Černý hlen – vše o zdraví

S ucpaným nosem a zahleněnými průduškami se běhá špatně. Přečtěte si pár tipů, jak zase co nejrychleji volně dýchat.

Černý hlen - Vše o zdraví

Přiznejme si to. Běžci nepatří mezi příliš trpělivé pacienty. I když nejsme úplně fit, tak vydržet běžecký absťák bývá nesnesitelné.

O tom, zda vůbec při viróze nebo nachlazení vyběhnout, už jsme psali a doporučuji nemoc nepřecházet. Více informací najdete v článku:  https://behejsrdcem.com/clanky/nejlepsi-tipy-jak-vyzrat-na-rymicky-virozy-a-chripky/.

Černý hlen - Vše o zdraví

Co když už ale máte pocit, že vám nic moc není, a jedinou překážkou zůstává nepříjemné zahlenění?

Naštěstí existují silní pomocníci z přírody, díky kterým se můžete zahlenění zbavit poměrně rychle.

Základem by vždy měla být celková úprava jídelníčku. Je fajn vyloučit mléčné výrobky, omezit na minimum bílou mouku, cukr a naopak přidat protizánětlivé potraviny (zázvor, kurkuma..). Navýšit vitamín C (rakytník, šípkový čaj, kysané zelí, amalaki) a zobat přírodní zdroje zinku (např. dýňová semínka, mandle, kešu, baby špenát, luštěninové klíčky).

Černý hlen - Vše o zdraví

Při zahlenění je důležité dbát na dostatečný příjem tekutin – ideální jsou různé bylinkové čaje. Bylinky můžete používat ve formě tinktur, které se dají běžně koupit v prodejnách zdravé výživy.

Černý hlen - Vše o zdraví

Bylinky na odhlenění

Podběl lékařský

Podběl se používá už stovky let pro svou schopnost snižovat množství hlenu v plicích a průduškách. Navíc zklidňuje sliznice. Pomáhá nejen při kašli, zánětu průdušek a dalších nemocech dýchacích cest, ale umí ulevit i při astmatu.

Jitrocel kopinatý

Jitrocel se používá především na zmírnění kašle a podrážděné sliznice. Aktivní látky v listech mají antibakteriální, protizánětlivý a detoxikační účinek. Jitrocel zmírňuje suchý kašel a brání tvorbě hlenu v plicích.

Bez černý

Čaj z bezových květů je takovým univerzálním lékem na všechny nemoci z prochlazení. Podporuje pocení, ničí choroboplodné zárodky a pomáhá čistit zahleněné průdušky.

Plicník lékařský

Plicník se většinou používá v kombinaci s dalšími bylinkami (na zahlenění se používá např. v kombinaci s jitrocelem, fenyklem, tymiánem a mateřídouškou). Pomáhá při většině nemocech dýchacích orgánů.

Tymián obecný

Tymián je velmi účinná bylinka na ucpané dýchací cesty. Má silné antibiotické účinky. Tymián můžete použít nejen do čajových směsí, ale skvělý je i na inhalace (hrst tymiánu dáte do větší misky nebo hrnce, přelijete litrem horké vody a pak už hezky přes hlavu ručník a nadechovat zhluboka. Odvar z tymiánu můžete přidat do koupele.

Černý hlen - Vše o zdraví

Inhalace

K inhalacím se dá využít různých směsí bylin (např. u rýmy se mi osvědčila kombinace světlík, majoránka a proskurník), nebo můžete použít i Vincentku (přivedete k varu a pak stejně jako u bylinných inhalací nadechujete nosem s ručníkem přes hlavu).

Černý hlen - Vše o zdraví

Další pomocníci

Křen

Silice v křenu pomáhají velmi účinně rozpustit hlen v nosních dutinách i v plicích a průduškách.

Recept na jablečný křen:

Křen a jablko (v poměru 2:1) najemno nastrouhejte, zakápněte šťávou s citrónem a doslaďte medem. Denně pak můžete užívat 3x denně jednu čajovou lžičku.

Černý hlen - Vše o zdraví

Cibule

Cibulová šťáva na kašel

Dvě velké cibule nakrájejte na kolečka a posyptee 2-3 lžícemi cukru. Cibule pustí šťávu, kterou užívejte několikrát denně 2 lžičky.

Cibulový čaj

Oloupanou větší cibuli nakrájejte na kolečka, zalijte horkou vodou a povařte 5 minut. Potom ještě nechte 10 minut odstát, přeceďte, doslaďte medem a můžete pít. Cibuli můžete povařit i s kouskem zázvoru, skořicí a hřebíčkem – čaj pak bude ještě účinnější.

Černý hlen - Vše o zdraví

Rýmovník

Při rýmě je skvělý rýmovník – více v článku https://behejsrdcem.com/clanky/nebavi-vas-behat-s-ucpanym-nosem-poridte-si-rymovnik/

Černý hlen - Vše o zdraví

Lotosový kořen na rýmu i kašel

Lotosový kořen moc lidí nezná, ale já na něj nedám dopustit. Na zahlenění zabírá velmi rychle. Lotosový kořen podle čínské medicíny posiluje plíce a průdušky, ulevuje při nachlazení a podporuje léčbu rýmy a zánětů dýchacích cest i dutin. Sušená kolečka kořene koupíte v prodejnách zdravé výživy. Lotosový čaj mohou bez obav používat i malé děti nebo kojící maminky.

Jak připravit čaj z kořene lotosu

Kolečko sušeného lotosu na chvilku namočte do 300 ml vody, přidejte špetku soli a 10 až 15 minut povařte. Odvar můžete dosladit medem. Samotný kořen se dá sníst posypaný cukrem, anebo ho můžete nakrájet do polévky nebo salátů.

Černý hlen - Vše o zdraví

Užitečný tip na závěr

Asi znáte z lékárny přípravek ACC long nebo jiné přípravky s účinnou látkou NAC (acetyl-l-cystein)

NAC rozpouští hustý hlen v průduškách a podporuje jeho vykašlávání. NAC se úspěšně používá při léčbě vlhkého kašle (dávkování u dospělých je 200mg 2–3× denně).

Zajímavé:  Léky Na Artritidu Na Předpis?

Kromě toho se v medicíně NAC používá při předávkování paracetamolem nebo při léčbě virových onemocnění a neurologických onemocnění (např. Parkinsonova choroba aj.).

NAC koupíte nejen v lékárnách, ale i v obchodech se sportoví výživou (obvykle za výhodnější cenu :-)). NAC totiž není jen mukolytikum (lék na odkašlávání), ale je to i látka, která umí zpomalovat proces stárnutí.

 NAC totiž zvyšuje v těle hladinu antioxidantu glutathionu (jeden z nejsilnějších antioxidantů), který může zmírnit poškození buněk, urychlit regeneraci nebo zotavení ze zranění . Často ho proto používají i sportovci, kteří mají hodně intenzivní tréninky.

NAC jim pomáhá snížit poškozování svalů a celkově podporuje zdravý imunitní systém (doporučuje se většinou 500mg denně).

Přestaňte se ptát ostatních: „Tak co mám vlastně jíst? Co vlastně jíst před tréninkem a co po tréninku? Jak jíst, když chci hubnout a jak, když chci nabírat svaly?“

Naučíme vás výživě rozumět – žádné obecné rady nebo počítání kalorií, ale praktické sestavování jídelníčku na míru nejen vzhledem k vašim tréninkům a cílům, ale i vzhledem k vašemu somatotypu.

Více o studiu, přihláškách i reference studentů najdete na stránkách Kurzu sportovní výživy.

CERTIFIKOVANÝ KURZ (NEJEN) SPORTOVNÍ VÝŽIVY

Více informací naleznete zde: KURZ (NEJEN) SPORTOVNÍ VÝŽIVY

Co vše dokáží vlašské ořechy

Vlašské ořechy už svým tvarem a povrchovou strukturou, který připomíná mozek, evokují zdravotní benefity pro zdraví mozku (brainfood), ale tím to nekončí. Podporují snížení hladiny špatného cholesterolu v těle, zlepšují metabolismus a působí proti vzniku diabetu. Mají také protizánětlivé účinky, podporují proces hubnutí a podporují drobnou náladu. 

Vlašské ořechy jsou plody ořešáku, které mají jadřince schované ve skořápce, které obsahují významné množství živin, bílkovin, antioxidantů, esenciálních mastných kyselin (EFA), sacharidů, vitamínů a esenciálních minerálů. Vlašské ořechy jsou zdrojem minerálů (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, mangan a selen) a vitamínů (vitamin C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, vitamin E, K, A, beta-karoten, lutein a zeaxantin.

Vlašské ořechy a jejich účinky na zdraví:

  • potravina pro mozek, zvyšují aktivitu mozku (vitamíny skupiny B, omega 3, jód, selen) – brainfood
  • zdroj energie pro tělo (vhodné jako svačina na zahnání hladu a nasycení)
  • podporují zdraví srdce (omega-3 a mono nenasycené mastné kyseliny – 72%)
  • snižují špatný cholesterol (LDL) a zvyšují hladinu dobrého cholesterolu (HDL)
  • snižují riziko vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění
  • podporují zdraví kostí (EFA) – zvyšují absorpci a usazování vápníku a zároveň snižují vylučování vápníku v moči
  • zlepšují metabolismus v těle, podporují růst a vývoj, tvorbu spermií, trávení a syntéza nukleových kyselin
  • snižují diabetes II. typu
  • snižují riziko rozvoje aterosklerózy
  • působí jako prevence vzniku rakoviny (fenolové sloučeniny a antioxidanty)
  • snižují záněty v těle a jejich nepříznivé účinky
  • podporují zdravou pokožku, vlasy a nehty
  • podporují zdravý spánek (mohou být součástí večeře, nejlépe je namočit ve vodě)
  • díky obsahu omega 3 působí proti podrážděnosti, depresím, stresu a hyperaktivitě
  • posilují sexuální potenci a plodnost (díky vysokému obsahu manganu) 
  • prospívají zdraví očí (lutein a zeaxantin)
  • více
  • Dávkování: 30-50g za den, nebo jedna hrst
  • Skladování: suché, chladné a temné místo do teploty 20°C
  • Použití: pro přímou konzumaci, do snídaňových směsí, jogurtů, zákusků atd. 

Jak regenerovat ořechy, aby byli téměř čerstvé?

Ořechy by měly být ve vodě louhovány minimálně 24 hodin. Během té doby je dobré vodu vyměnit, stačí 2x-3x. Není to časově nijak náročné, ale výsledek vás určitě překvapivý. Ořechy, které tímto způsobem získáte, jsou velmi lahodné a téměř k nerozeznání od těch z nové sklizně.

Jak pražit vlašské ořechy?

vlašské ořechy získávají pražením zvláštní chuť. Předehřejeme troubu na 180 stupňů celsia a vlašské ořechy rozprostřeme v jedné vrstvě a pečeme 8-10 min. až jsou ořechy hnědé a krásně voní. Nebo můžeme vlašské ořechy pražit na suché pánvi 3-5 min. při středně vysoké teplotě a za stálého míchání. 

Jak uchovávat vlašské ořechy

díky vysokému obsahu tuků vlašáky rychle žluknou, proto pokud je chcete skladovat déle, ponechte vlašské ořechy ve skořápce v uzavřené nádobě (aby neabsorbovali pach jiných potravin) dobře vysušené skladované v chladnu (v ledničce nebo mrazáku vydrží až jeden rok) a teprve krátce před použitím je vyloupeme, případně dále zpracujeme (mletí, strouhání, krájení..) 

  • skladování v ledničce – uchováme 5-6 měsících v uzavřené nádobě, aby nenasály pachy jiných potravin
  • v mrazničce vydrží až jeden rok
  • nevyloupané ve skořápce vysušené skladované na temném a suchém místě při teplotě 5-15 stupňů vydrží až 4 roky
  • můžeme konzervovat v medu se skořicí, vydrží více jak 2 roky
  • v mikrovlnce 1,5 min pustíme na plný výkon naplněné sklenice 0,5 – 0,7l , pak sklenice vyjmeme a zavíčkujeme
  • dáme vyloupaná jádra do sklenic a zavíčkujeme, dvacet minut povaříme ve vodě teplé asi osmdesát stupňů
  • pokud jsou ořechy hořké, je to znamení, že jsou žluklé
Zajímavé:  Jaké Léky Nebrat V Těhotenství?

Kde koupit vlašské ořechy?

Ořechy, použití a účinky – články:

Černý hlen - Vše o zdravíČerný hlen - Vše o zdravíČerný hlen - Vše o zdravíČerný hlen - Vše o zdravíČerný hlen - Vše o zdravíČerný hlen - Vše o zdraví

Černý hlen - Vše o zdraví

Základním problémem při léčbě kašle bývá špatné určení druhu kašle. Pokud máte pochybnosti, vyplatí se o koupi vhodného přípravku poradit s lékárníkem. Pokud vás při kašli trápí i bolesti, chytají vás silné záchvaty nebo spatříte hleny s příměsí krve, rozhodně je načase jít k lékaři.

Utlumovat kašel léky není vždy správná cesta. Zvláště nevhodné je potlačovat vlhký kašel, který je zdraví prospěšný. Vykašláváním se zbavujete hlenu a jiných cizích látek v dýchacích cestách. Když nastoupí produktivní kašel, nemusíte ihned zamířit do lékárny. Stačí den počkat, dokud nezeslábne. A slabší kašel může ustoupit i spontánně.

Pokud se rozhodnete léčit vlhký kašel bez lékaře, chybu můžete udělat už při koupi volně prodejných léků a jejich kombinování. Zatímco některé sirupy proti kašli zlepší hygienu dýchacích cest a pročistí je, jiné podrážděnou sliznici uklidní a tím kašel zmírní.

Užívat je najednou je však nevhodné! Výsledkem může být hlen, který se vám nebude dařit vykašlat.

Kašel je nejčastější příznak onemocnění dýchacího ústrojí. Podle délky trvání dělíme kašel na akutní (trvající po dobu kratší než tři týdny) a chronický, za který je považován kašel trvající déle než tři týdny. PharmDr.

Ivana Lánová, vedoucí lékárník BENU Lékárny v Mladé Boleslavi, upozorňuje: „Důležité je, zda se jedná o kašel suchý, zpravidla spojený s drážděním v krku, kdy pacient nevykašlává hlen, nebo produktivní, často doprovázený bolestí na prsou, kdy pacient vykašlává hlen snadno či obtížněji.

Vykašlávaný hlen nemusí vždy pocházet z dolních dýchacích cest, ale může se jednat o hlen, který stéká z nosu či dutin, tedy tzv. zadní rýmu.“ Podle doktorky Lánové jsou pro léčbu tohoto typu kašle vhodná antitusika, která kašel tlumí. K dispozici jsou volně prodejná kodeinová či nekodeinová.

Kodeinová antitusika mají centrální mechanismus účinku – snižují citlivost centra pro kašel. Jejich dlouhodobé podávání může vést ke vzniku závislosti, a proto je potřeba dodržovat přesně dávkování a pokyny lékárníka. Pro léčbu produktivního kašle se doporučují mukolytika, která snižují viskozitu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání.

Dále je možné použít léky s účinnou látkou guajfenesin, která pomáhá uvolnit hlen, usnadňuje jeho transport a vykašlávání. Již od dob starověku se k léčbě kašle používaly také byliny a používají se dodnes. Jednou z nich je břečťan popínavý, dále také jitrocel a mateřídouška. Alternativou či doplněním klasické léčby může být i léčba homeopatická.

Stačí jen nevědomky užít několik přípravků se stejnými účinnými látkami a riskujete nepříjemné závratě nebo bolesti hlavy. Pletou se hlavně obchodní názvy léků, u kterých je účinná látka stejná, nebo jsou účinné látky chemicky velmi příbuzné. Obezřetní byste měli být i při lécích z domácí lékárničky. Pro jistotu si vždy schovejte příbalový leták.

Nedoporučuje se také současné podávání antitusik a mukolytik, neboť může dojít k útlumu kašlacího reflexu se současným nahromaděním hlenu v dýchacích cestách. Často se také stává, že se v průběhu akutního onemocnění mění i typ kašle, a podle toho je třeba zvolit správnou léčbu.

Pokud si nejste jisti, který lék je pro vás v určité fázi kašle nejhodnější, zeptejte svého lékaře nebo lékárníka.

Zatímco při suchém kašli se doporučuje pít více tekutin, při produktivním kašli jejich příjem zvyšovat netřeba. Neplatí to však v případě, že máte zvýšenou teplotu nebo se nadměrně potíte. Tehdy se doporučuje pít více, ale ne čehokoli. Káva se v tomto případě nepočítá za tekutinu, protože tělo odvodňuje.

Zajímavé:  Porucha Vstřebávání Živin Příznaky?

Sáhněte po čajích, které podporují vykašlávání. Vhodná je i voda a minerálka, zato byste se měli vyhnout studeným perlivým nápojům a alkoholu. Podle odborníků by minimální příjem tekutin neměl klesnout pod jeden a půl litru za den.

Účinným domácím pomocníkem proti kašli je pak cibulový, lipový a bazalkový čaj, ale i odvar z jablečných slupek či z mateřídoušky.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock a archiv redakce Pokud kašel trvá déle než tři týdny.Je-li přítomna horečka vyšší než 39 °C (zejména u dětí a seniorů).Pokud pacient obtížně dýchá.Pokud pacient vykašlává krev (i nitky krve), hnisavý hlen.Při bolesti na hrudi.

Vhodným způsobem, jak imunitu posílit a snížit tak riziko onemocnění, je dodat tělu důležité látky. To jsou například enzymy, které se dají doplnit ve formě enzymatických léků zvyšujících obranyschopnost organismu. Pozitivní vliv má také užívání probiotik, vitaminu C a skupiny B, zinku nebo třeba i rybí olej s omega-3.

Velmi oblíbeným přírodním imunostimulantem je tak například echinacea neboli třapatka nachová. Je prokázáno, že její uživatelé jsou opravdu méně náchylní k běžnému nachlazení. A pokud onemocní, je doba průběhu nachlazení výrazně kratší.

Z dalších osvědčených léčivých rostlin je pak mezi pacienty velmi oblíbený i rakytník řešetlákový, šišák bajkalský, lichořeřišnice, ženšenové přípravky nebo grapefruitová jadérka. Pro vysoký obsah vitaminu C pak i šípek, černý bez nebo citrusové plody.

Umělé doplňování vitaminů ani ostatních látek však nikdy nemůže plně nahradit příjem živin z vyváženého a pestrého stravování. I to je jeden z důvodů, proč i lékárny neustále rozšiřují sortiment zdravé výživy.

PharmDr. Filip Smetana, vedoucí lékárník BENU Praha 10, Jabloňová

Další informace najdete v lednovém vydání měsíčníku Zdraví.

Rýma a vykašlávání při detoxikaci organismu

Jakmile tělo začne čistit svůj lymfatický systém, do očistného procesu se aktivně zapojí dutiny, plíce a většina ostatních tělesných tkání. Nezastavujte tento přirozený proces! Je to jediný správný způsob, jak zlepšit funkčnost buněk a zahájit regeneraci vašeho těla.

Zpočátku budete pozorovat, jak vám z těla vychází spousta hlenu. Tento hlen může být čirý, žlutý, zelený, ba dokonce hnědý nebo černý. Občas v něm můžete spatřit i krev. Nepropadejte panice. Tato krev už tam nějakou dobu je.

Nahromaděný hlen je kyselý a může vyvolat zánět a krvácení tkání. Mohou se objevit silné bolesti krku. Jsou způsobeny tím, že hlen a toxiny se snaží dostat ven ze tkání. Nejlepší je neužívat žádné kapky proti kašli.

Musíte-li, užívejte jen přírodní kapky.

Účinky čistícího procesu mohou sahat od mírných (vlhký nos a slabý kašel) po velice prudké, se silným vykašláváním hlenu z průdušek a plic. Tyto důkladné čistící procesy mohou být nepříjemné a někdy i děsivé. Avšak věřte, že tělo ví, co dělá.

Tělo bude vylučovat jakýmkoli otvorem, jenž se mu k tomu bude hodit, včetně kůže, uší, nosu,úst, ledvin a střev. Pokud detoxikujete moc rychle a jste silně toxičtí, může tělo dokonce vytvořit v kůži prasklinu a vyloučit toxiny tudy.

Například jedna pacientka detoxikovala tak rychle, že se jí otevřela kůže nad pupkem a vyhřezl malý tumor. Totéž jsem viděl u detoxikujících kvadruplegiků, kteří byli plní toxinů, protože se nemohli pohybovat.

Můžete také pociťovat bolesti v celém těle. Relaxujte. Nebudete-li energií plýtvat, vaše tělo se samo důkladně pročistí. Mějte radost z těchto ‚léčebných‘ neboli ‚očistných‘ procesů. Jsou pro vaše zdraví nezbytné. Někdy to může trvat i několik měsíců, než tělo začne takto reagovat. Hlavně nepřestávejte s detoxikací.

Mnoho lidí v sobě nahromadilo síru z různých léků, která působí jako největší brzda lym-fatického systému. Tato síra musí pryč z vašich tkání, aby lymfatický systém mohl efektivně fungovat. Protože lymfa je médiem pro přenos imunitních buněk a kanalizačním systémem napojeným na každou buňku v těle, je nesmírně důležité udržet tento systém aktivní. Buďte trpěliví a vytrvalí. Až pocítíte, jak vaším očištěným tělem proudí životní síla, poznáte, že detoxikace měla smysl.

Detoxikujte vždy, když potřebujete zvýšit energii a alkalizovat tělo. Dovolte tělu, aby se čistilo samo.

Zdroj: Robert S. Morse – Zázračná detoxikace, nakladatelství Eminent

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector