Cista na vaječníku – vše o zdraví

Cysta na vaječníku se může projevit bolestí břicha, nepravidelnou menstruací nebo výraznými rozdíly v krvácení. Také se ale nemusí projevovat vůbec. Ať tak nebo tak, dokáže pořádně vyděsit. Obvykle ale zmizí stejně tak, jako se objevila. Kdy si na ni musíte dát pozor?

Cyst existuje mnoho druhů a lidé mají tendence je považovat za nádory. Proto bývají vyděšení, když jim lékař nějakou potvrdí. V drtivé většině případů ale neubližují. Přesto není vhodné je podceňovat. Pokud máte nějaké podezření, nebo už jste problémy s cystami v minulosti měla, jděte k lékaři.

Co je to cysta?

Cysta je váček vyplněný tekutinou různého charakteru. Cysty mohou být vodové, tukové, hlenové, a dokonce se může objevit i krvavá cysta na vaječníku. Mohou být velké jen pár milimetrů (nepovažují se ještě za cysty, to až od 2 cm), ale také několik desítek centimetrů. Nejvíce trápí ženy ve zralém věku a po porodu.

Bulka v prsu hned neznamená rakovinu. Co může být její příčinou?

Cysty na vaječníku – jak se projevují?

Popsat příznaky a projevy cysty není úplně jednoduché. Pokud se tvoří uvnitř těla, chvíli trvá, než se nějak projeví. U žen se může objevit bolest cysty na vaječníku, nebo jinde. Jak roste, zmenšuje se prostor pro další orgány.

Nejčastější příznaky:

  • nepravidelná menstruace
  • bolest v oblasti pánve
  • pánevní bolest před menstruací nebo při pohlavním styku
  • někdy způsobuje cysta na vaječníku nadýmání
  • nevolnost, zvracení
  • tíže v břiše
  • časté nucení na močení, tlak na močový měchýř

Většina cyst na vaječnících se tvoří jako běžná součást menstruačního cyklu. Říká se jim funkční cysty a obvykle jsou neškodné. Mohou v některých případech bolet a během dvou až tří menstruací zase zmizí. Průměr funkčních cyst dosahuje kolem 6 až 7 centimetrů.

Kdy značí cysta na vaječníku problém?

Nezhoubné cysty, které rostou pomalu, mohou svými buňkami celý vaječník obalit. V průměru dosahují až 25 centimetrů a mohou za nepravidelnou menstruaci nebo neplodnost:

  • dermoidní cysty: mohou obsahovat tkáně, jako je kůže, vlasy či zuby, tvoří se ze zárodečných tkání
  • cystadenomy: mají žlázový původ a mohou dosahovat obrovských rozměrů, řadíme sem i papilární cystadenom, který má na vnitřní straně papilární výběžek
  • endometriomy: vyvíjí se v důsledku endometriózy, kdy buňky děložní sliznice rostou mimo dělohu

Jak se projevuje prasklá cysta:

  • silná bolest v oblasti podbřišku
  • nevolnost
  • horečka
  • zvracení

Příčiny opožděné menstruace. Za vynecháním měsíčků nehledejte jen těhotenství

Léčba

Léčba je nutná v případě, kdy cysty bolí, neustále se zvětšují a celkově působí neplechu. V těchto případech obvykle stačí hormonální antikoncepce.

Pokud nezabere, přistoupí se k operačnímu řešení – laparoskopii, která je šetrná a zůstanou po ní jen malé jizvičky. Operace je nutná při prasknutí, otočení nebo zvětšení cysty.

V menopauze hrozí větší riziko zhoubné cysty na vaječníku a později vzniku nádoru, proto se cysty často odstraňují preventivně.

Jak se zbavit cysty na vaječníku?

Co pomáhá na cysty? Některé výzkumy hovoří o tom, že se objevují a patří k přirozeným součástem ženského těla ve chvíli, kdy jsou oslabená játra.

Ta pak nejsou schopna plnit svou funkci a čistit organismus. Právě z těchto důvodů je důležité funkci jater podpořit. K tomu můžete použít i přírodní lékárnu.

Na játra působí ostropestřec mariánský, který se využívá už od dob starověkého Řecka a Říma.

Bylinka má purpurové květy, kvete od června až do srpna. Pro léčivé účely se sbírají semena. Ostropestřec působí pozitivně na jaterní choroby, zmírňuje jejich poškození alkoholem, pomáhá s léčbou žlučových kamenů. Nedoporučuje se čaj z byliny, protože se špatně rozpouští její složky ve vodě. Ostropestřec mariánský se také prodává ve formě tablet nebo v oleji.

  • Cista na vaječníku - Vše o zdraví
  • Cista na vaječníku - Vše o zdraví
  • Cista na vaječníku - Vše o zdraví
  • Cista na vaječníku - Vše o zdraví
  • Cista na vaječníku - Vše o zdraví
  • Cista na vaječníku - Vše o zdraví
  • Cista na vaječníku - Vše o zdraví

Cysta na vaječníku: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Cista na vaječníku - Vše o zdraví

Cysta na vaječníku neboli ovariální cysta je jakýkoliv váček vyplněný tekutinou u vaječníku. Může dosahovat až velikosti pomeranče, běžné jsou však cysty s rozměry připomínající větší hrášek.

Vaječníky jsou párový orgán uložený v pánevní dutině ženy. Jedná se nejen o pohlavní žlázu, ale také o orgán, který produkuje hormony. Ve vaječníku dochází k tvorbě a zrání vajíček, která následně putují vejcovody (kde mohou být případně oplodněny) do dělohy.

Výskyt cysty na vaječníku je jedním z příznaku onemocnění zvaného syndrom polycystických ovarií. Jedná se o heterogenní onemocnění, které postihuje nejen vaječníky.

Cysta se na vaječníku může utvořit v jakémkoliv věku ženu, vzácností není ani tvorba cyst u malých dívek. Přesto lze statisticky uvést období po porodu jako největší pravděpodobnost vzniku cyst.

Příčiny vzniku cysty na vaječníku

Příčina vzniku cyst na ovariích je doposud nejasná. Vědci se však domnívají, že výskyt cyst na vaječnících úzce souvisí s metabolickým syndromem. 

Metabolický syndrom se projevuje vysokým krevním tlakem (hypertenzí), obezitou a dalšími problémy s nadváhou spjatými. 

Příznaky a komplikace cysty na vaječníku

U většiny žen s cystami na vaječnících dochází k velmi nepravidelné menstruaci a ke zmenšení krvácení. U některých dokonce nastane tzv. amenorea neboli úplné vymizení menstruačního cyklu.

Vzhledem k tomu, že vaječníky nesou také funkci hormonální, dochází k hormonálnímu rozvratu a tím k poruchám ovulace vajíčka. Tento fakt může vést k problémům s otěhotněním. Často právě až pro neschopnost ženy otěhotnět dojde ke správné diagnostice problémů.

Dalším následkem cyst na ovariích jsou časté potraty u již těhotných žen a porodnické komplikace.

Diagnostika cyst na vaječníku

Cysty na ovariích, které se projeví bolestmi břicha, mohou být nezřídka kdy zaměněny za zánět slepého střeva. Je to dáno tím, že se vaječník pravé strany vyskytuje blízko apendixu. Lékař diagnostikuje onemocnění na základě výše uvedených příznaků, gynekologického vyšetření a ultrazvuku.

Důležité je rozlišit benigní (nezhoubné) cysty od maligních (zhoubných) nádorů.

Léčba cyst na vaječníku

Léčba cyst na vaječnících je založena na podávání hormonální antikoncepce. Pokud má cysta větší rozměry, přistupuje se k chirurgickémuřešení.

Cysta na vaječníku: příznaky a přírodní léčba

  • Hlavním příznakem cysty na vaječníku je bolest v oblasti podbřišku.
  • Cysty se podle některých výzkumů objevují u žen, které mají oslabená játra. Je proto důležité posílit jejich funkci. K tomu pomůže například ostropestřec mariánský.
  • Léčivé účinky má také smetánka lékařská.
  • Ženy, které cystou na vaječníku trpí, by se měly vyhýbat živočišným výrobkům v podobě masa, vajec a mléka.
  • Naopak by měly častěji sahat po čerstvé zelenině a ovoci.
  • Důležité jsou také ryby, které jsou zdrojem omega 3 mastných kyselin.

Cysta na vaječníku může být velmi nepříjemná, pokud se nezjistí včas.

Proto nezapomínejte na pravidelné kontroly u svého gynekologa, který problém může zavčas objevit, a tím i lépe řešit.

Cysta – co to je a jak se vytvoří?

Cysta vaječníku je onemocnění ženského pohlavního ústrojí, které nejvíce trápí ženy ve zralém věku či po porodu. Cysta je útvar, který je vyplněný tekutinou a oddělený od okolí. Za cystu se považuje útvar, který je větší než 2 cm, chvíli se zvětšuje a poté zmenšuje. Vyskytnout se mohou cysty na vaječníku od velikosti hrášku až po velikost pomeranče.

Příznaky cysty na vaječníku

Z velké části jsou cysty nezhoubné, malé cysty jsou většinou bez jakýkoli příznaků a samy po nějaké době zmizí. Naopak ale vetší prasklá cysta na vaječníku může způsobit zánět v podbřišku, který se projevuje velmi silnou bolestí, nevolností až zvracením a horečkou.

Příznaky prasklé cysty

  • silná bolest v podbřišku
  • nevolnost
  • zvracení
  • horečka

Toto onemocnění vzniká současně s nemožností ovulace a velkým množstvím mužského pohlavního hormonu. Proto se většina cyst objevuje v období, kdy žena ovuluje. Kvůli neuvolněnému vajíčku se vaječník naplní tekutinou, nicméně tyto cysty po několika menstruačních cyklech samy od sebe zmizí.

Příznaky větších cyst na vaječnících

  • Bolest v oblasti podbřišku
  • Bolest v oblasti pánve – a to i krátce před menstruací
  • Bolesti při pohlavním styku
  • Bolesti při stolici nebo tlaku na střeva
  • Příliš silná nebo naopak slabá menstruace
  • Neplodnost

Cysty, které se projeví jako zhoubné, vyžadují chirurgické vyšetření.

Jak cystám předejít a jak se jich zbavit?

Co pomáhá na cysty na vaječnících? Podle některých výzkumů se cysty objevují a jsou přirozenou součástí ženského těla za okolností, kdy jsou oslabena játra, která tak nejsou schopna očišťovat organismus. Proto je vhodné podpořit funkci jater.

Vhodnou přírodní léčbou je užití byliny s názvem ostropestřec mariánský, která se využívá k léčení již od starověkého Řecka a Říma. Tato bylina s purpurovými květy kvete od června do srpna a na konci tohoto období se sbírají její semena pro léčivé účely. Je známa díky své funkci ochrany jater před toxickými látkami včetně léků.

Též léčí jaterní choroby, zmírňuje poškození jater alkoholem a pomáhá k léčení žlučových kamenů. Pozor, léčivé složky ostropestřce nejsou dobře rozpustné ve vodě, proto doporučujeme využívat léčivku ve formě tablet, v čaji z této byliny je obvykle menší množství látek, které chrání játra.

Zajímavé:  Léky Na Úzkostné Stavy?

Oblíbeným doplňkem stravy je také INDOL-IN.

Pro někoho může být pampeliška (též nazývaná smetánka lékařská) jen obtěžující plevel, nicméně se jedná o bylinu, která má léčivé účinky při posílení funkce jater nebo podpoře trávení a pomáhá také snižovat hladinu estrogenů.

Kořen pampelišky můžete využít na přípravu čaje, ke kterému můžete nemíchat i jiné bylinky, jako například lékořici, a osladit si čaj medem.

Stejně tak je možné zužitkovat její listy přidáním do salátu, nebo z nich lze také extrahovat šťávu.

Vaše strava by měla obsahovat méně živočišných tuků, jako je v mase, vejcích či mléčných výrobků. Naopak věnujte větší pozornost rybám, zelenině, a to nejlépe listové, a dále také čerstvému ovoci.

Vhodné je také doplnit výše uvedenou stravu o Omega 3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro procesy našeho těla. Konkrétně se jedná o korigování krevního tlaku, zvyšování imunity, snižování srdečního onemocnění nebo zmenšování menstruačních křečí.

Jak poznat cysty na vaječnících? Tohle jsou typické příznaky!

  • Trápí vás nepříjemné bolesti břicha a vaše menstruace je nepravidelná? Možná máte cysty na vaječnících, které patří mezi nejčastější problémy žen v plodném věku. Co byste o nich měla vědět?
  • ‚Vaječník je orgán, ve kterém se prakticky pořád něco děje,‘ říká gynekolog Pavel Turčan. Vajíčko samo o sobě během měsíčního cyklu dozrává v takzvaném folikulu, který vypadá jako drobná rostoucí cysta a těsně před ovulací má velikost až 2,5 cm. Pak nastane ovulace.

    Při ní folikul praskne, vajíčko z něj vypadne, je zachyceno vejcovodem a teprve tedy je možné otěhotnění. Načasování praskutní folikulu při ovluace je závislé na souhře více hormonů. ‚Pokud je tato souhra narušená, může se stát, že folikul nepraskne a roste dál. Promění se v cystu.

    Tak vzniká nejběžnější folikulární cysta,‘ vysvětluje lékař.

    Trápí vás silný premenstruační syndrom? Možná máte poruchu PMDD!

  • To je velmi individuální. Někdy můžete cítit tlak a bolestivost v podbřišku, mít pocit plnosti a tlak na močový měchýř nebo konečník. Když je cysta větší, může být do jisté míry podbřišek vyklenutý, cysta se dá i nahmatat.

    Bývá doprovázena také silným nebo nepravidelným krvácením, jindy se perioda nedostaví vůbec. Zhoršuje se pleť i psychika, víc vypadávají vlasy.

    Některé ženy ale nemusí mít vůbec žádné potíže a na cystu se přijde náhodou, například při preventivním vyšetření. 

    Které choroby ženy trápí nejčastěji? Tohle možná netušíte!

  • Například už při palpačním vyšetření, tedy vyšetření pohmatem, které se provádí současně oběma rukama, kdy jednou rukou lékař prohmatává podbřišek a prsty druhé ruky má zároveň zavedeny v pochvě. Jde o běžnou součást gynekologického vyšetření.

    Nejčastěji se ale cysta vyšetřuje ultrazvukem.

    Vzhledem k tomu, že některé cysty můžou být nádorového původu nebo se může jednat o takzvanou endometrickou cystu, která neobsahuje čirou tekutinu, ale starší krev, je někdy nutné doplnit vyšetření o odběr krve na nádorové markery.

    8 příznaků, že vás zlobí štítná žláza: S tímhle jděte k doktorovi!

  • Každou zjištěnou cystu by měl posoudit lékař a přinejmenším její vývoj sledovat. Například kvůli riziku prasknutí. Když cysta praskne, může žena cítit křeče a bolest v podbřišku, někdy i celkovou závrať, slabost atd.

    Tyto potíže vznikají po vylití obsahu cysty do břišní dutiny – jsou při tom podrážděna nervová zakončení v pobřišnici. Většinou vše odezní a ženě se uleví. Pokud ale potíže přetrvávají, nezmizí ani po 30 minutách, je třeba vyhledat pomoc na gynekologii v nejbližší nemocnici.

    V některých případech totiž dojde při prasknutí cysty ke krvácení do břicha a to by mohlo vážně ohrozit život ženy. 

    Potraviny, díky kterým bude vaše vagina zdravá. Máte je doma?

  • Přesnější je říct, že cysty můžou být i nádorového původu (nejde tedy o „zvrhnutí se“). Jde-li o zhoubnou cystu, mluvíme o rakovině vaječníků.

    Některé cysty můžou být i nejasné malignity – tedy takové, kdy se nedá přesně říct, zda jsou zhoubné, nebo ne. Pak jsou nutná co nejpřesnější vyšetření, případně odběr tkáně laparoskopicky.

    Když zjistí cystu, lékař obvykle pozve pacientku na kontrolu za měsíc. Když ani po několika měsících cysta nezmizí, začne se obvykle s léčbou.

    Vůně vaginy: Muži přiznali, co si o ní skutečně myslí! Tohle ženy často netuší! Co je to vulva a kde přesně ji máme?

  • Cysty na vaječnících dokážou potrápit

    Hlavní obsahVětší cysty mohou způsobovat bolest v podbřišku. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

    „Folikulární cysta je nejběžnější cysta tvořící se na vaječníku. Může dorůstat v průměru až do velikosti 6 cm. Je tvořena jednou, či několika vrstvami tenké stěny ze zrnitých buněk, naplněna je čirou tekutinou. Její natržení může působit ostrou bolest. Tyto cysty většinou spontánně mizí po menstruaci,” vysvětluje gynekoložka MUDr. Blanka Vavřinková, CSc. z První české lékařské společnosti.

    Obvykle menší bývají cysty žlutého tělíska. Jedná se o jednostrannou cystu, jejíž stěna bývá 3 mm silná a její obsah bývá nehomogenní, dost často naplněn krví. Tyto cysty mohou být hormonálně aktivní a způsobovat poruchy menstruačního cyklu a velmi významně ovlivňovat i samotnou ovulaci.

    „Existují ale i tzv. dermatoidní cysty, které mohou obsahovat i různé tkáně, jako vlasy, maz, zuby,” upozorňuje MUDr. Blanka Vavřinková.

    Asi nejproblematičtější bývají tzv. endometriální cysty, kdy se sliznice dutiny děložní objevuje v jiné lokalizaci než je děložní dutina. Mohou být příčinou cyklických bolestí v pánvi a pak také důvodem neplodnosti.

    „Endometrióza je sice nezhoubné, ale zákeřné a někdy velmi obtěžující onemocnění. V podstatě se jedná o přítomnost sliznice děložní (endometria – odtud endometrióza) mimo dutinu děložní.

    Pokud endometrióza zasáhne vaječník, tvoří se ve vaječníku endometroidní cysty – endometriomy. Je známo, že při velikosti cyst nad 3 – 4 cm je dobré je odstranit,” vysvětluje  MUDr.

    Jan Štelcl, primář institutu reprodukční medicíny Unica a dodává:

    „U nás na klinice také doporučujeme co nejdříve otěhotnět, protože i za krátký čas se může objevit cysta další. Takto může endometrióza postupně celý vaječník zlikvidovat.”

    Většinou probíhají bez příznaků. Větší cysty mohou ale i bolet a způsobovat nepravidelné krvácení. Ve většině případů se cysty samy ztratí i bez léčby.

    Rizikové bývají především v menopauze, kdy se obvykle už přestávají tvořit. Tudíž, když už se objeví, mohou mít i zhoubný charakter.

    Nejčastější příznaky:
    Pocit tlaku v břiše
    Bolesti v pánvi
    Tlak na močový měchýř a střeva
    Bolest při pohlavním styku
    Zesílené menstruační krvácení
    Nepravidelná nebo slabá menstruace
    Vynechání menstruace
    Neplodnost
    Zvýšené ochlupení na obličeji i těle
    Akné
    Deprese

    „Z pohledu neplodnosti jsou nejkomplikovanější endometriální cysty, jež se podílí asi v 6-7 % na neplodnosti. U ostatních druhů cyst to přesně známo není,” vysvětluje MUDr. Jan Štelcl.

    Pokud žena touží po miminku a trápí ji cysty na vaječnících, neměla by problém podceňovat a situaci řešit se svým gynekologem. Naštěstí cysta často praskne sama.

    „Problém nastává až v okamžiku, kdy se tak delší dobu neděje. Pak je zapotřebí přistoupit k laparoskopickému zákroku a cystu pomocí exstirpace – vyloupnutím i se svým obalem, odstranit z vaječníku. Tím se zajistí, že se cysta nebude znovu doplňovat. Což bohužel ale neznamená, že vedle nemůže vzniknout cysta další,” upozorňuje Jan Štelcl a dodává:

    „Další možností je cystu jednoduše odsát. Nevýhodou tohoto postupu je, že ve vaječníku zůstává výstelka cysty a je tedy riziko, že se cysta znovu naplní. Samozřejmě záleží i na obsahu cysty. Odsát jde pouze tehdy, pokud je obsahem řídká tekutina. Pokud je to hlen, maz nebo krev, je třeba provést exstirpaci.”

    Lékaři tak volí vždy zcela individuální přístup s maximálním ohledem na stav vaječníků ženy. Každá operace totiž znamená zásah do kapacity vaječníku – tzv. ovariální rezervy. Po zákroku pak takový operovaný vaječník může produkovat vajíčka v menší míře než dříve.

    Je tak skutečně důležité před samotným zákrokem vše důkladně zvážit. „Na prvním místě musí být zdraví a bezpečnost pro každou ženu a je velmi důležité vyloučit přítomnost případného nádoru. K tomu mají na některých klinikách k dispozici expertní ultrazvukové vyšetření,” dodává specialista na neplodnost.

    Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

    Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

    Hlavní zprávy

    Cysta: Příznaky, projevy, léčba, operace

    Existuje mnoho druhů cyst a lidé je nezřídka kdy zaměňují za nádory. Proto když navštíví lékaře, který cystu odhalí, bývají vyděšeni. V mnoha případech jsou cysty benigní, tedy nezhoubné. Nicméně není dobré to podceňovat, a tak pokud máte jakékoliv podezření, někde na svém těle objevíte bulku, jděte k lékaři.

    Zajímavé:  Pater Noster Qui Est In Coelis?

    Příčina vzniku

    Většina příčin vzniku cysty v těle není úplně jasná. Tvoří se sama, bez jakýchkoliv vnějších vlivů. I když se neví proč, vývody některých žláz jsou ucpané, takže se v nich hromadí škodlivé látky, které by jinak odešly. Po chvíli hromadění žláza oteče a vytvoří se cysta. Další příčinou mohou být i některé vývojové vady, které však jinak neomezují naše zdraví.

    V některých případech jsou cysty reakcí lidského organismu na přítomnost cizího parazita v těle. I když v našem podnebním pásmu, kde je navíc hygiena na velmi dobré úrovni, jsou takové situace spíše výjimkou.

    V neposlední řadě bývá cysta jedením z příznaků vážnějších zranění, které jsou způsobeny velkým úderem.

    V takovém případě popraskají na postiženém místě cévy, vytvoří se sraženina, která při léčbě, kdy se začne rozpouštět, na sebe natáhne okolní tekutinu.

    Cysty na vaječnících nebo v prsou (které bývají nejčastější) jsou zase dopady hormonální nerovnováhy, kdy je nižší hladina progesteronu a vyšší hladina estrogenu. Jde o dysplazii, což je porucha vývoje ňadra.

    Příznaky cysty

    Popsat příznaky a projevy cysty je velmi obtížné, vždycky totiž záleží na tom, kde v těle se nachází. Pakliže jde o kožní cystu, potom je viditelná, a to jako boule či bulka. Ta může být na dotyk pružná, měkká. V případě, kdy se cysta vytvoří na vnitřním orgánu, chvíli to tvá, než se projeví.

    To pak může pacient cítit tlak v okolí. Jak cysta roste, zmenšuje se v dutině prostor pro další orgány, na které může tlačit. Při běžné prohlídce by však lékař měl být schopen cystu nahmatat, odhalit. Většina cyst je neškodná.

    Nicméně není dobré je podceňovat. Ačkoliv jde většinou o nezhoubné útvary, je nutné provést rozbor tkání. Problém ale může také nastat, pokud je cysta infikovaná.

    To pak může způsobit záněty, proto je důležité ji rozříznout, a vyprázdnit tak její obsah.

    Léčba cysty

    Léčba cysty se odvíjí od toho, čím je způsobena. Nejprve lze čekat, zda se cysta sama rozpustí (bývá to například u mladých žen, kdy se cysta objeví v ňadru).

    Pokud se cysta objeví na vaječnících, lékař může nasadit hormonální léčbu.

    V některých případech, pokud cysta nemizí, zvětšuje se a bolí, lékař přistoupí k chirurgickému zákroku. Dnes se provádí laparoskopicky. 

    Podobný postup je i v případě, kdy se cysta objeví v prsu. Cystu je ale možné i za pomoci ultrazvuku propíchnout a tekutinu uvnitř odsát. Ve většině případů nejde o nic závažného, nicméně je nutné, aby případné změny sledoval lékař. Někdy totiž může cysta přerůst ve zhoubný nádor.

    Prevence

    Člověk není schopen vznik cyst sám ovlivnit. Nicméně je důležité samovyšetření, které by, alespoň v případě prsou, měla žena provádět jednou měsíčně. Ideálně vždy po skončení menstruace, kdy jsou prsa a případné změny v nich nejlépe hmatatelné.

    Možné komplikace

    Mezi asi největší rizika a komplikace u cyst je jejich prasknutí, které hrozí v případě, kdy člověk o cystě neví, případně ji neléčí. Pokud se cysty nachází na vaječnících, hrozí riziko problému s otěhotněním či zvýšenou potratovostí.

    Kdy k lékaři

    Člověk sám často není schopen poznat, že se v jeho těle nachází cysta, proto by měl navštívit lékaře ve chvíli, kdy cítí, že s jeho tělem není něco v pořádku, a sleduje na sobě příznaky, že by mohlo o cystu jít.

    Cysty na vaječnících: Co by o nich měla každá žena vědět

    Pozitivní je, že většinou nejde o nic škodlivého. Většinou…

    Co byste o cystách měla určitě vědět?

    Vaječníky, vejcovody… Trocha anatomie na začátek

    Pro začátek si je potřeba rychle zopakovat, jak to vlastně uvnitř ženské pánve vypadá. Vedle dělohy leží dva vaječníky, každý asi o velikosti mandle. Během reprodukčního období se střídavě z jednoho nebo druhého vaječníku každý měsíc z ochranného obalu naplněného tekutinou, tzv. folikulu, uvolňuje vajíčko. To se zachytí v ústí vejcovodu a putuje jím dále směrem do dělohy.

    Jak tedy vznikne cysta?

    V podstatě velmi jednoduše. Tělo si to vlastně tak nastaví. Když folikul nepraskne a vajíčko se neuvolní, jeho objem se začne zvětšovat a objeví se folikulární cysta. Ta může dorůst až 6 centimetrů a je plná čiré tekutiny. Její natržení je pak poměrně bolestivé. Většinou nicméně sama zmizí během několika měsíců.

    Další možností je cysta žlutého tělíska, která se objevuje po uvolnění vajíčka z folikulu.

    Žluté tělísko vzniká právě z prasklého folikulu a začíná produkovat hormony estrogen a progesteron, čímž tělo připravuje na početí a následné těhotenství. Pokud vajíčko není oplodněno, žluté tělísko zaniká.

    Může se ovšem stát, že se tato žlázka naplní tekutinou nebo krví a přeroste do cysty, která se zachytí na vaječníku. Většinou nepůsobí žádnou bolest, ale může mít za následek krvácení.

    A co dál?

    To ještě není všechno. Objevit se může také tzv. vývojová neboli dermoidální cysta. Ta vzniká ze zárodečných tkání, když se buňky začnou dělit, přestože nejsou oplodněné.

    Jde o velmi vzácnou záležitost, nicméně taková cysta může dorůst až deseti centimetrů a narozdíl od předchozích sama nezmizí, musí se odoperovat.

    Navíc, vzhledem k tomu, že taková cysta obsahuje genetický materiál, v ní můžeme najít i zlomky kůže, zubů, chrupavek, kostí nebo vlasů.

    Jak zjistím, že mám cystu?

    Často nijak. Mnoho cyst o sobě nijak vědět nedá a většina také sama zmizí. Navíc žádným způsobem neovlivňují menstruační cyklus, maximálně mohou způsobit krvácení i mimo periodu.

    Tak jak se to dozvím?

    Cystu může objevit gynekolog při běžné prohlídce. Větší i pohmatem, všechny pak ultrazvukem. Některé ženy pociťují i neurčité symptomy, jako je bolest v pánevní oblasti. Právě ta je pak často dovede do gynekologické ordinace.

    Jaké další symptomy je dobré znát?

    Ovšem bolest, nepříjemný pocit při pohlavním styku a tlak na močový měchýř nebo konečník nejsou to jediné, co mohou cysty způsobovat. Dále jde o horečku, zvracení a nevolnost. To jsou průvodní znaky také u infekce, takže byste s návštěvou lékaře neměla otálet.

    Navíc může v ojedinělých případech nastat otočení cystou zvětšeného vaječníku okolo stopky. Následkem je nejen možná infekce, ale především zamezení přívodu krve do vaječníku, což může mít nevratné následky. Tuto komplikaci provázejí silné bolesti břicha a vede k rozvoji náhlé břišní příhody. Musí se proto okamžitě odoperovat.

    Jak mě bude lékař vyšetřovat a léčit?

    Lékař cystu potvrdí po vaginálním ultrazvuku – uvidí ji na obrazovce. Je však možné, že gynekolog diagnózu odhadne už jen podle příznaků, které mu vyjmenujete. Ať tak, či tak, pravděpodobně bude následovat jen sledování vašeho stavu a změn na cystě v průběhu několika týdnů až měsíců. Lékaři se většinou snaží vyhnout operaci, pokud není bezpodmínečně nutná.

    Co když budu muset na operaci?

    Na operačním sále nejspíš skončíte, pokud hrozí zmiňované otočení vaječníku. Znepokojující je také to, pokud cysta sama nezmizí během tří menstruačních cyklů, je větší než 10 centimetrů nebo existuje podezření, že by mohlo jít o nádorové bujení. Operace se většinou provádí laparoskopicky s celkovou anestezií.

    Existuje prevence?

    Těžko říct. Pokud nejste zrovna těhotná nebo se na početí nechystáte, může pomoci hormonální antikoncepce. Ta totiž potlačuje ovulaci, při které nejčastěji cysty vznikají. Nicméně pilulky nepomohou tomu, aby cysta rychleji zmizela, přestože se dříve experti domnívali, že to tak je. Nyní se ukazuje, že je lepší prostě počkat a cystu monitorovat.

    Co je syndrom polycystických ovarií?

    Touto hormonální poruchou může trpět až 7 procent žen, zjistila studie zveřejněná v roce 2004 v časopise Clinical Endocrinology & Metabolism. Jak název napovídá, ženy s tímto problémem bojují s vícečetnými cystami na vaječnících.

    Mají také nepravidelný cyklus, problémy s otěhotněním a další příznaky, jako je hlubší hlas nebo větší ochlupení (ukázalo se totiž, že tyto pacientky mají vyšší hladiny mužských hormonů).

    Je však potřeba si uvědomit, že jde o hormonální problém, ne o to, že se u vás v průběhu života vícekrát objevila nějaká cysta.

    Může se cysta objevit i po menopauze?

    V naprosté většině případů se cysty objevují před menopauzou, tedy v reprodukčním věku. Nicméně je možné, že je lékař objeví i později, někdy v prvních letech po přechodu.

    Jedna americká studie dokonce ukázala, že to může být poměrně častý jev. Mezi 16 tisíci ženami nad 55 let vaginální ultrazvuk objevil cystu u 14 procent z nich. Třetina z těchto cyst zmizela v průběhu jednoho roku.

    Takže se nedá automaticky předpokládat, že cysta ve vyšším věku značí rakovinu.

    Zajímavé:  Léky Proti Průjmu Do Egypta?

    Jaké je riziko rakoviny?

    Bohužel skutečně existuje riziko, že cysta je ve skutečnosti nádorem na vaječníku. A stejně jako u jiných druhů rakoviny toto riziko s věkem roste.

    V USA slyší diagnózu rakovina vaječníku asi 21 tisíc žen ročně.

    Pokud má lékař podezření, pravděpodobně začne podrobným ultrazvukovým vyšetřením, protože se tak dá zjistit, jestli je útvar naplněný tekutinou (jako cysta) nebo tkání (jako nádor).

    ana

    Cysty na vaječnících

    Cysty jsou malé útvary naplněné tekutinou, které vznikají na vaječnících. Někdy vznikají jen náhodně, u některých žen se však tvoří pravidelně a ve větším množství, pak se hovoří o polycystických vaječnících.

    Medicína přesnou příčinu vzniku neudává.

    Z pohledu alternativní medicíny má na vznik cyst velký vliv chronický stres, dále nadměrné užívání hormonálních preparátů, vysoký výskyt hormonů v potravě, nedostatek vitamínů a minerálů v přirozené stravě a v neposlední řadě i celkový životní styl a strava. Vznik cyst mohou také vyvolávat přemnožené bakterie a parazité. 

    Vznik cyst velmi často souvisí s celkově sníženou imunitou organismu, alergiemi a chronickými záněty v těle nebo častými kandidózami.

    Nejčastějšími příznaky polycystických vaječníků je:

    • bolesti podbřišku
    • vynechávání menstruace
    • změny nálady, někdy padání do depresí
    • neplodnost
    • potraty
    • kolísání hladiny cukru v krvi
    • poruchy spánku
    • chronické kožní problémy

    Cysty na vaječnících se dají léčit přírodní cestou:

    • Co nejvíce omezte přísun bílého rafinovaného cukru. Přetěžuje mimo jiné slinivku. Výkyvy hladin cukru mají vliv na fungování vaječníků.
    • Pečujte o svojí imunitu. Shluky bakterií a chronické záněty mohou mít vliv na vznik cyst.
    • Pečujte o svá játra, patří mimo jiné do systému žlaz s vnitřní sekrecí, ovlivňují také imunitu.
    • Používejte šetrnější formy antikoncepce.
    • Vyhýbejte se ztuženým tukům, kofeinu i alkoholu.
    • Naplňte plátěný sáček natí přesličky, ohřejte jej na plechu v troubě a příjemně teplý přikládejte na podbřišek. K tomu je nutné užívat bylinné přípravky působící na vstřebávání cyst.

    Unikátní přípravek na vstřebávání cyst: FEMINA NATUR

    Tento přípravek je speciálně vytvořen na podporu vstřebávání ovariálních cyst a také zastavení růstu děložních myomů. Přípravek se skládá z:

    • Vilcacora – velmi účinná amazonská bylina, která působí podpůrně na imunitní systém, ale hlavně dokáže vstřebávat novotvary v těle. Cysta je jedním z novotvarů, který se v těle vytvořil. V přípravku je Vilcacora v podobě silného koncentrovaného výluhu, který byl vysušen na prášek.
    • Cordyceps – velmi léčivá parazitující houba, která podporuje funkce ledvin, močového ústrojí a pohlavního ústrojí. Dokáže velmi silně podořit přirozený imunitní systém těla a vstřebávat novotvary. V přípravku je Cordyceps v podobě silného koncentrovaného výluhu, který byl vysušen na prášek.
    • Kontryhel – velmi známá a účinná bylina, která podporuje funkce ženských pohlavních orgánů. Obsahuje přírodní fytoestrogeny, které napomáhají harmonizovat hormonální hladinu v ženském těle, a tím podpořit vstřebání ovariálních cyst.
    • Vitamíny B1, B6 a E – napomáhají normální hormonální funkci, funkci pohlavních orgánů a vstřebávání novotvarů.

    Kombinace bylin, hub a vitamínů v kvalitní formě zajišťuje vznik velmi účinného přírodního preparátu bez jakýchkoliv vedlejších účinků.  Vyzkoušejte jej i vy!

    OMLOUVÁME SE. Na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č.

    1924/2006 se u potravinových doplňků stravy NESMÍ uvádět žádná výživová a zdravotní informace, s výjimkou Radou schválených tzv. zdravotních tvrzení.

    Toto nařízení platí i na informace na webech, kde se tyto produkty prodávají. Rádi vám poradíme prostřednictvím emailu nebo čtěte na veřejně dostupných zdrojích například www.anetabenediktova.cz

    Cysty na vaječníku

    Cysta na vaječníku (neboli ovariální cysta) je celkem běžné onemocnění, které postihuje především ženy v reprodukčním věku. Cysta na vaječníku je dutina vyplněná tekutinou, která se vyskytuje v prostředí vaječníku a která vzniká nejčastěji zvýšeným působením určitých hormonů.

    Většina cyst na vaječníku nepůsobí ženě žádné potíže, ale některé mohou být bolestivé, a jestliže prasknou, mohou způsobit závažné krvácení. Zvláštním onemocněním je syndrom tzv.

    polycystických vaječníků  (podrobně viz příslušná kapitola), kdy nacházíme u postižené ženy zvětšené vaječníky s velkým počtem menších cyst. Vaječník (neboli tzv. ovarium) je ženská pohlavní žláza. Jedná se o párový orgán, který je uložený v břiše.

    Vaječníky jsou po obou stranách dělohy, tvoří se v nich ženské pohlavní buňky (tj. vajíčka ) a ženské pohlavní hormony (tj. estrogeny a gestageny). V období pohlavní zralosti se jednou za měsíc vajíčko uvolní a začne cyklus známý jako ovariální.

    Vajíčko roste ve vaku zvaném folikul, který po dozrání praskne a uvolní vajíčko (tento děj se nazývá ovulace). Jestliže k prasknutí folikulu a k uvolnění vajíčka nedojde, folikul roste dál a hromadí se v něm tekutina. To pak vede ke vzniku cysty.

    • Příčiny/rizikové faktory
    • Chorobopis
    • Rozpoznání/vyšetření
    • Léčba
    • Komentáře

    Cysty na vaječníku se vyskytují u žen v kterémkoliv věku. Nejčastěji se vytvářejí v průběhu období po porodu. Některé (tzv. funkční) cysty jsou součástí přirozeného procesu menstruace. Nejedná se o nemoc. Mezi funkční cysty řadíme cystu folikulární a cystu žlutého tělíska.

    Folikulární cysta je nejběžnější cysta na vaječníku. Vzniká jako následek zvýšeného působení folikuly stimulujícího hormonu. Protože nedojde k prasknutí folikulu, hromadí se v něm tekutina a jeho velikost se zvětšuje. Může tak vzniknout cysta velká až 6 centimetrů.

    Zpravidla se folikulární cysta na vaječníku objevuje v období uprostřed menstruačního cyklu, nezpůsobuje ženě žádné obtíže a sama zaniká bez jakékoliv léčby v průběhu několika měsíců. Druhou funkční cystou na vaječníku je cysta žlutého tělíska.

    Vzniká po uvolnění vajíčka z folikulu.

    Ten se potom proměňuje v tzv. žluté tělísko a produkuje velké množství ženských pohlavních hormonů, které mají připravit tělo na přijetí oplodněného vajíčka a vznik těhotenství. Jestliže se tak nestane, žluté tělísko pomalu zaniká.

    Pokud ovšem dochází k nahromadění krve nebo tekutiny ve žlutém tělísku, to se potom zvětšuje a může se vyvinout cysta na vaječníku. Cysta žlutého tělíska nezpůsobuje žádné problémy a zaniká asi za tři měsíce. Tzv. polycystická ovaria jsou zvětšené vaječníky s velkým počtem menších cyst.

    Tento stav můžeme najít u zdravých žen nebo u žen trpících nějakou hormonální poruchou. Syndrom polycystických vaječníků je onemocnění, které v sobě zahrnuje jak existenci polycystických vaječníků, tak i také další klinické příznaky a abnormality. Cysta na vaječníku může být také následek onemocnění zvaného endometrióza.

    Jedná se o nenormální výskyt děložní sliznice mimo dělohu. Jestliže postihne vaječník, může se vytvořit cysta veliká až 10 centimetrů, a následně vzniklé její srůsty s okolím pak mohou být příčinou ženské neplodnosti.

    Malé cysty ve vaječníku jsou v naprosté většině případů bez klinických příznaků. Velké cysty vyvolávají často u postižených žen pocit tlaku v břiše.

    Dále mohou vyvolávat tlak na močový měchýř a střeva, bolest při pohlavním styku, zeslabení nebo naopak zesílení menstruačního krvácení, také vynechání menstruačního krvácení, nepravidelnosti v menstruačním krvácení, dlouhodobou bolest v průběhu menstruace, dále také nevolnost, zvracení, horečku, zvýšení ochlupení, nadměrnou žízeň nebo také ztrátu tělesné hmotnosti. Samovolné prasknutí vaječníkové cysty vyvolává u ženy ostrou silnou bolest v břiše na straně postiženého vaječníku. Při prasknutí cysty žlutého tělíska může nastat silné vnitřní krvácení, které vyžaduje okamžité chirurgické řešení. Prasknutí cysty může také u ženy vyvolat zánět pobřišnice.

    Ke stanovení správné diagnózy postižení pacientky ovariální cystou vede pečlivé vyšetření pacientky lékařem doplněné ultrazvukovým vyšetřením. Jestliže je cysta ve vaječníku objevena, musí být pacientka pečlivě sledována lékařem, a to až té do doby, než se lékař ujistí, že ovariální cysta vymizela. Pokud cysta nezmizí, je potřeba ji chirurgicky odstranit.

    Převážná většina cyst ve vaječnících nevyžaduje zpravidla žádnou léčbu, protože nezpůsobují žádné klinické obtíže. Cysty, které vyvolávají u žen klinické obtíže, můžeme léčit konzervativně nebo chirurgicky.

    Konzervativní léčení zahrnuje podávání hormonální antikoncepce (je ovšem třeba poznamenat, že v některých případech však mohou podávané antikoncepční pilulky naopak zvýšit výskyt cyst).

    Chirurgické řešení může být laparoskopické (toto řešení zahrnuje operační přístup do dutiny břišní malým kožním řezem a vydrénování cysty), nebo laparotomické (toto řešení zahrnuje operační přístup do dutiny břišní větším kožním řezem a provedení biopsie, v případě podezření na nádor rakovinového původu, nebo i odstranění celého postiženého vaječníku). Chirurgické řešení je v řadě případů naprosto nezbytné rovněž při vzniklých komplikacích ovariálních cyst – tedy například jestliže nastane prudké krvácení do dutiny břišní při prasknutí vaječníkové cysty nebo jestliže po prasknutí ovariální cysty vznikne zánět pobřišnice.

    Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti. Komentujte, hodnoťte, ptejte se!

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector