Citlivé bradavky – vše o zdraví

Citlivé bradavky - Vše o zdraví

Zdroj: pixabay

Citlivé bradavky - Vše o zdravíCitlivé bradavky - Vše o zdravíCitlivé bradavky - Vše o zdravíCitlivé bradavky - Vše o zdraví Citlivé bradavky - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

I o vývoj svých prsou byste se měla aktivně zajímat. Můžete tak odhalit vážná i méně vážná onemocnění. Pro ženy je největším strašákem zákeřná rakovina prsu, která ročně o život připraví tisíce nemocných. Co je u bradavek normální a kdy zpozornět?

Sledujte změny

Doporučuje se domácí vyšetření. Zaměřte se především na své bradavky. Na to, jakou mají barvu, jak moc jsou citlivé a jaký mají tvar.  Výstražnými znameními pak jsou následující věci:

  • krev
  • výtok
  • zápach
  • výrazná bolest
  • hrudky či změny kůže
  • Pokud na svých prsou objevíte jeden z těchto příznaků, okamžitě běžte navštívit gynekologa.

Citlivé bradavky - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Věkový rozdíl mezi partnery: Ano, nebo ne?

Co je v pořádku a co naopak ne

Každá žena má bradavky jiné. Zcela běžně jsou zde malé hrudky, které mění velikost podle teploty a vlhkosti. Dvorce často mění barvu v těhotenství, kdy se stávají tmavšími. Po porodu může bradavka zůstat stejně barevná nebo zesvětlit. Obojí je naprosto běžné.

Ochlupení bradavek

Chloupky se mohou objevovat i na bradavkách. Není to žádná vada. Pokud vám začnou růst později, případně se změní hustota ochlupení, poraďte se s gynekologem. Chloupky se dají odstranit pinzetou.

Svědění

Jestliže vás začala prsa svědit, může to být reakce na špatně zvolený prací prášek nebo dráždivý materiál vaší podprsenky. Jestliže je svědění doprovázeno bolestí, raději navštivte gynekologa. Z toho kouká zdravotní problém.

Citlivé bradavky - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Vše, co byste měla vědět o bradavkách. Co je normální a co značí problém?

Co se týče našich prsou, víme že existují určitá výstražná znamení, která bychom neměly ignorovat – bulky, změny na kůži nebo také bolesti. Co ale vlastně víme o svých bradavkách?

Na co si dávat pozor u bradavek? A jak poznáte, že je vše v pořádku? Gynekolog Julien Brady doporučuje je hlavně neignorovat, což prý dělá spousta žen.

Sledujte změny

Obvykle se doporučuje pravidelná domácí prohlídka prsou, která zamezí tomu, že si nevšimnete něčeho neobvyklého. Při ní byste ale neměla přehlížet ani své bradavky – sledujte, zda se nemění jejich tvar, barva či citlivost. Výstražnými znameními pak jsou následující věci:

  • krev
  • výtok
  • zápach
  • výrazná bolest
  • hrudky či změny kůže

Pokud objevíte jeden z těchto problémů, přičemž není zřejmá příčina, neváhejte s návštěvou svého gynekologa.

Co je a není v pořádku?

Každá žena má bradavky trochu jiné. Dvorec (kulatá oblast kolem bradavky) může mít různý tvar, velikost i hrubost. Zcela běžně jsou zde malé hrudky, které mění velikost podle teploty a vlhkosti.

Dvorec často mění barvu v těhotenství, kdy se typicky stává tmavším. Po porodu může bradavka znovu zesvětlit, anebo zůstat tmavá. Obojí je normální.

Ochlupení bradavek

Ženy, které mají hustší ochlupení, mohou mít chloupky pokryté i bradavky. Tyto chloupky typicky začínají růst v pubertě. Pokud vám začnou růst později, případně se změní hustota ochlupení, poraďte se s gynekologem – může jít o projev syndromu polycystických ovarií. Pokud vám chloupky překážejí, můžete je vytrhat pinzetou.

Svědění

Jestli vás bradavky či jejich okolí svědí, zkuste vyměnit prací prostředek či mycí gel. Příčinou může být i podprsenka z dráždivého materiálu. Pokud nic nepomůže, a zejména pokud je svědění doprovázeno bolestmi, může to naznačovat na nějaký zdravotní problém.

Zvýšená citlivost a bolesti

Tato záležitost je normální během menstruace. Záleží však na dané ženě, co je u ní obvyklé. Pokud se citlivost v průběhu času výrazně mění, svěřte se gynekologovi. Bolesti bradavek vás mohou trápit během kojení, zejména v začátcích.

Suché bradavky

Bradavky se stávají sušší během menopauzy, kdy tělo přichází o estrogen a kůže je tak méně pružná. Můžete se setkat i s popraskáním. V tom případě pomůže, pokud je budete mazat jemným hydratačním krémem. Pokud však máte do menopauzy daleko, změnu vlhkosti nepodceňujte.

  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví
  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví
  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví
  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví
  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví
  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví
  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví

Chrániče prsu

Úvodní strana » Děti a maminky » Potřeby pro maminky » Kojení » Chrániče bradavek

Chrániče prsu představují perfektního pomocníka při kojení, jelikož ochrání citlivá, bolavá a podrážděná prsa. Skvěle pomohou především na začátku kojení, kdy se maminka i miminko učí kojit.

 Chrániče na prsa urychlují hojení popraskaných bradavek a pomáhají urychlit návrat ke klasickému stylu kojení. Jsou vyrobeny z příjemného nezávadného materiálu a na prsou nijak netlačí, ani neškrtí.

pro miminko jsou přirozené a nikterak nebrání správnému nakrmení.

  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví Chrání bolavé a rozpraskané bradavky před nepříjemným kontaktem s prádlem. Perforovaný kryt chrániče umožňuje cirkulaci vzduchu, čímž se snižuje rizikotvorby kvasinek a plísní a dochází k urychlení procesu hojení bradavky. 466 Kč 419 Kč -10 %
  • Chrání bolavé a popraskané bradavky, urychlují jejich hojení a návrat k přirozenému způsobu kojení. 70 Kč 59 Kč -16 %
  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví nad 299 Kč = dárek Výprodej Dárek Chrániče jsou vyrobeny z měkkého silikonu, chrání bolavé a popraskané bradavky, urychlují jejich hojení a návrat k přirozenému způsobu kojení. 89 Kč
  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví nad 299 Kč = dárek Výprodej Dárek Skladem už jen 1 – 2 kusy Chrániče jsou vyrobeny z měkkého silikonu, chrání bolavé a popraskané bradavky, urychlují jejich hojení a návrat k přirozenému způsobu kojení. 89 Kč

Nejprve je potřeba chrániče prsu sterilizovat. Vložte je do vařící vody zhruba na 3 minuty, poté vyjměte a přiložte k suchému a čistému prsu. Nepoužívejte žádné krémy, jelikož by chránič nedržel a klouzal by. Dírky ve chrániči nezvětšujte, neboť by mohlo dojít k jeho poničení.

Využijte naše produkty při kojení

V našem sortimentu naleznete kromě chráničů také krytky, přísavky a pumpičky na bradavky. Veškeré tyto produkty jsou velmi nápomocné při kojení a slouží k tomu, aby vaše rozpraskaná a rozbolavělá prsa byla opět krásná a zdravá. Problémy s bradavkami řeší při kojení většina žen, proto je třeba těmto nepříjemným situacím předcházet a nakoupit potřebnou výbavu už v těhotenství.

Zakryjte své bradavky

Krytky na bradavky jsou vyrobeny z příjemného silikonu a používají se k zakrytí vztyčených bradavek. Využijete je při nošení oblečení, pod které se nehodí klasická podprsenka.

Při použití krytek se bradavky nerýsují pod oblečením a vy se tak můžete cítit pohodlně.

Díky svému silikonovému materiálu krytky skvěle drží a těsně přilnou ke kůži, takže se nemusíte bát, že by vám spadly, a můžete se v klidu bavit!

Kroužky udrží bradavky vztyčené

Pomocí kroužků na bradavky můžete udržet své bradavky neustále vztyčené, což se může hodit, pokud jste majitelkou vpáčených nebo plochých bradavek a chcete kojit. 

  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví
  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví
  • Citlivé bradavky - Vše o zdraví

Prsomluva: 10 věcí, které na vás prozradí vaše prsa

A měly bychom se jim věnovat mnohem víc. O našem zdraví toho totiž říkají opravdu hodně.

Rostou

Pokud vaše prsa rostou, i když máte pubertu už dávno za sebou, může to být z několika důvodů. Prvním je hmotnost. Prsa jsou kromě prsní žlázy tvořena převážně z tukových buněk, takže když přiberete, odrazí se to i na vašem dekoltu.

Další příčinou může být těhotenství, při kterém se už předem jako příprava pro kojení zvětšuje mléčná žláza, antikoncepce nebo hormonální změny spojené s menstruačním cyklem.

Prsa jsou totiž velmi citlivá na změny v hladině estrogenu a progesteronu.

Zajímavé:  Alergie V Pozdním Věku?

Nemusíte se tedy ničeho obávat, jen si možná budete muset koupit novou podprsenku.

Zmenšují se

Pokud máte opačný problém a prsa vám někam mizí, může za tím být naopak hubnutí nebo také pokles hladiny estrogenu. To se děje například před menopauzou. Jestli ale klimakterium neočekáváte a máte i další problémy (například padající vlasy nebo akné), uvažujte o vyšetření na syndrom polycystických ovarií, který je spojený s rostoucí hladinou testosteronu.

Nebo možná jen přestaňte pít tolik kávy. Studie v odborném časopise British Journal of Cancer zjistila, že tři šálky kávy denně vám zmenší prsa. A s přibývajícími hrnečky se efekt jen zvětšuje.

Jsou velká

Příroda na vás rozhodně nešetřila? Můžete děkovat (nebo proklínat) svojí DNA. Některé studie sice spojují velká ňadra s vyšším rizikem rakoviny prsu, nejsou pro to ale dostatečné důkazy. Nemusíte mít tedy přehnané obavy.

Mění se jim tvar

DNA sice zakóduje tvar vašich prsou, ale s přibývajícími léty se všechno mění. „Tvar a vzhled prsou do velké míry závisí na věku a také na tom, zda žena rodila a kojila,“ vysvětluje americký doktor Daniel Maman. Kojením a také věkem povolují vazy, rozvolňuje se pojivová tkáň a pokožka ztrácí pružnost. Prsa pak prostě spadnou kamsi dolů.

„Jedna z mála věcí, kterou mohou ženy bojovat proti účinkům gravitace, je celoživotní nošení správné podprsenky,“ radí Maman. Pomůže také, když nebudete často hubnout a zase přibírat, protože kolísání hmotnosti povoluje kůži. A své udělá i posilování prsního svalstva.

Boule a hrbolky

V průběhu menstruačního cyklu se mohou v prsou objevovat různé bouličky a hrbolky. Hormonální změny totiž způsobují, že se benigní cysty plní tekutinou.

„Tyto fibrocystické změny jsou součástí normální struktury prsu,“ říká gynekoložka Lauren Streicherová z Northwesternské univerzity.

Hrudky, které se objevují před menstruací na stranách prsů v podpaží a/nebo vpředu a nad bradavkami, nebývají nebezpečné, obzvlášť pokud jsou symetrické. Ovšem pokud jsou bouličky bolestivé nebo máte jakékoliv obavy, raději se poraďte se svým lékařem.

Jsou hustá

Polovina žen má prsní žlázu velmi hustou. To není vidět a ani vám to nemusí nijak vadit, jediný problém bude na mamografu. Na snímku bude jen velmi obtížné rozeznat nádor. Hustá tkáň i rakovina se totiž na rentgenu ukážou bíle.

Ženy s hustou prsní tkání by tak o sebe měly dbát mnohem víc než ty ostatní. Kromě podrobných a pravidelných mamografů by se měly samy pečlivě vyšetřovat a při sebemenším podezření, že se děje něco neobvyklého, by měly navštívit odborníka.

Jsou bolavá

Příčin bolesti prsou je mnoho a mnoho, většinou ale o nic nejde. Obzvlášť pokud cítíte bolest na obou stranách hrudníku. V takovém případě může jít o následek hormonálních změn nebo vysokého příjmu kofeinu.

A co ještě za tím může být? Špatně vybraná podprsenka, premenstruační syndrom, náraz do hrudníku nebo bolest po posilování, a dokonce třeba i nošení těžké kabelky. Bolest prsou může souviset také s nedostatkem železa, které reguluje hormony štítné žlázy. Pomůže, pokud do jídelníčku přidáte jód, také ten má vliv na činnost štítné žlázy.

Na pozoru buďte, pokud ucítíte bolest jen v jednom prsu, to může značit rakovinu.

Vpáčené bradavky

Vpáčené bradavky jsou naprosto v pořádku, pokud takové byly vždy. Pokud se tak změnily až časem, je to něco neobvyklého a nebezpečného. Je to jeden ze znaků rakoviny.

Výtok z bradavky

Ani výtok není nic neobvyklého. Může to být následek sexuálního vzrušení, ale také může jít o problém. I když vás možná napadne, že je to další příznak rakoviny, seznam možných příčin je mnohem delší.

Obzvlášť pokud zaznamenáte kapky na obou bradavkách, bude důvod hormonální. Může jít o zvýšenou hladinu prolaktinu nebo poruchu činnosti štítné žlázy. Ale výtok může být také příznakem těhotenství.

Na pozoru buďte, když je výtok krvavý nebo se objeví také kožní změny a prso se změní.

Mění se barva

Pokročilejší forma rakoviny prsu může opravdu vést ke změnám barvy kůže, ovšem stejně tak může být barevná změna příznakem těhotenství. Bradavky a dvorce se zvětší a ztmavnou. Ale to se děje i s věkem.

ana

Bolest prsou – kdy a proč prsa bolí?

  • Bolest prsou bývá spolu s vynechanou menstruací první známkou těhotenství.
  • Bolest prsou se u spousty žen objevuje pravidelně, a to hlavně ve spojitosti s premenstruačním syndromem.
  • Od bolesti prsou ulevuje kojení. Mohou se ale objevit komplikace. Často se u kojících matek vyskytuje třeba zánět prsní žlázy.
  • Bolest prsou může způsobit i špatná velikost spodního prádla. To by nemělo být příliš těsné, ale ani volné.
  • Prsa mohou bolet i v důsledku užívání nevhodné hormonální antikoncepce. Správně zvolená od bolesti naopak ulevuje.
  • Pokud trpíte bolestí prsou, doporučuje se omezit příjem kofeinu.

Bolest prsou je obvykle spojena s premenstruačním syndromem či těhotenstvím, kdy se v těle hromadí hormon estrogen. Na vině však může být i špatná velikost podprsenky či nadměrná konzumace kávy.

V krajním případě může být bolest v prsu také příznakem nádorového onemocnění.

Bolest prsou trápí značnou část ženské populace nejčastěji ve spojitosti s hormony. Nemusí se však vždy jednat o příznak těhotenství nebo nadcházející menstruace. Za bolestí v prsou může být i samostatná nemoc.

Ženy si nejčastěji stěžují na:

  • Bolest prsou pod levým prsem
  • Bolest prsou pod pravým prsem
  • Bolest prsou na dotek
  • Bolest prsou po stranách
  • Bolest jednoho prsu

Bolest prsou v důsledku hormonů

Jak už zaznělo výše, bolest prsou může mít hned několik příčin. Nejčastěji se však jedná o důsledek zvýšené hladiny estrogenu. Kdy je tedy bolest prsou naprosto přirozená?

Bolest prsou v těhotenství

Zvýšená citlivost prsou bývá jedním z prvních příznaků raného těhotenství. Mnoho žen ji začne vnímat zároveň s vynecháním menstruace. A zatímco některé mluví o nepříjemném pnutí, jiné hovoří spíše o bolesti.

Projevy se u každé nastávající matky trochu liší, jejich příčina je však vždy stejná – bouřlivé hormonální změny. Tělo totiž začne produkovat hormony už v okamžiku, kdy dojde k uhnízdění embrya.

Bolest samovolně odezní po porodu a při pravidelném kojení.

Bolest prsou před menstruací

Bolesti prsou se u mnoha žen objevují pravidelně každý měsíc. Konkrétně se tak děje zhruba týden před menstruací. Bolest je u některých žen dokonce tak intenzivní, že je omezuje v každodenních činnostech. Problém mají hlavně při sportu, ale také během milování. Prsa velmi často bolí také jen na dotek, bolest může vystřelovat až do podpaží.

Nejvíce jsou této nepříjemnosti náchylné mladé ženy. Že by bolest trvala až do konce života, se ale určitě bát nemusí. Podle lékařů s přibývajícími léty samovolně odezní. Častokrát se tak ale stane až s přicházející menopauzou.

Pociťujete bolest prsou před menstruací?

Bolest prsou při kojení

Bolesti prsou se mohou dostavit také při kojení. Kromě hormonů jsou v tomto případě na vině různé komplikace, které se u žen po porodu vyskytují. Konkrétními příčinami bolesti jsou:

  • Ragády (popraskané bradavky)
  • Bolestivé nalití prsou
  • Ucpaný mlékovod
  • Zánět prsní žlázy
  • Infekce plísněmi
  • Nalití přídatné žlázy
  • Syndrom bělavé bradavky
Zajímavé:  Odškodné Ublížení Na Zdraví?

Nemoci spojené s bolestí prsou

Za bolestí prsou mohou kromě hormonálních změn stát také různé nemoci.

Mastitida

Mastitida nebo také zánět prsu se často objevuje u kojících žen, výjimečně jí však mohou onemocnět i muži.

Projevuje se napětím kůže nad postiženým místem, jeho zarudnutím a citlivostí na dotek. Zpravidla se vyskytuje i bolest v prsu, horečka, únava a bolest hlavy.

Zánět může způsobit i zatvrdnutí a horkost prsa. Důležitou prevencí je v tomto případě správná technika kojení.

Rakovina prsou

Ačkoli se nejedná o její obvyklý příznak, může být bolest předzvěstí i rakoviny prsu. Ta se kromě hmatatelné bulky projevuje také rozdílnou velikostí prsů, nepravidelností bradavek, pomerančovou kůží na prsu, výtokem z bradavky, vtažením prsní tkáně a důlkatěním. V případě hnisavého nádoru se objevuje také zarudlá kůže.

Ostatní nemoci

Prsům některé ženy často nesprávně přisuzují také ostrou bolest hrudníku, která se zvětšuje při nadechnutí. Ta ale nesouvisí s prsy, ale se zánětem chrupavek nebo blokádou žeber. V případě infarktu se zase ozývá bolest na prsou, nikoli v nich.

Další příčiny bolesti prsou

Bolest prsou si ženy nevědomky působí i samy.

K jejímu vzniku přispívá například nošení nesprávné velikosti podprsenky, která tlačí, svírá nebo naopak odstává a prsa nemají dostatečnou oporu.

Neblahý vliv má údajně i častá konzumace kávy, stres a nervozita. V některých případech může bolest prsou způsobovat také špatně zvolená hormonální antikoncepce. Ta správná od bolesti naopak uleví.

Jak od bolesti ulevit?

Kromě léků na bolest (Ibalgin, Ibuprofen…) pomohou také studené a teplé obklady, které se doporučují hlavně při komplikacích během kojení. Ženám s bolavými prsy pomůže také změna životosprávy. Doporučuje se omezit kofein a přidat do jídelníčku více vlákniny. Osvědčil se také snížený příjem tuků a soli, která v těle zadržuje vodu.

Vpáčená bradavka jako vrozená vada, ale i známka rakoviny prsu

Ačkoli jsou prsy jedním z nejzákladnějších sexuálních symbolů, jejich základní funkce je kojení v době mateřství – na povrch bradavek vyúsťují mléčné žlázy. A právě při kojení se jako problém mohou projevit vpáčené bradavky. Kromě toho, že jde samozřejmě o estetickou nepříjemnost.

„Vpáčené bradavky jsou nejčastěji vývojová vada, která vzniká již dávno před narozením v průběhu embryonálního vývoje, projeví se ale až v dospělosti, po pubertě,“ řekl iDNES.cz plastický chirurg Svatopluk Svoboda z 1. kolínského sanatoria, který pracuje jako vedoucí jednotky intenzivní péče kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Známka národového onemocnění

Někdy se vpadlé bradavky mohou objevit v průběhu života, to ale bývá jako následek zánětlivého onemocnění, nebo jako komplikace po chirurgickém výkonu na prsu.

„Může to ale být i známka nádorového onemocnění prsu, a proto by žena, u které se tato vada projeví zejména jen na jedné straně a najednou, měla být vždy pečlivě vyšetřena,“ zdůraznil doktor Svoboda.

Jeho kolega z oboru plastické chirurgie Robert Remeš připomněl, že ženská prsa procházejí během vývoje mnohými změnami a je běžné, když dívky v pubertě řeší problém vpáčených bradavek. Jejich obava ale může být zbytečná.

„Dokud prsa nejsou definitivně zformována, což je zhruba mezi šestnácti a osmnácti lety, tak se s velkou pravděpodobností tento problém vyřeší sám bez nutnosti operace. Také těhotenství mnohdy upraví stav vpáčených bradavek,“ napsal Remeš na odborném serveru Plastická-chirurgie.

Kožní záněty

U vrozených typů vpáčených bradavek existují tři stupně této nemoci. U těžších případů se mohou objevovat i kožní záněty v místě vtažení. V takových případech je na místě pomoc plastického chirurga.

Tři stupně vpáčených bradavek

  • 1. – bradavka se dá snadno vytáhnout, vysune se také při masírování či jiné stimulaci
  • 2. – bradavka se dá vytáhnout, ale rychle se vrací zpět a masáž ani stimulace nezabírají
  • 3. – bradavku je téměř nemožné vytáhnout

„Někdy se pokoušíme o konzervativní léčbu, vytahování prsních bradavek nejrůznějšími způsoby, masážemi, někdy piercingem nebo nejrůznějšími podtlakovými formovači bradavek. Tato léčba bývá úspěšná většinou jen u lehkých forem postižení a vždy musí být dlouhodobá,“ sdělil plastický chirurg Svatopluk Svoboda.

Konzervativní léčbu upřednostňují lékaři zejména u mladých žen, protože operační postupy často vedou k poškození mlékovodů a omezení či nemožnost kojení.

Přerušené mlékovody

U těžších forem vpáčených bradavek, případně pokud není úspěšná konzervativní léčba, je nutný chirurgický zákrok. „Samotných chirurgických postupů k nápravě vpáčených bradavek je veliká škála, snad každý slavný plastický chirurg v minulosti vytvořil, vyzkoušel a také patřičně vychválil právě ten svůj postup. Současní plastičtí chirurgové mají tedy z čeho vybírat,“ poznamenal Svoboda.

Na kůži prsních bradavek je mnoho citlivých nervových zakončení, a protože uvnitř bradavky jsou podél mlékovodů jemné vazivové struktury a drobná svalová vlákna, dokážou prsní bradavky reagovat na různé typy podráždění, většinou poněkud ztuhnou a vystoupí. Pro mnohé ženy jsou i výrazným erotickým stimulátorem.

Podstata výkonu je ale pokaždé podobná. Musí se uvolnit zkrácené vazivové struktury podél mlékovodů a umožnit tím vysunutí dvorců. Často se ale při operaci musí přerušit mlékovody.

„Samotná operace většinou není nijak náročná, na mnoha pracovištích se provádí ambulantně v místním znecitlivění. Operace v krátké narkóze s krátkým pobytem je ale jistě poněkud komfortnější a mnoho pacientek jí dává přednost,“ uvedl Svoboda.

Pojišťovny neplatí

Pooperační péče a hojení bývá ve valné většině zcela bez komplikací a rekonvalescence není nijak dlouhá. Při dobře a pečlivě provedené operaci jsou výsledky velmi dobré.

Jediným problémem tak pro ženy s vpáčenými bradavkami může být to, že pojišťovny operaci nehradí a pacientky si ji tak musí zaplatit samy. Jedno prso vyjde v řádu na několik tisíc korun.

8 důvodů, proč vás svědí bradavky. Pozor na rakovinu | Žena.cz

Svědí vás prsa či bradavky tak, že si je musíte podrbat i na veřejnosti? Určitě zbystřete, protože se může jednat o celou řadu lehčích i závažnějších problémů.

Mnoho žen nám jistě dá zapravdu, že jsou prsa jedním z nejcitlivějších míst našeho těla. V období menstruace či těhotenství natékají, pobolívají nebo dokonce pálí. Neměly bychom na péči o ně zapomínat. Co všechno může být příčinou nepříjemného podráždění?

Důvod č. 1: Zanedbaná péče

Co si budeme povídat, kolikrát si je po sprchování či koupeli namažeme tělovým mlékem? Citlivá kůže dobře pozná, když je vysušená nebo ji podráždí příliš tvrdá voda. Namažte se hydratačním tělovým mlékem i několikrát za den. Pokud intenzivnější péče nezabere, vyzkoušejte přípravky na olejové bázi. Jsou kvalitnější a účinkují rychleji.

Důvod č. 2: Alergická reakce

Ve chvíli, kdy pokožka začne pálit, svědění se nedá vydržet a hydratování nepomáhá, nejspíš jde o alergickou reakci. Vyměňte všechny kosmetické přípravky, které přichází do kontaktu s citlivou kůží. Jedná se o sprchové gely, tělová mléka či případné hydratační oleje.

Doporučujeme: 10 nejzajímavějších faktů o prsou. Pobaví i poučí

V lékárně si zakupte přípravky na citlivou pokožku. Lidé s citlivou pletí dobře snáší Eucerin, Biodermu či sensitivní řady Dermacolu, Ryoru nebo La Roche-Posay.

Pokud zjistíte, že jde o alergickou reakci. Berte několik dní volně prodejná antihistaminika jako Aerius, Claritine, Fenistil, Zodac nebo Xyzal.

Zajímavé:  Nespecifické Střevní Záněty Příznaky?

Důvod č. 3: Nevhodné oblečení

O tom, že bychom podprsenku neměly nosit celý den, už jsme několikrát psali. Ale v případě, že vás často svědí bradavky, je třeba se nad tím zamyslet ještě víc. Může vám vadit těsnější prádlo, materiál či špatně zvolený prací prášek

Když už se bez ‚podpory‘ neobejdete, dejte šanci alespoň sportovním podprsenkám nebo investujte do kvalitnějšího prádla, které je bavlněné.

Umělý materiál zadržuje vlhkost a způsobuje nemalé problémy. Než ale svou oblíbenou podprsenku vyhodíte, vyměňte nejprve prací prášek a aviváž za dětské přípravky, které pokožku nedráždí.

Možná jde jen o alergickou reakci na některou složku.

Pánům mohou způsobovat problémy nevhodně zvolená tílka či neprodyšná trička. Pokud se více potíte, určitě potřebujete oblečení bavlněné. Na umělé látky raději zapomeňte.

Důvod č. 4: Kvasinková infekce

Jsou-li vaše prsa zarudlá, svědí, odlupují se z nich šupinky kůže, na podprsence zůstávají bílé skvrnky nebo se případně objeví na bradavkách červené flíčky, objednejte se ke kožnímu lékaři. Nejspíš půjde o kvasinkovou infekci. Specialista vám předepíše hojivou mast a v případě, že by nezabrala, nasadí antibiotika.

Důvod č. 5: Pozor na rakovinu

Svědění bychom určitě neměly přehlížet, obzvlášť, když se objeví náhle a přetrvává.

V případě, že je bradavka velmi citlivá nebo bolestivá delší dobu, vyhledejte gynekologickou pomoc či se případně objednejte na mamograf.

 Přehlížíte-li drobné příznaky, zbystřete alespoň, když na své bradavce či prsním dvorci najdete šupinkovité ranky nebo se kůže zdá na dotek teplejší.

Náš tip: Rakovina prsu nebolí, říká lékařka. Tím hůř!

Nechceme vás strašit, ale prevence je velmi důležitá a můžete tak předejít vážnější formě rakoviny prsu. Všímejte si každé změny.

Důvod č. 6: Ovulace

Mnoho žen popisuje, že je prsa svědí právě v období ovulace. Nejde o nijak lékařsky potvrzený fakt, ale také jej gynekologové ani nevylučují. V ženském těle se v tu dobu odehrávají velké změny.

Důvod č. 7: Možná jste těhotná

I když nejde o běžný příznak těhotenství, řada žen na diskuzních fórech opravdu potvrzuje, že je v prvním trimestru bradavky nesnesitelně svěděly.

Některé z nich se na tento ‚těhotenský signál‘ i spoléhají. Každopádně zbytečně nejásejte nebo nepanikařte.

Klidně si pro větší jistotu udělejte test, ale věřte, že v mnoha případech půjde spíše o banálnější důvod.

A na závěr dovolte jednu drobnou poznámku. Pokud vynecháme 6. a 7. důvod, měli by v případě svědění bradavek zpozornět i muži. I jim hrozí rakovina prsu, proto by neměli být ke svému tělu lhostejní a dlouhodobější problémy řešit se svým lékařem.

Máte i vy nějaké zkušenosti? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  • Vyzkoušela jsem vše z 50 odstínů. Za jeden víkend
  • Matka slyšela po 18 letech tlukot srdce zesnulého syna
  • Designéři použili na nábytek starý Boeing 747

  Video Mohlo by Vás také zajímat:

Prozkoumejte bradavky: Můžete odhalit rakovinu, nemocnou štítnou žlázu i těhotenství

Foto: MaxFrost, Shutterstock.com

Prozradí na vás, že jste vzrušená nebo že je vám zima. Z bradavek ale můžete vyčíst mnohem víc. Některé signály upozorní i na nebezpečné nemoci, proto se naučte rozpoznat ty nejdůležitější.

Zatímco u prsou zkoumáte, zda jsou stále pěkně pevná a dost velká, samotné bradavky možná zbytečně přehlížíte. Naučte se všímat si jich více. Mohou být důležitým zdravotním radarem a také vám napovědí, že se blíží menstruace, nebo že jste konečně těhotná.

O tom, jak vaše prsa a bradavky vypadají, byste měla mít přehled. Díky tomu pak snadno a hlavně včas odhalíte sebemenší změnu, která by mohla znamenat případné zdravotní problémy. Myslete proto na pravidelné samovyšetření a nebojte se upozornit svého gynekologa v případě jakýchkoli pochybností.

„Při samovyšetřování nezapomínejte vyšetřit i bradavky – i kolem nich či pod nimi může být bulka,“ doporučuje MUDr. Renata Kalajová z Perfect Clinic. „Bradavky byste měly také zmáčknout, zda z nich nevytéká krev nebo zelená tekutina,“ dodává.

Nejde přitom jen o odhalení rakoviny prsu, ale i různých zánětů nebo cysty.

Jsou dny, kdy ani nevíte, že bradavky máte, ale jindy svědí a bolí? Je to přirozené, protože je ovládají hormony, jejichž hladina s menstruačním cyklem kolísá. Zkuste toho využít a vysledovat pravidelnost: prsa a bradavky zcitliví zhruba týden před začátkem menstruace, citlivost může provázet i ovulaci.

Pokud měsíčky neočekáváte, ale máte již několik dní bradavky citlivé až bolestivé, nesnesete sebemenší dotyk (i oblečení), máte pocit plných a těžkých prsou, a sledujete dokonce barevné změny (pigmentace, výraznější žíly), možná jste těhotná. Právě prsa jsou jedním z prvních signálů.

Foto: mmphotographie.de, Shutterstock.com

Pozorujte, jak se bradavky mění během menstruačního cyklu

Nekoresponduje-li citlivost s cyklem, ale trápí vás skoro pořád, zkuste změnit tělovou kosmetiku, lépe si oplachujte sprchový gel, vyzkoušejte přírodní prací přípravek, hlídejte i složení oblečení. Dráždivá může být zejména vlna, ale i syntetické oblečení.

Za problémy může být i sport, zejména máte-li větší prsa. Při aktivnějším pohybu se pohupují a otírají o oblečení, což může způsobit zarudnutí, podráždění, dokonce i mechanické odření. Investujte do kvalitní sportovní podprsenky, která nabídne potřebnou oporu i příjemný materiál.

Hormony mají na svědomí i chloupky v okolí bradavek, často silnější a tmavší než jinde po těle. Jsou dány geneticky a ovlivňuje je hladina hormonu testosteronu.

„Testosteron je pro ženy potřebný, má vliv na správnou funkci pohlavních orgánů, ale přináší i vedlejší účinky – nijak závažné, o to však nepříjemnější: chloupky,“ prozrazuje Mgr. Petra Řehořková, wellness koučka kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Jsou nepříjemné, nikoli však nebezpečné. Vadí-li vám esteticky, může být řešením například IPL epilace.

Začnou-li chloupky růst znenadání více, mění hustotu nebo barvu, je lepší vyšetření u lékaře – mohlo by to signalizovat onemocnění štítné žlázy, nastupující menopauzu nebo syndrom polycystických vaječníků.

Bradavky mají nejrůznější velikost, odstín i povrch. Důležité je vědět, jak vypadají běžně a všímat si změn. Suchá, zvrásněná kůže může být důsledkem dehydratace nebo nevhodné tělové kosmetiky, která vysušuje.

Hrbolky kolem bradavek jsou normální, nejčastěji jde o vlasové folikuly. Ty se mohou občas zanítit nebo se vám zde udělá pupínek podobně jako na tváři či zádech.

Zklidněte ho lokálními přípravky na akné (třeba s výtažky z čajovníku) a určitě nevymačkávejte, za dva tři dny problém odezní.

Dlouhodobější zarudnutí nebo bolestivé hrbolky konzultujte s lékařem, může jít o infekci, na kterou mohou být lepší antibiotika. Narazíte-li na tvrdou bulku, vždy spěchejte k lékaři.

I vaše prsa jsou každé trochu jiné, neznepokojujte se proto rozdílnou podobou bradavek – je-li ovšem neměnná. Jakýkoli nepřirozený růst, pigmentace, změny ve struktuře nebo rozdílné reakce na vnější podněty berte vážně. Rozdíly by mohly být způsobené nějakou překážkou v prsu – třeba cystou, tukovou bulkou, zánětem, ale i nádorem.

Máte nějaké potíže s bradavkami?

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector