzdálenější místa v ústní dutině.
  • Na afty na jazyku, dásních a tvářích se hodí ústní výplachy a roztoky, kterými lze jednoduše ošetřit celou ústní dutinu.
  • Zároveň je při léčbě aftů vhodné zajistit tělu dostatečný přísun vitamínu B, který se postará o obnovu tkání zevnitř.

Afty v puse - Vše o zdraví

‚K výplachům úst můžeme použít hojivé bylinky, které podporují imunitní systém sliznic a pokožky. Nejběžněji se k výplachům používá šalvěj lékařská, řepík lékařský nebo heřmánek římský. Afty můžeme potírat i propolisovou tinkturou. Příznivě ovlivňuje zdraví sliznic a má mnoho pozitivních účinků při snížené imunitě. Propolis můžeme užívat i ve formě spreje.‘ (PharmDr. Kamila Horníčková)

Afty u dětí

Stejně jako dospělé, i děti, a to už od kojeneckého věku, mohou trápit afty. A právě u těch nejmenších se může jednat o poměrně zásadní problém. Afty samy o sobě je sice na zdraví vysloveně neohrožují, velmi často se ale stává, že kvůli vysoké bolesti malé děti přestávají jíst a pít.

Afty v puse - Vše o zdraví

‚Afty u miminek řešte co nejdříve. Pro tyto účely se hodí Neocide gel, který se nanáší přímo na vřídky. Neocide napomáhá bránit množení patogenů v pusince a k rychlé regeneraci poškozené tkáně. Použít můžete i léčivý přípravek Calgel, který díky lokálnímu anestetiku mírně znecitliví bolestivá ložiska.‘ (Mgr. Pavla Horáková a PharmDr. Kamila Horníčková)

Pokud se vám však zdá, že žádný z uvedených přípravků na vaše miminko nezabírá, neváhejte s návštěvou lékaře.

Náš tip

Používejte měkký zubní kartáček a jemnou zubní pastu bez mentolu a dráždivých látek. Někdy je příčina aftů způsobena alergií na některé složky ve stravě nebo právě v nové zubní pastě. Pokud se stav aftů po určité době nehojí, kontaktuje svého zubního lékaře.

Источник: https://www.lekarna.cz/clanek/afty-pricina-a-reseni/

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s afty?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Afta je bělavý nebo žlutavý malý bolestivý vřídek, často olemovaný červeně. Afty se nejčastěji objevují v ústní dutině, na vnitřní straně tváře, dále pak na patře nebo jazyku. Můžeme rozlišit malé a velké afty.

Malé afty vymizí samovolně do deseti dnů, bez toho, aby zanechaly jizvu. Velké afty se mohou hojit pomaleji, někdy i několik týdnů, a zanechat jizvy. Velké afty často velice bolí, hlavně při jídle a pití.

Nepříjemná bolest se obvykle objeví už den v předstihu.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s afty?

Afty představují naši zlost nad nesprávným rozhodnutím. Afty mají lidé, kteří v sobě mají negativní myšlenky nebo se trápí negativním myšlením. Většinou je toto myšlení spojeno s jinou osobou, na kterou se zlobí. Touha pomstít se někomu, kdo se k dotyčnému zachoval špatně, je pro afty živnou půdou.

Afty se mohou objevit také tehdy, pokud se nám něco stále nelíbí, nejsme spokojeni se životem. Pokud nevyřkneme to, co se nám nelibí a převalujeme svůj vztek v dutině ústní. Neláska k sobě přináší opakované afty a také to, že se sami sobě nelíbíme, vyčítáme si určité věci, chceme změnit svůj vzhled a nejde nám to, protože pro to nic nedokážeme udělat.

Zajímavé:  Léky Na Rozpouštění Žlučníkových Kamenů?

Položte si následující otázky:

Trápíte se zlobou na druhé? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezapomínáte na sebe? Máte často stres? Trpíte strachem?

Afty se mi objevovaly od dětství. A především v době, kdy jsem se hádala s rodiči. Vždy jsem zažívala obrovský vztek a nakonec jsem neuměla říci, co si myslím, a svůj vztek jsem držela v sobě.

Od té doby, co jsem se už naučila komunikovat a svého vzteku se zbavit, afty se mi objevují jen výjimečně. Především, když se zlobím sama na sebe a nelíbím se sama sobě, tak za nějaký čas se mi aft objeví.

Už se snažím vždy těmto stavům předcházet, ale ne vždy se mi to daří. Pomáhají mi i větší dávky B-komplexu.

Jak k nám problémy s afty promlouvají?

Tvorbou aftů.

Jak vyléčit problémy s afty?

Pěstujte sebelásku a především dávejte sami sobě pozornost a lásku. Mějte na sobě rádi všechny nedokonalosti. Pokud se na někoho zlobíte, snažte se své zloby zbavit, třeba tím, že dotyčnému napíšete dopis, který po sepsání roztrhejte.

Na fyzické úrovni je vhodným prostředkem zbavit se stresu, zátěží, což souvisí s rovnováhou imunitního systému. Pokud je ochranný systém organismu oslabený, opět se zvyšuje riziko poškození ústní sliznice.

Afty se také objevují častěji u jedinců se zubními protézami nebo rovnátky. Rizikem je i kouření nebo pravidelné žvýkání tabáku. Dalším rizikem je nedostatek vitamínů, hlavně skupiny B. Někdo může být i alergický na složky některých zubních past nebo potravin.

Také zlozvyky v podobě okusování nebo žvýkání tváří, rtů nebo jazyka mohou přivodit afty.

Jelikož afty velmi závisí na stavu imunitního systému, je jeho podpora jedním ze způsobů prevence těchto obtíží.

Posílení imunitního systému spočívá ve správné životosprávě, dostatku spánku a vyhýbání se dlouhodobým stresům. Na afty vám pomůže užívání vitamínů skupiny B, kam patří např. kyselina listová (běžně se prodávají v tzv.

B-komplexu), protože drobné vřídky na ústní sliznici jsou jedním z prvních příznaků jejich nedostatku.

Při bolestech pomáhá cucat kostku ledu, která ústní dutinu celkově znecitliví. Dalším pomocníkem jsou výplachy heřmánkem nebo se můžete setkat i se speciálními bylinnými ústními vodami, které by taktéž měly ústní dutinu zklidnit a dezinfikovat.

Při akutní aftě se vyvarujte kořeněných a pálivých jídel a kávy, dále jinak dráždivých a kyselých jídel, jako jsou citrusy nebo rajčata a papriky. Kouření a žvýkání tabáku, ale i žvýkaček, může ústní sliznici také dráždit.

Afirmace pro léčbu: „Láskyplně přijímám vše, co mi přichází, a také vím, že se mohu vždy svobodně rozhodnout. Cítím se v bezpečí.“

Šárka Vávrová

Afty v puse - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Save

Источник: https://zeny.iprima.cz/zdravi/rec-tela-co-nam-odkryvaji-potize-s-afty

Afty v puse a na jazyku: Co pomáhá?

Otravné boláky v puse upozorňují na sníženou imunitu a nedostatek některých živin v organismu. Proč přesně vznikají a jak se jim účinně bránit?

Nepříjemné boláky v dutině ústní trápí pětinu populace

Afty jsou bělavé nebo žlutobílé léze vzniklé prasknutím puchýřků, nejčastěji v puse, na jazyku nebo v krku. Ztěžují žvýkání, polykání, čištění zubů i mluvení. Jsou bolestivé, plné bakterií a někdy mohou i krvácet.

Nejčastější zánětlivé onemocnění ústní sliznice trápí opakovaně asi pětinu Čechů. Nevyhýbá se ženám, mužům ani dětem. Větší riziko však hrozí ženám a mladým lidem do 30 let. Někdo se s afty setká pouze jednou za život, někdo pak vřídky nachází v ústech i několikrát ročně.

Proč jsou afty častější u žen?

Kateřina Cajthamlová v rozhovoru pro Český rozhlas vysvětlila, proč je výskyt aft o něco častější u žen než u mužů. Hlavním důvodem jsou prý ztráty železa během menstruace.

Kdy konečně zmizí?

Menší afty o velikosti 1–4 milimetrů většinou samovolně zmizí za 7 až 10 dnů. Velké vřídky dosahující průměru až přes 3 centimetry se však hojí i několik týdnů. Často po sobě zanechávají památku v podobě jizvy.

Typická místa pro výskyt aft:

  • vnitřní strany tváří
  • vnitřní strana rtů
  • dásně
  • jazyk

Podle Wikipedie se afty začínají objevovat nejčastěji už během dětství či dospívání a po několika letech výskyt vřídků postupně mizí. Afty s sebou nesou nepříjemné pocity pálení, svědění nebo bodání. Vše se zhoršuje fyzickým kontaktem s potravinami a nápoji.

Nejčastější příčiny

Přesná příčina vzniku aft není vědecky objasněná. Podle všeho se jedná o souhrn několika faktorů a prim hraje narušený imunitní systém.

  • snížená obranyschopnost organismu
  • nachlazení nebo chřipka
  • únava a stres
  • hormonální nerovnováha
  • blížící se menstruace
  • nedostatek B komplexu
  • nedostatek železa

Dále:

  • alergie na konzervační látky v potravinách (kyselina benzoová a sorbová)
  • podprůměrné BMI
  • nošení rovnátek nebo protéz
  • nevhodný zubní kartáček
  • zvýšená citlivost na složky zubních past (nejčastěji fluor)
  • kouření
  • příliš častá konzumace alkoholu

Afty může způsobit i poškození výstelky ústní dutiny, ke kterému dochází při kousnutí do tváře či jazyka, konzumaci ostrých jídel, sýrů či oříšků a také žvýkání tvrdých a křupavých potravin.

Magazín Medical News Today dodává, že afty může způsobit i virová infekce (herpes), chemoterapie, kvasinková infekce, suchost v ústech, užívání některých antibiotik, Bechtěrevova nemoc, Crohnova choroba nebo systémový lupus.

Domácí léčba

K boji s afty je třeba se vyzbrojit potřebnými vitaminy a vyváženým jídelníčkem. V drtivé většině případů se vám afty zahojí samovolně do několika dnů bez pomoci lékaře. Pokud se přidá ještě horečka, vřídky nemizí ani po 3 týdnech nebo kvůli bolesti nemůžete vůbec jíst ani pít, spěchejte k lékaři.

Chcete léčbu urychlit?

V lékárně se ptejte po dezinfekčních prostředcích, které snižují počet bakterií a tiší probíhající zánět – například Tantum Verde. Oblíbená jsou i lokální anestetika ve formě roztoku nebo gelu, která na aftě vytváří tenkou ochrannou vrstvu.

Těmto potravinám se s afty v ústech radši vyhněte:

  • káva
  • alkohol
  • výrazné koření
  • citrusy
  • kiwi
  • jahody
  • ananas
  • žvýkačky

Chcete afty vypudit? Vyhněte se horkým, ostrým, slaným, kyselým a křupavým jídlům.

Server NCBI doporučuje vyřadit z jídelníčku také tvrdé pečivo a perlivé nápoje. Pozor také ne jednostrannou stravu s nedostatkem vitaminů a minerálů.

Babské rady

Afty v puse - Vše o zdraví

Naše babičky doporučovaly kloktání odvaru z heřmánku, řebříčku nebo šalvěje, oregano, arniku horskou, cibuli a kostky ledu. Jako dezinfekce skvěle působí propolis a potírání ústní sliznice medem.

Během léčby je důležité dopovat tělo potravinami podporujícími imunitní systém. Sáhnout můžete po třapatce nachové či vojtěšce. Pomáhá i kaktus nopál.

TIP: Osvědčenou babskou radou je kulička hroznového vína, kterou po rozkousání necháte chvíli působit v ústech. Podobný účinek mají výplachy slanou vodou.

Předejděte aftám zdravou stravou

1.     Najděte si pestrý a vyvážený jídelníček

Pro vybudování imunity je důležitý správně sestavený jídelníček. Dbejte na dostatečný příjem sacharidů, bílkovin i zdravých tuků. Nezapomínejte ani na čerstvou zeleninu a ovoce jako zdroj vlákniny.

Nevíte si s jídelníčkem rady? Obraťte se na zkušeného výživového poradce, který vám podá pomocnou ruku.

Nejlepší potraviny, které by na vašem talíři neměly chybět

  • zakysané mléčné výrobky
  • listová zelenina
  • brokolice
  • kysané zelí
  • paprika
  • špenát
  • hrášek
  • červená řepa
  • cibule
  • chřest
  • borůvky
  • luštěniny
  • červené maso
  • vejce
  • vlašské ořechy
  • kvasnice
  • med

2.     Doplňte potřebné vitamíny

Příjem vitaminů a minerálů ze stravy někdy nestačí. Pokud si myslíte, že všechny důležité mikroživiny jídlem do těla zkrátka nedostanete, zaměřte se na doplňky stravy. Za zkoušku stojí vitamin C a vitaminy skupiny B, nebo rovnou kombinace multivitaminů.

3.     Dostatečně spěte

Neponocujte a dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Pokud tělu odpíráte dlouhodobě spánek, snižují se schopnosti regenerace i zásoby potřebných vitaminů a minerálů. Organismus je pak oslabený, což zvyšuje i riziko vřídků v puse.

4.     Snižte hladinu stresu

Stejně jako spánek je důležitá také celková pohoda. Vyhýbejte se proto v dlouhodobém horizontu stresujícím situacím a pečujte o své duševní zdraví.

5.     Nezanedbávejte péči o ústní dutinu

Důležité je i pravidelné čištění zubů včetně mezizubních prostorů. Myslete na to, že dásním může uškodit i nadměrný tlak a síla vynaložená během čištění, stejně jako nevhodně zvolený zubní kartáček s tvrdými štětinami. Nechte si u svého zubního lékaře doporučit ten správný kartáček i styl čištění.

Nezapomínejte také na pravidelné kontroly u praktického lékaře. Vyloučí přítomnost zánětu v těle. Dlouhodobě neléčené záněty totiž mohou vést k vážnějším problémům.

Přejeme pevné zdraví a spoustu energie na vše, co si přejete.

afty imunita spánek stres vitamíny zdravá strava

Источник: https://www.bezhladoveni.cz/afty-v-dutine-ustni-a-krku-co-pomaha/

Jak se zbavit aftu v puse, na jazyku a v krku? – Zdraví.Euro.cz

  • Ke vzniku aftu přispívá také pojídání slaných brambůrků.
  • V dutině ústní se afty objevují nejčastěji kvůli nedostatku určitých látek.
  • Aft může vzniknout z různých důvodů, například následkem konzumace příliš kořeněného jídla.
  • Pokud chcete aftům předejít, konzumujte dostatečné množství vitamínu C. Ten je obsažený například v citrusových plodech.
  • Aft se může objevit také na jazyku.
  • Léčivé účinky má například lékořice.
Zajímavé:  Zablokovana Bederni Pater Projevy?

Afty jsou nepříjemné, bolestivé vřídky, které se mohou objevit kdekoli v dutině ústní. Nejčastěji se však vyskytují na jazyku nebo na vnitřních stranách úst. Bývají kulaté a oválné, často zbarvené do ruda, výjimkou však není ani bílá nebo žlutá barva.

Důvod jejich výskytu dosud není známý, určitý vliv má slabá imunita.

Afty se mohou objevit kdekoli v ústní dutině. Vytvořit se jich může i více najednou, což vede k nepříjemným pocitům při jezení, pití nebo čištění zubů. Pacienti mívají problém i s mluvením. Bolestivé vřídky se vyskytují:

  • Na jazyku
  • Na rtu
  • V krku
  • Na dásni
  • Na vnitřní straně tváře

Příčina tohoto onemocnění není známá, častěji se však objevuje u jedinců se sníženou imunitou. Na vznik aft mají vliv i hormonální výkyvy. Proto se často vyskytují u žen v období před menstruací.

Náchylnější jsou také jedinci s protézami a rovnátky nebo chroničtí kuřáci. Afty se objevují také při nedostatku vitamínu B, kyseliny listové nebo železa. Spouštěčem může být i stres.

Náchylnější jedinci mohou trpět aftami i několikrát ročně.

Afty v puse mívají různou velikost. Malá afta, která není větší než špendlíková hlavička, do deseti dnů samovolně zmizí a nezanechá po sobě žádnou jizvu. Větší boláky se naopak mohou hojit i po dobu několika týdnů a zanechat po sobě zjizvenou tkáň.

Jak se zbavit aftu?

Co na afty? Ideálně vitamíny, díky kterým boláky samy vymizí. Pokud jich však v ústech máte hned několik, nemůžete jíst ani pít a k onemocnění se vám přidala ještě horečka, vyhledejte lékaře. Stejně tak byste měli učinit i v případě, že aftami trpíte častěji než třikrát ročně a jejich léčba trvá déle než dva týdny.

Vzhledem k tomu, že přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není dosud známá, neexistuje ani jednoznačná léčba.

Na trhu jsou k dispozici různé dezinfekční prostředky, které pomáhají odstranit nadbytečné množství bakterií a předcházet zánětu. Stejně tak mohou pomoci i lokální anestetika ve formě gelů.

Jejich dočasným účinkem však může být ztráta chuti. Nejoblíbenější léky proti aftům jsou Herbadent, Corsodyl, Kamistad Solcoseryl.

Pokud se u váš afty rozvinuli, vyvarujte se konzumace:

  • Kořeněných jídel
  • Citrusů
  • Kávy
  • Alkoholu

Dále nekuřte a nežvýkejte žvýkačky.

Nově lze v některých stomatologických ordinacích podstoupit léčbu laserem. Tento způsob ošetření zmírňuje bolest a urychluje proces hojení. Současně předchází dalšímu vzniku aft.

Co pomáhá na afty podle babiček?

Postižené místo lze například zklidnit kloktadlem z heřmánku nebo cucáním kostky ledu. Bolavé sliznici prospěje také propolis, který má současně dezinfekční účinky.

Podobným pomocníkem je také cibule, která navíc přispívá k obranyschopnosti organismu. Dále můžete sáhnout například po bylinách podporujících imunitní systém. Tuto funkci má třeba vojtěška nebo kaktus nopál.

 Pro zklidnění bolesti můžete dále vyzkoušet roztok z šalvěje, nebo pastilky Cemio Alpské pastilky ŠALVĚJ a VITAMIN C.

Blahodárnou funkci má mimo jiné:

  • Oregano
  • Řebříček
  • Arnika horská

Jak aftám předejít?

Jelikož afty vznikají častěji při oslabené imunitě, je třeba ji pravidelně posilňovat. A to konkrétně:

  • Mít dostatek spánku
  • Konzumovat kvalitní stravu
  • Dodat tělu potřebné vitamíny

Doporučuje se také vyhýbat dlouhodobým stresovým situacím a neméně důležitá je dostatečná péče o dutinu ústní.

Afty foto

Источник: https://zdravi.euro.cz/leky/co-na-afty-na-jazyku-v-krku-a-puse/

Afty se objevují v důsledku oslabené imunity a nedostatku vitamínu B

Malé bolestivé afty potrápí v životě každého z nás.Foto: Profimedia.cz

Mělké vřídky s bílým středem a červeným okrajem o velikosti jednoho až tří milimetrů pokrývají sliznici buď samostatně, anebo ve větších shlucích v počtu deseti až sta vřídků. „Nejčastěji se objevují na jazyku, na patře či dásni. Samy o sobě nejsou nebezpečné, ale jsou velmi bolestivé a umí ovlivnit běžný život, protože s nimi lze těžko jíst i mluvit,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.

Za nejčastější příčiny lékaři považují slabou imunitu, nedostatek vitamínu B12, kyseliny listové, železa a zinku v organismu.

„Zhruba u třetiny pacientů s recidivou je nalezena snížená hladina ferritinu nebo železa v krvi. Někdy je objevena také chudokrevnost,“ přibližuje lékař Bohumil Ždichynec.

Významný podíl na vzniku, respektive na recidivě má dědičnost. Děti rodičů, kteří trpí na afty, mají velkou pravděpodobnost, že se vyskytnou i u nich. Velmi často se objevují rovněž u jednovaječných dvojčat. Někdy se s nepříjemnými vřídky potýkají i ženy během menstruace a těhotenství, a to kvůli nerovnováze hormonů v těle.

Viry a bakterie příčinou nebývají, ačkoli si to mnoho lidí myslí. Ty mají vliv až později při infekci aft a prodlužují dobu hojení. Naopak alergiím na určité druhy potravin – mimo jiné na jahody a ořechy, gluteny či látku SLS obsaženou v zubních pastách – se přisuzuje na vzniku aft v ústech stále větší podíl.

„Vyloučit nelze ani mechanické a chemické podráždění ústní dutiny, například kvůli ortodontickým aparátům, jako jsou rovnátka, špatně sedící zubní protéza či zubní kartáček, který je příliš tvrdý. Vliv mohou mít i amalgámové plomby a vzácně i druhotné poškození některými léky,“ dodává Ždichynec.

Afty zmizí obvykle spontánně do několika dní až týdnů, záleží na velikosti, množství, místě výskytu, typu a celkové obranné kondici člověka. Větší vřídky, které mohou dosahovat až velikosti 3 centimetrů, se hojí déle – v řádu několika měsíců – a zůstávají po nich jizvy.

Pro urychlení hojení lze již vzniklé afty ošetřit antisepticky za pomoci vhodné dezinfekce. Vyplatí se také zvýšit příjem vitamínu B, který obsahují například kvasnice, vejce, ořechy, celozrnné obiloviny, luštěniny, listová zelenina nebo brambory.

Důležité je však především posílit celkový imunitní systém. Teď po zimě se vyplatí projít jarní procedurou, při níž pročistíme střeva a upravíme jídelníček, který bude dietní, ale pestrý a bohatý na vitamíny řady B.

Obranyschopnost posiluje též dostatek spánku a odpočinku, vyhýbání se stresu, pravidelné cvičení a pohyb na čerstvém vzduchu.

To vše můžeme navíc podpořit kvalitními doplňky stravy, které tělu doplní důležité vitamíny a minerály, jež mu po zimě chybí.

„Důležité jsou především polyfenoly: antioxidanty, které mají pozitivní vliv na metabolismus a chrání tělo před škodlivinami. Vhodné je vsadit na přírodní doplňky stravy, které obsahují směs polyfenolů získaných z těch nejhodnotnějších rostlin,“ doporučuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.

Při stravování je dobré se vyhnout dráždivým a alergizujícím potravinám, kořeněným jídlům a citrusům, jejichž kyselé šťávy působí na sliznici agresivně. Také křupavé pokrmy, typicky chipsy, mohou zanechat stopy v podobě poraněné sliznice, kde se zanedlouho objeví bolestivý vřídek. Ani ocet nebo alkohol nejsou s citlivou měkkou tkání v ústní dutině velcí přátelé.

Častými pacienty jsou pak i kuřáci, protože cigarety obsahují cizorodé látky, které narušují sliznici ústní dutiny, která je pak náchylnější k zánětům a infekcím. Na již vzniklé afty působí naopak blahodárně heřmánek, lékořice a med.

Důležitá je i důkladná hygiena ústní dutiny. Používat bychom měli měkčí zubní kartáček a pastu bez pěnivé složky SLS. „Výsledky řady klinických studií ukazují, že pokud pacienti trpící častou tvorbou aft používají jemnější zubní pastu bez obsahu SLS, jejich afty se léčí rychleji než s běžnou zubní pastou,” upozorňuje MUDr. David Kadlec.

Alespoň jednou denně bychom si měli ústa vypláchnout jemnou ústní vodou, která neobsahuje alkohol.

Pokud při hojení nic nepomáhá, je dobré navštívit zubního lékaře, případně lékaře z ORL, kteří poradí další postup.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Источник: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/afty-se-objevuji-v-dusledku-oslabene-imunity-a-nedostatku-vitaminu-b-40064430

Afty: Příznaky, projevy a léčba – Mojezdraví.cz

Nejedná se sice o závažné onemocnění, ale bolestivý, bílý, červeně ohraničený vřídek uvnitř dutiny ústní znepříjemňuje žvýkání, polykání i mluvení.

Více o aftech se dočtete zde.

Příčina vzniku

Přesná příčina tohoto onemocnění není známá, nejčastěji však postihuje jedince s porušenou imunitou, která přímo ovlivňuje kvalitu ústní mikroflóry. Dalším faktorem ovlivňujícím vznik aft jsou hormonální výkyvy, z tohoto důvodu onemocnění postihuje ženy před menstruací.

Afty vznikají také při vysokém množství usazených škodlivin, právě proto jimi často trpí kuřáci, lidé s rovnátky nebo ústními protézami. Afty se ale mohou objevit i při nedostatku vitaminu B, kyseliny listové nebo železa a také u těch, kteří dlouhodobě čelí stresovým situacím.

Výskyt většího počtu aft – tzv. stomatitis aphtosa – se připisuje primoinfekci herpetickým virem. U dětí se kromě nálezu v dutině ústní může objevit i zvýšená teplota či horečka spolu se zvýšenou tvorbou slin. Náchylnější jedinci mohou trpět aftami i několikrát ročně.

Zajímavé:  Léky Na Recept Bez Receptu?

Další informace o aftech najdete zde.

Příznaky a projevy

Vznik afty můžeme zpozorovat už den před jejím objevením, prvním příznakem je totiž velmi citlivá až bolestivá sliznice. Aft se může v ústech objevit hned několik najednou.Malá afta, ne větší než špendlíková hlavička, by měla do deseti dnů samovolně vymizet, a to bez zanechání jizvy. Oproti tomu velká afta se může hojit i několik týdnů a zanechat v dutině ústní jizvy.

Nepříjemná řezavá bolest, která afty provází, je častou příčinou odmítání příjmu potravy a tekutin. Je proto zvláště důležité věnovat pozornost průběhu onemocnění především u dětí, a zabránit tak snadné dehydrataci.

Nenašli jste, co jste hledali?vředyinfekcevitamínyvitamin B

Léčba aftů

Afty by měly za normálních okolností a s pomocí vitaminů po několika dnech samy vymizet. Pokud jich ale v ústech máte více než 4 nebo vás bolí natolik, že nemůžete pít, či vám dokonce způsobují horečku, neotálejte s vyhledáním lékaře. Pokud trpíte afty více než třikrát ročně nebo jejich léčba trvá déle než dva týdny, taktéž vyhledejte odbornou pomoc.

Jak nejlépe pečovat o vaše ústa se dozvíte zde.

Jelikož stále neznáme přesnou příčinu vzniku aft, jejich léčba není jednoznačná. Často se můžete setkat s desinfekčními prostředky, které pomohou odstranit nadbytečné množství bakterií, a brání tak vzniku zánětů.

Na trhu najdete také lokální anestetika, tedy léky, které zmírní bolest provázející afty. Je však potřeba použít gely s vysokou přilnavostí, které postižené místo překryjí i ve vlhkém prostředí dutiny ústní.

Vedlejším účinkem těchto gelů může být dočasná ztráta chuti.

  • Po dobu výskytu aft se vyvarujte konzumace kořeněných jídel, citrusů, kávy a alkoholu, kouření a žvýkání žvýkaček.
  • Více o léčbě aftů zjistíte zde. 

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.

Nově se také můžete ve stomatologických ordinacích setkat s laserovým ošetřením aft. Toto ošetření zmírňuje bolest, urychluje proces hojení a předpokládá se snížené riziko opakovaného výskytu na takto ošetřeném místě.

V případě velkých a bolestivých aft při nošení rovnátek pomáhá i dočasné omezení dráždění sliznice dutiny ústní, např. pomocí vosků.

Domácí léčba a babské rady

Postižené místo pomůžou zklidnit cucání kostky ledu nebo heřmánkové výplachy. Účinným pomocníkem je i propolis, který bolavou sliznici zklidní a dezinfikuje.

Stejně tak obyčejná cibule působí antisepticky a přispívá k obranyschopnosti organismu. Pomoc najdete také v přírodě.

Zaměřte se na byliny podporující imunitní systém, ideální jsou harmonizující bakterie zlepšující celkovou tělesnou mikroflóru, takové bakterie obsahují například vojtěška nebo kaktus nopál.

Pro dezinfekci ústní dutiny můžete použít chlorophyl, a to ideálně v tekuté podobě, šalvěj a nebo oreganový olej, který můžete nanést přímo na postižená místa. Pokud afta krvácí, sáhněte po odvaru z řebříčku nebo extraktu z arniky horské. Tyto byliny mají skvělé stahující a hojící účinky.

Homeopatika

Borax 9 CH: 3x denně jednu lžičku roztoku. Afty na vnitřní straně tváří, ojedinělé, dítě špatně jí a má hodně slin.

Mercurius solubilis 9 CH: 3x denně jednu lžičku roztoku. Zánět dásní s afty, oteklé, bolestivé, krvácející dásně, povleklý jazyk, zápach z úst.

Prevence

Afty zpravidla vznikají při oslabené imunitě a imunitní systém je přímo závislý na životosprávě. Je proto důležité soustředit se na dostatek spánku, kvalitní stravu a vyhýbání se dlouhodobým stresovým situacím. Prevence také tkví ve správné péči o dutinu ústní. Nicméně pozor na tvrdé zubní kartáčky, které mohou sliznici snadno porušit.

Dodejte tělu potřebné vitamíny. Pokud jste náchylní na tvorbu aft, zvyšte příjem vitaminu B, který najdete například v droždí, kyseliny listové – tu naleznete v čerstvé zelené zelenině, a železa, které je přítomno zejména v červeném mase.

Kdy jít k lékaři

Léčení aftů se většinou obejde bez lékařské pomoci. Nebezpečné mohou u malých dětí, kde hrozí dehydratace, protože nechtějí pít, v tom případě lékaře vyhledejte. Stejně tak pokud trpíte afty více než třikrát ročně nebo jejich léčba trvá déle než dva týdny.

Jak naložit s opary a popraskanými rty čtěte zde.

Источник: https://www.mojezdravi.cz/nemoci/afty-2559.html

Proč se tvoří afty? Viry a bakterie jsou v tom nevinně, příčiny jsou mnohem banálnější

Že se vám v ústech vytvořil aft, poznáte zcela jistě. Mělké vřídky s bílým středem a červeným okrajem o velikosti jednoho až tří milimetrů pokrývají sliznici buď samostatně, anebo ve větších shlucích v počtu deseti až sta vřídků.

Dokonce se mohou spojit v jeden velký, nepravidelný, splývající vřed. Afty se objevují obvykle několikrát do roka. Ačkoliv na ně trpí více malé děti a mladí lidé do 30 let, v životě se s nimi setkala už více než pětina dospělé populace, přitom častěji ženy než muži.

Názor expertaIng. Vítězslav Krudenc: ‚Kůže je mistrovské dílo, žije a dýchá s námi. Vnímá podněty a navíc zvládne silnou zátěž. Ovšem musíme se o ni postarat, suché kůži nechybí tuk, ale voda.

  Moderní a efektivní péče je prostřednictvím krémové pěny, ta pomůže hydrataci a na rozdíl od krémů s masťovým základem nezanáší póry a nechávají kůži dýchat a odpařovat.

My doporučujeme klientům systém Allpresan, který ošetří běžnou nohu stejně jako diabetickou a poradí si i se zrohovatěním a problémy s nehty.‘

Afty nejsou nakažlivé ani nebezpečné, přesto přesná příčina jejich vzniku není podle odborníků známá.

Hovoří se obvykle o souvislosti s nižší imunitou a nedostatkem vitamínu B12, kyseliny listové, železa a zinku v organismu.

‚Zhruba u třetiny pacientů s recidivujícími afty je nalezena snížená hladina ferritinu nebo železa v krvi. Někdy je objevena také chudokrevnost,‘ přibližuje lékař Bohumil Ždichynec.

Významný podíl na vzniku aftů, respektive na jejich recidivě, má dědičnost. Děti rodičů, kteří trpí afty, mají velkou pravděpodobnost, že se i u nich afty též vyskytnou. Velmi často se objevují rovněž u jednovaječných dvojčat. Někdy se s afty potýkají i ženy během menstruace a těhotenství, a to kvůli nerovnováze hormonů v těle.

Viry a bakterie příčinou nebývají, ačkoliv se to dnes mnoho lidí domnívá. Ty mají vliv až později při infekci aftů a prodlužují dobu hojení.

Naopak alergiím na určité druhy potravin – mimo jiné na jahody a ořechy, gluteny či látku SLS obsaženou v zubních pastách – se na vzniku aftů v ústech stále větší podíl přisuzuje.

‚Vyloučit nelze ani mechanické a chemické podráždění ústní dutiny, například kvůli ortodontickým aparátům, jako jsou rovnátka, špatně sedící zubní protéze či zubnímu kartáčku, který je příliš tvrdý. Vliv mohou mít i amalgámové plomby a vzácně i druhotné poškození některými léky,‘ vysvětluje Ždichynec.

Jak se urychluje hojení?

Protože příčiny vzniku aftů nejsou stoprocentně jisté, neexistuje ani jejich specifická léčba. Aft zmizí obvykle spontánně do několika dnů až týdnů, záleží na jeho velikosti, množství, místě výskytu, typu a celkové obranné kondici člověka.

Větší afty, které mohou dosahovat až velikosti 3 centimetrů, se hojí déle – v řádu několika měsíců – a zůstávají po nich jizvy. Pro urychlení hojení lze již vzniklý aft ošetřit antisepticky za pomoci vhodné dezinfekce.

Vyplatí se také zvýšit příjem vitamínu B, jež obsahují například kvasnice, vejce, ořechy, celozrnné obiloviny, luštěniny, listová zelenina nebo brambory.

Obranyschopnost posiluje též dostatek spánku a odpočinku, vyhýbání se stresu, pravidelné cvičení a pohyb na čerstvém vzduchu.

To všechno můžeme navíc podpořit kvalitními doplňky stravy, jež tělu doplní důležité vitamíny a minerály, které mu po zimě chybí.

‚Důležité jsou především polyfenoly: antioxidanty, které mají pozitivní vliv na metabolismus a chrání tělo před škodlivinami,‘ upozorňuje lékař Bohumil Ždichynec. 

Vyhněte se cigaretám a kořeněným jídlům

Ačkoliv má na výskyt aftů vliv řada faktorů, které nelze nikterak ovlivnit, někdy jim předcházet můžeme. Při stravování je dobré vyhnout se dráždivým a alergizujícím potravinám, kořeněným jídlům a citrusům, jejichž kyselé šťávy působí na sliznici agresivně. Také křupavé pokrmy, typicky chipsy, mohou zanechat stopy v podobě poraněné sliznice, kde se zanedlouho objeví bolestivý vřídek. 

Opomenout nesmíme ani důkladnou ústní hygienu, a to jak preventivně, tak při hojení aftů. Používat bychom měli měkčí zubní kartáček a pastu bez pěnivé složky SLS.

Alespoň jednou denně bychom si měli ústa vypláchnout jemnou ústní vodou, která neobsahuje alkohol. Pakliže hojení aftů trvá déle, než je běžné, je načase zvážit návštěvu zubního lékaře.

Trvá-li výsev aftů u dítěte déle než dva týdny, nechte ho raději vyšetřit u dětského ORL odborníka nebo stomatologa.

Источник: https://www.ctidoma.cz/zdravi/2019-02-07-proc-se-tvori-afty-viry-bakterie-jsou-v-tom-nevinne-priciny-jsou-mnohem-banalnejsi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector