Co je to rýma – vše o zdraví

Zadní rýma je zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Hlavním příznakem je ucpaný nos, nemožnost se vysmrkat a tlak v dutinách. Způsobuje ale i dýchací obtíže a bolesti hlavy. K zadní rýmě dojdete snadno s neléčenou rýmou s dlouhotrvající alergickou rýmou, nebo s jiným neléčeným onemocněním, které vygraduje k zánětu.

Co je to rýma – vše o zdraví Jak poznat zadní rýmu

Termín zadní rýma se také označuje jako post nasal drip syndrom (PNDS). Jde o těžko vysmrkatelný hlen, který jde ruku v ruce se zánětem nosohltanu, nebo zánět vedlejších dutin nosních. Nosohltan je horní část hltanu, kde jsou krční mandle.

Odsud vede Eustachova trubice, která ústí do středního ucha. Zánět nosohltanu je poměrně časté onemocnění, které je způsobeno nachlazením, viry i bakteriemi. Vedlejší dutiny nosní najdete mezi nosní dutinou a kostmi, které jsou k nim přímo navázány.

Tedy kosti čelní, klínové kosti, horní čelisti a kostmi nosu, kde najdete přední a zadní čichové dutiny. Všechny tyto dutiny jsou pokryty sliznicí, která v případě akutní i vleklé zadní rýmy produkuje sekret, který může tuto oblast ucpat.

Hlen z dutin neodtéká a množí se v něm nebezpečné množství bakterií, které způsobují zánět, nepříjemný tlak a bolest hlavy.

Zadní rýmu poznáte velice jednoduše. Snažíte se vysmrkat, ale ono to vůbec nejde. Jedná se o hustou rýmu, která se nachází v zadní části nosohltanu. Někdy se mohou přidat i silné bolesti hlavy a také zalehnutí uší. U tohoto druhu rýmy je důležité naředění hlenů, které pak mohou odcházet.

Co je to rýma – vše o zdraví Příčiny a důsledky zadní rýmy

Zadní rýmu může způsobit klasická infekce, alergická reakce nebo reakce na mechanickou překážku či problém s nosní mandlí.

Dost často k ní dochází pokud neřešíte akutní rýmu, nachlazení a vleklou alergii. Komplikacemi mohou procházet i kuřáci či lidé, kteří žijí v zakoušeném či jinak znečištěném prostředí.

Pokud zadní rýmu déle ignorujete může způsobit další komplikace a vleklejší zdravotní problémy jako:

  • zánět průdušek,
  • zánět středního ucha,
  • zánět spojivek,
  • zánět hrtanu,
  • i zápal plic.

Co je to rýma – vše o zdraví Jak léčit zadní rýmu

Pokud je vaše rýma vleklá a jen stěží vysmrkáte žlutý i nazelenalý hlen je nutné vyrazit ke svému obvodnímu lékaři. Lékař po posouzení vašeho stavu pravděpodobně vezme stěr z obou nosních dírek a pošle jej do laboratoře. Aby potvrdil nebo vyvrátil bakteriální osídlení vaší sliznice.

Pokud se takové osídlení a díky tomu vzniklý zánět u vás vyskytne vypíše vám lékař recept na lokální antibiotika v nosním spreji nebo antibiotika v tabletách. Pokud si nálezem a vaším stavem nebude stoprocentně jistý pošle vás ještě za specialistou na uši, nos a krk. Na otorinolaryngologii.

Zde lékař navíc prověří zda na sliznici nemáte nějaké neobvyklé změny. 

Základem léčby jsou u zadní rýmy způsobené bakteriemi antibiotika a přípravky k naředění hlenu, aby bylo možné ho vysmrkat. Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos a používat éterické oleje do aromalampy.

Nejlépe vám uleví a uvolní dýchací cesty eukalyptus, citrusy či různé silice jehličnanů. Kromě zvlhčování vzduchu pomůže s uvolněním nosu také inhalace minerální vody – například Vincentky. U žluté zadní rýmy můžete sáhnout i po homeopatikách.

S výběrem vám poradí zkušený homeopat. 

Co je to rýma – vše o zdraví Co na doprovodné příznaky

Pokud máte horečku nebo vás bolí hlava můžete sáhnout popřípravcích se sympatomimetikem, tedy po Paralenu Grip nebo Coldrexu. Když se váš stav nezlepší i přes všechny doporučené domácí rady do 14 dnů, navštivte svého lékaře.

Proplach nosu

Ideální metodou jak se zbavit zadní rýmy je proplach nosních dutin izotonickým roztokem. Na trhu existují moderní a přitom velmi dlouho zakořeněné metody proplachování nosní dutiny takzvanými konvičkami.

Typickým zástupcem konviček na našem trhu je značka Rhino Horn. Podívejte se do videa, jak je metoda vyplachování s konvičkou jednoduchá. Stačí odměrka klasické soli (NaCl), vlažná voda a roztok výplachu máte připravený. Pak jen stačí šikovně nos vypláchnout.

Po výplachu by mělo dojít ke splasknutí sliznic a úlevě od ucpaného nosu.

Existují i spreje do nosu na bází mořské vody. Například Quixx extra, či Humer ucpaný nos, které zvlhčují nosní sliznici a usnadňují vysmrkávání hlenu z dutin. K samoléčbě zadní rýmy (nikoliv alergické) je možné použít i bylinné silice v podobě perorálního přípravku, jako je Sinupret, nebo nosního spreje Otrivin Menthol.

Co je to rýma – vše o zdraví Babské rady na vleklou zadní rýmu

  • Inhalování a vdechování vodní páry.
  • Silný kuřecí či hovězí vývar.
  • Dostatečné doplňování vitamínů ovocem.
  • Horká koupel.
  • Bylinné čaje s medem a citrónem.
  • Dostatek spánku se zdrojem vody, který necháte odpařovat na topení či na nočním stolku.
  • Česnek v jakémkoliv množství, pokud vám nedělá problémy s tlakem
  • Nosní výplachy izotonickým roztokem.
  • Omezení mléčných výrobků v jídelníčku.

Vše na zadní rýmu

Rýma: Jak se jí zbavit? Léky, babské rady a homeopatika- Zdraví.Euro.cz

Co je to rýma – vše o zdraví

Rýma je zánět nosní sliznice, který se projevuje pocitem plného nosu a výtokem hlenu. Ačkoli je rýma „zabiják mužů“, ve většině případů se jedná o virové onemocnění, které nevyžaduje lékařské vyšetření. Běžná doba léčby je 7 dní.

Během rýmy se špatně dýchá, to však není způsobeno přítomností hlenu, nýbrž to způsobují zduřelé sliznice.

Rýma může být způsobena alergiemi, viry i bakteriemi. Pokud nejste alergici a bojujete s rýmou, je nejspíše způsobena virovou infekcí.

Pokud máte pocit, že na vás rýma přichází v určitých obdobích, je možné, že máte alergii. V tom případě se zajděte otestovat k lékaři. Při alergické rýmě jsou hlavní pomocí léky proti alergii, Antihistaminika. Ty jako alergik můžete mít doma preventivně, a dávat si je, když tušíte, že rýma zase přichází.

Inkubační doba a přenos rýmy

Rýma se přenáší kapénkovou infekcí i osobním kontaktem. Viry způsobující rýmu jsou téměř všudypřítomné, a je jich více než 200 druhů. Ty se neustále mění, proto na rýmu neexistuje očkování.

Inkubační doba rýmy je 1-3 dny a člověk je náchylnější k nakažení, když má sníženou imunitu. Prochladnutí je jeden z hlavních případů, kdy dochází ke snížené imunitě, proto je podzim nejrizikovějším obdobím.

Virová, nebo bakteriální rýma

Ačkoli je původcem rýmy virové onemocnění, v dutinách se vám mohou přemnožit bakterie, a nastává bakteriální infekce. Doba léčby rýmy je většinou do jednoho týdne. V případě, že se jedná o bakteriální rýmu, je léčba delší.

Rozvine-li se bakteriální infekce, dojde ke změně hlenu, který vysmrkáváte. Z čirého přechází do hustého, žlutě až zeleně zbarveného a následuje zvýšení teploty.

V takovém případě navštivte lékaře. Pokud vám doktor potvrdí bakteriální infekci, předepíše vám antibiotika.

Jak se zbavit rýmy

Při rýmě je jako u všech onemocnění vhodné relaxovat a příliš se nenamáhat. Není nutné brát si nemocenskou, ale po práci udržujte klidový režim na lůžku. V posteli se teple zabalte a podložte si hlavu, aby hlen mohl vytékat.

Babské rady na rýmu, aneb co pomáhá

  • Vdechování vodní páry
  • Kuřecí vývar
  • Horká koupel
  • Bylinné čaje s medem a citrónem
  • Čaj z rostliny s názvem Rýmovník
  • Jezte hodně ovoce
  • Vyhýbejte se mléčným výrobkům
  • Berte zinkové tablety
  • Česnek
  • Nosní výplach solným roztokem
  • Spánek
  • Nosní kapky

Jak vyléčit rýmu? Homeopatika i léky

Častým smrkáním zabráníte rozmnožování virů a zhoršení infekce.

Viry zabíjejí vysoké teploty, proto se naložte do horké vany a poté se rychle zabalte a ulehněte do postele. Přijde uměle vyvolaná horečka a vy se budete silně potit. To je žádoucí, neboť dochází k rychlému zabíjení virů. Po půl hodině se opět převlečte do suchého a teplého oblečení.

Uvařte si silný domácí kuřecí vývar. Nejen, že si pochutnáte, ale vývar má také silné odhleňovací účinky.

Zinkové tablety také zamezují rozmnožování virů, popřípadě se můžete v homeopatických lékárnách zeptat na jiné látky. Doporučují se Allium cepa 9ch, Dulcamara 9ch nebo Kalium biochromicum 9ch, záleží na typu rýmy.

  • Na zmírnění zduření sliznice používejte nosní kapky, s těmi ale opatrně, jsou vysoce návykové a při dlouhodobém užívání jsou kontraproduktivní.
  • Nedoporučuje se konzumace mléka a mléčných výrobků, neboť způsobují zahlenění organismu.
  • Nejoblíbenější léky proti rýmě a ucpanému nosu jsou Sinupret, Olynth, Nasivin, Sanorin a Muconasal.

Jak se zbavit rýmy přes noc

Na lehké projevy rýmy se doporučuje si potřít chodidla cibulí a dát na nohy ponožky. Poté nakrájejte cibuli na kolečka a dejte na talíř, který nechte v pokoji. V teple se vyspěte, a ráno byste měli od rýmy cítit úlevu.

Druhy rýmy

Vzhledem k tomu, že je rýma způsobena různými viry, bakteriemi nebo alergiemi, má několik odlišných projevů. Proč vás někdy bolí hlava z velkého tlaku, zatímco jindy vám z nosu vyloženě teče? Je to ovlivněno právě tím, jaký druh rýmy máte a v jakém stádiu nemoci jste.

Vazomotorická rýma

Tato rýma je jedinou výjimkou, neboť není způsobena žádným onemocněním ani alergií, nýbrž fyziologickou reakcí, například na rychlou změnu teploty. Vazomotorická rýma se spouští při konzumaci pálivých jídel, při změně polohy těla, nebo při fyzické aktivitě. Tato rýma většinou rychle přejde, jelikož není způsobená infekcí.

Vodnatá rýma

Většina zánětů nosní sliznice a nosohltanu začíná vodnatým výtokem čirého hlenu z nosu, tedy vodnatou rýmou. Jedná se o počáteční stádium infekce, někdy je také stádiem jediným, když se nerozšiřují viry ani bakterie. Většinou ale rýma vodnatá přechází na rýmu hlenovou až hlenohnisavou.

Zajímavé:  Bolest žlučníku - vše o zdraví

Zastydlá rýma

Tak se říká zánětu vedlejších nosních dutin. Zastydlá rýma se projevuje špatným dýcháním, pocitem ucpaného nosu, přitom se nemocnému nedaří smrkat. Je doprovázena bolestí hlavy a pocitu tlaku v lebce. V ucpaných dutinách může vzniknout bakteriální infekce, které se říká sinusitida. Tu je třeba léčit antibiotiky.

Zaražená rýma

Zaražená rýma je v podstatě totéž, co zastydlá rýma. Hlen se zdá být zaražen v dutinách hlavy a vyvíjí nepříjemný tlak. Pro léčbu rýmy je důležité ji udržovat tekutou, neboť při delším pobytu v těle se rozmnožují viry a někdy i bakterie. Zajděte si do lékárny a nakupte léky pomáhající rozpouštět a vylučovat hlen.

Hnisavá rýma

Hnisavá rýma je komplikací běžné rýmy. Mění se struktura a barva hlenu, je komplikované jej vysmrkávat. Pokud dochází ke stupňování příznaků, vyhledejte lékaře. Když komplikace ustoupí během jednoho týdne, stačí samoléčba.

Hnisavá rýma může být způsobena několika různými komplikacemi infekce, mnohé z nich musí být léčeny antibiotiky.

Nepříjemné potíže při rýmě

Ne náhodou se soustřeďuje lékařské oddělení ORL na problémy nosu, uší a krku. Tyto orgány jsou propojeny a onemocnění jednoho může snadno vést k onemocnění ostatních. Tedy při silné rýmě je možné, že vás budou bolet v uších a v krku.

Někdy dochází k rozšiřování infekce, a v takovém případě je důležité problém řešit, jindy jde však o pouhý podtlak v uších či vyschlý krk z dýchání ústy.

Bolesti ucha při rýmě

Pokud máte rýmu a bolí vás ucho, může jít o zánět, současně je pravděpodobnější, že se jedná o podtlak ve středouší.

Ten vzniká tím, že nateče Eustachova trubice, která je mezi dutinami a otevře se vždy při polknutí nebo zívnutí, aby vyrovnala tlak mezi svaly nosohltanu. Když je zduřelá, není se schopná otevřít. Postupně se v ní spotřebovává vzduch, čímž vzniká podtlak, který vtahuje ušní bubínek dovnitř.

V takovém případě stačí podávat nosní kapky ke zmírnění otoku a léky proti bolesti. Pokud doma máte léky proti alergii, antihistaminika, také je použijte, pomohou ke splasknutí otoku sliznice.

Zalehlé ucho z rýmy

Zalehlé ucho je vždy způsobeno nevyrovnaným tlakem v dutinách. Proto, když vzlétáte v letadle, musíte často zívat, abyste tlak vyrovnali. Reflexy na vyrovnání tlaku jsou mnohdy samy vyvolány tělem, někdy je jim však třeba pomoci.

Pokud vám zalehlo ucho, zatímco máte rýmu, je dost možné, že je právě rýma na vině. Zkuste problém řešit, jako u běžného zalehnutí ucha. Zívejte, žvýkejte a polykejte, a současně dodržujte léčbu rýmy.

Doporučuje se užívat vitamíny, pít mnoho tekutin, a stejně jako u bolesti ucha používat nosní kapky a spreje, ty sníží otok sliznice a napomůžou otevření Eustachovy trubice.

Zánět středního ucha

Především u dětí se může nosohltanová infekce rozšířit do ucha a způsobit zánět středního ucha. Zánět středního ucha poznáte podle tlaku a bolesti v uchu, což je způsobeno přebytečnou tekutinou tlačící na bubínek v uchu.

Pokud si vaše dítě stěžuje na bolest ucha, má zvýšenou teplotu a trpí nespavostí, urychleně navštivte lékaře. Zánět středního ucha je bolestivé onemocnění s nepříjemnou léčbou, a neléčené může mít vážné následky.

Chronická rýma

Ačkoli lékaři mnohdy žertují, že léčená rýma trvá 7 dní a neléčená týden, je vhodné si během tohoto onemocnění naordinovat klid a zdravý životní styl. V případě, že budete rýmu neřešit a takzvaně „přecházet“, může rýma přejít do bakteriálního onemocnění, nebo do chronického projevu.

Rýma se považuje za chronickou, když přetrvává déle než dva měsíce. Během nich může několikrát přijít mírné zlepšení, nikdy se však plně nevyléčí. V takovém případě navštivte lékaře, pravděpodobně vás pošle na ORL (ušní, nosní a krční).

Pokud vás trápí zadní rýma, pomůže vám tento článek.

Co je to rýma?

Zánět nosní sliznice, katar, virová infekce horních cest dýchacích, otok nosní sliznice – to vše se souhrnně nazývá termínem rýma.

Existují různé typy rýmy, například: akutní (náhlý nástup způsobený obvykle virovou infekcí), chronická (např. způsobovaná alergeny) nebo epizodická (vyvolávaná nespecifickými činiteli, např.

změnou teploty vzduchu, cigaretovým kouřem, tělesnou únavou nebo dráždivými látkami).

Infekční rýma – onemocnění, před kterým se dá jen težko chránit – nás postihuje nejčastěji na podzim a v zimě. Neexistuje žádná vakcína ochraňující před rýmou. Rýmu můžete dostat velmi rychle. Stačí dotyk dlaně na pracovišti nebo třeba kýchající osoba v hromadné dopravě.

Říká se sice, že „léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden“, ale její podcenění může vyvolat závažné komplikace, např. zánět vedlejších nosních dutin, ušní infekci nebo zánět průdušek.

Kromě toho platí, že časté infekce poškozují nosní sliznici, která pak přestává plnit svou ochrannou úlohu.

Povrch sliznice horních cest dýchacích tvoří lepkavé hleny, které zachycují škodlivé viry. Hlen plní funkci izolace, která zabraňuje průniku prachu a pylu do plic. Sliznice nosu je dobře připravená na ochranný úkol. Skládá se ze tří vrstev: epitelu, základní vrstvy a submukózní vrstvy.

Co je to rýma – vše o zdraví

První z těchto vrstev se skládá z řasinek, které se po nahromadění různých nečistot a virů začnou velmi rychle vlnit (cca 1000krát za minutu). Tento proces vnímáme jako lechtání či svědění v nose, jež vyvolává kýchnutí (které odstraňuje usazené nečistoty z nosu). Zdravý nos účinně zachycuje různé nečistoty.

Je-li imunitní systém oslaben, nebo pokud došlo k vysušení nosní sliznice, viry snadněji pronikají do buněk epitelu, množí se a způsobují zánět. V takové situaci imunitní systém vyvolá rychlou reakci, jež spočívá ve vyslání bílých krvinek (lymfocytů). Dojde k rozšíření cévek, což způsobí otok nosní sliznice (nosní kongesce) a intenzívní tvorbu hlenu.

Konzistence a zbarvení uchyceného hlenu se v průběhu onemocnění mění. Zpočátku je hlen bezbarvý a tekutý. V další fázi se v důsledku zvýšení koncentrace bílých krvinek (lymfocytů) zbarvení mění na bílo-zelené nebo žluté a zvyšuje se hustota hlenu až do jeho zatuhnutí.

V počátečních fázích nachlazení se kromě ucpání nosu a tekutého hlenu vyskytují i další příznaky, jako například: malátnost, slabost, bolest hlavy.

Ucpaný nos ztěžuje dýchání, takže začínáme dýchat ústy. Chladný vzduch obsahující různé pyly a patogenní mikroorganismy prochází přes ústa přímo do průdušek. To vede k ještě snadnějšímu „ulovení“ následné infekce, např. zápalu plic nebo zánětu průdušek.

Z tohoto důvodu je velmi důležité okamžité ošetření za účelem vyčištění horních cest dýchacích, aby bylo znovu možné dýchat nosem. Pomoci mohou nosní spreje OLYNTH®.

Xylometazolin obsažený v nosních sprejích OLYNTH® 0,1% a OLYNTH® HA 0,1% způsobuje stažení cév nosní sliznice a zmírnění otoku.

Literatura:: 

P. Dąbrowski, Zapalenie górnych dróg oddechowych, [v:] „Przewodnik Lekarza”, 2002, 5, 3, s. 37–42.

Únava, chronická rýma a alergie? Zkuste vitální houby!

Kýchání, smrkání – stavy, kdy doslova teče z nosu i z očí, provázejí mnohé z nás, jakmile rozkvetou jívy. Taková rýma (senná) je stejně jako vyrážka, otoky nebo dokonce astmatický záchvat, projev alergie.

Podle akademické medicíny jsou alergie nepřiměřenou reakcí organismu na vnější podnět – alergen. Tradiční čínská medicína označuje za příčinu alergické rýmy vstup vnějšího větru (alergenu) do organismu a nefunkčnost obranného systému v dráze ledvin a plic.

Nedostatečnost dráhy ledvin a plic je TCM způsobena buď již oslabenou vrozenou konstitucí, problémy v těhotenství, předčasným či vyvolávaným porodem.

Co je to rýma – vše o zdravíČínské bylinky dokážou pomoci i při akutním záchvatu alergické rýmy, jejich nejsilnější stránka leží v posilování organismu před nástupem pylové sezony. A právě v tomto preventivním působení mohou být velkým pomocníkem houby.

Alergie jsou v dnešní době velmi častou záležitostí. Jen ve Spojených státech získá každoročně alergii na pyl, na peří či štípnutí hmyzem 10-30% dospělých.

Správný název pro tuto alergickou reakci je alergická rinitida (rýma) –  jde o podráždění a/nebo zánět sliznice uvnitř nosu. Mezi časté symptomy patří ucpaný nos nebo rýma či zadní rýma.

Běžnými projevy jsou také svědění, kašel nebo dokonce bolesti hlavy či únava.

Japonští vědci Mizutani N, Nabe T, Shimazu M, Yoshino S, a Kohno S. zkoušeli Reishi podávat po dobu 8 týdnů morčatům, které byly vystaveny pylu. Reishi měla ohromující účinek a vědci zjistili, že při pravidelném užívání mohou problémy ustupovat a houba dokáže bránit vznikům alergií.

Reishi je vhodné kombinovat s Cordycepsem

Cordyceps je velmi známé tonikum, které posiluje systémy ledvin a plic, dvou orgánů zodpovědných za imunitu. Dále se využívají u únavových stavů či problémů s libidem. Lékaři TCM doporučují užívat tyto houby dva až tři měsíce před nástupem pylové sezony.

Kromě ledvin a plic je za obranyschopnost zodpovědný i systém sleziny. Ten je obdobou trávicího traktu v klasické medicíně. Proto chceme-li zvítězit nad alergií, je velmi důležité také to, co obsahuje jídelníček, i v jaké formě potraviny konzumujeme.

Při alergické rýmě čínští lékaři doporučují omezit mléčné produkty a sladkosti.

Velmi důležitá je také strava, která je úměrná přírodním cyklům. V zimě je vhodné konzumovat spíše teplejší pokrmy a v létě naopak třeba saláty a chladnější jídla.

Veškerou nabídku vitálních hub naleznete u nás na eshopu.

Podzim je tu a s ním i rýma! Jak s ní zatočit?

PM

Tým Profimed

čtení na 3 min

Sezóna rýmy je tu! Střídavé počasí nahrává bacilům na smeč. Podzim je plný kýchání, smrkání, ucpaného nosu, může přijít kašel, zvýšená teplota a nejrůznější virózy. Jaká je první pomoc?

Zajímavé:  Chirurgická Léčba Degenerativního Postižení Bederní Páteře?

Co je to rýma – vše o zdraví

Když už dítě onemocní, prioritou je, aby se cítilo lépe. Nebuďte z toho rozladění, odborníci tvrdí, že průměrné dítě chytí virus nachlazení až 8 x do roka. Běžná rýma není vůbec nebezpečná a pokud budete dodržovat jednoduché zásady a vyhnete se komplikacím, je do pár dnů pryč.

Naordinujte dítěti dostatek spánku a tekutin

S bacily je třeba zatočit a tekutiny nám pomáhají odplavit je z těla ven. Ideální jsou teplé bylinkové čaje s medem, citrónem či zázvorem, voda a čerstvé ovocné šťávy plné vitamínů. Udělejte dětem silný vývar a věřte, že tahle tradiční rada našich babiček je postaví na nohy.

Udržujte nosík průchodný a uvolněný

Děti mají oteklou sliznici a těžko se jim dýchá. Nosní dírky jsou ucpané a pro kojence, kteří jsou zvyklí od narození dýchat nosem je to peklo! Pláčou, špatně spí a mají obtíže i při kojení. Inhalace malé dítko nezvládá, a proto je nejlepší kombinace nosních kapiček či spreje a odsávačky.

Sprej s přírodní solí Fridababy NoseFrida nebo nosní sprej od Castery s termominerální vodou dělají zázraky. Jsou 100% přírodní a účinné. Dokáží být také velikým pomocníkem při použití odsávačky. Ta nejlépe zajistí miminku průchodný nos. Zdravotnickým prostředkem 1.

třídy je NoseFrida nosní odsávačka s vyměnitelnými filtry. Je navržená, testovaná a doporučovaná švédskými pediatry, má jednoduché použití a je super efektivní.

Odstraňování hlenů z nosíku je základním předpokladem dobré průchodnosti nosu a předchází rozšíření infekce a komplikacím se záněty středouší. Odsávejte tak často, jak je třeba.

Dostatečně větrejte a zvlhčujte vzduch

Místnost, kde se malý pacient léčí pravidelně větrejte. Odstraníte kapénky, které se uvolňují do vzduchu a dítěti se bude i lépe dýchat. Pozor ale na průvan a víření alergenů.

Pomáhá také polohování lůžka nebo jednoduše dva polštáře pod hlavou. Hlen tak lépe odtéká a nezatéká zpátky do hrdla, což může vést k dalšímu dráždění, kašli a problémy s průdušky. Vhodné jsou zvlhčovače vzduchu.

Suché prostředí vysušuje sliznice.

Příznaky rýmy trvají pět až sedm dní. Nejčastějšími komplikacemi jsou zánět dutin, středního ucha a problémy s průduškami. Lék přímo na rýmu neexistuje a komplikacím předejdeme pouze s léčbou příznaků s notnou dávkou trpělivosti a lásky. Pokud nic nezabírá a rýma po týdnu neodezní, bude třeba navštívit lékaře.

Zdravotní problémy za které může klimatizace: rýma, bolest hlavy, suché oči | Žena.cz

Na první pohled vypadá jako neškodná výhoda v horkých letních dnech. Může však způsobit nemalé problémy. Obzvlášť v případech, kdy není kvalitní, dobře nastavená a bez pravidelného čištění. 

Málokdo dodržuje doporučené nastavení, kdy by mezi venkovní teplotou a vzduchem v chlazeném prostoru neměl být větší rozdíl než 5 °C. Komfort se rázem promění v časovanou bombu. Podívejte se na 7 zdravotních problémů, za které může i klimatizace.

Angína z tepla?

Proč se nám podaří v létě nachladit? Odpověď je jasná. Můžou za to zmrzliny, ledové nápoje, příliš chladící klimatizace nebo mokré plavky. Výkyvy teplot jsou velkou zátěží pro imunitu, která změny nezvládne a dovolí okolním bacilům navštívit náš organismus.

Většinou se z nemoci dokážeme vyhrabat sami, stačí si zakoupit volně prodejné léky s dezinfekčním účinkem. Ale když už opravdu marodíme s angínou, neměli bychom nic podceňovat.

Jak poznáme angínu? Stačí otevřít pusu, jazyk stlačit dolů, a pokud je hrdlo zarudlé a na mandlích jsou bělavé či nažloutlé povlaky, je diagnóza prakticky nezaměnitelná.

Počítejte s tím, že pokud dostanete antibiotika, pobyt na přímém slunci a ve velkém horku je pro vaše tělo velkou zátěží.

Řada antibiotických léků také může vyvolat fotosenzibilizaci (citlivost na sluneční paprsky), což je v případě sluných letních měsíců velmi nepříjemný problém. Rozhodně angínu nepodceňujte, může se z ní vyklubat vážnější onemocnění jako zánět hrtanové příklopky.

Celé léto bez hlasu

Nízká teplota ochromí pohyb řasinkového epitelu dolních dýchacích cest. V oblasti hrtanu a hlasivek se začne hromadit hlen a po čase ochraptíme.

V létě se vše hojí tak nějak hůř, proto obyčejné cucání pastilek na hlasivky s medem nemusí pomoci.

V nejhorším případě skončíte u lékaře, který vám předepíše sprej do krku s antibiotickými účinky.

Rýma z klimatizace

Čím je tepleji, tím snadno v obchodním domě, kde je klimatizovaný prostor nastydnete. A právě letní je nejčastějším příznakem. Při snížení imunity z teplotního šoku, dostávají viry šanci se udržet ve vyschlé nosní sliznici.

Když vaše prevence selže, musíte se pustit do samotné léčby. Akutní virová rýma je provázená vodnatým výtokem z nosu.

I obyčejná rýma se promění v peklo, pokud se virové onemocnění změní v bakteriální, začne se ucpávat Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu.

V nejhorším případě pokročí nemoc v zánět dutin, který se projevují bolestí čela a tváří nad postiženou dutinou.

Na rýmu si pořiďte kapky nebo sprej, který zabrání otoku sliznice a zvlhčí ji. Zvyšte příjem vitamínu C a posilujte imunitu. Hodně pijte (ideálně teplé nápoje) a inhalujte slanou vodu. Pokud se po týdnu stav nezlepší, navštivte lékaře.

Zhoršení alergie

Odborníci se domnívají, že je klimatizace příčinou zhoršení alergie. V uzavřeném okruhu cirkulují bakterie, prach, roztočí nebo plísně. Pokud tedy přístroj není kvalitní a neobsahuje dostatečné filtry, které zachytí miniaturní částice mechanického charakteru, může dojít k pořádnému maléru.

I když budete v rukou nejmodernějších přístrojů, i tak byste se, pokud trpíte velkými alergiemi, měli vyhnout pobytu v malých chlazených prostorech.

Syndrom suchých očí

Lidé s alergií, ti co pracují u počítače a dokonce i pobyt v klimatizované místnosti, může způsobit problém s nedostatkem slz, což má za následek syndrom suchých očí.

Příznaky:

  • pálení
  • štípání
  • dráždění
  • zarudnutí
  • pocit pískových zrn v očích
  • citlivost na jasné světlo
  • pocit únavy
  • nepříjemný pocit v oku
  • obtížnosti spojené s nošením kontaktních čoček

Léčba je založená především na prokapávání umělými slzami. To zajistí účinnou pomoc, ale není to jediná možnost. Důležitým faktorem je úprava jídelníčku. Vaše tělo potřebuje antioxidanty Omega-3, na přímém slunci noste brýle s ochranným faktorem a vyhýbejte se přímému foukání.

Zánět trojklaného nervu

Původ může být primární, kdy je nejasný nebo sekundární, při němž jeho původ snadno objasníme. Trojklaný nerv může souviset se zánětem zubů, dutin nebo očnice. Netvrdíme, že klimatizace problém spouští, ale rozhodně mu nijak nepomáhá. Studený vzduch stav ještě zhoršuje.

Příznakem je bolest nervového původu. Projevuje se pozvolna narůstající intenzitou a kolísavostí. Bolest je tupá a silná, často ji doprovází brnění v postižené oblasti. Pacienti popisují nesnesitelnou bolest, která střílí do zubů, ucha i hlavy. S léčbou vám pomohou neurologové.

Bolest kloubů

Jeden z hodně podceňovaných problémů. Nevíte, proč vás podivně bolí loket nebo rameno? Stačí si vybavit, kterým směrem na vás v autě pofukoval větrák. Nechce-li váš partner zvýšit nastavenou teplotu, je lepší si přes sebe přehodit svetřík. Prochladlé klouby nejsou nic příjemného.

Když už vás bolí kolena nebo loket, použijte hřejivé masti nebo náplasti, které odpomohou od nepříjemné tupé bolesti, klouby se prohřejí a za pár dní už budete mít pokoj.

Za co ještě může klimatizace?

  • suchý kašel
  • bolest hlavy
  • suchá pleť
  • vysušené vlasy
  • oteklé oči
  • teplotní šok
  • zhoršené astma
  • ofouknutá krční páteř

7 rad pro správné použití klimatizace

  1. Správně ji nastavte.
  2. Rozdíl v porovnání s okolní teplotou by měl být maximálně 5 °C.
  3. Udržujte jednotku v dobrém hygienickém stavu.
  4. V autě je dobré pouštět ji po intervalech 15 minut.
  5. Nenechte vzduch foukat přímo na sebe.
  6. I klimatizovanou místnost byste měli občas větrat.
  7. Lidé s astmatem, chronickými dýchacími obtížemi a oslabenou imunitou by si ji neměli pouštět vůbec.

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Polívka: Srdcaře odmítající seriály, neznám. Uklidnil jsem se, ale doutná to ve mně | Video: Martin Veselovský

Rýma

Červený nos, oteklé oči a kapesník neustále v ruce. Kdo z nás neprodělá alespoň jednou za rok jednu z nejběžnějších a nejnenáviděnějších nemocí – rýmu? Proč jí tak často podléháme a jak se jí ubránit?

Každý z nás patrně zná onu vtipnou hádanku, která se strefuje do mužského pohlaví a rýmy. Se smrtelnou mužskou nemocí na sedm písmen se setkáváme dennodenně. Trpí jí i ženy, ale pro ně je rýma jakýmsi nepatrným ztrpčením života. Proč jsou přístupy k rýmě u každého pohlaví odlišné?

Britští neurologové tvrdí, že za vše muže mozek. V něm se totiž nacházejí teplotní receptory, které způsobují, že muži vnímají rýmu úplně jinak než ženy.

Jakmile je tělo napadeno virem, brání se zvyšováním teploty, která by mela zamezit šíření infekce. A protože mají muži více teplotních receptoru než ženy, také jejich tělesná teplota je při nachlazení vyšší.

A s vyšší teplotou je spojeno mnohem intenzivnější vnímání příznaku nachlazení.

Jak moc je tato studie důvěryhodná, si můžeme jen domýšlet. Faktem však zůstává, že rýma je jedním z nejčastějších onemocnění. Viry, které rýmu přenášejí, jsou velmi různorodé a adaptabilní.

Neustále se vyvíjejí, a není tedy v našich silách, abychom dokázali vyvinout účinnou očkovací látku, která by jejímu šíření zamezila.

Bránit se tedy musíme především posilováním imunitního systému a důkladnou hygienou.

6 tipů, jak zmírnit nepříjemné pocity při rýmě 1) Uvařte si slepičí vývar a snězte ho ještě horký. Vývar vás posílí a pára, která z polévky stoupá, nahradí klasickou formu napařování. 2) Ponořte si nohy do horké vody. Horká voda působí na cévy v těle, které se jejím působením stahují. Společně s cévami se však stáhne také nosní sliznice a pocit ucpaného nosu mizí. 3) Neošizujte se o kvalitní spánek. I když rýma zabraňuje snadnému dýchání, nezanevřete na dostatečný odpočinek. Jen silné tělo se dokáže s viry rychle poprat a zvítězit. 4) Konzumujte vitamin C. Vitamin C je lékem snad na všechno. Možná nemá přímou souvislost s rýmou, ale vždy dokáže posílit vaše tělo. 5) Namažte si nos. Neustálým smrkáním si často v oblasti nosu odřeme pokožku. Sáhněte proto po léčivé masti, nejlépe s obsahem heřmánku. 6) Připravte si horkou koupel, zavřete dveře do koupelny a nechte na vaše dutiny působit páru. Nos se krásně uvolní.
Zajímavé:  Odškodné Ublížení Na Zdraví?

Jak rýma vzniká?

Avšak chladné počasí ovlivňuje prokrvení nosní sliznice, které muže být nedostatečné. Pokud tomu tak skutečně je, virus se na sliznici usadí a rychlostí blesku se může rozmnožit. Přidejme navíc fakt, že v nepříznivém počasí se častěji zdržujeme v uzavřených místnostech a méně větráme, čímž virům připravujeme přímo královské prostředí pro pohodlnou existenci.

Rýma se přenáší zpravidla kapénkovou infekcí. Každé kýchnutí nemocného člověka vysílá do okolí pěti metrů kapénky rychlostí až 200 km/h.

Přenos viru muže způsobit také podání ruky s nakaženým či například dotyk kliky, se kterou byl před námi ve styku nemocný. Viry totiž nepřežívají jen v nosní dutině, ale také na rukách.

Kýchneme-li si do ruky a po několika okamžicích si stejnou rukou s někým potřeseme, můžeme mu tímto aktem předat také notnou dávku virů.

Pokud se virovému šíření neubráníte, nevěšte hlavu. Obecně se tvrdí, že rýma svého hostitele neobtěžuje déle než jeden týden bez ohledu na její léčbu. A že se prý rýma vůbec léčit nedá? Možná ano, možná ne. Každopádně je možné její projevy zmírnit nebo si alespoň ulevit.

Rýma – přenos, příznaky, druhy a léčba

Rýma je spolu s kašlem nejčastějším onemocněním u dětí i dospělých. Zpravidla jde o akutní zánět nosní sliznice virového původu, který nevyžaduje lékařské vyšetření. Obvyklá doba léčby je 7 dní, pokud však projevy neustupují nebo se stupňují, je na místě návštěva lékaře.

Rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Může být způsobená alergiemi, viry i bakteriemi. V případě, že se nejedná o rýmu alergickou, jsou na vině nejčastěji právě viry. Obtížné dýchání není způsobeno přítomností hlenu, ale zduřelými sliznicemi.

Ačkoliv je u většiny případů původcem rýmy vir, může dojít k oslabení obranných funkcí sliznice a k následné bakteriální infekci. Léčba rýmy běžně trvá okolo 1 týdne, ovšem pokud se jedná o bakteriální rýmu, bývá léčba delší.

Rozvine-li se bakteriální infekce, dochází ke změně hlenu – z čirého na hustý, žlutě až zeleně zbarvený. Dále může následovat zvýšení tělesné teploty. V takovém případě je dobré navštívit lékaře, který při potvrzení diagnózy bakteriální infekce zpravidla předepíše antibiotika.

Přenos rýmy a inkubační doba

Rýma se přenáší kapénkovou cestou i přímým kontaktem.

Inkubační doba rýmy se pohybuje mezi 1 a 3 dny. Náchylnější k nákaze jsou pochopitelně jedinci se sníženou imunitou. Jednou z nejčastějších příčin oslabení imunity je prochladnutí, proto je podzim nejrizikovějším obdobím pro nákazu rýmou.

Hlavní příznaky rýmy

Protože je rýma způsobena různými viry, bakteriemi či alergiemi, mívá odlišné projevy. To, proč ji leckdy provází bolesti hlavy a jindy zase nepřetržitý výtok z nosu, je ovlivněné právě tím, o jaký druh rýmy se jedná a v jakém je stádiu. Mezi hlavní příznaky patří:

  • zvýšená sekrece hlenů,
  • porucha nosního dýchání – zhoršení průchodnosti nosu až ucpání nosu,
  • porucha čichu,
  • nucení ke kašli a kašel (hlen stékající do nosohltanu dráždí dýchací cesty),
  • nucení ke kýchání,
  • slzení.

Hlavním příznakem rýmy je zvýšená sekrece hlenů. Foto: Polina Tankilevitch, Pexels

Druhy rýmy

Vazomotorická rýma

Jedná se o výjimku, která není způsobena žádným onemocněním ani alergií, ale fyziologickou reakcí (např. na rychlou změnu teploty). Spouští se třeba při konzumaci pikantních pokrmů, změně polohy těla, fyzické aktivitě atp. Většinou rychle přejde – není totiž způsobena infekcí.

Vodnatá rýma

Většina zánětů nosní sliznice a nosohltanu začíná vodnatým výtokem čirého hlenu z nosu, tedy vodnatou rýmou. Jde o počáteční stádium infekce, které, pokud se dále nerozšíří viry ani bakterie, může být stádiem jediným. Zpravidla však přechází na rýmu hlenovou až hlenohnisavou.

Virová rýma

Začíná typicky počátečním „suchým“ stadiem se zvýšenou únavou, bolestmi hlavy, pocitem sucha a svěděním v nose. Během několika hodin se objevuje vodnatá sekrece, ucpaní nosu, slzení, ztráta čichu. Na toto stadium navazuje za několik dní stadium hlenovité sekrece, při němž místní i celkové obtíže pozvolna ustupují.

Hnisavá rýma

Hnisavá rýma je komplikací běžné rýmy. Mění se struktura a barva hlenu, je tedy těžké ho vysmrkávat. Trvají-li příznaky déle než 1 týden a dochází-li k jejich zhoršení, je vhodné vyhledat lékaře. Hnisavá rýma může být způsobena různými komplikacemi infekce, z nichž mnohé je nutné léčit antibiotiky.

Zadní rýma

Zadní rýma je zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Hlavním příznakem je ucpaný nos a tlak v dutinách, přičemž hlen zkrátka nelze vysmrkat.

Tento druh rýmy ale způsobuje i dýchací obtíže, bolesti hlavy, případně zalehnutí uší. Zadní rýma je častým důsledkem neléčené rýmy, dlouhotrvající alergické rýmy nebo jiného neléčeného onemocnění, které se následně stupňuje v zánět.

Jedná se o hustou rýmu, která se nachází v zadní části nosohltanu.

U zadní rýmy je důležité naředění hlenů pro jejich snadnější vysmrkání. Je-li i nadále rýma vleklá a hlenu se lze zbavit jen ztěžka, doporučujeme návštěvu lékaře. Pokud potvrdí bakteriální osídlení sliznice, vypíše recept na lokální antibiotika nebo antibiotika v tabletách.

TIP: Účinnou metodou léčby zadní rýmy je proplach nosních dutin izotonickým roztokem. Existují moderní a zároveň ověřené metody proplachování nosní dutiny tzv. konvičkami, např. od značky Rhino Horn.

Chronická rýma

Chronická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se opakovaně vrací a celkově trvá déle než 3 měsíce. Častou příčinou je alergie, jako např. u senné rýmy (pollinosis) neboli sezónní alergické rýmy. Také to však mohou být hormonální změny v těle, polypy na sliznici, případně nadměrné užívání nosních kapek.

Jak léčit rýmu u dospělých

Jelikož je rýma zánět, v rámci celkové léčby lze podávat léky obsahující paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou nebo ibuprofen. Takové léky jsou vhodné, zejména jde-li o běžné nachlazení. Zároveň je vhodná i léčba mukolytiky (např.

Ambroxol). V rámci celkové léčby je vždy důležitá i podpůrná léčba – klidový režim, zvýšený příjem tekutin, strava bohatá na vitamíny, zvlhčování vzduchu v místnosti a inhalace.

„Při léčbě běžné rýmy je nejdůležitější lokální léčba, která cílí na odstranění nebo zmírnění příznaků (ucpaný nos, výtok z nosu). Léky na ucpaný nos při běžné rýmě jsou lokální dekongestiva.

Aplikují se přímo na oteklou nosní sliznici, kde následně způsobí její oplasknutí (dekongesci),“ vysvětluje MUDr. Tomáš Konvička, praktický lékař pro dospělé a vedoucí lékař pracovnělékařských služeb EUC PLS.

  • Rýmu u dětí hlídejte, při zhoršení příznaků navštivte lékaře. Foto: Andrea Piacquadio, Pexels

Jak na rýmu u kojenců a dětí

Rýma u novorozenců, kojenců, batolat i odrostlejších dětí může být velmi nepříjemnou zdravotní komplikací. Doporučuje se spánek se zvýšenou polohou hlavy a dostatek tekutin (hlavně čisté vody). Dále např. rozprašování éterických olejů pro usnadnění dýchání, lehká strava s dostatkem vitamínů a bylinkové čaje.

TIP: U nejmenších lze použít fenyklový čaj, heřmánek nebo sléz. Dětem od 1 roku věku podávejte běžné čajové směsi na nachlazení.

Ucpaný nos lze čistit a zvlhčovat isotonickým roztokem mořské vody, který navíc ředí hlen.

Pro děti starší 6 měsíců lze akutně použít hypertonické roztoky pro zmírnění otoku sliznice a uvolnění ucpaného nosu. Naředěný hlen se odstraňuje pomocí odsávačky nosu.

Ta je však vhodná výhradně v případě, kdy kojenci ucpaný nos zabraňuje sát mateřské mléko, pít z lahvičky či před uložením ke spánku.

V případě teploty či horečky je na místě podávat léky na snížení horečky s paracetamolem nebo ibuprofenem a zvýšit příjem vitamínu C – např. ve formě rakytníkového sirupu či šípkového čaje.

Léčivé přípravky se doporučují užívat co nejkratší dobu. Odstup mezi jednotlivými dávkami by měl být min. 8 hodin.

Pokud nedojde do 3 dnů ke zlepšení, je nutné navštívit pediatra.

Nepodceňujte „rýmičku“

Obyčejná rýma je běžným a většinou lehkým zánětlivým onemocněním nosní sliznice. Zanedbání akutní rýmy, nachlazení nebo vleklé alergie však může vést k tzv. zadní rýmě.

Pokud zadní rýmu déle ignorujete, může způsobit další komplikace a vleklejší zdravotní problémy (zánět průdušek, středního ucha, spojivek, hrtanu i zápal plic).

Nepodceňujte tedy „rýmičku“ u sebe ani u svých dětí a v případě táhlých nebo stupňujících se komplikací neváhejte vyhledat pomoc lékaře.

Sháníte praktického lékaře nebo pediatra? Objednejte se k profesionálům v oboru na některé z našich pracovišť. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

Praktičtí lékaři EUC

Pediatři v EUC        

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector