Hlíva Ústřičná A Zdraví?

Mezi hlavní účinky hlívy ústřičné patří posílení imunity organismu, zvyšuje odolnost organismu vůči virovým, bakteriálním, plísňovým a parazity vyvolaným onemocněním. Snižuje riziko opakování infekcí horních cest dýchacích a potřebu opakovaného užívání antibiotik.

Jak je zdravá hlíva ústřičná?

Houbu, která vám dodá životní energii, vitalitu a krásu. Její pravidelné užívání vede ke stimulaci imunity, snižuje cholesterol v krvi a má řadu dalších pozitivních účinků na organismus. Hlíva ústřičná je houba, která roste v České republice po celý rok.

Kdy užívat hlívu ústřičnou?

Hlívu ústřičnou můžete konzumovat celoročně. Nebo ji užívat pro posílení imunitního systému v době chřipkového období. Je vhodná také jako doplněk léčby při akutních potížích a při následné rekonvalescenci.

Jak dlouho vydrží hlíva ústřičná v lednici?

Tyto houby byste měli nejlépe konzumovat čerstvé, ale kromě toho nabízí hlíva ústřičná zpracování různými způsoby od sušení až po drcení. Pokud ji však chcete na nějaký čas uložit do chladničky a použít ji později, měli byste vědět, že by zde neměla zůstat déle než tři dny. Poté se totiž může zkazit.

Jaké vitamíny obsahuje hlíva ústřičná?

Hlíva ústřičná obsahuje velké množství vitamínů B, jako je B1, B2, B5, B6, B7, B9, ale také např. vitamín C. Hlíva obsahuje vitamín B1, B2 a kyselinu listovou. Má velmi nízký obsah kalorií.

Jak správně jíst hlívu ústřičnou?

Běžně se konzumují pouze klobouky. Třen hlívy ústřičné obsahuje nejvíce prospěšných látek, ale je tuhý. Dá se však usušit a rozemlít na aromatické houbové koření.

Jak pouzit Hlivu?

Jsou vhodné do polévek, omáček, pod maso ale i do salátů. Třeně bývají tužší a proto je vhodné je nasušit a rozemlít (rozdrtit) na houbový prášek, který se přidává jako koření s léčebnými účinky. Další z možností jak třeně využít je přidávat k masu – viz hovězí na houbách.

Zajímavé:  Rány a hojení – vše o zdraví

Co uvařit s hlívou ústřičnou?

Nejčastěji ji dáváme do polévek, gulášů a pod maso. Je ale skvělá i do pomazánek, rizot, k zapékání, na grilování nebo na řízky v trojobalu. Přebytek hlívy lze nakládat, mrazit nebo usušit a ve formě prášku používat jako koření.

Jak rychle roste hlíva ústřičná?

Tyto malé kolíky rychle rostou a rozvíjejí se v plné velikosti houby za pouhých 5-7 dní. Úroda hub může být sklizena třikrát dříve, než se mycelium vyčerpá, s novou plodinou hub, která se během této doby projevuje každých 7-14 dní.

Jak poznat Zkazenou Hlivu?

Bílý povlak a chloupky v úžlabí klobouku a na třeni hlívy je vlastní podhoubí houby, vyskytuje se i u divokých hub a nejedná se o plíseň. Ta je vždy zabarvená (např. černě, žlutě, modře, zeleně aj.) a charakteristiky páchne.

Jak uchovat hlívu ústřičnou?

Houby lze uchovávat v papírovém sáčku v chladničce po dobu 2–3 dnů. Možné je také zamrazení. Hlíva ústřičná by se stejně jako většina ostatních hub měla používat vždy čerstvá. Lze ji skladovat několik dní, ale pak je stále tvrdší.

Jak očistit hlívu ústřičnou?

Hlívu není třeba na rozdíl od kotrče či žampionů příliš čistit nebo loupat. Případné nečistoty stačí setřít z klobouku vlhkým hadříkem, spodní část nožiček v trsu spolu se zbytky hlíny odkrojte. Klobouk s lupeny je jemný a není nutné jej tepelně upravovat příliš dlouho.

Jak Nakrajet hlívu?

Hlívu pečlivě očistíme nožem, ale zbytečně neloupeme. Nařežeme ji na plátky, nejlépe pak podélně s kloboukem i třeněm společně. Nařezané plátky následně rozložíme na lísky nebo rámy se silikonovým pletivem. Pokládáme pouze jednu vrstvu, aby se k houbám mohl volně dostat vzduch.

Co s Hlivou?

Z hlívy ústřičné připravujeme obvyklá houbová jídla. Především ji dusíme nebo zapékáme se zeleninou, s brambory, rýží, těstovinami. Někdy doplňujeme nebo přímo zahušťujeme vejci, sýrem, přidávat můžeme i smetanu. Hlívu můžeme využít i do oblíbených hubníků.

Zajímavé:  Potraviny Vhodné Na Klouby?

Co je to hlíva?

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus, anglicky ‒ oyster mushroom, japonsky ‒ hiratake) je celosvětově velmi dobře známá houba, která je dostupná snad v každém obchodě i čerstvé. Názvy houby vycházejí z tvaru její plodnice. Latinsky je pleurotus rostoucí bokem/boční, takto je umístěna nožka ke klobouku houby.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector