Bolest zad ledviny – vše o zdraví

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. 

Jaké symboly nám okrývají potíže s ledvinami?

Ledviny jsou dvě (párový orgán), a tak souvisí se vztahy partnerskými, manželskými, mileneckými, ale také rodičovskými a přátelskými. Ledviny mají souvislost se vztahem k sobě samému. Jejich oslabení přináší strach, kritika, zklamání, neúspěch.

Pokud spolu neumíme žít a máme problém v partnerských vztazích – nejen s partnerem, ale i s rodiči, dětmi, přáteli –, máme-li špatnou komunikaci ve vztazích, i to se může projevit v problémech s ledvinami. Zeslabují a zesilují je právě naše vztahy.

Nedostatek lásky se okamžitě projeví ledvinovým pískem a pokud máme v sobě i potlačený vztek, tak posléze vzniknou i kameny.

Važte si lásky svých nejbližších a snažte se dávat jim lásku a naučit se ji přijímat. Pokud v partnerství cítíte nedostatek lásky, vyřešte to především komunikací. Pokud se to vyřešit nedá, tak z takového vztahu odejděte. Zbavte se strachu ze vztahu, jinak se ledviny oslabí.

Každá ledvina je navíc spojena s dalšími orgány. Pravá ledvina ovlivňuje naše játra a žlučník, což je spjato s nespokojeností s druhými lidmi a potížemi s komunikací, které vedou až k agresi a zlobě. Levá ledvina je zase spojena s žaludkem a slinivkou, což ukazuje, jak umíme radostně žít. Ledvinové kameny jsou zhmotněním zloby a nezpracovaného vzteku vůči bližním.

Položte si následující otázky:

Jak mi fungují vztahy? Nenosím s sebou vztek týkající se jiné osoby? Dostávám a dávám dostatek lásky? Mám se ráda? Nezlobím se na někoho ze svých blízkých? Trpím strachem ze života? Umím se vyrovnat s minulostí?

Jako malá holka, už čtyřletá, jsem měla svůj první ledvinový záchvat. Od té doby se mi ledviny ozývaly opakovaně, ale už to nebyla taková intenzita jako v raném dětství. Nejvíc se mi ledviny ozvaly v těhotenství a bylo to spojeno s mým manželstvím. Od té doby jsem měla opakované ledvinové záchvaty a problémy s močovým měchýřem.

Lékaři mi diagnostikovali chronický zánět ledvin a upozornili na to, že úplně vyléčit nelze. Vše se změnilo po rozvodu. Stal se zázrak a mé opakované záchvaty, které jsem měla tak 3–4x za tři měsíce, najednou vymizely. Od té doby, a je to více jak deset let, jsem už ledvinový záchvat ani zánět močového měchýře neměla ani jednou.

Vyřešení všech mých vztahů mi přineslo velkou úlevu a uzdravení.

Jak k nám ledviny promlouvají?

Časté močení (hlavně v noci), bolest v kříži, snížená funkce ledvin, bílkovina nebo krev v moči, ledvinová kolika, zánět ledvin, ledvinové kameny, změny v moči. Oslabené ledviny se projevují i padáním vlasů, bolestí kolen, špatným spánkem, zhoršením sluchu (šumění v uších), neplodností, oteklými víčky, tmavými kruhy pod očima.

Bolest zad ledviny - Vše o zdraví                                                                                                                         Foto: iStock

Jak přispět k tomu, aby nám ledviny správně fungovaly?

Zbavte se strachu, rozdávejte lásku sobě i druhým. Pohlazení a pomazlení není nikdy dost. Komunikujte s ostatními otevřeně a nenechávejte si v sobě pocit zlosti. Minulost nechte minulostí a řešte především současnost a budoucnost.

Usmívejte se na sebe i na své okolí a vaše ledviny to ocení. Ale také naopak, pokud se rozzlobíte, ledviny to pozastaví a oslabí.

Buďte optimisty, smýšlejte a jednejte s vírou v sebe i ve vaše blízké, protože strach a nedůvěra jsou příčinou zhoršení stavu ledvin.

Ledvinám škodí chlad, jak fyzický, tak chlad ve vztazích. Nezájem o druhé, odměřený přístup, nepřístupnost ve vtazích. Na jejich činnost pomáhá teplo – láska ze srdce, pohlazení a potěšení.

Na fyzické úrovni je dobré hodně pít, vyhnout se alkoholu, nejíst ostrá jídla, dostatečně spát, černou kávu pít jen občas, hýbat se, eliminovat stres, co nejvíce odpočívat a být v teple. Zejména ruce a nohy musí být v teple.

Ledviny posilují i teplé polévky (například čočková), nejvíce posiluje pohanka, oves a jáhly. Fazole, které připomínají tvarem ledviny, jsou také velice posilujícím prostředkem na ledviny. Z masa je vhodné krůtí, skopové a jehněčí. Také cibule, česnek a zázvor.

Na zánětlivá onemocnění působí velice dobře lichořeřišnice větší a řepík lékařský.

Afirmace pro léčbu: „Žiji v harmonii s ostatními i sama se sebou a lehce se zbavuji všech minulých problémů.“

Šárka Vávrová

Bolest zad ledviny - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

 

Zánět ledvin: příčiny, příznaky, diagnostika, léčba a prevence

Bolest zad ledviny - Vše o zdraví

Zánět ledvin, označovaný též jako renální infekce nebo nefritida je jedním z druhů zánětů močových cest. Záněty ledvin vznikají v případě, kdy se baktérie z močové trubice a močového měchýře ascendentně (vzestupně) rozšíří do močovodů a ledvin.

  • Zánět ledvin postihuje všechny lidi bez rozdílu věku, přičemž nejčastěji se vyskytuje u těhotných žen, dětí mladších dvou let a osob starších 60 let.
  • Odhaduje se, že záněty ledvin postihují zhruba 3 až 4 muže a 15 až 17 žen z 10 tisíc.
  • Tento článek popisuje příčiny, příznaky, diagnostiku, léčbu a prevenci zánětů ledvin.

Rychlá fakta o zánětech ledvin

V tomto odstavci uvádíme hlavní a nejdůležitější informace o zánětech ledvin. Podrobnější informace pak najdete v dalších odstavcích tohoto článku.

  1. Hlavní funkcí ledvin je odstraňování škodlivých látek z těla.
  2. Mezi příznaky zánětů ledvin patří průjem, nevolnost, zvracení a bolesti zad.
  3. Někdy pacienti onemocnění současně zánětem ledvin a zánětem močového měchýře.
  4. Ve většině případů se záněty ledvin podaří vyléčit s pomocí perorálně (ústy) podávaných antibiotik.

Příznaky

Záněty ledvin vznikají většinou velmi rychle, během několika hodin či dnů a často z plného zdraví. Mezi jejich nejčastější příznaky, mimo jiné, patří:

  • průjem
  • nevolnost
  • zimnice (nekontrolovatelný třes)
  • zvracení
  • bolest zad
  • bolesti v podbřišku někdy vystřelující do třísel
  • bolest v boku
  • příznaky se často zhoršují při močení

Pokud se u pacienta současně rozvinul zánět močového měchýře, mohou se objevit i následující příznaky:

  • krev v moči
  • zkalená nebo velmi tmavá moč
  • bolesti, pálení, bodání nebo řezání při močení a/nebo obtížné vylučování moči
  • silně zapáchající moč
  • časté močení
  • neschopnost se úplně vymočit
  • bolesti v podbřišku

Příčiny

Záněty ledvin jsou nejčastěji vyvolány baktériemi, které se přes močovou trubici (uretru) dostanou do močového měchýře, kde se pomnoží, vyvolají zánět močového měchýře a následně přes močovody vystoupají do ledvin, kde rovněž vyvolají zánět.

Příčin bakteriální infekce močových cest a ledvin je celá řada, mimo jiné:

  • Nesprávná nebo nedostatečná intimní hygiena: nejčastěji se baktérie do močového ústrojí dostanou ze zažívacího traktu v důsledku nesprávné hygieny po vykonání potřeby (zaneseme si je tam sami toaletním papírem při utírání po stolici nebo močení – což je problém zejména u žen, kde jsou řitní otvor a močová trubice v těsné blízkosti). Někdy se baktérie do ledvin mohou dostat i přes trávicí trakt, když nejprve kolonizují tlusté střevo a následně se přes stěnu dostanou do dutiny břišní a napadnou ledviny.
  • Anatomie ženského močového ústrojí: důvodem proč jsou ženy k zánětům močových cest a ledvin náchylnější než muži je rozdílná anatomie močového ústrojí. U žen je močová trubice přímá a krátká, takže baktérie mají kratší a jednodušší cestu jak se dostat do močového měchýře a odtud dále do ledvin.
  • Zavedený močový katetr: močový katetr je hadička zavedená domočového měchýře, která slouží k odvádění moči (lidově se tomuto procesu říká cévkování). Při zavedeném močovém katetru je riziko infekce močových cest (a tím i ledvin) vyšší.
  • Ledvinové kameny: osoby s ledvinovými kameny mají vyšší riziko zánětů ledvin. Ledvinové kameny vznikají v důsledku hromadění nerozpustných minerálů na vnitřní výstelce dutého systému ledvin. Proto je dobré dbát na prevenci ledvinových kamenů, čímž se současně sníží riziko vzniku infekcí močových cest.
  • Zvětšená prostata: vyšší riziko zánětů ledvin mají muži se zvětšenou prostatou.
  • Pohlavně aktivní ženy: pokud při pohlavním styku dojde k podráždění močové trubice, zvyšuje se riziko bakteriální infekce močových cest i ledvin.
  • Oslabený imunitní systém: pacienti se slabou imunitou mají vyšší riziko bakteriálních a plísňových infekcí na pokožce. Tyto baktérie nebo plísně se mohou dostat do krve a napadnout ledviny.

Co je močové ústrojí?

Močové (vylučovací) ústrojí, se skládá z následujících částí:

  • Ledviny: většina lidí má dvě ledviny, po jedné na každé straně zad. Ledviny plní řadu funkcí, přičemž jejich nejdůležitějším úkolem je zbavovat tělo škodlivin a toxinů močí.
  • Močovody (uretery): moč se tvoří v ledvinách, odkud je odváděna do močového měchýře trubičkou zvanou močovod. Každá ledvina je za normálních okolností s močovým měchýřem spojena jedním močovodem.
  • Močový měchýř: jedná se o dutý orgán v malé pánvi, kde se sbírá moč před jejím vyloučením z těla.
  • Močová trubice: jedná se o trubici, která odvádí moč z močového měchýře ven z těla. U mužů je průběh močové trubice delší, prochází středem penisu. Naproti tomu u žen je močová trubice kratší a končí těsně nad vchodem do pochvy.
Zajímavé:  Sportovní Lékař Kraj Vysočina?

Léčba

Záněty ledvin se léčí buď v domácím ošetřování nebo za hospitalizace v nemocnici. Konkrétní způsob léčby závisí na řadě různých faktorů, včetně závažnosti příznaků, původci onemocnění a také na celkovém zdravotním stavu pacienta.

Pokud není nutná hospitalizace, předepíše lékař pacientovi perorálně užívaná antibiotika. Jestliže léčba zabere, měl by se stav pacienta do několika dnů zlepšit.

  • Je vždy důležité dobrat celou předepsanou dávku antibiotik a dodržovat ostatní pokyny lékaře.
  • Při zánětech ledvin je také důležité pít dostatek tekutin (konkrétní množství závisí na typu infekce), což pomáhá zabránit vzniku dehydratace a ulevuje i při horečce.
  • Na bolest vám lékař může předepsat léky proti bolesti (analgetika), jako je paracetamol nebo ibuprofen.
  • Pokud je nutná nemocniční léčba, podávají lékaři antibiotika pacientům často nitrožilně, spolu s tekutinami.
  • Doba hospitalizace u zánětů ledvin je zhruba 3 – 7 dní, podle závažnosti stavu (1).
  • Účinnost léčby se ověřuje laboratorním a chemickým vyšetřením moči a krve.
  • Léčba v nemocnici se doporučuje u:  
  • pacientů s cukrovkou (diabetes mellitus)
  • pacientů s nádorovým onemocněním, kteří se léčí chemoterapií či radioterapií
  • pacientů s opakovanými záněty ledvin
  • osob se srpkovitou anémií
  • HIV pozitivních pacientů (AIDS)
  • pacientů s ledvinovými kameny
  • těhotných žen
  • pacientů, kteří trpí silnými bolestmi
  • pacientů, kteří v důsledku zánětu ledvin silně zvrací
  • pacientů starších 60 let

Diagnostika

  1. Součástí diagnostiky zánětu ledvin je změření tlaku, teploty a dechové frekvence a též hledání či vyloučení známek dehydratace.

  2. Fyzikální vyšetření se zaměřuje zejména na dolní část zad a břicha, přičemž lékař, mimo jiné, ověřuje bolestivost ledvin úderem malíkové hrany na oblasti, kde se nachází ledviny poklepáním malíkové hrany na záda od žeber směrem dolů (vyšetření označované jako tapotement).

  3. Při fyzikálním vyšetření se také posuzuje napětí svalů břicha (zda je břicho prohmatné nebo tvrdé), které může signalizovat problém v dutině břišní.

  4. V případě, že je pacientkou mladá žena, odešle lékař pacientku na gynekologické vyšetření, aby se vyloučila pánevní zánětlivá nemoc (zánět vejcovodů, vaječníků a ostatních ženských pohlavních orgánů).
  5. V rámci vyšetření lékaři ženám v plodném věku také mohou doporučit těhotenský test k vyloučení těhotenství.
  6. Z vyšetření moči lze usuzovat na zánět močových cest nebo ledvin, ale bohužel toto vyšetření neumí zánět přesně lokalizovat.

Komplikace

Záněty ledvin lze z hlediska rizika rozvoje komplikací obecně rozdělit na dva hlavní druhy:

  • Nekomplikované záněty ledvin: pokud zánětem ledvin onemocní jinak zdravý člověk, je riziko rozvoje komplikací při řádné léčbě minimální.
  • Komplikované záněty ledvin: pokud zánětem ledvin onemocní polymorbidní pacient (osoba, kterou kromě zánětu ledvin trápí ještě jiná onemocnění, jako je například diabetes, nádorová onemocnění, kardiovaskulární choroby, apod.), riziko rozvoje komplikací se zvyšuje, i přes řádnou léčbu.

V případě, že zánět ledvin není správně a hlavně rychle léčen, hrozí závažné, někdy až život ohrožující komplikace, jako jsou například (2):

  • Emfyzematózní pyelonefritida: jedná se o velmi vzácnou, ale často život ohrožující komplikaci zánětu ledvin, při které dochází k rychlé destrukci tkáně ledvin. Při této komplikaci produkují baktérie, které zánět ledvin způsobily toxické plyny, které se hromadí uvnitř ledvin, což způsobuje rychlé odumírání tkáně ledviny a další příznaky, jako jsou vysoká horečka, nevolnost, zvracení, bolest břicha a zmatenost.
  • Absces ledvin: pokud se při zánětu ledvin hromadí v ledvinách hnis, může vzniknout absces, který se projevuje krví v moči, bolestmi břicha, horečkami a úbytkem na váze. Někdy se absces časem vstřebá sám a jindy je nutné ho operačně vypustit.
  • Sepse: jednou z komplikací zánětu ledvin je sepse, při které baktérie z ledvin proniknou do krve a odtud se infekce rozšíří do dalších důležitých orgánů těla. Jedná se o život ohrožující stav, který se většinou musí léčit na jednotce intenzivní péče na monitorovaném lůžku.

Kdy vyhledat lékaře?

Zánět ledvin se může rozvinout velice rychle a pokud není zahájena adekvátní léčba, hrozí závažné komplikace.

Lékaře byste měli neprodleně vyhledat, pokud:

  • přetrvávají silné bolesti
  • máte vysoké horečky (nad 39°C)
  • vylučujete málo moči nebo máte obtíže s močením či se jakýmkoli způsobem změní četnost močení
  • máte v moči krev nebo je moč zkalená

Prevence

Zánět ledvin se často rozvíjí jako následek infekce močových cest. Nejlepším způsobem prevence zánětu ledvin je snažit se maximálně snížit riziko uchycení baktérií v močové trubici a močovém měchýři.

Snažte se proto dodržovat následující opatření:

  • Hydratace: dostatek tekutin pomáhá tělu „odplavit“ škodlivé baktérie a brání jejich uchycení
  • Močení: nezadržujte močení. Pokud máte nutkání na močení, vymočte se co nejrychleji to jde.
  • Pohlavní styk: po pohlavním styku se vymočte. Pohlavní orgány si myjte před pohlavním stykem i po něm.
  • Intimní hygiena: po odchodu stolice si řitní otvor čistěte zepředu dozadu, čímž snížíte riziko zanesení baktérií do močopohlavního ústrojí.
  • Vláknina: dostatek vlákniny usnadňuje odchod stolice, díky čemuž nedochází k podráždění okolí řitního otvoru, což může zvýšit riziko bakteriální infekce. Nejlepší je vlákninu doplňovat pravidelnou konzumací vhodných potravin. Stejně tak zácpa zvyšuje riziko zánětu ledvin.

Co si z článku odnést?

Zánět ledvin je relativně častým onemocněním, které vzniká v případě rozšíření bakteriální infekce z močové trubice a močového měchýře do ledvin.

Mezi jeho příznaky patří bolesti beder, břicha a boků a také nevolnost, zvracení a horečka. Pokud je současně přítomný i zánět močového měchýře, objevují se nepříjemné dysurické potíže (pálení a řezání při močení, krev v moči, apod.).

  • Léčba zánětu ledvin spočívá v užívání antibiotik a doplňování tekutin.
  • Je nutné jí zahájit co nejrychleji, protože neléčený zánět ledvin může vést k závažným, život ohrožujícím komplikacím.
  • Lékaře byste měli vyhledat vždy, pokud se u vás objeví některý z příznaků zánětu ledvin a/nebo pokud do jde ke změnám v četnosti močení či vzhledu moči (oligurie – nedostatečné močení, pálení a řezání při močení, krev v moči nebo zkalená moč).

Co způsobuje bolest ledvin a jak se léčí?

  • Bolest ledvin může ukazovat na mnoho problémů.
  • Nemoci ledvin se projevují častým nutkáním na močení.
  • Při nemocích ledvin je důležitý dostatek tekutin.
  • Příznakem dysfunkce ledvin je mimo jiné suchá kůže.
  • O špatném stavu ledvin svědčí i otoky.
  • Výsledkem zanedbané léčby chronických stavů může být i transplantace ledvin. Pokud pacient přijde o obě z nich, je nutné, aby docházel na dialýzu.

Ledviny jsou nepostradatelný párový orgán, který v těle zastává funkci krevního filtru.

Pokud dojde k jejich poškození, začnou se v těle hromadit toxické látky, s čímž souvisí mnoho zdravotních komplikací. Kromě bolesti v oblasti kříže se dostavuje také časté močení či kožní potíže. Bolest ledvin se přitom rozhodně nevyplatí podceňovat.

Může totiž značit zánět či předcházet selhání orgánu.

Ledviny jsou životně důležitý orgán, který v těle zastává nenahraditelnou funkci.

Kromě toho, že spolu s močovody a močovým měchýřem tvoří vylučovací soustavu, působí jako filtr krve, regulují množství vody v organismu a podílejí se na stálosti vnitřního prostředí.

V momentě, kdy dojde k jejich poškození, začnou se v těle hromadit toxické látky a krev není dostatečně pročištěná. S tím samozřejmě souvisí i mnohé zdravotní komplikace.

Ledviny jsou umístěné v oblasti bederní páteře, mají fazolovitý tvar a jsou dlouhé přibližně 12 centimetrů, přičemž ta na pravé straně bývá obvykle o něco menší a níže položená.

To, že se jedná o skutečně nepostradatelný orgán, dokazuje mimo jiné fakt, že ledvinami během jediného dne proteče více než 1000 litrů krve a podle podmínek, které jsou u každého individuální, vzniknou až dva litry moči.

Jak poznat problémy s ledvinami?

Podobně jako v případě ostatních orgánů, i u ledvin je nutné problémy rozdělit na akutní a chronické.

Zatímco akutní přicházejí náhle, jsou intenzivnější a po léčbě odezní, chronické bývají výsledkem zanedbání léčby a mohou skončit až transplantací orgánu.

A zatímco s jednou ledvinou se dá žít plnohodnotný život, pokud dojde k odstranění i druhé z nich, je nutné s pravidelné docházení na dialýzu.

Že je s tímto orgánem něco špatně obvykle napoví časté nutkání na močení i bolest ledvin, popřípadě jejich okolí. Příznakem špatného fungování tohoto orgánu pak může být také pachuť v ústech způsobená ukládáním toxinů v těle, nevolnost a ztráta orientace, únava i suchá pokožka.

Nejčastěji si lidé stěžují na:

  • Bolest ledvin v noci
  • Bolest ledvin a podbřišku
  • Bolest ledvin po požití alkoholu
Zajímavé:  Mandle krční - Vše o zdraví

Akutní ledvinové stavy

Zánět ledvin

Mezi nejčastější akutní komplikace ledvin patří jejich zánět. Ten lze poměrně snadno poznat podle bolesti v zádech a zároveň v břiše.

Postupně se dostavuje také nevolnost a zvracení, které může doprovázet také horečka a zimnice. Kvůli zánětu v ledvinách a přítomnosti bakterií dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí.

Normální není ani barva moče. Při zánětu je tmavá až zakalená. Může také obsahovat krev a hnis.

Co se týče léčby, ta rozhodně patří do rukou lékaře. Ten pacientům předepíše antibiotika, proti bolesti pak pomohou analgetika.

Během léčby je rovněž důležitý dostatek tekutin, které napomohou pročištění ledvin. Ideální je častější příjem tekutin v kratších intervalech.

Doporučuje se rovněž vynechat kávu a alkohol. Ideální je naproti tomu čistá voda v kombinaci s kopřivovým čajem.

Ledvinové kameny

Mezi další akutní stavy patří ledvinové kameny.

Ty se projevují kolikovitou bolestí břicha, která vystřeluje do třísla, tedy v případě, že se kámen dostane do prostoru, odkud brání odtoku moči.

V některých případech ale pacient o ledvinových kamenech nemusí vůbec vědět, a to zpravidla v případě, kdy kameny nemají vliv na tvorbu moči. Obvykle se ale příznaky dostavují a mají pozvolně rostoucí charakter.

Stejně jako zánět ledvin, i ledvinové kameny patří pouze do kompetence lékařů. Ti se je pravděpodobně budou snažit rozpustit anebo odstranit pomocí chirurgického zákroku. Rozpuštění kamenů můžete napomoci i vy sami, a to za pomoci různých bylin. Nápomocná je v tomto ohledu například přeslička rolní nebo kopřiva. Dále je opět vhodné zvýšit přísun tekutin

Chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin bývá důsledkem dlouhotrvajících a neléčených stavů a může vést až k selhání orgánu. Velmi často bývá na vině neléčený diabetes mellitus 2. typu a dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi. Rizikový je rovněž:

Nebezpečí tkví mimo jiné v tom, že příznaky, které selhávání ledvin doprovázejí, jsou zpočátku nespecifické. U pacientů se vyskytuje časté nutkání na močení, otoky, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder.

Později se může přidat také únava a bolesti ledvin. Pokud tedy máte podezření, že vaše ledviny nefungují správně, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc.

Kromě výše zmíněných příčin by se za bolestmi a dysfunkcí mohlo skrývat také nádorové onemocnění.

Omyly a mýty o ledvinách: Nemocné ledviny bolí

Většina lidí si zdravotní potíže nepřipouští do doby, než jim je lékař předloží černé na bílém. To už ale může být pozdě.

V případě onemocnění ledvin můžeme svádět boj „jen“ kolikami, ale potíže mohou vyústit do chronického selhání ledvin, po němž pacient vstupuje do pravidelného dialyzačního léčení.

Jaké polopravdy, mýty a nesmysly panují kolem onemocnění ledvin? Na pravou míru vše uvedl primář  Jiří Vlasák z dialyzačního střediska NephroCare v Sokolově.

V naší rodině nikdo problémy s ledvinami neměl, tak proč já?

„Většina ledvinných onemocnění není dědičná. Dědí se spíše špatné návyky a špatná životospráva, což může vést k chorobám spojeným s postižením ledvin – cukrovka, vysoký krevní tlak, ledvinové kameny. Zdraví rodiče a sourozenci nejsou zárukou našeho zdraví, a to včetně ledvin,“ říká Jiří Vlasák.

Ledviny mě nikdy nebolely, tak nemohou být přeci nemocné…

„Ledviny mají minimální množství nervových zakončení, proto samotné ledviny prakticky nebolí. Bolesti v oblasti ledvin se týkají obvykle pohybového aparátu (ischias) a vývodných cest močových – pánvička, močovod (zánět, kameny). Vzácně souvisí s tlakem na vazivové pouzdro ledvin při akutním zánětu ledvin,“ dodává Jiří Vlasák.

Močím úplně normálně a v dostatečném množství, tak mi přeci ledviny fungují dobře…

„Zástava močení je příznakem závažné poruchy ledvin nebo močových cest. Normální ani velké množství moči však není zárukou dobré funkce ledvin,“ varuje primář dialyzačního střediska.

Soused si „propil ledviny“, to má z toho „vysedávání v hospodě“

„Alkoholické nápoje nemohou být jedinou příčinou poškození ledvin, pokud nedošlo také k poškození jater. Z hlediska funkce ledvin je alkohol látkou, která může způsobit dehydrataci navozením velkého množství moči, ale přímé toxické poškození nezpůsobuje. Přiměřenou konzumaci alkoholických nápojů (mimo destilátů) obvykle nefrolog nezakazuje,“ říká Jiří Vlasák.

TIP: Proč není 2,5 litru tekutin denně nesmysl

Mám jít na vyšetření ledvin – na neurologii? Nebo na urologii, či snad na nefrologii?

„Neurolog se zabývá onemocněním nervového systému.

Nefrologie se zabývá onemocněním ledvin (nephros), v konečných stadiích selhávání ledvin nefrolog připravuje pacienty na transplantaci ledviny nebo některou z možností náhrady ledvinné funkce – peritoneální dialýza nebo hemodialýza. Urologie patří mezi chirurgické obory a zabývá se převážně vývodnými cestami ledvin,“ vysvětluje Jiří Vlasák.

Zdroj: NephroCare.cz

Osm rad, jak pečovat o své ledviny, aby byly zdravé

Většina lidí zná ledviny jako orgán, který slouží k vylučování odpadních látek a vody, ale v lidském těle mají více funkcí. Udržují stálost vnitřního prostředí, produkují hormon podporující krvetvorbu, podílí se na tvorbě účinné formy vitaminu D, který je nutný například pro správně fungující metabolismus kostí. Ledviny rovněž hrají zásadní roli při udržování správného krevního tlaku.

Lidé mohou využít příležitosti nechat se bezplatně vyšetřit během letošního Světového dne ledvin, který je tradičně 12. března. Více informací najdete na www.wkd2015.cz nebo www.svetovydenledvin.cz.Na těchto stránkách najdete i takzvanou ledvinovou kalkulačku, která vám pomůže spočítat riziko onemocnění ledvin, ale i seznam míst, kde se nechat v rámci Světového dne ledvin zdarma vyšetřit.

Podle Petra Hartla, vedoucího lékaře dialyzačního střediska B Braun Avitum v Praze na Černém Mostě přitom počet onemocnění ledvin stoupá, což kromě jiného souvisí i se stárnutím populace. Častěji se vyskytuje u žen, přičemž případů přibývá s věkem. „V 75 letech je podle odhadu nemocných více než polovina všech lidí,“ řekl iDNES.cz doktor Hartl.

Nejčastějšími příčinami onemocnění ledvin je cukrovka a vysoký krevní tlak. Podle nefroložky Michaely Ságové, lékařské ředitelky dialyzačních středisek NephroCare, jsou pacienti s nemocnými ledvinami zároveň ve velkém riziku, že budou mít nemocné i srdce a cévy.

Nemocné ledviny většinou nebolí

„Naprostá většina onemocnění ledvin se neprojevuje tak, aby si toho mohl nemocný bez lékařské prohlídky sám všimnout. Některá se tak projevují až v pokročilejších stádiích,“ upozornil doktor Petr Hartl. 

Pacienti navíc velmi často navíc považují bolestivé projevy za jiné zdravotní potíže, například bolest zad. „Jen velmi málo onemocnění ledvin bolí, například jejich akutní zánět, dosti často i rakovina ledvin, ne však vždy,“ upozornil Hartl.

Vážnou chorobu, například nádor ledvin či močových cest, může signalizovat viditelně krvavá či narůžovělá moč. Člověk si může všimnout nadměrného pěnění moči, které může znamenat patologickou přítomnost bílkoviny v moči. V takových případech by dotyčný neměl váhat a navštívit lékaře. Minimálně vyšetření ranní moči pomůže leccos objasnit.

Ledvinám podobně jako jiným orgánům vadí především nezdravý životní styl, nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak, cukrovka, málo tekutin. „Rizikovým faktorem jsou rovněž opakované záněty močových cest, kameny v ledvinách či močových cestách v minulosti,“ upozornil doktor Hartl.

Co můžete udělat proto, abyste se chorobám ledvin vyhnuli, nebo jejich riziko aspoň výrazně snížili? Přinášíme vám osm hlavních zásad.

1. Hýbejte se. Pohyb, pohyb, pohyb. Kdo proválí většinu času na gauči, zadělává si na zdravotní problémy nejen s ledvinami. „V průběhu desetiletí se hromadí vědecké důkazy o tom, že nedostatek pohybu je dvojčetem smrti.

Optimálním pohybem je podle soudobých vědeckých poznatků rychlá chůze. Choďte na dlouhé rychlé procházky.

Naopak jednostranné a málo zatěžující pohyby například při zahrádkaření působí jako prevence většinou nedostatečně,“ vysvětluje lékař Petr Hartl.

2. Šetřete s masem. Jezte dostatek ovoce a zeleniny a méně masa, ideální je několik bezmasých dnů týdně. Vyvarujte se takzvaných „rychlých cukrů“, tedy potravin s vysokým glykemickým indexem. „Nezdravý životní styl.

Kouření, málo pohybu, tučná jídla – všechny tyto faktory přispívají ke vzniku aterosklerózy, která samozřejmě postihuje jak všechny cévy v organismu, tak i ledviny, které jsou potom hůř prokrvené a jejich funkce se postupně snižuje,“ vypočítává nefroložka Michaela Ságová.

3. Omezte sůl. Češi jsou pověstní tím, jak moc solí jídla a používají i různá dochucovadla, které rovněž obsahují mnoho soli. Ta přitom přispívá k vysokému tlaku a špatné funkci ledvin. Sůl je podle doktorky Ságové možné nahradit bylinkami.

4. Dostatečně pijte. Optimální pitný režim je 1,5 až 2 litry vody denně, při fyzické zátěži či teplu až 3 litry. „Opatrní musejí být lidé se selhávajícím srdcem a lidé dialyzovaní – těm s úpravou pitného režimu pomohou jejich ošetřující kardiologové, nebo nefrologové.

Tekutiny jsou nezbytné nejen pro ledviny, ale zvláště ve vyšším věku pro správnou funkci i jiných orgánů, včetně mozku,“ vysvětlil doktor Hartl.

„Nedostatečný příjem tekutin pak může způsobovat poruchy funkce ledvin, například prostřednictvím tvorby kamenů různé velikosti od mikroskopických až po velké či poruchy prokrvení ledvin.“

Zajímavé:  Léky Od Bolesti Po Operaci?

5. Zhubněte. Obezita škodí celému organismu, ledvinám samozřejmě také. „Při obezitě dochází k přetížení glomerulů, klubíček ledvin, které mění svou strukturu a snižuje se jejich výkonnost,“ uvedla Michaela Ságová.

6. Choďte k lékaři. Při vysokém tlaku, který bývá součástí obezity, je nutné léčit se. Stejně tak u cukrovky.

„Diabetici by měli chodit na pravidelné, nejčastěji tříměsíční kontroly ke svým ošetřujícím lékařům (diabetolog, praktický lékař), kteří jim pomohou držet nemoc pod dlouhodobou kontrolou.

Pacienti s vysokým krevním tlakem musejí správně a pravidelně užívat předepsané léky,“ uvedl doktor Petr Hartl.

7. Nekuřte. „Kouření až dvakrát zvyšuje riziko selhání ledvin,“ řekl doktor Hartl.

8. Pozor na analgetika. Pacienti by neměli užívat volně prodejná analgetika častěji než jedenkrát týdně. Pokud je to nutné, mělo by se to dít vždy pod lékařským dohledem.

„Některá analgetika (Brufen, Voltaren a další volně prodejná) mohou zejména v kombinaci s malým přísunem tekutin a dalšími léky na snížení tlaku způsobit zhroucení cirkulace krve v ledvinách a tudíž jejich selhání,“ upozornila lékařka Michaela Ságová.

Zánět ledvin: příznaky, léčba (nefritida) – Vitalion.cz

Pyelonefritida je infekční zánětlivé onemocněníledvin, většinou bakteriálního původu (doslova se jednáo zánět pánvičky ledvinné a ledviny).

Může se vyskytovat ve formě akutní (rychlenastupující, probíhající s výraznějšími příznaky) nebochronické (dlouho trvající, s vleklými, méněspecifickými příznaky, případně bez příznaků). K onemocněnídochází nejčastěji tak, že infekce vystoupá do ledvinyz močových cest.

V případě nedostatečného nebo žádného léčení může véstk selhání ledvin. Pyelonefritida je jednou z hlavníchpříčin chronické renální insuficience (ledvinové nedostatečnosti),která vede při postižení obou ledvin k nutnosti náhrady funkce ledvindialýzou.

Příčiny vzniku zánětu ledvin

Ledviny slouží v těle především k očišťováníkrve od splodin a metabolitů tak, aby v krvi zůstalo jen to, co má.Tvoří se v nich moč, ve které tyto splodiny putují dopánvičky ledvinné a z ní do močovodů. Močovody odvádějí moč domočového měchýře, kde dochází k jejímu sběru a odkud je potéodváděna močovou trubicí ven z těla.

Onemocnění většinou nevzniká jen tak, nýbrž na podkladě přítomnostinějakého rizikového faktoru. Nejčastěji jde o infekcivzestupnou, kdy dojde k vystoupání bakterií močovodemz měchýře, případně z močové trubice až do ledviny(ascendentní šíření infekce). K tomu disponují určitérizikové faktory, zmíněné níže.

V některých, méně častých případech může dojít k tomu, že seinfekce do ledviny dostane krví. V těchto případech bývápyelonefritida komplikací základního onemocnění, jakými jsou např.hnisavý zánět kloubu nebo bakteriální endokarditida. Infekce se pak potěle roznáší krví a může se uchytit právě třeba v ledvině(hematogenní šíření infekce).

Rizikové faktory zánětu ledvin

  • K rizikovým faktorům patří především zhoršení(znemožnění) odtoku moči, ke kterému dochází v následujícíchpřípadech.
  • Jedná se o přítomnost močových kamenů v průběhumočových cest (urolithiasa), které mohou zamezovat normálnímu odtoku moči,nezbytnému pro očišťování močových cest od bakterií.
  • Dále mohou být překážkou v odtoku nádorováonemocnění prostaty, močového měchýře, gynekologické tumorynebo benigní hyperplazie prostaty.

Většímu riziku jsou dále vystaveny ženy. U nich jezvýšené riziko vzniku infekce dáno jejich anatomií močových cest.

Ženymají velmi krátkou močovou trubici, takže je pro bakterie jednoduššídostat se do vyšších oddílů močových cest.

Dále je to dáno tím, že vyústění močové trubice se u žen nacházív těsné blízkosti pochvy a análního otvoru, které bývají běžněosídleny bakteriemi.

Samostatnou kapitolou je těhotenství, při kterém sek těmto rizikovým faktorům někdy přidává obtížnějšívyprazdňování močového měchýře, kdy dochází z tlaku plodu naměchýř k městnání moči.

Dalším faktorem zvyšujícím riziko je tzv. vezikoureterálníreflux. Normálně jsou močovody při vyústění do močovéhoměchýře uzavřené a otevírají se jen v případě, když jimi teče močsměrem do měchýře.

U lidí s vezikoureterálním refluxem docházík tomu, že určitá část moči, která je přítomna v měchýři se občasvrací zpět do močovodů. Tato porucha se vyskytuje častěji u dětí,které pak trpí opakovanými záněty ledvin.

Může se vyskytovat alei v dospělém věku.

Ve zvýšeném riziku jsou lidé, kteří mají ochrnutu dolnípolovinu těla. Jednak jim chybí citlivost, takže nevnímajípřípadné známky zánětu močových cest, za kterých se pak můžerozvinout pyelonefritida a jednak mají poruchy vyprazdňování měchýře kdydochází k dlouhodobému městnání moči v měchýři.

  1. Rizikovým faktorem je dále oslabení imunity, jaké býváu lidí s HIV, onkologickými onemocněními, osob trpících cukrovkou(diabetes mellitus) nebo u pacientů na imunosupresivní terapii (lidé potransplantacích, lidé trpící autoimunitním onemocněním).
  2. Patří sem i dlouhodobé zavedení cévky, které jenutné u některých ležících pacientů v nemocnicích.
  3. Z rizikových onemocnění, které hrozí vznikem pyelonefritidy jsou topředevším výše zmíněná infekční endokarditida a hnisavé zánětykloubů.
  4. A samozřejmě je rizikovým faktorem infekce dolních močovýchcest.

Prevence zánětu ledvin

K preventivním opatřením patří především pravidelnýpříjem tekutin, kvůli tomu, aby docházelo k pravidelnémumočení a tím k očišťování močových cest. U žen se doporučujedojít si na toaletu co nejdříve po pohlavním styku, při kterém můžedojít k zanesení bakterií do močové trubice.

Dále má prospěšné působení brusinkový džus, kterýdo jisté míry působí v močových cestách protizánětlivě. Pít by honeměli pouze lidé, užívajícíwarfarinové preparáty (léky na snížení srážlivostikrve), jelikož díky interakcím s warfarinem zvyšuje náchylnost kekrvácení.

  • Osobní hygiena v intimních partiích by měla býtzvláště u žen pravidelná a poctivá.
  • V prevenci zánětu močových cest obecně platí vyvarovat seprochladnutí (záda v teple, nesedět na studené podložce) av případě výskytu obtíží při močení (bolestivé močenídoprovázené pálením, řezáním) vyhledat lékaře, aby mohla býtpřípadná infekce ihned zaléčena.
  • Z dalších preventivních opatření je dobré posilovatimunitu, tedy přijímat dostatek vitamínů (ovoce, zelenina),pravidelně odpočívat a spát a dopřávat tělu dostatek přiměřenéhopohybu.
  • Zvlášť velký důraz na prevenci (ale také léčbu) je třeba klástu lidí trpících cukrovkou, u kterých jsou pyelonefritidy poměrněčastým onemocněním.

Příznaky a projevy zánětu ledvin

Příznaky se vyskytují jednak na močových cestách a jednak mimo ně,podle závažnosti postižení.

Z následujících příznaků se mohou vyskytovat jen některé, ale téžvšechny najednou. Jedná se především o časté močení avýrazné, leckdy trvalé nutkání na močení a toi v průběhu noci ve spánku (nykturie).

Při močení se vyskytují bolesti charakteru řezání nebopálení a moč mívá zakalený vzhled, častonepříjemně zapáchající. V moči se též může vyskytnout přímohnis a vzácností není ani krev. Někdytéž dochází k nemožnosti vymočit se při veškeré snaze.

K těmto projevům, vypovídajícím o onemocnění močových cest sepřidávají další, které už nemusí být tak specifické, alek onemocnění patří a potvrzují diagnózu.

Bývá bolest nebo pocit tlaku v břiše a také v bedrech,zvýšená teplota.

Při závažnějším postižení teplota stoupá ažk horečce (teplota nad 38˚C), objevuje setřesavka a celková schvácenost. K tomu semůže přidat zvracení a zmatenost.

U dětí může být nerozpoznaná pyelonefritida jednou z příčinnočního pomočování. Zvlášť varovné je tov případech, kdy se dítě v noci již normálně nepomočuje a najednouopět začne.

U chronické formy bývají obtíže nespecifické, mohou převládatpříznaky „chřipkové“, ale výjimkou není ani zcela asymptomatickýprůběh. U těchto pacientů, pokud jsou pyelonefritidou postiženy oběledviny, hrozí vysoké riziko chronického selhání ledvin,končící často bohužel ztrátou funkce ledvin s nutností náhradyledvinných funkcí dialýzou.

Pak se mohou objevit až příznaky, které má na svědomí chronickéselhávání ledvin. V tom případě se může vyskytnout vysokýkrevní tlak, anemie (chudokrevnost),osteoporóza a často též trvalé svěděníkůže.

Při těžkém neléčeném selhávání vzniká tzv. uremickýsyndrom, z důvodu nedostatečného očišťování krve od močoviny.Ten se projevuje výrazným úbytkem na váze, častým nutkáním na zvraceníaž zvracením, a někdy též krvavými průjmy.

Dále se vyskytují opakované infekce z důvodu sníženéimunity a sklonům ke krvácení.Lidé s chronickou pyelonefritidou mohou mít také opakované ataky akutnípyelonefritidy.

Léčba zánětu ledvin

Pokud je průběh nekomplikovaný, jsou na prvním místě v léčběpyelonefritidy antibiotika. Také se používají léky nazmírnění průvodních obtíží, především nesteroidníantiflogistika (protizánětlivé léky). Je doporučován vysokýpříjem tekutin.

U těžších případů a případů opakovaných infekcí bývá nutnáhospitalizace, kdy se antibiotika podávají nitrožilně adochází k řadě dalších vyšetření, která mají za úkol rozpoznatpříčinu onemocnění.

Pokud se jako příčina opakovaných infekcí zjistí urolitiáza nebovezikoureterální reflux, řeší se tyto příčiny na urologickémoddělení. U urolitiázy je nutno kameny odstranit, což se provádínejčastěji tzv. lithotripsí, kdy se kameny rozbíjejípomocí ultrazvukových vln z venčí těla. V případě vezikoureterálníhorefluxu je na místě chirurgická korekce této abnormality.

Komplikace zánětu ledvin

  1. V případě neléčení vážné infekce je nebezpečnou komplikací vzniksepse, při které jsou celé ledviny (nebo jedna) postiženyhnisavým zánětem, který se odsud šíří do celého těla.

  2. Dále může dojít k akutnímu selhání ledvin (připostižení obou ledvin) se zástavou odtoku moči, kdy se odpadové produktyhromadí v organismu a otravují ho, což může mít velice vážnénásledky.

  3. U chronických pyelonefritid pak při nerozpoznání docházík chronickému selhání ledvin, které vede k postupnéztrátě funkce ledvin a nutnosti dotyčného pravidelnědialyzovat.

Diskuse

  • Zánět ledvin- projevy
  • Zánětledvin u batolete

Další názvy: nefritida, pyelonefritida, hnisavý zánět ledvin, pyelonefritis, akutní zánět ledvin, chronický zánět ledvin,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector