Condylomata accuminata – vše o zdraví

Condylomata accuminata - Vše o zdraví

Genitální bradavice, jinak také kondylomy, jsou velmi nakažlivou sexuálně přenosnou infekcí. Venerické bradavice, anální, nebo anogenitální bradavice jsou způsobeny některým z lidských papilomavirů (HPV). Genitální bradavice jsou měkké výstupky na kůži a sliznici genitálu. Mohou postihnout zevní genitál (penis, vulva), vnitřní (vagina, děložní hrdlo), nebo je můžeme nalézt v okolí řitního otvoru (anus). Jiné názvy, se kterými se můžete setkat v souvistlosti s genitálními bradavicemi: Condyloma acuminatum, penilní bradavice, lidský papiloma virus (HPV), low-grade dysplazie – HPV, HSIL-HPV

Virus, který způsobuje genitální bradavice, se jmenuje lidský papiloma virus (HPV). Existuje více než 70 různých druhů HPV.

Některé typy HPV mohou vést k prekancerózním změnám (změny, které předcházejí rakovinnému bujení) v cervixu (děložní hrdlo), k rakovinnému onemocnění cervixu nebo anu.

Tyto typy HPV jsou nazývány jako high-risk HPV infekce (vysoce rizikové HPV infekce). Ne všechny typy HPV způsobují genitální bradavice.

Některé typy HPV způsobují bradavice na jiných místech na kůži, jako například na ruce. HPV infekce v okolí genitálu jsou poměrně časté. Většina lidí nemá žádné symptomy. U žen se může HPV infekce šířit dovnitř genitálu na stěny vaginy a na cervix. Bez speciálního vyšetření u lékaře je těžké tyto bradavice rozpoznat.

Důležitá fakta o HPV infekci

HPV infekce se šíří z jedné osoby na druhou sexuálním kontaktem, který zahrnuje anus, ústa, nebo vaginu. HPV infekci můžete šířit i pokud máte bradavici na špatně viditelném místě a nevíte o ní.

  • Inkubační doba je 6 týdnů až 6 měsíců, šířit HPV infekci ale můžete i v případě, že se u vás ještě nevyskytly symptomy (kterých si nemusíte všimnout i roky v případě bradavice ve vnitřním genitálu)
  • Ne každý, kdo přijde do styku s HPV infekcí a genitálními bradavicemi, se nakazí
  • Větší pravděpodobnost, že se nakazíte genitálními bradavicemi a budete je šířit dále je v případě, že:
  • Máte více sexuálních partnerů
  • Nevíte, zda osoba, se kterou jste měli sex, měla či neměla sexuálně přenosnou infekci
  • Sexuálně aktivním jste se stali v nízkém věku
  • Kouříte a pijete alkohol
  • Máte virovou infekci jako například herpes virus a žijete ve stresu
  • Jste těhotná
  • Máte oslabený imunitní systém kvůli nemoci nebo lékům

Pokud genitální bradavicí onemocnělo dítě, vždy by se měla vzít v potaz možnost sexuálního zneužití.

Epidemiologie

Přibližně 80% nakažených je ve věku 17-33 let. Ačkoliv léčba může odstranit viditelné bradavice, nevyléčí příčinu, tedy HPV infekci, a tak se mohou bradavice objevovat u infikovaného opakovaně (v 50-70% případů), či spontánně vymizet.

Všeobecné mínění je nyní takové, že virus zůstane v člověku, který byl nakažen, po celý život.

Nové studie, používající senzitivní DNA technologie, ukázaly, že skrze imunitní odpověď může být virus zničen nebo alespoň potlačen na takové množství, které polymerázová řetězová reakce (PCR) není schopna detekovat.

Příznaky

Genitální bradavice mohou býttak malé velikosti, že je ani nemusíte vidět. Bradavice mohou vypadat následovně:

  • Skvrny tělové barvy, které mohou být ploché nebo vystouplé
  • Výstupky, které vypadají jako květák

U žen můžeme genitální bradavice nalézt:

  • Uvnitř vagíny nebo anu
  • Vně vagíny, anu nebo na kůži v okolí
  • Na cervixu

U mužů se můžeme s genitálními bradavicemi setkat:

  • Na penisu
  • Na šourku
  • V tříselné oblasti
  • Uvnitř nebo v okolí anu

Genitální bradavice se také mohou objevit:

  • Na rtech
  • V ústech
  • Na jazyku
  • V krku

Jiné symptomy jsou poměrně vzácně, ale zahrnují:

  • Zvýšenou vlhkost genitálu v okolí bradavice
  • Svědění genitálu
  • Vaginální výtok
  • Vaginální krvácení během nebo po sexuálním styku

Vyšetření

Lékař provede fyzikální vyšetření. U žen bude obsahovat pánevní vyšetření. Kolposkopie je používána k zobrazení bradavic, které nejsou vidět pouhým okem. Je možné, že během vyšetření použije lékař kyselinu octovou, aby si bradavice lépe zobrazil a snáze rozpoznal.

Virus, který způsobuje genitální bradavice, může být také příčinou abnormálních výsledků při stěru z děložního čípku. Pokud máte tyto typ změn ve výsledcích, pravděpodobně budete docházet po nějaký čas na stěry z čípku častěji.

HPV DNA test může určit, zda typ HPV infekce, kterou máte je high-risk typ HPV, který je známý jako příčina rakoviny děložního čípku. Tento typ testu může být udělán jako screeningový test u žen nad 30 let věku, nebo u žen jakéhokoliv věku, které mají lehké abnormality ve výsledcích stěru z děložního čípku.

Léčba

Genitální bradavice musí být léčeny lékařem. Léčba může zahrnovat:

  • Ošetření kůže provedené v ordinaci u lékaře
  • Léky na předpis, které si budete aplikovat doma několikrát týdně.Nepoužívejte léky bez předpisu určené na jiné druhy bradavic! Často předepisované léky jsou například:
    • Imiquimod (Aldara) – krém, který se aplikuje lokálně na postižená místa. Vyvolává imunitní odpověď. Způsobuje menší místní iritaci tkáně než podofilox, ale může způsobovat mykotické infekce (v 11% podle příbalového letáku) a chřipkové příznaky (v příbalovém létáku uváděny s výskytem pod 5%)
    • Podophylotoxin (jiným názvem také podofilox) – krém či gel. Obchodní název tohoto léčiva je například Condylox, Wartec nebo Warticon. Aplikován může být samotným pacientem a nesmývá se. Používá se v cyklech (dvakrát denně 3 dny, poté 4-7 dnů pauza). Doporučován je maximální počet cyklů a to čtyři. Různé kožní afekce a bolest jsou popisovány spíše u imiquimodu a sinekatechinů
    • Sinekatechiny – obchodní název Veregen nebo Polyphenon E. Je to olejíček z katechinů, které jsou extrahované ze zeleného čaje a některých dalších komponent. Léčivo má vyšší účinnost než podofilox a imiquimod a způsobuje méně lokálních iritací, ale léčba trvá delší dobu než s jinými léčivými přípravky.
  • Genitální bradavice (kondylomy) mohou být také odstraněny kryochirurgicky (metoda vhodná i pro těhotné ženy, úspěšnost léčby je 70-80%, ovšem s vysokou návratností bradavic – 40-70% 6 měsíců po léčbě).
  • Kyselina trichloroctová (TCA) je méně účinná než kryochirurgie a není vhodná pro léčbu bradavic umístěných ve vagině nebo na cervixu.
  • Další možností je například elektrokauterizace, laserová ablace (často používaná až jako poslední možnost, zejména kvůli tomu, že tato metoda je extrémně finančně nákladná) nebo chirurgická excize (vyříznutí braradavice z kůže – používáno hlavně u velkých bradavic).
  • Dále mohou být použity interferony, jsou efektivní ale bohužel stejně jako léčba laserem poměrně finančně náročné.

Pokud máte genitální bradavici, všichni vaši sexuální partneři musí být vyšetřeni lékařem a v případě pozitivního nálezu léčeni. I pokud nemáte symptomy a Váš partner má genitální bradavice, musíte být preventivně léčeni, aby se zamezilo komplikacím a možnému šíření infekce na druhé.

Po skončení léčby je nutná kontrolní návštěva lékaře, aby vyšetřením potvrdil, zda vyléčení bradavic bylo kompletní.

Běžný stěr z děložního čípku je doporučován, pokud jako žena trpíte genitálními bradavicemi, nebo pokud je nemocný Váš partner. Pokud máte bradavice právě na děložním čípku, je možné, že po léčbě budete potřebovat kontrolní stěry z děložního čípku každých 3 až 6 měsíců po dobu určenou lékařem. Ženy s prekancerozními změnami způsobenými HPV infekcí mohou potřebovat další léčbu.

Prognóza

Mnoho sexuálně aktivních mladých žen je infikováno HPV infekcí. V mnoha případech vymizí HPV infekce sama. Mnoho mužů, kteří onemocní HPV infekcí, nevykazuje žádné symptomy nebo problémy způsobené onemocněním. Mohou ovšem infekci přenášet na současného nebo budoucího partnera. I pokud jste prodělali léčbu genitálních bradavic, stále můžete šířit infekci na ostatní.

Možné komplikace kondylomů

Některé typy HPV infekce byly označeny jako příčina vzniku rakoviny děložního čípku a vulvy. U rakoviny děložního čípku jsou dokonce nejčastější příčinou.

Typy HPV infekce, které mohou způsobit genitální bradavice, nejsou stejné, jako typy, které způsobují penilní rakovinu nebo rakovinu konečníku (anu). Bradavice se mohou vyskytovat ve větším počtu najednou i být poměrně velké.

Tyto bradavice vyžadují radikální léčbu a následné kontroly.

Kdy kontaktovat lékaře

Lékaře navštivte v případě, že:

  • Současný či bývalý partner má genitální bradavice
  • Máte viditelné bradavice na vnějším genitálu. U žen v případě, že se vyskytne svědění, výtok nebo abnormální vaginální krvácení. Mějte na paměti, že genitální bradavice se nemusí objevit ještě měsíce potom, co jste měli sexuální kontakt s infikovanou osobou a byli tedy vystaveni riziku možné nákazy.
  • U žen starších 21 let věku by měl být prováděn preventivní stěr z děložního čípku.

Prevence

Jedinou cestou, jak se vyhnout nákaze genitálními bradavicemi (stejně jako jinými sexuálně přenosnými chorobami) je nemít sexuální kontakt. Snížit svoji šanci na nakažení se sexuálně přenosnými chorobami je možné například tím, že budete provozovat sex pouze s partnerem, o kterém víte, že onemocněním netrpí.

Mužské a ženské kondomy nechrání před HPV infekcí stoprocentně. Je to způsobeno tím, že virus nebo samotná bradavice se mohou vyskytovat na kůži i v okolí genitálu, která již není krytá kondomem. Kondom ale zajisté snižuje riziko nakažení a jeho používání je v případě prevence důrazně doporučováno.

  1. HPV infekce může být přenesena z člověka na člověka i v případě, že infikovaný nemá na kůži žádné viditelné bradavice nebo jiné symptomy onemocnění.
  2. Provozování bezpečnějšího sexu Vás může ochránit před infikováním se HPV infekcí.
  3. Na trhu jsou také dva druhy vakcín, které jsou schopné ochránit před čtyřmi typy HPV infekce, které způsobují nejvíce rakovin děložního čípku u žen.

Vakcíny jsou podávány jako série tří injekcí. Jsou doporučovány pro dívky a ženy ve věku od 9 do 26 let, ještě před tím, než se stanou sexuálně aktivními. Jedna z vakcín dokáže ochránit proti genitálním a análním bradavicím také chlapce a muže. Vakcína je podávána také jako série tří injekcí a stejně jako u žen je doporučena pro chlapce a muže ve věku od 9 do 26 let. Zeptejte se svého lékaře, zda právě u Vás by tato vakcína nebyla uplatnitelná.

Zajímavé:  Veroval Zjištění Alergie Domácí Test?

Obrázky genitálních bradavic

Condylomata accuminata - Vše o zdraví

  • Obrázek 1: Genitální bradavice u ženy; zdroj: Wikipedia.org, SOS-AIDS Amsterdam

Condylomata accuminata - Vše o zdraví

  1. Obrázek 2: Genitální bradavice na penisu; zdroj: Wikipedia.org, SOS-AIDS Amsterdam

Condylomata accuminata - Vše o zdraví

Obrázek 3: Genitální bradavice v okolí řitního otvoru; zdroj: Wikipedia.org, SOS-AIDS Amsterdam

První český zdravotnický portál

V důsledku značného uvolnění sexuálních kontaktů došlo v posledních letech celosvětově k nárůstu této infekce o desítky procent. Například ve Velké Británii stoupl výskyt genitálních bradavic v letech 1998 až 2001 o celých 70 %, především u lidí ve věku mezi 20 až 29 lety. Odhaduje se, že genitální bradavice postihují téměř 630 miliónů lidí na celém světě.

Původcem genitálních bradavic je infekce lidským papilomavirem HPV, což je nejčastější sexuálně přenosná infekce. V průběhu života se HPV nakazí až 80 % sexuálně aktivních lidí.

Infekce většinou proběhne bez jakýchkoliv příznaků, jen u části infikovaných se projeví výsevem genitálních bradavic. Dalším příznakem infekce mohou být i změny na sliznici děložního hrdla, které mohou vést až k rakovině.

Od počáteční infekce k výsevu bradaviček může uplynout několik týdnů až měsíců.

Jedinou spolehlivou ochranou je sexuální abstinence. Vysokou míru ochrany poskytuje kondom, ale HPV je v kůži v oblastech, které nejsou při sexuálním styku chráněné, proto může dojít k přenosu viru. I sexuální styk s partnerem, který nemá projevy infekce, nemá genitální bradavice, nezaručuje, že není nositelem skryté infekce HPV a jejím šiřitelem.

Na počtu sexuálních partnerů závisí pravděpodobnost infekce, ačkoliv výsev condylomat nemusí být vždy známkou promiskuitního způsobu života postiženého.

U těch, kteří měli dva a více sexuálních partnerů stoupá i několikanásobně i riziko  infekce. Infikovat se však lze i při jediném sexuálním styku a v monogamním vztahu. Záleží totiž na předchozím životě partnera/partnerky.

Tato otázka se musí posuzovat vždy z hlediska obou partnerů a jejich sexuální anamnézy.

Přenos infekce HPV je téměř vždy při sexuálním styku. Nelze se infikovat z kontaminovaných předmětů (prádlo, ručník, toalety). V literatuře jsou uvedeny nepříliš časté přenosy z těhotné matky na dítě (viz níže), velmi vzácný je přenos z genitálií (konečníku) postiženého rukama na jinou osobu. Typ HPV vyvolávající genitální bradavice nepůsobí chorobné změny na kůži jiných míst těla.

Pokud má těhotná condylomata, může při porodu infikovat novorozence. U dítěte se může objevit onemocnění dýchacích cest, tzv. papilomatóza laryngu.

Nádorky jsou sice nezhoubné, ale mohou vést k dýchacím obtížím dítěte a obvykle vyžadují opakovaný chirurgický zákrok. Postižení je vzácné.

Přesto výskyt genitálních bradavic u rodičky by měl být důvodem k úvaze o ukončení těhotenství císařským řezem.

O lidském papilomaviru HPV (Human Papillomavirus) jsme již opakovaně informovali. V průběhu života se virem nakazí  70 – 80 % mladých jedinců. S přibývajícími roky postižených ubývá. U naprosté většiny infikvaných HPV navyvolává žádné projevy. HPV vysoce rizikové (typ 16, 18 i další) mohou po letech přetrvávání v organismu vyvolat rakovinu čípku – děložního hrdla.

Typy 6 a 11, které mají na svědomí 90% výsev bradavic patří k tzv.  nízkorizikovým, protože zhoubné bujení vyvolávají jen vzácně.

Léčba spočívá v různých postupech. Některé malé bradavice mohou vzácně zmizet i bez léčby. Samoléčení  nebývá účinné a nedoporučuje se.

Nejčastější bývá chirurgické řešení (shave excice, elektrokoagulace, kryodestrukce, laser ablace). Po chirurgickém zásahu se kondylomata často znovu objevují.

Lze také zvolit méně nepříjemnou léčbu – místní aplikaci přípravků (viro/cytostatika – kyselina trichloroctová, 5-fluorouracil, cantaridin, podofylin, podofylotoxin).  

Novinkou na našem trhu je nyní léčba pomocí lokální imunoterapie. Jedná se o imiquimod (krém AldaraTM) – modulátor místní imunitní odpovědi. Imunitní odpověď je podnícená indukcí tvorby cytokinů IFN-α, TNF a interleukinů) a stimulací vrozené a buňkami zprostředkované získané imunity (zvýšená aktivita NK buněk -natural killers a zesílená cytotoxicita T-lymfocytů).

Imiquimod  byl představen na TK v květnu 2007 v Praze. Krém je lékem volby v terapii genitálních bradavic. Pacient si sám přípravek aplikuje na postižená místa, nechá působit 8 – 10 hodin, pak se důkladně omyje vodou a mýdlem (European Course on HPV Pathology 2001). Dále  dle doporučení lékaře.

Léčba má dlouhodobý účinek a dle sdělení na TK vede k vysokému počtu vyléčených  pacientů s nízkým rizikem recidiv. Imiquimod je vázán na lékařský předpis, pro tuto indikaci však není hrazen z prostředků pojišťovny.

(Pro zajímavost imiquimod se též používá v léčbě kožního nádoru – basocellulárního karcinomu.)

Literatura:

Sauder D. Jam Acad Dermatol 2000;43:86-11; Urosevic M. Arch Dermatol 2003; 139:1325-1332.

Miller R. Int J Immunopharmacol 1999; 21:1-14

Více: www.kondylomata.cz

Autor: zpracováno redakčně

Virove infekce

Herpes značí opar. Existují dva viry, které opar způsobují, herpesvirus hominis typu 1 (HSV-1) a herpesvirus hominis typu 2 (HSV-2). Typ 1 je obvykle původcem oparu na ústech, typ 2 bývá původcem oparu na pohlavním ústrojí.

V obou lokalitách se však mohou oba typy zastoupit, takže je možné přenést opar z úst jednoho partnera na pohlavní ústrojí druhého. Mezi oběma typy viru je částečná zkřížená imunita.

To znamená, že kdo trpí na opar na rtu, má snížené riziko vzniku oparu na pohlavním ústrojí – ale stoprocentní záruka to není.

Herpes genitalis se projevuje výsevem puchýřků na pohlavním ústrojí a v pochvě. Puchýřky se velmi rychle strhnou, vzniknou vřídky, které se pak ještě mohou druhotně infikovat bakteriemi. Celé onemocnění je velmi nepříjemné a bolestivé. Výsev trvá zhruba 14 dní, pak bez léčby mizí a vše se zahojí.

Zahojí se vřídky, ale virus nezmizí. Dostává se podél nervových vláken do nervových uzlin a zde zůstává. Za určitých okolností – které jsou u každé ženy jiné, může to být menstruace, nějaká celková viróza, stres atd. – virus zase vycestovává podél nervů do kůže a způsobí nový výsev. Ten obvykle není tak rozsáhlý jako první ataka a trvá kratší dobu – proto není méně nepříjemný.

Herpes genitalis je tedy onemocnění celoživotní. Při jisté dávce štěstí nemusí celý život dělat problémy. Jindy však mohou recidivy následovat v krátkých intervalech, např. s každou menstruací.

Herpes genitalis se v podstatě nedá léčit. Existují protivirové léky (acyclovir, vanciclovir), které dokáží zkrátit trvání výsevu, pokud se podají včas (tj.

pokud možno ještě dřív, než se objeví puchýřky, kterým většinou předchází nepříjemné svědivé pocity), nedokáží však zabránit přežívání viru v nervových uzlinách.

Pokud jsou recidivy velmi časté, lze tyto léky užívat trvale, což situaci velmi zlepší – léčba je však dosti drahá (několik set Kč měsíčně).

Herpes genitalis se přenáší prakticky výhradně pohlavním stykem. Jedinou obranou je tedy odpovědný výběr partnera a případně kontrola jeho pohlavního ústrojí před souloží.

Jakýkoli vřídek je velmi nebezpečný a takovému partnerovi je třeba se vyhnout. Herpes lze přenést na pohlavní ústrojí i z úst partnera. Přenos infekce z asymptomatického partnera (tj. bez přítomnosti vřídků) je možný, ale vzácný.

Určitou částečnou ochranu přináší použití kondomu.

Herpesvirus dokáže způsobit velmi závažné infekce novorozence, který se nakazil během porodu. Proto u žen, které mají vřídky v době porodu, se provádí císařský řez. Pokud má žena krátce po porodu herpes na ústech, měla by při kontaktu s novorozencem používat roušku.

FÍČKY (condylomata accuminata)

Condylomata accuminata, česky fíčky nebo také genitální bradavice je nepříjemné a neestetické onemocnění způsobené některými kmeny lidských papillomavirů (HPV). Projevuje se výrůstky, špičatými nebo květákovitými, které v těžkých případech mohou splývat a vytvářet souvislé plochy.

Objevují se na zevním pohlavním ústrojí, v pochvě i na děložním čípku. Není to nebezpečné, ale je to nepříjemné a nehezké. Léčba spočívá v lehkých případech v používání tzv. cytotoxických látek, které se nanášejí přímo na fíčky, v těžších případech nezbývá než chirurgické odstranění.

Takto lze odstranit fíčky, ale nelze odstranit virus. Ten v kůži přetrvává, proto jsou recidivy časté.

Virus vyhubit prakticky nelze (dal by se zkusit interferon, ale to je léčba tak drahá – cca 100 tisíc korun – a s tolika vedlejšími účinky, že její použití prakticky nepřichází v úvahu – navíc výsledek je nejistý), naštěstí se s ním většinou během několika let vypořádá imunitní systém sám.

Některé kmeny lidských papillomavirů, které napadají pohlavní ústrojí, nevyvolávají vznik viditelných fíčků, ale způsobují změny buněk, které mohou vést až k rakovině. Především rakovina děložního čípku souvisí s touto infekcí a lze ji tak chápat jako pohlavně přenosnou nemoc.

Ochranou před infekcí papillomaviry je odpovědný výběr partnera a používání kondomu. Před rakovinou děložního čípku se pak lze chránit řádným docházením na preventivní gynekologické prohlídky.

Změny, které posléze vedou k nádoru, lze zachytit ještě dříve než nádor vznikne, ve stadiu tzv. dysplázií.

Zjistí-li se taková dysplázie, je možno ji odstranit jednoduchým operačním výkonem, který nijak nenarušuje plodnost ženy.

 

Molluscum contagiosum

Onemocnění způsobené virem, který se jmenuje Moluscipoxvirus. Způsobuje tvrdé, hladké, perleťově lesklé uzlíky velikosti několika milimetrů. Mohou se objevit kdekoli na těle, protože virus se přenáší i pohlavním stykem, je výskyt na pohlavním ústrojí častý. Po nějaké době (několik týdnů až dva roky) se nemoc většinou vyléčí sama. Před tím lze uzlíky odstranit chirurgicky.

Zajímavé:  Za Jak Dlouho Se Projevi Alergie?

Prevencí je, jako u ostatních virových infekcí pohlavního ústrojí, odpovědný sex, jak pokud se týká výběru partnera, tak pokud se týká používání kondomu.

Metoda, která odstraní i ty nejúpornější bradavice

Bradavice na nohou jsou úporným virovým onemocněním, nejčastěji získaným na místě větší koncentrace lidí ve vlhkém prostředí. Protože se jedná o infekci, může se rozšiřovat či se i přenášet na další členy domácnosti.

Odstranění bradavice dusíkem

Nejčastěji se k likvidaci bradavice používá tekutý dusík, ať už na dermatologické ambulanci, či v domácím ošetření, v kombinaci s domácí aplikací přípravků naleptávajících povrchový ochranný val bradavice.

  • Pracují na podobném principu jako tekutý dusík u dermatologa.
  • Už po jednom použití by mělo dojít ke zmrazení bradavice až k jejímu jádru.
  • V místě bradavice se za několik dní vytvoří puchýř, bradavice odpadne a pod ní by měla růst zdravá kůže.
  • Přípravky se užívají ve formě speciálních aplikátorů.
  • Nevýhodou je vyšší cena (500–600 Kč).
  • Fungují na bázi rozleptávání kožních výrůstků kyselinami.
  • Naruší vrstvu tuhé hrubé kůže na povrchu bradavice a ta se postupně odloučí.
  • Obvykle se aplikují jednou nebo dvakrát denně, ale k sehnání jsou i varianty s použitím jednou týdně pro větší komfort.
  • Při aplikaci je třeba opatrnost, aby se zbytečně nezasahovala zdravá kůže kolem bradavice.
  • Přípravky účinkují většinou až po delší době (i několik týdnů).

Více v článku Léčba bradavic chce trpělivost.

Šetrný laser

Ke zničení bradavice lze rovněž použít laser. Při nejšetrnější variantě se používá cévní laser, který zatavuje cévy přivádějící výživu pro celou bradavici, a ta postupně odumírá.

Výhodou je rychlost ošetření, zákrok trvá několik sekund, velmi rychlé zhojení a přesnost ošetření, kdy pracujeme s přesností na milimetry a nedevastujeme zdravou kůži v okolí, jako je tomu při ošetření tekutým dusíkem. Nevýhodou je většinou nutnost opakovaného zásahu.

  • Ploché bradavice – Verrucae planae juveniles Ploché žlutavé bradavičky o velikosti 2–5 milimetrů. Postihují hlavně obličej, předloktí a dolní končetiny dětí. Šíří se hlavně škrábáním a holením.
  • Vulgární bradavice – Verrucae vulgares Nejčastější virové projevy na kůži. Jsou to ohraničené tuhé vyvýšené hrboly, s vysokou rozpraskanou rohovinou, na které trpí převážně děti. Nejčastější lokalizace těchto bradavic je na rukou a v obličeji. Pakliže se uhnízdí pod nehty nebo na ploskách nohou, chodí se nám jen velmi těžko, bývají hodně bolestivé. Inkubační doba verrucae vulgares je až půl roku, během této doby mohou samovolně zmizet, jindy je třeba zacílit správnou léčbu.
  • Genitální bradavice – Condylomata accuminata Květákovité bradavice vegetující ve vlhkém prostředí zejména v oblasti genitálu. Pozor, jsou sexuálně přenosné a ani kondom vás od přenosu neuchrání.
  • Plantární bradavice – Verrucae plantares Projevují se jako ztluštělé, dovnitř rostoucí léze a jsou bolestivé na tlak. V útrobách bradavic můžeme vidět hnědé či černé tečky, podmíněné krvácením z krevních kapilár. Najdeme je hlavně na nohou nebo dlaních. Rychle se šíří a často recidivují.
  • Střapcovité bradavice – Verrucae filliformes Vypadají jako uzoučké nitky tělové barvy, objevují se na obličeji v blízkosti koutků úst, očních víček. Nevyhýbají se ani krku či okolí nosních dírek. 
  • Molusky – Molluscum contagiosum Nezhoubné novotvary virového původu vytváří bradavičnaté útvary na kůži zejména u dětí ve věku dva až dvanáct let. Nejedná se o bradavice v pravém slova smyslu, ale stojí za nimi stejný vir HPV. Molusky však může mít i dospělý jedinec, a to na břiše i genitáliích, přenáší se totiž pohlavním stykem, slinami, ale i pouhým používáním stejných hygienických potřeb.

Více v článku Bradavice můžete chytit i od svého psa.

Když jsou bradavice úporné

Při agresivnější variantě laserového ošetření, určené pro úporné bradavice, kombinujeme  dva typy laseru v jednom sezení. Nejdříve v lokální anestezii bradavici celou odpaříme, tzn. že vznikne defekt lehce pod povrch kůže. Poté ještě aplikujeme na spodinu preventivně opět laser cévní k zatavení eventuálních zbytků bradavice.

Nevýhodou této silné kombinace je delší doba hojení s otevřenou plochou, tedy se jedná o ošetření bolestivější, s větším rizikem jizvení či infekce. Výhodou je vysoká preciznost zákroku a vyšší procento definitivního odstranění bradavice již po jednom sezení.

Léčba condylomat

Condylomata accuminata – Genitální bradavice

Genitální bradavice jsou jedním z projevů papilomavirové infekce. Jedná se o časté pohlavně přenosné onemocnění. U cca 80% infikovaných osob dochází ke spontánnímu vymizení infekce, přetrvávající chronická HPV infekce je pak spojena s klinickými projevy.

Lidské papilomaviry jsou DNA viry, které infikují kůži a sliznice mimo jiné i v anogenitální oblasti.

Pro lidské zdraví je významných asi 40 typů HPV (označují se čísly), které dále dělíme podle jejich onkogenních vlastností na vysoce rizikové (HR) a nízce rizikové (LR).

První skupina HR HPV (zejména typy 16,18 a 45) je zodpovědná za malignity v oblasti genitálu a hlavy (např. karcinomy děložního hrdla, vaginy, vulvy, konečníku, krku a hlavy.

LR papilomaviry způsobují genitální bradavice a polypy dýchacích cest.

K přenosu HPV dochází přímým kontaktem: sexuální stykem, z matky na dítě či pouhým kontaktem sliznic. Viry napadají nezralé buňku slizničních či kožních epitelů (keratocyty), ke kterým pronikají přes mikrotraumata. Nejcitlivější je oblast přechodu dvou různých epitelů, jako je oblast děložního hrdla, hltanu a konečníku.

Genitální bradavice jsou v 90% případech způsobovány LR HPV typu 6 a 11. Jejich výskyt v populaci má setrvalý nárůst a aktuálně se pohybuje kolem 1%. Od infekce k prvnímu výsevu uběhnou většinou 2-3 měsíce.

Většina pacientů vyhledá lékařskou pomoc po výsevu bradavic, nebo pro krvácení, bolest či pro pálení a svědění v oblasti genitálu a/nebo konečníku. Dalším důvodem pro vyhledání lékařské pomoci je bolest při pohlavním styku.

Léčba

Léčba condylomat spočívá v odstranění vzniklých lézí. Podle lokalizace bradavic je jejich lokální destrukce více či méně obtížná.

Odstranění místních projevů – tedy bradavic – bohužel nevede k eradikaci virové infekce z organismu postiženého jedince, a proto dochází velmi často k rekurenci (novému výsevu) condylomat – podle publikovaných studií až ve 20-30% případů.

Proto je potřeba často opakovaných léčebných zákroků a pacientům je následně doporučena dlouhodobá dispenzarizace.

Léčbu condylomat můžeme rozdělit na léčbu léky a léčbu více či méně invazivními zákroky a chirurgickými výkony.

K léčbě condylomat se používají lokálně působící farmaka (např. podophyllotoxin, imiquimod a roztok kyseliny trichloroctové).

Léčba lokálně podávanými farmaky je zatížená velmi vysokou pravděpodobností opakovaného výsevu bradavic (rekurencí).

Nejúčinnější je invazivní léčba chirurgická, kterou však v některých oblastech nelze technicky realizovat (např. výskyt bradavic v análním kanále či v rektu). Další možností jsou semiinvazivní techniky (např. kryalizace, elektro kauterizace, snesení ostrou lžičkou, laservaporizace).

Ve zdravotnickém zařízení Remedis ošetřujeme condylomata v perianální, anální a rektální lokalizaci (tedy v konečníku, v řitním kanále a kolem řitního otvoru) většinou endoskopicky – argon plasma koagulací. Zpravidla jsou potřeba 3-4 sezení, při rozsáhlém nálezu i více.

Po odstranění bradavic jsou doporučené dispenzární kontroly, jejich přesnou frekvenci určí ošetřující lékař dle rozsahu vstupního nálezu a typu HPV.

Proti lidským papilomavirům existují v současné době v ČR celkem 3 vakcíny, jejich aplikace je doporučena dívkám i chlapcům před zahájením sexuálního života. Jsou sledovány i terapeutické možnosti těchto vakcín. Očkování navozuje 5x vyšší imunitní odpověď, než přirozená HPV infekce.

To pravděpodobně vysvětluje zjištěné významné snížení recidivy genitálních bradavic po očkování ošetřených pacientů.

Pacient s condylomaty se musí považovat za infekčního, HPV infekce je jednou z pohlavně přenosných chorob. Informovaný pacient by se měl dané situaci přizpůsobit a dále HPV infekci nešířit.

Podle posledních studií není použití kondomu 100% ochranou, a při jeho použití může dojít k dalšímu přenosu infekce.

Zeptali jsme se odborníka: Jak na genitální bradavice?

Problém genitálních bradavic je velmi rozšířený. Protože je to intimní téma, mnoho lidí o tom nemluví. Položili jsme několik zajímavých otázek odbornici na toto téma, oslovili jsme MUDr. Miriam Schejbalovou, Ph.D. Co jsme se dozvěděli?

Problém genitálních bradavic je velmi rozšířený. Protože je to intimní téma, mnoho lidí o tom nemluví. Položili jsme několik zajímavých otázek odbornici na toto téma, oslovili jsme MUDr. Miriam Schejbalovou, Ph.D. Co jsme se dozvěděli?

Problém genitálních bradavic postihuje velké množství lidí – čím je to způsobeno, že je tak velké % lidí nakaženo? Genitální bradavice jsou v lidské populaci skutečně velmi časté. Odhaduje se, že celosvětově je nakaženo až 600 milionů lidí.

Genitální bradavice (condylomata accuminata) jsou výrůstky tělové nebo bělavé barvy na kůži a sliznicích vnějších pohlavních orgánů (u žen i v pochvě nebo na krčku dělohy) a v okolí konečníku. Jsou virového původu, způsobují je určité typy lidských papilomavirů (HPV- humánní papilomavirus), které se přenáší zejména pohlavním stykem.

Nakazit se může kdokoliv – muž i žena. HPV infekcí se nakazí až 80 % populace alespoň jedenkrát za život (nejčastěji mezi 18-30 rokem života). V populaci je tedy velmi vysoké procento infikovaných, a pokud je člověk sexuálně aktivní, je velmi pravděpodobné, že se s touto infekcí setká.

HPV infekce je v současnosti považována za nejrozšířenější a nejčastěji pohlavně přenosné onemocnění.

Trpí na genitální bradavice více muži, nebo ženy? Přesné statistiky nejsou k dispozici a četnost výskytu genitálních bradavic u mužů a žen je obdobná.

Jak se můžeme nakazit? Existuje jiný způsob než pohlavním stykem? (Použitím ručníku, na wc…) K přenosu dochází přímým kontaktem (dotykem), především (až 99%) při pohlavním styku – vaginální, anální, orální sex. Přenos nesexuální cestou ( ručníky, spodní prádlo, bazén…) je možný ale málo pravděpodobný.

Zajímavé:  Porucha Vstřebávání Živin Příznaky?

Může být někdo nakažený a při tom nemít fyzický projev – viditelné bradavice?ANO, protože pro velkou část HPV infekcí je typické, že probíhají nepozorovaně (inaparentně, latentně).

Virus přežívá v těle a k rozvinutí typického vnějšího klinického projevu infekce (k výsevu bradavic) obvykle dochází při oslabení obranyschopnosti organizmu.

Jak muži tak i ženy mohou být nositeli takovéto skryté HPV infekce a i když se u nich neprojevují žádné příznaky onemocnění, opakovaně mohou infikovat( nakazit) svého sexuálního partnera.

Pokud máme nového sexuálního partnera, můžeme zjistit jednoduše pohledem, že má genitální bradavice? Jednoduše pohledem jistě odhalíte vystouplé genitální bradavice, nebo bradavice s nánosem šupin.

Jistota odhalení závisí na velikosti, osvětlení a pečlivosti prohlížení Ploché genitální bradavice/bradavičky v počátečním stadiu, které se projevují nenápadně (např.

změnou barvy kůže/sliznice) i při pečlivém prohlížení a dobrém osvětlení můžou uniknout Vaší pozornosti.

Pokud Váš partner bude bezpříznakovým nosičem HPV infekce – NE

Některé ženy v internetových diskusích uvádí, že zkouší na genitální bradavice použít i přípravky, které jsou volně dostupné na trhu pro léčbu klasických bradavic. Dokonce tvrdí, že jim to pomohlo.

Co si o tom myslíte?Na boj proti“ klasickým“ bradavicím existuje celá řada volně prodejných výrobků a také zaručených domácích návodů (např. léčivá síla česneku, cibule, vlaštovičníku, nebo také zaříkávání za úplňku, apod.) Tyto postupy mají i u „klasických bradavic jistá omezení“.

Při léčbě genitálních bradavic rozhodně experimentování doma nedoporučuji! Genitální bradavice je nutné odstraňovat odborně.

Jedná se o virovou nákazu a při neodborném odstraňování může velmi lehce dojit k rozsevu na jiná místa; nebo při lokální aplikaci různých mastiček, vodiček k potřísnění zdravé pokožky/sliznice a vzniku závažných komplikací či trvalých následků. Vždy si raději zajděte k odbornému lékaři (dermatovenerolog, gynekolog, urolog), který Vám doporučí vhodnou léčbu, nebo případně genitální bradavice sám odborně odstraní.

Pokud se nakazí těhotná žena, je to nějaké riziko pro její dítě? Genitální bradavice mají během těhotenství často tendenci k rychlejšímu růstu.

Většina přípravků určených k jejich lokální léčbě (mastičky, krémy s cytostatiky) nejsou v těhotenství doporučeny (jsou kontraindikovány), Drobné zevní genitální bradavičky lze odstranit i během těhotenství chirurgicky, laserem apod.

V případě rozsáhlého nálezu genitálních bradavic v porodních cestách je riziko nákazy pro novorozence vysoké a řešením je porod vedený císařským řezem.Riziko přenosu HPV infekce pro plod během těhotenství je v podstatě zanedbatelné.Riziko přenosu HPV infekce během porodu bohužel existuje.

U novorozence se po průchodu porodním kanálem může kromě klasických kondylomat (bradavic) na kůži rozvinout také velmi závažné onemocnění dýchacích cest – respirační papilomatóza. Papilomy – výrůstky, které rostou do dýchacích cest, omezují a stěžují dýchání novorozence. Výrůstky se musí opakovaně chirurgicky odstraňovat, protože mají tendenci znovu a znovu dorůstat a šířit se do okolí.

Vakcinace kvadrivalentní vakcínou snižuje riziko vzniku tohoto onemocnění na minimum.

Pokud se nakazíme genitálními bradavicemi, jak se dají léčit? Pokud genitální bradavice nevymizí a nezhojí se samy je nutné jejich odborné odstranění s cílem minimalizovat jejich znovuobjevení (rekurence).

Základní léčebné postupy zahrnují lokální aplikaci lékařem indikovaných mastí, vodiček či krému s cytostatickými nebo imunomodulačními účinky.

Dále jsou možné postupy, které provádí lékař ve zdravotnickém zařízení – ambulantní zákroky – jako je odstranění genitálních bradavic použitím kyseliny trichloroctové, nebo postupy kryoterapie za použití tekutého dusíku. Pokud léčba nezabírá, jsou na místě vhodné chirurgické techniky, např.

prosté vyříznutí bradavice skalpelem, ostrou lžičkou nebo elektrochirurgické odstranění pomocí elektrokauteru, laseru, vysokofrekvenčního skalpelu, který má výhodu nekrvavého, šetrného ošetření. Všechny metody odstraňování genitálních bradavic je vhodné doplnit i užíváním přírodních imunostimulancií.

Proč se často vracejí?Úspěšnost výše uvedených postupů léčby genitálních bradavic je různá.

Po zaléčení se v mnoha případech genitální bradavice objevují na stejných či jiných místech znova, protože HPV může být stále přítomný v organizmu. Znovuobjevení se bradavice závisí na mnoha faktorech.

Přítomnost různých typů HPV najednou , snížena obranyschopnost, poškození epitelu buněk to jsou některé faktory, které ovlivňují přetrvávání HPV a opakování klinických projevů.

Jaká je prevence?HPV infekce jsou nejrozšířenější pohlavně přenosné onemocnění. Nejefektivnější ochrana spočívá v rozumném sexuálním životě – sex s jedním partnerem, který je zodpovědný a není promiskuitní. Je dobré znát také partnerovu minulost i anamnézu.

V případě jakýchkoliv pochybností vždy dodržujte zásady provozování „bezpečného sexu“. Používání bariérové ochrany – kondomu – neznamená 100% ochranu, ale riziko přenosu infekce výrazně sníží. Velmi důležitá jsou i běžná hygienická opatření po sexu a nejen po něm.

Obecně dodržování zásad osobní hygieny, zdravý životní styl, to jsou základy dobře fungujícího imunitního systému.

Významné snížení rizika rozvoje řady HPV infekcí představuje očkování. Podání očkovací látky nabudí organizmus – imunitní systém – k tvorbě protilátek proti HPV a tak brání vzniku nákazy. Očkování dostupnou čtyřvalentní vakcínou Silgard se sníží u očkované osoby riziko výskytu genitálních bradavic o zhruba 90 %.

Vakcína se aplikuje ve 3 dávkách a je určená všem, kteří jsou v riziku infekce HPV, tedy nejen dívkám a ženám, ale i klukům a mužům. Očkování má největší přínos, pokud se aplikuje dříve, než dojde ke kontaktu s HPV (typ 6, 11, 16 a 18), ale velký význam má aplikace vakcíny i později, během aktivního pohlavního života.

Samotné onemocnění způsobené konkrétním typem HPV sice již nevyléčí, ale ochrání očkovanou osobu před dalšími HPV, protože je nepravděpodobné, že se daná osoba setkala se všemi čtyřmi typy HPV, před kterými tato vakcína chrání. O očkování se můžete informovat a poradit v očkovacích centrech www.ockovacicentra.

cz

Na otázky odpovídala MUDr. Miriam Schejbalová, Ph.D.

Genitální bradavice

Lidské papillomaviry jsou velice rozšířené. Infekce HPV patří mezi nejčastější sexuálně přenosné nemoci. Přenášejí se kontaktem kůží nebo sliznic. Nejčastěji se přenášejí pohlavním stykem, rizikové ale může být i používání stejného ručníku nebo ložního prádla. K přenosu může dojít i během porodu, kdy se novorozenec může nakazit od matky.

Příznaky genitálních bradavic

U žen se bradavice mohou vyskytovat nejen na zevním genitálu, ale i v pochvě a na čípku, v ústí močové trubice, v konečníku a jeho okolí. U mužů se vyskytují na žaludu, předkožce i na šourku, mohou se nacházet i v ústí močové trubice i v konečníku a jeho okolí.

Bradavice vypadají jako vyvýšený pupínek, zpravidla se ale vyskytují ve větším množství. Mohou srůstat až v květákovité útvary. Nebolí, ale mohou způsobovat svědění.

Někdy může nákaza probíhat i bez zvláštních příznaků. Člověk se tak může stát přenašečem, aniž by o svém onemocnění věděl.

Inkubační doba

Průměrná doba od nákazy do prvních příznaků onemocnění bývá kolem dvou měsíců, může to být ale i déle.

Léčba genitálních bradavic

Léčba genitálních bradavic spočívá v jejich odstranění, nikoliv v léčbě virové infekce. Genitální bradavice se odstraňují různými způsoby, žádný ale není zárukou toho, že se neobjeví znovu. Jednou z možností je kryoterapie – odstranění za pomoci tekutého dusíku.

Lékař může bradavice odstraňovat chirurgicky laserem nebo elektrokauterem (v lokální anestezii), případně mohou být vyříznuty chirurgicky (v celkové anestezii).

Používají se lokální přípravky s různými účinnými látkami. Jednou z nich je imiquimod, což je látka, která podporuje místní imunitu v boji s genitálními bradavicemi. Dalšími možnostmi jsou masti s výtažky ze zeleného čaje (synekatechiny) nebo s podofylotoxinem. Vhodné je také posilovat imunitu.

Léky

Imiquomid, synekatechiny, podofylotoxin.

Bylinky

Zevní bradavice se mohou potírat přípravky s aloe vera. Můžete také vyzkoušet bylinnou sedací koupel z řebříčku.

Imunitu mohou posílit přípravky s betaglukany, které se dají koupit v lékárně. Bohaté na tyto látky jsou například houby (shitake, hlíva ústřičná) nebo obiloviny (ječmen nebo ovesné vločky).

Homeopatika

Výborným pomocníkem v léčbě genitálních bradavic je přípravek Thuya occidentalis. S přesným ředěním a dávkováním vám pomůže lékař – homeopat.

Domácí léčba a babské rady

Můžete vyzkoušet sedací koupel s hypermanganem. Konzultujte s lékařem, jak silný by měl roztok být.

Vyšetření

Genitální bradavice se diagnostikují pohledem, případně biopsií.

Očkování

Na českém trhu jsou k dispozici dvě vakcíny proti některým typům papillomavirů, Cervarix a Silgard. Jsou prevencí vzniku kondylomat i zhoubných nádorů.

Vakcíny se liší ve svých účincích, je na lékaři, aby doporučil, která z nich bude vhodná právě pro daného pacienta. Vakcíny existují však jen proti několika nejčastějším typům HPV, což nevylučuje nákazu jinými typy.

Proto i po očkování má žena docházet na preventivní prohlídky ke gynekologovi.

cca 2 měsícemůže být i déle

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.

V těhotenství

Plod v děloze viry neohrožují. Během těhotenství může dojít k rychlejšímu růstu špičatých kondylomů. Jejich odstranění se někdy doporučuje před porodem, aby se snížilo riziko přenosu viru na dítě v průběhu porodu. Nákaza u novorozence se projevuje výsevem drobných bradaviček v dýchacích cestách.

Komplikace

Genitální bradavice se mohou často vracet, i když byly zcela odstraněny. Dochází k tomu až ve 20 % případů.

Prevence

Nejúčinnější dosud známou prevencí HPV je očkování, které chrání před nejzákeřnějšími typy nádorových virů působících nádory s nejhorší prognózou. I tak se ale člověk může nakazit infekcí jinými typy HPV.

U sexuálně přenosných nemocí je prevencí také zodpovědné sexuální chování (vyhnout se pohlavním stykům s rizikovými partnery).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector