Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví

Datum: 19.6.2020

Čas letních výletů a dovolených je v plném proudu, a proto vám přinášíme výhodné balíčky plné svačinek a pitného režimu, díky kterým si užijete letní radovánky bez obav a vytěžíte maximum pro své zdraví i pohodu.

Pohybová aktivita je univerzální lék nejen proti stresu. V této době vidíme více než kdy dříve důležitost zdraví, kondice a imunity. Pozměnilo se i vnímání lidí a celkový přístup k fitness. Posilovny, cvičební koutky či outdoorové tréninkové zóny jsou čím dál více vyhledávané a ukazují jasný směr zdravého životního stylu a aktivního pohybu i během cestování.

Rady a tipy:

  • Najděte si možnosti pohybové aktivity přímo v ubytovacím zařízení nebo jeho okolí.
  • Vyplatí se trošku si přivstat. Doporučuji využít místní sportoviště hned ráno, ještě před hotelovou snídaní. Využijte toto období, kdy jsou sportoviště téměř bez lidí, a neomezuje vás přílišné horko. Kratší ranní trénink vás nabudí na celý den a zároveň zbyde spoustu času i energie na plánované aktivity během dne.
  • Naplánujte jídla, aby v nich byla co největší pravidelnost – snídaně, oběd, večeře.
  • Na výlet do batůžku s sebou vždy přibalte svačinky a pitný režim. V horkém počasí, krom pramenité vody, doporučuji především při aktivitě volit hydratační iontové nápoje. Nejvhodnější svačinou je kombinace čerstvého ovoce a sportovní tyčinky, které dodají živiny i energii. Osobně v létě preferuji spíše tyčinky bez jakékoliv polevy, neroztečou se, vydrží a pochutnáte si na nich i v horku.
  • Pozor na večerní alkohol. Ne že by nepomohl zlepšit náladu, ale představuje dost velké množství přijaté energie, zvláště pokud k němu ještě něco zakousnete. Takže tyto prázdné kalorie nejen neprospívají vaší linii, ale další den mohou pěkně zamávat vaším plánem – být aktivní a fit.  

Ať už rádi trávíte volný čas v přírodě, v městských parcích nebo fitness zóně či u bazénu, tak naše praktické balíčky produktů na cesty vás budou naplňovat pozitivní energií při jakékoli aktivitě.

Hezkou aktivní dovolenou přeje autorka článku Mgr. Janka Pálešová – výživová poradkyně, trenérka. 

Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví

Čekejte prosím …

6 tipů jak jíst na dovolené, když hubneme

Blíží se doba dovolených a nejčastější dotaz v mé poradně zní: „Jak se mám na dovolené stravovat, když dodržuji program Metabolic Balance®?“ Hodně záleží na tom, v jaké fázi hubnutí se zrovna nacházíte a co je na té vaší dovolené tou „vaší prioritou“. Bývá pravidlem, že jakmile jí člověk mimo domov a cestuje, má sto chutí se zdravou stravou a metabolicky vstřícným jídelníčkem přestat.

Dodržet ho bývá pro někoho příliš obtížné, mohou s tím být spojené mrzutosti a vy nechcete nikoho „otravovat“ s tím, že tohle smíte a tamto zase nesmíte… Proto jdete většinou cestou nejmenšího odporu a jíte nakonec všechno, co máte po ruce, nebo je vám nabídnuto. Výsledkem je pár kil nahoře, pokažené trávení a navíc divný pocit z toho, že jste selhali. Jak tedy jíst, když vás čeká dovolená? Vyberte si z doporučení níže… Kdo rád posloucháte – jukněte na video, kdo raději čtete – vše najdete v článku…

1) Dodržujte Metabolic Balance® stejně, jako kdybyste byli doma

Vhodné pro každého, kdo je na začátku programu, má za sebou teprve pár týdnů v programu a ještě dalekou cestu k cíli. V tomto případě je to jasné. Snažte se prostě co nejvíce a co nejpečlivěji vše dodržovat stejně, jako kdybyste byli doma.

Pokud byste příliš brzy „vypadli“ z doporučených zásad a pravidel hrozí, že z programu vypadnete „natolik, že pro vás může být pak těžké znovu do programu naskočit.

Po tak krátké době nejste zatím ještě dostatečně „stabilizovaní“ – a proto si to opravdu ohlídejte! CÍL – ideálně dále hubnout nebo si hmotnost  alespoň během dovolené udržet, tedy hlavně nepřibrat! Doporučuji

  • naplánujte si vše detailně předem: jídelníček na všechny dny dovolené, seznam  potravin, které si sebou vezmete, aby vás nepřekvapilo, když na místě „ty vaše“ potraviny nebudou k dispozici.
  • Vezměte si sebou také váhu na potraviny a snažte se potraviny i vážit. Snažte se dodržovat všechna pravidla a pokud to půjde, tak nic neporušit.

Sepište si také, jak budete řešit případné krizové situace (Co udělám když, ….).

 Krizových situací může na dovolené nastat více a tak je zkuste předem předvídat a sepište si ke každé krizovce také to vaše SOS řešení.

Mozek má rád plánování, tak když tohle budete mít připravené, prožijete dovču v klidu, protože budete vědět, jak v krizi reagovat. Příklad, jak si napsat krizový plán:

  • Krizovka: Co udělám, když nebude k snídani nic, co mám povoleno? Moje řešení: Budu mít sebou přibalenou mandeládu + sušené ovoce ze svého seznamu a vezmu si ji místo nevhodného jídla.
  • Krizovka: Co udělám, když všichni budou večer pít víno a já ho nesmím? Moje řešení: Vezmu si sklenku na víno a naliji si do ní minerálku, aby to vypadalo, jako že piji prosecco ????

Takto můžete vymyslet spoustu krizových situací, které se vám honí hlavou a připravit si pro ně svoje SOS řešení. ve chvíli, kdy se krizová situace skutečně objeví, tak se jenom podíváte na svůj seznam „krizovek“ a budete postupovat podle připraveného řešení. Nesmírně se vám díky tomu uleví a na dovolené nebudete díky tomu zažívat žádný stres.

Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví

Tipy jak strávit s Metabolic Balance dovolenou – v Thajsku to je celkem snadné ????

2) Dodržujte Metabolic Balance® podle doporučení a tipů pro 3. fázi

Vhodné pro každého, kdo má za sebou již nějaké pěkné výsledky,  je více jak 2 měsíce v programu, ale nechce se úplně „rozhodit“ a zároveň se nestresovat, když nebude všechno tak úplně OK. CÍL – hmotnost si během dovolené udržet, ideálně ještě něco málo zhubnout! Doporučuji

  • Po dobu dovolené si rozšiřte stávající seznam potravin o potraviny ze 3. fáze + jakékoli další zdravé potraviny ze skupiny bílkovin a sacharidů (bílkoviny, zelenina, ovoce), které budete mít na dovolené k dispozici (a nemáte je přitom uvedené ve svém seznamu potravin).
  • Snažte se také dodržovat všechna pravidla a zásady.
  • Pouze příležitostně si dejte nějaké jídlo „mimo plán“ (tak 1x v týdnu).
  • Sem tam si k večeři můžete dát i sklenku suchého vínka (ideálně ve formě střiku).
  • Hřešte opravdu jenom příležitostně, když to fakt bude stát za to. Tady platí, že méně je více!!!!
  • Takže opravdu se držte na uzdě – předejdete tak chutím na nezdravé potraviny a pokaženému trávení.
  • Můžete také zařazovat opatrně a pozvolna potraviny a množství, které doposud nebyly v seznamu pro 2. přísnou fázi. Při výběru vám může být nápomocný rozšířený seznam potravin pro 3. fázi, váš jídelníček, a také vnitřní signály vašeho těla, podle kterých byste měli potraviny vybírat. Nebojte se experimentovat i s potravinami, které nepatří do vašeho plánu a nemáte je ve svém seznamu potravin – měly by to být však přirozené potraviny, minimálně průmyslově zpracované (bílkoviny, zelenina, ovoce)

Přesto byste měli v zásadě zůstat věrní osnově programu a omezit se na občasné vybočení z pravidel u ojedinělých jídel. Potraviny si nemusíte v tomto případě vážit, můžete jíst „podle oka“, ale pokud chcete stále hubnout, snažte se gramáže správně odhadnout.

Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví

Tipy jak strávit s Metabolic Balance dovolenou – v Thajsku to bylo kuřecí maso jako bílkovina, krásné kousky různé zeleniny a navíc jenom kešu ????

3) Dodržujte po dobu dovolené Metabolic Balance® podle doporučení pro 4. fázi

CÍL – hmotnost si během dovolené udržet, nebo jenom minimálně přibrat!

Vhodné pro každého, kdo je již ostřílený a zkušený bard a je si jistý v metabolicky vstřícných principech a není jeho cílem již hubnout, ale hmotnost si udržet.

  • V tomto případě platí stejné doporučení, co v předchozím bodě, tedy doporučení pro 3. fázi, které je součástí vašeho jídelního plánu.
  • Akorát můžete být ještě více svobodnější a volnější ve výběru potravin, jejich kombinací a porcí…
  • I zde používejte potraviny nejen z vašeho seznamu, ale i ty jiné, které na vašem seznamu nemáte.
  • Můžete tedy jíst i větší porce, potraviny si nemusíte vážit, ale poměry bílkovin a zeleniny by měly být podobné jak máte doporučeno v plánu.
  • I zde se snažte dodržovat metabolicky vstřícné principy a zásady, příliš se od nich nevzdalujte, ale nestřílí se z toho, když to prostě zrovna nevyjde. Více předchozí bod 2).

Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví

Tipy jak strávit s Metabolic Balance dovolenou – mladý kokos a mango smoothie s kokosovým mlékem

4) Užijte si dovolenou bez omezení, ale..

CÍL – hmotnost si během dovolené udržet, nebo jenom minimálně přibrat! Ale v tomto případě počítejte raději s tím, že se skutečně můžete vrátit s pár kily navíc, rozhozeným trávením a nezvladatelnými chutěmi na nepříliš zdravé potraviny. To je prostě daň za „vyhazování si z kopítka“ ????.

Zajímavé:  Léky Proti Nočnímu Pomočování?

Vhodné pro hodně zkušené metabolikáře ????, „nenapravitelné požitkáře“ nebo absolutní „neukázněnce“. Úskalí: může být celkem problém „návrat zpět“ a ukáznění se.

Pokud vše „pustíte“ z opratí, a nedokážete nebo nechcete na své dovolené principy Metabolic Balance® dodržovat (což si někdy určitý druh dovolené žádá), užijte si klidně vše, co dovolená nabízí. Doporučuji

  • Využijte tento čas a sledujte, jak vaše tělo reaguje na „prosklívání“ metabolicky vstřícných pravidel a principů. Je to totiž celkem cenná a nepředatelná zkušenost a většinou se lidé velmi rádi a pokorně vracejí zpět do 4. fáze, protože velmi intenzivně vnímají, jak jim není úplně fajn ????.
  • V tomto případě si po návratu domů raději již předem naplánujte „ukázňovací cyklus“, kdy doporučuji zařadit na 2 – 4 týdny 1. a 2. fázi. Avšak již nevynechávejte tuky. Vynechání tuků v přísné fázi se doporučuje max. 1x do roka – tzn. že kdykoli během roku chcete zařadit znovu přísnou fázi – nevynechávejte již tuky.

5) Přečtěte si související článek Jak cestovat s Metabolic Balance®.

Tento článek vám může pomoci zvládnout vaši dovolenou s grácií a udržet si stávající výsledky.

Věřím, že vám moje osobní zkušenosti, které v článku sdílím, jak se stravuji podle Metabolic Balance® v době svých cest, usnadní i tu vaši cestu napříš celým světem… V tomto článku najdete také ke stažení seznam potravin vhodných pro cestování, který vám může hodně pomoci se na cestu a svoji dovolenou lépe připravit. CELÝ ČLÁNEK NAJDETE ZDE>>.

Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví

Prosciutto se zeleninou – Tohle jídlo je na cestách dobrá možnost, jak se najíst metabolicky vstřícně. Skvělá snídaně, oběd nebo večeře… A pak že to nejde…

A tady ještě tipy, co jíst k snídani, obědu a k večeři, když chcete hubnout

  • Tady se s vámi dělím o tipy na potraviny, které je vhodné si vybírat z nabídky, která se může objevit na vaší dovolené (tato jídla si dávám já).
  • Není nezbytně nutné se držet seznamu doporučených potravin. Na dovolené můžete zařazovat i jiné druhy metabolicky vstřícných potravin, které nemáte ve svém seznamu.
  • Doporučuji však držet se přirozených a skutečných potravin (bílkoviny, zelenina, ovoce), které jsou minimálně průmyslově zpracované.
  • Doporučuji také dodržovat pokud možno metabolicky vstřícné principy a zásady, jak jste navyklí.
  • A nezapomínejte na pitný režim dle doporučení!

Co jím na snídani?

  • jogurt + ovoce
  • mléko + ovoce + vločky
  • sýr + zelenina
  • šunka + zelenina
  • prosciutto + zelenina
  • vejce + zelenina
  • ořechy a semínka
  • hummus nebo jiné luštěninové pomazánky + zelenina
  • jogurtovo-ovocné smoothie
  • čaj
  • káva
  • voda

Co jím na oběd a na večeři?

  • ryby a plody moře + zelenina
  • maso + zelenina
  • drůbež + zelenina
  • luštěniny + zelenina
  • vejce + zelenina
  • sýry + zelenina
  • hummus nebo jiné luštěninové pomazánky + zelenina
  • čaj
  • káva
  • voda

Vyhýbejte se běžnému pečivu – přibalte si pro jistotu sebou do kufru žitný knäckbrot. Vyhýbejte se ovocným džusům a šťávám. Místo žitného chleba můžete občas zařadit brambory nebo rýži (ale jenom raději v 1 – 2 pol. lžíce). Udělejte si detoxikační den. Občas si můžete dokonce udělat „bramborový den“ nebo rýžový den“ – berte to jako detoxikační den. Já to využívám většinou, když cestuji do destinací, kde je horko a vlhko a trávení si chce odpočinout od těžších druhů bílkovin. Tak si dopřeji odlehčující den v podobě brambor nebo rýže.

A co dovolená a alkohol?

Na dovolené bývá těžké vynechat alkohol, zvláště v místech, kde mají např. výborné víno. A většinou i ti, kteří běžně alkohol nepijí, tak na dovolené si sem tam skleničku dají. Co je nejmenší zlo? Určitě sklenička kvalitního suchého vína, ideálně doplněného vodou (tedy vinný střik). Max. jedno pivo, ideálně malé.

Také nemusí být špatná volba sklenice nealkoholického piva. A nezapomeňte, e alkohol je vhodné pít pouze v hodině určené hl. jídlu. Přeji Vám krásný čas dovolených s metabolicky vstřícnými principy Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví

Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví

Dovolená, Metabolic balance a mini-hřešeníčko ???? Občas, pro zpestření, méně je více, tedy určitě nepřehánět!

  • © Barbora Wolfová Balcarová – Metabolic Balance Použití textů a fotografií:
  • Vzhledem k tomu, že fotografie jsou mé osobní vlastnictví je jejich případné další použití možné pouze s mým osobním souhlasem.
  • Pro tištěná média — použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem

Pro online média — možné je použít pouze úvodní čast textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.vitalnienergie.cz s mým osobním souhlasem

Jak si užít dovolenou a nestresovat se? – vše o zdraví

9 tipů jak upravit svoji váhu

Odhalte tajemství štíhlé postavy, trvalého zdraví, skvělé kondice a dlouhověkosti! Poznejte jednoduché tipy a triky pro zdravé hubnutí, omlazení, lepší kondici a extra energii. Všechna doporučení z eBooku mají za cíl, vedle úpravy hmotnosti, podpořit vaše metabolické zdraví a posílit vaši imunitu.

Zadejte svůj e-mail a stáhněte si e-book zdarma

Cestování obytným autem: Jedna z nejbezpečnějších dovolených v době koronavirové

Na situaci ohledně cestování obytným autem nejen v souvislosti s koronavirem jsme se zeptali majitele půjčovny obytných vozů Ladislava Rotha. Ten nám mimo jiné prozradil, kde jsou nejlepší místa na kempování, co vše k takové dovolené potřebujete nebo jak je finančně nákladná.

Jak jsou na tom Češi a dovolená v obytném autě? Znají tento typ dovolené? Využívají ho?

Kempování, jako způsob trávení dovolené, je Čechům poměrně blízký. Ve starší generaci snad nenajdeme nikoho, kdo by alespoň jednou netrávil dovolenou pod stanem. Později se mezi stany začaly objevovat obytné přívěsy a v současné době začínají v kempech převládat obytné vozy.

Jaké jsou hlavní výhody cestování v obytném voze? Pro koho je tato dovolená vhodná?

Obytné vozy dokážou mnohdy nabídnout podobný komfort, jaký máme v apartmánu či v hotelu. Oproti nim však dovolená trávená v obytném voze nabízí spousty dalších výhod, které vám hotel nenabídne. Jednou z nich je bezesporu svoboda pohybu. Pokud přijedete na nějaké místo, které vám nevyhovuje, jednoduše popojedete dál.

Pokud budete chtít trávit dovolenou s obytným vozem v Krkonoších na horách, najednou zjistíte, že má pršet, jednoduše pojedete např. na Šumavu. Čtrnáctidenní dovolenou můžete trávit na několika různých místech.

Začnete túrou v Alpách, popojedete do Maďarska do lázní, navštívíte slovenské sousedy a zakončíte dovolenou projížďkou na kole po vinicích na jižní Moravě. A takových cest po Evropě vymyslíte nespočet. Vzhledem k absolutní svobodě je dovolená vhodná jak pro mladé aktivní sportovce, pro rodiny s dětmi, ale i pro starší generaci.

Všechny naše obytné vozy mají nádrže na čistou vodu, odpadní nádrž, WC i solární panel, takže není nutné každý den zajíždět do kempu, ale užít si dovolenou tzv. „na divoko“.

Podle čeho by začátečník měl obytný vůz, který si chce zapůjčit, vybírat?

V obytném voze lze trávit dovolenou celoročně. Naše rodina v obytném voze tráví veškerý možný volný čas, prodloužené víkendy, letní prázdniny, jarní prázdniny i silvestra na lyžích na horách. Tomu, kdo s obytným vozem pojede vůbec poprvé, bychom doporučili vyzkoušet si tento způsob dovolené v letních měsících.

Vůz by měl vybírat zejména podle jeho velikosti. Běžné obytné vozy jsou určené pro skupinu dvou až šesti osob. Také se při výběru musí koukat na velikost zavazadlového prostoru, zda má nosič na kola apod. V zimních měsících pak také zda je obytný vůz určen i k zimnímu kempování.

Klient by při výběru půjčovny neměl sledovat pouze cenu půjčovného za den. Bohužel spousty půjčoven má cenu půjčovného relativně nízkou, ale dále si pak účtuje poměrně vysoké poplatky za půjčení např. kempingového nábytku, plynové bomby a dalšího příslušenství tak, že celková cena dokáže být poměrně vysoká. Např.

v naší půjčovně máme již veškeré vybavení i nutné příslušenství započítané v ceně pronájmu, cena za den je tedy konečná.

 

Kam nejčastěji lidé jezdí obytnými auty – po Čechách i v Evropě?

Po Čechách klienti nejvíce navštěvují všechny české hory a jižní Moravu. V Evropě pak nejčastěji tradiční destinace, jako je Itálie, Chorvatsko, dále pak maďarské lázně, Slovensko a hlavně rakouské Alpy. Měli jsme ale také klienty, kteří podnikli cestu přes Velkou Británii a procestovali celé Skotsko.

Má koronavirus a otevření hranic jen do některých států nějaký dopad na zvýšení zájmu o tento typ dovolené?

Vzhledem k tomu, že ve všech našich obytných vozech máme vlastní toaletu, sprchový kout a plně vybavenou kuchyňku, je tento způsob trávení dovolené zejména v době koronaviru ideální. Všechny vozy by navíc klient měl vždy dostat vyčištěné a vydesinfikované ozonem.

Jakým vybavením obytné vozy většinou disponují a co si musíme vzít z domova?

Samozřejmostí výbavy jsou dále: nosič kol, kabel pro připojení k 230 V, markýza, solární kolektor, TV, navigace, couvací kamera. S sebou klientovi většinou stačí pouze osobní věci a vlastní ložní prádlo.

Jak jsou evropské a české silnice přizpůsobeny obytným vozům?

Silniční síť je u nás i po celé Evropě velmi dobře přizpůsobena obytným vozům, sám za sebe mohu říci, že na řízení obytného vozu si opravdu rychle zvyknou nejen muži, ale i ženy budou překvapené, jak jednoduché to je.

Zajímavé:  Čaga – přírodní poklad ze Sibiře – vše o zdraví

Jediným úskalím může být výška vozu. Řidiči musí dávat pozor zejména na vedlejších cestách, kde mohou narazit na nízké podjezdy. Navigace v našich obytných vozech by měla na toto řidiče upozornit. Stejně tak není vhodné McDonalds apod.

pokoušet projet „drivem“.

Existuje nějaký web nebo aplikace, který byste doporučili pro seznam míst, kde stojí za to „zaparkovat“ a pobýt?

Webů na pomoc s kempováním je nespočet. České kempy jsou dobře popsané na www.dokempu.cz, dále jsou pak využitelné aplikace jako park4night.com, ADAC. Každý rok vychází publikace ACSI Camping Card, kterou určitě doporučuji zakoupit, je to kniha, která pro letošní rok obsahuje 3 401 kempů z 21 zemí. Součástí je i slevová karta, kterou v kempech lze využít.

Jaký je váš osobní tip? Kam si rozhodně zajet a co vidět?

Můj osobní typ na dovolenou s obytným autem jsou rakouské Alpy a jejich jezera. Je tu nespočet perfektně vybavených kempů nebo také tzv. stellplatzů, na kterých lze kempovat za pouhých několik eur (většinou 5–10) a mnohé mají i WC, sprchu, pitnou vodu na doplnění i výlevku na chemické WC.

Pro ty, kdo chtějí hlavně odpočívat, pak doporučuji lázně Sárvár v Maďarsku. Pokud se bojíte vycestovat za hranice, naší srdeční záležitostí je určitě Šumava – kemp Antýgl či Annín.

 KAM DÁL: Češi a letošní léto: Koronavirus nás naučil více sportovat a nestresovat se ze zahraničních cest

Když si ho donesete domů. Šestinedělí podruhé | Zajímavosti

Tak máme doma dvě děti. Začátkem prosince jsme si domů přinesli holčičku, se kterou právě prožíváme šestinedělí. Připadá mi úžasná, ke štěstí mi stačí jen ležet a pozorovat ji. Kdyby mi někdo řekl s prvním dítětem, že šestinedělí si lze „užít“, asi se mu vysměju.

Naše miminko Kryštof dokázalo brečet i šest hodin v kuse, v noci nespalo a vše jsem přežila jen díky rodině a manželovi, který si vzal dovolenou a denně dítě večer uspával houpáním na gymnastickém míči.

Ve 26 letech jsem byla tehda jedna z nejmladších matek ve svém okolí, a zatímco mé kamarádky chodily pařit, já se zabývala tím, co nejlépe zabírá na bolení bříška.

V šestinedělí jsem všem chtěla dokázat, že jsem v „pohodě i s dítětem“ a že vše zvládám jako dřív. Nezvládala jsem nic a přišlo mi, že můj normální život skončil.

Na náladě mi nepřidávala ani konfrontace s vysmátými matkami, které se na mě hrnuly ze článků v baby časopisech.

Tehdy jsem začala psát tenhle Deník a první díl jsem nazvala „Když si ho donesete domů…“ Teď, podruhé, po pěti letech, je všechno úplně jinak. Naše druhé dítě spí líp. A navíc výhoda toho, že si pořídíte druhé dítě, je v tom, že už je člověk poučený.

Tentokrát jsem si dala předsevzetí, že nebudu nic plánovat a nebudu se snažit nic zvládat, že budu co nejvíc odpočívat a filtrovat všechno negativní. Prostě, že si budu užívat novorozeňátka.

Už totiž vím, jak moc rychle vyroste a najednou vám zbydou jen fotky (u kterých se po čase divíte tomu, že vaše dítě bylo tak malinké.)

Možná i díky předsevzetí nestresovat se ničím, vše tentokrát klape na jedničku. V porodnici jsme se měli krásně, jsem ráda, že jsem se rozhodla pro českou nemocnici, které jsem dala přednost před německou. Můj manžel zafungoval jako perfektní tatínek už od prvních chvil.

Naši dcerku první dva týdny po narození koupal a přebaloval jen on. Sestry v nemocnici ho chválily, jak to s miminkem umí. Pobyt v porodnici na nadstandardu, kde jsme spolu bydleli celou dobu všichni tři i s miminkem, jsme si užili skoro jako bychom byli na dovolené.

Když se s námi personál loučil se slovy: „Přijďte zas“, na chvíli jsem v euforii uvažovala o tom, pořídit si třetí dítě.

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách – především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryš[email protected]

Dobře dopadlo i obávané první seznámení Kryštofa s mladší sestřičkou. Zajímavé je, že mi pětiletý synek (donedávna můj malý chlapeček) najednou připadal jako obr (podobně to vnímají i další maminky, které mají dvě děti a píšou mi maily.).

První Kryštofův komentář na sestru byl, že „vypadá jako panenka, ale že není na hraní“. Pořád ho baví jí objímat. Když píšu tyhle řádky, drží zrovna miminko Kryštof v náručí a pusinkuje ho.

Tyhle výjevy považuju za nejhezčí okamžiky možná v celém mém životě.

Vím, že to nebude pořád idyla. A že mít dvě děti je dvojnásobná práce. Už jsem si taky vyzkoušela, že je možné kojit, zatímco staršímu dítěti mažu chleba ke snídani. A vím, že bude hůř. Ale věřím tomu, že radost z dobře prospívajících dětí mi vyváží všechnu práci a starosti.

Zatím si to s nimi užívám a jsem za ně moc ráda. Mít spokojenou rodinu a zdravé děti je podle mě ta nejlepší věc na světě. Je to sice patetické klišé, ale jsem v šestinedělí a k tomu trochu patosu patří. A navíc jsou Vánoce.

Přeju všem krásné svátky a vše nejlepší do nového roku!

Patříte do koronavirem ohrožené skupiny? Jsou způsoby, jak své vyhlídky zlepšit

Nové je, že máte-li jednu nebo více těchto nemocí, máte také bez ohledu na věk vyšší riziko, že v případě onemocnění covid-19 bude u vás průběh komplikovanější a delší. Dá se tomu ale předejít.

Přečíst článek ›

O novém typu koronaviru SARS-CoV-2 toho stále nevíme dost, jisté však je, že vyvolává vysoce infekční onemocnění, svými příznaky podobné chřipce, které však může mít nejen u starších, ale též u obézních či chronicky nemocných osob velmi vážný průběh.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Nová chřipka“ tak zdaleka neohrožuje „jenom“ seniory, ale také, mimo jiné, „pacienty XXXL“, diabetiky a hypertoniky. Tedy statisíce až milion Čechů. Ti všichni podle dosavadních zkušeností epidemiologů a podle již provedených studií patří v souvislosti s nákazou koronavirem mezi rizikové skupiny. To je ta špatná zpráva. Dobrá je, že vlastním přičiněním můžeme rizika zmírnit.

Životní styl jako jed i lék

Jak diabetes 2. typu, tak obezita či vysoký tlak jsou v drtivé většině případů potíže, které si mnoho z nás způsobí dlouhodobě nevhodným životním stylem.

Česká společnost pro hypertenzi odhaduje, že vysoký tlak má u nás zhruba 2 miliony osob, diabetiků je v celé zemi asi milion a podle loňských průzkumů se obezita týká čtvrtiny českých žen a přibližně 20 procent mužů. Všechny tyto potíže prokazatelně zhoršují průběh nemoci Covid 19.

 Podle poslední britské studie obezita zdvojnásobuje riziko horšího průběhu nemoci, riziko úmrtí je dokonce o 37 procent vyšší.

Přečíst článek ›

„Obezita je nahromadění tuku v tukové tkáni, nejčastěji v oblasti břicha.

Tento tuk obaluje vnitřní orgány a působí i jako endokrinní tkáň, ovlivňuje hormonální systém a může být spouštěčem zánětlivé reakce,“ říká specialistka na zdravotní výživu a prevenci Margit Slimáková.

Platí, že čím vyšší hmotnost, respektive BMI, člověk má, tím horší vyhlídky jsou, zejména pokud se kila navíc zkombinují ještě s diabetem nebo s vysokým tlakem.

Zbavte se zátěže!

Jsou nemoci, jejichž vznik ovlivnit nelze a mnohdy ani neovlivníme jejich průběh. To ovšem neplatí pro diabetes II. typu, vysoký tlak a obezitu. Bez ohledu na to, jak moc jsme si tyhle obtíže „zavinili“, všechny můžeme zmírnit, některé i zcela vyléčit.

A nepotřebujeme k tomu ani zázračné pilulky, ani high-tech medicínu. Ve všech třech případech totiž platí, že zcela zásadní je zhubnout „do normálu“, hýbat se, nestresovat se a zdravě jíst. Snížení hmotnosti má vliv jak na snížení hodnoty krevního tlaku, tak na snížení hladiny glykemie v krvi.

Držet cukr pod kontrolou je přitom zásadní.

Přečíst článek ›

„Nedostatečně kompenzovaná cukrovka může být příčinou těžkého průběhu jakéhokoliv akutního onemocnění, tedy i COVID 19,“ říká MUDr. Johana Venerová z diabetologického centra Ústřední vojenské nemocnice v Praze a dodává, že v době pandemie proto doporučují diabetikům zaměřit se vedle všeobecných preventivních opatření i na to, aby měli glykémie co nejvyrovnanější.

„U pacientů s cukrovkou, kteří onemocní COVID19, se dá očekávat rozkolísání glykémií. Doporučujeme tedy časté samostatné měření glykémie (4-6x denně), dostatečný příjem neslazených tekutin a po konzultaci s ošetřujícím diabetologem upravit léčbu cukrovky tak, aby i v průběhu nemoci byla glykémie v cílovém rozmezí nejlépe 6-10 mmol/l,“ uzavírá MUDr. Venerová.

Zajímavé:  Gynekologické operace - vše o zdraví

Praktické radyVyhlídky na zlepšení či vyléčení svých aktuálních nemocí a výrazné snížení rizika komplikovaného průběhu nákazy koronavirem zajistíme, když se aktivně a hned začneme starat o své zdraví. Jak na to?

1) Často se hýbejte, pokud možno na čerstvém vzduchu. Slunce vám dodá vitamin D, důležitý pro celkovou imunitu. Pořiďte si krokoměr a zkuste zvládnout denně 3000-6000 kroků.

2)

Podzim triatleta: Zařaďte zpátečku

Že u vás tomu tak není? Poslouchali jste opravdu pozorně? Posezonní pauza je skutečně velmi prospěšná a vlastně není sporu o tom, že ji každý potřebuje. Výjimkou může být snad jen ten, který má přestávek plnou sezonu díky tomu, že po určitá delší období prostě trénovat vůbec nestíhá. Ten ji ale vlastně, byť neplánovaně, zařazuje opakovaně také.

Pokud je naopak během roku váš trénink dostatečně pravidelný a systematický a také jste absolvovali větší množství závodů, zařazením zpátečky můžete z dlouhodobého pohledu jen získat.

Kdy? Nejlépe po posledním důležitém závodě sezony, což bude asi u většiny triatlonistů právě teď. Jestliže se naopak chystáte sezonu uzavřít například vyladěním na nějaký podzimní maraton, bude to bezprostředně po něm.

Pokud žádné sezonní vrcholy nemáte a na závodech v triatlonu a běhu se průběžně jen tak bavíte, můžete využít krásného babího léta ještě k (po)trénování a pauzu naopak zařadit na dobu nepříjemných podzimních plískanic nebo třeba rodinnou dovolenou během vánočních prázdnin.

Pár kilo navíc nevadí

Co vše je dovoleno? Můžete lehce ubrat v důrazu na zdravou stravu a na denní režim. Prostě nepatrně uvolněte stavidla a v tomto období si dopřejte vše, co vám po zbytek roku pocitově chybí, ať už je to svačina u McDonald’s, nebo večírek s přáteli. Je to jen o upuštění od přísné sebekázně, kterou se možná snažíte dodržovat po zbytek roku.

A jděte do toho jen v případě, že vám to opravdu chybí a máte pocit, že jindy o něco přicházíte. Není nutné skončit hned na záchytce…

Přestaňte si na chvíli hlídat váhu a klidně dvě až tři kila přiberte. Zejména pokud obecně nemáte problém se shazováním a nenosíte na sobě výraznou nadváhu.

Kila navíc vám pomohou být psychicky víc v pohodě, tělo si lépe opraví bolístky ze sezony, budete lépe usínat a spát. Navíc budete v zimě odolnější proti nachlazení a virózám a při zimních bězích budete i specificky posilovat.

Když se potom na jaře vrátíte na svou optimální závodní váhu, bude vám to o to více létat!

Ne déle než měsíc

Jak dlouho odpočívat? Chce to minimálně dva týdny, ale určitě bych to neprodlužoval na více než měsíc. Čím déle a více trénujete, tím delší pauzu si můžete a máte dovolit. Pokud ale přetáhnete systematickou nečinnost na více než čtyři týdny, dojde ke zbytečně velkému poklesu výkonnosti, který si následně vyžádá delší a bolestivější návrat k původní výkonnosti.

U dvou až tří týdnů se nemusíte žádného většího propadu obávat, obzvláště když se budete občas věnovat nějaké fyzické aktivitě. Ideálně jiné než po zbytek roku. Takže pokud po většinu roku mixujete plavání, cyklistiku a běhání, můžete teď pro změnu zařadit něco nového.

Zkoušejte a objevujte

Co se nabízí? Možností je spousta a právě teď je vhodná chvíle vyzkoušet něco zajímavého, pro vás neokoukaného. Pokud se počasí ještě tváří příznivě a na čerstvém vzduchu je vám nejlépe, mohou to být in-line brusle, turistika, veslování, kanoistika, trampolína, horolezectví, tenis, stolní tenis atd.

Pokud vám pauza vyjde na zimní období, využijte ji k lyžování, bruslení, sáňkování, výletům na sněžnicích. Jen pozor na běžky! Když nahradíte svých dvanáct tréninkových hodin týdně na kole, v bazénu a v maratonkách dvanácti hodinami intenzivního pohybu na běžkách, žádnou posezonní pauzu jste zatím nezařadili!

Mnohem vhodnější z tohoto pohledu bude lyžování sjezdové. Nejenže dáte pohov svému aerobnímu systému, při intenzivním sjíždění možná také zjistíte, že i na nohách máte svaly, o kterých jste dosud ani neměli tušení…

Jestliže vám nevadí sportování pod střechou, pak se nabízí velmi pestrá škála dalších prospěšných aktivit. Čím větší město, tím více možností. Právě teď je ideální čas vyzkoušet si různé formy posilování, jógu, pilates, TRX, indoor rowing, squash a další formy zpevňování dlouhodobě zanedbávaných partií stabilizačního systému trupu.

Nebojte se zaexperimentovat i s obdobami „vašich“ pohybů, jako je spinning, alpinning, pásy H.E.A.T. aj. Třeba vás zaujmou natolik, že jimi budete svůj zimní trénink, kdy je světla a tepla venku málo, zpestřovat pravidelně.

Naprosto dokonale se jeví zapojení do kolektivních her, jako je fotbal, házená, volejbal, košíková… V tomto případě to bude osvěžující o to více, že budete bojovat za tým a ne jen za sebe jako po zbytek roku.

Pokud jste členy nějaké běžecké skupiny s podobnými závody, zkuste si pauzu domluvit společně a v ní se pak bavit na střídačku různými míčovými hrami. Pokud vás to chytne a budete mít společný čas a prostor, můžete si pak třeba jednou týdně halový fotbálek držet jako intenzivní formu běžeckých sprintů po celou zimu.

Nebojte se o vytrvalost

Společným prvkem aktivit v tomto období je fakt, že můžete nechat doma svůj nadupaný Garmin. Není nutné sledovat své tempo a tepovou frekvenci, a když už, tak jen následně pro zajímavost. Pohyb si prostě užívejte v regeneračním pásmu.

Objevujte nové možnosti a nové trati pro zábavu. Nesnažte se nahradit obvyklou nakládačku z léta novou nakládačkou v jiné formě… Možná máte obavu, že vám v tomto období poklesne dlouho budovaná vytrvalost.

Nikoliv! Ta vydrží hodně dlouho na slušné úrovni i při odpočinku (nemoci, zranění).

Co se začne vytrácet relativně rychle, je síla a rychlost. Proto se v této době opravdu nemusíte nutit do nějakých delších sportovních aktivit. Stačí krátké a při nich jen tu a tam zabrat nebo zrychlit, abyste sotva lapali po dechu. Stačí opravdu pár takových momentů jednou za pár dní a vaše srdce a anaerobní systém neusne.

Nic, co by vás stresovalo

Právě toto období je ideálním časem dohnat resty vůči svým drahým polovičkám, dětem a přátelům. Ideální je pauzu napasovat do období rodinné dovolené. Na té se pak věnujte výhradně sportování se svými nejbližšími, což pro vás ve většině případů bude kýžená rekreační míra.

Žijete sami? Naplánujte si nějaký cestovatelský zážitek bez výčitek z toho, že na palubě letadla, vlaku, auta nebo lodi nestíháte trénovat. Do určitě míry můžete přidat i v práci a jiných koníčcích.

Ale v tomto případě pozor na to, abyste dosavadní stres z napasování tréninku do napnutého denního rozvrhu nenahradili stresem z dokončení náročného pracovního projektu.

Takové stresy se sčítají a hlavním cílem přechodného období je pořádně si odpočinout a zregenerovat.

Měli jste v plánu vyrazit na dlouhý trek po horách a nevyšlo to? Nevadí! Teď máte hlavně odpočívat, a tak se tím nestresujte. Na to bude dost času, až zase spustíte přípravu na další sezonu. V ideálním případě si ale návyk nestresovat se nestihnutým tréninkem přenesete i do zbytku roku a vaší výkonnosti to ve finále jen prospěje.

Něco nestihnete? Tělo si alespoň odpočinulo a další trénink ho bude bavit o to více! Vzhledem k tomu, že většina triatletů (a maratonců) se chronicky přetrénovává a nevěnuje se dostatečně odpočinku, může pro ně být nestihnutý trénink nakonec vlastně požehnáním. Hlavně pozitivní efekt tohoto faktu nezabít zbytečným stresem! 

Návrat neuspěchejte

Kdy a jak potom zpět do pravidelného tréninku? Zhruba po těch dvou až čtyřech týdnech. Pravý čas byste po dobře zvládnutém odpočinkovém období měli poznat i tak, že už se svých pravidelných tréninků a následných závodů opět nemůžete dočkat.

Také by vás už neměly trápit bolístky a přechozená namožení ani silná rýma nebo kašel. Prostě – až se budete cítit jako noví.

Podle toho, jak moc jste se během pauzy hýbali, pak naplánujte rozjezd co nejplynuleji.

Pokud jste v uplynulém období sportovali tři až čtyři hodiny týdně, na svých obvyklých 12 hodin byste měli přidávat maximálně jednu až dvě hodiny týdně a návrat do plného zatížení vám tak zabere zhruba šest týdnů. Jestli jste si užívali jiných sportů šest až sedm hodin týdně, můžete být zpátky na 12 hodinách už po měsíci.

Nic se nesnažte uspěchat. Aby vše proběhlo ve zdraví a v pohodě, potřebuje tělo především prostor pro adaptaci na změny.

Užijte si zasloužené volno i natěšení na následný návrat!

| Foto: Shutterstock

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector