Jazyk – Vše o zdraví

Jazyk - Vše o zdraví

Jazyk je jedinečný sval, který potřebujeme v našem každodenním životě. S jeho pomocí komunikujeme, jíme nebo udržujeme zdraví ústní dutiny.

  • Při pohledu na jazyk vám zkušený lékař dokáže říct, jak životní prostředí, strava a životní styl ovlivňují stav vašeho těla.
  • V případě, že máte po ruce zrcadlo, můžete ho hned použít a zjistit tak pravdu o svém zdraví.
  • zdravý jazyk

Jazyk - Vše o zdraví
Barva zdravého jazyka je vždy rovnoměrně růžová a samotný jazyk je zvlhlý, bez povlaku, skvrn, rýh či bolestivých vyrážek a podobně. To znamená, že váš žaludek a trávení fungují správně.

Povlak na jazyku

Světlo-bílý

Jazyk - Vše o zdraví
Takový jazyk naznačuje problémy s játry nebo zažívacím traktem. Avšak stanovení diagnózy na tomto základě, je téměř nemožné (může to být i snížené překyselení organismu nebo žaludeční vřed), proto je lepší navštívit lékaře.

Silná vrstva bílého povlaku

Jazyk - Vše o zdraví
Pokud je váš jazyk pokryt silnou bílou vrstvou, je to znakem toho, že některé systémy v organismu nemohou plně plnit své fyziologické funkce na udržení zdravého těla. Může to znamenat, že je ve vašem těle přítomnost virové infekce.

Nerovnoměrně zabarvený jazyk se skvrnami

Jazyk - Vše o zdraví
“Geografický” jazyk je jistou známkou onemocnění zažívacího ústrojí. V případě, že jsou tyto skvrny hluboké, vypadají jako trhliny, může jít o zvýšenou hladinu cukru v krvi. Přesnou diagnózu vám potvrdí váš lékař.

článek pokračuje na další stránce…

Čištění jazyka podle ájurvédy jako brána ke zdraví

Jazyk - Vše o zdraví

Věděli jste, že jazyk je dle ájurvédy zrcadlem těla a odráží náš zdravotní i emocionální stav? Chuťové pohárky pak dávají tělu prvotní signál, aby se mohlo lépe připravit nejen na trávení, ale také na pomocnou léčbu. Pojďme se tedy spolu podívat, jak a proč je důležité mu dopřávat náležitou péči.

Ukaž mi, co jíš

O důležitosti skladby stravy už v dnešní době není téměř pochyb. Ájurvéda říká, že původ všech našich nemocí a potíží pochází právě z trávicí soustavy, a tak nevědomky potvrzuje moderní proud vědomého konzumování plnohodnotných potravin, které mají pozitivní efekt na naše zdraví.

Úplně první kontakt stravy s naším tělem probíhá právě v ústech a podle ájurvédy je to právě jazyk, který ve skutečnosti absorbuje z přijímaných potravin jejich pránu. Už jen tenhle fakt sám o sobě je dostatečným důvodem dávat si pozor na to, co konzumujeme.

A také je dobrým a ne však jediným argumentem proč si jazyk čistit.

Trávení a toxiny

Během trávení potravy se snaží náš zažívací systém naplno vstřebat a využít prospěšné látky stejně tak jako se zbavit všech těch špatných. Toxiny, které se nám dostaly do těla, v ájurvédě nazývané ama, mají tendenci se usazovat v nejslabších orgánech a po čase způsobit jejich onemocnění.

V noci se však ama hromadí právě na jazyku ve formě povlaku. Tento povlak je dobrým ukazatelem našeho zdraví nebo naopak různých nedostatků. Určitě jste si nejednou toho povlaku po probuzení všimli.

Problém nastává ve chvíli, kdy s neumytými ústy něco sníme nebo vypijeme, protože se tyto toxiny dostávají zpátky do trávicího systému. A to tělu rozhodně neprospívá.

Jak na to

Jazyk - Vše o zdravíČištění zubů je samozřejmě důležitá věc a prevence nejen zubního kazu. K čištění jazyka je však zubní kartáček nevhodný. Kartáčování jazyku totiž toxiny pouze znovu rozptýlí po ústní dutině. Ke správnému odstranění těchto látek nám dobře poslouží škrabka na jazyk, které se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji najdeme v nabídce obchodů plastové škrabky, ale lepší jsou rozhodně ty kovové. Nejenže není nutná jejich výměna, ale kov také pomáhá ničit některé bakterie. Čištění jazyka škrabkou patří k jedněm za základních ájurvédských každodenních úkonů a je vhodné ho provádět ráno, tedy po tom, co se v noci toxiny intenzivně vyplavují. Jak tedy na to?

Používání škrabky je jednoduché. Začnete tak daleko, jak jen můžete. Umístěte zaoblený konec na kořen jazyku, prsty přidržujte kraje a pár krátkými tahy stahujte dolů. Každých pár tahů škrabku omyjte a opakujte. Kousek po kousku přesunujte zaoblenou část dolů až ke špičce vašeho jazyka. Po prvních několika použitích může být jazyk trochu citlivý, ale přizpůsobí se.

Pozitivní účinky čištění jazyka:

  • Detoxikace
  • Odstranění zápachu z úst
  • Zlepšení chuti a zažívání
  • Odstranění hlenů a usazenin
  • Uvolnění potlačovaných emocí
  • Pomáhá při letargii

Při čištění jazyka škrabkou nejen odstraňujeme povlak, ale také jazyk masírujeme. Na jazyku se nachází celá škála reflexních bodů jako třeba na dlaních a chodidlech. Jazyk nám svým vzhledem dokáže prozradit mnohé o našem zdraví. Například čára uprostřed poukazuje na imunitní problémy.

Zářezy po okrajích značí, že naše tělo správně nezpracovává živiny. Akutní onemocnění se projevují na jeho celkovém vzhledu, chronická onemocnění ohraničenými změnami. V potaz je třeba brát povlak, vzhled, zbarvení, vlhkost i rýhy. Věnujme tedy jazyku pozornost i péči, kterou si zaslouží.

Jazyk jako indikátor zdraví i nemoci

Vyplazovat na někoho jazyk se obecně nesluší, ale u doktora jej s proneseným „ááá…“ vyplazujeme běžně. Jazyk nám totiž může povědět o našem zdraví více, než si možná myslíme.

Pokud si chceme zkontrolovat, zda je s jazykem všechno v pořádku, měli bychom vědět, jak zdravý jazyk přesně vypadá. Jedná se o sval, jenž je lemován nerovnostmi a někdy i rýhami, které dědíme po svých předcích. Měl by mít světle růžovou barvu a být bez povlaku. Na co bychom si měli tedy dát pozor?

Jazyk - Vše o zdraví

Bílý a žlutý povlak

Povlak se nejčastěji objevuje kvůli nedostatečné ústní hygieně, jejímž důsledkem je zachytávání bakterií, odumřelých buněk a zbytků jídla na jazyce. Pokud ale nejde povlak setřít a je ohraničený, může jít o indikátor kvasinkové infekce, streptokokového onemocnění či infekce dýchacích cest.

Zajímavé:  Pokyny K Zajištění Bezpečnosti A Ochrany Zdraví Při Práci Jsou?

Žlutý až nahnědlý povlak může signalizovat nesprávnou funkčnost jater, plísňové onemocnění či nedostatek vitamínů skupiny B.

Zbarvení jazyka

Pokud jsme si pochutnali na dobrém víně nebo třeba borůvkách, nemusíme se hned děsit toho, že má jazyk jinou barvu než běžně. Pokud ale pozorujeme zdánlivě bezdůvodné zčervenání jazyka, může jít o reakci, při které buňky špatně reagují na určité jídlo, kdy prožíváme stres nebo máme nedostatek vitamínů skupiny B či železa.

Častějším problémem je ale nedostatečná hydratace a následující sucho v ústech. Pokud cítíme navíc i bolest v krku, pravděpodobně se jedná o příznaky infekce často spojené s horečkou.

Tmavý odstín červené nás může varovat před otravou či srdeční příhodou, bledý odstín naopak indikuje odkrvený jazyk, příznaky anemie či dlouhodobé vyčerpání organismu.

Ranky a rýhy na jazyku

Drobné ranky může způsobit horké či pikantní jídlo. Nemusíme z nich však mít strach, protože ve většině případů samy rychle zmizí. Pokud však pozorujeme na jazyku rýhy, může jít o dehydrataci. Ta bývá způsobená nedostatečným pitným režimem, ale také kouřením, jelikož kouř vysušuje ústní dutinu a mění ústní mikroflóru.

Skvrny a otok jazyka

Zarudlé skvrny mohou indikovat nemoc jater, zatímco světlé skvrny na jazyku mohou poukazovat na kvasinkové onemocnění. Otok jazyka často vzniká vypitím horkého nápoje nebo nechtěným kousnutím do jazyka. Větší komplikací je alergická reakce spojená s opuchnutím jazyka, při kterém může dojít až k zadušení.

Prevence nad zlato

Abychom předcházeli těmto problémům, je nutné si alespoň 2x denně čistit poctivě a důkladně zuby, abychom odstranili veškeré bakterie, způsobující mimo jiné i zubní kazy.

Nezapomínejme proto na čištění jazyku například škrabkou na jazyk, na používání ústní vody, ale také na čištění mezizubních prostor a dásní.

Pro zdraví ústní dutiny je důležité dodržovat pitný režim, jelikož nedostatek slin vede k mnoha onemocněním. Co nejvíce bychom měli také omezit kouření a sladké

Jazyk – co vše nám může říci o našem zdraví?

Jazyk - Vše o zdraví

V čínské medicíně se jazyk považuje za mapu, na které jednotlivá místa odpovídají určitým orgánům v těle.

Přestože vyplazení jazyka se v rámci společenských mravů považuje za velmi neslušné gesto, v ambulanci praktického lékaře jde o zcela běžný úkon. Na základě barvy, struktury a zvlhčení této svalové části ústní dutiny totiž již dávní přírodní léčitelé a experti na čínskou medicínu uměli posoudit, co se v našem organismu děje. Pokud se tedy zdravotně či psychicky necítíte nejlépe a marně pátráte po příčině, vezměte si zrcadlo, vyplazte jazyk a pozorně studujte jeho odraz.

Jazyk není jen indikátorem chuti

Jazyku připisujeme důležitý význam zejména z hlediska chuťových pohárků, které se v něm nacházejí. Jazyk je bohatě zásobený krevními cévami. Díky neustálé tvorbě slin je nonstop pročišťování, což zabraňuje tvorbě škodlivých bakterií v oblasti úst.

Pokud se člověk necítí dobře, problém lze často zjistit jednoduchým přezkoumáním právě jazyka. Neméně významné místo však tento orgán zastává i ve východní kultuře.

V čínské medicíně se jazyk považuje za mapu, na které jednotlivá místa odpovídají určitým orgánům v těle.

Co s čímž souvisí?

Abyste měli představu, která místa na jazyku vypovídají o stavu konkrétních orgánů, musíme ho podle čínské medicíny rozdělit na následující části:

  • špičku, která souvisí se srdcem
  • střed, který odpovídá žaludku a slezině
  • části mezi špičkou a středem, která reflektuje plíce
  • okraje, které vypovídají o stavu jater a žlučníku
  • kořen, který souvisí s střevy, močovým měchýřem a dělohou

Co napoví barva jazyka?

Bledý jazyk

Naznačuje únavu až letargii z nedostatku hemoglobinu. Abyste tento problém napravili, měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na železo – libové maso a pečeni, brokolici, luštěniny a podobně. V tradiční čínské medicíně může bílá barva jazyka indikovat problémy s plícemi a tlustým střevem. Na vnitřní zahřátí organismu se doporučuje česnek, zázvor a skořice.

Jasně červený jazyk

Oznamuje přítomnost zánětu v organismu, ale také nedostatek železa a vitaminů z B-komplexu.

Purpurový jazyk

Může naznačovat zvýšený cholesterol, ale i chronickou bronchitidu. V důsledku nedostatečné účinnosti dýchacích cest totiž krevní řečiště není stoprocentně zásobené kyslíkem. Pod oslabenou cirkulaci krve se může podepsat také zvýšená hladina cukru nebo častá konzumace studených jídel.

Suchý jazyk

V prvním případě může jít jen o projev slabé hydratace těla, ale obvykle je přítomen i otok slinných žláz. Je to důsledek nadměrného stresu.

Abyste zabili dvě mouchy jednou ranou, vyždímejte si do litru vody jeden celý citron a popíjejte.

Čínští bylinkáři za suchým jazykem vidí také nahromaděné množství hlenu v těle v důsledku přílišné konzumace mléčných výrobků a sladkých potravin.

Tečky na jazyku

Pokud máte špičku jazyka posetou červenými tečkami jako jahoda, zřejmě jste si nedali pozor při pití horkého nápoje. Krvácejí vám současně dásně? Doplňte flavonoidy, které posílí drobné cévky v jazyce zvané kapiláry. Nejlépe uděláte, když si naservírujete ovocnou bombu plnou vitamínu C.

Jaký má být povlak jazyka?

Povlak na jazyku je zcela přirozený a měl by mít světlou, spíše bílou barvu. Pokud je však jeho vrstva příliš silná, případně nabírá žluté odstíny, máte možná co do činění s vážnou bakteriální infekcí.

Je třeba, abyste si při čištění zubů alespoň dvakrát do dne přeběhli kartáčkem i jazyk a odstranili odumřelé buňky spolu s nečistotami. Nezapomínejte na ústní vodu a jazyk pravidelně kontrolujte.

Pokud nezdravý povlak nechce zmizet, navštivte lékaře. Je docela možné, že budete potřebovat antibiotickou léčbu. O bílém povlaku jazyka jsme také psali.

TIP: Barva jazyka a co říká o vašem zdraví

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Co všechno prozradí jazyk o vašem zdraví? Pozor na jeho barvu a povrch!

  • Pokud vás doktor při vyšetření požádal, abyste vyplázli jazyk, udělal dobře. Změny na jazyku mohou být prvním upozorněním na nejrůznější onemocnění. Jazyk je totiž zrcadlem našeho zdraví.V tradiční čínské medicíně je diagnostika podle jazyka stará tisíce let. Západní lékařství tento postup vyšetřování pacienta do značné míry přijalo a praktikuje dodnes. Jazyk neslouží jen k vyslovování slov nebo jako pomocník při polykání potravy, ale velmi často je i dobrým ukazatelem našeho zdraví. Může lékaři usnadnit stanovit diagnózu, anebo pomoci odhadnout, jaká nemoc nám hrozí v dohledné budoucnosti. Chcete vědět, jestli nehrozí i vám? Čtěte dál!
  • Na povrchu jazyka se každou sekundu shromažďuje obrovské množství bakterií, které se při polykání jídla dostávají do zažívacího ústrojí. Některé mohou naše tělo tímto způsobem kontaminovat a potom z toho vznikne nemoc. Možností, jak se tomu vyhnout, je každodenní čištění jazyka. „Dá se tak předejít spoustě zdravotních potíží, například kazivosti chrupu, infekcím v ústní dutině nebo zánětu žaludku. Taková hygiena pomáhá i při zápachu z úst. Pokud si jen čistíte zuby, snížíte zápach o třetinu, zatímco když k tomu přidáte i hygienu jazyka, nepříjemný odér skoro zmizí,“ vysvětluje zubní hygienistka Tereza Svobodová. 
    Očistu jazyka proto doporučuje zařadit do běžného života jako každodenní rituál. „Nejlepší je provádět ji speciální škrabkou, která je k dostání v drogeriích, ale vhodná je i obyčejná lžička.“ Když si na očistu jazyka zvyknete při čištění zubů, vaše tělo vám poděkuje. 

  • Co z jazyka vyčtete? Opravdu všechno. Od stavu orgánů až po akutní infekci nebo oslabený imunitní systém. Důležité je všechno: barva jazyka, to, zdali je suchý nebo vlhký, hladký nebo rýhovaný, jak vypadá po stranách a jak uprostřed. „Diagnostiku se musíte učit nejen teoreticky, ale i prakticky, proto lidem nedoporučuji, aby se vyšetřovali sami. Určitě by si měli všímat zásadních změn v ústech,“ říká odborník na TČM Dejan Hrnjica. 
    Jak poznáme zdravý jazyk? O dobrém zdraví lze mluvit, když je jazyk živé, jasné barvy. Naopak tmavá, matná barva poukazuje na to, že se v organismu děje něco nepatřičného a je nutné dalších vyšetření. Povrch jazyka odráží stav orgánů a krve, jeho povlak pak zobrazuje aktuální kondici pacienta. Čím je povlak silnější, tím významnější jsou patogenní procesy v organismu.
    Co o vás prozradí váš jazyk? Jaké varovné signály nepodcenit?

  • Uzlíky, bulky a zduřeniny na jazyku by měl vždy vidět lékař (ORL), protože by mohlo jít i o nádor (není třeba se děsit, nejspíš bude nezhoubný, ale diagnózu musí určit vyšetření). Lékaři doporučují počkat nejvýše deset dní – jestli vřídek nebo bulka nezmizí, pak už vůbec neotálet. 

    • Jaké nemoci může prozradit váš jazyk se dozvíte v zářijovém čísle Blesk zdraví

    10 signálů, že máte potíže s hormony: Poznáte to na očích i na váze! Branky, body, kokoti: Jakl káže o volebním právu žen, víla míří do Senátu!

Vše pro zdraví

Každý znak vepsaný na obličeji má svoji historii. Podle těchto aspektů se dá určit příběh zdravotního stavu jedince. V našem Institutu zdraví využíváme ucelený Program pro Zdraví s využitím poznatků v celostní medicíně.

Pohledová diagnostika

„Orientální, čínskou, alternativní, holistickou – čili celostní diagnostikou medicínou se dlouhá tisíciletí zabývají mudrci Orientu a hledají souvislost mezi výrazem člověka, jeho duševním rozpoložením a vlivem na naše zdraví. Čili osobnost – jako „celek“.

V těle člověka dochází v příslušných orgánech k příjmu živných látek z prostředí ( potrava, vzduch apod.), dále pak ke zpracování a uložení potřebných látek a k vylučování odpadů.

Proto zde využíváme energetickou růžici, neboť je známo, že veškeré orgány jsou vzájemně propojeny a ovlivňují se. Vše, co se odehrává uvnitř, se určitým způsobem projevuje navenek.

Pracujeme i s diagnostikou dvou tváří, psychických příčin, irisdiagnostikou, teorií barev, diagnostika podle meridiánů, tlakovou, podle krevních skupin, teorií devíti planet …

Alternativní medicína-zdraví – diagnostika

Diagnostika jazyka

Na lidském těle jsou místa např. JAZYK, oči, dlaňová strana ruky, uši, ploska nohou kam se na malou plochu promítají vlastnosti těla, čili současný zdravotní stav.

Na jazyk, jako mikrosystém se promítá mimo jiné orgánová mapa trávící ústrojí (nitrobřišní orgány), zápach z úst ( specialista lékař gastroenterolog, ORL, či zubař) …

Jen málokdo se dívá po ránu na svůj jazyk. Pokud ano, všimne si, že každý den má jiné zabarvení, rýhy, ostrůvky, přestože se cítíme být zdraví. Povlak jazyka a intenzita osídlení mikroorganismy (bakterie, viry …) nepravidelně kolísá. Při virovém onemocnění (nachlazení) , se povlak jazyka stane silnějším a viditelnějším. Jazyk u zdravého jedince je růžový, bez povlaku, bez nápadných viditelných odchylek.

Ze zdravotních poruch nesouvisejících přímo s příjmem potravy a trávením se na jazyku projeví např. myxedém, průvodní jev při nedostatečné funkci štítné žlázy. Mění se i v průběhu pokročilejších onemocnění jako je chudokrevnost a nedostatek železa.

  • Provádíme diagnostiku dvou tváří: Diagnostika ke stažení ZDE
  • Irisdiagnostika
  • „Oči jsou mapou k našemu zdraví“

Iridologie je nenásilná alternativní metoda, která umožňuje zkoumání změn stavů orgánů a systémů těla z analýzy duhovky, oční panenky a bělma oka člověka. Spočívá v diagnostikování celkového zdravotního stavu člověka pomocí určitých barev, znamének a značek, které se nachází v oku.

Zároveň tato metoda rozděluje pacienty do pěti konstitučních typů, které už samy o sobě nesou jisté predispozice chorob. Náš současný svět nás přinutil zvyknout si na užívání léků při běžných onemocněních, ale stále nám uniká prostý fakt, že své tělo nemůžeme umělými preparáty s nebezpečnými vedlejšími účinky oklamat, pouze „klameme sami sebe“.

Dle vědeckého výzkumu Grahamův tým (zdroj časopis Clinical Gastroenterology and Hepatology), až 70 % pacientů, kteří déle, než tři měsíce užívali léky proti bolesti (např.

nesteroidní antirevmatika ibuprofen – NSAIDS), nebo na léčbu artritidy, vzniklo poškození tenkého střeva a vážné komplikace v oblasti žaludku? Přípravky – složení COX-2 inhibitory, mohou zvyšovat riziko úmrtí v důsledku poškození srdce.

Irisdiagnostika je nejpřesnější forma diagnostiky“ (zdroj F.Navrátil,BSc. N.D.). Uvádí, že chemická léčiva mohou zmírnit příznaky nemocí, ale nemoc nevyléčí.

„Při léčbě nemocí musíme posuzovat všechny aspekty celkového zdravotního stavu, fyzickou, dušení i duchovní stránku“.

„Věří, že devadesát procent dnešních zdravotních problémů je způsobeno nevhodnou stravou a životním stylem“.

Co o vašem zdraví prozradí jazyk – Novinky.cz

Bílé skvrny na jazyku se obvykle vyskytují u lidí se špatnou ústní hygienou, u kuřáků či chronických alkoholiků. Jakmile dojde v důsledku podráždění k otoku papil na povrchu jazyka, začnou se zde zachytávat bakterie, odumřelé buňky a zbytky jídla.

Za problémem může ale stát i kvasinková infekce či stav nazývaný leukoplakie neboli metaplazie. Slizniční epitel je v důsledku zvýšeného dráždění sliznice nahrazen odolnějším epitelem dlaždicovým. Může se jednat o neškodný stav, ale také o karcinogenní změny.

Za bílým plakem na jazyku může stát i kvasinková infekce či stav nazývaný leukoplakie.

Foto: Profimedia.cz

Bílé povlaky jsou ohraničené a nelze je setřít. Pokud nedojde k léčbě problému, kůže může zrohovatět.

Pokud tedy máte na svém jazyku bílé skvrny, které jsou stále patrné i po týdenním důkladném čištění jazyka hrbolatou zadní stranou zubního kartáčku, je dobré navštívit lékaře, který povlak na jazyku vyšetří. Jelikož k leukoplakii jsou náchylnější i lidé HIV pozitivní, lékař by měl provést zároveň i test na HIV.

Afty se objevují v důsledku oslabené imunity a nedostatku vitamínu BZdraví

Červený jazyk může být známkou, že vaše chuťové buňky reagují špatně na určité jídlo, stres, ale i nedostatek vitaminů skupiny B, a to zejména kyseliny listové a B12.

Někdy za červeným jazykem ale může stát i jen sucho v ústech a nedostatek hydratace.

Jasně červený jazyk doprovázený bolestmi v krku může být i známkou infekce. Může se jednak jak o streptokokovou infekci, spálu či šarlatovou horečku, a to v případě, když problém doprovází i svědivá vyrážka. V těchto případech je zapotřebí vždy vyhledat lékaře, jelikož se obvykle neobejdete bez léčby antibiotiky.

Jasně červený jazyk může značit streptokokovou infekci, spálu či šarlatovou horečku.

Foto: Profimedia.cz

Zářivě červený jazyk může poukazovat i na srdeční či krevní choroby. Kromě nedostatku železa, vitaminů B a dalších důležitých živin je tak zapotřebí zjistit pravou příčinu problému.

Jak na nepříjemný zápach z ústZdraví

Jak vypadá zdravý jazyk
Zdravý jazyk je obvykle narůžovělý s drobnými hrbolky (papily) na povrchu. Na dospělém jazyku se nachází přibližně 9000 chuťových pohárků, které nám umožňují rozlišovat chutě na sladké, kyselé, slané či hořké.

Může být známkou špatně fungujících jater, plísňového onemocnění, ale i jen nedostatku vitaminu B3. Než půjdete k lékaři, tak nejprve zkuste doplnit tento vitamin.

Drobná poranění jazyka mohou být způsobena některým jídlem, zejména když je horké či pikantní. Obvykle tyto drobné ranky velmi rychle samy zmizí.

Někdy se ale na jazyku mohou utvořit i drobné vřídky či opary, které mohou způsobit řadu nepříjemností. Nicméně i tyto neduhy obvykle zmizí samy od sebe, jen to trvá déle.

Pokud se na vašem jazyku objevují rýhy, pak se často jedná o dědičnou záležitost či spojitost s minulostí. Mnoho lidí se například již rodí s prasklým jazykem.

Odborníci tomuto problému nepřičítají žádný vážný problém, jen všem doporučují, aby se na tyto rýhy zaměřili při čištění jazyka, jelikož v nich mohou uvíznout zbytky jídla, což může způsobit zápach úst, ale i rozvoj škodlivých bakterií, které mohou podporovat vznik zubního kazu.

Může vzniknout v důsledku vypití velmi horkého nápoje, ale i náhodným kousnutím do jazyka. V některých případech ale může jít i o alergickou reakci na něco, co jste zkonzumovali. V takovém případě se může jednat o velmi nebezpečnou záležitost, jelikož otok může postupně začít bránit dýchání. Pokud tedy u sebe nemáte silné antihistaminikum, je zapotřebí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

  • Čistěte si zuby dvakrát denně

Pravidelným čištěním zubů měkkým kartáčkem odstraňujete nahromaděné bakterie v ústech. Chráníte tak nejen samotné zuby před vznikem zubního kazu, ale i celou dutinu ústní před vznikem infekcí.

Nezapomeňte se vždy pravidelně věnovat i mezizubnímu prostoru a dásním.

Špatné bakterie v ústech se rády živí sladkostmi, při jejich přemnožení přitom může docházet k poškozování zubní skloviny. Pokud snížíte příjem cukru ve svém jídelníčku, zredukujete i tyto špatné bakterie v dutině ústní.

Kouření může vést ke žloutnutí zubů, ale i k onemocnění dásní, ztrátě zubů a v závažnějších případech i k rakovině úst. Pokud jste kuřák, popřemýšlejte o tom vždy, než si zapálíte další cigaretu.

  • Pijte velké množství vody

Sucho v ústech nebo nedostatek slin může vést k onemocnění celé dutiny ústní. Dostatečným pitným režimem dokážete i v ústech udržet tolik potřebnou vlhkost v ústech a minimalizovat tak podráždění sliznic a vznik infekce.

Parodontóza není projev stárnutíZdraví

V dutině ústní, na jazyku, dásních, ale i rtech se mohou objevit nejrůznější druhy zhoubného onemocnění.

Riziko těchto onemocnění přitom nejvíce hrozí lidem nad 40 let, a to zejména kuřákům. Tito lidé by měli být obezřetní a při přetrvávající bolesti v ústech či vzniklých hrudek či ran na straně jazyka raději vždy vyhledat lékaře.

Mezi další příznaky rakoviny dutiny úst mohou patřit červené či bílé skvrny na sliznicích či neobvyklé krvácení či necitlivost sliznic.

Pokud odhalíte rakovinu dutiny ústní včas, je velká naděje, že dojde k úplnému vyléčení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector