Darování plazmy – vše o zdraví

Chystáte se darovat krevní plazmu a máte otázky? K těm nejčastějším jsme pro vás sepsali odpovědi. Pokud jste zde nenašli, co jste hledali, obraťte se na našeho lékaře, který zodpoví všechny vaše otázky z oblasti medicíny. Dotazy pište na [email protected].

  • Jak často můžu darovat krev a krevní plazmu? Dodržujte následující frekvence darování krevní plazmy a krve:
    • Rozestupy mezi jednotlivými odběry krevní plazmy jsou minimálně 2 týdny.
    • Rozestup odběru plazmy od předchozího darování krve je minimálně 4 týdny.
    • Rozestup darování krve od předchozího odběru plazmy je minimálně 2 týdny.
  • K čemu se odebraná krevní plazma využívá?

    Všechna odebraná krevní plazma v Cara Plasma se používá vždy a pouze na výrobu životně důležitých léků. Výběr některých léků a jejich využití najdete na stránce O plazmě.

  • Jak probíhá darování krevní plazmy?

    Darování plazmy probíhá v několika po sobě jdoucích krocích. Začnete vyplněním dotazníku a lékařskou prohlídkou. Pak následuje samotný odběr a nakonec krátký odpočinek. Podrobný popis vaší návštěvy se dočtete na stránce Jak probíhá odběr plazmy.   

  • Jaká jsou rizika darování krevní plazmy?

    Obecně lze říci, že pokud dárce splňuje všechny předepsané podmínky pro dárcovství krevní plazmy, udržuje zdravý životní styl a dodržuje zásady před odběrem krevní plazmy, není odběr krevní plazmy zatěžující.

    Bezpečností dárcovství se za téměř 50 let a desítky milionů odběrů ročně zabývalo nespočet studií a neprokázalo se, že by pravidelné dárcovství mělo nějaký negativní dopad na zdraví dárců. Poslední rozsáhlou studií na toto téma je německá studie SIPLA, kterou najdete třeba zde: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16907878 

  • Kolik plazmy se při darování odebírá?

    Odebíráme mezi 650 a 880 ml krevní plazmy. Objem odebrané plazmy závisí na hmotnosti, výšce a pohlaví.

  • Komu pomáhám darováním krevní plazmy?

    V první řadě pomáháte pacientům, kteří díky vám získají potřebné léky vyrobené z krevní plazmy. Více o těchto lécích se dočtete na stránce O plazmě.

    Druhou významnou pomocí je podpora Nadačního fondu Kapka naděje. Za každý váš úspěšný odběr finančně přispějeme. Ročně takto nashromáždíme několik stovek tisíc korun na pomoc nemocným dětem. V daném městě vybereme konkrétní nemocnici a podpoříme ji nákupem potřebného vybavení nebo přístrojů. Společně tak pomáháme dětským pacientům a jejich rodinám ve vašem bezprostředním okolí.

  • Můžu před odběrem plazmy jíst? Není vhodné chodit na odběr nalačno, mohlo by se vám totiž během odběru i po něm udělat nevolno. Doporučujeme dát si předem lehkou netučnou svačinu, jako např. rohlík se šunkou nebo marmeládou. Jak upravit jídelníček před odběrem plazmy vám poradí náš Stravovací a pitný režim.
  • Co mám jíst před odběrem plazmy? Před odběrem plazmy doporučujeme jíst potraviny s nižším obsahem tuku. Co konkrétně můžete nebo nemůžete jíst, se dozvíte ve Stravovacím a pitném režimu.
  • Můžu darovat plazmu s rýmou a kašlem? K odběru přijďte až za týden po úplném uzdravení vašeho onemocnění horních cest dýchacích. Pokud jste užívali antibiotika, je odběr možný za 2–4 týdny po ukončení léčby. V této situaci je vhodné zkonzultovat svůj stav s naším lékařem na e-mailu [email protected].
  • Můžu darovat plazmu s oparem? Opar je infekční onemocnění. Proto k odběru přijďte až po úplném zhojení (až po odpadnutí krusty).
  • Můžu darovat plazmu po zákroku u zubaře? Darování krevní plazmy po ošetření u stomatologa je možné 1 týden po výkonu, pokud se jednalo o trhání zubu bez komplikací. Pokud jste užívali i antibiotika, můžete k odběru 14 dní po jejich dobrání. Po vrtání a plombování je nutná pauza 48 hodin od výkonu.
  • Můžu darovat krevní plazmu během menstruace? Darování plazmy v době menstruace není možné. Objednejte se k odběru nejdříve za 2 dny po skončení krvácení.
  • Jak dlouho po porodu můžu darovat krevní plazmu? Darovat plazmu můžete až za 6 měsíců po porodu.
  • Můžu darovat plazmu při kojení? Krevní plazmu můžete darovat až za měsíc po ukončení kojení. 
  • Můžu darovat plazmu, když jsem měl/a přisáté klíště? V případě správného odstranění klíštěte a bez příznaků lymské boreliózy nebo encefalitidy můžete darovat za 28 dní.
  • Můžu jako alergik darovat krevní plazmu? Alergie není kontraindikací k dárcovství plazmy. Také je možné užívat běžné léky proti alergii ze skupiny antihistaminik. V den odběru by pouze neměly být přítomny akutní projevy alergie (rýma, kašel, vyrážka). Je třeba vyčkat do zklidnění potíží. Pokud máte další dotazy k užívání léků na alergie, obraťte se na našeho lékaře na [email protected].
  • Můžu darovat plazmu po úrazu/s modřinou? Odběr krevní plazmy je možný až po úplném zhojení úrazu a vstřebání modřiny.
  • Můžu darovat plazmu po tetování/permanentním make-upu/píchání náušnic/piercingu? Po těchto estetických zákrocích vyžadujeme před odběrem plazmy pauzu 6 měsíců s výjimkou aplikace náušnic ve zdravotnickém zařízení.
  • Můžu darovat plazmu po očkování? Po každém očkování vyžadujeme pauzu před odběrem minimálně 28 dní. 
  • Můžu darovat plazmu, pokud beru léky? Užívání léků řešíme individuálně. Ke každému odběru mějte připravený seznam vámi užívaných léků. Pokud jste sledováni u odborného lékaře, přineste nám lékařskou zprávu z vaší poslední návštěvy.
  • Můžu darovat plazmu s onemocněním štítné žlázy? Pokud máte sníženou funkci štítné žlázy bez laboratorního potvrzení přítomnosti protilátek, odběr krevní plazmy je možný. Pokud je vaše onemocnění autoimunitní/máte pozitivní protilátky, odběr je zakázán. Na první odběr si s sebou přineste zprávu od endokrinologa (pokud ji máte).
  • Můžu darovat plazmu, pokud jsem po operaci? Po menším chirurgickém výkonu v místní anestezii (např. šití malých ran, odstranění znaménka) můžete k odběru krevní plazmy až po odstranění stehů a úplném zhojení rány.Po operaci v celkové anestezii je nutné vyčkat 6 měsíců, než budete moci darovat.
  • Můžu darovat plazmu s epilepsií? Jakákoliv forma epilepsie neumožňuje darovat krevní plazmu.
  • Jak je to s úlevou na daních při darování plazmy?
    • Pokud darujete krevní plazmu a nežádáte o náhradu nákladů ve výši 700 Kč za odběr, můžete si odečíst od základu daně za každý odběr 3000 Kč až do výše 15 % vašeho daňového základu. 
    • Dále u nás jako bezpříspěvkový dárce obdržíte poukázku na jídlo v hodnotě 200 Kč do restaurace v okolí dárcovského centra a další benefity. 
    • Všechny benefity pohromadě najdete na stránce Bezpříspěvkové dárcovství.
  • Mám nárok na den volna při darování plazmy?

    Pokud darujete krevní plazmu bez žádosti o náhradu nákladů ve výši 700 Kč, máte zákonný nárok na den placeného volna.

7 důvodů, proč je darování krve dobré pro zdraví

Na komplikovanější operace je potřeba i několik litrů krve. Jedním odběrem plné krve na transfuzním oddělení můžete zachránit až 4 lidské životy. Kromě dobrého pocitu však děláte i něco pro své zdraví.

Zajímavé:  Pálení v pochvě - Vše o zdraví

Podívejte se s námi, jak můžete darováním krve přispět ke zlepšení vlastního zdraví.

Opakované dárcovství krve vám může pomoci zlepšit průtok krve způsobem, který je méně škodlivý pro výstelky cév a díky tomu snižujete šanci, že byste mohli trpět arteriálním zablokováním.

American Journal of Epidemiology zjistil, že dárci krve mají o 88 % menší pravděpodobnost, že je zastihne srdeční infarkt. Zatím není jasné, zda existují trvalé zdravotní výhody spojené s lepším průtokem krve. Je však jisté, že je méně pravděpodobné, že dárce bude trpět na infarktem, mrtvicí a rakovinou.

Zhruba každý 200 člověk trpí stavem nazývaným hemochromatóza a většina z nich o tom ani neví. Hemochromatóza je onemocnění, které způsobuje nadměrná zátěž železem a je označována jako nejčastější genetická choroba u bělochů. Darování krve je jedním ze způsobů, jak nadbytečné zásoby železa v těle snížit.

Zdravý dospělý jedinec má obvykle ve svém těle asi 5 gramů železa. Když daruje jednotku krve, ztratí asi čtvrt gramu železa, která se doplní z jídla, které sní v následujících týdnech po darování.

Tato regulace hladin železa je dobrá věc, protože příliš mnoho železa může být špatné pro krevní cévy. Statistiky ukazují, že snížení množství železa u jinak zdravých lidí je v dlouhodobém horizontu prospěšné pro jejich cévy a onemocnění související s abnormalitami v cévách, jako je infarkt myokardu a cévní mozkové příhody.

Dělat něco dobrého pro ostatní, je jeden ze způsobů, jak prožít delší a spokojenější život. Studie provedená v časopise Health Psychology zjistila, že u lidí, kteří dobrovolně z altruistických důvodů darovali krev, bylo významně nižší riziko úmrtí – zhruba o 4 roky na rozdíl od těch, kteří to dělali pro sebe sama. Krevní viskozita je sjednocujícím faktorem pro riziko kardiovaskulárních onemocnění. Podle toho, jak hustá a lepkavá je vaše krev a kolik tření vaše krev vytváří, je možné určit, kolik škody napáchaly buňky výstelkám tepen. Pokud budete pravidelně darovat krev, můžete snížit viskozitu své krve, což eliminuje železo, které může případně oxidovat v krvi. Zvýšení oxidačního stresu může být škodlivé pro váš kardiovaskulární systém.

Dárcovství krve snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Ve studii zveřejněné v časopise Journal of American Medical Association vědci zjistili, že účastníci ve věku 43-61 let měli méně infarktů a mozkových příhod, když každých 6 měsíců darovali krev.

Studie zveřejněna v časopise American Journal of Epidemiology ukázala, že 2682 mužů z Finska, kteří minimálně jednou ročně darovali krev, měli o 88 % nižší riziko infarktu než ti, kteří krev nedarovali. Odstranění oxidačního železa z krve dárce znamená méně oxidace krve, a tím pádem i méně kardiovaskulárních onemocnění.

Snížení zásob železa v těle během darování krve může výrazně snížit riziko vzniku rakoviny. Železo je spojeno s vyšším počtem volných radikálů v těle, které jsou spojeny se zvýšeným rizikem rakoviny a stárnutí. Vyplývá to ze studie zveřejněné v časopise Journal of National Cancer Institute. Vědci sledovali 1200 lidí, které rozdělili do dvou skupin v průběhu 4,5 let.

Jedna skupina snížila své zásoby železa darováním krve dvakrát ročně, zatímco druhá krev nikdy nedarovala.

Výsledky studie ukázala, že skupina dárců krve měla nižší hladiny železa, a díky tomu i nižší riziko rakoviny a úmrtnosti.

V důsledku snížení oxidačního stresu, ke kterému dochází, když je železo vpuštěno do krevního oběhu, lze snížit riziko rakoviny jater, plic, tlustého střeva a krku.

Při darování jednoho litru krve může spálit přibližně 650 kalorií. Zjistili to vědci z Univerzity v San Diegu. Dárci, kteří pravidelně darují krev, mohou ztratit významné množství váhy. Neměli byste však na darování krve pohlížet jako na plán na hubnutí. Darovat krev mohou pouze lidé nad 50 kg se zdravou hladinou železa v těle. Jednou z velkých výhod dárcovství krve je podrobné vyšetření krve při každém odběru, díky čemuž budete mít pravidelný přehled o svém zdraví. Tato finančně nákladná pravidelná laboratorní kontrola zdravotního stavu je pro dárce krve bezplatná.

Dárci krve jsou testování na nemoci jako syfilis, HIV, hepatitida a další. Kromě krve vám před odběrem zkontrolují abnormality krevního tlaku, které mohou pomoci diagnostikovat některé indolentní nemoci v raném stádiu.

  • dobrý pocit z toho, že pomáháte zachraňovat lidské životy
  • pracovní volno s plnou náhradou mzdy v den odběru
  • snížení základu daně z příjmu o 2000 Kč za každý odběr krve
  • pravidelnou lékařskou kontrolu vašeho zdravotního stavu
  • vyznamenání od Českého červeného kříže
  • vitamíny od své zdravotní pojišťovny
  • občerstvení po odběru

Dárcem se může stát každý, kdo splňujete tyto podmínky:

  • věk 18 – 65 let
  • minimální hmotnost 50 kg
  • dobrý zdravotní stav
  • není evidován v Národním registru vyřazených dárců
  • není HIV pozitivní a není v trvalém kontaktu s osobou infikovanou HIV (rodina, sexuální partner)
  • neprodělal žloutenku typu B a C a není v úzkém kontaktu s osobami trpícími infekční žloutenkou (rodina, zaměstnání, sexuální partner)
  • není konzument drog
  • není alkoholik
  • není diabetik
  • nemá kardiovaskulární onemocnění (infarkt, srdeční vada, vysoký krevní tlak)
  • nemá chronické žaludeční vředy, onemocnění slinivky (diabetes mellitus aj.), střev, jater nebo žlučníku
  • nemá metabolické onemocnění (např. dna)
  • nemá onemocnění nervového systému (epilepsie, roztroušená skleróza)
  • netrpí onemocněním krve (trombóza, embolie)
  • netrpí chronickým onemocněním ledvin, močových cest nebo zažívacího traktu
  • netrpí těžkou alergií nebo astma
  • netrpí vážnějším onemocněním dýchacích cest (rozedma plic, chronická bronchitida)
  • netrpí vážnějším kožním onemocněním (lupénka, pásový nebo genitální opar)
  • netrpí autoimunitními chorobami
  • netrpí revmatickým onemocněním nebo onemocněním kostí a kloubů
  • netrpí epilepsií
  • netrpí roztroušenou sklerózou
  • neměl nádorové onemocnění
  • neměl transplantaci orgánů, tvrdé pleny mozkové nebo rohovky
  • neměl neurochirurgický zákrok mozku
  • neměl malárii ani jinou tropickou nemoc (babesióza, Chaganova nemoc, leishmanióza, Q horečka, virus západonilské horečky WNV apod.)
  • neprodělal TBC
  • nepobýval v letech 1980-1996 déle než 6 měsíců ve Velké Británii a ve Francii (variantní Creutzfeldt-Jacobova nemoc)
  • neobdržel v letech 1980-1996 v zahraničí, zejména ve Velké Británii a Francii transfuzi krve nebo krevních komponent
  • Pokud máte jakékoli dotazy, ptejte se.
  • týden po zhojení oparu
  • u žen v době menstruace
  • alespoň 14 dní po lehčí infekci (rýma, kašel apod.)
  • 14 dní až 1 měsíc po dobrání antibiotik
  • 1 měsíc po pobytu mimo Evropu
  • 1 měsíc po přisátí klíštěte
  • 1 měsíc po průjmovitém onemocnění
  • 6 měsíců po vyléčení boreliózy
  • 6 měsíců po endoskopickém vyšetření
  • 6 měsíců po transfuzi krve
  • 6 měsíců po tetování nebo piercingu
  • 6 měsíců po pobytu v malarických oblastech
  • 6 měsíců po pobytu v nápravném zařízení
  • 1 rok po vyléčení žloutenky typu A nebo mononukleózy
  • alergici mohou krev darovat pouze u lehčí formy onemocnění, bez akutních obtíží a bez léčby
  • lidé s vysokým krevním tlakem mohou darovat krev pouze pokud jsou na monoterapii (jednom léku) a mají kompenzovaný krevní tlak
  • ženy mohou darovat nejdříve devět měsíců po porodu a půl roku po ukončení kojení
  • při užívání léků i volně prodejných (vyjma hormonální antikoncepce a vitamínů)
Zajímavé:  Pankreatitida - Vše o zdraví

Autor: Liv

7 důvodů, proč je darování krve dobré pro zdraví. Darováním krve neděláte jen užitečnou věc pro druhé. Dárcovství krve má skvělé účinky i na vaše zdravíZdravá výživa

Darovat krev bezplatně se vyplatí víc než dostat za ni peníze

Jedním odběrem krve můžete zachránit až 4 lidské životy. Není ale darování jako „darování“. Varianty jsou v zásadě dvě. Můžete jít do nemocnice a krev darovat. Jen tak, bez finanční náhrady. Nebo můžete jít do farmaceutické firmy a krev či krevní plazmu v podstatě prodat.

Samotný prodej krve či krevní plasmy je v Česku nelegální, takže přesněji za tento úkon obdržíte finanční náhradu ve výši několika set korun (u soukromých společností až 900 Kč) coby náhradu nákladů, kterou máte s tímto odběrem spojenou.

Ovšem bez dokazování toho, že vám náklady vznikly, takže chytrému čtenáři dojde, že se takto může snadno dostat do plusu.

Mnoho lidí tato možnost láká. Poměrně rychlá (a pro někoho možná i bezbolestná) varianta, jak přijít k několika stovkám. Paradoxně je ale tato možnost mnohem více prodělečná. Ukažme si proč.

Za krev odebranou pro výrobu krevních derivátů a pro použití u člověka a za její odběr nevzniká osobě, které byla krev odebrána, nárok na finanční ani jinou úhradu, s výjimkou účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložených výdajů spojených s odběrem její krve, o které tato osoba požádá, a to celkem do maximální výše 5 % minimální mzdy, tj. v době publikace článku max. 550 Kč.

Dárce krve = obdržím 0 Kč

Jednou z variant je bezplatné dárcovství krve, které snadno můžete provést v nemocnici. Splnit musíte samozřejmě mnoho podmínek, zejména co se týče vašeho zdravotního stavu, prodělaných nemocí a aktuálně či v minulosti užívaných lécích. Pokud projdete, smíte krev darovat, a ta bude následně uskladněna, aby v případě použití posloužila.

Po provedeném odběru se rozloučíte s přáním hezkého dne na rtech a celý příběh pro vás končí. Finanční odměnu nedostanete, vždyť jste dárce, ne prodejce.

Jediné peníze, které za tuto službu veřejnosti můžete dostat, je vaše skutečná náhrada nákladů, která vám v souvislosti s odběrem vznikla. Tu ale musíte prokázat. Pak je vše v pořádku, jste na nule. Stát a zdravotní pojišťovny si ale takových lidí cení, a tak můžete využít řady odměn.

Podle § 15 zákona o daních z příjmu si smíte za každý provedený odběr odečíst 2000 Kč ze základu daně. Celkově však výše tohoto odpočtu nesmí činit více než 15 % ze základu daně.

I tak jde však o příjemnou daňovou úlevu. Při podávání daňového přiznání přiložíte buď potvrzení o odběru, nebo souhrnné potvrzení, které vám ke konci kalendářního roku vydají na transfúzní stanici.

Jako zaměstnanec máte také nárok na pracovní volno v den odběru, a to s plnou náhradou mzdy. Pokud by se odběr nepodařilo provést, máte nárok na nezbytně nutnou absenci v práci po dobu tohoto odběru, ale pak byste se správně měli vrátit a pracovní den dokončit.

Bezplatné dárce krve oceňuje i Český červený kříž, a to formou vyznamenání:

  • 1. odběr – kapka krve
  • 10. odběr – bronzová medaile prof. Janského
  • 20. odběr – stříbrná medaile prof. Janského
  • 40. odběr – zlatá medaile prof. Janského
  • 80. odběr – zlatý kříž Českého červeného kříže III. třídy
  • 120. odběr – zlatý kříž Českého červeného kříže II. třídy
  • 160. odběr – zlatý kříž Českého červeného kříže I. třídy
  • 250. odběr – plaketa Českého červeného kříže Dar krve – dar života

Kromě výše uvedeného ale dárce krve oceňují i zdravotní pojišťovny. Benefity, které nabízejí, jsou různé.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Pokud půjdete darovat krev či plazmu nebo kostní dřeň bezplatně, dostanete po každém odběru od České průmyslové zdravotní pojišťovny vitamíny v hodnotě 80 Kč.

Pokud nebudou na dané transfúzní stanici vitamíny k dispozici, zakupte si je v lékárně a nechte si vystavit doklad se jménem a příjmením, rodným číslem, datem, názvem vitaminů a částkou.

Ten předložíte na pobočce a peníze vám budou do výše 80 Kč uhrazeny. Dále poskytuje pojišťovna tyto příspěvky:

  • 500 Kč pro dárce, kteří v roce 2017 darují krev či plazmu poprvé. Musíte však letos provést dva odběry,
  • 500 Kč za získání bronzové medaile (10 odběrů),
  • 1000 Kč za získání stříbrné medaile (20 odběrů),
  • 1500 Kč za získání zlaté medaile (40 odběrů),
  • 2000 Kč za získání zlatého kříže 3. třídy (80 odběrů),
  • 2500 Kč za získání zlatého kříže 2. třídy (120 odběrů),
  • 3000 Kč za získání zlatého kříže 1. třídy (1460 odběrů),
  • 3500 Kč za získání plakety Českého červeného kříže Dar krve – dar života (250 odběrů),
  • 6000 Kč pro dárce kostní dřeně
  • 500 Kč pro stávající držitele zlaté Janského plakety nebo stávající držitele zlatých křížů (pokud letos provedete alespoň 1 odběr).

Příspěvek, který vám pojišťovna poskytne, smíte použít na vybrané aktivity:

  • pohybové aktivity,
  • léčebné kúry a procedury v lázeňských zařízeních,
  • masáže,
  • plavání,
  • saunu,
  • pobyt v solné jeskyni,
  • preventivní očkování,
  • laserové operace očí,
  • úhradu nákupů v prodejnách optiky (brýlové čočky, kontaktní čočky, brýlové obruby apod.),
  • stomatologickou péči (výkony či výrobky),
  • úhradu nákupu v lékárnách (např. očkovací látky, vitamíny, potravinové doplňky).

Oborová zdravotní pojišťovna

Všichni, co v roce 2017 uskuteční alespoň jeden odběr krevní plazmy, krve nebo kostní dřeně, dostanou vitaminové preparáty na podporu regenerace, a to buď přímo na transfúzní stanici, nebo na pracovišti Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví.

Pokud v roce 2017 darujete alespoň dvakrát krev, můžete si od pojišťovny nechat proplatit kredit do výše 1000 Kč na vybrané procedury a aktivity.

Jestliže vám bude letos udělena medaile prof. Janského nebo zlatý kříž Českého červeného kříže, máte možnost si nechat proplatit tyto aktivity až do výše 2000 Kč.

Dárci kostní dřeně si mohou nechat proplatit 3000 Kč na preventivní aktivity podle vlastního uvážení.

Kredit, který vám pojišťovna přizná, smíte čerpat na následující programy:

  • vitaminové doplňky a zdravotní pomůcky (z běžné či internetové lékárny),
  • rekondiční, rehabilitační a pohybové aktivity (lázeňská péče, vstup do fitcentra, plavání apod.)
  • nákup preparátů, které odstraní nebo omezí abstinenční příznaky v průběhu přestávání s kouřením,
  • rovnátka, dentální hygiena a stomatologické výrobky,
  • vyšetření krve pro dárce kostní dřeně,
  • test zjištění krevní skupiny vám i vaší rodině,
  • očkování, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění,
  • dioptrické kontaktní čočky, brýle či obruby k brýlím.
Zajímavé:  Milování - Vše o zdraví

Revírní bratrská pokladna

Revírní bratrská pokladna poskytuje bezpříspěvkovým dárcům krve tyto příspěvky:

  • úhrada vitamínů,
  • 500 Kč příspěvek při deseti odběrech (poslední odběr musí být po 1. 1. 2012),
  • 1000 Kč příspěvek při 40 odběrech,
  • 1500 Kč při 80 odběrech,
  • 2000 Kč při 120 odběrech,
  • 1500 Kč při darování kostní dřeně.

Vitamíny by vám měly být vydány hned na transfúzní stanici po provedeném odběru. Pokud je daná stanice nebude mít k dispozici, požádejte si dodatečně o jejich vydání na kontaktním místě Revírní bratrské pokladny. Pro vydávání vitamínů má pojišťovna pravidla:

  • 1 ks vitamínů po každém odběru krve (max. 1× za čtvrtletí),
  • 1 ks vitamínů po každém odběru krevní plazmy (max. 1× za měsíc),
  • 2 ks vitamínů, pokud darujete krevní plazmu v cyklu 5 odběrů a odběr je každých 10 dní,
  • 3 ks vitamínů, pokud darujete krevní plazmu v cyklu 7 odběrů a odběr je každých 10 dní,
  • 2 ks vitamínů po odběru červených krvinek (1× za čtvrtletí).

Příspěvek, který vám pojišťovna poskytne, smíte využít na tyto aktivity:

  • nákup léčivých přípravků a doplňků stravy v lékárně,
  • očkování, které není hrazeno ze zdravotního pojištění,
  • stomatologickou péči, která není hrazená ze zdravotního pojištění.

Vojenská zdravotní pojišťovna

Vojenská zdravotní pojišťovna poskytuje dárcům krve, krevní plazmy a krevních derivátů poukázky v určité hodnotě jen v případě, že byl v průběhu roku realizován třetí odběr. Jestliže půjdete krev darovat dvakrát a potřetí až po novém roce, na bonus nárok nemáte. V opačném případě ale můžete získat:

  • 300 Kč za každý třetí odběr,
  • 500 Kč za získání stříbrné Janského plakety (20 odběrů),
  • 1000 Kč při získání zlaté Janského plakety (40 odběrů),
  • 2000 Kč za získání Zlatého kříže Českého červeného kříže (3. třída za 80 odběrů, 2. třída za 120 odběrů, 1. třída za 160 odběrů),
  • 2000 Kč při dosažení 200 odběrů,
  • 2000 Kč za získání plakety Českého červeného kříže, Dar krve – dar života (za 250 odběrů),
  • 2000 Kč při darování kostní dřeně.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Pokud jste pojištěni u Všeobecné zdravotní pojišťovny a stali jste se, nebo stanete-li se v roce 2017 bezplatnými dárci krve, kostní dřeně nebo krevní plasmy, smíte využít 1000 Kč na:

  • rehabilitační aktivity lázeňského typu (masáž, plavání, sauna, solná jeskyně, kryokomora, whirlpool a další),
  • léčivé přípravky s obsahem minerálů a vitamínů,
  • doplňky stravy s obsahem minerálů a vitamínů.

K čerpání příspěvku stačí, abyste za celý rok darovali pouze jedenkrát.

Dále vám pojišťovna ve spolupráci s Pojišťovnou VZP nabídne 35 dní cestovního pojištění bez poplatku, případně slevu na roční pojištění léčebných výloh při opakovaných výjezdech. K tomu už je ale potřeba splnit i další podmínky.

Je nutné darovat dvakrát za posledních 365 dní, případně aby byly 3 odběry provedeny v posledních 730 dnech a z toho jeden za posledních 365 dní. Nebo můžete být držitelem Zlatého kříže nebo Janského medaile.

V takovém případě už nezáleží na tom, kdy jste krev darovali naposledy.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR

U Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR získáte při darování krve a krevních derivátů:

  • 100 Kč příspěvek na multivitaminový preparát (jednou ročně),
  • 3000 Kč na lázeňskou léčebně rehabilitační péči,
  • 6000 Kč na lázeňskou léčebně rehabilitační péči, pokud jste držitelem Janského plakety nebo Zlatého kříže nebo ocenění Dar krve – Dar života,
  • 6000 Kč pro dárce kostní dřeně,
  • příspěvek na očkování či onkologické vyšetření.

Abyste získali příspěvek ve výši 3000 Kč, musíte splnit ještě několik dalších podmínek. Jako muž musíte uskutečnit 7 odběrů krve nebo 3 speciální odběry krve nebo 14 odběrů krevních destiček nebo 21 odběrů krevní plasmy nebo odběr kostní dřeně.

Jako žena pak musíte provést 6 odběrů, případně 3 speciální odběry nebo 12 odběrů krevních destiček nebo 18 odběrů krevní plasmy nebo odběr kostní dřeně. Započítány vám budou odběry, které byly realizované po posledním odběru v roce 2015 započítaném do příspěvku ZP MV ČR a zároveň v období od 1. 1. 2015 do 15.

 12. 2017 s tím, že alespoň jeden odběr je realizován v roce 2017.

Příspěvek vám navíc bude uznán jen v případě, že poslední pobyt jste uskutečnili v roce 2015 na základě žádosti, kterou vám v roce 2015 schválili.

Na lázeňském pobytu v minimální délce 3 dnů pak můžete žádat o proplacení vybraných procedur (vodoléčba, elektroléčba, rehabilitace, fyzioterapie, tělesná výchova, fyzikální terapie (galvanizace, iontoforéza, diadynamik, ultrazvuk, magnetoterapie, parafin, diatermie, vasotrain apod.), volný přístup do bazénu nebo sauny, oxygenoterapie, vstupní a výstupní prohlídka u lékaře lázní).

Pokud splníte všechny výše uvedené podmínky, ale nebudete chtít jet na ozdravný pobyt, můžete si vybrat alternativu, a to do výše 1000 Kč, případně 2000 Kč pro držitele zlaté Janského plakety nebo Zlatého kříže nebo ocenění Dar krve – Dar života udělených v roce 2017. Vybírat můžete z těchto variant:

  • stomatologické výkony a výrobky (např. snímatelné celkové náhrady chrupu, metalokeramická korunka, kořenová nástavba, výplně, zubní implantáty, korunky a můstky),
  • léčba zrakových vad laserem, aplikaci nitroočních čoček (pokud není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění),
  • dioptrické brýle, obruby, čočky,
  • léčivé přípravky a doplňky stravy zakoupené v lékárně,
  • zdravotnické prostředky na podporu zdraví,
  • rehabilitace,
  • sportovní aktivity.

Zdravotní pojišťovna ŠKODA

Bezpříspěvkoví dárci krve a kostní dřeně mohou u Zdravotní pojišťovny ŠKODA čerpat příspěvek

  • 600 Kč,
  • 3000 Kč, pokud jste držiteli Zlatého kříže.

Tyto příspěvky pak smíte čerpat na:

  • pohybové aktivity,
  • vitaminové prostředky,
  • doplňky stravy a prostředky proti striím,
  • masáže,
  • prostředky dentální hygieny (zub. pasty, kartáčky, dentální nitě, ústní vody aj.),
  • sluneční brýle s UV filtrem,
  • ortopedickou obuv a ortoped. vložky zakoupené v lékárně nebo prodejně zdrav. potřeb,
  • saunu,
  • ochranné prostředky na zevní použití s UV filtrem (opalovací krémy, oleje a spreje).

Kdy příspěvek nezískáte?

Kromě toho, že musíte splnit konkrétní podmínky jednotlivých pojišťoven, abyste příspěvek dostali, musíte odběr provést v České republice, a nikoli v zahraničí. Také musí být proveden v odběrných místech transfúzních stanic, a nikoli v místech komerčních firem.

Co když chci krev a plasmu prodat?

Další variantou je prodej krevní plazmy či krve. Nebo, lépe řečeno, vy darujete krevní plazmu a na oplátku obdržíte několik stokorun coby úhradu nákladů spojenou s odběrem. Tyto náklady ale neprokazujete a ani vám nemusely vzniknout. Za odběr je ale dostanou všichni, co darují krevní plazmu komerčním farmaceutickým společnostem.

Cena je různá, většinou se pohybuje od 200 Kč do 500 Kč za jeden odběr. V tomto případě už ale nemáte nárok na nic jiného. Ani na úlevy od státu, ani na příspěvky od pojišťoven. Dostanete jednorázové peníze a tím celá akce končí.

Co se vyplatí více, je pak otázka do diskuze. Někdo ocení „rychlé peníze“, kdy přijde, daruje a odchází s penězi. Jiný ocení možnost nižších daní, příspěvků od pojišťovny a dalších.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector