Magazín o zdraví a prevenci
Podle harvardské studie hraje vysoký krevní tlak vedlejší roli ve více než 15 % úmrtí. Ačkoli se krevní tlak neprojevuje žádnými příznaky, zvyšuje riziko hlavních příčin úmrtí, jako je srdeční příhoda či mrtvice, ale také riziko vzniku výdutě a selhání ledvin. Česká společnost pro hypertenzi uvádí, že 25 % Čechů vůbec neví o tom, že má vysoký krevní tlak. Pokud vám nikdo za poslední dva roky neměřil tlak, určitě si zajděte za svým praktickým lékařem.
Léky na snížení vysokého krevního tlaku sice existují, ale mohou mít vedlejší účinky, mezi které patří třeba křeče v nohou, závratě a nespavost.
Většina lidí může naštěstí snížit svůj vysoký krevní tlak přirozeně bez užívání léků, pouze za pomoci běžně dostupných prostředků. Prvním z nich je zhubnutí na zdravou hmotnost – k tomu vám mohou pomoci následující tipy.
Až se dostanete na ideální váhu, vyzkoušejte následující způsoby snižování rizik srdeční příhody.
Jak zjistila výše zmíněná harvardská studie, pacienti s hypertenzí, kteří začali chodit na zdravotní procházky, velmi rychle snížili svůj krevní tlak o téměř 8 mmHg na 6 mmHg.
Tělesný pohyb pomáhá srdci zužitkovat efektivněji kyslík, aby nemuselo při čerpání krve pracovat tak intenzivně.Věnujte se této činnosti intenzivně alespoň 30 minut denně téměř každý den.
Snažte se zvyšovat rychlost či vzdálenost, aby to stimulovalo vaše srdce.
Pomalé dýchání a meditační cvičení, jako je qi gong, jóga nebo taj či snižují hladinu stresových hormonů.
To tělu prospívá, protože stresové hormony zvyšují hladinu reninu – ledvinového enzymu zvyšujícího krevní tlak. Abyste snížili krevní tlak, věnujte se této aktivitě 5 minut ráno a 5 minut večer.
Nadechujte se zhluboka do břicha. Při výdechu ze sebe uvolněte veškeré napětí. Jak souvisí stres a vysoký krevní tlak?
Ovoce a zelenina bohaté na draslík jsou důležitou součástí všech typů léčby vysokého krevního tlaku. Ideálně byste měli přijmout 2000−4000 mg draslíku denně.Mezi plodiny, které jsou nejbohatší na draslík a mohou tak pomoci ke snížení vysokého tlaku, patří batáty, rajčata, pomerančová šťáva, banány, fazol obecný, hrášek, žlutý meloun a sušené ovoce, jako například švestky nebo rozinky.
Určité skupiny lidí – postarší osoby a lidé, v jejichž rodině se vyskytuje vysoký tlak – jsou náchylnější k vysokému tlaku způsobenému konzumací soli (neboli sodíku).
Ovšem protože neexistuje jednoduchý způsob, jak určit, že váš tlak citlivě reaguje na sodík, měli bychom se všichni obecně snažit snižovat příjem sodíku.
Jak moc bychom měli příjem soli snížit? Pokud se potřebujete zbavit vysokého tlaku, snižte příjem soli na 1500 mg denně. To je přibližně polovina běžného příjmu (půl čajové lžičky soli obsahuje asi 1200 mg sodíku).
Příjem sodíku nesnížíte jen tím, že budete méně dosolovat potraviny, protože tímto způsobem se ve stravě přijímají pouze 15 % soli. Sledujte obsah soli ve zpracovaných potravinách. Jejich konzumací totiž dostáváte do těla většinu sodíku. Dochucujte jídla raději bylinkami, kořením, citronem a kořenícími směsmi bez obsahu soli.
Hořká čokoláda obsahuje různé druhy flavanolů, které přispívají k větší pružnosti cév a tím i k nižšímu krevnímu tlaku. Jedna z prováděných studií zjistila, že u 18 % pacientů konzumujících denně hořkou čokoládu, došlo k poklesu krevního tlaku. Dopřejte si denně 15 gramů čokolády obsahující alespoň 70 % kakaa.
Analýza 12 studií zjistila, že koenzym Q10 snižuje krevní tlak až o 17 mmHg na 10 mmHg.Tento antioxidant nezbytný pro produkci energie rozšiřuje cévy. Požádejte svého lékaře, aby vám doporučil doplněk stravy s obsahem 60−100 mg a užívejte jej 3x denně. Můžete tak dosáhnout snížení tlaku.
Z analýzy 15 studií vyplývá, že čím méně pijete, tím méně se snižuje váš vysoký tlak. Studie provedená na ženách v bostonské nemocnici Brigham and Women's Hospital například zjistila, že lehké pití alkoholu (definované jako čtvrtina až polovina alkoholického nápoje u žen denně) může snížit krevní tlak více, než pokud nebudete pít vůbec.
„Jedním alkoholickým nápojem“ se pro dosažení snížení tlaku myslí 340 ml piva, 140 ml vína nebo 42 ml tvrdého alkoholu.
Další studie pak zjistily, že mírné pití – přibližně jeden alkoholický nápoj u žen a dva u muže – mohou snížit riziko srdečních chorob.
Velké množství vypitého alkoholu má prokazatelně velmi škodlivé účinky. Ovšem pití alkoholu v malém množství chrání srdce. Pokud se chystáte zajít si na skleničku, pijte s rozmyslem.
Vlivu kofeinu na krevní tlak se vědci věnují už dlouho.
Některé studie neprokázaly žádný vliv, avšak studie Lékařského centra Dukovy univerzity zjistila, že konzumace 500 mg kofeinu (přibližně tři 220 ml šálky kávy) zvýší krevní tlak o 4 mmHg a tento účinek přetrvává až do usnutí. Pro ilustraci můžeme uvést, že 220 ml překapávané kávy obsahuje 100−125 mg kofeinu. Stejné množství čaje obsahuje 50 mg kofeinu, v případě koly je to pak 40 mg.
Kofein zvyšuje krevní tlak tím, že zužuje cévy a zvyšuje účinek stresu. Pokud jste ve stresu, vaše srdce začne pumpovat více krve a zvýší se krevní tlak. A kofein tento efekt ještě znásobuje. Pokud tedy kávě nedokážete odolat, dejte si raději tu bez kofeinu. Ochráníte své srdce a zabráníte zvyšování krevního tlaku.
Dalším nápojem, který má vliv na krevní tlak, je čaj. Studie vědců z Tuftsovy univerzity provedená na lidech, kteří denně vypili tři šálky ibiškového čaje, ukázala, že během 6 týdnů se jejich systolický krevní tlak snížil v průměru o 7 bodů – takové výsledky má i většina předepsaných léků.
Účastníci popíjející pouze placebo měli tlak nižší pouze o 1 bod. Autoři studie uvádí, že výrazné snížení vysokého krevního tlaku mají na svědomí pravděpodobně fytochemikálie obsažené v ibišku. Velké množství bylinných čajů obsahuje právě ibišek.
Při nákupu čaje tak vybírejte směsi, které ho zmiňují hned v úvodu výčtu složek – to totiž značí jeho vyšší obsah.
Pokud v kanceláři trávíte více než 41 hodin týdně, zvyšuje se riziko vysokého krevního tlaku o 15 %, uvádí studie University of California provedená na 24 205 obyvatelích Kalifornie. Práce přesčas neumožňuje najít si dostatek času na cvičení a zdravé stravování.
V dnešním náročném pracovním prostředí může být velmi těžké odcházet z práce včas. Pokud ale chcete dosáhnout snížení vysokého tlaku, snažte se alespoň co nejčastěji chodit domů v rozumnou dobu, aby vám ještě zbyl čas na návštěvu fitness centra a přípravu zdravého jídla.
Následující tipy vám mohou pomoci prožívat víkendy bez stresu. Nastavte si na počítači upomínku, že je čas jej vypnout a odejít domů.
Potřebujete snížit krevní tlak ještě o něco více než pouze pomocí léků nebo změnami životního stylu? Podle vědců z italské University of Florence vám k tomu může pomoci ta správná hudba.
Vědci z Florencie požádali 28 dospělých osob s předepsanými léky na hypertenzi, aby poslouchali uklidňující vážnou hudbu nebo keltské či indické melodie 30 minut denně a hluboce u toho dýchali.
Po týdnu se těmto lidem snížil systolický tlak v průměru o 3,2 bodu. O měsíc později už to bylo o 4,4 bodu.
Je na čase vyslyšet vašeho partnera a udělat něco s chrápáním. Hlasité a ustavičné chrápání je jedním z hlavních příznaků obstrukční spánkové apnoe (OSA).
Vědci z University of Alabama zjistili, že velké množství osob trpících spánkovou apnoí má také vysokou hladinu aldosteronu, tedy hormonu, který zvyšuje krevní tlak.
Odhaduje se dokonce, že polovina všech osob se spánkovou apnoí má vysoký krevní tlak.
Pokud trpíte spánkovou apnoí, můžou se u vás vyskytnout případy krátkých, ovšem potenciálně život ohrožujících výpadků dechu během spánku.
Kromě hlasitého chrápání patří mezi příznaky choroby i únava během dne a ranní bolesti hlavy. Pokud máte vysoký krevní tlak, zeptejte se svého lékaře, zda nemůže být příčinou právě OSA.
Léčba spánkové apnoe může snížit hladinu hormonu aldosteronu a krevní tlak.
Studie uveřejněná v časopise Circulation jako vůbec první zjistila, že pokud nahradíte určité množství rafinovaných karbohydrátů ve své stravě potravinami bohatými na sóju nebo mléčný protein, může to způsobit zlepšení hypertenze nebo prehypertenze.
Jídlo, které léčí – napadlo vás někdy, zda nejde snížit vysoký tlak přirozenou cestou? Sodík byl pro vysoký tlak vždy strašákem. Zbavte se ho a váš tlak na tom…
Jeden člověk ze tří má vysoký tlak. A většina z nás o tom nemá tušení. Vysoký krevní tlak je příčinou mnoha příznaků a je hlavním rizikovým faktorem pro vznik…
V první části našeho příspěvku jsme vám radili, jak rychlými a jednoduchými opatřeními můžete udržet svůj tlak v normálních hodnotách. Dnes vám představíme…
Přinášíme vám poslední ze série opatření, které můžete praktikovat každý den pro snížení a udržení krevního tlaku v normálu.
KREVNÍ TLAK |VYSOKÝ|NÍZKÝ| PŘÍČINA A PODPORA
Někdo je dole, někdo zase nahoře. Neberte to jako křivdu, celý náš život je jako nádherná vlna.
je síla, kterou vyvíjí krev při průchodu v tepnách a žílách. Vše je řízeno srdcem, mozkem, ledvinami, krevními cévami, nervovým systémem… Měří se ve dvou hodnotách.
- Systolický (horní hodnota) je tlak při srdečním stahu (systole), kdy je krev vypuzována ze srdce do tepen.
- Tlak diastolický (spodní hodnota). Ten je zachycený v okamžiku, kdy se srdce uvolňuje.
Normální krevní tlak běžně kolísá, pokud však setrvává dlouhodobě na vysokých hodnotách, označuje se jako hypertenze (vysoký krevní tlak). Jeho hodnoty přesahují 140/90. V případě že tlak pravidelně klesá pod hranicí 100/60 mm Hg máte nízký tlak.
I když postupy tohoto webu mohou být užitečné, dávají se k dispozici s tím, že autor neposkytuje žádné konkrétní lékařské, psychologické, emocionální, duchovní poradenství.
V textu není nic zamýšleno jako diagnóza, lékařský předpis, doporučení nebo lék na jakýkoliv zdravotní, psychický, emocionální, duchovní problém. Nestavte, prosím, účinky doplňků stravy před účinky léků.
Zdravotní stav ‚vždy‘ konzultujte se svým lékařem!
Vysoký krevní tlak je velmi rozšířeným zdravotním problémem. Pro nedostatek zjevných příznaků získal pověst tichého zabijáka. Zpočátku o něm ani nevíte, nezpůsobuje potíže, ale časem může přivodit vážné zdravotní problémy.
Prvními projevy může být
- bolest hlavy, únava, poruchy spánku, závratě, nervozita, červenání tváře, nepokoj, podrážděnost, otoky aj…
Obtíže se zhorší a nebo se prvně objeví až s pokročilým stavem nemoci, kde ale již v jeho důsledku vzniká různé poškození některých orgánů.
Příčiny vzniku vysokého krevního tlaku jsou přibližně u 80 % populace neznámé. Většinou se jedná o kombinace faktorů, jako jsou nadváha, vysoký příjem alkoholu a soli, užívání hormonální antikoncepce, stres.
Příčiny vzniku sekundární hypertenze však už známé jsou. Řadí se mezi ně cukrovka, aterosklerotické změny cév, těhotenství, zvýšená funkce štítné žlázy, některé vedlejší účinky léků apod..
Muži jsou k vysokému krevnímu tlaku dvakrát náchylnější než ženy.
Jak vysoký tlak přirozeně snížit?
Pozor! Zdravotní stav a navržené postupy VŽDY konzultujte se svým lékařem.
Doporučená tobolková řada:
- GOLDSEEN – 1-2 tobolky po dobu 5ti dnů a poté nasadit
- RAVSEEN – 1-2 tobolky 2x denně po dobu 45 dnů
- GONSEEN (ráno na lačno, 1 sáček na sklenici vody)
- YAMSEEN – 2 tobolky na noc
Doporučená lokální řada:
- Pleťová bahenní maska. Nanášíme na oblast zátylku na 30 minut, doporučují se reflexní masáže, stimulace bodů a další procedury.
- Kvartet Solí Dr. Nona
- Dynamický hydratační krém
zdroj: Dr. Nonna Kuchina, Živá síla Mrtvého moře
VYSOKÝ TLAK JSOU NEZPRACOVANÉ EMOCE
Člověk je natlakovaný jako balónek a to různými emocemi, hněvem, zlostí, nenávistí, lítostí, smutkem. Vysoký tlak se velmi často projevuje při stresu a přepracovanosti. Člověk s vysokým tlakem nerad řeší konflikty přímo a otevřeně, tj. před problémy utíká.
Vysoký tlak také může znamenat větší chtění.
Krevní tlak | Rodina21
- Co je to krevní tlak?
- Označením krevní tlak vyjadřujeme sílu, kterou krev působí proti cévním stěnám při průtoku tělem.
- O krevním tlaku
Krevní tlak měříme na pažní tepně, nejlépe levé horní končetiny. Nejvyšší je v systole-tzv. tlak systolický, nejnižší v diastole-tzv. tlak diastolický. (systola-stah srdečních komor, diastola-povolení stahu srdeční svaloviny po předchozím smrštění).
Optimální hodnota krevního tlaku je 110/70-135/85. První, vyšší, číselný údaj je tlak systolický, druhý číselný údaj je tlak diastolický.
Během dne se krevní tlak průběžně mění, záleží na naši fyzické námaze, na manuálních činnostech a našem pracovním nasazení a také na psychickém rozpoložení.
K měření krevního tlaku používáme přístroj, tzv. tonometr a dříve se k tonometru přiřazoval ještě fonendoskop (tzv.“uši“). Z dětství si pamatuji ještě tonometr s rtuťovým sloupcem, v současné době jsou více a více rozšířené digitální typy tonometrů s manžetami na suchý zip,digitální tonometr často měří i tepovou frekvenci.
- Vysoký krevní tlak-hypertenze
- Hypertenzí, neboli vysokým krevním tlakem bývá označovaný tlak, jehož první hodnota (systolický tlak) je vyšší, než 139 a druhá hodnota (diastolický tlak) vyšší, než 89.
- Co způsobuje hypertenzi?
Příčina vysokého krevního tlaku nemusí být zřetelná. Varovnými signály ohrožení hypertenzí bývají rizikové faktory.
- rodinná anamnéza. Léčí se vaše matka nebo otec s krevním tlakem? Pak může vysoký krevní tlak ohrožovat i vás.
- čím jsme starší, tím je větší riziko hypertenze
- nadváha, ach ta váha nadváha… Čím vyšší, tím je rizikovější onemocnění vysokým krevním tlakem
- stresy, nerváky, deprese, rozčilování. To vše přispívá k hypertenzi
- malá fyzická aktivita
- složení potravy, kouření, káva
- další choroby-např. cukrovka nebo onemocnění ledvin
Jaké jsou příznaky hypertenze?
Často se objevuje hypertenze dlouho bez zaznamenání jakýchkoli příznaků. Nemocný může pociťovat bolesti hlavy, poruchy spánku, problémy se zrakem.
Zvýšení krevního tlaku se často objevuje v přímé souvislosti s návštěvou lékaře-psychicky vyvolaný tzv.“syndrom bílého pláště“.
Jak se bránit hypertenzi?
- pokud hodně solíte, omezte solení a přestaňte konzumovat potraviny s vysokým obsahem soli! Denní strava by neměla obsahovat VÍCE, NEŽ 1 KÁVOVOU LŽIČKU soli
- zbavte se stresu
- hýbejte se, cvičte, choďte ven
- nekuřte, omezte pití kávy
- zbavte se nadváhy
Pokud si naměříte vysoký krevní tlak a trpíte opakovanými bolestmi hlavy, krvácením z nosu, poruchami vidění, vyhledejte OKAMŽITĚ LÉKAŘE!!!
- Rovněž může vysoký krevní tlak v těhotenství znamenat velké riziko poškození plodu nebo může ohrozit budoucí maminku i dítě na životě.
- Léčba hypertenze: Úpravou životního stylu, medikamenty.
- Nízký krevní tlak-hypotenze
- Hypotenzí, neboli nízkým krevním tlakem bývá označovaný tlak, jehož první hodnota (systolický tlak) je nižší, než 100 a druhá hodnota (diastolický tlak)nižší, než 65.
- Dojde-li k patologickému snížení krevního tlaku, prokrvení mozku je nedostatečné a postiženého mohou překvapit závratě.
- Co způsobuje hypotenzi?
- Příčin hypotenze může být celá řada
- rychlá změna polohy z lehu do stoje
- onemocnění periferních nervů při cukrovce
- poruchy endokrinního systému
- předávkování léky proti hypertenzi
- šokový stav, alergická reakce
Jaké jsou příznaky hypotenze?
- únava, spavost, závratě
- neustálý pocit zimy
- bolesti hlavy, mžitky před očima
- omdlívání až bezvědomí
Jak se bránit hypotenzi?
Pokud pociťujete některé z příznaků hypotenze, trpíte závratěmi, snažte se co nejpomaleji vstávat. Z polohy v leže se na chvíli posaďte a teprve po čase se pomalu zvedejte do stoje.
- pocítíte-li závrať, posaďte se a svěste hlavu dolů, mezi kolena
- snažte se o více pohybu na čerstvém vzduchu
- navštěvujte pravidelně lékaře
- Léčba hypotenze: Zvýšit příjem sodíku ve stravě (více solit), dodržovat pitný režim, pohybové aktivity, medikamenty.
- Pro dnešní rozhovor do článku o zdraví se mi podařilo přemluvit svého manžela, který se léčí pro hypertenzi.
- Dane, jak dlouho máš problémy s krevním tlakem?
Vlastně ani nevím, jak dlouho mám krevní tlak zvýšený. Jsou tomu asi dva roky od doby, kdy mi na transfúzní stanici před odběrem krve pro dárcovské účely, zjistili hypertenzi.
Předtím jsi nepociťoval žádné problémy?
Ne pravidelně. Na bolesti hlavy trpím už od mala, tedy jsem vysoký krevní tlak nespojoval s těmito svými obtížemi. Jinak jsem se cítil dobře.
- Co tvoji rodiče, léčí se s krevním tlakem?
- Ne, oba moji rodiče jsou zdrávi.
- Vidím, že nemáš nadváhu a vím o tobě, že rád sportuješ. Přesto se léčíš pro hypertenzi…
- Ano, přesto, že sportuji, udržuji svou váhu a snažím se žít zdravě, mám vysoký krevní tlak.
- Jaké informace, či poučení jsi dostal od svého praktického lékaře?
Lékař mi doporučil méně solit, snažit se omezit stres a jisté změny v jídelníčku. Ten by měl obsahovat více ovoce a zeleniny, než solí, smažených jídel a jídel z rychlého občerstvení.
Předepsal ti nějaké léky?
Ano, už dva rok užívám medikamenty. Začínal jsem slabšími prášky, ty mi příliš nezabíraly, postupně jsem dostával silnější. Užívám jeden prášek denně, jednou za tři měsíce chodím na kontroly, kde mi lékař vždy předepíše další tříměsíční balení.
Jaký je tvůj momentální krevní tlak?
Ráno ho mívám samozřejmě nižší. Teď, večer a zároveň po jídle je to vyšší hodnota. Momentálně 138/80. Jsem spokojený, krevní tlak je v normě. Zároveň jsem v psychické pohodě. (smích)
Měříš si tlak každý den?
Neměřím, svůj krevní tlak si doma kontroluji cca jednou či dvakrát za týden.
Děkuji ti za zodpovězení několika otázek do našeho článku. Ty víš, že ti celá rodina přejeme hodně zdraví.
A co vy? Jaký je ten váš krevní tlak?
Vysoký tlak je strašák. Co ho způsobuje a jak mu předcházet?
Normální krevní tlak se pohybuje kolem hodnot 120-139 (systolický tlak) a 80-89 (diastolický tlak). Naměřené hodnoty se udávají ve starých jednotkách mm Hg, což jsou milimetry na rtuťovém sloupci. Jistě si vzpomenete na staré tlakoměry, které na této bázi fungovaly.
Zatímco nižší hodnoty nejsou nijak zdraví ohrožující (i když nemusí být zrovna příjemné), vyšší hodnoty mohou znamenat problém. Jak velký problém to je, prozradí to, jaký tlak si v klidovém stavu naměříme. Mírně vysoký tlak je od 140/90 mm Hg. Tady už bychom se měli mít na pozoru, protože právě tyto hodnoty mohou znamenat budoucí zdravotní komplikace.
Co všechno může způsobit vysoký krevní tlak
Ne nadarmo už od začátku říkáme, že vysoký krevní tlak je strašák. Moderní doba si žádá své oběti a západní civilizace neustále nemá čas, a to ani na svoje zdraví. Proto místo procházky do práce jezdíme autem, podceňujeme aktivní odpočinek a stres bereme jako automatickou součást života. Pak nás ale začne trápit vysoký tlak. S ním se může pojit:
- ukládání cholesterolu do cévních stěn (ateroskleróza), které může mít za následky třeba mrtvici,
- poškození nebo selhání ledvin,
- infarkt myokardu,
- srdeční selhání,
- zhoršení zraku,
- demence
- a u mužů potíže s erekcí.
Na co si dávat pozor a jak vysokému tlaku přecházet?
Už jsme zmínili, které rizikové faktory hrají při výskytu vysokého tlaku roli. Podívejme se na ně teď ještě trochu blíž. Zatímco s dědičností toho moc nezmůžeme, ostatní se dají ovlivnit.
Nevhodný jídelníček
Tady bývá na vině vysoký energetický příjem, který vede k nadváze. Řešením je rozumně ho snížit. Součástí snižování energetického příjmu může být pohyb, klidně i jen chůze. Ta je zdravá a pro lidské tělo maximálně přirozená.
Kromě nadbytečných kalorií a následné nadváhy nebo obezity je důležité taky myslet na to, kolik soli ve stravě přijímáme. Dospělý člověk by jí měl denně získat maximálně 5 gramů. Alarmující je, že každý Čech průměrně zkonzumuje denně 3x tolik. Nadměrná konzumace soli přitom nezpůsobuje jen vysoký krevní tlak, ale taky může vést k rakovině žaludku, vzniku ledvinových kamenů nebo k astmatu.
Nedostatek pohybu
Říká se, že člověk by měl denně ujít aspoň 5 kilometrů, což je asi 10 tisíc kroků. Ideální je chodit do práce pěšky, pokud ji máte v docházkové vzdálenosti, nebo ve městě vystoupit o stanici hromadné dopravy dřív a projít se. Nad to je vhodný jakýkoli sport, který člověka baví a u kterého vydává energii, čímž nakonec snižuje onu bilanci mezi energetickým příjmem a výdejem.
Smutné je, že podle průzkumu z roku 2018 pravidelně sportuje jen 5 % Čechů (!) a jen 32 % sportuje aspoň 1x týdně. Evropský průměr přitom činí 40 %.
Stres
Vyhnout se stresu, to se sice snadno řekne, ale hůř provede. Podle všeho zatím není prokázáno, že spolu stres a vysoký tlak přímo souvisí. Jisté ale je, že hormony, které tělo produkuje během stresu, mohou vysoký tlak způsobovat. Jako řešení se opět nabízí fyzická aktivita. Podle odborníků stačí 3x týdně 30 minut pohybu a se stresem se vyrovnáte mnohem lépe než bez pohybu.
Kouření
Tabák je pro tělo velmi neprospěšný, to víme asi všichni. Jedním z důvodů je právě to, že situaci s vysokým tlakem může ještě zhoršit. Proto by každý, kdo se s touto zdravotní komplikací potýká, měl omezit kouření.
Jak si měřit tlak? Pravidelně a v klidu
Když přijdete k lékaři a on nebo sestřička vám začne měřit tlak, určitě vám naměří o něco vyšší hodnoty, než jaké byste si naměřili sami doma. Jde o jeden z příznaků tzv. syndromu bílého pláště. Nebojte se, tlak si můžete kontrolovat i doma, a to pomocí digitálního tlakoměru. Ideální je pořídit si ho ve zdravotnických potřebách nebo v lékárně, takové měřiče bývají spolehlivé.
Tlak si změřte několikrát za sebou s odstupem času. Pro spolehlivější výsledky si ho můžete změřit několikrát během 24 hodin. Před každým měřením ale určitě buďte aspoň 10 minut v klidu, bez aktivity, aby mělo tělo čas a možnost srovnat se po případném předchozím pohybu.
Pokud se u vás opakovaně prokáže vyšší tlak, bude nejlepší zajít k lékaři a řešit to s ním, případně podstoupit další vyšetření, která ukážou, co je třeba řešit.
Krevní tlak
Krevní tlak je tlak, kterým působí protékající krev na stěnu cévy. Hodnota tlaku krve je různá v různých částech krevního řečiště, nejvyšší je ve velkých artériích, směrem do periferie klesá, nejnižší je pak v žilním systému. Pojmem krevní tlak se nejčastěji myslí arteriální (tepenný) krevní tlak, což je tlak krve ve velkých artériích.
Arteriální krevní tlak se mění během srdečního cyklu, nejvyšší je v ejekční fázi = systolický tlak, nejnižší během plnící fáze = diastolický tlak. Rozdíl mezi systolickým a diastolickým tlakem je tlaková (tepová) amplituda.
Hodnota krevního tlaku se skládá ze dvou čísel oddělených lomítkem, vyšší číslo je hodnota systolického tlaku, nižší číslo je diastolický tlak (vyjadřuje se nejčastěji v mmHg, méně často v kPa). Např.
hodnota tlaku 120/80 mmHg znamená, že systolický tlak je 120 mmHg a diastolický tlak 80 mmHg. U zdravého dospělého člověka by hodnota systolického tlaku neměla překročit 140 mmHg a hodnota diastolického tlaku 90 mmHg.
Nízký krevní tlak se označuje jako hypotenze, vysoký krevní tlak je hypertenze.
Hodnoty krevního tlaku v některých částech cirkulace
aorta | 120 | 80 |
levá komora | 120 | |
a. pulmonalis | 25 | 8 |
pravá komora | 25 |
sTK – systolický tlak krve, dTK – diastolický tlak krve
Měření krevního tlaku[upravit | editovat zdroj]
Krevní tlak můžeme měřit několika způsoby: přímo (invazně), nepřímo a automaticky. U automatického měření můžeme využít auskultační metodu a oscilometrickou metodu.
Podrobnější informace naleznete na stránce Měření krevního tlaku.
Odkazy[upravit | editovat zdroj]
Související články[upravit | editovat zdroj]
Zdroj[upravit | editovat zdroj]
Normální krevní tlak: ideální hodnoty a jak si je udržet
Aktualizováno 9. ledna 2020
Normální krevní tlak vypovídá o dobrém stavu našeho srdce a tepen a každá jeho odchylka může znamenat menší i větší zdravotní riziko. Které hodnoty tlaku krve jsou normální a které už ne? Jak krevní tlak měřit pomocí tlakoměru, abychom získali správné výsledky? A co dělat pro udržení ideálního krevního tlaku a zdravého krevního oběhu?
Krevní tlak představuje sílu, s jakou krev působí na stěny cév. Tato síla není stejnoměrná, protože se cyklicky střídá fáze pumpování (systolický tlak) a fáze odpočinku (diastolický tlak).
To je také důvodem, proč se výše krevního tlaku udává dvěma čísly – například 120/80 mm Hg (měřeno v torrech, milimetrech rtuťového sloupce). Vyšší číslo zobrazuje systolický tlak a nižší číslo diastolický tlak.
Obě hodnoty jsou důležité pro přesné posouzení vašeho zdravotního stavu.
Systolický krevní tlak
Systolický nebolí horní krevní tlak je vždy první naměřené číslo, které udává nejvyšší dosahovanou hodnotu krevního tlaku. Jedná se o tlak v tepenném řečišti v okamžiku stahování srdečního svalu a vypuzování krve do oběhu. Říká nám, jak silně srdce pumpuje krev vpřed.
Diastolický krevní tlak
Diastolický neboli dolní či také spodní krevní tlak vidíte u naměřené hodnoty za lomítkem. Toto druhé číslo v pořadí vyjadřuje tlak krve v tepenném systému mezi stahy (údery srdce), tedy ve chvílích, kdy vaše srdce odpočívá a nasává do sebe neokysličenou krev. Diastolický tlak nás Informuje o náplni krevního oběhu a obvykle roste s přibývajícím věkem.
i Krevní tlak se mění nejen cyklicky, ale také během dne. Nejnižší krevní tlak máme obvykle ve spánku a naopak nejvyšších hodnot dosahuje v dopoledních hodinách (do oběda). V jiných časech pak stoupá při fyzické a psychické zátěži.
Puls neboli tep představuje tlakovou vlnu, která vzniká vypuzením krve z levé srdeční komory do srdečnice a pak do celého těla. Měří se v úderech za minutu a jeho naměřené hodnoty se označují zkratkou BPM (beats per minute). Rozeznáváme klidovou, aktuální a maximální tepovou frekvenci.
Krevní tlak je tedy síla s jakou krev působí na tepny a puls je počet nejsilnějších působení za minutu. U dospělého člověka se normální klidová hodnota tepu nachází mezi 60 a 100 údery za minutu, u novorozenců může být tato hodnota až 160 úderů za minutu. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší.
Například když cvičíte nebo se pohybujete svižnou chůzí, vaše tepová frekvence se zvýší, ale váš krevní tlak zůstane stejný nebo se zvýší jen nepatrně.
i Udává se, že tuky se nejlépe spalují, když je počet tepů za minutu přibližně na 65 procentech vaší maximální tepové frekvence.
Jaký je normální krevní tlak? Optimální hodnota u dospělého člověk se pohybuje kolem 120/80 mm Hg (u kojenců bývá normální tlak okolo 100/70 mm Hg) a může se ještě lehce lišit v závislosti na tom, zda jste žena nebo muž. Určité kolísání kolem této hodnoty je naprosto běžné.
Jaký je normální tlak u dospělých a dětí?
- Kojenec: 80–85/45–50 mm Hg
- Větší dítě: 110–120/70–80 mm Hg
- Dospělý muž: 100–140/60–90 mm Hg
- Dospělá žena: 100–140/70–90 mm Hg
Přesně ale nelze říci, jaký je správný krevní tlak, protože záleží na vašem celkovém zdravotním stavu, fyzické kondici a věku. Správný krevní tlak konkrétně u vás vám vždy sdělí váš lékař.
i U dětí je mnohdy měření krevního tlaku obtížné, protože se u nich může objevit „syndrom bílého pláště“ – tlak krve vykazuje zvýšeného hodnoty. Někdy je proto lepší krevní tlak přeměřit ještě doma a to v okamžiku, kdy víte, že je dítě v klidu. Pro jistotu měření opakujte několikrát.
Pokud je váš tlak dlouhodobě nižší než 100/65 mm Hg, máte hypotenzi (nízký krevní tlak).
Mezi nejčastější příznaky hypotenze obvykle patří motání hlavy, závratě, hučení v uších, mžitky před očima a omdlévání. Nepříjemný pocit slabosti může nastávat také při rychlé změně polohy ze sedu do stoje.
Nicméně se pořád jedná o mírné riziko. Více o nízkém krevním tlaku se dočtete v článku Nízký tlak a jeho vliv na náš život.
Hypertenze – vysoký krevní tlak
Jestliže se váš krevní tlak pravidelně pohybuje v hodnotách vyšších než 140/90 mm Hg, jedná se o hypertenzi (vysoký krevní tlak). Mezi příznaky vysokého krevního tlaku patří například poruchy spánku, otoky končetin, bolesti hlavy, zhoršení zraku či tlak na hrudi.
Tuto diagnózu si nechte potvrdit svým lékařem na minimálně dvou různých vyšetřeních. S vysokým krevním tlakem není radno si zahrávat a je potřeba jej začít včas léčit.
Jakmile se totiž hodnoty dostanou nad 160/90 mmHg, může dojít až k trvalému poškození srdce a cév, ledvin či k cévní mozkové příhodě.
I o vysokém krevním tlaku pro vás máme detailní článek Vysoký tlak – proč je tak nebezpečný a jak jej snížit?.
Hodnoty krevního tlaku
>140 mm Hg | >90 mm Hg |
100–140 mm Hg | 60–90 mm Hg |
Vysoký krevní tlak (hypertenze): co to je?
Tlak, pod kterým krev protéká tepnami, se nazývá arteriální tlak. Jeho úroveň závisí na síle srdce, odporu v cévách (tzv. periferní odpor), pružnosti cév a na regulačních systémech těla. Dlouhodobé zvýšení tohoto krevního tlaku, které může vést mimo jiné k poškození cév, se v odborné terminologii označuje jako hypertenze nebo arteriální hypertenze.
Při srdečních stazích (kontrakcích komory) je krev čerpána ze srdce do tepen. Tyto stahy se přenášejí tepnami jako tlaková vlna neboli puls, který může být na různých místech (např. na zápěstí) snadno nahmatán.
Tlak během srdeční kontrakce, která se odborně označuje jako systola, se nazývá systolický krevní tlak. Když pak dojde k uvolnění stahu a do srdečních komor proudí nová krev, nastává fáze nazývaná diastola.
Tlak v cévním systému se snižuje, a tato nižší hodnota se nazývá diastolický krevní tlak.
Jak se hodnoty krevního tlaku uvádějí?
Hodnoty měřeného krevního tlaku jsou uváděny v milimetrech rtuťového sloupce (mmHg). Důvody pro tento způsob zápisu jsou především historické: první tlakoměr, vynalezený v roce 1896 Scipionem Riva-Roccim, využíval k měření právě rtuťového sloupce.
Hodnota 130/70 mmHg pak znamená, že krevní tlak v oběhovém systému v systole by vytlačil sloupec rtuti do výšky 130 mm a v diastole pak do výšky 70 mm. Tlak arteriální krve se určuje tak, že se na paži připevní nafukovací manžeta, která se natlakuje (na tlak, který je natolik silný, že přeruší tok krve).
Poté se tlak postupně snižuje, až dojde k obnovení toku krve. Měří se pak tlak, při kterém dojde k obnově toku krve v systole i v diastole udávají se oba měřené tlaky.
Jakou roli hrají dědičnost a životní styl?
Ve většině případů (85–90 %) nelze u lidí s hypertenzí nalézt žádné zjistitelné příčinné onemocnění orgánů (např. onemocnění ledvin nebo endokrinních žláz). U těchto lidí jsou příčinou především dědičné faktory a/nebo nezdravý životní styl. Hovoříme pak o „esenciální hypertenzi“.
Klasifikace krevního tlaku
Optimum | < 120 | < 80 |
Normální | 120–129 a/nebo | 80–84 |
Mezní | 130–139 a/nebo | 85–89 |
Mírně zvýšený | 140–159 a/nebo | 90–99 |
Středně zvýšený | 160–179 a/nebo | 100–109 |
Velmi vysoký | ≥ 180 a/nebo | ≥ 110 |
Izolovaná systolická hypertenze | ≥ 140 a zároveň | < 90 |
Jaké důsledky může mít neléčený vysoký krevní tlak?
Zvýšený krevní tlak často zůstává dlouho nerozpoznán, protože často nezpůsobuje žádné nebo jen nespecifické příznaky. Časným příznakem hypertenze je snížení snášenlivosti fyzické zátěže v důsledku dušnosti.
Zásadnějším rizikem jsou však sekundární choroby, které souvisejí s dlouhodobým poškozením oběhového systému.
Riziko toho, že u pacienta v dlouhodobém horizontu dojde ke vzniku onemocnění cév, srdce, mozku (zejména mrtvice) nebo ledvin, je ovlivněno nejen úrovní krevního tlaku, ale také řadou dalších faktorů. Mezi známé rizikové faktory patří:
- již dříve existující onemocnění kardiovaskulárního systému, jako jsou prodělaná cévní mozková příhoda, ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, angina pectoris, srdeční selhávání, poruchy krevního oběhu v okrajových částech těla, bypass, onemocnění ledvin nebo těžké změny očního pozadí,
- metabolický syndrom,
- diabetes mellitus,
- poruchy metabolismu tuků,
- břišní obezita – obvod pasu více než 102 cm u mužů, více než 88 cm u žen,
- věk více než 55 let u mužů, více než 65 let u žen,
- kouření,
- kardiovaskulární choroby v rodině, které se vyskytly v mladém věku (před 55 lety pro otce nebo bratra, před 65 roky pro matku nebo sestru),
- zvýšený pulzní tlak (= rozdíl mezi systolickými a diastolickými hodnotami vyššími než 60) u starších pacientů s vysokým krevním tlakem.
Na základě výše uvedených faktorů se u pacientů s hypertenzí určuje riziko rozvoje závažného cévního onemocnění v následujících 10 letech:
- při nízkém riziku je to méně než 15 procent (riziko úmrtí 4–5 procent),
- při středním riziku 15–20 procent (riziko úmrtí 5 procent),
- při vysokém riziku 20–30 procent (riziko úmrtí 5–8 procent),
- při velmi vysokém riziku nad 30 procent (riziko úmrtí více než 8 procent).