Alergie na chlad – vše o zdraví

Alergii si většinou spojujeme s příchodem jara a probouzející se přírodou. Všichni, kterým v jarních a letních měsících dělá alergie společnost, se těší na zimu. V zimních měsících se jí zbaví.

Alergie na chlad - Vše o zdraví

Víte, že to takto být nemusí? Alergii můžete mít iv zimě. Na chlad.

Jak zjistíte, zda alergií na zimu trpíte?

Alergie na chlad se projevuje podobně jako rýma. Neodhalíte ji hned. Kýchání a častá bezbarvá sekrece z nosu jsou příznaky více onemocnění, které budete řešit dříve.

Přiložte si kousek ledu na vnitřní stranu zápěstí, nechte ho působit a sledujte, co se s pokožkou pod ledem a v jeho okolí děje.

Pokud ruka výrazně zrudne, začne svědit a oteče, začněte alergii na chlad věnovat větší pozornost.

Na alergiológii lékař posoudí reakci pokožky na chlad na rukou po kontaktu se studenou vodu. Vyšetření se nemusíte bát. Nebolí.

Alergii jste nikdy neměli. Proč teď?

Patříte mezi ty šťastlivce, kteří se chladu vystavují pravidelně, protože zimu bez běhu, kola či lyží si nedokážete představit? Je možné, že alergie na chlad začne trápit i vás. Přihlásit se může v každém věku. Postihuje 2 lidí z 1 000 a častěji se vyskytuje u žen.

Alergie na chlad - Vše o zdraví

Příznaky, které alergii na chlad doprovázejí

  • Zarudlá pokožka na rukou a nohou až otok,
  • suchá, až popraskaná pokožka na tvářích,
  • výrazné zarudnutí a zhoršení příznaků při průchodu teplo – zima,
  • dušnost a bolest v krku.

Nejvýraznější příznak – chladová kopřivka

Spadly jste někdy do kopřivy? Tak pak přesně víte, jaký má toto onemocnění průběh. Místo, kterého se kopřiva dotkne nabobtná, zčervená a nepříjemně svědí. Čím více to škrabete, tím je to horší. Kopřivka, kterou zapříčiňuje chlad, se chová stejně. Když se nebudete škrábat, zbavíte se jí rychleji. Říká se to snadno, vím.

Kopřivka se spojuje s pobytem venku a teplotou pod bodem mrazu. Citlivější jedince může potrápit, i když teploměr ukazuje plusové hodnoty. Je to individuální.

Alergie v podobě vyrážky se nejčastěji vyskytuje na rukou, krku a tvářích. Postihuje zejména místa, která před zimou nejsou dostatečně chráněny. Její výskyt může zvýšit i rychlý přechod z mrazu do tepla. Snažte se jim vyhnout nebo je maximálně omezte.

Alergie na chlad se objevuje i u dětí. Její léčba trvá déle. Dětem nevysvětlíte, že škrábání její průběh zbytečně komplikuje.

Alergie na chlad - Vše o zdraví

Alergie na chlad v létě

Ano, přihlásit se může i v létě. Není to nic výjimečného. Skočíte do studené vody, abyste zchladily a venku vyjdete s červenými skvrnami.

Tělo reaguje na změnu teploty, zda je léto a zda mráz. Ani při zmrzlině, ledové kávě a osvěžujícím drinku plném ledu si nemůžete být jisti.

S otokem rtů a jazyka si ho určitě nevychutnáte tak, jak jste si představovali.

Jak alergii na chlad léčit?

První pomocí, jsou při alergii anthistaminiká a krémy s tlumícím účinkem. Preventivně se můžete natřít krémem, který pomáhá teplotní změny prostředí překonávat. Je jen na vás, jestli si na to v zimě vzpomenete dříve, než se alergie přihlásí.

Alergie na chlad - Vše o zdraví

Víte, čeho je alergie na chlad schopná. Antihistaminika, kortikoidy a adrenalin mějte pro jistotu stále po ruce. V případě potřeby se vám určitě sejdou. Alergie na chlad může stupňovat a v nejhorším případě přerůst až do život ohrožujícího anafylaktického šoku. Nepodceňujte ji.

Alergie na chlad a homeopatie

O účinnosti homeoaptickej léčby se stále vedou spory. Zda mají homeopatické léky pozitivní vliv na léčbu této alergie je sporné. Často se při homeopatii setkáváme s tvrzením, že úspěšnost léčby je jen placebo. Je na každém z nás, jakou léčbu si vybere. Pokud jste přesvědčeni o tom, že vám homeopatie pomáhá, tak to s ní skuste.

Náš tip na ochranné krémy proti chladu

Který krém na boj s alergií proti chladu je ten nejlepší? Otestujte si je. Každému sedí něco jiného. Dermatologové doporučují krémy střídat, aby si tělo na ochranné složky nezvykle.

S alergií bojujte dříve, než se přihlásí

Máme několik tipů, které vám s alergií na chlad pomohou. Není to nic komplikované. Zkuste je dodržovat a sledujte, jak se bude alergie vyvíjet. Netvrdíme, že se jí zbavíte. Už jen zmírnění příznaků, které znepříjemňují život stojí za to.

  • Na to, aby si pokožka na střídání teplot zvykla, je otužování přímo stvořené. Jděte na něj postupně. Střídejte teplou a zimní vodu při sprchování a sledujte, jak na to vaše tělo reaguje. Teplotní rozdíl zvyšujte postupně a do extrémů zbytečně nezacházejte,
  • v zimě bez čepice, šály, rukavic, kukly či šátky přes obličej venku ani nechoďte. Čím méně pokožku ukážete světu, tím lépe,
  • nesportujte při největších mrazech. Počkejte si na sluníčko. Nezapomeňte na rozcvičku. Než vyběhnete do ulic se doma pořádně rozcvičte,
  • vyhýbejte se rychlým přechodem z chladu do tepla a naopak,
  • jděte ven. Procházka denně vám neuškodí. Na zimu si třeba zvykat,
  • oblečení v zimě nepodceňujte, ale ani to s ním nepřehánějte. Všeho moc škodí,
  • dům příliš nepřetápějte a pravidelně větrejte,
  • navštěvujte sauny a solné jeskyně,
  • vyhýbejte se příliš studené (ledové) vodě,
  • pokožku, která je chladu vystavována nejčastěji (obličej, krk, ruce), chraňte hypoalergenním krémem na mastné bázi.

Zobrazit produkty v kategorií:

Nejlepší protizánětlivé potraviny? Přírodní látky znovu v kurzuPridané: 12.06.2020

Víte, co je zánět, co ho způsobuje a jaké jsou jeho projevy? Jak mu předejít a jak ho léčit? Jednou z možností je konzumace tzv. protizánětlivých potravin. My vám je v článku představíme.

Источник: https://www.123medik.cz/magazin/alergie-na-chlad

Alergie na chlad – poznáte příznaky a umíte ji léčit?

Alergie na chlad - Vše o zdraví

Všichni dobře víme, jak se projevuje alergie. Kýcháme, spotřebujeme několik balíčků papírových kapesníků, svědí nás pokožka,… Znáte to?

Ještě horší je, když tento stav zaznamenáte u svého dítěte. Přepadne Vás panika a Vy nevíte, co s tím. Přemýšlíte, zda je to z posledního jídla, z prostředí kolem a jak to léčit. Je nutné jít k doktorovi? Nebo stačí volně dostupný lék? Pokud jste se už v podobné situaci ocitli nedávno, určitě jste se snažili zjistit, co bylo příčinou.

Pokud byla venku zima a díte nesnědlo nic, co by bylo označováno jako alergen, mohla by to být právě alergie na chlad.Projevy alergie na chlad jsou podobné jako rýma. Kožní problémy tak časté nejsou, ale objevit se mohou. Začervenalá pokožka se může objevit na všech končetinách, na tvářích si můžete všimnut suché pokožky.

Zkrátka zaznamenáte projevy všude tam, kam měl „přístup“ vítr nebo chlad. Existují však i výjimky.

Co patří mezi další příznaky?

  • Opuchlá začervenalá místa
  • Popraskaná pokožka
  • Zvětšující se problém při přechodu ze zimy do tepla a naopak

Kopřivka – symptom, který nepodceňujte

Projevy kopřivky můžeme odvodit už od samotného názvu. Začervenalá místa nepříjemně svědí. Děťátku ale nevysvětlíte, že to musí vydržet a místa si neškrábat. Chladová kopřivka vzniká jako reakce na chlad a není ničím výjimečná ani u dětí, ani u dospělých. Je to vlastně reakce organismu na chlad.

Alergie na chlad - Vše o zdravíAlergie versus rýma

Jedním z příznaků, který můžete považovat za „rozdílný“ v rámci podobnosti alergie na chlad a rýmy je barva soplíků. Pokud dítě smrká, popotahuje nosem, ale v kapesníčku hlen nenajdete, výtok z nosíku je téměř bílý či bezbarvý, nejde o klasickou rýmu a příznaky připisujte alergii na prochladnutí.

Mohlo by vás zajímat – Dětské alergie – co všechno potřebujete vědět? >>

Není to problém jen v zimě

Možná Vás překvapí fakt, že se kopřivka jako projev alergie může vyskytnout i v létě.

Takže i když během horkého letního dne skočíte do studené vody, může se stát, že z vody už vyjdete obsypaní červenými tečkami – Vaše tělo jednoduše zareagovalo na studenou vodu.

V létě se tento stav také projevuje při vychutnávání ledového osvěžení v podobně zmrzliny nebo chlazených nápojů – dojít může k opuchnutí jazyka nebo patra.

Jak se alergie na chlad dá léčit?

Pod dohledem lékaře se dá alergie na chlad léčit antihistaminiky. Prevencí je však využívat vhodné krémy, kterými se preventivně natřete předtím, než vyjdete do zimy. Platí to pro dospělé i pro děti. U dospělých se potom doporučuje střídat při sprchování teplotu vodu – to pokožku naučí lépe se přizpůsobit. Sebe i dítě nezapomeňte chránit čepicí, šálou i rukavicemi.

Test na alergii

Nevíte, zda jsou projevy z alergie na chlad? Pomůže Vám jednoduchý test. Vezměte si kousek ledu a přiložte si ho na ruku. Nechte ho tam přibližně 20 sekund. Pokud se objeví začervenání, víte, že se jedná o alergii a je třeba ji začít řešit.

Источник: https://blog.feedo.cz/alergie-na-chlad-poznate-priznaky-a-umite-ji-lecit/

Alergie na chlad je „pseudoalergie“

Slyšeli jste už o alergii na chlad? Není to nějaký výmysl, jak si někteří myslí. Rozhodně byste ji neměli podceňovat. Přesvědčí vás o tom imunoložka Karola Haasová z Centra imunologie a mikrobiologie Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem. Odbornice se ve své praxi setkala i s několika těžkými případy.

Zajímavé:  Příznaky Zánětu Močového Měchýře U Psa?

Alergie na chlad se projeví otoky či kopřivkou

Vhodným obdobím pro vypuknutí tohoto typu alergie je právě podzim a zima. Jak k tomu dojde a jak se nemoc projevuje? „To je velmi jednoduché.

Stačí v zimě vyjít ven ve špatném oblečení nebo nás může při cestě z práce zastihnout náhlé ochlazení. Na těle mohou následně vzniknout otoky a projevit se může i kopřivka.

Ta ale může vzniknout i při sprchování či koupání v chladné vodě,“ popisuje Karola Haasová.

Lékařka dodává, že zvláštní kategorií je otok jazyka, kdy dochází k podráždění sliznice v ústech při konzumaci chladných nápojů. Běžným projevem onemocnění je i vodová rýma.

Alergie na chlad - Vše o zdravíAutor: Photo by Teddy Kelley on Unsplash, podle licence: Public domain

Zajímavostí je, že lékaři zatím po jasných příčinách tohoto onemocnění pátrají. Odborníci také podotýkají, že se vlastně jedná o „pseudoalergii“, není to totiž reakce na žádný alergen, ale způsobuje ji změna teploty.

Nemoc se dá jen tlumit

Když už nemoc propukla, dá se s ní něco dělat, a jak vlastně probíhá léčba? Pokud už alergii na chlad máme, musíme eliminovat kontakt těla s chladem. Eventuálně se dají předepsat antihistaminika či kortikoidy.

Antihistaminika jsou v současné době nejpoužívanější léky proti alergii. Odbornice uvádí, že alergickou reakci našeho imunitního systému způsobuje histamin, který se uvolní z některých buněk. Zmiňované léky ale účinek histaminu zablokují a dojde tak k utlumení alergické reakce.

Kortikoidy jsou zase synteticky získané hormony, které se jinak vyrábějí v kůře našich nadledvin. Používají se i u dalších alergických projevů, jako je například časté astma, ale i anafylaktický šok.

Lékařka však upozorňuje, že pokud už nemocí trpíme, dá se jen tlumit. „Úplně vyhnout se jí nelze,“ doplňuje imunoložka.

Zabalte se do šály a noste rukavice

Karola Haasová podotýká, že alergii z chladu můžeme „dostat“ v každém věku. A jaká je před ní nejlepší prevence? „Jak už jsem zmiňovala, je nejlepší chránit tělo před chladem a nesprchovat se studenou vodou. V zimě je dobré pořádně se zabalit do šály a nosit rukavice,“ doporučuje lékařka s tím, že se tato nemoc skutečně nemá podceňovat.

TIP: „Ledový muž“ dokáže snoubit možná až extrémní otužování, meditaci a dechové cvičení

Objevují se totiž i těžké případy velkých alergických reakcí, které se pak řeší komplexní léčbou. Oslovená odbornice se s nimi setkává i ve své praxi. „Vím o případu, kdy pacient dostal těžkou alergii na chlad, když čekal na operaci. Jednoduše jim tam otekl,“ popisuje.

Další odborníci uvádějí, že v moderní medicíně se zkoušejí i různá autoséra, která se píchají přímo pod kůži. Výsledky se dostavují, ale zatím je vše pouze na bázi výzkumu. Pokud je vám najednou neustálá zima, raději navštivte svého praktického lékaře, který vás případně pošle na alergologické vyšetření.

Bolesti hlavy, ztráta vědomí…

Jak už jsme zmiňovali, alergie na chlad se objevuje převážně v zimě. Je ale i řada případů, kdy se objevila také v letních měsících. Stačí k tomu už zmiňované koupání v chladné vodě.

V takových případech se mohou dostavit bolesti hlavy a končit to může až ztrátou vědomí. Uváděná konzumace chladných nápojů zase může vést k problémům s dýcháním a v krajních případech by se mohl pacient i udusit.

Odborná spolupráce:

Alergie na chlad - Vše o zdraví

MUDr. Karola Haasová

Absolvovala studium na 3. LF UK v Praze. Pracuje v Centru imunologie a mikrobiologie Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem. Zastává zde vedoucí funkci v Laboratoři vakcín. Zabývá se imunologií, alergologií a mikrobiologií.

Источник: https://www.vitalia.cz/clanky/alergie-na-chlad-je-pseudoalergie/

Alergie na chlad

Alergie na chlad - Vše o zdraví

Vezměte si kostku ledu a položte ji na kůži – třeba předloktí. Nechejte ji tam 10 minut. Pokud se pod kostkou ledu objeví výrazné zarudnutí s otokem a prosáknutím, je zřejmé, že vaše pokožka reaguje na chlad. Tato kožní reakce může po odstranění ledu přetrvávat až 2 hodiny. Teplota, která vyvolává chladovou reakci, se pohybuje od nuly níže, až pod 10 stupňů.

Projevy

Dnes můžeme pozorovat, že u některých citlivých jedinců se objevují různé nepříjemné projevy, pokud jsou vystaveni chladu. Mají vodnatou rýmu a vysvětlují si ji prochlazením.

O běžnou rýmu se však nejedná, ta by měla po sedmi dnech odeznít. Tato rýma se zhoršuje při pobytu v chladném prostředí a potíže dlouhou dobu neodeznívají.

Při práci se studenou vodou se dostaví salva kýchání a slzení.

Kromě slizniční reakce se chladová alergie projevuje nejčastěji na kůži vystavené chladu, tj. na místech bez rukavic, či jiných obnažených místech. Zde dochází ke zčervenání kůže, mohou se objevit svědivé pupence až výrazné prosákliny nepravidelných tvarů – angioedém.

Lze pozorovat také reakci po vypití studeného nápoje, po zmrzlině, která vyvolá otok jazyka a reakci na rtech či sliznici dutiny ústní, vyprovokuje kašel, astmatický záchvat, ucpe nos, nebo naopak spustí již uvedenou vodnatou rýmu a slzotok.

Vyhodnocení reakce

Vyhodnocení patofyziologie tohoto procesu nemusí být jasné a jednoduché. Projevy mohou být velmi podobné alergické reakci. Reakci nevyvolává alergen, nýbrž chlad, jakožto jiný fyzikální činitel.

Působí jako přímý aktivátor: Nastartuje vyplavování mediátorů, např. histaminu z žírných buněk, a tyto látky vytvoří hyperreaktivitu na sliznicích horních, středních i dolních cest dýchacích, očních spojivek a kůže.

Když se tedy uvolní histamin, pak po podání antihistaminika by se měla dostavit úleva.

Ale nemusí to tak být. Imunologická reakce může být mnohem složitější, a tehdy antihistaminika nepomohou. Alergolog může cíleně stanovit hladinu kryoglobulinů – chladových protilátek v séru.

Tyto reakce mohou provázet změny imunitní reakce např.

po hepatitidě B a C nebo u Raynaudova syndromu, který je charakterizován studenými končetinami následkem poruchy prokrvení, vidíme jej hodně u mladých žen, které žijí ve stresu, a je typický také u dívek trpících mentální anorexií.

Alergie na chlad provází i systémová onemocnění

Popsané problémy provázejí i některé systémové, autoimunitní choroby. Jsou to snížené funkce štítné žlázy, zhoršené funkce lymfatického systému, protože v zimě má mnoho lidí významně méně pohybu.

Reakce na chlad se často přidává k jiným alergiím, protože je při nich také spuštěna ona hyperaktivita. Na podzim jsou přítomny v ovzduší plísně, není slunce, přibývá depresí, chybí vitamin D.

Imunita je slabší a člověk náchylnější, je větší neurovegetativní labilita. Jak říkávám, je to čas pro  rdesno mnohokvěté.

Léčebné postupy a prevence

Léčba je individuální, není šablonovitá. Základem je hluboký rozbor všech souvislostí. Každá příčina vyžaduje jiný postup. Touto chorobou trpí častěji ženy než muži. Část nemocných je v letních měsících roku bez výraznějších potíží.

Jakožto prevence je vhodné otužování, má začínat již v létě a systematicky v něm máme pokračovat i přes zimní období, nenechat se zaskočit chladným počasím. Dále dbáme na dodržování pitného režimu, přiměřené oblékání a péči o pokožku.

Источник: https://www.celostnimedicina.cz/alergie-na-chlad.htm

Alergičtí můžete být i na chlad! Jak to poznáte?

Možná jste o ní ještě neslyšeli, ale opravdu existuje. Alergie na chlad je poměrně vzácná forma fyzikálně podmíněné kopřivky. Trpí jí 0,05% populace a častěji postihuje ženy než muže. Chladová kopřivka se obvykle projeví při teplotě kolem 0 °C, výjimečně i při teplotě 10 °C a více.

Objeví se na kůži po kontaktu s alergenem (studenou vodou, vzduchem či předmětem). Vyvolat ji může také konzumace chladného nápoje nebo jídla. Nejčastěji se chladová kopřivka vyskytuje v zimním období (např.

při pobytu na chladném vzduchu nebo přechodu z tepla do zimy), ale může k ní dojít i v létě (při koupání v chladné vodě nebo při konzumaci studené zmrzliny).

Jak se chladová alergie projevuje?Alergie na chlad - Vše o zdraví

V zimním období se alergie na chlad projevuje vyrážkou a otoky odkrytých částí těla, zarudnutím a popraskáním pokožky, dýchacími potížemi, dlouhotrvající vodnatou rýmou.

V horkém létě může při konzumaci zmrzliny a chlazených nápojů dojít k otoku rtů a jazyka. Doprovodným jevem bývá i kašel, vodnatá rýma či slzotok. Může dojít i k astmatickému záchvatu. Při plavání ve studené vodě hrozí dušnost, bolest hlavy, náhlý pokles krevního tlaku i ztráta vědomí.

Potvrzení nemoci a její léčba

Máte podezření, že trpíte alergií na chlad? Pak je nezbytné navštívit svého ošetřujícího lékaře. Ten provede tzv. kontaktní chladový test (zpravidla přiložením zkumavky s ledem na zápěstí).

Krevním testem se zjití, zda nemáte nadměrně zvýšené množství chladových protilátek (tzv. kryoglobulinů). Důkladné vyšetření vyloučí případný výskyt jiných onemocnění (např.

myelomu, streptokokových infekcí nebo kryoglobulinemie).

Chladová alergie se léčí užíváním antihistaminik. Zvláště v zimním období se vyhýbejte prudkým změnám teplot a pokožku ošetřujte ochranným krémem. Velmi důležité je chránit odkryté části těla před působením chladného větru a mrazu (zvláště hlavu a ruce). Trpíte-li chladovou alergií, tak raději v chladném zimním počasí bez čepice, šály a rukavic nevycházejte.

Zajímavé:  Alergie Na Rýži Pes?

Источник: https://ceskyvecernik.cz/alergicti-muzete-byt-i-chlad-poznate/

Je vám venku špatně? Možná máte alergii na chlad

Že jste ještě nikdy neslyšeli o alergii na chlad? Jde o zvýšenou citlivost na chladné teploty a mráz nebo také na studenou vodu. Alergie není příliš častá a častěji jí trpí ženy než muži. Projevuje se tak, že po pobytu v chladném prostředí má člověk otoky na místě, kde neměl oblečení. Říká se tomu chladová kopřivka, projevuje se během několika minut a může trvat déle než dvě hodiny. 

Teplota potřebná k vyvolání chladové kopřivky je nejčastěji kolem 0 stupňů, u některých lidí může být ale vyvolána i při 10 stupních nad nulou. Průběh alergie je u člověka dlouhodobý a trvá více let. U většiny ‚postižených‘ vždy v létě odezní, není to však pravidlo.

Alergie na chlad se projevuje i v létě

Nejčastějšími příznaky chladové kopřivky je vodová rýma, dále pak otoky těch míst těla, která nejsou pokryta oblečením, tedy obličeje a rukou. Kromě otoků se projevuje zarudnutím kůže, vznikem kopřivky a popraskáním kůže. Ojediněle se také vyskytují potíže s dýcháním. Člověk mívá problémy při přechodu z tepla do zimy nebo naopak. Alergie na chlad se ale může projevit i v létě při koupání ve studené vodě. Studené nápoje nebo zmrzlina mohou zase vyvolávat otok rtů a jazyka.

Naopak například kýchání, kašel nebo dušnost při přecházení z tepla do zimy nejsou projevem chladové alergie. Může se jednat však o jinou alergii, při které dochází k podráždění zánětu na sliznicích.

Rozhodně se tedy nedá říct, že alergií na chlad trpí každý, komu vadí střídání teplot. V případě alergie na chlad jde o dlouhodobou diagnózu, kdy se vodová rýma a kopřivka objevují takřka celou zimu.

 

Kam v Praze na běžky? K Hostivařské přehradě nebo Chuchelského háje

‚Onemocnění se u mě poprvé objevilo těsně před koncem zimy. Byla mi zjištěna akutní chladová alergie, což znamenalo kopřivku a otoky těla tam, kam se chlad dostal. Pomocí kombinace léků se podařilo zmírnit projevy. Při teplotě nad patnáct stupňů jsem zcela v pořádku, při nižších teplotách se již problémy začínají objevovat,‘ popisuje svou zkušenost pětatřicetiletá Mirka.

Zpočátku vypadá alergie triviálně, může ale vést až ke smrti. Nebezpečné je chodit do chladné vody během letního období. Hrozí bolesti hlavy, dušnost, pokles tlaku nebo i ztráta vědomí.

O zimním počasí ani nemluvě. Koulování nebo válení se ve sněhu nepřipadá v úvahu.

Navíc při konzumaci chladných jídel nemusí vzniknout jen otok jazyka, ale také otok hrtanu, což ve vážných případech vede k udušení. 

Nepříjemné opary se lidem stále vrací. Může za to nedostatek vitaminu B12

‚Je mi 70 let a chladová alergie mne trápí celý život. I když v mladším věku to bylo o moc horší než teď. Zčervenání pokožky plus kopřivka, která se později, pokud nedošlo k prohřátí, slévala do velkých otoků. A vše silně svědící. Koupání ve studené vodě nepřipadlo v úvahu, protože jsem z vody po malé chvilce vycházela červená a silně oteklá.

Je pravda, že na slunci během 20 až 30 minut vyrážka i otoky zmizely. Později se to zlepšilo, i když zima mne stále atakovala svědící kopřivkou. V sou­časné době se stále se zimou nekamaradím, ale už mne netrápí kopřivka ani opuchliny. Zato mě začíná trápit svědění, nejvíce odhalených rukou, a to i v teplém prostředí.

Krátký rukáv nemohu mít, dlouhý rukáv ano – to jsem bez jakýchkoliv problémů,‘ popisuje svoje zkušenosti Radka.

Jak správně určit diagnózu?

Říci si, že máte alergii na chlad, dost dobře sami nemůžete. Ale můžete u sebe vypozorovat určité příznaky otoků, zarudlosti, či dokonce dušnosti. Pokud se vám při přechodu z tepla do zimy či naopak špatně nebo ztěžka dýchá, neváhejte a navštivte lékaře. Při určování alergií je důležitý pečlivý rozbor anamnézy. Nemoc potvrdí až chladové testy, které se na člověku provedou – ponoří ruce do nádoby s ledem a pak do vody teplé 10 stupňů po dobu deseti minut).  Dopřejte si masáž chodidel každý večer. Poděkujte svým unaveným nohám NÁVOD

Jak se alergie na chlad léčíNezbytné je podávání antihistaminik s důrazem na jejich užití preventivně před vystavení se chladu.

Důležité je i používat vhodné krémy, hlavně v období zimy a vyhýbat se prudkým změnám teploty.

Nezakrytá místa si musí člověk chránit před větrem a mrazem čepicí, rukavicemi, šálou, nebo dokonce používat kuklu či roušku přes pusu. Je vhodné zakrýt se více, než jsou zvyklí ostatní lidé. 

Источник: https://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi-zdravi/2017-01-09-je-vam-venku-spatne-mozna-mate-alergii-na-chlad-28405

Alergie na zimu aneb když chlad pálí a svědí

Alergie se nemusí projevit jen po kontaktu s určitou látkou v podobě pylů, roztočů či potravin, ale i fyzikálních vlivů. Jedním z nich je chlad. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která jsou vystavena chladu.

Přesný mechanismus vzniku chladové alergie není zatím zcela objasněn. Chladová alergie není omezena jen na zimní měsíce, ale může se objevit kdykoli v průběhu roku po vystavení chladu (studená voda, expozice chladnému větru, požití studených potravin či nápojů apod.).

Z nebezpečných projevů je nutné zdůraznit otok kořene jazyka při konzumaci studených potravin a anafylaktický šok (například po rychlém zchlazení při koupání – může dojít i k utopení). Alergie na chlad je dlouhodobá, mnohdy celoživotní. Chladová kopřivka nepatří mezi častá onemocnění.

ČTĚTE TAKÉ: Alergie a její projevy

Mnozí odborníci výskyt chladové alergie jako takové zpochybňují a tvrdí, že jde o „pouhé“ vyplavení histaminu z žírných buněk, jako reakce na chlad bez alergického původu.

Histamin je zodpovědný za cévní reakci – zvyšuje propustnost cév, proto dochází ke kožním otokům a taktéž je to právě histamin, který vyvolává svědivé kožní pupeny – kopřivku. Dále proto budeme hovořit o chladové kopřivce.

Vyskytuje se ve třech základních typech:

1. Idiopatická získaná kontaktní chladová kopřivka

Lékařský výraz idiopatická znamená, že nevíme, proč vzniká. Slovo získaná značí, že se objeví kdykoli v průběhu života bez genetické příčiny.

Tento nejběžnější typ chladové kopřivky postihující všechny věkové skupiny je častější v mladším věku a u žen. Kopřivkové pupeny nebo souvislá kopřivková ložiska se objeví na místech vystavených přímému působení chladu (led, studená voda, chladný předmět, studený vítr za chladného vlhkého počasí apod.).

Zmrzlina nebo studené nápoje mohou vyvolat otok rtů a jazyka. Teplota potřebná k vyvolání chladové kopřivky se pohybuje nejčastěji kolem 0 °C, méně často 10 °C a více. Kopřivka způsobená chladem se nejčastěji objevuje po 2 až 30 minutách po expozici a ustupuje obvykle do 1 až 2 hodin.

Mnozí nemocní však zaznamenají svědění, až když se z chladného prostředí vrátí do tepla.

Až 40 % pacientů může mít při velké expozici chladu i celkové příznaky lehčího stupně – únavu, bolesti hlavy, dýchací potíže, bušení srdce, závratě. K těžké celkové reakci, jako jsou kolaps nebo příznaky anafylaktického šoku, může dojít při náhlém ochlazení celého povrchu těla, např. při koupání v přírodě.

2. Symptomatická chladová kopřivka

Bývá příznakem jiných onemocnění – krevních a autoimunitních chorob, při potravinové a lékové alergii, ale i u streptokokové infekce, parazitární nákazy, často provází infekční mononukleózu apod.

3. Familiární chladová kopřivka

Je vzácná, objevuje se brzy po narození a trvá zpravidla po celý život. Provokačním faktorem je pobyt venku za chladného počasí s následným návratem nemocného do teplé místnosti. Na exponovaných místech vznikají červená ložiska, někdy s drobnými krevními výrony v podobě teček – tzv. petechie.

Kopřivka se může rozšířit i na krytá místa těla, přitom vyvolává spíše pálivou bolest než svědění. Nastupuje od několika minut až do tří hodin po expozici chladem a odeznívá za jeden až dva dny.

Silný chlad může vyvolat prodloužený výsev provázený celkovou reakcí – bolestmi hlavy, kloubů nebo svalů, horečkou a zvýšeným počtem bílých krvinek.

Sporný efekt má otužování, například sprchování s pozvolným snižováním teploty vody, aby tělo „pochopilo“, že chlad není nebezpečný. Toto otužování ale není vhodné začínat za chladného počasí, kdy se musíte vystavovat daleko většímu chladu. Příliš senzitivní lidé by mohli mít při otužování problémy, takže v tomto směru bychom měli být opatrní a řídit se doporučeními lékařů.

U všech nemocných je nutné nejdříve vyloučit symptomatickou chladovou kopřivku, která může provázet jiná onemocnění – viz výše. Pro stanovení diagnózy jsou nejdůležitější informace od samotného pacienta.

Souvislost s chladem lze mnohdy ověřit expozičním testem.

Testy se provádějí s ledem a s vodou o teplotě 10 °C, eventuálně i s vyšší teplotou vzhledem k tomu, že někteří nemocní jsou přecitlivělí na chlad jen v rozmezí několika málo stupňů.

Diagnózu familiární chladové kopřivky potvrdí expozice chladnému vzduchu po dobu 20 až 30 minut. Na rozdíl od získané chladové kopřivky je test s chladnou vodou a ledem negativní.

Diagnostické rozpaky může působit chladová rýma, a to z toho důvodu, že je nutné vyloučit vždy přecitlivělost na jiné alergeny (pyly, roztoče).

Zajímavé:  Promlčecí Lhůta Náhrada Škody Na Zdraví?

Léčba alergie na chlad

Léčba nejčastěji spočívá v pravidelném podávání antihistaminik 2. generace (cetirizin, loratadin), a to jak při obtížích, tak i preventivně před expozicí chladem.

Důležité je používání vhodných krémů, hlavně v zimním období, a vyhýbání se prudkým změnám teplot. Podstatná je ochrana nezakrytých míst (obličeje a rukou) před působením větru či mrazu.

V případech celkových reakcí je nutné pacienta vybavit i adrenalinem, kortikoidy a antihistaminiky pro první pomoc. Všichni pacienti by se měli vyhýbat extrémnímu chladu.

MUDr. Marta Šimůnková

Источник: http://www.alphega-lekarna.cz/alergie-na-zimu-aneb-kdyz-chlad-pali-a-svedi

Chladová alergie

Podle odborníků je šíření nového druhu alergie zapříčiněno častým pobytem v uzavřených prostorách. Náš organismus totiž už na zimu nemusí být zvyklý.

Odhaduje se, že alergiemi trpí v současnosti přibližně 40% celé populace a počet alergiků neustále stoupá. Alergie na chlad patří mezi nové, méně známé druhy alergií, přesto není úplnou vzácností. MUDr.

Adriana Kondrlíková, imunoalergoložka z Nemocnice s poliklinikou Medissimo, vysvětluje: “Alergie na chlad je v podstatě pseudoalergií. Nevzniká totiž jako reakce na fyzikální podnět, tedy alergen.

Přesný mechanismus vzniku chladové reakce zatím neznáme, předpokládáme však, že při styku s chladem se uvolňuje hlavní přenašeč alergenů, histamin.“ Jde o hyperaktivitu imunitního systému, která je podobná jako u klasické alergie.

“Projevy chladové alergie se vyskytují na pokožce v podobě kopřivky a svědivých bolestivých pupenů, nebo jako suchá popraskaná pokožka na rukou, ale ohrožuje i další orgány. Chladová kopřivka přitom nemusí souviset s žádnou jinou alergickou predispozicí.

Mezi nejčastější příznaky patří dále otok na místech vystavených chladu, nadměrná aktivita sliznic horních a dolních cest dýchacích a spojivek. Mezi typické projevy patří například ucpaný nos, slzení očí, pálení sliznice nosohltanu, vodnatý výtok, kýchání a kašel.

V extrémních chladových podmínkách se u někoho může objevit křečovité stažení hladkých svalů průdušek, čímž se zúží jejich průchodnost a dochází tak k dušnosti, nebo až k astmatickému záchvatu.

Na chlad dále mohou abnormálně reagovat drobné tepny na rukou, což se může projevit jejich bledým, až fialových zbarvením.

V prstech občas pacienti dokonce ztrácejí citlivost nebo naopak cítí bolest“ říká imunoalergoložka z bratislavského centra Medissimo, podle níž “číhá“ velké nebezpečí i v chlazených nápojích. Ty mohou mít totiž za následek rychlé ochlazení hrdla a následnou alergickou reakci projevující se otokem, ztíženým dýcháním až udušením.

Odborníci však varují, že největší nebezpečí představuje koupání ve studené vodě, kdy náhlá změna teploty těla a pokles krevního tlaku mohou u alergika vyvolat extrémní reakci zvanou anafylaktický šok, který zřídka končí i úmrtím. “Lidé s tímto onemocněním by se měli vyhýbat během celého roku koupání v jezerech a raději upřednostnit koupaliště s ohřívanou vodou a místa, kde je vždy k dispozici odborná pomoc“ varuje MUDr. Adriana Kondrlíková.

Chlad může zhoršovat i chronické průduškové astma a takzvanou vazomotorickou rýmu. Tu nezpůsobují viry ani pylové alergeny, ale vnější podněty jako chladný vzduch, prudké světlo, dráždivé pachy či námaha.

Diagnostikovat chladovou alergii je navzdory mnohým příznakům velmi těžké. Právě příznaky se totiž většinou chybně zaměňují s jinými onemocněními.

Chladovou alergii lze odhalit pouze pomocí speciálních ošetření od rozboru krve až po expoziční test, který se provádí přiložením kostky ledu na předloktí pacienta nebo nalepením dvou zkumavek naplněných ledem na vnitřní stranu předloktí. V případě pozitivního nálezu se na testovaném místě vytvoří klasická kopřivka a otok.

Objevit se však může okamžitě i rýma. Pro doplnění se v krvi ještě z laboratorních vyšetření potvrzuje výskyt chladových protilátek, kryoglobulinů. Jejich extrémní nárůst mnohokrát dokazuje i výskyt jiných onemocnění.

Imunoalergoložka z centra Medissimo dodává: „Léčba onemocnění je také poměrně problematická, ale po stanovení diagnózy je nejprve důležité odstranění příznaků.

Úspěch má většinou užívání antihistaminik a kortikoidů, jako u běžných alergií, protože ty mají protizánětlivý účinek. Ne každá chladová alergie však reaguje na podání léků odezněním a tak častokrát hledáme, které léky jsou pro koho vhodné.

Z farmak pacientům při dýchacích potížích pomáhá sprej na uvolnění průdušek, kortikoidové masti proti svědění a zánětu.

Terapie však zabírá postupně a léky se užívají během celé zimy, aby se potíže nevrátily“ vysvětluje zkušená odbornice podle níž dokonalá prevence ani neexistuje, protože jde o náhodu, zda se alergické onemocnění vyvine nebo ne.

Nejlevnějším a nejúčinnějším lékem je pravidelné a postupné otužování, kterým se zvyšuje i celková kondice organismu.

Přivykání na změny teploty zvyšuje pohotovost cév rychle reagovat na chlad, obranné mechanismy se tak vytvářejí i ve sliznicích, což vede k lepší ochraně před infekcemi z nachlazení a alergií na chlad.

S tím však souvisí i pravidlo neoblékat se příliš teple, dopřát si dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, pravidelně větrat, nepřetápět v bytech a sprchovat se střídavě v teplé a studené vodě.

Používat třeba termoprádlo, která odvádí z těla vlhkost, a vyzkoušet také hypoalergenní kosmetiku, která nedráždí a chrání před chladem“ jmenuje MUDr. Kondrlíková. Po poradě s lékařem vyzkoušejte i otužování, může být totiž velmi prospěšné. Jde vlastně o jistý druh imunoterapie, která je jedinou specifickou léčbou příčiny alergie a jejímž cílem je snížit přecitlivělost pacienta na alergen.

  • Jak zabránit alergii na chlad:
  • – nepřetápějte v bytě a pravidelně větrejte- neoblékejte si příliš mnoho vrstev, raději využijte funkční     spodní prádlo, které udržuje teplo a odvádí vlhkost- dopřejte si dostatek pohybu na čerstvém vzduchu – navštěvujte sauny a solné jeskyně- používejte solné roztoky- nekoupejte se ve studené vodě – a to po celý rok
  • – otužujte se s citem

Источник: https://zdravi.doktorka.cz/chladova-alergie

Jak poznáte alergii na chlad? Nejčastějším příznakem je kopřivka

Pokud někdo oznámí, že trpí alergií na pyl nebo na roztoče, asi vás to nijak nezaskočí. Tyto alergie jsou bohužel v populaci celkem běžné.

Slyšeli jste ale někdy o alergii na chlad? Pokud vám během zimy praská kůže na rukou nebo se vám během pobytu venku v chladnějším počasí najednou objeví na těle kopřivka, je možné, že trpíte právě takzvanou chladovou alergií. Jak jinak se ještě projevuje a jaká je léčba?

Pokud někdo oznámí, že trpí alergií na pyl nebo na roztoče, asi vás to nijak nezaskočí. Tyto alergie jsou bohužel v populaci celkem běžné.

Slyšeli jste ale někdy o alergii na chlad? Pokud vám během zimy praská kůže na rukou nebo se vám během pobytu venku v chladnějším počasí najednou objeví na těle kopřivka, je možné, že trpíte právě takzvanou chladovou alergií. Jak jinak se ještě projevuje a jaká je léčba?

Drobná svědivá vyrážka neboli chladová kopřivka je nejtypičtějším příznakem alergie na chlad. Objeví se tehdy, pokud lidé trpící tímto typem alergie pobývají na chladném vzduchu, ale i v případě, že se v létě vykoupou ve studené vodě. V zimě se vyskytne hlavně v místech, která nezakrývá oděv. Mírnějším příznakem ale může být i zčervenání, vysušení a popraskání nezakryté kůže.

Často se alergie na chlad projevuje také vodovou rýmou, kterou ale mnozí zpočátku přičítají nachlazení. Důvodem k podezření, že o běžnou rýmu se nejedná, může být skutečnost, že se rýma zhoršuje právě při a po pobytu v chladném prostředí a potíže dlouhou dobu neodeznívají. Klasická virová rýma totiž obvykle odezní za sedm dní, kdežto alergická přetrvá.

Dalšími příznaky jsou otoky nebo značné zčervenání rukou, pokud v nich postižený drží delší dobu chladný předmět.

Při vypití ledově studeného nápoje nebo po konzumaci zmrzliny můžou ve výjimečných případech člověku s alergií na chlad dokonce otéct jazyk a rty.

U extrémně těžkých případů můžou jazyk a sliznice dýchacích cest otéct už při pouhém pobytu v hodně chladném prostředí. To už může představovat stav, který ohrožuje život. Takový člověk potřebuje okamžitou lékařskou péči.

Projevy alergie bývají horší, pokud je venku nejen chladno, ale navíc i větrno a vlhko. Chladová alergie postihuje častěji ženy než muže a bohužel se může objevit kdykoliv během života. Její přesné příčiny zatím lékaři zkoumají. Léčí se ale stejně jako ostatní alergie podáváním antihistaminik.

Lidé s chladovou alergií by se logicky měli vyvarovat rizikových aktivit, jako jsou například koupání ve studené vodě, příliš rychlý přechod z tepla do chladu, nedostatečné oblékání a konzumace ledových nápojů a zmrzliny.

Před pobytem venku by si alergici měli nezakrytá místa natřít dostatečně mastným ochranným krémem.

Источник: https://zdravinaroda.cz/jak-poznate-alergii-na-chlad-nejcastejsim-priznakem-je-koprivka/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector