Kašel je základní obranný mechanismus, který udržuje volné dýchací cesty. Je to však i nejčastější příznak onemocnění převážně dýchacího ústrojí. Při prudkém kašli z nás vzduch vystřelí rychlostí od 130 až do 480 kilometrů v hodině. Takto rychle se tělo snaží odstranit z dýchacích cest všechno, co tam nemá být.
Podle délky trvání dělíme kašel na akutní, který trvá méně než tři týdny, a chronický, který trvá déle. V souvislosti se závažnějším respiračním onemocněním lze tuto hranici posunout na šest až osm týdnů. Pro nasazení vhodné léčby kašle je důležité určit, zda máme kašel suchý či produktivní.
Co na suchý a dráždivý kašel
Pro suchý kašel je charakteristické dráždění v krku a to, že pacient nevykašlává žádný hlen. Vykašlávání hlenu, ať už snadné či obtížnější, a bolest na prsou jsou naopak typické pro produktivní kašel. Vykašlávaný hlen však nemusí vždy pocházet z dolních dýchacích cest, ale může se jednat o hlen, který stéká z nosu či dutin, pak mluvíme o zadní rýmě.
Pro léčbu suchého dráždivého kašle jsou vhodné léky na kašel tzv. antitusika, která kašel tlumí (například Sinecod®). Produktivní kašel se léčí mukolytiky, která snižují viskozitu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání (například Bromhexin®, ACC®).
Také je možné použít léky s účinnou látkou guaifenesin, která pomáhá uvolnit hlen, usnadňuje jeho transport a vykašlávání. Současné podávání antitusik a mukolytik není vhodné, neboť může dojít k útlumu kašlacího reflexu se současným nahromaděním hlenu v dýchacích cestách.
Často se stává, že se v průběhu akutního onemocnění mění i typ kašle, a podle toho je třeba zvolit správnou léčbu.
Jak správně kašlat?
1. Co nejvíc se nadechněte – vaše dýchací cesty se tak roztáhnou na maximum.
2. Kašlete v krátkých opakovaných nárazech. To zlepší vykašlávání.
3. Zkuste dechovou gymnastiku: Zhluboka se nadechněte a snažte se vydechnout při otevřených ústech a uzavřeném nose.
Nebojte se homeopatik či bylinek
Již od dob starověku se v používaly byliny na kašel a používají se dodnes.
Jsou to například břečťan popínavý, jitrocel nebo mateřídouška které najdete v mnoha lécích, ale například i v nejrůznějších čajích a bylinných směsích. Dobrým příkladem je široká nabídka čajů značky Leros.
Alternativou či doplněním klasické léčby může být léčba homeopatická. V lékárnách naleznete z těchto přípravků například Stodal®, který je vhodný na všechny typy kašle.
Součástí léčby kašle jsou i režimová opatření, dostatečný příjem tekutin (vhodné jsou bylinné čaje) a vitamínů, klid na lůžku, zvlhčování vzduchu v bytě a přiměřená teplota v místnosti.
Pokud kašel trvá déle než tři týdny, je nezbytné navštívit lékaře.
Odborníka ale vyhledejte, pokud máte horečku vyšší než 39 °C, pokud se vám obtížně dýchá, výrazně vás bolí na hrudi nebo vykašláváte krev, nitky krve nebo hnisavý hlen.
Bolest v krku!
Asi každý zná trochu zlomyslné úsloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Viry kolem nás neustále létají, a tak není vůbec jednoduché se jim ubránit.
To, co začíná „jen“ jako nepatrné šimrání a škrábání v krku, může končit jako otravný dráždivý kašel, nesnesitelná bolest v krku a chrapot. Jak jistě víte, akutní infekce horních cest dýchacích není vůbec nic příjemného.
V lékárnách BENU Vám rádi poradíme, jak se jí co nejrychleji zbavit.
Spolu s plným nosem a kašlem je bolení v krku obvykle příznakem nachlazení nebo chřipkového onemocnění, se kterým není radno si zahrávat.
Vlezte si do postele a zkuste nemoc porazit hned v začátku, zánět virového původu totiž dokáže citlivou sliznici v krku výrazně oslabit.
Prvními kroky při léčbě infekce horních cest dýchacích by mělo být tlumení bolesti, zvlhčování sliznice krku a podpora hojení jejího podráždění. Jak si tedy s kašlem a rýmou poradit? Začněte s výběrem léku na bolest v krku.
Pastilky, spreje a kloktadla
Bolest v krku lze tlumit běžnými analgetiky (jako jsou například Paralen® či Ibalgin®) a také lokálními podpůrnými přípravky, tedy nejrůznějšími pastilkami, kloktadly a spreji. Záleží tak jen na vás, jaká forma vám vyhovuje nejvíce.
Pokud si nejste jisti, naši lékárníci vám s výběrem rádi pomohou a doporučí řešení „šité“ na míru přímo vám. Některé pastilky totiž mohou obsahovat cukr, což je například u diabetiků nutné zohlednit.
Léky obsahující lokální anestetika zase nejsou vhodné u kardiaků, konkrétně osob užívajících antiarytmika. Osoby s poruchami štítné žlázy by si měly dát pozor na přípravky obsahující jód.
U kloktadel se musí hlídat, aby při kloktání nedošlo k jejich vdechnutí, což může být například u dětí problém. Velmi oblíbené jsou v poslední době orální spreje, které v porovnání s kloktadlem lépe pronikají do zadních partií krku.
Obecně se lokální přípravky podávají každé dvě až tři hodiny. Aby plně účinkovaly, doporučuje se zhruba hodinu po jejich užití nepít, nejíst ani si nečistit zuby. Pozor si ale dávejte na babské rady – ne vždy jsou totiž vhodné.
Třeba takové kloktání slivovicí je sice účinné, ale tvrdý alkohol je pro sliznice nevhodný, ničí přirozené prostředí a sliznici vysušuje. Povrch je pak ještě náchylnější k novému poškození. To už je lepší vykloktat si hodně slanou vodou. Skořice smíchaná s medem je také malý zázrak.
Nic nezkazíte ani cibulovým sirupem – nadrobno nakrájenou cibuli zalijte medem nebo zasypte cukrem, a když pustí šťávu, můžete se do něj pustit vy.
Pastilky na bolest v krku
Vhodný lék na bolest v krku vám pomohou naši lékárníci vybrat dle účinných látek. Každá totiž působí jinak. Rádi vám tedy poradíme, pro jakou bolest v krku je která látka nejvhodnější.
Existují i léky, jejichž součástí jsou rostlinné silice (například přípravky Strepsils® Menthol a Eukalyptus či Tantum Verde® Eucalyptus) a lokální anestetika vedoucí k místnímu znecitlivění (například Strepsils® Plus, Orofar®).
Při ztrátě hlasu, chrapotu nebo únavě hlasivek je možné nasadit i homeopatickou léčbu.
Ale pozor, pokud do tří dnů od začátku samoléčby bolest v krku neustoupí, váš stav se nelepší a spíš je to horší, vyzkoušejte spíše léky na bolest v krku nebo rovnou běžte ke svému lékaři.
Pečujte o sliznici
Důležité je také pamatovat na přísun dostatečného množství tekutin. Vyplavují z těla škodlivé látky a přispívají k ředění hlenu. Zvlhčit krk pomáhá třeba teplý čaj s citronem nebo můžete sáhnout po bylinných pastilkách se šalvějí či islandským lišejníkem. Pomůže i popíjení Vincentky, díky níž doplníte minerály, které jste vypotili.
Hojení podrážděné sliznice můžete podpořit pomocí regeneračních přípravků. Doporučuje se ale také dodržovat hlasový klid a kuřáci by měli omezit kouření. Výrazně vám také pomůže Priessnitzův zábal na krk, kdy se chladný vyždímaný obklad přiloží na krk, přikryje plastovou fólií (igelitem) a suchou látkou a nechá se minimálně 30 minut působit.
Nemoci
Úvod » Nemoci » Laryngitida
Laryngitida by neměla být zaměňována s nějakou jinou chorobou nosohltanu, protože způsobuje komplikace hlasivek. Obvykle se vyskytuje brzy na jaře nebo na podzim.
Děti jsou náchylné k této nemoci mnohem víc než dospělí a zánět hrtanu je pro ně vážný problém. Laryngitidu způsobuje zánět sliznice hrtanu vlivem virů nebo dráždivých látek.
Onemocnění trvá 7 až 10 dní (akutní laryngitida) a měsíce (chronická).
Laryngitida nejčastěji postihuje lidi, kteří mnoho namáhají hlasivky – zpěváci, učitelé, moderátoři. Onemocnění se šíří i mezi kuřáky. Osoby trpící chronickým onemocněním plic nebo srdečním onemocněním jsou taktéž více náchylné k této nemoci.
Chronická a akutní laryngitida
Chronická laryngitida se projevuje kašlem, pálením v krku a chrapotem. Symptomy onemocnění závisí na délce zánětlivého procesu a jeho formě. Hlavním je změna hlasu. Existují tři formy onemocnění: hypertrofní, atrofické a katarální.
Akutní laryngitida je často symptomem ARVI (infekce adenovirem, parainfluenza, chřipka) a vzácně se vyvíjí jako nezávislé onemocnění. Pokud je výskyt zánětu výraznější v hrtanu, můžete mluvit o izolované akutní laryngitidě. Mezi důvody jeho vývoje v první řadě patří respirační viry. Onemocnění se může objevit jak v kombinaci s ARVI, tak nezávisle.
Akutní laryngitida – důvody:
- Virové nemoci (příušnice, spalničky)
- Bakteriální infekce (záškrt)
- Přepětí hlasivek
- Virové infekce
Ve většině případů je akutní laryngitida dočasná.
Symptomy laryngitidy
Symptomy laryngitidy se mohou vyskytovat i dva týdny. Pokud při správné léčbě během této doby nezmizí, vždy byste se měli poradit s lékařem.
Počáteční symptomy laryngitidy jsou:
- Bolest při polykání
- Pocit zármutku, pálení v krku
- Horečka, suchý kašel, bolesti hlavy
- Hlas se stává tichým
- Teplota se zvyšuje, ale může být v normálních mezích.
První příznaky mohou přijít nečekaně a velmi rychle
Objeví se i bez předchozího varování, protože průběh laryngitidy je velmi rychlý, což je zvlášť nebezpečné u dítěte. V první řadě spatříte značné problémy s dýcháním. Dítě až lapá po vzduchu a chrčí. Hrdlo má silně zanícené a bolestivé. Při mluvení chraptí, přidává se silná rýma a štěkavý kašel. Vážná je situace, kdy dítěti náhle oteče hrdlo a nedokáže dobře dýchat.
Tehdy musíte zasáhnout ihned a ulevit mu v tomto směru. Především zařiďte, aby se nadýchalo chladnějšího vzduchu. Otevřete okno a vyvětrejte, lékaři dokonce doporučují otevřít chladničku nebo mrazničku a dýchat tento vzduch. Tento trik zabírá i pro astmatiky, kteří mají slabší záchvat.
Chladný vzduch totiž rychle uvolní dýchání, ale děti nesmějí dýchat ústy, ale nosem, aby se nezhoršil zánět.
Léčba laryngitidy pomocí léků
-
Používá se anestetikum, jako je ibuprofen, aspirin nebo paracetamol. Analgetický lék pomůže snížit teplotu a uklidnit bolest v krku.
-
Vyhněte se dekongesci. Antidiarrhely vedou k vysušení sliznice hltanu.
-
Užívejte jen antibiotikum předepsané lékařem. Nikdy neužívejte antibiotika bez konzultace s lékařem.
-
Zeptejte se svého lékaře na léčbu kortikosteroidy. Použití kortikosteroidů rychle snižuje příznaky laryngitidy, jsou zpravidla předepsány pouze v těžkých případech.
-
Použijte léky, které potlačují reflux (kyselá chuť v jícnu). Pokud je laryngitida způsobena refluxní chorobou, pak příslušné léky sníží tvorbu kyseliny v žaludku a tím zmírní váš stav.
Léčba laryngitidy pomocí domácích prostředků
-
Vyhněte se šeptání. Na rozdíl od obecné víry, šeptání zdvojnásobuje zátěž hrtanu. Mluvte tiše nebo napište, co chcete říct.
-
Pijte co nejvíce vody. Teplé nápoje zklidňují bolest v krku. Vyhněte se kofeinu a alkoholu, což může zvýšit suchost a podráždění. Žvýkačka a cukr pomáhají zvýšit produkci slin, což snižuje podráždění v krku.
-
Vypláchněte si krk. Symptomy se výrazně sníží. Pokud se chcete rychle zbavit nepříjemných příznaků, vypláchněte si hrdlo co nejčastěji. Tabletu aspirinu rozpusťte ve sklenici teplé vody a opláchněte hrdlo výsledným roztokem. Nepoužívejte oplachování krku aspirinem u dětí mladších 16 let.
-
Vyhněte se potenciálním dráždivým látkám, jako je kouř.
-
Použijte zvlhčovač vzduchu.
-
Vdechujte páru po dobu 15-20 minut.
-
Použijte bylinky:
- Eukalyptus uklidňuje podrážděný krk
- Peppermint má podobný efekt jako eukalyptus. Často se používá k léčbě onemocnění krku.
- Lékořice se také používá k léčbě nemocného hrdla. Ovšem aplikaci lékořice konzultujte s lékařem, zejména pokud užíváte léky, jako je aspirin nebo warfarin. Lékořici by navíc mělo být užíváno opatrně, pokud jste těhotná, máte vysoký krevní tlak nebo srdeční, jaterní či ledvinové onemocnění.
Řadit podle:
nejlevnější nejdražší nejlépe hodnocené
- běžná cena 299,00 Kč
- naše cena 149,00 Kč
- skladem
- běžná cena 299,00 Kč
- naše cena 149,00 Kč
- skladem
Trápí Vás bolest v krku? Znáte její příčinu?
Nejpravděpodobnější příčinou je vznik zánětu. Každý zánětlivý stav se projevuje otokem, zarudnutím, ztepláním a bolestí. Při diagnostice se lze zaměřit na popis charakteru a upřesnění místa bolesti, jelikož tyto informace pomohou ke stanovení dalšího léčebného postupu.
Virové infekce
K nákaze dochází obvykle tzv. kapénkovou infekcí. Dochází ke zvýšení tělesné teploty, zarudnutí a otoku horního patra, bez sekrece – při správné léčbě a dodržování režimových opatření trvá 5-7 dnů.
Léčba může zahrnovat podání lokálních antiseptik nebo antiflogistik (protizánětlivě působících látek), popř. místně znecitlivujících látek (lokální anestetika), které pomáhají při silnější bolesti (např. při potížích s polykáním).
Příkladem virových infekčních onemocnění je faryngitida, chřipka, mononukleóza.
Bakteriální infekce
Existuje několik bakterií, které mohou způsobovat zánět a tudíž bolest v krku. Většinou jde o druhy, které jsou tělu vlastní, ale při oslabení imunitních reakcí člověka dojde k jejich nerovnováze a přemnožení.
Následně dojde k prudkému vzestupu osídlení krčních nebo nosohltanových mandlí (tonsilitida), hrtanové příklopky (epiglotitida) a hrtanu (laryngitida) těmito bakteriemi.
Při bakteriální infekci dochází do 12 hodin v krvi k několikanásobnému zvýšení bílkoviny nazývané C- reaktivní protein a toho lze využít při diagnostice – tzv. CRP test (pozn.
neslouží specificky pro diagnostiku infekcí v oblasti krku, ale pro bakteriální záněty v celém organismu). Jelikož se léčba infekce bakteriálního a virového původu liší, je důležité rozlišit původce onemocnění právě pomocí CRP testu.
K léčbě těchto zánětů bývají často nasazena účinná antibiotika (lokální, celková), kterými se bakterie v těle ničí. Ke snížení bolesti a otoku krku (do doby nástupu účinku antibiotik, pokud byla nasazena) lze využít lokální antiseptika a antiflogistika samostatně nebo v kombinaci s lokálními anestetiky jako u virových infekcí.
Kvasinkové infekce
Jsou způsobeny kmenem rodu kandida – jedná se o jednobuněčné houby, které se běžně v lidském organismu vyskytují. Avšak při snížení imunity organismu (např. pacienti po transplantaci, během onkologické léčby, užívající kortikosteroidy; vlivem stresu) může dojít k jejich přemnožení na sliznici dutiny ústní a rozšířením infekce až do oblasti krku.
Poznáte ji vznikem aftů a bílého povlaku v dutině ústní (soor). Často jsou tato onemocnění provázena bolestí.
Pro jejich léčbu se používají léčiva ze skupiny antimykotik, zejména nystatin, natamycin a klotrimazol, při komplikacích lze systémově podávat flukonazol, lze využít i výše zmíněná lokální antiseptika, antiflogistika a samozřejmě anestetika při bolestivém polykání (především před jídlem).
Alergická reakce
Může vzniknout jako reakce horních cest dýchacích na alergeny z vnějšího prostředí – např. zvířecí chlupy, pyly, prach, roztoče, cigaretový kouř či silně znečištěné ovzduší.
Při těchto podnětech může dojít k podráždění v krku, pocitu bolesti a obvykle i ke kašli.
Pro snížení obtíží se doporučuje zamezit dalšímu působení alergenu a rychlému užití léku působícího proti alergii (antihistaminikum), které sníží vylučování histaminu a zklidní potíže související s podrážděním dýchacích cest.
Onemocnění hlasivek
Projevuje se nejčastěji chrapotem a namáhavou řečí způsobenou otokem hlasivek z různých příčin (při vysoké zátěži hlasivek – moderátoři; po prochladnutí nebo pití chlazených nápojů).
Na zmírnění otoku může dobře působit látka aescin, pozitivní účinek má kloktání slané vody (isotonický roztok, popř. minerální voda Vincentka) a vycumlání pastilek s obsahem panthenolu, který podporuje hojení.
Samozřejmostí je udržování hlasivek (krku) v teple a v klidu (omezit řeč).
Trauma (úrazy, mechanická poškození)
Úrazy v oblasti krku nejsou neobvyklou příčinou bolesti v krku, často zejména u dětí v souvislosti s pozřením cizorodého tělesa a jeho uvíznutím v oblasti hrtanu nebo dokonce jeho vdechnutím. Takovéto případy patří do rukou odborníka, proto neprodleně kontaktujte rychlou záchranou pomoc.
Nádorová onemocnění
K nádorovému onemocnění může dojít i v oblasti hlavy a krku, proto při jakýchkoliv nevysvětlitelných příčinách slabé či nespecifické bolesti mimo výše popsané stavy, které jsou často provázené poruchou a bolestivým polykáním, zápachem z úst a dalšími nespecifickými celkovými obtížemi, vyhledejte odborného lékaře v oblasti ORL (otorhinolaryngologie) či onkologie. Jedná se například o nádory hrtanu, hrtanové příklopky, měkkého patra, mandlí, jazyka, hlasivek, slinných žláz. Nádory dutiny ústní a dýchacích cest jsou dávány do souvislosti s inhalací cigaretového kouře.
Poradenství v lékárně – odvykání kouření
Záněty štítné žlázy (tyreoiditidy)
Rozdělují se na akutní, subakutní a chronické. Akutní a subakutní jsou způsobeny bakteriální nebo virovou infekcí z krve (nedochází k nákaze kapénkovou infekcí). Projevují se otokem štítné žlázy, zarudnutím a horkostí kůže v její oblasti, bolest může vystřelovat až do oblasti brady či uší.
Příčinou chronické tyreoiditidy jsou poruchy imunitního systému vlivem autoimunitních onemocnění nebo užívání léků snižujících imunitní reakce organismu (imunosupresiva). Léčba probíhá na základě přesného stanovení příčiny vzniku zánětu štítné žlázy.
Často se užívají hormony štítné žlázy, jelikož vlivem zánětu dochází k poruchám jejich tvorby.
Bolest v krku tedy souvisí se širokou škálou onemocnění, jestliže se při zvolené léčbě Váš zdravotní stav nelepší, obraťte se na Vašeho lékárníka nebo praktického lékaře. Není výjimkou, že se jednotlivá onemocnění oblasti krku prolínají a může tak docházet ke komplikacím. Vždy pamatujte na preventivní opatření:
- pití z čisté sklenice
- hygienické mytí rukou před jídlem
- pravidelné čištění zubů a ošetřování dutiny ústní
- vhodné oblečení
- desinfekce infekčního prostředí
- vyhýbat se znečištěnému ovzduší a zakouřeným prostorám, omezit kouření
- Proti bolesti v krku lze použít také analgetika, o jejichž užívání se poraďte ve Vaší lékárně.
- Mgr. Magdalena Kalinayová
- Ústavní lékárna IKEM
- Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
ČPZP – Proč nás bolí v krku?
Bolest v krku může být akutní, kdy se objeví náhle a trvá několik hodin až dní, nebo chronická, trvající několik týdnů či dokonce měsíců. Bolest v krku se může objevovat a zase mizet. Máme pocit, že potíže jsou za námi, bolest v krku se ale zase za nějakou dobu vrátí.
Proč bolesti v krku vnímáme tak citlivě? V oblasti hrdla se totiž nacházejí nesčetná nervová zakončení několika základních hlavových nervů. Jsou-li drážděna, třeba zánětem, vyvolávají bolest. Bolesti v krku jsou druhým nejčastějším důvodem návštěvy lékaře, řadí se dokonce nad potíže s vysokým tlakem a kardiovaskulární problémy.
Mezi nejčastější příčiny bolesti v krku patří samozřejmě viróza. Infekce horních cest dýchacích způsobené viry jsou nejčastější příčinou akutních bolestí v krku. Některé viry mohou v tkáni mandlí způsobit drobné trhlinky a vyvolat tak pálení a bolest v krku. Klasická chřipka bolest v krku nevyvolá, ale přidružený suchý kašel ji může způsobit.
Angína je obvykle provázena náhlou a extrémně silnou bolestí v krku, kterou zhoršují oteklé příslušné mízní uzliny.
Na mandlích se může objevit bílý povlak – jde o bílé krvinky, které se seskupí v místě infekce, aby bojovaly proti bakteriím. Mononukleóza je způsobena EB virem a trápí nejčastěji mladé lidi.
Je provázena škrábáním a bolestmi v krku, horečkou, vysokou únavou, dále nateklými krčními a podpažními mízními uzlinami. Potíže přetrvávají i několik měsíců.
Prach, pyly, roztoče či alergizující potraviny mohou způsobit podráždění až bolest v krku. Také suchý vzduch je pro krk nepříznivým faktorem. Vytopený prostor příliš vlhkosti neposkytuje, suchý vzduch může způsobit dráždivé škrábání až bolesti v krku.
Mluvíte hlasitěji než obvykle? Pak namáháte svaly v krku včetně hlasivek. Tyto svaly se přetěžují a výsledkem může být bolest v krku. Trpíte-li tzv. „tichým refluxem“, mohou se vám kyseliny a žaludeční šťávy dostávat přes jícen a hrdlo, kde dráždí měkké tkáně. V jícnu je sice povlak, který kyseliny neutralizuje, v hrdle však chybí.
Nádorové onemocnění krku se objevuje více u starší generace, ohroženi však mohou být i mladší lidé, především kuřáci a alkoholici. K příznakům onemocnění patří přetrvávající bolest v krku, chrapot, potíže s polykáním nebo suchost v ústech.
Nejúčinnějším pomocníkem proti bolesti v krku je Priessnitzův zábal: šátek namočte do vlažné vody, vyždímejte a přiložte na krk. Přikryjte igelitem a zabalte do suché šály. Zhruba po dvou hodinách proces opakujte.
Přirozeným zvlhčovadlem a dezinfekčním prostředkem jsou vlastní sliny: jejich produkci posílíte cucáním pastilek. Proti bolesti v krku pomůže paracetamol, ibuprofen a volně prodejná kloktadla.
Obvykle jde o léky s obsahem znecitlivujících a dezinfekčních složek.
Bolest v krku: Co vše může znamenat?
Škrábání, pálení i bolest v krku jsou nejčastějším příznakem virových infekcí, tedy chorob z nachlazení či chřipky. Pokud se přidají i potíže s polykáním, může se jednat o zánět krčních mandlí – angínu.
Přestože je tradice léčit „angínu“ antibiotiky, jen v 15 až 20 % je bakteriálního původu. Zcela zdrcující převahu mají virové infekce. Nesprávné nasazení antibiotik má za následek hrozivé rozšíření bakteriálních kmenů, které jsou odolné vůči většině antibiotik.
Příkladem je známý meticilin rezistentní stafylokok (MRSA).
Bolest, pálení a škrábání v krku je způsobeno tím, že do buněk sliznice proniknou viry, které se přenášejí vzduchem. Vstupní branou do těla je pro ně nosohltan.
V buňkách sliznice se viry pomnoží a způsobují rozpad hostitelské buňky, čímž se virové částice šíří nejen v místě, ale i na dálku krevním oběhem.
Proto jsou známky podráždění sliznic horních dýchacích cest předzvěstí celkového onemocnění.
Může jít o několik chorob, které spolu často souvisejí
ZÁNĚT NOSOHLTANU (Rhinopharyngitis acuta)
Laicky hovoříme o nachlazení. Zpravidla jde o následek virové infekce, která napadne sliznici nosohltanu, a kromě škrábání v krku se projeví kýcháním, vodnatou rýmou a suchým kašlem. Rýma postupně houstne a kašel „zvlhne“ – nemocný začne vykašlávat. Onemocnění může, ale nemusí být provázeno zvýšenou teplotou.
Teplotu do 38 °C nesnižujeme léky, při mírně zvýšené teplotě lépe funguje imunitní systém, který bojuje proti infekci. Dbáme na dodržování klidového režimu a dostatek tekutin, přičemž nemusí jít jen o horký čaj.
Stačí, když bude mít tekutina pokojovou teplotu. Zánět nosohltanu trvá zpravidla týden. Úplné uzdravení je pravidlem.
Pokud onemocnění trvá déle, stoupají teploty a horší se kašel, je nutné se obávat komplikací (zánět středního ucha, zánět průdušek, zápal plic).
V prevenci je dobré vyhýbat se místům, kde je shromážděno více lidí – dopravní prostředky, čekárna u lékaře atd.
Prostý zánět nosohltanu neléčíme antibiotiky, v případě podezření na bakteriální komplikaci je vhodné provést vyšetření tzv. C reaktivního proteinu (CRP), jehož koncentrace je při vážné bakteriální infekci významně zvýšená.
PRUDKÝ ZÁNĚT HRTANU (Laryngitis acuta)
Může mít lehký, ale i velmi vážný průběh. V počátcích ho však nelze předpovědět. V dětském věku může dojít ke značnému zúžení dýchacích cest, u dospělých je spíše raritní. Typická je bolest v krku s pocitem cizího tělesa nutícího k pokašlávání. Nejčastěji jde o virovou infekci, která během několika dní odezní.
Zvláštní průběh má laryngitida u dětí Nejčastěji se vyskytuje mezi šestým měsícem až třemi lety. Příznačný je náhlý začátek, kdy se doposud zdravé dítě v noci vzbudí s dušností, pískavým dýcháním a typickým štěkavým kašlem.
Někdy mohou projevům laryngitidy předcházet i mírné projevy nachlazení. Stav se může po chvíli (po 15 až 20 minutách) uklidnit, jindy se kašel a dušnost zhoršují – sliznice hrtanu stále více otékají a může skutečně dojít k velmi vážným dýchacím potížím.
Při těžkém průběhu otékají sliznice hrtanu natolik, až uzavřou dýchací cesty a hrozí udušení.
První laickou pomocí je zchladit a zvlhčit vzduch (otevřít okno), snažit se uklidnit dítě (křik a pláč stav zhoršuje) a okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Laryngitida je nevyzpytatelná.
Většinou se stav po určité době a lékařem naordinované léčbě stabilizuje, vzácněji je nutná intubace (zavedení sondy do hrtanu) a celková protišoková léčba.
Před zavedením očkování proti onemocněním, které vyvolává bakterie Hemofilus influenzae ze skupiny B, bývala častější tzv. akutní epiglotitida, tedy prudký zánět hrtanové záklopky (příklopky).
Epiglotis je ohebný chrupavčitý útvar, který při polykání uzavře vchod do hrtanu, aby nedošlo k vdechnutí potravy.
Hemofilus způsobuje velmi těžký a rychle postupující zánět záklopky hrtanu s otokem, který v krátké době může dospět k tomu, že se nemocný dusí.
Onemocnění bývalo od začátku provázeno (na rozdíl od virové laryngitidy) vysokou horečkou. Záchranou bylo zavedení sondy (trubičky) do hrtanu, protišoková a intenzivní antibiotická léčba.
Jsou lékaři, kteří angínu u větších dětí „léčí“ zmrzlinou. Je pravda, že chlad mírní zánět a ulevuje od bolesti. Nemocný lépe polyká tekutou a kašovitou stravu. Od bolesti v krku pomůže i Priessnitzův obklad (textilie namočená do vlažné vody a převázaná suchým obvazem, ručníkem).
Opakuje-li se, pak je vhodné přemýšlet o alergii nebo tzv. extraesofageálním refluxu (aerosol kyselých žaludečních šťáv se dostává až do hrtanu a někdy až do úst), který vyvolává chronické zánětlivé změny (chronická bolest v krku, chronický kašel nebo dokonce opakované záněty středního ucha). Chronický zánět je pak příčinou i strukturálních změn („uzlíky“ na hlasivkách, nezhoubné nádory).
PRAVÁ CHŘIPKA (Influenza)
Chřipka je těžké virové nemocnění, které přichází vždy v předem avizovaných epidemiích. Bývá tedy dost času zvážit, zda je vhodné dát dítě (i sebe) očkovat.
Je nutné však vědět, že očkování proti pravé chřipce nechrání proti chorobám z nachlazení, kterým chřipka jen říkáme. Kdo poznal pravou chřipku, už si ji nikdy nesplete.
Začíná horečkou, suchostí sliznic, bolestí v krku, dráždivým kašlem, bolestmi kloubů, hlavy – celého těla. Přidává se schvácenost, nechutenství, vyčerpanost.
Pravou chřipku nelze přechodit. Trvá asi dva týdny, rekonvalescence, kdy je pacient jako zmlácený, ještě alespoň měsíc. Komplikace jsou časté – zpravidla zápal plic. Jen v odůvodněných případech se podávají protivirové léky (u oslabených, kdy je zvýšené riziko komplikací).
Klid a dostatek tekutin jsou hlavními léčebnými postupy. Úlevu přinesou léky snižující horečku a mírnící bolest, uvolňující oteklé sliznice, které usnadňují dýchání, a přípravky proti dráždivému kašli.
Česko patří bohužel k zemím s nejnižší proočkovaností proti chřipce, přitom každou sezónu chřipka zahubí dva až tři tisíce Čechů.
Rýma k obrazu pravé chřipky nepatří.
Jde o zánět hltanu, při němž zduří krční mandle (tonsily). Ty jsou součástí imunitního systému horních dýchacích cest. Řekne-li se angína, zpravidla se myslí streptokoková, „spálová“, která se léčí antibiotiky. Velmi často však angínu vyvolávají viry, u nichž je podání antibiotik zbytečné. Oba „druhy“ angín mohou vypadat velmi podobně.
Existují však rychlé vyšetřovací metody (třeba tzv. rapid strep testy k průkazu streptokoka či CRP, jehož zvýšená hodnota svědčí o bakteriální infekci), které může provést praktický lékař ve své ordinaci. Díky nim lze většinou odlišit virovou angínu od bakteriální. Všechny popsané typy angín patří mezi infekční, tzn.
přenosná a „nakažlivá“ onemocnění.
BAKTERIÁLNÍ ANGÍNY
Nejčastější bakterií, která vyvolá angínu, je streptokok, ale mohou se uplatnit i jiné mikroorganismy. K prvním příznakům patří únava, malátnost, nechutenství. Někdy bývají zpočátku výrazné bolesti břicha se zvracením připomínající zánět slepého střeva. Příčinou bolestí břicha je zvětšení mízních uzlin v břiše.
Brzy se dostaví charakteristická stupňující se bolest v krku znemožňující polykání. Zduří krční uzliny. V té době také stoupá horečka obvykle výrazně přes 38 °C. Při správné léčbě teploty do tří dnů poklesnou a bolesti v krku ustoupí na snesitelnou mez.
Onemocnění trvá zhruba deset dnů a je žádoucí následná dvoutýdenní rekonvalescence s vyloučením zvýšené fyzické námahy.
Lékem první volby je stále penicilin. Při přecitlivělosti na tento lék volíme jiná antibiotika (raději ne ampicilínová, viz dále). K léčebnému režimu patří klid na lůžku, dostatek tekutin a snižování vysokých teplot (léky, zábaly). Pacienta nenutíme do jídla, nabízíme tekutiny, nemusejí být horké.
Uzdravení je pravidlem, komplikace nejsou v dnešní době příliš časté. Pozdní následky (revmatická horečka s postižením srdce a poškození ledvin) nejsou dnes četné. Vzácněji se může infekce rozšířit do prostoru za mandlí a vznikne tzv.
retrofaryngeální absces (hnisavá bulka ve vazivu pod krční mandlí) nebo flegmóna (zánět, který se šíří ve vazivu podél cév). Tyto choroby se projeví opětovným vzestupem teplot, zhoršením bolestivosti, nebo přetrváváním horečky a zpravidla jednostranným vyklenutím mandle.
Léčba těchto komplikací patří do rukou specialisty ORL: bývá nutná chirurgická drenáž a podávání účinných antibiotik při hospitalizaci.
U infekční mononukleózy je nutné pro mírnou poruchu funkce jater dodržovat šetřící dietu – nedráždivá a nesmažená jídla až do normalizace jaterních testů, což může trvat týdny až měsíce. Do té doby je nutné, aby se pacient vyhýbal také fyzické námaze.
Jako původce se může uplatnit mnoho typů virů (RS viry, viry Epsteina Barrové, adenoviry, coronaviry, viry influenzy a parainfluenzy, cytomegalovirus). „Letní“ angína (herpangína) je vyvolána viry Coxachie. Virové angíny mají delší inkubační dobu (až tři týdny od nákazy).
Projeví se horečkou, zduřením mízních uzlin, zduřením krčních mandlí a zarudnutím patrových oblouků. Při některých virových angínách se objevují na krčních mandlích puchýřky nebo červené skvrnky. Bolí téměř tolik, jako bakteriální angíny.
Angínu s bolestí v krku může způsobit i virus Epstein-Barrové (EBV), v tom případě hovoříme o infekční mononukleóze.
Typickým projevem je teplota (může trvat i 10 až 14 dnů) – někdy i kolem 40 °C, zduření lymfatických uzlin a angína s výraznými povlaky na krčních mandlích. Onemocnění provází únava, schvácenost, bolesti svalů, kloubů, hlavy. Pacienti mívají ucpaný nos, mohou se objevit i otoky víček. U části pacientů lékař najde zvětšenou slezinu.
K ověření diagnózy se provádějí speciální krevní testy. Ty také zpravidla odhalí zvýšení jaterních testů (více bilirubinu a tzv. transamináz). Charakteristické změny v krevním obraze (druhý a třetí týden od začátku onemocnění) diagnózu spolehlivě potvrdí.
Nekomplikovaná infekční mononukleóza, jako všechny nekomplikované angíny, nevyžaduje hospitalizaci.
Důležitý je klid na lůžku, dostatek tekutin a lehká strava bohatá na vitaminy. Trpí-li dítě nechutenstvím, do jídla ho nenutíme. Příjmu potravy brání i bolestivé polykání. Na virovou infekci může však nasednout i bakteriální infekce. To se projeví prodlouženou horečkou, stupňováním bolesti v krku, nelepšícím se zdravotním stavem.
Bakteriální infekce se projeví i vzestupem hodnoty CRP. Pak je na místě nasadit antibiotika. Protože často nelze v raných stadiích odlišit infekční mononukleózu, nemělo by se až do znalosti výsledků vyšetření nasazovat ampicilínové antibiotikum. To totiž u pacienta s infekční mononukleózou způsobuje svědivou, červenou vyrážku.
MUDr. Marta Šimůnková