Bolesti paty – vše o zdraví

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

Patní ostruha je zvápenatělá šlacha, která vybíhá od patní kosti k jednotlivým prstům nebo se nachází v úponu Achillovy šlachy. Projevuje se intenzivní bolestí v oblasti paty, při došlápnutí, jako bychom šlápli na ostrý předmět.

Příčiny patní ostruhy

  • nevhodná obuv – vysoký podpatek, špatné tvarování, malé boty
  • poranění paty při sportu
  • propad nožní klenby
  • špatné postavení páteře
  • jiná onemocnění – revmatoidní artritida, dna
  • nadměrný příjem kyselinotvorných potravin

Prevence patní ostruhy

  • zaměřte se na správný jídelníček – vylučte kyselinotvorné potraviny – alkohol, kávu, přemíru masa a cukru
  • noste kvalitní obuv s dostatečným prostorem pro chodidlo, z měkkých poddajných materiálů
  • konzultujte svůj stav s ortopedem nebo fyzioterapeutem – zaměřte se na cviky nejen chodidla, ale i na správné postavení páteře

Léčba patní ostruhy

První možností je terapie v kombinaci s protizánětlivými léky. To pomůže s méně závažnějšími bolestmi paty. Nejčastěji jde o masáže plosky a kotníku, terapeut se zaměří na uvolnění měkkých tkání a na ošetření svalu a vaziv.

Se závažnější bolestí si poradí například čínská medicína, která vidí vznik ostruhy jako odraz celého životního stylu. Léčba je založená na kombinaci akupunktury a bylinek. Další možností je ozáření paty rentgenovými paprsky, případně zajít s patou na rázovou vlnu – o těchto  metodách vždy rozhoduje lékař na základě rentgenového vyšetření. 

Bolesti paty - Vše o zdraví

Chladivou Sněhurku můžete použít nejenom na bolavé nohy, ale pomůže ‚rozproudit krev‘ i ve ztuhlých a namožených svalech. Podpatěnky poskytují odlehčení v místě patní ostruhy a díky tomu není došlap tak bolestivý.‘ (Mgr. Pavla Horáková)

Unavené nohy a pohyb

Máte za sebou celý den na nohou, delší výlet nebo jste to trošku přetáhli v posilovně? Ve chvílích, kdy je pata v neobvyklé pozici, např. když stojíte na špičkách nebo stoupáte do schodů, může bolet. Unavené nohy se také projeví ztuhlostí chodidla – lék je jednoduchý, patu nezatěžujte, nenoste podpatky a odpočívejte, bolesti přejdou během několika dní, stejně jako u namožených svalů.

Bolesti paty - Vše o zdraví

Párkrát denně protáhněte paty! Zapřete prsty o stěnu a tlačte chodidlo kupředu.

Patní zánět

Pokud vás bolí pata po ránu nebo po delší fyzické zátěži, rozhodně ji neignorujte. To, co se jeví jako jednoduché podráždění, může skončit jako  patní zánět.

Ten se projeví bolestí v zadní části paty a cítíte ji při každém našlápnutí, ať jste sebeopatrnější. Bolest se může přesouvat i do okolí nártu a do přední části chodila.

Někdy se zánět přesune až k Achillově šlaše a léčba se tak může o dost protáhnout.

Bolesti paty - Vše o zdraví

Našimi babičkami dobře známá bylinka kostival lékařský je výborná ve formě masti nebo gelu na ošetření unavených nohou. Přírodní bylinné masti působí na namožené klouby, šlachy, vazy a velmi oblíbené nejen mezi staršími lidmi, ale i sportovci.

Děti a problémy s patami

Bolest paty se týká i dětí, nejčastěji kolem osmého a devátého roku. Může jít o výsledek nadměrné fyzické akivity nebo o takzvanné růstové bolesti. Ty se objevují obvykle v noci a trápí zhruba polovinu dětí. Pomůže thermo láhev nebo naopak chladící gel, masáž a v nejhorším případě analgetický gel nebo mast. 

Bolesti paty - Vše o zdraví

Často odpočívejte, protahujte nohy, zvolte vhodnější obuv a patu podložte buď podpatěnkou nebo zvolte zdravotní vložky do bot.

Když bolí paty…nic nás nebaví

Bolesti paty - Vše o zdraví

Jistě uznáte, že jakákoliv bolest v těle znamená určitou omezenost. Bolest nás omezuje fyzicky i psychicky. S bolestí se dá žít, dá se na ní částečně zapomenout nebo zvyknout, ale trápí nás a komplikuje nám normální život. Bolesti nohou, chodidel a paty jsou velice nepříjemné už v tom smyslu, že nám znemožňují chůzi. Chůze, respektive zdravá chůze, pro nás znamená volnost, svobodu, radost, je to nejlevnější „přemísťovalo“ z bodu X do bodu Y. V tomto malém příspěvku se zaměřím na bolest paty. Protože pata je alfou a omegou našeho chodidla…

Patní kost (Calcaneus) je největší kost v chodidle. Poskytuje pevnou podporu váze těla a absorbuje otřesy a tlak při nárazu chodidla na zem.

  • Bolest paty může bránit chůzi a dokonce ovlivnit držení těla.
  • Nejčastější příčiny bolesti paty jsou:

Ostruha patní kosti

Patní ostruha (exostosis calcanei) vzniká jako následek dlouhodobého přetěžování stáním nebo sportem, obzvlášť v kombinaci s nevhodnou obuví. Přetěžování je i příčinou onemocnění ostatních šlach a jejich úponů ke kostem.

Projevuje se jako ostrá bodavá bolest v místě, kde se pata opírá o podložku. Průvodcem obtíže je kostní výrůstek, který se vyvíjí po odtažení chodidlové povázky – což je široký pruh vláknité tkáně po délce spodní části chodidla – v oblasti paty. Ostruha může zasahovat až do masité části nohy. Bolest se projevuje zejména při stání a chůzi.

Ostruha se může vytvořit pod patou uprostřed nohy, na vnitřní nebo zevní straně plosky. Někdy vznikne za patou, na zadní straně v místě úponu Achillovy šlachy. Výskyt ostruhy pod i za patou není vzácností.

  1. Pediatr může navrhnout vypodložení podpatěnkou, aby se změnil směr zátěže úponu vazu, nebo terapii hloubkovým působením tepla na podporu uzdravovacího procesu.
  2. Bolesti paty - Vše o zdravíVyzkoušejte silikonové nebo gelové PODPATĚNKY
  3. Alternativně se může rozhodnout pro speciální protetické, či masážní vložky, které pomohou noze rozložit zátěž a předcházet opakování problému.

Bursitida paty

Jde o trvalé dráždění, které vyústí v zánět měkké tkáně na patě, kde se vytvoří bursa neboli váček naplněný hlenovitou tekutinou. Vzniká chronickým přetěžováním, úrazem, revmatoidní artridou, dnou nebo infekcí. Bolest se projevuje v zadní části paty při pohybu kotníkového kloubu, nebo hluboko v patě při kontaktu se zemí.

Ke snížení otoku by mělo vést znehybnění postižené oblasti, protizánětlivé léky, správné ortopedické pomůcky (podpatěnky) a studené obklady. Pokud ke zlepšení nedojde, zjistěte možné zdroje tření a požádejte podiatra, aby se podíval, jestli jsou ortopedické pomůcky správně navržené.

Jde – li o infekci, lékař vám může předepsat antibiotika nebo odsát z bursy tekutinu.

Plantární fasciitis (zánět povázky)

Plantární fasciitis (zánět povázky) je častou příčinou bolesti paty. Je způsobena změnami šlachy (plantární fascie), která spojuje patu a prsty.

Projevuje se bolestí na plosce paty při úponu šlachy. Často se objevuje po delším odpočinku v začátku zátěže a bolest nebývá obvykle přesně ohraničená. Bolesti paty - Vše o zdraví

Další popis, užitečné informace a možnosti léčby jsme popisovali v jednom z našich předchozích článků o zánětu podvázky (otevřít článek).

Doufám, že jste se opět dočetli pár zajímavostí a také doufám, že všechny ty, co bolí paty, bude co nejméně!

Zeptejte se autorky777 83 20 06

Příjemné dny přeje

Vaše UlevaProNohy.cz

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s chodidly?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Chodidlo je spodní část lidské nohy určená k chůzi. Můžeme ji rozdělit na plosku, nárt, zánártí, záprstí a prsty. Na rozdíl od zbytku těla není na kůži chodidel pigmentace a nachází se zde zvýšené množství potních žláz.

Chodidla mají velké množství nervových zakončení a jsou extrémně citlivá na dotek, což u některých lidí způsobuje lechtivost, nebo jsou pro někoho erotogenní zónou. Chodidlo dospělého člověka má vyvinutou klenbu.

Zajímavé:  Herbadent Ústní voda 250ml – vše o zdraví

Nemocí chodidel jsou například ploché nohy.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s chodidly?

Chodila z duchovního hlediska představují naše porozumění o nás samých a o životu a také o ostatních lidech kolem nás. Pokud máme potíže s chodidly, znamená to náš strach z budoucnosti a naše ustrnutí na místě.

Při bolesti paty je možné zjistit, že vše způsobuje ostruha patní kosti. Jedná se o kostní výrůstek. Pokud vás bolí pata, znamená to, že je nutné si odpočinout a dát lásku sobě.

Někdy bolí pata i bez kostního výrůstku, což znamená, že je nutné více projevovat cit sami sobě a více uvažovat o životních hodnotách a stabilizovat názory.

Bolest paty nám může přivodit také dlouhodobé přepínaní sil a řešení věcí druhých a s tím spojené pomluvy nebo urážky někoho druhého.

Problém mohou způsobit i puritánské názory a odsuzování ostatních lidí, což je také duchovním zdrojem bolesti paty. Dále může bolest paty způsobit nezdravé poučování a strnulost člověka v chápání sexuality, psychické a fyzické vyčerpání či smutek nebo prosazování svých mylných názorů v řešení mezilidských vztahů. 

Položte si následující otázky:

Myslím si, že mám ve svých názorech vždy pravdu? Potřebuji mít ve svém životě vše pod kontrolou? Mám ve svém životě neustálý stres? Bojím se budoucnosti? Netrvám si tvrdošíjně na svém? Vyčerpávám tělo jak po fyzické, tak po psychické stránce?

Moje kamarádka řešila problémy svého nového muže. Byly to problémy spojené především s jeho rodinou a rozvedenou manželkou. Stále ji trápil jeho vztah s dětmi a to, co dělala jeho bývalá žena. Trápila se tím tak dlouho, až ji začala bolet pata.

Kamarádka často a ráda běhá, tudíž ji bolest paty eliminovala. Radily jsme se o tom, co udělat, aby ji pata přestala bolet. Nakonec přestala řešit problém svého muže a přestala se zabývat jeho bývalou ženou a dětmi. Prostě ten problém pustila a bolest paty odešla.

Už zase může běhat a radovat se ze života!

Jak k nám promlouvají problémy s chodidly?

Bolest paty, kulhání, ostruha patní kosti, ploché nohy, zánět nožní fascie.

Bolesti paty - Vše o zdraví

Jak si vyléčit bolest paty?

Důležité je obracet svůj zájem především vůči sobě. Dávat sami sobě lásku a druhé příliš neřešit. Dát si pozor na energetické vyčerpání, které je spojeno především s partnerstvím. Zaměřte svoji pozornost hlavně sami na sebe, řešte svoje problémy a dávejte si lásku. Nepřetěžujte sami sebe jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Na fyzické úrovni choďte často naboso. Masírujte nohy válci, mějte kvalitní podporu nožní klenby, pomáhá i cvičení naboso nebo tejpování.

Afirmace pro léčbu: „Mé porozumění je čisté a jsem v bezpečí. Lehce a s radostí postupuji v životě kupředu.“

Šárka Vávrová

Bolesti paty - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Chodidla jsou až nečekaně úžasný diagnostický nástroj. Ať vás trápí cokoliv, vaše nohy na to pravděpodobně už delší dobu upozorňují. A ani nemusíte být doktor, abyste tyto náznaky rozeznali, stačí vědět, čeho si všímat.

Pokud je kůže na patě nebo na bříškách prstů suchá, rozpraskaná nebo šupinatá, může jít o varovaný signál potíží se štítnou žlázou. Tento malý orgán produkuje hormony, které kontrolují rychlost metabolismu, krevní tlak, růst tkání a také funkci nervového systému. Problémy se štítnou žlázou se tak mohou projevit třeba i suchou kůží.

Může jít ale samozřejmě i o následek řady mnohem méně závažných problémů. Někdy se kůže vysušuje prostě jen kvůli změnám počasí. Pokud ale kromě popraskaných pat bojujete i s přibíráním, ztrácíte cit v končetinách nebo hůř vidíte, vydejte se urychleně k lékaři.

Čtení z ruky provází lidstvo už od nepaměti. Lidé prostě touží objevit svou budoucnost, vědět, co je čeká. Málokdo však ví, že i chodidla mají podobnou schopnost.

Tvar nohou může skutečně posloužit k odhalení zajímavých věcí o vaší osobnosti. Máme pro vás 10 různých typů nohou. Ke každému z nich se váží jedinečné vlastnosti.

Který prst na noze máte nejdelší? Máte mezi některými prsty mezeru? Jak velký máte malíček? A dokážete s ním hýbat nebo ne?

Noha vypadá úzká a protáhlá, protože prsty jsou rovné, natažené a jsou blízko u sebe. Palec je největší, každý další prst je o kousek kratší.

Lidé s tímto typem nohy si cení soukromí a jsou to velcí tajnůstkáři. Kromě toho mají sklony být impulzivní a trpí náhlými změnami nálady.

Léčba patní ostruhy vyžaduje trpělivost

Hlavní obsahPatní ostruha je velmi bolestivá, její léčba vyžaduje trpělivost.Foto: Profimedia.cz

U patní ostruhy se jedná o kostěné zpevnění úponů vazů a šlach k patní kosti. Přičemž správně by tyto tkáně měly být měkké. Ke zkostnatění tkání dochází v důsledku přetížení svalů a vazů, ale také věkem podmíněnou degenerací tkání.

„Léčba patní ostruhy především spočívá v omezení zátěže, v úpravě obuvi, resp. používání speciálních vložek či podpatěnky s odlehčením a užívání protizánětlivých léků,” vysvětluje ortoped MUDr. Tomáš Hudec z EUC Kliniky v Kladně.

„Dobrý efekt přináší rovněž užití fyzikálních procedur, jako je laser a ultrazvuk a protizánětlivá radioterapie – léčba nízkou protizánětlivou dávkou rentgenového záření. Úlevu přináší i lokální aplikace kortikoidů k místu zánětu,” dodává ortoped.

Velmi oblíbenou a moderní metodou je léčba rázovou vlnou, která vykazuje značnou úspěšnost a dlouhodobý efekt. K operaci lékaři přistupují zřídka a jen v případě neúspěchu předchozí léčby a při úporných bolestech.

„Nejčastěji se jedná o výkony spočívající v resekci ostruhy, nebo se provede denervace svalového úponu,” upozorňuje Hudec.

Rizikové faktory
Opakovaná a dlouhodobá zátěž nohy – běh, chůze po tvrdém terénu, dlouhodobý stoj
Nevhodná obuv  – úzká špička, tvrdá stélka, nepružnost podešve, nevhodný tvar stélky
Deformity nohy – plochá noha v podélné ose, propad příčné klenby, tvarové deformity kostí
Úraz chodidla, paty a Achillovy šlachy
Revmatické onemocnění
Zdroj: Fyzioklinika

V lidovém léčitelství se na zmírnění potíží používají například zábaly z listů černého bezu, zábaly z česneku s tvarohem, cibule, případně koňská mast.

Podle tradiční čínské medicíny se sice jedná o záležitost kostí, ale jelikož je kostní metabolismus ovlivňován přes energetický systém ledvin, je důležité zaměřit se právě na tento orgán.

„Podle Tradiční čínské medicíny výskyt ostruhy ve středním a starším věku koresponduje s tím, jak postupně během života ´odžíváme´ svou životní esenci, která přináleží právě ledvinám, a zvyšuje se u nás náchylnost ke stagnacím a blokádám,” vysvětluje MUDr. Štefánia Ebenová, Ph.D, vedoucí lékařka pražské Kliniky Meridian.

Optimální léčba z pohledu TČM proto zahrnuje kombinaci akupunktury a bylinné léčby, popřípadě úpravu stravy.

„Volba vždy spočívá na výsledku diagnostiky. Akupunkturní léčba v tomto případě posiluje ledviny, zprůchodňuje akupunkturní dráhy a spojky, čímž zastavuje bolest. Specifické byliny působí na kostní metabolismus, šlachy a vazy, rozhýbávají blokády, chlazením ošetřují možný zánět a navádějí působení bylinné receptury do nohou, čím zvyšují její efektivitu,” dodává Ebenová.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Bolesti v oblasti paty

Jsou častým steskem pacientů v naší ambulanci. Bolesti se objevují na plosce, na zadní , vnitřní či zevní straně paty. Původ bolestí je různorodý. Mohou se vyskytnout již u dětí. Na plosce paty bývá ostruha patní kosti. Na zadní straně výrustek na kosti patní tzv.

exostosa Haglundova nebo potíže vycházející z Achillovy šlachy, bolestivé stavy bývají při Bechtěrevově nemoci. Na vnitřní straně působí bolesti přetížení šlach při ploché noze, vzácně útlak nervů. A na zevní straně může bolest vycházet ze šlach za zevním kotníkem nebo též ze stištění nervů.

Nejčastěji se vyskytuje Haglundova exostosa, ostruha, onemocnění Achilovy šlachy.

Ostruha patní kosti

Co to je: kostěný výrůstek (osteofyt) hrbolu na spodní straně paty, kam se upínají krátké svaly nohy. Nošení nevhodné obuvi vede k zánětu v tomto místě. Často je oboustranně, spíše ve věku 40-60let.Jak se projevuje: bez klinických projevů jako pouze náhodný nález na rtg snímku nohy. Jindy ostrá bolest v místě nášlapné plochy paty, pacient nemůže došlápnout, chodí po špičkách.

Zajímavé:  Příznaky Potratu Ve 3 Trimestru?

Léčba: většinou stačí odlehčení paty speciální vložkou, obstřik bolestivého místa, ozáření pouze u straších osob.

Haglundova exostosa

Co to znamená a jak vzniká: latinsky exostosa je název pro kostěný nárustek, zde v oblasti horní části kosti patní a je spojena se zánětem v okolních měkkých tkáních. Vzniká při nošení nevhodné obuvi tlakem horního okraje opatku.Jak pata vypadá: na zadní straně paty je zduření a otok bolestivé zvláště při chůzi v obuvi.

Možnosti léčby: vkládání podpatěnky do obuvi, místní protizánětlivá léčba, fyzikální léčba. Při neúspěchu konzervativní léčby se operačně provádí snesení nárustku.

Postižení Achillovy šlachy, peritendinitida Achillovy šlachy Nejčastěji se objevují bolestivé stavy z přetížení šlachy. Často jsou postiženi profesionální sportovci ale i rekreační. Vzniká dlouhodobým přetížením i jednorázovým.

Co to je: peritendinitida znamená zánětlivé změny obalů šlachy a okolí ale i samotné šlachy jako následek přetížení.

Jak ji poznáme: po jednorázové aktivitě se objeví otok kolem šlachy, je bolestivý stoj na špičkách, při delším průběhu lze nahmatat na šlaše vřetenovité bolestivé zduření.

Léčba v akutním stádiu: nutný klidový režim, někdy dokonce sádrová fixace, místně studené obklady, protizánětlivé léky, fyzikální léčba. Léčba v chronickém stádiu je obdobná, při úporném trvání zánětu po vyčerpání možností se provádí operace ( peritenonektomie), jejímž principem je odstranění zánětlivě změněných obalů v okolí šlachy, pooperačně fixujeme končetinu v sádře.

Co pomáhá při bolesti paty? Fyzioterapie i vložky

Bolesti paty, které přivádějí pacienty k lékaři, jsou většinou na její spodní straně. „Tato bolest se typicky objevuje ráno, zejména při prvních krocích. Bolest je často pálivá a pacient ji obtížně lokalizuje,“ popisuje doc. Rastislav Hromádka z I. ortopedické kliniky 1. LF UK a FN Motol.

Jiné pacienty naopak bolesti trápí na zadní straně paty vycházející přímo z úponu Achillovy šlachy. Tyto bolesti pacienti velmi dobře popisují, na rozdíl od těch na spodní straně paty. „Často vidíme v těchto případech také změnu tvaru zadní části paty, kde vzniká typická ‚boule‘,“ upřesňuje ortoped.

Obě tyto bolesti patří mezi bolesti úponové (entezopatie), u kterých dochází k zanícení napojení měkkých tkání na patní kost, na rozdíl od klasické bolesti Achillovy šlachy, která je většinou umístěná přibližně 4 až 5 cm nad jejím úponem a vzniká drážděním její měkké tkáně.

Ortoped Zdeněk Bezvoda z Lékařského domu Praha 7 se často setkává s izolovanou bolestí přímo pod patou nebo z boku. „Pokud se bolest vyskytuje na plosce nohy, s největší pravděpodobností se jedná o ostruhu patní kosti,“ říká.

Právě patní ostruha nebo zánět povázky chodidla se projevují bodavou bolestí paty při každém kroku, citlivostí chodidel na dotek, ale i bolestivostí v klidovém stavu.

„Při bolavém chodidlu pacienti často popisují pocit, jako by šlapali po střepech.

Tento zánět se může rozšířit do okolních svalů a přeneseně způsobovat bolest i v jiném místě, například v přední části chodidla, vzadu na patě či v úponu Achillovy šlachy,“ líčí Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka Fyziokliniky v Praze.

Nadváha? Nepřiměřená zátěž? Příčin bolesti paty je víc

Možností, jak se dopracujete k bolavé patě, je bohužel nepočítaně. Příčin totiž může být celá řada. „Může se jednat o opakovanou nebo nadměrnou zátěž, nošení nevhodných či zcela nových bot, zranění nohy, útlak nervu nebo degenerativní a zánětlivá onemocnění. Příčinou bolesti mohou být také například ploché nohy,“ vyjmenovává Zdeněk Bezvoda.

Navíc málokdy je onen viník jen jeden, jak upřesňuje Rastislav Hromádka: „Bolesti paty nemívají pouze jednu příčinu, a jedná se tedy o souběh několika z nich. Nejčastěji vznikají kombinací vrozené dispozice tvaru patní kosti spojenou s jejím přetěžováním.

“ Typicky se jedná o člověka s mírnou nadváhou, který si po celodenní práci vsedě řekne, že si půjde večer zaběhat.

V tomto případě svaly lýtka, které celý den nejsou používány a jsou zkráceny, večer při běhání přenášejí impulzy výrazně na patní kost, a to vede k přetížení úponů.

„Achillova šlacha spolu s lýtkovými svaly fungují i jako ‚pružina‘, aby se úponům na patě odlehčilo při chůzi a běhu. Nelze nezmínit i další příčinu, a tou je nadváha, která přetěžuje úpony natolik, že není možné je uspokojivě vyléčit,“ přidává další důvod obtíží lékař.

S bolestivými stavy v oblasti paty po jednorázové nadměrné zátěži se setkává u svých pacientů také Iva Bílková. Častou příčinou je dle fyzioterapeutky rovněž opakovaná a dlouhodobá zátěž nohy, ať již při běhu, chůzi po tvrdém terénu, nebo po dlouhodobém stání.

Problém jménem bota

Všichni odborníci zmiňují nevhodnou obuv, ať je to bota s úzkou špičkou, tvrdou stélkou, nepružnou podešví, nebo nevhodným tvarem stélky. „Obuv je významným faktorem, který spíše ovlivňuje projev onemocnění, než že by byl vyvolávající příčinou.

Musíme si uvědomit, že pokud patu podložíme vložkou do boty, nebo boty jsou na podpatku, tak Achillově šlaše ulehčíme a můžeme se cítit lépe, ale pouze do té doby, než si šlacha opět ‚zvykne‘ na podpatek nebo vložku.

Pak se projevy vrátí a často s větší intenzitou,“ vysvětluje Rastislav Hromádka.

Galerie: Špatně obouváme již naše děti

Pro někoho možná překvapivě představují za určitých okolností riziko i populární „bosoboty“, tzv. barefoot. „Bosé boty mají jistě pozitivní vliv na vývoj nohy, ale při velké zátěži hrozí bolest chodidel, kleneb a svalů.

Lidé chodí převážně po tvrdé dlažbě a na bosou chůzi nejsou zvyklí, proto pak trpí patními ostruhami a záněty Achillovy šlachy, která má funkci tlumiče při dopadu. V klasické botě je funkce tlumiče v podrážce, v barefootové botě chybí.

Pokud chce někdo bosou chůzi aplikovat ve městě, pak bych volila barefoot jen občas a střídala bych ji s jiným typem obuvi s pevnou, ale měkkou podrážkou,“ doporučuje Iva Bílková.

Michal Babol ze společnosti Medicovi, dánského výrobce ortopedických vložek do bot, k tomu dodává: „Důvodem vysokého rizika vzniku zdravotních komplikací je, že naše chodidla nejsou přizpůsobená pro chůzi naboso po tvrdém a rovném povrchu, jako jsou chodníky. Geneticky jsme přizpůsobení na bosou chůzi po nerovném povrchu, v přírodě. Při takovém pohybu jsou šlachy v chodidlech rovnoměrně procvičovány.“

Na druhou stranu, příliš „pohodlíčka“ pro naše nohy také není ideálním řešením: obuv a vložky do bot s tvarovanou (podpůrnou) klenbovou částí totiž podle odborníků fungují podobně jako ortézy, ve kterých se svaly a šlachy chodidel dostatečně nepohybují.

To má za následek oslabené svaly a šlachy chodidla a pokles klenby. V chodidle se nachází více než stovka svalů a šlach, které pro svou správnou funkčnost vyžadují každodenní procvičování. „Pohodlná obuv a stélka s podpůrnou klenbovou částí brání v tomto procvičování.

To častokrát vede ke chronickým bolestem, plantární fascitidě (patní ostruze), spadlé klenbě, necitlivosti, hematomům, ale i bolestem zad nebo kolen,“ popisuje Michal Babol. Potíže se mohou rozvinout až ve velmi nepříjemné stavy, které negativně ovlivňují kvalitu života.

Mnoho lidí ví o výhodách pravidelného cvičení, ale bohužel na procvičování chodidel myslí málokdo.

Koho bolí pata

Bolesti paty se objevují od dětství až do pozdního věku. Nejširší výskyt obtíží je ale ve středním věku.

Podle doc. Hromádky existují dvě velké skupiny pacientů s bolestmi paty. Jedna skupina je tvořená sportovně aktivními lidmi, kteří úpony přetěžují sportem a velmi často nevěnují dostatečnou pozornost regeneraci po zátěži.

Druhá skupina je početnější a je tvořena naopak málo aktivními pacienty, kteří v důsledku dispozice a nadváhy nadmíru zatěžují úpony na patě.

„Obě skupiny potřebují zmírnit zátěž, buď změnou aktivity, anebo redukcí hmotnosti, a v obou skupinách pomáhá významně fyzioterapie,“ říká lékař.

Velký zájem pacientů s těmito potížemi o služby fyzioterapeutů potvrzuje Iva Bílková. Patní ostruha je jedním z nejčastějších problémů, které přivádějí klienty do jejich ordinací. „Jsou to sportovci i lidé s fyzicky náročným zaměstnáním. Řada z klientů je frustrována dlouhotrvající neúspěšnou léčbou a opakovanými recidivami problémů.

Na jedné straně stojí nízká účinnost fyzikální léčby, kterou klient absolvoval, a na straně druhé vytržení terapie z celkového kontextu řešení zdravotního problému.“ Patní ostruha totiž nevzniká náhodně. Její příčinou je dlouhodobé přetěžování měkkých tkání.

Zajímavé:  Zelený Zákal A Jeho Léčba?

Ačkoliv se projevuje na koncové části těla, její příčina může být například ve vadném držení bederní páteře, které ovlivňuje souhru níže uložených svalových skupin.

Je to ostruha, není to ostruha?

Ze všeho nejdůležitější je podle odborníků nejprve rozeznat konkrétní příčinu bolesti. „Dnes se téměř všechny problémy s patou laicky označují za patní ostruhu,“ říká Michal Babol.

Medicína patní ostruhu definuje jako vápníkový výrůstek na patní kosti, jehož tvorba je viditelná na rentgenových snímcích.

Ale neplatí to ihned: „V okamžiku, kdy začnete pociťovat bolestivé příznaky, nemusí být patní ostruha při rentgenovém vyšetření, které zobrazí kostní výrůstek v ose dlouhodobě přetěžované šlachy, ještě patrná,“ vysvětluje Iva Bílková.

Bolest totiž vzniká současně se vznikem zánětu plantární fascie (více o fasciích se dočtete v článku Fascinující fascie aneb opomíjený důvod bolesti), která se upíná na patní kost a jde současně s ohybači prstů v průběhu celého chodidla.

Patní ostruha jako kostní výrůstek vzniká až v okamžiku dlouhodobého přetěžování ohybačů prstů a této fascie. „Jde o reaktibilní změnu kosti při úponu šlach na patní kost. Není proto úplně nezbytné nechat se ozařovat rentgenovými paprsky.

Patní ostruhu, ale dokonce i zánět ještě bez průkazu patní ostruhy, lze dobře zobrazit na diagnostickém ultrazvuku, který patří mezi neinvazivní – organismus nezatěžující – metody,“ popisuje fyzioterapeutka.

Jak si ulevit při bolesti paty

Lékaři v každém případě doporučují zaměřit se na odlehčení paty – například pomocí speciální gelové podpatěnky, vhodných ortopedických vložek, pomocí zdravotní obuvi nebo změnou výšky podpatku.

Tradiční ortopedické vložky jsou obvykle vyrobeny z korku, kůže nebo plastů. Bývají měkké a poloelastické. Působí však jen jako pasivní podpora chodidel a v dlouhodobém horizontu oslabují šlachy v chodidlech.

Tyto vložky jsou vhodné při deformitách chodidel a kotníků, tedy tehdy, když jsou už chodidla nezvratně poškozena. Bolest paty (patní ostruhy, plantární fascitida) nepatří mezi nevratné poškození chodidel, proto pro ni nejsou tradiční vložky ideální volbou.

Tu nabízejí vložky s vodou. „Terapie vlnami vody je jedinečná ortopedická terapie, založená na konstantním pohybu chodidel, který je vyvolaný vodními vlnami ve vložkách.

Důvodem úlevy od bolesti chodidla je rychlost, kterou se pohybují tlakové vlny vody v těchto ortopedických vložkách a působí na povrch chodidel,“ popisuje Michal Babol.

Vložky do bot s vodou tlumí došlap a přimějí nohu provést správný pohyb paty, svalů a šlach chodidla a také sérii malých vertikálních pohybů. Tyto pohyby posilují úlevu od bolesti a zvyšují pružnost šlach.

Vyvolaný pohyb současně zlepšuje prokrvení v oblasti paty a celého chodidla.

A nejen to, jak doplňuje Michal Babol: „Aktivní pohyb šlach a svalů chodidla pomocí terapie vlnami vody s těmito vložkami je účinnou metodou pro odstranění bolesti v oblasti paty, ale i chodidel, kotníků, kolen, kyčlí a zad.“

Účinné bývají i zapařovací obklady, tejpování a obstřiky. „Pomáhají i ledové obklady, masáž nohou nebo některý z protizánětlivých gelů. Kromě toho je možné potíže krátkodobě zahnat pomocí léků proti bolesti, které jsou volně dostupné v lékárně,“ dodává ortoped Zdeněk Bezvoda. Léky samy o sobě však nejsou řešením.

Většinou pomůže fyzioterapeut

„Nejdůležitější v léčbě úponových bolestí paty a Achillovy šlachy jsou techniky fyzioterapie,“ doporučuje doc. Hromádka.

Ta by měla být zacílená na změnu napětí (uvolnění) svalů lýtka a koordinaci mezi jednotlivými svalovými skupinami dolní končetiny.

Zkušený fyzioterapeut naučí vhodné cviky, protahování Achillovy šlachy a svalů lýtka by pak měl pacient provádět denně na základě jeho instrukcí. Pokud je cvičení kombinováno s masážemi a teplými koupeli, bolesti velmi často ustupují do dvou měsíců.

V případě, že se jedná o patní ostruhu, nabízejí se například tyto možnosti: radioterapie, léčba pomocí laseru, léčba terapeutickým ultrazvukem, magnetoterapie, léčba růstovými faktory z krevní plazmy, aplikace rázových vln.

Podrobněji možnosti fyzioterapie popisuje Iva Bílková: „Při přetížených měkkých tkáních v chodidle, případně už při zánětu, využívá fyzioterapie techniky na uvolnění měkkých tkání plosky, nohy a kotníku. Jedná se o ošetření bolestivých bodů ve svalech a fasciích.

Další možností je mobilizace drobných kloubků nohy a kotníku, čímž se zlepší jejich a zároveň i pacientova celková pohyblivost.“ Jednou z nejúčinnějších metod je aplikace radiální nebo fokusované rázové vlny, jejíž pomocí se výrazně urychlí hojení zánětu a zlepší regenerace.

„Na bolest paty doporučuji terapii s aplikací fokusované rázové vlny, která má dle mých zkušeností v oblasti tvrdé paty lepší výsledky než slabší radiální rázová vlna,“ říká fyzioterapeutka.

Významnou podporou léčby je také kinesiotaping. Díky němu se zlepší prokrvení a vedení lymfy a uvolní se napětí svalů plosky nohy. Jako účinná alternativa se také prokázala tzv. terapie ploché nohy.

„Jedná se o soustředění na tři body opory nohy, patří sem technika tzv. malé nohy, senzomotorické cvičení na nestabilních podložkách ke zlepšení funkce nohy a stability a další.

“ V rámci léčby se provádí i terapie funkčních poruch dolní končetiny, pánve, případně páteře.

Zbavit se patní ostruhy, navždy…

„Přejete-li si patní ostruhy trvale zbavit, bude třeba pracovat fyzioterapeuticky s příčinou jejího vzniku – napravit držení těla tak, aby nebyly měkké tkáně v oblasti plosky nohy nadměrně přetěžované,“ upozorňuje Iva Bílková. Zkušený fyzioterapeut by měl umět pacientovi vysvětlit, proč patní ostruha vznikla a jaká režimová opatření by měl dodržovat, aby se zánět vyléčil a znovu nevznikl.

Předmětem aplikace fyzikální terapie není, jak bývá někdy mylně předpokládáno, rozdrcení již vzniklého kalcifikátu, ale eliminace ischemického zánětu (zánět z přetížení bez bakterií, vzniká na základě většího poměru odpadních látek ve svalech, šlachách, s nižším tlakem kyslíku atd.), který tento útvar obklopuje a způsobuje nepříjemnou bolest. Kombinace manuálních metod, aplikací rázových vln a dodržování režimových opatření se v současné době jeví jako jeden z nejúčinnějších postupů.

„Pokud bolesti přetrvávají, je namístě navštívit ortopeda, protože v některých případech je důvod bolesti v nesprávném vrozeném tvaru patní kosti a konzervativní terapie nebývá příliš účinná,“ doplňuje Rastislav Hromádka. V některých případech je pak nutné podstoupit chirurgický zákrok. Druh léčby pak navrhne lékař na základě stavu konkrétního pacienta.

Odborná spolupráce:

Michal Babol

Specialista ze společnosti Medicovi, dánského výrobce ortopedických vložek do bot.

Senzorická vodou plněná masážní vložka Medicovi byla vyvinuta s využitím odborných znalostí v oblasti medicíny na Katedře buněčné a molekulární medicíny (ICMM) Kodaňské univerzity.

ICMM spolupracuje na testování senzorických a masážních účinků s Centrem pro senzomotorickou interakci Aalborské univerzity v Dánsku. Firma má dvacetiletou tradici, v ČR působí od roku 2014.

MUDr. Zdeněk Bezvoda

Ortoped, působí na oddělení ortopedie Lékařského domu Praha 7 a provozuje vlastní ortopedickou praxi v Říčanech. Dlouhodobě spolupracuje se sportovními kluby vrcholového i výkonnostního sportu a zaměřuje se na sportovní traumatologii. Vede sportovní ambulanci se zaměřením na poruchy měkkého kolena.

Mgr. Iva Bílková

Vedoucí fyzioterapeutka Fyziokliniky v Praze. Vystudovala obor Fyzioterapie na FTVS UK a dále obor se specializací na funkční poruchy pohybového aparátu. Zabývá se léčbou bolestí zad, kloubů, pracuje i s klienty po úrazech kostí, svalů a šlach. Věnuje se léčbě dospělých i dětí.

Doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph.D.

Specialista na ortopedii a podiatrii, zaměřuje se na chirurgii nohy a přednoží. Je odborný asistent na I. ortopedické klinice 1. LF UK a FN Motol a vedoucí lékař specializace ortopedie Canadian Medical.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector