IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost – vše o zdraví

Představte si, že máte na výběr dvě cesty životem… Co vám může Ivo Toman na přednášce poradit?

IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost – vše o zdraví

Jedna vede k průměrnosti, druhá k výjimečnosti.
Co víme o cestě k průměrnosti?

  • Víme, že je přijímá a bez překážek.
  • Víme, že po ní můžeme jet téměř bez námahy, a jakoby s autopilotem bez klopýtání dojdeme k cíli.

Cesta k výjimečnosti je úplně jiná
Je prudká, vyčerpávající, náročná a neobvykle dlouhá.

Dostat se k úspěchu vyžaduje mnoho hodin úsilí. Často klopýtáme a padáme.

IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost – vše o zdraví

To zvládne málokdo. Vyžaduje to růstové nastavení mysli. Dále víru – věříme-li v něco, co je mimo nás, uklidňuje nás to, i kdyby byla naše víra klamná.
Naše víra tedy nemusí být vždy pravdivá, ale musí fungovat.

Důležité je umět se vyhnut „zablokování“
Když jsme pod příliš velkým tlakem, když usilujeme o životní výkon, prostě, když nám na tom nejvíce záleží, naším problémem není nesoustředění, ale naopak přílišné soustředění. Vědomá přílišná kontrola náš mozek přepne, a pak není žádný rozdíl v tom, jestli jsme odvážní, nebo zbabělci.

Blok je problémem psychologického zvratu, kdy i profesionálové používají svůj mozek jako naprosto amatéři… , a pak je proklatě těžké „přepnout“ zpátky.

Jak se můžete bloku vyhnout?
???

A jak vyřešíte mnoho dalších problémů? To Vám ukážu na přednášce Jak se prosadit aneb Jak vydrbat se životem.

  • Na termíny v ČR se přihlašte na Tiketovka.cz
  • IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost – vše o zdraví

IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost – vše o zdraví

Motivace zvenčí je jako smrad – Ivo Toman

Získejte přehled o vývoji ceny ve vámi vybraném období.

IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost – vše o zdraví

Motivace zvenčí je jako smrad – Ivo Toman

Aktuálně nejnižší cena: 265 Kč

Od počátku věků 1 rok 6 měsíců 3 měsíce 30 dní IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost – vše o zdraví

Motivace zvenčí je jako smrad – Ivo Toman

Aktuálně nejnižší cena: 265 Kč

IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost – vše o zdraví

Motivace zvenčí je jako smrad – Ivo Toman

Aktuálně nejnižší cena: 265 Kč

Kniha Motivace zvenčí je jako smrad vznikla z první hodiny školení Základy vedení lidí. Už dvacet let se Ivo Toman zabývá lidskou motivací. V této knize najdete mnoho překvapení. Zjistíte, že vnitřní motivace většinou není kladná. Že vnější motivace funguje jen pár hodin. A také zjistíte proč. Kniha vám „rozbije“ téměř vše, co jste si dodnes mysleli o motivaci. Celý popis

    • Přidáno 10. února 2020
    • Doporučuje produkt
    • vtipné, realistické
  • Přidáno 25. listopadu 2019

    Doporučuje produkt

    • výborný autor, výborná kniha
    1. Přidáno 19. listopadu 2019
    2. Doporučuje produkt
    3. Teprve ji čtu, ale zatím paráda.

Zobrazit všechny recenze (8) Motivace zvenčí je jako smrad – Ivo Toman zákazníků doporučuje tento produkt zákazník nedoporučuje tento produkt

    • Přidáno 10. února 2020
    • Doporučuje produkt
    • vtipné, realistické
  • Přidáno 25. listopadu 2019

    Doporučuje produkt

    • výborný autor, výborná kniha
    1. Přidáno 19. listopadu 2019
    2. Doporučuje produkt
    3. Teprve ji čtu, ale zatím paráda.
    • Přidáno 27. srpna 2018
    • Doporučuje produkt
    • koupě na základě doporučení
  • Přidáno 7. září 2015

    Doporučuje produkt

    • Četla jsem několik knížek od p. Tomana.

    Rady p. Tomana mi připadají užitečné a pravdivé.

    1. Přidáno 10. srpna 2013
    2. Doporučuje produkt
    3. Na doporuceni lektora
  • Přidáno 26. ledna 2013

    Doporučuje produkt

    • Bere motivaci z jiného úhlu pohledu.
    • Spousta odkazů na jiné knihy nebo školení.

    Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je velmi čtivá. Donutí člověka pohlížet na úspěch jako na něco čeho se dá dosáhnout. Je se musí chtít.

  • Přidáno 31. října 2012

    Nedoporučuje produkt

    • Asi jsem na stejné vlně jako Ivo Toman
    • jasné srozumitelné

    jasné srozumitelné,
    doporučil hlvně těm kteří neprocitli z bludů dnešního vedení

Motivace zvenčí je jako smrad – Ivo Toman Brožovaná bez přebalu lesklá

Kniha Motivace zvenčí je jako smrad vznikla z první hodiny školení Základy vedení lidí.

Už dvacet let se Ivo Toman zabývá lidskou motivací. V této knize najdete mnoho překvapení. Zjistíte, že vnitřní motivace většinou není kladná. Že vnější motivace funguje jen pár hodin. A také zjistíte proč.

Kniha vám „rozbije“ téměř vše, co jste si dodnes mysleli o motivaci.

Chybí či je nepravdivý některý důležitý parametr? Uvedené informace jsou pouze orientační, před zakoupením ve vybraném obchodě doporučujeme ověřit, že prodávaný model má klíčové vlastnosti dle vašich požadavků. I když se snažíme o maximální přesnost informací, bohužel nemůžeme zaručit jeho 100% správnost. Ceny produktů jsou uváděny včetně DPH.

Kontaktujte nás

{„Oblíbené kategorie“:[[„Akvarijní rostliny“,“https://akvarijni-rostliny.heureka.cz/“],[„Plesové šaty“,“https://plesove-saty.heureka.cz/“],[„Lepidla na umělé řasy“,“https://lepidla-na-umele-rasy.heureka.cz/“],[„Chipsy“,“https://chipsy.heureka.cz/“],[„Midi“,“https://midi.heureka.cz/“],[„Psaní všemi deseti“,“https://vyukove-aplikace.heureka.cz/f:9224:17224/“],[„Dámská běžecká obuv“,“https://damska-obuv.heureka.cz/f:15588:510115/“],[„Dámské prsteny“,“https://prsteny.heureka.cz/f:8860:44278/“],[„Pouzdrové sukně“,“https://damske-sukne.heureka.cz/f:27886:41176143/“],[„Interaktivní hračky pro děti od 1 roku“,“https://interaktivni-hracky.heureka.cz/f:14215:1-/“]],“Vybrané značky“:[[„Knihy Olympia“,“https://knihy.heureka.cz/f:19863:3147072/“],[„Knihy Nakladatelství NZB“,“https://knihy.heureka.cz/f:19863:3148997/“],[„Knihy Kontrast“,“https://knihy.heureka.cz/f:19863:24880794/“],[„Knihy Dokořán“,“https://knihy.heureka.cz/f:19863:3147328/“],[„Knihy Grada“,“https://knihy.heureka.cz/f:19863:31043269/“]],“Jak vybrat nejlépe“:[[„Jak vybrat longboard?“,“https://longboardy.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-longboard/“],[„Jak vybrat pracovní obuv?“,“https://pracovni-obuv.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-pracovni-obuv/“],[„Jak vybrat elektrokoloběžku?“,“https://elektrokolobezky.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-elektrokolobezku/“]],“Vybrané produkty“:[[„Mafell Řetězové hnací články pro řetěz 3/8″,P/60 pro příčný a podélný řez (006966) 006966″,“https://retezove-dlabacky.heureka.cz/mafell-retezove-hnaci-clanky-pro-retez-3-8-p-60-pro-pricny-a-podelny-rez-006966-006966/“],[„Loom Bands 200ks + háček ŠEDÉ“,“https://loom-bands.heureka.cz/loom-bands-200ks-plus-hacek-sede/“],[„Linteo Satin švédská utěrka 40 x 40 cm 1 ks“,“https://hadry-uterky-myti.heureka.cz/linteo-satin-svedska-uterka-40-x-40-cm-1-ks/“],[„Macht Mit 1 interaktiv“,“https://vyukove-aplikace.heureka.cz/macht-mit-1-interaktiv/“],[„TESCOMA mělký talíř EMOTION ø 26 cm“,“https://talire.heureka.cz/tescoma-melky-talir-emotion-26-cm/“],[„Yate Aerobic 180×50 cm“,“https://karimatky.heureka.cz/yate-aerobic-180×50-cm/“],[„Trepon dětské punčocháče Geti Světle modrá“,“https://detske-puncochace.heureka.cz/trepon-detske-puncochace-geti-svetle-modra/“]],“Doporučujeme“:[[„Srovnání cen plynu“,“https://energie.heureka.cz/plyn/kalkulacka-cen-plynu“],[„Srovnání cen elektřiny“,“https://energie.heureka.cz/elektrina/kalkulacka-cen-elektriny“],[„Nábytek“,“https://nabytek.heureka.cz/“],[„Oblečení a móda“,“https://moda.heureka.cz/“],[„Playstation 5″,“https://herni-konzole.heureka.cz/sony-playstation-5/“],[„Sedací soupravy“,“https://sedaci-soupravy.heureka.cz/“],[„Bazény“,“https://bazeny.heureka.cz/“],[„Respirátory“,“https://respiratory.heureka.cz/“]]}

Ivo Toman: Vnitřní motivace vašich lidí musí být podobná v celé firmě

Jak poznáte, že někdo v sobě má velkou vnitřní motivaci? U jiných lidí to poznáte překvapivě jednoduše. Stačí se zaměřit na dvě věci:

  1. Sledujte, zda v sobě mají energii. Zda by vás nějak ochránili, kdyby to bylo nutné. Opakem je „mouchy, snězte si mne“.
  2. Poslouchejte, co říkají. Podle jejich mluvy poznáte, zda jde o energické lidi, nebo ne.

Jak poznat energii a velikost vnitřní motivace u jiných lidí, probírám také na školení Základy vedení lidí. Tam dostanete návod, jak poznat, zda někdo má šipku a jak velkou. Psychologie sice není matematika, ve které platí, že 1 + 1 je přesně 2. U lidí se někdy spletete. S návodem, jak to měřit, se však většinou „strefíte“ správně.

U sebe to poznáte těžko, protože my lidé sami sebe vidíme lepšími, než ve skutečnosti jsme. Ale postupně to můžete poznat i na sobě. Jak? Půjdeme na to oklikou. Už víte, že to na vás poznají jiní lidé. Pak musíte poslouchat, co vám o vás říkají, a přemýšlet o tom.

Poznáte to tak, že vám vaši známí říkají: Kam se furt ženeš? Nemáš už dost? Co tě žere? Pokud v sobě máte velkou vnitřní motivaci, pak se někam ženete. Sice nevíte proč? Často ani nevíte, kam se ženete? Vy jen víte, že prostě musíte. Znáte ten pocit: Vím, že vím, ale nevím, proč to vím.

Zajímavé:  Alergie Kojenců Na Kravské Mléko?

Prostě to vím!

A navíc vás to baví. Nemůžete s tím přestat. Máte v sobě nějaké neodolatelné svrbění, které vás stále nutí něco dělat. Být v pohybu. Čím větší nutkání, tím větší vnitřní motivace. A tím více dotazů ve smyslu „Kam se furt ženeš?“.

Takto se ptají lidé s malou vnitřní motivací těch, co ji mají velkou. Neznamená to, že jsou nějak horší nebo zlí. Oni jsou jen jinak nastavení. Nerozumí směru a velikosti vaší vnitřní motivace (šipky).

Oni to prostě nechápou, protože tu šipku nemají nebo ji mají malou a s jiným směrem.

Jak ještě poznáte, zda sami máte velkou šipku? Také tak, že se vědomě i podvědomě vyhýbáte lidem, kteří ji nemají. Nesedí vám. Také tím, že máte nějakého autopilota, který vás vždy k nějaké smysluplné činnosti nasměruje.

Ti, co ji nemají, se často nudí. A ti s velkou šipkou zase nechápou ty, kteří se nudí. Nudíte se často? Pak máte malou šipku. A těžko můžete chápat ty, kteří se nikdy nenudí. Nezaměstnaní a ti, co se nudí v práci, nechápou podnikatele.

A naopak.

Jste zaražení? Cítíte, že sami nemáte tu šipku? Že jste jako Evžen Oněgin „zbytečný člověk“? Tedy zbytečně na světě? Bez šipky, bez vnitřní motivace? To je tvrdé poznání. Protože: Velká šipka je nutná k úspěchu!

  • Kromě šílených výjimek (například že vyhrajete v loterii nebo někde vykopete zlato) v životě platí přímá úměra:
  • Velká šipka = větší pravděpodobnost úspěchu.
  • Malá šipka = větší pravděpodobnost neúspěchu.

Pamatujte ale, že tvrdá práce sama o sobě ještě velké výsledky nepřinese. Potřebujete také talent, štěstí a určité systémy nepohody.

Pokud jde o týmovou práci, pak se musíte obklopovat lidmi:

  1. S velkou šipkou.
  2. Současně směr jejich šipky musí být podobný vašemu.

Pokud nesplníte obě podmínky, budete s nimi mít dříve či později vztahové problémy.

Pozor na špatný směr šipky

Někteří lidé jsou více hnaní motivací směrem k něčemu. Jiní jsou hnaní motivací směrem od něčeho. Směrem k něčemu znamená, že za něčím jdete. Jde o motivaci něco vyřešit. Například Paul McCartney si s Johnem Lennonem sedli a řekli: Tak a teď napíšeme písničku pro něco. Teď třeba pro bazén. Teď vyděláme na bazén. Oni zpočátku „vyráběli“ písničky na něco.

Často jsou lidé motivovaní spíše negativně – od něčeho. Například: Aby se od nás odstěhovala tchyně. Nebo: Abych už neměl dluhy. Abych už mohl opustit to hrozné zaměstnání… Jsem přesvědčený, že cesta k něčemu je jednoznačně lepší než motivace směrem od něčeho.

Někde jsem četl: Plane-li ve vašem srdci oheň, dokážete nemožné. Zní to hezky. Pozitivně. Jenže jen někteří lidé v sobě tento plamen mají, většina ho nemá. Pak je tu ještě jeden obrovský problém. Ano, musím napsat „problém“.

Co když mám v sobě oheň, ale spíše mi to ubližuje, protože se ženu špatným směrem? Ta šipka má kromě velikosti také směr. A ten může být dobrý i špatný. Pozor tedy na směr šipky. Vezměte si Hitlera, ten měl jistě velkou motivaci. Ale také měl velmi špatný směr.

Přitom v historii nebyl nikdo takový řečník jako on. On dokázal lidi opravdu strhnout. Zásadním problémem u Hitlera byl ten směr.

IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost – vše o zdraví

Neexistují dva úplně stejní lidé, proto neexistují ani dva lidé s absolutně stejnými šipkami. Pokud jde o firmy či jiné organizace, směry šipek jednotlivých lidí v ní musí jít stejným nebo alespoň přibližným směrem.

Jinými slovy, cíle podřízených i nadřízených se musí krýt s cíli firmy – to je ideální, ale také nedostižný stav. Dá se mu však přibližovat. Vaší snahou musí být neustálá snaha o co nejvíce podobný tvar šipek všech vašich lidí. Tvarem rozumíme směr i velikost.

Motivace vašich lidí musí být podobná v celé firmě.

Co máte dělat, když zjistíte, že šipky vašich spolupracovníků jdou jiným směrem? Dospělí lidé své vzorce jednání už nemění. Naopak je stále opakují.

Nejsou-li vnitřně motivovaní k práci, kterou vy po nich požadujete, pak to nebudou dělat ani kvůli vám. Vy jste pro ně cizí člověk – jste jen jejich nadřízený. V případě krajní nouze vás klidně „obětují“. Oni se kvůli vám nepřetrhnou.

Raději tyto lidi vyměňte nebo odejděte. Zní to tvrdě, já vím. Ale takové mám zkušenosti. To prostě nezměníte.

Úryvek z knihy Motivace zvenčí je jako smrad. Více informací o knize: www.jak-vydelat.

cz Autor: Ivo Toman, podnikatel, školitel, zakladatel společnosti TAXUS International, která funguje jako marketingová laboratoř. Napsal sedm knih, ve kterých se zabývá marketingem, psychologií a motivací.

Od narození trpí Touretteovým syndromem, který způsobuje viditelné i slyšitelné tiky. V šesti letech navíc onemocněl meningitidou a pravou stranu těla má méně vyvinutou.

Spokojenost a zdraví. Nakolik spolu souvisí?

IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost – vše o zdraví

Ilustrační foto: ingimage.com

10. 4. 2018

Nemocní či těžce postižení lidé jsou mnohdy spokojenější než ti zdraví. Je to zvláštní, ale je to tak. Když tento paradox více prozkoumáme, může to být značně užitečné, ať už jsme právě teď zdraví či ne.

Lékař a sociolog Aaron Antonovsky dělal dlouhodobé průzkumy mezi Židovkami, které přežily koncentrační tábory. Většina z nich také za války přišla o řadu příbuzných a blízkých. Došel k závěru, že třicet procent z nich je po psychické stránce naprosto v pořádku. A většina ze všech, přestože si z té doby nesou traumata, se s nimi dokázala vyrovnávat. Jinými slovy, ty ženy nevzdaly život.

Vdaly se, měly děti, žily naplněné životy. Přitom prožily takové věci, že by se zdálo, že se s nimi dál žít vůbec nedá. Do kontrastu s tím lékař dává časté reakce lidí, kteří se dozvídají o nějakém neštěstí, které se přihodilo jiným. Říkají: To bych nezvládl, to bych nepřežil, to by byl můj konec. Jeho závěr: Ne nadarmo se říká, že co člověka nezabije, to ho posílí.

Zajímavé:  Alergie Na Slunce Na Obliceji?

Není to jen fráze, je to fakt. 

Štěstí na míru

„Stejná rána osudu někoho zničí, zatímco jiný se po ní takzvaně změní a najde nový vnitřní řád,“ tvrdí kouč Ivo Toman, který se této problematice věnuje ve své knize Štěstí na míru.

„Člověk, který utrpěl těžký úraz, třeba změní kariéru či koníčky, vyhraje paralympiádu nebo začně pomáhat charitě. Jiný to naopak takzvaně vzdá a propadne bezmocnosti. Jak je to možné? V čem tkví rozdíl?“ ptá se.

 Stejně jako řada psychologů dochází k závěru, že někteří lidé zkrátka mají schopnost vyrovnat se s neštěstím a získat z něj něco dobrého.

„Myslím, že tito lidé mají správnou kombinaci sebeúcty, pokory, velké vnitřní motivace a soustředění na vnější svět. Málo času přemýšlí o sobě. Radost nachází v objevování nových řešení, o kterých takzvaně normální zdraví lidé nemají ani potuchy.

Osvojí si nové dovednosti, které do té doby nepotřebovali. Příkladem jsou lidé, kteří přijdou o jeden smysl, jako například slepci. Často u nich dochází ke zlepšení jiného smyslu a jsou pak z nich dobří maséři a ladiči hudebních nástrojů,“ vysvětluje.

Nový smysl života

Pozoruhodné jsou studie, které ukázaly, že lidé ochrnutí po úrazu, jsou často za několik let stejně veselí a vyrovnaní jako byli před tím, než je neštěstí postihlo. Jistě, z celoživotního mrzouta se po úraze náhle optimista nestane, to je jasné. Ale i u takových lidí byly zaznamenány případy, kdy jim nepříjemná životní změna paradoxně vnesla do života něco nového a zajímavého.

Sedmdesátiletá maminka paní Kateřiny z Prahy kvůli cukrovce téměř přišla o zrak. Přitom dříve velmi ráda četla a hodně času trávila u televize. „První rok byl katastrofa, s maminkou vůbec nebyla řeč. Navíc doma být sama nemohla.

K nám se přestěhovat nechtěla a také by to ani dost dobře nešlo, protože oba s manželem býváme dlouho do večera v práci a maminka není na náš byt zvyklá, takže by se v něm neuměla pohybovat. Rozhodla se pro domov pro seniory. Teď se nám zdá vyrovnanější a spokojenější než dříve.

Našla si tam kamarádky, chodí do kurzu keramiky a začala se učit slepecké písmo tak urputně, až v tom trhá rekordy. Našla smysl života v tom, že zase bude číst,“ vypráví Kateřina.

Ivo Toman radí, že by si každý člověk měl zkusit představit, co by se v jeho životě změnilo, kdyby náhle měl obrovský zdravotní problém. Třeba kdyby oslepl, skončil na vozíku a podobně. Jistě, nepříjemná představa, ale prý nám tohle cviční o každém z nás může dost nového říct.

 Co si představíme jako první? Co by změnilo, tedy, co bychom už nemohli dělat. Zároveň bychom si ale měli zkusit představit, co by se nezměnilo. „Představíte si, jaké by to bylo, kdybyste byli na vozíku. Nemohli byste chodit. Jenže mnoho věcí by se pro vás nezměnilo, i nadále by vás těšily.

Mohli byste dál číst, sledovat filmy, jíst v restauraci, trávit čas s rodinou a přáteli. Potíž je v tom, pokud si tohle člověk neuvědomuje a má pocit, že úrazem či nemocí končí vše. Zpočátku se změny zdají obrovské. Ale nepodceňujte svou schopnost se přizpůsobit.

Časem si více či méně zvyknete,“ tvrdí kouč.

Zní to asi divně, představovat si, že nás postihne nějaká katastrofa. Nicméně lékař Aaron Antonovsky také doporučuje, aby se člověk zkusil probrat následujícím žebříčkem hodnot, podle nějž se prý dá poznat, jakou má odolnost vůči nepříznivým životním situacím. Šanci vyrovnat se i s těmi nejhoršími mají lidé, kteří:

– Mají závazky. To znamená rodinu, přátele, práci.- Mají pocit, že na svůj život mají nějaký vliv.- Mají optimismus a sebedůvěru.

– Mají smysl pro humor a nadhled.

Lidem s těmito schopnosti připadá život smyslupný, i když je potká nemoc, úraz či problémy způsobené vysokým věkem. Ale nikdy není pozdě začít pracovat na tom, abychom aspoň něco z těchto vlastností a schopností získali.

Hodnocení: (5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Zpět na homepage

Ivo Toman: Nesouhlasím s tím, že člověk má všechno zkusit

— Vojtěch Koňařík, Sokolská33

Věnujete se osobnímu rozvoji lidí. Proč jste se tak rozhodl a co vás k tomu vedlo?

Protože jsem zjistil, že mi to jde. To už jste slyšel, že jsem byl dřevař a to mi nešlo? Tak jsem zjistil, že tohle mi jde, tak proto. Dělám to, co je přínosné pro mě a pro lidi.

Setkal jste se už s mnoha lidmi. Aplikujete na každého stejný klíč nebo algoritmus, nebo se ten přístup v tomto ohledu vždycky liší?

Ne, to nejde, a přesně tak. Žena je jiná než muž, jiný temperament, věk, zkušenosti, nejde jen o jeden přístup.

Jak se mezi jednotlivými segmenty lidí liší určité typy problémů a schopnost se s nimi vypořádávat, ať už jde o rozdíly věku, povolání, pohlaví atd.?

Tak v prvé řadě určitě v IQ, vezměte si lékaře a zedníky, je tam rozdíl, to je první věc. Pak lidi, co jsou na prodej založení, jsou taky jiní než třeba konstruktéři.

Jsou obrovské rozdíly v lidech, obrovské rozdíly v temperamentech i v práci. Dokonce bych řekl, že i v tom, jestli žijí na vesnici, nebo městě, myslím si, že je v tom velký rozdíl.

Nevím, jak na to jednoduše odpovědět, to se asi nedá.

Aby mohl být člověk úspěšný, musí se holt spálit a občas své hodnoty přehodnotit nebo obejít

No, já myslím, že člověk, aby byl úspěšný, se nemusí spálit. Je lepší se poučit z chyb druhých než ze svých, ale pravda je, že spousta lidí je nepoučitelných. Dělají tak dlouho, až se spálí.

Já se už dneska držím toho názoru, že nemusím všechno zažít, hlavně ty negativní věci, je lepší se poučit, a být tak trošičku paranoidní a vyhýbat se těm problémům.

Nesouhlasím s tím, že člověk má všechno zkusit.

Kde chybí u lidí nejvíce motivace a proč?

No, chybí v nich. Já věřím, že motivace je druh talentu, buď se s ní narodíte, nebo ji nemáte. Takže proč, protože to je druh talentu, protože ho nemáte. Jako talent na sport, buď máte talent na sport, nebo ho nemáte, stejně tak motivaci vnitřní, tu posedlost, co vás někam žene, buďto ji máte, nebo nemáte.

Zajímavé:  Karbunkl - Vše o zdraví

„Já věřím, že motivace je druh talentu…“

Máte i zahraniční zkušenosti? Liší se způsob chování a vypořádávání se s problémy, včetně způsobů přistupování, u lidí z jiných států od lidí u nás?

No, já jsem to zahraničí jezdil jenom občas. Byl jsem v Německu, Itálii, Maďarsku, Slovensku a neviděl jsem zásadní rozdíly v jejich povahových vlastnostech. Určitě byly rozdíly v těch kulturách, na co dbali důraz, ale z hlediska povahových vlastností si myslím, že ne, že to rozdíl není.

Jste něco jako určitý druh firemního psychologa. Jak na vás vaše činnost působí a kde hledáte odpočinek a sbíráte energii?

No spím, ne? (úsměv) Odpočívám tak, že si beru knížku, takže jsem furt v práci, že jo. Někdy čtu beletrii, někdy o podnikání, snažím se sportovat až hodinu denně, což se mi moc často nedaří, a tak třikrát týdně se mi to zadaří.

IVO TOMAN: Lidi nejvíce motivuje nespokojenost – vše o zdraví

Sdílet článek

Vylepšit vaše vztahy vám pomůže kniha Ivo Tomana s názvem Debordelizace vztahů

Vylepšit vaše vztahy vám pomůže kniha Ivo Tomana s názvem Debordelizace vztahů

Vztahy jsou velice křehké a musíme o ně opravdu pečovat. Ve kterých nejsme spokojení, ať už se jedná o ty doma nebo v práci, bychom měli něco udělat.

Není radno čekat, samy se nezlepší… Skvělý návod přináší Ivo Toman, který má na svém kontě už patnáct knih, které se převážně zabývají osobním rozvojem a motivací, vztahy zde byly vždy jen okrajovým tématem.

 Jeho poslední počin vznikl v době první vlny koronavirové krize na jaře letošního roku. Kniha se jmenuje Debordelizace vztahů a rozhodně stojí za přečtení.  

Ve svých knihách se Ivo Toman vždy věnoval prodeji, marketingu, motivaci, sebedůvěře či úspěchu. Vše ale nakonec vždycky skončilo stejně u vztahů.

„V mojí poslední knize Kurvítka v hlavě byla kapitola Kurvítka mezilidských vztahů, na toto téma jsem sesbíral a sepsal tolik materiálu, že jsem se rozhodl vztahům věnovat celou přednášku i knihu,“ popisuje vznik nejnovějšího knižního počinu přední český odborník na zdravé motivování lidí.

Kniha je určena všem bez rozdílu věku a pohlaví. Přečíst si jí může každý, kdo umí číst. „Nikdo z nás nežije jako naprostý poustevník, proto jsou vztahy součástí našich životů, ať chceme nebo ne. Myslím, že si tam každý najde něco, co mu pomůže pochopit tuto složitou oblast našich životů,“ říká Ivo Toman.

Knižní novinka se věnuje i velmi populárnímu tématu, kterým jsou toxičtí lidé. Má je ve svém okolí každý z nás, problém je, že je často nepoznáme na první pohled.  A když už je poznáme, je pozdě, protože náš život je s nimi provázaný. Máme s nimi dítě, je to náš nadřízený v práci, sourozenec nebo dokonce rodič.

Toxičtí lidé přitahují problémy do života nejen sobě, ale i svému okolí.

„Příkladem mohou být lidé, kteří jen berou a nic nedávají, vyžírky, které vás vysávají a dále negouši, u kterých je ´vždy vše špatně a nic nefunguje´, narcisté zahledění do sebe, dále pak násilní či nenásilní tyrani nebo třeba lidé hysteričtí či na něčem závislí nebo psychopati,“ upřesňuje podobu toxických lidí uznávaný mentor.

Řešením, jak se těchto lidí zbavit, je útěk. Ne vždy je to však možné. S toxickými lidmi nelze vyjednávat, od nich je třeba prchnout nebo dát v práci výpověď. Tyto lidi totiž „nevyléčíte“, musíte je odstranit ze svého života – tzv. debordelizovat.  Někdy to však není možné, protože toxický člověkem je váš nadřízený nebo člen rodiny.

A i na tento problém má Ivo Toman ve své knize radu: „Pokud už s nimi musíte žít, naučte se, jak jednat s toxickými lidmi. Veďte si písemné záznamy. Nedávejte jim záminky, neříkejte jim citlivé informace a buďte zdvořilí. A hlavně nesnažte se je změnit. Je chybou myslet si, že jim nějak domluvíte, oni se zastydí a začnou se lépe chovat.

To nefunguje.“

Velkým problémem v mezilidské komunikaci je často způsob řešení problémů či neshod.  „To, jak lidé řeší vztahové problémy, vyvolává další velké problémy. Jdeme hledat řešení na internet a tam najdeme spoustu názorů a rad, které jsou líbivé, módní, avšak nefungují.

Kupříkladu že mnoho hádek poškozuje vztah. Vůbec to tak nemusí být. Někteří se hádkám vyhýbají a jiní si to vyříkají. Musí to však vyhovovat oběma partnerům. Počet hádek neurčuje, zda se rozejdou. I spokojené páry na sebe občas křičí.

Důležitější je kultura hádek, tedy způsob, jak se hádáte,“ vysvětluje autor řady knižních bestsellerů.

Není také tak úplně pravda, že společné zájmy pár stmelují, to často neplatí, jelikož záleží na tom, jak se přitom k sobě chováte.

Pokud při společném táboření jeden druhého stále kritizujete, společný koníček manželství neprospívá. „Moje partnerka miluje procházky a nesnáší běh. Já naopak.

Pokud by mne moc nutila chodit na procházky a já ji běhat, pak by to náš vztah rozhodně nestmelovalo,“ radí Ivo Toman z vlastní zkušenosti.

Nedá se však říct, že byl nějaký problém v mezilidské komunikaci nejčastější. Těch problémů je celá řada a vzájemně se kombinují. Když jsme sami, trápí nás osamělost. Když s někým žijeme, začne se projevovat naše povahové vlastnosti a zvyky, které jsou nekompatibilní s tím druhým.

Snažíme se hloupě trumfovat nad druhými, tím, že je upozorňujeme na jejich chyby.

„Velkým problémem je, že neumíme naslouchat, protože lidé si mluvením uspořádávají myšlenky, dělají si pořádek v hlavě, a pokud jim to jiní neumožňují, začne odcizení,“ varuje držitel prestižního ocenění Osobnost vzdělávání dospělých.

Knihu Debordelizace vztahů zakoupíte na: www.knihcentrum.cznebo u všech dobrých knihkupců.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector