Co Je Adjuvantní Léčba?

Adjuvantní léčba (zkráceně adjuvance, někdy uváděná jako zajišťovací) je léčba prováděná u pacientů bez prokazatelných metastáz po základní léčebné metodě – po radikální chirurgické léčbě nebo po radioterapii (např. nádory krku), kterou bylo odstraněno (zničeno) primární nádorové ložisko (a případné metastázy v regionálních lymfatických uzlinách)

Co je to kurativní léčba?

Cílem kurativní (latinské curatio = léčení) léčby je vyléčení pacienta. Vyléčení lze docílit ‚běžnou‘ léčbou s minimem nežádoucích účinků, mnohdy je však nutná radikální (agresivní) léčba, např. kombinace radioterapie s chemoterapií, což může mít řadu nepříznivých účinků nebo trvalých následků.

Co je zajišťovací léčba?

Adjuvantní léčba – „zajišťovací“ léčba prováděná po základní léčebné metodě, nejvíce po radikální chirurgické léčbě, ale i po chemoterapii (např. u hematologických malignit) nebo po radioterapii (např. nádory krku). Cílem adjuvantní léčby je zničit případné zbytky choroby dříve, než se zvětší.

Co je adjuvantní chemoterapie?

Adjuvantní terapie (také pomocná terapie) je termín používaný k popisu role jedné konkrétní terapeutické modality ve srovnání s jinými terapeutickými modalitami využitými současně k terapii téhož onemocnění u téhož pacienta.

Co je podpůrná léčba?

léčba podpůrná – podávání léků, které mohou zabránit vzniku léčebných komplikací nebo průběh již vzniklých komplikací zmírnit co do závažnosti či doby trvání.

Co je to symptomatická léčba?

Symptomatická léčba zaměřená na příznaky (symptomy) onemocnění a udržení kvality života pokračuje v okamžiku, kdy již není možná léčba zaměřená na vlastní (nádorové) onemocnění.

Co je to brachyterapie?

V lékařské terminologii pojem brachyterapie znamená léčbu zářením na krátkou vzdálenost. Prakticky se tedy zdroj záření umísťuje (vkládá) do těsné blízkosti nádoru nebo nádorového lůžka po operaci. Hlavním smyslem této léčby je možnost zvýšení dávky v nádoru bez většího ozáření okolních zdravých tkání a orgánů.

Zajímavé:  Trest Za Ublížení Na Zdraví Pod Vlivem Alkoholu?

Jak dlouho se dá žít s metastázami?

A na rozdíl od dřívějších chmurných prognóz ho dokáže také prodloužit, a to nejen v řádu měsíců, ale i let. Výjimkou nejsou případy, kdy například pacientky s metastazující rakovinou prsu žijí déle než pět let, přičemž je v maximální možné míře zachována kvalita jejich života.

Co metastazuje do plic?

Plicní metastázy jsou nejčastěji z nádoru prsu, plic, trávicí trubice, ledvin, štítné žlázy, hlavy a krku. Metastázy jsou spíše metachronní (po manifestaci prim. nádoru) než synchronní (současně s prim. nádorem).

Jak Caste jsou chemoterapie?

Můžete dostávat chemoterapii denně, jednou týdně nebo jednou měsíčně. Chemoterapie se často podává v cyklech (sériích), které zahrnují většinou třítýdenní přestávku, během níž má organismus možnost se zotavit a vytvářet v orgánech a tkáních nové normální zdravé buňky.

Co zpusobuje chemoterapie?

Protinádorové léky mohou také v některých případech poškozovat buňky srdce, ledvin, močového měchýře, plic a nervového systému. Nejčastějšími nežádoucími účinky chemoterapie jsou nevolnost a zvracení, vypadávání vlasů a únava. Patří sem také psychická odezva na léčbu chemoterapií.

Kolik stojí jedna chemoterapie?

Chemoterapie s biologickou léčbou činí průměrných 110 tisíc korun na měsíc. Celková suma za Česko je za rok asi 450-500 milionů korun. Rakovina plic: Chemoterapie s biologickou léčbou činí průměrných 88 tisíc korun na měsíc.

Co je Teleterapie?

Předpona ‚tele-‚ udává, že jde o ozáření ‚z dálky‘ – zdroj záření je asi sto centimetrů od těla nemocného.

Co je to léčba?

Léčba (terapie, kúra, kurýrování) je souhrnný název pro soubor opatření prováděných s cílem ovlivnit průběh onemocnění.

Jaký je rozdíl mezi kauzální a symptomatickou léčbou?

Symptomatická léčba je taková léčba, která je zaměřena na projevy nebo příznaky (symptomy) onemocnění, nikoli na jeho příčinu. Opakem symptomatické léčby je kauzální léčba.

Zajímavé:  Meningokok Příznaky U Dospělých?

Jak zvládnout chemoterapii?

Deset tipů, jak snáze zvládnout chemoterapii

  1. Vytvořte síť lidí, kteří vám budou oporou.
  2. Informujte onkologa o lécích, které užíváte.
  3. Pijte dostatek tekutin před i po chemoterapii.
  4. Využijte služeb zdravotnického zařízení.
  5. Noste pohodlné oblečení.
  6. Nebojte se zeptat.
  7. Řekněte si o lék proti nevolnostem a zvracení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector