Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví

V České republice má potíže s únikem dokonce moči každý 4. muž nad 40 let věku. Inkontinence dokonce ovlivňuje jejich život natolik, že se vzdávají svých oblíbených činností a omezují kontakt s okolím.

Nejčastěji omezují sport, sex nebo cesty veřejnou dopravou. Obávají se, že to bude vidět nebo cítit.

Mezi nejčastější příčiny inkontinence u mužů přitom patří zbytnění nebo operace prostaty, následky operace nebo úrazu nebo hyperaktivní močový měchýř.

V jakých situacích máte potíže vy?

Abychom mohli společně najít nejpohodlnější řešení vašich potíží s únikem moči a doporučit vhodné inkontinenční pomůcky, musíme nejprve zjistit, jaké jsou okolnosti úniku moči přímo ve vašem případě. Vyberte tu nejvýstižnější situaci, kdy se potíže objevují. Doporučíme vám další kroky a pomůcky, které vám pomohou žít normální život.

Kegelovy cviky pomáhají procvičovat svaly pánevního dna, které patří mezi základní svalové skupiny lidského těla.

Pokud fungují správně, pomáhají řešit potíže s únikem moči, podporují funkci vnitřních orgánů a napomáhají správnému držení těla a vzhledu břicha.

Pokud jsou svaly pánevního dna oslabeny, vnitřní orgány v břišní dutině klesají níže a tlačí na močový měchýř. Tak vzniká inkontinence.

Víte, že Kegelovy cviky jsou vhodné i pro muže trpící bolestí zad a obecně muže ve vyšším věku, kdy svalstvo a vazivo ochabuje v přirozeném procesu?
 

Proč by měli muži posilovat?

Poloha: Zaujměte základní polohu. Leh na zádech, pokrčená kolena, ruce položte ze strany na břicho.

Provedení cviku: 

  • Svaly okolo konečníku zatněte tak, jako při zadržení větrů, podbřišek lehce vtáhněte k páteři, stáhněte svěrač močové trubice a svaly dolní části břicha zpevněte. 
  • Bedra zůstávají přitisknuta k podložce. 
  • V aktivní pozici doporučujeme výdrž postupně prodlužovat 3, 5 až 7 vteřin. S výdechem postupně všechny svaly uvolněte. Fáze uvolnění by měla být 2násobně delší než aktivní část cviků.

Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví

CVIK 2 – MOST

Poloha: Leh na zádech, pokrčená kolena, ruce položte volně podél těla dlaněmi k zemi.

Provedení cviku: 

  • Zatněte svaly okolo konečníku, stáhněte svěrač močové trubice, lehce vtáhněte podbřišek směrem k páteři a zpevněte svaly dolní části břicha. 
  • Mírně nadzdvihněte pánev a v aktivní pozici vydržte 3, 5, 7 vteřin. 
  • Pánev pak pomalu pokládejte zpět na podložku a uvolněte svěrač konečníku i břišní svaly. Fáze uvolnění by měla být 2násobně delší než aktivní část cviku.

Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví

CVIK 3 – NA BŘIŠE

Poloha: Leh na břiše, ruce složte pod čelem dlaněmi dolů, natažené nohy dejte mírně od sebe.

Provedení cviku: 

  • Během výdechu napřimte páteř, zapněte svěrač konečníku a močové trubice, lehce vtáhněte podbřišek a zpevněte svaly dolní části břicha. 
  • Lehce zatlačte nárty a boky do podložky a v aktivní poloze prodlužujte výdrž na 3, 5 a 7 vteřin. 
  • Pomalu uvolněte napětí svalů končetin, svěrače i břišní svaly. Fáze uvolnění by měla být 2násobně delší než aktivní část cviku.

Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví

CVIK 4 – KOČIČÍ HŘBET

Poloha: Klekněte si na všechny čtyři. Dlaněmi se opřete na šířku ramen, kolena jsou na šířku boků pod kyčlemi, prostor mezi lopatkami se nepropadá k podložce, hlava je v prodloužení těla.

Provedení cviku: 

  • S nádechem se jemně vyhrbte a současně zapněte svaly okolo konečníku, stáhněte svěrač močové trubice, lehce vtáhněte podbřišek a zpevněte svaly v dolní části břicha. 
  • V aktivní poloze prodlužujte postupně výdrž 3, 5, 7 až 10 vteřin. 
  • S výdechem povolte napětí všech svalů a narovnejte záda do výchozí pozice. Nezaklánějte hlavu. Fáze uvolnění by měla být 2násobně delší než aktivní část cviku.

Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví

CVIK 5 – SED NA PATÁCH

Poloha: Sedněte si na paty, ruce volně položte na stehna dlaněmi dolů.

Provedení cviku:

  • Zatněte svaly okolo konečníku, stáhněte svěrač močové trubice, lehce vtáhněte podbřišek a zpevněte svaly v dolní části břicha. 
  • Zatlačte nárty do podložky a lehce protlačte boky a pánev vpřed. V aktivní poloze vydržte 3, 5 a 7 vteřin. 
  • Pomalu uvolněte napětí svalů dolních končetin, svěrače i břišní svaly. Fáze uvolnění by měla být 2násobně delší než aktivní část cviku.  

Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví

CVIK 6 – MÍRNÝ PODŘEP

Poloha: Rozkročte se na šířku ramen, mírně pokrčte kolena a ruce dejte v bok, případně si ruce můžete opřít o stehna nad koleny.

Provedení cviku: 

  • Zatněte svěrače konečníku a močové trubice, lehce vtáhněte podbřišek a zpevněte svaly v dolní části břicha. 
  • S nádechem lehce protlačte boky a pánev vpřed. 
  • V aktivní poloze vydržte 3, 5, 7 a 10 vteřin. S výdechem povolte napětí všech svalů a narovnejte pánev do výchozí pozice.

Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví

Každý cvik opakujte 3–5×, cvičte na vhodné podložce a ve vyvětrané místnosti. Alespoň 1 hodinu před cvičením nejezte a cvičte vždy s vyprázdněným močových měchýřem

Gratulujeme, seznámením se s Kegelovými cviky určenými speciálně pro muže jste právě udělali první krok k silnějším svalům pánevního dna a ke zmírnění úniků moči.
 

Inkontinenční vložky a kalhotky pro muže

© 2021 HARTMANN-RICO a. s. O krok dál pro zdraví

Inkontinence – příznaky, druhy a léčba

16. ledna 2020 (aktualizováno: 30. března 2021)

V tomto článku najdete kompletní informace o inkontinenci, která postihuje zhruba třetinu naší populace. Jaké jsou příznaky, projevy, kdo nejčastěji inkontinencí trpí a jak je účinná léčba úniku moči. Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví

Obsah:

Jako inkontinence neboli únik moči je označován stav, kdy člověk není schopen zadržet moč nebo kapky moči.

Termínem inkontinence je označován jak únik moči, tak i nedobrovolný únik stolice (někdy může být označován jako střevní inkontinence nebo fekální inkontinence). Statistiky uvádějí, že s únikem moči se během svého života setká až 50% žen.

Mnoho postižených ale kvůli obavám a studu nevyhledají odbornou pomoc. Často je únik moči dočasný a ve většině případu vyplývá z aktuálního zdravotního stavu pacienta.

Mezi nejčastější spouštěče inkontinence patří:

  • Oslabení svalů pánevního dna – ochablé pánevní dno je dáno nejčastěji věkem, obezitou, porodem nebo namáhavou prací. Často se s inkontinencí potkávají ženy v období menopauzy. Oslabené pánevní dno může vést až k prolapsu dělohy. 
  • Infekce močových cest – vznikají, pokud bakterie proniknou do močových cest. Kromě pocitu bolesti a pálení při močení, zimnice a neustálého nutkání jít na toaletu mohou způsobit také inkontinenci moči.
  • Zvětšená zbytnělá prostata – zpomaluje průtok moči, což může způsobit inkontinenci z přetékání, častější močení ve dne i v noci, slabý proud moči nebo také neúplné vyprázdnění močového měchýře.
  • Poúrazové stavy spojené s poraněním míchy a poraněním mozku – poškození míchy a mozku mohou způsobit neschopnost ovládat močový měchýř. Inkontinence se objevuje velice často při roztroušené skleróze, mrtvici nebo Parkinsonově chorobě. ​

Inkontinence postihuje častěji ženy a je spojována s vyšším věkem. S některými druhy se ale potkávají také muži, ženy po porodu, a dokonce i děti. Inkontinence negativně ovlivňuje kvalitu života, postižení se velmi často vyhýbají společnosti z obavy úniku moči nebo stolice.  

Stresová inkontinence

Jedná se o nejčastější typ úniku moči, který vzniká při náhlém nitrobřišním tlaku při zvedání těžkého břemene, kýchnutí, kašli, smíchu nebo cvičení. Nejčastější příčinou stresové inkontinence jsou oslabené svaly pánevního dna, kterou trpí více ženy než muži. Močový měchýř není dostatečně podporován, protože svaly pánevního dna jsou ochablé a moč může samovolně vytékat. Tento druh inkontinence postihuje více ženy, protože mají během svého života období, která ke vzniku úniku moči napomáhají. Mezi tyto období patří zejména těhotenství, porod a úbytek hormonů v době menopauzy. Inkontinence u mužů se objevuje často po operaci prostaty nebo po úrazech.  

Urgentní inkontinence       

Urgentní inkontinence neboli hyperaktivní močový měchýř se vyznačuje náhlým a velmi intenzivním nucením na močení, kdy musí pacient velmi rychle vyhledat toaletu. Na rozdíl od inkontinence stresové svěrače i pánevní dno fungují v pořádku. Příčinou mohou být nepřesné signály, které vysílají receptory ve svalech močového měchýře do mozku. Vysílají signál, že je močový měchýř plný, což ve skutečnosti není pravda. Urgentní inkontinence se může projevovat i během spánku, kdy kvůli močení musí pacient 1-3x za noc vstávat. Tento problém je také nazýván jako nykturie. V průběhu dne se může urgentní inkontinence objevit např. když pacient slyší téct vodu, např. při mytí nádobí apod. Je to nejčastější typ inkontinence u mužů. Tento typ úniku moči se může vyskytnout také kvůli poškození nervů močového měchýře, např. při roztroušené skleróze, mozkové mrtvici nebo po úrazu. Aby bylo možné určit správnou léčbu, je důležité tento problém konzultovat s odborníkem, který stanoví správnou diagnózu. 

Smíšená inkontinence

Tento typ spojuje několik inkontinenčních typů dohromady. Nejčastěji stresovou a urgentní inkontinenci dohromady, pro které jsou typické náhlá potřeba močení spojená s námahou vznikající při zvedání těžkých předmětů, kašli nebo kýchání. 

Funkční inkontinence

Objevuje se u osob se sníženou pohyblivostí, špatnou komunikační schopností nebo u osob, které trpí psychickým onemocněním. Např. osoby na invalidním vozíku se nemusí dostat na toaletu včas, osoby s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou nemocí si návštěvu toalety neumí naplánovat. Funkční inkontinence je spojena často s věkem pacienta. 

Zajímavé:  Alergie Na Latex Příznaky?

Inkontinence moči z přetékání

Jedná se nechtěný únik moči při přeplnění močového měchýře. Typickým příznakem je samovolné odtékání moče po kapkách. Močový měchýř nelze úplně vyprázdnit a ten se postupně naplňuje zbytkovou močí. Nejčastěji postihuje starší muže se zvětšenou prostatou. U žen se může vyskytovat při zúžení močové trubice po operacích. Další příčinou mohou být např. diabetická neuropatie nebo spinální stenóza, které mají vliv na poruchy při vyprazdňování močového měchýře. 

Únik moči v těhotenství a po porodu

Z průzkumu vyplývá, že téměř 60% žen se během těhotenství setká s inkontinencí a více než 30% žen trápí únik moči po porodu. Rostoucí miminko v děloze způsobuje tlak na močový měchýř a pánevní dno. Po narození dítěte jsou svaly pánevního dna oslabené a může docházet k úniku moči. Maminky často tato stresová inkontinence velmi překvapí a místo radosti z narození miminka řeší problémy s inkontinencí. Po porodu se doporučuje cvičit Kegelovy cviky, které pomohou navrátit povolené svaly pánevního dna opět do stavu před porodem. Pokud ani po půl roce po porodu a cvičení nedochází ke zlepšení, konzultujte svůj zdravotní stav s fyzioterapeutem, který vám poradí se správným cvičení. 

Samovolný únik stolice

Inkontinence stolice neboli fekální inkontinence se častěji objevuje u žen a mezi nejčastější příčiny patří dysfunkce pánevního dna, porucha svěrače nebo stavy po nemocích jako mozková mrtvice, diabetes nebo skleróza. Únik stolice je velmi stresující a obtěžující, proto se doporučuje co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Včasná léčba zabrání další zhoršování kvality života postiženého pacienta. Během léčby se používají pomůcky při inkontinenci stolice, nejčastěji inkontinenční kalhotky. 

Reflexní inkontinence

Psychogenní inkontinence

Tento typ inkontinence postihuje převážně starší pacienty a vzniká při strachu a úzkostech, často např. v období hospitalizace v nemocnici. 

Inkontinence po dlouhodobém zavedení močové cévky

Při dlouhodobém zavedení cévky může dojít k disfunkci svěračů močové trubice.   Pokud vás únik moči trápí, co nejdříve se obraťte na odborníka. Návštěvy lékaře při inkontinenci se nemusíte vůbec obávat. Včasná diagnostika a léčba zlepší vaši kvalitu života. Po běžné lékařské prohlídce vás ošetřující lékař odešle na oddělení urologie, kde vám bude provedeno odborné vyšetření. Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví Prvotní vyšetření je spojeno s anamnézou, kterou zjišťuje lékař při rozhovoru s vámi.

Na co se vás bude lékař pravděpodobně ptát?

  • Jak často a jaké množství moči uniká.
  • Kdy dochází k úniku moči – při smíchu, kašli, kýchnutí, cvičení?
  • Jestli trpíte náhlým nucením na močení.
  • Jak často chodíte na toaletu přes den i v noci.
  • Používáte nějaké inkontinenční pomůcky, např. vložky, pleny?
  • Dochází k úniku moči také při pohlavním styku?
  • Jestli se v moči objevuje také krev.
  • Jaký máte proud při močení.
  • Lékař se bude také zajímat o počet porodů nebo gynekologických operací, které by mohly mít na inkontinenci vliv.
  • Jestli trpíte také jiným onemocnění, jako např. cukrovkou, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou apod.

Po počáteční anamnéze přichází další možná vyšetření:

  • Rozbor moči – zjišťuje se výskyt infekce nebo močových kamenů.
  • Krevní testy – v laboratoři se vyhodnocují krevní testy a hledají se souvislosti s inkontinencí.
  • Urodynamika – prověřuje a měří tlak a proud moči.
  • Cystoskopie – vyšetření probíhá v celkové anestezii a provádí se pomocí cystoskopu, který se zavede do močové trubice. Tímto vyšetřením se pozoruje obsah močových cest, močovodů a močového měchýře.
  • Ultrazvuk – díky ultrazvuku je možné pozorovat práci ledvin, močovodů a močového měchýře.
  • Stresový test – díky tomuto testu se zjišťuje, jestli pacient trpí stresovou inkontinencí, tzn. sleduje se únik moči při kašli nebo smíchu.

Ke všem vyšetřením dostává pacient k vyplnění ještě tzv. mikční deník. Po dobu 24 hodin se zapisuje čas a množství tekutin, které pacient vypije a vyloučí. Tyto údaje jsou velmi zásadní pro určení správné diagnostiky a nastavení nejvhodnější léčby.   Pro úspěšnou léčbu je základní zejména správné určení typu inkontinence na základě anamnézy a vyšetření u odborníka. Pouze na základě zjištění typu a jasné příčiny inkontinence může být léčba inkontinence úspěšná.  

Posilování pánevního dna

 

Léčba elektrickou stimulací

Pro zpevnění pánevního dna se používá také elektrická stimulace. Jedná se o velmi častý léčebný postup u stresové a urgentní inkontinence.

 

  • Magnetická stimulace
  • Jedná se novou metodu zvanou také Biocon 2000, kdy je bezkontaktní metodou posilováno všech více než 25 svalů pánevního dna.
  • Trénování močového měchýře

 

Při této léčbě se zapisují časy močení a časy nechtěného úniku moči. Postupně se z těchto jednotlivých časů plánuje pravidelnější častější močení, které předchází inkontinenci. Tato léčba se používá při inkontinenci z přetékání.

 

Biologická zpětná vazba neboli biofeedback

Tato léčba se uplatňuje zejména při urgentní a stresové inkontinenci. Pomocí měřících přístrojů je možné docílit, že pacient opět získá kontrolu nad svými svaly v oblasti pánve.

 

Léčba pomocí léků

Léky se využívají především při úniku moči z přetékání. Léky mohou uvolnit svaly v okolí močového měchýře a vedou k jeho celkovému vyprázdnění. Nebo naopak jiné léky posilují močovou trubici a tím zabraňují přetékání. Léky mohou mít ale také mnoho jiných vedlejších účinků, proto výhody a rizika vždy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

 

Implantát

Implantát svým objemem pomůže uzavřít močovou trubici a zmírnit následky stresové inkontinence. Jedná se o kolagen či silikon, který je v lokální anestezii vstříknut pacientovi do tkáně v okolí močového měchýře. Léčba implantátem se musí po čase opakovat.

 

Operace inkontinence

Chirurgické řešení úniku moči bývá lékaři často navrhováno až po vyzkoušení výše uvedených šetrnějších léčebných metod. Jde o mini invazivní operační zákrok, při které je zavedena tzv. tahu prostá vaginální páska neboli TVT páska, která zafixuje močovou trubici. Zajistí tak podporu močové trubice při zvýšeném nitrobřišním tlaku. Nověji se nyní zavádí tzv. TOT neboli trans-opbturatorní páska, což je pro pacienta ještě šetrnější.   Únik moči je pro pacienta závažný sociální a hygienický hendikep. Lidé, které inkontinence trápí, se straní společnosti z důvodu obavy možného trapasu úniku moči na veřejnosti. Odmítají cestovat a jejich kvalita života se snižuje. Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví Tipy, jak inkontinenci zvládnout:

  • Pokud trpíte únikem moči při kašli nebo cvičení, začněte co nejdříve s posilováním pánevního dna. Buďte ale vytrvalí, ke změně nedojte během několika dní, ale měsíců.
  • Vyvarujte se potravinám, které mohou močový měchýř dráždit, např. káva, alkohol, citrusové plody apod.
  • Řádnou intimní hygienou omezíte vznik infekcí močových cest.
  • Dbejte na svoji životosprávu, nadváha inkontinenci jenom napomáhá.
  • Vhodnou stravou a pohybem předcházejte zácpě. Ta může zvyšovat tlak na váš močový měchýř.
  • Dodržujte pitný režim, i když trpíte únikem moči. Omezení příjmu tekutin vede k dehydrataci a infekcím močových cest.
  • Nestraňte se společnosti a používejte vhodné inkontinenční pomůcky.   

S použitím vhodných inkontinenčních pomůcek se nemusíte stranit společnosti a můžete žít plnohodnotný život, protože moderní pomůcky jsou velmi diskrétní. Pro zvolení nejvhodnější pomůcky je zapotřebí rozlišit, jakým stupněm inkontinence trpíte. Inkontinenční pomůcky se totiž rozdělují dle stupně savosti a také podle pohlaví.

Lehký stupeň inkontinence

Střední a těžký stupeň inkontinence Pro tento druh úniku moči jsou nejvhodnější inkontinenční kalhotky. Navlékací kalhotky se doporučují zejména aktivní pacientům, připomínají svým vzhledem a navlékáním klasické spodní prádlo. Při těžkém stupni a pro dlouhodobě ležící pacienty se používají zalepovací plenkové kalhotky, které připomínají dětské papírové plenky. Opět se i tyto pomůcky rozlišují dle velikosti a savosti.  

Přečtěte si i další články na téma Inkontinence:

Jana 30.03.2021 14:13

Dobrý den, rok po druhém porodu stále trpím stresovou inkontinencí. Je mi 40 let. Zkoušela jsem cvičit, ale asi správně nezapojuji ty správné svaly pánevního dna. Rozhodla jsem se pro léčbu na přístroji Biocon.

Mám za sebou zatím 5 terapií z 12, ale zatím nedošlo ani k malému zlepšení. Dokonce mi to přijde horší. Včera jsem např. byla lehce běhat a úniky moči byly výrazné, předtím mi uniklo jen pár kapek.

Myslíte, že mám vytrvat a že mi ta léčba pomůže? Pořád čtu, jaké s tím jsou skvělé výsledky, ale moc mi to tedy nepřijde. děkuji.

Reagovat

Re:

Dentimedshop.cz 30.03.2021 14:44

Dobrý den, paní Jano. Děkujeme za Váš dotaz. Boj s inkontinencí je na dlouhou trať. Zkuste ještě vytvrvat do konce terapie a potom samozřejmě konzultujte problém s lékařem. Jedině ten Vám může nastavit další vhodnou léčbu.

Reagovat

Jana 30.03.2021 17:17

Zajímavé:  Jake Vitaminy Obsahuje Sperma?

Děkuji za rychlou odpověď. Ještě k tomu mám jeden dotaz: nevíte prosím, jakou úspěšnost má léčba stresové inkontinence bioconem?

Reagovat

Re:

Dentimedshop.cz 30.03.2021 20:34

Paní Jano, zkušenosti bohužel nemáme žádné. Jsme eshop s inkontinenčními pomůckami. Do ordinace lékařů se nedostaneme…

Reagovat

Inkontinence – jednotlivé druhy, příznaky a vhodná léčba

Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví

Inkontinence neboli samovolný únik moči trápí zhruba desetinu populace. Často bývá považována za problém starších žen, nevyhýbá se však ani mužům a dětem.

Příčinou může být ochabnutí pánevního dna po porodu či při sedavém zaměstnání, u mužů signalizuje například problémy s prostatou. Většina pacientů se za inkontinenci stydí a nechtějí ji přiznat ani před svým lékařem.

Díky včasné diagnóze a vhodné léčbě se ovšem problémy s únikem moči dají úspěšně řešit.

Močová inkontinence sama o sobě nemoc není. Často však naznačuje, že v těle něco není v pořádku a je potřeba navštívit lékaře. Toto onemocnění navíc může být příčinou hlubokých depresí a může mít také negativní vliv na partnerský i pracovní život postiženého.

Inkontinence u žen

V České republice inkontinencí trpí zhruba 1 milion lidí. Nejvíce ohroženou skupinou jsou starší lidé, ženy však bývají postiženy dvakrát častěji než muži. Důvodem může být například struktura ženského močového traktu, těhotenství, porod či menopauza.

Podle statistik se v dnešní době různé stupně tohoto onemocnění vyskytují až u 50 % žen nad 50 let. Problémy s inkontinencí ovšem neustále přibývají i u pacientek v mladších věkových skupinách. Důležité je vždy stanovit přesnou diagnózu a vhodnou léčbu, protože rozsah nedobrovolného úniku moči může být u každého jednotlivce odlišný.

Inkontinence u mužů

Nedobrovolný únik moči není pouze problémem starších žen, vyskytuje se také u mužů. Prevalence stoupá s věkem, nejčastěji postihuje pacienty starší než 65 let. Poměrně častá je inkontinence po operaci prostaty, mezi další příčiny úniku moči patří například onemocnění nervové (roztroušená skleróza) nebo také stav po cévní mozkové příhodě.

Inkontinence u dětí

Dětská inkontinence je obvykle opomíjená, lidé ji také často zaměňují za běžné pomočování. I pro děti však může znamenat velký problém, ještě v 15 letech trápí některý z typů inkontinence až 2 % mladistvých.

U dětí je únik moči nejčastěji spojený s poruchou dozrávání reflexů močení, na svědomí ho ovšem může mít i selhání činnosti zevního svěrače při kašli nebo fyzickém úsilí.

Noční pomočování může mít různé příčiny, od poruchy produkce hormonů, přes poruchy spánku a psychické obtíže, až po skrytou formu hyperaktivního močového měchýře.

Pro děti jsou také typické různé formy anatomické inkontinence.

Druhy inkontinence

Podle projevů můžeme rozlišovat několik různých typů inkontinence. Odlišné jsou nejen jejich symptomy, ale také způsob léčby.

Stresová inkontinence

Nejčastěji diagnostikovaným typem je inkontinence stresová. K úniku moči dochází v důsledku zvýšení tlaku v dutině břišní. Tento tlak vzniká kvůli stresu nebo námaze, může se projevit například při zakašlání, smíchu, kýchnutí, sportu či při zvedání těžkých břemen. Příčinou onemocnění je oslabený uzávěr močového měchýře.

Urgentní inkontinence

Druhým typem je inkontinence urgentní. V tomto případě úniku moči předchází náhlé a silné nucení běžet na záchod bez jakýchkoliv předchozích varovných signálů. Potíže může způsobovat hyperaktivní močový měchýř, který o sobě dává vědět i ve chvíli, kdy ještě zdaleka není plný.

Paradoxní inkontinence

Paradoxní inkontinenci lékaři říkají také inkontinence z přetékání nebo z přeplnění. K té dochází při přeplnění močového měchýře a následně se projevuje spontánním odkapáváním moči. Vyskytuje se například po radikálních gynekologických operacích nebo když nádor zcela utlačuje močovou trubici.

Reflexní inkontinence

Reflexní inkontinence vychází z poruchy v centrálním nervovém systému, jedná se o poruchu reflexu močení. Ke vzniku tohoto onemocnění může dojít při zlomeninách obratlů nebo v důsledku onemocnění nervu. Nejčastěji se projeví u pacientů se stařeckou demencí.

Psychogenní inkontinence

Tento druh úniku moči je spojený s pocitem úzkosti, strachu a stresu. Většinou se jedná o dočasnou poruchu, která se nejčastěji projevuje u starších pacientů.

Návalová inkontinence

Vyskytuje se většinou u starších mužů v důsledku onemocnění prostaty. Zbytnělá prostata totiž brání odchodu moči z těla.

Smíšená inkontinence

Jedná se o kombinaci stresového a urgentního úniku moči. Tento typ se vyskytuje zpravidla u žen.

Čím je inkontinence způsobena?

Příčiny inkontinence mohou být různé, většinou se na vzniku tohoto onemocnění podílí více faktorů najednou. Velmi často je za únik moči zodpovědná močová infekce či ochabnutí svalů pánevního dna.

Další příčiny:

  • Genetické dispozice a vrozené vývojové vady
  • Porodní trauma
  • Radikální gynekologické zákroky (například odstranění dělohy)
  • Dlouhodobá namáhavá fyzická práce
  • Úrazy spojené s poraněním míchy
  • Chronický kašel v důsledku astmatu nebo kouření
  • Obezita a nedostatek pohybu
  • Zvětšení prostaty u mužů
  • Cukrovka

Sestup pánevního dna, který je za potíže s únikem moči či s vyprazdňováním stolice také často zodpovědný, se může projevit pocitem tlaku, případně lze nahmatat malou bulku, která sestupuje z pochvy dolů. Pro ženu může mimo jiné znamenat potíže při chůzi či při pohlavním styku.

Stupně a příznaky inkontinence

Projevy se u tohoto onemocnění mohou lišit podle stupně inkontinence. Pokud se jedná o lehkou formu, moč uniká po kapkách jednou či dvakrát denně. Když dojde k úniku moči v rozsahu 100‒200 ml za 4 hodiny, lékaři hovoří o středním stupni inkontinence.

Za těžký stupeň inkontinence považujeme takový únik moči, který dotyčného trápí prakticky neustále. Typicky se vyskytuje u seniorů, kterým za 4 hodiny z těla unikne více než 200 ml moči. Tento problém navíc přetrvává i v průběhu noci.

Další možné projevy inkontinence:

  • Pálení a řezání při močení
  • Časté noční močení
  • Zápach
  • Podrážděná kůže a opruzeniny
  • Záněty

Jak inkontinenci léčit?

Léčba inkontinence závisí především na jejím druhu a stupni. Odvíjí se také od včasné a správné diagnózy. Lehký únik moči se většinou řeší pomocí speciálních cvičení, která se zaměřují na posilování svalů pánevního dna. Pro ženy v období klimakteria je vhodný také nehormonální doplněk stravy Ive InkontinStop, který pomáhá únik moči omezit.

Léčba stresové inkontinence

Co se týče stresové inkontinence, lehčí stádia se často léčí pomocí konzervativních postupů, kam patří rehabilitace, elektrostimulace nízkofrekvenčními impulsy, pesaroterapie či farmakologická terapie. Pokud tato léčba není dostatečně účinná, přistoupí se k operaci. V případě, že příčinou je porušení svěrače močové trubice, lze například implantovat umělý.

Standardním postupem při léčbě stresové inkontinence je také zavedení „pásky“ do okolí močové trubice, kde poskytuje podporu při zvyšování vnitrobřišního tlaku. Existuje několik různých druhů pásek, například TOT, TVT, TVT-O, Monarc či jiné.

Při lehké či střední formě se aplikuje také léčba inkontinence laserem. V takovém případě není nutná anestezie ani narkóza, výhodou je snížení zátěže pro organismus a rychlejší hojení.

Léčba urgentní inkontinence

V případě urgentní inkontinence se konzervativní léčba skládá především z úpravy životosprávy a fyzioterapie svalů pánevního dna, součástí je však také mikční dril neboli „močení podle hodinek“. Lékař dále může předepsat parasympatolytika, která se používají k uvolnění stěny močového měchýře a snížen frekvence močení.

Pokud ani jedna z metod není úspěšná, pacientovi může pomoci aplikace Botulotoxinu do stěny močového měchýře. Někdy ovšem ani tato léčba nestačí a v takovém případě je možné přistoupit i k operativnímu řešení. Jedná se o operace, které zvětší kapacitu měchýře (myektomie) či úplné odklonění moči z dolních močových cest. Tyto postupy jsou však nevratné.

Cvičení při inkontinenci

Pro posílení svalů pánevního dna je vhodné vyzkoušet Kegelovy cviky. Ty totiž pomáhají předcházet obtížím s únikem moči, jsou ale vhodné také ke zkvalitnění sexuálního života a pro ženy před porodem i po porodu. Důležité je pravidelné a dlouhodobé cvičení, výsledky se totiž často dostaví až po několika týdnech.

Bylinky na inkontinenci

Správnou funkci močového měchýře mohou podpořit například dýňová semínka, které ve formě tablet seženete v lékárně. Mezi další doporučené prostředky patří brusinky v jakékoliv podobě, čaj z kokošky pastuší tobolky či lichořeřišnice.

Inkontinence a prevence

Předcházet vzniku inkontinence lze například díky výše zmíněným cvikům na posílení pánevního dna, ale také díky dodržování zdravého životního stylu. Důležité jsou také pravidelné gynekologické prohlídky a konzultace s lékařem v případě jakýchkoliv obtíží.

Inkontinenční pomůcky

Pacientům, kteří trpí nežádoucím únikem moči, mohou zjednodušit život speciální inkontinenční pomůcky. Ty jsou v dnešní době velmi diskrétní, přizpůsobují se tvaru těla a pod oblečením nevydávají žádné nežádoucí zvuky. Postiženým navíc přináší pocit jistoty a bezpečí. Výběr pomůcek závisí na stupni inkontinence.

  • Inkontinenční vložky – dostupné ve variantě pro ženy i pro muže
  • Inkontinenční kalhotky – vhodné na noc či u větších úniků moči, existují i v pánské verzi
  • Inkontinenční pleny – vhodné při větším úniku moči, mají větší absorpční schopnost než vložky
  • Inkontinenční hygienické pomůcky – šetrné kosmetické přípravky, jako například čisticí pěny, emulze a různé krémy
  • Inkontinenční podložky – k ochraně matrace a postele
Zajímavé:  Jak Dlouho Trvá Léčba Angíny Bez Antibiotik?

S úhradou inkontinenčních pomůcek, jako jsou vložky, pleny, kalhotky či podložky, vám může pomoci i zdravotní pojišťovna. Pokud se u pacienta inkontinence prokáže, lékař může předepsat poukaz, který mu zajistí pomůcky maximálně na tři měsíce. Pokud je však zakoupíte individuálně, pojišťovna je bohužel neproplatí.

Inkontinence v těhotenství a po porodu

U žen často dochází k úniku moči v průběhu těhotenství, protože je zvláště zatěžována oblast jejich pánevního dna. Po porodu je inkontinence způsobena těhotenskými změnami tkání a vzniklým otokem. Většinou by se po zahojení měla situace vrátit do normálu, pokud však tento stav přetrvává déle než půl roku, je vhodné konzultovat situaci s lékařem.

Fekální inkontinence

Ačkoli je močová inkontinence poměrně známý a běžný problém, o fekální inkontinenci většina lidí pravděpodobně neslyšela. Jedná se o ztrátu kontroly nad vyprazdňováním stolice a následný nedobrovolný únik stolice. Tento problém trápí zhruba 2 % dospělých a v jeho důsledku se lidé často straní společnosti a vyskytují se u nich psychické problémy.

Inkontinence stolice je spojená s nesprávnou funkcí análního svěrače. Člověka může postihnout v jakémkoliv věku, nejčastěji se však objevuje ve stáří. K rizikovým skupinám patří ženy po porodu, lidé po úrazech či ozařování a také pacienti s neinfekčními střevními záněty. Léčba spočívá v posilování svalů pánevního dna a v nácviku vyprazdňování.

Inkontinence: jak bojovat s únikem moči

Samovolný únik moči nebo stolice je stav, kdy nekontrolujeme své vyprazdňování. V tomto článku se dovíte o jednotlivých typech inkontinence, o jejich příčinách a také o přípravcích a pomůckách z naší internetové lékárny, které vám zpříjemní život s inkontinencí.

Je obecně známo, že inkontinence postihuje častěji ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Některé typy inkontinence jsou specifické jen pro ženy, anebo naopak pro muže. 

  • Stresová inkontinence je způsobená náhlou fyzickou zátěží např. při kýchnutí, při kašli, u smíchu nebo během cvičení. Tento druh inkontinence je typický pro ženy.
  • Urgentní inkontinence je ta, kdy se močení snažíme zabránit, ale nejde to. Je to způsobenou špatnou koordinací mezi tím, co mozek přikazuje, a tím co močový měchýř dělá. Je to nejčastější typ inkontinence u mužů.
  • Funkčně podmíněná inkontinence je závislá na schopnosti nemocného dostat se včas na toaletu. Objevuje se u osob se sníženou pohyblivostí nebo u těch, kteří trpí vážným onemocněním psychického rázu (Alzheimerova či Parkinsonova choroba).
  • Inkontinence z přetékání je typicky mužským typem. Je způsobena nedokonalým vyprázdněním močového měchýře. Moč se nahromadí v penisu a postupně se uvolňuje. Častou příčinou je fyziologická překážka – zbytnění prostaty nebo anomálie v močové trubici.
  • Inkontinence po porodu je způsobena těhotenskými změnami tkání a otokem po porodu. Většinou se po zhojení vše samo upraví. Pokud trvá tento stav déle než půl roku, je to známka většího poškození pánevního dna, která se řeší fyzioterapeutickou rehabilitací.
  • Smíšená inkontinence spojuje několik inkontinenčních typů dohromady. Častá je kombinace stresové a urgentní inkontinence. 
  • Inkontinence stolice má často příčinu v poruše svěrače či konečníku, zácpě, průjmu nebo v celkové dysfunkci pánevního dna.

Inkontinence (únik moči) – vše o zdraví Pomůcky na inkontinenci

Pokud trpíte inkontinencí, nebojte se snížené kvality života. Speciální pomůcky a přípravky vám zjednoduší život.

Číslem 1 ve vaší výbavě by měly být absorpční a hygienické pomůcky, jako jsou vložky, kalhotky, pleny nebo podložky, které zachytí unikající moč a pohltí také nepříjemný zápach.

K dalším užitečným pomocníkům patří speciální kosmetika k péči o podrážděnou pokožku. V naší nabídce najdete:

Inkontinenční vložky

Inkontinenční vložky jsou rozděleny podle stupně absorpce. V naší internetové lékárně najdete jak ženskou, tak mužskou variantu vložek. Liší se od sebe střihem. Pro ženy TENA lady a pro muže TENA men.

Inkontinenční kalhotky

Vhodnou variantou u větších úniků moči nebo na noc jsou inkontinenční kalhotky. Při výběru berte ohled na obvod boků. Absorpční kalhotky se vyrábí ve velikostech S až XXL. Nenechte se zmást názvem kalhotky – jsou určeny i mužům. Pánskou verzi inkontinenčních kalhotek vyrábí značka Depend. 

Inkontinenční pleny

Pleny mají větší absorpční schopnost než vložky, hodí se tedy při větším úniku moči. Vyrábějí se v různých velikostech a mají rozdílnou absorpční schopnost.

Inkontinenční podložky

K ochraně matrace a postele se hodí absorpční podložky, které u nás seženete jak v rolích, tak po kusech. Jsou neocenitelné při výměně plen či vložek u imobilních osob a hodí se také na noc.

Inkontinenční hygienické pomůcky

Moč i stolice pokožku dráždí, a proto používejte šetrné kosmetické přípravky. Pěny a emulze pokožku nejen očistí, ale vytvoří na ní také ochranný film. Po mytí je vhodné ošetřit namáhanou kůži ještě ochranným krémem. 

  • Co na slabý únik moči

    dobrý den, co by jste prosím doporučili při občasném uniku moči. Děkuji

  • Limity inkontinenčních prostředků

    Dobrý den.Prosím,kde najdu limit na absorbční kalhotky iD belt medium-maxi placených pojišťovnou na měsíc.Děkuji

  • Jsou TENA Slip i pro dítě?

    Dobrý den, jsou vhodné níže uvedené kalhotky i pro dítě na noc?
    TENA Slip Plus X-Smal – Inkontinenční kalhotky (30ks)

  • Inkontinenční pomůcky na poukaz

    Dobrý den, chci se zeptat zda Benu lékárna akceptuje poukazy na inkontinenční kalhotky vystavené lékařem a jak postupovat. Děkuji

  • Co na opruzeninu při inkontinenci?

    Dobrý den, prosím, mám doma babičku po mrtvici, špatně chodící, jen pár kroků s chodítkem, plná inkontinence 3. stupeň. Má velký problém s opruzeninami v oblasti genitálií a mezi nohama i na hýždích. Používala jsem na očištění čistící pěnu UNIXDERMA a pak zinkový krém stejné značky. Stále se to horšilo, teď používám Imazol krémpasta. Prosím, co mi ještě můžete poradit, aby se ty opruzeniny nedělaly? Nebo, alespoň se trochu zatáhly? Pleny měníme opravdu často a také samozřejmě často čistíme a mažeme. děkuji za radu

Všechny dotazy

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Inkontinence (únik moči)

Inkontinence je nedobrovolný spontánní odchod moči, který může být v denních i nočních hodinách. Postihuje všechny věkové skupiny, často i ženy v produktivním věku, ale nejčastěji starší osoby.

Do těla se vstřebávají tekutiny při jídle nebo pití, po filtraci v ledvinách odchází určité množství tekutin s odpadními látkami do močového měchýře, odtud po jeho naplnění přes močovou trubici ven z těla.

Příčinou močové inkontinence je nejčastěji porucha funkce svěračů, svalů bránících samovolnému odtékání moči z močového měchýře.

Typy a příznaky inkontinence (úniku moči)

Stresová inkontinence je pomočování při kašli, kýchání, námaze a je způsobena sníženou uzavírací silou svěračů u ústí močové trubice. Toto ochabnutí svěračů je často způsobeno poškozením při porodu, v klimakteriu a stářím. Tento typ postihuje výlučně ženy. Ochablé svalstvo je možné opět posílit vhodným cvičením.

Pro urgentní inkontinenci je charakteristické naléhavé nucení, které je způsobeno nadměrnou vzruchovostí svalstva stěn močového měchýře a neschopností ovládnout měchýř, dostaví-li se nucení močit i při nižším stupni naplnění. Příčinami jsou úraz míchy, cukrovka, infekce močových cest či kamínky v močovém měchýři.

Parodoxní inkontinence při přeplnění močového měchýře, kdy pak moč odkapává, nebo odtéká „přes práh“. U mužů je nejčastější příčinou těchto obtíží zvětšená prostata.

Neurogenní inkontinence je při neurologických onemocněních (roztroušená skleróza nebo jiné neurologické postižení). Močová inkontinence může být i u dětí. Návštěva lékaře je nutná při zjištění inkontinence, je potřeba zjistit její příčinu, neotálet s návštěvou lékaře u inkontinence nově vzniklé u dětí.

Příčiny inkontinence (úniku moči)

Příčiny mohou být:

Přechodné, např. infekce močových cest, zácpa, ale i užívání některých léků, nadměrná konzumace kofeinu,alkoholu.                                                                                                                                     

U trvalé je nutná komplexní léčba a vyšetření u lékaře. K těmto příčinám patří oslabení svalů pánevního dna, oslabení svěrače močové trubice, zvýšení i snížení aktivity svaloviny močového měchýře, pokles hladin některých hormonů (estrogenů v období klimaktéria), onemocnění nervové soustavy (roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, výhřez ploténky).

Léčba inkontinence (úniku moči)

Volně prodejné léky

Vnitřní užití: V léčbě se převážně používají produkty s obsahem extraktu z brusinek, který má schopnost snižovat riziko vzniku zánětlivých onemocnění ledvin a močových cest.

Tím, že předchází vzniku opakovaných infekcí močových cest, snižuje riziko vzniku urgentní inkontinence, která bývá jejich častým důsledkem.

Brusinkový extrakt zpomaluje rozklad vyloučené moče a zabraňuje tak vzniku nežádoucího zápachu.

Vnější užití: Pro pacienty s inkontinencí je v současné době k dispozici velký výběr pomůcek k zachycení moči jako jsou vložky a kalhotky.

Životní styl

Cvičení: Posilování a trénink svalů pánevního dna je jednoduchou a velmi účinnou metodou, jak zpevnit svalstvo pánve a zmírnit tak především projevy tzv. stresové inkontinence, která je právě důsledkem ochabnutí pánevního dna.

Stáhněte si informační leták pro seniory o problematice inkontinence (PDF soubor, 70 kB).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector