Hormonální profil – vše o zdraví

Hormonální profil - Vše o zdraví

Nemusíme být závislí na systému a lékařích. Na krevní testy můžeme chodit sami. A když už nám krevní testy udělá lékař, můžeme se nad výsledky zamyslet kriticky: „Co mně ten člověk změřil? Jak to vyhodnotil? Jak ví, co je pro mě dobré?“ Přední český biohacker Jan Hovad vysvětluje, co si nechat v krvi měřit, jak často, kde a za kolik. Aneb rady pro úplné začátečníky. ????

Jak s krevními testy začít

Z minulého režimu jsme zvyklí, že když jdeme k lékaři na preventivní prohlídku a krevní testy, a uslyšíme „Paciente, všechno je v pořádku, běžte domů,“ tak dáme lékaři plnou důvěru – že to je tak, jak říká.

Ale když se nad tím zamyslíme trochu víc, zjistíme, že nám nezměřil skoro nic, co je potřeba změřit. Že se řídí jenom nějakou směrnicí (co změřit, když je pacientovi 40, 50, 60 let…). Krevní test pak vůbec není komplexní.

Každý měsíc platíme drahé zdravotní pojištění a za své peníze dostaneme test v přepočtu za 200 – 300 Kč. Tomu se v Čechách říká prevence.

Krevní testy jsou ale mnohem rozsáhlejší.

Jak si může každý udělat test na samoplátce, popisuje Jan Hovad (více o Honzovi v prvním díle seriálu o biohackingu): „Není nutné chodit kvůli tomu k doktorovi, kterého je navíc často složité se doprosit.

Můžeme jít sami do laboratoře a udělat si test na samoplátce. Funguje to tak, že si vyškrtáme sami žádanku a řekneme, že to není na pojišťovnu, ale na samoplátce. Vytáhneme peněženku a podle ceníku jednotlivých ošetření to zaplatíme jako v supermarketu.“

Jaká je cena a po jaké době testy opakovat?

„U většiny testů, které běžný člověk potřebuje, se částky pohybují od desetikorun po stokoruny,“ vysvětluje Hovad a pokračuje: „Pak jsou samozřejmě hodně specializovaná vyšetření, například rakovinotvorné markery nebo imunologické věci, kde se ceny mohou pohybovat od několika tisíc korun.

Kvalitní testy na boreliózu mohou stát šest, sedm, osm tisíc. Na tyto ale jiné specifické testy se už vyplatí odborníka, který vám to na pojišťovnu napíše, protože částky i interpretace mohou být nedostupné. Na většinu základních testů ale běžný člověk normálně dosáhne.“

Honza si nechává dělat vybrané krevní testy na samo-plátce 2 – 3 x do roka: „Ve většině případů mě to vyjde na 2 200 – 2 500 Kč. Pokládám to za úplně minimální částku, naše tělo máme totiž jenom jedno.

A pokud se o něho nebudeme starat, tak nám všechny peníze, které někde máme, budou k ničemu.“ Podle Honzy se v celé problematice dá zorientovat základně velmi rychle, je zbytečné odpovědnost za svoje zdraví převádět plně na systém a na stát.

To ale neznamená, že jsou odborníci k ničemu, jen je důležité myslet i na svoji roli v péči o své tělo a být proaktivní.

Kam na krevní testy zajít?

„Ideální je zadat do vyhledávače slova „laboratoř“ a „samoplátce“, říká Honza. „V laboratořích jsou zvyklí, že minimálně jeden, dva lidi tam za den přijdou právě jako samoplátci.“

V Praze má zkušenost s Aeskulabem a Poliklinikou Budějovická. V Hradci Králové nebo Pardubicích doporučuje zase laboratoř – Medilla: „Většina laboratoří má ceníky na webu, nebo dokonce interaktivní žádanky. Člověk si vykliká na webu všechno, co potřebuje, vytiskne a donese to do laboratoře.“

Co je podle Honzy v žádankách často zbytečné zaškrtávat

Prvky jako železo, hořčík, sodík, vápník… „Spíš dávám důraz na to, abych měl kvalitní stravu, dostatek makro a mikro nutrientů. Jako samoplátce si většinou tyto prvky měřit nenechávám, v žádankách je většinou přeskakuji, protože mi je vždy někdo změří při běžných kontrolách. Jejich hladiny navíc v čase hodně kolísají mezi minimy a maximy.“

Hormonální profil - Vše o zdraví

Kterých sedm věcí má naopak smysl nechat si změřit

Jan Hovad doporučuje především těchto sedm následujících věcí:

 1. CRP a rozbor bílých krvinek

„Za posledních deset let slýchám od svých přátel i klientů několikrát do roka stále stejný příběh: „Měl jsem chřipku, šel jsem k doktorovi, on se na mě podíval a řekl: „To je jasný“ a dal mi antibiotika.

“ Jak Honza říká, „antibiotika jsou atomová bomba do střev. Zlikvidují vše, co tam mají, celou mikroflóru. Šest měsíců se pak z toho imunitní systém regeneruje.

“ Oslabení lidé podle něj znovu často onemocní, znovu jdou k lékaři, který jim znovu předepíše antibiotika, aniž by se na ně lékař před tím podíval.

Takže podle Honzy první věc, když někdo dostane chřipku nebo angínu, je udělat si určitě CRP a krevní rozbor a zjistit, jak na tom jsou bílé krvinky.

„Když lékař předepisuje antibiotika, je dobré si pohlídat, aby udělal CRP a krevní obraz. Nikdy nic bez toho nepolykat. Jsou to dnes velmi dostupné věci.“ CRP stojí 100-115 Kč. Krevní obraz cca 20 Kč. Sérum další dvacetikorunu.

Přinejhorším se dá CRP koupit i v lékárně a člověk si test může udělat i sám doma.

 1. Hormony štítné žlázy – TSH, fT4 a fT3, aTPO, aTG

„Štítná žláza je v Čechách i ve světě špatně diagnostikována a špatně léčena. Navíc v českých laboratořích nemají tak úplně dobře nastavené normy, kdy je ještě člověk v pořádku,“ říká Honza. „U diagnózy je problém, že pokud jdete k doktorovi, změří vám z žádanky TSH a volné T4, označované v žádance jako volné fT4.

To jsou dva údaje, které nekorelují s tím, jak se člověk cítí. T4 je zásobní hormon, který je potřeba přetvořit na aktivní verzi hormonu, který je v žádance označen jako fT3. Lékaři ale fT3 málokdy změří. Dělá se jen TSH.

Pokud je vysoké, znamená to, že štítná žláza nefunguje člověku dostatečně, a pokud je nízké, funguje přespříliš,“ vysvětluje Honza.

Jenomže je potřeba změřit všechny tři ukazatele a ideálně v jeden okamžik. A k tomu i jednou za pár let protilátky. To znamená – aTPO a aTG.

Snížená funkce lidem způsobuje úzkosti, přibírání na váze, vypadávání vlasů, srdeční arytmie, zimomřivost. Naopak zvýšená má opačný efekt, metabolismus je rychlejší. Lidé více hubnou, mají vyšší srdeční tep, mohou mít opět arytmie a tak dále.

„A léčba – jestli tomu vůbec říkat léčba – je spíše udržování v určitých statisticky stanovených mezích a podporování farmaceutického průmyslu. V Čechách se štítná žláza léčí pomocí syntetických přípravků jako je Euthyrox/Leprax, který obsahuje neaktivní T4, který je teprve v těle potřeba konvertovat na T3.

Ale ne všem lidem tato konverze v těle funguje. Takže doporučuji sledovat hodnotu fT3, a případně si v zahraničí sehnat přípravek, který T3 obsahuje,“ je znovu kritický Honza. „Zmiňuji to takto podrobně, protože onemocnění štítné žlázy se dnes stává doslova epidemií a jeho příčina je opět komplexní záležitostí.

 1. Krevní cukr – HbA1C a orální glukózový toleranční test (OGGT)

Dobré je znát nejen cukr měřený na lačno (15 Kč), ale především hodnotu hemoglobinu A1c. „V žádankách je to HbA1c a stojí to okolo dvou stovek,“ vysvětluje Honza.

„Můžeme si to představit jako jakýsi klouzavý průměr cukru za šest týdnů až cirka tři měsíce. Je to mnohem přesnější ukazatel toho, jak se naše tělo s cukrem popere.

Ukáže nám, zda nemáme sklon jít do cukrovky nebo do stavu inzulinové rezistence.“

Můžeme si udělat i orální glukózový toleranční test (v žádankách OGTT). „Člověk vypije, zjednodušeně řečeno, sladké nápoje a oni mu během toho časového okna (cca dvou hodin) udělají dva až tři odběry. Zjistí se, jak funguje inzulin.“

 1. Jaterní testy, ledviny – ALT, AST, ALP, ACR, GFR

„Celá sekce jaterních testů a ledvin je obvykle levná a je fajn si je čas od času nechat udělat.“

 1. Cholesterol, tuky – lipoprotein A, Apo(B), Triacylglyceroly

„Většina praktických lékařů vám změří cholesterol, tedy jeho transportér, lipoprotein. Ten o vysoké hustotě – HDL, a také o nízké, LDL. A pokud je LDL větší, často vám předepíší prášky na „cholesterol“. Cholesterol nebezpečný ale není, ucpávat cévy ale může právě ona LDL částice. Je hrozný tohle sledovat, protože bez cholesterolu člověk zemře,“ nebere si Honza opět servítky.

„Samozřejmě, že pro úzkou skupinu lidí může být počet určitých částic opravdu nebezpečný,“ pokračuje. „Ale většinou je potřeba změřit nejen HDL a LDL, ale udělat si i například detailní rozbor počtu/koncentrace částic, tedy lp(A)[-P] a ApoB.

Případně si zajít na specializované pracoviště a vše dořešit s odborníky, změnit mnoho dalších provázaných aspektů v životě. Hodnoty všech ukazatelů mohou korelovat s různými dalšími onemocněními.

“ Jak ale Jan Hovad říká, není třeba z cholesterolu dělat bubáka, jakého z něj dělají v současnosti lékaři a farmaceutický průmysl.

Jak se projevuje hormonální nerovnováha u ženy?

Které faktory mohou za špatnou funkci hormonů? Co to způsobuje v našem těle? Jak to lze řešit?

Na to, jestli jsou ženy schopny počít potomka, má velký vliv hormonální rovnováha, se kterou úzce souvisí správný menstruační cyklus. Které faktory mohou za špatnou funkci hormonů a jak je lze ovlivnit, zjistíte v následujícím článku, který volně navazuje na téma nejčastějších příčin neplodnosti.

Hormonální nerovnováha doprovází ženu po celý její život – od puberty, přes těhotenství až do menopauzy. Hladina hormonů se v těle často mění a mohou ji doprovázet pocity stresu či úzkosti.

Nepříjemné pocity únavy a rozmrzelosti ženu trápí zejména v premenstruačním období. Tělo se však s těmito příznaky dokáže vyrovnat, a proto se hladina hormonů po menstruaci vrací zpět do normálu.

Pokud se však jedná o dlouhodobou záležitost, která omezuje normální život a způsobuje zdravotní problémy, je potřeba najít řešení.

Jak se hormonální nerovnováha projevuje?

 1. Nepravidelný menstruační cyklus, s tím souvisí bolestivá menstruace, chybějící ovulace. Dále také problémy jako PMS syndromy, akné, endometrióza, cysty, myomy, syndrom polycystických vaječníku.

 2. Pocit nedostatečné energie, ten může být způsoben nerovnováhou hormonů štítné žlázy nebo nadledvinek.
 3. Zvýšená tělesná hmotnost, nejčastěji kolem břicha na stehnech a bocích. Může to být projev špatné funkce štítné žlázy nebo nadbytečná hodnota estrogenu.

 4. Problémy s pamětí, nesoustředěním a zapomnětlivost může způsobit nefunkční štítná žláza nebo nadledvinky.
 5. Tendence mastné a aknózní pokožky bývá způsobena vysokou úrovní testosteronu nebo neschopností se zbavovat nadbytečných hormonů.

 6. Sexuální nechuť, v tomto případě hraje velkou roli správná rovnováha estrogenu. Pokud je jeho hladina vysoká, dochází k absenci libida, pokud je nízká, způsobuje to pocit suchosti v pochvě.

Co je to menstruační cyklus?

Menstruační cyklus je pravidelně se opakující děj, při němž dochází k cyklickým změnám děložní sliznice a vaječníků, které jsou přímo závislé na hladině různých pohlavních hormonů. Obvykle trvá 24- 35 dnů a začíná prvním dnem menstruačního krvácení.

Rozděluje se na několik fází:

 1. Folikulární fáze – první polovina cyklu, od prvního dne menstruačního krvácení do ovulace
 2. Ovulace – cca polovina menstruačního cyklu, nastává na konci folikulární fáze
 3. Luteální fáze – konec cyklu, začíná dnem ovulace a končí prvním dnem menstruaceHormonální profil - Vše o zdraví

Pokud jsou hormony obzvlášť pak pohlavní hormony v nerovnováze, může docházet k následujícím problémům, které jsou často příčinou neplodnosti: nepravidelný cyklus, nedozrávání vajíčka, slabá až žádná ovulace, nízká stěna dělohy a jiné. Všechny tyto faktory se podílejí na schopnosti ženy počít, proto je správná hladina hormonů a pravidelný cyklus velkým faktorem ovlivňující plodnost ženy.

Nejčastějším problémem našich zákaznic je právě ovulace a hormony spojené s ní. Pojďme si ovulaci představit podrobněji.

Ovulace je…

Reprodukční cyklus ženy je nastaven tak, aby k oplodnění docházelo jenom v určitých momentech cyklu. Tím momentem je právě ovulace, během které se pomocí luteinizačního hormonu (LH) uvolní zralé vajíčko a v ten okamžik má nejvyšší šanci na oplodnění.

Za neplodnější období (takzvané plodné dny) se považuje 2 – 3 dny před ovulací a po ovulaci. Samotná ovulace nastává přibližně mezi 12 – 16 dnem cyklu, avšak u všech žen je průběh individuální a jedinečný.

Bohužel u mnoha žen k ovulaci ani docházet nemusí, což způsobuje právě nepříjemné problémy s neplodností. Někdy za tím stojí nedostatek potřebného hormonu, avšak mnohdy příčina bývá zcela z jiného hlediska (nemocné či poškozené vaječníky).

Tyto faktory nemusí žena často zjistit sama, proto je potřeba udělat kompletní lékařské vyšetření.

Kdy dochází k uvolnění vajíčka a je nejvyšší šance na početí, lze snadno a rychle zjistit pomocí ovulačních testů SeeNow. Ovulaci zjistíte z moči a testování provádíte z pohodlí vašeho domova vždy ráno.

Věděli jste, že ovulaci lze zjistit i ze slin? V době ovulace se totiž ve slinách vyskytuje mnohem více solí.

Sliny v tenké vrstvě nanesete na ovulační mikroskop (z našeho sortimentu se jedná o FertilControl Light a Fertil Control Easy), počkáte 5 minut a pokud je vaše tělo ve fázi ovulace, uvidíte na sklíčku krystaly a struktury podobné listům kapradin. Výhodou je, že testování lze provádět kdykoli během dne (ne pouze ráno jako je tomu u ovulačních testů ze slin), opakovaně každý den v měsíci a využívat tak ovulační mikroskop neomezeně i několik let.

Klíčová úloha hormonů

Pokud hladiny hormonů správně nestoupají a neklesají, dostáváme se tím k jádru problému, tedy k hormonální nerovnováze a nepravidelnému menstruačnímu cyklu. Mezi nejdůležitější pohlavní hormony patří estrogen a progesteron.

Estrogen – nejdůležitějším formou estrogenu je estradiol, který je produkován zrajícími folikuly ve vaječnících a je tedy i ukazatelem jejich růstu.

Za růst folikulů může FSH hormon neboli folikulostimulační hormon. Proto se hladiny estrogenu a FSH hormonu posuzují společně.

Pokud není správná hladina estrogenu, nespustí se ovulace, neboť nedojde k dozrání vajíčka a jeho uvolnění z folikulu.

Progesteron – je produkován žlutým tělískem, připravuje děložní sliznici k přijetí oplodněného vajíčka, zastavuje menstruaci a navozuje růst mléčné žlázy. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, tvorba tohoto hormonu ustane a dojde k menstruačnímu krvácení.

Při nesprávné hladině tohoto hormonu sliznice po ovulaci nenarůstá a vajíčko není schopno se uchytit.Hormonální profil - Vše o zdraví

Žluté tělísko – vzniká ve druhé polovině cyklu, tvoří se ze zbytku prasklého folikulu. Hlavní funkcí je produkovat progesteron a estrogeny. Zajišťuje správnou výstelku dělohy pro uhnízdění embrya a zabraňuje menstruaci. Nedostatečná funkce bývá jedena z příčin neplodnosti a může způsobovat předčasné potraty.

Máte právě vy problémy s nepravidelnou menstruací, ovulací a celkově potřebujete zlepšit hladiny pohlavních hormonů.

Na tento problém je nejvhodnější extrakt z drmku obecného v podobě kapslí Drmek forte.

Tyto přírodní kapsle s vysokou koncentrací účinné látky v poměru 10:1 vám pomohou nejen při problémech s hormonální nerovnováhou, ale díky přidanému vitamínu E pozitivně ovlivní i kvalitu pohlavních buněk (vajíček).

Co můžete preventivně udělat?

 • Otestujte se hned při prvním podezření na hormonální nerovnováhu. U svého lékaře požádejte o takzvané provedení hormonálního profilu.
 • Konzumujte výživnou stravou a čerstvé potraviny, toto je jeden ze stavebních kamenů pro správnou funkci hormonů.
 • Detoxikujte se, správná a šetrná detoxikace pomůže tělo zbavit nežádoucích toxinů, škodlivin, ale i nahromaděných přebytečných hormonů.
 • Pravidelné cvičení a pohyb, zvýší vytrvalost, posílí svaly, zlepší krevní oběh, pročistí tělo a odbourá stres. Stačí 3x týdně minimálně 30 minut, oblíbenou a doporučovanou alternativou je i jóga.

Myslete i na své muže! Stejně tak jako ženy postihuje hormonální nerovnováha i muže. Klíčovým pohlavním hormonem je testosteron. Při jeho nedostatku postihuje muže mnoho nepříjemných příznaků. Patří sem například vypadávání vlasů, ukládání tuků v oblasti břicha, úbytek svalové hmoty, podrážděnost, nervozita, nespavost, snížené vnímaní apod.

Veškeré tyto faktory se zároveň odráží i v případě jejich sexuálního života. Snížená hladina pohlavního hormonu testosteronu negativně ovlivňuje prostatu, erekci, sexuální touhu a celkovou plodnost. Na zvýšení hladiny testosteronu, zlepšení sexuální aktivity a podporu produkce i kvality spermií je dle vědců doporučován Kotvičník.

V našem sortimentu nabízíme přírodní kapsle Kotvičník FORTE s vitamínem E. Přírodní kapsle s vysokým obsahem tohoto extraktu působí jak na správné hladiny pohlavních hormonů, kvalitu a kvantitu spermií, tak i na celkový fyzický a psychický stav muže.

23.5.2017

Hormonální profil – GynMedico

Vyvážený hormonální profil je důležitým ukazatelem reprodukčního zdraví ženy.

Chystáte-li se otěhotnět a nějakou dobu se to nedaří, nebo naopak těhotenství odkládáte na pozdější dobu, je na místě zhodnotit vaši hormonální rovnováhu a odhalit případné odchylky, které mají negativní dopad na plodnost.

Na naší klinice provádíme kompletní diagnostiku a léčbu neplodnosti, při níž je zjištění hormonálního profilu jedním z podstatných kroků.

Pro ovulaci, oplodnění a těhotenství je nezbytná vyvážená rovnováha ženských pohlavních hormonů. V první řadě se jedná o hormony, na nichž závisí menstruační cyklus.

Zejména jde o pět základních hormonů: ­­folikulostimulační hormon, luteinizační hormon, gonadotropin uvolňující hormon, estrogen a progesteron. Každý z těchto hormonů má během menstruačního cyklu svou přesnou funkci.

Porucha rovnováhy pěti základních hormonů může způsobovat neplodnost.

Dalším nepříznivým faktorem je pro ženskou plodnost nadbytek mužských hormonů v organismu.

U mužů jsou androgeny, jejichž nejznámějším zástupcem je hormon testosteron, zcela zásadní pro vývoj organismu, rozvoj mužských pohlavních znaků a celkové sexuální zdraví muže.

U žen naopak musí být hladina produkce androgenů přirozeně nízká, jinak se u nich mohou rozvinout některé mužské znaky a sníží se jejich plodnost.

Také nadbytek hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za tvorbu a udržení mléka v prsních žlázách, má u nekojících žen negativní vliv na plodnost, protože obvykle způsobuje poruchy ovulace. Ženskou plodnost ovlivňuje i nerovnováha hormonů štítné žlázy, proto je součástí kompletního hormonálního profilu i vyšetření hladiny TSH – thyreostimulačního hormonu, fT4 – thyroxinu a protilátek aTPO.

Jak se projevuje hormonální nerovnováha

Určitá míra výkyvů hormonální hladiny během menstruačního cyklu je přirozená a ženy ji obvykle pociťují jako zvladatelné změny energie, vitality a nálady.

Hormonální nerovnováha s sebou přináší nepravidelný menstruační cyklus s bolestivou menstruací, chybějící ovulaci a další problémy, jako například silný premenstruační syndrom.

Může být provázena akné a vznikem cyst a myomů či endometriózou.

Vysoká hladina estrogenu vede ke ztrátě chuti na sex a přibývání na váze, zejména v oblasti kolem břicha, na stehnech a na bocích. Hromadění tuku v těchto partiích může ale být způsobeno i špatnou funkcí štítné žlázy. Nízká hladina estrogenu se pak projevuje pocitem suchosti v pochvě.

Vysoká hladina testosteronu se mimo jiné projevuje i tendencí pokožky k maštění se a akné. Nerovnováha hormonů štítné žlázy nebo nadledvinek vede k pocitu nedostatku energie, nesoustředěnosti a problémům s pamětí.

10 signálů, že máte potíže s hormony: Poznáte to na očích i na váze!

 • Začala jste v poslední době bezdůvodně přibírat na váze nebo jste stále podrážděná? Možná není něco v pořádku s vašimi hormony, a proto byste neměla odkládat návštěvu lékaře. Co všechno rozhozenou hormonální rovnováhu signalizuje?Když je s hormony něco v nepořádku, odvíjí se od toho naše celková kondice. Cítíme se špatně a začínají se objevovat různé zdravotní potíže. Kdy byste měla raději zpozornět a zajít ke svému lékaři?
 • Hormonální nerovnováhu prakticky vždy signalizuje podrážděnost, psychická nepohoda a nervozita. Běžné jsou mírné deprese a stavy melancholie, kdy vás rozpláče a rozesmutní kdejaká maličkost. Je to podobné jako pár dní před menstruací (jako tzv. premenstruační syndrom).
 • Hormony mají přímý vliv na metabolismus, a tedy i na vyprazdňování. Zpomalení látkové výměny může způsobovat častou zácpu a pocity plnosti. „Rozkývané“ hormony ale můžou způsobit i zrychlení metabolismu, a tedy průjmy a řídkou stolici. Takto se například projevují potíže se štítnou žlázou. Je potřeba se léčit.
 • Změny v hormonální rovnováze mají vliv i na sexuální apetit a zájem o erotiku může poklesnout prakticky na nulu, ačkoli jste předtím v této oblasti neměla potíže. Občas se takto můžou projevit i problémy se slinivkou, která také ovlivňuje produkci hormonů v těle. Ženy přiznaly: Proč je sex s manželem nebaví?
 • Nejdříve to může začít tím, že vám rychleji rostou chloupky v podpaží a na nohou a jsou také tmavší a silnější. Postupně se ale můžou objevovat i na neobvyklých místech – například na břiše, na obličeji nebo na prsou. Zjevně nemáte v pořádku hormony. Nejčastější chyby při holení nohou. Děláte je také?
 • Nevysvětlitelné změny hmotnosti směrem nahoru nebo dolů jsou také častým příznakem hormonální nerovnováhy a obvykle napovídají problémy se štítnou žlázou. I v tomto případě radíme co nejrychlejší návštěvu u lékaře, který navrhne další postup. Tloustnete a nevíte proč? Možná jste nemocní!
 • Gynekologické problémy s opakovanými infekcemi často souvisejí s cukrovkou. I její příčinou jsou hormonální potíže, v tomto případě jde konkrétně o produkci hormonu inzulinu. Které choroby ženy trápí nejčastěji? Tohle možná netušíte!
 • Silné pocení a návaly horka zejména v noci rovněž nejčastěji poukazují na hormonální potíže. Často se objevují před nástupem menopauzy a v období klimakteria. Je vhodné nechat si vyšetřit hladinu hormonů u lékaře. Pět tělesných pachů, které mohou upozorňovat na vážný problém
 • Oči někdy jakoby vystupují z důlků v případě špatně fungující štítné žlázy, a tudíž i hormonů, za jejichž produkci je štítná žláza odpovědná. Vypoulené oči má na svědomí tzv. Basedowova nemoc, která provází zvýšenou činnost ‚štítovky‘. Potraviny, které pomáhají očím. A mrkev to není!
 • Tuk na břiše nemusí být jen známkou blížícího se přechodu, ale i hormonální nerovnováhy dlouho před ním. Tento problém se někdy objeví i v případě cyst na vaječnících – tato diagnóza také negativně ovlivňuje hormonální činnost. Proč se vám nedaří zbavit se tuku na břiše? Z těchto 6 důvodů!
 • Časté močení může být způsobené zvýšeným množstvím hormonů v nadledvinkách. V případě, že tento problém není včas diagnostikovaný a léčený, může časem přerůst až v inkontinenci. Záněty močových cest. Strašák nejen v létě Co všechno poznáme z moči? Dehydrataci, ale i rakovinu! Změny na těle přijdou i po porodu

Hormonální profil – EuroFertil – Centrum reprodukční medicíny

Pro ovulaci, oplodnění a těhotenství je nezbytná správná a vyvážená hladina pohlavních hormonů v ženském organismu.

Hlavní důležité hormony, které mají přesný význam během celého menstruačního cyklu: folikulostimulační hormon, luteinizační hormon, gonadotropin releasing hormon, estrogen a progesteron.

Neplodnost může být způsobená:

 • poruchou rovnováhy pěti základních hormonů, na nichž závisí menstruační cyklus
 • nadbytkem mužských hormonů v těle (androgenů)
 • nadbytkem hormonu prolaktinu u nekojící ženy

Správná a vyvážená hladina pohlavních hormonů v ženském organismu je naprosto nezbytná pro ovulaci, oplodnění a těhotenství. Cyklické hormonální změny v organismu ženy jsou předpokladem pro početí.

Měření hladin hormonů v určité fázi cyklu ozřejmí správnou hormonální funkci. Obvykle vyšetřujeme 3. den menstruačního cyklu krevním odběrem.

Dle případného podezření doplňujeme další než níže zmíněné hormony a taktéž cílené funkční hormonální testy.

Hlavní důležité hormony

Změny ve vylučování hlavních pěti hormonů, jejichž hladiny rostou a klesají v průběhu menstruačního cyklu, mají přesný význam.

 • FSH (folikulostimulační hormon) – je produkován hypofýzou (podvěskem mozkovým) a stimuluje růst folikulů ve vaječnících (folikul – malý váček s vajíčkem ve vaječníku)
 • LH (luteinizační hormon) – je rovněž produkován podvěskem mozkovým. Odpovídá za uvolnění zralého vajíčka z folikulu.
 • GnRh (gonadotropin releasing hormon) – podporuje uvolňování FSH a LH do krevního oběhu. Je vytvářen v mozku.
 • Estrogen – je vytvářen ve vaječnících a podílí se spolu s progesteronem na tvorbě děložní výstelky – endometria – děložní sliznice.
 • Progesteron – k jeho tvorbě dochází ve vaječníku až po ovulaci, v místě vzniku žlutého tělíska. Odpovídá za přestavbu děložní sliznice, její přípravu pro přijetí embrya a ochranu těhotenství po jeho vzniku.

Porucha jemné rovnováhy ve vzájemném nastavení těchto hormonů může způsobit neplodnost. Cílené dotazy lékaře na průběh a pravidelnost menstruace spolu s vyšetřením krevních hormonálních hladin a provedení ultrazvukového vyšetření pomohou obvykle určit poruchu harmonie produkce hormonů.

K hormonálnímu vyšetření patří i jiné hormony, které se podílejí na schopnosti početí.

Androgeny

Pro muže jsou důležité od začátku života, protože už ve vývoji plodu v děloze androgeny určují správný vývoj mužských pohlavních orgánů. Bez androgenů by muži neměli hluboký hlas, chlupatou hruď a svaly. Při jejich nedostatku se nedostavuje chuť na sex.

Androgeny ovlivňují vývoj organismu, růst a kvalitu kostí, paměť, tvorbu červených krvinek a další procesy. Androgenů je celá řada. Nejznámějším zástupcem je TESTOSTERON. Tvorba androgenu neprobíhá po celý mužský život stejně.

Prudké zvýšení tvorby nastává v pubertě, kdy dochází k formování mužské postavy, zvětšování penisu, semenných váčků a sexuální touhy.

Androgeny se v malém množství tvoří i u žen. Produkují se ve vaječnících, nadledvinách a tukové tkáni. U zdravé ženy je však jejich produkce velmi malá. Jsou důležité pro tvorbu ženských pohlavních hormonů. Při nadbytku však může zvýrazňovat vývoj některých mužských znaků a ovlivnit plodnost ženy, proto je vyšetření hladin androgenů důležitou součástí hormonálního vyšetření ženy.

Během vyšetřování neplodné pacientky vyšetřujeme i hormony štítné žlázy, TSH – THYREOSTIMULAČNÍ HORMON, fT4 – THYROXIN a protilátky vůči štítné žláze aTPO. Stavy snížené, nebo zvýšené funkce štítné žlázy ovlivňují plodnost, proto je nutné její nastavení znát a případně léčit.

Prolaktin

Hormon produkovaný podvěskem mozkovým (hypofýzou). Je odpovědný za nástup a udržení tvorby mléka v prsní žláze. Dojde-li však ke zvýšené produkci HYPERPROLAKTINÉMII u nekojící ženy, způsobí obvykle poruchy ovulace a neplodnost.

Může být problém v mé imunitě nebo štítné žláze?

Dobrý den,s manželem se pokoušíme něco přes rok zatím neúspěšně o otěhotnění. Mám hypotyreozu (velice mírnou), beru eurthyrox. Manžel zcela zdravý, spermiogram vše v normě. U mě po gynekologické stránce také (prevence vždy OK, hormonální profil OK,vaječníky zkontrolovany, ovulace zhruba 15.

den cyklu (cykly pravidelně 28 dní), sliznice narůstá jak má, žluté telisko se také tvoří, folikuly dozrávají. HA jsem brala od 15 do cca 23 let, je mi 27, manželovi je 29. Jediný problém, který mě trápí je špinení vždy od 22. dne cyklu až do menstruace. Gynekolog mi nasadil utrogestan 2x denně 1 tabletku od 17. do 25.

dne cyklu, již je to 6 cyklů s Utrogestanem avšak bez zlepšení. V jiném CAR hned mluvili o IVF, s možnosti vyšetřit AMH, FSH, znovu cely profil, zjistit průchodnost vejcovodů (do toho se mi nechce vzhledem, k zásahu do břicha, žádná operace u mě ani manžela nikdy nebyla, a já kromě dříve častých zánětů moč.

cest neměla žádné jiné zdravotní problémy). Můj gynekolog nabízel stimulaci ovulace a inseminaci. Ani do jednoho se mi nechce vzhledem k dobrým výsledkům všech dosavadních vyšetření. Omlouvám se za obsáhlost, ale nikdo mi zatím nebyl schopen odpovědět s ohledem na tyto souvislosti.

K dotazu, jaký muže být původ mého špinění, když utrogestan nepomohl, a může být příčinou proč se nedaří (dle mých poznatků není dostatečný čas k nidaci)?Vzhledem k onemocnění štítné žlázy a k tomu, že se nedaří počít, nemůže být problém v mé imunitě? Můžu o takové vyšetření někde žádat, nebo je to zbytečné?Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, paní Johanko,

určitě doporučuji doplnit vyšetření, která nebyla provedena. Vyloučit celiakii, test na chlamydie, imunologické vyšetření, základní genetické vyšetření, PCT, u partnera kromě základního spermiogramu provést f-ční testy spermií, TW, IBT a vyšetření integrity DNA spermií. Pokud bude vše v normě, je určitě vhodné provést i test průchodnosti vejcovodů.

Napište mi přesné hodnoty spermiogramu, pak Vám mohu říct, zda bylo vyšetření prováděno správně.

Jinak Vám nabízím konzultaci v mé ambulanci tel.: 549523258, je nezávazná a bezplatná.

S pozdravem

Dobrý den,omlouvám se, ale dosud jsem neporozuměla proč se přistupuje k takovému postupu. Může tedy špinění způsobovat některá z Vámi uvedených onemocnění? Tato vyšetření, předpokládám, že hradí pacient.

Připadám si až bezmocně v řešení tohoto problému, protože jediný zdravotní problém, který mám(byl odhalen, avšak neobjasněna příčina) je to špinění.

Znamená to tedy, že muže být příčina neznámá a vůbec třeba nezabraňuje otěhotnění, jen tedy hledáme jinou příčinu neplodnosti? Je toto pravděpodobné/běžné? O tomto jsem se snažila diskutovat již se třemi lékaři, avšak nikdo mi na to nepodal odpověď.

Pokud bych prošla těmito navrhovanými vyšetřeními, existují jiné možnosti léčby než IVF? Mockrát Vám děkuji za vstřícnou odpověď i nabídku konzultace.Výsledky spermiogramu:Norm. Vzhled, konzistence i zkapalnění.

Objem 2,3ml, pH 8,0, kulaté buňky 0ml-1, leukocyty ne, krev ne, koncentrace 18 mil ml-1, celkové množství 41 400 000; progresivně rychle pohyblivé (33%) 13 662 000, progresivně pomalu pohyblivé 0%, neprogresivne pohyblivé (34%) 14 076 000; normální morfologie 4%, s defektem hlavičky 89%, s kulatou hlavičkou 0%, s defektem krčku 7%, s defektem bičíku 0%. Abstinence 2 dny. S pozdravem

Dobrý den, paní Johanko,

špinění v druhé polovině cyklu souvisí se sníženou funkcí žlutého tělíska. Mělo by pomoci podání gestagenů. Zmiňovaná vyšetření je dobré doplnit dříve, než se rozhodnete pro další postup. Pokud nevím dostatečně přesně, proč se Vám nedaří otěhotnět, je rozhodnutí o léčbě jen jakýmsi pokusem. Možná to pomůže a nebo zkusíme něco jiného. 

Spermiogram jste dělali podle mne v jednom z brněnských center. Jen tam znají rychlé spermie, pomalé mají ve výsledku 0% a pak až spermie bez pohybu. Ale normální je, že se něco pohybuje rychle, pak to zpomalí a nakonec se to zastaví. Proto doporučuji opakovat spermiogram ještě jednou a někde jinde. Současně doporučuji i provedení testu na integritu DNA spermií a další funkční testy. 

Stejně jak jsem již psal, doporučuji doplnit odběry krve a postkoitální test. A až to budete mít všechno udělané, je možné poradit co udělat pro vyšší pravděpodobnost otěhotnění. 

S pozdravem

Diskuze Jak se dělá hormonální profil?

Velikost písma:

@Svistice nene, MS jsemměla 4 dny. Ale 4 měsíce jsem MS neměla. JInak jsem si topřečetla. Děkuji

@folii třebo jo, a on tineřekl, proč ti ho dělá?

@boruvkay no, jen chcezjistit, proč mi nechodí pravidelně MS.

No tak uvidíš, mě říkali, že se většinou dělá 2-5 den cyklu.A pak snad v druhé půlce cyklu.

Zdravím, je tu někdo kdo si hormonální profil platil? Na kolik cca vyjde,když bych si ho nechala udělat na vlastní žádost. Bohužel mám původnímdr. neřešené problémy s ms a snažíme se o mimčo, ale myslím, že by tobyl druhý zázrak, kdyby se povedlo stejně, jako u dcery kdy jsem měla ms1× za čtvrt roku, tehdy mi dr.

řekl, že mám zhubnout a víc řešit nebude,nyní mám nového dr, který problém řešit chce ms. mám rozházenou jednou41, pak 52, 24 takže jak se tělu zachce (a je to celkem napalici čekat zdapříjde či ne ), nicméně většinou se na totovyšetření posílá až po roce snažení, my se snažíme cca půl rokuo druhé mimčo a nechce se mi více čekat, rada bych věděla na čem jsem apokud by vyšetření nebylo možné zatím udělat, nechala bych si ho udělatna vlastní žádost. Našla jsem pár ceníků kde se bohybují okolo1000-1200, tak si to chci jen nechat potvrdit, zda se to tak opravdu pohybuje. Díky

@lucík 1

Já myslím, že ty hodnoty jsou v pořádku.

Ahoj co říkáte na výsledky hormonálníhoprofilu? sestřička mi mezi řečí řekla jen že je to v normě… odběrkrve 

LH/FSH 1.10 pomer—————————-LH 6.63 mIU/mlFSH 6.01 mIU/ml

Estradiol 46 pg/ml

@Nicollka1993píše:Ahoj co říkáte na výsledky hormonálníhoprofilu? sestřička mi mezi řečí řekla jen že je to v normě… odběrkrve LH/FSH 1.10 pomer—————————-LH 6.63 mIU/mlFSH 6.01 mIU/ml

Estradiol 46 pg/ml

No, je to sice v normě, ale jestli ti je 24 (dle ročníku z nicku), takby to mělo být výrazně lepší. Dost podobné hodnoty já mám ve 42 letech(FSH 6,6; LH 4,5; E2 49).

@histepAhoj dekuji za odpoved.. ano je mi 24 let.. tak este ze jsem se tu zeptala,jinak bych byla od sestricky v presvedceni ze je vse v poho a co se da tedy udelat aby byly vysledkylepsi??

V podstatě to moc neovlivníš, leda tak dlouhodobě zdraváživotospráva, zkusit nějaké bylinné přípravky (Gynex apod). Ale nějakvýrazně se to ovlivnit nedá.

Nejdůležitější je asi FSH, který ukazuje na kvalitu vajíček, čímvyšší, tím hůř (mladá zdravá žena by měla mít kolem 4, nad 10 už jeto špatný) Nech si ještě udělat AMH, který vypovídá o zásoběvajíček, tam čím vyšší tím lépe.

Ale je třeba si i uvědomit, že HP se může lišit cyklus od cyklu, asi nenějak výrazně, ale trochu ano.

A teda předpokládám, že ti hormonální profil byl dělaný ve správnoudobu, tj. 2.-4. den cyklu.

Ahojky pridavam se, braly me treti den cyklu estradiol a mam hodnotu 118 jeto v norme? Dnes nebo zitra pujdu na progesteron.

Ahoj Holky, potrebovala bych poradit. Dnes jsem 7DC a 20 DC jdu na odber naprogesteron.dnes mi dosel gynex tak prave nevim jestli ho muzu uz uzivat. pravese bojim jestli nemuze nejak zmenit hodnoty toho progesteronu. Nemate s timnektera zkusenost?

Zrádné hormony: 4 zdravotní problémy, které způsobují, a jak je vyřešit

Hormony jsou vlastně takoví malinkatí „manažeři“, kteří řídí průběh i vzájemnou koordinaci nesmírného množství reakcí v těle. Působí také jako chemické přenašeče od jedné buňky ke druhé. Hormony musí být příslušnou buňkou rozpoznány, detekovány, a teprve poté se mohou začít dít divy.

Hormonální rovnováha našeho organismu je velice křehká, ale pokud vše funguje, jak má, homeostáza se o všechno postará sama. V těle může dojít k dysbalanci, nicméně tělo je chytré a nerovnováhu si upraví přirozeně samo.

Problém nastává v případě, když si se svým zdravím i hormony zahráváme příliš – jíme tuny cukru, přejídáme se, hladovíme, stresujeme se, bereme antikoncepci, málo odpočíváme. Zkuste se na svoje zdravotní problémy podívat z hormonálního hlediska a zbavte se jich jednou pro vždy!

(Nad)váha

Příjem potravy reguluje hormon leptin. Pokud je tělesného tuku příliš a my se dál přejídáme, vytvoříme si leptinovou rezistenci. Tkáně na leptin nereagují a my dál vesele tloustneme. Další hormon, ghrelin, dává pokyn z žaludku do mozku, kdy jíst a kdy ne.

Ve stresu, při nedostatku spánku a při hladovění je jeho produkce vyšší, takže se pak opět přejídáme. Inzulín se zase postará o to, aby se veškerá přebytečná přijatá energie pohodlně usadila do našeho podkoží v podobě tukových zásob.

Aby se tyto hormony srovnaly do latě, je třeba vyváženě a pravidelně jíst, nepřejídat se, ale ani nehladovět, zařadit silový trénink a dostatečně spát.

Únava

Obvykle ji mají na svědomí stresové hormony (adrenalin, kortizol). Ty nás při chronickém stresu udržují připravené do akce, tělo vyčerpává živiny a my se pak cítíme unavení.

Pokud jíte sladké, abyste stres zvládli, inzulín se postará o to, abyste o veškerou rychlou energii (cukr) zase rychle přišli. Naučte se odpočívat a nejezte potraviny rapidně zvyšující hladinu cukru v krvi.

Únava může být také způsobená hypofunkcí štítné žlázy (prokáže se vyšetřením na endokrinologii), při které je vhodné brát substituci.

Neplodnost

Ve stresu jde organismu o přežití. Vyřadí proto z provozu vše, co v danou chvíli nepotřebuje – a takovým systémem může být i reprodukční soustava.

Roli tedy hrají stresové hormony, ale především hormony pohlavní. Ty mohou u žen stávkovat při nadměrné fyzické i psychické zátěži a také při nedostatku tělesného tuku. Řešením je zdravá hmotnost i zvládání stresu.

Při závažnějších poruchách je opět na místě hormonální léčba.

Poruchy spánku

Opět se o slovo hlásí stresové hormony. Když jsme ohroženi požadavky okolí (tak, jako byli naši předkové ohroženi dravými šelmami), není „rozumné“ spát. Organismus je připravený do akce. Kdybychom klidně spali, šelma nás může sežrat. Naučte se zacházet se stresem a pro úpravu spánkového rytmu můžete sáhnout po hormonu melatoninu, který je dostupný jako lék.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner new1

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *