Červené fľaky na koži – vše o zdraví

Červené fľaky na koži - Vše o zdraví

Zdroj: Shutterstock

Červené fľaky na koži - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Některé zdravotní obtíže můžeme odhalit pouhým pohledem. O tom, co se děje v našem těle vypovídá i stav pokožky, nehtů nebo vlasů. Lékaři z nich mohou zjistit, že trpíte úzkostí, velkou mírou stresu, zažívacími problémy nebo třeba cukrovkou.

Červená oční víčka 

Opuchnutá, červená nebo povislá oční víčka a malé hrudkovité výrůstky kolem nich můžou být příznakem alergie nebo podráždění od kosmetických přípravků. Nejčastěji za to může řasenka, oční stíny nebo šampon. To vyšlo z výzkumu očního lékaře Roberta Abele z Delaware Ophthalmology Consultants ve Wilmingtonu.

Při kontaktu s alergenem se na pokožce nejčastěji objevuje červené místo, které svědí nebo pálí. Kromě toho se může objevit i kopřivka, ekzém nebo dokonce olupování kůže. Mezi nejčastější kosmetické přípravky, které způsobují alergické reakce jsou šampony a kondicionéry, barvy na vlasy, parfémy, deodoranty a antiperspiranty, dezinfekční prostředky a tělová mléka.

Příčinou opuchnutých očních víček ale může být i alergie na některé potraviny. Nejčastěji jsou to mléčné výrobky, ořechy, vajíčka, ryby, sója, pšenice, citrusy nebo jahody. Někteří lidé tak mohou reagovat i na tea tree olej nebo propolis.

Tmavé skvrny na krku

Pigmentové skvrny sametového vzledu na kůži vzadu na krku a v podpaží bývají jedním z příznaků cukrovky. Doktor Robert Gabbay z Harvard Medical School’s Joslin Diabetes Center říká, že tyto tmavé skvrny na pokožce jsou ukazatelem, že vaše tělo začíná být odolné vůči inzulínu.

Pokud si tedy všimnete tmavé skvrny v tělesných záhybech, pravděpodobně máte nadváhu nebo trpíte obezitou. Pokud se navíc ve vaší rodině vyskytuje cukrovka, je vhodné navštívit lékaře, který vám zkontroluje hladinu glukózy v krvi. Podle doktora Gabbaye stačí zhubnout sedm procent tělesné váhy, a tím snížit riziko rozvinutí cukrovky až o dvě třetiny.

Červené fľaky na koži - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Ocet, káva, brambory, projímadlo. Těchto 11 hollywoodských celebrit šokuje svou péčí o pleť

Okousané nehty

Okusování nehtů může být důsledkem stresu, nudy, nebo dokonce perfekcionismu. Psychiatr Gregory Thorkelson z UPMC Western Psychiatric Institute and Clinic v Pittsburghu říká, že i kdyby nebyla úzkost přímou příčinou kožních problémů, může je rozhodně zhoršit. Ve stresu se vždy zhorší atopický ekzém nebo lupénka.

Stres negativně působí na naše zdraví a také na vzhled pokožky. Hormony, které se v těle při stresu vyplavují, oslabují ochrannou bariéru pleti, pokožka je vysušená, ztrácí jas a zdravou barvu. Objevují se červené žilky, kruhy a váčky pod očima nebo hluboké vrásky.

Kvůli stresu člověk také vypadá starší. Když se mračí, dělají se mu vrásky. Někteří odborníci říkají, že kvůli stresu můžeme vypadat i o deset let starší. Důležité tedy je starostlivě pečovat o svou pleť, vyhýbat se stresovým situacím a spát dostatečné množství hodin.

Barevné skvrny na vulvě

Červené, hnědé, bílé, růžové nebo černé skvrny na vulvě a v jejím okolí jsou podle doktorky Lauren Streicher z Feinberg School of Medicine at Northwestern University nutné hlídat. Zvláště pak, pokud se zvětšují či hrubnou je na čase navštívit kožního lékaře. Vždy se nemusí jednat o zhoubný melanom, ale raději nic nepodceňujte.

Je zajímavé, že podle doktorky Streicher je možné, že se melanom objeví na pokožce, která se na slunku nevystavovala. Navíc lékaři oblast vulvy při prohlídkách nekontrolují, tak si to musí ženy pohlídat samy. Ideální by samozřejmě bylo, abyste ztratily stud a lékaře o tuto prohlídku jednou za rok požádaly.

Suchá pokožka a polámané nehty

Extrémně suchá pleť, slabé vlasy, křehké a lámavé nehty můžou být znamením poruch štítné žlázy.

Endokrinoložka Minisha Sood z Lenox Hill Hospital v New Yorku vysvětlila, že kožní problémy může způsobit snížená funkce štítné žlázy nebo naopak její zvýšená funkce.

Snížená funkce se projevuje nejčastěji křehkými nehty, slabými vlasy a naopak zvýšená funkce může způsobit hrubou suchou pokožku na loktech a kolenou.

Červené fľaky na koži - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Zdravé opalování – poškození kůže sluncem

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Jak to ale udělat, aby lékař nemusel právě tam, kam slunce chodí až moc?

Červené fľaky na koži - Vše o zdraví

Jak jsme si řekli v minulém článku o opalování, v létě musíme kůži chránit především před spálením. Když je kůže spálená, velmi bolí, pálí a člověk se mnohdy ani nevyspí. Po pár dnech se kůže zhojí, ale často se může sloupat a tím nás připraví o kýžené zhnědnutí.

Spálení není ale jen akutní problém. Daleko horší jsou jeho dlouhodobé následky, jelikož kůže si všechna spálení moc dobře pamatuje. Ztráta elasticity pleti a zvýšená tvorba vrásek může být pro některé z nás učiněná noční můra, ale slunce na naší kůži dokáže napáchat daleko větší a závažnější škody. Co nám může slunce způsobit kromě spálení?

Zhoubné nádory

Největším strašákem mezi komplikacemi v důsledku nadměrného slunění je rakovina kůže, z jejíchž forem je nejobávanější melanom. Je to nádor vzniklý přeměnou buněk tvořících pigment. Bývá agresivní a snadno metastazuje (rozšiřuje se do jiných částí těla).

Za vznik melanomu může především UV-B záření, přičemž největším rizikem je opakované spálení kůže, zejména v období dětství a dospívání. Svůj vliv má také výskyt melanomu v rodině, světlost kůže či vyšší počet znamének na těle.

Kůži je potřeba aspoň jednou ročně pořádně před zrcadlem zkontrolovat a podezřelá znaménka nechat vyšetřit kožním lékařem (dermatologem).

Dermatolog může znaménko vyříznout a poslat na histologické vyšetření, čímž se odhalí, zdali se znaménko nezvrhlo v nádorové bujení. Může vám to zachránit život.

Podezřelá znaménka by se také proto nikdy neměla odstraňovat laserem bez konzultace s dermatologem.

Jak poznat nebezpečná znaménka – pravidlo ABCDE

  A – asymetrie (asymetry) – znaménko je nesouměrné, nemá pravidelný oválný či kulatý tvar
  B – okraje (border) – znaménko nemá ostrý okraj, má neohraničené výběžky;
  C – barva (colour) – znaménko nemá jednotnou barvu (část je tmavší až do černa, nebo dokonce „hraje všemi barvami“)
  D – průměr (diameter) – znaménko je větší než 6 mm
  E – vývoj (evolution) – pigmentová skvrna se mění v čase

Červené fľaky na koži - Vše o zdraví

Pravidlo ABCDE

Bod E je ze všech nejdůležitější, protože u některých typů melanomu se příznaky A, B, C a D vyskytovat nemusí. Hlídáme tak jakékoli změny, především změnu velikosti a barvy, ale také zda znaménko svědí nebo krvácí.

Bazaliom neboli bazocelulární karcinom

Existují i další typy rakoviny kůže, na které si také musíme dát pozor. Nevznikají z buněk tvořících pigment, nejsou to tedy změněná mateřská znaménka. Jde zejména o tzv. bazaliom neboli bazocelulární karcinom.

Ten postihuje obvykle starší lidi a zpravidla bývá umístěn na hlavě, obličeji či horní části trupu. Bazaliom má mnoho podob, může připomínat malý lesklý uzlík či bulku, otevřenou ránu, načervenalou skvrnu či růžový výrůstek.

Prakticky nikdy nemetastazuje, ale k okolní tkáni se chová velmi destruktivně.

Spinaliom neboli spinocelulární karcinom

Méně častý, ale závažnější než bazaliom, je pak spinaliom neboli spinocelulární karcinom. Ten se také objevuje spíš u starších lidí a může vznikat ve zdravé kůži, ale i třeba v jizvách či vředech. Vypadá jako tuhý, postupně se zvětšující uzel růžové až červené barvy, ale i barvy kůže. Poměrně rychle roste, může vředovatět a také metastazovat.

Zajímavé:  Doplatek Na Léky Důchodci?

Také pro vznik těchto nádorů hraje zásadní roli poškození UV paprsky, dbejte proto na důslednou ochranu před sluníčkem pomocí přípravků s ochranným faktorem. A když už se podezřelá změna kůže objeví, je nutné neodkladně vyhledat lékařskou pomoc, dříve než bude pozdě.

Pigmentové skvrny

Oproti rakovině kůže se problém s pigmentovými skvrnami tváří jako legrace. Přesto ale dokáže potrápit mnoho žen z estetického hlediska. Nejvíc potrápí skvrny na obličeji a na rukou, kde také nejčastěji vznikají.

Hlavní podíl viny na vzniku pigmentových skvrn nese vždy UV záření, ostatní faktory jejich vznik usnadňují. Nejdůležitější je tedy ochrana před sluncem. Přípravky s ochranným faktorem bychom měli začít používat nejpozději od dubna, kdy už slunce začíná mít sílu. Kdo má ale k tvorbě skvrnek sklony, měl by se chránit celý rok. Především nesmíme opomenout hřbety rukou.

Velmi nebezpečné je slunění po kosmetických či estetických procedurách (např. depilace chloupků v obličeji, chemický peeling). Kůže je podrážděná, proti slunci se brání zvýšenou tvorbou kožního barviva melaninu a mohou tak vznikat trvalé pigmentové skvrny. Někdy mohou skvrny vznikat jen přechodně – např. v těhotenství, kdy po porodu často samy mizí.

Skvrny vznikají také při zhoršené funkci jater a blednou po detoxikační kúře. Doporučuje se také zvýšený přísun vitamínů B3 (niacin), C a E, ovoce a listové zeleniny. Nezdravá strava může mít také svůj vliv na tvorbu pigmentových skvrn. Vyhýbejte se proto průmyslově zpracovaným potravinám a jídlům z fast foodu.

Příčiny vzniku pigmentových skvrn

  UV záření, slunění bez použití přípravku s ochranným faktorem
  stáří
  dědičnost
  kolísající hormonální hladiny (těhotenství, menopauza, hormonální antikoncepce)
  špatná funkce jater
  látky zvyšující citlivost kůže na světlo (např. bergamotová silice v parfému, třezalka)

Prostředky k vybělení kůže

Pokud se nám pigmentové flíčky již vytvořily, nemusíme je pouze zakrývat makeupem. Dnes máme k dispozici velký výběr přípravků pro bělení pigmentových skvrn. Jsou to krémy a séra od různých značek (např. SynCare, Fytofontána, Bioderma, Eucerin, Topicrem, NeoStrata atd.).

Pokud ale ani po dlouhodobém používání bělícího prostředku nedojde ke zlepšení, je vhodné přistoupit k radikálnějšímu řešení problému. Pigmentové skvrny se pak dají odstranit např. laserem, intenzivním pulsním světlem, laserem či chemickým peelingem. Tyto procedury se pro dosažení kýžených výsledků musí obvykle několikrát opakovat.

Po zákroku je nutné se vyhnout slunění a soláriu a kůži pečlivě chránit přípravkem s vysokým ochranným faktorem, aby nedošlo k opětovnému vzniku pigmentové skvrny.

Alergie na sluníčko

Mezi další nepříjemnosti, které nám může intenzivní slunění způsobit, patří sluneční alergie.

Často se ale nejedná o alergii na slunce v pravém slova smyslu, ale stav, kdy se jinak zdravá pokožka začne po slunění chovat jako alergická.

Projeví se jako svědivé zarudnutí, krupička či kopřivka až mokvající puchýřky na místech, která byla vystavena slunci. Alergie na sluníčko po nějaké době sama odezní.

Podrážděné kůži můžeme pomoci např. Fenistil gelem, Panthenolem a je nutné postižené místo skrývat před sluncem, dokud se pokožka nezklidní. Často vznikne po náhlém intenzivním slunění, kdy pokožka není na takovou sílu slunečních paprsků po zimě připravena. Je tedy lepší nechat pokožku si na slunce postupně zvykat.

Dobrého pomálu

Přísloví, že všeho moc škodí, platí u opalování dvojnásob. Proto se pečlivě chraňme a nenechme si zkazit potěšení ze slunce poškozením kůže.

Červená skvrna na těle? Vezměte dítě k lékaři, může to být borelióza

  • Jsou malá, lačná a savá, nevypadají vábně a můžou pořádně zkomplikovat život. Přenášejí totiž dvě nebezpečná onemocnění – klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Klíšťata jsou teď skoro všude, a bohužel ta naše česká patří k nejvíce infikovaným ve střední Evropě. Jak zjistit, jestli klíště nenakazilo právě vaše dítě?
  • Před týdnem jsem objevila na noze našeho nejmladšího syna obrovský červený flek. Okamžitě se mi v hlavě rozsvítila kontrolka. Nekouslo ho náhodou klíště? Nepamatuji si. Ale právě na něj klíšťata jdou jako vosy na med. Já například klíště nikdy neměla, on má každý rok minimálně deset. Jestli byla infikovaná? Nevím, nezjišťujeme to. Každopádně nikdy se mu na těle žádný podezřelý flek neobjevil. Až teď. Hned jsme šli k lékaři, aby ho identifikovala.Právě červená skvrna je typická po přisátí infikovaného klíštěte – a známka toho, že jde o boreliózu. Proti ní bohužel neexistuje žádné očkování, na rozdíl od klíšťové encefalitidy. Což je špatné. Paní doktorka syna pečlivě prohlédla a díky bohu usoudila, že nejde o boreliózní flíček, nýbrž o alergickou reakci (na co, to netušíme).
  • Poznáte sami podle tvaru skvrny, že jde či nejde o boreliózu? „V případě boreliózy se po několika týdnech může objevit typická červená skvrna s bílým středem v místě přisátí klíštěte,“ vysvětluje dětská lékařka Alexandra Vidnerová. Její tvar, barva jsou skutečně velmi standardní, nemůžete si je splést. Nejsou v ní žádné puchýřky naplněné vodou a podobně. Ovšem ne vždy se skvrna objeví. „Někdy se klíště přisaje třeba do vlasů nebo k uchu a vy si toho fleku ani nevšimnete,“ říká lékařka. Co pak? Co když to klíště bylo infikované?
  • Borelióza bohužel může probíhat velmi mírně a bezpříznakově. „Projeví se třeba až za rok, kdy pozorujete, že je dítě přehnaně unavené, má neustále zvýšenou teplotu a je malátné. To je první fáze onemocnění, druhá a třetí jsou mnohem závažnější,“ vysvětluje Alexandra Vidnerová. Pokud se borelióza potvrdí, lékař nasadí antibiotika.V druhé fázi se může objevit pálení kůže, mravenčení otoky a bolesti kolen, vyčerpanost. Třetí je charakteristická poruchami soustředěnosti, potížemi s krátkodobou pamětí či oslabenou imunitou. Borelióza je prostě nebezpečná, a pokud se nevyléčí, může postihnout klouby a vznikne artritida.
  • Jak je vidět, ne každé dítě (i dospělý) má po kousnutí infikovaného klíštěte typický flek. Z toho je patrné, že spousta lidí boreliózu má, aniž by to tušili. A bohužel, nemoc může začít řádit až po mnoha letech. Co tedy dělat? Nechat se po každém kousnutí klíštětem otestovat? Podle lékařky Vidnerové je to nesmysl, zvláště pokud má vaše dítě klíště každý týden. Na druhou stranu – pokud víte, že dítě klíště mělo, flek jste neobjevila, ale dítě je přehnaně unavené a malátné, neměli byste nad tím mávnout rukou.
  • Bohužel ale neexistuje žádný test, který by jednoznačně potvrdil, že obtíže vašeho dítěte způsobila borelióza, nebo naopak prokázal, že ji nemá. Lze sice odebrat krev na protilátky, ale odběr se provádí, když se objevily příznaky boreliózy, přestože se nevytvořila skvrna a k nakažení došlo asi před měsícem nebo víc. Když je tedy na těle červený flek, krev se odebírat nemusí, a hlavně se na nic nečeká a nasadí se antibiotika.Při podezření na boreliózu se mohou provádět speciální testy, „hledají“ se borelie pod mikroskopem nebo boreliové nukleové kyseliny, ale tyhle metody jsou velmi drahé a rozhodně se nedělají paušálně. Diagnóza je velmi individuální, provádí se na základě anamnézy, současných potíží pacienta a kombinací více druhů testů. Buďte si jistí, že výše uvedené speciální testy s vámi dětský lékař na poliklinice řešit rozhodně nebude.
  • A rada na závěr. Pokud vaše děti klíšťata milují, po návratu z přírody důkladně kontrolujte celé tělo. Hledejte skutečně všude, klíště se dostane i do třísel nebo se „zakousne“ do zadečku. Náš syn ho měl jednou na varletech, opravdu nic příjemného. Používejte repelenty, i když z naší zkušenosti vím, že jim to ani trochu nevadí a vesele lezou po těle dál. Pokud se vám nedaří klíště odstranit vlastními silami, vyhledejte lékaře. Dopředu totiž nemůžete vědět, jestli není infikované. Víte, jak správně vytáhnout klíště? Podívejte se na VIDEO: Jak správně vytáhnout klíště • VIDEO: Youtube
Zajímavé:  Doxybene 100mg - vše o zdraví

Popraskané žilky na pokožce

Říká se jim také pavoučí žilky, metličkové žilky, lékařsky teleangiektázie nebo venulectasias. Jde vlastně o nejmírnější projevy žilní nedostatečnosti (oslabení cév), podobně jako křečové žíly, ale mnohem menší.

Tyto malé, často propletené skupiny drobných cév těsně pod povrchem kůže, bývají červené, modré či fialové a jasně viditelné. Popraskané cévy v obličeji odborníci označují názvem kuperóza, alemohou se vyskytovat i na stehnech, nohou, či jiných částech těla s citlivější pokožkou.

Proč žilky vznikají a jak se jich zbavit?

Proč žilky vznikají?

„Mladá pleť je pružná a jen zřídka bývá postižena popraskanými žilkami. Později zhruba od 30. roku života stěny cév ztrácejí svou pružnost, praskají a žilky začínají být viditelné.

Jemné kapilární cévy se rozšiřují, až je jejich tkanivo úplně zesláblé“, vysvětluje Doc. MUDr. Leoš Středa Ph.

D a pokračuje: „V cévách však zůstává krev, proto se mohou vytvářet krevní výrony, jejichž důsledkem je trvalé začervenání“.

Červené žilky (nebo kuperóza) se objevují hlavně u suché a namáhané pleti, kde dochází k překrvení, a tak i k mikrosraženinám.

Onemocnění cév je vrozené, ale rovněž bývá podpořeno životním stylem, působení UV záření a častého opalování nebo vlivem silných teplotních změn. Popraskané žilky se vyskytují u nejméně jedné třetiny všech žen a menšího procenta mužů.

Pozitivní vliv mají látky užívané při terapii chronické žilní nedostatečnosti.

Řešení tohoto problému nabízí jen omezené možností. Velmi často saháme po krémech a kosmetice, která však neproniká dostatečně hluboko a tudíž nemůže problém vyřešit. Napomáhá však elastičnosti a hydrataci pokožky, což pochopitelně zlepšuje celkový stav pokožky. Vhodným postupem je užívání látek, které poskytují cévám potřebnou výživu pro obnovu žilních tkání (stěn).

Alternativu mohou představovat přípravky proti hemeroidům ve formě tobolek anebo specializovaný přípravek na bázi přírodních extraktů Neobotanics Novarix Essence.

Tento doplněk stravy v tobolkách se hodí k užívání při prvních známkách viditelných žilek v oblasti obličeje a stehen, dále při pokožce s pocitem častého pnutí, otoků a začervenání, u velmi citlivé a suché pleti. Je vhodný jako prevence – tedy ochrana před vznikem dalších žilek.

Máte-li viditelné žilky v obličeji, zamaskujete je make-upem. Odstranění je možné jen formou laseru a počítejte s nutností aplikaci opakovat.

Účinné přírodní látky pro podporu žilní nedostatečnosti:

Aescin (z extraktu jírovce maďalu) – má protizánětlivé, venotonické a protiotokové účinky a byl testován mnoha klinickými studiemi. Účinný hlavně v počátku onemocnění.

Diosmin a Hesperidin  (citrusové bioflavonoidy)- jejich antioxidační funkce souvisí s příznivým působením na cévní systém a snižují nebezpečí vzniku trombóz a jJejich účinek je významný i při odstraňování projevů chronické žilní nedostatečnosti. Hesperidin a diosmin jsou v koncentrované mikronizované formě používány jako léčivo (Detralex, Daflon), jejichž účinky jsou zdokumentovány řadou placebem kontrolovaných klinických studií.

Borovice přímořská (účinná látka oligomerní proanthocyanidiny, OPC) – je významným antioxidantem a zlepšuje mikrocirkulaci krve, otoky, svalové křeče, bolestivost, zmenšení oblasti s vředy, a bylo vyvozeno, že extrakt je vhodný pro prevenci a léčbu cévních a kapilárních poruch.

Resveratrol (extrakt ze slupek vinných hroznů) – antioxidant, chemickým složením polyfenol získávaný ze slupek červeného vína, široce zkoumaný pro své účinky proti stárnutí organizmu.

Olej lisovaný z hroznových jader – obsahuje biologicky velmi cenné látky – antocyanidiny. Byla potvrzena schopnost těchto látek poskytovat cévám ochranu. Při používání dochází ke zvýšení elasticity pokožky a pevnosti kapilár tepen a žil.

Aloe vera ve formě gelu se používá k vnějšímu ošetření suché, alergické a podrážděné pokožky se sklonem k tvorbě červených žilek.

Koenzym Q10 je důležitý antioxidant, který působí přímo uvnitř buněk. Přidává se do krémů, ale vhodnější forma je jeho užívání vnitřně. Má významné omlazující a regenerační účinky.

6 varovných signálov, ktoré o vašom zdraví môže prezradiť pokožka

Niektoré zdravotné problémy je možné odhaliť len pohľadom. O tom, čo sa deje vo vašom tele, podáva svedectvo aj stav vašej pokožky, nechtov a vlasov. Lekári môžu ich skúmaním zistiť príznaky úzkosti, nadmerného stresu, zažívacích ťažkostí aj cukrovky, píše Marcela Svobodová pre idnes.cz.

Začervenané očné viečka – alergia Opuchnuté, červené alebo ovisnuté viečka a malé hrudkovité výrastky okolo nich môžu byť príznakom alergie alebo podráždenia od kozmetických prípravkov ako je špirála, očné tiene alebo dokonca šampón, uviedol pre server prevention.com očný lekár Robert Abel z Delaware Ophthalmology Consultants vo Wilmingtone zo štátu Delaware v Amerike.

Pri kontakte s alergénom sa na pokožke najčastejšie objaví začervenané miesto, ktoré svrbí alebo páli, ale okrem toho sa môže objaviť žihľavka, ekzém, pupienky či iná vyrážka a dokonca tiež olupovanie kože, pľuzgiere, vysvetľuje dermatologička Petra Samková z kliniky estetickej medicíny Petra Clinic.

Medzi najčastejšie kozmetické prípravky, ktoré spôsobujú alergické reakcie, podľa nej patria opaľovacie krémy, šampóny a kondicionéry, farby na vlasy, parfumy, deodoranty a antiperspiranty, dezinfekčné prostriedky, dekoratívna kozmetika, telové krémy a depilačné prostriedky. „Alergény sú konkrétne látky, ktoré sú v nich obsiahnuté.

Ide o konzervanty alebo vonné látky, emulgátory, farbivá a látky, ktoré sú do kozmetických výrobkov pridávané z dôvodu predĺženia trvanlivosti,“ dodáva dermatologička. Príčinou opuchnutých horných viečok však môže byť aj alergia na niektoré potraviny.

„Čo sa týka potravín, ktoré majú tendenciu najčastejšie vyvolať alergickú reakciu, sú to: mlieko, orechy, vajcia, ryby, sója, pšenica, citrusy, jahody a exotické plody. Niektorí ľudia reagujú aj na propolis a tea tree olej,“ uvádza lekárka Petra Samková.

 

Tmavo sfarbené, zamatové škvrny na krku – cukrovka

Pigmentové škvrny zamatového vzhľadu na koži vzadu na krku a pod pažami bývajú jedným z prvých príznakov cukrovky (niekedy sa môžu objaviť ešte pred určením samotnej diagnózy), hovorí doktor Robert Gabbay z Harvard Medical School 's Joslin Diabetes Center. Tieto tmavé škvrny na pokožke sú jedným z ukazovateľov, že vaše telo začína byť rezistentné voči inzulínu.

Ak si všimnete tmavé škvrny v telesných záhyboch, pravdepodobne máte nadváhu alebo trpíte obezitou, pokiaľ sa navyše vo vašej rodine vyskytuje cukrovka, doktor Gabbay odporúča navštíviť lekára, ktorý vám skontroluje hladinu krvnej glukózy. Podľa doktora Gabbay stačí, napríklad schudnúť sedem percent telesnej váhy a tým znížite riziko rozvinutia cukrovky o dve tretiny.

Zajímavé:  Metformin a linagliptin – vše o zdraví

Ohryzené nechty a červené fľaky na koži – stres a úzkosť „Ohrýzanie nechtov, nazývané onychofagia, môže byť dôsledkom stresu, nudy alebo dokonca perfekcionizmu,“ tvrdí psychiater Gregory Thorkelson z UPMC Western Psychiatric Institute and Clinic v Pittsburghu.

A dodáva, že aj keď úzkosť nie je priamou príčinou vašich kožných problémov, môže zhoršiť existujúce ťažkosti, ako je ekzém alebo lupienka. „Stres negatívne pôsobí na naše zdravie, ale aj na vzhľad pokožky.

Hormóny, ktoré sa v tele pri strese vyplavujú, oslabujú ochrannú bariéru pleti, pokožka je vysušená, stráca jas a zdravú farbu, objavujú sa červené žilky, kruhy a vačky pod očami, hlboké vrásky a tvár môže pôsobiť ovisnuto.

Navyše sa oveľa viac tvoria vrásky, pretože stresovaný a naštvaný človek robí rôzne neprirodzené grimasy,“ uviedla odborníčka na krásu a wellness trénerka Petra Řehořková. Dodala, že kvôli stresu vyzeráme oveľa staršie. Podľa niektorých výskumov dokonca až o 10 rokov. „Dôležitá je správna starostlivosť o pleť, zvnútra, aj zvonku. Zároveň je veľmi dôležité vyhýbať sa stresovým situáciám, a spať dostatočne množstvo hodín,“ vysvetlila Řehořková.

Kožná vyrážka, červené hrčky – zápalové ochorenie čriev Zápal v podkoží, ktorý sa prejavuje bolestivými uzlíkmi navonok, najmä na predkolení a stehnách sa odborne nazýva erythema nodosum a býva príznakom rôznych ochorení.

Tieto hrbolčeky, ktoré sú spočiatku ružovkasté, neskôr červenej, fialovej a nakoniec hnedej farby. Často idú ruka v ruke so zápalovými ochoreniami čriev ako sú ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.

Ďalším kožným príznakom je podľa gastroenterologičky Elizabeth Blaney svrbiaca vyrážka dermatitis herpetiformis, ktorá môže ukazovať aj na celiakiu, čiže neznášanlivosť lepku.

Rôzne sfarbené škvrnky na vulve – melanóm

Červené, hnedé, biele, ružové alebo čierne škvrnky či znamienka na vulve a v jej okolí je podľa doktorky Lauren Streicher z Feinberg School of Medicine at Northwestern University a autorky knihy Sex Rx potrebné strážiť, najmä ak sa pozvoľna zväčšujú a hrubnú. Nemusí vždy ísť o malígny melanóm, ale je potrebné, aby znamienko vyšetril kožný lekár. Doktorka Streicher podotkla, že ide o vzácny jav, ale melanóm sa môže objaviť aj na pokožke, ktorá nemá dostatok slnka. Navyše niektorí dermatológovia pri prehliadke túto oblasť vynechávajú, často aj preto, že sa im pacient jednoducho hanbí tieto miesta ukázať. Preto je ľahké melanóm prehliadnuť. Streicher odporúča aspoň raz za rok navštíviť gynekológa, ktorý by podozrivú škvrnu na vulve odhalil.

Suchá pokožka, krehké nechty – porucha funkcie štítnej žľazy Extrémne suchá pleť, slabé vlasy, krehké a lámavé nechty môžu byť znamením poruchy štítnej žľazy.

Endokrinologička Minisha Sood z Lenox Hill Hospital v New Yorku vysvetlila, že kožné problémy môže spôsobiť znížená funkcia štítnej žľazy alebo naopak zvýšená funkcia.

Znížená funkcia štítnej žľazy sa najčastejšie prejavuje práve krehkými nechtami a slabými vlasmi, zatiaľ čo hyperaktívna štítna žľaza môže okrem nekvalitných, jemných a rednúcich vlasov spôsobiť ešte zhrubnutú suchú kožu na predkolení.

Ak spozorujete abnormálne suchú pokožku, spolu s nezvyklým nárastom alebo naopak úbytkom váhy, pociťujete veľkú únavu a máte problémy so spánkom, doktorka Sood odporúča navštíviť lekára a nechať si vyšetriť funkciu štítnej žľazy.

Rady odborníkov:

Vyskúšajte domácu banánovú masku, inými slovami Botox z prírody Banán podľa odborníčky na krásu Petry Řehořkovej „opravuje a omladzuje“ vysušenú pleť, pretože pomáha regenerácii kožných buniek. Jogurt pokožku hydratuje, vyživuje a dodáva jej potrebný lesk. Ďalšia prísada, med, má antiseptické a antibakteriálne účinky, navyše bojuje proti starnutiu pleti.

Potrebujeme: 3 lyžice jogurtu, 1 lyžičku domáceho medu, polovicu zrelého banánu Ako na to: Roztlačte banán a pridajte zvyšné dve ingrediencie. Veľmi dôkladne ich všetky premiešajte. Masku aplikujte na vyčistenú tvár a nechajte pôsobiť 10 až 15 minút. Potom si umyte tvár, najskôr teplou vodou a následne studenou.

  • Rady, ako si udržať zdravú pleť – dôležitá je pravidelná starostlivosť o pleť, a to hlavne hydratácia a výživa – základom kozmetickej výbavy by mal byť vyživujúci hydratačný krém a ako doplnok špeciálne sérum alebo maska – všetky kozmetické výrobky vyberajte podľa typu pleti alebo podľa konkrétneho problému – používajte kvalitnú kozmetiku a nanášajte ju na pleť v malých vrstvičkách – zvnútra dodávajte pleti hlavne vitamíny A, B a C, ďalej esenciálne mastné kyseliny, zinok a selén
  • – dodržujte pitný režim, bez vody koža vysychá a potom stráca schopnosť plniť svoje funkcie – ochrannú, vylučovaciu aj estetickú

Vředy, rakovina i fleky na kůži. Co všechno způsobí stres?

Ženy a muži reagují na psychické vypětí rozdílně, souvisí to s látkami v jejich těle. Zatímco muži mají vyšší hladinu androgenů, u žen převažují estrogeny. A tak jdou pánové do všeho po hlavě a chtějí se s problémem hned poprat, ženy radši všechno pěkně v klidu proberou a vyřeší.

Stresem tělo reaguje na nebezpečí. Předně zrychluje reakce, takže stihneme utéct před rychle jedoucím autem (stejně jako lovci kdysi dávno prchali před rozběsněným mamutem).

Jenže když je stresu moc a trvá dlouho, projeví se i na našem zdraví – vysokým krevním tlakem, mrtvicí, žaludečními vředy…

U žen navíc často problémy s cyklem, vynechání menstruace a také padání vlasů jsou dokonce prvními příznaky přílišného vypětí.

Jaké jsou další projevy stresu?

Kvůli stresu často saháme po nezdravém jídle z fastfoodů, což žaludek může namíchnout tak, že už nám nedovolí pozřít ani sousto. Nejčastější problémy zažívací soustavy způsobené stresem jsou křeče, nadýmání, pálení žáhy nebo i syndrom dráždivého tračníku či žaludeční vředy. V souvislosti s tím je také obvyklé přibírání na váze nebo naopak hubnutí.

Psychické vypětí negativně ovlivňuje celou kardiovaskulární soustavu. Kdo se často stresuje, může počítat s vysokým krevním tlakem a časem i s infarktem nebo mozkovou mrtvicí.

Horší obranyschopnost je jednou z komplikovaných fyzických reakcí na stres. Tělo pak nezvládne bojovat s viry a nemoci se mohou rozvinout v chronické potíže.

Podle některých studií existuje spojení mezi stresem a rakovinou prsu a vaječníků. Jeden výzkum dokonce zjistil, že ženy, které zažily hodně stresující okamžik, jako je rozvod nebo úmrtí partnera, mají o 60 procent vyšší riziko vzniku nádoru.

Některým lidem naskáčou při vystoupení před lidmi po celém těle červené fleky, někomu se zase ve stresu objeví nepříjemné a svědivé vyrážky.

Naštvání, plačtivost i vážnější duševní nemoci, jako je deprese… Naše psychika při stresu trpí. Ženy dokážou některé emoce, například vztek nebo agresi, lépe skrývat, ale deprese je skolí až dvakrát častěji. Často se totiž dostaví po porodu nebo po přechodu, což se mužů netýká.

Problémy s usínáním, když v práci nevíte, kam dřív skočit, zná každý. Potíž je hlavně v tom, že abychom dokázali problémy řešit, měli bychom mít dost sil. A kde jinde je vzít než v noci v posteli.

Málokdo se ve stresu zvládne koncentrovat a pracovat efektivně. To pak může zapříčinit potíže v práci, vést k nespavosti… A tak pořád dokola.

ana

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector