Dvanácterníkový vřed – vše o zdraví

Žaludeční vřed je označení pro zánětlivé onemocnění, které postihuje sliznici trávicího ústrojí. Ta bývá poškozena působením kyseliny chlorovodíkové, která je běžnou součástí žaludečních šťáv. Ke vzniku vředů přispívají některé léky nebo špatné stravovací návyky. Onemocnění není radno podceňovat. Prasklý vřed může končit i smrtí.

Alespoň jednou v životě žaludeční vřed potrápí každého desátého Čecha, přičemž nejčastěji se vyskytuje na jaře a na podzim. Nejvíce ohroženi jsou pak ti, kteří mají onemocnění v rodině.

Jak už název napovídá, žaludeční vředy nejčastěji postihují sliznici žaludku či dvanáctníku, mohou se však objevit i v jícnu či tenkém střevě.

Zánětlivé onemocnění bývá často důsledkem působením kyseliny chlorovodíkové, která je součástí žaludečních šťáv a společně s enzymy slouží k trávení potravy.

Zdravá sliznice je proti působení kyseliny chráněna vrstvou hlenu, pokud však dojde jejímu narušení, žaludeční stěna se naleptá a vzniká již zmíněný vřed.

Na vzniku žaludečních vředů se podílí i bakterie zvaná Helicobacter pylori, která je schopná přežít v kyselém prostředí žaludku, vyvolat zánět a oslabit tak části sliznice. Ta se k tvorbě vředů následně stává náchylnější. Tato bakterie se vyskytuje až u poloviny české populace.

Žaludeční vřed může vznikat i vlivem některých léků, například Ibuprofenem či Ibalginem. Tyto přípravky oslabují odolnost žaludeční stěny a ta je pak náchylnější ke vzniku onemocnění. Podobným výsledkem může končit i nadměrný stres, kouření či pravidelná konzumace alkoholu. Vhodné prostředí pro tvorbu vředů zajišťují i špatné stravovací návyky.

Příznaky žaludečních vředů

Jak poznat žaludeční vřed? Podle bolesti. Ta totiž patří k nejčastějším a „nejspolehlivějším“ projevům onemocnění.

Nejčastěji se objevuje v nadbřišku a zpravidla se ozývá při jídle.

Pokud se však vřed nachází ve dvanáctníku, cítí pacient nepříjemnou bolest naopak nalačno a odeznívá s jídlem. Lidé, kteří mají takto postižený dvanáctník, proto zpravidla tloustnou.

Jaké další mohou mít žaludeční vředy příznaky?

  • Pálení v jícnu
  • Návaly kyselého a pálivého zpět do jícnu
  • Potřeba zvracet – někdy s příměsí krve
  • Přetrvávající bolest břicha
  • Průjem

Jak se projevují žaludeční vředy – tři stádia nemoci

  1. FÁZE: Zpočátku, kdy dochází k překyselení žaludku, pociťuje pacient nepříjemné pálení žáhy.

    Na rentgenovém snímku však ještě není nic patrné

  2. FÁZE: U pacienta se objevují pravidelné bolesti, které jsou závislé na lokaci vředu.

    Na snímku je vřed již patrný

  3. FÁZE: Ve stolici se začíná objevovat natrávená krev

Vyšetření a léčba

Pokud máte podezření na žaludeční vřed, příliš dlouho s návštěvou lékaře neotálejte. Vyhnete se tak velmi nepříjemným komplikacím. Jednou takovou může být třeba prasklý žaludeční vřed.

Pro lékaře jdou důležité hlavně informace týkající se natrávené krve ve stolici. Zpravidla pak následuje gastroskopie, což je vyšetření, při kterém se ústy do žaludku zavádí speciální optický přístroj, takzvaný endoskop, kterým lékaři zjistí případné nemoci jícnu, žaludku i části tenkého střeva.

Co se týče léčby, ničeho drastického se bát nemusíte, odborník vám pravděpodobně doporučí především změnu životního stylu, tedy méně stresu, žádné kouření a alkohol. A jak je to se stravovacími návyky? Vhodná je v boji s žaludečními vředy dieta, při které se vynechají dráždivé potraviny. Zakázaná jsou tak třeba kořeněná či ostrá jídla a ovocné džusy.

Během záchvatu bolesti se pak dají užívat léky, které snižují kyselost zažívacího prostředí. Obecně se léčba žaludečních vředů zaměřuje na posílení ochrany žaludeční či jícnové stěny. Pomocí medikamentů se rovněž odstraňuje bakteriální infekce. K operativním zákrokům se přistupuje pouze výjimečně.

Domácí léčba a babské rady

V případě žaludečních vředů může pomoci i přírodní léčba. Ta spočívá v konzumaci těch potravin, které pomáhají posílit přirozenou obranu sliznice. O jaké potraviny se jedná? Tvorbu potřebného hlenu podporují třeba lněná semínka vyluhovaná ve vlažné vodě. Nápomocný je i gel s aloe vera.

Dieta při žaludečních vředech

Pokud se u vás vyskytnou žaludeční vředy, určitě byste z jídelníčku měli vyřadit:

  • Kořeněné a aromatické potraviny
  • Kávu a silný čaj – zkrátka všechny kofeinové nápoje a potraviny (včetně čokolády), které zvyšují tvorbu žaludečních kyselin. Vynechat je nutné i bezkofeinovou kávu, jejíž složení dráždí sliznici
  • Alkohol! – doporučuje se vyloučit hlavně bílé víno, které okyseluje žaludek a dráždí sliznici. Přípustné je pivo a malé množství červeného vína
  • Cukry – slazená strava dokáže zvýšit kyselost žaludku za týden až o 20 %
  • Smažená jídla – hlavně pak na přepálených tucích, tedy hranolky, řízky, karbanátky či smažené sýry

Jako vhodné potraviny se naopak označují jáhly a brambory. A to hlavně kvůli obsahu vitamínu C a zásadité povaze. Pomáhají také mandle.

Dodržujete striktně lékařem stanovenou dietu?

Komplikace

Nejčastější komplikací je krvácení. Děje se tak v momentě, kdy vřed pronikne do cévy žaludeční stěny. Takovýto stav je pro pacienta vážný a rozhodně by ho neměl podceňovat. Může dojít ke zvracení krve či jejího natrávení. Nemocný pak následně pozoruje tmavou krev ve své stolici.

Potrápit pacienta umí i prasklý žaludeční vřed, který bývá důsledkem neléčené vředové choroby.

Projevuje prudkou bolestí břicha, která se nejprve projevuje v nadbřišku, ale kvůli následnému vytékání obsahu žaludku do dutiny břišní se přesunuje dolů k podbřišku.

Břišní stěna tuhne a je bolestivá na dotek. Rozvíjející se zánět pobřišnice pak vede k zastavení činnosti střev.

Pokud má pacient podezření na prasklý žaludeční vřed (či jiný vřed v trávicí soustavě), měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

V tomto případě je totiž nutný neodkladný chirurgický zákrok. Postupně se zhoršující stav může vést až k otravě krve a stavu šoku, tedy poruše dýchání i oběhové soustavy.

Tento stav nakonec vyúsťuje ve smrt.

Prevence

Jelikož jsou vředy často způsobeny špatnou životosprávou, je prevencí hlavně zdravý životní styl. Základem je pravidelná a vyvážená strava, dostatečný pitný režim a spánek.

Ideálně by se ml člověk vyhýbat nadbytečnému stresu a omezit pití alkoholu na minimum. Vhodná nejsou ani příliš pálivá a kořeněná jídla, sycené nápoje a vysoký příjem kofeinu.

Vyvarovat by se měli lidé také kouření.

Žaludeční a dvanácterníkový vřed

Žaludeční a dvanácterníkový vřed vzniknou tehdy, když v zažívacím ústrojí dojde k nerovnováze faktorů, které sliznici chrání a faktorů, které ji poškozují. Nejdůležitějšími agresivními složkami jsou dvě látky nezbytné pro trávení – žaludeční kyselina a trávicí enzym pepsin.

Při vředové chorobě zapřičiňují nejprve povrchové defekty sliznice, poté narušují i hlubší vrstvy žaludeční a střevní stěny. Může dojít ke krvácení a  protržení (perforaci) stěny. Za normálních okolností disponuje sliznice mechanismy, které jí před agresivním vlivem žaludeční kyseliny chrání.

  K tomu patří mimo jiné dobré prokrvování a tvorba látek, které kyselinu neutralizují.

Je-li tato rovnováha porušena (podílejí se na tom genetické předpoklady i zevní vlivy jako je alkohol, nikotin nebo léky), vyhrávají agresivní kyseliny – v žaludku kyselina solná, ve dvanácterníku žlučové kyseliny – boj s uklidňujícími substancemi a poškozují sliznici.

Obzvláště vysoké riziko vzniku vředu mají pacienti s revmatickými chorobami,  kteří musí dlouhodobě užívat protizánětlivé léky, takzvaná nesteroidní antirevmatika (NSA).

U pacientů ošetřovaných na jednotkách intenzivní péče (JIP) někdy dochází k takzvanému stresovému vředu.

Žaludeční kyselina ale není jedinou příčinou vzniku vředové choroby. Teprve před několika lety byla objevena bakterie, která dovede žít i v kyselém prostředí žaludeční sliznice a je vlastní příčinou zánětů a vředů v žaludku a duodenu: Helicobacter pylori. U více než 90% pacientů s vředy dvanácterníku a 70% pacientů s žaludečním vředem je žaludek infikován právě touto bakterií.

  • Projevy žaludečního vředu:
  • –         tlak a pocit nadýmání v žaludku, bolesti v oblasti žaludku – hlavně po jídle
  • –         ztráta chuti k jídlu,
  • –         přležitostná nevolnost
  • –         ztráta váhy
  • Projevy dvanácterníkového vředu:
  • –         pálivá, řezavá nebo píchavá bolest  při prázdném žaludku, případně dlouho po jídle nebo – a to zejména – v noci
  • –         vystřelování bolesti do zad
  • –         ztráta chuti
  • –         zvracení
  • –         ztráta váhy

Opakovaná menší krvácení v žaludečně-střevním traktu vedou k otupělosti a únavě. Těžká krvácení následkem protržení vředu  mají za následek vyvolání život ohrožující šokové situace: jak vřed proniká do hloubky stěny žaludku a dvanácterníku a ničí tkáň, dojde i k protržení stěny některé větší cévy a velké ztrátě krve.

Díky dnes  dostupným lékům se naštěstí nebezpečí protržení vředu podařilo snížit na minimum.

V případě poškození žaludeční sliznice Helicobacterem pylori se může objevit nepříjemný pocit v ústech doprovázený zápachem.

Bolesti a nevolnost v horní části břišní dutiny, doprovázené nevolností, zvracením, pálením žáhy, nadýmáním, plynatostí a ztrátou chuti mohou být i symptomy podráždění žaludku. Přesnější diagnóza vředové choroby není pouhým běžným vyšetřením možná, nýbrž vyžaduje endoskopické vyšetření.

Vředová choroba můž dlouho probíhat zcela bez potíží, ale kdykoli může dojít k zcela nečekanému náhlému krvácení a protržení stěny žaludku narušené vředem – což je ovšem stav, který velice rychle vyvolává šok a musí být bezpodmíněčně co nejrychleji operován.  U následujících symptomů byste proto měli okamžitě kontaktovat lékaře: nevolnost se zvracením krve, krvavá, tmavá stolice, píchavé bolesti s náhlým pocením a velmi rychlým pulsem.

Chronické vředy se někdy vyhojí samy od sebe, ale zanechávají po sobě jizvy, které mohou mít za následek zúžení žaludečního vývodu (stenóza). Důsledky známe: ztráta chuti, nadýmání a silné snížení váhy.

Nejdůležitější diagnostickou metodou při podezření na žaludeční vřed je žaludeční a dvanácterníková endoskopie (gastro-duodenoskopie). Pacientovi je ústy do žaludku vpravena hadička s miniaturním optickým zařízením, které umožní prohlédnout žaludeční sliznici, a nástrojem na odebrání vzorků sliznice (biopsie).

Odebrané vzorky jsou pak dále histologicky a mikrobiologicky vyšetřeny: tímto způsobem je možné prokázat jednak přítomnost vředu a/nebo nádoru a přítomnost bakterií Helicobacter pylori. Žádný strach: tato procedůra je většinou naprosto bezbolestná. V nejhorším případě může být pacientovi podán uklidňující prostředek.

Přítomnost helikobaktera ve sliznici žaludku může být prokázána i nepřímo, vyšetřením vydechovaného vzduchu a zjištěním charakteristických zplodin látkové výměny bakterií, případně v krvi průkazem protilátek.

Nevýhodou je, že není možné detailně prohlédnout žaludeční sliznici a zjistit rozsah jejího poškození. Pokud jde o protilátky, zůstávají v krvi i dlouho po tom, co byl helikobakter léčbou ve sliznici vyhuben.

Žaludeční a dvanácterníkové vředy mohou být léčeny léky, které potlačují tvorbu žaludečních kyselin. K použití se nabízí  antagonisté  H2-receptorů (například cimetidin, raniditin, famotidin a další – vesměs na předpis) a inhibitory protonové pumpy (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol a jiné, také na recept). Dlouhodobá léčba těmito léky zabraňuje dalšímu vzniku vředů.

Prostředky k neutralizaci žaludečních kyselin (antacida) rychle tlumí bolest a přispívají k vyhojení defektů  sliznice. Na trhu je přes 50 takových látek. Dobře je snášen například magaldrat, aluminiumhydroxid nebo hydrotalcit.

Další skupina léčiv chrání žaludeční sliznici před poškozením – sukralfat, komplexní sole bizmutu aj.

I helikobakterová infekce je léčitelná.  Takzvaná trojsložková léčba sestává z léku k potlačení tvorby žaludeční kyseliny a dvou antibiotik, a trvá 7 dní. Po odstranění bakterií se vyhojí i zánět žaludeční sliznice a vředy.

Při komplikacích:

Dochází-li ke krvácení vředů, může lékař s pomocí endoskopie poraněné cévy uzavřít aplikací látky, která vede k urychlenému srážení krve. Méně často dnes dochází k chirurgickému zásahu, při kterém je postižená část žaludku odejmuta.

–         Alkohol, káva, čaj, nikotin a citrusové plody podporují tvorbu žaludečních kyselin. Užívejte těchto „kyselinotvorných látek“ jen s mírou.

–         Pozor na léky proti bolesti. Jsou-li nezbytné, například při léčbě revmatických onemocnění, je vhodné současně užívat i léky chránící žaludeční sliznici.

–         Stres, strach a konflikty co nejvíce omezit. Klid chrání žaludek.

–         Několik malých porcí jídel za den je obzvláště u lidí s vředy dvanácterníku snášeno lépe než velké syté porce jednou nebo dvakrát denně.

Je infekce bakterií Helicobacter pylori nakažlivá?

K přenosu infekce mezi lidmi, nejčastěji  v rodinách, dochází již v dětském věku, pravděpodobně slinami a jimi potřísněnými předměty (nádobí apod.). Člověk se proti tomu nemůže nijak bránit. Zpravidla infekce po dlouhou dobu několika desetiletí nevyvolává žádné potíže. Dojde-li už ke vzniku gastritidy a jejím příznakům, může vás lékař vhodnými léky helikobaktera zbavit.

Mají lidé s dráždivým žaludkem nebo vředovou chorobou vyšší riziko vzniku rakoviny?

Při několikaletých těžkých zánětech žaludeční sliznice může dojít díky helikobakterové infekci k poškození sliznice, které usnadňuje přeměnu slizničních buněk na nádorové a vznik karcinomu. I proto je léčba, která helikobaktera ve sliznici zahubí, velmi důležitá.

Mohu sám něco udělat pro ochranu svého žaludku?

Víte-li již z vlastní zkušenosti, že máte citlivější žaludek, můžete se na ochraně samozřejmě sami aktivně podílet.

–         Omezte těžce stravitelné potraviny a nápoje (většinou každý nejlépe ví, co snáší dobře a co špatně). Obzvláště alkohol, nikotin, káva, čaj a citrusové plody podporují tvorbu žaludečních kyselin. Užívejte si jich proto jen střídmě.

–         Léky proti bolesti a zánětu byste měli užívat s rozvahou, po kozultaci s lékařem.  Když už jsou nezbytné,  může vám lékař předepsat i léky, které budou váš žaludek chránit.

–         Dopřejte si klid a omezte stres. K uvolnění v hektickém dni pomůže například autogenní trénink, kterému se každý může velice snadno naučit.

Musím v případě žaludečních potíží vyhledat lékaře?

Často se dají potíže horní části břicha dobře léčit doma podle velice jednoduché zásady: klid a pití čaje. Ovšem dostavují-li se potíže stále častěji a jsou-li spojeny se silnými bolestmi, měli byste se dát vyšetřit lékařem, a předepsané léky užívat přesně podle jeho rady.

  1. Při výskytu následujících varovných příznaků musíte lékaře vyhledat okamžitě:
  2. –         zvracení krve (může vypadat jako kávová sedlina)
  3. –         černě zbarvená stolice
  4. –         tvrdá břišní stěna (křečovitě napjaté břišní svaly)
  5. –         nechtěný pokles váhy

Život s „žaludečním“ vředem

Řekneme-li žaludeční vřed, každému se vybaví spíše vystouplý, vyvýšený útvar… Lékařka gastroenterologického oddělení Nemocnice Na Františku MUDr.

Magdalena Stefanová však tento všeobecně rozšířený mýtus vyvrací: „Vřed je defektem sliznice žaludku, která je za normálních okolností velice odolná, ale působením agresivních kyselin se za určitých podmínek poškodí, degraduje, ‚vyleptá‘. Vřed bývá různě hluboký, podle toho, kolik žaludeční stěny je narušeno.

Může též nastat situace, kdy vřed lidově řečeno ‚praskne‘, tedy sliznice se proděraví, dojde k zatečení agresivních šťáv a žaludečního obsahu mimo žaludek a to je již stav přímo ohrožující život!“  Jedním z faktorů, které mají vliv na příznivé klima pro vytvoření vředů, je Helicobacter pylori – bakterie schopná přežívat ve vysoce kyselém prostředí žaludku. Takové malé nic, často si jej nechtěně hýčkáme ve svých útrobách, aniž bychom o jeho návštěvě měli sebemenší tušení, ale někdy svou přítomností přispěje k nemalým zdravotním problémům. Je schopný zapříčinit zánět sliznice, učinit ji tak citlivější k působení žaludeční kyseliny a tím vytváří vhodné podmínky pro vznik vředů. Helicobacter pylori se přenáší fekálně-orální cestou, tedy též líbáním. To pro nás není moc pozitivní zpráva, nicméně ta dobrá je, že samotná jeho přítomnost na vytvoření vředů nestačí; je třeba, aby se spojilo více rizikových faktorů. Fakt, že máme v organismu protilátky vůči Helicobacter pylori (zjišťují se krevním, dechovým či testem ze stolice), tedy ještě neznamená, že vředovou chorobou onemocníme! Otázkou také je, zda ho léčit, i když žádné potíže nepůsobí. „Pokud nemáme žádné obtíže, zpravidla se Helicobacter pylori neléčí. Terapii nasazujeme pouze u pacientů, kterým jsme diagnostikovali žaludeční či duodenální vředy, případně mají vředovou chorobu v anamnéze a je velký předpoklad, že sklon k vředům zdědili (byť se ještě neprojevil), nebo u pacientů s karcinomem žaludku. V těchto případech by měla být podávána antibiotika, která si s bakterií poradí,“ vysvětluje gastroenteroložka. 

Mezi další faktory, které napomáhají tvorbě vředů, tedy narušují sliznici žaludeční stěny, patří i některé léky. Pozor je třeba dát na hojné a dlouhodobé užívání kyseliny acetylsalicylové a nesteroidních antirevmatik (léky na bolest kloubů).

Dříve se k rizikovým řadily též kortikoidy, ale většina odborníků se kloní k názoru, že samy o sobě vředovou chorobu nevyvolávají, pouze v kombinaci s již zmíněnými léky nelze vyloučit jisté riziko.

 Z důvodu užívání daných preparátů se vředy bohužel objevují též u dětí! Onemocnění může probíhat buď mírnou formou, kdy pacient pociťuje občasné potíže, nebo se nepříjemné a bolestivé příznaky projeví výrazněji.

Těhotné trápí nadýmání: Potraviny to mohou změnit

Komplikace vážné a vážnější 

Ať už však jde o vředy žaludeční nebo dvanácterníkové, není radno řešení tohoto zdravotního problému odkládat. Máte-li bolesti v krajině břišní (jakéhokoli druhu), je namístě navštívit lékaře, který provede vyšetření a vyloučí tak nejen případnou vředovou chorobu, ale i další možné nekalé dění v našich útrobách, včetně rakovinového bujení.

 Mohou též nastat komplikace, například krvácení vředu, což člověk zpravidla pozná tak, že má nejen prudké bolesti břicha, ale také zvrací čerstvou či natrávenou krev, která vypadá jako kávová sedlina.

Poznávacím znamením je též černá průjmová stolice s mazlavou konzistencí a typickým zápachem… Hraje se o život, při narušení velkých cév může dojít až k život ohrožujícímu krvácení, v případě proděravění žaludeční stěny pak může nastat zánět pobřišnice a celková sepse.

  „Bolesti nalačno či po jídle však mohou mít řadu rozličných příčin, je tedy nejprve zapotřebí odhalit, že jde skutečně o vředovou chorobu. Zpravidla nejdříve přichází ke slovu ultrazvuk (sonografie) břišní oblasti a vyšetření krve, kde se zkontroluje krevní obraz, který ukáže, zda vřed nekrvácí skrytě, aniž by si toho pacient všiml.

Poté následuje endoskopie,“ popisuje MUDr. Stefanová.

  Endoskopické vyšetření nicméně nepatří mezi ta, která bychom jako pacienti vyhledávali… Co nás čeká? Endoskop je tenká, ohebná trubička (nyní jsou k dispozici také ultratenké nazální endoskopy, jež se nedotýkají kořene jazyka), která se zavádí přes ústa do žaludku a na začátek dvanácterníku, na jejímž konci je malá kamerka – snímaný obraz z jícnu, žaludku a dvanácterníku lékař sleduje před sebou na monitoru. Jsou obavy z tohoto vyšetření na místě? „Rozhodně ne. Chtěla bych podotknout, že jde o vyšetření nebolestivé. Pacient sice může po malý okamžik během ‚polknutí‘ endoskopu pociťovat jistý dyskomfort, nicméně dnešní analgosedace (znecitlivění) a moderní, tenké nástroje činí z tohoto vyšetření záležitost poměrně snadnou jak pro samotného lékaře, tak pro pacienta. Vyšetření lze nově provést též přes nosní dutinu, pomocí takzvané nazální gastroskopie, což může být pro pacienta ještě pohodlnější, včetně možnosti komunikace s lékařem během výkonu, ale na druhou stranu touto metodou nelze odebrat větší bioptické vzorky. Celkové vyšetření trvá něco kolem deseti minut,“ upřesňuje lékařka. „U žaludečních vředů je důležité vyloučit, zda se nejedná o vřed maligní, tedy zhoubný. Proto je zapotřebí provést biopsii a celou situaci správně zhodnotit. Endoskopické vyšetření se využívá také v případě komplikací, například u krvácení vředu – umožňuje totiž okamžité ošetření poškozené sliznice,“ dodává odbornice. 

!!! Pokud patříte mezi alergiky, je třeba upozornit lékaře (existuje určité riziko alergické reakce na premedikaci)! Výkon lze samozřejmě provést též bez „umrtvení“, nicméně u lidí citlivě reagujících, s dávivým reflexem, se nedoporučuje. Moderní léčba rychle zabírá.

Miminko a napnuté bříško: Jak mu ulevit od ‚prdíků‘?

„Pokud jde o vředy peptické, vytvořené nerovnováhou mezi obrannými a agresivními složkami, léčba je poměrně snadná a rychlá.

Kromě nezbytných režimových opatření pacienti užívají takzvaný inhibitor protonové pumpy – lék, který blokuje sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku; tím pomáhá zvýšit žaludeční pH, takže kyselina již nepůsobí na sliznici agresivně a vřed se zhojí.

Pacienti zpravidla pociťují výraznou úlevu již po prvních dávkách, v léčbě je však zapotřebí pokračovat minimálně 3 až 6 týdnů,“ upozorňuje MUDr. Stefanová.

 Lidé si v začátcích svých zdravotních potíží také často pomáhají volně dostupnými prostředky, například antacidy, jež však uleví pouze na krátkou chvíli a situaci jako takovou neřeší.

Spíše než časté užívání antacid je třeba upravit jídelníček, vynechat kávu, silný čaj, alkohol, smažená a kořeněná jídla! Přestaňte jíst rychle a hltat, na jídlo si vyčleňte dostatek času. To je minimum, co pro sebe můžete udělat. Budeme-li hovořit o prevenci, je dobré sázet na vyváženou stravu, dostatek odpočinku a spánku, nekuřáctví a celkově zdravý životní styl bez nadměrného stresu a konfliktních situací. Opět je jen na nás, jakým způsobem ke svému životu a problémům přistupujeme. Od věci není naučit se správně relaxovat, chodit co nejvíce pěšky a přírodu neznat pouze z filmů a víkendových návštěv… 

  • Příznivé faktory pro vznik vředů  * genetické predispozice * stres * přítomnost Helicobacter pylori  * nevhodná strava * nikotin
  • * určité léky

Jak se projevují

Žaludeční vředy: Bolest břicha, respektive nadbřišku těsně po jídle, pocit plnosti, objevuje se říhání, únava, nechutenství a hubnutí také v důsledku toho, že se pacient bojí najíst, aby se bolest znovu neobjevila…

Dvanácterníkový vřed: Bolest nalačno – často je důvodem nočního buzení (nutnost alespoň trochu se najíst). Po jídle bolest zpravidla na několik hodin mizí. Pacienti z tohoto důvodu často jí, přidružují se též projevy překyselení organismu – pálení záhy, nebo dokonce

2 Otázky pro: MUDr. Davida Erharta, primáře chirurgického oddělení Nemocnice na Františku

Kdo z hlediska odbornosti řeší krvácivé stavy vředové choroby?  Pokud gastroduodenální vřed krvácí, je dnes ve více než 90 procentech případů ošetřen gastroenterology – endoskopisty, pouze endoskopicky neřešitelná krvácení řeší chirurg, většinou žaludeční resekcí.

Původně chirurgicky poměrně dosti vytížená vředová choroba gastroduodena přešla plně do kompetence internistů – gastroenterologů a my chirurgové řešíme pouze komplikace tohoto onemocnění.

V těchto případech se jedná o velmi vážný stav, léčba je samozřejmě závislá i na přidružených onemocněních daného pacienta. 

Pokud se proděraví žaludeční sliznice, což je život ohrožující stav, jak se postupuje? 

U perforační příhody jde o akutní chirurgickou záležitost, takzvanou zánětlivou náhlou příhodu břišní, jejíž řešení je neodkladné! Operační výkon může být veden otevřenou cestou (klasickým břišním řezem) nebo miniinvazivně (laparoskopicky). Chirurg vždy ošetřuje vzniklý otvor, buď seříznutím jeho okrajů a sešitím defektu, druhou možností (ve výjimečných případech) je resekční výkon na žaludku, tedy odstranění jeho postižené části. Je nutné zdůraznit, že jde též o velmi vážný stav a je nezbytný rychlý lékařský zákrok!

Odborná spolupráce: MUDr. David Erhart, MUDr. Magdalena Stefanová Nemocnice Na Františku www.nnfp.cz

Jak vyléčit opary: Babské rady a další tipy

Autor: Helena Míková

Dvanácterník – poruchy, vřed, funkce, dieta

Žlučovod a vývod slinivky mají společné ústí do dvanáctníku. Tato oblast je komplikovaným způsobem ovládána i prokrvována a dvanáctník představuje křižovatku a klíč pro celé zažívání.

Pro zažívací pochody je zajímavý vliv zánětlivého dvanáctníku na jeho okolí. Je-li ve dvanáctníku zánět, jeho stěna v příslušném úseku zduří otokem. Peristaltické vlnění zažívací trubice, kterým se míchá a posouvá potrava, je v tomto místě oslabeno, a proto dochází ke zhoršení míchání a zpomalení postupu natráveniny tímto úsekem.

Vřed dvanáctníku namáhá celý organizmus najednou:

Játra – zvýšená detoxikace a výdej rezervních látek.Lymfatický systém – v době nemoci produkuje veliké množství protilátek, čistí tkáně od infektů a jejich produktů.Žlázy s vnitřní sekrecí – zvýšená činnost v době aktivní obrany organizmu je příčinou pozdější hormonální vyčerpanosti a ztráty hormonálních rezerv.

Nervový systém – zvýšené množství řídících impulzů vegetativního nervového systému ho unavuje za vzniku nervozity a posléze apatie (z vyčerpání a intoxikace).

Pokožka, vazivové tkáně, svaly a ostatní struktury, zdánlivě nevyužité, hromadí metabolické i jiné zplodiny jako prozatímní smetiště, protože ty se v době nemoci tvoří rychleji, než je organizmus dokáže vyloučit.

Jakákoliv porucha funkce dvanáctníku vede tedy ke zpomalení odběru natráveniny ze žaludku a je-li žaludek více naplněn, dochází vlivem reflektorického dráždění žaludeční stěny k dalšímu vylučování trávicích šťáv a potrava se více zakyseluje a roztravuje za vzniku plynů, které říhnutím vybublávají a unášejí malou část trávicích šťáv do jícnu, a máte kyselo v krku, pálí vás žáha. To se projeví nejdříve zánětem žaludeční stěny a za vhodných podmínek posléze i vředem (například přítomnost „líbací“ bakterie Helicobacter pylori, poruchy prokrvení a inervace od páteře aj.). Týž proces samozřejmě platí i pro původně nezánětlivou poruchu ve dvanáctníku.

Zde vidíte, jak zhoršená průchodnost dvanáctníku působí potíže daleko od něj a někdy dokonce větší, než je vyvolávající příčina. To, že se špatně míchá ve dvanáctníku kyselá natrávenina ze žaludku se žlučí a neutralizující šťávou přitékající ze slinivky, vede k dalším potížím.

Ono také žluče a pankreatické šťávy ze slinivky může, kvůli zduření jejich vývodů (Oddiho svěrač), případně přenesením zánětu na žlučovody nebo slinivku, přitékat méně.

Kyselá, špatně neutralizovaná natrávenina mnohdy poškozuje střevní sliznici a kvasí za nadměrné tvorby plynu, který cestou ke konečníku způsobuje až křečovité bolesti břicha nebo řídkou stolici. Špatně protrávená potrava, zkvašená nebo s hnilobným procesem, se dostává do tenkého střeva.

Odtud přecházejí všechny živiny i všechny ostatní (nechtěné, nežádoucí až škodlivé) vodou rozpustné látky do krve a tato krev do jater. Dostává se tam takzvaným portálním oběhem, který je zajímavý tím, že není napojen na srdce.

Všech škodlivin a látek organizmem nevyužitelných vás musejí zbavit játra. Tady vidíte, že porucha ve dvanáctníku vede i k zahlcení jater škodlivými látkami a játra s pomocí svých enzymů bojují o čistotu odtékající krve.

V některých případech to ale nestačí, játra detoxikaci nezvládnou (stres, nedostatek hormonů, enzymů a hlavně kyslíku). Organizmus se škodlivými a balastními látkami tak přesytí, že už mu jenom kůže může pomoci se jich trochu zbavit. To je potom příčinou vyrážek, ekzémů a lupénky.

Proto máte velmi dobré výsledky při léčení kožních problémů, myslíte-li i na játra a zažívání.

V likvidaci škodlivých látek s malou molekulou se snaží játrům pomoci i ledviny a v případě níževroucích látek i plíce, ale samy tím trpí.

Pro řízení jedovatými látkami zahlceného organizmu je nezbytné mnohem větší množství hormonů, zvláště nadledvinkových, což se projevuje rychlou vyčerpatelností až malátností, nervováním až protivností.

Opět jsme tedy daleko od dvanáctníku. Ale ke dvanáctníkovým poruchám přispívá i stav nervové soustavy a páteře. Vede to obvykle ke zpětné vazbě a vzniká stres.

Při stresu se tlačí všechna volná krev hlavně do kosterní svaloviny podle vrozeného programu pro boj nebo útěk. (Připravené srdce sice běží na plný plyn, ale nemá záběr.

Tedy tep je vysoký, ale objem krve malý, není co čerpat, dokud svalová pumpa nezačne při fyzické námaze vracet krev do pravé komory, plic atd.

) V zažívacím systému se zastavuje vstřebávání živin, plynů, vody, tedy všeho, ale již vyloučené trávicí šťávy pokračují dál ve své rozkladné a destrukční činnosti.Bohužel právě dvanáctník je vystaven jejich agresivitě ještě neoslabené hlavním trávením a dochází až k natrávení jeho sliznice a tím i k zánětu. To už tu bylo, že?

Aby dvanáctník vydržel normální provoz, tvoří se velice rychle nová sliznice za tu natrávenou. U nekuřáka je potřeba její obnovy každé tři dny. U kuřáka a člověka, který konzumuje příliš chemicky aktivní jídla, nastává nezbytnost obnovy již za jeden den.

To proto, že kořeněná, překyselená, horká strava i kouření překrvuje sliznici dvanáctníku a ona je tím poněkud zduřelá, méně pružná a méně odolná, špatně tvoří ochranný hlen. Také strava studená, těžká a tučná leží v žaludku mnohem déle, reflektoricky dráždí stěny k nadměrné sekreci trávicích šťáv.

Pylorus (sval v ústí žaludku) výrazně zpomalí přestup natráveniny do dvanáctníku. Studené nadto ještě zhoršuje kapilární prokrvení okolních orgánů, zvláště slinivky!U kuřáka dochází ve dvanáctníku ke kombinaci působení chemického procesu s procesem nervovým.

Kuřák si neuvědomuje, že nikotin je nervový jed tlumící sice vegetativní nervový systém (a tím i peristaltiku), ale ne enzymy vyloučené s trávicími šťávami do dvanáctníku, které pak dál zhoršují stav jeho o přežití bojující sliznice.

Toto utlumení a obvyklý chronický zánět snižuje účinnost trávicího systému asi o polovinu (proto se po regeneraci sliznice při odnaučení kouření tloustne). Nadměrně poškozovaná sliznice dvanáctníku se obnovuje potom stejnou rychlostí, jakou bují nejagresivnější druhy rakovin. To by mělo být kuřákům inspirací. Velký počet buněčných pokolení vede přirozeně k rychlejší degeneraci.

Trávicí trubice je před agresivními trávicími šťávami chráněna hlenem. Hleny, které polykáte z nosu a průdušek, obvykle nestačí a proto si sliznice na svoji ochranu produkuje hlen vlastní. Porucha hlenotvorby se rychle projeví zánětem.

Poruchy dvanáctníku se také projevují na celkovém stavu střev, která jsou kvůli nervům, páteři, nedostatku tekutin a vlákniny atonická, uvolněná, s minimální peristaltikou, s tuhou stolicí, která poškozuje tlusté střevo hlavně v jeho koncové části, nebo při dostatku tekutin s řídkou stolicí způsobenou stimulací sekrece vody, v horším případě i hlenu, do úseku střeva postiženého zánětlivým procesem. Vzniká zácpa a průjem. Obojí se může střídat podle změn množství tekutiny, zánětlivých úseků a stavu nervového systému.

Řešení problémů

Tak jsem trochu naznačil jádro problémů vyplývajících z dvanáctníku a nyní jak to řešit? Náhradu ochranného hlenu vám poskytne škrob ze syrové brambory následujícím postupem: Po spánku, kdy je tělo žíznivo, nebo tehdy, kdy je žaludek, dvanáctník i část střeva prázdná (směnaři), vypijete několik lžic škrobu z čerstvé brambory.

Škrob připravíte tak, že syrovou bramboru nastrouháte, vyždímáte (nejlepší je malá řezací odstředivka na ovoce) a po chvilce slijete vodnatou bramborovou šťávu a sedlý škrob vypijete. Někdo to vypije bez čekání všechno, jiný se spokojí i s nastrouhanou dření ze syrové brambory.

Takto postupuje nestravitelný škrob brambory rychle do střeva a sliznice z něj vstřebává vodu, až ho zahustí a on se stane v podstatě povlakem. Právě tam, kde je ochranného hlenu nejméně, vstřebává sliznice nejvíce a zde se tedy vytvoří nejsilnější vrstva škrobového povlaku. Ten potom jako hlen ochraňuje tuto sliznici před ranními agresivními trávicími šťávami.

Zvláště při jejich výronu před prvním jídlem, kdy jsou nejagresivnější a je jich, vzhledem k množství potravy, nejvíce. Všimněte si, jak je to dobře zařízeno, aby se první potrava strávila co nejrychleji, aby byl pohotově dostatek energie pro denní práci.

Škrob je relativně rychle setřen natráveninou, ale další, natráveninou již rozředěné, trávicí šťávy nejsou tak agresivní, a tak škrob svůj ochranný úkol splnil. Ze sušeného škrobu to nejde a do zásoby také ne, což vyplývá z prostorové struktury škrobu v cytoplazmě buněk brambory.

Přestože syrové brambory obsahují solanin, tak jeho množství, není-li brambora zelená, neškodí ani při několikaměsíčním užívání. Takže ráno před snídaní několik lžic bramborového džusu a na noc čaj z heřmánku jako hojivou náplast na celodenní dřinou poničenou sliznici.

  • Stravovat se nedráždivě, dietně a lehce stravitelně, přiměřeně teple – více zde.
  • I čerstvé ovoce a zelenina se svými volnými kyselinami na lačno dráždí. Buďto si je brát čerstvé po jídlech nebo raději kompoty a zeleninu dušenou či jinak tepelně upravenou, což kvůli vláknině zvláště doporučuji.
  • Více o zásadách stravování se dočtete zde

Zdroj: http://www.dedekkorenar.cz/clanky/o-zdravotnich-souvislostech/vztahy-mezi-organy-a-bylinami.html

Chronické žaludeční vředy a vředy na dvanácterníku – příznaky a doporučená léčba

Editor: MUDr. Peter Bednarčík, CSc.

| 27 listopadu 2019

Bolí vás břicho, trpíte nechutenstvím, říháním, plynatostí a ubýváte na váze? Může jít o žaludeční vředy, kdy se bolesti dostavují do dvou hodin po jídle.

Pokud jde o bolest spíše před jídlem (zejména v noci) a jídlem se zpravidla utišuje, může jít o vředy dvanácterníkové. Při podezření na tato onemocnění doporučujeme vyhledat lékaře.

U chronické vředové choroby žaludku a dvanácterníku (chronické gastrické vředy) jde o postižení jejich sliznice. Vřed postupně proniká přes sliznici do hlubších vrstev.

Onemocnění je charakterizované výskytem jednoho nebo více vředů ve stěně žaludku nebo dvanáctníků (lidově dvanácterníku, latinsky duodena) a opakujícími se relapsy v průběhu mnoha let.

Může dojít ke komplikacím a to ke krvácení, když vřed poškodí cévy žaludeční stěny. Další komplikací je prasknutí vředu, kdy pronikne celou stěnou a obsah zažívací trubice vytéká do dutiny břišní. Jedná se o akutní stav, který je nutno řešit v nemocnici často operací.

Dvanáctníkové vředy jsou 4x častější než žaludeční, také častěji krvácejí.

Příčinou dvanáctníkových vředů může být:

  •  infekce Helicobacter pylori,
  •  nadměrná spotřeba nesteroidních protizánětlivých látek,
  •  nerovnováha mezi protektivními (ochrannými) a agresivními faktory působícími na sliznici.

K agresivním faktorům můžeme řadit například dlouhodobý stres či špatnou životosprávu.

U žaludečního vředu se uplatňuje především infekce Helicobacter pylori, u dvanácterníkového zvýšená sekrece kyseliny chlorovodíkové (HCl).

Léčba žaludečních vředů a vředů na dvanácterníku – zbavte se potíží

Léčba je komplexní. Nejprve spočívá v eliminace infekce pomocí antibiotik.

Dále se užívá farmakoterapie k minimalizaci agresivních faktorů a podpoře faktorů protektivních.

Vhodná je úprava životosprávy a dieta. Důležité je vyhýbat se stresu, cigaretám a alkoholu. Nežádoucí jsou kořeněná jídla.

3D pulzní terapie Biomag svým účinkem významně posiluje faktory protektivní (vasodilataci, protizánětlivé působení, zlepšení výživy sliznice a urychlení jejího hojení) a eliminuje tak rizikovou ischémii stěny.

Neaplikujeme ji při krvácení z vředu!

Vysvětlení vybraných pojmů:

  • Helicobacter pylori (latinsky mikroaerofilní bakterie) – bakterie, která napadá sliznici žaludku.
  • Perforace – protržení dutého orgánu (například žaludku).
  • Relaps – opětovný návrat příznaků nemoci.

Základním principem působení 3D pulzní terapie Biomag je generování elektromagnetických pulzů. Tyto pulzy přes oděv i přes celou hloubku tkáně pronikají až do místa cílené aplikace. Pulzy mají speciálně vyvinuté biotropní parametry (například frekvenci, tvar, intenzitu) tak, aby co nejlépe ovlivňovali různé zdravotní potíže.

Pro tuto léčbu na principu elektromagnetických pulzů se obecně používá pojem pulzní magnetoterapie (v angličtině se obvykle používá zkratka PEMF).

Patentovaná 3D technologie Biomag navíc zajišťuje přesnější a nerušený tvar pulzů, zvyšuje výkon a pulzy díky ní mohou působit z různých stran. Jedná se tak o zcela novou a unikátní medicínskou technologii na trhu.

Jaké jsou výhody terapie v případě žaludečních vředů a vředů na dvanácterníků?

  • Zlepšuje výživu sliznice a urychluje hojení.
  • Působí protizánětlivě.
  • Prospívá svým vasodilatačním efektem.
  • Díky jednoduchému ovládání lze aplikovat i v domácí péči.
  • Jedná se o řešení bez léků.
  • Jde o neinvazivní metodu.

3D terapie Biomag a její účinky – vysvětluje MUDr. Peter Bednarčík, CSc

Účinky pulzní terapie – vědecké studie

Klinicky nejvýznamnější účinky 3D pulzní terapie Biomag u pacientů s vředovou chorobou žaludku a dvanácterníku spočívají ve vasodilatačním a hojivém efektu.

Pozitivní efekty aplikací pulzního magnetického pole (PEMF) dokládají klinické studie od významných autorit a renomovaných institucí.  Nejnovější seznam těchto klinických studií naleznete na této stránce. Kontaktujte nás a rádi vám pomůžeme snadno se orientovat v těchto odborných datech.

Na našem oddělení je aplikace magnetického pulzního pole velmi dobře využívána. Oceňujeme možnost aplikace nejen dle čísel programu, ale i možnost vytváření vlastních programů. Přístroj je malý, dobře se ovládá, ovládání je jednoduché, při velmi dobrém výkonu.

Fakultní nemocnice Na Bulovce Praha – Oddělení léčebné rehabilitace

Léčení pulzním magnetickým polem v našich lázních používáme více než 10 let. Přístroje Biomag používáme jak v rámci rehabilitační, tak lázeňské léčby. Kombinace magnetoterapie s jinými rehabilitačními metodami je velice výhodná, neboť dochází ke sčítání účinků magnetoterapie s jinými metodami (účinku proti bolesti, proti otoku, regeneračního účinku a myorelaxačního).

Anenské slatinné lázně – Lázně Bělohrad

S přístrojem jsme spokojeni, dobrá je i manipulace s aplikátory a léčebné výsledky. Odezva od pacientů je kladná. Frekvence využití je zhruba 50 aplikací týdně.

Masarykova městská nemocnice, Jilemnice

Biomag doporučuji vřele všem pacientům, kteří trpí chronickými bolestmi a nemají čas chodit na různé rehabilitace na rehabilitační kliniky, kde používají obdobné přístroje.

Martin Král, Praha 10

S přístrojem Biomag jsme spokojeni o čemž svědčí to, že je používán denně. Přístroj vřele doporučuji každému, protože čím dříve jej při začínajících zdravotních problémech bude používat, tím bude snazší tyto problémy zmírnit nebo odstranit.

František Zeman, Semily

*Informační dodatek: Výsledky terapie mohou být individuální a nemusí tak vždy odpovídat zde zveřejněným zkušenostem.

Lékaři a naši další klienti využívají pulzní terapii Biomag také na tyto onemocněnía potíže:

  • Diabetes
  • Bolesti páteře
  • Bércové vředy
  • Vysoký tlak
  • Karpální tunel
  • Artrózy kloubů
  • Další potíže

Rezervujte si vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag – Nyní za akční cenu

Společnost Biomag Medical s.r.o. poskytuje prostřednictvím certifikovaných partnerů možnost vyzkoušení 3D pulzní terapie Biomag po celé České Republice.

Cílem je, aby se každý mohl s přístroji a terapií seznámit a osobně ji otestovat. Cena této služby se pohybuje obvykle okolo 1 800,- Kč, podle vzdálenosti od nejbližšího partnera Biomag.

Využijte tuto možnost a vyzkoušejte patentovanou 3D pulzní terapii u vás nebo u nejbližšího partnera Biomag. Nyní zcela bezplatně!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector