Bradavice v podpaží – vše o zdraví

Články z rubriky „Bradavice“

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Mýty o bradavicích

Bradavice, nepříjemný zdravotní i kosmetický problém, mohou potkat každého z nás. Jejich příčinou je virová infekce, kterou se můžeme…

(Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1357x)

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Laserové odstranění bradavic. Hradí ho pojišťovna?

Máte bradavici a stále se vrací? Metod k jejímu odstranění je více a jednou z nich je použití laseru. Výhodou je rychlost ošetření,…

(Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3147x)

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Bradavice: nemoc, za kterou byste měli poděkovat

Jde o banální onemocnění kůže, které má ale v medicíně poněkud výsadní postavení. Patří mezi nemoci, které život nezkracují, ale…

(Preclík | přečteno: 36013x)

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Léčba bradavic: tykejte jim a pořádně jim vynadejte

Bradavice můžeme léčit mechanicky i pomocí chemie, ale není třeba zavrhovat ani staré osvědčené babské metody. Mnoha lidem bradavice…

(Preclík | přečteno: 26752x)

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Bradavice (verrucae) jsou nezhoubné novotvary. Jejich příčinou je virová infekce.

(Kejda | přečteno: 379786x)

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Bradavice jsou kožní výrůstky, které se přenášejí infekční cestou.

(Benáková | přečteno: 26447x)

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Co je to virus

Virus je nebuněčný živý organismus, drobná částice tvořená pouze bílkovinným obalem, pouzdrem, uvnitř kterého se skrývá dědičná…

(Šindelářová | přečteno: 10273x)

Lze odstranit virové bradavice?

Lze odstranit tzv.virové bradavice? Lékařka mi předepsala Retinol,několikrát ‚vypalovala‘ tekutým dusíkem, ale bradavice nemizí. Mám je…

(Jindrová | přečteno: 9823x)

Svědění při tvorbě stařeckých bradavic

Co může způsobovat nesnesitelné svědění celého těla údajně v souvislosti s tvorbou stařeckých bradavic? Jedná se o muže, 80 let.…

(Jindrová | přečteno: 8780x)

Visací bradavičky

Dobry den, zacali se mi tvorit drobne vysaci bradavicky v oblasti krku a podpazi. Jakym zpusobem toto lze lecit a existuje nejaky volne dostupny…

(Jindrová | přečteno: 22682x)

Dotaz na stařecké bradavice

Na ruce se mi dělá tzv. stařecká skvrna nebo bradavice. Další se tvoří na čele, trvá to už asi 3 roky. I když mi bude příští rok 50…

(Jindrová | přečteno: 8915x)

Stařecké bradavice

Prosím!! Jak se zbavit úporného svědění při vytváření stařeckých bradavic?Co vše lze proti tomu dělat?? Děkuji za pomoc!

(Benáková | přečteno: 40697x)

Kondylomata

dobrý den, pře 2roky se mi vyskytly kondylomata…gynekoložka mě léčila potíráním nějakého roztoku, který mě akorát rozežral a bylo to…

(Benáková | přečteno: 13959x)

Bradavice a kuří oka

Úvodní strana » Trápí mě » Pokožka » Bradavice a kuří oka

Bradavice jsou výrůstky na kůži způsobené viry. Na následujících řádcích se dozvíte nejenom více informací o příčinách vzniku bradavic, ale také zde najdete odpověď na otázku ‚Jak na bradavice?‘. Jejich odstranění nemusí být jen záležitostí chirurgického zákroku.

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

 • Bradavice v podpaží - Vše o zdraví Kožní roztok k léčbě bradavic. Kontrolovaně rozruší vrstvu tuhé hrubé kůže na povrchu bradavice a bradavice se tak postupně zmenšuje až vymizí. 249 Kč

Za vznikem bradavic musíme hledat kožní papilomaviry. Ty se vcelku běžně vyskytují u velké části populace, aniž by způsobovaly zdravotní komplikace. Nejčastěji se bradavice vyskytují u mladší části populace a také u osob se sníženou imunitou.

Tyto viry se přenášejí dotykem a na těle infikovaného jedince se mohou projevit i za dva roky od nákazy. Nejčastěji jsou bradavicemi postižená nadměrně se potící části těla (podpaží, třísla) a samozřejmě se často objevují na nohou.

Právě na chodidle můžeme bradavice objevit nejčastěji. Ve velké míře je to zapříčiněno návštěvou místa, na kterém se nachází vyšší počet osob s bosými chodidly (koupaliště, společné sprchy).

Bradavice se mohou vyskytovat i na genitáliích a jsou tak přenášeny i prostřednictvím pohlavního styku. Genitální bradavice patří mezi jednu z nejčastějších pohlavních chorob.

Vhodné je posilování imunity organismu prostřednictvím potravinových a multivitaminových doplňků, dostatečná hygiena inkriminovaných částí těla a také vhodná desinfekce obuvi.

Pokud se již ovšem bradavice na vašem těle vyskytují, máme v našem online obchodu k dispozici mnoho přípravků na jejich odstranění. Za všechny jmenujme mast Bye Wart!, která postižené místo potáhne neviditelným filmem zabraňujícím dalšímu rozvoji onemocnění.

Další přípravek Scholl sprej bradavice zamrazí pomocí tekutého dusíku a ta pak od těla odpadne.

Ať již si na odstranění bradavic vyberete zmíněnou mast či sprej, vždy toto onemocnění předem konzultujte s ošetřujícím lékařem. Pouze ten dovede správně diagnostikovat onemocnění a zvolit jeho nejvhodnější léčbu.

 • Bradavice v podpaží - Vše o zdraví
 • Bradavice v podpaží - Vše o zdraví
 • Bradavice v podpaží - Vše o zdraví
 • Bradavice v podpaží - Vše o zdraví
 • Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Jak odstranit bradavice na obličeji, krku, ale i noze? Domácí léčbu nabízí lékárna

Bradavice charakterizuje hrbolatý a drsný povrch kůže, který nemá jen podobu kulovitého výstupku, ale také tvary ploché a atypické, táhnoucí se na kůži v různé šířce a délce.

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

I když se běžně zaměňují za kuří oka, na rozdíl od nich jsou přenosné, a to kvůli viru HPV – Human papillomavirus.

Bradavice vznikají především na rukou, na prstech, kolem nehtů, na nohou, ale také na krku, obličeji, zádech nebo v oblasti genitálií.

Jejich odstranění je realizovatelné několika metodami, ať už v oblasti medicíny nebo prostřednictvím domácí léčby. Záleží však na tom, o jaký druh bradavic konkrétně jde a v jaké fázi vzniku se nacházejí.

Účinné produkty proti bradavicím

Bradavice nejen na noze a rukou – vznik a dělení

Jednotlivé druhy bradavic se liší velikostí, tvarem, barvou a polohou. Vzniknout mohou jednotlivě, ale i ve shlucích.

Přenášejí se:

 • přímým kontaktem,
 • prostřednictvím předmětů, které byly kontaminovány zmíněným virem.

Jeho ideálními podmínkami na přežití je teplé a vlhké prostředí, a tedy bazény, sprchy, ale také oblečení.

Člověk, který je náchylný na tento druh kožní nákazy má obvykle drobná poranění, ranky či trhlinky na kůži, záděry kolem nehtů nebo oslabenou imunitu. Bradavice se přitom nemusejí objevit ihned.

Jejich inkubační doba od přímého virového přenosu může být i několik měsíců.

Rozlišujeme:

 • Obyčejné (pravé) bradavice se nejčastěji nacházejí na rukou u dětí a dospělých do třicet let. Tvrdý vyvýšený útvar se postupně zvětšuje, ale může zmizet i samovolně, což není v tomto případě neobvyklé.
 • Plantar bradavice jsou druhem bradavic objevujícím se převážně na chodidlech. I proto jsou často doprovázeny bolestmi, jelikož chozením je na ně vyvíjen poměrně silný tlak. Ze začátku jsou jen malým výrůstkem s hladkým povrchem. Ten však postupně rohovatí a nakonec připomíná mozol.
 • Ploché bradavice mají kulatý a plochý tvar světle růžové barvy, obvykle malé velikosti. Ta je vykompenzována jejich větším množstvím, protože se mohou po těle roznést i škrábáním. Najdete je zejména u dětí, ale nevyhýbají se ani dospělým osobám.
 • Genitální bradavice postihují prostředí pohlavních sliznic. Původně malé útvary narůžovělé barvy se spojují do větších hluků. K jejich přenosu dochází pohlavním stykem.
 • Nitkovité bradavice se nejčastěji vyskytují na obličeji, v okolí očí a rtů. Jejich úzký a protáhlý tvar často způsobuje odtržení a následné krvácení, díky kterému dochází k dalšímu rozšiřování.
Zajímavé:  Léčba Tetanu U Psa?

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Bradavice na obličeji, krku, zádech iv podpaží

Buďte opatrní při holení. To platí pro ženy i muže. Výskyt jedné bradavice na tváři totiž poškozením během holení může způsobit její roznesení. Pozor! Není bradavice jako bradavice. I když se může vyskytovat také na krku či v podpaží, právě v těchto oblastech se zaměňují s kožními výrůstky, které se jakoby drží na tenké stopce.

Jde o tzv. fibromy, které vznikají zejména s přibývajícím věkem. Kromě zmíněných míst jsou přítomny i na víčkách či pod prsy. Hlavním rozdílem je, že nejsou infekční.

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Léčba je účinná, bez návratnosti kožních výrůstků. Realizuje se tzv. elektrokauguláciou. Setkat se však můžete is domácím řešením v podobě podvázání fibromu nití, které však představuje určité riziko.

Na bradavice existuje několik účinných odstraňovacích metod

Bradavice mohou vzniknout i zaniknout spontánně, ale pravdou zůstává, že jejich léčba vyžaduje trpělivost. Účinnou léčebnou metodou k jejich odstranění je kryoterapie, která funguje na principu ‚vypálení‘ tekutým dusíkem.

I laser je dobrý pomocník, ale jeho nutností jsou opakované ošetření. Proto mnozí upřednostňují chirurgické odstranění bradavic.

Je třeba poznamenat, že uvedené metody mohou být bolestivé, přičemž nevylučují ani návratnost tohoto virového kožního onemocnění.

3 nejlepší přípravky na odstranění bradavic

Alternativou je kosmetika z lékárny. Ověřené účinky má roztok kyseliny salicylové nebo mléčné, kterým se potírají postižená místa.

Lokální přípravky se doporučují aplikovat na změklé bradavice, například po koupeli, kdy je zaručeno jejich lepší vstřebání. Denně by tak mělo dojít k odloučení vrstev zrohovatělé kůže bradavic.

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Pokud v průběhu měsíce nevidíte žádné změny k lepšímu, poraďte se s dermatologem a zvažte jiný druh léčby. V každém případě je základem úspěchu podchytit léčbu včas, a tedy když bradavice začne vznikat. Jinak je jejich eliminování stále těžší a zároveň rozšíření tohoto kožního onemocnění na těle několikanásobně pravděpodobnější.

Jelikož jde o infekční onemocnění, je třeba mít na paměti i určitá hygienická opatření. K těm základním patří používání vlastního ručníku.

Přírodní léčba bradavic

V boji proti bradavicím můžeme sáhnout i po přírodní kosmetice s esenciálními oleji a výtažky bylin, které pomáhají řešit různé kožní defekty. Pomoci může například Vlaštovičník větší, který stejně léčí i kuří oka.

Babské rady jak odstranit bradavice domácí léčbou

Shluk zrohovatělých kožních buněk, obvykle s malými černými tečkami se dá léčit i přírodní cestou. Než začnete na postižená místa aplikovat tzv. babské recepty, ujistěte se, zda jde skutečně o bradavice.

Jejich podoba je totiž zaměnitelná s dalšími typy kožních onemocnění. K osvědčeným prostředkem patří například citronová kůra namočená v jablečném octu. Přiložte ji na bradavici, přelepte náplastí a nechte působit celou noc. Během dne ji nechte ‚dýchat‘.

Postupně by se měla rozleptat a zmizet.

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Vytvořit můžete i pastu z ricinového oleje a jedlé sody. Nanášejte ji denně dvakrát a přelepte náplastí. Rozdrcený česnek přiložen na bradavice a překrytý obvazem na čtyřiadvacet hodin často dokáže zázraky. Poslední babské radou proti bradavicím je banánová slupkou, kterou byste provázanou obvazem měli nechat působit celou noc.

Sudocrem na akné, neštovice, potničky, mykózu i opary – recenze a zkušenostiPridané: 26.11.2019

Trápí vás nebo vaše dítě podrážděná pokožka? Citlivá a zarudlá pokožka je nepříjemný problém, který má však jednoduché řešení. Představíme vám krém pro každodenní ochranu pokožky…

Bradavice v podpaží

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Bradavice a veruky jsou malé útvary na kůži, se kterými se většina lidí minimálně jednou…

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví

Bradavice jsou drobné kožní výrůstky způsobené virovou infekcí. Typicky se objevují na…

Dobrý den, Co je to? A jak s tím naložit? Děkuji Nikolas Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Pane Nikolasi, na palci nohy máte nejspíše virovou bradavici. Doporučuji pravidelnou hygienu nohou, desinfekci… Celá odpověď

Pane doktore (paní doktorko). Obracím se na Vás s pro mne nepříjemnou situací. Už to mám dlouho a chci se zeptat, zda se jedná o fibrom a nebo genitální bradavice?? Ale nesvědělo to a nesveědi a nic jiného. děkuju za odpověď Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, spíše to vypadá na fibromy než na typická kondylomata. Ale pro jistotu Váš dotaz posoudí ještě… Celá odpověď

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Podle fotografie jde o virová pohlavně přenosná kondylomata. S léčbou se obraťte na kožní ordinaci. Celá odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na drobné bradavičky kolem konečníku, které se mi vyskytly před krátkou dobou. Dá se s nimi něco dělat? Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, Blanko, takto na dálku bohužel nelze určit, zda se skutečně jedná o bradavice nebo o něco… Celá odpověď

Bradavice v podpaží - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Ano, zajdete do proktologické poradny chirurgické ambulance k ošetření. Drobnými výkony se stav může… Celá odpověď

Dobrý den, na bradavice mi byl doporučený Acetocaustin, ten mi vyhovoval a když už jsem se téměř bradavic zbavila přestali ho vyrábět ve formě vodičky. Ve formě Acetocaustin Pen mi to vůbec nepomáhalo. Můžete mi poradit náhradu, která má stejné účinky jako tato vodička? Velice vám děkuji za odpověď Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den paní Kláro. Můžete zkusit Duofilm – ten je volně prodejný, nebo Verrumal – ten Vám mus napsat… Celá odpověď

Přeji dobrý den, od února mám na krku dost uzlin, které nebolí, jsou trochu nad 1 cm ale pod 1,5cm. Byl jsem u doktorky a krev i krevní testy OK. U krční mi paní doktorka řekla, že uzlinky jsou malé a když se nebudou zvětšovat, tak to nemám řešit. Problém je že 1 měsíc zpátky se mi zvětšily už i v… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Matěji. Drobné uzlinky na krku Vás opravdu nemusí znepokojovat. Otázkou je, zda v podpaží máte… Celá odpověď

Zajímavé:  Pálení penisu - Vše o zdraví

Dobry den. Pred dvoma dnami som podstupil odstranovanie bradavice tekutym dusikom. Islo o malu bradavicu cca 2mm. V okoli bradavice sa mi spravila tmava skvrna. Rad by som vedel, ako dlho trva kym bradavica po aplikacii tekuteho dusika odpadne. A ties ci je mozne ze na prvy krat nezmizne a budem musiet… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den Martine. Dotaz je určen spíše pro specialistu a proto Vaši otázku posílám dále k zodpovězení…. Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Pravděpodobně došlo k výronu krve do puchýře, je to zcela běžné. Musíte počkat cca 3-4 týdny, než se… Celá odpověď

Dobry den, potrebovala by som sa poradit. Mam uz dlho pupak( bradavicu) na spicke jazyka . Ako sa da odstranit alebo za akym lekarom treba ist? Neboli, len mi uz vadi a hanbim sa . Dakujem za odpoved. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, doporučuji navštívit stomatologa- zabývá se nemocemi dutiny ústní. Po bližším vyšetření (na… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den. Afekce vypadá jako fibrom, ale jen podle foto vám dg. nikdo nepotvrdí. Nejlépe by bylo navštívit… Celá odpověď

Bradavice jsou běžným problémem, s nímž se alespoň jednou v životě setká každý člověk….

zdravim Vas, objevily se mi zarudle pupinky se suchou kuzi na povrchu. na ruce po jednom, a na trupu ve skupinkach, prilozim foto .. zijeme v UK a nejblizsi termin na koznim mi daji az za 5-6 tydnu, ale sem z toho nervozni, proto pisi Vam, i kdyz chapu, ze mi zarucenou odpoved bez prohlidky dat nemuzete,… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, z přiložených fotografií by jsem řekla, že se jedná o bradavice. Bradavičky se nacházejí kdekoli… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Milý Ondřeji, pravděpodobně se jedná o bradavice virového původu. Celá odpověď

Vystouplé znaménka? Bradavice? Nevím co by to mohlo být, ale vím že můj děda má různé bradavice či znaménka po celém podpaží až na bok těla, chtěl bych se zeltat jestli bych to mohl mít taky a jestli se to dá dát pryč, při holení podpaží mě to vcelku irituje. Děkuji předem za odpověď. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, aktuálně by jsem řekla, že se jedná o folikulitídu, zánět vlasových kořínku, který vzniká… Celá odpověď

V patek jsem byla na vypapalovani bradavic s dusí kem.Mám puchíř na plosce nohy a nejde to prič.Skoušila jsem se toho zbavit s propichovanim ale stále se puchíř naléva . Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Natalie, nechte puchýř tak, nic s ním nedělejte. Měj by sám zaschnout. Propichovala bych až při výraznější… Celá odpověď

Vážený pane doktore či doktorko, potřeboval bych poradit s těmito bílými šupinkami, které se mi vytvořily na penisu, nijak mě nesvědí ani nepálí. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, bohužel projevy na penisu jsou téměř určitě condylomata acuminata, neboli genitální bradavice,… Celá odpověď

Dobrý den, mám takový zvláštní problém, se kterým jsem se ještě nesetkal. Na levém chodidle mám při chůzi v botě u paty nepříjemný pocit (kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak jakoby se ponožka přilepovala k patě a následně zase odlepila). Je to docela nepříjemný a přitom na pravé noze všechno sedí… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, pokud popisované obtíže máte jen v jedné botě, v jiné ne, tak Vám doporučuji tuto obuv nenosit…. Celá odpověď

Dobrý den, obracím se s problémem, který mne už přes rok velmi trápí a není snadné s ním bojovat. Je to zhruba rok a půl, kdy jsem známé půjčila pemzu na nohy, má známá, čehož jsem si později všimla, a to náhodou, měla posetý chodidla bradavicema, nutno dodat, že jsem sama byla zaskočená v jakém stádiu,… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Jano, vzhledem k tomu, že už jste všechny mně známé metody odstranění bradavic vyzkoušela, předám Váš… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den, šíření plochých bradaviček – verrucae planae – pomine, pokud dojde k posílení imunitního systému… Celá odpověď

Dobry den preji,chtel bych Vas pozadat o pomoc,uz delsi dobu mam problemy s temato utvarmi na prostredku dlane a chodidla,svedi to nejde to zastavit,olupuje se to,a praska to,mavam problemy s exzemem ale nevim jestli to je exzem,nevim jestli je to z prace ,nebo je to nejaka vazna choroba.hrozne bych… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, dle mého názoru se jedná o ložiska bradavic, jak na chodidle tak na dlani, kde je centrálně… Celá odpověď

Dobrý den, se synem chodíme na vypalování bradavic, které má na šlapce nohy. Je to nekonečný proces, chodíme s přestávkami již asi 2 roky cca co tři týdny. Paní doktorka bradavice vždy vypálí tekutým dusíkem. Ale bradavice zůstávají stále na místě, není vidět žádný pokrok, syn jich má spíše více,… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, laserové odstranění bradavic na plosce nohy obecně je možné, pokud vím, nehradí ho zdravotní… Celá odpověď

Vyskytují se hlavně u dětí, a to na chodidlech či dlaních rukou. Pozvolna se zvětšují…

Papilomy a bradavice: Jak se jim vyhnout nebo s nimi zatočit? Skalpel není jediným řešením

Nikdo z nás nechce okolí ukazovat nevzhledné výrůstky, které na těle opravdu nemají co dělat. Zvlášť na obličeji se něčemu takovému rozhodně chceme vyhnout.

Jenže ne vždy se to podaří, a potom je každá rada drahá – někdy doslova. Jde o virové onemocnění, bradavice tedy můžeme “chytit” téměř kdekoliv: v bazénu, ve sprchách, ale i při sexu.

Jak se nakažení bránit a jak s bradavicemi a papilomy případně zatočit?

Obezřetnost je na místě

Pokud víme, kde nejčastěji dochází k nakažení bradavicemi a papilomy, tedy hlavně v zařízeních, kde je pokožka vystavena vlhkosti, jako například ve sprchách nebo bazénech, kde navíc většina návštěvníků chodí bez obuvi, a tak je riziko nákzy největší, je nutné úzkostlivě dbát na hygienu, případně do takových prostor vstupovat v odpovídajícím a povoleném obutí. Také při styku je proto nutné dodržovat doporučované zásady a hlavně se vyvarovat promiskuitního chování, které je samozřejmě nejrizikovější.

Zajímavé:  Pravidelná Stolice Je Známkou Dobrého Zdraví?

S papilomy si poradí lékař

Je třeba podotknout, že papilomy vyrůstají z povrchových sliznic, a to zvláště v močových cestách nebo v ústech. Mívají květákovitý tvar a mohou být buď přímo na sliznici nebo s ní jsou spojeny různě dlouhou stopkou.

Jak bylo uvedeno, nejde o zhoubné výrůstky, ale pokud jejich přítomnost způsobuje jakékoliv problémy, je nutné je odstranit – v tomto případě je nutné vždy vyhledat lékaře, protože domácí léčba prakticky není možná. Papilomy je nutné odstranit chirurgicky, což doma opravdu nejde. Nicméně po jejich likvidaci lékaři považují léčbu za ukončenou a není nutné žádné další opatření.

Ani bradavice není radno podceňovat

Papilomy, které vyrůstají na pokožce, jsou běžně označovány jako bradavice, a tady už je možné pokusit se i o přírodní léčbu.

Samozřejmě je nutné objevený výrůstek nejprve konzultovat s kožním lékařem, protože jen málokdo z nás si může být jistý původem takového novotvaru a jeho případnou nebezpečností.

Bradavice (stejně jako již zmíněné papilomy) způsobuje virus HPV, Human Papillomavirus, který napadá buňky pokožky, množí se v nich a způsobuje jejich rychlé množení.  

Likvidace bradavic u lékaře

Lékař si s bradavicí, kterou od nebezpečných nádorů rozezná už na první pohled, rychle poradí jednoduše jejím odstraněním. Použít lze buď teplo, kdy se nádor v podstatě vypálí rozžhaveným drátkem (termokauterem), nebo naopak chlad, kdy je bradavice zmrazena tekutým dusíkem. Obě metody tkáň zničí a léčba je brzy dokončena.

Další možností, kterou lékaři využívají (a je možné ji použít i v domácích podmínkách, protože prostředky na takovou likvidaci bradavic jsou i ve volném prodeji v lékárnách), je likvidace chemická, při níž se na tkáň výrůstku nanášejí speciální látky, umrtvující svrchní vrstvu bradavice, kterou je třeba následně postupně odstraňovat.

Třetí – chirurgickou – metodu, jak se bradavic zbavit, doma určitě zkoušet nebudeme. Není ale pochyb o její účinnosti a také není nutné se jí bát. Lékař tkáň bradavice i její okolí znecitliví a nádorek vyřízne. Jednotlivé metody přitom volí nejen podle velikosti a četnosti bradavic, ale také podle jejich umístění na těle.

Poradíme si doma?

Už za dob našeho dětství existoval kouzelný kámen, kterým se bradavice potíraly. Leptavý prostředek bradavice pomalu ničí, až dojde k jejich vymizení. Stejný prostředek je možné pořídit i dnes.

Pokud bychom ale nechtěli investovat do speciální tyčinky, je možné zkusit propolisovou tinkturu, kterou postižené místo 2x denně potřeme a pokaždé znovu překryjeme novým polštářkem vaty nebo obinadlem a přelepíme. Vždyť je to právě tento včelí produkt, u něhož vědci potvrdili antibiotické a antivirové vlastnosti, stejně jako schopnost posilovat imunitu.

Olejem?

Ano, ani „pouhý“ olej není vyloučen ze seznamu možných pomocníků v boji s bradavicemi. Jde o 100% ricinový olej, kterým můžeme bradavice 2 – 3x denně potírat.

V tomto případě je ale nutné obrnit se větší trpělivostí, protože výsledky uvidíme nejdříve za několik týdnů.Dalším olejem, který pomůže v léčbě bradavic, je tee tree oil.

Několik kapek zředíme malým množstvím vody a bradavice potíráme několikrát denně do doby, než jsme s výsledkem léčby úplně spokojeni.

Ani ocet není ze hry

Řeč je konkrétně o octu jablečném, v němž každý večer namočíme kousek vaty, přiložíme na bradavici a převážeme, aby zůstal po celou noc na místě. Ráno jej odstraníme a postup opět opakujeme až do vymizení nádorků.

Další možnosti

Podle dalších „babských“, ale prověřených rad pomáhá na bradavice rozetřený česnek, ale třeba i banánová slupka nebo fíková šťáva. Ani u jedné z těchto přírodních metod ale samozřejmě není možné počítat s okamžitou odezvou, jakou poskytne chirurgické odstranění. Pro ty z nás, kteří dávají přednost přírodním metodám před chemií nebo skalpelem, mají tyto metody ale určitě svoje kouzlo.

Máte na kůži nehezké výrůstky? Poradíme, co s nimi (ne)dělat

Tyto hrbolky nebo výstupky vypadající na pohled jako bradavičky se označují coby fibromy. Vypadají jako drobné chuchvalce kůže a mají obvykle stejný odstín, jaký má vaše pokožka. Můžete mít jenom jeden, ale vyskytují se i ve větším počtu. Je to zcela individuální.

Najdete je především v místech, kde dochází ke tření, tedy kontaktu kůže s kůží nebo s oblečením. Kromě paží, krku, podpaží a zad je můžete objevit třeba i v tříslech a pod prsy.

Důležité je říci, že jsou fibromy absolutně neškodné. Nejedná se o žádné nádory ani nic podobného. Představují pouze estetický problém, což ovšem může být někomu velmi nepříjemné.

Proč zrovna já?

Na vině je, mimo jiné, genetika. Mohli jste je tedy podědit po rodičích. Dalším rizikovým faktorem je obezita, protože silnějším lidem se zvyšuje pravděpodobnost tření kůže, což je předpoklad pro vznik fibromů. Často se vyskytují ve vyšším věku, přibližně po padesátce (takže se máme na co těšit).

Kožní výrůstky mohou být osamocené nebo ve skupinkách

Jak je můžu odstranit?

Přestože jsou kožní výrůstky, fibromy, neškodné, může dojít k jejich podráždění, zanícení nebo lehkému krvácení. To se stane tehdy, když je například rozškrábnete zipem.

I když můžete najít na internetu mnoho metod a „zaručených‘ rad, jak se jich doma zbavit, raději byste žádnou z nich neměli zkoušet. Jedná se například o podvázání vlastním vlasem, potírání jablečným octem a podobně.

Jenže tím riskujete, že se vám ranka zanítí a vznikne infekce.

S vaším problémem vám pomůže kožní lékař. Mezi nejúčinnější a nejšetrnější metody patří využití tekutého dusíku (zmrazení) nebo laser. Případně se mohou fibromy odstranit chirurgickou cestou (vyříznutí nebo vystřihnutí). Ve většině případů nejde o žádné složité nebo bolestivé zákroky a neměly by vám po nich zůstat ani jizvičky.

Nevšímejte si jich

Jestliže nemáte výrůstky na nějakém viditelném místě, vyplatí se nevšímat si jich. Po jejich odstranění totiž hrozí, že se objeví zase. Dobrou zprávou ale je, že mohou někdy samy odpadnout. Každopádně, kdybyste zaznamenali jakoukoliv jejich výraznou změnu ve vzhledu nebo velikosti, raději navštivte dermatologa.

-šp-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector