Bolestivá prsa – vše o zdraví

Asi největším rizikem je rakovina prsu, ale zdaleka nejde jen o ni. Jedna poznámka na začátek – je normální, že je jedno ňadro větší než druhé, i to, že se v průběhu menstruačního cyklu objevuje bolest, či se prsa trochu zvětší. Pokud však bude problém přetrvávat déle, vyhledejte lékaře.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

Prsa se zvětšují

Pokud se vám poprsí zvětšilo (a pubertu už máte nějaký ten pátek za sebou), není příčinou příbytek na váze a pár cm navíc i kolem pasu nebo přes boky? Člověk ztloustne lehce – např.

víc jí, méně se hýbe, spí jen pár hodin denně (ano, dostatek spánku urychluje hubnutí) nebo jste ve stresu (někdo tloustne, jiný hubne). Pár kilo navíc není nic neobvyklého.

Jestliže ale podezřele rychle přibíráte na váze, raději navštivte endokrinologa, aby vyloučil, že se nejedná o poruchu štítné žlázy.

Možná za to může i změna antikoncepce, přicházející menstruace nebo jste těhotná. „Hormonální změny mohou vyvolat prudký růst prsní tkáně,“ vysvětluje gynekoložka Mary Jane Minkin. Pokud oba prsy dělají totéž, není příliš velký důvod k obavám.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

Prsa se zmenšují

Může to znamenat, že jste zhubla. Vzhledem k tomu, že prsa obsahují hodně tukové tkáně, je to jedna z prvních částí těla, na které se úbytek tuku projeví.

Pokud ovšem kila ubývají bez námahy, vy musíte dokonce změnit velikost košíčků a nemůžete přijít na to proč, měla byste navštívit lékaře.

Hubnutí bez příčiny může být jedním z příznaků onemocnění štítné žlázy nebo chronických nemocí.

Malé zmenšení obvykle znamená, že začíná další kolo mentruačního cyklu. Co před menstruací prsa nabudou, to musí zase zmizet. Teď hormony relaxují, aby za pár týdnů mohly zase fungovat.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

Jedno je větší než druhé

Máloco bývá symetrické – dá se říci, že žádná žena nemá obě prsa zcela stejná. Jen u některé jsou ty rozdíly více znatelné. „Malý rozdíl ve velikosti je v pořádku a normální.

Pokud však jeden prs výrazně změní tvar, může to signalizovat abnormalitu spojenou s rakovinou prsu,“ říká doktorka Minkinová. V takovém případě neváhejte, nestyďte se a okamžitě vyhledejte svého lékaře, aby udělal další vyšetření.

Diagnóza se samozřejmě nemusí potvrdit, ale včasná léčba má vždycky lepší prognózu.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

Kůže pod prsy je podrážděná

Kůže pod ňadry je velice citlivá a je potřeba o ni dobře pečovat. Pokud se objeví podráždění, může být výsledkem nějaké alergie, například na materiál obsažený ve spodním prádle.

Třeba kostice mohou být z niklu, což je běžný alergen. Nebo může být podráždění výsledkem špatného praní, nevymytý prášek způsobí vyrážku (stačí prádlo vymáchat ne jednou, ale dvakrát).

Stejně může fungovat i mýdlo.

Opruzení také může být výsledkem mechanického tření, což je běžný jev zejména v létě, kdy se ženy pod podprsenkou víc potí. Řešením je správná velikost podprsenky a prodyšné oblečení. V takovém případě je nutné podprsenku prát častěji, protože starý pot podporuje růst bakterií.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

Ňadra „zdobí“ nevzhledné strie

„Strie se objeví, když rychle přiberete na váze nebo naopak rychle zhubnete. To platí zejména pro období puberty a pro těhotenství, ale ženám s nízkou elasticitou kůže se mohou strie objevit i při jo-jo efektu,“ uvádí plastický chirurg Barry Weintraub. Řešením může být návštěva plastické chirurgie nebo používání příslušných gelů či krémů.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

Sledujte i bradavky

Jsou vaše bradavky příliš tmavé, nebo příliš světlé? „To nevadí. Doktoři neznají žádnou souvislost rakoviny naděr s barvou bradavek.

Každá žena má prostě jiné množství pigmentu,“ vysvětluje doktor Weintraub. Ostražitost je na místě jen v případě, že jedna bradavka znenadání změní barvu. Bradavky také mohou být malé, nebo velké.

Stává se také, že každá z nich má jinou velikost, i to je zcela normální.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

Hrbolky na dvorcích jsou normální

Prs je určen k produkci mléka a na koncích mléčných kanálků se tvoří malé hrbolky. Někdy se trochu zvětší, jindy jsou malé, ale vždy tam jsou. Pokud se však jeden hrbolek výrazně zvětší, mohlo by se jednat o benigní cystu nebo rakovinný nádor. Navštivte lékaře a nechte se objednat na screening. Může jít o normální prsní tkáň, ale je lepší mít jistotu.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

Tmavé chloupky na prsou

Možná jste byla vystavena krému či gelu s obsahem testosteronu, někteří muži je používají k posílení sexuálního apetitu. „A když si pak muž tře obličej o vaše ňadra, ta jsou pak hormonu vystavena, což může mít vedlejší účinky, a to i růst chloupků,“ vysvětluje Minkinová.

Také by to však mohl být syndrom polycystických vaječníků, tedy stav, kdy nadledvinky produkují nadměrné množství mužských hormonů, což má za následek cysty na vaječnících a jiné příznaky, jako je například akné a nepravidelná menstruace. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění může vést až k neplodnosti, navštivte svého lékaře.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

Máte na ňadru bouličku

Ty by mohla být známka benigní (nezhoubné) cysty. Ta je spíš kulatá a hladká, protože je naplněna tekutinou. Počkejte jeden menstruační cyklus, a pokud nezmizí, navštivte svého lékaře, který vám udělá ultrazvuk, aby útvar vyšetřil.

Mohlo by se však jednat i o rakovinu prsu. Drtivá většina bolestí prsou a změny v nich jsou normálním výsledkem kolísání hormonů, ale je lepší vždy mít jistotu. „Kdykoli si všimnete útvaru v prsu, vždy se objeví otázka – je to rakovina, nebo by se to mohlo v rakovinu proměnit? Proto vždy vyhledejte svého gynekologa,“ radí doktorka Minkinová.

Svědí vás bradavky

Na vině mohou být zbytky mýdla či šamponu. Zkuste opláchnout prsa vodou a uvidíte, zda se to náhodou nezlepší. Můžete je také pomazat nějakým zklidňujícím krémem či gelem.

Příčinou může být také alergie na oblečení. Nová podprsenka může obsahovat barviva či jiné látky, které vyvolávají alergické reakce. To samé platí i pro svetr z vlny.

Postupujte jako v předchozím případě (mýdlo a šampon).

I hormony mohou mít někdy na svědomí i svědění bradavek. Svědění je i jedním z příznaků velmi vzácného typu rakoviny – Pagetova karcinomu bradavky. Mezi další příznaky patří šupinatá kůže, zploštělá bradavka a z ní žlutý či krvavý výtok. Pokud jsou vám tyto symptomy známé, vyhledejte ihned vašeho lékaře.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

Prsa jsou zvlněná a bolestivá

Už jste si asi zvykla, že máte pár dní před menstruací přecitlivělá prsa a trochu jinou texturu prsní tkáně. Většinou je to normální (nádory často bolest nevyvolávají, i když cítíte jen jedno prso), ale pro klid duše se na to raději zeptejte lékaře.

Popřemýšlejte, zda jste nevypila příliš mnoho kávy nebo limonád plných kofeinu. Ten totiž může bolest zhoršovat. Stačí jeho příjem omezit a může dojít k návratu do původního stavu.

Z bradavek uniká bílá tekutina

Ňadra jsou určena pro výrobu mléka, vykonávají tedy svou práci. To se může stát i tehdy, kdy nejste těhotná nebo kojící – je to reakce na (fyzickou nebo pocitovou) stimulaci. Jestliže se s tímto setkáváte často, mohou pomoci některé léky.

Naopak určité léky na předpis (antidepresiva či antipsychotika) mohou zvyšovat hladinu prolaktinu. Tedy hormonu, jenž stimuluje produkci mléka. V drtivé většině případů to není nebezpečné, ale jen otravné.

Zajímavé:  Právo Na Ochranu Života A Zdraví?

Vidíte pod kůží žíly

Světlá průsvitná kůže je náchylnější ke spálení od sluníčka a tudíž i k rakovině kůže. Jestliže se budete vyhýbat ostrému slunci a budete se pečlivě mazat krémy s vysokým UV faktorem, obavy nemusí být na místě.

Prsa se podobají pomerančům

Pokud vaše prsa začala mít najednou hrubou strukturu připomínající kůru pomeranče s tvrzenými dvorci a bradavkami, určitě navštivte lékaře. Mohlo by se jednat o rakovinu prsu.

-lk, šp-/ ilustrace: redbookmag.com

10 věcí, které prsa vypovídají nejen o vašem zdraví – tohle jste netušili

Věděli jste, že stav vašich prsou může upozornit na různé zdravotní komplikace. Stejně, jako se říká, že mnoho zdravotních problémů může člověk vyčíst například z očí, podobně to platí také u prsou.

Podívejme se společně na to, co vlastně mohou ňadra napovědět a jak vypadají zdravá ňadra. Každá žena sní o tom, aby měla přitažlivé, a hlavně zdravé poprsí. Tady je několik našich jedinečných tipů, na které se zaměřit.

Myslíte, že jsou výhodná velká prsa? Podívejte na několik důvodů, proč muži obdivují právě velká ňadra.

1. Stále „rostoucí“ prsa a zvětšující se

Zdravá prsa rostou nejvíce v průběhu puberty, případně krátce po ní. Jestliže se vaše prsa zvětšují v objemu i později, nejde o růst jako takový.

Příčinou zvětšujících se prsou, jsou totiž nejspíše tuky, které se u vás ukládají právě v oblasti poprsí. Zatímco pro některé ženy to může být přínosné, většina naopak nadšena nebude.

Navíc zdravé poprsí se rozhodně nevyznačuje nadměrným množstvím tuku. Na druhou stranu se ale není třeba obávat, protože se nejedná o nic vážného.

Abyste v takovém případě měly zdravá prsa, doporučujeme vyzkoušet cviky na prsa. Vaše ňadra krásně zpevní a vytvarují. Navíc tím jako bonus prospějete celému tělu.

2. Zmenšující se ňadra

Stejně jako se vaše ňadra mohou začít zvětšovat, naopak může dojít také ke zmenšení. Úbytek objemu prsou pravděpodobně nebude s nadšením vítat žádná žena. Příčin může být několik.

Jestliže se snažíte cíleně hubnout, potom se může stát, že dojde také k úbytku tuku v oblasti vašeho poprsí. Na druhou stranu ale jde velmi často o projevy menopauzy, kdy dochází k potlačení hormonu estrogenu.

Naštěstí však existují i produkty, která zvětšení prsou stimulují.

Jedním z takových nejúčinnějších produktů je bezpochyby BreastExtra, 100% přírodní produkt, který zvětší vaše poprsí už za 2–3 měsíce.

3. Příliš velká prsa

Příliš velká prsa jsou pro některé muže fascinující, nicméně pro ženy často prokletím. Způsobují totiž poměrně vážné zdravotní komplikace – bolesti se zády a celkově špatné držení těla.

Rádi bychom však vyvrátili jeden z mýtů, které okolo velkých prsou panuje. Často se tvrdí, že velká prsa jsou rizikovější pro vznik rakoviny prsu, ovšem není to pravda. Neexistuje dostatek průkazných studií, které by tuto spojitost potvrzovaly.

Rozhodně tak nemusíte mít žádné obavy.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

4. Tvar prsou a zdravé poprsí

Zdravá prsa nemají určitý tvar, podle kterého by šlo zjistit, zda vám nehrozí nějaké zdravotní komplikace v oblasti prsou.

Samozřejmě, pokud se začne tvar vašich prsou měnit, měly byste se mít na pozoru a důkladně je prohmatat – například abyste vyvrátili riziko rakoviny prsou.

Tvar prsou je ovlivněn geneticky, ale s věkem se samozřejmě tvar mění, a dokonce i zdravá prsa ochabují. Oslabují se totiž vazivové tkáně a kůže celkově ztrácí pružnost.

Zamezit ochabnutí prsou a ztrátě jejich pevného tvaru můžete také pomocí vhodné podprsenky. Věděli jste ale, že až 80 % žen si neumí vybrat správně velikost podprsenky? Podívejte se, jak na to.

5. Hrudky a hrbolky: mají je i zdravá prsa?

Menší hrudky a hrbolky na prsou nejsou nutně znakem onemocnění. Pravděpodobně jste netušily, že se tvoří zejména u žen, které procházejí menstruací, a to naprosto přirozeně. Za tyto malé hrudky a hrbolky často mohou hormonální změny, kdy se benigní cysty naplní tekutinou.

Ňadra mohou být v tuto chvíli velmi přecitlivělá až bolestivá na dotek. Rozhodně ale nemusíte mít strach, zvláště, jsou-li hrbolky a hrudky malé a symetrické. Přesto ale, pokud jste toto dříve nepozorovala, doporučujeme nechat si ňadra vyšetřit odborníky, abyste měla jistotu zdravých prsou.

6. Zdravá prsa a hustota

Existují ženy, které mají takzvaně prsa s větší hustotou žlázovité tkáně. Pokud k nim patříte i vy, měly byste zbystřit a navštěvovat častěji vyšetření na mamografech.

Avšak pozor, i mamografy obtížně odhalují nádory v takovýchto ňadrech. Existují dokonce studie, které tvrdí, že takto „hustá“ prsa představují větší riziko rakoviny prsou.

A právě nádor je v tomto případě jen těžko rozpoznatelný, pokud je ve tkáni dobře skrytý.

Ani rakovina prsu však nemusí být nutně život ohrožujícím onemocněním. Dnes existuje opravdu velmi vysoká šance na vyléčení.

7. Bolesti prsou

Bolest prsou může způsobit mnoho příčin. Dobrou zprávou je, že většina je neškodná. Pokud vás nebolí ňadra pravidelně nebo dlouhodobě, pravděpodobně se nejedná o nic vážného. Ovšem návštěva lékaře je na místě, abyste měly jistotu.

Bolest je však nejčastěji hormonálního původu, stejně jako většina změn odehrávajících se ve vašich prsou. Mezi další příčiny bolestivých prsou, může být i špatně padnoucí podprsenka, bolest po cvičení, stejně jako může být na vině i nedostatek železa.

8. Atypický tvar bradavek

Atypický tvar bradavek má více žen, než byste si myslely. Pokud mezi ně patříte také, není třeba se obávat. Je potřeba rozlišit dva stavy: jestli máte atypický tvar vašich bradavek odnepaměti, nebo došlo k jejich změně náhle.

Zatímco v prvním případě není potřeba se zbytečně stresovat, v opačném případě ihned vyhledejte lékaře.

Jestliže došlo náhle ke změně, může se skutečně jednat o rakovinu prsu, protože deformace bradavky je jedním z příznaků, pokud je nádor v její blízkosti.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

9. Výtoky z bradavky

Různé výtoky z bradavky mohou být projevem zdravotních komplikací, ale také nemusí. Velmi často je to dáno hormonálními změnami, a to zejména, pokud je výtok na obou bradavkách.

Dalším poměrně častým spouštěčem je sexuální stimulace, stejně jako mnoho dalších impulzů. Pokud se ale výtok opakuje, je dobré navštívit lékaře, o to více, pokud je krvavý.

Ve většině případů ale nejde o nic vážného.

Velmi často dochází k výtokům bradavek tehdy, když jste těhotná. Ňadra se začínají připravovat na produkci mléka. Podívejte se, jak zamezit bolesti spojené s kojením.

10. Změny barvy

Další známkou těhotenství jsou změny barvy prsou, tedy kůže prsou a bradavky.

Pokud jste těhotná, vaše prsa se mohou proměnit v jiný odstín, bradavky zvětšit a také lehce změnit barvu – ztmavnout. K pigmentovým proměnám dochází také s přibývajícím věkem.

Na druhou stranu, také pokročilejší karcinomy prsou mohou vést ke změnám barvy, ale není to tak častý jev, ze kterého byste museli nutně podléhat panice.

Zdravá prsa si nechejte také pravidelně vyšetřit

Přestože velká část změn spojených s ňadry je dána hormonálními změnami a nejsou nebezpečné, rozhodně není dobré tyto změny přehlížet či podceňovat.

Zajímavé:  Vitamíny A Minerály Stopové Prvky Dr?

Pokud máte podezření na jakékoli změny, které jste u sebe dříve nepozorovaly, je určitě na místě navštívit odborníka, který vše důkladně posoudí a udělá případně vyšetření prsou.

A hlavně, dbejte na prevenci, protože prevence je opravdu důležitou součástí zdravých prsou.

Bolesti prsou: Důvody proč ženy bolí prsa

Bolestivá prsa - Vše o zdravíBolest prsou je jedním z nejčastějších problémů u žen. Bolest bývá mírná nebo těžká a vyžaduje léčbu. Může ovlivnit jedno, nebo obě prsa, případně může bolest vyzařovat i do podpaží. Obecně lze říci, že bolest prsů, není znakem rakoviny. U vnímavých žen může dojít k zadržení většího množství tekutin i větším hormonálním změnám. To může vyvolat tlak nebo zánět mléčné žlázy a tím i větší citlivost prsou. Nárůst tkáně i tekutiny se postupně musí vstřebat zpět do těla – co mnoho žen pociťuje jako bolestivé.

Druh bolesti prsou u žen

Nejčastějšími druhy bolesti prsu jsou:

  • bolest spojená s menstruačním cyklem
  • bolest, kdy není ovlivněna menstruačním cyklem
  • bolest pocházející z hrudi, při níž se žena mylně domnívá, že se jedná o bolest prsou

Bolest prsou v souvislosti s menstruačním cyklem

U pohlavně zralé ženy prsy podléhají cyklickým změnám. Pod vlivem hormonů může během cyklu, ale i během těhotenství a kojení docházet ke specifickým změnám prsů. Přes menstruaci se na mlékovodu a na epitelu lalůčků dějí regresivní změny.

Při působení estrogenu je okolní vazivo zkypřeno. Estrogen, který se tvoří ve vaječníku, způsobuje v druhé polovině cyklu zvýšené rozvětvení systému mlékovodů, které dosahuje vrcholu krátce před menstruací.

Před začátkem menstruace může – díky tomuto hormonálního stimulu – docházet k otoku prsů, které často bývají bolestivé.

Bolest prsou bez souvislosti s menstruačním cyklem

Tento typ bolesti prsou se může ukázat buď před menopauzou, nebo u žen po menopauze. Může vzniknout dojem, že bolest žena pociťuje v jedné specifické oblasti prsou, a někdy je nazývána “cílová zóna”. Může se objevit v jednom nebo u obou prsů.

U některých žen může tento stav trvat poměrně dlouho, a to jeden až 2 roky, pak zmizí. Někdy je tato bolest způsobená traumatem prsu, nebo se soustředí na místě předchozí biopsie prsu. Ve většině případů, lékaři neznají příčinu tohoto kontinuálního typu bolesti.

Přestože rakovina prsu je velmi vzácná u žen s touto formou bolesti, i tak je třeba podrobit se pár testům na její vyloučení.

TIP: Podívejte se na bylinky vhodné pro ženy

Mastodynie nesouvisející s cyklem

V úvahu může jako příčina takové symptomatiky bolesti přicházet i karcinom prsní žlázy. V 5-10% případů může být taková bolest, která přitom většinou od cyklu nezávisí, a která se dá přesně popsat a která je jednostranná, prvním příznakem takového tumoru.

Je třeba však myslet i na takzvanou mezižeberní neuralgii, čili dráždění nervů, které se nacházejí mezi žebry. Kromě zánětu nervů existují dvě hlavní příčiny. Obě lze dobře rozlišit od jiných forem, a to na základě důkladného klinického vyšetření a charakteristiky bolesti.

Na jedné straně se jedná o Tietzův syndrom, na druhé straně o Mondorův syndrom.

Bolest prsou pocházející z hrudi

V této kategorii není skutečná forma bolesti prsou, jedná se vlastně o typ bolesti na hrudi, přičemž žena cítí, jako kdyby bolest pocházela z prsou.

Tento typ artritidy vzniká ve středu hrudníku, a nazývá se kostochondritida. Nastane, pokud se žebra a hrudní kost propojí.

Špatné držení těla a proces stárnutí mohou přispět ke zvýšenému namáhání těchto spojů, což vede k bolesti.

Léčba bolesti prsou – léky, změny životního stylu a dietní změny

Léky

Léky pro úlevu od bolesti obecně postačují rovněž v závažných případech. U žen s kostochondritidou, může být předepsán aspirin nebo protizánětlivé léky. Vzhledem k tomu, že léky na úlevu od bolesti mohou mít nežádoucí vedlejší účinky, stojí za to pouvažovat nad různými změnami životního stylu, které mohou pomoci snížit nebo odstranit bolesti u mnoha žen.

Změny životního stylu

Nošení kvalitní, podpůrné podprsenky snižuje přebytečný pohyb prsou, který může přispět k bolesti. Také naučit se plně uvolnit tělo může snížit stresové hormony, které mohou mít vliv na prsa. Mnoho žen zjistilo, že meditace a vizualizace je užitečná při zklidnění mysli.

Dieta

Ačkoliv snížení bolesti prsou pomocí dietního programu není prokázáno, mnoho žen zjistilo, že je užitečné:

  • Eliminovat kofein (nachází se v kávě, čaji, kolové nápoje a čokolády)
  • Snížit množství tuku snížením příjmu pečiva, masa s vysokým obsahem tuku a mléčných výrobků
  • Zvýšit příjem ovoce, zeleniny a obilí
  • Snížit příjem soli
  • Zvýšit příjem vitaminových doplňků (vitamin E, vitamin B6 (pyridoxin) a olej z pupalky dvouleté)

Co si ještě přečíst na toto téma?

  • Pozor na léky proti bolesti
  • Jak na bolavá a citlivá prsa? Poradíme vám.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Jak pečovat o prsa při kojení

Po celé období kojení věnujte pozornost hygieně, péči o bradavky, dbejte na to, aby se v prsech neutvořil zánět či nevznikla infekce. Víte, jak uvolnit mléko před kojením a prsa masírovat?

Prsa udržujte v čistotě, ale po každém krmení je omývat nemusíte. Po kojení nechte mléko na bradavkách zaschnout. Zpočátku se bude intenzivně uvolňovat, proto noste prsní vložky a pravidelně je obměňujte (po několika týdnech kojení přestane mléko samovolně vytékat).

Vložky absorbují nadbytečnou tekutinu, chrání tím vaše oblečení a zároveň napomáhají udržet prsa v suchu. Kvalitní papírové prsní vložky mají v jádru materiál, který se po kontaktu s tekutinou přemění na gel a mléko absorbuje. Bradavky proto nejsou ve vlhkém prostředí.

Levné prsní vložky tvoří pouze buničina, která sice dobře saje, ale bradavky zůstávají ve vlhku, stávají se náchylnější k poranění, a představují živnou půdu pro bakterie.

Látkové vložky jsou šetrné k životnímu prostředí, absorbují nadbytečné mléko, ale zanechají bradavky ve vlhku.

Bolestivá prsa - Vše o zdraví

Po kojení natřete bradavku ochranným krémem s bepanthenem, který napomáhá regeneraci. Eliminujete výskyt suchých míst, prasklin (ragád), a bradavky vás nebudou příliš bolet. Před kojením krém otřete. Můžete použít 100% čistý lanolin (ovčí tuk), který není potřeba otírat a ani smývat. Bradavky ošetřujte po celé období kojení.

Masáž třezalkovým olejem

Při nástupu laktace mohou být prsa více prokrvená, zarudlá a masírováním ulevíte případné bolesti. K masáži prsou se využívají čisté oleje, například třezalkový, který prsa prohřeje a povzbudí funkci prsních žláz. Vhodný je také fenyklový olej. Před kojením prsa omyjte.

Nahřívání prsou

Tvrdá a bolestivá prsa před kojením nebo odsáváním nahřejte. Díky teplu napnutí poleví, miminko bude snadněji pít, lépe a více mléko vysaje, a uleví vám od bolesti. Prsa nahřívejte i před ostříkáváním.

Otevírání a uvolňování mlékovodů

Pokud nepomohou teplé obklady nebo nahřátí prsu, vyzkoušejte masáž, která otevírá mlékovody. Do praxe ji uvedla Chele Marmetová. Dvěma až třemi prsty masírujte malými kroužky prso. Na tkáň mírně tlačte, přičemž masáž nesmí být bolestivá.

Takto promasírujte celé prso kolem dokola a postupujte stejně i při masáži druhého prsu. Po skončení se předkloňte a jemně prsa třete. Vynechte masáž dvorců a bradavek.

Zajímavé:  Dieta po operaci žlučníku - vše o zdraví

Můžete ji aplikovat i při zánětu prsu, kdy se snažte jemně promasírovat zatvrdlé místo a uvolnit jej.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co budete potřebovat v prvních 6 měsících s dítětem?

Bolest prsou a bradavek při nebo po kojení

Ženská prsa jsou ve společnosti brána jako něco velmi přitažlivého, sexy a krásného. V období kojení ale před sebou mají obrovský úkol, už nestačí, aby byla jen ozdobou ženy. Nyní zodpovídají za správný vývoj nového života, a to není úkol malý. Proto je potřeba, aby se maminka o svá prsa důkladně starala.

Z malého problému se totiž může vyklubat problém velký, který by mohl způsobit komplikace při kojení vašeho drobečka, nebo dokonce jeho předčasné odstavení od mateřského mléka.

Jaké problémy s prsy vás mohou během období kojení potkat a jak je řešit?

Muž by si možná řekl, že je to banalita, ale každá kojící maminka o tom ví své. Popraskané bradavky jsou velice častou a bolestivou komplikací při kojení. Prasklinky vznikají, protože je kůže podrážděná a vysušená.

Nejlepší prevencí proto je, když si po kojení bradavky osušíte a namažete speciálním o krémem na bradavky pro kojící maminky, který nemůže ublížit ani citlivým bradavkám, ani vašemu malému strávníkovi.

Důvodů, proč prsa při kojení bolí, může být celá řada. Tou nejčastější příčinou je ale špatná technika kojení. Je velmi důležité, aby byla maminka při kojení co nejvíce v záklonu, neměla by se určitě nad miminkem naklánět. Samotná bradavka by pak měla směřovat přímo do pusinky miminka.

Příčiny bolesti prsou při kojení:

  • špatná technika kojení
  • kvasinková infekce
  • zkrácená uzdička na jazyku dítěte (omezená pohyblivost jazyka)

Opatření při bolesti bradavek:

  • správná technika kojení
  • změna polohy miminka při kojení – prasklina bradavky by měla být v koutku úst miminka, aby na ni nebyl vyvíjen velký tlak a snížila se také bolestivost
  • častěji měnit polohy miminka při kojení
  • odstříkání 10-20 ml mléka před kojením – uvolní se tím tlak v hodně nalitých prsou a usnadní přisátí miminka 
  • kojení z méně bolestivého prsu – z bolestivého mléko jen odsajete
  • aplikaci mateřského mléka či masti na bradavky podporující hojení v oblasti ragád
  • použití kloboučku pro ochranu bradavky 
  • bradavky ponechat volně na vzduchu, popř. použít “chrániče” 
  • při plísňových infekcích je vhodná lokální antimykotická terapie a častá výměna vložek v podprsence
  • nikdy dítě od prsu neodtahujete ještě přisáté (na konci kojení stačí zasunout malíček za vnitřní koutek úst a dítě se pak samo pustí)
  • při zkrácené uzdičce na jazyku dítěte (omezená pohyblivost jazyka) je nutný lékařský zákrok

Pokud vás prsa vyloženě pálí, může být příčinou kvasinková infekce, konkrétně tedy moučnivka. Zkontrolujte pusinku miminka, zda není jazýček pokrytý bílou vrstvou. Pokud ano, jedná se o moučnivku. Nepanikařte ale, tato nemoc není nebezpečná, spíše je nepříjemná. Navštivte pediatra, který stanoví vhodnou léčbu. 

Po narození miminka musí prsa ženy najednou začít produkovat velké množství mléka. Proto mezi druhým a pátým dnem po porodu často dochází k velmi bolestivému nalití prsou. Prsa jsou pak oteklá a horká.

Taková situace často nastává při špatné technice kojení, nebo když maminka nenechá svému děťátku dostatečný čas na krmení a dobu kojení omezuje. Také se nedoporučují dlouhé pauzy mezi kojením.

V situaci, kdy se třeba u dítěte prodlužuje noční spánek, je vhodné chybějící kojení nahradit odstříkáním nebo odsátím mateřského mléka odsávačkou.

A nezoufejte! I doktoři potvrzují, že po odstavení miminka se vlasy maminky postupně vracejí do původního stavu.

Jak ulevit příliš nalitým prsům?

V tomto případě vám pomohou studené obklady po kojení a teplé obklady a masáže prsou před kojením. Změkčení dvorce u velmi nateklého prsu zajistíte tak, že před kojením trochu mléka odstříkáte. Odborníci také doporučují časté kojení a změny poloh při kojení. 

Ucpaný mlékovod poznáte tak, že vám zduří a zarudne jedno prso. Bolesti pak většinou nedoprovází teplota. Pokud se přidá i teplota, jedná se pravděpodobně o zánět prsu.

Jak situaci řešit?

Zde vám pomohou obklady a masáže stejně jako v případě příliš nalitých prsou. Některé maminky si také nemohou vynachválit teplou sprchu těsně před kojením, během které si jemně rozmasírují bolestivé místo. Léčbu byste také měla doplnit i o paracetamol v dávce dle příbalového letáku, abyste si ulevila od bolesti. 

Během kojení se potom snažte zaujmout s děťátkem takovou polohu, aby bradička miminka směřovala k bolavému místu. Pokud je kojení i tak nemožné nebo se situace i přes léčbu zhoršuje, je určitě vhodné navštívit laktační poradkyni.

Mastitida neboli zánět prsu postihuje maminky nejčastěji v prvním měsíci po porodu a hlavní příčinou tohoto nepříjemného onemocnění jsou prasklinky a jiná poranění bradavek. Většinou zánět přichází plíživě a první varovné signály bývají velmi podobné jako v případě ucpaného mlékovodu.

Horký a bolestivý otok většinou jednoho prsu už ale doprovází i horečka vyšší než 38 °C. Maminka následně může zažívat i celkové příznaky, jako je třes, schvácenost i pocity zoufalství z bolesti, únavy a strachu o to, aby nepřišla o mléko a dál mohla kojit svého drobečka.

Není ale potřeba se bát, i tato komplikace se dá zvládnout. 

Potřebujete pomoc

V případě, že máte mastitidu, nechte si pomoci od tatínka dítěte či od vašich blízkých. Ti by se o děťátko měli postarat, nosit vám jej na kojení a zajistit, abyste se mohla v klidu léčit. Je potřeba zůstat v posteli, kvalitně jíst, hodně pít a snižovat horečku paracetamolem. Opět pomohou také obklady a masáže. 

Nejdůležitější je však důkladné vyprazdňování prsou, a to i toho postiženého zánětem. Je to naprostý  základ léčby zánětu prsu. Je potřeba kojit často, střídat polohy a dodržovat zásady správné techniky kojení. Pokud malý strávník prsa dostatečně nevyprázdní, pak je vhodné přebytečné mléko odstříkat, nebo použít kvalitní a šetrnou odsávačku. 

Při horečce maminky hrozí:  

  • dočasně snížená tvorba mateřského mléka
  • změna chuti mléka, která bývá ovlivněna léky – tento stav je pouze přechodný (trvá pouze v době léčby)

Pokud dítě mléko odmítá, nezapomeňte odstříkávat i v případě, že začnete podávat náhradu. Po léčbě pak můžete opět pokračovat v kojení.

Co dělat, když se situace nezlepší?

Zánět prsu by se určitě neměl brát na lehkou váhu, je sice možné jej při dodržení všech pravidel léčby zvládnout i bez zásahu lékaře, ale jsou i situace, kdy by žena měla navštívit svého gynekologa nebo ambulanci v porodnici. 

Taková situace nastane, pokud se stav kojící ženy do 24 hodin od začátku léčby vůbec nezlepší. V takovém případě pak lékař nasadí antibiotika a probere s maminkou kojení a další postup léčby. Určitě však budou dále nutná i režimová opatření, která jsou popsána výše. 

Prosím berte na vědomí, že informace poskytnuté v těchto článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře.

Pokud vy, vaše miminko nebo někdo z vaší rodiny trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete konkrétní radu od odborníka, tak se prosím obraťte na odbornou lékařskou péči.

Philips AVENT není zodpovědný za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector