Amenorea – vše o zdraví

V následujícím článku jsem Vám sepsala první část prezentace, kterou jsem přednášela na konferenci moderní fitness výživa pro Fitness Institut v Brně 17.11.2018.

Je mi jasné, že všichni nemohli být přítomni a tak jsem byla požádána o zveřejnění.

A hlavně doufám, že informace z prezentace mohou být užitečné někomu, kdo se s problémem ztráty menstruace nebo dalšími problémy nedostatečného příjmu potýká.

Ideál ženské postavy

Ideál ženské postavy se neustále vyvíjí a jen v poslední době můžeme vidět neustálý tlak na fit a sexy tělo.

Amenorea - Vše o zdraví

Jestli je tato cesta správná je těžké posoudit. Samozřejmě existuje i zdravá cesta, ale častěji se setkávám s extrémy a potížemi, které kalorická restrikce a nadmíra cvičení vyvolává.

Prvotní příčinou tlaku na ženu a její váhu nebo vzhled může být například velká orientace na výkon, tlak trenéra nebo například klubu.

Nejvíce jsou ohroženy sporty esteticko-koordinační (gymnastika, tanec), sporty s váhovými kategoriemi a sporty s požadavkem na štíhlost a lehkost jako je například atletika.

Také instituce a sporty, kde je důležitý vzhled kam patří soutěže fitness, bikini a podobně. Svět sociálních médií nám také přináší vzory a dokonalá těla, která jsou ve valné většině dílem plastické chirurgie nebo alespoň hry světla a stínů.

V takových případech, kdy snížíme kalorický příjem a přidáme cvičení riskujeme vznik atletické triády.

Atletická triáda 

  1. nízká energetická dostupnost
  2. poruchy menstruačního cyklu
  3. snížení kostní denzity

Amenorea - Vše o zdraví

Tyto tři složky tvoří právě atletickou triádu, která má celkový vliv na zdraví ženy. V konečném důsledky ovlivňuje všechny důležité systémy v lidském těle.

Jednou z věcí je ztráta menstruačního cyklu, anovulace a funkční sterilita (neplodnost), dále snížení kvality vlasů, nehtů, snížení imunitního systému, snížení kostní denzity a vyšší riziko vzniku stresových zlomenin, hormonální nerovnováha může mít vliv i na zdraví srdce a rozvoj dalších kardiovaskulárních onemocnění. Prostě jakmile jedna část těla nefunguje jak má, tak se rozhází celý systém.

Energetická dostupnost 

= je energie, která tělu zbývá pro funkce jako je obnova tkání, budování kostní denzity, udržení menstruačního cyklu, imunitní procesy…

Nízká energetická dostupnost je tedy nedostatek této energie a může vzniknout:

  • bez PPP – redukce kalorického přijmu (eliminace specifických skupin potravin, hladovění, diuretika, laxativa, nadměrný energetický výdej)
  • s PPP – anorexia nervosa, bulimia nervosa, záchvatovité přejídání

Poruchy menstruačního cyklu 

V případě atletické triády se nejčastěji jedná o sekundární amenoreu, což je ztráta menstruace na více jak 3M. To znamená, že žena již v minulosti menstruaci měla.

Jedná se tedy o hypotalamo-hypofyzární poruchu způsobenou hormonální nerovnováhou. Dále se také může jednat o oligomenoreu, kdy je cyklus delší než 35 dnů a i tady bychom měli zpozornět.

To, že nemáš menstruaci neznamená, že jsi ve formě…

To, že užíváš hormonální antikoncepci a máš tedy pravidelně menstruaci neznamená, že nemůže být problém. Často je to jen maskování problému a dívka/žena se tak udržuje ve falešném pocitu bezpečí. Hrozba snížené kostní denzity a dalších komplikací tu stále je!

Snížení kostní denzity

Kostní denzita udává kostní hustotu tedy pevnost a sílu kostí. V adolescenci a mladé dospělosti by měla být tato hodnota na své nejvyšší hranici!

Určujeme dvě hodnoty: T-scóre a Z-scóre

Tato čísla nám udávají odchylku našeho měření od normální hustoty a porovnává náš výsledek s průměrnými hodnotami osob stejného věku a pohlaví.

Osteoporóza je stav, kdy dochází k řídnutí kostí, zvyšuje se riziko vzniku zlomenin včetně fraktur obratlů, které patří mezi ty závažnější.

Určitě znáte příběhy babiček, které uklouznou na náledí, zlomí si krček a následně na sekundární potíže zemřou. U starších žen, zvlášť v období menopauzy je přirozené, že hladina estrogenů klesá a kostní denzita se snižuje.

To je normální pro ženy ve věku okolo 50 roku, ne pro mladé dívky a ženy v mladé dospělosti!!

Myslíš, že se tě atletická triáda týká?

Zkus si odpovědět na pár otázek.

  1. Měla jsi už někdy menstruaci?
  2. Jak jsi byla stará když jsi měla první menstruaci?
  3. Kdy byla tvoje poslední menstruace?
  4. Kolik period jsi měla za posledních 12 měsíců?
  5. Užíváš nějaké ženské hormony? Estrogen, progesteron, hormonální a antikoncepci?
  6. Máš obavy o svou váhu?
  7. Doporučoval ti někdy někdo, aby jsi nabrala nebo ubrala na váze?
  8. Jsi v současné době na nějaké speciální dietě? Vyhýbáš se nějakým typům jídla nebo určité skupině potravin?
  9. Měla jsi někdy nějakou poruchu příjmu potravy?
  10. Měla jsi někdy stresovou zlomeninu?
  11. Řekl ti někdy někdo něco o kostní denzitě, osteopenii nebo osteoporóze?

Zkus se nad svými odpovědmi zamyslet. Je vše v pořádku? Je možné, že cvičíš až příliš? Nepřijímáš dostatek energie? Strachuješ se neustále, že přibereš a ztratíš nad sebou kontrolu? Trápí tě absence menstruace, která předtím už byla?

Není nic co by se nedalo vyřešit. Někdy stačí upravit pár věcí, někdy je potřeba většího zásahu. V některých zdrojích se uvádí, že je možné přidat i speciální cvičení. Problematika je o něco složitější než vypadá, ale vše si spolu projdeme.

V dalším díle si ukážeme jak zjistit svou energetickou dostupnost a jak s ní dále pracovat. Chystám pro Vás také sekci s dalšími informacemi a právě výše zmíněná cvičení.

Krásný den a vzhůru #zalepsimja

K*

Источник: https://fitandtasty.cz/vliv-fitness-na-zdravi-zeny-part-i/

Nepravidelná menstruace či dlouhodobé vynechání

Nepravidelná menstruace či dlouhodobé problémy s „nemenstruováním“ trápí hodně dívek a žen. Hodně z vás na tím mávne rukou…ALE řešení je pro život ženy opravdu důležité!

A my ho v KP clinic pro Vás, milé ženy a dívky, máme! Při objednání do konce června 2018 máte možnost využít sleva 20% na balíček Ženské zdraví!

Amenorea - Vše o zdraví„Ráda by jsem se podělila s Vámi o problém, který jsme s dcerou (věk 15let) řešili, tak zhruba 1rok. Nepravidelná menstruace (klidně 90dní pauza) jsme řešili na gynekologii s paní doktorkou. No popravdě řečeno, aby se dcera cpala antikoncepcí už takhle malá, jsem nechtěla a lepší řešení doktorka neměla. Hledala jsem proto dál a v KP clinic jsem našla řešení, které nám zabralo:-). Je pravda, není to řešení na počkání, ale baštit přírodní kapičky místo prášku mi přišlo daleko lepší a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Jsem opravdu moc spokojená a celkový diskrétní a profesionální přístup je zde na prvním místě. Moc moc děkuji všem v KP clinic za pomoc.“ (maminka Jana)

Nepravidelná menstruace

Častou příčinou nepravidelné menstruace je porucha rovnováhy produkce estrogenních hormonů a progesteronu. Úkolem těchto hormonů je právě regulace pravidelnosti menstruačního cyklu.

Poruchy menstruace ovšem mohou rovněž ukazovat na poruchy v pánevní oblasti, jako jsou myomy či endometrióza nebo zánětlivá onemocnění (ty určitě patří do rukou lékaře). Ovšem ze zkušenosti víme, že je ideální kombinovat západní medicínu s celostním přístupem k ženskému zdraví!

Úplné vynechání menstruace – amenorea

Amenorea může být také zapříčiněna hormonální nerovnováhou, stresem nebo stavem nazývaným anorexia nervosa (vzniklá cvičením nebo nadměrným hladověním).

Řešením může být celková detoxikace organismu, zaměřená na hormonální systém a jeho vyladění přírodní cestou (doplňky stravy, bylinky, terapie na Sensitiv Imago 530, cíleně nastavené frekvence na Plazmovém generátoru).

Dále úprava jídelníčku, především zajistit výživu pro buňky, aby v nich mohly probíhat regenerační procesy – hodně žen a dívek je dnes „podvyživených“ (nemají na sebe čas…). V neposlední řadě se s klientkami věnujeme otázce sebelásky a psychosomatického pohledu na danou problematiku.

Nepřehlížejte se a začněte vše řešit včas! Zavolejte a objednejte se 727 938 729.

Ing. Romana Pleskotová

Akreditovaný poradce pro výživu

Источник: https://www.kpclinic.cz/nepravidelna-menstruace-ci-dlouhodobe-vynechani/

Amenorea: vynechání menstruace

Kategorie: Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus – více z kategorie Autor: gesundheit.gv.at

Amenorea je úplná absence menstruačního krvácení po dobu nejméně tří až šesti měsíců. Příčiny mohou být psychicky a fyzicky podmíněné.

Amenorea - Vše o zdraví

Rozlišujeme dva typy:

  • primární amenorea – menstruační krvácení nenastane až do dokončeného 15. roku života,
  • sekundární amenorea – před vynecháním menstruačního krvácení probíhal normální cyklus.

Příčiny amenorey

Primární amenorea je obvykle způsobena fyzickými příčinami. Patří k nim:

  • vrozené chromozomální abnormality (dochází ke snížené reakci vaječníků na stimulaci z mozku),
  • genitální malformace (např. pokud není děloha plně vyvinuta),
  • funkční poruchy vaječníků,
  • jiné hormonální poruchy.

Příčiny sekundární amenorey mohou být psychicky i fyzicky podmíněné. Cyklus může ovlivnit stres, partnerské konflikty, vrcholový sport atd. Nejčastější fyzickou příčinou sekundární amenorey je těhotenství. Naproti tomu existuje mnoho příčin amenorey s patologickým významem. Patří k nim například:

  • nadváha nebo podváha,
  • hormonální poruchy,
  • metabolická onemocnění,
  • nádory vaječníků (vzácně),
  • závažná celková onemocnění (např. diabetes mellitus).

Poznámka: Po vysazení hormonální antikoncepce (např. perorální antikoncepce, tříměsíční injekce nebo tělísko) může nějakou dobu trvat, než se cyklus vrátí k normálu.

Diagnóza a léčba

Diagnostika zahrnuje podrobnou anamnézu a gynekologické vyšetření:

  • pečlivé tělesné vyšetření na známky chromozomálních abnormalit,
  • stanovení hormonálního profilu (především koncentrace prolaktinu, estrogenu, FSH a LH),
  • podrobný přehled údajů o prodělaných nemocech (anamnéza) s přihlédnutím k psychickým a sociálním aspektům,
  • ultrazvukové vyšetření malé pánve,
  • případně laparoskopie nebo hysteroskopie (především u primární amenorey).

Terapie závisí na příčině amenorey. Pokud existuje hormonální porucha, může být zahájena vhodná hormonální léčba. Funkční poruchy orgánů (např. vaječníků) lze řešit také chirurgicky. Při zvýšené nebo snížené funkci štítné žlázy lze použít léky. Pokud je absence menstruace způsobena stresem a psychickou zátěží, mohou pomoci relaxační techniky nebo psychoterapie. 

Na koho se mohu obrátit?

První kontaktní osobou pro stanovení diagnózy a zahájení léčby je gynekolog.

Источник: https://www.nzip.cz/clanek/403-amenorea

Přínosy a rizika hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je bezpochyby velkým objevem druhé poloviny 20. století. Její užívání změnilo životní styl populace. Od počátku svého objevení se vývoj hormonální antikoncepce stále posouvá kupředu. Zásadně se změnila úprava dávkování, složení i způsob podávání.

V současné době je na takové úrovni, že je schopna pokrýt celé reprodukční období ženy, tj. od prvních měsíčků až po období klimakteria.

Zajímavé:  Alergie Na Kontrastní Látky Na Magnetickou Rezonanci?

Složení současné hormonální antikoncepce je natolik promyšlené, že ženu maximálně chrání před otěhotněním, ale zároveň nepředstavuje pro ženské tělo zbytečnou hormonální zátěž, která by se mohla projevovat řadou nepříjemných fyzických i psychických problémů.

Přínosy

Hormonální antikoncepce současné doby představuje pro ženu, kromě téměř stoprocentní ochrany před otěhotněním, i mnoho přínosů neantikoncepčního charakteru. V určitých případech se předepisuje při léčbě endometriózy (viz sekce Endometrióza).

Lze jí i velmi úspěšně léčit poruchy menstruačního cyklu, jako je například silné a časté krvácení (menoragie), jež způsobuje chudokrevnost a je typické pro mladé dívky anebo naopak pro ženy v premenopauze.

Taktéž je doporučována při absenci menstruačního krvácení (amenorea), které může vést k podezření na syndrom polycystických ovarií.

Rovněž příznaky premenstruačního syndromu (bolesti hlavy, pánevní bolesti, napětí v prsou, poruchy nálady) lze užíváním některých typů hormonální antikoncepce výrazně zkrátit a zmírnit (inovativní dávkovací režim 24/4 nebo harmonický režim 26/2).

Je též obecně známo, že hormonální antikoncepce působí preventivně proti závažným chorobám, jako je například karcinom vaječníků a děložní sliznice, a proti některým nezhoubným nádorům prsu a určitým typům cyst (vaječníků a prsu).

Studie také dokazují, že u žen užívajících hormonální antikoncepci je výrazně nižší výskyt mimoděložního těhotenství. Pozitivní účinky byly prokázány také při migréně a epilepsii, jež jsou spojeny s určitou fází menstruačního cyklu.

Velmi pozitivní vliv má na mírné a středně těžké akné.

Rizika

Žádný lék nemá jen pozitivní účinky a hormonální antikoncepce není výjimkou. Mezi nejčastější komplikace patří nepravidelné menstruační krvácení. Pro nepravidelnosti cyklu platí, že je vhodné vyčkat minimálně tři cykly, zda nedojde k nápravě pravidelnosti.

Častější nežádoucí účinky bývají bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozita, podrážděnost, zvýšení hmotnosti. Mezi vzácné komplikace jsou řazeny migrény, kožní změny, zvracení apod.

Do velmi vzácných a závažných nežádoucích účinků patří tromboembolická nemoc (TEN), arteriální komplikace a cévní mozkové příhody.

U určité podskupiny žen je nutné kvůli jejich zdravotnímu stavu věnovat volbě antikoncepce velkou pozornost.

Jedná se zejména o ženy, u kterých jsou přítomny srdečně-cévní rizikové faktory, jako je obezita (BMI ≥ 30), kouření, hypertenze, diabetes s poruchou cév, poruchy tukového metabolizmu, nebo které trpí epilepsií, migrénami či poruchami jaterních funkcí např.

v důsledku nedávno prodělané hepatitidy či mononukleózy. U těchto rizikových pacientek by nasazení hormonální antikoncepce mohlo zvýšit riziko vzniku tromboembolické nemoci, zhoršit stav onemocnění nebo vést ke snížení účinku COC vlivem užívaných léků.

  Variantou u těchto žen může být antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska (IUS), z něhož se do děložní dutiny uvolňuje  gestagen, který působí pouze v děloze. IUS je možnou formou antikoncepce také pro ženy postižené poruchou funkce štítné žlázy (hyperfunkce nebo hypofunkce), u kterých se nedaří dobře zvládat léčbu.   

Источник: https://www.antikoncepce.cz/poradna/prehledne-clanky/prinosy-a-rizika-hormonalni-antikoncepce/

Faktory, které mohou ovlivnit menstruační cyklus | NovaX

Menstruační cyklus je u každé ženy velmi individuální záležitostí. Některé ženy mají to štěstí, že se menstruace dostavuje téměř přesně na den, jiné ženy jsou zase zvyklé na mírnou nepravidelnost, ať už se menstruace dostaví o něco dříve nebo později. Pokud ale dojde k úplnému vynechání tohoto přirozeného měsíčního cyklu, je potřeba věnovat tělu náležitou pozornost.

S poruchou menstruačního cyklu se během života setká snad každá žena a rozhodně ne vždy to musí být důvod k panice. Poruchy menstruačního cyklu jsou jedním z častých důvodů návštěv gynekologa, i když velká část těchto poruch se upraví sama od sebe.

Každá menstruace nám dává svým způsobem informace o našem zdraví a přesto, že se jedná o skutečnost, bez které by se většina z nás nejraději obešla, pravidelné měsíční krvácení naznačuje, že ženské tělo funguje správně. Ale co dělat, pokud se menstruace nedostaví vůbec? Amenoreu neboli vynechání menstruace lze rozdělit do dvou skupin, na primární a sekundární.

Primární amenorea je považována za hormonální poruchu, při které se u žen starších patnácti let ještě nedostavila menstruace a na vině většinou bývá porucha endokrinního systému nebo nesprávná funkce vaječníků. Sekundární amenorea se týká žen, které měly dříve pravidelnou menstruaci, která se najednou nedostavila, a to i podobu nejméně tří měsíců.

Existuje mnoho příčin, které mohou zapříčinit vynechání menstruace a mezi nejčastěji objevující se faktory (pokud vynecháme těhotenství a menopauzu) patří především:

STRES lze charakterizovat jako reakci organismu na nadměrnou fyzickou či psychickou zátěž, která se v těle žen může projevit a vyústit ztrátou menstruace nebo jejím opožděním.

Stres, především ten dlouhodobý má zásadní vliv na celou řadu procesů a chemických reakcí, které v těle probíhají, a to i na hormonální rovnováhu v těle ženy. Stres negativním způsobem ovlivňuje menstruační cyklus a vysoké hladiny stresových hormonů kortizolu a adrenalinu způsobují zpoždění nebo vynecháním menstruace.

Po vyřešení stresové situace, která zapříčinila amenoreu by se menstruační cyklus měl sám od sebe upravit a opět se vrátit do své normální podoby.

PROBLÉMY S VÁHOU ať už se jedná o nadváhu či podvýživu, oba faktory mají na vaší menstruaci zásadní vliv.

Pokud je žena moc hubená nebo trpí poruchami spojenými s příjmem potravy, dochází k tvorbě nízké hladiny estrogenu, při které tělo neuvolní potřebný hormon k vytvoření potřebné výstelky dělohy, a tudíž nedochází k menstruaci.

U nadváhy zase naopak organismus produkuje příliš mnoho estrogenu, který může zapříčinit nepravidelnou menstruaci nebo její úplné vynechání.

UŽÍVÁNÍ NĚKTERÝCH LÉKŮ může narušit menstruační cyklus a způsobit i vymizení menstruačního krvácení. Mezi takové léky patří například antidepresiva, antipsychotika nebo léky na vysoký krevní tlak.

Ani pravidelné užívání hormonální antikoncepce nezaručí, že menstruace bude pravidelná, zejména v prvních měsících po nasazení antikoncepce se mohou vyskytovat různé poruchy cyklů, a to samé platí i po úplném vysazení antikoncepčních pilulek, kdy jsou poruchy v menstruačním cyklu běžné a nějaký čas trvá, než se ženský organismus s touto změnou sám srovná.

PŘETĚŽOVÁNÍ ORGANISMU v podobě nadměrné fyzické zátěže může za určitých okolností ovlivnit nejen menstruační cyklus, ale také i plodnost ženy.

Komplikace v podobě amenorey, která mimo jiné snižuje i hladinu vápníků v kostech a může mít za následek častější zlomeniny nebo osteoporózu, se projevuje především u vrcholových sportovkyň.

Zde může mít vynechání menstruace několik příčin, které spolu mohou úzce souviset, ať už se jedná o stres, nízký podíl tělesného tuku nebo vysoký energetický výdej.

HORMONÁLNÍ NEROVNÁHA V ORGANISMU u žen se také může projevovat ztrátou menstruace. Mezi nejznámější zdravotní problémy způsobující hormonální nerovnováhu patří:

  • Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je poměrně častým syndromem způsobujícím nadprodukci mužských pohlavních hormonů v ženském těle, které negativně ovlivňují průběh menstruačního cyklu. Velmi často dochází k tvorbě cyst na vaječnících a tím brání pravidelné ovulaci. Mezi příznaky tohoto syndromu patří i nepravidelná menstruace nebo její úplné vymizení.
  • Porucha funkce štítné žlázy se může projevovat dvěma způsoby. Buďto její nadměrnou nebo sníženou funkcí. I zde může být příznakem onemocnění nepravidelnost nebo vynechání menstruace.

Každá menstruace Vám dává svým způsobem informace o Vašem zdraví, pokud se vyskytne něco neobvyklého nebo se objeví bolesti, na které jste dříve nebyla zvyklá, je to signál k návštěvě lékaře. Nezapomínejte, že na pravidelné preventivní kontroly by měla chodit každá žena, alespoň 1x do roka.

Fenykl obecný je znám už od starověku a nejlépe se mu daří tam, kde je dlouhé, teplé a suché léto. Svým vzhledem je podobný kopru a má zvláštní aromatickou vůni. Plody fenyklu jsou semena, která jsou využívána v potravinářském, kosmetickém nebo lékařském průmyslu.

V lidové medicíně se fenyklová semena používají k vyvolání a regulaci menstruace, tlumí menstruační bolesti a pomáhají při premenstruačním syndromu. Esenciální olej z fenyklu je často používaným bojovníkem proti hormonální nerovnováze.

Pomáhá při nepravidelné či bolestivé menstruaci a uleví od celé řady ženských obtíží.

Pískavice řecké seno patří mezi nejstarší kulturní rostliny. Je to jednoleté rostlina původem ze Středomoří a její semena jsou zdrojem důležitých látek.

Své využití našla pískavice nejen v léčitelství, ale též ve farmacii. Semena pískavice jsou bohatým zdrojem saponinů, alkaloidů, hořčin či stopových prvků.

Pískavice se hojně využívá při poporodní péči, pomáhá a ulevuje při bolestivé menstruaci.

Kaštan koňský pochází z jihovýchodní Evropy a jeho plodem je zelená kulička s ostny, uvnitř jsou velká, hnědě lesklá semena-kaštany, které dozrávají a opadávají na přelomu září a října.

Pro léčebné účely se používají především plody, ale občas se sbírají i květy. Kaštan koňský je znám díky své antioxidační vlastnosti, která podporuje činnost cévní a oběhové soustavy, zároveň přispívá i k přirozené obranyschopnosti.

Kaštan koňský přispívá k (pre)menstruačnímu pohodlí.

              

Источник: http://www.novaxnaturpharma.cz/o-zdravi/faktory,-ktere-mohou-ovlivnit-menstruacni-cyklus

Sekundární amenorea u běžkyň

V dnešní době není žádnou vzácností, že aktivně sportující ženy mohou trpět zdravotní komplikací zvanou sekundární amenorea, nebo-li dlouhodobá absence menstruačního cyklu. Tento jev se nemusí týkat jenom vrcholových, ale i rekreačních sportovkyň a obzvláště vytrvalostní běžkyně patří do ohrožené skupiny.

Je to dlouhodobé pozastavení dříve pravidelné menstruace po dobu delší než tři cykly a je charakterizována nedostatkem hormonu estrogenu. Statistika udává, že zhruba 20 % běžkyň trpí touto zdravotní komplikací.

Jelikož amenorea může postihnout i zdravě vypadající, výkonné a psychicky odolné běžkyně a nelze tudíž tento problém na žádné z nich na první pohled poznat, může se proto tento jev zdát jako něco nepodstatného a nedůležitého.

Opak je ale pravdou, protože amenorea může způsobit sníženou hladinu vápníku v kostech a tím pádem větší riziko únavových zlomenin, osteoporózu a problémy s otěhotněním.

Příčiny u běžkyň

  • nadměrné přetěžování organismu náročnými tréninky, kdy si tělo samo říká, že má dost
  • nízká tělesná hmotnost
  • dlouhodobý nedostatečný přísun energie
  • nevyvážená nutriční skladba potravin
  • problémy s ženskými orgány
Zajímavé:  Rakovina Míchy Příznaky?

Jak to vyřešit

Pokud touto zdravotní komplikací trpíte i vy, určitě není vhodné nic podceňovat a co nejdříve se pokusit o nápravu. Níže jsou uvedeny tipy, co by jste měla v této situaci udělat.

Navštivte ženského lékaře – Někdy může být příčinou jiná zdravotní komplikace v oblasti ženských orgánů, či neplánované těhotenství, proto je žádoucí poradit se s vaším gynekologem, aby tyto situace vyloučil.

Zvyšte příjem energie – Běhání je sportovní aktivita energeticky velmi náročná. Pokud tedy trpíte amenoreou, měla byste se zamyslet, jestli je váš příjem energie dostatečný a případně ho zvýšit. Tělo někdy při nedostatečném příjmu kalorií blokuje menstruační cyklus, protože by nemělo dostatek výživových hodnot při případném těhotenství.

Uberte své obvyklé tréninkové dávky – Tato rada určitě není lehce přijatelná pro běžkyně, které trénují na nějaký důležitý závod, či chtějí zlepšit své dosavadní výkony.

Pokud ale tělo nefunguje jak má, tak už si samo říká, že toho má dost a to se dříve či později může projevit dlouhodobým poklesem výkonnosti či nepříjemným zraněním.

Někdy stačí snížit tréninkové dávky na období jednoho měsíce, kdy si organismus odpočine a menstruační cyklus opět naběhne.

Zaměřte se na nutričně vyvážený jídelníček

  • Jezte dostatečné množství bílkovin. Běžkyně o hmotnosti 55 kg by měla zkonzumovat 60 až 90 gramů bílkovin  denně.
  • Zvyšte příjem tuků. Běžkyně by měla sníst 40 až 65 gramů tuku za den. Prostřednictvím tuků tělo vstřebává vitamíny A, D, E a K
  • jezte dostatečné množství potravin bohatých na vápník, protože vápník má vliv na optimální hustotu kostí. Měla by jste tedy do svého jídelníčku zařadit více mléka, jogurtů, sýrů, atd.
  • Pohlídejte si dostatečný přísun vitamínu D, protože tento vitamín má vliv na vstřebávání vápníku a na zdraví kostí. Vitamín D se do těla dostává prostřednictvím slunečního záření a dále je obsažen v mléku, cereáliích a tučných rybách, nebo můžete zvolit vhodný výživový doplněk obsahující tento vitamín.

Источник: https://www.svetbehu.cz/sekundarni-amenorea-u-bezkyn/

Amenorea, problém, o kterém se příliš nemluví – Napadov.cz

Když se většiny žen zeptáte, jak vnímají sovu menstruaci, často odpoví, že je obtěžuje a považují ji za něco zbytečného a nepříjemného. Jenže to platí jen do doby, než o ni přijdou.

O amenoree se bohužel příliš nemluví, a to i přesto, že se týká až alarmujícího počtu žen. Poruchy menstruačního cyklu bývají různé a mezi ně patří i amenorea neboli vynechání menstruace.

Jak k ní dojde a jaké jsou nejčastější příčiny?

Koloběh každého měsíce

Menstruační cyklus je biologický děj, který se u žen opakuje pravidelně od první menstruace až do té poslední a má periodický charakter. Při tomhle procesu se tělo připravuje na přijetí oplodněného vajíčka a těhotenství.

Při většině cyklů ale k oplodnění nedojde a při menstruaci dojde k vyloučení nepotřebné sliznice. Toto krvácení se dostavuje pravidelně každý měsíc a pokud se nedostaví, je to známka, že něco není v pořádku. Může to samozřejmě znamenat, že je žena těhotná.

Pokud to tak ale není, je třeba tázat se, proč menstruace nepřišla.

Když se menstruace nedostaví, jde o tzv. amenoreu. Absence menstruace je přirozená v pubertě, kdy se cyklus teprve ustaluje, pak během těhotenství a samozřejmě v menopauze a po ní. Jinak přirozená není. Existuje amenorea primární, kdy žena nezačne menstruovat ani po 15. roce věku a její častou příčinou bývá porucha endokrinního systému nebo selhání vaječníků.

 Toto je případ hormonální poruchy, který je potřeba řešit s gynekologem. Sekundární amenorea se týká žen, které měly pravidelnou menstruaci, a najednou ji nedostaly po dobu 3 měsíců. Když vám tedy poprvé menstruace vynechá, nemusíte hned panikařit. Raději se zkuste dát více do pohody, snažte se žít zdravě a ještě dva měsíce vyčkejte.

Pokud se ani pak nedostaví, určitě kontaktujte vašeho ženského lékaře.

Možné příčiny

Tyto potíže mohou mít řadu příčin, který odhalí jistě až lékař. Často jde o hormonální problémy spojené s hladinou estrogenu. Typickými důvody ztráty menstruace je například stres, úbytek váhy, fyzický výkon nebo nemoc.

Nejsou to však jediné důvody, může jít také o poruchy hypofýzy, štítné žlázy nebo nadledvin či nádor na vaječnících. Velmi častou bývá sekundární amenorea u aktivních sportovkyň – a nemusí jít pouze o vrcholové sportovkyně.

Ohrožené jsou zejména ženy, které dělají vytrvalostní sporty (dlouhé běhy, náročná kardio cvičení apod.).

Podle statistiky zhruba 20 procent běžkyň trpí touhle zdravotní komplikací. I když to není na první pohled vidět, není to pro jejich zdraví prospěšné, amenorea způsobuje mimo jiné snížení hladiny vápníku v kostech a tím hrozí riziko zlomenin či osteoporóza.

 Nehledě na to, jak to může ovlivnit jejich budoucí možnost početí. Podobně jsou na tom ženy, které se až příliš obávají o svou váhu nebo snad dokonce trpí nějakou poruchou příjmu potravy.

Pokud žena nemá dostatek tukové tkáně a její hmotnost klesne o deset až patnáct procent pod normální váhu, klesá dramaticky produkce estrogenu a dojde k dlouhodobé absenci menstruace.

Možnosti léčby

V každém případě konzultujte další potup s lékařem. Samy tento problém většinou nevyřešíte. Záleží na příčině, někdy je nutné navštívit také endokrinologa.

V případě, že jste vyhublá nebo to přeháníte s fyzickou zátěží, uberte a naopak se zaměřte na nutričně vyvážený jídelníček. Opravdu je nutné se postavit čelem k jakýmkoliv problémům s příjmem potravy.

Nejde jen o vaše ženské zdraví, ale i o zbytek těla. Pokud víte, že tyto potíže máte, zvažte návštěvu psychologa nebo jiného odborníka.

Návrat menstruace může trvat dlouhé měsíce. Opět záleží, jaký způsob léčby zvolíte a jaká byla příčina potíží. Nezřídka lékaři nasazují hormony, ale je na vašem zvážení, zda tento postup chcete, nebo ne. Rozhodně existují i jiné možnosti, které by vám lékař měl nastínit.

Источник: https://napadov.cz/amenorea-problem-o-kterem-se-prilis-nemluvi/

Menstruační cyklus

Tento článek není dostatečně ozdrojován a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje. menstruační cyklus

Menstruační cyklus označuje periodické fyziologické změny v těle ženy, které probíhají pod kontrolou reprodukčního hormonálního systému a jsou nutné pro reprodukci. Menstruační cykly u žen se typicky vyskytují na měsíčním základě mezi pubertou a menopauzou. Kromě lidí mají menstruační cykly jen velké opice, na rozdíl od estrálního cyklu u většiny druhů savců.

Přehled

Během menstruačního cyklu pohlavně zralé ženské tělo vyvine 1 vajíčko (příležitostně 2, z kterých mohou vzniknout neidentická „dvouvaječná“ dvojčata) a uvolní je v době ovulace. Výstelka dělohy (endometrium) roste synchronně.

Po ovulaci se výstelka změní v přípravě pro potenciální implantaci oplodněného vajíčka a následuje těhotenství. Nedojde-li k oplodnění a těhotenství, děloha se zbaví výstelky a začne nový menstruační cyklus. Proces zbavování se výstelky se nazývá menstruace.

Menstruace se navenek projevuje ve formě menses (též menstruum): což je větší část endometria (výstelka) — kromě její nejhlubší vrstvy — a krevní produkty, které vycházejí z těla přes vaginu.

I když se tento krevní výtok obvykle označuje jako krev, složením se liší od žilní krve.

V praxi se často menstruace a menses označuje jako perioda. Toto krvácení slouží jako znak, že nezačalo těhotenství. (I když to není jednoznačné, protože někdy existuje krvácení v raném těhotenství.) Během reprodukčních let vynechání menstruace může indikovat, že žena je těhotná.

Menstruace tvoří normální část přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi pubertou a koncem reprodukčních let. Začátek menstruace nazývaný i menarche se vyskytuje průměrně ve věku 12 let, ale může se přihodit kdykoli mezi 8 a 16 lety [1].

Poslední perioda — menopauza — se vyskytuje obvykle ve věku 45–55 let. Odchylky od těchto hodnot vyžadují medicínskou prohlídku. Amenorea označuje prodlouženou absenci (vynechání) menses během reprodukčních let ženy z jiných příčin než těhotenství. Např.

ženy s velmi nízkým podílem tělesného tuku jako sportovkyně mohou přestat menstruovat. Přítomnost menstruace obvykle dokazuje, že nastala ovulace; většinou platí, že ženy, které nemají ovulaci, nemohou mít menstruační cykly.

Existují ovšem výjimky v podobě anovulačních menstruačních cyklů.

Normální menstruační cyklus u žen

I když délka cyklu se může měnit, 28 dní je obecně považováno za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy. Konvence považuje začátek menstruačního krvácení za začátek cyklu, proto první den krvácení se nazývá „první den cyklu“. Menstruační cyklus možno rozdělit do 4 fází:

Menstruace

Menstruace trvá několik dní (obvykle 3–5 dní, ale hodnoty 2–7 dní jsou považovány za normální [2]) a zahrnuje ztrátu asi 50–80 ml krve (včetně vyloučeného endometria). Enzym plazmin — obsažený v endometriu — inhibuje (utlumuje) srážení menstruační krve.

Pro tuto opakovanou ztrátu krve mají ženy vyšší potřebu přijímat v potravě železo než muži — jako prevenci nedostatku železa. Mnoho žen pociťuje v době menstruace děložní křeče, též nazývané dysmenorea (bolestivá menstruace), někdy spojené i s nevolnostmi, zvracením a průjmy.

Existuje velký průmysl poskytující zdravotní produkty na pomoc ženám zvládnout menses.

K poznatku, že u žen, žijících společně v blízkém prostředí, má začátek menstruace tendenci se synchronizovat, dospěla roku 1971 studentka Martha McClintocková,[1] která obdržela v předchozím roce bakalářský titul na Wellesley College.

Spolu se Sternovou ho poté v roce 1998 vysvětlovaly působením feromonů.[2] Ale například v roce 2013 se toto tvrzení zpochybnilo.

[3] Nyní je to bráno za mýtus, který vzešel z jediné studie a získal prestiž publikací v časopise Nature, a současná studie prokazuje, že k němu nedochází.[4]

Folikulární fáze

Pod vlivem hormonu stimulujícího folikul (FSH) začne ve vaječníku růst několik folikulů (míšků), obsahujících vajíčka, jejichž obaly následně produkují estrogeny, primárně estradiol. Tyto estrogeny iniciují vývin nové vrstvy endometria s typickým histologickým (tkáňovým) vzhledem, zvané proliferační (bující) endometrium.

Stoupající hladina estrogenů působí pomocí negativní zpětné vazby na hypofýzu a snižuje sekreci FSH. Inhibin vylučovaný největším folikulem též snižuje FSH. Typicky jen nejrozvinutější folikul (vedoucí folikul) se může dále rozvinout, protože má víc receptorů FSH; růst ostatních folikulů se zastaví.

Zajímavé:  Bolest V Tříslech Léčba?

Proto normálně v každém cyklu dozraje jen 1 vajíčko.

Ovulace

Folikul krátce před uvolněním vajíčka.Související informace naleznete také v článku Ovulace.

Když folikul dozraje, vylučuje tolik estradiolu, že spustí — tzv. pozitivní zpětnou vazbou — akutní uvolňování luteinizačního hormonu (LH). V případě průměrného 28denního cyklu tato LH vlna začíná kolem 12. dne cyklu a může trvat 48 hodin. Uvolněním LH dozraje vajíčko a oslabí se stěna folikulu ve vaječníku. Tento proces vede k ovulaci: uvolnění teď už zralého vajíčka, což je největší buňka těla (s průměrem asi 0,2 mm). Který z dvou vaječníků — levý nebo pravý — ovuluje, se zdá být náhodné; žádná známá pravo-levá koordinace není. Vejcovod potřebuje zachytit vajíčko a poskytnout prostor na oplodnění. V cervixu (děložním hrdle) se vyvine charakteristický čirý a tažný hlen, kterým pronikají spermie ze sexuálního styku. Ovulace může být doprovázena charakteristickými ovulačními bolestmi, které mohou trvat několik hodin. Některé ženy jsou schopny rozpoznat ovulaci také podle změn cervikálního hlenu a děložního čípku během ovulace, zvláště když u sebe znaky plodnosti sledují. Neoplodněné vajíčko se rozloží.

Luteální fáze

Po ovulaci se zbytek foliklu transformuje do žlutého tělíska (corpus luteum) za podpory hormonů hypofýzy. Toto žluté tělísko bude produkovat po následující 2 týdny navíc k estrogenům i progesteron.

Progesteron hraje životní roli při proměně proliferačního endometria do sekreční výstelky připravené na implantaci a podporující rané těhotenství. Progesteron trochu zvýší bazální tělesnou teplotu, proto žena měřící si denně svou teplotu registruje, že se dostala do luteální fáze.

Proběhne-li oplodnění vajíčka, to putuje jako rané embryo vejcovodem do děložní dutiny a implantuje se během asi 5–7 dní po ovulaci. Krátce po implantaci rostoucí embryo signalizuje svou existenci mateřskému systému — vytváří lidský choriový gonadotropin (hCG) — hormon využívaný pro test těhotenství.

Tento signál má důležitou roli v udržování žlutého tělíska a umožňuje pokračování jeho produkce progesteronu. Bez těhotenství a bez hCG žluté tělísko zaniká a hladiny estrogenů a progesteronu klesnou. To nastaví podmínky pro další cyklus.

Snížení hladiny progesteronu vede ke spuštění menstruačního krvácení (dojde k přerušení přívodu krve do endometria a jeho hypoxické nekróze (odumření z nedostatku kyslíku) a snížení hladiny estrogenů umožní pozdější růst hladin FSH pro dozrávání nových folikulů.

Plodné dny

Související informace naleznete také v článku Plodné období.

I když délka folikulární fáze — a následně délka menstruačního cyklu — se může měnit, luteální fáze trvá obvykle 12–16 dní.

Spermie mohou v těle ženy přežít 3 až 5 dnů (výjimečně déle), proto většina plodné periody trvá asi 5 dní před ovulací až do 1 dne po ovulaci.

V normálním čtyřtýdenním cyklu to odpovídá druhému a začátku třetího týdne cyklu.

Různé metody plánovaného rodičovství a kontroly oplodnění jsou zaměřeny na stanovení termínu ovulace, díky kterému je možné zjistit relativně plodné a relativně neplodné dny v cyklu. Délka menstruačního cyklu se ale může lišit, a ovulace nemusí vždy probíhat pravidelně.

Pro stanovení plodných dnů je vhodné kombinovat více metod, zvláště, pokud si žena přeje otěhotnět.

Kromě využití ovulačních testů, které detekují přítomnost lidského luteinizačního hormonu (LH) v moči, může žena své plodné dny určit pomocí sledování změn bazální teploty, změn hlenu a změn polohy a konzistence děložního čípku.

Hormonální kontrola

Menstruační cyklus je regulován extrémně složitě. Po mnoho let výzkumníci diskutovali, který regulační systém má základní kontrolu: hypotalamus, hypofýza nebo vaječník s jeho rostoucím folikulem; ale všechny 3 systémy musí interagovat.

V každém případě má rostoucí folikul rozhodující roli: způsobí dozrání endometria, poskytuje potřebnou zpětnou vazbu hypotalamu a hypofýze a modifikuje změny hlenu v cervixu. Dva sexuální hormony hrají roli v kontrole menstruačního cyklu – estradiol a progesteron.

Zatímco estrogen dosahuje vrchol dvakrát, během růstu folikulu a během luteální fáze, progesteron zůstává prakticky nepřítomný před ovulací, ale stává se rozhodující v luteální fázi a během těhotenství. Mnoho testů ovulace kontroluje přítomnost progesteronu.

Tyto sexuální hormony jsou vylučovány vaječníky vlivem hypofýzy a oba FSH i LH v tom hrají nutnou roli. FSH stimuluje nezralé folikuly ve vaječnících k růstu. LH spuští ovulaci. Gonadoliberin (LH-RH) z hypotalamu kontroluje hypofýzu a hypofýza i hypotalamus dostávají zpětnou vazbu z folikulu.

Žluté tělísko — které se vyvine z puknutého folikulu a zůstane ve vaječníku — po ovulaci vylučuje estradiol a progesteron. Jen když nastane těhotenství, objeví se hormony pro zastavení menstruačního cyklu (hCG), zatímco produkce estradiolu a progesteronu pokračuje (a výrazně roste). Abnormální hormonální regulace vede k narušení menstruačního cyklu.

Skrytá ovulace

Na rozdíl od jiných druhů u lidí zůstává ovulace skrytá. Fakt, že žena může vnímat svou ovulaci, zatímco pro jiné zůstane nerozeznatelná, má sociobiologický význam. Jiné druhy často signalizují vnímavost.

Vaječník jako vaječníková banka

Podle výzkumu se vajíčka formují ze zárodečných buněk v raném životě plodu. Počet je redukován na asi 400 000 až 450 000 nezralých vajíček uložených v každém vaječníku. Menstruační cyklus jako biologická událost umožňuje typicky ovulaci jednoho vajíčka každý měsíc.

Proto během plodnosti žena ovuluje asi 400 až 450 krát. Všechna ostatní vajíčka — poté co se podílela během svého růstu na produkci estrogenů — se rozpustí v procesu zvaném atrézie.

Protože celková zásoba vajíček ženy se formuje už v plodu, aby vajíčka ovulovala dekády později, vznikly názory, že tato dlouhá trvanlivost může udělat chromatin vajíčka (chromozómy obsahující dědičnou informaci) víc náchylným k problémům dělení, poškození a mutacím než chromatin spermie, který se produkuje průběžně během reprodukčního života muže. Tuto možnost podporují pozorování, že zárodky a děti od starších matek mají vyšší výskyt chromozómových abnormalit než od starších otců.

Anovulační menstruační cyklus

Ne všechny menstruace rezultují z ovulačního menstruačního cyklu. U některých žen může vývin folikulu začít, ale nedokončí se a přesto estrogeny formují a stimulují endometrium. Dříve nebo později děloha toto endometrium vyloučí.

Protože se nevyskytne žádná ovulace a zapojení progesteronu, lékaři nazývají tento typ krvácení jako estrogenové průnikové krvácení a nemohou vždy předpovědět jeho trvání nebo frekvenci.

Anovulační krvácení se častěji vyskytuje v pubertě, před menopauzou (premenopauza) nebo u žen, které mají syndrom polycystických vaječníků.

Abnormality cyklu

Frekvence

‚Normální menstruační cyklus‘ má délku 28 ± 7 dní. Lékaři nazývají cykly s intervaly 21 dní nebo méně jako polymenorea a cykly s intervaly nad 35 dní oligomenorea (nebo amenorea, když interval přesáhne 180 dní).

Cyklické změny v ženském těle

Měnící se hladina hormonů během cyklu ovlivňuje nejenom děložní sliznici, ale mnoho dalších struktur v těle ženy. Během menstruačního cyklu můžeme rozlišit pět cyklů:

Ovariální cyklus

Dozrávání Graafova folikulu na povrchu vaječníku, ovulace a vznik žlutého tělíska, jak je popsáno výše.

Tento cyklus je tedy velice důležitý pro reprodukci a plodnost ženy. Probíhá nenápadně ve vaječnících u každé menstruující ženy.

Endometriální cyklus

Cyklické změny endometria, jeho proliferační a sekreční fáze, která končí odloučením části děložní sliznice a menstruací. Děložní sliznice začíná růst od 0,3mm a krátce před menstruací má asi 5mm i více.

Cervikální cyklus

Cyklické změny děložního hrdla. Tyto děje se projevují různou konzistencí cervikálního hlenu. Tento hlen umožňuje přežití a průchod spermiím. V době ovulace je ho více, je řídký a tažný a tím se šance na oplodnění zvyšuje.

Vaginální cyklus

Změny na poševní sliznici. Tyto změny se rozdělují do stejných fází jako endometrialní cyklus, nedochází ale k menstruaci, místo toho v pochvě během celého cyklu přibývá vrstev buněk, které v druhé polovině cyklu postupně odumírají a poté jsou odlučovány s menstruační krví ven.

Cyklus mléčné žlázy

Jelikož je mléčná žláza také pod účinkem pohlavních hormonů, prochází také vlastně opakujícím se cyklem. Mění se hlavně žlázové vývody, které se připravují na případné oplodnění a tím začínající produkci mléka. (Bradavky kojící ženy mohou být před či během menstruace citlivé či bolestivé)

Odkazy

Reference

  1. ↑ https://www.nature.com/nature/journal/v229/n5282/abs/229244a0.html – Menstrual Synchrony and Suppression
  2. ↑ https://www.nature.com/nature/journal/v392/n6672/full/392177a0.html – Regulation of ovulation by human pheromones
  3. ↑ http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00224499.2012.763085 – Darwin's Legacy: An Evolutionary View of Women's Reproductive and Sexual Functioning
  4. ↑ https://medicalxpress.com/news/2017-04-menstrual-cycle-syncing-women.html – Study suggests menstrual-cycle syncing by women does not really happen

Literatura

  • Ferin, M., Jewelewicz, R., & Warren, M. (1997). Menstruační cyklus. Praha: Grada + Avicenum.
  • ROB, Lukáš; MARTAN, Alois; CITTERBART, Karel a kolektiv. Gynekologie. 2. vyd. Praha: Galen, 2008. 319 s. ISBN 978-80-7262-501-7. 

Související články

  • Menstruace
  • Ovulace
  • Plodné období
  • Přirozené plánování rodičovství

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu menstruační cyklus ve Wikimedia Commons
  • Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž tématem je Menstruační cyklus
  • Menstruace – Menstruace a vše o ní. Najdete zde vše o menstruačním cyklu, zjistíte co dělat při opožděné a první menstruaci, jak se používá menstruační kalíšek nebo co dělat při menstruaci v těhotenství. Je možné stáhnout menstruační kalendář do mobilu nebo ho kalendář online.
  • Menstruace.name – menstruační cyklus a jeho fáze, nejčastější problémy menstruačního cyklu, hygiena při menstruaci, možnost využití antikoncepce, anatomie a fyziologie pohlavní orgánů, nejznámější pohlavní choroby a jejich projevy.
  • Menstruační kalíšky – Konec vložek a tampónů. Pohodlí, hygiena, finanční úspora a ekologie. Co je menstruační kalíšek a jak si ho pořídit.
  • Změny v chování ženy – Stručné shrnutí výsledků práce Dr. Bena Jonese z University of St. Andrews ve Skotsku, jíž se účastnilo 600 žen ve věku dvaceti let

Autoritní data: AUT: ph122754 | GND: 4074728-1 | PSH: 773Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Menstruační_cyklus&oldid=18908123“

Источник: https://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruační_cyklus

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector