Bolest zad pod lopatkou – vše o zdraví

Může běhání způsobovat bolesti zad? Rozhodnete se dát si pořádně do těla, ale druhý den cítíte podivnou tuhost v bedrech nebo vyzařující bolest do oblasti hýždí či kyčle? Máte ztuhlá ramena a píchá vás pod lopatkou? Nevzdávejte se a na běh nezanevřete. Máme pro vás pár tipů, jak na vaše záda vyzrát!

To, že míváte bolesti zad, ještě nemusí nutně znamenat, že máte např. výhřez meziobratlové ploténky a vaší jedinou šancí je operace. Pokud je bolest zad spojena s určitou aktivitou a někdy jen s určitým druhem tréninku (např. jen při rychlých úsecích, během z kopce atd.

), jde s největší pravděpodobností o funkční poruchu (začarovaný kruh běž.zranění). Tím bychom ale celou záležitost neměli rozhodně zlehčovat. I z občasného pobolívání zad, se může časem vyvinout nepříjemný problém.

Na vině bude nejčastěji nevhodná technika běhu, špatná stabilizace v oblasti pánve a kyčle, nedostatečné zpevnění. Všechny tyto prvky ale spolu velmi úzce souvisí.

Pokud bude mít běžec potíže v kyčelním kloubu, zaznamenáme u něj s velkou pravděpodobností abnormální pohyb dané dolní končetiny a nedostatečnou stabilizaci pánve aj.

Bolest hrudní páteře

Pokud vás bolí spíše oblast ramen a mezi lopatkami, případně pod nimi, jde z největší pravděpodobnosti o blokádu žeber, hrudních obratlů nebo zvýšené napětí svalů oblasti ramene a krční páteře.

Svaly jsou v určité křeči a to pak způsobuje bolest, někdy i blokády kloubů. Tyto obtíže můžou být způsobeny špatným dechovým stereotypem nebo neideálním zapojením horních končetin při běhu.

V obou dvou případech běžci velmi často vytahují ramena nahoru a vtáčejí je dovnitř, to má pak neblahý vliv na svaly, které se brání bolestí.

Bolest bederní páteře

Bolest bederní páteře bývá zase nejčastěji způsobena bolestivými body, které se vytvářejí v přetížených svalech kolem páteře a pánve. Bolest z těchto svalů může někdy vyzařovat až do kyčle a hýždí.

Proč k tomu dochází? Na vině může být zase nevhodný dechový vzor, kdy běžec svým dechem nezajistí dostatečnou oporu pro bederní páteř, ta se pak stabilizuje pomocí svalů, které mají mít jinou funkci, dojde k jejich přetížení a následné bolesti. Další příčinou může být kyčel.

Pokud je náš kyčelní kloub v nepořádku, reagují na to určité svalové skupiny právě ve zmiňované oblasti a ty pak způsobují naše obtíže.

Jak z toho ven?

Začněte dýcháním. Zkuste se zamyslet nad tím, jak dýcháte. Pokud máte spíše povrchní typ dechu (nedýcháte moc zhluboka, nádech nejde dolů do břicha), zkuste to změnit.

Dejte si ruce v bok pod spodní žebra a zkuste se tam nadechnout a nádechem si vytlačit své prsty. Ramena, svaly krku a oblast pod klíčními kostmi by měla být naopak v uvolnění – bez výrazného svalového napětí.

Tento typ dechu zkuste propašovat do svého běhu.

Pokud patříte mezi běžce s bolestí spodní části zad, vytvoříte si tímto dechovým stereotypem správnou oporu pro bederní páteře. Pokud máte potíže naopak v oblasti ramen a hrudní páteře, mělo by se dostavit uvolnění těchto partií.

Pokud je příčinou obtíží kyčelní kloub, je potřeba speciální cvičení pro jeho stabilizaci a ovlivnění pánve. I zde je ale velmi důležitý výše uvádění dechový vzor.

 Aby kyčel mohla dobře fungovat, potřebuje mít oporu ve stabilní pánvi, která potřebuje mít zase ke své správné funkci stabilní břišní stěnu.

Měkké boty se vzduchovými polštáři nás nespasí

Pokud se rozhodnete řešit svá záda pomocí „pořádné běžecké obuvi“, možná hned neutíkejte pro nejnovější model se vzduchovými polštáři. Právě nadměrně tlumená obuv, může vaše potíže naopak zhoršovat.

Takovéto boty u některých běžců podporují neoptimální běžecký styl, který podporuje došlap na patu a zvyšuje síly působící při došlapu. Naše záda tak dostanou ještě více zabrat, než kdybychom běhali např.

naboso.

Pokud poběžíte bez bot, podvědomě si ohlídáte techniku běhu tak, aby pro vás byla co nejšetrnější. Na běhání bez bot buďte ale opatrní. Téměř nikdo z nás není připraven na to, aby zul své boty a naráz začal běhat své tréninky naboso.

To by paradoxně vedlo u většiny běžců ke zranění. Běh naboso si vyzkoušejte jen na krátkou vzdálenost, abyste pocítili rozdíl ve změně technice běhu, ke které u velké většiny běžců dojde spontánně.

Více o běhání naboso ve článku Proč (ne)běhat naboso.

Zamyslete se nad svou technikou běhu

Pokud vás bolí záda, zkuste si uvědomit, jak došlapujete. Zkuste došlap posunout na přední nebo střední část chodidla, zkraťte svůj krok, pokuste se změnit dechový vzor.

Vnímejte, co se děje s vašimi zády, zaměřte se na otřesy při došlapu. Pak se vraťte ke svému předchozímu stylu a pokuste se zase soustředit na nárazy, které se přenáší do vašeho těla.

Pokud zaznamenáte rozdíl, jste na dobré cestě vyřešit své obtíže.

Bolest zad pod lopatkou - Vše o zdraví

FYZIOKINESIS REHABILITACE Mgr.

Zuzana Krchová-Specializuji se na sportovní fyzioterapii, převážně běžců-Nabízím základní služby rehabilitace (rehabilitace při bolestech zad a kloubů, po úrazech a operacích, výhřezech meziobratlových plotének, neurologických onemocněních, vadném držení těla, skolioze aj.)-Provádím analýzu pohybu (běh, chůze, cyklistika)-Věnuji se léčbě pánevního dna a inkontinence moči u žen -Řeším psychosomatické obtíže

CO VÁM GARANTUJI?

-Odbornou diagnostiku-Profesionální, zároveň empatický přístup-Objednání ihned -Příjemné prostředí

Více informací na www.fyziokinesis.cz

Mužské bolesti signalizující problém – Mojezdraví.cz

Všímejte si signálů, které vám dává vaše tělo • Autor: istockphoto.com

Muži, až budete sami doma, přečtěte si následující řádky. Nechceme nikoho strašit, nařizovat mu a vyhrožovat. V klidu si však prostudujte přehled bolestí, které signalizují, že se ve vašem těle odehrává něco nezdravého. 

Příčiny těchto častých bolestí jsou velmi pestré. Nejčastěji jimi bývají: nedostatek kvalitního spánku, přepracování, stres, migréna, tzv. clusterové bolesti (za okem, na čele). Bolesti hlavy ale mohou být způsobeny také:

 • potížemi s krční páteří
 • začátkem a průběhem pásového oparu
 • zánětem trojklaného nervu
 • zvýšeným nitroočním tlakem (glaukomem)
 • zánětem dutin
 • kožními abscesy
 • zánětem mozkových blan
 • horečkou
Zajímavé:  Lázeňská Léčba Po Infarktu Myokardu?

Tíže na hrudi

Důvodem může být:

 • námaha svalů po cvičení, těžké nebo neobvyklé pracovní činnosti
 • angina pectoris (bolest na hrudi, která může vystřelovat do ramene, do paže nebo do čelisti – obvykle při námaze nebo velkém stresu)
 • infarkt (náhlá prudká bolest v hrudníku, která může zasáhnout i rameno, paži i záda a trvající déle než 20 minut)
 • zánět pohrudnice
 • zánět srdečního svalu
 • plicní embolizace
 • žaludeční vředy
 • nějaký expanzivní proces

Záda nechtějí povolit

Příčinou mohou být:

 • chronické, dnes časté běžné potíže jako špatné držení těla, sedavé zaměstnání, nedostatek vhodného pohybu, těžká práce nebo sport s jednostranným zatěžováním, nadváha, dlouhodobý stres
 • výrůstky na páteři nebo skolióza
 • bolest převážně v noci může signalizovat zánět některé části páteře
 • akutní potíže jako nadměrné přetažení svalů, vyhřeznutí ploténky a uskřinutí nervu (to potom bolí ‚fest‘)

Bolesti v oblasti zad také mohou být způsobeny například:

 • renální kolikou
 • zánětem pohrudnice
 • zlomeninou obratle 

Bolest pod pravým žeberním obloukem

Znáte bolest vystřelující někdy až pod pravou lopatkou dopředu do břicha? Důvodem může být:

 • postižení žlučníku
 • zánět slepého střeva 

Klouby ve stávce

Důvodem bolestí bývá:

 • námaha
 • obezita
 • artróza (degenerativní potíže) nebo artritida (zánět)
 • revma
 • Bechtěrevova choroba

Bolest a křeč v lýtku 

Někdy se ještě přidá otok a pocit napětí:

 • postižení varixů (křečových žil)
 • trombóza v hlubokém žilním řečišti

Křeče způsobují i stavy spojené se změnami na dolních končetinách, jako je např.:

 • chronická žilní nedostatečnost
 • lymfedém 

Odborná spolupráce: MUDr. Pavel Demo, praktický lékař pro dospělé

Otužilejší vyhrává: Nejzrádnější je prochladnutí

Autor: Jana Hrabáková

7 rad proti bolesti zad dle tradiční čínské medicíny

V tomto článku se budeme podrobněji věnovat bolestem souvisejícím s bederní páteří. Často však pobolívá i oblast mezi lopatkami nebo páteř krční.

Důvodem bývá poranění, někdy větší, například po pádu, jindy jenom opakovaná mikrotraumata ze stejného, nerovnoměrného přetížení nebo námahy.

Postupující věk s sebou také přináší „opotřebení“ a oslabení kostních struktur, které může dále postoupit až v osteopénii nebo osteoporózu, časté jsou problémy s plotýnkami. To vše snižuje naši stabilitu, pohyblivost i sílu.

Záda vyhozená z rovnováhy

Podíl na tom má nesprávná výživa, sedavý způsob života, případně obezita. Naše záda se stávají více náchylná k napětí a mohou se velmi lehce „vyhodit“ z rovnováhy nešikovným pohybem nebo nezvyklou fyzickou zátěží.

Bolesti beder mohou být různé: od sotva znatelného „diskomfortu“, až po kruté a vysilující. Svalové napětí, bolest vyzařující do hýždí nebo nohou, nemožnost sedět, nebo naopak stát po delší dobu, slabost a únava končetin – to jsou některé z dalších běžných příznaků.

Bolí vás záda? Posilujte ledviny

Dle tradiční čínské medicíny (TČM) jsou kosti, kosterní struktury a také dolní část zad energeticky pod dohledem ledvin a močového měchýře.

V ledvinách sídlí naše životní esence, která tak, jak postupně stárneme, slábne.

O to rychleji, když se nezdravě stravujeme, nevyvážíme fyzickou a mentální práci nutným odpočinkem, nadmíru užíváme alkohol, léky nebo drogy, případně máme přemíru sexuálních aktivit.

Oslabení ledvin se pak může projevit pobolíváním v bedrech, stejně tak jako celkovou „ztrátou sil“, únavou a dalšími příznaky předčasného stárnutí. Doplnit esenci ledvin je složité. Je to pomalý proces, jehož základem je podpora energie ledvin.

Naštěstí s použitím metod TČM, jako je cvičení Qi Gong, akupunktura a bylinná léčba, spolu s úpravou dietních a režimových opatření, to je možné. Jedině tak můžeme zpomalit vyčerpávání ledvin, a dokonce regenerovat některé aspekty ledvinné energie.

TČM je schopností léčby i starostlivostí o energii ledvin v rámci metod Yang Shen Fa – „pěstění života“ směrem ke zdraví a dlouhověkosti, v tomto zcela unikátní.

Bolesti zad jsou jedním z nejčastějších problémů, se kterými pacienti k nám na Kliniku Meridian přicházejí.

Pracujeme s našimi pacienty, abychom identifikovali a eliminovali z diety a životního stylu ty faktory, které by mohly vést k dalšímu vyčerpání ledvin.

Používáme akupunkturu a fyzioterapii, abychom ulevili od bolesti. Bylinnou léčbou podpoříme proces hojení, uvolníme svalové spazmy a následně doplníme to, co chybí.

Naše fyzioterapeutka a cvičitelka Qi Gongu na míru přizpůsobí strečink a zpevňující cvičení pro páteř, břicho a bedra, které po posílení příslušných partií zabrání opětovnému poranění. Tady jsou některá z našich doporučení.

7 doporučení proti bolestem bederní páteře

1. Dieta

Jezte zdravou, vyrovnanou stravu bohatou na zeleninu a ovoce, celozrnné obiloviny a kvalitní živočišné bílkoviny, nejlépe v bio kvalitě. Jestli můžete a máte to rádi, jezte chrupavky, například z kloubů nebo oušek, případně aspik. Potraviny bohaté na vápník jsou např.

brokolice, kaštany, tmavě zelená zelenina, sojové boby, mořské ryby jako platýz, losos, sardinky, dále krevety, mušle a škeble.

Tmavé fazole, česnek, cibule, kapusta, tempeh, ananas, grepy, moruše, anýz, skořice, hřebíček, mandle, vlašské ořechy a švestky jsou také pro kostní metabolizmus velice prospěšné.

Vyvarujte se sycených sladkých nápojů, kouření, alkohol pijte co nejméně. Droždí a cukry, především ty rafinované, vylučte úplně. Sůl v malém množství pomáhá posilovat kosti (slaná je chutí ledvin), celkově bychom ale měli solit s mírou.

Tipy proti bolestem páteře

 • Připravte si přírodní protizánětlivý nealkoholický koktejl tím, že rozmixujete stejné podíly višňové šťávy a šťávy z černých hroznů. Pijte při problémech tři až šest skleniček denně do ústupu bolestí.
 • Uvařte si na vápník bohatý vývar z oháňky nebo stehenní kosti s cibulí, česnekem, rajčaty a zázvorem, který posiluje kosti a stimuluje jejich metabolizmus. Jezte velkou misku denně po dobu jednoho měsíce.

V případě akutních bolestí si udělejte horkou koupel s koupací solí, každý den na dvacet minut, až do ústupu potíží.

3. Doplňky stravy

Doporučit lze Glukosamin (1000 mg), Chondroitin sulfát (500 mg), MSM (metyl sulfonyl metán – organická forma síry 1000 mg) pro obnovu kostí a kloubů, B-komplex a kyselinu listovou (400 ug) v případě, že jejich potřeba je zvýšená stresem a dlouhodobou bolestí. Především při osteopénii nebo osteoporóze lze doporučit vápník (cca 1000 mg/d) kombinovaný s hořčíkem (jako magnézium citrát 500 mg), vitamínem D (400 UI) a borem (3 mg). Vždy ale platí, že nejlepší jsou zdroje přirozené a přírodní.

Zajímavé:  Korová atrofie mozku - Vše o zdraví

4. Bylinná léčba

Kurkuma, kůra vrby bílé a kozlík lékařský dohromady mají protizánětlivé účinky a ulevují od bolesti. Popíjíme je jako výluhy během dne.

Existuje množství patentních přípravků TČM na zmírnění bolesti a doplnění ledvin, používat je ale svévolně, bez předchozí domluvy s certifikovaným terapeutem TČM, vám nedoporučuji.

Za bolestmi zad se může skrývat dle TČM několik „obrazů“ a každý se léčí trochu jinak. Na stránkách Komory TČM uveden seznam praktiků TČM.

5. Cvičení

Během akutní ataky bolestí může být obtížné nebo příliš bolestivé. Než se obnoví základní hybnost, je proto lepší zůstat v posteli a odpočívat. Existuje speciální Qi Gongové cvičení, které se nazývá „Nesmrtelný napodobuje motýla otevírajícího křídla“ a které je nenáročné a přímo zaměřené na dolní část zad. Praktikujeme dvakrát denně, po probuzení a před spaním.

Cvičení při bolesti páteře

 • Lehněte si na záda s koleny lehce pokrčenými a rameny podél těla. Relaxujte a dýchejte lehce, rytmicky, zhluboka, vdechujte do břicha a vše pak vydechujte. Zůstaňte v této pozici, dokud váš dech není zcela klidný a vaše tělo relaxované.
 • Nadechujte a přitahujte levé koleno pomalu k hrudníku.
 • Vydechujte a propleťte prsty obou rukou nad čéškou. Vaše tělo je pořád relaxované, hlava je na podložce.
 • Nadechujte a pomalu přibližte hlavu k levému kolenu tak blízko, co to jde a bylo to ještě komfortní – nepřehánějte, nesmí to být násilné.
 • Vydechujte a pomalu položte hlavu dolů. Vaše levé koleno a ruce zůstávají na místě. Opakujte tento pohyb s hlavou celkem 3×.
 • Nadechujte a narovnejte koleno tak, že levá dolní končetina (DK) ční nahoru, kolmo k podložce. Vydechujte a položte vyrovnanou DK na podložku. Vraťte ji do výchozí mírně skrčené polohy.
 • Totéž opakujte i s pravou dolní končetinou.
 • Až to dokončíte, zkuste tytéž pohyby zopakovat s oběma DK současně. Nadechujte a přitáhněte obě kolena k hrudníku, vydechujte a obejměte je propletenými prsty nad čéškami. Tělo je relaxované, hlava zůstává na podložce.
 • Nadechujte a přitahujte hlavu ke kolenům, dokud je to komfortní, vydechujte a vraťte hlavu na podložku, to zopakujte 3×.
 • Nadechujte a položte ruce na čéšky, DK narovnejte nahoru, kolmo k podložce, pak vydechujte a pokrčte kolena, ruce zůstávají na čéškách. Opět nadechujte a vyrovnejte DK směrem vzhůru, vydechujte a položte vyrovnané DK na podložku. Vraťte je do výchozí pozice.

Možná a v rámci samoléčby velice prospěšná. Popsané dva body stimulujeme denně, tři minuty na každé straně.

Akupresurní body při bolesti páteře

 • KI 3 – Tai Xi (mocná bystřina): uprostřed mezi nejvyšším místem vnitřního kotníku a okrajem Achillovy šlachy, aplikujte stabilní tlak bříškem palce stejnostranné ruky až do mírné bolestivosti, ev. jemného brnění na chodidle.
 • BL 40 – Wei Zhong (centrum rovnováhy): pod kolenem uprostřed kolenní rýhy, aplikujte stabilní tlak bříškem prostředníčku stejnostranné ruky až do mírné bolestivosti.

Určitě kouření a nadměrného pití kávy a alkoholu.

Káva snižuje vstřebávání vápníku, který pak odchází močí, nikotin způsobuje vazokonstrikci a snižuje krevní zásobení páteře. Vadí i vysoké dávky vitamínu A, které urychlují odbourávání kostní tkáně a oslabení zad.

Steroidy, léky na štítnou žlázu a ředění krve, některá diuretika a prostředky obsahující hliník mohou také redukovat kostní hmotu a přispívat k osteoporóze. V tom případě se o jejich užívání nebo možných alternativách domluvte se svým ošetřujícím lékařem. Stres, obavy a napětí – to vše působí nežádoucí napětí zádových svalů.

Zdá se vám to vše příliš složité? Požádejte o radu zkušeného terapeuta tradiční čínské medicíny.

Kdy jít se zády k lékaři? Když už na bolesti nezabírají léky

Fotografie z archivu Příbramského deníku

Příbram /LÉKAŘ DOPOVÍDÁ/ – Na dotazy čtenářů tentokrát odpovídá rehabilitační lékařka příbramské nemocnice MUDr. Barbora Daňhová.

Lékařka Barbora Daňhová | Foto: Lucie Šedivá

Trpím občasnou arytmií, vypozorovala jsem, že vždy, když mám bolest v hrudní páteři. Je možné, že by mi tyto obtíže mohla způsobovat hrudní páteř?Ano, určitě je to možné. Je vhodné vyšetření interním lékařem a příslušná terapie, ale také vyšetření rehabilitačním lékařem. Existují tzv.

vertebroviscerální vztahy, kdy dochází při blokádách a poruchách funkce páteře k následným poruchám funkce vnitřních orgánů.

V takovém případě je vhodná pravidelná rehabilitační léčba – analgetické rehabilitační procedury: uvolnění příslušného úseku páteře, uvolnění žeber, kůže, podkoží a svalstva, které je napjaté a potom také posílení dolních fixátorů lopatky, což je svalstvo, které zajišťuje dobrou funkci zvláště hrudní páteře.

Nemohu se zbavit brnění prstů pravé ruky, jen na malíkové straně, vždy se to u obvodního lékaře řeší injekcí, ale za 3 dny to přijde znovu, co s tím?U nás na ambulanci lékař vyšetří páteř a individuálně naplánuje rehabilitační program.

Bolesti nejčastěji způsobuje dolní část krční páteře – ať už degenerativní změny páteře nebo vyhřezlá ploténka nebo jen porucha postavení páteře a větší napětí svalů.

Rehabilitační lékař páteř vyšetří a může poslat klienta na další vyšetření – RTG, kde jsou vidět kostěné struktury, zlomeniny a degenerativní změny, na magnetickou rezonanci, kde je dobře vidět postižení měkkých tkání, ploténky, nebo EMG – kde se zjistí , jestli jsou poškozeny nervy a tíži takového postižení. Potom dle vyšetření a stavu klienta lékař určí a doporučí individuální rehabilitační program.

Může mít oční migréna spojitost s krční páteří, a jak se to dá zjistit?Bolesti hlavy jsou často způsobovány větším napětím šíjového svalstva, napětím svalstva kolem jazylky, žvýkacích svalů.

Tyto všechny svaly můžeme na našem pracovišti uvolnit, upravit jejich napětí a posílit hluboký stabilizační systém – hluboké svaly krční páteře. Tím se upraví postavení krční páteře a bolesti hlavy pak odeznívají.

Zajímavé:  Vladimír Tůma Lékař Pelhřimov?

Co může být příčinou bolesti pod pravou lopatkou? Projevuje se to tupou bolestí.Pod pravou lopatkou může být nejčastěji napětí některého mezilopatkového svalstva – m. rhomboidei nebo také zablokovaná hrudní páteř ve střední části páteře či blokády žeber.

Tyto blokády někdy vznikají po prodělaném virovém onemocnění nebo kašli a mohou být spojeny i s poruchou imunity.

Rehabilitační lékař zjistí příčinu bolesti a naplánuje rehabilitační program, uvolní se příslušné tkáně a klient se zainstruuje k posilování mezižeberního svalstva a dolních lopatek, aby nedocházelo k opakování obtíží.

Jak dlouho mám zkoušet samoléčbu bolesti zad a kdy je již nutné jít k lékaři?K lékaři je vhodné jít, když máte bolesti delší dobu a nepomáhají analgetika, bolesti které se zhoršují, určitě bolesti které, vystřelují do rukou nebo nohou, bolesti, které způsobují ochrnutí rukou a nohou, bolesti, které nám omezují jít na stolici a nemožnost se vymočit jsou vážné a měli bychom jít s nimi ihned k lékaři.

Vysvětlete prosím, na koho se s bolestmi zad obracet.

Lékaři si mě přehazují jako horký brambor a nikdo nic pořádně neřeší?S bolestmi zad se můžete bez dalšího doporučení objednat rovnou k rehabilitačnímu lékaři na naši ambulanci, (Rehabilitační centrum, areál 2 na Zdaboři, pavilon D, kontaktní telefon 318 654 486).

Náš lékař Vás vyšetří a může si doplnit dle potřeby další vyšetření, může Vám předepsat léky proti bolesti, ale může tuto léčbu také kombinovat s léčbou rehabilitační, která je vždy individuální podle zdravotního stavu klienta a intenzity a typu jeho potíží . 

Škoda Yeti servisní knížka, koupeno v D BMW 325 servisní knížka, koupeno v A BMW 730 servisní knížka, koupeno v CZ, v záruce BMW 320 servisní knížka, koupeno v D, nehavarované BMW 118 servisní knížka, koupeno v A Mercedes-Benz B první majitel, servisní knížka, koupeno v I, nehavarované Mercedes-Benz GL 420 první majitel, servisní knížka, nehavarované Mercedes-Benz GL 350 první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované + PRODAT AUTO

Z pekelných bolestí ke zdravým zádům

Před lety jsem se potýkala s nesnesitelnými bolestmi zad. Pracovala jsem v projektové kanceláři, což obnášelo hromadu administrativy, kterou bylo třeba zpracovat jak jinak než usilovným bušením do klávesnice a nekonečným klikáním myši. 8 hodin denně. Však to také pravděpodobně znáte…

Peklo v kanceláři

2 roky stačily na to, aby se z mého, jinak pohodového, zaměstnání stalo doslova utrpení. Během první půl hodinky práce u počítače se pod pravou lopatkou objevila tupá, intenzivní bolest, která s každou další minutou sílila a přes pravý trapéz se přenášela až do mé hlavy. Soustředit se na práci byl nadlidský výkon. Bolest mě úplně ochromovala.

Plácala jsem se v tom zhruba 2 roky, zkoušela jsem všechno možné: masáže, fyzioterapii, plavání. Úleva ale stále nepřicházela, nebo jen dočasná.

Byla jsem z toho zklamaná a hlavou mi létaly otázky: „Dělám, co je v mých silách a stále to nestačí? Proč? Proč mě bolí záda? Jaká je příčina? Co více pro to můžu udělat?“

První zásadní obrat nastal ve chvíli, kdy mi náhoda do cesty přivedla cvičení Spirální stabilizace MUDr. Smíška. Konečně metoda, která mi sedne! Jasně daný systém relativně jednoduchých cviků, které můžu cvičit téměř kdekoliv. Navíc nenáročný na čas, prostor i vybavení.

„Paráda! Jdu do toho!“

Řekla jsem si tehdy a absolvovala jsem svůj první 2 denní kurz. Hlava mi šla z nespočet nových poznatků a odborných fyzioterapeutických výrazů kolem, ale věděla jsem, že to musím a chci zvládnout! Věděla jsem, že to je ta správná cesta!

Tak jsem se zavřela v obýváku, chytila lano za stoupačky a pustila se odhodlaně do cvičení, jak jen jsem v danou chvíli nejlépe uměla. Nejdříve jen první 4 cviky. Ale za to pravidelně! Každý den!

Efekt se dostavil až nečekaně rychle. 20 minut cvičení denně a potíže začaly výrazně ustupovat. Mohla jsem si v metru sednout a záda byla v klidu, bez bolesti pod lopatkou. Zvedání dětí už nebylo spojeno s bolestmi v bedrech.

Každý je sám zodpovědný za své zdraví. Nečekejte na zázračnou pilulku, ale sami pro sebe něco aktivně dělejte!

Po této zkušenosti jsem metodě Spirální stabilizace, v té době známe ještě jako SM systém, doslova propadla. Postupně jsem absolvovala všechny dostupné kurzy, až jsem dosáhla na 2. nejvyšší možnou certifikaci lektora této metody.

Jenže… Najít si čas na pravidelné cvičení bylo postupně čím dál obtížnější. Záda mě nebolela, a tak chyběla motivace. Cvičila jsem čím dál méně, až jsem nakonec necvičila vůbec. Chvíli se nic nedělo, a tak nebyl důvod to měnit…

Až jednou. Budící se při ranním rozespalém protahování v posteli jsem pocítila známý nepříjemný pocit – náhlou křeč mezi lopatkami. Zaúpěla jsem bolestí a okamžitě jsem přešla do záchranného protipohybu, pozdě… Krk se mi na několik dní zablokoval ☹

Tehdy mi došlo, že mé problémy za mě nikdo mávnutím kouzelného proutku nevyřeší. Ani masérka, ani fyzioterapeutka, dokonce ani doktor Smíšek se svými lany.

Jediný, kdo může ve svém životě něco skutečně změnit, jste vy sami. Buď máte výmluvy, nebo výsledky.

Mohou mi dát tu nejlepší péči, mohou mi předat své znalosti a zkušenosti, ukázat mi cestu a dát mi mapu, kudy se vydat. Ale vyrazit zdolávat terén už musím jen a jen já sama. Krok za krokem musím směřovat k cíli a makat na sobě. Neustále! Musím hledat způsoby, ne výmluvy!

A tak, chcete-li znát tajemství zad bez bolesti, musíte být připraveni pro své zdraví aktivně něco udělat!

 1. Najděte si kvalitní odborně vedené cvičení zaměřené na odstranění svalových dysbalancí. Ideálně takové, které vás baví a dává vám smysl.
 2. A pak… Cvičte! Pravidelně! Bez výmluv…

„Přeji Vám na Vaší cestě hodně sil, trpělivosti a pevnou vůli!“ Eva Dalecká

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector