Bolesti kyčelního kloubu – vše o zdraví

Kyčelní kloub je svou stavbou jednoduchý. Komunikují tu spolu jen dvě kosti. Pánevní kost tvoří jamku, hlavici pak tvoří kost stehenní, nejdelší a nejtěžší kost v lidském těle. Jako všechny naše nosné klouby je kyčel schopna odolat obrovským zátěžím a tlakům.

Například v běhu na ni při každém kroku působíme 2-3násobkem své hmotnosti, v sebězích ještě více. Tyto všechny tlaky působí na kloubní chrupavku, která za normálních okolností dokáže tlakové síly optimálně rozložit dále.

Někdy je ale zátěž příliš velká a přirozená regenerace chrupavky nedostatečná, a tak dochází k poškození. Ztráta chrupavky je nevratný proces, který lze pouze zpomalit. Artróza je obecně nejčastější degenerativní kloubní onemocnění, jímž trpí až 80 % starší populace.

Abyste v sobě jednou nemuseli nosit kus kovu, chraňte své kyčle včas.

Kyčel – jeden z běžci podceňovaných kloubů.

Profimedia.cz

Srovnejte nerovnováhy. Málokdo si to uvědomuje, ale negativní dopad na kyčle mívají dosti často nerovnováhy v oblasti beder, pánve i celé dolní končetiny.

Oslabení svalů břišních a hýžďových (tyto důležité extenzory kyčle potřebujeme k běhu nejen do kopce a schodů, ale i v odrazové fázi kroku a řada běžců je ani nedokáže zapojit!!!) – a převaha ohýbačů, které jsou zkrácené, má za následek, že je hlavice vtlačená více do jamky, vázne regenerace v kloubu a problém je na světě.

Takový běžec v tom „sedí‘, nedokáže nohu v odrazové fázi napnout. Ohrožená je však i nastávající maminka. Když před sebou táhne větší bříško, dostává se těžiště více dopředu a to je třeba také stabilizovat.

Postarají se o to už tak přetížené bederní svaly a sval bedrokyčlostehenní.

Sval, který známe z našich talířů jako „svíčkovou‘ či „panenku‘, pak táhne bederní páteř do hyperlordózy (přílišné zakřivení způsobující bolest zad), a kyčel nemá možnost regenerovat.

Bolesti kyčelního kloubu - Vše o zdraví

Držte si váhu

Jak vyplývá z výše uvedeného, během tréninkových kilometrů působí na všechny nosné klouby zátěž mnoha tun. Pokud s sebou potáhnete kila nadváhy, kyčlím nijak neprospějete – spíše naopak.

Hlídejte si techniku běhu

Jen běhat nestačí. Zejména pokud ve svém běhu „sedíte‘, není to jen dysbalance zmíněná výše, ale máte pravděpodobně i slabé hamstringy, o trupu nemluvě. Dostat vše do lajny znamená pravidelně posilovat (i když vás to nebaví), a věnovat se protahování a regeneraci.

Pravidelně provádějte technická cvičení – běžeckou abecedu, kde si lepšíte krok a zároveň dynamicky posílíte i protáhnete zároveň vše potřebné. Spolupracujte s trenérem i s fyzioterapeutem.

Ten první vás naučí správně běhat a opraví chyby, ten druhý narovná vaše tělo a doporučí vám vhodná cvičení.

Bolesti kyčelního kloubu - Vše o zdraví

Nesedejte si s nohou přes nohu

V tomto snad pohodlném, ale hodně nezdravém posezení se kyčel dostává do vnitřní rotace, někdy i dlouhodobě, což jen nahrává pozdějším problémům.

Když už artróza nastane

Příčin může být více a mohou se kombinovat. Na vině pak je nestejná délka dolních končetin, hypermobilita, přetěžování, trauma, i metabolické faktory – cukrovka, nadváha, revmatická onemocnění. Kloub je bolestivý, nemůže plnit svou funkci, styčné plochy bez chrupavky jsou hrbolaté, což vyvolává další bolest.

Vznikají bolestivé osteofyty, výrůstky a svou stabilizační funkci již nemohou plnit ani vazy. Kloub se dostává mimo svou osu a dochází k dalším poškozením.

„Velmi často dojde k postižení jedné dolní končetiny, nicméně vzhledem k její omezené pohyblivosti a tím kladení větších nároků na druhostrannou končetinu, může dojít časem k rozvoji artrózy oboustranně,‘ potvrzuje Iva Bílková z Centra fyzioterapie FYZIOklinika.

Bolesti kyčelního kloubu - Vše o zdraví

Bolest se u kyčlí objevuje na přední straně v tříslech, kde se nachází hlavice a jamka kyčelního kloubu. Může se ale přenášet až do oblasti přední strany stehna a dále se šíří po vnitřní straně stehna až ke kolenu.

„Lidé s tímto onemocněním trpí především námahovou, takzvanou zátěžovou bolestí, která v klidu vymizí. Zátěžová bolest je způsobena vyšším nitrokloubním tlakem ve stoje a při chůzi,‘ dále popisuje fyzioterapeutka.

Někdy se přidruží i zánět kloubu, kloubního pouzdra a měkkých tkání v okolí kloubu.

Při vážnějších potížích dochází až k poškození stability kyčelního kloubu, změnám styčných ploch kloubní jamky a hlavice. Pacienti pak chodí takzvanou kachní chůzí, kdy se při každém kroku kolíbají ze strany na stranu. Při těžší formě artrózy pak lékař doporučuje kompletní kloubní náhradu.

„Při fyzioterapii kyčelního kloubu, respektive nácviku správného zatížení kloubu je nutné dodržovat zevní rotaci kyčle, kterou docílíte tím, že při běhu a chůzi budete hlídat, aby podélná osa stehna a střed kolene spadaly na úroveň středu nártu mezi ukazovák a prostředníček nohy.

Když budete sami sebe pozorovat, zjistíte, že velmi často vtáčíte kolena dovnitř,‘ radí nejen běžcům Iva Bílková.

Bolesti kyčelního kloubu - Vše o zdraví

Jak ji poznat a jak na to

Na rentgenovém snímku lze vidět pouze prostor mezi kostmi a případné výrůstky.

Při vyšetření pak lékař či fyzioterapeut vidí změnu postavení pánve, poruchu statiky páteře a chybný stereotyp chůze i zkrácení postižené končetiny, což může být příčinou i důsledkem coxartrózy – a vyšší svalové napětí v okolí. V těžších případech je řešením operativní náhrada kloubu nebo méně invazivní artroskopie s možností ošetření povrchu kostí.

S velkou pravděpodobností se ale můžete skalpelu vyhnout. Akutní bolestivé stavy chtějí klid a uvolnění reflexně stažených okolních svalů, později přidáme izometrické posilování svalů oslabených. Postupně můžeme pracovat s balančními podložkami a měkkými technikami (trakcí).

Vhodnými sporty jsou dále ty, které kyčli odlehčí – plavání, nordicwalking i nordicrunning, s vynecháním tvrdých dopadů. V léčbě lze využít rázových vln – především radiální vlny pro uvolnění okolních svalů.

Pokud se objevil i zánět, fokusovaná rázová vlna dokáže podpořit jeho léčbu a nastartování opravných procesů. Rázová vlna dobře pomáhá i u velmi vysokého bolestivého svalového napětí, které též může vést k bolesti kyčelního kloubu, neboť stlačuje výrazně hlavici vůči kloubní jamce.

Léčba rázovou vlnou pomáhá v prvních stadiích onemocnění (artróza 1.-3. stupně), u zanedbaných stavů (artróza 4. stupně) novou chrupavku ale neudělá.

Protože i na plánované operace se čeká, je vhodné v rámci fyzioterapie připravit terén pro pozdější snadnější návrat k běžné činnosti. Velmi vhodná je mimo jiné i metoda SM-systém, cvičení podle MUDr. Smíška.

Při tomto cvičení, správně a dlouhodobě prováděném, se odstraní řada problémů včetně lehkých blokád, posílí se oslabené svaly, protáhnou zkrácené.

Zvyšuje se přirozená pohyblivost a stabilita, vyřeší se svalové dysbalance místní i vzdálenější a nezřídka se stane, že pacient již operaci ani nepotřebuje.

Bolesti kyčelního kloubu - Vše o zdraví

Co ještě může bolet v okolí

Lidé si často myslí, že je bolí kyčel, když pociťují bolest vzadu, nebo ze strany „půlek‘. Takhle se však kyčle obvykle nehlásí.

Na vině je pak jiný problém – blok sakroiliakálního (SI) skloubení mezi křížovou a pánevní kostí.

To sice není klasickým kloubem, ale takzvaným kloubem tuhým, kde dochází k minimálním, ale velmi důležitým pohybům pokud jde o stabilitu trupu, pomoc tlumení nárazů a podobně.

V SI kloubu může být posun nebo blok a to pak bolí výše zmíněným způsobem, může se však rovněž promítat i do třísel a oblasti stydké spony.

Podobně jako další problém, který je třeba odlišit – kořenový syndrom, z útlaku nervu (S1) vlivem výhřezu meziobratlové ploténky. S tím si pravděpodobně sami neporadíte.

Než však začnete posedávat po čekárnách a polykat prášky, navštivte určitě fyzioterapeuta, který vše správně pozná a pomůže vám k návratu do hry daleko dříve.

Bolesti kyčelního kloubu - Vše o zdraví

Ze života

Pan J. (71) je po celý život aktivní sportovec, především v bězích na delší tratě. Během mnoha let s velkým počtem uběhnutých kilometrů se koncem roku 2014 musel podrobit operaci kyčelního kloubu.

Na vině nebylo jen běhání, ale i poměrně strnulé držení těla, které způsobilo pozdější potíže a jejichž včasným řešením by se pravděpodobně bylo možno operaci vyhnout nebo ji ještě o několik let odložit.

To však lidé běžně neví a lékaři obvykle sledují stav kyčle (nebo jiného kloubu, jehož se to týká), ale nepodívají se již třeba na záda. Běžec navíc nikdy problémy se zády nepociťoval, a tak to nikoho ani nemohlo napadnout.

I přes vyšší věk se však pan J. dokázal rychle zotavit a dokonce se i vrátit k oblíbenému sportu. Jeho fyzická kondice i vůle je nadprůměrná, a tak se i díky pravidelnému cvičení SM-systému zvýšila jeho pohyblivost, cítí se lépe a půl roku od zákroku bez problémů uběhne i více než deset kilometrů, nebo zvládne výstup v horách.

Zajímavé:  Crohnova Choroba Průjem Léčba?

Kyčle jako brána do budoucnosti

Kyčle jako brána do budoucnosti

Už v dospívání se u mě začaly projevovat problémy s kyčlemi. Řešila jsem to tak, že jsem si psala omluvenky na tělocvik  a nařízené účasti na sportovních závodech jsem nesnášela.

Pak jsem zjistila, že vyhýbáním se sportovním aktivitám se bolesti v kyčlích nesnižují a naopak problémy narůstají. Začala jsem vnímat, že mi to přináší omezení i v jiných činnostech a tak jsem si řekla DOST! Musím s tím něco začít dělat!

Rozhodla jsem se, že na to půjdu z druhé strany – POHYBEM. Vybrala jsem si aerobik, v té době velmi populární. Po několika letech cvičení i lektorování se očekávané výsledky nedostavily a mé tělo mi dávalo signály, že tudy cesta nevede. 🙂

Pak  mi Vesmír přinesl do cesty jógu. Za tento dar děkuji každý den. 🙂 O mé jógové cestě se tu rozepisovat nechci, každopádně mé kyčle vrní slastí, jak jim pravidelná praxe jógy prospívá.

Ano, neudělám „pravý“ lotosový sed, ale je mi to jedno. 🙂

Nejde přece o to, kam se dostanu, ale JAK!

Pro mě je důležité, že konečně po těch letech omezování a trápení kyčle nebolí, že jsou volné a můžu bez bolesti dělat věci, při kterých jsem dříve trpěla.

Během mé jógové cesty jsem si prošla semináři, přednáškami i konzultacemi se specialisty, které se zaměřovaly jak na ásany (pozice), které uvolňují kyčle, tak i na jejich psychosomatickou stránku.

Mé poznatky a zkušenosti bych Vám ráda předala, abyste ani Vy už nemusely cítit bolest, velké/malé omezení a mohli jste dělat věci, o kterých se Vám nyní ani nesní. 🙂

Bolesti kyčelního kloubu - Vše o zdraví

„Praktická teorie“

Kyčle jsou zásadní částí našeho těla pro pohyb vpřed a také pro naši fyzickou i psychickou rovnováhu

Při nedostatečném uvolnění kyčlí se mohou objevit i bolesti v křížové oblasti

S kyčlemi také souvisí také to, jak se dokážeme odpoutat od minulosti a vykročit vpřed. Jak lehce či těžce kyčlemi pohybujeme – tak lehce či těžce se nám provádí kroky v našem životě, které znamenají opuštění nefunkčních vazeb na minulost a vykročení do změny a pokrok.

V kyčlích se také ukládají nahromaděné a neuvolněné emoce, které zanáší naše tělo toxiny a přináší nám různá fyzická i psychická omezení

Zdraví našich kyčlí je napojeno i na vnitřní orgány. Podle tradiční čínské medicíny patří kyčle k elementu dřeva a o orgánům žlučníku a jater.

  • Pokud máme problémy s kyčlemi, pravděpodobně se objeví i problémy se žlučníkem a pokud nás trápí žlučníkové problémy, dochází i k bolesti v kyčelních kloubech.
  • Levá kyčel nás bolí při velkém až zbytečném prociťování každodenních událostí  nebo pokud máme potřebu vše hlídat (své děti i blízké, události) a s přemírou ochraňovat.
  • Pravá kyčel nás bolí, pokud dlouhodobě preferujeme rozumu a dochází u nás jistému citovém ztvrdnutí.

A co s tím?

Velmi prospěšné pro kyčelní klouby je cvičení a speciální pozice, které pomůže odstranit nahromaděné toxické  metabolity z tkání

Předklonové a záklonové ásany nám protahují kyčle. Díky stimulaci pánevních a břišních orgánu se jemné energetické účinky předklonů soustředí na spodní čakry a odkrývají emoce, které hluboko pod povrchem těla držíme.

Bohužel časté sezení na židli s genetickými dispozicemi a nezdravého sportu nám kyčle naopak blokuje a jejich zatuhlost se projeví bolestí v bedrech.

Jógové pozice, které Vám určitě pomohou a které budeme trénovat na semináři:

  • garudásana
  • supta padangusthásana
  • ananda balásana
  • paschimottanásana
  • janu sirsásana
  • marichyásana
  • upavista konásana (viz foto výše)
  • kurmásana
  • hanumanásana
  • bandha konásana
  • virásana
  • eka pada sirsásana
  • upavesásana
  • namaskára
  • urdhva konásana
  • eka pada rajakapotásana
  • utthita parshvakonásana
  • vírabhadrásana 2

Nedílnou součástí je i zdravý životní styl:

  • omezení tuků, cukrů, mléčných výrobků, kořeněných jídel, kávy, černého čaje  a alkoholu
  • zvýšení příjmů vitamínu A, C a B12 a kyseliny listové
  • ulehnutí ke spánku do 23 hod, protože od 23 do 3 hodin v noci je nejvyšší tok energie v dráhách těchto orgánů
  • játrům prospívá pampeliška, ostropestřec, artyčok, čekanka, květ měsíčku, kurkuma

Velmi účinné jsou masáže:

  • reflexní masáž nohou
  • domácí masáž kartáčem: kartáčujeme především vnitřní stranu lýtek a stehen (stimulujeme dráhu jater) / kartáčujeme vnější stranu stehen a lýtek (stimulujeme dráhy žlučníku) / kartáčem stimulovat bolestivá místa na kyčlích a na berní páteři
  • manuální lymfatická masáž nohou, při které aktivujeme tok lymfy a odvádíme veškeré toxiny z těla ven

Tato kombinace „co s tím“ mi pomohla natolik, že věřím, že pravidelným aplikováním těchto doporučení pomůže i Vám!

A kdo chce, tomu to jde! ♥

Bolest v kyčli. Začíná nenápadně, končí zkrácenou nohou | Žena.cz

Tisíce lidí si každý rok nechávají vyměnit kyčelní kloub a další stovky na operaci čekají jako na smilování. Krutá bolest neustává ani v klidu. Přečtěte si, co můžete udělat, abyste takto nedopadli taky.

Kyčelní kloub, jeden z největších a nejdůležitějších  v lidském těle, nese značnou část naší tělesné hmotnosti. Proto je obzvláště citlivý na onemocnění artrózou.

Pozor na přetěžování

Při tomto onemocnění dochází k poruše hladkého povrchu kloubní chrupavky. Tato vrstva se zdrsňuje, ztenčuje a nedokáže nadále plnit své funkce, mezi které patří přenos tlakového zatížení, tlumení nárazů a snižování tření v kloubním spojení.

Doporučujeme: Téma: Klouby

Artróza kyčelního kloubu – koxartróza – se projevuje u vrcholových sportovců nebo například u profesionálních řidičů. Příčiny vzniku koxartrózy úzce souvisí s životním stylem moderního člověka, zejména ve vyspělých zemích. Proto ji lze označit za jednu z civilizačních chorob, které jsou důsledkem nezdravého stylu života.

Může ji způsobit zvýšená zátěž kyčelního kloubu, nedostatek kvalitního fyzického pohybu nebo naopak nepřiměřená a jednostranná zátěž.

K pacientům patří horolezci, tenisté, lyžaři – tedy i mladí lidé.

Koxartróza vzniká také po infekčním zánětu, chemikáliích, ozařování, chemoterapii, vrozených deformacích nebo zlomenině krčku stehenní kosti. Rizikovým faktorem je samozřejmě nadváha.

Nenápadné začátky

Velkou roli však hraje dědičnost, takže výměnu kyčle potřebovali tak štíhlí lidé, jako je zpěvák Prince, exprezident Václav Klaus, herečka Jana Švandová (ta pak už s novým kloubem dokonce absolvovala televizní taneční soutěž StarDance) nebo nedávno zesnulý hudebník Petr Hapka. U něj se bohužel operace stala spouštěcím momentem zhoršení psychického stavu.

V počátečním stádiu onemocnění kyčel bolí pouze při zátěži. Bolest vystřeluje do oblasti třísel, bederní částí páteře i do kolenního kloubu. Postupem času se však příznaky zhoršují a bolest se objevuje  už jen při pouhém doteku nebo dokonce i v klidu.

Typické je i praskání a omezený pohyb. Potíže se objevují při vstávání z postele či židle, při obouvání a samozřejmě při chůzi. V posledním stádiu je člověk typicky ohnutý k jedné straně a kulhá, protože se mu významně zkrátí  dolní končetina následkem destrukce hlavice kosti stehenní.  

Vsaďte na kolagen

I když významnou roli hraje genetická dispozice, je důležité onemocněním kloubů předcházet. Prevenci proti koxartróze můžete začít třeba změnou životosprávy. Škodí nedostatek pohybu, nedostatek spánku a relaxace, rychlý způsob života a stres i  nadměrná konzumace alkoholu a kouření.  

Udržujte si správnou váhu a dobrou fyzickou kondici. Důležitá je také zdravá a pravidelná strava bohatá na vitamíny a minerály. Řešením může být i užívání doplňků stravy s kolagenem, jako je osvědčený Geladrink Forte. Kolagen tvoří až 70 % sušiny kloubních chrupavek a je základní stavební bílkovinou, z níž se skládají pojivové tkáně pohybového aparátu.

Kolagen nelze ve výživě tkání kloubů nijak nahradit. Jedině díky němu se pojivová tkáň může správně vyvíjet a následně tak může mnohem lépe odolávat přetěžování, aniž bychom v budoucnu museli řešit zdravotní následky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  • Průjem může vést k onemocnění kloubů a revma
  • Nevíte, co jíte: Pravda o pečivu, cukru a soli
  • Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

Vstoupit do galerie | 8 8 jídel proti chřipce. Funguje to!   Video Mohlo by Vás také zajímat:

Bolest kyčelního kloubu

Kyčelní kloub je největším kloubem v lidském těle, skládá se z jamky umístěné v pánevní kosti, do níž zapadá hlavice na krčku stehenní kosti. I když se to velmi nezdá, jde o velmi zranitelný kloub, který je navíc nosným kloubem těla.

Příčiny bolestí kyčelního kloubu

Důvodů, proč nás bolí kyčle, je mnoho. Měli byste vědět, že až 75 % má různě dlouhé dolní končetiny (což je z důvodu délky, ale i z důvodu skoliózy anebo postavení kyčlí). Celá řada příčin je vrozených, ale stejně velký počet se objeví i v průběhu života.

Zajímavé:  Karel Gott Zdraví 2019?

K vrozeným příčinám bolesti kyčle patří: dysplazie, luxace, málo hluboká jamka kyčelního kloubu, moc strmý úhel krčku stehenní kosti, špatně zapadající hlavice do jamky, nestejně umístěné jamky a také různě dlouhé krčky stehenních kostí.

Později se u malých dětí bolesti kyčlí objevují ve spojitosti brzkého posazování, špatného nošení, přebalování, užívání klokanek, chodítek a hopsadel.

Dospělí lidé si pak stěžují na bolest kyčlí z důvodu přetěžování (nevhodným sportem), nošením nevhodných bot, uvolněných vazů, zánětu, úrazu, přeskakující kyčle (coxa saltans), koxitidy, Pethersonovy nemoci, nekrózy hlavice stehenní kosti, artrózy, revmatické artritidy, osteoporózy, osteomyelitidy anebo také z důvodu různých metabolických a dědičných chorob.

Nejčastější příčinou bolestí kyčlí je však koxartróza

Jde o nejčastější příčinu onemocnění, která se prezentuje bolestí kyčlí a trpí jí více ženy. Jde o degenerativní poškození kyčle, kde se zhoršuje její funkce a provází ji bolest.

V mnoha případech se objevuje již mezi 50 a 60 rokem, kdy příčina je neznámá a nachází se na obou kloubech. Nemoc se však může objevit i v tom nejlepším produktivním věku, čili ve věku mezi 30 a 40 lety.

V tomto období se ale jedná spíše o následek anebo doprovodný příznak nějakého jiného onemocnění. Pro koxartrózu je zcela typické, že způsobuje potíže při chůzi do schodů, oblékání ponožek a bolest střílí do třísel a slabin.

Díky zátěži si nemocní stěžují i na lumbální oblast páteře. Pozitivní je pro ně úleva odpočinkem a lépe se jim chodí po tvrdém podkladu. Lidé s koxartrózou jsou také velmi citliví na počasí.

Diagnostika bolesti kyčelního kloubu

K hledání příčiny dochází nejprve v ordinaci obvodního nebo ortopeda. Důležité je přesně lokalizovat bolest, danou oblast důkladně prohmatat a prohlédnout si, zda v místě není otok, zarudnutí nebo teplota.

Zkouší se hybnost kloubu v různých polohách, sleduje se přítomnost různých fenoménů a příznaků, zjišťuje se délka bolesti, kdy se objevuje, kdy odezní, jakou má podobu apod.

Lékař si všímá rodinné anamnézy a také i toho, jestli už nějaké onemocnění máte, třeba pohybového aparátu, cukrovku, metabolické poruchy atd. Zajímá se, jaká je vaše práce, jestli sportujete a o jaké sporty jde, jaké jsou vaše koníčky …

Dále si ortoped změří délku končetin, postoj, styl chůze, všímá si páteře, srovnává mezi sebou obě kyčle. Po tomto vyšetření vás odešle na základní biochemii, krevní obraz, moč, kde se zajímá i o zánětlivé markery a CRP. Dále následuje rtg, ultrazvuk, MRI, scintigrafie a může se zajímat i o to, zda nemáte osteoporózu.

Léčba

Základním kamenem úspěšné léčby je stanovení té správné diagnózy, od ní se pak odvíjí vše ostatní. Všeobecně velkou úlevu kyčlím přináší každé zhubnutí. Pakliže jde o bolest v souvislosti s DNOU je nutné upravit jídelníček, celkově životní režim a vynechat konzumaci jídel, které zvyšují kyselinu močovou.

I když kyčle bolí, pohyb nutně potřebují! Pozor však na jednostrannou zátěž a přílišné přetěžování. Jen vynechte podpatky a obuv od Vietnamců. Noste pouze kvalitní ortopedickou obuv. Pomoci vám může tejpování, bandáže, Dornova metoda, elektroléčba, magnetoterapie, obstřiky a v další řadě pak i léky.

V té nejhorší fázi přichází na řadu operativní řešení a výměna kyčelního kloubu.

Co byste s bolavou kyčlí dělat neměli

Lidé s koxartrózou, ale i s jinými problémy týkajících se kyčlí by se měli vyhýbat schodům, rychlým, náhlým a častým rotacím, pohybům, u nichž se musí člověk rychle rozejít anebo naopak rychle zastavit.

Neměli by skákat, klekat si, ohýbat se, zvedat, ani tlačit příliš těžké věci a důležitá je pro ně i správná výška postele a židle.

Absolutně nevhodné pro něj jsou všechny sporty, které zatěžují kyčle, třeba tanec, jogging, bruslení, lyžování, břišní tance anebo aerobik.

Zdroj: http://www.uzdravim.cz/bolest-kycelniho-kloubu.html

Artróza kyčle – příznaky a doporučená léčba

Editor: MUDr. Peter Bednarčík, CSc. | 17 září 2020

Trpíte bolestmi v kyčlích? Vystřeluje vám bolest do oblasti bederní páteře, třísel nebo ke kolennímu kloubu? Pravděpodobně trpíte artrózou kyčelních kloubů. Příznaky se mohou zhoršit natolik, že se bolest objeví při pouhém doteku nebo dokonce i v klidu.

Artróza kyčelního kloubu – neboli koxartróza, je degenerativní onemocnění kyčelního kloubu vznikající opotřebením kloubní chrupavky.

Kostní tkáň tvoří výrůstky způsobující bolest. Bolesti jsou velmi silné a stupňují se s rozvojem onemocnění. Obvykle jsou z počátku spojeny s námahou, v pozdějších stádiích onemocnění se objevují i v klidu.

  • Artróza kyčelního kloubu způsobuje závažné omezení pohybu, které může znemožnit vykonávání běžných denních činností.
  • Artrózy postihují celkem 90 % populace osob starších 70 let.
  • Příčiny vzniku artrózy mohou být:
  • vyšší věk,
  • nadváha,
  • opakované úrazy,
  • záněty,
  • přetěžování kloubu.

Stádií čili stupňů vývoje artrózy je několik. Tyto stupně se určí dle rentgenového nálezu na kloubu a slouží k rychlému zhodnocení progrese onemocnění.

Stupeň 1 – zúžení kloubní štěrbiny v důsledku ztenčování chrupavky.Stupeň 2 – výraznější zúžení kloubní štěrbiny, lehké nerovnosti kloubních ploch, počínající změny ve struktuře přilehlých kostí.

Stupeň 3 – další zúžení kloubní štěrbiny, tvorba okrajových kostních výrůstků, řídnutí kostí, počínající dutiny (cysty) v kostech.

Stupeň 4 – úplné vymizení kloubní štěrbiny, zkřivení kloubních konců kostí, splývání cyst a odumírání přilehlých kostí, výrazná deformace celého kloubu.

Léčba artrózy kyčle – zbavte se bolesti

Cílem léčby artrózy kyčelního kloubu je zmírnění bolesti a zpomalení rozvoje onemocnění.

Lehčí stupně artrózy kyčelního kloubu lze zvládnout pomocí medikamentů a rehabilitace.

Bolest je obvykle regulována pomocí nesteroidních antirevmatik. K řešení svalových křečí jsou podávána léčiva zvaná myorelaxancia. Stav chrupavky kloubů je udržován doplňky stravy s obsahem glukosaminu, chondroitinsulfátu, nebo kyseliny hyaluronové.

Rozvinuté stavy artrózy kyčelního kloubu je nutné řešit chirurgicky. Chirurgické řešení umožňuje provést totální, nebo částečnou náhradu kyčelního kloubu umělým kloubem.

Pro zpomalení rozvoje onemocnění, řešení příznaků, oddálení či předejití chirurgického zákroku hraje významnou roli rehabilitační péče v podobě 3D pulzní terapie Biomag.

3D pulzní terapie Biomag pomáhá řešit některé důsledky artrózy kyčelních kloubů.

Vysvětlení vybraných pojmů:

  • Coxarthrosis – artróza kyčelního kloubu.
  • Nesteroidní antirevmatikum – nesteroidní léčivo působící proti bolesti, projevům zánětu a horečce.
  • Myorelaxancia – léčiva vyvolávající relaxaci příčně pruhovaného svalstva.

Základním principem působení 3D pulzní terapie Biomag je generování elektromagnetických pulzů. Tyto pulzy přes oděv i přes celou hloubku tkáně pronikají až do místa cílené aplikace. Pulzy mají speciálně vyvinuté biotropní parametry (například frekvenci, tvar, intenzitu) tak, aby co nejlépe ovlivňovali různé zdravotní potíže.

Pro tuto léčbu na principu elektromagnetických pulzů se obecně používá pojem pulzní magnetoterapie (v angličtině se obvykle používá zkratka PEMF).

Patentovaná 3D technologie Biomag navíc zajišťuje přesnější a nerušený tvar pulzů, zvyšuje výkon a pulzy díky ní mohou působit z různých stran. Jedná se tak o zcela novou a unikátní medicínskou technologii na trhu.

Jaké jsou výhody terapie v případě artrózy kloubů?

  • Pomáhá tlumit bolesti spojené s artrózou.
  • Působí proti zánětům a otokům.
  • Usnadňuje pohyblivost kloubů.
  • Díky jednoduchému ovládání lze aplikovat i v domácí péči.
  • Jedná se o řešení bez dalších léků.
  • Jde o neinvazivní metodu.

3D terapie Biomag a její účinky – vysvětluje MUDr. Peter Bednarčík, CSc

Účinky pulzní terapie – vědecké studie

Efekty pulzní terapie (PEMF) u osteoartrózy jsou podloženy mnoha studiemi.

Například klinická studie provedená lékařským týmem Alberta Gobbiho v roce 2014 potvrzuje významné snížení projevů osteoartrózy a zlepšení celkového zdraví člověka po aplikaci pulzní terapie (PEMF).

Z uvedené studie vyplývá, že 3D pulzní terapie Biomag může pomoci zmírnit projevy spojené s artrózou kyčlí. Více o vědecké studii.

Pozitivní efekty aplikací pulzního magnetického pole (PEMF) dokládají klinické studie od významných autorit a renomovaných institucí.  Nejnovější seznam těchto klinických studií naleznete na této stránce. Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme snadno se orientovat v těchto odborných datech.

Na našem oddělení je aplikace magnetického pulzního pole velmi dobře využívána. Oceňujeme možnost aplikace nejen dle čísel programu, ale i možnost vytváření vlastních programů. Přístroj je malý, dobře se ovládá, ovládání je jednoduché, při velmi dobrém výkonu.

Fakultní nemocnice Na Bulovce Praha – Oddělení léčebné rehabilitace

Léčení pulzním magnetickým polem v našich lázních používáme více než 10 let. Přístroje Biomag používáme jak v rámci rehabilitační, tak lázeňské léčby. Kombinace magnetoterapie s jinými rehabilitačními metodami je velice výhodná, neboť dochází ke sčítání účinků magnetoterapie s jinými metodami (účinku proti bolesti, proti otoku, regeneračního účinku a myorelaxačního).

Zajímavé:  Staloral - Vše o zdraví

Anenské slatinné lázně – Lázně Bělohrad

S přístrojem jsme spokojeni, dobrá je i manipulace s aplikátory a léčebné výsledky. Odezva od pacientů je kladná. Frekvence využití je zhruba 50 aplikací týdně.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Těžko popsat všechny problémy, na které přístroj používám, ale hlavně jsem zcela odstranil bolesti pravé paty – ostruha, bolesti loktů a kyčelních kloubů.

Jiří Šidlo, Děpoltovice

Biomag používám již od roku 2001 a to na bolesti v oblasti bederní páteře, kyčlí, kolene a rovněž při artróze. Mohu ho doporučit všem, neboť jeho používáním bolesti ustoupily.

Dagmar Blaťáková, Albrechtice

Manželka měla potíže s pravým kyčlem a levým ramenem. Bolest buď úplně vymizela, nebo značně ustoupila.

Jan Klouda, Červený Kříž

*Informační dodatek: Výsledky terapie mohou být individuální a nemusí tak vždy odpovídat zde zveřejněným zkušenostem.

Lékaři a naši další klienti využívají pulzní terapii Biomag také na tyto onemocněnía potíže:

  • Diabetes
  • Bolesti páteře
  • Bércové vředy
  • Vysoký tlak
  • Karpální tunel
  • Artrózy kloubů
  • Další potíže

Rezervujte si vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag – Nyní za akční cenu

Společnost Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostřednictvím certifikovaných partnerů možnost vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag po celé České Republice.

Cílem je, aby se každý mohl s přístroji a terapií seznámit a osobně ji otestovat. Cena této služby se pohybuje obvykle okolo 1 800,- Kč, podle vzdálenosti od nejbližšího partnera Biomag.

Využijte tuto možnost a vyzkoušejte patentovanou 3D pulzní terapii u vás nebo u nejbližšího partnera Biomag. Nyní zcela bezplatně!

Bolest v kyčlích: Pomohou dva cviky

Ta také připravila dva cviky, s nimiž uvolníte a správně posílíte malé, ale velice důležité svaly, které stabilizují kyčel a podílejí se na jejím správném fungování.

Fit Pain Free je jednoduché izolované cvičení, které se zaměřuje na jednotlivé svaly. „Zásadní totiž je, aby v našem těle pracoval každičký sval správně. Když některý nepracuje, udělá za něj jeho práci jiný.

To ale znamená, že sval pak pracuje za dva. Časem se ale unaví, a s pohybem tak musí pomoct další sval… Vše se začne řetězit, až tělo řekne dost. Zkrátka se přetíží, a právě tehdy začneme pociťovat bolest.

A stejně tomu může být i v případě kyčlí,“ vysvětluje Hana Toufarová.

Kroužky v kyčli

  • Základní pozice:
  • – Lehněte si na záda, nohy na šířku pánve, chodidla rovnoběžně.
  • – Dejte ruce v týl, ramena tlačte dolů a lopatky k sobě.
  • – Přednožte pravou nohu, pokrčte ji v koleni na 90°, bérec rovnoběžně se zemí, koleno nad kyčlí.
  • – Aktivujte všechny svaly na levé noze, špičky prstů směřují ke stropu.
  • – Pánev je v přirozené pozici.

Provedení cviku:

– Pravá noha provádí kroužky v kyčli vpravo 5x, vlevo 5x. Pohyb vede koleno.

– Noha, která je na zemi, je stále aktivní, špičky prstů směřují ke stropu. Kyčle, kolena a chodidlo jsou stále v jedné linii.

  1. – Dbejte na to, že pohyb je pouze v kotníku, pánev se nehýbe, horní část těla relaxuje.
  2. – Vyměňte nohy a cvik opakujte.
  • Musíte vědět…
  • Pokud je vše v pořádku, kroužky jsou přesné (není to čtvereček) a pohyb je plynulý.

Vytáčejte kyčli

Základní pozice:

– Lehněte si na záda, pravá noha je pokrčená, levá natažená, dorzální flexe tzv. fajfka.

– Paže jsou mírně od těla (cca 45°), dlaň vzhůru.

– Stáhněte lopatky k sobě, ramena od uší dolů. Hlava je v prodloužení páteře.

Provedení cviku:

– Otáčejte levou nohu doprava a doleva. Ale pozor! Pohyb vychází z kyčle. Při pohybu nohy ven zapojte svaly na boku kyčle.

– Opakujte 20x, vyměňte nohy a postupujte stejně. Cvičte 2 série.

  1. Musíte vědět…
  2. Tento na první pohled velmi jednoduchý cvik protáhne nejen svaly, ale také ostatní struktury v oblasti třísla – vazy, nervy, cévy i lymfatický systém tak, aby „pro všechny bylo dost místa“.
  3. VIDEO: Menstruaci řešila Petra hrstmi prášků, dnes cvičí. „Pomůže i erotická pomůcka,“ radí ženám

Menstruaci řešila Petra hrstmi prášků, dnes cvičí. „Pomůže i erotická pomůcka,“ radí ženám Blesk TV

Potíže kyčelního kloubu mohou souviset se žlučníkem

Žlučníková potíž se může projevovat nejen v místě orgánu, ale v průběhu celého meridiánů žlučníku. Kyčelní klouby jsou však u této dráhy více či méně stěžejní. Jelikož je žlučník v těle uložen na pravé straně, existuje zde jedno pravidlo. Více než v šedesáti procentech je energetická disharmonie patrnější právě na pravé straně.

Když půjdete na klasické vyšetření žlučníku, nemusí vám v něm najít vůbec žádnou poruchu. Mnohdy, když jste prodělali hepatitidu, a přestože jste úplně vyléčení, to neznamená, že vaše energetická dráha má většinu času správné napětí.Tak mohou léta plynout a nepozorovaně se za několik let po prodělané hepatitis přihlásí bolest kyčelních kloubů.

Cesta k nápravěRozpad kyčelních kloubů nemusí být ztracená záležitost. Jestli chcete něco změnit, musíte začít u sebe. Nejdříve změňte svoje stravovací návyky. To je velmi důležité.

Dieta

Ze stravy vylučte řepný cukr a nahraďte jej medem. Je také sladký, ale nepřekyseluje organismus.

Když používáte hodně bílého cukru, překyselujete si ledviny a tělo pak potřebuje na neutralizaci kyselého prostředí vápník, který si vezme z kostí. Tím se prohlubuje demineralizace kloubních chrupavek a kostí.

Druhým nepřítelem je maso, zejména červené.

Přemíra živočišných bílkovin též okyseluje organismus, podobně jako bílý cukr.

Maso si dopřejte pouze bílé, a to jednou až dvakrát týdně. Jednou to může být v podobě rizota, podruhé třeba v plátku kuřecího, krůtího, ryby. Vše by mělo být dietně upravené tak, jako byste měli žlučníkovou či ledvinovou dietu. Dávejte přednost bílému masu.

Přemíra soli, chipsy, hranolky, slaný a sladký popcorn, kofein, slazené limonády, džusy, to všechno jsou potraviny, které vám škodí. Omáčky, majonézy, fritované a smažené potraviny také nejsou přínosné. Vyvarujte se stravovacích zařízení, kde připravuji jídlo, které plave v oleji.

Nepřejídejte se a jezte střídmě. K obědu sí vždy dopřejte zeleninu.

Pozor na mák, není vhodný při žlučníkové dietě. Vynechejte ty složky potravin, o kterých víte, že vám nedělají dobře.

Naučte se v kuchyni využívat zázvor a kurkumu. Přidávejte je do polévek i do hlavního jídla.Tyto dvě rostliny mají výborné protizánětlivé účinky. Jsou obsaženy i v přípravku Venisfér.

Kávu omezte na minimum. Přemíra kofeinu také omezuje energii ledvin.

Ještě jednou připomínám: omezte cukr, maso, kofein, sůl a vše, co má vliv na oslabení ledvin, jater a žlučníku.

PohybPohyb je velmi důležitá věc Při bolestech kloubů se pohybujte třeba jen málo, ale hýbejte se. Nečinností se vápník odplavuje z kostí.

Čím více budete přijímat živočišných bílkovin, tím více byste i se měli pohybovat. Kulturista si může dopřát maso denně, i protože bílkoviny využije na stavbu svalové hmoty. Ten, kdo převážně sedí a nemá pohyb, může maso jen střídmě.

Systém regenerace kyčelního kloubuO dietě jsme si již řekli a nyní zbytek, který je velmi důležitý. Musíme tělo posílit tak, že si samo začne regenerovat postižená místa.

Regeneraci začneme s přípravkem Intocel. Začněte s dávkou 3x 4 kapky denně a zvyšujte na 3x 10 kapek denně. Po třech týdnech užívání udělejte vždy týdenní pauzu. Využívejte celkem dvě lahvičky.

Současně začněte užívat homeopatíkum Mercurius solubilis ch 15, dvě kuličky denně, celkem tři týdny. Pak užívejte druhé homeopatíkum Plumbum metalicum ch 15 dvě kuličky denně, celkem tři týdny.

Homeopatika užívejte pouze 3 týdny, ne déle.

Po využívání Intocelu přejděte bez přestávky na Detoxin a užívejte ho stejným systémem jako Intocel.

Po Detoxinu začněte s užíváním dvou lahviček Venisféru. Opakujte vše stejným způsobem.

Krémem Diocel Artrizone natíráme zónu kyčli a zónu žlučníku a jater.

Řiďte se pokyny lékaře a choďte na častější kontroly.

Všechno chce svůj čas. U každého může být jiný průběh a různá doba regenerace. Pří začátku se může dostavit i zvýšená bolest kloubů. Nenechte se odradit a vytrvejte. Nečekejte zázraky na počkání. Tělo se musí nejdříve posílit a pak si začne opravovat kosti a chrupavky. Tento systém nemusí být u každého zcela úspěšný, ale určitě je  je prospěšný.

Vladímír Ďurina – časopis Sféra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector