Cukrovka je velmi časté onemocnění, při kterém má nemocný nedostatek inzulinu v těle. Trpí zvýšenou hladinu cukru v krvi neboli glykemií. Co se musí u cukrovky dodržovat?
Stařecká cukrovka – je třeba se bát?
Cukrovka je taková nevděčná nemoc a má hned několik příznaků. Může jít třeba o ranní glykemii, která je vyšší než 7 mmol/l. Existuje několik typů cukrovky:
Diabetes mellitus 1. typu – cukrovka 1. typu
Vzniká v dětství nebo rané dospělosti s absolutním nedostatkem inzulinu, kdy dítě musí dostat inzulin, jinak zemře. Postihuje hubené i obézní typy lidí a způsobuje ji autoimunitní zánět. Kromě léčby inzulinem se často transplantují pankreatické ostrůvky nebo celá slinivka břišní.
Diabetes mellitus typu LADA je variantou diabetu 1. typu a postihuje pouze dospělé. Ostatní principy a příznaky jsou stejné.
Gestační neboli těhotenský diabetes mellitus je cukrovka spojená s těhotenstvím a po porodu u žen mizí. Pokud se cukrovka vyskytne i po porodu, jde o diabetes mellitus 1. typu, nebo 2. typu, který se shodou okolností projeví právě v těhotenství.
Diabetes mellitus 2. typu – cukrovka 2. typu – stařecký diabetes
Jde o nejrozšířenější typ diabetu na celém světě a každým rokem jím onemocní miliony lidí. Jde o relativní nedostatek inzulinu. Dříve se tomuto typu říkalo stařecký diabetes.
Jenže v dnešní době může mít tento typ diabetu i malé dítě na základní škole. Rizikovým faktorem pro vznik cukrovky 2. typu je zejména obezita.
Dá se jí předcházet zdravým životním stylem a dostatkem pravidelného pohybu.
Příznaky stařecké cukrovky jsou popsány níže. Nemocný cukrovkou 2. typu navíc zhubne většinou 10 až 15 % své váhy. Často ale cukrovka úplně vymizí, nebo se alespoň velkou měrou zlepší. Nezbytné je držet diabetickou dietu a dodržovat zdravý životní styl a vyhnout se u toho jojo efektu.
Intolerance na glukózu neboli prediabet může snadno přejít do cukrovky. I v tomto případě je nejvyšší čas rychle začít dodržovat určité zásady, než se vám rozvine cukrovka.
Příznaky cukrovky
Podívejte se, jaké má klasická i stařecká cukrovka příznaky:
- nadměrná žízeň
- polyurie, časté močení i během noci
- hubnutí při normální chuti k jídlu, během krátké doby může jít i několik kilogramů
- únavnost a malátnost
- přechodné poruchy zrakové ostrosti
- ztráta citlivosti kůže
- poruchy vědomí až bezvědomí
- dech páchnoucí po acetonu a prohloubené dýchání
- náchylnost k infekcím
- opakované infekce močových cest
Účinná prevence
Vždy je důležitý zdravý životní styl. Pokud ale máte na cukrovku nějaký náběh, držte se tohoto desatera, které musí dodržovat všichni cukrovkáři.
- Dodržujte diabetickou dietu, omezte příjem sacharidů a cukru. Pokud jste obézní, celkově snižte přísun kalorií. Nemusí jít o přísnou dietu. Hodně věcí se dá připravit ze zeleniny, ovoce a luštěnin nebo třeba kořene z čekanky.
- Jezte pravidelně po malých porcích 5 až 6x za den. Pak dochází k menším výkyvům glykemie a lepší kompenzaci cukrovky, než když jíte jen 2x denně velké porce jídla.
- Pravidelně se hýbejte několikrát do týdne, nejlépe několikrát denně. Ideální je 30 až 60 minut pohybové aktivity, třeba chůze rychlostí 4 až 6 km/hod., plavání, jízda na kole nebo aqua aerobik, ale i jóga a pilates. Je nutné dát pozor na vznik hypoglykemie během cvičení i po něm.
- Noste kvalitní obuv a vhodné boty i na cvičení. Cukrovkáři jsou náchylnější k poškození nohou, otlakům a defektům, jako je diabetická noha.
- Pravidelně berte předepsané léky. Pokud u nemocného nedojde ke zlepšení výše uvedeným způsobem, je nutná léčba tabletami. Prvním lékem bývá metformin, který nezpůsobuje hypoglykemii.
- Dejte si pozor na cholesterol a aterosklerózu, která je jedním z častých problémů diabetu a dochází při ní k zanášení cév a tepen tukem a cholesterolem. U diabetiků probíhá 4x rychleji než u zdravých lidí.
- Dejte si pozor na hypoglykemii a jídlo po inzulinu. Pokud si aplikujete krátkodobý inzulin a do 30 minut se nenajíte, může se dostavit nebezpečný stav v podobě hypoglykemie. Pokud si aplikujete střednědobý inzulin a zapomene se nasvačit do 90 až 120 minut od aplikace, opět vám hrozí hypoglykemie.
- Dejte si pozor na noční hypoglykemii, která se poměrně často projevuje u nedostatečně kompenzovaných diabetiků 1. typu, kteří je mohou, ale nemusí zaspat.
- Dejte si pozor na hypoglykemii po alkoholu, hlavně po požití jeho velkého množství, které může zapříčinit i smrt. S alkoholem to nepřehánějte a nikdy se neopíjejte.
- Zdravý životní sty a čistá mysl s pozitivním myšlením má velký význam. Život s cukrovkou je dost často nepříjemný, musíte neustále dodržovat dietu, pravidelně jíst a hýbat se a dávat si pozor na hypoglykemii. Přesto se určitě díky obezitě nechcete dostat k cukrovce 2. typu. Dívejte se do budoucnosti pozitivně, naučte se jíst chutně, zdravě a pestře. Myslete na hezké věci a pěstujte koníčky.
Léčba
U stařecké cukrovky je nemocný je na dietě, pak užívá jeden typ léků, pak se nasazuje kombinace léků a nakonec přichází na řadu inzulin.
Podle některých nových studií se podávání metforminu doporučuje preventivně už u pacientů s poruchou glukózové tolerance, pokud ranní glykemie dosahuje nebo dokonce přesahuje 5,6 mmol/l.
Pokud se s lékem nedosáhne dobré kompenzace cukrovky, přidávají se léky z jiných skupin, jako jsou třeba deriváty sulfonylurey, thiazolidindiody, gliptiny a glinidy.
Pokud ani kombinační léčba nedosahujeme dobré kompenzace, musí se zahájit léčba inzulinem.
U cukrovky 1. typu a u žen s gestačním diabetem v těhotenství je inzulin jediným možným lékem a řešením.
Příznaky diabetu | BENU.cz
Rozlišujte diabetes 1. a 2. typu. Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění na rozdíl od diabetu 2. typu, které je získané.
Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění (organismus vytváří protilátky proti vlastním β buňkám), které se může se objevit v jakémkoliv věku, ale nejčastěji vzniká už průběhu dětství a dospívání. Pacient je po celý život odkázaný na aplikaci inzulinu. Příznaky se objevují většinou náhle a mnohdy mají velmi prudký nástup.
Zpozorněte, pokud na sobě zpozorujete:
- náhlý váhový úbytek, bez předchozí snahy o hubnutí
- velká žízeň (polydipsie)
- močení (polyurie)
- velký hlad (vlčí)
- může se vyskytnout i psychická zmatenost
Projevit se mohou také akutní stavy, při nichž nastupuje žízeň, občasné močení, nevolnost ale i zvracení a bolesti břicha. Pokud je nepodchytíte včas, objeví se zápach acetonu v ústech a dýchání se stane namáhavým. Následkem toho může dojít ke ztrátě vědomí, kdy hrozí nebezpečí hyperglykemického ketoacidotického kómatu.
Diabetes 2. typu
Diabetes 2. typu je typickým civilizačním onemocněním. Vzniká na základě kombinace dědičných predispozic a nezdravého životního stylu. Nejvýznamnější faktory, které diabetes ovlivňují jsou: obezita a sedavý způsob života.
Vyskytuje se většinou u dospělých po čtyřicátém roce života. Zvláště alarmující je vznik diabetu typu 2 u dětí, protože i zde sehrává hlavní roli nadváha a nezdravý životní styl.Některé příznaky jsou podobné jako u 1.
typu.
Ty další svědčí o zanedbání komplikací:
- časté močení – může vést k dehydrataci
- velká žízeň (polydipsie)
- velký hlad
- zvýšená únava, malátnost
- hubnutí, ale vzhledem k hladu je možné i přibývání na váze
- rozmazané vidění – sítnice oka je velmi citlivá na změny hladiny cukru v krvi
- brnění nebo pálení v dolních končetinách
- zhoršené hojení ran
- infekce močových cest, kožní infekce
- změny nálady
Rizikové faktory vzniku diabetu
U diabetu 2. typu je zhruba polovina pacientů asymptomatických. To znamená, že nevykazují žádné příznaky. Nemoc se tak odhalí většinou náhodně na základě zvýšené glukózy v krvi. To je však největší hrozba diabetu – neléčená, dlouhodobě zvýšená hladina krevní glukózy, která způsobuje nebezpečné komolikace.Pokud máte jakékoliv pochybnosti, nechte se otestovat
- U diabetu 1. typu nejsou zcela jasné všechny rizikové faktory, které podmiňují a způsobují jeho propuknutí. U tohoto typu diabetu nezáleží ani na hmotnosti, ani na životním stylu nebo způsob stravování. Jedná se o autoimunitní onemocnění, takže spouštěčem může být i nevinná virová infekce.
- U diabetu 2. typu je naopak hmotnost je jedním z nejdůležitějších faktorů, které jeho vznik ovlivňují. S nadváhou se většinou pojí nezdravý životní styl – tedy nedostatek pohybu a nesprávná strava, dlouhodobý stres. V tomto případě máte zdraví ve vlastních rukou, takže dbejte na správnou životosprávu.
Jak se potvrzuje diagnóza diabetu?
Diagnóza se potvrzuje třemi způsoby:
- příznaky diabetu potvrzuje hodnota krevního cukru, která musí být během dne větší nebo rovna 11 mmol/l bez ohledu na čas od posledního příjmu potravy
- hladina cukru v krvi nalačno musí být větší nebo rovna 7 mmol/l
- hladina cukru v krvi v 2. hodině po zátěžovém testu s glukózou větší nebo rovna 11,1 mmol/l
Obecně platí, že jedno vyšetření je nedostatečné. Každá možnost musí být potvrzena opakovaným vyšetřením. Ideální kompenzace pacienta s diabetem. Pokud tápete v diabetickém pojmosloví, přečtěte si článek „Co je diabetes?“ a budete v tom mít jasno.
Glykovaný hemoglobin HbA1c (mmol/mmol) | < 45 |
Glykémie nalačno / před jídlem (mmol/l) | 4,0 – 6,0 |
Glykémie 1,5 – 2 hodiny po jídle (mmol/l) | 5,0 – 7,5 |
Krevní tlak (mmHg) | < 130/80 |
Celkový cholesterol | < 5,2 |
LDL cholesterol (mmol/l) | < 3 |
HDL cholesterol (mmol/l) ženy/muži | > 1,2 / > 1 |
Triacylglyceroly (mmol/l) | < 1,7 |
Body mass index (BMI) | < 27 |
Obvod pasu (cm): ženy/muži | 80 – 88 / 94 – 102 |
Na jakých lékárnách měření probíhá?
Cukrovce se dá vyhnout snadno. Velká žízeň i slabost už ovšem značí problém
Vzhledem k rostoucímu počtu lidí, kteří cukrovkou onemocní, je rada, jak se nemoci vyhnout, relativně „snadná“. „Ideálně by měl člověk žít co nejzdravěji.
Mít dostatek pohybu, být štíhlý, zdravě se stravovat, příliš se nestresovat, nepít nadměrně alkohol a nekouřit.
Jak asi vyplývá z uvedeného výčtu, není v dnešní době jednoduché všechno toto dodržet,“ podotýká diabetolog Martin Haluzík.
Přečíst článek ›
„Pravidelný pohyb je velmi důležitý, pomáhá snižovat hladinu glykemie, zlepšuje citlivost na inzulin a při cukrovce je nenahraditelnou pomocí,“ potvrzuje slova lékaře dvacetiletá Markéta, která se už devět let léčí s diabetem 1. typu. „Mám nefunkční slinivku, proto je pro mě jedinou léčbou přijímání inzulinu,“ vypráví čerstvá vysokoškolská studentka fyzioterapie.
„Píchala jsem si ho pomocí inzulinových per čtyři roky čtyřikrát denně. Teď mám do těla zavedenou inzulinovou pumpu, což mi umožňuje flexibilnější režim.“ Důležité podle ní také je hlídat si příjem vyváženého jídla a sacharidů. „Pravidelnost v jídle a kvalitní potraviny jsou pro tělo nejlepší, a to nejen pro člověka s cukrovkou, ale i pro zdravého,” upozorňuje Markéta.
Cukrovka z jídla?
Při vzniku cukrovky 2. typu hraje určitou roli genetika. Pokud má cukrovku váš přímý příbuzný, je u vás pravděpodobnost jejího rozvoje vyšší.
V dnešní době ale hlavní roli hraje nezdravý životní styl. Pokud se nemoci bojíte, je dobré vědět, že se cukrovka 2. typu dá výrazně ovlivnit stravou i fyzickou kondicí.
Rizikem je totiž nejen konzumace sladkého a dalších nevhodných jídel, ale také obezita.
Přečíst článek ›
Často k rozvoji cukrovky může přispět právě nadbytek tuku v těle. Podle klinické nutriční terapeutky Andrey Jakešové plno cukrovkářů 2. typu nechápe, proč ji mají, když sladké přece nejedí. „Ale rádi si dají uzeniny, smažená jídla, alkohol…,“ upozorňuje Jakešová. Takže i bez cukru se můžete snadno „projíst“ k cukrovce.
Pozor na detox
Na začátku nového roku se všude kolem rojí zaručené rady, jak zhubnout, pročistit si tělo a zbavit se vánočních kil. Čím dál oblíbenější jsou detoxy, které slibují ohromující výsledky v krátkém čase.
„Neuškodí nám, pokud to bude znamenat, že omezíme alkohol, kouření, budeme jíst více zeleniny a více se hýbat.
Fanouškem detoxikačních kúr, kdy člověk prakticky nic nejí, pije jen nějaké nápoje, ale nejsem,“ podotýká nutriční terapeutka Jakešová.
Často se při detoxu popíjejí ovocné šťávy, což je v podstatě koncentrovaný ovocný cukr, a to z dlouhodobého hlediska tělu zrovna moc neprospívá. „Ještě horší je ale popíjení nápojů například s pepřem a citronem, což by nás údajně mělo pročistit.
Tím si ovšem můžeme maximálně narušit trávení,“ upozorňuje. Neobvyklé nejsou ani případy, kdy při pití detoxikačních čajů, které působí močopudně, dochází zejména u starších lidí k dehydrataci.
Extrémní očistou se navíc můžete zbavit i prospěšných bakterií, které ve střevech potřebujete, a tím si rozhodíte celé zažívání.
Mýty o potravinách
Některé potraviny se v poslední době dostávají na pranýř, ačkoli pro většinu lidí jsou normálně stravitelné. Na prvním místě je pravděpodobně lepek, který obsahují obiloviny, jako jsou pšenice, žito, oves a další. Často se o něm tvrdí, že může za přibírání, ukládání tuku v oblasti břicha a za řadu civilizačních onemocnění. Jenže lepek opravdu nemohou pouze celiaci a alergici.
Přečíst článek ›
Pokud člověk nemá diagnostikované ani jedno z těchto onemocnění, nedoporučuje se lepek omezovat, protože se jedná o bílkovinu, kterou tělo potřebuje. Při bezlepkové dietě dostává tělo také méně vlákniny, čímž se zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění.
O mléku se zase nejčastěji říká, že zahleňuje a že ho dospělí neumí strávit. Je pravdou, že u mnoha lidí mohou mléčné výrobky způsobit bolesti břicha, nadýmání či průjmy. Mléko totiž obsahuje mléčný cukr, láktózu, k jehož strávení je potřeba enzym laktáza.
Pokud tělo nemá dostatek enzymu, mléčný cukr se nestráví, zůstává v tračníku a začne kvasit, následkem čehož vznikají trávicí potíže. Jestli máte s mlékem problém, zjistíte snadno.
Stačí vypít jednu sklenku, nic jiného nejíst a počkat, zda se dostaví zmíněné obtíže.
Strašák těhotných
Těhotenská cukrovka má řadu rysů shodných s cukrovkou 2. typu. Pokud je včas diagnostikována a dobře léčená, což obvykle znamená, že stačí jen dobré dodržování diety a režimová opatření, není nijak významně ohroženo zdraví dítěte. V některých případech je ovšem nutná i léčba včetně podávání inzulinu. Po porodu se nicméně vrací vše do normálu.
„Těhotenská cukrovka však naznačuje možnost vyššího rizika cukrovky 2. typu v budoucnosti. Ženy, které ji v těhotenství prodělaly, by proto také měly chodit na pravidelné preventivní prohlídky včetně měření hladiny cukru v krvi,“ upozorňuje diabetolog Martin Haluzík.
Přečíst článek ›
Kdy už máte problémK orientačnímu vyšetření na cukrovku postačí odběr krve z prstu a jeho změření pomocí tzv. glukometru. K definitivní diagnóze je pak nutný odběr krve ze žíly a stanovení hladiny cukru v krvi (glykemie).
Normální hodnota glykemie je 3,9 až 5,5 mmol/l. Při hodnotě 5,5 mmol/l již může jít o hraniční hodnotu. V případě, kdy hodnota glykemie není normální, ale ještě ani výrazně zvýšená, se provádí tzv.
glukózový toleranční test, kdy se hodnotí hladiny cukru v krvi dvě hodiny po vypití roztoku obsahujícího 75 g glukózy.
U pacientů, kteří nechodí k lékaři, může dojít k pozdní diagnóze, leckdy i po několika letech trvání diabetu. Pak mohou nastat komplikace. Příznaky u plně rozvinuté cukrovky zahrnují velkou žízeň, časté močení, únavu, někdy pokles krevního tlaku, nevolnost, celkovou slabost a hubnutí.
Zrádné ovšem je, že při mírném zvýšení hladiny cukru nemusejí být příznaky žádné nebo jen velmi nespecifické, jako například mírná únava. Zcela zásadní jsou tak preventivní prohlídky, kdy si od lékaře nechte kromě celkového vyšetření udělat i odběr krve a stanovení hladiny cukru v krvi.
Máte cukrovku, a možná o tom ani nevíte! Jaké jsou nejčastější příznaky?
- Mnoho lidí ani netuší, že cukrovkou trpí, dokud jim lékař nezměří hladinu cukru v krvi. Existují však příznaky, které nám napovídají, že tímto onemocněním trpíme. Na co si tedy dávat pozor? Při těchto příznacích zbystřete a navštivte neprodleně svého lékaře!
- Chodíte na záchod častěji než dříve a není to tím, že byste příliš pili? Jestliže vaše tělo nevytváří dostatečné množství inzulinu, zůstává glukóza v krevním oběhu a tělo se jí snaží zbavit prostřednictvím moči. U dětí se může objevovat také noční pomočování. Co všechno poznáme z moči? Dehydrataci, ale i rakovinu!
- Vzhledem k tomu, že budete chodit často na záchod, budete také více pociťovat žízeň, a pít tak mnohem víc než obvykle. Velkým problémem pak je, když pacienti, kteří netuší, že cukrovku mají, hasí žízeň sladkými nápoji, které zvyšují hladinu cukru v krvi. Při abnormální žízni tedy zvyšte pozornost. Skutečné příznaky toho, že málo pijete! Co všechno vám kvůli tomu hrozí?
- Dehydratace související s cukrovkou často způsobuje nepříjemný zápach z úst. Nediagnostikovaná cukrovka může vyvolat ketózu, což je proces, při kterém tělo využívá energii z tuků místo glukózy. Ketóza uvolňuje chemický vedlejší produkt nazývaný ketony, to může způsobit, že váš dech nepříjemně sladce páchne. Pokud zrovna nejste v procesu keto diety, navštivte lékaře. Lékaři vyzkoušeli: Co se stane s tělem, když vynecháte tuk nebo cukr?
- Vysoká hladina cukru může zapříčinit otok čočky, a to vede k zhoršení zraku. Často se stává, že nemocný vidí rozmazaně a nemůže zaostřit. Jedná se ale o přechodný problém. Obtíží se dá zbavit důslednou kontrolou hladiny cukru v krvi. Stejně tak vysoká hladina cukru v krvi může ovlivnit nervové buňky v uchu a způsobit zhoršení sluchu. Co o vašem zdraví prozradí oči? Tyto varovné signály nepodceňujte!
- Existuje samozřejmě spousta dalších důvodů, proč se cítíte unavení, ale cukrovka může být jedním z nich. Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie. Pokud ale trpíte cukrovkou, vaše tělo tento zdroj energie nemůže účinně používat. Jestli je vaše únava doprovázena dalšími příznaky cukrovky, neprodleně navštivte lékaře. Cítíte se často unavení? Příčinou může být nemoc štítné žlázy!
- Dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru stojí na počátku změn, které se nakonec dotknou všech orgánů lidského těla. „Vysoká hladina cukru má mimo jiné vliv na sexuální oblast. Zatímco u mužů může vést k poruchám erekce, ženy diabetičky mívají problém s dosažením orgasmu a sníženým libidem,“ říká MUDr. Milan Kvapil. Bolí vás při sexu hlava? Víme, co máte za problém!
- Dlouho předtím, než vám lékař diagnostikuje cukrovku, si můžete všimnout tmavého zabarvení na zadní straně krku. Tento jev se nazývá akantóza a je to obvykle známka inzulinové rezistence – ztráty citlivosti na hormon, který tělo používá k regulaci glukózy v krvi. Ve vzácných případech může být akantóza také způsobena cystou na vaječníku nebo hormonálními poruchami štítné žlázy či rakovinou. Může ji vyvolat i užívání antikoncepčních pilulek a kortikosteroidů. Chlamydie se nepřenáší jen sexem! Jak se můžete nakazit a co vám hrozí?
Jak vzniká cukrovka a můžeme se vůbec bránit? Pozor na skryté hrozby
Skrytou startovní čárou cukrovky je prediabetes. Inzulin je hormon, který pomáhá buňkám přeměňovat glukózu na energii. Když buňky nepoužívají inzulín správně, může se hladina cukru v krvi zvýšit. Míru koncentrace glukózy v žilní plazmě většinou odhalí preventivní prohlídka u praktického lékaře nebo kontrolní vyšetření u internisty, kardiologa či jiného specialisty.
– mezinárodní diabetická federace (IDF) v publikaci Diabetes Atlas 2017 uvádí, že na světě trpí diabetem 425 milionů lidí ve věku 20 až 79 let- podle odhadů IDF vzroste do roku 2045 počet diabetiků na 630 milionů- přes 212 milionů diabetiků na světě není diagnostikováno (jeden ze dvou dospělých ve věku 20 až 79 let). Podle ÚZIS ČR se počet pacientů s diabetem meziročně navyšuje o více než pět tisíc- demografie diabetiků se mění – prediabetes postihuje stále více mladých lidí
Jako prediabetes označujeme hraniční glykémie nalačno a poruchu glukózové tolerance, které tvoří přechodný stav mezi normálním metabolizmem glukózy a manifestním diabetem.
Prediabetes se může vyskytnout ve všech věkových skupinách. V předškolním a mladším školním věku se objevuje vzácně, většinou ve spojení s extrémní obezitou nebo jiným onemocněním.
Naopak, ve vyšších věkových skupinách může mít prediabetes i člověk s pouhou nadváhou.
Riziko spočítáte na prstech jedné ruky
Zkuste za každé ANO zvednout jeden prst: Máte nadváhu? Trápí vás vyšší tlak? Kouříte? Pijete alkohol? Máte vysokou hladinu cholesterolu? Má někdo v rodině diabetes? Jste po nějaké operaci? Prodělali jste srdeční nebo mozkovou příhodu? Žijete příliš rychle? Zažíváte každodenní stres? Chybí vám aktivní pohyb? Býváte často unaveni? Už pět zdvižených prstů znamená, že jste ohroženi prediabetem. Začněte to řešit hned.
Posoudit rizika je dnes poměrně snadné. Stačí na to vyšetření, které ‚zvládne‘ potvrdit či vyvrátit prakticky vše, co se cukrovky týká. V případě pozitivních výsledků se pacient dostane do péče odborníků, kteří mu také navrhnou léčebný plán k věku, zaměstnání, fyzické aktivitě, přidruženým chorobám, sociální situaci a v neposlední řadě i k osobnosti nemocného.
Příznaky v řeči těla
Varovné signály cukrovky bývají nenápadné: chuť na něco dobrého a ospalost po jídle, nevysvětlitelná únava, letargie, rozmazané vidění, velká žízeň, časté močení, neobvyklý zápach moči, pocit ztuhlosti svalů a kloubů.
Známkou inzulínové rezistence a prediabetes může být i tmavší kůže na zadní straně krku, v podpaží, na loktech a kolenou nebo kolem kloubů (symptom acanthosis nigricans).
Podle údajů National Diabetes Information Clearinghouse mají k diabetu nakročeno lidé s postavou typu ‚jablko‘, protože ukládá tuk na břiše, podbřišku a na spodní části zad a převažuje u ní takzvaný viscerální tuk, obalující vnitřní orgány.
Diabetes provází celá řada komplikací a různé typy a různá stádia zasahují v podstatě celé tělo. Problémy se tak nevyhýbají například očím, kdy pacient může až oslepnou.
Důležitá je tady prevence stejně, jako třeba v případě nohou. Zde pomáhá Allpresan diabetic, což je -krémová pěna pro péči o kůži nohou diabetiků. A právě nohám se budeme věnovat v dalších článcích.
Zaslouží si to.
Aktivní zapojení pacienta je alfou a omegou úspěšné léčby. Nejenže je cestou k porozumění vlastní nemoci, ale také ke změně životního stylu. Správné stravování a dostatek pohybu může mít velký vliv na to, jak se bude celkově cítit a co všechno bude moci dělat.
Pozitivní změny životního stylu začínají nastavením vyváženého jídelníčku a trvalou redukcí váhy. Lékařské studie ukazují, že ztráta pouhých 5 až 7 % tělesné hmotnosti, zdravější strava a pravidelné cvičení mohou nástup diabetu 2. typu oddálit, a dokonce mu zabránit.
Prototypem prediabetika je osoba pocházející z rodiny, ve které příbuzní trpí cukrovkou, překročila padesátku, je při těle, pracuje v kanceláři a velkou část dne sedí. Ráno odbývá snídani a nejvíce jí večer. Ruku na srdce, nepoznáváte se?
Typy cukrovky
- Prediabetes = organismus se nedokáže vypořádat s cukrem z potravy
Začíná laboratorní abnormalitou hladiny cukru. Pokud se včas nezjistí, může do deseti let přerůst v diabetes 2. typu. Podle IDF má prediabetes přibližně 35,8 % Čechů.
- Diabetes 1. typu = absence inzulínu v těle
Příčinou je vrozená odchylka obranyschopnosti organismu, stimulovaná infekcemi, výživou, stresem. Podle Diabetické asociace má tuto formu 7 % diabetiků v České republice.
- Diabetes 2. typu (‚stařecká cukrovka‘) = rezistence k účinkům inzulínu
Nemoc je spojena s řadou metabolických odchylek např. vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Postihuje častěji starší osoby a osoby s nadváhou či obezitou. Podle Diabetické asociace tvoří diabetici 2. typu 92 % nemocných cukrovkou.
- Těhotenská cukrovka = zvýšení hladiny cukru vlivem placentárních hormonů
Podle Diabetické asociace postihuje až tři procenta těhotných žen mezi 24. až 28. týdnem těhotenství. Ve většině případů ukončením těhotenství odezní, ale u 40 % je riziko vzniku diabetes 2. typu.
- Sekundární diabetes = snížená produkce inzulínu
Příčinou jsou jiné choroby, nejčastěji onemocnění slinivky břišní nebo žláz s vnitřní sekrecí.
Konzumace sladkého za cukrovku nemůže. Jaké další nebezpečné nesmysly tuto nemoc provází? Více čtěte zde.