Episkleritida – vše o zdraví

Episkleritida - Vše o zdraví Odborný garant MVDr. Melánie Mošťková Stáhnout článek jako PDF

Episkleritis je popisována jako primární zánětlivé onemocnění sklery a episklerální tkáně, které je zpravidla imunitně zprostředkované. Zánětlivý infiltrát bývá přítomný okolo celého korneosklerálního limbu, může postihovat jedno nebo obě oči a proces bývá často chronický. Onemocnění se na očích projevuje blefarospasmem doprovázeným výtokem, konjuktivální hyperemií, korneálním edémem a neovaskularizací rohovky. Přilehlé struktury oka mohou být také postiženy a zánětlivě změněny, zřídkakdy dochází ke vzniku nekrotických lézí sklery, uveitidě, ablaci sítnice a nebo glaukomu. Častěji postižená plemena jsou korkšpaněl, kolie, bostonský teriér a rotweiler. Ke vzniku skleritidy/episkleritidy mohou vést některá infekční agens jako Ehrlichia canis, Toxoplasma gondii, Leishmania spp. nebo systémová histiocytóza, chronický glaukom či traumata.

8 letý čínský chocholatý pes nekastrovaný samec byl na naše pracoviště referován na oftalmologické vyšetření z důvodu hyperemie spojivek a_opacity rohovky na obou očích, výrazněji na pravém oku.

Dosavadní lokální terapie antibiotickou oční mastí byla bez efektu. Pacient byl pravidelně vakcinován a odčerven, do zahraničí necestoval a neužívá žádné léky celkově.

Celkový zdravotní stav v době první návštěvy byl bez patologií, hematologické a biochemické vyšetření krve bez odchylek od referenčního rozmezí.

Oftalmologické vyšetření

Bilaterálně byla přítomna hlenovitá sekrece, produkce slz měřená Schirmer Tear Test Strips byla v referenčním rozmezí (OS i OD 15 mm/min).

Adnexa byla v pozici, bulbární spojivky hyperemické, episklerální nástřik cév se zesílením v okolí episklery, opalescence rohovky, korneální edém a neovaskularizace rohovky.

Nitrooční tlak měřený Icare® TONOVET tonometrem byl na obou očích v referenčním rozmezí (OS 16 mmHg, OD 15 mmHg). Přední oční komora, duhovka a zadní oční komora byla bez patologického nálezu, čočka v pozici a fundus bez patologie.

Diagnóza

Imunitně zprostředkovaná genezalizovaná episkleritis

Terapie

Terapie episkleritidy zahrnuje lokální, případně i celkovou imunomodulační terapii, při které se využívají kortikosteroidy, azathioprin, chlorambucil nebo cyklosporin. Topicky lze použít 1% prednisolon acetát nebo 0,1% dexamethason, subkonjuktiválně pak triamcinolon. V_případě infekčního onemocnění je volena vhodná antibiotická terapie.

Závěr

Episkleritidu je nutné odlišit od korneálních dystrofií a degenerací. Diagnostika je založena na klinických nálezech, biopsie a histopatologie je doporučována.

V indikovaných případech se provádí screening imunitně zprostředkovaných onemocnění. Potenciální nežádoucí účinky lokálně aplikovaných kortikosteroidů zahrnují zhoršení hojení poraněné rohovky a vznik korneální degenerace. Epikleritida u většiny pacientů vyžaduje dlouhodobou terapii.

Náš pacient byl medikován lokální aplikací hydrocortisonu (Ophthalmo-hydrocortison Léčiva, oční mast, hydrocortisoni acetas, Zentiva, k.s. Praha, Česká republika) 2x denně po dobu 3 měsíců a ciklosporinovými očními kapkami (Ciclosporini oculog 2% in ol.

olivae 10g SA, oční kapky, ciclosporini, Lékárna, Nučice, Česká republika) 2x denně dlouhodobě. Jednorázově byl aplikován subkonjuktiválně metylpresnisolon (Depo-medrol® 40mg/ml, injekční suspenze, methylprednisoloni acetas, Pfizer, spol. s.r.o., Praha, Česká republika).

  • Episkleritida - Vše o zdraví Episkleritida u čínského chocholatého psa. Na snímku pravé oko s konjuktivální hyperemií a kongescí episklerálních cév, přítomný korneální edéma neovaskularizace.
  • Episkleritida - Vše o zdraví Levé oko pacienta před nasazením medikace. Typická prezentace episkleritidy – konjuktivální hyperemie, edém rohovkya neovaskularizace.
  • Episkleritida - Vše o zdraví Pravé oko měsíc po nasazení medikace.
  • Episkleritida - Vše o zdraví Levé oko měsíc po nasazení medikace.
  • Episkleritida - Vše o zdraví Pravé oko 2 roky po nasazení medikace.
  • Episkleritida - Vše o zdraví Levé oko 2 roky po nasazení medikace.

Episkleritida – Zdravý život – 2020

Episkleritida je zánět, který se vyskytuje mezi tkáněmi sklery a spojivky v oku. Sklera je bílá část oční bulvy, zatímco spojivka je vrstva, která ji pokrývá. Zánět způsobuje podráždění očí, červené a trochu nepříjemné. Nicméně episkleritida je obecně klasifikována jako mírný zdravotní problém a nezpůsobuje vážné následky.

Episkleritida - Vše o zdraví

Příznaky episkleritidy

Symptomy episkleritidy se obvykle objevují v rychlém čase, který začíná červenými očima. Tento stav se může objevit v jednom oku nebo v obou. Existují dva typy episkleritidy, a to jednoduchá a nodulární episkleritida.

Jednoduchá episkleritida je nejběžnější typ, s příznaky očí vypadá červeně na jedné straně nebo někdy na celé oko a způsobuje trochu nepohodlí. Zatímco u nodulární episkleritidy je kolem rozptýlených cév zapálená hrudka. Obvykle se v jednom oku vyskytuje nodulární episkleritida, která má za následek, že pacienti mají pocit nepohodlí než pacienti s jednoduchou episkleritidou.

Kromě červených očí jsou další příznaky episkleritidy:

  • Oči jsou měkké a tekoucí
  • Oči jsou citlivější na jasné světlo
  • Oči jsou horké a písečné
  • Někdy bílá část oka vypadá modře nebo fialově

Příčinou episkleritidy

Episkleritida se vyskytuje, když je zánět tkáně mezi bolestmi a spojivek. Episkleritida začíná z malých cév a pak se šíří na povrch oka.

Zatím nejsou známy spouštěče nebo příčiny episkleritidy (idiopatické). Nicméně mnoho pacientů trpících tímto onemocněním trpí také dalšími zánětlivými nemocemi, například lupusem, revmatoidní artritidou a Crohnovou chorobou.

Diagnostika episkleritidy

Pro stanovení diagnózy episkleritidy provede oftalmolog fyzické vyšetření pacienta, zejména oční vyšetření. Zkouška začíná prohlížením stavu oční barvy pacienta, který se může změnit na červenou nebo purpurově modrou.

Zkouška pak může pokračovat pomocí nástroje nazývaného štěrbinová lampa . Před použitím štěrbinové lampy může lékař dávat oční kapky pacientovi, aby dilatoval žáky, aby byly viditelné abnormální stavy oka.

Léčba episkleritidy

Episkleritida se může sama obnovit bez nutnosti léků, zvláště pokud jsou symptomy, které pacient trpí, relativně mírné. Chcete-li urychlit zotavení, existuje několik způsobů, jak to pacienti dokáží udělat nezávisle. Mezi ně patří:

  • Používejte studené obklady na oči, když jsou oči zavřené.
  • Používání očních kapek obsahujících umělé slzy.
  • Při práci venku noste brýle, abyste ochránili oči před jasným světlem.

Pokud je však episkleritida rušivá, mohou se k ulehčení nepohodlí použít oční kapky nebo oční masti.

Episkleritida se může zotavit během 7-10 dnů, i když v případě nodulární episkleritidy to trvá déle. Pokud se episkleritida v tomto období neobnovila nebo se dokonce zhoršila, lékař musí vyšetřit více o možnosti skleritidy (zánětu tkáně sklera) u pacientů.

Komplikace episkleritidy

Episkleritida se může objevit během několika měsíců po zotavení. Pokud se tato podmínka objeví, lékař může zkontrolovat možné zánětlivé onemocnění, které doprovázejí episkleritidu.

Episkleritída nebude způsobovat závažné následky v dlouhodobém výhledu, pokud není spojena s jinými zánětlivými nemocemi.

Světloplachost (fotofobie): příčiny a možnosti léčby

Episkleritida - Vše o zdraví

Zvýšená citlivost na světlo (též nesnášenlivost světla, fotofobie nebo světloplachost) je relativně častým příznakem řady různých onemocnění, od mírného podráždění očí, až po velmi vážné choroby.

Mírná světloplachost se projevuje jen reflexním přimhouřením očí při pobytu v silně osvětlených prostorách, zatímco v závažnějších případech může pacient cítit bolest v očích nebo mhouřit oči i za normálního denního světla.

Zajímavé:  Rýma A Nachlazení Léčba?

Příčiny

Příčiny světloplachosti lze rozdělit do 3 skupin, a to na migrénu, onemocnění mozku a onemocnění očí a očních adnex.

Migréna

Světloplachost je častým příznakem migrén. Migréna je spojena se silnými bolestmi hlavy, které mohou být vyvolány řadou různých faktorů (takzvané spouštěče migrény), jako jsou hormonální změny, potraviny, stres nebo změny životního prostředí (včetně například změn počasí).

Kromě světloplachosti mezi další příznaky migrény patří například bodavá až pulzující bolest v jedné části hlavy, nevolnost a/nebo zvracení.

Odhaduje se, že migrénou celosvětově trpí více než 10% populace, přičemž ženy jsou postiženy častěji než muži (1).

Onemocnění mozku

  • Světloplachost je častým příznakem řady závažných nemocí mozku, mezi které, mimo jiné, patří:
  • Encefalitida
  • Encefalitida (též cerebelitida) je zánět mozku způsobený viry, baktériemi a jinými mikroby.
  • Při těžkém průběhu může být i smrtelná.
  • Meningitida

Meningitida je zánět mozkových plen, které obalují mozek a míchu. Nejčastěji je způsobena baktériemi ze skupiny meningokoků (neisseria meningitidis).

Meningitida může vést k závažným komplikacím, jako jsou trvalé poškození mozku, epileptické záchvaty, ztráta sluchu nebo smrt.

Subarachnoidální krvácení

Subarachnoidální krvácení je typem krvácení do mozku, při kterém krev vytéká mezi mozek a jeho obaly. Může být smrtelné nebo způsobit trvalé poškození mozku.

Onemocnění očí

Fotofobie je také častým příznakem řady očních onemocnění, mezi která, mimo jiné, patří:

Abraze rohovky

Abraze rohovky je velice bolestivé poranění rohovky, což je tenká blána, pokrývající přední část oka zvenčí. Tento druh poranění je velice častý a dochází k němu například při vniknutí cizího tělesa jako jsou například kovové třísky, písek, prach, apod.

do oka. Kromě světloplachosti jsou dalšími příznaky abraze rohovky silná bolest, rozmazané vidění a také slzení nebo zarudnutí postiženého oka.

V případě, že se do poraněné rohovky dostane infekce, může vzniknout závažná komplikace označovaná jako rohovkový vřed.

Skleritida

Skleritida je označení pro zánětlivé postižení očního bělma. Zhruba v polovině případů je skleritida způsobena autoimunitními chorobami, jako je například systémový lupus erythematodes. Kromě světloplachosti jsou dalšími příznaky skleritidy bolest a slzení očí a rozmazané vidění.

Konjunktivitida (zánět spojivek)

Konjunktivitidaje označení pro zánětlivé postižení tenké blanky zvané spojivka, která vystýlá vnitřní povrch očních víček a upíná se na oční bělmo. Nejčastějším původcem konjunktivitidy jsou viry, ale tato choroba může být vyvolána i baktériemi či očními alergiemi. Kromě světloplachosti patří mezi příznaky konjunktivitidy svědění, zčervenání nebo bolest postiženého oka.

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka vzniká v případě, kdy slzné žlázy neprodukují dostatečné množství slz nebo produkují nekvalitní slzy. Důsledkem je pak nadměrné vysušení oka. Mezi nejčastější příčiny patří věk, faktory životního prostředí (prach, apod.), některá onemocnění či některé léky.

Kdy vyhledat okamžitou lékařskou pomoc?

Některá onemocnění, která mohou způsobit světloplachost, patří mezi urgentní záležitosti, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Pokud máte fotofobii a současně se objeví některý z níže uvedených příznaků níže uvedených chorob, je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Abraze rohovky

Kromě světloplachosti patří mezi další příznaky abraze rohovky:

  • rozmazané vidění
  • bolest nebo pálení oka
  • zarudnutí postiženého oka
  • pocit cizího tělesa v oku

Encefalitida

Kromě světloplachosti patří mezi další příznaky encefalitidy:

  • silné bolesti hlavy
  • horečka
  • zmatenost
  • extrémní ospalost (somnolence až sopor)

Meningitida

Kromě světloplachosti patří mezi další příznaky meningitidy:

  • horečka a zimnice
  • silná bolest hlavy
  • strnutí (ztuhnutí) šíje
  • nevolnost a zvracení

Kromě světloplachosti patří mezi další příznaky subarachnoidálního krvácení:

  • náhle vzniklá silná bolest hlavy, která bývá nejsilnější vzadu na hlavě
  • zmatenost a podrážděnost
  • zastřené vědomi
  • ochrnutí některých částí těla (podle postiženého místa v mozku)

Léčba světloplachosti

  1. Úlevu od potíží často přináší ztlumení světel v místnosti, zavření očí nebo jejich zakrytí brýlemi s tmavými skly s antireflexní vrstvou.
  2. Výše uvedená opatření ale neléčí vlastní příčinu světloplachosti a pouze zmírňují obtíže.

  3. Proto je při světloplachosti vždy nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, aby vás lékař mohl pořádně vyšetřit a zjistit příčinu onemocnění.
  4. Způsob léčby světloplachosti pak závisí na vyvolávající příčině.

  5. Mezi nejpoužívanější možnosti léčby světloplachosti patří:
  • migréna: užívání léků proti bolesti (analgetika) a dostatek odpočinku
  • skleritida: oční kapky na zmírnění zánětu
  • zánět spojivek: antibiotika (užívaná ve formě očních kapek, případně perorálně nebo nitrožilní infuzí)
  • syndrom suchého oka: umělé slzy
  • abraze rohovky: antibiotické oční kapky
  • encefalitida: odpočinek, dostatek tekutin, dechová podpora, antibiotika, protizánětlivé a další léky
  • meningitida: v případě bakteriální meningitidy se užívají antibiotika (nejčastěji nitrožilním podáním). Virová encefalitida obvykle odezní sama bez léčby do 2 dnů, v závažnějších případech lze podávat léky na zmírnění zánětu (například kortikoidy)
  • subarachnoidální krvácení: menší krvácení se obvykle vstřebá samo, často bez trvalých následků, nicméně v případě silného krvácení je nutné krev odsát operačně a uvolnit tak tlak na mozkovou tkáň

Prevence světloplachosti

Ne vždy je možné vzniku světloplachosti zabránit, nicméně v rámci prevence můžete vyzkoušet následující tipy:

  • vyhněte se spouštěčům migrény, které u vás toto onemocnění vyvolávají
  • jako prevenci zánětu spojivek oční lékaři doporučí dbát na hygienu kolem očí, nedotýkat se očí a vzájemně si nepůjčovat oční líčení a kosmetické přípravky
  • jako prevenci meningitidy je vhodné vyhnout se kontaktu s nakaženými osobami, dbát na hygienu rukou a nechat se očkovat proti některým původcům bakteriální meningitidy
  • dodržování zásad správné hygieny pomáhá i v prevenci dalších příčin světloplachosti, jako je například encefalitida
  • očkování proti encefalitidě, používání repelentů na ochranu před klíšťaty a komáry, která toto onemocnění mohou přenášet.

Co si z článku odnést?

  • Příčin světloplachosti je celá řada, od banálních, jako je například podráždění oka, až po život ohrožující stavy, jako jsou například meningitida nebo encefalitida.
  • Pokud se u vás objeví jakékoli příznaky zvýšené citlivosti na světlo, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.
  • Včasné a správné stanovení diagnózy pomáhá v úspěšné léčbě.

episkleritida

Dobrý den, prosím o radu. Začátkem září se mi udělal poprvé zánět oční bělimy – episkleritida. Nejprve se projevilo zčervenáním oka v koutku a citlivostí oka.

Bylo léčeno nejprve Flarexem, po 14 dnech léčba ukončena- následovala recidiva s bolestivostí oka při pohybu – nasazen Matrixol, po té Dexamethasone a k tomu 2xdenně Indocollyre (kapala jsem 3 týdny) zároveň jsem zkoušela i celkově Voltaren.

Zajímavé:  Perla Plus Vitamíny Složení?

Silné zčervenání a bolestivost ustoupily během týdne léčby, ale od té doby (nyní už 3.měsíc) přetrvává v místě zánětu stále ložisko spíše narůžovělé, ale plastické – nechce vymizet-bojím se kortikoidní kapky brát stále,oko nebolí, ale je takové citlivé a hodně slzí.

Byla jsem na odběru krve (v normě), a imunologické vyšetření také v pořádku. Případně prosím o informaci, zda existuje nějaké pracoviště, kde by se zabývali tímto onemocněním. Moc Vám děkuji za radu. Alena

Odpovídá lékař:

Dobrý den, bohužel se speciálně tímto ‚minitematem‘ nikdo nezabývá, léčí jej praktičtí terenní oftalmologové. Ale z vlastní zkušenosti mohu plně doporučit homeopatii. Vyhledejte si zkušeného homeopata – mě vždy homeopatie velmi pomůže i v této indikaci, léčím ‚ječná zrna‘ – a to spolehlivě a bez nežádnoucích účinků klasických léků. Hezký den.

Únava očí, otok víček

Dobrý den. Mám dotaz ohledně potíží očí a v okolí…

Krecove zily,Bolest,paleni,stipani,krece nohou i rukou,bolest ledvin zad atd

Dobry den Pane doktore,uz pres mesic me trapi bolest,krece,stipani,horkost,v…

Epileptický záchvat

Dobrý den, před 15 lety jsem prodělala ojedinělý velký epileptický záchvat,…

Epileptický záchvat

Dobrý den, před čtyřmi dny se mi kluk sekl sekerou do levého prstu, tak jsem…

Epileptický záchvat

Dobrý den, dnes dcera byla na eeg, jelikož před týdnem v noci měla epileptický…

Epilepticky zachvat

Dobry den, chci se zeptat. V patek jsem mela epilepticky zachvat, ktery trval…

Epilepticky záchvat

Dobrý den chtěla jsem se zeptat mám epilepsii ale za měsíc jsem měla 5 záchvatu…

Epileptický záchvat

Dobrý den, je mi 19 let. Mám 162cm a 45kg. Měla jsem přes rok zánět zubu, (po…

Epipen

Dobrý den! Syn na alergickou reakci na včelu dostal Epipen. Vím, že jehla v…

Epistaxe

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat na pár věcí. Nikdy jsem netrpěl na krvácení…

Epistaxe

Asi před týdnem jsem pociťoval celkovou slabost a rýmu, poté jsem začal kašlat…

Epistaxe

Zdravim,mam takovy dotaz. Posledni dobou me tak po 3 dnech tece krev z nosu,je…

Epistaxe

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně velmi častých epistaxí u mého 9-ti měsíčního…

Epistaxe

Dobrý den, chci se zeptat, zda je normální, když smrkám krev. Už asi třetím…

Epistaxe

Dobrý den, trápí mě stále popraskání koutků, časté krvácení z nosu (cca 4x do…

Epistaxe

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co dělat. Mám potíž s krvácením z nosu. Už…

Epistaxe

dobry den mam kdyz jsem se sprchoval v praci v patek tak se mi s nosu spustila…

Epistaxis

Dobrý den, v květnu mi byla provedena balonková tamponáda nosu vpravo, od té…

Palgotal

Dobrý den. Asi půl roku beru dvakrát denně palgotal, který mi byl předepsán…

Zvýšené GMT

Dobrý den mám GGT 3,19 Bilirubin 31,0 Chodím na gastroenterologii,tlak v pravém…

Balanitida

Dobrý den, minulý den týden jsem dostal radu, abych začal používat krém Imazol…

Stav po porodu

Dobrý den, jsem 5 týdnů po spontánním porodu. Byla jsem nastřižená. Šití mne…

Leidenská mutace

Dobrý den, v dubnu tohoto roku jsem podstoupila kyretáž a hysteroskopii kvůli…

Antikoncepce

Dobrý den, přítelkyně třetím rokem užívá antikoncepci yosefinne. Menstruaci…

Bolest ramene

Dobrý den, již půl roku mě trápí bolesti ramene, problém se projevuje bodavou…

Vřed penisu

Dobrý den udělalo se mi tohle na penisu nevíte co to může být? Mam to asi mesic…

Léčba očních projevů imunitně podmíněných zánětlivých onemocnění

Klin Farmakol Farm 2019; 33(1): 12-18 | DOI: 10.36290/far.2019.031

Aneta Klímová, Petra Svozílková, Michaela Brichová, Eva Říhová, Pavlína Skalická, Jarmila Heissigerová Oční klinika, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

Imunitně podmíněná zánětlivá onemocnění nejčastěji postihují klouby, kůži, ledviny, plíce, mohou se manifestovat neurologickými a očními příznaky.

Očním projevem imunitně podmíněných zánětlivých onemocnění může být postižení spojivky (konjunktivitida), skléry a episkléry (skleritida a episkleritida), rohovky (keratitida), sítnice (retinitida), uveální tkáně, tedy duhovky, řasnatého tělesa a cévnatky (uveitida).

Postiženo může být nejen oko, ale také zrakový nerv a periokulární tkáň – slzná žláza a měkké tkáně orbity. Oční projevy mohou být mírné i zrak ohrožující, někdy způsobují dyskomfort až bolest.

Léčba lokální kapkami, periokulární injekcí či intravitreální aplikací léčiva do sklivce závisí na charakteru očního projevu a etiologii systémového onemocnění. V případě těžkého postižení spojeného s rizikem zhoršení vízu je indikována systémová terapie, která je vedena ve spolupráci se specialistou v daném oboru.

Klíčová slova: imunitně podmíněná zánětlivá onemocnění, oční projevy, imunosuprese, DMARDs, biologická terapie

Immune mediated inflammatory diseases cause impairment of joints, skin, kidneys, lungs or cause neurological and ocular symptoms.

Ocular manifestation of immune mediated inflammatory diseases involves conjunctiva (conjunctivitis), sclera and episclera (scleritis and episcleritis), cornea (keratitis), retina (retinitis), uvea, which comprises iris, ciliary body and choroid (uveitis).

Beside the eye, surrounding tissues may be affected – optic nerve, lacrimal gland and soft tissues of the orbit. The severity of ocular impairment may be variable, even sight threatening, sometimes cause discomfort or pain.

Local therapy with eye drops, periocular injection or intravitreal application of therapeutics depends on type of ocular manifestation and etiology of systemic disease. In case of severe impairment with high risk of vision loss, the systemic therapy is indicated in cooperation with related specialist.

Keywords: immune mediated inflammatory diseases, ocular impairment, immunosuppressive therapy, DMARDs, biologic therapy

Vloženo: 13. březen 2018; Přijato: 8. duben 2018; Zveřejněno: 25. duben 2019

  1. Lee RW, Nicholson LB, Sen HN, Chan CC, Wei L, Nussenblatt RB, Dick AD. Autoimmune and autoinflammatory mechanisms in uveitis. Semin Immunopathol 2014; 36(5): 581-594. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  2. Generali E, Bose T, Selmi C, Voncken JW, Damoiseaux JGMC. Nature versus nurture in the spectrum of rheumatic diseases: Classification of spondyloarthritis as autoimmune or autoinflammatory. Autoimmun Rev 2018; 17(9): 935-941. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  3. Westhoff G, Zink A. Epidemiology of primary Sjörgren's syndrome. Z Rheumatol 2010; 69(1): 41-49. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  4. Stefanski AL, Tomiak C, Pleyer U, Dietrich T, Burmester GR, Dörner T. The diagnosis and treatment of Sjögren's syndrome. Dtsch Arztebl Int 2017; 114(20): 354-361. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  5. Citirik M, Berker N, Kacar S, Kekilli M. Ocular findings in patients with autoimmune liver disease. Ocul Immunol Inflamm 2012; 20(6): 438-442. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  6. Pavelka K, Vencovský J, Horák P. Revmatologie, 2. aktualizované a rozšířené vydání, Maxdorf 2018.
  7. Ervin AM, Law A, Pucker AD. Punctal occlusion for dry eye syndrome: summary of a Cochrane systematic review. Br J Ophthalmol 2018 [v tisku]. Přejít k původnímu zdroji…
  8. Svozílková P, et al. Diagnostika a léčba očních zánětů, 2. vydání, Praha: Maxdorf Jessenius 2016.
  9. Klímová A, Heissigerová J, Říhová E, Brichová M, Svozílková P. Léčba uveitid. Remedia 2018; 28: 78-82.
  10. Heissigerová J, a kol. Oftalmologie. Maxdorf 2018.
  11. Sen ES, Dick AD, Ramanan AV. Uveitis associated with juvenile idiopathic arthritis. Nat Rev Rheumatol 2015; 11(6): 338-348. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  12. Diblík P. Oční problémy u nemocných s roztroušenou sklerózou mozkomíšní. Zdravotnictví a medicína 2012.
  13. Buttgereit F, Dejaco C, Matteson EL, Dasgupta B. Polymyalgia rheumatica and giant cell arteritis: a systematic review. JAMA. 2016; 315(22): 2442-2458. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  14. Kuthan P, Diblík P, Sklenka P, Klímová A. Temporální arteriitida – akutní onemocnění vyžadující neodkladnou péči. Neurol praxi 2011; 12(3): 160-163.
  15. Kuchynka P, a kol. Oční lékařství (2. vydání), Grada 2016; 936 s.
  16. Faez S, Lobo AM, Unizony SH, Stone JH, Papaliodis GN, Sobrin L. Ocular inflammatory disease in patients with polymyalgia rheumatica: A case series and review of the literature. Clin Rheumatol 2016; 35(1): 251-258. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  17. Ali M, Firoz CK, Jabir NR, Rehan M, Khan MS, Tabrez S. An insight on the pathogenesis and treatment of systemic lupus erythematosus. Endocr Metab Immune Disord Drug Targets 2018; 18(2): 110-123. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
  18. O'Keefe GA, Rao NA. Vogt-Koyanagi-Harada disease. Surv Ophthalmol 2017; 62(1): 1-25. Přejít k původnímu zdroji…
  19. Rednic S, Damian L, Talarico R, et al. Relapsing polychondritis: state of the art on clinical practice guidelines. RMD Open. 2018; 4(Suppl1). Přejít k původnímu zdroji…
  20. Okafor LO, Hewins P, Murray PI, Denniston AK. Tubulointerstitial nephritis and uveitis (TINU) syndrome: a systematic review of its epidemiology, demographics and risk factors. Orphanet J Rare, DiS. 2017; 12(1): 128. Přejít k původnímu zdroji… Přejít na PubMed…
Zajímavé:  Physiomer Alergie A Nosní Dutiny?

Nečekaná souvislost: Oči mohou pálit od kloubů | Žena.cz

Problém se suchýma očima už je dost známý – potýká se s ním snad každý, kdo pracuje s počítačem (a kdo ne). Málo se však ví, že se může jednat o následek nemocných kloubů.

Artritida je většinou spojována s bolavými klouby a poruchou pohyblivosti. Zánět ale může postihnout a ovlivnit i jiné orgány lidského těla. Bohužel, ani oči nejsou výjimkou.

Za problém může kolagen

Oči jsou stejně jako chrupavky, vazy a kosti tvořeny z velké části bílkovinou zvanou kolagen. Proto se zánětlivé onemocnění kloubů (např.

revmatoidní artritida) může projevit i v očích. Působí totiž právě na kolagenní vlákna, která se zde vyskytují.

Mezi nejčastější oční problémy pacientů s revmatickými nemocemi patří syndrom suchého oka a zánět bělimy.

Syndrom suchého oka

  • Co to znamená: V tomto případě je oko z různých důvodů (příčinou mohou být i některé léky nebo porucha slzných žláz) neschopné udržet vrstvičku slzy, která pokrývá oční koule neboli bulby. Tato vrstva je nezbytná nejen pro zvlhčení oka, ale také pro jeho ochranu před prachem a má vliv i na správné vidění.
  • Jak se projevuje: Typickými projevy tohoto onemocnění mohou být suchost a pocit cizího tělesa v oku. Často se přidává i rozmazané vidění. Jakmile začne rohovka (nejzevnější část oka) vysychat, přestává být její ochranná funkce dostatečná. Do oka se tak mohou dostat i bakterie či jiní původci infekcí.

Doporučujeme: Bolí vás oči? Důvodů může být mnoho. Některé nebezpečné

  • Koho se týká: Syndrom suchého oka je nejčastějším očním projevem revmatoidní artritidy. Postihuje ale i pacienty se Sjörgenovým syndromem (tzv. sicca syndrom) a sklerodermií. Vždy se jedná o zánětlivá onemocnění autoimunitní povahy. Ženy jsou pak až devětkrát častěji postižené nežli muži.
  • Co můžete udělat: Při problémech způsobených některými léky je nezbytné snížit jejich dávku nebo je vyměnit za jiné. Vždy se ale poraďte se svým ošetřujícím lékařem a nevysazujte či neměňte léky bez jeho vědomí. Pomoci si můžete i lokálním podáním umělých slz či protizánětlivých očních kapek.

Skleritida – zánět bělimy

  • Co to znamená: Zatímco syndrom suchého oka se týká zejména rohovky, skleritida postihuje bílou část oka – bělimu. Onemocnění, jako je revmatoidní artritida, způsobuje její ztenčení a tím pádem i větší náchylnost ke zranění. I malé poranění pak může vést k protržení očního bulbu.
  • Jak se projevuje: Většinou se projevuje dlouhotrvajícím zčervenáním bílé části oka, které nemizí ani po aplikaci očních kapek. Navíc jde o velmi bolestivý stav spojený s nesnášenlivostí světla a někdy i zhoršeným viděním.
  • Koho se týká: Často se vyskytuje u pacientů s revmatoidní artritidou a dalšími zánětlivými onemocněními.
  • Co můžete udělat: V některých případech pomáhají oční kapky na bázi kortikosteroidů, často se ale jedná o příliš závažný stav, který už nelze ovlivnit pouze lokálně podanými léky. Skleritida je znamením, že se zánět vymyká kontrole nejen v očích, ale i jinde v těle. Základem je tedy podání léků na ovlivnění imunitního systému (imunosupresiv), které působí jak na skleritidu, tak na vyvolávající zánětlivé onemocnění.

Nepodceňujte kontroly

Někdy mohou být zánětem postiženy i další části oka (cévnatka či duhovka), jindy může způsobovat šedý či zelený zákal. Oči jsou na zánětlivá onemocnění velmi citlivé. Proto je nezbytné chodit na pravidelné kontroly nejen k revmatologovi, ale také k očnímu lékaři. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím, které mohou končit i operací či ztrátou zraku.

(jez)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  • Jaká prsa se vám líbí?
  • Vědci mění názor: Cvičte mnohem méně!
  • Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu

Vstoupit do galerie | 10 10 rozdílů mezi mužským a ženským mozkem   Video Mohlo by Vás také zajímat:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector