Cirhóza – vše o zdraví

Cirhóza - Vše o zdraví Péče o tělo

O testech DNA už jste asi někdy v životě slyšeli. Ale možná nevíte, že před pár lety se začaly tyto testy využívat právě i pro kosmetické účely. Proč? Revoluční technologie, tzv. S …

Cirhóza - Vše o zdraví Péče o tělo

Parabeny jsou stoprocentně chemické látky, proto jejich využití v kosmetice i v potravinách vyvolává stále žhavé diskuze. Jde o konzervanty, které mají zamezit rychlé kazivosti pro …

Cirhóza - Vše o zdraví Sex a erotika

Ani váš sexuální život nemusí zůstávat stranou, pokud jde o módní trendy. Zajímá vás, jak a čím jej okořenit? Chcete vědět, co všechno se vám v tomto směru nabízí? Vpusťte do svýc …

Cirhóza - Vše o zdraví Zdravý život

Začít se zdravějším a k sobě zodpovědnějším životním stylem znamená určitou sebekázeň. Můžete začít běhat, zdravěji jíst, nebo chodit večer po práci plavat, ale když se pak pokažd …

Cirhóza - Vše o zdraví Péče o tělo

Podzim klepe na dveře a s nadcházejícími výraznějšími barvami přírody se vrací i výraznější barvy do ženských tváří. Skromné líčení pro navození přirozeného vzhledu mělo převahu v …

Cirhóza - Vše o zdraví Nemoci a léčba

Díky pokrokům v lékařství a objevu antitoxinu zemře ročně na botulismus méně než pět ze sta nakažených. I tak ale zůstává velmi závažným onemocněním, které vyžaduje okamžitou léčbu …

Cirhóza - Vše o zdraví Sex a erotika

Problémy s plodností se netýkají pouze žen, stejné potíže mohou potkat i pány tvorstva. Kromě toho, že se v tomto směru vyplácí omezit příjem tabáku a alkoholu, existují i další vě …

Cirhóza - Vše o zdraví Alternativní medicína

Pleť a pokožka celého těla je v létě nadmíru namáhaná především sluncem, ale také chlorovanou vodou. Díky častému sluněn …

Cirhóza - Vše o zdraví Alternativní medicína

Léčivé houby nejsou pouze doplněk stravy ve formě kapslí, tablet či prášku. V našich českých lesích roste mnoho léčivých hub, na kterých si navíc pochutnáte.

Cirhóza - Vše o zdraví Hubnutí, dieta a zdravá strava

Co by to bylo za léto bez zmrzliny a nanuků! Výživoví specialisté ze složení kupovaných produktů nejsou zrovna nadšeni, …

Cirhóza jater – příčiny, příznaky a léčba

Cirhóza, lidově ztvrdnutí jater, je onemocnění charakterizované poškozením a přestavbou vnitřní struktury jater. Typicky se projevuje poruchou jaterních funkcí, zežloutnutím a otoky.

Cirhóza - Vše o zdraví Jaterní cirhózu si většina lidí automaticky spojuje s nadměrnou konzumací alkoholu.

Co jste možná netušili..

Termín „cirhóza“ pochází z řečtiny. Slovem „kirrhos“, zažloutlý, starověcí lékaři označovali nemocné, kterým se díky onemocnění jater hromadila v těle žlučová barviva a propůjčovala jejich kůži nažloutlou barvu.

Cirhóze předchází zánik jaterních buněk a množení vaziva – fibróza. Vaše játra mají obdivuhodně vysokou schopnost regenerace, ke které je však zapotřebí dostatek nepoškozených buněk a optimální podmínky k jejich množení a růstu. V opačném případě přechází fibróza v nevratnou přestavbu vašich jater. Vzniká cirhóza.

Jaterní cirhózu si většina lidí automaticky spojuje s nadměrnou konzumací alkoholu. A skutečně, nejvíce úmrtí na cirhózu vykazují státy s tradičně vyšší spotřebou alkoholických nápojů. Patří mezi ně například Německo, Rakousko nebo Itálie. Prvenství drží Francie, kde ročně zemře na cirhózu 35 lidí na 100 tisíc obyvatel.

V našich podmínkách je to asi 15 na 100 tisíc obyvatel. Vašim játrům ale neškodí jen alkohol. Druhým nejčastějším faktorem vyvolávajícím cirhózu jsou virové záněty jater. Cirhóza vzniká i z řady jiných příčin.

Podílí se na ní poškození jater toxickými látkami (jedy, ale i některými léky), autoimunitní záněty nebo porucha odtoku žluči.

Jak vzniká cirhóza jater

Vlivem škodlivých faktorů (alkoholu, virů, toxických látek a dalších) dochází v játrech k zániku buněk a množení vaziva. Zjednodušeně si celý proces můžete představit jako jizvení.

Vaše játra se nedokáží dostatečně rychle regenerovat. Normálních buněk schopných plnit očišťovací funkce rychle ubývá a jejich místo nahrazuje vazivová tkáň.

Kromě ubývání jaterních buněk se začínají objevovat nevratné změny ve vnitřní struktuře orgánu.

Zbývající jaterní buňky vytvářejí drobné ostrůvky, které vypadají jako uzly. Jejich uspořádání se významně liší od normálního stavu. Kolem ostrůvků jaterních buněk je jen samé vazivo. Zdravá játra mají důmyslnou strukturu.

Všechno v nich má své místo. Přijímají krev přitékající vrátnicovou žilou ze střev, zpracovávají v ní obsažené látky, vychytávají škodliviny a propouštějí očištěnou krev do organismu. Pracují jako filtr.

Při rozvíjející fibróze se ale najednou filtr ucpe.

V cirhotických játrech spolu ostrůvky jaterních buněk vzájemně nemohou komunikovat a drobné jaterní cévy zanikají. Krev ztrácí přirozené cesty svého průtoku. Cirhózou přestavěná játra začínají být neproniknutelnou překážkou. Krev se před nimi hromadí. Rozvíjí se tzv. portální hypertenze.

Jak se projevuje..

Cirhóza jater může probíhat dlouho bez jakýchkoli příznaků. Ty se objeví až po poškození významné části jater.

Mezi obvyklé obtíže při poruše jaterních funkcí patří celková únava, nevýkonnost, malátnost, porucha chuti k jídlu, špatné trávení, nadýmání nebo poruchy vyprazdňování (zácpa nebo průjem).

Zvětšená játra na sebe upozorní nepříjemným pocitem v břiše a tlakem v pravém podžebří. Při poruše tvorby a vylučování žluči se projeví charakteristické žluté zbarvení kůže – ikterus.

S pokračující cirhózou se popsané projevy prohlubují. Nemocný celkově strádá a hubne. Navíc se přidávají otoky a porucha srážlivosti krve. Nápadnou známkou je nepřirozeně zvětšené břicho s nahromaděnou tekutinou uvnitř (ascites) a otoky kotníků nebo celých dolních končetin. Objevuje se krvácení z nosu, dásní a zvýšená tvorba modřin.

Krev hromadící se před játry si hledá cesty, jak překážku obejít. Díky tomu se rozšiřují podkožní žíly na břiše a vznikají varixy v jícnu. Díky tomu, že obchází játra, není krev zbavována všech škodlivin. Jejich vysoký obsah v krvi působí na mozek. Tehdy se objeví zmatenost, změny chování nebo ztráta vědomí – jaterní koma.

Jak se potvrdí.

Diagnózu jaterní cirhózy může při bezpříznakovém průběhu stanovit až pitva. Nemocný může žít i zemřít bez jakéhokoliv tušení o tom, že se s jeho játry něco děje. Příčina smrti nemusí s játry vůbec souviset.

Podezření na jaterní cirhózu může vzniknout při zcela běžném vyšetření, například vstupní prohlídce do zaměstnání. Lékař při biochemickém vyšetření vaší krve objeví zvýšené hladiny jaterních enzymů a krevního barviva bilirubinu. Hladiny krevních bílkovin mohou být naopak snížené. Objevují se také odchylky v testech krevní srážlivosti.

Lékař odebere Vaši anamnézu. Bude Vám klást otázky zaměřené na rizikové faktory odpovědné za vznik cirhózy. Důležité jsou údaje o množství a frekvenci konzumace alkoholu, prodělaných infekcích i možném styku s jedovatými látkami. Výsledky laboratorních vyšetření společně s pečlivě odebranou anamnézou obvykle stačí ke stanovení diagnózy.

Játra lze vyšetřit pomocí různých zobrazovacích metod. Mezi nejpřínosnější patří ultrazvuk břicha a počítačová tomografie. Diagnózu cirhózy a vnitřní změny struktury jater spolehlivě stanoví histologické vyšetření vzorku jater odebraného punkcí.

Jak se léčí cirhóza jater

Možnosti léčby cirhózy jsou velmi omezené. Základem je okamžitě zastavit působení faktorů poškozujících vaše játra.

V případě alkoholu to předpokládá úplnou abstinenci, v případě hepatitid odpovídající léčbu. V pokročilých stádiích cirhózy se léčba zaměřuje na podporu metabolismu a přísun energie.

Jediným způsobem, jak nahradit funkci postižených jater, je v současnosti jejich transplantace.

Co dál..

Jaterní cirhóza významně snižuje průměrný věk nemocných. Častou příčinou smrti jsou nezvladatelné komplikace pokročilé cirhózy. Mezi ty nejzávažnější patří krvácení z jícnových varixů a postižení mozku (jaterní encefalopatie).

Varixy vznikají rozšířením žilních spojek v jícnu při portální hypertenzi. Jsou velmi křehké a může se stát, že prasknou. Projeví se to náhlým masivním krvácením, které nemocného často ohrožuje na životě.

Bez okamžitého lékařského zásahu nastává smrt z vykrvácení. Důvodem pro vznik jaterní encefalopatie je působení škodlivých látek na mozek.

Při nejtěžším stupni poškození upadá nemocný do komatu, ze kterého se už nemusí probudit.

V cirhoticky změněných játrech může dojít k rozvoji nádorového bujení. Vzniká smrtící karcinom jater. Doba přežití se v takovém případě počítá na měsíce.

Jak se tomu všemu vyhnout..

Nejlepším způsobem prevence je ochrana jater před působením škodlivých faktorů. Nutnou podmínkou je střídmá konzumace alkoholu. Co si pod tím představit? Tolerance alkoholu je u každého z nás jiná. Za nebezpečné se považuje už požívání 60 gramů alkoholu za den.

To zhruba odpovídá 4 půllitrům piva, lahvi vína nebo 4 „panákům“ tvrdého alkoholu. Uvedené množství platí pro muže. Tolerance žen k působení alkoholu je nižší. Jejich játra poškozuje už trojnásobně nižší množství zkonzumovaného etanolu.

Nejnebezpečnější bývá pravidelná a dlouhodobá konzumace alkoholu.

Předcházení ostatním příčinám cirhózy závisí na konkrétním onemocnění (viz hepatitida).

Cirhóza jater: příčiny, příznaky a léčba

  • Cirhóza jater je závažné jaterní onemocnění, při kterém u pacientů dochází k nekróze jater, zvýšené tvorbě vaziva (fibrotizace) a následně také k uzlovité přestavbě jaterních buněk.
  • Většina lidí si vznik jaterní cirhózy spojuje s nadměrnou konzumací alkoholu. U mužů je riziková konzumace 60 gramů alkoholu denně, u žen je to již 20 gramů alkoholu denně.
  • Mezi další příčiny jaterní cirhózy patří virové hepatitidy typu B a C, nealkoholická steatóza jater, biliární a kardiální cirhóza jater, různé metabolické poruchy nebo také toxické poškození jater.
  • Zpočátku mívá cirhóza jater nenápadný průběh. Mezi první příznaky patří celková únava, ztráta chuti k jídlu, nadýmání, zácpa, výrazné hubnutí a lehké otoky kotníků či dolních končetin.
  • Charakteristické projevy cirhózy jater zahrnují tlak v pravém podžebří, zežloutnutí kůže, zvýšenou krvácivost, poruchy menstruačního cyklu, pokles libida a potence, nafouklé břicho, petechie, pavoučkové névy a různé otoky.
  • Co se týče léčby, nejprve je nutné okamžitě ukončit působení faktorů, které játra poškozují. Zatímco alkoholici musí přejít k abstinenci, pokud je na vině hepatitida nebo jiné onemocnění, doktor ihned nasadí vhodné léky.
  • U pacientů v pokročilejších stádiích jaterní cirhózy mohou lékaři zvážit také transplantaci jater.
Zajímavé:  Suchý Zánět Spojivek Příznaky?

Cirhóza jater je závažné chronické onemocnění, při němž dochází k vážnému poškození jater.

Nejčastěji se rozvíjí v důsledku dlouhodobé nadměrné konzumace alkoholu nebo u pacientů, které trápí virová hepatitida typu B a C. Co se týče léčby, zpočátku je důležitá hlavně dieta a celková úprava životosprávy, zatímco v pokročilých stádiích mohou lékaři kromě zmírňování příznaků zvážit také transplantaci jater.

Co je cirhóza jater?

Cirhóza jater je závažné jaterní onemocnění, při kterém se u pacientů rozvíjí nekróza jater, zvýšená tvorba vaziva (fibróza jater) a následně také uzlovitá přestavba jaterních buněk.

Postupně tak dochází k úplné přeměně jaterní tkáně i jejich cévního řečiště.

Ačkoliv jsou tedy játra za normální situace schopná rychle se regenerovat, v případě poškození je tato obnova nedokonalá a nově vzniklá tkáň přestává plnit svou funkci.

Jaterní cirhóza se lidově označuje také jako tvrdnutí jater. Název tohoto onemocnění pochází z řečtiny, kde slovo kirrhos znamená nažloutlý.

Lékaři tak označovali nemocné, kterým se v těle hromadila žluč, což vedlo ke žloutnutí jejich pokožky.

Cirhózou poraněná játra totiž začínají být neproniknutelnou překážkou, krev se před nimi hromadí a může se rozvinout také portální hypertenze.

Příčiny jaterní cirhózy

Cirhóza jater může mít řadu různých příčin. Většina lidí si toto onemocnění automaticky spojuje s nadměrnou konzumací alkoholu, ještě častěji jsou však na vině virové hepatitidy typu B a C. Jaterní cirhóza v takovém případě vznikne buď bezprostředně po onemocnění hepatitidou, nebo o něco později jako následek jejího chronického průběhu.

Jak často konzumujete alkohol?

Alkoholická cirhóza jater se projeví zhruba ve 20 % případů. Doba užívání alkoholu a množství, které vede k nevratnému poškození jater, jsou však velice individuální. U mužů se za nebezpečnou považuje konzumace 60 gramů alkoholu denně, ženy mají ovšem daleko nižší toleranci a nebezpečí představuje již 20 gramů.

Další možné příčiny

  • Biliární cirhóza jater – dlouhodobá obstrukce žlučových cest
  • Kardiální cirhóza – nemoc, při níž dochází k chronickému srdečnímu městnání
  • Autoimunitní hepatitida – způsobuje chronické poškozování jater, zánět a jizvení
  • Wilsonova choroba – vrozená porucha metabolismu mědi
  • Hemochromatóza – onemocnění spojené s nadměrným hromaděním železa v játrech
  • Cystická fibróza
  • Vzácné metabolické poruchy (porfyrie, glykenóza, galaktosemie)
  • Toxické poškození jater – léky nebo jedy
  • Kryptogenní (idiopatická) cirhóza – nejasný původ cirhózy

Jednou z možných příčin cirhózy je také nealkoholická steatóza jater neboli ztukovění. Za tento problém je zodpovědný především zvýšený příjem potravy, ale také snížená citlivost tkání k inzulinu v důsledku nadváhy a genetické predispozice. Prostá steatóza játra výrazně nepoškozuje, pokud je ovšem spojená s chronickým zánětem, může vyústit v cirhózu. Poté hovoříme o nealkoholické steatohepatitidě (NASH).

Cirhóza jater a její stádia

Jak již bylo avizováno výše, alkoholická choroba jater patří mezi nejčastější příčiny jaterní cirhózy. Podle toho, jak moc jsou játra pacienta poškozená, lékaři rozlišují několik stupňů tohoto onemocnění:

  • Steatóza jater a steatohepatitida (ztukovatění jater a chronický zánět)
  • Steatofibróza jater (nahrazování jaterních buněk vazivem)
  • Cirhóza jater (poslední stádium)

Jaké má cirhóza jater příznaky?

Cirhóza jater zpočátku mívá nenápadný průběh a typické příznaky se obvykle dostaví až v pozdějších stádiích, kdy dojde k celkovému narušení funkce jater nebo jejich úplnému selhání.

Mezi první nespecifické projevy, které mohou být také známkou mnoha jiných onemocnění, se řadí třeba zvýšená únava, ztráta chuti k jídlu, nadýmání, zácpa, výrazné hubnutí nebo také lehké otoky v oblasti kotníků.

V pozdějších stádiích může cirhózu jater doprovázet poměrně pestrá škála symptomů. Někdy převažuje spíše poškození jaterní tkáně, jindy jsou naopak patrné hlavně projevy poškození krevního řečiště. Mezi charakteristické příznaky cirhózy jater patří:

  • Tlak v pravém podžebří
  • Slabost a celkové vyčerpání
  • Nechutenství
  • Úbytek svalové hmoty
  • Ikterus – zežloutnutí kůže
  • Porucha srážlivosti krve
  • Zvýšená krvácivost dásní
  • Krvácení z nosu
  • Krvácení z jícnu
  • Poruchy menstruačního cyklu
  • Pokles libida a potence
  • Gynekomastie a mizející ochlupení na hrudi

Pokročilá cirhóza jater bývá u pacientů patrná na první pohled. Typické jsou tenké končetiny, velké nafouklé břicho a bledá či zažloutlá kůže, kde se objevují četné pavoučkové névy, podlitiny a petechie.

Jazyk a rty bývají výrazně červené, na dlaních se objevuje erytém, pacient má paličkovité prsty a jeho břišní stěna ochabuje, což často vede ke vzniku kýly. Zároveň jsou typické otoky dolních končetin v různém rozsahu.

Možné komplikace

U pacientů trpících jaterní cirhózou se mohou projevit nebezpečné zdravotní komplikace, které také často bývají příčinou jejich předčasného úmrtí. Jedná se například o choroby trávicího ústrojí, jaterní a renální selhání, jaterní encefalopatii (poškození mozkové tkáně) či rakovinu jater, ale nemocní bývají také náchylnější k různým infekcím.

Mezi nejzávažnější komplikace patří portální hypertenze neboli zvýšený tlak v jaterní žíle, který způsobuje vznik jícnových a žaludečních varixů, zvětšení sleziny, selhání ledvin nebo ascites při cirhóze jater (hromadění tekutiny v dutině břišní). Náhlé zhoršení jaterní cirhózy, které vyústí v bezvědomí a často končí smrtí pacienta, se označuje jako jaterní kóma.

Diagnostika

Jelikož cirhóza jater často probíhá bez jakýchkoliv vnějších příznaků, nebo svými symptomy zpočátku připomíná jiné obtíže, diagnostikovat tuto nemoc rozhodně není jednoduché. Pacient obvykle nemá o poškození jater žádné tušení a diagnózu proto může odhalit třeba běžné vyšetření nebo vstupní prohlídka do zaměstnání.

Pokud má lékař podezření na cirhózu jater, nejprve podrobně projde pacientovu anamnézu, následně provede fyzikální vyšetření a odešle nemocného na laboratorní testy. Játra lze dále vyšetřit pomocí ultrazvuku, počítačové tomografie (CT) nebo biopsie. Z důvodu časté přítomnosti varixů je potřeba zkontrolovat také žaludek a jícen.

Léčba jaterní cirhózy

Možnosti léčby jsou v dnešní době stále dost omezené. Základním opatřením je okamžitě ukončit působení faktorů, které mají na játra negativní vliv a poškozují je.

Jestliže je tedy příčinou vzniku tohoto onemocnění nadměrná konzumace alkoholu, pacient by měl tento zlozvyk zcela odbourat a stát se abstinentem.

Pokud je na vině virová hepatitida nebo Wilsonova choroba, je nutné včas zahájit odpovídající léčbu.

Dieta při cirhóze jater

Dále jsou na místě také podpůrná opatření, která zahrnují třeba úpravu životosprávy nebo podávání vitamínů (A, D, E, K) a hepatoprotektiv.

Důležitá je také speciální dieta pro cirhotiky, kdy se pacient musí obejít bez přílišného solení, tučných či smažených pokrmů a kořeněných jídel. Strava by naopak měla být bohatá na bílkoviny i vlákninu a rostlinné tuky by měly převládat nad těmi živočišnými.

Pokud jde o bylinky na cirhózu jater, lékaři nejčastěji doporučují ostropestřec mariánský, kořen smetánky lékařské nebo také plody kustovnice.

Transplantace jater

V pokročilejších stádiích mohou lékaři zvážit také transplantaci jater.

Jelikož se však jedná o složitý proces, který má výrazný vliv na kvalitu pacientova života, je nutné předem provést důkladné testování.

Po zákroku musí pacient dodržovat přísnou dietu, nesmí pít alkohol ani kouřit a denně musí konzumovat větší množství léků, které působí na jeho imunitu a pomohou tělu přijmout nový orgán.

Prognóza

Cirhóza jater patří mezi choroby, které nejčastěji trápí pacienty v dospělém produktivním věku. Výzkumy naznačují, že postiženi bývají obvykle příslušníci slabších sociálních vrstev nebo dobře zajištěné ženy ve středním věku, které řeší syndrom opuštěného hnízda prostřednictvím alkoholu.

Počet nemocných se rok od roku zvyšuje a v České republice lékaři každoročně zaznamenají zhruba dva tisíce nových případů jaterní cirhózy. Délka života u pacientů s tímto onemocněním bývá až o deset let kratší než u zdravých jedinců, přičemž ženy umírají dokonce ještě dříve.

Cirhóza jater: příznaky, léčba (cirhóza)

Jaterní cirhóza je chronický proces, při kterém docházík nekróze jater a následně ke zvýšené tvorběvaziva (fibrotizace) a k uzlovité přestavbějaterních buněk.

Zajímavé:  Chlumec U Ústí Nad Labem Lékař?

Takovým způsobem dojde k úplnému porušení původní stavby jater, kdyse přizpůsobí vzniklé nepříznivé situaci i cévní řečiště jater.Název cirhóza pochází z řečtiny, kde kirrhos znamená nažloutlý.

Počet nemocných s jaterní cirhózou se rok od roku zvyšuje. Nejvícecirhotiků je ve Francii – zřejmá souvislost s konzumací vína.V České republice se ročně objevuje až 2 tisíce pacientů v poslednífázi pacientů, což je 2× méně než ve Francii, Rakousku, Itálii aNěmecku.

Jaterní cirhóza je jednou z mála chorob, která se více objevujev dospělém produktivním věku, než-li ve stáří. Jelikož se jednáo tak velké procento, je možno o jaterní cirhóze prohlásit, že jeekonomickou přítěží společnosti od doby transplantace jater, která jevelmi nákladná.

Jaterní cirhóza může být způsobena různými příčinami, alev Evropě se nejčastěji vyskytuje na podkladě virovéhepatitidy či alkoholismu. Z dalších příčin sempatří metabolické poruchy, biliární cirhóza, kardiálnícirhóza, poruchy výživy, poškození léky či idiopatická.

1)Virové hepatitidy

Jedná se hlavně o infekci virové hepatitidy B (HBV). Tentodruh je častější u mužů a popisuje se ve 3% případů po prodělánívirové hepatitidy B. Po prodělání virové hepatitidy C(HCV) se hovoří u 5-15% případů.

V České republice se hovoří o 1/3 nemocných s jaterní cirhózou,která byla způsobena obecně virovou hepatitidou. Cirhóza vznikne buďbezprostředně po onemocnění virové hepatitidy nebo jako následek po jejíchronické části.

Vzhledem k současné epidemiologické situaci u nás lze očekávat, žezastoupení hepatitid ve vzniku cirhózy u nás bude stále vyšší. Je dobréproto využívat dostupných očkování.

2)Alkohol

Alkohol je jednou z nejhlavnějších příčin jaterního onemocnění,jelikož právě odbourávání alkoholu se provádí v játrech, pomocí jehooxidace na acetaldehyd. K tomuto procesu je potřeba mnoho látek v těle.

Při chronickém užívání alkoholu dochází k metabolickým změnám.Průměrný muž má enzymu alkoholdehydrogenázy, který provádídetoxifikaci alkoholu v játrech, dva a půlkrát více, než průměrnážena.

Naštěstí alkoholismu dosud propadá více mužů než žen,u kterých je cesta k cirhóze jater mnohem kratší. Stoupá hladina tuků aželeza (další látky: lipoproteiny, laktát, pyruvát atd.) v játrech.

A zároveň klesá hladina glykogenu.

Toleranční hodnoty příjmu alkoholu jsou pro ženy třikrátnižší než pro muže. Nebezpečná dávka pro muže je udávána nad60 gramů na den (2 litry piva nebo 0,7 litru vína nebo0,2 litru tvrdého alkoholu), u žen nad 20 gramů naden.

Největší riziko spočívá v alkoholismu –každodenní přísun alkoholu, kdy, i přes vysokou regenerační schopnostjater, jsou játra neustále vystavována úkolu čistit krev, a samatím trpí.

Přesto alkoholická cirhóza nevzniká u všech alkoholiků – je tedyzřejmé, že musí být přítomen jiný faktor – rodinnédispozice či virové hepatitidy nebo spojeníms léky.

Může probíhat dlouhá léta bez příznaků (asymptomaticky) a zjistí sepravá příčina teprve po smrti. V jiných případech ji objevíme díkyzvětšení jater (hepatomegalie) nebo známkami o onemocnění jater(zvláště z krevních testů).

Po diagnostice alkoholické cirhózy jater je důležité ihnedpřestat pít alkohol a úprava životosprávy. Jelikož hlavnípříčinou smrti alkoholiků je právě selhání jater, krvácení dogastrointestinálního traktu (trávicího ústrojí) či nádoryv cirhotických játrech, vše na podkladě jaterní cirhózy.

3)Metabolické poruchy

Sem paří vzácnější vrozené poruchy metabolismu, kde vázne zpracovánírůzných látek v játrech. Jde např. o Wilsonovu chorobu (poruchametabolismu mědi), hemochromatóza (porucha metabolismu železa), porfyrii,cystickou fibrózu, galaktosémii.

4)Biliární cirhóza(BC)

Biliární cirhóza je následkem dlouhodobé cholestázy neboli poruchou tvorbyžluči či jejího odtoku z jater. Primární BC je vrozená, sekundární BCje projevem překážky (obstrukce) v žlučových cestách (příkladem jsoukaménky v žlučových cestách).

5)Poškození léky

Mnohé léky – např. cytostatika (léky na léčburakoviny), antituberkulotika (léky na léčbutuberkulózy – TBC), hormonální antikoncepce – mohouzpůsobit jaterní cirhózu.

Též vitamin A v předávkování způsobuje jaterní cirhózu. Dáleantibiotika (léky na zánětlivá onemocnění způsobenébakteriemi).

6)Kardiální cirhóza

Díky stále se lepšící úrovni léčby srdečních onemocnění se stávávelmi vzácnou formou.

7)Idiopatická (kryptogenní) cirhóza

Jako idiopatická jaterní cirhóza je označována každá cirhóza, kteránemá vysvětlitelnou příčinu dle rozdělení výše.

První stadiem před vznikem cirhózy je ztukovatění jater(steatosa). Další stadia, kdy se tvoří uzly a játra semakroskopicky mění až do závěrečného stadia ztvrdlých jater.

Rizikové faktory cirhózy jater

Rizikovými faktory jsou opakované virové hepatitidy(převážně HBV nebo HCB), alkoholismus nebo poruchametabolismu látek, které se zpracovávají játry.

Prevence cirhózy jater

Prevence jaterní cirhózy má spoustu rovin, kterým je radno se vyhýbat.Je nutné správně léčit akutní stav virových hepatitidy a věnovat sejejí prevenci očkováním proti hepatitidám. V současnédobě jsou nejdostupnější očkovací látky na hepatitidu A – např.Avaxim, Havrix, hepatitidu B – např. Engerix,kombinovaná očkovací látka na hepatitidu A a B – např.Twinrix.

Nekonzumovat alkohol, nepředávkovat seléky, které působí na játra toxicky – zbytečnépředepisování léků, které pacient nepotřebuje – napříkladantibiotika při chřipce, antikoncepce pokud není nutná.

Máte-li některou z dědičných nemocí, které mohou způsobit cirhózu,dodržujte předepsanou dietu.

V pokročilých stádiích je dobré docházet do poradny adůsledně dodržovat rad lékařů. V první a druhé fázi je doporučenosnížení pracovního úvazku a částečný invalidní důchod. V posledníchfázích onemocnění pacient přestává chodit do zaměstnání a dostáváplný invalidní důchod. Vše ovšem závisí na stavu pacienta.

Příznaky a projevy cirhózy jater

Jaterní cirhóza může dlouhou dobu být bez příznaků (asymptomatická).Zpočátku jsou příznaky nenápadné a klasické příznaky se projevují ažv pozdějších stadiích, kdy vzhledem k léčbě již bývá pozdě.

Klasické příznaky jsou často takové, že mohou znamenat více chorob, atak nepadá podezření na cirhózu jater. Patří sem zvýšenáúnava, ztráta chuti k jídlu, nadýmání azácpa (obstipace), snížení libida, přerušenímenstruačního cyklu (amenorea) a také výraznéhubnutí (kachexie).

Mezi již určité příznaky pro toto onemocnění, ale již v pokročiléfázi, patří následující. Trávicí potíže, nesnášenlivost některýchjídel, tlak v pravém podžebří, plynatost, vyrážkabřicha hrudníku – tzv.

pavoučkové névy,zežloutnutí kůže, v posledních stadiích nemocikrvácení z jícnu – vychází ústy jako chrlení čizvracení velkého množství krve, projevy encefalopatie –snížení mozkové kapacity, konstrukční apraxie (porucha prostorovéhovnímání – nemocný není schopen sestavit jednoduchý obrazec ze sirek),třes končetin, zvětšení sleziny (splenomegalie), portální hypertenze(vysoký tlak krve v žilním systému jater – porta neboli vrátnice jehlavní žilou jater), vodnatelnost břišní (ascites).

Jaterní kóma – náhlé zhoršení cirhózy vedoucík bezvědomí často končícímu smrtí.

Diagnosa samotné nemoci je zřejmá z krevního rozboru(jaterní testy), ultrazvukového vyšetření jater,jaterní biopsie (punkce jater s odebráním vzorku na

Léčba cirhózy jater

Léčba je svízelná. V době již probíhající nemoci je v podstatěsymptomatická – tedy snižování potíží – snad lze zmínit jenkladný účinek tzv. hepatoprotektiv – láteknapomáhajících regeneraci jaterní tkáně – např.silymarin, který objevilo lidové léčitelství –výtažek z ostropestřce mariánského.

Je nutné odstranit působení faktoru působícího vznik cirhózy, zavéstnaprostý zákaz alkoholu, jaterní dietu –bez tučných, kořeněných jídel a léčba či prevence virovýchhepatitid.

Ve vybraných případech je možná transplantace jater.Každé transplantaci předcházejí složité testování a důslednýpsychologický posudek osoby, jelikož transplantace je složitý proceszasahující pacienta na zbytek života.

Po transplantaci musí být přísně dodržovány různé druhy diet, nesmíse pít alkohol, kouřit a každý den pacient musí polykat hrsti léků,které ovlivňují imunitu, aby tělo nezničilo transplantovaný orgán.

Jelikož orgánů k transplantaci je málo, musí toto testování probíhat,zda je člověk vhodný k transplantaci.

Například pokud se transplantujíjátra alkoholikovi, který by bez nich nepřežil další rok a on stejně potransplantaci pokračuje v pití alkoholu, je tato transplantace neúčinná av podstatě „zbytečná“.

Jak si mohu pomoci sám

Jaterní cirhóza je onemocnění, se kterým není radno si zahrávat.Jaterní cirhóza se v současnosti stává onemocněním s častouúmrtností.

Je důležité se vyvarovat alkoholismu – alkohol pijtes mírou. Lidská játra mají vysokou regeneraci-schopnost až o 75%.

Protoje možné transplantovat jejich štěp a oni pak „dorostou“ do potřebnéfunkce.

Pokud se u Vás již jaterní cirhóza projevila, ihned přestaňtepít alkohol – máte šanci ještě játrům pomoci se trochu zregenerovat,aby se nemoc nedostala do posledního stadia.

Další radou je nepřehánět to se silnými léky. Ale pozor i„obyčejný“ Paralen je pro játra nebezpečný. Už předávkování desetiParalenů najednou ničí svou toxicitou játra. Při nevčasném zásahulékaře dojde do několika hodin k selhání jater a tím k selháníorganismu.

Tento druh předávkování je často viděn v dětském věku.Proto se vyvarujte lékům, které nejsou potřeba a léky vždy pečlivěschovávejte před dětmi.

Například na chřipku nevyžadujte u lékaře antibiotika (ATB) – chřipkaje virové podstaty a angíny či zánětlivá onemocnění jsou způsobenybakteriemi, na které právě působí antibiotika.

Proti dalšímu rizikovému faktoru, kterým jsou virové hepatitidy (A, B,C), je nutno se chránit.

Je důležité dodržovat hygienu(mytí rukou – hepatitida A), vyhýbat se kontaminacis krví nakažené osoby a chránit se při pohlavním styku vhodnouantikoncepcí (hepatitida B a C). Dnes je již možno sechránit i očkováním jak je zmíněno výše.

Komplikace cirhózy jater

Komplikace jaterní cirhózy, jak již dříve bylo zmíněno, jsou velmivážné a v podstatě nevratné.

Jde o známky chronickéhoselhávání jater – trávicí potíže, zhubnutís paradoxně velkým břichem plným vody (ascites), krvácení z prasklýchjícnových varixů (křečových žil jícnu), ztvrdnutí jater, zhoršenífunkce mozku, zvýšená pravděpodobnost vzniku rakovinyjater.

Zajímavé:  Benigní Paroxysmální Vertigo Léčba?

Za největší komplikaci je považována asymptomatická forma (bezpříznaků) onemocnění, kdy se k pravé příčině úmrtí pacienta přijdeaž po smrti při pitvě. Jelikož jaterní cirhóza vede ke spoustě jinýchonemocněních selháváním jater, ale jaterní cirhóza je právě touprimární příčinou úmrtí.

Diskuse

  • Nález najátrech – co bude dál?
  • Cirhózajater – konečné stádium?

Další názvy: cirhóza, cirrhosa jater, jaterní cirhóza, alkoholická cirhóza, biliární cirhóza, primární biliární cirhóza, PBC, kardiální cirhóza, kryptogenní cirhóza, idiopatická cirhóza,

Cirhóza jater nehrozí jen alkoholikům. Jak snížit riziko?

Foto: mi_viri, Shutterstock.com

Cirhóza může zasáhnout každého, kdo pravidelně pije alkohol. Nelze totiž odhadnout, jaká dávka je bezpečná: někdo zvládne 10 piv denně, jinému stačí čtyři deci vína. Pravidelná konzumace ohrožuje především ženy: jejich játra jsou vůči alkoholu daleko méně odolná. Kdo je ještě v ohrožení?

Co je to cirhóza? Zjednodušeně řečeno, při dlouhodobém zánětu se začnou jaterní buňky měnit na vazivovou tkáň, a orgán proto přestává postupně fungovat.

Nemocný o svých potížích obvykle dlouho neví, protože játra nebolí a prvními příznaky jsou zažívací potíže, jako je nevolnost a nechuť k jídlu, což si málokdo hned spojí s těžkým poškozením důležitého orgánu. Jak cirhóza vznikne a dá se vůbec léčit?

Alkohol sice hraje při vzniku onemocnění obrovskou roli, ale není jediný. Těžké poškození jater vedoucí k cirhóze způsobují také žloutenky (hepatitida C a B), otravy (např. paracetamolem), dlouhodobé problémy se žlučovými cestami, srdeční selhání či metabolické a autoimunitní choroby a v některých případech je příčina neznámá.

Nejčastější příčina akutního selhání jater vás překvapí!

Jak důležitý orgán přestává pracovat, k nevolnosti a silné únavě se přidávají další potíže. Na kůži nemocného se začnou objevovat skvrny způsobené látkami, které játra už nestačí odbourávat.

Nemocnému otékají nohy, zhoršuje se krevní srážlivost a roste riziko krvácení. Protože se snižuje i vylučování žluči do střeva, je stolice světlejší.

Pokročilejší forma se pak projevuje žloutenkou, tedy zbarvením kůže, což souvisí s tím, že se v poškozených játrech hromadí bilirubin.

Víte, který příjemný zvyk zásadně sníží riziko cirhózy?

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Nemocná játra způsobují spíš setrvalý tlak a tupou bolest, než nějaké výrazné křeče

Zvyšuje se krevní tlak v okolí jater (= portální hypertenze) a to způsobuje další velice závažné problémy, například jícnové varixy (= rozšířené cévy v jícnu).

U nich je nebezpečí, že prasknou a člověk pak začne zvracet krev – často se stane, že nemocný tímto způsobem vykrvácí.

Vážnou komplikací je i hromadění tekutiny v břiše (= ascites), které se projevuje jeho zvětšením, což může vést k utlačování plic a zhoršení dýchání.

Nefunkční játra také způsobují poškození mozku (= jaterní encefalopatie) v důsledku škodlivin kolujících v krvi. Takový stav končívá změnami chování, demencí a kómatem.

Velikou komplikací cirhózy je selhání jater a dalších orgánů, které neutěšený stav organismu poškozuje.

V cirhotických játrech navíc vzniká častěji rakovina, proto by nemocní měli chodit na ultrazvuk, aby se nemoc včas zachytila – i když i tak se léčí jen velmi nesnadno.

Poznáte varovné signály, že vám tvrdnou játra?

Nelze říci, jak dlouho člověku trvá, než si játra poškodí. Jak již bylo řečeno, pro někoho je nebezpečná pravidelná malá dávka, jiný zvládne každodenně i vysoký příjem alkoholu.

Smutné čtení: co dělá alkohol s tělem po čtyřicítce?

Foto: KieferPix, Shutterstock.com

Alkohol škodí játrům i mozku, a to i v malém množství

Lékař může nemoc odhalit už podle pohmatu, kdy cítí tvrdá játra, k diagnóze jsou třeba jaterní testy, ultrazvuk břicha a případně biopsie.

Orgán má velmi dobrou schopnost regenerace, proto má cenu ihned zcela přestat s pitím alkoholu. Pokud je příčinou cirhózy hepatitida, je třeba zastavit infekční zánět pomocí léků.

Zásadní je také léčba komplikací, které postižená játra způsobují. Krajní možností je jejich transplantace.

K vážným jaterním chorobám patří i upíří nemoc. Opravdu existuje!

Jak předejít poškození jater? Ačkoliv některým příčinám se vyhnout nelze, stále platí, že alkohol je pro játra jed a cirhóza patří k častým potížím lidí, kteří ho dlouhodobě a pravidelně konzumují. Takže prevence je jasná: alkohol nepít vůbec, nebo jen málo a výjimečně. Vedle toho je třeba se také chránit před hepatitidou, na kterou existuje očkování, a otravami (léky, houby…).

Otestujte se: Poznáte jedovaté a jim podobné houby?

  • Popis – Těžké poškození jater způsobené obvykle dlouhodobou konzumací alkoholu nebo infekční hepatitidou, příčin je však mnohem víc.
  • Příznaky – Nevolnost, nechutenství, zežloutnutí kůže, hromadění tekutin v břiše
  • Léčba – Léčba se soustředí zejména na řešení komplikací nefungujících jater, jako je například odvodnění. V případě následků hepatitidy se lékaři snaží, aby tělo zvládlo bojovat se zánětem.
  • Smrtnost – Polovina pacientů, u kterých se projevily nějaké následky cirhózy jater, do roka umírá.
  • Prevence – Abstinence a zdravý životní styl

Alkohol patří k 10 největším zabijákům. Kdo se v Česku nejčastěji upije?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Za cirhózu jater alkohol často nemůže – Novinky.cz

Hlavní obsahDnešní Mahenovo divadlo bylo původně zřízeno jako německéFoto: Jiří Smutný

Játra jsou největší orgán lidského těla, a proto se při jejich nedostatečné prokrvenosti rychle zhorší stav celého organismu. Hrají důležitou roli:

  • nejen při zpracování nutrientů, tuků, ale i toxinů, které se dostanou do těla při konzumaci každodenní stravy,
  • mají na starosti srážlivost krve a výrobu proteinů.

Z počátku nemusí mít vůbec žádné nebo jen těžko pozorovatelné příznaky. Projevuje se například:

  • nevolností,
  • únavou,
  • ztrátou hmotnosti a chuti k jídlu.

Mnoho lidí se domnívá, že tyto příznaky jsou následkem celodenních stresů, proto je velmi těžké onemocnění v začínajícím stadiu diagnostikovat. Pozdější příznaky jsou už o něco lépe rozpoznatelné. Nejčastěji se dá pozorovat zežloutnutí bělma v oku a červenání dlaní. Poté už přicházejí závažnější symptomy, mezi které třeba patří:

  • otékání kloubů (zejména kotníků),
  • vytváření modřin na těle a krvácení,
  • postupné ukládání tekutiny v břiše (astices).

Při těchto závažných příznacích je třeba co nejdříve vyhledat lékaře a podstoupit vyšetření (ultrazvuk, biopsie). Pokud jsou výsledky pozitivní, je nezbytná okamžitá léčba.

Konzumace alkoholu je samozřejmě jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak dostat cirhózu jater. I když mnoho expertů se domnívá, že alkohol k cirhóze přispívá, ale sám ji nezpůsobuje. Mnohé výzkumy však prokazují, že může být získána i při – pro většinu lidí relativně nízké – konzumaci alkoholu.

Odborníci zjistili, že cirhóza se může vyskytovat i při konzumaci nižší než padesát gramů alkoholu na den pro muže a dvacet gramů na den pro ženy po dobu zhruba deseti až dvanácti let. Toto množství odpovídá v přepočtu asi jednomu půllitru vypitého piva denně. Češi, jako největší konzumenti piva na světě, tohoto čísla přesně dosahují.

Chronická virová žloutenka typu B, C a D

Způsobí zánět jater a poškození tkáně, postupem času se může proměnit v cirhózu. Kdo měl ale žloutenku typu A, nemá se čeho obávat. Tento vir zánět jater nezpůsobuje, jaterní tkáň není nijak narušena.

Autoimunní žloutenka

Je způsobena poruchou obranyschopnosti. Imunitní systém nerozpoznává vlastní buňky a tkáň a napadá je v domnění, že jsou cizí.

  • Toxická žloutenka
  • Velmi ojedinělý druh žloutenky je způsoben reakcí těla na léky nebo na okolní prostředí.
  • Ucpané žlučovody

Žluč je vyráběna v játrech a poté odváděna žlučovody do žlučníku, kde je ukládána pro pozdější potřebu. Pokud se žlučovody ucpou (k tomu může napomoci zánět nebo jiné onemocnění), žluč se vrací zpět do jater. Tím jsou vystavena poškození nebo přímo cirhóze. V nebezpečí jsou i kojenci, kteří se narodí s poškozenými nebo úplně chybějícími žlučovody.

  1. Hemochromatóza
  2. Je vrozené onemocnění, které se projevuje nadměrným vstřebáváním železa v těle a ukládáním jeho nadbytku v játrech.
  3. Wilsonova nemoc
  4. Dědičná choroba, při níž je narušena látková přeměna mědi a její nadbytek se ukládá v játrech.

Vznik cirhózy v játrech ovšem záleží i na jedinci, jeho snášenlivosti alkoholu a také na kvalitě nápoje. Cirhóza se proto může přihlásit až po delší době, u některých osob se ale nemusí projevit vůbec.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector