Červená vyrážka – vše o zdraví

Ve školce a škole si děti najdou spoustu kamarádů. Čím více dětí je v kolektivu, tím je větší riziko, že se nakazí viry a bakteriemi. Z nevinného kýchnutí kamaráda máte doma pacienta s horečkou a vyrážkou. A právě vyrážky vám napoví, co to asi váš mrňous domů přinesl.

Syndrom ruka – noha – ústa

Červená vyrážka - Vše o zdraví

Příznaky nemoci ruka – noha – ústa

Po propuknutí onemocnění má dítě horečku, je slabé, malátné, mrzuté. Může to vypadat jako chřipka. Pár dní poté se mu na a v ústech objeví vyrážky, pro které dítěti nechutná jíst. Později vyrážky projdou i na ruce a nohy. Hojný výsyp na rukou a nohou může způsobit až slezení nehtů. V těžších případech se může přidružit i zánět mozkových blan.

Léčba nemoci ruka – noha – ústa

Nemoc ruka – noha – ústa zvládnete s dítětem za týden až deset dní. Na svědění zabírají antihistaminika, horečku nad 38 °C zmírníte léky proti teplotě. Dbejte, aby nemocné dítě pilo dost tekutin, protože hrozí dehydratace. Zvyšte mu příjem vitaminů, vařte mu lehkou, kašovitou stravu a nevystavujte ho sluníčku.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

S nemocným dítětem nevycházejte z domu, nemoc je snadno přenosná. Připravte se na týdenní až 10denní ošetřování člena rodiny.

Prevence nemoci ruka – noha – ústa

Prevencí této nemoci je důkladná hygiena rukou po použití toalety, příchodu zvenčí, před jídlem a před přípravou jídla, po přebalování miminka. Děti s příznaky choroby držte mimo kolektiv.

Spalničky

Červená vyrážka - Vše o zdraví

Spalničky jsou závažným dětským onemocněním, které může přejít do zápalu plic, průdušek, centrálního nervového systému a v závažných případech může skončit smrtí. Mimořádně nakažlivý virus se přenáší kašlem a kýcháním, ale i při mluvení.

Příznaky spalniček

Spalničky probíhají ve dvou fázích. Osm až jedenáct dní po nakažení se u dítěte objeví příznaky jako při chřipce či jiném běžném virovém onemocnění – je malátné, neklidné, bolí ho bříško, má horečku.

Přidruží se rýma a štěkavý kašel a v ústech vyskočí bílo-červené skvrny, tvořící až povlak. Oči slzí. O tři–čtyři dny teplota klesne. Po klesnutí teploty se v druhém stadiu objeví vyrážka za ušima, na obličeji, na krku a postupně na těle a teplota opět stoupne.

Klesat začne, když vyrážky dosáhnou chodidla. Symptomy se pomalu ztrácejí a kůže se loupe.

Léčba spalniček

Léčba spalniček spočívá v klidu na lůžku a při světloplachosti v tmavé místnosti. Člověk, který překonal spalničky, je vůči nim už imunní. Proti spalničkám je možné očkování.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Teprve když odezní všechny příznaky spalniček, můžete dítě poslat zpět do školy nebo školky.

Prevence spalniček

Prevencí spalniček je očkování a přeočkování dětí. Neočkované děti by se měly vyhýbat nemocným se spalničkami.

Plané neštovice

Červená vyrážka - Vše o zdraví

Vysoce nakažlivé onemocnění planých neštovic způsobuje lidský herpetický virus. Nejvíce postihuje předškoláky a mladší školáky. Čím později člověk plané neštovice dostane, tím větší komplikace hrozí. Hlavně u těhotných žen jsou plané neštovice nebezpečné dvojnásobně – pro matku i pro vývoj dítěte. Po překonání planých neštovic zůstává v těle neaktivní virus, který se ale může probrat a projevit jako pásový opar.

Příznaky planých neštovic

Zhruba po dvou týdnech od nakažení se při zvýšené teplotě na těle, obličeji a ve vlasech objeví malé červené flíčky, které se mění na vodnaté svědící puchýře. Ty praskají a tvoří se stroupky. Celý proces jedné vyrážky trvá do čtyř dnů a krusty odpadnou za jeden až tři týdny. Pupínků může být až pět set.

Léčba planých neštovic

Plané neštovice speciální léčbu nepotřebují. Zatímco má dítě teplotu, udržíte ho na lůžku, ale pak se mu už ležet nebude chtít. Mělo by však mít klidový režim. Důležité je, aby dost pilo, a také mělo dostatek vitaminů. Stravu upravte na bezmasou a nedráždivou, tedy málo soli, pepře.

První dva dny dítě nekoupejte, pak pouze krátká koupel v trošce hypermanganu, řepíku, heřmánku, bazalce a následná sprcha bez mýdla. Při utírání dávejte pozor, abyste krusty neodloupli, zůstaly by po nich jizvy.

Proti svědění si v lékárně vyžádejte účinný prostředek, i když podle nejnovějších metod se vyrážky nedoporučuje natírat ničím.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Protože plané neštovice jsou vysoce nakažlivé, dítě musí být po celou dobu trvání nemoci izolované doma. Podle průběhu neštovic se bude léčit dva až tři týdny. Zpět do školky či školy může jít až po doporučení lékařem.

Prevence planých neštovic

Před planými neštovicemi se můžete bránit očkováním. Kdo už plané neštovice překonal, je vůči nim imunní.

Šestá nemoc

Červená vyrážka - Vše o zdraví

Šestou nemoc nebo-li roseolu dostanou nejčastěji děti mezi 6. měsícem a 2. rokem života. Vyvolává ji herpetický virus, přenáší se kapénkovou cestou, takže stačí kýchnutí nebo slabé zakašlání. Zpravidla se šestá nemoc vyskytuje na jaře.

Příznaky šesté nemoci

Asi deset dní od nakažení dostane dítě náhle horečku, která může trvat tři dny až týden. Když klesne, na trupu se objeví vyrážka a odtud se rozšiřuje na celé tělo. Po zatlačení vyrážka zbledne. Dítě může mít zvětšené lymfatické uzliny i kašel.

Léčba šesté nemoci

Léky na roseolu, tedy šestou nemoc, neexistují. V léčbě šesté nemoci se zaměřte na snižování vysoké horečky léky, zábaly, vlažnou sprchou a na pravidelné pití tekutin, abyste předešli dehydrataci.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Po návratu teploty do normálu, zmizení všech vyrážek a případného kašle.

Prevence šesté nemoci

Šesté nemoci se dítě může vyhnout tak, že se nebude kontaktovat s nemocnými dětmi.

Spála

Spálu způsobují bakterie, které jsou schopny měsíce přežívat na předmětech. Častěji se však spála přenáší kapénkovou infekcí.

Červená vyrážka - Vše o zdraví

Příznaky spály

Asi tři dny po nakažení může mít dítě příznaky jako při angíně. Bolí ho hrdlo, má oteklý hltan a mandle. Tyto příznaky ale mohou chybět, pokud se spála dostala do organismu přes kůži, a ne dýchacími cestami.

Lymfatické uzliny jsou bolestivé a zvětšené, v ústech naběhnou afty a na jazyku se vytvoří bílý povlak. Po pár dnech povlak zmizí, na jazyku se objeví malé pupínky a změní barvu na malinovou.

Nesvědivé vyrážky se začnou objevovat na krku a hrudníku, podbřišku, vnitřní straně stehen, v podpaží. Kůže se může oloupat.

Léčba spály

Bakteriální infekci vyléčí antibiotika. Spolu s nimi podávejte dětem probiotika. Horečku snižujte léky proti teplotě. Dítě potřebuje ležet a hodně pít. Po skončení léčby je vhodné provést vyšetření moči, zda bakterií nenapadly i močové cesty.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Po vyléčení se ze spály, resp. po dobrání antibiotik by mělo dítě ještě týden zůstat doma, kvůli důkladně rekonvalescenci.

Prevence spály

Prevencí spály je nekontaktování se s nemocnými, vlastní nádobí, dodržování hygienických zásad.

Jaké nemoci hrozí dětem z pískoviště?

Pátá nemoc

Vyrážkou na kůži se projevuje i pátá choroba. Způsobuje ji virus, nebezpečný zejména pro těhotné ženy a lidi s oslabenou imunitou. Zatímco předešlé onemocnění napadají zejména mladší děti, pátá nemoc se nevyhýbá ani 15letým teenagerům.

Příznaky páté nemoci

Příznaky páté nemoci se mohou objevit až tři týdny po nakažení. Nemocný je nakažlivý ještě dříve, než se příznaky objeví.

Ty u dětí v málo a u dospělých ve více případech zahrnují slabost, bolesti kloubů, teplotu, ale spolehlivým příznakem páté nemoci je vyrážka.

Projevuje se zejména u dětí do 10 let a to nejprve červenou skvrnou na tváři, odkud se šíří na tělo. Přibližně po 5–10 dnech začne vyrážka mizet. Jakmile se vyrážka objeví, dítě již není infekční.

Zajímavé:  Jak Vyvolat Menstruaci Leky?

Léčba páté nemoci

Pátá nemoc se léčí jako jiné virové onemocnění. Nemocný potřebuje ležet, pít dostatek tekutin, jíst lehkou stravu. Horečku snižujte léky.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Dítě přestává roznášet virus, když se objeví první vyrážky. Mezi děti však může jít až poté, co vyrážka zmizí.

Prevence páté nemoci

Riziko nakažení se pátou nemocí se snižuje dodržováním hygienických zásad.

Posilte dětskou imunitu přirozeně

Zdroj: wikipedia.sk, wikipedia.org, detskechoroby.rodinka.sk, solen.sk, kidshealth.org, primar.sme.sk, choredieta.sk

Kožní vyrážka – příčiny, léčba, prevence

Červená vyrážka - Vše o zdraví

Je výsev skvrn, pupínků nebo puchýřků na kůži. Může se objevit i na sliznicích. Příčiny mohou být nejrůznější. Jsou případy, kdy vyrážka sama zmizí, ale jestli trvá déle než týden, je vhodná konzultace s lékařem Ideálně specialistou – dermatologem. Vzniku kožních vyrážek lze do určité míry předejít správnou péčí o kůži.

Červená vyrážka - Vše o zdraví

Kůže

Kůže (gr. derma) je orgán pokrývající naše tělo a odděluje tak vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí. Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje 1,6 až 1,8 m². Kůže se skládá ze tří základních částí, pokožky, škáry a podkožního vaziva.

Jaké jsou příčiny kožní vyrážky?

Příčina mnohých kožních onemocnění je stále neznámá. Pro zjednodušení dělíme příčiny na zevní a vnitřní.

Zevní příčiny

  • Sluneční záření
  • Podráždění kůže ři alergická rekace na rostliny, léky, chemikálie, potraviny
  • Kožní onemocnění, infekce, viry, mykózy
  • Poštípání hmyzem

Vnitřní příčiny

  • Užívání léků
  • Porucha imunity
  • Onemocnění či zhoubné nádory vnitřních orgánů

Příznaky kožní vyrážky

Přesnou diagnózu konkrétního kožního onemocnění určí lékař dermatolog. Zde jsou základní příznaky běžných potíží.

  • svědění,
  • červené vřídky,
  • pupínky a puchýřky,
  • kožní zarudnutí, skvrny.

Typy kožního onemocnění

Kožní onemocnění, alergie kůže nebo infekce, které se projevují kožní vyrážkou, může být celá řada. Jaké jsou ty nejznámější?

Kopřivka – urtikárie

Říkáme ji „vyrážka”. Vypadá jako odřenina, ale jedná se o alergickou reakci. Obvykle svědí či pálí. Může být různých velikostí, jednotlivé vyrážky se mohou postupně spojovat do rozsáhlejších ploch.

Projevy se mohou vyskytnout kdekoli a trvat od několika minut do několika dní. Urtikárie bývá způsobena léky, potravinami a jejich přísadami, teplotními výkyvy či infekčním onemocněním.

Účinnou pomocí, pokud vyrážka přetrvává, jsou antihistaminika.

Ekzém

Ekzém není nakažlivý, kůže je jen zčervenalá, suchá a svědí. Příčinou ekzému může být nevhodné mýdlo, které podráždí vaši pleť, různé alergeny a dokonce i stres. Přesná příčina vzniku ale není známa. Ekzém se často vyskytuje na rukou, zejména v místech, kde se ohýbají. Předepsaná medikace záleží na ošetřujícím lékaři.

Opary

Malé, bolestivé puchýře na rtech jsou způsobeny virem herpes simplex. Opary jsou velmi nakažlivé a trvají asi deset dní. Příčin je mnoho – horečka, přílišné pobývání na slunci, stres nebo hormonální změny (menstruace). Pro účinnou léčbu se používají antivirotika.

Pásový opar

Oproti běžnému oparu není nakažlivý. Projevuje se pálením, brněním nebo velmi citlivou pokožkou. Nenápadná vyrážka se postupně mění v bolestivé puchýřky, jejichž „životnost” trvá kolem dvou týdnů. Pásový opar se nejčastěji vyskytuje na trupu a v oblasti hýždí, ale objevit se může úplně kdekoli. Léčí se antivirotiky, steroidy, někdy bývají zapotřebí i antidepresiva.

Růžovka – rosacea

Je velmi častá dermatóza, která se nesprávně zaměňuje za akné, avšak vyskytuje se až v dospělosti. Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže. Příčiny vzniku růžovky jsou zatím nejasné. Zčervená nos, brada, tváře, čelo a také oči. Postupem času se může zarudnutí sílit až na brunátný vzhled s jasně viditelnými cévkami. Když nepomáhají lék, může následovat např. laserová terapie.

Alergie z rostlin

V případě alergie na některé rostliny, může dojít k rychlému zanícení kůže. To je pochopitelně individuální. Ale třeba kontakt s břečťanem, pryskyřníkem či blatouchem způsobuje vyrážku u mnoha lidí.

Začíná zarudnutím a otokem, po pár hodinách či dnech se stupňuje svědění. Vyrážka trvá obvykle dva týdny, ulevit mohou studené obklady, v případě horšího průběhu jsou potřeba antibiotika.

Jestli máte alergické reakce kůže na nejrůznější „jedovaté rostliny“, je dobré se jim příště vyhnout.

Citlivá pleť

Někdy může kožní vyrážka vzniknout jen díky jemné pleti. Červené skvrny, podráždění, suchá, hrubá místa, to vše mohou být projevy citlivé pleti. Tento typ pleti vyžaduje pečlivé ošetření vhodnými produkty kosmetiky, které obsahují účinné látky, určené k obnově přirozených funkcí pleti.

Akné

Typické akné vytvářejí zanícené ucpané póry potních žláz. Většinou jsou vidět na obličeji, hrudníku nebo zádech. Způsobují to jednak hormony, jednak bakterie. Tyto mastné plochy kůže, na kterých se vám akné často zjevuje, byste měli podrobovat pravidelné hygieně, tedy uchovávat čisté. Nedoporučuje se „vymačkávání vřídků”, protože po něm může zůstat jizva, navíc hrozí infekce.

Kožní výrůstky

Jsou to vlastně malinké laloky tělové či tmavší barvy, které visí na kůži. Obvykle na krku, hrudníku, zádech, v podpaží, pod prsy nebo v oblasti třísel, většinou u žen a starších lidí. Nejsou nebezpečné a v drtivé většině případů nezpůsobují žádnou bolest, pokud nedojde k jejich podráždění, kupříkladu oděvem. Lékař je může odstranit vyříznutím či vypálením.

Jaterní skvrny

Někdy se označují jako „stařecké” skvrny. Nejspíš proto, že se tyto hnědé či šedé skvrny objevují převážně u seniorů, nejsou však způsobeny přímo stárnutím.

Může za to sluneční svit, proto je nacházíme hlavně na rukou a obličeji – a na osoby vyššího věku zcela logicky svítilo slunce déle.

Často pomáhají pouhé krémy, ale je vhodné vyhledat lékaře, aby se vyloučila možnost vážné kožní choroby (melanom).

Bradavičky

Bradavice jsou nezhoubné nádorky (novotvary) způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Nejčastěji se objevují na ruce a prstech. Mohou se šířit z člověka na člověka, případně prostřednictvím kontaktu s něčím, co používá daná osoba.

Prevencí je se jich nedotýkat, případně přelepit náplastí a udržovat v suchu. Bradavičky jsou zcela neškodné, bezbolestné a po čase mnohé samy zmizí. Jestliže ne, existují na to léky.

Pokud nezaberou, přichází na řadu vypalování chemikáliemi (tekutý dusík), laserové či chirurgické zákroky.

Melanom

Je velmi nebezpečný typ rakoviny kůže, který vzniká v kožních buňkách, které produkují kožní pigment. Nejtypičtěji se objevují na plochách těla, které vystavujeme slunečnímu záření jen nárazově.

Může vzniknout jak normálně na bílé kůži, tak na podkladě mateřského znaménka. Díky tomu, že je na povrchu kůže a je barevný, můžeme ho snadno odhalit a včas zahájit léčbu. Neodkládejte návštěvu u lékaře.

Lupénka

Je neinfekční vyrážka, projevující se většími červenými skvrnami s odlupujícími částečkami kůže. Příčina lupénky není známa. Většinou postihuje pokožku hlavy, lokty, kolena a dolní části zad. Může se vracet celý život. Léčba zahrnuje medicínské přípravky aplikované na kůži, světelné terapie, léky standardně užívané ústy, injekce nebo infuze.

Svrab

Je infekční kožní nemoc způsobená parazitem. Projevuje se vyrážkami, nepříjemným svěděním a kožními změnami v podobě oděrek pupínků a skvrn. Toto kožní onemocnění se přenáší obvykle přímým fyzickým kontaktem (včetně sexuálního) s vyrážkou, méně přes předměty, např. lůžkoviny.

Původcem svrabu je mikroskopický roztoč, který se jmenuje zákožka svrabová. Léčba probíhá obvykle pomocí masti a krémů s obsahem látek, které zákožky zničí. Tyto přípravky je však nutno aplikovat na celé tělo. V místě, kde mast není nanesena, mohou zákožky přežívat.

Léčebnou kúru, během které je nemocnému doporučeno se nemýt, je nutno podstoupit opakovaně.

Zajímavé:  Priznaky Infarktu U Muzu?

Červená vyrážka - Vše o zdraví

Jak si pomůžu sám?

U komplikovaného kožního onemocnění je třeba navštívit lékaře specialistu. U běžných vyrážek si vystačíte s následujícím doporučením.

  • Nemyjte pokožku mýdlem, sprchujte se vlažnou vodou.
  • Po koupeli ošetřete kůži zvláčňujícím krémem.
  • Snažte se kůži neškrabat.
  • Dopřejte se uklidňující koupel z léčivých přísad na zklidnění pleti.
  • Používejte jen vlastní ručníky.
  • Udržujte kůži suchou, důkladně se po koupeli osušte.
  • Noste prodyšné prádlo.

Jeden příběh nakonec

Marta, 26 let: „Už je to asi už rok, co se u mě objevila kopřivka. Alespoň jsem si to myslela. Nejdřív se mi to udělalo na nohách. Takový zarudlý flekance. Myslela jsem, že to za pár dní přejde, jestli to není ze špatně vymáchaného prádla. Ale začalo to svědit. Drbala jsem se jako ty opce v ZOO.

Zašla jsem si na kožní, doktorka mě předepsala mastičku a prášky. Za týden jsem měla jít na kontrolu. Jenže protože mě ta kopřivka nezmizela, tak mě doktorka poslala na krev a k tomu na další vyšetření, jestli nemám v těle zánět. No, jenže žádný zánět nezjistili, a ta kopřivka mě ani po těch prášcích nezmizela.

Navíc se mě začala objevovat na břiše, zádech no prostě všude.

Byla jsem z toho fakt zoufalá, až se mně chtělo brečet, protože to hrozně pálilo a svědilo a vůbec to nechtělo zmizet! Snažila jsem se vynechávat ostrý jídla, po kterých by to snad mohlo taky být, oblečení jsem si začala prát v dětských prášcích, no zkoušela jsem prostě všechno možné a žádný výsledek.

Tak jsem se objednala na alergologii, tam mě udělali vyšetření a taky nic nezjistili. Jenom jsem dostala jiné prášky, které mě naštěstí zabraly. Nakonec jsem přišla na to, že mě ta kopřivka asi naskákala od nervů. Začalo to tím, když dceři byl rok a nechodila a doktor nás posílal na vyšetření. Na 18 měsících začala chodit a kopřivka najednou úplně zmizela. Normální stres…“

Kožní onemocnění, ať běžné, tak i vážné, nám svými nepříjemnými projevy komplikuje život. Pro správnou aplikaci léčebných prostředků či vhodnou léčbu je třeba přesné diagnózy onemocnění. S tím vám nejlépe poradí dermatolog. Lékař, který se specializuje na vyšetření a léčbu kůže. Důležitá je také prevence. Také alergie může být příčinou nejrůznějších vyrážek kůže.

Zdroj: foto – Pixabay

Pozor na dětskou vyrážku: Může znamenat i vážnou nemoc | Žena.cz

Z jednoho pupínku si většinou nic neděláme. Pokud se ale dítě obsype v obličeji nebo jinde na těle, měli bychom navštívit lékaře.

Vyrážka totiž nepřichází sama od sebe, zpravidla bývá příznakem nějaké nemoci. A může to být klidně i nemoc vážnější, vyžadující lékařkou péči. Co všechno vyrážka signalizuje? Může to být alergie, atopický ekzém, borelióza, pátá a šestá nemoc, ale také plané neštovice nebo spála.

Alergie nenápadná i nepřehlédnutelná

Alergie se projevuje různě: několika droboučkými pupínky, ale i rozsáhlými, splývajícími fleky. Přidat se může také horečka. Pokud vyrážku provázejí jiné alergické reakce jako dušnost, zvracení, průjem, otoky, dráždivý kašel, určitě vyhledejte lékaře. Jestliže má alergie lehký průběh, podejte sami doma protialergické léky (dithiaden, zyrtec, claritine).

Atopický ekzém trápí děti i dospělé

Příznaky atopického ekzému se rozdělují do tří fází. Kojenecká forma začíná ve 3. měsíci života červenými pupínky až puchýřky se šupinami nebo mokváním na tvářích. Ekzém výrazně svědí, děti jsou neklidné a nemohou spát.

Při druhé, dětské formě, se ekzém postupně stěhuje z obličeje do loketních a podkoleních jamek. Svědění způsobuje nové kožní projevy.

Doporučujeme: Neštovice mohou být nebezpečné

Atopický  ekzém může propuknout i v dospělosti, a to až u desetiny lidí. Může se také sdružovat s řadou dalších onemocnění jako astma, senná rýma, alergie, migréna či ichtyóza.

Borelióza: zákeřný nepřítel

Prvním signálem nákazy boreliózou jsou skvrny. Většinou se jedná o ploché skvrny s různými odstíny červené, a to především na končetinách.

Při podezření zajděte hned k lékaři, který vás pošle na vyšetření specifických protilátek z krve a předepíše antibiotika.

Rozhodně nepodceňujte, pokud se tato nemoc zanedbá, může mít vážné důsledky, včetně trvalého poškození nervového nebo oběhového systému.

Pátá nemoc začíná v obličeji

Pátá nemoc či pátá dětská nemoc neboli erythema infectiosum je virové infekční onemocnění. Vyrážka se při něm nejdříve objeví v obličeji a posléze se šíří na ruce i nohy. Je rudá, slévá se do velkých ploch ve tvaru prstenců. Někdy může svědit. Trvá 10 až 12 dní a léčí se klidem na lůžku.

Šestou nemoc prozradí horečka

Také šestá nemoc či šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění. Jako první ho oznamuje vysoká horečka, která trvá asi tři dny.

Teprve když teplota klesne, začne se na zádech a na tělíčku šířit vyrážka. Je růžová a někdy může být dokonce fialová. Šestá nemoc trápí dítě několik dní.

Dopřejte mu klid na lůžku a při teplotě podávejte paralen. Nezbytná je izolace.

Plané neštovice: puntíkatá nemoc

Neštovice jsou charakteristické tím, že se na těle dítěte zobrazí všechna stádia nemoci současně. Z růžových flíčků se stanou bezbarvé puchýřky, které se potom změní ve stroupky. Vyrážku nejprve zpozorujete ve vláskách, brzy se však rozšíří po celém těle. Puchýřky mohou být i na ústní sliznici.

Dítě je nakažlivé až deset dní, dokud se nevyloupne poslední stroupek. Aby pupínky tolik nesvědily, napřed se dezinfikují a potom se mažou tekutým pudrem – na dětské kůži tak vznikají malebné fialové a bílé puntíky, vděčný motiv pro rodinnou fotografii. Důležité je v tomto stadiu dohlédnout, aby se děti neškrábaly. Když se stroupek strhne, zůstávají po něm jizvy.

Spála – tady končí legrace

Spála je nepříjemná nemoc, která končí i v nemocnici. Vyrážka se objevuje druhý den po nákaze. Pupínky jsou velké jako špendlíková hlavička.

Nejprve se objeví na hrudníku a poté se rozšíří na celé tělo mimo úst. Dítě má nález v krku jako při angíně: červenou sliznici v puse, nápadně bledou kůži kolem úst.

Charakteristický je povleklý jazyk, který po sloupnutí barvou připomíná povrch maliny. Spála se léčí antibiotiky.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Mám postižené dítě: Přestaňte na nás tak koukat!

Stát nám zasahuje i do sexu. Co všechno reguluje?

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Příznaky a léčba plenkové vyrážky

Anthony J. Mancini

Každé dítě, které nosí plenky, má sklon k opruzeninám. I když se vyskytují běžně, dítěti způsobují nepříjemné pocity a je důležité jim zabránit nebo je účinně léčit.

Znaky, které napoví

Dokážete je snadno rozpoznat: dítě má červený podrážděný zadeček s naběhlými pupínky v partiích pod plenkou. Jestliže vyrážku také doprovázejí zarudlé červeno-růžové pupínky kolem zarudlého místa pod plenkou nebo kolem úst dítěte, mohla již postoupit do stadia kvasinkové infekce, kterou je třeba léčit lokálně aplikovaným lékem proti plísním.

Jelikož vám děťátko nemůže slovy sdělit, co přesně mu je, vyjádří nejspíš, co ho trápí, pláčem a podrážděností, zvláště při přebalování a možná i ztrátou chuti k jídlu.

Co způsobuje opruzeniny?

Většina případů opruzenin je způsobena podrážděním kůže vlhkostí pod plenkou. Změny pH kůže, poškození kůže bílkovinami ve stolici a sekundární infekce způsobená bakteriální nebo kvasinkovou infekcí jsou hlavními viníky. Zde uvádíme další časté příčiny:

Nedostatečné čištění partií pod plenkou

Vzhledem k tomu, že opruzeniny jsou způsobeny změnami pH, které vznikají spojením moči a stolice, musíte velmi pečlivě odstranit jakékoli zbytky výkalů z jemné dětské pokožky.

Zajímavé:  Léky Na Léčbu Rakoviny?

Použijte jemné dětské čisticí ubrousky nebo dětskou žínku a teplou vodu. Na citlivou kůži postačí obyčejná voda, i když některé zadečky budou potřebovat i trochu mýdla. Neotírejte kůži hrubou žínkou.

Vyrážku to ještě zhorší a vašemu dítěti to bude nepříjemné.

Málo časté přebalování

Studie uvádějí, že kojenci, kteří jsou přebalováni alespoň 8x denně, mají opruzeniny méně často.

Častá výměna plenek je důležitá ještě ze dvou důvodů: Dlouhá vlhkost způsobuje větší náchylnost kůže k opruzeninám a čím déle je v kontaktu moč se stolicí, tím déle budou enzymy ve stolici dráždit kůži miminka. Super-absorpční plenky mohou přispět k odvedení moči od kůže dítěte a od stolice.

Kvasinkové infekce

Jakmile je kůže vašeho děťátka vystavena vlhkosti příliš dlouho, stane se náchylnou ke kvasinkové vyrážce, což je odolnější forma opruzenin. Léčba antibiotiky může způsobit průjmy a ty mohou spustit kvasinkovou infekci.

Tuto vyrážku rozpoznáte díky napuchlým červeno-růžovým pupínkům nebo pupínkům s bílými tečkami hnisu v okolí zarudlé skvrny pod plenkou. Bílá místa může mít děťátko i v puse a vás možná budou bolet prsa při kojení.

Zavolejte svému dětskému lékaři, který předepíše antiplísňovou léčbu, jestliže budou příznaky přetrvávat.

Prevence a léčba

Tady se dovíte, jak opruzeninám předcházet hned od začátku:

• Měňte plenku hned, jak se dítě počůrá nebo pokaká. • Pečlivě očistěte děťátku partie kolem genitálií po každé stolici a nechte je oschnout. Pokožku netřete moc silně nebo moc rychle. • Zadeček dítěti namažte silnou vrstvou ochranné masti nebo vazelínou.

• Čistou plenku příliš neutahujte, ale raději do ní nechte proudit trochu vzduchu. • Vyzkoušejte plenky s intenzivní absorpcí nebo s vrstvou vazelíny na vrchní straně, které se pokožka dítěte dotýká. • Důsledně prohlížejte partie pod plenkou, pokud miminko bere antibiotika nebo má průjem.

• Často mu plenky vyměňujte.

Zde uvádíme několik osvědčených metod, jak léčit opruzeniny, když už nastanou: • Často dítě přebalujte, abyste snížily vlhkost pokožky.

• Dopřejte pokožce vzduch tím, že necháte děťátko několikrát denně chvíli bez plenky (plenku nebo žínku si nechte někde po ruce pro případ pohotovosti).• Po stolici očistěte zadeček pečlivě a osušte jej, než přiložíte novou plenku.

• Aplikujte silnou vrstvu masti obsahující oxid zinku nebo vazelínu, nebo mast, kterou vám doporučil lékař, abyste zabránili kontaktu podrážděné pokožky s močí.

• Když všechno ostatní selže, vyzkoušejte jinou značku plenek nebo jiný prací prostředek, pokud používáte textilní pleny.• Vyzkoušet můžete také papírovou plenu s vazelínou na vrchní straně.• Zavolejte do poradny, pokud vyrážka za několik dnů nezmizí nebo pokud se objeví puchýřky nebo hnisavé pupínky.

Diagnostika podle obličeje

Jestliže některý orgán onemocní, na obličeji se nemoc projeví ve formě vyrážky nebo zarudnutí. Existuje rčení, že ‚tvář je zrcadlem duše‘. V tomto případě může být doplněna o význam ‚i zrcadlem vnitřních orgánů.‘

Čelo je možné chápat jako promítací plátno střevního traktu, přičemž jeho spodní část diagnostikuje činnost tenkého střeva a vrchní – střeva tlustého: v místě, kde vám začínají růst vlasy – zde se promítají poruchy močového měchýře, také spodní část brady směrem ke krku odpovídá analogickým odchylkám močového měchýře; stav žlučníku je zobrazen na spáncích. Jestliže je jeho činnost narušena, na spáncích se vytvoří vyrážka a zarudnutí, kterou často doprovází bolest hlavy v této oblasti. V některých případech může začít pacientovi žloutnout pleť: – zažloutnutí očního bělma také doprovází prudké, jindy chronické poruchy funkce žlučníku.

Při chronickém onemocnění jater je možno zaznamenat vznik poruchy funkce čelisti. V počáteční etapě onemocnění je čelist bolestivá při pohmatu, přičemž levý čelistní kloub odpovídá levé části jater, pravý – pravé části.

Tváře nás mohou informovat o stávajících onemocněních plic. I zde platí jednostrannost orgánů, to znamená, že pravá tvář odpovídá pravé plíci a levá – levé. Při poruchách plic se na nich někdy vyskytuje vnik cévní kresby nebo stálého zarudnutí. Tvar plíce je opakován tvarem vystouplé části tváře, přičemž vrchní část líce – je vrcholek plíce a spodek odpovídá spodní části plíce.

  • Křídla nosu patří také k projektové zóně dýchací soustavy, konkrétně průdušek: při onemocnění průdušek je na nich možné pozorovat zčervenání, vyrážku a velké póry; srdeční poruchy se projevují na špičce nosu a poukazují na srdeční arytmii. Některá onemocnění srdce se vyznačují vznikem červených skvrn v horní části levé tváře; sinalá (namodralá) barva úst se často objevuje v souvislosti s narušenou činností srdce a poruchou krevního oběhu; symbolický trojúhelník mezi nosem a ústy má namodralou barvu – označuje stav ohrožení života, infarkt, srdeční nedostatečnost, spojený s porušením pravé strany srdce, poškození srdeční přepážky; bolestivý dotyk na obočí také ukazuje na poruchu činnosti srdce
  • Kořen nosu – naznačuje zónu odchylek v činnosti slinivky břišní a žaludku,
  • Dutina ústní společně se rty zobrazuje stav žaludku,
  • Praskliny v koutcích úst ukazuji na poruchu v zúžené části konce žaludku.
  • Praskliny nebo některé další projevy na retní sliznici, například opar, zobrazují poruchy velkého nebo malého zakřivení žaludku, přičemž platí, že horní ret – malé zakřivení, spodní ret – velké.

Zvýrazněné okolí očí – oči jsou oteklé, zarudlé, potemnělé atd. – vymezuje onemocnění ledvin. Pokud se na tomto místě vytvoří vyrážka, je to znamení o vzniku cysty nebo předpokladu k jejímu vytvoření. Tukové pupínky v okolí očí poukazují na špatnou činnost ledvin a možnosti vytváření písku a kamenů v ledvinách.

Brada je promítací zónou pohlavních orgánů člověka. Zarudnutí brady nebo vyrážka na bradě zobrazuje onemocnění vedlejších pohlavních orgánů a vaječníků u žen. U mužů nasvědčuje o onemocnění prostaty. Tato zóna také zobrazuje poruchy v oblasti malé pánve.

Křivý nos označuje genetickou podobnost na jednoho z rodičů. Zakřivení nosu vlevo – člověk je podobný otci, vpravo – matce. Pokud máte rovný nos, tak je to půl na půl. Ke křivému nosu však můžeme přijít i po úrazu.

Pacientovy oči zobrazují jak psychický stav, tak i odchylky fyzického charakteru. Jestliže vám slzí oči při východu z tepla do zimy, vaše tělo má nedostatek draslíku.

Pokud často bez příčiny začnete plakat, tak zvýšená plačtivost poukazuje na hlubokou neurózu, nebo na onemocnění sleziny.

Velmi zvětšené oční zřítelnice upozorňují na poruchu vegetativní nervové soustavy. Rozšířené oční zřítelnice svědčí o strachu, nervozitě a vnitřním neklidu. Úzké zřítelnice poukazují na zdravou fyzickou a psychickou kondici.

Jsou pro jevem vytrvalosti, energičnosti, houževnatosti, trpělivosti a dobré odolnosti organizmu.

Nevelké zřítelnice člověka nad šedesát let naznačují jeho potencionální dlouhověkost a dobrou koordinaci činnosti jeho tělesných orgánů a žláz s vnitřní sekrecí.

Pokud se na vás dívá člověk a má bílý pás bělma nad oční duhovkou nebo pod ní, svědčí to o jeho potlačovaném stresu. Takový člověk není schopen kontrolovat své emoce a činy.

Můžete od něho očekávat různé nepředpokládané reakce, jakými je vražda nebo sebevražda.

Dlouhé setrvání v takovém rozpoložení může mít za následek nejenom poruchu centrální nervové soustavy, ale také poruchy vnitřních orgánů:

  1. prsní sval z levé strany krku promítá poruchy vegetativní nervové soustavy;
  2. bolestivost ve spodní části krku blíže k hrtanu při dotyku prsty, zduření okolí hrtanu zleva nebo zprava a také v oblasti hrdelní jamky, vytvoření vyrážky v tomto okruhu upozorňuje na poruchu štítné žlázy.
  3. Zdroj: Jelena Svitko – Tajemství přírodní léčby, nakladatelství Eugenika

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector