Bolest zad v noci – vše o zdraví

Životní styl

28.06.2017

Ve spánku trávíme hodně času, a buď si během odpočinku můžeme tělo uvolnit a pomoci aby se regenerovalo, nebo ho naopak víc zablokovat. Základní informace o vhodných spacích polohách nám pomůžou se dobře vyspat a pomoci od bolesti zad.

Bolest zad v noci - Vše o zdraví

Bolest zad může snahu dobře se vyspat velmi znesnadnit. Zároveň však platí, že to, jak spíte může zhoršovat situaci – zatímco některé pozice spánku přitěžují již bolestivým zádům, jiné vám pomohou najít úlevu.

I když víme, že problémy s bolestí zad a špatným spánkem spolu souvisí, spojení těchto dvou problémů není ještě plně vysvětleno. ‚Není za tím žádná spousta vědy – spánek jako takový může být hlavní příčinou bolesti v zádech,‘ říká Santhosh Thomas, DO, MBA, specialistka na potíže s páteří.

Odborníci se však domnívají, že lidé s problémovým spánkem mají také více problémů s bolestí zad. ‚Je známo, že deprivace spánku ovlivňuje náladu a funkční schopnosti a negativně ovlivňuje vnímání bolesti,‘ říká Dr. Thomas.

Bolest zase může ovlivnit kvalitu vašeho spánku (na což nepotřebujeme ani odborníky, aby nám tohle bylo jasné), což vede k lehčímu stavu spánku a častějšímu probouzení po celou noc.

A co víc, existuje vztah mezi závažností bolesti, celkovou náladou a schopností fungovat – a kvalitní spánek může samozřejmě zlepšit všechny tyto příznaky, přinejmenším dočasně, podle studie publikované v listopadu 2016 vydání Annals Behaviorální medicíny. Opět – to, že lépe fungujeme a celkově se lépe cítíme v případě, že jsme dobře vyspaní, víme sami i bez nutnosti dlouhých studií.. Takže jak zlepšit svůj spánek a bolest zad?

Nejhorší pozice spánku pro bolesti zad

Některé pozice spánku mohou způsobit zvýšený tlak na krk, ramena, boky, dolní část zad, kolena a dokonce i paty, což může vést k bolesti, říká Thomas. Neexistuje žádná pozice pro spánek, která by vám pomohla spát, ale můžete vyzkoušet několik triků, abyste mohli spát více zdravě, klidně a příjemně.

Jaká bývá nejběžnější chyba? Spát na žaludku. Spaní na žaludku může zplošťovat přirozenou křivku vaší páteře a způsobit tak další zátěž vašich zádových svalů.

Navíc, spaní na břiše znamená, že se krk se nutně musí otočit do strany, což může vést k bolesti v krku, v zádech nebo mezi rameny, říká Paul Grous, fyzikální terapeut a specialista na páteř s Penn Therapy & Fitness v Woodbury Heights v New Jersey.

Nebojte se že musíte své tělo udržovat v jedné a té stejné pozici celou noc. Je normální, že se během spánku vrtíte a přesouváte, a ve skutečnosti je to velmi dobrá věc, protože trochu pohybu vám pomůže uvolnit tlak na záda.

Jakákoli spála pozice má potenciál zesilovat bolesti zad, pokud ji udržujete příliš dlouho.

Experti potom také moudře dodávají, že skutečným viníkem nemusí být ani tolik spánek, jako každodenní činnost a aktivita – nebo naopak její nedostatek.

Shodují se, že největší příčinný faktor bolesti zad u naší populace je množství času, který strávíme v době bdění. Sedíme příliš dlouho a ještě k tomu v naprosté většině případů zcela špatně – sedíme se zaoblenými zády, shrbení a v naprosto nevhodné pozici celkově.

Proto opět podotýkám to, co říkám pokaždé (snad opravdu pokaždé..) na svých lekcích Online Fitness: lidi prosím, snažte co nejvíce udržovat dobrý postoj těla, a to nejen když vás na to upozorňujeme při cvičení, ale neustále. Když jste za PC, když stojíte a sedíte nebo jednoduše myjete nádobí. Dobré zvyky vám pomohou, abyste měli kvalitnější spánek a v noci netrpěli bolestí zad.

Bolest zad v noci - Vše o zdraví

Pozice spánku, které pomáhají zmírnit bolesti zad

Za prvé, musíte se cítit pohodlně, abyste měli dobrý spánek. Nemusíte měnit svou oblíbenou polohu, jen je dobré vědět, jak ji můžete více uzpůsobit tomu, abyste ulevili zádům a zbytečně je při spánku nezatěžovali:

Pokud je vaše oblíbená poloha na spaní…

Spánek na zádech: Položte si pod kolena polštář, ideálně větší a pevný, tak aby i po zatížení vaší nohou udržoval svůj tvar. Takto dovolíte své páteři udržovat svou přirozenou křivku.

Spánek na břiše: Polštář si položte pod spodní břicho a pánev, stačí menší a nízký. Tímto snížíte napětí v zádech.

Spánek na boku: Přitáhněte nohy lekce k hrudníku a spěte s polštářem. Osobně mám nejradši ty velké „full-body“ polštáře (takové, které jsou stejně dlouhé jako vy a dovolují vám položit si na ně nohu a obejmout rukama). Takto zajistíte pohodlí, pocit bezpečí a zároveň si pozvednutou lehce pokrčenou nohou zajistíte dobrou polohu pro vaše záda. 

Správná matrace a polštář pro kvalitní spánek

Pokud jde o výběr matrace a polštáře, na prvním místě jsou vaše osobní preference a pohodlí. Někteří lidé upřednostňují pevnost tvrdší matrace, zatímco ostatní se cítí  pohodlněji na měkké matraci.

Odborníci v Americe navrhují, aby strávil noc v hotelu, který nabízí hostům možnost zakoupit si polštáře a matrace, takže si je před zakoupením vyzkoušet. Tohle by bylo naprosto ideální, nicméně bohužel nevím o žádné takové službě u nás v Česku (nebojte se psát komentáře pokud jste chytřejší, můžu potom do článku dopsat).

Další takovou možností je zeptat se, jestli vám obchod s matracemi vám umožní vyzkoušet si přes noc nebo i déle (bohužel, ani o této službě opravdu nevím).

Jelikož tedy rady odborníků nám asi moc k užitku nebudou, mohu vám poradit simulaci měkké a tvrdé matrace – zkuste si na zem prostřít deky a třeba spacák, abyste tak imitovali tvrdý povrch, a potom zase zkuste pár nocí přespat třeba na měkkém poddajném gauči. Takto si zkusíte, co je pro vás příjemnější.

Dále se také doporučuje vyzkoušet spánek na jednom pevném polštáři, pokud máte ve zvyku usínat na hromadě měkkých polštářů.

Vím že kamarád si takto pořídil velmi pevný a přesně tvarovaný polštář, který jsem já pokládala za kus dřeva, a on na něj nedal dopustit jelikož ho díky němu přešly dlouhotrvající migrény.

Takže neodsuzovat a zkoušet, experimentovat a zjišťovat, co vám vyhovuje, i když se to na první pohled nemusí jevit jako správné řešení. Pokud máte bolest za krkem nebo zad či kdekoli, nejspíš něco děláte špatně, takže je dobré zjistit, jestli to není zrovna jen „blbý“ polštář..

  • Samozřejmě že tohle jsou pouze rady a tipy, které můžete vyzkoušet, pokud je bolest mírná a občasná. Jakmile máte dlouhotrvající a silnější bolesti, je rozhodně nutné zajít za lékařem který vám pomůže zjistit příčinu a doporučí správnou léčbu, rehabilitace či jen ten nový polštář 🙂 
  • Elen Šarmanová 
  • Trenérka a redaktorka OnlineFitness.cz
  • Bolest zad v noci - Vše o zdraví

Proč vzniká bolest zad a co od ní pomůže?

Bolest zad nás dokáže nepříjemně vyřadit z provozu. Pokud je chronická, značně komplikuje život. Pokud bolí záda i vás, nejste první ani poslední. U nás doma bolestí zad trpěl Adam. To, když nedělal žádnou fyzickou aktivitu a pracoval několik hodin u počítače. Po přestěhování na venkov se všechno změnilo.

Problémy se zády jsou v lékařských ordinacích velmi časté. Páteř a zádové svaly nás celý den nesou a podpírají, a proto bychom o ně měli co nejlépe pečovat, aby nás donesli, co nejdál.

Příčiny bolesti zad

Bolest zad ze zátěže

Nejčastější příčinou bolesti zad je dlouhodobá námaha. Pokud máte například sedavé povolání, nebo naopak v práci každý den příliš dlouho stojíte, časem se může bolest projevit.

Způsobuje ji také dlouhé a nesprávné sezení u počítače, hrbení zad, ke kterému mají často tendence vyšší lidé, nebo jednostranný pohyb, což jsou například sporty jako tenis, které zatěžující jen jednu část zad.

Bolest zad ze stresu

Další příčinou bolesti, kterou bychom neměli zanedbávat, je stres. Pokud si připadáme pod tlakem, dostávají se pod tlak i naše svaly. Napětí se do nich přenáší a záda se poté ozvou.

Bolest zad v noci - Vše o zdraví

Bolí vás záda? A nejste ve stresu?

Bolest zad kvůli jiným problémům

Příčinou bolesti pak mohou být také závažnější nemoci jako je například vyhřezlá ploténka.

Obecně platí, že pokud se setkáte s novou bolestí zad, zkuste některé z metod, které mají ulevit a najdete je popsané níže. Pokud se vám do 2 dnů neudělá lépe, vyrazte k lékaři. Ten vám poradí s vaší diagnózou a doporučí další postup. V extrémních případech se takové problémy řeší i operativně, ale vždy se nejprve sází na méně invazivní léčbu.

Zajímavé:  Příznaky Kvasinkové Infekce Pochvy?

Prevence bolesti zad

Nejlepší je, pokud bolesti zad rovnou předcházíte. Existuje několik postupů, jak na prevenci.

Protahujte se

Pokud máte zaměstnání, kde trávíte většinu času ve stejné poloze v sedě nebo ve stoje a záda vám tuhnou, ideální je se pravidelně protáhnout a změnit trochu polohu. Pokud vám to pracovní doba povoluje, nastavte si na každou hodinu připomínku a běžte se projít, ohněte se k zemi a záda vyvěste, protáhněte se nebo si udělejte několik cviků na zádové svaly.

Někomu pomáhá, když se na pár minut položí do horizontální polohy. Pokud takovou možnost v práci nemáte, můžete si pořídit speciální polštáře pro zdravé sezení a měnit jejich polohu. Jde o takové klíny, které si podsunete částečně pod hýždě a změníte tak polohu vaší páteře.

Seďte správně

Při kancelářské práci je také důležité správně sedět.

  • Stůl by měl být stejně vysoko jako vaše lokty.
  • Neměli byste lokty odtahovat příliš od těla.
  • Loket by měl být ohnutý v pravém úhlu.
  • Tomu by se měla přizpůsobit i výška židle.
  • Pravý úhel by měl být i v koleni.
  • Záda mějte vzpřímená a opřená o opěrku. Pokud nemáte ergonomickou židli, která podepře bederní část zad, něčím si bedra vypodložte, ať máte oporu pro celou plochu zad.

Pozor, stát!

Zkoušeli jste při práci u počítače také stát?

Sedavá práce u stolu obnáší řadu zdravotních rizik: přibírání na váze, bolesti zad, hemeroidy, slábnoucí zrak atd. Jedním z nejúčinnějších prostředků prevence těchto problémů je kancelář, která umožňuje práci vsedě i vestoje. Více informací najdete v článku Práce na počítači vestoje.

Bolest zad v noci - Vše o zdraví

Práce vestoje na Retreat.cz (Robert Vlach a Lenka Papřoková)

Spěte na správné matraci

Velkou úlevu svým zádům můžete poskytnout také v noci během spánku. Špatná matrace nenechá obratle odpočinou ve správné poloze. Pokud je příliš měkká, tělo se do ní zanoří a dále se udržuje jeho špatné držení. Příliš tvrdá matrace vás zase nenechá vyspat dorůžova.

Bolest zad v noci - Vše o zdraví

Příklad zdravotní matrace. VISCOGREEN lux od Materasso

Ideální je sáhnout po zdravotní matraci s kvalitní výplní. Ta poskytuje zádům podporu po celou noc, udržuje páteř ve správné poloze a vaše záda se tak několik hodin opravdu regenerují.

Stejně tak pomůže i správný polštář. Zádům příliš neprospívá moc vysoký polštář. Pokud spíte na správně vysokém polštáři a vsadíte navíc na polštář z anatomické pěny, uleví se vaší krční páteři. Takové polštáře podpírají i oblast krku a udržují páteř v rovině.

Tvrdě makejte

To jediné pomohlo Adamovi zbavit se jeho častým bolestem zad. Až ve chvíli, kdy začal řezat, kácet, přesouvat, rozbíjet a zase stavět. Každý nemůže bolestem předcházet tak, že se z něj stane Pražák venkovanem. Ale pro někoho to třeba může být inspirací. ????

Cvičení a pohyb jako základ úspěchu

Důležitou součástí prevence a léčby bývá cvičení. Každý, koho trápí bolest zad už delší dobu, má své oblíbené cvičení, o kterém ví, že mu dělá dobře. Existují různé druhy zdravotního a rehabilitačního cvičení.

Jeho principem je vždy posilovat svaly zádového korzetu. Když je ten dostatečně silný, podpírá páteř a ulevuje jí.

Někomu od bolesti pomůže naopak spíše protahování. Oblíbená je proto také jóga nebo tai-či. Zkusit můžete i Qi-gong.

Zádům také hodně prospívá plavání. Nejzdravější plavecký styl je znak. Pokud vás trápí bolest zad, určitě nedělejte sporty, kde se páteř hodně otřásá, jako například běh nebo aerobic.

3 příklady zdravotních cviků

  • Lehněte si na břicho. Ruce dejte do polohy svícnu, pokrčte je v loktech a zvedněte k hlavě. Lokty zůstávají v úrovni ramen. Při výdechu poté ruce mírně zvedněte od země a přitáhněte lokty k tělu. Poté je vraťte a totéž opakujte.
  • Postavte se na čtyři, nohy opřete o zem v kolenou. Poté zvedněte levou ruku a pravou nohu a obě natáhněte do dálky. Vraťte je zpět na podložku a cvik opakujte se zbylými dvěma končetinami.
  • Postavte se do vzporu na loktech. Nohy mějte opřené o bříška, tělo je poté v jedné rovině a podpírají jej ruce postavené na loktech. Tento cvik je na výdrž a posiluje celé tělo. Zkuste vydržet co nejdéle.

Na boj s bolestí má každý svůj lék

Pokud už vás bolest zad zastihne, několik osvědčených postupů od ní pomůže. Nemusí jít vždy jen o pilulky.

Někdo při bolestech vsadí na pohyb. Pokud si zacvičíte, jdete na procházku nebo se protáhnete, často se vám uleví. Svaly se z tenze trochu uvolní a má to blahodárné účinky.

Další alternativou, která na bolest pomáhá, je odpočinek. Pokud si půjdete na chvíli lehnout, nebo se posadíte, necháte svá záda oddechnout a bude vám brzy lépe. Pomáhá také suché teplo. Nedávejte si tedy horkou vanu, spíše se zachumlejte do peřiny. Ideální bude, když odpočinek spojíte s následným lehkým pohybem.

Podle čínské medicíny ulevují od bolesti také některé bylinky. Jsou to kurkuma, kozlík lékařský nebo kůra vrby bílé.

Můžete také zajít na masáž nebo k fyzioterapeutovi. Odborníci ví, jak vaše svaly a klouby uvolnit a čím vám uleví.

Ať už vám od bolesti pomáhá cokoli, nejlepší je, pokud nenastane. Starejte se o svůj pohybový aparát a nezapomínejte na něj kvůli nedostatku času nebo peněz. Zdraví je základem pro všechno ostatní.

Bolesti zad nepodceňujte, nemusí jít o nutné zlo!

Bolest zad v noci - Vše o zdraví Zdraví 13. května 2019

Bolavá záda bere většina z nás jako nutné zlo, se kterým se toho ale nedá moc dělat. Bolestí zad přece trpí 90 procent všech dospělých! Lékaři ovšem bijí na poplach: s bolestmi zad si nezahrávejte!

Na vině bývá zpravidla špatné držení těla, způsobené ochablými zádovými a břišními svaly, které neudrží trup ve správné poloze, těžká či jednostranná manuální práce, ale také nadváha a stres.

„Velkou skupinu pacientů tvoří ti, kteří mají potíže způsobené opotřebením obratlů, meziobratlových kloubů a plotének.

Méně se již objevují bolesti zad z důvodu úrazu, zánětu či nádorového onemocnění,“ říká neuroložka Lenka Hronzová.

Záda nás ale mohou bolet i kvůli postižení nervového systému, které se projevuje vystřelováním bolesti ze zad do končetin, břicha či hrudníku, brněním a špatnou pohyblivostí končetin. V těchto případech je nutné navštívit neurologa.

ČAS V HLAVNÍ ROLI

Jak už bylo řečeno – bolesti zad jsou různé a každá má svou příčinu. Ať už za vašimi obtížemi vězí cokoli, jedno platí vždy: je třeba co nejdříve navštívit odborníka, který vypátrá příčinu bolesti a pak stanoví správnou léčbu.

Dále je důležité odlišit bolesti zad způsobené přetížením od bolesti, která je příznakem zánětlivého onemocnění.

„Za alarmující by měli lidé považovat bolest zad v klidu či v noci, zvláště trvá-li delší dobu nebo se vyskytuje u mladého člověka a její nástup je pozvolný,“ vysvětluje lékařka Leona Procházková.

Mezi další indikátory, podle kterých poznáte bolest zad zánětlivého původu, patří ztuhlost dolní části zad po dobu alespoň tří měsíců, omezení hybnosti páteře zepředu dozadu, i ze strany na stranu či krátkodobé ustoupení bolesti po rozcvičení páteře.

Léčba zánětlivého onemocnění bývá většinou delšího rázu. Kromě obyčejného rentgenu bývá při vyšetření provedeno také vyšetření počítačovou tomografií a magnetickou rezonancí.

Poté nastupuje léčebný postup, který bývá obvykle zahájen konzervativní léčbou, při níž jsou podávány injekce a nitrožilní infuze s analgetickým, protizánětlivým a protiotokovým působením a léky uvolňující zablokované obratle.

Součástí léčby bývá i fyzikální léčba a rehabilitace, které však musejí být správně načasované. Naopak masáže a další typy tlakové manipulace s páteří lékaři v tomto případě nedoporučují.

POMŮŽE VÁM CHIRURGIE

Další možností léčby je chirurgický zákrok. Při operaci vám chirurg odstraní části rozpadlé ploténky, čímž dojde k uvolnění stlačených nervových kořenů.

V komplikovaných případech, kdy hrozí nestabilita meziobratlových částí páteře, jsou nutné specializované chirurgické výkony, při kterých jsou v prostoru meziobratlových plotének implantovány titanové klícky a kostní štěpy, které vytvoří pevné meziobratlové spojení.

Po operaci je pak nutná dlouhodobá rekonvalescence, která zahrnuje alespoň měsíční pobyt v lázních a intenzivní rehabilitační cvičení.

Také vám z představy vážné operace běhá mráz po zádech? Pak na nic nečekejte a najeďte na režim preventivní ochrany zad, který dokáže vzniku problémů způsobujících bolest předejít. Inspirujte se naším desaterem:

  1. PRYČ S KILY NAVÍC – nadváha představuje zátěž pro klouby a obratle. Může vést až k jejich devastaci a následným změnám v pozici páteře.

  2. ELIMINUJTE STRES – přemíra stresu oslabuje psychiku i tělo a je považována za jednu z hlavních příčin většiny bolestí.

  3. DEJTE KOSTEM A KLOUBŮM „NAJÍST“ – příjem vápníku a vitaminů D a K je pro zdravé kosti a klouby zcela zásadní věcí. Do svého jídelníčku zařaďte mořské ryby, tvrdé sýry, listovou zeleninu, tofu, mandle, banány, meruňky a hroznové víno.

  4. DOSTATEČNĚ PIJTE – špatný pitný režim má na svědomí únavu, malátnost, nesoustředěnost, žaludeční potíže, poruchy ledvin i bolesti kloubů. Aby bylo vše v pořádku, denně byste měli vypít alespoň 2 litry vody, ideálně neperlivé.

  5. CHOĎTE VZPŘÍMENĚ – hrbení se má za následek bolesti zad, zkrácené svaly, svalovou nerovnováhu či skoliózu páteře. Ve stoji a při chůzi myslete na to, abyste měli hlavu, trup i končetiny v jedné rovině.

  6. SPRÁVNÁ ŽIDLE – u pracovního stolu byste měli sedět na kolečkové židli s prohnutím v bederní části a s opěrkami pro ruce. Židle by měla být v takové výšce, abyste se celými chodidly dotýkali země, kyčle měli lehce výš než kolena, a nad stolem byste se neměli hrbit.

  7. NEPROCHLADNĚTE – za bolesti zad může ve velké míře prochladnutí. Vyhněte se proto dlouhotrvajícímu pobytu ve vlhkém, chladném a větrném prostředí. V zimě nezapomínejte nosit košilky a tílka.

  8. POSILUJTE – pevné břišní svaly podporují páteř a částečně kompenzují nedostatečnou funkci kloubů.

  9. DOPŘEJTE SI MASÁŽ – pravidelná odborná masáž zlepšuje krevní a mízní oběh, zvyšuje kloubní pohyblivost, regeneruje namožené a ztuhlé svaly a pomáhá předcházet bolesti zad.

  10. POZOR NA ÚRAZY – zranění a jejich doléčení neberte na lehkou váhu. Hrozí nejen dlouhotrvající bolesti, ale také riziko přechodu onemocnění do chronického stavu.

Zajímavé:  Unik Plodove Vody Priznaky Ve 33.Tydnu?

Bolest zad v noci - Vše o zdraví Rak

V tomto týdnu podléháte emocím daleko více než jindy. Není to vůbec nic příjemného, …

Bechtěrevova nemoc? Bolest, která neustává – Novinky.cz

Bolest zad, která nikdy nekončí – to je Bechtěrevova nemoc.Foto: Profimedia.cz

Bechtěrevova choroba se zprvu projevuje únavou, zvýšenou teplotou nebo nočním pocením. Pak se přidá bolest zad v okolí páteře. Tento typ bolesti se na rozdíl od jiných projevuje v klidu, zejména v noci. Mnohdy stačí, aby se uprostřed noci dotyčný procvičil, a je mu hned lépe.

Páteř se postupně stává méně ohebnou, časem se pacient nemůže vůbec předklonit. V konečném stadiu choroby dochází k úplnému ztuhnutí páteře a k nehybnosti hrudníku. K tomuto stadiu ale nemusí vůbec dojít. Díky včasné diagnóze a moderní biologické léčbě totiž lze nemoc zastavit.

Bohužel nemoc je u mnohých jedinců stále diagnostikována s velkým zpožděním.

„Podle některých odhadů a průzkumů se tak v praxi děje až po deseti letech od objevení prvních příznaků.

Proto je důležité, aby praktičtí lékaři u nemocných mladších 45 let s chronickou bolestí zad využili všech dostupných ukazatelů k odhalení nemoci.

Kromě bolesti zad, rodinné anamnézy a mimokloubních projevů je také důležité vyšetření na přítomnost antigenu HLA-B27,“ upozorňuje revmatolog profesor Pavel Horák z III. interní kliniky fakultní nemocnice Olomouc.

Lékaři mají k dispozici široké spektrum léků. Na bolest, zmírnění zánětu a otoky, na potlačení reakce imunitního aparátu apod. Nejúčinnější, i když finančně nejnáročnější jsou biologické léky.

Terapie pomocí těchto léků se nasazuje podle jasně daných kritérií. Všichni pacienti ale v prvním kroku dostávají standardní konvenční léčbu v podobě nesteroidních antirevmatik či opichů kloubů.

Až když tato terapie selže, může přijít na řadu biologická léčba. Lékaři používají takovou, která vede k dosažení remise nebo nízké aktivity nemoci.

Revmatolog profesor Pavel Horák

Foto: archív Pavla Horáka

Výhodou biologické léčby je, že se nemocní jedinci vracejí velmi záhy do plnohodnotného života, mohou pracovat a nejsou závislí na nemocenských dávkách nebo na invalidním důchodu.

Zpomalit rozvoj nemoci ale částečně dokážou i nemocní samotní. Stačí k tomu dvakrát denně cvičit speciální rehabilitační cvičení. Součástí rehabilitace by měla být i dechová cvičení. Důležitý je nácvik správného držení těla a udržování jeho pružnosti.

Důležitá je i poloha ve spánku. Bolesti může zmírnit cvičení ve vodě, kde je zmenšena zátěž na přetížené obratle a klouby, snižuje se v ní napětí svalů.

S Bechtěrevovou nemocí má své zkušenosti i paní Nina (32 let), která od dětství velmi sportovala. První bolesti zad začala pociťovat již někdy kolem puberty, ale valnou pozornost jim nevěnovala, protože „každého sportovce přece občas někde něco bolí“.

S nástupem na vysokou školu ale přestala dělat sport závodně a její bolesti zad se výrazně zhoršily. Na neurologii to přičítali následkům předchozí sportovní zátěže, se kterou náhle skončila, doporučili rozcvičování a posilování.

Když bylo Nině 25 let, šly její bolesti zad najednou úplně stranou. Ne že by ustaly, naopak, ale přehlušily je prudké křeče v břiše, urputné průjmy, hubnutí a totální úbytek energie. Na gastroenterologii jí diagnostikovali nespecifický střevní zánět (IBD) – mimochodem dodnes není definitivně potvrzeno, zda se jedná o Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu.

Tři roky trvalo, než se její stav podařilo upravit, a to se podepsalo i na stále se zhoršující bolesti zad, proti které už ani pravidelné rozcvičování moc nepomáhalo.

Jednou, když si na sestřinu promoci vzala šaty s holými zády, si její maminka všimla, že je dcera „nějak divně nahrbená“.

Na její popud Nina navštívila ortopedku, která na první pohled pojala podezření na ankylozující spondylitidu.

A když vyšel pozitivně test na přítomnost antigenu HLA-B27, byla diagnóza jasná a Nina putovala do péče revmatoložky brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny Leony Procházkové.

Paní Nina se svou ošetřující lékařkou revmatoložkou Leonou Procházkovou

Foto: archív paní Niny

„Protože jsem kvůli svému střevnímu zánětu nemohla užívat nesteroidní antirevmatika, dostala jsem se hned na svou první biologickou léčbu,“ vzpomíná paní Nina.

„A stalo se něco překvapivého – skvěle mi zabrala na můj střevní zánět, na který bych ji tak brzy nedostala, zato účinek na Bechtěrevovu nemoc nebyl prakticky žádný. Bolest se mnou byla pořád a neustávala.

Kdo to nezažil, neumí si to představit. Vůbec si neodpočinete. Vstáváte několikrát za noc a snažíte si cvičením alespoň na chvíli ulevit – a ráno musíte začít nanovo, protože se nemůžete hýbat…

“ Úlevy se paní Nina dočkala, když ji její lékařka převedla na jiný biologický lék.

Tou dobou už žila se svým budoucím manželem a začali uvažovat o rodině. Dítě ale museli řádně naplánovat. Se samotným početím například museli počkat, až paní Nině klesnou hodnoty ukazatelů zánětu, takže zatímco jiné páry počítají plodné a neplodné dny, oni museli počítat koncentraci C-reaktivního proteinu, tzv. CRP.

Po otěhotnění pak přišlo na řadu vysazení biologické léčby. Na konci třetího měsíce těhotenství se i kvůli tomu paní Nině vrátily velmi silné bolesti, kvůli nimž přestávala i chodit. Proto museli léčbu opět nasadit. Vše nakonec dopadlo dobře a manželům se narodila zdravá holčička.

  • Věk pacienta bývá nižší než 40 let.
  • Potíže mají pozvolný začátek.
  • Problémy se mírně zlepší poté, co pacient začne cvičit.
  • Naopak v klidu se bolesti stupňují.
  • Bolest se často objevuje v noci a nemocného budí.

Porod sice paní Nina neměla vůbec snadný a už vůbec ne bezbolestný, ale jak sama říká, porodní bolesti dříve či později skončí, ale bolesti, které mívala před zahájením léčby, byly nekonečné.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Noční bolesti zad není radno podceňovat!

Bolest zad je civilizační choroba, která naneštěstí dříve nebo později postihne cca 80 % lidí, přičemž téměř polovina z nich bude touto bolestí trpět opakovaně. Nedostatek pohybu, dlouhé prosezené hodiny u počítače, nezdravá a nevyvážená strava, to vše se podepisuje na bolesti, která člověku dokáže pořádně znepříjemnit život.

„Jak já se těším do postele!“

Poznáváte se? Také se každý večer těšíte, že se dnes konečně pořádně vyspíte? Vždyť dobrý spánek je přece všelék, který uleví i bolestivým zádům, a ráno se tak vzbudíte čerství a bez bolesti.

Zajímavé:  Milování - Vše o zdraví

Pozor, opak je bohužel často pravdou. Běžná bolest zad někdy během noci možná na chvíli ustoupí, ráno se však zase přihlásí v plné síle.

A pak tu jsou i skrytá nebezpečí, která své ostré drápky vystrkují právě během noci.

Některá onemocnění totiž zapříčiňují, že bolest nejenže v noci neustoupí, ale dokonce se během spánku může začít ozývat víc. A to je obzvláště nepříjemné, protože záda pak bolí doslova ve dne v noci, a vy si tak nikdy pořádně neodpočinete.

Příkladem za všechny může být velice vážná Bechtěrevova choroba, která postihuje hlavně muže, a to již v mladém věku. Poškozuje páteř a může skončit až ochrnutím.

Zamířit k doktorovi byste samozřejmě měli kdykoli, když vás bolesti zad trápí delší dobu, ale pokud máte navíc pocit, že se bolesti během noci zhoršují, s návštěvou lékaře rozhodně neotálejte.

Jak se zbavit nočních bolestí zad

V některých případech je možné si dopřát úlevu několika jednoduchými kroky. Pokud bolest pramení například z namožených svalů, je dobré se dostatečně prohřát, protáhnout a poté se uložit do co možná nejpohodlnější polohy. Dopřejte také tělu extra dávku hořčíku, aby vás v noci nebudily křeče.

Je také možné, že je bolest způsobena polohou, ve které spíte. To je často podpořeno špatnou matrací, polštářem či roštem.

Pokud navíc spíte rádi na břiše, přirozené zakřivení páteře se narovnává, nemluvě o tom, že máte krk otočený o devadesát stupňů, což může způsobit bolest krčních či zádových svalů.

Pokud spíte na zádech, a přesto vás bolesti pravidelně budí, zkuste si dát další polštář pod kolena. A jestli spíte na boku, pokrčte nohy a polštář si dejte mezi kolena.

Když bolesti neustupují

K tomu, abyste se zbavili bolesti zad, zejména té opakované, často bohužel ani protahování, dostatečné množství pohybu a zdravá strava samy o sobě nestačí.

Léčbu je dobré podpořit léky, které obsahují dostatečné množství vitaminů skupiny B, zejména vitaminů B1, B6 a B12, které se starají o regeneraci nervových vláken. Navíc obvykle i zesilují účinek léků proti bolesti, zkracují čas potřebný k jejich užívání nebo umožňují jejich užívání v nižší dávce.

Tím tyto vitaminy snižují riziko plynoucí z dlouhodobého užívání léků proti bolesti. Zlepšují také výživu nervů a svalů zad tím, že zasáhnou metabolismus utlačovaného nervu a svalu ovlivněním několika enzymů, a upravují jejich výživu zlepšením zásobování krve a zrychlením odstraňování zplodin látkové výměny.

Proto je dobré při léčbě bolesti zad pamatovat i na jejich správnou, dostatečnou a dlouhodobou výživu právě těmito vitaminy. Je ale třeba užívat je ve formě léku, nikoli pouhého doplňku stravy.

Jak ulevit nočním bolestem zad? Příčina může být velmi jednoduchá!

Dostat se přes den z bolestí zad je těžké, když na vás mají vliv faktory, které se dějí přes noc. V noci se různě přetáčíte, snažíte se spát a ono to nejde. Poslední kapka, říkáte si. Je ovšem jasně dáno, že lidé, kteří trpí chronickou bolestí, hůře spí. Nepatříte mezi ně náhodou?

Jak můžete získat pocit klidného spánku a popřát si „dobrou noc“ tak, aby taková skutečně byla? Objevte bolest zad skrytou v některých možných zdrojích, které si uvedeme. Leckdy je to tak jednoduché, co třeba zkusit novou matraci nebo změnu polštáře? Poloha při spánku ovlivňuje vaše tělo více, než si myslíte.

Trpíte bolestí zad? Máme pro vás několik tipů

Fyzioterapeut a expert na bolest, Malton A. Schexneider, říká, že mnoho lidí nevyužívá efektivně polštáře. Víte o tom, že ho lze umístit i mezi kolena? Uleví totiž tlaku ze zad, když ho začnete správně používat. Jinak co se týče polštáře pod hlavu, ten by měl podporovat krk, ne ramena.Ramena by měla být už na matraci, jinak se páteř dostane do špatné polohy. Většina z nás to má spíše opačně. Také je tu možnost změnit výplň polštáře z tradičních pěn a peří za vodní. Vodní polštář je naplněn cca 5 litry vody.

Dále matrace, jak je to s ní? Matraci z obchodu vezměte na zkoušku. Schexneider doporučuje, aby lidé vyzkoušeli matraci ještě před nákupem. Pokud máte o některou matraci zájem a líbí se vám, lehněte si na ní a přijďte takto do obchodu klidně víckrát. Doma jí také zkoušejte po dobu 30 – 45 dnů, existuje celá řada obchodů, které umožňují matraci vrátit, když vám nebude vyhovovat.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Problémy se zády a únik moči – souvisí spolu?

Statistiky ukazují, že bolest zad představuje jeden z nejčastějších důvodů k návštěvě lékaře. Trápí nejčastěji ženy i muže ve věku mezi 30 a 35 roky. Nejběžnější je bolest bederní páteře. A protože v těle vše vzájemně souvisí, k potížím se zády se může v mnoha případech přidat také únik moči. Jak se zbavit bolesti zad i inkontinence? 

Proč nás záda bolí?

S bolestí zad se během svého života setká snad úplně každý, příčin může být celá řada. Vždy bychom měli bolest zad vnímat jako signál k zastavení, odpočinku a úvaze, jak se ke svému tělu chováme. Zádům škodí nedostatek pohybu, špatné držení těla, nadváha i stres.

Krátkodobá bolest zad může být jedním z příznaků prochladnutí a zánětu močových cest. Dlouhodobá bolest zad téměř vždy souvisí se svalovou nerovnováhou a je třeba se zaměřit na posílení středu těla, nácvik správné chůze, sezení a dalších běžných činností.

Hluboký stabilizační systém

Hluboký stabilizační systém (CORE) zahrnuje kompletní střed našeho těla – zádové a břišní svaly, bránici a pánevní dno. Důležitá je vzájemná souhra jednotlivých svalů. Při špatné aktivaci hlubokého stabilizačního systému dochází k rozvoji poruch v oblasti pánve. Může se jednat o únik moči, gynekologické obtíže i sterilitu. 

S posílením pomůže vhodné a pravidelné cvičení, například Kegelovy cviky, cvičení podle Mojžíšové, Pilates nebo jóga. Hluboký stabilizační systém můžeme posilovat i při běžných denních činnostech, jako je třeba chůze, úklid nebo vaření, stačí si osvojit správné držení těla, ideálně s fyzioterapeutem.

Jak přesně souvisí únik moči a bolest zad?

Jak jsme psali v předchozí části článku, bolest zad a především bederní páteře ukazuje na povolené pánevní dno a další svalové skupiny. Pánevní dno drží naše vnitřní orgány na správném místě, rozpíná se mezi sponou stydkou, kostrčí a sedacími kostmi. Funkční pánevní dno musí být pevné a silné, ale zároveň pružné.

Oslabené pánevní dno nedokáže plnit správně svou funkci a dochází k posunu některých vnitřních orgánů a poruchám ve fungování svěračů. Výsledkem pak mohou být dlouhodobé bolesti zad, hemeroidy a úniky moči či stolice. Jak poznat pokles pánevního dna? Tomuto tématu jsme věnovali jeden z předchozích článků.

Co dělat s vyhřezlou ploténkou?

Meziobratlové ploténky tlumí nárazy mezi jednotlivými obratli, pomáhají k pevnosti a pružnosti celé páteře. Kvůli genetické dispozici, nadměrnému přetěžování či nesprávnému držení těla může dojít k výhřezu ploténky.

Vyhřezlá ploténka se projevuje bolestí zad, která vystřeluje do horních, nebo dolních končetin. Mohou se objevit také bodavé bolesti břicha. Většina případů jde vyřešit vhodným cvičením i bez operace.

 Je nutné naučit se aktivovat svaly, které jsou často dlouhodobě oslabené, začít správně dýchat a odstranit s fyzioterapeutem všechny blokády, které se na výhřezu podílí.

Cvičení jako nejlepší prevence

Začněte s posilováním pánevního svalstva a středu těla nejlépe ještě v době, kdy potíže se zády či únikem moči vůbec nemáte.

Vyzkoušejte třeba Kegelovy cviky podle našich bezplatných videonávodů nebo sérii cviků navržených speciálně pro muže, které pomohou řešit nejen potíže s únikem moči, ale navíc podporují funkci vnitřních orgánů a napomáhají správnému držení těla a vzhledu břicha.

Pokud vás již bolesti zad nebo inkontinence trápí, cviky mohou vaše obtíže i zcela odstranit, ale obraťte se raději rovnou i na lékaře či fyzioterapeuta. Lékaře, kteří se specializují na léčbu úniků moči, najdete v naší databázi specialistů. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector