Hodnoty crp – vše o zdraví

Hodnoty crp - Vše o zdraví Kateřina Hájková 10. 02. 2019   |  08:40

CRP je zkratka pro C-reaktivní protein, který funguje jako marker pro kontrolu přítomnosti akutního zánětu nebo bakteriální infekce v těle. Pomocí jednoduchého testu s kapkou krve snadno zjistíte, zda potřebujete antibiotika či nikoliv.

C-reaktivní protein je známý jako protein akutní fáze. Jeho úroveň se zvyšuje s určitými nemocemi způsobujícími zánět nebo infekci. Neukazuje, co je příčinou zánětu nebo infekce ani místo, kde se nachází, určí pouze přítomnost/nepřítomnost.

Tato informace může být pro lékaře určující a pomůže mu rozhodnout, zdali vám má předepsat antibiotika či nikoliv. Pokud už zánětlivou/infekční nemocí trpíte, pomůže zjistit, jak léčba funguje – protože pokles jeho hladiny znamená i ústup nemoci.

Pokud máte méně než 5 mg, jste zdraví Úroveň CRP u zdravé osoby je obvykle nižší než 5 mg.

Po 4 až 8 hodinách po poškození tkáně infekcí či zánětem se začíná zvyšovat a vrcholu dosahuje během 24-72 hodin po nakažení. Návrat k normálu obvykle probíhá po 2-3 dnech po zastavení zánětu nebo infekce.

Z toho důvodu je také důležité ve správný čas CRP stanovit, aby nebyl výsledek falešně negativní.

Bakterie vs. viry u lékaře Pokud máte příznaky infekce hrudníku nebo horních cest dýchacích, jako je suchý kašel, bolest v krku, výtok z nosu a kýchání, může lékař provést CRP test, aby zhodnotil, zda antibiotika předepsat, či nikoliv.

O jejich potřebě rozhoduje sám charakter aktuálního postižení. Antibiotika jsou totiž účinná pouze proti infekcím způsobeným bakteriemi, a ne proti těm, jejichž původci jsou viry.

Infekce dýchacích cest způsobená bakteriemi vedou k většímu zvýšení CRP v porovnání s infekcemi způsobenými viry. Úroveň CRP menší než 10 mg naznačuje, že pacient bakteriální infekci nemá, proto se předepisování antibiotik ukazuje jako bezpředmětné.

V takovém případě je pravděpodobné, že jejich nasazení přinese mnohem více potencionální nežádoucí účinky, jako je oslabení imunity a střevní mikroflóry než pomoc, přínos a pozitiva.

Provedení CRP v domácím prostředí Příprava na samotný test není nijak náročná. Může být proveden kdykoliv během dne, jen nesmí následovat po případné velmi náročné fyzické aktivitě.

Test zakoupíte v lékárně ve speciálním balení, kde najdete všechny důležité komponenty. Pomocí návodu provedete vše od dezinfekce a odebrání kapičky krve z prstu až po samotné vyhodnocení. Hodnoty pak srovnáte s referenčními hodnotami.

Pakliže vám vyjdou vysoké hodnoty CRP, můžete si být jisti, že rozhodně stojí zato jít k lékaři.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Hodnoty crp - Vše o zdraví

A je to zase tady, omezení kvůli Covidu-19 začínají opět nabírat na síle a rouška je nezbytnou výbavou každého z nás. Nevyhneme se nasazení nejen v MHD, ale už i na všech vnitřních veřejných místech, zdravotnicích…

Čtěte dál Hodnoty crp - Vše o zdraví

S nastupujícím podzimem každoročně stoupá i počet nachlazení, viróz, chřipek a dalších virových i bakteriálních infekcí. Letos na nás…

Hodnoty crp - Vše o zdraví

Nafouklé břicho, bolestivé vyprazdňování, tuhá stolice, krev na toaletním papíře a ohromná frustrace. Tyto a další symptomy zácpy znepříjemňují…

Hodnoty crp - Vše o zdraví

Sladkosti nejsou obecně doporučované v rámci zdravého stylu života. Nicméně i zde platí určité výjimky. Kvalitní hořká čokoláda je…

Hodnoty crp - Vše o zdraví

Možná i u vás doma mezi pokojovými rostlinami kraluje jedna dužnatá, pichlavá dáma – Aloe. Jde o sukulentní trvalku, hojně využívanou…

Hodnoty crp - Vše o zdraví

Ačkoliv je u nás k dispozici řada kvalitních vakcín, podle statistik je proočkovanost české populace stále poměrně nízká. A to nejen…

Hodnoty crp - Vše o zdraví

Snažíte se otěhotnět? Pak byste měly do jídelníčku zařadit určité potraviny. I když samozřejmě ani jedna z nich není samospásná, podpoří…

Hodnoty crp - Vše o zdraví

Na návštěvu zubaře, kterou byste měli absolvovat jednou za půl roku, se většina lidí netěší. Je ale jednou z nejdůležitějších prevencí,…

Hodnoty crp - Vše o zdraví

Hledáte přírodní prostředek pro přirozenou podporu imunity? V takovém případě jednou z nejlepších voleb bude sáhnout po čerstvém šípku….

Lékořice je bylinkou, která je v lidové medicíně k léčbě různých onemocnění užívána již po tisíce let. I přes blahodárné účinky na…

Probdělá noc dokáže pořádně otrávit náladu, k přetažení a únavě ale postačí, když se vám nedaří pár minut nebo dokonce i hodin usnout….

Bolesti hlavy mohou mít různý původ a nemusí se vždy jednat o nemoc. V případě nemoci je řešení samozřejmě náročnější a vyžaduje odbornou…

S doktorkou biochemie a odbornicí na výživu jsme si povídaly o radostech i strastech těhotenství, o významu stravy a duševní pohody…

Co je CRP test a jak se provádí?

Hodnoty crp - Vše o zdraví

C – reaktivní protein (CRP) je bílkovina, která vzniká v játrech. Hladina CRP se zvyšuje již po 6 – 12 hodinách od začátku zánětu. Díky rychlému testu do 5 minut zjistíte, jestli v těle probíhá infekce nebo zánět a zda je nutné nasazení antibiotik. CRP test vám provede lékař nebo si ho můžete udělat v pohodlí domova. Cena CRP testu v lékárnách se pohybuje okolo 300 Kč.

Hlavní výhody CRP testu:

  • zjistíte, zda je váš organismus oslabený a zda je nutné nasazení antibiotik
  • můžete si ověřit účinnost antibiotik, pokud vám je lékař předepíše
  • test je vysoce citlivý a přesný
  • provedení je snadné a hygienické
  • výsledek zjistíte do 5 minut
  • test můžete mít po ruce, pokud nemáte v okolí lékaře nebo jste na dovolené

Hodnoty crp - Vše o zdraví

Jak se test provádí?

Test se provádí odběrem krve z prstu. Vše potřebné je součástí balení. K určení hladiny CRP stačí malá kapka krve, kterou sejmete z prstu přiloženou pipetou. Vždy se řiďte příbalovým letákem!

Kdy může být zvýšena hodnota CRP?

  • Infekční onemocnění – bakteriální, mykotické a virové infekce. Na virové infekce antibiotika nezabírají.
  • Autoimunní choroby – jedná se o procesy, kdy imunitní systém napadá naše vlastní tělo. I tento proces je zachytitelný pomocí CRP testu.
  • Nádorová onemocnění – vyšší hodnota CRP se vyskytuje u rozsáhlejších nádorových onemocnění.

Jaké jsou hodnoty CRP?

  • hodnoty do 5,0 mg/litr jsou považovány za normální
  • hodnoty v rozmezí od 5 do 30 mg/litr signalizují spíše virovou infekci
  • hodnoty nad 30 mg/litr jsou s největší pravděpodobností bakteriální infekce

Pokud zjistíte, že máte zvýšené CRP a nemáte žádné příznaky, zvažte návštěvu lékaře. Může se jednat o autoimunní onemocnění či nádorové onemocnění. Naopak lehce zvýšené CRP mohou mít například těhotné ženy, kuřáci, sportovci nebo lidé s diabetem.

Určitě není od věci mít doma jednu sadu CRP testu. Pokud se nebudete cítit dobře a lékaře nemáte v dosahu, můžete si provést domácí test a ihned zjistíte, zda je váš stav akutní.

Zdroj: foto – Dollar Photo Club

CRP test – vyšetření v pohodlí domova

Aktualizováno1. června 2020

CRP diagnostika byla výsadou především zdravotnických zařízení, ale v posledních letech se stala poměrně běžnou součástí také ordinací praktických lékařů. CRP test představuje velmi rychlý a vysoce průkazný způsob odhalení původu nemoci.

A nyní je k dostání domácí CRP test, který si můžete udělat sami a tam, kde je vám to příjemné! Řekneme vám, jak domácí CRP test jednoduše provést a kdy jsou ještě naměřené CRP hodnoty normální a kdy už vám CRP v krvi hlásí bakteriální zánět.

Pod zkratkou CRP se skrývá C-reaktivní protein, což je bílkovina, která se tvoří v játrech a určuje, zda se v těle nachází akutní zánět nebo bakteriální infekce (tzv. protein akutní fáze).

Neukazuje sice, co je příčinou zánětu a kde se inkriminované místo nachází, ale i tak je tato informace velmi užitečná (CRP test má přesnost více než 95 %).

Lékař díky tomu může lépe zvážit adekvátní léčebný postup. CRP test se hodí i následně.

Pomáhá totiž zjistit, zda je naordinovaná léčba úspěšná, a tedy zda hodnoty C-reaktivního proteinu klesají a nemoc ustupuje.

Ke stanovení diagnózy stačí pouhá jedna kapka krve (o velikosti špendlíkové hlavičky) z bříška prstu na ruce.

i

Pokud vám není dobře, máte teplotu, bolí vás hlava a škrábe vás v krku, můžete díky CRP testu sami zjistit, jestli je nezbytné navštívit lékaře a jestli se jedná o bakteriální infekci, která vyžaduje užívání antibiotik na lékařský předpis.

Jak CRP test provést doma

CRP test doma si aplikujete velmi jednoduše sami. Potřebujete k tomu pouze rovný povrch, čisté ruce a hodinky nebo stopky.

Zakoupený CRP test obsahuje: nádobku s ředícím roztokem, tampon napuštěný alkoholem, automatickou krevní lancetu, skleněnou kapiláru v ochranné nádobce, testovací kazetu s pipetou zabalenou ve fólii a náplast.

Postup provedení CRP testu krok za krokem

  1. Vyndejte obsah testu z krabičky.
  2. Otevřete víčko průhledné nádobky a opatrně vyndejte skleněnou kapiláru.
  3. Z lahvičky s ředícím roztokem odkápněte do nádobky 10 kapek a víčko nádobky pevně uzavřete.
  4. Vezměte lancetu a otáčejte jejím šedým krytem tak dlouho, dokud se víčko neuvolní.

    Poté jím otočte ještě dvakrát.

  5. Promasírujte si bříško ukazováčku, očistěte ho pomocí tamponu s obsahem alkoholu a pak počkejte, dokud prst neoschne.
  6. Přitiskněte lancetu kulatým otvorem na bříško prstu a stiskněte aktivační tlačítko.
  7. Z bříška prstu jemně vymáčkněte kapku krve.

  8. Vezměte kapiláru a umístěte ji vodorovně do kapky krve.
  9. Vyčkejte, dokud se kapilára zcela nenaplní.
  10. Umístěte skleněnou kapiláru do nádobky s ředícím roztokem a pevně víčko nádobky uzavřete.
  11. Pokud je potřeba, použijte náplast.

  12. Nádobku protřepejte tak, aby došlo k úplnému promíchání krve a roztoku, a nechte tekutinu usadit na dně nádobky.
  13. Otevřete obal testovací kazety a kazetu vyndejte na rovný povrch (nejlépe na stůl) spolu s přiloženou pipetou.

  14. Následně víčko nádobky znovu otevřete a pomocí pipety z nádobky odeberte několik kapek vzorku.
  15. Z pipety pak odkápněte čtyři kapky na kruhovou aplikační oblast testovací kazety vedle písmene S a dávejte pozor, aby se tekutina nedostala do kontaktu s výsledkovými políčky s písmeny C a T.

  16. Kazetou nepohybujte a nedotýkejte se jí.
  17. Přesně po pěti minutách odečtěte výsledek (po více než 7 minutách již výsledky nejsou vypovídající).

Ukázka CRP testu v praxi

Jak funguje Veroval CRP test?

Pokud se v políčku C a R objeví linka a v políčku T se žádná linka neobjeví, není bakteriální infekce prokázána. Léčba antibiotiky by pravděpodobně nepomohla. Pokud se váš stav nezlepší, měli byste kontaktovat svého lékaře.

Pokud se objeví linka v políčku C a R a slabá linka také v políčku T, obvykle to znamená mírnou bakteriální infekci. Výsledek byste si měli ověřit dalším testem po 12 hodinách a poté kontaktovat svého lékaře.

Pokud se objeví tři linky a linka v políčku T je výraznější než linka v políčku R, znamená to, že byla zjištěna bakteriální infekce a pravděpodobně by bylo vhodné nasadit léčbu antibiotiky. Po 12 hodinách byste měli test zopakovat a poté se poradit se svým lékařem.

i

Test je neplatný, pokud se neobjeví žádná linka, pouze jedna linka v políčku R nebo T, případně linka v políčku R a T a políčko C zůstane prázdné. V těchto případech byste test měli zopakovat.

Výhody CRP testu pro domácí použití

  • Během chvilky máte jasno.
  • V balení máte vše potřebné pro provedení testu.
  • Výsledky lze vyhodnotit již za 5 minut.
  • Test lze provést kdekoliv a kdykoliv.
  • Spolehlivost testu je více než 95 %.
  • Velmi rychle zjistíte, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci.
  • Vyhnete se kontaktu s dalšími nemocnými v čekárně u lékaře.
  • Zabráníte vzniku odolnosti bakterií vůči antibiotikům.

Naměřené CRP hodnoty po vyšetření

Při běžných onemocněních způsobených viry se obvykle hladina CRP v krvi nezvyšuje a léčba antibiotiky není nutná. Koncentrace C-reaktivního proteinu v krvi se zjišťuje ve třech množstevních úrovních. Jaké základní hodnoty vám CRP test zobrazí?

i

Antibiotika jsou účinná pouze proti infekcím způsobenými bakteriemi. S vyléčením virových onemocnění vám nepomohou. Pokud antibiotika jíte, aniž byste je opravdu potřebovali, zbytečně oslabujete svou imunitu a střevní mikroflóru.

CRP normální hodnoty

Normální hodnota CRP v krvi je menší než 10 mg/l. Při tomto výsledku by se nemělo jednat o závažnější zdravotní problém a je možné se léčit běžnými způsoby jako například při chřipce (teplý čaj, zázvor, sirupy, kapky, paralen apod.).

Pokud máte CRP menší než 5 mg/l, jste zdraví a nemáte se čeho bát. Platí, že čím nižší hodnota CRP, tím lépe.

Hodnoty crp - Vše o zdravíNejste si jisti, zda je příčina vašeho zdravotního stavu virová nebo bakteriální? CRP test Veroval vám to pomůže rychle zjistit.

Vysoké CRP v krvi

Zvýšená CRP hodnota v krvi se pohybuje v rozmezí 10-30 mg/l. Toto číslo vám říká: „Buďte na pozoru a raději se poraďte se svým lékařem“.

Významně zvýšená hladina CRP dosahuje hodnot vyšších než 30 mg/l. Pokud je koncentrace CRP v krvi vysoká (třetí stupeň), je velmi pravděpodobné, že v organismu probíhá těžší bakteriální zánět. V takovém případě je nutné nechat posoudit zdravotní stav lékařem.

CRP hodnoty nad 100 a CRP hodnoty nad 200 potvrzují, že se jedná o infekci způsobenou bakteriemi.

Zvýšená produkce C-reaktivního proteinu může být příznakem virového, bakteriálního a pneumokokového onemocnění. Stejně tak se mohou ukázat vysoké hodnoty CRP u rakoviny či COVID-19. Stává se to dokonce i v posledním trimestru těhotenství, po úrazech, operacích a prodělaných traumatech.

i

Pokud zaznamenáte vyšší hodnoty CRP v krvi, není třeba se hned obávat vážného onemocnění. Vyplatí se ale navštívit svého lékaře, který vám řekne více. Na konzultaci se svým doktorem se domluvte i v případě, že vám v domácím testu vyšly zvýšené hodnoty, ale nemáte žádné příznaky.

Kdo ocení CRP test nejvíce

  • CRP test pro domácí využití se vyplatí zejména lidem s časově náročným zaměstnáním, kteří si díky němu mohou během několika minut udělat orientační představu o závažnosti svého zdravotního stavu.
  • Ocení jej ale třeba i maminky s malými dětmi, kterým pomůže zjistit, zda je skutečně nutné cestovat do přeplněné čekárny.
  • iDalší typy domácích testů pro zjištění zdravotního stavu

Stejně jako u léků na nachlazení, i v případě CRP testů pro domácí použití je potřeba věnovat pozornost průběhu nemoci.

CRP test vám pomůže pouze včas zjistit, že máte zdravotní problém, zbytek už je na vás. Proto pokud si něčím nejste jistí, raději se poraďte se svým praktickým lékařem. Pomůže vám najít nejvhodnější způsob léčby. 

CRP testy rychle odhalí infekci

Hodnoty crp - Vše o zdraví Magazín o zdraví a prevenci

K vyšetření pomocí CRP testu je potřeba jen kapka krve, která se odebírá doma ze špičky prstů. Díky její analýze dokáže test rozlišit, jestli vás postihla infekce bakteriální nebo virová. Sami se pak můžete rozhodnout, jestli půjdete k lékaři do ordinace nebo jestli si skočíte jen do lékárny. Testy, které byly dříve dostupné jen v ordinacích vybraných lékařů, tak můžete používat doma.

CRP neboli CReaktivní Protein je sloučenina, která se tvoří v játrech a má značný význam v diagnostice mnoha nemocí. Také je významným indikátorem, který nám napoví, zda u infekce použít, či nepoužít antibiotika.

Tyto testy vznikly především proto, že lékaři často doporučovali antibiotika spíše pro jistotu, aby se u pacienta případná bakteriální infekce nerozvinula.

Pokud jste ale v sobě bakteriální infekci neměli, byly pro vás tyto léky zbytečné a naopak přispívaly ke vzniku bakterií, které jsou na antibiotika odolné.

Těchto bakterií v tělech pacientů výrazně přibylo, což také vedlo k diskuzi vědců nad tím, jak zabránit zbytečnému užívání antibiotik. Ta by totiž v dalších případech nákazy mohla pozbýt svou účinnost.

Rychlotest na domácí použití

CRP testy, kterým se přezdívá také „rychlotesty“ dokáží během několika minut zjistit, jestli se ve vašem těle ukrývá virová nebo bakteriální infekce. Zatímco dříve museli lékaři posílat vzorek krve do klinické laboratoře, dnes si toto vyšetření uděláte i doma.

Jaké jsou výhody domácího testování? Především to, že nemusíte trávit čas v čekárnách u lékařů, které mohou být plné dalších pacientů s různými onemocněními.

To je příležitost především pro maminky, které tak mohou své ratolesti ušetřit nákazy od ostatních dětí.

Co vlastně CRP test zjišťuje?

  • zjistí, zda je nutná návštěva u lékaře,
  • odhalí rozvíjející se zánět v bolestivých částech těla,
  • pomáhá odhalit například zánět středního ucha,
  • budete vědět, zda je potřeba nasadit antibiotika,
  • vyhnete se naopak užívání antibiotik, které není nutné,
  • budete moci sledovat účinky nasazených antibiotik v případě léčby.

Zjednodušeně řečeno získáte domácího pomocníka, který vám poradí, jestli vyrazit s dětmi k lékaři nebo naordinovat horký čaj s citronem. Sami se budete moci rozhodnout, jestli jít do práce, když vám nebude dobře nebo jestli se vydat k doktorovi. Výsledek testu je stejný, jako byste se nechali testovat u lékaře. Předpis vám sice nenapíše, ale může vás upozornit, pokud je vyšetření opravdu potřeba.

K doktorovi nebo do lékárny?

Jestli jste se ráno vy nebo někdo z rodiny probudili s horečkou nebo bolestí v krku, nemusíte hned vyrazit k lékaři. Díky domácímu CRP testu si ušetříte nejen cestu a čas, ale nevystavíte se dalším bakteriím, které v čekárnách číhají.

Domácí CRP test funguje jednoduše. Pomocí aplikátoru odeberte malou kapku krve, kterou smícháte s roztokem v přiložené lahvičce. Tekutinu kapnete na testovací proužek, který vám během několika minut ukáže hodnotu CRP v těle.

U zvýšených hodnot je vhodné navštívit lékaře.

CRP test dokáže snadno odhalit infekci horních cest dýchacích, zánět středního ucha nebo zánět močového měchýře. Poradí si i se záněty po úrazech. Koupíte ho v každé lékárně.

Rezistence bakterií na antibiotika je celosvětový problém. I když se počet rezistentních nákaz každoročně zvyšuje a má za následek mnoho zbytečných úmrtí…

Spotřeba antibiotik každoročně roste a podle odhadů až 50 % pacientů užívá antibiotika zbytečně.

Chřipka, nachlazení, záněty močových cest, celková únava – to jsou časté zdravotní problémy, u kterých občas váháte s návštěvou lékaře. Buď kvůli tomu, že…

Na začátku roku 2020 se začaly množit zprávy v celém světě o nebývalé rychlosti přenosu nového druhu viru.

Časté dotazy

Dobrý den, v lékárně jsem si koupila váš test CRP 10 ks v krabičce. Bohužel jsem při prvním testování mojí dcery omylem celý balíček mikropipet na náběr krve (10ul mikropipeta) vyhodila. Chtěla jsem se zeptat, zda by bylo možné dokoupit těchto 10 ks mikropipet zvlášť? Děkuji Vám moc za odpověď. S pozdravem. Monika H.

Dobrý den, toto se samozřejmě může stát každému. V dnešní poště Vám posíláme zdarma 10 kusů mikropipet. Přejeme Vám pěkný den

Provedla jsem si tento test při nachlazení, je výsledek stejný jako u doktora, kdybych k němu šla? Děkuji, Lída K.

Dobrý den a děkujeme za důvěru v náš produkt. Ano, výsledek, při správném provedení, je stejný jako u lékaře. Test, jak jste si všimla při zobrazení výsledku, má vnitřní kontrolu správnosti provedení, to je ten proužek v zóně C. Když je přítomen, je vše v pořádku a výsledek je tzv. validní, laicky řečeno odpovídající stavu.

Ráda bych použila tento test, zdá se mi výborný, ale nejsem si jistá, jestli zvládnu odběr kapičky krve z prstu, můžete mi popsat případné problémy? Alena

Děkujeme za dotaz, posouváme jej v pořadí na začátek, neboť je důležité si říci (a sama uvidíte), že se jedná o vpich minimální a navíc provedený aplikátorem, používaným i u dětského lékaře.

Aplikátor (tzv. lancetové pero) má natolik tenkou jehlu, že je stěží viditelná okem, vpich je tedy minimální a vytvoří jedinou kapičku krve.

Veškerý materiál potřebný k provedení testu je samozřejmě v balení. Návod obsahuje ilustrační fotografie, jak odběr provést. Jednodušší už to být nemůže, malá kapička stačí a test nelze provést jinak,nežli z krve.

(4) Dobrý den, můžeme test doma použít někdy všichni? Nemá nějaké omezení, třeba pro malé děti atd.? Pavel J.

Děkujeme za dotaz k použití našeho testu. Omezení test nemá. Látku (C-reaktivní protein), kterou zjišťuje, produkuje imunitní systém každého z nás bez ohledu na věk, tedy v případě, kdy je to pro náš organizmus nezbytné (při bakteriálním zánětu/infekci).

(5) Nemyslíte si, že když jsou mi předepsána antibiotika, tak je to zřejmě proto, že je potřebuji brát. Píšete, že test odhalí zbytečnost antibiotik, jak tomu rozumět ? Martin K.

Statistika je neúprosná, a zdejší „zvyk“ a tlak výrobců antibiotik veliký. Až 70% je užíváno zbytečně. Netvrdíme, že jsou antibiotika „špatná“. Jen se snažíme udržet si zdravý rozum ve zdravém těle, a to doslova.

Vedlejší nežádoucí účinky antibiotik zbytečně užívaných poškozují zdraví dětí i dospělých. Bakterie získávají větší odolnost (rezistenci) vůči antibiotikům a tento stav pak vede k tvorbě superodolných kmenů, proti nimž nemáme obranu (tj. další antibiotika).

Začarovaný kruh, jehož řešením je jediné: užívat antibiotika jedině tehdy, když to má smysl.

(6) Co znamená ‚rezistence‘ bakterií?

Slovo ‚rezistence‘ pochází z latiny a znamená odolnost či schopnost vzdorovat. Rezistence bakterií je buď tzv. prvotní, tj. že daný typ bakterie je prostě na určité antibiotikum rezistentní ‚ze své podstaty‘ (geneticky neobsahuje místo pro zásah antibiotika).

Tento případ je z našeho hlediska zajímavý tehdy, pokud monitorujeme CRP testem účinnost antibiotika a ‚nic se neděje‘, tj. výsledkem je stále ‚zvýšená hladina CRP‘. Druhá možnost je získaná rezistence, těch je většina.

Jedná se o proces, kdy se bakterie ‚naučí‘ (mutací, genetickým přenosem), jak se antibiotikům ubránit. A právě zde je problém zbytečného užívání antibiotik navýsost aktuální.

Bakterie jsou velice rychle se množící mikroorganismy, které mají spoustu možností – mechanismů, jak se naučit bojovat s antibiotiky, je lepší je ktomu zbytečně neponoukat.

(7) Odhalí CRP test i zánět, který vznikl třeba zraněním, přetížením (svalů, kloubů či šlach)?

Ano, výsledek CRP testu bude v tomto případě ‚pozitivní‘, tj. hladina CRP zvýšená, právě na projevy přetížení pohybového aparátu nebo projevy revmatismu je CRP test také určen.

(8) Moje lékařka má v ordinaci přístroj na testování CRP, musím váš CRP test přinést k ní do ordinace?

Ne, CRP test, který jste si zakoupil(a) u nás, obsahuje vše potřebné k provedení vyšetření v klidu domova. Princip stanovení je stejný jako u Vaší lékařky, vše včetně vyhodnocení můžete provést doma. Výrobek je schválen a certifikován pro domácí použití.

(9) Může být výsledek testu něčím ovlivněn (např. stravou, pitným režimem, užívanými léky či vitamíny, denní dobou, věkem apod.)?

Test je vysoce specifický, tzn. s ohledem na charakter vzorku a princip testu nemůže být ‚běžným denním režimem‘ ovlivněn. Rovněž věk nehraje pro ovlivnění výsledků žádnou roli. Užívaná léčiva mohou ovlivnit výsledek ve smyslu produkce C-reaktivního proteinu (látky, kterou test stanovuje), ale tato skutečnost je právě žádoucí např. při monitorování účinnosti antibiotik.

(10) Při vyhodnocování testu si mám všímat intenzity zbarvení anebo též tloušťky proužků?

Pro vyhodnocení výsledků je důležitá intenzita proužků, nikoliv jejich tloušťka. Proužky mají přesně vymezené zóny a jejich tloušťka zůstává konstantní.

(11) Existují i jiné choroby (než záněty), které se v těle projevují zvýšenou hladinou CRP?

Ano, ale typické využití koncentrace CRP jako faktoru odpovědi organizmu na infekci je pro rozlišení virového nebo bakteriálního původu nemoci.

Změny koncentrace C-reaktivního proteinu v krvi jsou způsobeny záněty obvykle bakteriální povahy, poškozením tkání. CRP je také využíván i jako prediktivní ukazatel kardiovaskulárních chorob.

Pro poslední zmíněnou možnost je ovšem zapotřebí test s vysokou citlivostí.

CRP v séru

OSN-SAbstraktOSN-E

C-reaktivní protein (CRP) patří mezi reaktanty akutní fáze s rychlou odpovědí. Je produkován játry, jeho plazmatická koncentrace se zvyšuje již 6 hodin po vypuknutí zánětlivého procesu nebo jiném náhlém poškození tkání, maxima dosahuje za 24 – 48 hodin.

Koncentrace vzrůstá až 1000 krát proti fyziologické hodnotě, je dominujícím proteinem akutní fáze.

Stanovení CRP v plazmě se používá k prokázání přítomnosti zánětlivého procesu, k diagnostice a monitorování infekčního onemocnění, na pomoc při léčbě revmatických onemocnění a při diferenciální diagnostice gastrointestinálních symptomů.

Nejvyšší hodnoty koncentrace CRP se vyskytují v případě bakteriální infekce, stanovení lze použít k rozlišení od infekce virové. Při úspěšné léčbě antibiotiky dochází k rychlému poklesu, při neúspěšné léčbě zvýšení přetrvává. Předpokládá se, že vyšší plazmatická koncentrace CRP také predikuje riziko infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice.

OSN-SFyziologická variabilitaOSN-E

Zvýšené hodnoty se vyskytují ve třetím trimestru těhotenství (do 20 mg/l) a při užívání orální antikoncepce.

Vyšší hodnoty mají také novorozenci (3. den až 15 mg/l) a kojenci (do 10 mg/l).

  • Zvýšení je někdy pozorováno u kuřáků (až 20 mg/l) a po nadměrné fyzické zátěži (maratón – až 60 mg/l).
  • Obecně CRP kolísá ze dne na den, zvyšování hladiny v plazmě souvisí se stárnutím, vysokým krevním tlakem, užíváním alkoholu, nízkou fyzickou aktivitou, chronickou únavou, konzumací kávy, zvýšenou hladinou triacylglycerolů, inzulinovou rezistencí a diabetem, vysokoproteinovou dietou, poruchami spánku a depresí.
  • OSN-SPatofyziologické mechanismy ovlivňující koncentraciOSN-E

K vzestupu dochází po navození reakce akutní fáze (infekční noxa, chirurgický výkon, infarkt myokardu). CRP je dominující protein akutní fáze. Zvýšení koncentrace v plazmě je dáno zvýšenou produkcí zánětlivých cytokinů, hlavně IL-6. Příčinou je většinou přítomnost zánětu, ale také jí může být nekróza a některé maligní tumory.

Poškození tedy může být primární (např. revmatická artritida), nebo sekundární (např. vlivem infarktu myokardu nebo malignity). Některé maligní tumory (např. Hodgkinova choroba a karcinom ledvin) mohou produkovat cytokiny, vedoucí k vzestupu koncentrace CRP.

V mnoha případech mohou plazmatické změny CRP předcházet změnám klinických symptomů.

Ve zvýšeném množství je CRP sekretován do krve již 6 hodin po akutním zánětlivém podnětu, patří mezi reaktanty akutní fáze s rychlou odpovědí.

Plazmatická hladina se zvyšuje dvojnásobně minimálně každých 8 hodin, vrcholu dosahuje přibližně po 48 hodinách.

Po účinné léčbě nebo po odstranění zánětlivého podnětu klesá hladina téměř tak rychle, jako je poločas značeného exogenního CRP (5 – 7 hodin). Nejsou-li přidruženy komplikace, dochází k normalizaci během 4 – 6 dnů, nejdéle do dvou týdnů.

Normální hodnoty CRP nevylučují přítomnost menšího, lokalizovaného akutního zánětu nebo některého chronického onemocnění, u kterých je odpověď akutní fáze minimální (systémový lupus erythematodes, progresivní systémová skleróza, dermatomyozitida, vředová kolitida). Normální produkce CRP může být také narušena těžkým poškozením jaterních buněk (produkují CRP do krve) nebo poruchou produkce cytokinů makrofágy.

  1. Zvýšené hodnoty koncentrace
  2. infekce
  3. ·         těžká bakteriální infekce (sepse) – hodnoty 200 – 300 mg/l; u bakteriálních infekcí dosahuje CRP nejvyšších hodnot: nejsilnějším podnětem reakce akutní fáze je bakteriální endotoxin – nejvyšší hodnoty CRP nalézáme u infekcí vyvolaných Gram-negativními bakteriemi (až 500 mg/l); infekce způsobené Gram-pozitivními bakteriemi a zamoření parazity doprovází hodnoty kolem 100 mg/l
  4. ·         virová infekce – u 50 % není zvýšení, hodnoty nebývají vyšší než 50 mg/l (obvykle 5 – 20 mg/l); lze tak rozlišit např. virovou pneumonii od bakteriální
  5. ·         perinatální infekce – bakteriální infekce může způsobit velmi vážný stav (hodnoty v pupečníkové krvi 10 ‑ 20 mg/l); u perinatální těžší infekce (septikemie, meningitida, peritonitida) je CRP vždy zvýšen více než 50 mg/l
  6. ·         meningitida – bakteriální původ (nad 100 mg/l; při úspěšné terapii normalizace do týdne), tuberkulózní původ (20 – 60 mg/l), virový původ (pod 20 mg/l, často normální hodnoty)
  7. ·         pyelonefritida (na rozdíl od infekcí dolního močového traktu, kde nejsou hodnoty podstatněji zvýšené)
  8. revmatologie
  9. ·         zvýšená hladina CRP potvrzuje přítomnost organického onemocnění, normální hodnoty jej však nevylučují
  10. ·         revmatická artritida – zvýšené hodnoty se nacházejí u více než 90 % dospělých postižených touto chorobou (hodnoty nad 15 mg/l, obvykle 50, někdy i 100 mg/l – míra zvýšení odráží vážnost poškození tkáně), výhodné je použít kombinaci stanovení CRP, FW a Fe/Cu (lepší informace o aktivitě procesu); osteoartritida nemá zvýšení
  11. ·         revmatická horečka – koreluje s aktivitou procesu (15 – 100 mg/l); nastupuje rychle (FW reaguje pomaleji), rychle odpovídá na terapii; vzestup po normalizaci svědčí pro komplikaci
  12. ·         polymyalgia rheumatica – obvykle nad 30 a více mg/l, vysoké hodnoty CRP odliší od jiných svalových bolestí; zvýšena i FW, koreluje s aktivitou; terapie hydrokortizonem rychle snižuje
  13. ·         juvenilní chronická artritida – zvýšení koreluje s aktivitou, ale ne tak dobře jako u dospělých (5 – 50 mg/l)
  14. ·         psoriatická artropatie, Reiterův syndrom – hodnoty nad 15 mg/l, zvýšení koreluje s aktivitou; pseudodna má jen malé zvýšení, dna zvýšení nemá
  15. ·         Bechtěrevova nemoc – zvýšení ještě před klinickými obtížemi, koreluje s aktivitou (nad 15 mg/l, obvykle více)
  16. ·         onemocnění pojivových tkání – odpověď akutní fáze je minimální (systémový lupus erythematodes, polymyozitida, systémová skleróza), stanovení CRP se používá k odlišení od ostatních revmatických onemocnění; př. lupus erythematodes – normální hodnoty, nebo lehké zvýšení; vysoké hodnoty jsou podezřelé z přidružené bakteriální infekce
  17. ·         septická artritida – senzitivita 95 %, hladina CRP věrně odráží infekční proces
  18. gastrointestinální onemocnění
  19. ·         Crohnova choroba – hodnoty nad 15 mg/l (obvykle více), zvýšení koreluje s aktivitou; u vředové kolitidy nebývá zvýšení
  20. další onemocnění spojená se zánětlivým procesem
  21. ·         infarkt myokardu – po počátečním exponenciálním vzestupu je vrchol 5 – 50 mg/l, ale také 100 ‑ 200 mg/l, dosažen kolem 50 hodin nebo 2-3 dnů od vzniku bolesti, pak hladina rychle klesá, maximální hladina a trvání vzestupu koreluje s velikostí ložiska, může indikovat reinfarzaci
  22. ·         nádorové onemocnění – obvykle méně výraznější zvýšení (5 – 100 mg/l) než je zvýšení haptoglobinu, kyselého alfa1-glykoproteinu nebo alfa1-antitripsinu, výraznější zvýšení ukazuje na případné metastázy; asymptomatická forma M. Hodgkin mívá 5 – 20 mg/l, symptomatická 21 – 141 mg/l
  23. ·         imunokompromitovaní pacienti – např. pacienti s akutní leukemií: pokud je do 48 hodin od vypuknutí horečky hladina CRP nižší než 40 mg/l, není infekce pravděpodobná; hodnoty nad 100 mg/l však musí být léčeny antibiotiky i bez potvrzení bakteriologického vyšetření; po transplantaci kostní dřeně jsou maximální hodnoty CRP vzácně vyšší než 40 mg/l, vyšší hodnoty silně naznačují výskyt infekce, hodnoty nad 100 mg/l vždy doprovázejí infekci
  24. ·         stavy po chirurgických výkonech  – vrchol 20 až 250 mg/l je dosažen za 2 až 3 dny po operaci a vrací se k předoperačním hodnotám 7 až 14 dnů po operaci; při komplikacích (infekce, trombóza, nekrózy) zvýšení přetrvává
  25. ·         akutní pankreatitida – hodnoty až 100 mg/l; při přetrvávajícím zvýšení dva a více týdnů předzvěst komplikací (cysty, pseudocysty), nekrotizující pankreatitida: koncentrace 200 mg/l i více
  26. ·         adnexitis – hodnoty obvykle nad 15 mg/l, při zánětu se zvýšení CRP vyskytuje vždy, FW jen u 80 %, leukocyty u 50 %
  27. ·         chorioamnionitis u těhotných – při náhlé ruptuře vaku blan (hodnoty nad 15 mg/l)
  28. OSN-SOmezení stanoveníOSN-E
  29. Stabilita: 1 den při 20 – 25 °C, 1 týden při 4 – 8 °C, 12 týdnů při -20 °C.
  30. OSN-SPoužití pro klinické účelyOSN-E
  31. Potvrzení přítomnosti zánětlivého procesu způsobeného:
  32. ·         akutním organickým onemocněním (např. infarkt myokardu, hluboká žilní trombóza, infekce)
  33. ·         chronickým stavem (např. malignita, revmatická onemocnění, zánětlivé střevní onemocnění)
  34. Diagnostika a monitorování infekčního onemocnění (pokud není možné využití mikrobiologických testů)
  35. ·         identifikace pooperačních infekčních komplikací
  36. ·         rychlá identifikace infekce (intenzivní medicína, u novorozenců, při transplantaci kostní dřeně)
  37. ·         diferenciace mezi virovým a bakteriálním horečnatým onemocněním (např. meningitida, pneumonie); hodnoty CRP nad 100 mg/l výrazně indikují bakteriální původ
  38. ·         monitorování léčby antibiotiky: úspěšná terapie vede k rychlému poklesu koncentrace, zatímco při neúspěšné léčbě zvýšené hodnoty přetrvávají
  39. ·         indikace přítomnosti rekurentních infekcí u pacientů s některými onemocněními pojiva
  40. Při léčbě revmatických onemocnění
  41. ·         časné prokázání synovitidy
  42. ·         rychlé nalezení optimální protizánětlivé léčby (steroidní nebo nesteroidní) a zjištění minimální efektivní dávky
  43. ·         sledování efektu imunosupresivní léčby – koncentrace CRP klesají k normě za 5 až 30 dnů po zahájení léčby
  44. ·         diferenciální diagnostika bolesti v kloubech, svalové bolesti a atypické zádové bolesti
  45. Diferenciální diagnostika gastrointestinálních symptomů
  46. ·         odlišení organického onemocnění od syndromu dráždivého tračníku
  47. ·         odlišení Crohnovy nemoci od vředové kolitidy
  48. Míra zvýšení CRP odpovídá množství nebo aktivitě zanícené tkáně:
  49. ·         10 – 50 mg/l indikuje mírný zánět  – lokální bakteriální infekce (např. zánět močového měchýře, zánět průdušek, absces), poškození operací nebo úrazem, infarkt myokardu, hluboká žilní trombóza, klidové stádium revmatického onemocnění, malignity, většina virových infekcí
  50. ·         do 100 mg/l indikuje těžší onemocnění a vyšší stupeň zánětu, vyžadující nějaký zákrok
  51. ·         nad 100 mg/l znamená těžký průběh onemocnění a obvykle indikuje přítomnost bakteriální infekce
  52. Více informací se vždy získá sledováním změny koncentrací CRP během onemocnění, než z jednoho izolovaného stanovení, neboť i desetinásobná změna koncentrace u určitého pacienta může být stále v mezích referenčních hodnot.
  53. Ve srovnání s dalšími indikátory zánětu (horečka, FW a leukocytóza) vykazuje CRP rychlejší odpověď, v mnoha situacích větší citlivost a specifitu pro zánět.
  54. Prognostická hodnota

Přetrvávající zvýšení hladiny CRP v plazmě indikuje neustávající zánět a obvykle znamená neúspěšnou terapii a špatnou prognózu (např. u maligních onemocnění, infekce a infarktu myokardu).

Malé zvýšení CRP má predikční hodnotu pro výskyt kardiovaskulárních příhod u pacientů s koronárním srdečním onemocněním a stejně tak i u osob dosud zdravých. Ukazuje se, že má větší prognostický význam než hladina HDL a LDL. Uvádí se, že čím vyšší je hladina CRP, tím vyšší je riziko infarktu myokardu:

  • ·         nízké u osob s koncentrací CRP méně než 1,0 mg/l
  • ·         průměrné při koncentracích 1,0 – 3,0 mg/l
  • ·         vysoké u osob s koncentrací nad 3,0 mg/l
  •  OSN-SAutorské poznámky   Vladimíra Kvasnicová (září 2003)

CRP

CRP neboli CReaktivní Protein je sloučenina, která má značný význam v diagnostice mnoha nemocí. Také je významným indikátorem, který nám napoví, zda u infekce použít, či nepoužít antibiotika. Poměrně snadné měření CRP umožňuje jeho využití i v ordinacích praktických lékařů. Co to tedy ten CRP přesně je?

Základní informace

CRP je bílkovina tvořená v játrech, která se řadí do skupiny tzv. bílkovin akutní fáze. Koncentrace těchto bílkovin začne v různé míře stoupat, když se v našem těle objeví zánětlivý proces.

Vzhledem k tomu, že zánětlivým procesem reaguje náš organismus prakticky na cokoliv, jsou zvýšené bílkoviny akutní fáze (a tedy i CRP) poměrně častým nálezem.

K jejich zvýšení dochází u infekcí jakéhokoliv původu, u nádorových onemocnění i u autoimunitních chorob.

Výhodou CRP je vysoká citlivost. Jeho hladina v krvi je totiž u zdravého člověka velmi nízká – méně než 6 miligramů na litr [mg/l].

U významnějšího zánětlivého procesu vystoupí jeho hladina na mnohem vyšší hodnoty, které se často počítají v desítkách či stovkách mg/l.

Vysoká je i rychlost nárůstu CRP, významně zvýšených hodnot CRP dosáhne již několik hodin po začátku zánětlivé reakce.

  • Velký význam má to, že u infekčních procesů:
  • hodnota CRP 6-30 mg/l odpovídá spíše virové infekci
  • hodnota CRP větší než 30 mg/l se vyskytuje častěji u infekcí bakteriálních
  • Využití

Pokud přichází pacient s horečkou, zajímá nás obvykle, zda je potřeba mu předepsat antibiotika. Často se antibiotika předepisují a užívají bezdůvodně u virových infekcí, což může být dlouhodobě nebezpečné. Bakterie si totiž na zbytečně podávaná antibiotika začnou vytvářet rezistenci, tj. antibiotika na ně přestanou účinkovat. Vyšetření CRP je do určité míry řešením. Nemocnému se vezme malý vzorek krve a přímo v ordinaci dá do hodnotícího přístroje. Výsledek je hotový za několik minut. Je-li CRP vyšší než 30 mg/l, je vysoká pravděpodobnost bakteriální infekce a je to důvodem k nasazení antibiotik. 

Pokud u nějakého stavu nasadíme antibiotika, můžeme opakovaným měřením CRP měřit jejich účinek. Čím lépe budou bakteriální infekci zvládat, tím více a rychleji CRP poklesne.

CRP se samozřejmě zjišťuje i v biochemických laboratořích a je součástí celkového vyšetření krve, kdy může být varovným znakem jakéhokoliv patologického procesu v těle. Vyjde-li CRP vyšší než 6 a člověk nemá příznaky virové infekce, může to vést k podezření na autoimunitní nemoci a nádory a někdy není špatné po důvodu zvýšení CRP pátrat dalšími vyšetřeními.

Prokalcitonin

Existuje i jiný protein akutní fáze, který lze využít. Jmenuje se prokalcitonin, jeho koncentrace roste rychleji a výraznějši než CRP a navíc dokáže mnohem lépe odlišit bakteriální infekce od jiných zánětů. Stanovení prokalcitoninu je nicméně výrazně dražší, a proto se neprovádí zdaleka tak často jako stanovení CRP.

Zdroje

https://kidshealth.orghttps://labtestsonline.orghttps://www.healthline.com

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector