Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Letní prázdniny lákají na výlety po krásách naší země. Odhalte 7 unikátních míst v ČR, která se vyplatí navštívit. Připoutejte se! Romantické dobrodružství začíná právě teď.

1. Za kulturou do Českého Krumlova

Začneme pozvolna klasikou. V naší zemi najdeme jen málo krásnějších míst, než je Český Krumlov. Představa vychlazeného piva ve středověké krčmě u břehu Vltavy nezní vůbec špatně, že?

Spletité uličky, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí i výhled na impozantní zámek nad Vltavou. Malé kavárny, festivaly, koncerty nebo zámecké divadlo – i to je Český Krumlov! 

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Co musíte vidět?

  • Hrad a zámek Český Krumlov se zahradou, divadlem a s maškarním sálem.
  • Centrum města nabízí kašnu ze 17. století zdobenou sochami Matěje Václava Jäckela. V galerii jsou k vidění obrazy Salvadora Dalího a Pabla Picassa.
  • Ulice Nového Města ukrývající archeologické nálezy z doby 5000 let př. n. l.

2. Poznejte Českosaské Švýcarsko

Poznejte bájnou říši skřítků i tajemnou krajinu z filmů Letopisy Narnie. Bohatství naší přírody v Českosaském Švýcarsku je rozmanité

Hluboké rokle, skalní mosty a brány, průzračné bystřiny i mohutné věže pískovcových měst vás zkrátka uchvátí. Kromě pěší turistiky si zajezdíte na kole, odpálíte míček na golfovém hřišti a vydáte se na plavbu lodí. 

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Co nesmíte vynechat?

  • Zámek Děčín s okolní Růžovou zahradou. Leží nad soutokem řek Labe a Ploučnice.
  • Panská skála připomínající varhany. Známe ji hlavně z pohádky o Pyšné princezně.
  • Pravčická brána je největší skalní brána na našem kontinentu. Je považována za symbol celé oblasti.

3. Za zvířaty do Safari Parku Dvůr Králové

Ke vzpomínkám na dětství patří tradičně návštěvy zoo a poznávání exotických zvířat. Co když se ale probudíte uprostřed africké savany a vedle vás pobíhají sloni? 

V Safari Parku zažijete dobrodružství s více než 2 300 zvířaty. Kromě africké savany objevíte i tropické bažiny a vodní svět. Ubytování v Safari kempu navíc nabízí pohled na divoké šelmy, které ožívají za soumraku. 

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Co musíte zažít?

  • Vyzkoušejte práci ošetřovatele zvířat. Nevšední zážitek na celý život.
  • Skákejte mezi korunami stromů jako Tarzan v lanovém centru. 
  • Vyjížďka večerním safari jako při africkém soumraku.

4. Hrůzy i krásy středověku na hradě Loket

Historii z dob dávných panovníků ocení nejen její milovníci, ale i nadšenci sklepních mučíren. Poznejte na vlastní kůži hrůzy středověku i krásy goticko-románské architektury na královském hradě Loket. 

Hradní věž vysoká 26 metrů, původní zdivo z doby Václava IV. i románské hradby – to vše k vidění na pevnosti založené v první polovině 13. století. 

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Zajímavosti k vidění

  • Meteorit Zakletý purkrabí, který dopadl na území ČR v 15. století. 
  • Řeka Ohře a vodácký kemp.
  • Svatošské skály cca 6 kilometrů od města

5. Žijte Brno!

O největším moravském městě se říká, že metropole bez metra je jenom pole. Brno má ale návštěvníkům rozhodně co nabídnout. V roce 2016 jej americký deník New York Times zařadil do exkluzivního výběru míst, která musíte navštívit. Redaktoři Brno chválili hlavně za výjimečnou kuchyni a nevšední noční život.  

Špičkové gastronomické zážitky, vzrušující kultura, hrad „Špilas“, brněnský „Prígl“ i jízda „šalinou“. Brno vás zkrátka vtáhne do víru divokých večírků a nečekaných dobrodružství, na které budete v důchodu rádi vzpomínat.
 

K vidění je i mnoho kulturních a historických památek. Mezi nejvýznamnější stavby patří vila Tugendhat. Ta byla v roce 2001 zapsána do světového seznamu dědictví UNESCO.

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Kde se v Brně zaručeně pobavíte

  • Navštivte jakoukoliv pivnici v centru a sedněte si na obrubník s čerstvě načepovaným pivem jako místní lidé.
  • Nebo se vydejte do tajuplného labyrintu chodeb, tunelů, krypt a sklepů v brněnském podzemí.
  • Vzhůru na měsíc do hvězdárny a 3D planetária na Kraví hoře.

6. Víno i koupání na Pálavě

Mezi nejznámější místa jižní Moravy patří bezesporu Pavlovské vrchy. Tento přírodní klenot Česka láká hlavně vinnými sklípky, pěší turistikou i zříceninami hradů.

K místní nádrži Vodní mlýny se každoročně vydají tisíce lidí za koupáním a rybařením. Uprostřed přehrady na ostrůvku se nachází kostel svatého Linharta, připomínka zaniklé vsi Mušov. 

Na své si přijdou i milovníci vodních atrakcí a wellness. U přehrady totiž můžete využít Aqualand Moravia. V areálu je k dispozici ubytování.

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Zajímavá místa v okolí Pálavy

  • Masiv Děvín (550 m n. m.) je nejvyšší místo Pálavy. Na jednom z jeho nižších vrcholků (428 m) se nachází hrad Děvičky. 
  • K Židlochovickému zámku dorazíte autem od Mušova za 20 minut. Kromě překrásné zámecké zahrady se zvířaty odhalíte i vznešenou barokní architekturu. Místo využíval T. G. Masaryk jako letní sídlo. 

7. Na Sněžku do Krkonoš

Na závěr jsme vybrali nejvyšší horu v ČR. Ať už vás na vrchol doveze lanovka nebo zvolíte poctivý výšlap, výhled na okolí Krkonoš z vrcholu 1 603 m n. m. vám vezme dech. Horské štíty, svěží vzduch i zelené panorama. Sněžka má zkrátka co nabídnout.

Na vrcholku nevynechejte návštěvu Kaple svatého Vavřince. Barokní památka ze 17. století nadchne všechny milovníky historie a architektury.

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Stojí za prohlédnutí 

  • Poštovna s občerstvením a vyhlídkovou terasou. Jako památku si můžete koupit turistickou známku.

Jak ušetřit při cestování autem?

Na dlouhé cesty autem se vám vyplatí pneumatiky s dlouhým kilometrovým nájezdem a nízkou spotřebou paliva. V těchto disciplínách kralují hlavně modely Michelin Primacy 4 a Continental EcoContact 6. Oba dezény se navíc mohou pochlubit skvělými výsledky v nezávislých testech.

Chci vybrat nové pneu

Tipy kam vyrazit s dětmi o podzimních prázdninách

Vydejte se s dětmi alespoň na jednodenní podzimní výlet!

Týden duchů v Safari Park Dvůr Králové

Duchům a strašidlům bude ve Dvoře Králové zasvěcen nejen jeden den, ale rovnou celý týden 26. 10. – 3. 11. Když budou vaše děti odvážné, mohou si v Safari Parku udělat selfie s africkým duchem.

Při podzimní procházce mezi zvířaty potkáte afrického stařešinu, který vás zasvětí do tajů tanečního umění a bubnování svého kmene.

Večerní komentované prohlídky zahrady za svitu zapálených loučí budou spojené s vyprávěním o netopýrech a jejich pozorováním.

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Pro ty největší dýně na českou dýňovou farmu

Na dýňové farmě Bykoš pěstují dýně už přes dvacet let. Na snadno dostupné farmě ve Středočeském kraji rostou dýně okrasné i ty jedlé.

Dobroty například z muškátové a máslové dýně nebo dýně hokaido a dalších můžete ochutnat především o víkendech. Po předchozí domluvě pro vás bude dýňové občerstvení v podobě polévky, pochoutek z grilu, dýňového koláče nebo svařeného vína s ovocem připraveno i v pracovní dny.

Děti budou nadšené z kukuřičného bludiště a všudypřítomných králíků a slepiček.

Podzimní sportovní klání

Chcete svým dětem i sobě na státní svátek 28. 10. naordinovat trochu pohybu a zdravého soutěžního adrenalinu? Vydejte se na Permon Cup s netradičními disciplínami v Oslavanech nebo do Ostravy na závody Koloběžka Poruba.

Že nemáte na čem závodit? Organizátoři vám zdarma koloběžku/y vypůjčí, když svoji rodinu včas zaregistrujete a požádáte o zapůjčení. Závod se uskuteční dopoledne na ostravské Hlavní třídě.

Helmy s sebou i na zábavný slalom na koloběžkách! Oslavanští permoni si pro návštěvníky přichystali 6 záludných disciplíny.

V Permoniu – zábavním parku s příběhem se po jejich zvládnutí můžete těšit také na krájení permonického dortu.

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Halloween v polském zábavním parku Energylandia

V sobotu 26. 10. zve největší zábavní park v Polsku (plocha o 30 ha) na jedinečnou Halloweenskou noc, která potrvá až do 22:00 hodin.

Pro děti i dospělé budou připraveny tematické hry, soutěže a animace se spoustou překvapení po celém parku už od 16. 10.

Kromě jedinečných dekorací a stylizací parku Energylandia najdete a areálu nové atrakce – unikátní domy strachu.

Nevšední podívaná pro rybářské laiky

Podzim je typickým obdobím pro výlovy rybníků. Obdivovat umění desítky rybářů, živé kapříky, amury, štiky a další ryby můžete s dětmi u mnoha, nejen třeboňských, rybníků.

Ale pozor! Ať nic nepropásnete, měli byste si trochu přivstat. Odměnou vám kromě rybářské podívané budou také tradiční rybí speciality z udírny a grilu nebo rybí polévka.

Na většině výlovů, například nedaleko Františkových Lázní u rybníku Amerika nebo Bohdanečského ve výhcodních Čechách, si zakoupíte i ryby živé.

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Zamykání výhybek ve skanzenu Solvayovy lomy

Poslední šanci vidět v provozu vláčky jak v důlním, tak i v povrchovém provedení máte s dětmi v sobotu 26. 10.

Turistickou sezonu ukončuje skanzen Solvayovy lomy ve Středočeském kraji již tradiční akcí Zamykání výhybek.

Na trati spatříte i různé nákladní vlaky tažené dieselovými lokomotivami a skanzen pro vás připravuje také ukázku nakládání vozíků úzkorozchodné dráhy štěrkem za pomoci lanového bagru.

Vzhůru do Hotelu Transylvánie

Slovenský hrad Modrý Kameň se na podzim mění v pohádkový Hotel Transylvánie. Vaše děti se setkají s Draculou i jeho dcerkou Mavis a dalšími strašidly z oblíbené ilustrované pohádky. Chybět nebude lampionový průvod, loutkové divadlo, ani tanec bosorek neboli čarodějnic.

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Požitkářský region “bluz” v Rakousku

Za dýněmi se můžete vypravit i do rakouského regionu Retzer Land nedaleko českých hranic. Pěstují zde kromě dýní jedlých a ozdobných také dýně olejové, kterým se v Retzer Land výborně daří a rostou na přibližně 500 ha plochy.

Kolem dýní, kterým se v nářečí říká „bluza“ a představují největší bobule světa, se točí veškeré podzimní dění v regionu Retzer Land. Sklizeň přibližně 600 různých odrůd dýní začíná v září a trvá až do konce října.

Určitě byste si neměli nechat ujít ochutnávku dýňových jader, oleje z dýňových jader, dýňové polévky, guláše nebo rohlíčků. Vrcholem jsou samozřejmě dýňové slavnosti.

Kam vyrazit o posledním prázdninovém víkendu?

Publikováno: 28.08.2019

A je to tady! Léto sice ještě definitivní sbohem nedává, ale letní prázdniny jsou už téměř ve finále a před sebou máme jen poslední prázdninový víkend. Užijte si tedy poslední okamžiky prázdnin na maximum a nechte se od nás inspirovat tím, kam vyrazit a co podniknout.

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Tipy na poslední prázdninový víkendu

Kam vyrazit třeba… za kulturou?

Hradozámecká noc

V noci ze soboty 31.8. na neděli 1.9.2019 proběhne na hradech a zámcích již 10. ročník oblíbené akce ,,Hradozámecká noc“. Máte tak jedinečnou možnost poznat památky v jiném světle, v netradiční době a se speciálním programem.

Do akce se každý rok zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely nebo paláce. Hlavním sídlem je letos hrad Grabštejn, ovšem zajímavý program naleznete na mnoha památkách po celé České republice.

Vyrazit můžete tak třeba na Křivoklát, Konopiště, Hlubokou nad Vltavou, Český Štemberk, Červenou Lhotu, Šternberk, hrad Bouzov a mnoho dalších míst.

Kompletní přehled zapojených památek naleznete zde: https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/cinnosti/hlavni-temata-sezony/43975-hradozamecka-noc-2019

Hudební festivaly

I poslední prázdninový víkend máte možnost se jít pobavit na některý z hudebních festivalů a užít si tak známé české i zahraniční interprety při venkovních koncertech.

Vyrazit můžete třeba na Bezděz, kde tento víkend probíhá známý festival České Hrady.

cz, na LétoFest v Karlových Varech nebo na Rock for Churchill 2019 do areálu Myslivna v severočeském městečku Vroutek.

Zajímavé:  Řídká stolice u dětí - Vše o zdraví

Gurmánská turistika

Pokud vyrazíte na akci za dobrým jídlem a pitím, chybu rozhodně neuděláte. I o víkendu na přelomu srpna a září je několik míst, kde se budou vaše chuťové buňky tetelit blahem.

V Praze můžete zajít třeba na Foodparade 2019 a to do prostor Trojského zámku, kde můžete ochutnat menu od více než 40 restaurací a značek. Garden Food festival můžete navštívit také v Uhreském Hradišti.

Pivaři mohou zajet ochutnat několik druhů neobvyklých piv třeba na Raven Fest 2019 do pivovaru Raven v Plzni. Pokud naopak preferujete víno, zajeďte na jižní Moravu, do Valtic, kde se konají Podzimní slavnosti vína a jídla.

… do přírody?

Kde lépe načerpat energii na nový školní rok a nadcházející podzim a zimu než v přírodě? Kam vyrazit za poznáváním přírodních krás naší krajiny? Pár tipů najdete níže.

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

Jeskyně

Je moc horko anebo naopak prší a vy nevíte, kam na výlet? Pak by návštěva některých jeskyň na našem území mohlo být to pravé. Navštívit můžete třeba některé z pěti veřejnosti přístupných jeskyní Moravského krasu.

Nejznámější jsou zde zřejmě Punkevní jeskyně, kde máte možnost prohlídku spojit i s plavbou na lodičkách na podzemní říčce Punkvě a navštívit dno propasti Macocha.

V Čechách vás pak mohou zaujmout například Koněpruské jeskyně, nedaleko Berouna.

Skalní města

V případě, že máte rádi aktivní procházky mezi skalami, pak  v naší přírodě najdete několik krásných míst se skalními městečky, které prostě musíte navštívit.

Vydejte se tedy třeba do Skalního města Adršpach, největšího v ČR, na Prachovské skály v Českém ráji nebo do Národního Parku České Švýcarsko, který patří k nejkrásnějším místům v Evropě a jehož symbolem je Pravčická brána.

Rozhledny a vyhlídky

Rozhledem a vyhlídek můžeme po celé České republice potkat nespočet.

Nicméně doporučit můžeme třeba v poslední době velmi oblíbené stezky korunami stromů, které najdete například na Lipně, v Jánských Lázních anebo Stezku v oblacích na Dolní Moravě.

Z vyhlídek si pak na seznam připište třeba Vyhlídku Máj, která je jedním z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu, vyšplhejte se na nejvyšší horu ČR Sněžku nebo třeba na Ještěd nebo prostě zapátrejte po nejbližší zajímavé rozhledně ve vašem okolí.

Na kolo

I cyklistům česká příroda přeje, najdete zde mnoho skvělých a krásných cyklostezek, stačí si jen vybrat. Projeďte si tedy třeba naučnou stezku okolo Třeboně, jezerní cyklo-inline stezku kolem Lipna nebo spojte cyklistiku s poznáním památek zasazených do krásné přírody jižní Moravy v Lednicko-Valtickém areálu.

Výše jsme vám uvedli pár tipů, jak naložit s volným časem na konci letních prázdnin. Užijte si vše na plno a místo jednodenního výletu vyrazte pryč z domova třeba na celý víkend. Wellness pobyt, pronájem chatky či apartmánu anebo jen víkend v kempu pod stanem, je jen na vás, jaké dobrodružství si naplánujete.

Top 5 nejkrásnějších míst v České republice

Prodloužený víkend v zahraničí

I když je v ČR krásně, stále vás to táhne za poznáním historických či přírodních památek mimo naši republiku? A proč ne? Naplánovat si takový ,,last minute prodloužený víkend“ v některém koutě Evropy rozhodně není k zahození. Nevíte kam se vydat? Inspiraci můžete čerpat v našem předchozím článku, který naleznete zde.

Cestovko do zahraničí i do ČR

Pokud se rozhodnete vyjet za hranice, pak by mělo být sjednání kvalitního cestovního pojištění samozřejmostí.

Pokud s jeho sjednáním stále váháte, protože ,,přeci se jedná jen o návštěvu památek některého evropského města“, pak si přečtěte náš článek o tom, proč se cestovko i v tomto případě vyplatí.

Názor jistě poměrně rychle změníte. Článek najdete zde.

Ptáte se, proč ale sjednávat cestovní pojištění v rámci pobytu v ČR? Takový produkt cestovního pojištění obsahuje pojištění odpovědnosti, úrazu a zavazadel.

Podnikáte výlet do muzea s dětmi? Pak se vám může hodit pojištění odpovědnosti, které by případně pokrylo škodu, kterou by vaše dítě neúmyslně způsobilo.

Stačí nevinné žďuchnutí do některého z exponátů a je to…

Víkend na kolech?  Pojištění zavazadel se u většiny pojišťoven vztahuje i na sportovní výbavu. A i úrazové pojištění se vám může při sportovních aktivitách hodit. Více o pojištění do ČR se dozvíte zde.

  • Přejeme vám hezký a aktivně využitý, poslední víkend letošních prázdnin!
  • Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví
  • Autor: Andy

Kam vyrazit na jarní prázdniny 2021? Destinace, které milují rodiny s dětmi!

Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

20 minut čtení

Cestovní pojištění

Ačkoliv je aktuální situace složitá, nemusíte jarní prázdniny 2021 trávit se svými dětmi doma, případně na zahradě.

Vybrali jsme pro vás hned 9 oblíbených destinací, kde si užijete své zasloužené volno jak vy, tak i vaše děti. Vzhledem k tomu, jak se opatření rychle mění, doporučujeme vám před cestou načerpat maximum informací.

A pak vám už nic nebude bránit v cestě. Pokud nebudou zavřené hranice, vždy lze v každém státu něco vymyslet.

Kdy jsou jarní prázdniny 2021?

Při plánování rodinné dovolené v průběhu jarních prázdnin dětí letos nehraje svoji pouze termín, v němž mají děti z vašeho okresu volno a termín vaší dovolené v práci, ale také současná situace související s onemocněním COVID-19. Pokud vás zajímají, kdy jsou jarní prázdniny 2021 ve vašem okresu, podívejte do našeho přehledu:

Termín jarních prázdnin Okresy, obvody
1. 2. 2021 až 7. 2. 2021 Bruntál, Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Náchod, Pelhřimov, Písek, Semily, Třebíč, Žďár nad Sázavou
8. 2. 2021 až 14. 2. 2021 Chomutov, Jeseník, Jičín, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Opava, Prachatice, Příbram, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Šumperk, Tábor, Ústí nad Labem
15. 2. 2021 až 21. 2. 2021 Benešov, Beroun, České Budějovice, Český Krumlov, Chrudim, Klatovy, Ostrava-město, Pardubice, Prostějov, Rokycany, Svitavy, Trutnov, Ústí nad Orlicí
22. 2. 2021 až 28. 2. 2021 Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Domažlice, Hodonín, Karviná, Louny, Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Tachov, Vyškov, Znojmo
1. 3. 2021 až 7. 3. 2021 Děčín, Frýdek-Místek, Cheb, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Litoměřice, Nymburk, Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Přerov, Sokolov
8. 3. 2021 až 14. 1. 2021 Hradec Králové, Kroměříž, Mělník, Nový Jičín, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Praha-východ, Praha-západ, Rakovník, Teplice, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín

K naplánování té nejlepší dovolené ještě doporučujeme pročtení našich dalších průvodců:

Jarní prázdniny 2021 v Egyptě

Pokud vyrazíte do Egypta v únoru, příjemně vás potěší teploty pohybující se mezi 22 až 29 stupni, kdy teplota postupně stoupá. I proto je jaro tou nejvhodnější dobou, kdy můžete do Egypta se svými dětmi vyrazit. Klidně i na jarní prázdniny 2021.

Vyhnete se tak extrémním letním teplotám. V tuto dobu je moře sice studenější, ale spousta hotelů má vyhřívané bazény, kde si vy odpočinete, a děti se vydovádí.

Pokud dobře pohledáte, můžete si koupit zájezd, kde je v ceně i několik atrakcí – například plavba po Nilu nebo projížďka na velbloudech.

Podmínky pro vycestování do Egypta:

  • Nutnost předložit negativní test na Covid (ne starší 72 hodin) před odletem do země.
  • Máte možnost nechat si udělat test i po příletu do Egypta na letišti (za 30 USD).
  • Negativní test nebo povinná karanténa po návratu do ČR.

Tip! Na cestu do Egypta si nezapomeňte přibalit cestovní pojištění.

Pořídit si ho můžete online z pohodlí domova už za 7 Kč na den:

  • Najděte nejlevnější cestovní pojištění

Jarní prázdniny 2021 na Kanárských ostrovech

I Kanárské ostrovy jsou cílovou destinací mnohých rodin s dětmi – a to zejména v jarním období. A proč? Kromě toho, že v hotelech najdete perfektní zázemí pro vaše děti, si zde užijete i vy. Vycestovat sem můžete jen s občanským průkazem, proto si nemusíte dělat pas (pokud jej již nemáte).

Kanárské ostrovy jsou vhodné zejména pro svoje slunečné počasí, ale také vhodnost k celoročnímu koupání. Své touhy po poznání však můžete ukojit také při cyklistice a turistice, nakolik Kanárské ostrovy přejí provozování mnoha sportů. V jarním období vám doporučujeme volit jižní letoviska, jako jsou Tenerife nebo Gran Canaria.

Podmínky pro vycestování na Kanárské ostrovy:

  • Nutnost předložit negativní PCR test na Covid (ne starší 72 hodin) před odletem do země.
  • Potvrzení musí být vystaveno v anglickém jazyce a musí obsahovat jméno, příjmení a číslo cestovního dokladu.
  • Nutnost nejdříve 48 hodin před odletem vyplnit registrační formulář, kterým se cestující po příletu prokáže.

Jarní prázdniny 2021 v Itálii

Spíše než válení se na sluníčku u moře dáváte přednost sjezdovkám a sněhu? Máte však obavu, zda si v Itálii budete moct na jarní prázdniny 2021 alespoň trochu zalyžovat? O nedostatek sněhu se bát nemusíte, minimálně v Alpách ho bude dostatek. S nařízeními je to však horší.

Lyžařská střediska zatím mají stanovený termín, kdy mohou otevřít, na 15. února. Tento den je také dnem, kdy můžete začít přejíždět mezi regiony a autonomními oblastmi. Proto Itálii volte ve chvíli, kdy má vaše dítě pozdější termín jarních prázdnin.

A kdybyste nechtěli jen lyžovat, můžete se projít kolem Šikmé věže v Pise nebo obdivovat Koloseum, Forum Romanum nebo třeba Fontánu di Trevi. Samozřejmě za předpokladu, že se situace v Itálii nezhorší. Své zájezdy si proto nechte raději pojistit.

Podmínky pro vycestování do Itálie:

  • Vstup do Itálie je povolen s negativním PCR nebo antigenním testem, který nemůže být starší 48 hodin. Při nepředložení testu následuje povinná karanténa.
  • Lyžařská střediska neotevřou do 15. února, do stejného dne je zakázáno volně přejíždět mezi regiony a autonomními provinciemi bez udání nezbytného důvodu vaší cesty.
  • Povinnost vyplnit čestné prohlášení a nahlásit svůj příjezd ASL – zdravotnímu zařízení.

Tip! Chcete ušetřit na ubytování? Zarezervujte si hotelový pokoj přes cashback – službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashbacky na ubytování teď najdete na:

* Booking.com – 4 % z nákupu zpět

* Hotels.com – až 4 % z nákupu zpět * Agoda.com – až 6 % zpět z nákupu

Jarní prázdniny 2021 v Zanzibaru

Koupání, potápění se, ale také dny strávené na pláži v absolutní exotice na vás čekají v Zanzibaru. Moře je zde teplé celoročně, a proto se zde můžete koupat kdykoliv vás napadne.

Mimo to si zde užijete klid, pohodu, exotiku, ale i spoustu zábavy, kam patří nejen potápění, ale také rybaření nebo třeba návštěva safari.

Zanzibar je na tom s omezeními kvůli Covidu dobře, proto se zde nemusíte nijak zvlášť omezovat.

Podmínky pro vycestování do Zanzibaru:

  • Při cestě na Zanzibar nemusíte mít provedený test na Covid, na letišti v Zanzibaru vám bude změřena teplota.
  • Před příletem je třeba vyplnit zdravotní formulář.
  • Po návratu do ČR je nutné předložit negativní PCR test do 72 hodin po příletu, případně musíte nastoupit do karantény.
Zajímavé:  Alergie U Malých Dětí?

Jarní prázdniny 2021 ve Spojených arabských emirátech

Pokud prahnete po teple a sluníčko, jsou pro vás Spojené arabské emiráty tím pravým. Oteplovat se zde začíná v polovině února, kdy se tamní teploty vyrovnají našim letním.

Velkou výhodou cestování sem je délka letu, ale i nejrůznější typy ubytování, proto si zde to své najdou i rodiny s malými dětmi.

Pokud budete chtít vyměnit pláž za poznávání, vyrazte do Dubaje, kde se můžete projít kolem nejvyšší budovy světa Burj Khalifa nebo hotelu ve tvaru plachetnice Burj Al Arab.

Podmínky pro vycestování do Spojených arabských emirátů:

  • Před nástupem do letadla musíte předložit negativní PCR test na Covid, ne starší 96 hodin a vyplnit nezbytné formuláře.
  • Další test (zdarma) je nutno podstoupit po příletu do SAE.
  • Po návratu domů vás čeká další test nebo povinná karanténa.

Jarní prázdniny 2021 na Madeiře

Madeira je vhodným místem na jarní prázdniny 2021 u těch, kteří si chtějí užít pořádnou dávku exotiky, ale nechce se jim cestovat přes půl světa. Portugalský ostrov Madeira přeje zejména milovníkům pohybu a turistiky. Spíše než pláže určené ke koupání zde najdete spoustu míst, kam si můžete „vyšlápnout.

My vám doporučujeme Pico de Arieiro, což je procházka na vysokohorské hřebenovce, která spojuje dva nejvyšší vrcholy Madeiry – mraky budou doslova pod vámi. Dále vám doporučujeme procházku tropickou zahradou, Monte Palace, nebo procházku po skalnaté poušti, Sao Lourenco.

Podmínky pro vycestování na Madeiru:

  • Musíte se prokázat negativním testem, ne starším 72 hodin – možnost testu až po příletu, zdarma, do jedné hodiny po přistání s následovnou karanténou v hotelu.
  • V případě pozitivního testu musíte setrvat v karanténě, proto si udělejte test raději už v ČR.
  • Nutnost vyplnit formulář – nejdřív 48 hodin po příletu, nejpozději 12 hodin před odletem.
  • V ČR je po návratu nutno podstoupit PCR test nebo karanténu.

Jarní prázdniny 2021 ve Francii

Francie je zemí, která je proslulá svojí gastronomií.

Za aktuální situace je velmi pravděpodobné, že si budete muset tento kousek Francie užit ve svém hotelu, kam si jídlo přinesete po procházce romantickými uličkami města – stále je však šance, že zrovna na vaše jarní prázdniny 2021 bude situace poměrně klidná. Ačkoliv je Eiffelova věž aktuálně uzavřena, můžete se projít kolem ní – zážitek to bude velký i tak.

Pokud dáte přednost teplu, doporučujeme vám slunný francouzský jih, který je známý výrobou skvělého vína. Jde o destinaci vhodnou pro nejrůznější výlety na kole.

Podmínky pro vycestování do Francie:

  • Francie neuzavřela hranice pro občany pro EU, ale vnější hranice ano.
  • Cestující v rámci zemí EU nemusejí vyplnit speciální atestaci a předložit negativní test jako lidé ze zemí mimo EU, ale je jim doporučeno absolvovat PCR nebo antigenní test.
  • Od 16. 1. 2021 platí na území Francie striktní zákaz večerního vycházení od 18 do 6 hodin.

Jarní prázdniny 2021 v Maroku

Maroko ležící na severu Afriky je jednou z nejdostupnějších exotických destinací vůbec. I proto vás dovolená na tomto místě nemusí stát velké peníze. Barevné trhy, mešity, ale také opevněná města jsou typickou poznávací značkou tohoto místa.

Rádi bychom vám doporučili procházku po městech Tanger, Rabat a Cassablanca. Sídlo králů – hlavní město Rabat vás potěší spoustou památek, které zde nacházejí. Co se týče gastronomie, ochutnejte skvělou orientální kuchyň, ale také tradiční mátový čaj. Ve volné chvíli si můžete užít projížďku na velbloudech na Saharu.

Podmínky pro vycestování do Maroka:

  • Povolení ke vstupu mají maročtí občané a jejich rodinní příslušníci; cizinci, kteří jsou držitelé marockého pobytového titulu, a jejich rodinní příslušníci; cizinci, kteří nemají vízovou povinnost a kteří předloží oficiální pozvání marocké organizace nebo potvrzenou rezervaci hotelu.
  • Podmínkou vstupu je negativní PCR test, který nesmí být starší 72 hodin od momentu oděru vzorku. Při příletu je třeba předložit zdravotní formulář.

Tip! Chcete si s sebou na dovolenou vzít nové plavky, žabky a další obuv nebo oblečení? Pořiďte si je chytře přes cashback a dostaňte část peněz zpět:

* AboutYou.cz – až 15 % z nákupu zpět

* Answear.cz – 6 % z nákupu zpět * Adidas.cz – 5 % z nákupu zpět

Jarní prázdniny 2021 v Portugalsku

Portugalsko poznáte podle historických památek, nádherných měst, ale také pláží a oceánu. Podnebí zde je jedno z nejteplejších v Evropě.

Vzhledem k tomu, že se zde teploty i v zimě drží nad deseti stupni, můžete vyrazit na pěší výlety nebo na kola. V Lisabonu si zajděte k hradu Svatého Jiří, odkud je nádherný výhled do okolí.

Na ochutnávku dobrého vína navštivte Porto.

Podmínky pro vycestování do Portugalska:

  • Pro vstup do Portugalska není nutno předkládat negativní test, může po vás být ale vyžadován na letištích, kde budete přestupovat.
  • V Portugalsku vám může být namátkově test nařízen.

Ačkoliv je aktuální situace složitá a opatření ve všech zemích se neustále mění, vždy se dá v dané zemi vymyslet něco, co vás i vaše děti na jejich jarní prázdniny 2021 zabaví.

Pokud tedy nemá země vysloveně zavřené hranice, můžete se sbalit a vyrazit za dobrodružstvím.

Tip! K plánování letošních výletů a dovolených by se vám ještě mohly hodit naši průvodci:

* 10 nejromantičtějších míst na světě

* 10 českých minipivovarů s nejlepším venkovním posezením * 8 nejhezčích vodáckých tras v Čechách a na Moravě

Jedeme na výlet!

Jak naplánovat výlet do posledního puntíku? No přece hravě a s dětmi!

Prázdniny nám pomalu začínají a vy určitě přemýšlíte kam s dětmi na výlet. V dnešním článku se zaměříme na to, jak výlet naplánovat nebo dokonce jak nechat děti, aby výlet samy naplánovaly.

Plánování výletu

Večer vymyslíte, kam pojedete, všechno nachystáte a ráno připravíte svačiny, batohy a děti a vyrazíte na výlet…Jistě takhle výlet můžete plánovat, ale pokud máte starší děti, zkuste je zapojit do organizování výletu. Budete možná mile překvapeni, jak si s organizací poradí.

Tip 1.Zkuste si na začátku prázdnin sestavit seznam výletu, kam byste se rádi podívali. Jeden seznam můžou vytvořit děti a jeden vy jako rodiče anebo zkuste vytvořit jeden společný. Pokud se ale rozhodnete vytvořit jeden dětský a jeden dospělácký, ve výběru výletů se střídejte.

Tip 2. Seznam výletů si můžete očíslovat a výběr výletu nechat na hodu kostkou.

Tip 3.Vytvořte si s dětmi sklenici či krabičku výletů – výlety napište na jednotlivé papírky a vždy když budete chtít vyrazit na výlet, tak si vylosujete z krabičky/sklenice výletů. Krabičku či sklenici můžou děti vyzdobit.

  • Nyní přistoupíme k samotnému plánování výletu.
  • 1. Výběr místa
  • Nejdříve si musíte rozmyslet, kam vlastně pojedete a jaký druh výletu zvolíte.
  • Výlety podle vzdálenosti od bydliště:
  • v okruhu vašeho bydliště – na vybrané místo se ze svého bydliště dostanete pěšky nebo MHD
  • vzdálenější výlety – je potřeba využít vlakovou či autobusovou dopravu nebo vlastní automobil, případně ozvláštnit výlet cestou lodí
  • výlety s přespáním

Zaměření výletu

  • cyklovýlet
  • vodácká výprava
  • do přírody
  • památky
  • města

Ujasnili jste si s dětmi, že chcete například vyrazit do přírody a rádi byste jeli vlakem. V této chvíli pusťte k plánování děti.

K výběru místa můžete použít:

  • klasické papírové mapy
  • internetové mapy – případně mobilní aplikace

Plánování podle internetové mapy:

Ukažte dětem, jak se s internetovou mapou pracuje – např. zapnutí turistických tras, jak vypadá nádraží, oddálení a přiblížení na mapě, plánování délky výletu atd.

  1. Plánování podle klasické papírové mapy:
  2. Vysvětlete dětem, co je to měřítko mapy, jak se značí turistické trasy, významy jednotlivých turistických značek.
  3. 2. Doprava
  4. Důležité je myslet i na to, jak se na daný výlet dopravíte.
  5. 1. Osobní automobil – naplánujete trasu, jak se na výlet dostanete a nezapomeňte si najít i vhodné parkování

2. Cesta vlakem či autobusem nebo jejich kombinace – pokud máte možnost nechte děti vyhledat na internetu vhodné spoje do míst, kam se chcete vypravit a hlavně, ať nezapomenou vyhledat i zpáteční spoje. Jízdenky si můžete zakoupit i dopředu přes internet.

Pokud nechcete anebo nemůžete plánovat pomocí internetu. Zajděte s dětmi na vlakové či autobusové nádraží a nechte děti zjistit spoje do lokality, kam se chcete vypravit.

3. Trasa výletu

Víte už kam pojedete, jak se tam dopravíte a teď už jen zvolit správnou trasu a délku výletu. Trasy můžete zvolit krátké, dlouhé, okružní atd.

  • Turistické značení pro pěší turisty:
  • červená – dálková nebo hřebenová
  • modrá – regionální trasy
  • zelená – místní trasy
  • žlutá – spojky nebo zkratky

Tip 1. Nechte děti namalovat vlastní mapu podle které se budete na výletě řídit.

Tip 2. Namalujte dětem mapu vy a zakreslete do ní významné body. Děti potom na výletě tyto body budou hledat.

4. Jídlo, pití, lékárnička

Vše máte pěkně naplánováno, připraveno a zbývá poslední věc, zabalit si batůžek – připravit jídlo, pití a věci potřebné pro výlet (např.:  opalovací krém, lékárničku, pláštěnku atd.).

Podle počasí si připravte svačinu sebou. Do přípravy zapojte děti, ale myslete na to, že pravděpodobně bude teplo, tak aby se vám svačina nezkazila. Podle délky výletu si sebou vezměte dostatek tekutin.

Tip: Nechte děti dopředu zjistit, jestli se na vaší trase nachází nějaká restaurace či občerstvení, kde se můžete najíst případně doplnit zásoby jídla a pití.

Svačina vhodná na letní výlet

V létě hrozí, že se nám svačina v batůžku zkazí. Pokud vyrážíte na výlet do přírody, tak jistě víte, že zde jsou většinou omezené možnosti ke koupi vhodného jídla a pití.

Pro uchování čerstvé svačiny je vhodné zvolit správný obal. Existují různé chladící nebo termoizolační brašny. Případně krabičky s dvojitým pláštěm.

Co si na svačinu zabalit?

  • ovoce
  • zeleninu
  • oříšky
  • sušené ovoce
  • žitné pečivo namazané tvarohovou pomazánkou doplněno kvalitní šunkou a zeleninou

V neposlední řadě nesmíme zapomínat na vhodný pitný režim.

  • voda
  • neslazený ovocný čaj
  1. Užijte si výlet!:-)
  2. Autor: Mgr. Jana Kolářová
  3. Zdroje:

Jídlo do batůžku, aneb svačiny a pamlsky na cesty

https://kct.cz/system-turistickeho-znaceni

https://g.cz/spb-10-prekvapivych-faktu-o-turistickych-znackach/

Tipy na zdravé svačiny na hory

Photo by Alberto Casetta on Unsplash

Kam si vyrazit o víkendu na výlet? Vyzkoušejte tipy Deníku

Bludné balvany v OstravěKde: OstravaSeverní Morava je místem, kde je nejvíce bludných balvanů z celé České republiky.

Zajímavé:  Předatestační Příprava Praktický Lékař?

Konkrétně v Ostravě můžeme tyto historické balvany, které k nám doputovaly ze severských zemí před tisíci let, spatřit na více místech. Každý kámen má svůj zajímavý příběh spojený s tím, jak se dostal na světlo.

Největší z nich je vystaven na betonovém podstavci před jednou ze vstupních bran do hutního podniku Liberty Ostrava (dříve Arcelor Mittal) a váží téměř 18 tun. Jeho stáří je odhadováno odborníky na dva miliony let.

Druhý největší kámen najdete v Ostravě-Porubě při cestě k tamnímu koupališti, další se nachází v Ostravě-Třebovicích. Nejen v Ostravě je balvanů ráj a mnoho jich můžeme nalézt také na Bruntálsku v okolí Osoblahy, kde je na bludné balvany „past“, a proto jich můžeme v kraji nalézt tolik.

Turistická stezka na Haldu EmuKde: OstravaNa vrchol nejvyššího bodu v rámci Ostravy vede nová turistická stezka, která začíná u tramvajové zastávky na Černé louce za divadlem.

Pokud se chcete připojit jinde, můžete na Sýkorově mostu, kde stezka dále pokračuje přes Hradní lávku kolem Slezskoostravského hradu a následně prudce stoupá ulicemi Slezské Ostravy. U odbočky na štěrkové silnici ulice Vlčkovy je už cíl na dosah.

Stezku lemuje celkem 12 informačních panelů s popisem historických, přírodních i technických zajímavostí v okolí. Vybudována byla Klubem českých turistů, který ji pojmenoval po zakladateli české turistiky Adolfu Podroužkovi.

TIPY ZA KARVINSKO

K Evangelickému hřbitovu v Karviné-DolechKde: Karviná-DolyK Evangelickému hřbitovu z roku 1903, který se nachází 6,5 kilometru jihozápadně od centra města, můžete dojít pěšky trasou od Kostela svatého Petra z Alkantary a přitom minout Důl Gabriela a Důl Barbora. Zalesněnou cestou lze také vidět několik válečných úkrytů s vysvětlivkami. Evangelický hřbitov v Karviné-Dolech vznikl koupí kolonie Báňské a hutní společnosti Nový Jork a Mexiko od Manželů Krainových Evangelickým hřbitovním spolkem pro Karvinou a Solcu. Uprostřed něj se nachází hřbitovní kaple se zvonovou věží, která byla postavena stavitelem Hugo Königsbergrem roku 1906 a která se kolem roku 2014 zcela propadla do prostorů kaple. Hřbitov tedy kvůli svému stavu poskytuje netradiční atmosféru, nicméně od roku 2017 se o jeho stav začali dobrovolnicky starat členové Beerclubu.

Parky v KarvinéKde: KarvináOkresní město skýtá kromě průmyslových památek, zámku a kostelů i několik parků, které stojí za to projít. Největším z nich je Park Boženy Němcové, nacházející se v centru města, za pozvolným vstupem z náměstí.

Na konci parku je také známý Areál Lodičky, který převzala Iniciativa Dokořán a kde je kromě letních akcí i okénko a bar. Kromě toho se v parku nachází zookoutek a dětský koutek, což ocení především rodiny s dětmi.

Dalším z karvinských parků je lázeňský park v Darkově, kde se ještě stále nachází část Lázní Darkov a nový Domov Alzheimer. Místu dominuje společenský dům v secesním stylu a známý Most Sokolovských hrdinů. Za zmínku rozhodně stojí také univerzitní park, rozkládající se za Obchodně-podnikatelskou fakultou Slezské univerzity.

Nedávno prošel renovací. Posledním parkem je Lesopark Dubina, kde taktéž před nedávnem jeho velkou část město zrevitalizovalo a poblíž něj se nachází například i workoutové hřiště.

Těšínské Slezsko na elektrokoleKde: Těšínské SlezskoV rámci aktuálního hitu elektrokol je v rámci Těšínského Slezska k zapůjčení tento výdobytek hned na několika stanicích, které můžete nalézt například v Bukovci, Hrčavě, Jablunkově, Mostech u Jablunkova nebo v Karviné. Na něm lze poté vyjet například v rámci cyklotrasy podél řeky Olše (pro místní Olzy), která začíná v Bukovci a končí v Bohumíně u hraničního přechodu s Polskem. Trasa měří 80 km a vede po značených úsecích jednotlivých cykloturistických tras, navíc ji lze jet na běžném cykloturistickém kole.

TIPY ZA OPAVSKO

Údolí Moravice láká na romantickou příroduKde: Hradec nad MoravicíNa túru (pěší i cyklo) se  zájemci mohou vydat z Hradce nad Moravicí okolo zámku, Mariánských luk a dále proti proudu řeky Moravice.

Po cestě narazí na technickou památku – 3,5 kilometru dlouhý Weisshuhnův kanál. Cesta vede až do obce Podhradí schované v hlubokém údolí přibližně v polovině trasy. Nad obcí se tyčí zřícenina hradu Vikštejn.

Pokračuje se údolím až do Zálužné a bývalých lázní Jánských koupelí až k hrázi přehrady Kružberk. Trasa je dlouhá 31 kilometrů a je poměrně náročná.

Naučná stezka HvozdniceKde: Naučná stezka Hvozdnice, SlavkovNaučná stezka Hvozdnice je oblíbeným místem k rekreaci a odpočinku. Začátek i konec osmikilometrového okruhu je na zastávce ČD ve Slavkově u Opavy.

Naučná část se věnuje fauně a flóře lužního lesa a poznání geologické minulosti Hvozdnice z dob ledových. Po trase lze využít piknikových areálů a dětských hřišť. Stezka je pojmenována podle říčky, která v oblasti mezi Dolními Životicemi a Oticemi protéká původním neregulovaným korytem kolem Slavkovských rybníků.

Lužní les je nejkrásnější na jaře, kdy rozkvétají statisíce květin a bylin, ale své kouzlo má i na podzim.

Za větrnými mlýnyKde: Hlavnice, CholticeMilovníci technických památek, kteří vyhledávají zajímavá místa mohou vyrazit na výlet za větrnými mlýny. Necelý kilometr za obcí Hlavnice ve směru na Svobodné Heřmanice stojí u samoty dřevěný větrný mlýn beraního typu nazývaný podle původních majitelů Raabův mlýn z roku 1810.

 V současné době již není schopen mlít, neboť mu chybí vnitřní zařízení. Původní obydlí mlynářů bylo zbouráno po 2. světové válce, zůstala stát jen stodola.  Větrný mlýn na Cholticích, lidově zvaný „větřák“, postavený původně roku 1833 v nedalekém Sádku je rovněž celodřevěný, tzv. beraního typu.

Roku 1878 byl přenesen a je stále v majetku původních majitelů rodiny Romfeldových.

TIPY ZA FRÝDECKO-MÍSTECKO

Ráj dřevěných soch láká k návštěvěKde: Biskupská zahrada, Ostravice Za kolik: vstupné dobrovolnéVenkovní galerie dřevěných soch je k vidění v Biskupské zahradě v Ostravici vedle obecního úřadu. Své výtvory zde vystavuje místní řezbář Luděk Vančura.

Galerie pod širým nebem se průběžně rozšiřuje o nové postavy ze světa zvířat či pohádek. V roce 2020 překonal ostravický řezbář magickou metu a vytvořil přes 100 dřevěných soch a z daleka ještě nekončí. Expozice pod širým nebem bývá doplňována také o živá zvířata.

Galerie je proto vyhledávaným cílem zejména pro rodiny s dětmi.

Výlet na Ondřejník je vhodný i pro rodiny s dětmi

Kde: Ondřejník, Frýdlant nad Ostravicí Ondřejník je oblíbeným cílem turistů z celého regionu.  Z jeho vrcholu lze spatřit Lysou horu, Travný, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Velký Javorník, Velkou Fatru, Hukvaldy a také Štramberk. Na Ondřejník je možno vystoupat například z Frýdlantu nad Ostravicí od železniční stanice po modré značce a poté je možno pokračovat ve výstupu i na další beskydské vrcholy. Trasa z Frýdlantu nad Ostravicí je nenáročná a zvládnou ji i rodiny s dětmi.

Bučací vodopád v Beskydech

Kde: OstraviceZa vodopády není třeba jezdit daleko, nachází se i v Beskydech. Kaskádovitý Bučací vodopád leží v nadmořské výšce okolo 800 metrů v neschůdném terénu, kam nevede žádná značená stezka. Na dohled pod vodopádem vede lesní cesta, z níž se lidé mohou na vodopád podívat. K vodopádu lze vyrazit po červené značce z Ostravice směrem na Smrk. Po dvou kilometrech se odbočí na osadu Na Skalce, kterou je třeba projít. Na konci cesta vstupuje do lesa. Po necelém kilometru v levém svahu lze spatřit Bučací vodopád. Zájemci pak mohou pokračovat po lesní cestě, až k rozcestníku Hlubočanka, odkud lze pokračovat na Smrk klasickou turistickou trasou po červené.

TIPY ZA NOVOJIČÍNSKO

Na Lašskou naučnou stezku i s dětmiKde: Železniční stanice, KopřivniceU Kopřivnice západně od Nového Jičína najdou příznivci turistiky, přírody a poznání okružní Lašskou naučnou stezku. Stezka patří k těm delším – celkově měří 16,8 kilometru a má celkem 18 zastavení.

Návštěvníci se na stezce dozvědí spoustu zajímavostí o městě, užijí si nádherné výhledy a podívají se také k zřícenině hradu Šostýn. Kromě ní na trase leží také Bezručova vyhlídka, nejvyšší bod trasy Červený kámen, botanická zahrada, Kamenárka, Bílá hora, Váňův kámen, Muzeum Fojtství nebo Lašské muzeum.

Naučná stezka začíná a končí u železniční stanice v Kopřivnici, takže se sem snadno dostane úplně každý. Pokud se bude někomu zdát dlouhá, může si ji zkrátit. Vyrazit je možné třeba od místního koupaliště, které je vhodným nástupním místem pro procházku k Červenému kameni.

Kdo chce na Bílou horu, může zaparkovat nedaleko Muzea Fojtství nebo u botanické zahrady. Části stezky jsou zvládnutelné i na kole a problém s nimi nebudou mít ani rodiny s dětmi.

Naučná stezka Kotvice seznámí s rostlinami i živočichyKde: StudénkaJižně od Studénky mezi Novým Jičínem a Ostravou najdou návštěvníci Slezska naučnou stezku, která je seznámí s nejcennější částí území chráněné krajinné oblasti Poodří.

Provede je kolem rybníků a meandrů řeky Odry i lužními lesy, které jsou domovem celé řady zajímavých druhů rostlin a živočichů.

Na stezku mohou zájemci o procházku v překrásné panenské krajině stejnojmenné přírodní rezervace nastoupit v bývalé oboře zámku Nová Horka a jít po ní až do Studénky, kde končí u Pasečného mostu.

Stezka je dlouhá asi čtyři kilometry a prochází kolem rybníků Nový nebo Kotvice, který je významným hnízdištěm ptáků, a tak není divu, že nad jeho hladinou byla vystavěna ptačí pozorovatelna. Na svých celkem devíti zastaveních stezka seznamuje hlavně s přírodním bohatstvím krajiny lužních lesů.

Terén naučné stezky je nenáročný, a tak ho snadno zvládnou i rodiny s menšími dětmi, které se sem mohou vydat na jaře, kdy tady všechno kvete, nebo třeba na podzim, kdy se stromy zbarví do všech barev duhy. Naučná stezka Kotvice je dostupná autem i veřejnou dopravou – zatímco do Studénky jezdí vlak, do Nové Horky se ti, co nemají vlastní dopravu, dostanou autobusem.

Na vrch Velký Javorník po naučné stezceKde: Frenštát pod RadhoštěmVelký Javorník je nejvyšší vrch Veřovických vrchů.

 Hora je známým turistickým místem – ročně na Velký Javorník vystoupí asi 30 tisíc turistů. Najdete zde novou rozhlednu s vynikajícím výhledem do širokého okolí.

Na vrchol Velkého Javorníka vede několik značených turistických tras a také naučná stezka z Frenštátu pod Radhoštěm, která trvá přibližně hodinu a půl.

TIPY ZA BRUNTÁLSKO

Zábavná hledačka s luštěním a tajenkouKde: Malá MorávkaZa kolik:  50 korunVypravte se s rodinou na pohodovou procházku s úkoly a luštěním vedoucí centrem Malé Morávky.

Na okruhu dlouhém asi 1,5 kilometru vás čeká 7 zvídavých otázek, hádanky, rébusy, šifry, luštění a další fajn aktivity. Zkrátka zábava pro celou rodinu protkaná zajímavými informacemi o Malé Morávce a jejím okolí. Hledačku můžete zakoupit na www.cestickou.

cz, vybírat může ze dvou variant obtížnosti – Easy (pro děti již od 5 let) a Junior pro zdatnější luštitele.

Procházka Křížovou cestouKde: Uhlířský vrchNaplánujte si příjemnou procházku Křížovou cestou na Uhlířském vrchu, který se nachází asi 2,5 kilometru od Bruntálu.

Na cestě je 14 zastavení, která v roce 2001 zhotovil bruntálský umělecký řezbář František Nedomlel. Na vrcholu se nachází kostel zasvěcený Panně Marii Pomocné. Památka byla v historii několikrát poškozena blesky a byla nutná její rekonstrukce.

Dříve stála vedle kostela také fara, mramorový kříž a hostinec.

Sopečné Razovské tufityKde: RazováObjevte krásy opuštěného lomu se zajimavými geologickými útvary, takz. razovskými tufity. Jedná se o sopečný nános popela a písku.

Útvary vznikly poté, co lávový proud z Velkého Roudného vyplnil údolí řeky Moravice.

 A jak se k lomu dostat? Zaparkovat můžete u poslední autobusové stanice ve směru na Slezskou Hartu, odtud vás čeká asi kilometrový úsek a poté už samotná procházka lomem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector