Gynekologická prohlídka – vše o zdraví

O zdraví 28. 11. 2012 | JRA

I když tento druh zdravotní péče mnozí z nás podceňují, pravidelné preventivní prohlídky představují výrazného pomocníka v boji proti různým nemocem. Pokud přesně nevíte, na co vše máte nárok, kdy a co absolvovat, poradíme vám.

I když tento druh zdravotní péče mnozí z nás podceňují, pravidelné preventivní prohlídky představují výrazného pomocníka v boji proti různým nemocem. Pokud přesně nevíte, na co vše máte nárok, kdy a co absolvovat, poradíme vám.

Obsah a frekvence preventivních prohlídek se liší v závislosti na věku a pohlaví. Nás zde bude zajímat především dospělá populace obou pohlaví. Legislativně upravuje preventivní prohlídky vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách.

Obecně není itinerář preventivních prohlídek vůbec složitý, dospělé osoby by měli chodit 1x za dva roky k praktickému lékaři, 2x do roka ke stomatologovi a ženy navíc 1x ročně ke gynekologovi. Na preventivní prohlídce vám pak lékař provede všechna předepsaná vyšetření. Podrobnější informace shrnuje následující přehled.

19–35 let

  • 1x za dva roky preventivní prohlídka u praktického lékaře
  • 2x ročně stomatologické vyšetření
  • Ženy navíc 1x ročně preventivní gynekologická prohlídka
  • 1x za dva roky orientační chemické vyšetření moče
  • V 18 a ve 30 letech vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi
  • V 18 letech kontrola glykémie
  • Ženy navíc od 25 let klinické vyšetření prsů (při pozitivní rodinné anamnéze)

35–50 let

  • 1x za dva roky preventivní prohlídka u praktického lékaře
  • 2x ročně stomatologické vyšetření
  • Ženy navíc 1x ročně preventivní gynekologická prohlídka
  • Každé 2 roky orientační chemické vyšetření moče
  • Ve 40 a 50 letech vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi
  • Ve 40 letech a dále každé dva roky kontrola glykémie
  • Ve 40 letech a pak 1x za čtyři roky vyšetření EKG
  • Ženy navíc od 45 let a pak 1x za dva roky mamografické vyšetření

50 a více let

  • 1x za dva roky preventivní prohlídka u praktického lékaře
  • 2x ročně stomatologické vyšetření
  • Ženy navíc 1x ročně preventivní gynekologická prohlídka
  • Ženy navíc každé dva roky mamografické vyšetření
  • Od 50 do 55 let 1x za rok test okultního krvácení ve stolici
  • Od 55 let 1x za dva roky test okultního krvácení ve stolici
  • Od 55 let a dále každých deset let endoskopické vyšetření střev
  • v 60 letech vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi

Mohlo by vás také zajímat: Gynekologická prohlídka - Vše o zdraví Gynekologická prohlídka - Vše o zdraví Gynekologická prohlídka - Vše o zdraví Další článek

Gynekologická prohlídka | GynCare Praha

Gynekologická prohlídka by neměla být podceňována žádnou ženou. Je třeba pravidelně navštěvovat lékaře gynekologa i v tom případě, že máte pocit absolutního zdraví a pohody.

Setkáváme se bohužel často s názorem, že pokud žena nepociťuje žádné obtíže, netrpí výtoky tak není důvod, proč by měla lékaře vyhledat.

Přitom existuje řada chorob, které se neprojevují nějakými výraznými znaky, mohou ale negativně ovlivnit snahu o otěhotnění, u sexuálně aktivních žen se mohou vyskytnout různé typy přenosných pohlavních chorob (kapavka, syfilis, HIV) a nemělo by se podcenit ani riziko výskytu onkologických onemocnění.

Ta se z počátku projevují pouze jako drobné odchylky od normálního nálezu a jsou bez velkých zákroků snadno řešitelná, žena je v krátké době opět zcela v pořádku a může si užívat zcela plnohodnotný život bez obav o budoucnost.

Pochopitelně onemocnění odhalená v pozdějším a tudíž pokročilejším stádiu jsou na ošetření náročnější. Stejně tak by se pravidelným gynekologickým vyšetřením neměly vyhýbat ženy používající antikoncepční přípravky ať již ve formě tablet, náplastí či tělísek. Jedná se totiž o přípravky, které obsahují hormony a to, že ženu  ochrání  před nechtěnou graviditou  neznamená, že jí ochrání před jakýmikoliv dalšími obtížemi.

Gynekologická prohlídka - Vše o zdraví

Vlastní gynekologická prohlídka

Vlastní gynekologická prohlídka spočívá nejen ve vlastním vyšetření (viz gynekologické vyšetření), ale je rozšířena o další pomocné výkony, které napomohou přesnému stanovení zdravotního stavu. Většina těchto pomocných testů je odebrána v naší ambulanci, takže nemusíte docházet na další pracoviště.

Výsledky jsou k dispozici ve velmi krátké době, v některých případech dokonce po 20 minutách od odběru, což velice urychlí případné nasazení potřebné léčby.

Pokud je vhodná další odborná kontrola u specialisty příbuzného oboru doporučujeme našim klientkách zařízení a lékaře, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a tudíž víme, že péči o naši klientku bude věnována maximální pozornost.

Termín gynekologické prohlídky

To vše jsou důvody, proč Vám lékař vždy připomíná nutnost pravidelných návštěv u nás. Chápeme, že máte mnohdy problém s uvolňováním se ze zaměstnání, proto se Vám snažíme vycházet vstříc objednáváním v krátkých termínech a maximálně se snažíme respektovat Váš objednací čas, abyste u nás strávily co nejkratší dobu.

Gynekologická prohlídka - Vše o zdraví

Výsledky gynekologické prohlídky

Všem pacientkám je po vyšetření sdělen výsledek a v případě potřeby i doporučen způsob léčby. Jsme si vědomi, že právě závěr gynekologické prohlídky je pro pacientku nejdůležitější. V lepším případě je ujištěna, že její zdravotní stav je dobrý a stačí další návštěva za 6 měsíců, případně za 1 rok.

Pokud by byl lékařem diagnostikován jakýkoliv problém je o něm pacientka podrobně lékařem informována. Je jí doporučen další postup léčby. Pokud jsou i další varianty léčby, seznamuje lékař i s těmito dalšími možnostmi.

Klientka má poté dostačující prostor na to, aby se zeptala na podrobnosti, případně si nechala vysvětlit to, co se jí zdálo nesrozumitelné.

Preventivní gynekologické prohlídky

Počínaje 15. rokem věku by preventivní prohlídky na gynekologii měly být běžnou součástí života každé ženy. Prohlídku u gynekologa by měla žena absolvovat každý rok, bez ohledu na to, zda je v aktivním reprodukčním věku nebo již po menopauze.

Preventivní prohlídka slouží k zhodnocení zdravotního stavu vašich pohlavních orgánů, zjištění případných obtíží a včasnému odhalení závažnějších onemocnění, včetně rakoviny.

Rozhodnete-li se stát klientkou naší soukromé kliniky, můžete počítat s komplexním vyšetřením ve špičkově vybaveném moderním prostředí, vysokou odborností našich lékařek a lékařů a absolutní diskrétností veškerého personálu.

Gynekologická prohlídka - Vše o zdraví

Na začátku preventivní prohlídky s vámi lékařka či lékař probere váš aktuální zdravotní stav. Zeptá se, zda máte nebo jste měla nějaké problémy, zda jste prodělala nějakou operaci či nemoc nebo jestli jste užívala nějaké léky. Na rozhovor s lékařem se můžete předem připravit a sestavit či sepsat seznam veškerých zdravotních novinek a vašich případných dotazů.

Zajímavé:  Priznaky Prechodu U Zeny?

Po úvodním rozhovoru vás lékař požádá, abyste si odložila spodní prádlo a přemístila se na vyšetřovací křeslo. Naše ordinace jsou vybavené špičkovými gynekologickými křesly značky GRACIE, která zajišťují maximální pohodlí vyšetřované pacientky.

Při vyšetření lékař nejdříve zkontroluje zevní genitálie a břicho a poté přistoupí k prohlídce děložního čípku a poševních stěn. Pochvu rozevře takzvanými zrcadly. Kontrolu děložního hrdla provádíme pomocí kolposkopu, což je světelný mikroskop, kterým lékař prohlédne povrch čípku. Pátrá přitom, zda nedošlo ke změnám tkáně.

Křesla GRACIE, která používáme, v sobě mají přímo integrovaný videokolposkop s fullHD monitorem.

Lékař dále během prohlídky provede stěr buněk z děložního čípku na cytologické vyšetření. Vzorek tkáně získaný stěrem pomocí vatové tyčinky následně putuje do laboratoře na rozbor. Jedná se o nejspolehlivější metodu, jak vyvrátit nebo potvrdit rakovinu děložního čípku a zhodnotit rizikové faktory.

Na závěr lékař přistoupí k pohmatovému vyšetření, při kterém používá obě ruce. Jednu zavede do pochvy a druhou položí na břicho. Takto zkontroluje tvar a velikost dělohy, vejcovodů a vaječníků.

U dívek, které dosud neměly pohlavní styk, se vyšetření provádí přes konečník.

Součástí kompletního gynekologického vyšetření je i pohmatová prohlídka prsů a podpaží, kterou by měl lékař spojit i s instrukcemi o technikách samovyšetření.

Další vyšetření

Někdy může gynekolog v rámci preventivní prohlídky provést ultrazvukové vyšetření. To se provádí pomocí přístrojů dvojího typu – abdominální sondou, která se provádí přes břišní stěnu, nebo sondou vaginální. Ta se zavádí přímo do pochvy.

K použití ultrazvuku lékař přistoupí, pokud chce podrobněji zkontrolovat vaječníky nebo výšku děložní sliznice.

Provádí se zejména u žen po přechodu, u pacientek, které si stěžují na nějaké potíže, případně při podezřelém nálezu z vaginální prohlídky.

Je také možné, že bude lékař požadovat odběr krve, aby zkontroloval funkčnost jater a hladinu krevních tuků.

Dříve se toto vyšetření provádělo u všech uživatelek hormonální antikoncepce, dnes už to ale není nutné. Stav jater se dnes sleduje například u těch pacientek, které mají k takovým nemocem předpoklady.

Testy může lékař doporučit také u starších žen, které užívají hormonální léčbu po přechodu.

Co obsahuje gynekologická prohlídka

  • Rozhovor
  • Vyšetření pochvy a děložního hrdla kolposkopem
  • Cytologické vyšetření
  • Pohmatové (palpační) vyšetření
  • Prohlídku prsů

Výhody naší privátní kliniky

Naši gynekologové a gynekoložky jsou špičkovými profesionály ve svém oboru, kteří kromě vysoké kvality poskytované péče dbají i na absolutní diskrétnost a váš maximální komfort. V ordinaci jste vždy pouze vy a lékař. Všechny naše ordinace jsou moderně zařízené a vybavené špičkovou technikou.

Klientkám nabízíme vedle režimu běžných preventivních prohlídek také gynekologické balíčky, jež rozšiřují péči o řadu dalších vyšetření, například preventivní onkogynekologický screening nehrazený z veřejného zdravotního pojištění, odběr cytologie metodou LBC nebo cílený odběr dle určení lékaře na žádost klientky (například HPV, AMH nebo průchodnost vejcovodů).

Naše klinika je velmi blízko centra Prahy, ve Wilsonově ulici v Praze 2 vedle Hlavního nádraží, a je pohodlně dostupná MHD, autem i vlakem. Máme vlastní hlídané parkoviště, které je pro vás po dobu ošetření zdarma.

Máme širokou ordinační dobu od 7:00 do 21:00 každý všední den a krátké objednací termíny. Na svou preventivní prohlídku se můžete objednat i online e-mailem nebo přes SMS chat. Blížící se termín návštěvy vám připomeneme zaslanou SMS zprávou.

Vaše návštěva se obejde bez zbytečného čekání, na řadu půjdete přesně ve smluvený čas. Uvítáme vás v příjemném prostředí recepce, kde se můžete občerstvit, připojit na internet nebo si projít denní tisk. Náš personál je tu proto, aby se po celou dobu vaší návštěvy staral o vaši pohodu.

CHCI SE OBJEDNAT

Preventivní prohlídky

Prevence v každém věku by měla být součástí péče o zdraví a neměli bychom na ni zapomínat a podceňovat její důležitost. I když se cítíme zdravě, preventivní prohlídky mohou odhalit zdravotní problémy a umožnit lékaři včas zahájit odpovídající léčbu.

Víte, co vše můžete čerpat zdarma z veřejného zdravotního pojištění?Na jaké preventivní prohlídky máte nárok?

Kompletní přehled obsahu preventivních prohlídek u dětí i dospělých upravuje vyhláška o preventivních prohlídkách č. 70/2012 Sb.

Gynekologická prohlídka - Vše o zdraví

Preventivní prohlídky u dětí plně hrazené ZP 211

Preventivní prohlídky u praktického lékaře pro děti a dorost

Očkování

Stejně důležité jako pravidelné prohlídky, je i dodržení doporučených očkování. Očkovací kalendář naleznete zde.

Do 3 měsíců

První preventivní prohlídku provádí lékař/ka, kde je dítě registrováno, zpravidla do 2 dnů po propuštění z porodnice, a to pokud je to možné ve vlastním domácím prostředí. Další prohlídka probíhá ve 14 dnech, 6 týdnech a 3 měsících.

Obsahem prohlídek je doplnění anamnézy, zjištění hmotnosti, délky dítěte, obvodu jeho hlavy a vyhodnocení těchto parametrů podle růstových grafů, provedení kompletního fyzikálního vyšetření včetně posouzení psychomotorického vývoje, kontrola očkování, preventivního podání vitamínu K (u novorozenců) a podávání vitamínu D. V tomto období se provádí i ortopedické vyšetření kyčlí.

Ve 4-5, 6, 8, 10-11, 12 a 18 měsících

Obsahem prohlídek je doplnění anamnézy, zjištění hmotnosti, délky (výšky) dítěte, obvodu jeho hlavy a vyhodnocení těchto parametrů podle růstových grafů, kontrola očkování, provedení kompletního fyzikálního vyšetření včetně posouzení psychomotorického vývoje, orientační kontrola zraku, sluchu, preventivního podávání vitamínu D, vývoje chrupu a stavu velké fontanely (ve 12 a 18 měsících), u chlapců ve 4-5 měsících vyšetření uložení varlat. Ve 12 měsících se vyhodnocují také základní antropometrické ukazatele, v 18 měsících se posuzuje psychomotorický vývoj se zaměřením na hrubou a jemnou motoriku, rozvoj řeči a sociální chování dítěte.

Ve 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 a 17 letech

Obsahem prohlídek je doplnění anamnézy, zjištění hmotnosti, výšky a vyhodnocení těchto parametrů podle růstových grafů, kontrola očkování, provedení kompletního fyzikálního vyšetření, kontrola zraku, sluchu, řeči, hlasu, moči, krevního tlaku a pulzu, dutiny ústní a stavu chrupu.

Zajímavé:  Idiopatická Trombocytopenická Purpura Příznaky?

Ve 3 a 5 letech se posuzuje také psychosomatický vývoj, hrubá a jemná motorika, sociální chování a hygienické návyky dítěte, provádí se vyšetření laterality a znalosti barev, vyšetření genitálu.

Ve 13 letech se pak vyhodnocuje psychosociální vývoj a motorické dovednosti, součástí prohlídky je i poučení o chráněném sexu, u dívek dotaz na menstruační cyklus, u dívek v 15 letech doporučení gynekologického vyšetření.

Poslední prohlídka u dětí se provádí nejpozději před dovršením 19 let a je zaměřená zejména na závěrečné zhodnocení zdravotního stavu před ukončením péče.

Zubní preventivní prohlídky

První zubní prohlídku by mělo dítě absolvovat mezi 6. a 12. měsícem a dále 2x ročně až do 18 let. Pravidelnost návštěv zubního lékaře je velmi důležitá i u prvního chrupu, poněvadž jeho stav ovlivňuje druhé zuby.

Obsahem prohlídky je vyšetření stavu chrupu, parodontu, stavu sliznice a měkkých tkání dutiny ústní, anomálií v postavení zubů a čelistí, onkologická prevence, poučení o významu prevence, o udržování správné hygieny, o správných stravovacích návycích a fluoridové prevenci.

Gynekologické preventivní prohlídky u dospívajících dívek

První preventivní prohlídku u gynekologa by měla dívka absolvovat v 15 letech a dále 1x ročně.

Stejně důležité jako pravidelné prohlídky, je i dodržení doporučených očkování. Očkovací kalendář naleznete zde.

Nezapomínejte! Jako klienti ZP 211  můžete využít i příspěvek na nehrazená očkování z našeho Fondu prevence.

Preventivní prohlídky u dospělých plně hrazené ZP 211

Všeobecné preventivní prohlídky u praktického lékaře

Provádí se 1x za dva roky (po uplynutí 23 měsíců). Týká se všech od 18 let, resp. nejpozději při dovršení 19 let se musí každý zaregistrovat u praktického lékaře pro dospělé.

Obsahem prohlídek je doplnění anamnézy, lékař/ka zjišťuje onemocnění v rodině, dřívější onemocnění, pracovní zatížení, návyky a předpokládaná zdravotní rizika. Zkontroluje očkování proti tetanu, případně jiná očkování.

Prohlídka je zaměřená na kompletní fyzikální vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti, vyšetření moči, orientačního vyšetření zraku, sluchu a kůže. Součástí je i onkologická prevence zaměřená na zhodnocení rizik z hlediska rodinné, pracovní i osobní anamnézy.

Při podezření na onkologické onemocnění nebo při pozitivní rodinné anamnéze se provádí vyšetření per rectum, u mužů klinické vyšetření varlat, u žen od 25 let klinické vyšetření prsu, a to spolu s poučením o samovyšetření.

Další předepsaná vyšetření

Vyšetření koncentrace celkového cholesterolu a tukových látek v krvi Provádí se při první všeobecné preventivní prohlídce a dále ve 30, 40, 50 a 60 letech.
Vyšetření glykemie Provádí se při první všeobecné preventivní prohlídce a dále ve 30 letech a od 40 let ve dvouletých intervalech.
Vyšetření EKG Provádí se ve 40 letech a dále ve čtyřletých intervalech.
Speciální test na okultní krvácení ve stolici Provádí se od 50 do 55 let v jednoročním intervalu, od 55 let ve dvouletém intervalu. Od 55 let je toto vyšetření možné nahradit doporučením k provedení screeningové kolonoskopie jednou za 10 let.
Mamografické vyšetření prsu – u žen Provádí se ve 45 letech a dále ve dvouletých intervalech, vyšetření probíhá na základě doporučení gynekologa či praktického lékaře.
Vyšetření funkce ledvin Provádí se od 50 let ve čtyřletých intervalech, laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace u pacientů trpících diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi.

Zubní preventivní prohlídky

Obsahem zubní preventivní prohlídky u dospělých, která se provádí 1x ročně, je vyšetření stavu chrupu, parodontu, stavu sliznice a měkkých tkání dutiny ústní, onkologická prevence a poučení o správné hygieně dutiny ústní.

U těhotných žen se prohlídka provádí 2x v průběhu těhotenství.

Gynekologické preventivní prohlídky

Obsahem gynekologické preventivní prohlídky, která se provádí v 15 letech a dále 1x ročně je aktualizace rodinné, osobní a pracovní anamnézy, klinické vyšetření prsů od 25 let při pozitivní rodinné anamnéze na zhoubný nádor prsu, prohlídka kůže a palpační vyšetření mízních uzlin v oblasti pohlavních orgánů, vyšetření v zrcadlech a provedení kolposkopického vyšetření (neprovádí se u virgo žen), odběr materiálu z děložního čípku k cytologickému či dalšímu vyšetření (neprovádí se u virgo žen), palpační bimanuální vyšetření (při nejasném výsledku doplnění vyšetření vaginální ultrazvukovou sondou), nácvik samovyšetření prsů při první prohlídce, u žen od 45 let doporučení k provedení screeningového mamografického vyšetření, které se dále provádí ve dvouletých intervalech, u žen od 50 do 55 let speciální test na okultní krvácení ve stolici, který se provádí v jednoročním intervalu, od 55 let ve dvouletém intervalu. Od 55 let je toto vyšetření možné nahradit doporučením k provedení screeningové kolonoskopie jednou za 10 let.

Vít Samek Na vlastní otvor: Gynekologie

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že budu psát na web s názvem Hrdinka, cílený na ženy, článek o gynekologickém vyšetření, asi bych ho pro jistotu odvezl houkavým autem k psychiatrickému zkoumání.

Když jsem studoval, chtěla mi dát paní doktorka z gynekologie čtverku, kterou jsem si měl někdy v červenci opravit, abych mohl postoupit do dalšího semestru. Nechala toho, až když jsem jí vysvětlil, že ani v červenci nebudu vědět, kdy začíná která doba porodní a že moje odpověď na otázku „Co je to menstruace?“ bude i nadále: „Takové trošku tajemství.“

Je tedy jasné, že jsem velice překompetentní, ba přímo povolaný napsat text o gynekologickém vyšetření. Ale zas tak kompetentní, abych vyšetření podstoupil na vlastní otvor, nejsem. Naštěstí kamarádce Tereze přišlo jako dobrý nápad skočit si ke gynekologovi se dvěma kameramany. Svoje pocity rozebírá přímo ve videu.

Smyslem tohoto dílu může být ukázka toho, co čeká mladou dívku, když jde ke gynekologovi poprvé. Může to být užitečná informace i pro ženy, které nemají dobrou gynekoložku či gynekologa – správná gynekologická prohlídka má vypadat například takhle a slušný gynekolog se chová například jako prof. Zikán.

Taky může být tenhle díl odpovědí na poněkud mongoloidní představy mužů. S několika jsem se o gynekologické prohlídce kvůli tomuto článku bavil. Stále existují muži, kteří se ptají, zda to ženu vzruší. Ne. Dokonce existují tací, kteří se ptají, zda se „tam“ nefouká. No dobře, to jsem byl zrovna já. Ne, nefouká.

Zajímavé:  Priznaky Infarktu U Mužov?

Prohlídka je celkem rychlá – vyšetření pohmatem, poté v zrcadlech, který vypadají jako všechno možný, jenom ne zrcadla, a potom ultrazvuk.

Ženy, se kterými jsem se o tom bavil, se shodují, že kovová zrcadla na rozdíl od plastových studí a že stěr z čípku může být nepříjemný, ale je velice krátký.

Na rozdíl od histologie, která trvá asi deset dní. A to je všechno, co vám můžu říct o gynekologickém vyšetření.

Gynekologická prohlídka - Vše o zdraví

Pohledem Alžběty Samkové

Díky praxi na gynekologické ambulanci vím, že celkem dost žen chodí za svým gynekologem nebo gynekoložkou rádo a pravidelně. Gynekologická prohlídka je některými ženami používaná i jako určitá forma psychoterapie. Proč si to myslím? Protože právě s gynekologem řešíme často svůj partnerský čili pohlavní život, jelikož ten má s gynekologickou prohlídkou dost úzkou souvislost.

Jistě souhlasím s doporučením, aby alespoň jednou za rok (až dva) žena podstoupila vyšetření děložního čípku, tzv. cytologii. Během gynekologické prohlídky se také řeší antikoncepce. Mladé dívky často přicházejí na gynekologickou prohlídku v období, kdy potkají „toho pravého“ a je „třeba začít myslet na budoucnost“.

Téma antikoncepce je velké a složité. Zodpovědnost leží hlavně na té konkrétní dívce, budoucí ženě, a jistě i jejích rodičích. Mluvit se svými dětmi (nebo rodiči) o všem – i to je součástí procesu, který vede k předepsání antikoncepční pilulky.

Dívky! Rozhodnout se, jak často a kolik hormonů budete užívat, je jen na vás. Přemýšlejte a hledejte informace. Nově dívky přicházejí i pro očkování proti rakovině děložního čípku.

To si také musí rozhodnout každý podle svých informací, podle své životní situace.

Co je to nejdůležitější podle mě? Vybrat si správného lékaře. Vím, velmi dobře vím, že to není leckdy vůbec snadné. Na druhou stranu je to lékař, který může být ve vašem životě velkým pomocníkem, ale i velkým škůdcem.

Proto pokud se vám lékař nebo lékařka nezdá už během úvodního rozhovoru v ordinaci, opravdu zvažte, jestli s ním gynekologickou prohlídku podstoupit.

Z mých zkušeností porodní asistentky se opět hlásí potřeby bezpečí a jistoty – jsou velmi důležité i během tohoto vyšetření.

Víte proč? Když se bojíte nebo když je to nepříjemné, co udělá vaše tělo? Vyplaví hormony, které vás připraví na útok nebo útěk. Pak je všechno stažené a ztuhlé a prohlídka je nepříjemná víc, než je nutné. Mluvte se svými gynekology, jsou důležitými odborníky v našem životě. Gynekologické prohlídky by měly být jeho pravidelnou součástí.

Zjistěte, co vše vás čeká na úplně první gynekologické prohlídce

První návštěva gynekologa nebývá pro dívky komfortní záležitost. Není se čemu divit: jedná se o velmi intimní druh vyšetření. Nutno říci, že se není čeho obávat.

Gynekologické prohlídky by měly být součástí života každé dívky od 15 let. Díky pravidelnému docházení se může předejít potencionálním problémům.

Úplně první prohlídka

Na profesionální, lidský a vstřícný přístup klade gynekologie GYNEM velký důraz. Je důležité, aby se zde dívky a ženy cítily co nejlépe, aby se nebály komunikovat a ptát se. Na první prohlídce se zakládá karta pacientky a jde hlavně o vzájemné poznání.

Před první prohlídkou je také vhodné vědět, jak se obléknout: ideální bývá sukně a silonky. V převlékací kabince si dívka sundá pouze silonky, spodní prádlo a sukni si může po celou dobu nechat, při samotném vyšetření ji pak stačí vytáhnout jen nahoru.

Poté následují otázky ze strany gynekologa na vážná a prodělaná onemocnění či operace jak u dívky, tak i v její rodině, datum poslední menstruace a její pravidelnost, sexuální život nebo také styl života. Tyto otázky jsou kladeny, aby lékař pacientku blíže poznal a mohl přesněji stanovit případnou diagnózu.

Gynekologické vyšetření

Samotné vyšetření probíhá v gynekologickém křesle. Nejprve lékař zavede do pochvy tzv. zrcadla, kterými pozoruje děložní čípek a následně z něj udělá stěry, které jsou odeslány do laboratoře ke zhodnocení. Tomuto vyšetření se říká cytologie a provádí se běžně jednou ročně.

Následně přijde na řadu pohmatové vyšetření. To spočívá v zavedení jednoho až dvou prstů do pochvy a vyvíjení mírného tlaku na břicho druhou rukou.

Na závěr je provedeno pohmatové vyšetření prsou, při kterém lékař vyloučí přítomnost nežádoucích bulek. Tento druh vyšetření by měla aplikovat každá žena a dívka sama na sobě alespoň jednou měsíčně, tzv. samovyšetření.

O tom, jak se správně samovyšetřit, vám poradí právě gynekolog.

Co vše pozná gynekolog?

Podle výše uvedených druhů vyšetření je jasné, že se lékař v první řadě zaměřuje na odhalení zdravotních problémů a změn, které mohly od poslední návštěvy nastat. Jestliže nějaké zaznamená, bude vás o všem včas informovat a stanoví další průběh případných vyšetření.

Gynekolog také potvrdí to, zda je žena těhotná či ne. Pomocí ultrazvuku může také ženě ukázat, jak miminko vypadá, a předat černobílý snímek, který si často ženy nechávají na památku.

Je však důležité zmínit, že toto není možné vidět ihned, ale až přibližně po dvou týdnech meškání menstruace.

Obraz na ultrazvuku lékař podrobně popíše, sdělí veškeré informace a nastíní další průběh budoucích kontrol a ultrazvuků.

Důsledné dodržování gynekologických prohlídek by mělo být pro každou dívku a ženu zásadní. Proto lékaři na gynekologii GYNEM kladou důraz na to, aby z ordinace odcházely spokojené a kvalitně informované ženy. Klinika GYNEM kromě IVF centra disponuje také dvěma gynekologickými ordinacemi. Jedna se nachází na Praze 6 a druhá na Praze 8.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector