Čéška v koleni – vše o zdraví

Bolest kolena trápí nejednoho běžce. Foto: Magdaléna Ondrášová

Nejčastější příčinou bolesti kolene u běžců je ITB syndrom, neboli běžecké koleno. Bolet může ale i pod kolenem, na vnitřní či vnější straně, zkrátka na různých místech a v různé fázi.

Při běhu či po něm. Pojďme si říct vše základní o bolesti kolen, jejichž příčinu odhalit bývá dost napínavé a co je nejhorší, mnohdy se opakovaně nedočkáte jiné rady, než že máte přestat běhat.

Musí to tak opravdu být?

Jako první je nutné zjistit, co vás vlastně bolí. Koleno je velice komplikovaná struktura, ve které bolet může kde co. Záleží na tom, kde přesně to bolí, kdy to bolí a jaký je typ bolesti.

Proto je třeba přemýšlet o vzniku potíží (v praxi to znamená, že je potřeba nabrat anamnézu) a poté důsledně vyšetřit. Jistě jste už slyšeli o pojmu zřetězení potíží v pohybovém aparátu a také to, že zjistit, proč vás bolí koleno, může být dost napínavé.

Ono často totiž bolí to, co je v řetězci nejslabším článkem, ale nemusí to být nutně to, co tu bolest spouští. Tělo funguje jako celek a koleno není pustý ostrov.

Než se začneme zabývat možnostmi, co vše může tak nějak nenápadně začít a postupně nápadně bolet, je třeba si říct, že pokud vás začala najednou bolet obě kolena, je třeba hledat nějakou „systémovou poruchu“. Ta porucha bývá nejčastěji prudké navýšení tréninku, změna obuvi, změna terénu, celkové onemocnění (v koleni může být např. i dna) apod.

  • Bolest pod čéškou (dolní část čéšky): v dospělosti tzv. skokanské koleno, v dospívání se může jednat o nemoc s označením Osgood-Schlatter. Oba nálezy vznikají následkem opakovaného přetížení úponu čtyřhlavého svalu stehenního a projevem je výrazné zkrácení v jeho přímé hlavě
  • Bolest na boční straně kolene: nejčastěji úponová bolest zkráceného napínače stehenní povázky (můžete se setkat i s označením ITB syndrom). U běžců je to poměrně častá záležitost
  • Bolest na vnitřní straně kolene: nejčastěji přetížení až poškození vnitřního menisku nebo úponová bolest tzv. husí nohy, což je místo, do kterého se upínají tři svaly stehna
  • Bolest pod kolenem (zadní část, podkolenní jamka): pokud je tam otok, nebo vyhmátnete bouli, často se jedná o podrážděnou Bakerovu cystu, pokud tam není otok ani boule, jste patrně vlastníky pořádně dopáleného popliteálního (zákolenního) svalu
  • Bolest v koleni tlakového charakteru: zvýšená náplň kloubu (vnitrokloubní otok)

Co s tím? Pokud vás potíže trápí již delší dobu, je nejvhodnější vyhledat lékaře, nebo fyzioterapeuta. Ideálně, pokud mají oba co do činění se sportovci, jinak se můžete dočkat onoho „mažte si to a neběhejte“, což může pomoci do doby, než opět vyběhnete, neboť příčina vzniku potíží není vyřešena. I v dnešních dnech se stále setkáváme s léčbou symptomatickou, nikoliv kauzální.

Pamatujte si jednoduché pravidlo: pokud potíže začaly tak nějak pozvolna bez vazby na úraz, je vždy třeba terapii zahájit celkovým vyšetřením. Tedy nekoukat jen a pouze na koleno.

Konzultaci byste měli absolvovat i preventivně, a to pokud plánujete začít běhat, nebo chcete stávající zátěž výrazně navyšovat, a to zejména v případě nesymetricky sešlapaných bot, nohou do X, když skoro celý den sedíte s nohou přes nohu nebo často řídíte auto (a nemáte automat) či jste v minulosti prodělali těžší úraz na dolní končetině vyžadující použití berlí po dobu déle než jeden týden apod.

V době sedavé bývá největším problémem zkrácení svalů, které činnost kolene ovlivňují s doplňkovým oslabením zadního řetězce (lýtko, hamstringy). Stav je půvabně doplněn slabou stabilizací kyčle a korunován sníženou hybností v dolním hlezenním kloubu (to je, prosím, kotník, resp. jeho dolní část). Suma sumárum skvělý terén k tomu, aby koleno řeklo, že už toho má fakticky dost.

Kolenní kloub je totiž mechanicky důmyslným systémem, bohužel vysoce náchylným k přetížení, pokud vše nepracuje tak, jak má. A čím více jej zatěžujete, tím mohou být potíže výraznější. Je to tak trochu gaučový paradox – v klidu vás to bolet nemusí, ale v zátěži a po ní ano.

To ovšem neznamená, že by běh nebyl zdravý! Jen je třeba tělo, které je nuceno být většinu času vsedě, na zátěž připravit.

Asi je vám z podstaty věci jasné, že léčba potíží s kolenním kloubem obnáší odlišný přístup podle toho, která struktura v koleni je přetížená.

Vše do článku nasekat vážně nemůžeme, a tak si v dnešní části povykládáme o neustále podceňovaném protažení měkkých tkání.

Ano, všichni známe strečink, a jistě, všichni protahujeme, mnozí běžci však kulhají nejen při běhu, ale pokulhává i ono provedení strečinku – jak následně v ambulanci často zjišťuji.  

Obecné zásady protahování

  • Jak dlouho: 30 sekund na každý protahovaný sval
  • Jak často: 4 x týdně
  • Jak technicky: sval uvedeme do protažení, na konci protahovacího intervalu musíme cítit snížení napětí. Pokud necítíme, sval jsme přetáhli a výsledný efekt bude velice nízký. Pokud jste extrémně zkrácení, opakujte celý postup aspoň třikrát. Statický strečink (výdrž v pozici) provádíme po tréninku nebo na jinak zahřátých svalech (svalit se ráno z postele na zem a začít protahovat hamstringy není ta správná cesta, to mi můžete věřit).

Tak jdeme na to prakticky.

Protažení kotníků

Pro běžce je velice důležité mít dostatečně rozhýbané kotníky. Protahujeme je do obou směrů – a to v sedu na patách a tahem na Achillovu šlachu s podložením.

Sed na patách (obr. 1): vkleče si srovnejte chodidla – jsou rovnoběžná a paty se vzájemně dotýkají. Poté si sedněte na paty. Ideální je, pokud celá plocha holení a hřbetů nohou je v kontaktu se zemí. Méně ideální je, pokud je tam mezera, a ještě méně ideální je stav, kdy každý kotník má jinou hybnost. Správně by sed na patách neměl bolet.

Pozn.: pokud máte akutní bolesti kolen, nebo jste po jejich operaci, můžete tento cvik provádět ve variantě sedu na židli, kdy nohu opřete pod ni a tlačíte hřbetem nohy k zemi.  (Sed na patách a protažení s podložením předonoží.)

Protahování lýtka s podložením předonoží (obr. 2): toto protažení je dostatečně chronicky známé, pouze je upravíme podložením přední části chodidla. Další variantou je opření špičky nohy např. o zeď a natažení kolena. No a pokud se dostanete do blízkosti takového slandboardu, hop na něj. Norma náklonu je 20 stupňů, lépe pak 24 stupňů.

Rolování boční skupiny lýtkových svalů (obr.

3): Vsedě jako na obrázku (těžko se to popisuje) umístíte tenisový míček do horní části boční skupiny lýtkových svalů, jednou rukou „podeberete“ chodidlo, druhou tlačíte na koleno a aspoň 30 sekund mordujete bolestivá místa. A že je tam mají běžci obzvláště vypečená! Nepříjemný pocit se musí časem snižovat, tlak je tomu třeba přizpůsobit!

  • Čéška v koleni - Vše o zdravíObr. 1
  • Čéška v koleni - Vše o zdravíObr. 2
  • Čéška v koleni - Vše o zdravíObr. 3

Protažení kotníků. Foto: Kateřina Honová

Protažení přední a zadní strany stehna (obr. 4 a 5): Asi nejsnadnější varianta je s položením na lavičku nebo jinou vyvýšenou podložku.

Doplňující poznámka: pokud máte potíže s bolestí kolem čéšky, nevyužívejte u protahování přední strany stehna maximální pokrčení kolene, ale volte spíše variantu uvedenou na fotografii, která čéškový vaz tolik netahá.

Pokud při protahování zadní strany stehna cítíte oblast pod kolenem (v podkolenní jamce), koleno lehce pokrčte. Správně by měl být tah cítit ve svalech zadní strany stehna, ne v jejich úponech.

  • Čéška v koleni - Vše o zdravíObr. 4
  • Čéška v koleni - Vše o zdravíObr. 5

Protažení stehna. Foto: Kateřina Honová

ITB nebo napínač stehenní povázky, či faciální tenzor je u běžců mimořádně oblíbené místo bolesti, a tedy hodno zvýšené pozornosti. Zejména, pokud vás trápí bolest na boční straně kolene. Variant protažení je několik, zmíníme dvě:

Obrácený kozáček (obr. 6): opřete se předloktím například o postel nebo pohovku, ošetřovanou dolní končetinu provlékněte vzad, pánev spusťte dolů a zkuste najít místo, kde vás táhne boční strana stehna.

Ošetření rolerem (obr. 7): z praxe opravdu osvědčený způsob. Lehněte si boční stranou stehna na roler, opřete se o předloktí a dlaň druhé ruky, zvedněte pánev a masírujte. Připravte se na to, že zpočátku to vážně není žádný med. Zkuste vydržte 30 sekund.

  • Čéška v koleni - Vše o zdravíObr. 6
  • Čéška v koleni - Vše o zdravíObr. 7

Protažení ITB. Foto: Kateřina Honová

Hruškovitý sval: další oblíbená pokažená součástka běžců. Ošetření provádíme protažením v pozici na zádech (obr. 8), což je pro kolena šetrnější varianta, nebo v pozici na čtyřech (obr. 9), což je varianta efektivnější, ale kolena zrovna nešetřící.

  • Čéška v koleni - Vše o zdravíObr. 8
  • Čéška v koleni - Vše o zdravíObr. 9

Protažení hruškovitého svalu. Foto: Kateřina Honová

Hluboký dřep (obr. 10): komplexní cvik protahující nejen svaly, ale i fascie dolních končetin a zad. Zpočátku si můžete pomoci chycením se za dveřní rám nebo žebřinu. Pozice chodidel je široká. Cvik neprovádějte, jste-li po operaci kolen nebo zad v nedávné době.

  • Čéška v koleni - Vše o zdravíObr. 10

Komplexní cvik – hluboký dřep. Foto: Kateřina Honová

Zajímavé:  Antibiotika Alergie Na Penicilin?

Dlouhý tah vleže na boku: a konečně tu máme celotělový cvik nejen na svaly, ale také dlouhé fasciální řetězce.

Cvik začíná v pozici vleže na boku, dolní noha je v ose těla, horní je v pravém úhlu vůči trupu (v ideálním případě) paže před tělem, dlaně na sobě, hlava povolená na podložce. S výdechem proveďte rotaci za horní paží, podívejte se za ní a zkuste, kam se POMALU dostanete.

Správně byste měli paži položit lokem, předloktím a rukou na zem. Výdrž v pozici jsou tři nádechy a výdechy. A obě strany by měly mít stejný rozsah!

Foto: Kateřina Honová

Protahování zdar! A příště zase něco k tomu stabilizačnímu cvičení na oblast dolních končetin.

Autorka Kateřina Honová pracuje v Brně jako fyzioterapeutka.

Štítky: běžecké koleno, bolest, bolest kolene, koleno, začátečníci

6 cviků, které zabraňuje praskání a bolesti kolena

Vždyť to sami znáte. Postavíte se, praskne vám v koleni. Jdete po schodech dolů, vaše koleno se ozývá znovu. Dřepnete si a uděláte dřep k dvojeurovce, která vám právě spadla? O tom ani neuvažujete. Co má ten zvuk a někdy i bolest znamenat?

“Často je to jen tekutina obalující vaše klouby, které můžete zatlačit pouze do určitého rozsahu při pohybu a je to naprosto neškodné,” vysvětluje Benjamin Butts, ředitel rehabilitačních servisů a výkonných terapií v Santa Monica. V jiných případech však může být konstantní praskání s následnou bolestí červenou vlajkou a symptomům toho, že něco není v pořádku.

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Takže, co to znamená? Obecně, napnuté a vychýlené svaly budou tlačit jablíčko ven z jeho polohy, vysvětluje David Reavy ředitel React Physical Therapy v Chicago.

V průběhu času může tato nerovnováha způsobovat praskání, což v konečném důsledku může být potenciálním problémem, říká Butt, “protože chrupavka se může opotřebovat a vést k předčasnému příchodu artritidy, jako množství dalších jiných nepříjemností spojených s poškozením kloubu.

” Pro zmírnění nepříjemných zvuků a snížení potenciálních zranění, zkuste tyto super efektivní cviky 3-krát týdně.

1. Uvolňování lýtka

Proč: Tato technika pomáhá zmírnit svalové napětí a těsnost pomocí přímého tlaku. Strečink jako kontrast, podporuje natahování svalů. “Uvolňování umožňuje aktivovat zkrácené svaly, které posouvají rovnováhu svalové struktury,” říká Reavy. Použití této techniky uvolní zkrácené lýtkové svaly a dostane jablíčko na místo.

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Jak: Sedněte si na zem a lýtko položte na vrch tenisového míčku. Ohněte svou druhou nohu a posouvej se na míčku dopředu a dozadu. Jakmile najdete polohu, ve které to bude citlivé, zastavte a pohybujte se v těchto bodech dopředu a dozadu 30 sekund. Opakujte.

2. Hip flexor a uvolnění beder

Proč: “Bolest kolene je často způsobena nesprávným vychýlením kyčlí,” říká Reavy, který doporučuje tento cvik jako prevenci.

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Jak: Zafixujte 2 tenisové míčky dohromady (protože hipflexor je velký sval, potřebujete něco větší). Lehněte si na břicho a umístěte slepené míčky pod svou bederní kost. Nakloňte dostatečné množství váhy na míčky.

Ohněte koleno na uvolněné straně do 90 stupňového úhlu a pohybujte se na noze ze strany na stranu, do takového rozsahu, jak dokážete. Opakujte podle potřeby v intervalech od 30 sekund do 2 minut.

3. IT band uvolňování

Proč: Illiotibial (IT) band je vaz, který se nachází na vnějším okraji stehna, od kyčle až po holenní kost. Ten, je připojen ke kolenu a pomáhá mu stabilizovat a ohýbat kloub. Při jeho zkrácení nebo zapálení může docházet k vychýlení čéšky z jeho polohy, říká Reavy.

Čéška v koleni - Vše o zdraví

IT band syndrom často vede k bolesti kolena, která se projevuje obecně na vnější straně kolene. Jednou z hlavních příčin je přetrénovanost nebo velmi rychlý nárůst naběhaných kilometrů, kterému se tělo ještě nesplnila.

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Jak: Lehněte si na stranu, kterou chcete uvolnit a umístěte si pod nohu pěnový válec, v místě mezi boky a kolenem. Posunujte se po pěnovém válci, od kyčle až po koleno. Zkuste provádět tento cvik až do hraniční pozice, kterou můžete snést.

Opakujte v 30-sekundových intervalech po dobu 2 minut. Zaměřte se na specifickou oblast IT band, umístěte pěnový válec na citlivé místo a na tomto místě ho chvíli podržte. Ohněte koleno do 90-stupňového úhlu a pak narovnejte. Opakujte pohyb ohýbání a narovnávání po dobu 10-15 sekund.

Opakujte v dalších potřebných oblastech.

4. Boční nášlapy s odporem

Proč: Vnější čtvercový stehenní sval má tendenci být slabší než sval vedoucí po vnější straně stehna, což vede k nerovnováze a způsobuje vychylování jablíčka ze své polohy. Řešení? Posílení těchto vnějších svalů, říká Butts.

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Jak: Vytvořte střední odpor pásu až těsně pod kolena (není zobrazen), spusťte se dolů do dřepu (pokud je to nepříjemné, stání účinkuje také) a přesouvejte se dva kroky vpravo pak dva kroky vlevo, snažte se vytočit nohy od sebe a natáhnout pás. Opakujte 30 sekund až 1 minutu, 3-krát, a to 3 dny v týdnu.

5. Dřep na vnitřní stehna

Proč: Tak jako vnější stehno, tak i vnitřní, je často slabší než vrchní část stehenního svalu. Pokud ho chcete posílit a vyhnout se bolesti kolena, Reavy doporučuje dřepy na posílení vnitřních stehenních svalů.

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Jak: Umístěte nohy na šířku ramen, otočte chodidla do 45-stupňového úhlu a udržte váhu na patách.

Začněte v podřepu a pak ohýbejte bedra do polohy jako při sedání si na židli, která je daleko za vámi.

Při dřepech ohýbejte své kolena a sjeďte tak nízko jako dokážete, ale ne více než 90 stupňů a následně se zvedejte na patách nahoru. Udělejte 3 sety po 15 opakování, 3-krát v týdnu.

6. Aktivace VMO (vnitřní hlava kvadricepsy)

Proč: Svaly ve tvaru slzy nacházející se v okolí a uvnitř čéšky, jsou často nejslabší svaly na stehně, říká Reavy.

Oslabeným VMO netrpí jen sportovní, ale i široká veřejnost. Ročně si kolenní vazy roztrhnou stovky lidí. Většinou se to dá připsat oslabeným stehenním svalem.

Opět mohou způsobit pohyb jablíčka mimo polohu. Řešení? Posilte jejich.

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Jak: Postavte se do splitu (jedna noha vpředu pokrčená v koleni), udržujte celou svou váhu na přední noze. Udělejte dřep a zastavte se v polovině.

Vaše přední koleno by mělo zůstat přímo nad kotníkem. Zatím, co dřep, vytáčejte přední nohu doprava, podržte ji tak 3-5 sekund. Uvolněte a vstaňte, tlak vytváříte na špičkách chodidel.

Udělejte 3 sety po 15 opakování, 3 dny v týdnu.

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Pokud jste došli ve čtení až sem, předpokládáme, že jste se již s tímto nepříjemným praskáním kolen nebo jejich bolestmi již setkali.

Dobrá zpráva je, že s tím chcete něco dělat a udělali jste již první krok.

Nyní je jen na vás, abyste pomalu a v klidu vyzkoušeli tyto cviky na kolena, případně dali šanci kloubní výživě nebo vyhledali lékařskou pomoc.

Kloubní výživa pomáhá obnovovat vaziva, kloubové spoje, zajišťuje obnovu a regeneraci chrupavek, lepší pohybovou schopnost, prevenci úrazů a zabraňuje bolesti. Nejčastěji obsahuje efektivní složky, jako glukosamin, chondroitin nebo MSM.

Pokud se nemůžete rozhodnout, která kloubní výživa je pro vás nejlepší, sáhněte po komplexních doplňků, které obsahuje řadu různých účinných látek pro klouby, nebo populární žraločí chrupavku či glukosamin, který udržuje pružnost a funkčnost chrupavky, zamezuje jejímu poškození, zmírňuje bolesti v kloubech a působí protizánětlivě.

V případě, že se vám článek líbil a myslíte si, že by tyto cviky na kolena mohli pomoci někomu z vašeho okolí, podělte se o něj a podpořte ho sdílením.

Čéška v koleni

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Počty úrazů kolene každoročně přibývají, a tak se stále častěji setkáváme s termíny jako…

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Poranění zkřížených a postranních vazů patří bezesporu mezi časté sportovní úrazy kolene….

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Pravidelný pohyb svědčí tělu i duši. Tuto skutečnost znají lékaři už dlouhou dobu….

Dobry den, asi pred tremi tydny jsem byl na vyslapu na Lysou horu. Tu jsme vysli a vse bylo v poradku. Po cca dvou dnech me zacalo bolet prave koleno (asi ceska) tak, ze jsem nemohl pomalu nemohl chodit (hlavne do a ze schodu). Zacal jsem klidovy rezim. Bolest je mnohem mirnejsi, ale uz i pri mirne aktivite… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Pane Petře, bylo by vhodné nyní bolestivou končetinu šetřit a určitě nenamáhat sportem. Můžete použít… Celá odpověď

Čéška v koleni - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Bez ortopeda nebo chirurga to nepůjde. Koleno potřebuje vyšetření a stanovení diagnozy. Pokud dříve… Celá odpověď

Vykloubeni čéšky Ve škole se mi stal úraz zakopl jsem o židli , a vyskočila mi čéška zpátky jsem ji hned nahodil, šel jsem ještě zpátky do hodiny nohu jsem ještě ohybál ale pak mi otekla a nemohl jsem ani chodit , dostavil jsem se k lékaři a dali mi berle a ortezu , za týden jsem šel na kontrolu a dělali… Zobrazit více

Čéška v koleni - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, Váš dotaz zodpoví ortoped v naší konzultační ambulanci, vhodné by bylo, kdyby jste přiložil… Celá odpověď

Čéška v koleni - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Pokud se jednalo o první vykloubení jistě po době znehybnění ortézou až na 4 týdny bude následovat… Celá odpověď

Zajímavé:  Příznaky Zánětu Mozkových Blan U Dětí?

Dobrý den, Pokud bych mohl využít rady, rád bych se optal. Již delší dobu mě bolí v kolenu. Začalo to cca před 5 měsíci, kdy jsem po delší pauze začal opět cvičit více nohy v posilovně (nic těžkého, ale začal jsem). Nějaké občasné bolesti jsem měl díky sportu i dříve, ale nic velkého a vždy to přešlo. Bolest… Zobrazit více

Čéška v koleni - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den. Váš dotaz bude zpracovávat konzultační ambulance, lékař specialista v oboru ortopedie. Ještě… Celá odpověď

Čéška v koleni - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Koleno jistě za dobu sportování bylo přetíženo s drobnými úrazy. Podle vašeho popisu, stav s občasnou… Celá odpověď

Dobrý den už přes měsíc mám bolesti levého kolene žádný úraz ani nic podobného jsem neměl byl jsem na ortopedii a rtg vyšetření bez nálezu doktor mi řekl že neví dostal jsem ortezu ale stejně nepomáhá poslednich pár dnu se to zhoršilo v koleni mě loupe to bolestive neni ale nepříjemné dále mám v kolenu… Zobrazit více

Čéška v koleni - Vše o zdraví Odpovídá lékař:

Dobrý den, Váš dotaz zodpoví ortoped v naší konzultační ambulanci pro kloubní problematiku, do té doby… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den. Možností je celá řada, rozhodně je třeba absolvovat rehabilitaci, při nezlepšení pak uvažovat… Celá odpověď

Dobrý den Mám velikou prosbu. Mám problém s kolenem. Už po třetí se mi čéška vyluxovala do leva a po chvíli vrátila zpět. Doktor mi dal rehabilitace a magnet … Teď marodím 3 měsíce jen rehabilitace mi furt dávají , nohu špatně natáhnu,kolem čéšky to mám citlivé když se na to zatlačí, nemůžu si… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, slečno Deniso, na otázku ohledně recidivující luxaci čéšky by Vám lépe odpověděl ortoped,… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Pokud se jedná o opakované vykloubení čéšky je třeba po pečlivém vyšetření natahovačů, polohy čéšky,… Celá odpověď

Dobrý den, před 4 měsíci jsem upadla levý kolenem na led, od té doby mě pobolívá. Dg dle ortopeda je M224, bolest apexu patelly,, na RTG drobná samost. lamela pod apexem lamely. Zvolená léčba (2x opich, analgetika, masti, RHB – ultrazvuk), však jsou bez výsledku – bolest je sice tupější, ale stálá,… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dagmar, ohledně Vašeho dotazu Vás bude kontaktovat specialista z naší konzultační ambulance, vyčkejte,… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Pokud by se jednalo jen o drobnou abrupci patrně by se jednalo již o zhojený úraz. Koleno je třeba… Celá odpověď

Dobrý den, Ráda by jsem se zeptala, co si o tom myslíte. 15.7.2016 jsem si vykloubila koleno na čtyřkolce. Měla jsem zpřetrhané vazy a měsíc nosila ortézu a chodila o berlích, týden na to, co jsem byla bez ortézy se mi vazy v koleny zpřetrhaly znovu, tudíž – další léčba, ortéza, berle. Po 2 měsících… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

zdravím vás, ano jistě koleno bez křížového vazu je velmi náchylné k nestabilitě a stačí jen nepatrně… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Poranění kolena se mi zdá příliš, Je třeba, aby ortoped posoudil stabilitu kolena a současnou pevnost… Celá odpověď

Dobrý den, chtél bych se zeptat.Při fotbale jsem spadl přímo na koleno,češkou na zem. Zápas jsem dohrál, ale druhý den jsem se nemohl ani dotknout češky a kleknout. Při chůzy a béhu mě to nevadí a nebolí. Po týdnu cítím malé zlepšení. Myslíte že jde o naraženinu či poranění češky. Při doteku je to velmi… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, pokud mnůžete chodit bez obtíží, tak jde nejspíše o naraženinu čéšky. Pokud by byla zlomená,… Celá odpověď

Je mi 13 let.. Jsem holka a hraji fotbal.. Při drepech běhání nebo natahování nohou mi krupe v obou kolenach když jsem po tréninku tak me kolena boli.. A občas me začnou bolet i z ničeho nic.. Nevíte co by to mohlo být? Předem děkuji za odpověď.. Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, nejspíše se bude jednat o důsledek nadměrného přetěžování kolenních kloubů během rychlého… Celá odpověď

Zkusil jsem do třetice jiného ortopeda a ten mě alespoň konečně poslal na rentgen a zjistilo se že mám posunutou češku. Že není v úplně té správné poloze v jaké by měla být a je to prý vrozené a operovat se to nedá. Mám opět jenom předepsané nějaké prášky plus doplněk stravy. Už to bude šestý den co… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, pro diagnostiku patologie v oblasti kolene je ze zobrazovacích neinvazivních metod nejlepší… Celá odpověď

Dobry den. Před třemi lety po urazu zlomena ceska.Provedena operace a rok po operaci vyndani kovu.Pred rokem dalsi operace artroskopie kolene.Před půl rokem rázova vlna.Bolesti cesky mam cele tri roky.Mam problem s chuzi do schodu,ze schodu,jizda na kole.Na češce si nahmatam malou tvrdou nerovnost.(malou… Zobrazit více

Odpovídá lékař:

Dobrý den, na Váš dotaz ohledně bolesti kolene po poranění čéšky bude odpovídat odborník z oboru ortopedie,… Celá odpověď

Odpovídá lékař:

Dobrý den. Bolestivá nerovnost na čéšce s úrazem nesouvisí jedná se o zánětlivé změny v tíhovém vačku… Celá odpověď

Česká republika je součástí endemické oblasti klíšťové encefalitidy (KE), kvůli nízké…

Nejsložitějším kloubem člověka je koleno. Tento poměrně křehký systém kloubních ploch,…

Závislost na alkoholu si vybírá krutou daň mezi dospělými obyvateli naší země. Sociologické…

Stále častějším problémem nejen starších lidí, ale i sportovců bývá opotřebení chrupavky…

Národní registr asistované reprodukce představil zajímavá data týkající se počtu v Česku…

Česká kuchyně není celosvětovým pojmem tak jako například italská kuchyně, přesto se i…

Mysleli jste si, že lidé s hemofilií při každém poranění vykrvácejí nebo že jde o neléčitelnou…

Přípravky biologické léčby se dnes používají v mnoha odvětvích medicíny a do nových oblastí…

Ne vždy vyžaduje podvrtnutí lékařské ošetření. Lékaře však vyhledejte, pokud se podvrtnutí…

Kardiovaskulární choroby neboli choroby srdce a cév patří k nejčastějším příčinám nemocnosti…

Český Státní úřad pro kontrolu léčiv přinesl na jaře 2010 zprávu o tom, že Česká republika…

Moje dítě bere drogy. Co teď? Jednou z nejhorších nočních můr všech rodičů je zjištění,…

ČÉŠKA FUNGUJE JAKO KLADKA

Čéška v koleni - Vše o zdraví

Dislokace čéšky je jedním z nejčastějších poranění kolene. Koleno může být oteklé, bolestivé a najednou poklesne při chůzi. Pokud nepomůže konzervativní řešení je také nutná operace, která čéšku stabilizuje. Poranění kolenní čéšky patří k běžným úrazům, zejména u mladých sportovců.

Co je čéška (patella)

Čéška, latinsky patella je největší sezamská kost v těle ( je zavzatá do úponové šlachy-čtyřhlavého stehenního svalu). Je v kontaktu pouze se stehenní kostí, od holenní kosti je oddělena tukovými polštářky kolenního kloubu.

Stavba čéšky

Čéška má přibližně srdčitý nebo trojúhelníkovitý tvar. Kloubní plocha pately směrem dovnitř kolenního kloubu je povlečena velmi silnou chrupavkou (5 až 8 mm). Jedná se o nejsilnější chrupavku v těle,

Funkce čéšky

Čéška není pouhým zpevněním přední plochy kolenního pouzdra, je hlavně kladkou, na které dochází ke změně směru tahu čtyřhlavého svalu. Úpon svalu bez čéšky by vyvinul v místě úponu podstatně menší sílu, než sval procházející kladkou. Proto dochází k poškození čéšky zejména při neúměrném zatížení ve dřepu nebo v kleku (vzpěrači, posilovny).

Pohyb čéšky rovnoměrně ve žlábku vymezují retinakula (vazy) po obou stranách čéšky. K jejich poškození dochází jednak úrazem při přímých nárazech kolena, při vykloubeních čéšky, případně při opakovaných drobných úrazech.

Poškození čéšky

  • Dislokace čéšky
  • Luxace (vykloubení, vymknutí) čéšky
  • Subluxace (neúplné vykloubení, vymknutí) čéšky
  • – Zlomenina čéšky

Příznaky poranění čéšky

Luxace: Bolest, změna polohy čéšky, omezení hybnosti v kolenním kloubu

Zlomenina: Bolest, otok, hematom (krevní podlitina), hemartros (nález krve v kloubní dutině při punkci), omezení nebo nemožnost koleno aktivně natáhnout, obtíže při kleku. Je možné v podkoží nahmatat případné úlomky zlomené kosti.

  1. Páska infrapatelární – Podpora v oblasti čéšky
  2. Ortéza kolenní (univerzální) – Doporučuje se používat při onemocněních čéšky za účelem její stabilizace a také jako univerzální zpevnění kloubu.

Čéška v koleni - Vše o zdraví

  • Magnetická bandáž na koleno (univerzální) –  Kompresivní fixace při nestabilním kloubu, fixace čéšky, po zhmoždění, s magnety.
  • Čéška v koleni - Vše o zdraví Čéška v koleni - Vše o zdraví
  • Na obrázku Kolenní ortéza s kloubem z Drytex prodyšbého materiálu (obr 1,2) a kolenní bandáž.
  •                  VÍCE NAJDETE V KOONCE ORTÉZY, BANDÁŽE – KOLENO

Skokanské koleno – patelární tendinitis

Čéška v koleni - Vše o zdravíMáte bolesti kolen při doskoku? Po běhání Vás koleno bolí i v klidu? Cítíte bolest i v průběhu zátěže? V následujících řádcích se Vám pokusíme problematiku „skokanského kolene“ podrobně popsat a navrhnout možné varianty terapie.

Skokanské koleno

Místo, kde se šlacha čtyřhlavého stehenního svalu (extenzoru/natahovače kolena) upíná na holenní kost, je velmi náchylné k různým druhům postižení či poranění, jelikož je tu velký tlak a tah. Pokud je úpon čtyřhlavého stehenního svalu přetěžován, bolest se velmi často projevuje v místě úponu tohoto svalu k holenní kosti – přímo pod čéškou (patelou).

Zajímavé:  Příznaky Bolesti V Krku?

Přetěžování v tomto místě omezuje průtok krve a lymfy, které mají za úkol nejen svaly a ostatní tkáně zásobovat kyslíkem a živinami, ale na cestě zpět s sebou brát i různé metabolity a škodlivé látky, které se v těle přirozeně tvoří. Krev a lymfa tak tělo čistí.

Pokud je šlacha dlouhodobě přetěžovaná, úpon se zanáší škodlivými látkami, které se postupně hromadí a může dojít i k rozvoji zánětlivého procesu. „Skokanské koleno“ se pak projeví jako bolest v oblasti úponu šlachy čtyřhlavého svalu stehenního přímo pod čéškou.

Pokud byl již dříve kolenní kloub poraněn, mohlo dojít i k malému úrazu šlachy čtyřhlavého stehenního svalu či jiných měkkých struktur kolene. Nepoměr tlaků a tahů měkkých struktur v této oblasti mohl zvětšit rozsah poranění a tím i obtíží.

Faktory ovlivňující vznik „skokanského kolene“:

  • dlouhodobé přetěžování dolní končetiny (běh – především do kopce, tvrdé doskoky, dlouhá chůze…),
  • svalové dysbalance převážně v oblasti nohou,
  • dřívější úrazy nohou, mikrotraumata patelární šlachy, poranění kolenních kloubů,
  • nevhodný stereotyp chůze a běhu.

Diagnostika

Prvním projevem je bolest v místě úponu, na dotek, při zátěži i v klidu. Pokud došlo k usazování vápníkových iontů a šlacha kostnatí, bude tato změna patrná na RTG (rentgenovém) snímku. Další volbou je vyšetření ultrazvukem, který dokáže přesně odhalit nejen místa, kde je šlacha postižená zánětlivým procesem, ale i drobná poranění či části šlachy přeměňující se na kost.

Konzervativní léčba

V lékárně jsou k léčbě bolestí kolene k dispozici masti, gely a léky, které dokáží na určitou dobu pomoci od bolesti, ale vedlejší účinky jejich účinných složek často tělu škodí, jako například v případě kortikoidů (hormonálních léků).

Lékař Vám jistě nabídne aplikaci obstřiků nejrůznějšího složení, ale i ty v převážné většině obsahují kortikoidy, které šlachu ještě více naruší a ta se stane náchylnější k dalším poraněním. V akutní fázi je vhodné a účinné místo bolesti ledovat.

Dočasnou úlevu mohou přinést i standardní rehabilitační procedury jako např. magnetoterapie, laser, elektrické proudy či klasický strečink (protahování).

Tyto fyzikální terapeutické procedury a jejich účinky však nepřinášejí řešení vzniku bolesti. Stejně tak stretching bude především v akutní fázi potíží spíše vyvolávat další bolest.

Je proto vhodné ho zařadit především do preventivní léčby a regenerace.

Operace

Pokud se rozhodnete pro operativní léčbu, čeká Vás invazivní zákrok během kterého lékař rozřízne úpon a část šlachy pod čéškou, vrtákem s malým průměrem naruší úpon a tím stimuluje opravný proces.

Po operaci budete mít koleno minimálně 4 týdny v pevné ortéze, postupně odložíte berle a do 6 týdnů se pomalu zažnete dostávat do plné zátěže. Sport v normálním zatížení bude možný po dalších 3–4 měsících.

Doporučený postup léčby

V akutní fázi je vhodné omezit sportovní aktivity, přinejmenším jejich intenzitu, a více se zaměřit na pomalé protahování svalstva dolních končetin a především svalů přední části stehen. Doporučujeme konzultovat s odborníkem vhodnou sportovní i každodenní obuv. Pro měkčí odraz a dopad je lepší obuv s měkkou podrážkou či měkká stélka.

Zaměřte se na dostatečnou relaxační a regenerační fázi Vašeho tréninku. V akutní fázi místo po zátěži ledujte (teplo by ještě více podporovalo rozvoj zánětu) a poctivě protahujte. Relaxační masáž nebo koupele jsou také vhodnou alternativou. Sami doma si můžete svaly masírovat pomocí nejrůznějších masážních míčků, „ježků“ a přikládat obklady (v akutní fázi ne teplé).

Aplikace rázových vln

V dnešní době je nejefektivnější léčbou skokanského kolene léčba rázovou vlnou. Jde o moderní neinvazivní metodu, tzv. ESWT – Extracorporeal Shock Wave Therapy. V terapii se využívají dvě různé metody.

  • Radiální rázová vlna – jde o velmi silné tlakové rázy, které se vytvářejí v přístroji a přes koncovku přiloženou na kůži se dostávají hlouběji. Tento druh rázové vlny má největší účinnost na kůži, podkoží a svaly; dále se vlny rozbíhají do stran a postupně slábnou.
  • Fokusovaná rázová vlna má, na rozdíl od radiální, nejvyšší účinek až pod povrchem a působí tak velmi přesně v místě bolesti či zánětu.

Hlavním účinkem rázové vlny je stimulace proudění krve a lymfy v dané oblasti a aktivace imunitního systému, čímž napomáhá hojení. Krev a lymfa s sebou přivádí do místa aplikace nejen kyslík a enzymy, které léčí zánět, ale také vitaminy atd.

A dále naopak odplavují metabolity, různé odpadní látky a ještě nezapouzdřené vápníkové ionty, které způsobují zvápenatění. Přirozený opravný proces tak probíhá přibližně 3× až 4× rychleji a je důvodem, proč bezprostředně po aplikaci cítíte úlevu od bolesti.

V problematice „skokanského kolene“ je z důvodu umístění šlachy hluboko pod kůží doporučována aplikace fokusované rázové vlny v kombinaci s radiální rázovou vlnou.

Rozsáhlými klinickými studiemi je potvrzena 95% úspěšnost terapie rázovou vlnou. Podle zkušeností z naší klinické praxe je nutné aplikovat fokusovanou rázovou vlnu přibližně 3–4× v intervalech 7–10 dnů. Naproti tomu radiální rázová vlna si žádá častější aplikaci, 6–10×, v intervalech 3–5 dnů.

Úspěšnost léčby však závisí i na technických parametrech přístroje (každý výrobce se trochu liší), na počtu rázů a tudíž energie aplikované do místa potíží, na vhodně zvolené koncovce a v neposlední řadě na zkušenostech a schopnosti terapeuta zahrnout do procesu léčby všechny okolní struktury, které mají funkční vztah s poškozením kolenního kloubu.

A jak vypadá terapie ve FYZIOklinice?

Při aplikaci fokusované rázové vlny je vždy ošetřena radiální rázovou vlnou i celá oblast měkkých struktur v oblasti kolenního kloubu.

Pro intenzivní hloubkovou masáž, která podpoří relaxační účinek, používáme masážní hlavici V-actor.

Následnou aplikací kinesiotapu (elastické bavlněné pásky) odlehčíme vrchní vrstvy kůže, stimulujeme tím cirkulaci krve a podpoříme tak účinek rázové vlny i na několik dní po terapii.

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., PrahaZdroj: praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Proč nás bolí kolena? Může za to chrupavka!

Kde se bere bolest v kolenu? Častou příčinou je poškození chrupavky. Malé kosti jsou pokryty chrupavkou, která zajišťuje, aby se kosti proti sobě posazené bez odporu pohybovaly a nedřely o sebe. Opotřebená chrupavka je tenká a porézní a už dobře neplní svou funkci. Také se nedá žádnými léky uvést do původního stavu, protože se její buňky neobnovují.

Trpí staří, sportovci i mladí

Sportovní úrazy, jako je poškození menisku nebo svalů, může vést k opotřebení chrupavky. I když je chrupavka nejsilnější v raném věku člověka, její poškození se nevyhýbá ani mladým lidem a dětem.

Na vině je málo pohybu a sportu. Představte si kancelářského člověka. Většinu času prosedí u počítače a pak se o dovolené vydá na vysokohorskou túru. Takto zatížená chrupavka se hroutí pod nečekanou zátěží.

Poškození má čtyři stadia:

1. Chrupavka je změklá2. Je povrchově rozvlákněná asi jako ošoupané džíny 3. Je rozpraskaná až na kost, chybí jí podstatná část

4. Je poškozená natolik, že zeje pod chrupavkou ležící kost, jedná se tedy o stav, kdy chrupavka chybí úplně

Co je varující

Pokud vám praská při pohybu v koleni, není to zas tak špatné. Ale když se objeví otoky a bolest, je třeba se mít na pozoru. V kolenu je mnoho pohyblivých částí, které mohou prasknout.

Jakmile dochází k omezení hybnosti v kolenu , provází ho bolest, koleno se blokuje, při zátěži se obtíže zvětšují. Pacient se nemůže na končetinu postavit, obtížná je chůze po schodech. V takovém případě problémy opravdu neignorujte a vydejte se k lékaři.

Léčba nemocné chrupavky

Konzervativní (neoperativní) léčba se ordinuje v počátečních stadiích, snižuje bolest a zlepšuje bolestivost. Podávají se vhodné léky a doporučuje se pohybová terapie (plavání, jízda na kole, vycházky, rehabilitační cvičení). Doplňkovou léčbou je především elektroléčba, magnetoterapie, akupunktura nebo laseroterapie. Pokud má pacient nadváhu, měl by zhubnout.

Operativní léčba – v případě menšího poškození chrupavky se využívají moderní chirurgické metody, jako je transplantace chrupavky nebo buněk chrupavky na poškozené místo.

Tato metoda určená k obnově povrchu chrupavky se využívá např. při poškození chrupavky úrazem.

V případě závažnějšího nebo rozsáhlejšího poškození chrupavky se využívají klasické operativní metody s náhradou kloubu nebo bez náhrady kloubu.

Infografika – jak funguje koleno (Pro zobrazení v plné velikosti klikněte na obrázek)

Náš tip

V poslední době se osvědčila i neoperativní léčba rázovou vlnou, která má podle studií skutečně rychlý efekt. O co jde? Na to se Blesk zeptal doktora Dalibora Zemana z Centra zdraví u Bílého lva v Říčanech:

„Máme s tímto typem léčby letité zkušenosti. Rázová vlna dokáže nebolestivým způsobem pomoci pacientům s 60 – 95% účinností. Při této terapii dochází ke zlepšení prokrvení, tlumí se zánět a tkáň se lépe hojí a regeneruje.

Rázová vlna proniká do hloubky 4 – 10 cm. Účinnost terapie je závislá na kvalitě přístroje a zkušenosti ošetřujícího personálu. Tomu odpovídá i cena za 1 aplikaci: 500 – 1000 Kč. Je potřeba 6 aplikací rázové vlny, kúra trvá 3 týdny.

“ Více informací o této metodě najdete na www.razova-vlna.com

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector