Cukrovka – vše o zdraví

Cukrovka - Vše o zdraví Zdraví 29. srpna 2017

Cukrovkou trpí v Česku asi 850 tisíc lidí, a jejich počet strmě narůstá. Každý den přibude až 150 nových pacientů. Díky pokrokové medicíně a nové skupině léků mají šanci na lepší život.

Přestože se nejedná o banální onemocnění, mnoho lidí cukrovku podceňuje. Nechodí na pravidelné lékařské prohlídky, díky nimž by se mohla cukrovka zavčasu odhalit, takže o tom, že jsou nemocní ani nevědí. Pokud tedy máte pocit, že jste poslední dobou bezdůvodně více žízniví a unavení, zajděte raději na preventivní prohlídku. Odhadem je v Česku asi 250 tisíc neléčených diabetiků.

Není to jen tloušťka

Cukrovky jsou dva typy. Cukrovka 1.

typu postihuje mladší lidi (zhruba do 35 let) a vzniká tehdy, když tělo přestane vytvářet vlastní inzulin v důsledku poškození tkáně infekcí nebo autoimunitní reakcí.

Projevuje se ztrátou hmotnosti, nadměrnou žízní, vyčerpaností a extrémní únavou. Kromě úpravy životosprávy je k její léčbě nutné píchání injekcí s inzulinem, přibližně třikrát až šestkrát denně.

Cukrovka 2. typu se objevuje nejčastěji u lidí 
ve věku 40 až 60 let. A přestože jí trpí obézní lidé až šestkrát více než ti, kdo mají zdravou váhu, nelze to považovat za nepsané pravidlo. Onemocnět cukrovkou mohou zrovna tak štíhlí, jako silnější.

Důvodem je, že tělesné buňky nedostatečně reagují na inzulin, který slinivka vytváří, a neodčerpávají cukr z krve, což vede opět ke zvýšené hladině cukru v krvi.

Je-li váš styl života sedavý, nemáte-li dostatek pravidelného pohybu, žijete ve stresu, kou- říte, ve velkém holdujete alkoholu, trápí vás vysoký krevní tlak nebo kila navíc, máte k cukrovce „skvěle“ nakročeno. Projevy diabetes 2. typu jsou obdobné jako u cukrovky 1. typu – to znamená žíznivost, časté močení, únava a hubnutí.

Důležité dietní zásady

V obou případech cukrovky je nutné okamžitě přejít na zdravý a pravidelný způsob stravování
 a dostat se na optimální váhu. Dieta se zakládá 
na časté a pravidelné konzumaci malého množství jídla s omezeným příjmem cukrů i tuků.

Cukry je důležité vybírat složené ve formě škrobu, to znamená jíst brambory, rýži, luštěniny či ovesné vločky. Mléčné výrobky byste měli vybírat nízkotučné, maso libové, buďto drůbeží, telecí, vepřové nebo králičí, pokud jde o tuky, přednost by měly mít vždy rostlinné.

Ve větším množství se doporučuje konzumace ovoce a zeleniny, ryb a potravin s vysokým podílem vlákniny (celozrnné pečivo, otruby, lněné semínko, sója, sušené fíky, špenát).

Přelomová léčba

Při onemocnění cukrovkou 2. typu je však nezbytné, kromě dodržování předepsané diabetické diety, také pravidelné užívání léků.

Doteď se předepisovala především antidiabetika, zpomalující vstřebávání glukózy ze střeva nebo ovlivňující sekreci inzulinu. Nyní je však na světě nová skupina léků, takzvaných gliflozinů, které vylučují z těla nadbytečný cukr a tím i kalorie.

„Od jiných antidiabetik se liší tím, že místem, ve kterém působí, jsou ledviny,“ vysvětluje ambulantní diabetoložka Marcela Szabó.

„Působí nezávisle na hladině inzulinu v těle – nadbytečná glukóza se z organismu vylučuje močí. Spolu 
s ní se ztrácí i energie a některé minerály. Pacienti tak mohou zhubnout a snížit svůj krevní tlak.

Glifloziny jsou molekuly, které umějí zablokovat zpětné vstřebávání glukózy v ledvinách. V důsledku toho organismus vyloučí až 70 gramů glukózy močí za den, což představuje množství energie získané přibližně jedním hlavním jídlem.

Při léčbě se pak kromě hladiny cukru snižuje i hmotnost pacienta,“ uvádí lékařka. Ne každý cukrovkář ale může na léčbu glifloziny přejít – limitujícím faktorem je stav ledvin. Pokud pacientovy ledviny nejsou zcela zdravé, lékaři tuto léčbu nedoporučují.

Nežádoucím účinkem gliflozinů je vyšší riziko močových infekcí, proto je u těchto léků velmi důležité dodržovat zhruba o půl litru vyšší příjem neslazených tekutin denně.

Oči prozradí nemoc včas

Problémy se zvýšeným cukrem bezpečně odhalí krevní testy. Pokud nemáte praktického lékaře nebo na pravidelné prohlídky zkrátka neradi chodíte, můžete si udělat i domácí test (Diabetes Test k dostání v lékárnách za asi 200 Kč), který abnormální hladiny cukru v krvi také ukáže. Dalším způsobem, jak nemoc zjistit, je
 oční vyšetření.

Měření fluorescence oční čočky provádí přístroj vyvinutý ve Spojených státech amerických, který má nyní zapůjčený Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.
 „Na stejném principu vazby glukózy na proteiny, jako je tomu v krvi, jsou založeny i změny
 v oční čočce, které vedou k její zvýšené fluorescenci.

Čím déle trvá neodhalený diabetes a čím vyšší je množství glukózy v krvi, tím je glukóza více navázána v čočce, která pak vydává větší fluorescenci,“ vysvětluje profesor Jan Škrha, zástupce přednosty III. interní kliniky VFN 
v Praze.

Vyšetření přístrojem, který dokáže odhalit cukrovku až sedm let před vznikem komplikací, je rychlé a bezbolestné, s okamžitými výsledky.

Cukrovka - Vše o zdraví Rak

V tomto týdnu podléháte emocím daleko více než jindy. Není to vůbec nic příjemného, …

Vše, co jste kdy chtěli vědět o cukrovce, najdete v jedné knize

V roce 2015 bylo na světě 415 milionů pacientů s cukrovkou a jejich počet stále roste. Pokud se i vás nějakým způsobem tato nemoc týká, možná máte spoustu otázek. Existují na ně odpovědi, a to pěkně pohromadě.

Cukrovka - Vše o zdravíKdyž se dozvíte, že máte cukrovku neboli diabetes mellitus, vzniká řada otázek, na které potřebujete odpovědi. Existují dva druhy cukrovky: první a druhý typ. Naprosté většiny nemocných se týká právě druhý typ. Převážně pro ně je určena kniha, kterou sestavili v The American Diabetes Association a v nakladatelství Omega jí dali název Co očekávat, když máte diabetes (2017). Většinu doporučení z knihy ale platí i pro nemocné diabetem 1. typu.

Prostřednictvím knihy získáte odpovědi na všechny otázky, které přicházejí v úvahu s tímto onemocněním. Odpovědi navíc byly přizpůsobeny českým poměrům a souhlasí s českými normami.

Dozvíte se historii nemoci – například to, že diabetes objevil už před 2 tisíci lety řecký lékař Aretaeus a velkého pokroku bylo dosaženo od roku 1869. Titul nechává nahlédnout do všech úskalí této velmi nebezpečné nemoci, která působí škodu na řadě front.

Také získáte přehled, jaká vyšetření a jak často vás čekají a najdete i pomůcky, jak si vést denní záznamy o léčbě diabetu. Věděli jste, že za zíváním při nízké hladině krevního cukru je únava spojená právě s tímto stavem?

Jednou ze 170 odpovědí je také otázka na zdravé stravování s ohledem na peněženku. Doporučení je směrováno na čerstvé sezónní suroviny a nákupy přímo od pěstitelů.

Otázek na stravování je ale celá řada, takže si můžete udělat velmi dobrou představu, jak zdravě a vyváženě jíst s ohledem na tuto nemoc. Dozvíte se také o vztahu mezi vegetariánstvím a diabetem, jak můžete podpořit zlepšení stavu krevního cukru a kontroly nad ním.

Odpovědí se dočkají i otázky: Co jsou trans mastné kyseliny a jaký mají vliv na diabetes? Proč mi lékař předepsal léky na vysoký tlak, i když ho mám jen lehce zvýšený?

Poměrně známou a důležitou informací je fakt, že nadváha má přímou úměru k inzulínové rezistenci – což je stav, kdy tělo nedokáže efektivně využít vytvářený inzulin. Většinou pak je důsledkem cukrovka 2. typu.

V případě diabetu 2. typu se doporučují především jíst menší porce každé dvě až tři hodiny.

Také se vyplatí mít stále s sebou malou svačinku, v případě, že by vás na pochůzkách městem přepadl náhlý hlad nebo dokonce hypoglykémie.

Abyste se mohli skutečně dobře orientovat, nechybí na konci knihy ani souhrnný přehled otázek a rejstřík důležitých pojmů.

Kromě této důvěryhodné a podrobně zpracované příručky, kterou rozhodně by měl mít doma každý, komu hrozí nebo má diabetes, může zájemce o tuto problematiku najít spoustu kvalitních informací na stránkách www.diabetickaasociace.cz.

Cukrovka. Dá se nemoc zastavit zdravou stravou?

Češi vymýšlejí vtipy o (ne)nucené rezignaci Adama Vojtěcha

V Česku trpí cukrovkou deset procent populace, u dalších tří procent je diabetes přítomen, ale zatím nebyl diagnostikován. Výskyt navíc stoupá s věkem, starších pacientů je až třicet procent. Dá se nemoc zastavit zdravou stravou?

Zajímavé:  Priznaky Těhotenství Po Ket?

Pečujme o své zdraví | Foto: shutterstock

Vzhledem k rostoucímu počtu lidí, kteří cukrovkou onemocní, je rada, jak se nemoci vyhnout, relativně „snadná“. „Ideálně by měl člověk žít co nejzdravěji. Mít dostatek pohybu, být štíhlý, zdravě se stravovat, příliš se nestresovat, nepít nadměrně alkohol a nekouřit. Jak asi vyplývá z uvedeného výčtu, není v dnešní době jednoduché všechno toto dodržet,“ podotýká diabetolog Martin Haluzík.

Přečíst článek ›

Cukrovka - Vše o zdravíZdroj: deník.cz„Pravidelný pohyb je velmi důležitý, pomáhá snižovat hladinu glykemie, zlepšuje citlivost na inzulin a při cukrovce je nenahraditelnou pomocí,“ potvrzuje slova lékaře dvacetiletá Markéta, která se už devět let léčí s diabetem 1. typu. „Mám nefunkční slinivku, proto je pro mě jedinou léčbou přijímání inzulinu,“ vypráví čerstvá vysokoškolská studentka fyzioterapie.

„Píchala jsem si ho pomocí inzulinových per čtyři roky čtyřikrát denně. Teď mám do těla zavedenou inzulinovou pumpu, což mi umožňuje flexibilnější režim.“ Důležité podle ní také je hlídat si příjem vyváženého jídla a sacharidů. „Pravidelnost v jídle a kvalitní potraviny jsou pro tělo nejlepší, a to nejen pro člověka s cukrovkou, ale i pro zdravého,” upozorňuje Markéta.

Při vzniku cukrovky 2. typu hraje určitou roli genetika. Pokud má cukrovku váš přímý příbuzný, je u vás pravděpodobnost jejího rozvoje vyšší.

Celý článek si přečtete ve čtvrtečním magazínu Zdraví, který je součástí regionálních Deníků

Přečíst článek ›

Dále si v magazínu přečtete:

  • – Je cukr zabiják, nebo „jen“ sladidlo?
  • – Nemusím si vařit sám
  • – Zklidňující omalovánky

Předplaťte si Deník s pravidelnými čtvrtečními přílohami již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.

29.1.2020

Škoda Superb servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Octavia servisní knížka, koupeno v CZ Volkswagen Passat první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované, v záruce Škoda Fabia servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Octavia servisní knížka Dacia Sandero servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované Škoda Octavia nehavarované Škoda Superb servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované + PRODAT AUTO

Cukr za cukrovku opravdu nemůže. Tuto nemoc provází spousta nesmyslů

Kolem cukrovky se logicky nabaluje spousta polopravd i absolutních nesmyslů. Někteří diabetici si samozřejmě nemusejí píchat inzulin, prášky dnes dokáží nahradit přírodní medikamenty a tak dále. Je však jasné, že záleží na typu cukrovky. Jaké jsou tedy největší mýty, které ji provázejí?

Za cukrovku může nadměrná konzumace sladkostí

Spousta lidí se domnívá, že cukrovku si způsobili nemocní sami nadměrnou konzumací cukru. Z toho pak odvodí, že nejlepší prevencí je vyhýbat se sladkostem. ‚Je to mýtus, který provází nemoc od prvopočátku.

Diabetes druhého typu sice má úzkou souvislost se špatnou životosprávou, ale netýká se pouze konzumace sladkostí a cukru.

Za spouštěče diabetu jsou považovány zejména špatné stravovací návyky obecně,‘ vysvětluje doktor Tomáš Sláma.

Do špatné životosprávy patří například nadměrná konzumace smažených a tučných jídel. Dalšími rizikovými faktory jsou kouření, častá konzumace alkoholu, nadváha, nedostatek pohybu, ale též příliš stresu. Naopak diabetes prvního typu ovlivnit životním stylem nelze. Tento typ cukrovky má asi jen 7 % nemocných a stojí za ním genetika.

Cukrovka neboli diabetes mellitus je souhrnný název pro onemocnění, která se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi. Na regulaci hladiny cukru v krvi se podílí hormon inzulín, bez nějž nemohou buňky lidského těla z krve získávat cukr.

Je sice pravda, že diabetes druhého typu postihuje častěji starší osoby, ale nelze říci, že cukrovkou nemůže onemocnět mladý člověk nebo dítě.

Cukrovku druhého typu mívají nejčastěji lidé staršího věku, ale rovněž lidé s nadváhou a velmi obézní lidé, a to bez ohledu na věk.

Kvůli sedavému a pasivnímu způsobu života už nejsou výjimkou ani mladí lidé a teenageři. Cukrovka prvního typu zase postihuje zejména děti a dospívající.

Specifickým typem cukrovky je cukrovka těhotenská, která v naší populaci postihuje 1 až 3 % všech těhotných žen. Ženy, které onemocní těhotenskou cukrovkou, mají až 60% pravděpodobnost, že se u nich později vyvine diabetes druhého typu. Propuknutí nemoci však lze oddálit dostatečným pohybem, zdravým stravováním a udržením normální hmotnosti.

Štíhlí lidé cukrovku nemají

Jak už jsme zmínili výše, nezdravý životní styl a obezita jsou rizikovými faktory a opravdu zvyšují pravděpodobnost vzniku cukrovky. Obezita je dokonce častým průvodním jevem diabetu druhého typu a až 90 % pacientů s tímto typem diabetu má nadváhu. Všechny cukrovkáře však nelze házet do jednoho pytle.

‚U diabetu prvního typu se obezita ani nadváha příliš nevyskytují, a tak mohou cukrovkou onemocnět i štíhlí lidé. Navíc jedním z nejčastějších příznaků diabetu prvního typu je právě velký úbytek váhy bez zjevné příčiny, provázený žízní a únavou,‘ objasňuje Sláma. Vhodným doplňkem stravy je pro cukrovkáře například BGR-34EU vycházející z tradičního indického lékařství.

Diabetik nesmí jíst žádný cukr

Úprava stravy je v případě onemocnění diabetem opravdu nevyhnutelná. Neznamená to ale, že si cukrovkář už nikdy nepochutná na svém oblíbeném jídle. V případě této diety je důležité zejména vyhýbat se jednoduchým cukrům, ale například cukry ve formě čerstvého ovoce si pacient dopřát může. Musí však vždy udržet zdravou míru množství přijatých cukrů za den. 

Strava cukrovkářů by měla být především vyvážená, diabetici přijímají cukry zejména v podobě příloh, například z brambor, rýže nebo pečiva. Omezení se tak spíše týkají velikosti a četnosti porcí. Důležitá je také pestrost stravování a kvalita potravin.

Cukrovka se léčí injekcemi inzulínu

Léčba cukrovky je opět závislá na typu diabetu, kterým pacient trpí. Ne všichni cukrovkáři si musejí píchat inzulín. Tím se ve většině případů léčí jen cukrovkáři prvního typu. Pro tento typ diabetu je totiž charakteristická úplná absence inzulínu v těle. Diabetes druhého typu se léčí léky, kterým se říká antidiabetika. Nutná je většinou též úprava stravovacích návyků.

Cukrovka druhého typu se často pojí s řadou dalších zdravotních problémů, jakými jsou například vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Proto někdy diabetici musejí užívat více druhů léků najednou. Hladinu cukru v krvi mohou pomoci upravit také doplňky stravy přírodního charakteru, které obsahují extrakty z léčivých rostlin.

Jak zvládnout život s cukrovkou a desatero pro zdraví

Cukrovka je chronické autoimunitní onemocnění, způsobené poruchou tvorby inzulínu ve slinivce břišní, jehož následkem dochází k narušení metabolismu cukrů v organismu. Projevuje se zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi nebo jeho ztrátami močí. Přispívá tak k narušení hospodaření s ostatními živinami a ovlivňuje celkově přeměnu látek v organismu.

Poprvé byla cukrovka úspěšně léčena v roce 1922, kdy tři kanadští nositelé Nobelovy ceny uspěli při záchraně života čtrnáctileté diabetické dívky injekcemi inzulínu.

Typy cukrovky a její projevy

Diabetes typu 1 – juvenilní diabetes

Propuká náhle u dětí, ale i u dospívající mládeže, kdy se u nich objevuje abnormální pocit žízně a suchosti v ústech, u malých dětí časté močení a noční pomočování, únava, nedostatek energie, neustálý pocit hladu, snížení hmotnosti, opakující se infekce a také pomalejší hojení ran.

Diabetes typu 2 – diabetes dospělých

Propuká nejdříve po třicítce. U dospělých se můžou vyskytnout podobné potíže jako u dětí, ale většinou jsou méně výrazné.

Mezi hlavní příznaky patří zamlžené vidění, nerozpoznání sladké chuti, svědění kůže, neutuchající žízeň, únava, časté močení nebo mravenčení dolních končetin.

Nástup tohoto typu diabetu nastává pozvolna, a proto se velmi špatně rozpoznává. Týká se spíše obéznějších jedinců.

Gestační diabetes – těhotenská cukrovka

Objevuje se pouze v těhotenství, a to i u žen, které nikdy diabetem netrpěly, můžou být jak štíhlé, tak i obézní, a po skončení těhotenství odeznívá, bez další léčby a komplikací. V průběhu těhotenství však musí být nastávající maminka pod lékařským dohledem jak gynekologa tak i dietologa.

Mezi hlavní a nejčastější rizikový faktor onemocněné cukrovkou patří obezita a nezdravé stravování. Každý rok se nejméně 200 maminek dozví od svého pediatra, že jejich malé dítě trpí cukrovkou.

Zajímavé:  Léčba Horních Cest Dýchacích?

Dalším spouštěcím faktorem je nedostatek pohybu, k čemuž napomáhá trávení volného času u televize či počítače. K vypuknutí cukrovky v nemalé míže přispívá i stres a také genetické dispozice.

Desatero pro zdravý život

  1. Jezte pravidelně v menších dávkách, nejlépe 3 – 6 krát denně dle doporučení lékaře.
  2. Dbejte na rovnováhu mezi příjmem a výdejem energie.
  3. Vyhněte se rychle vstřebatelným sacharidům. Místo cukru používejte náhradní sladidla bez kalorií.

  4. Nedílnou součástí zdravého stylu je pitný režim, tedy dostatek tekutin. Ovšem pozor na alkohol!
  5. Udržujte si ideální hmotnost a při nadváze postupně redukujte svou hmotnost.
  6. Omezte živočišné tuky ve stravě, naopak se velmi doporučuje jíst více vlákniny.

  7. Komplikacím diabetu lze účinně předcházet samostatnou a pravidelnou kontrolou zdravotního stavu. Pravidelně si měřte hladinu cukru v krvi nebo v moči.
  8. Psychická pohoda a fyzická kondice jsou nejlepší prevencí diabetu 2. typu.

  9. Při konzumaci sladkostí pečlivě sledujte jejich energetický obsah.
  10. Zdravější a vhodnější potraviny najdete v dia koutcích a v odděleních zdravé výživy.

Cukrovka není vidět, přesto jí trpí 770 000 Čechů a je šestou nejčastější příčinou úmrtí.

Proto ji nepodceňujte a informujte se o rizicích vzniku diabetu a možnostech prevence a léčby této nemoci. Zdrojem informací použitých v tomto článku bylo www.diadesatero.cz.

Chcete se dozvědět více o Vašem zdraví? Navštivte novou sekci zdraví na Žena.cz 

Foto: Pixmac.cz

Komplikace Cukrovky | OneTouch®

Cukrovka může vést ke komplikacím, které mohou ovlivnit mnoho částí těla, včetně mozku, očí, srdce, ledvin a nervů. Komplikace spojené s cukrovkou mohou být dlouhodobé (chronické) nebo krátkodobé (akutní).

Dlouhodobé komplikace nastávají při špatném zvládání hladiny cukru v krvi, která zůstává na vysoké úrovni po dlouhou dobu. Udržování hladiny cukru v krvi co nejblíže normální úrovni může spolu s pravidelnými zdravotními kontrolami a krevními testy pomoci předcházet dlouhodobým komplikacím spojeným s cukrovkou. K těm patří:

Oční onemocnění

U mnoha pacientů s diabetem se vlivem dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi vyvine určitá forma očního onemocnění (retinopatie) způsobená poškozením sítě krevních cév, které vyživují sítnici.

Tímto způsobem může dojít k poškození zraku nebo slepotě. Oční onemocnění způsobené cukrovkou může být značně pokročilé, než se objeví postižení zraku. Je tudíž důležité, aby osoby s diabetem podstupovaly pravidelné kontroly očí.

Pokud je onemocnění zachyceno včas, léčba může zabránit slepotě.

Zdravá ústa

U pacientů s cukrovkou je zvýšené riziko vzniku zánětu tkání kolem zubů (periodontitida) než u lidí, kteří cukrovkou netrpí.

Periodontitida může způsobit zubní kazy a ztrátu zubů a může vést k dalším komplikacím, jako je srdeční onemocnění. Špatně kontrolovaná hladina cukru v krvi může vést k zánětům a problémům v ústech.

Dobrá ústní hygiena může zlepšit celkovou kontrolu glukózy, zabránit zubním kazům a ztrátě zubů a také dalším komplikacím spojeným s cukrovkou.

Kardiovaskulární onemocnění

Kardiovaskulární onemocnění je významnou příčinou úmrtí a invalidity u pacientů s diabetem.

Zahrnuje anginu pectoris (bolest nebo nepříjemný pocit na hrudníku), infarkt myokardu (náhlá srdeční slabost), mozkový infarkt, onemocnění periferních tepen (snížený tok krve do končetin) a městnavé srdeční selhání (srdeční slabost, která vede k nahromadění tekutiny v plicích a okolních tělesných tkáních). Vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, vysoká hladina glukózy v krvi (všechny prvky jsou při diabetu běžné) a další rizikové faktory zvyšují riziko rozvoje kardiovaskulárního onemocnění.

Onemocnění ledvin

Diabetes je jednou z hlavních příčin chronického (dlouhodobého) onemocnění ledvin. Onemocnění je způsobeno poškozením malých krevních cév ledvin (známým jako nefropatie), které může vést ke snížení funkce ledvin nebo k jejich úplnému selhání. Kontrola glukózy v krvi a krevního tlaku významně snižuje riziko rozvoje onemocnění ledvin.

Těhotenské komplikace

Ženy trpící diabetem jakéhokoli typu mají zvýšené riziko komplikací během těhotenství: vysoké hladiny glukózy můžou ovlivnit vývoj plodu a vystavují matku a dítě riziku vzniku komplikací během porodu.

Vysoká hladina glukózy v krvi během těhotenství může vést ke změnám plodu, které mohou způsobit nadměrnou hmotnost a velikost dítěte. To může vést k poraněním dítěte a matky během porodu a k nízké hladině glukózy v krvi (hypoglykémii) u dítěte po narození.

Děti vystavené vysoké hladině glukózy v krvi v děloze mají také vyšší riziko rozvoje diabetu 2. typu později ve svém životě. Pečlivé sledování hladiny glukózy v krvi během těhotenství je velmi důležité.

U žen, které mají diagnostikovanou cukrovku ještě před těhotenstvím, je nutné začít se sledováním a dobrou kontrolou hladiny glukózy v krvi ještě před těhotenstvím.

Nervové poškození

Nervové poškození (neuropatie) je způsobeno dlouhodobými vysokými hladinami glukózy v krvi a může poškodit kterýkoli nerv v těle. Nejčastější formou je periferní neuropatie, která postihuje hlavně senzorické nervy chodidel. Důsledkem může být bolestivost, brnění a ztráta citlivosti.

Neuropatie může vést k tomu, že si pacient nemusí všimnout poranění, a v důsledku toho vznikají vředy, závažné infekce a v některých případech je nutné provést amputaci.

Poškození nervů může také vést k erektilní dysfunkci (sexuální problémy u mužů) a problémům s trávením, močením a dalšími funkcemi.

Diabetická noha

Kromě postižení nervů se mohou u pacientů s diabetem objevit problémy se špatným krevním oběhem v nohou způsobené poškozením krevních cév. Tyto problémy zvyšují riziko vzniku vředů, infekcí a amputací.

Pacienti s diabetem mají zvýšené riziko amputace, dokonce 20násobně ve srovnání s osobami bez diabetu. Dobrým zvládáním hladiny cukru v krvi se však lze vyhnout většině amputací.

Vzhledem k těmto rizikům je důležité, aby pacienti s diabetem své nohy pravidelně kontrolovali.

Krátkodobé a akutní komplikace mohou souviset s nízkou nebo vysokou hladinou glukózy v krvi.

Patří sem hypoglykémie a související krizové stavy, jako jsou záchvaty, a také krizové stavy související s hyperglykémií, jako je diabetická ketoacidóza (DKA) a hyperosmolární hyperglykemický stav (HHS).

Často k nim dochází náhle a mohou být životu ohrožující. Naštěstí je možné jim předcházet nebo je rychle léčit, pokud vy a vaši blízcí víte, co dělat, a jak to dělat.

Hypoglykémie: nízká hladina cukru v krvi3

Hypoglykémie znamená nízkou hladinu glukózy v krvi. Někdy se jí říká „hypo“ a může k ní dojít kdykoli ve dne nebo v noci. Pokud tělo nemá dostatek glukózy, kterou by mohlo použít jako energii, obvykle pokud je hladina glukózy v krvi na úrovni 3,9 mmol/l nebo nižší, trpíte hypoglykémií.

Příznaky a symptomy nízké hladiny cukru v krvi zahrnují:

  • náhlý a extrémní hlad
  • bolest hlavy
  • třes a chvění
  • slabost/únava
  • studený pot
  • rychlý srdeční tep
  • úzkost/nervozita
  • podrážděnost

Co dělat, pokud máte nízkou hladinu cukru v krvi:

  • Změřte si hladinu cukru v krvi a ověřte, že je na úrovni 3,9 mmol/l nebo nižší.
  • Aplikujte pravidlo 15/15:
    • Zkonzumujte 15 gramů rychle působících sacharidů, které obsahují glukózu, např.: malou skleničku ovocného džusu, tři až čtyři čajové lžičky (1 polévková lžíce) cukru s vodou, glukózový gel nebo glukózové tablety (ověřte množství 15 gramů na štítku)
    • Počkejte 15 minut a znovu si změřte hladinu cukru v krvi.
    • Pokud je hladina cukru v krvi nadále nízká, pokračujte následovně:
      • Střídavě konzumujte 15 gramů glukózy a čekejte 15 minut, poté přeměřujte hladinu cukru v krvi, dokud hladina nedosáhne požadované úrovně.
    • Nezapomeňte své příští jídlo nebo svačinu, abyste zabránili další reakci na nízkou hladinu cukru v krvi.
    • Pokud symptomy přetrvávají, zavolejte lékaře.

Neléčená hypoglykémie může vést k dalším změnám psychického stavu, jako může být extrémní zmatení, ztráta vědomí a záchvaty. Je dobré znát své symptomy hypoglykémie a být vždy připraveni na jejich rychlé řešení, zvláště pokud užíváte inzulín.

Je také dobré, aby vaši blízcí a přátelé znali vaše příznaky nízké hladiny cukru v krvi a způsob, jak vám pomoci je řešit v případě nouze, kdy nebudete moci zasáhnout sami.

Váš lékař vám může pomoci poučit vaši rodinu a přátele o nouzových situacích spojených s diabetem a jak se na ně připravit.

Hyperglykémie: vysoká hladina cukru v krvi2

K vysoké hladině cukru v krvi může dojít při nevyvážení stravy, míry aktivity a užívání léků: příliš mnoho jídla, nedostatek aktivity a nedostatek léků. Může k ní dojít také pokud jste nemocní nebo ve stresu. Pokud máte vysokou hladinu glukózy v krvi, můžete být náchylnější k infekcím. A infekce může způsobovat další nárůst hladiny glukózy v krvi.

Příznaky hyperglykémie

Hyperglykémie neboli vysoká hladina glukózy v krvi je hlavním příznakem diabetu, a proto jsou symptomy stejné jako symptomy diabetu. Patří sem:

  • Časté močení
  • Nadměrná žízeň a/nebo hlad
  • Sucho v ústech
  • Náhlý úbytek hmotnosti
  • Rozmazané vidění
  • Nedostatek energie a extrémní únava
Zajímavé:  Paralen Grip horký nápoj Neo 500mg/10mg 12 sáčků – vše o zdraví

Co dělat, pokud máte vysokou hladinu cukru v krvi:

  • Zavolejte lékaři a zjistěte, jestli je potřeba změnit léky.
  • Pravidelně kontrolujte hladinu glukózy v krvi.
  • Pijte více vody, abyste pomohli vyplavit přebytečný cukr z krve pomocí moči.
  • Cvičte při střední intenzitě.
  • Zmenšete porce jídla, které budete následně konzumovat.

Diabetická ketoacidóza4 (DKA) vzniká při nahromadění vysoké hladiny ketonů v krvi. Ketony jsou chemikálie vznikající při nedostatku inzulínu v těle a když tělo čerpá energii z tuku. K tomu dochází proto, že tělo nemůže používat glukózu při nízké nebo nulové hladině inzulínu, a proto je nuceno pálit tuk. Vysoká hladina ketonů v krvi působí jako jed.

Příznaky a symptomy tohoto stavu zahrnují obtížné dýchání, rychlé dýchání nebo dušnost s dechem vonícím po ovoci, nevolnost, zvracení, ketony v moči nebo krvi a vysokou hladinu glukózy v krvi.

Diabetická ketoacidóza je krizový stav vyžadující okamžitou pozornost. Obvykle vyžaduje léčbu v nemocnici. Pokud se domníváte, že trpíte DKA, musíte zavolat záchrannou službu nebo se dopravit do nejbližší nemocnice.

Tomuto stavu můžete předejít jednoduchým vyšetřením moči na přítomnost ketonů. Tento test lze koupit v lékárně. Necvičte, pokud je vaše hladina glukózy v krvi vyšší než 13,3 mmol/l a máte v moči ketony. Pokud zjistíte přítomnost ketonů v krvi, požádejte lékaře o další pokyny k testování hladiny glukózy v krvi a přítomnosti ketonů.

Hyperosmolární hyperglykemický stav (HHS)3 je krizový stav obvykle se vyskytující u starších osob s velmi vysokou hladinou glukózy v krvi. Tento problém je obvykle vyvolán jinou nemocí, jako je zápal plic, infekce močových cest nebo jiná infekce nebo nedodržování plánu léčby diabetu.

HHS způsobuje vážnou dehydrataci a pokud není léčen, může způsobit záchvaty, kóma a dokonce i smrt. K dalším příznakům a symptomům patří časté močení, extrémní žízeň, horečka a změny vidění.

HHS je krizový stav vyžadující okamžitou pozornost. Zavolejte záchrannou službu nebo se dopravte do nejbližší nemocnice.

V rámci prevence tohoto stavu si pravidelně kontrolujte hladinu glukózy v krvi, a to ještě častěji, pokud jste nemocní. Zeptejte se svého lékaře na to, kdy a jak často máte provádět vyšetření během nemoci.

Jak lze zabránit komplikacím diabetu? 2 Špatné zvládání cukrovky může vést ke komplikacím, jak krátkodobým (akutním), tak dlouhodobým (chronickým).

Všestranné zvládání diabetu může napomoci prevenci zdravotních problémů spojených s diabetem. To může zahrnovat

  • Dobrou kontrolu hladin glukózy v krvi
  • Dobrou kontrolu tlaku krve a hladin cholesterolu
  • Pravidelná laboratorní vyšetření, vyšetření očí, nohou a další vyšetření k zjištění a včasnému řešení problémů
  • Vzdělávání se v tom, jak svůj diabetes lépe zvládat –
    • Zdravé stravování
    • Udržování fyzické aktivity
    • Užívání léků předepsaných lékařem
    • Pravidelné měření hladiny glukózy v krvi
    • Znalost způsobů, jak předcházet a řešit nouzové situace spojené s cukrovkou.

2 IDF Diabetes Atlas (8th Ed.) (2017). International Diabetes Federation: Brusel, Belgie. Online verze kontrolována 5. května 2018 @ http://diabetesatlas.org/IDF_Diabetes_Atlas_8e_interactive_EN/

3 American Diabetes Association. (ADA) Standards of Medical Care in Diabetes–2018. Diabetes Care 2018; 41, Suppl. 1. Online verze kontrolována 6. května 2018 @ http://care.diabetesjournals.org/content/diacare/suppl/2017/12/08/41.Supplement_1.DC1/DC_41_S1_Combined.pdf

4 American Diabetes Association. (ADA) – DKA and Ketones. Kontrolováno online 7. května 2018 @ http://www.diabetes.org/living‐with‐diabetes/complications/ketoacidosis‐dka.html

MedlinePlus. 15/15 Rule. National Institute of Health (NIH)/U.S. Library of Medicine. Bethesda, MD. Kontrolováno online 23. května 2018 @ https://medlineplus.gov/ency/imagepages/19815.htm

Cukrovka přibývá u stále mladších lidí. Jedinou prevencí je zdravý životní styl

Diabetes mellitus neboli cukrovka je souhrnný název pro několik různých onemocnění. Jejich společným projevem je zvýšená hladina cukru v krvi.

„Pro pacienta je to vždycky šok přijmout ten fakt, že právě on má cukrovku. Chvíli to trvá, než se s tím ten člověk smíří,“ uvádí Sylvie Špitálníková. Důležitá je i podpora rodiny. Někdy musí pomoci dokonce psycholog.

Jak se pozná cukrovka?

Příznaky cukrovky nejsou specifické. V první řadě je to únava, velká žízeň, časté močení. Dále to může být paradoxně hubnutí. Jako další příznaky se mohou objevit poruchy vědomí, pach acetonu z úst, svalová slabost, pomalé hojení ran, příbytek tělesné hmotnosti, bolest nohou nebo svědění kůže. Problémem je, že u každého se objeví jiné projevy nemoci.

„U každého pacienta nemusí být projevy cukrovky typické, upozorňuje Sylvie Špitálníková. Největší nebezpečí cukrovky vidí v tom, že člověka nebolí. Navíc v první fázi nemá pacient žádné výrazné potíže.

„Ovšem po několika letech průběhu cukrovky, kdy jsou hladiny cukru vysoké, přicházejí pozdní následky diabetu. A to je onemocnění oční sítnice, které končí slepotou. Onemocnění ledvin, které končí jejich selháním. Může se vyskytnout tzv. syndrom diabetické nohy končící amputací,“ varuje Sylvie Špitálníková.

Nemoc musí být pod kontrolou

Diagnóza cukrovka změní pacientovi život. Úkolem číslo jedna je nastolit pravidelný denní režim. Není nutné vyloženě jíst šestkrát denně, ale je nutné jíst alespoň třikrát a myslet na to, že den začíná snídaní.

„Pacient by měl mít dostatek pohybu, udržovat si stabilní váhu a měl by chodit pravidelně na lékařské prohlídky,“ říká Sylvie Špitálníková. Zkrátka na prvním místě je zdravý životní styl. A jak je to s jídelníčkem?

„Radíme vynechat jednoduché cukry. Tím myslím cukr řepný a třtinový neboli sacharózu. Pro diabetiky není vhodný ani cukr hroznový, tedy glukóza,“ vysvětluje Sylvie Špitálníková.

Diabetik musí sledovat, co jí. Když nakupuje potraviny, měl by si pozorně prohlédnout tabulku a zjistit si obsah sacharidů v tom, co se chystá sníst.

Pokud jsem v pokrmu ve větší míře jednoduché cukry, měl by se ho zříct.

Stále mladší pacienti

Tzv. cukrovka 2. typu postihuje stále mladší populaci. V současné době se často objeví už po třicátém roku života. Což může být pro někoho šok. Včasná diagnóza je ale klíčová.

„Jakmile zjistíme, že má cukrovku, ihned zahajujeme léčbu. Nečekáme jako kdysi, až si pacient zavede diabetickou dietu a zhubne.

A okamžitě nasazujeme léky, které snižují hladinu cukru v krvi,“ říká Sylvie Špitálníková. Diabetes 2. stupně se dá úspěšně léčit, ale nelze vyléčit. Ideální je myslet na prevenci.

A tou je v tomto případě zdravý životní styl složený z dobrého stravování a dostatku tělesné aktivity.

„Apeluji na všechny, aby nepodceňovaly preventivní lékařské prohlídky u praktického lékaře,“ vyzývá všechny, aby mysleli na své zdraví Špitálníková.

Zásady diabetické diety

  • diabetik nesmí jíst cukr a med
  • složených cukrů smí sníst jen přesně stanovené množství, které určí jeho ošetřující lékař. Základní diabetická dieta je 225 g sacharidů na den
  • potraviny, které obsahují složené cukry (ovoce, ořechy, mák, mouka a obilné výrobky, luštěniny, brambory a výrobky z nich) je nutné vážit
  • pokrmy s obsahem sacharidů musí být v průběhu dne rovnoměrně rozloženy. Vhodná přestávka mezi dvěma hlavními jídly je pět lépe šest hodin
  • je třeba vypít 2,5-3 litry tekutin denně podle počasí a fyzické aktivity

Když inzulín chybí úplně

Cukrovka 1. typu je zastoupena v populaci méně. Je to velmi vážné onemocnění, které se vyznačuje absolutním nedostatkem inzulinu v těle. Pacient ho musí do svého těla celý život dodávat injekčně. Dietní a režimová opatření jsou samozřejmě nezbytná. Novinkou v léčbě je inzulinová pumpa.

„Pumpa částečně napodobuje funkci slinivky břišní, protože kontinuálně dodává inzulín,“ vysvětluje lékařka. Nemocní musí stále kontrolovat přísun sacharidů a inzulínu, aby vše bylo v rovnováze. Je to komplikované, ale dá se to zvládnout.

Bylinné čaje? Pomáhají!

Léčivé byliny mohou pomoci jako podpůrný prostředek. Například to je list borůvky, kořen pampelišky nebo kořen lopuchu.

„Některé bylinky zvyšují produkci inzulínu slinivkou břišní. Jiné zase naopak podporují chuť k jídlu, což je dobré pro diabetiky 1. typu,“ radí Sylvie Špitálníková a dodává, že nejlepší je použít osvědčenou čajovou směs, kterou koupíme v lékárně. Směsi jsou sestavené tak, aby se vzájemně doplňovaly a byly chutnaly.

autor: PRO

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector