HN: B. Sobotka: Možná osvobodíme léky od daně – vše o zdraví

Také dobře znáte ten palčivý pocit, to nepříjemné brnění a mravenčení v „přesezené“ noze vznikající přechodným stlačením nervu? V okolí ale existuje mnoho lidí, kteří si na tyto problémy stěžují bez zjevné příčiny a opakovaně. 

HN: B. Sobotka: Možná osvobodíme léky od daně – vše o zdraví

Jsme k nim náchylní všichni – ať už vegani, vegetariáni nebo „všežravci“. Kvůli konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, cukru, nedostatečnému příjmu živin a stresujícímu životu nám totiž chybí často vitamíny skupiny B.

Obsah článku

Jaké běžné problémy způsobuje nedostatek „béček“?

Kromě brnění a mravenčení zažívají lidé často také pálení prstů, pocity těžkých nohou, bolesti nebo naopak snížení či vymizení citlivosti…

Víte o někom takovém? Tento neurologický problém (odborně se nazývá polyneuropatie) je častější, než by se mohlo zdát. Jednou z příčin je právě nedostatek některého z vitamínů skupiny B. V těle se bez nich neobejdeme.

„Béčka“ se podílí na neurologických procesech (včetně hojení ran a skřípnutých nervů), na dobré náladě, ale i únavě, tvorbě aftů, rozpraskaných koutků, až třeba po suchou či svrbící pokožku nebo anémii (potíže s krvetvorbou).

Vitamínů skupiny B je celá řada a každý z nich má své specifické účinky. Na rozdíl od jiných vitamínů, je ale některé funkce spojují. Proto si zasloužily označení B-komplex.

S čím vším mi tedy B-komplex může pomoci?

  • zažene únavu (a kdo by si v dnešní době nepřipadal občas vyčerpaný, že?)
  • zlepší náladu
  • pomůže přemoci stres s úsměvem
  • pomůže předcházet „zbytečným“ oparům, aftům a koutkům
  • rozjasní a zjemní pokožku
  • dostatečná hladina B-komplexu v těle účinně chrání proti hmyzu

Pojďme se podívat podrobněji, co vše v našem těle „béčka“ dokáží ovlivnit a jak nám mohou pomoci žít pohodovější život.

Jak mi B-komplex může zlepšit kvalitu života?

HN: B. Sobotka: Možná osvobodíme léky od daně – vše o zdraví„Béčka“ jsou důležitá, i když nemáme zdánlivě žádné zdravotní problémy. Jejich nejzásadnějším přínosem totiž je udržování zdraví nervové soustavy. Doslova pečují o zdraví našich nervových buněk a jejich drah. Vyvážený příjem všech vitamínů skupiny B je tak důležitý jako prevence všech neurologických poškození. Ať už jde o hojení bolestivého „skřípnutí nervu“ mezi obratli, mravenčení v rukou nebo nohou, nebo třeba o pásový opar – vitamíny skupiny B jsou pro hojení nezbytné.

Posílit nervy ale potřebujeme také pro udržení svěží mysli a dobré nálady. Viditelné účinky mají béčka zvláště ve stresovém období, kdy nám každá jejich další dávka pomáhá zůstat nad věcí s úsměvem na rtech, anebo při jakémkoliv sportu či jiné zátěži na tělo.

Všimli jste si, že prodávané pre-workoutové a energy drinky se vždy obohacují o vitamíny skupiny B (hlavně B6 a B12)? Mají totiž pozitivní efekt na tvorbu energie, pohotové soustředění se na sportovní výkon a snížení vyčerpanosti.

Vliv „béček“ na afty a popraskané koutky

HN: B. Sobotka: Možná osvobodíme léky od daně – vše o zdraví

B-komplex udržuje ve střehu slizniční imunitu. Asi nejčastějším projevem chybějících „béček“ je infekce na sliznici úst nebo na rtu. Samozřejmě je řeč o aftech, oparech nebo prasklých koutcích. Čas od čas se asi objeví u každého, zejména právě ve stresovém období. Pokud se ale objevují častěji než 1–2× za rok, je to jasný signál, že naše přirozená obrana je oslabená.

Kdy užívat B12 a kdy B-komplex?

Jak už samotný název napovídá, vitamíny skupiny B tvoří dohromady jeden velký „komplex“. Pokud „béčka“ užíváme dohromady v podobě B-komplexu (obsahující rovnou i vitamín B12), fungují ve vzájemné synergii a v našem těle „spolupracují“ – svými účinky se navzájem podporují, doplňují a zajišťují tak kvalitnější život.

B-komplex je skvělý doplněk pro všechny, včetně těch, kteří chtějí doplňovat vitamín B12 a zároveň využít na maximum všech ostatních účinků „béček“.

HN: B. Sobotka: Možná osvobodíme léky od daně – vše o zdraví V některých případech je výhodné sáhnout po čistém vitamínu B12. Hlavně, když nás trápí konkrétní zdravotní potíže – chudokrevnost nebo třeba akutní neurologická bolest.

Nebo když máme nedostatek B12 podložený krevními testy. V takovém případě může přímá suplementace tohoto vitamínu rychle pomoci předejít akutním obtížím. (Viz také článek: Rozhovor: „Kapky vitamínu B12 od Vitalvibe mě zachránily před injekcemi“).

Když vám například „lupne“ v zádech a bolest několik dní neustupuje, přistupuje lékař k předepsání vysokých dávek vitamínu B12 (tedy pochopitelně jeho syntetické formy).

Závěrem

V článku jsme si ukázali, jak důležitou roli v našem těle hraje B-komplex a jak nám stabilní hladina všech „béček“ může pomoci žít spokojenější život.

Lidské tělo si vitamíny skupiny B neukládá do zásoby (kromě vitamínu B12), naopak je snadno z těla vyplavuje. Proto je vhodné dbát na jejich pravidelné doplňování, zvláště pak v náročnějším období (třeba při stresu nebo intenzivním sportovním tréninku).

Při výběru vhodného B-komplexu se zaměřujeme zejména na jeho kvalitu, čisté složení (bez plnidel a stabilizátorů, které obsahují tabletky z lékárny), přirozenou formu a efektivní vstřebávání (forma kapek ve fermentované podobě, jakými jsou např. ty od Premier Research Labs).

Máte dotaz týkající se „béček“? Napište nám ho do online poradny nebo se na nás obraťte přímo v sekci kontakt. Moc rádi vám pomůžeme vaši otázku zodpovědět.

Sobotkovy "spravedlivé daně" jsou nespravedlivé. Mimo mísu se ocitl i s "bohatými"

Předsedovi ČSSD se daří vrátit rozplizlé sociální demokracii nějakou tvář. Mizérii spatřuji v tom, že je to tvář, jakou si nasazují i komunisté.

Předsedovi sociální demokracie se podařilo zviditelnit. Bohuslav Sobotka je vidět a slyšet. Před sjezdem ČSSD přišel s tématem „spravedlivých daní“. Zřídil k tomu stránku nazvanou Spravedlivé daně, na níž se dočteme, že jde o „spravedlivé daně pro lidi“. Pro psy, kočky, koně a Marťany tedy zatím „spravedlivé daně“ nechystá.

Připomeňme, že Jiří Paroubek měl na billboardu „Lepší život pro obyčejné lidi“; slovo obyčejný Sobotkovi chybí.

„Lidmi“ zřejmě míní jen „nebohaté“, kdežto těch 200 tisíc občanů s hrubými příjmy nad 48 955 korun měsíčně patří mezi nelidi či nelidy.

Pokud berete 48 956 korun hrubého a víc, už zřejmě nejste člověk (Paroubek by řekl obyčejný člověk). Odtud bohužel plyne, že i náš pan premiér přestává být člověkem a stává se nelidou, byť lidově demokratickým.

Sobotkův pojem „spravedlivé daně“ nahlíží spravedlnost jinak, než jak byla po tisíciletí vnímána. Spravedlnost totiž až dosud tkvěla v tom, že platí stejně pro všechny. (Proto je socha Spravedlnosti zobrazována se zavázanými očima, nerozlišuje kupříkladu „bohaté“ od „lidí“.)

Rovnost před zákonem, rovnost před Bohem (to přineslo křesťanství; jak se dočteme v epištole Římanům, „není přijímání osob u Boha“, Bůh tedy nerozlišuje, všichni před ním mají stejnou váhu), rovnost před úřadem atd.

Z tohoto pohledu progresivní daň není spravedlivá; zakládá jasnou nerovnost. Ten, kdo vydělává nad 48 955, za trest zaplatí víc na dani. Spravedlivé, poctivé, by tedy bylo, kdyby Sobotka zřídil web Nespravedlivé daně. Ale s tím by díru do světa neudělal. Přesto to sedí, Sobotka chce zavést nespravedlivé daně znevýhodňující „bohaté“.

Co by bylo spravedlivé? Stát občanům poskytuje služby, od toho si ho vydržují. Namátkou se má starat o bezpečnost. O zdravotnictví a důchody (na ty ale odvádíme zdravotní a sociální pojištění podle výše platu).

Když to zjednoduším: chudý i bohatý potřebuje úplně stejně, aby mu z kohoutku tekla voda a ze zásuvky prýštil elektrický proud, potřebuje chránit před násilím atd. Spravedlivé by bylo, aby každý občan platil stejnou částku.

Tak vypadá rovnost.

Proč mají na opravy silnic platit lidé bez aut

Chápeme však, že pak bychom si mohli dovolit jen ministát, pár úředníků, které tolik milujeme a kteří nám tolik zjednodušují život. Pár policistů, kteří stejně prakticky nestíhají nás nejvíc obtěžující, drobnou kriminalitu. Hle, první progrese: čím víc beru, tím víc dám na daních i při rovné dani. O.K. To je ta solidarita či soudržnost, jak říká Sobotka.

V rozhovoru pro Právo ve čtvrtek pravil: „I bohatí lidé posílají děti do veřejných škol a potřebují, aby se rekonstruovaly silnice nebo aby se modernizovaly nemocnice.“ Dokonce i on vnímá, k čemu daně slouží. Ano, i jeho „bohatí“ to potřebují, ale úplně stejně jako chudí.

Chceme-li pojem „spravedlnost“ používat správně, proč by měl na opravy silnic platit stejně člověk, který nemá auto (a občas jede autobusem, za což platí), jako ten, který auto vlastní a silnice mnohem víc používá? Neměl by „neautař“, který šetří životní prostředí, dostat spíš nějaký bonus na dani, místo aby platil rekonstrukce dálnic?

Raději už vůbec nemluvme o lidech, kteří kouří jak fabriky nebo chlastají první ligu, huntují si zdraví, a přece na zdravotní pojištění nedají víc než nekuřáci a nepijani. Do toho raději nevrtejme.

Pojďme k pojmu „bohatí“, co vlastně znamená? Jsou skutečně bohatí ti, kteří berou od 48 955 korun hrubého měsíčně výš? Sobotka s tím pojmem nakládá mimořádně hloupě. Přidejme další citaci: „Náš daňový systém je deformován podle potřeb nejbohatších.“ Od bohatých jsme hupli k „nejbohatším“. Ti si prý určují daňový systém.

Zajímavé:  Vodní Kámen Vliv Na Zdraví?

(Toto nejsem s to posoudit, netuším, odkud to Sobotka vzal. U nás platíme vysoké daně prakticky všichni. S výjimkou lidí jako Andrej Babiš, který si s daněmi přes korunové dluhopisy umí docela dobře pomoci.)

Boháč bere nad 37 tisíc čistého

Kdo je bohatý? Člověk, který bere padesát tisíc hrubého měsíčně, na zdravotní a sociální odvádí 5500 a daň platí deset tisíc, takže mu zbude něco přes 37 tisíc čistého? Boháč? A kde bydlí, ve vlastním, nebo v pronájmu? Platí hypotéku, nebo rekonstruuje dům po rodičích? Kolik má dětí, kolik z nich studuje? Kolik dává na charitu?

Ne, takový občan není bohatý. Můžeme pouze konstatovat, že v Česku není chudý. Ale pardon, bohatý vypadá opravdu jinak.

Další Sobotkova hloupost, jež je ovšem v postkomunistickém Česku rozšířená. Citace: „Vnímám, že analytici a ekonomové proti změnám křičí, ale to jsou často lidé spojení s bankami a bohatými lidmi.“

Jistě, analytici, pokud o nich slyšíme, pokud jsou citováni v médiích, těžko berou minimální mzdu. Jejich příjem nade vši pochybu dosahuje přes padesát tisíc měsíčně. Znamená to, že musejí držet ústa? Protože vydělávají víc? Je snad nespravedlivé, že vydělávají víc?

Takový analytik není žádný lobbista, který někde v přítmí dohaduje zakázky a vydělává desítky milionů až miliardy, aniž by za ním něco reálného bylo vidět. Analytik musí hodně vědět, musí být skutečně, nejen papírově, vzdělaný. A protože se dostal na takovou úroveň, může se veřejně vyjadřovat ke komplikovaným ekonomickým otázkám.

Bylo by dobré premiéru Sobotkovi připomenout: analytik s platem nad 50 tisíc je taky člověk, občan, jehož by si měl premiér vážit, protože hodně ví a protože mu do státní kasy odvádí víc než třeba řidič vysokozdvižného vozíku, ačkoliv stát oběma poskytuje zhruba stejné (leckdy stejně mizerné) služby.

Představa, že by se k progresivní dani neměli vyjadřovat ti, kteří by díky ní platili víc, je scestná. Argumentují tak i někteří novináři; zřejmě propadli hlubokému studu, že berou nad padesát, cítí se jako nelidové. Blbost. Stejná blbost, jako kdyby se k cyklostezkám nesměli vyjadřovat cyklisté, protože „mají střet zájmů“.

Daně podle Sobotky jsou nespravedlivé, tvrdit opak je lež. Jeho představa bohatých leží zcela mimo mísu. Naopak je pravda, že se mu daří vrátit rozplizlé sociální demokracii alespoň nějakou tvář. Mizérii spatřuji v tom, že je to tvář, jakou si nasazují i komunisté.

Daňové změny podle ČSSD

Určité snahy o oslabení či ovlivnění České televize (ČT) lze podle některých komentátorů, novinářů či tehdejších aktérů sledovat v období vlády stran tzv. opoziční smlouvy, tedy menšinové vlády ČSSD podporované ODS. V době této vlády došlo ke krizi v ČT, která měla být podle některých názorů politizována.

Spolupráce stran opoziční smlouvy byla utužena uzavřením dodatků k ní. Václav Havel tyto dodatky nazýval„toleranční patent“.

V tomto dokumentu se strany dohodly například na změně volebního systému nebo umožnění schválení státního rozpočtu na rok 2000, v čemž ODS Sociální demokracii do té doby bránila.

Tato dohoda vzbudila velkou vlnu kritiku a z funkce místopředsedkyně ČSSD odstoupila na protest Petra Buzková, což byl krok doprovázený značným zájmem médií.

Podle novináře Petra Holuba bylo v této době rozhodnuto o svázání České televize ze strany mocenského kartelu ČSSD – ODS, a to proto, že veřejnoprávní televize informovala o kauzách spojených s oběma velkými stranami (bakalářská práce, F. Zajíček, .pdf, str. 31–32).

Ve veřejných zdrojích nelze dohledat konkrétní důkazy, jak konkrétně jednotliví politici bojovali proti ČT, jak však uvádí Filip Zajíček (.pdf, str. 32), lze vysledovat snahy o politizaci krize v ČT.

Po odstoupení generálního ředitele ČT Jana Puchalského vybrala ČT jako jeho nástupce Dušana Chmelíčka. Po jeho nástupu do funkce však rezignovali tři členové Rady ČT a také její předseda Jan Jirák, který byl nahrazen Vladislavem Kučíkem.

V březnu 2000 pak Poslanecká sněmovna odvolala zbylých šest členů Rady ČT. Poslanecká sněmovna pak dvakrát během jedné schůze konstatovala, že ČT neplní své poslání uložené zákonem. Zajíček ve své bakalářské práci (.pdf, str. 33) odkazuje na kritická slova Jiřího Grygara, předsedy předchozí Rady ČT.

Ten označil výše popsané kroky PS PČR za nelegální, protože správně má ČT dostat po prvním usnesením PS PČR půlroční lhůtu na nápravu situace, a Rada ČT má být odvolána až po dané lhůtě druhým rozhodujícím usnesením. Grygar se domníval, že skutečnou motivací poslanců bylo to, že na post generálního ředitele ČT preferovali jiného kandidáta, než byl Chmelíček.

Dále Grygar píše: „do III. rady ČT zvolila nejméně 7 osobností dle opoziční smlouvy, tj.

byla porušena i litera stávajícího zákona, která zakazuje, aby členové Rady působili během výkonu funkce ve prospěch politické strany či hnutí. To je klíčový problém.

Kdyby to byla tehdy veřejnost zaregistrovala, mohly přijít masové protesty právem již o 8 měsíců dříve, neboť to je pravá příčina následných chybných kroku Rady ČT.

Kriticky se k návrhu usnesení Poslanecké sněmovny k ČT vyjádřil na 22. schůzi PS PČR dne 10. 3. 2000 tehdejší poslanec Unie svobody VladimírMlynář: „… budu proti němu(pozn. usnesení ) hlasovat, protože odvolávat Radu České televize, resp.

spustit mechanismus jejího odvolání znamená do budoucna ohrozit její nezávislost. Znamená to závažný precedens.

Znamená to, že příští rada, kterou snad Poslanecká sněmovna zvolí lépe než minulou, se bude ve svém příštím rozhodování ohlížet na aktuální většinový politický názor v této sněmovně“.

Jak konstatuje Zajíček ve své bakalářské práci (.pdf, str. 34), Rada ČT se stala dalším kontrolním orgánem, ve kterém se strany ODS a ČSSD, tedy strany opoziční smlouvy, rozdělily křesla.

2009

Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí

  • Poslanecká sněmovna přijala pozměňovací návrhy k zákonu o státním rozpočtu, které obchází zákon a skrytě zvyšují deficit, a tím i veřejný dluh. Ti, kteří tyto návrhy podpořili, následně vyrukovali se „zaručenými“ recepty pro vládu, jak by mohla snížit deficit. Naposledy prohlásili zástupci strany lidové, že vláda ušetří zrušením velké zakázky na odstranění ekologických škod v příštím roce 7 miliard. To je však zcela mylná domněnka.

Rozhovor s Tomášem Zídkem, náměstkem ministra financí.

  • Loterie a hazardní hry, oblíbené téma českých politiků. Nejnovější návrh na regulaci sázkových her poslal pražský magistrát. Radnice chtějí samy rozhodovat o tom, jestli povolí na svém území takzvané videoterminály. Licence ale zatím uděluje ministerstvo financí. Změny se dají čekat nejdříve v polovině příštího roku. Vláda chce problém řešit úpravami návrhů, které už leží ve sněmovně. A s námi ve studiu je teď náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Přeji vám hezký den. 

Rozhovor na aktuální téma s Národním koordinátorem pro zavedení eura – doc. Ing. Oldřichem Dědkem, CSc

  • Já pevně doufám, že bude, pokud vycházíme ze zájmu České republiky, které představují to, že jsme malá, velmi otevřená ekonomika obchodně velmi propojená na země eurozóny, Evropské unie, takže zavedení eura by určitě by pro nás bylo výhodné.

Reakce MF na tiskovou zprávu Burzy cenných papírů Praha z 20. 12. 2009, o které informovala některá média.

Miliarda korun na špínu bez soutěže – Datum: 15.12.2009, Autor: Hany Farghali, Jan Sůra, Zdroj: Mladá fronta DNES, Rubrika: Ekonomika, Strana: 01. Ministerstvo financí dává část zakázek bez soutěže, prý kvůli inspekci životního prostředí. Ta to odmítá. …. 

Témata pořadu:

  • Rozpočtové hrátky
  • Jak dál se státním dluhem
  • Zklamání a marnost, tak popisoval své pocity ministr financí Eduard Janota těsně po středečním schválení rozpočtu. Ten bude mít kvůli změnám prosazeným ČSSD ve skutečnosti vyšší deficit, než vláda zamýšlela. Janota neví, zda bude ve funkci pokračovat, sejde se kvůli tomu v pondělí s premiérem Fischerem. „Úsilí, které jsem věnoval snaze ozdravit veřejné finance, se do značné míry minulo účinkem,“ říká. 
  • Eduard Janota vypadal včera v 21 hodin po schválení státního rozpočtu hodně unaveně. Pokud ale bude pokračovat v křesle ministra financí i po pondělním jednání s premiérem Fischerem, chce nejdéle v dubnu předložit další návrh, jak by mohl stát snížit schodek rozpočtu minimálně o 40 miliard. „Rozhodně s tím ale nebudu spěchat, protože je jasné, že to nebude populární a nikdo to moc nebude chtít,“ říká v rozhovoru pro HN Janota.
  • * Nebyla ale zároveň ta vaše snaha o úsporný rozpočet, nebyla skutečně příliš striktní, třeba pokud jde o sociální služby, nebo třeba platy učitelů, protože to opravdu nejsou oblasti, kde by se hýřilo, proč zrovna zde by mělo být financování omezeno? To určitě nebylo, já jsem určitě nechtěl cílit snížení výdajů rozpočtu na tyto složky, já jsem chtěl obecně snížit výdaje, ale nakonec se zjistilo, že prostě to není možné, čili stávající legislativa to neumožňuje, aby došlo k nějaké zásadní změně v rozpočtové politice, to je problém, čili pokud nebude tato legislativa změněna, tak poté, tak za této situace se nedá změnit a prostě já nechci být ten, který by prostě byl ministrem financí a za něhož by Česká republika zvyšovala deficity o 200 miliard každý rok, to je prostě pro mě problém, já v tom vidím určitou osobní odpovědnost, ale já prostě tady jednoznačně dám najevo, že buď má mandát možnost a parametry a mantinely k tomu, abych prostě přispěl k ozdravení veřejných financí, pak tu práci budu dělat, budu dělat toto všechno, pakliže to nebude pravda, tak to nechci dělat, a to je věci, to jsou věci, které chci sdělit panu premiérovi. 
Zajímavé:  Léčba Zánětu Zubu Antibiotiky?

Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí

  • * Příští rok se zvýší řada daní – DPH, spotřební daně a daň z nemovitostí. Před schválením balíčku bylo i od politiků často slyšet, že jde o krátkodobé opatření na záchranu rozpočtu a že se daně po roce vrátí zase na dnešní úroveň. Jak to je ve skutečnosti? Byl to jen mediální šum. Samy od sebe se automaticky nevrátí, tedy ani DPH. Platný zákon s tím nepočítá. Pokud nová vláda nenavrhne, aby se změnily, tak zůstanou platné i do budoucnosti. Říkám, že to jsou daně s otevřeným koncem. Vývoj stavu veřejných rozpočtů ale spíš signalizuje, že se zvýší tlak na jejich další zvyšování. Za překročení schodku rozpočtu máme řízení u Evropské komise a ministerstvo musí připravit konvergenční program, který každý rok ošetří díru v rozpočtu ve výši 35 miliard korun, za tři roky tedy celkem 100 miliard korun. Co se z roční částky 35 miliard korun nepodaří ušetřit na výdajích, to se musí získat zvýšením daní, nejspíše DPH. 
  • Ministr financí Eduard Janota chce při přípravě rozpočtu na rok 2011 prezentovat vlastní představu, jak řešit problém veřejných financí. „Zvedat sazbu daně z příjmu fyzických osob z 15 třeba na 20 procent znamená problém se skupinou lidí, kteří pobírají nejnižší příjmy. Takže se přikláním k nějaké formě rozumného progresivního zdanění.“ Za maximální sazbu pro osoby s nejvyššími příjmy považuje 30 procent. „Ale konstruovat to tak, že třeba nízké platy budou zdaňovány nižší sazbou než teď. S tím, že se musejí snížit nejrůznější podpory.“ Jakou šanci má pohled odborníka proti politickým zájmům, naznačí středeční finální hlasování o rozpočtu na příští rok. Rozhodne možná nejen o osudu veřejných financí.

Rozhovor s Radkem Šnáblem, poradcem ministra financí pro oblast mezinárodních arbitráží

  • * Jak si stát vede v arbitrážích? Jestli to je otázka na mě, tak já si dovolím říct, že stát si v tuto chvíli stojí poměrně dobře a to nejen v těch arbitrážích, které byly ukončeny v posledních 12 měsících, ale i v arbitrážích, které aktuálně probíhají, a to prostě proto, že jak jste správně podotkla v úvodu a předpokládám, že pan doktor Hrodek mě v tomto doplní, ty mezinárodní arbitráže z titulu dohod o ochraně investic jsou trošku specifickou disciplínou v tom, že pokaždé žaluje někdo jiný, ale žalovaný je pořád stejný. Takže samozřejmě tím, že se zlepší ta taktika a přístup státu k arbitrážnímu řízení, tak samozřejmě těmi jednotlivými řízeními se dokáže ta obrana velice zefektivnit, což je přesně to, co se stalo v těch posledních dvou letech. 

Témata pořadu:

  • Rozpočet na příští rok
  • Zadluženost České republiky

Rozhovor s Klárou Hájkovou, náměstkyní ministra

  • Práce vás musí bavit a musíte jí věnovat vše, říká náměstkyně Klára Hájková. Štěstí podle ní nepadne na člověka náhodou. Na ministerstvo financí nastoupila hned po ukončení studia práv. Po dvou letech se stala vedoucí oddělení bankovnictví a o tři roky později, v 27 letech, usedla do křesla náměstkyně ministra financí v oblasti finančnictví. „Když tvrdě pracujete, jste ke svému okolí příjemní, jste chytří a umíte sami řešit úkoly, vaši nadřízení si toho všimnou. Samozřejmě, pokud je v týmu více takových lidí, záleží trochu i na štěstí,“ popisuje třicetiletá Klára Hájková svůj „recept“ na úspěch.
  • * Přímo z univerzity jste se ocitla na ministerstvu financí, plánovala jste si takovou kariéru? Tehdy jsem neměla žádnou koncepci kariéry. Po škole jsem rozeslala životopisy a zájem o mě mělo jak ministerstvo, tak i soukromý sektor. Já se nakonec rozhodla pracovat ve státní správě. 

Autor: Peter Chrenko, náměstek ministra financí

  • I když nejde o »mediálně chytlavé« téma, reforma účetnictví představuje součást nezbytné reformy veřejných financí. Pro správné řízení je třeba mít správné informace ve správný čas. Funguje to v soukromém sektoru a není důvod domnívat se, že by veřejný sektor měl zůstat stranou. Jeho součástí jsou i obce, tudíž reforma účetnictví přináší změnu také jejich finančního řízení. 
  • Státní rozpočet – Poslanci chtějí přesunout miliardy, schválen má být devátého prosince. Miliardové přesuny v rozpočtu zničí schválený úsporný balíček, varuje ministr financí Eduard Janota. Pokud je poslanci prosadí, zváží prý, zda má jeho práce na ministerstvu ještě smysl.
  • * Jak hodnotíte průběh jednání o státním rozpočtu ve sněmovně a návrhy, které během něj zazněly? Politické strany dodržely slib a příliš nekomplikovaly jednání takzvanými medvědími návrhy. Požadavky, které byly vznášeny, je zjednodušeně možné rozdělit do tří skupin. První jsou sociální služby, druhou otázka platů, třetí podpora zemědělství. To ostatní bylo, řekl bych, zanedbatelné. Jako například asi tři miliony, které pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání požadoval poslanec Jandák. Návrhy se různily i z hlediska jejich krytí. Někteří poslanci uvažovali o zapojení peněz z mandatorních výdajů na důchody nebo nemocenské dávky, ale to de facto znamená problém, protože by pak na uvedené věci chyběly peníze a museli bychom žádat o navýšení rozpočtu. Jiní chtěli využít dluhovou službu, ale ta má rovněž mandatorní charakter. Nemůžeme si dovolit nezaplatit prostředky investorům, kteří drží naše dluhopisy. 

Na vlastníky domů a bytů čeká vyšší daň z nemovitosti. Ústecký deník | 2.12.2009 | rubrika: Ekonomika | strana: 6 | autor: Zdeněk Koza. Severní Čechy – Máte nemovitost, tedy dům nebo byt, pak se připravte, že státu a městům odvedete v příštím roce více na daních. Od 1. ledna se totiž plošně zvýší daň z nemovitostí, která se někde zvedne i na čtyřnásobek roku 2008. 

  • Ministr financí Eduard Janota prohlásil po dnešní jednání ve sněmovně, že je připravený zvážit své setrvání ve funkci. Nelíbí se mu totiž poslanecké návrhy na přesuny miliard ve státním rozpočtu na příští rok. Dolní komora parlamentu dnes poslala zákon do třetího čtení. Největší změny žádá sociální demokracie, která chce přesunout skoro 12 miliard, především na platy státních zaměstnanců a na sociální opatření. Místopředseda strany Bohuslav Sobotka chce vzít potřebné finance třeba z peněz určených na státní dluh nebo na stavbu dálnic. Prvním hostem Radiofóra je právě ministr financí Eduard Janota. Dobrý večer. 

Rozhovor s Bohdanem Hejdukem, náměstkem ministra financí.

  • * Pane náměstku, varovně zdvižený prst od ekonomů, pokud dluh Česka poroste dál, ocitne se Česko na pokraji bankrotu, trápí tyto úvahy ministerstvo financí? Samozřejmě my se vývojem státního dluhu velmi bedlivě zabýváme a předpokládáme, že i další vláda, která vzejde z voleb příští rok, se těmito záležitostmi bude zabývat tak, aby ten státní dluh nenarůstal podobným tempem jako v nedávné době nebo v letošním roce přesněji. 
Zajímavé:  Péče O Zdraví Noz?

Rozhovor s Janou Jarešovou, ředitelkou odboru Metodika správy daní, MF

  • * Daňové přiznání. Kdo ho má rád? Schovávat si ho sice nemusíte, ale pozor, oni vědí, a vy si pamatujte, že se změnil den platby pro placení daní. Za den platby nebude už považován den, kdy došlo k odepsání peněz z účtu poplatníka, ale nově to bude den připsání peněz na účet finančního úřadu nebo dalších správců daně. 
  • Stát nemá přehled, co se děje ve firmách, které ovládá. Ministr financí Eduard Janota říká, že už tomu nechce nečinně přihlížet. Vláda podle něj dohlédne na odměny manažerů i velké zakázky.

Jan Vaca, MfD, 27.11.2009, str. 3. Před rokem začali všem krajům kromě Prahy vládnout sociálnědemokratičtí hejtmani. Slibovali revoluci ve zdravotnictví, dopravě či školství. Po roce je vidět zatím jediný měřitelný výsledek – loni kraje dlužily 3,1 miliardy, letos v říjnu 17,7 miliardy. 

Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí

  • Zjednodušení při placení daní a odvodů se Česko podle náměstka ministra financí Petera Chrenka dočká nejdříve v roce 2012. Stát by konečně mohl sjednotit výpočty a zavést jeden účet pro všechny platby. Průměrná doba na zpracování agendy by se tak mohla u jedné firmy zkrátit z dnešních 613 hodin na méně než dvě stě. 

Rozhovor s Peterem Chrenkem, náměstkem ministra financí

  • Česko má druhý nejnáročnější daňový systém ze všech států Evropské unie. Třeba středně velké firmě zabere vyplňování formulářů na 600 hodin ročně. Hůř už je na tom jen Bulharsko. Ukázal to průzkum společnosti Price WaterhouseCoopers.
  • A jeden z respondentů předchozí reportáže je teď ve studiu Ekonomiky ČT 24 Peter Chrenko, náměstek ministra financí pro daně. Dobrý večer. Pane náměstku, jak vy sám čtete onen výzkum? Už zde byla řeč o tom, že doba, kterou si vyžádá zpracování daní je v Česku jedna nebo druhá z nejvyšších v Evropské unii. Před námi je akorát Bulharsko. Co si o tom průzkumu myslíte? 
  • Pomozte snížit státní dluh. 18.11.2009, Jiří Štický s přispěním Jana Sůry, Mladá fronta DNES: Praha – Blíží se Vánoce, nezapomeňte na svůj stát. Přispějte na snížení státního dluhu! Číslo účtu rezervního fondu ministerstva financí, na který je možné zasílat finanční dary, je … Do zprávy pro příjemce napište: dar na snížení státního dluhu ČR. To není vtip. Dar je jen nejméně známou cestou, jak rostoucí státní dluh snížit. Podle Jakuba Haase z tiskového oddělení ministerstva financí mají účet rezervního fondu, na který mohou dary přijímat, i ostatní úřady napojené na státní rozpočet. Neváhejte a posílejte.
  • TV Nova, 18.11.2009, 19:30, Televizní noviny. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Pokud byste chtěli dát státu vánoční dárek, můžete přispět na snížení státního dluhu. Jak zjistila Mladá fronta DNES, ministerstvo financí pro tyto dary zřídilo speciální účet. Zní to jako vtip, ale opak je pravdou. Přispět se může jakoukoliv částkou.
  • * Co říkáte na to, že Sněmovna vládě doporučila zastavit zakázku na odstranění ekologických škod? Vláda se tím bude zabývat. Můj názor je dlouhodobě stejný – zrušit probíhající tendr je velmi nebezpečné z pohledu možných arbitráží. Jsem si ale jist, že tato vláda nebude o ekozakázce vůbec jednat. Až 10. června budou uzavřeny nabídky a ministr financí má ještě 90 dní na podpis. 

Autor: Ivan Fuksa, první náměstek ministra financí

  • Zakázku na odstranění ekologických škod provázejí v médiích mýty, šířené některými politiky. Znovu jsme se o tom mohli přesvědčit při projednávání v Poslanecké sněmovně. 
  • * Pane ministře, váš náměstek Tomáš Zídek prý po konzultaci s vámi řekl, že snížit schodek rozpočtu pod 3 procenta HDP do roku 2013 bude obtížné. Obtížné, nebo nemožné? Podívejte se, já bych předně chtěl říct, že jsem slyšel stanovisko, které, které vám teďko sdělil z Bruselu pan redaktor Houska, a je velmi přesné a naprosto se s ním ztotožňuji, to za prvé. Za druhé, o tom, že bude obtížné snižovat výdaje veřejných rozpočtů bez jakýchkoliv legislativních opatření ať už na straně příjmů, nebo na straně výdajů, kde by to mělo být zejména, to je naprosto, naprosto jasné a zřetelné a já jsem o tom informoval politiky, parlament při projednávání státního rozpočtu na příští rok v rámci prvního čtení, v rámci prvního čtení před zhruba 14 dny. Takže to je druhá informace. Čili jednoznačně platí to, že bez přijetí jakýchkoliv legislativních změn je to v podstatě velmi komplikované a naopak. Měli bychom se nad tím vážně zamyslet, myslím tím zejména politiky, protože expertům a, dá se říct, aparátu ministerstva financí je zcela, zcela jasné to, že prostě pasivní přístup v této věci by stěží dokázal naplnit tento, tento cíl. 

Proklatě výhodné dluhopisy. Datum: 9.11.2009 Autor: PETRA PELANTOVÁ Zdroj: Euro Strana: 62. MINISTERSTVO FINANCÍ. Jak zahraniční investoři vydělávají na emisi českých bondů v cizí měně. 

POZORUHODNÉ ZPRÁVY

  •   TÉMA: POZORUHODNÉ ZPRÁVY, KTERÉ SI NEPŘEČTETE  V CENZUROVANÝCH MEDIÍCH HLAVNÍHO PROUDU                           .
  • Motta:
  • Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme, a cokoliv se tu děje, všech se týká                                                                                                                                                        ( Jedno potřebné)
  • Svět nerozlišuje mezi perlami a smetím a dbá spíš o své labyrinty než o Ariadniny niti, které jsou mu ze všech stran nabízeny.                                                                                                                   (Unum necessarium )
  • Musíme směřovat bez výhrady k tomu, aby se lidskému pokolení vrátila svoboda myšlenková, svoboda náboženská a svoboda občanská.

Svoboda, tvrdím je nejskvělejší statek, stvořený spolu s člověkem a od něho neodlučitelný …

Uveďme tedy člověka, pokud možno, na svobodu! – Osvobodíme jej od všech nařizovacích dogmat, kultů a poslušností.   

Bůh obdařil člověka láskou ke svobodě.     

Svoboda je znakem božství. Dobrovolnost neboli svoboda jest Boží znak v nás.                                                                                                                                                                                          (Obecná porada-Univerzální probuzení)

Jaké dobro nám doporučuješ? – Svobodu

Ale co rozumíš svobodou? -Svoboda je stav, kdy je člověk svým pánem a nikomu neotročí.                 ( Hra Diogenes cynik)

Mysli lidské je vrozena láska ke svobodě. Nejstrašnější jest, když stát nebo církev zakládá svou moc na nevědomosti člověka.      (Cesta světla)

  1. Lidská přirozenost jest svobodná, miluje činnost z vlastní vůle a děsí se nucení. Tak chce býti vedena k tomu, k čemu směřuje,
  2. a nechce být vlečena, strkána nebo nucena.                                               (Analytická didaktiika)
  3. Spasení lidstva přijde s veřejným pokojem a mírem, až každý bude pokojně žít na svém místě.
  4. Moc pravdy vyzbrojena světlem poznání jest nepřekonatelná, a přijde s nim čas,

že národové rozkují meče své v radlice a oštěpy své v srpy a dřevce v motyky a nepozdvihne se již národ proti národu a nebudou se více učit boji ….                                                                                                                                       (Cesta světla)

Tma sama o sobě není nic než stav bez světla.

Je nemožné odstranit ze světa stín a tmu, střídají se toliko vzájemně se světlem všude. Avšak tam, kde vzniká světlo, ustupuje tma, a kde světlo zaniká, tam hned nastupuje tma.

Světlo ve svém středu jako centru je nejzářivější, podobně i tma je ve svém středu nejtemnější, na rozmezí je směs obojího, ve stavu stálého souboje. Tma nemůže odolat světlu, útočí-li na ni. Na místo světla může tma nastoupit tehdy, když světlo ustoupí z místa.

Z pravidelného střídání dní a nocí je patrné, že se tak děje jakoby věčným zákonem.

Podobně je tomu se světlem a tmou lidské mysli. Bůh, když byla stvořena, ji osel semeny všemožného poznání, které vznikem účinného světla pomocí smyslů postupně z mysli odstraňuje onu tmu mysli. Ovšem na druhé straně i tma se shromažďuje, houstne a zatemňuje světlo.

  • VŠE NECHŤ VOLNĚ PLYNE, AŤ SE VĚCI NEŘEŠÍ NÁSILÍM.                                        (Heslo z Komenského loga, používaného v jeho knihách)                                                                                                                                         
  • JESTLIŽE BUDETE SPOLEČNĚ HÁJIT VĚC SVOBODY,  JEŽ JE VĚNEM LIDSKÉ PŘIROZENOSTI,, KDO VÁS PŘEMŮŽE?                                                                                                      (Anděl míru)                                                                                                                                                       
  • Výše uvedené citáty  jsou  Jana Amose Komenského, většinou vybrané z knihy “ O VZDĚLÁNÍ, VÝCHOVĚ A LIDSKÉM SOUŽITÍ                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      
  • Milí přátelé,
  • předkládám k informaci výběr informací, které poslouží k lepšímu porozumění novým pohledům na SOUČASNÝ STAV SVĚTA  

Je to pokus, který se snaží co nejjednodušší formou upozornit na informace, které možná unikly vaší pozornosti. Následují témata k přemýšlení.

V tomto ZPRAVODAJI shromažďuji zejména ZPRÁVY KTERÉ SPRÁVCE SYSTÉMU ODMÍTÁ DORUČIT,

CENZURA KOMUNIKACE UŽ JE ZŘEJMĚ OPĚT V PLNÉ KRÁSE OPĚT ZDE………

Obsah Zpravodaje:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector