Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Porodné je jednorázový sociální příspěvek, který novopečená maminka nebo tatínek dostane po porodu prvního dítěte či dětí, a druhého dítěte.

Porodné vyplácí stát a má pokrýt náklady související s narozením potomka.

Jaká je výše porodného pro rok 2016 a 2017? Kdo má vlastně na porodné nárok? A co když se vám narodí více dětí? Jak a kde si o porodné zažádat? Pojďme se na to podívat zblízka.

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Porodné bylo naposledy změněno v roce 2015. Od té doby platí stejné podmíny, které si v článku přiblížíme.

Porodné je jednorázový sociální příspěvek, který žena (případně otec, nebo osoba, která převzala dítě do péče) dostane po porodu prvního dítěte či dětí a druhého dítěte. Prvnímu dítěti stát jednorázově přispěje 13.000 Kč, druhému už jen 10.000 Kč. V případě narození dvojčat či vícerčat je to 23.000 Kč. Tato částka má pokrýt náklady související s narozením potomka.

Do ledna 2011 měly na porodné nárok všechny rodičky, v současnosti je to ale jinak.

Kdo má nárok na porodné?

Nárok na porodné máte, pokud příjem rodiny či matky samoživitelky za poslední čtvrtletí před porodem byl nižší než 2,7 násobek životního minima rodiny.

Do rozhodného příjmu nepočítejte rodičovský příspěvek ani přídavek na dítě, počítá se tam ale podpora v nezaměstnanosti či invalidní důchod.

Za rodinu se považují rodiče dítěte žijící ve společné domácnosti, nezáleží na tom, jestli jsou nesezdaní či manželé.

Pojďme se na to podívat v číslech: Rodina složená z matky a otce čekající první dítě nesmí mít čistý příjem vyšší než 20.817 Kč. Rodina, která pečuje o dítě do 6 let a čeká druhého potomka, nesmí mít příjem vyšší než 25.515 Kč. Matka samoživitelka čekající první dítě nesmí mít čistý příjem více než 13.176 Kč. Pokud čeká dítě druhé, nesmí její průměrný měsíční příjem přesáhnout 17.874 Kč.

Pozor! Porodné se vyplácí jen na první dvě živě narozené děti. Já sama mám dcerku a nárok na porodné jsem neměla.

S druhým dítětem zřejmě nárok mít budu, ale u třetího už bych nárok neměla, i kdybychom splňovali podmínky. Stejně tak pokud máte doma dítě a narodí se vám dvojčata, dostanete porodné jen 10.

000 Kč (bez ohledu na to, zda jste u prvního dítě na porodné nárok měla nebo ne).

Další podmínkou pro nárok na porodné je, aby žadatel byl občanem ČR nebo měl v ČR trvalý pobyt či měl trvalý pobyt v některém ze státu EU.

Jak zažádat o porodné

O porodné je třeba zažádat na kontaktním pracovišti Úřadu práce v místě vašeho bydliště. Žádat můžete kdykoliv po porodu.

S sebou si vezměte průkaz totožnosti, rodný list dítěte či dětí a doklad o výši čtvrtletních příjmů. A vyplněnou žádost o porodné.

Všechny potřebné formuláře si můžete vyzvednout na Úřadu práce nebo stáhnout z internetových stránek, např. Ministerstva práce a sociálních věcí.

Čerpat porodné můžete i v případě, pokud dítě adoptujete. Podmínkou je, že dítě není starší jednoho roku. Splňovat ale samozřejmě musíte i ostatní podmínky ohledně výše příjmů a životního minima, stejně jako jiní rodiče.

Když následně přijmete do trvalé péče druhé dítě – opět do jednoho roku věku – smíte porodné čerpat i na něj. Kdyby se vám pak ale narodilo další (v pořadí už celkově třetí) dítě nebo byste další dítě adoptovali, porodné už znovu nedostanete.

I tady platí dvě a dost.

Maminky, měly jste či budete mít nárok na porodné? Jaký máte názor na to, že na porodné nemají nárok všechny rodiny? Budeme rády za vaše všechny postřehy! Můžete se zapojit také do diskuze Porodné.

Máte nápad na téma, o kterém bychom měli napsat? Pošlete nám ho.

Diskuze k této stránce (72 příspěvků)

Pro přidání příspěvku je nutné se přihlásit nebo zaregistrovat.

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Minnie, 15. 1. 2021, 23.26

U prvního a druhého dítěte nám to vyšlo

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

mikjana, 31. 5. 2020, 6.51

Tak tady se do toho nevlezeme ani náhodou, Takže porodné nebude.

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Romanka40, 28. 11. 2019, 4.40

Mame 2 deti a o par korun nam to nevyslo

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Žofinka, 22. 6. 2018, 6.29

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Zdeňka S., 25. 5. 2018, 18.03

My jsme dostali jen u druhé dcery, teď u třetího už nemáme nárok…

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

mckvak, 7. 7. 2017, 17.50

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Misha Maxíkova Lišková, 23. 6. 2017, 22.03

Samoživitelka…. asi si každy představuje něco jiné. Já s přítelem čekám mimi…moje druhé už mám 7letého syna z předešleho vztahu. Nežijeme ve společné domácnosti to až po narození malé a na úřadu mi řekla, že když bude v RL uveden je to jedno… tak budu mít nárok nebo ne…přijem pritele je 11000,- ja mam HN

jkubeso, 23. 6. 2017, 21.30

U prvního jsme nedosáhli, na druhé nám asi přispějí, když se rodičovský příspěvek nepočítá

Přinášíme pár tipů, jak zvládnout přípravu na letní dovolenou

Ať už jsme trávili poslední týdny v domácím prostředí s dětmi anebo v plném pracovním nasazení, určitě nás všechny těší, že se situace okolo nás lepší a svět se pomalu vrací k běžnému životu. A i když vše směřuje k tomu, že nadcházející léto bude oproti těm minulým svým způsobem netradiční, pevně věříme, že pokud nám to zdraví a okolnosti dovolí, určitě jej rádi prožijeme se svými blízkými.

Ať už tedy strávíme léto cestováním, pobytem na chalupě, výlety do přírody anebo třeba i dovolenou v zahraničí, přejeme všem hlavně hodně zdraví, mnoho šťastných kilometrů v nohách nebo na tachometru, a klidný a pohodový návrat do svých domovů.

Tipy jak si užít klidnou dovolenou:

  • Kam pojedeme a jak budeme trávit volný čas?

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které je klíčové pro strávení pohodové dovolené – ať už rodinné nebo třeba v páru – je vhodný výběr místa a vzájemná očekávání od plánované dovolené.

Určitě je dobré, když se ještě před samotným rozhodováním všichni členové rodiny dohodnou, jak vlastně chtějí společný čas trávit a co by pro ně naopak mohlo být nepříjemné. S ohledem na vybrané místo je pak dobré vymyslet i program a přizpůsobit jej všem rodinným příslušníkům.

Je dobré myslet na to, že každý by měl i v sebenabitějším programu mít i prostor jen pro sebe, aby si tak mohl náležitě odpočinout a relaxovat sebe a své myšlenky.

  • Kontrola platných cestovních dokladů.

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Pokud se rozhodnete vycestovat do zahraničí, určitě je dobré předem zkontrolovat veškeré cestovní doklady a jejich platnost. Vzhledem k celosvětové aktuální situací spojené s COVID-19 je potřeba sledovat aktuální dění a možnost vstupu do konkrétních zemí. Aktuální situaci a možnost vycestování do konkrétních zemí najdete zde:

https://bit.ly/COVID_MZV

  • Lékárnička na cesty aneb kdo je připraven, není zaskočen.

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Kromě zábavy vznikají na dovolené i takové situace, při kterých se bez lékárničky neobejdete. Ty nejběžnější trable však často mají jednoduchá řešení. Dovolenou si pak užijete podle představ. Důležité je být připraven.

  • Nezapomínejte na sluneční ochranu.

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Sluníčko, plavání v bazénu, sport a jakékoliv venkovní aktivity. Nezapomínejte, že vhodnou sluneční ochranu je nutné používat nejen u moře, ale také při pobytu na slunci i u nás.

Pravdou je, že každá kůže vystavená agresi slunečního záření se stává křehkou, a to bez ohledu na její typ, tedy i normální kůže, která během roku nezaznamenává problém.

Je proto tedy důležité vybavit se dostatečným množstvím přípravků na opalování a následné péče po opalování.

  • Vypněte, nepracujte a dopřejte si dostatek odpočinku.

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví

Určitě znáte ten pocit, kdy první dny volna nedokážete přestat myslet na pracovní povinnosti a neustále se vracíte ve svých myšlenkách k práci. Bývá to dost stresující a někdy tak lze zkazit dovolenou nejen sobě, ale i našemu okolí.

Dostatečně dlouhá dovolená a odpočinek je proto velice důležitý.

Je dobré si tedy nastavit své pracovní úkoly tak, abychom odcházeli na dovolenou s čistou hlavou a měli vše zařízeno tak, že to důležité vyřešíme před dovolenou a následné úkoly naplánovat tak, aby bylo možné je řešit až po našem návratu.

Věříme, že nadcházející léto bude plné optimismu, veselých zážitků a přejeme všem hlavně hodně zdraví a zaslouženého odpočinku!

Zajímavé:  Alergie Na Uv Záření?

NA ROZTRHÁNÍ: Kdo je připraven, není zaskočen..

úterý, 10. května 2016, 19:28

Konečně se „dovalím“ na řadu u volného prodeje v nemocniční lékárně a vytahuji superdlouhý seznam věcí, který mi po žadonění poslala bráchova žena, která má už všechny tyhle „radosti“ za sebou (nemám ráda oslovení švagrová, připadám si pak stará). Samozřejmě jsem si na internetové drbárně ověřovala, co a jak, abych si vybrala to nejlepší od každého druhu, a tak jdu sebejistě i pro poporodní kalhotky a vložky.

1. DÍL: NA ROZTRHÁNÍ: Jak jsme se „rozhodli“ otěhotnět 2. DÍL: NA ROZTRHÁNÍ: Nikomu to nebudeme říkat aneb kdy je čas tu novinu oznámit 3. DÍL: NA ROZTRHÁNÍ: Na jméno není nikdy brzy… 4.

DÍL: NA ROZTRHÁNÍ: Jak jsme miminku namíchali koktejl emocí 5. DÍL: NA ROZTRHÁNÍ: Kam se to má vejít jako? 6. DÍL: NA ROZTRHÁNÍ: Jak jsem se skamarádila s „Reném“ 7.

DÍL: NA ROZTRHÁNÍ: Padá na mě předporodní schíza

Kromě odsávačky na mléko, kterou si tam můžu v případě potřeby půjčit a vyzkoušet, a teploměru, který si chci ještě promyslet, jsem sehnala snad všechno. Beru tašku a s jistou úlevou, že teď už můžu klidně rodit, se valím směr domov. Koukám do seznamu, co mi ještě chybí.

„Tohle koupím v drogerce, tohle v nějakém eshopu,“ mumlám si pro sebe, když míjím DM. „Jéé Déemko, vždyť tam mám Baby bonus knížku,“ zastavím prudce, až mě málem srazí paní jdoucí za mnou.

Zaplouvám tam a jsem nadšená, že stihnu v jeden den pokoupit všechno, co potřebuji, a budu mít klid (já vím, já vím, psychopat, no… všechno hned teď).

„Ten prášek na praní jsem si možná mohla odpustit. Už jen kousek, už jen kousek,“ uklidňuji se asi sto metrů před domovem, když už skoro necítím ruce. Každé kilo navíc je cítit víc a víc, a tak funím jak Husákův Albatros už po třech schodech. A to jsem si myslela, že mě (trénovanou!) tyhle věci nepotkají. Haha.

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdravíKdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví 33. týden těhotenství

„Čo blbneš?“ vletí Míra do chodby, když krkolomně otvírám dveře. „Prečo si mi nenapisala, šiel by som ti naproti?!“ „Já už jsem neměla čím psát,“ mnu si ruce otlačené od tašek.

„Když já to chtěla mít všechno připravený,“ skládám vedle prášku na praní i balík plen, dvojbalení vlhčených ubrousků, dětské mýdlo…

 „Ty robíš, ako by si mala rodiť zajtra,“ směje se a já si mu dovoluji se vší vážností připomenout, že už mi zbývá jen sedm týdnů!

V noci se budím bolestí. „Zatracený kyčle,“ supím, když se otáčím na druhý bok. „Na zádech se to nedá, na břiše nemůžu, na boku mě bolí kyčle…

Do schodů funím, ohnout se pořádně nemůžu,“ přidám do výčtu další omezení tohoto období ještě předtím, než se pokusím znovu usnout. „A musím na záchod,“ završím noční bdění výletem do úplného vědomí.

Sotva vyšlápnu z postele, ozve se kotník, který jsem si čtvrt roku před otěhotněním zlomila. „Paráda, ještě se mi začnou odvápňovat kosti.“ A Míra si v klidu spinká. Grrr!

Ráno otvírám pixličku „Mama“ vitamínů, které mi nadělila maminka před půl rokem. „Myslím, že je čas, začít vás brát pravidelně, teď už mi z vás snad to děťátko ‚nenabobtná‘,“ usměju se na nafialovělou tobolku při vzpomínce na obavy v prvním trimestru a zapiju ji maliníkovým čajem. Už ho začínám po malých dávkách popíjet na uvolňování porodních cest.

Čeká mě poslední týden v práci. „Co budu pak dělat?“ začínám mít při té představě osypky, a tak nelením a zvedám telefon. „Brácha, nechcete přijet?“ Zkouším hned zaplnit čas, kterého se mi v dalším měsíci rýsuje nadbytek. Netrvá to dlouho a mám zpět zprávu, že dojedou na dvě noci i s malou Theou.

„Thei, pojď za mnou,“ beru neteř do náruče. „Tak, teď sedíš na svém bratranci,“ směju se na ni a najednou mi to nepřijde vůbec divný, jak jsem si dřív myslela.

Míra je opět na služebce, a tak nechávám spát tříčlennou rodinku u nás v ložnici a sama si lehám na rozkládací sedačku.

Ano, dobrovolně podstupuji utrpení v podobě dřevěných lamel tlačících na kyčle přes tenkou matraci, ale když už máme v ložnici i postýlku, byla by blbost nechat je spát jinde.

V jednu v noci mě budí pláč. „Áááá, je to tady, trénink,“ usmívám se a snažím se usnout, jenže v průběhu následujících hodin se nic nemění. „Nemáš teploměr a paralenové čípky pro děti?“ ptá se Marťa, doufající, že v krabici plné věcí pro miminko něco bude. „Teploměr jsem ještě nekoupila,“ chytám se za hlavu. „Ale paralen by tu měl být.

“ Jenže ať hledám, jak hledám, nikde není. „Já jsem ho asi zapomněla koupit.“ Jediná věc z celého seznamu, kterou teď potřebujeme a já ji nemám. Skoro bych brečela, protože Thea opravdu hicuje. Je půl šesté ráno. Přemýšlím, co dělat. „Můžeme sednout do auta a jet do nemocnice, kde má lékárna pohotovost,“ přemýšlím nahlas. „Nebo mě ještě napadá…

,“ beru telefon a píšu SMS Martině, která bydlí za rohem. „Jejímu Marečkovi jsou dva měsíce, tak by mohla paralen mít. A třeba bude vzhůru na kojení.“ Jsem šťastná, když během deseti minut pípne odpověď. Nazouvám boty a běžím v pyžamu za ní. „To je jak naschvál,“ povzdechnu si když přebírám, co potřebuji. „Ještě, že jste tak blízko,“ cítím velkou vděčnost.

„Jo, na to se připrav, to je tak vždycky.“

Kdo je připraven, není zaskočen! – vše o zdraví 33. týden těhotenství

Chudák Theuška musí přetrpět ještě teploměr do konečníku. Trvá to snad deset sekund, než něco změří. V tu chvíli mám jasno v tom, že já koupím bezkontaktní. Ten pláč mi trhá srdce (a co pak teprve s vlastním miminkem!)…

Kdo je připraven, není zaskočen. Tak hlavně, že jsem to šla všechno nakoupit.

Přikládám svůj seznam, snad se vám to bude hodit, já za něj byla šťastná (mimochodem, v současnosti proplácí VZP 1000 korun na kojící pomůcky!).

Lékárna

  • Cutasept (líh na ošetření pupíku)
  • Linola Fatt (olejová báze do koupele)
  • Linola Lotion (nebo jiný krém/olejíček na mazání miminka)
  • Bepanthen care mast (na zadeček)
  • Sudocrem (na zadeček, vyrážky, větší opruzeninky)
  • dětský teploměr
  • teploměr do vaničky
  • nosní odsávačka na rýmu
  • nůžky na nehty se zakulacenými konci
  • Paralen čípky na teplotu
  • Libenar (fyziologický roztok na rýmu)
  • Espumisan (na prdíky)
  • BioGaia kapičky (laktobacily na prdíky a podporu imunity)
  • hřebínek na vlasy
  • dudlík (kdyby náhodou)
  • jednorázové vložky do podprsenky
  • sběrače mléka (sbírají, ale i kryjí, a tak výborně ulevují bolavým bradavkám v prvních týdnech)
  • jednorázové kalhotky po porodu (3 kusy)
  • poporodní hygienické vložky (3 až 4 balení)
  • lesk na rty (hodí se u porodu!)
  • odsávačka na mateřské mléko
  • lahvička na mléko / čaj / vodu (je dobré mít jednu připravenou, kdyby náhodou)

Drogerie

  • jednorázové plenky velikosti 1: 2 až 5 kilogramů
  • jednorázové přebalovací podložky
  • dětské vatové tyčinky do uší
  • vlhčené ubrousky
  • žlučové mýdlo (skvělé na odstranění skvrn po nehodách)
  • dětský prací prášek
  • dětské mýdlo bez parfumace (hodí se pro vás, abyste příliš nezabíjeli vlastní pach)

Ostatní

  • 10 až 15 kusů látkových plen
  • přebalovací podložka
  • kojící podprsenky
  • vanička
  • zavinovačka
  • dečka

Luděk Heinz: Kdo je připraven, není zaskočen

od Petra Řezáčová

Nový školní rok sebou přináší v souvislosti s epidemií koronaviru řadu otázek. Odpovědi postupně přináší informace z MŠMT týkající se novely školského zákona související s distančním vzděláváním i články zveřejňované na www.pedagogicke.info, www.ceskaskola.cz nebo www.rvp.cz.

U všech výše zmiňovaných zdrojů převládá shoda nad nutností udržet rovný přístup všech dětí a žáků ke kvalitnímu vzdělávání, a to bez ohledu na to, zda bude převládat prezenční, distanční nebo hybridní výuka. Je jednoznačné, že největší díl odpovědnosti bude ležet na samotných ředitelích škol. 

Na základě našich zkušeností a ve spolupráci s IT společnostmi působícími v oblasti vzdělávání jsme v týmu ITveSkole.cz, o.p.s. a Boxed, s.r.o. vytvořili katalogy řešení, balíčků a aktivit, které přináší odpovědi ve 4 hlavních bodech:

Zajímavé:  Trest Za Těžké Ublížení Na Zdraví?

1.       Notebooky všechny pedagogy, kteří nemají pro práci vlastní „aktuální“ notebook s potřebným vybavením.

2.       Pro každých 100 žáků (4 třídy) poskytnout mobilní učebnu včetně odpovídající konektivity s možností jednotlivá zařízení půjčovat žákům domů, když je to potřeba.

3.       Pro každou školu jednotné prostředí vhodné i pro distanční výuku a pomoci, aby všichni pedagogové uměli v tomto prostředí pracovat, aby byla nastavena pravidla pro jednotlivé třídy a s těmi byli seznámeni žáci i jejich rodiče.

4.       Zpřístupnit všem pedagogům i žákům školy on-line dostupný profesionálně i komunitně tvořený výukový obsah v rozsahu dle RVP. 

Vyřešení těchto bodů 1-4 má pro každou školu význam, jak z pohledu kvalitní výuky, tak z pohledu udržení její dostupnosti pro všechny žáky. 

Zdroje pro naplnění bodů 1-4 jsou pro všechny školy dostupné, a to jak u jednotlivých IT společností, se kterými spolupracujeme, tak v nově vyhlášeném programu MŠMT na podporu distančního vzdělávání a jsou rovněž k dispozici v rámci „šablonových“ projektů. Pro školy, které potřebují některý z bodů 1–4 řešit neprodleně, umíme pomoci zajistit splatnost faktur do doby, než prostředky z MŠMT přijdou.

Vidíte potřebu realizace některého z bodů 1–4 ve škole, kde působíte nebo Vás napadá bod 5?

Neváhejte se obrátit na náš tým Boxed, s.r.o. a ITveSkole.cz, o.p.s. 

Kdo je připraven, není zaskočen

Měla jsem možnost zapojit se do testování online kurzů první pomoci od doktorky Knězkové. A musím říct, že to byl smysluplně strávený čas

Kurz je rozdělen na dvě části. Je podaný příjemnou formou, a paní doktorka se příjemně poslouchá. 

O miminku

1) Videolekce

První část kurzu obsahuje 12 krátkých videolekcí. Každá zaměřená na jednotlivé téma, jako je Výběr pediatra, Porodnice, Co čekat za vyšetření po porodu, Monitor dechu, Motorický vývoj do 1 roku, ale třeba i Febrilní křeče či Resuscitace dítěte. Prostě vše co vás napadne od pozitivního těhotenského testu, až do roku dítěte. 

2) Knihovna

Tady najdete další informace, které se můžou hodit. Například Trable s prvními zoubky, Zavádění příkrmů nebo jak vybrat První botičky. Bohužel mám články uzamčené až do 30.11. (kvůli tomu aby nedošlo k přehlcení informacemi a ty byli dávkovány postupně).

  • 3) Ke stažení
  • Po uvolnění knihovny se uvolní další obsah, který by měl sloužit k přehledu či zopakování toho, co jsem se v kurzu dozvěděla. 
  • První pomoc
  • 1) Videolekce

Druhá část kurzu obsahuje 14 videolekcí. Jejich délka bývá v průměru kolem osmi minut. Nejdelší a nejnáročnější je Resuscitace. Paní doktorka se zabývá v každém videu jedním tématem. Například se jedná o Spolknutí hraček, Popáleniny, Otravy, nebo Alergické reakce. 

2) Knihovna

Zde najdete 12 článků – na každý měsíc v roce jeden. Vždy je tematicky zaměřený, srozumitelně napsaný.

Jako prosincový článek tu máme Nástrahy adventu – Co dělat když dítě ochutná vánoční hvězdu, kam volat v případě nejasností (Toxikologicko – informační středisko (TIS) +420 224 91 92 93 – linka dostupná 24 hodin denně).

Kdy si dávat pozor na med a ořechy v cukroví a hlavně pozor na kosti v kaprovi. V každém článku je proklik na jednotlivé lekce První pomoci, aby jste si jí kdykoli mohli připomenout. 

  1. 3) Ke stažení
  2. Bohužel ani zde se mi ještě neodemkl obsah ke stažení. 
  3. Shrnutí
  4. + Ucelené informace o první pomoci na jednom místě,
  5. + přehledná a přiměřeně dlouhá videa,
  6. + možnost pustit si videa několikrát za sebou, i po delší době,
  7. + možnost pustit videa manželovi i hlídacím babičkám,
  8. + nemusíte nikam jezdit, ale videa zkouknete i v pyžamu,
  9. – cena je vyšší, ale peníze investujete do sebe, svého vzdělání a zdraví svých dětí.

Prožijte svátky 2020 ve zdraví: 5+1 osvědčených tipů

Resty v práci, předvánoční úklid, pocuchané nervy… Snažíte se před koncem roku dohnat vše, co jste odkládali, přesto dovolenou čerpáte s nechutí, protože vypadá skoro stejně jako jakýkoliv jiný den?

Poradíme vám, jak konec roku zvládnout hlavně ve zdraví. „Díry“ ve vaší obraně totiž může využít jakýkoliv bacil, který vás vyřadí ze hry a učiní zranitelnými.

1. Bezpečnost na prvním místě

My víme, po uplynulých týdnech byste dali cokoliv za změnu prostředí, lidskou společnost a vír běžného předvánočního setkávání.

Myslete ale při tom na bezpečnost – správně používaná rouška nebo respirátor jsou minimum, co můžete udělat. A dodržování rozestupů vás o čas ani společnost neokrade.

Obvolávat známé s tím, že kvůli vám musí zrovna o svátcích zůstat v úplné izolaci není totiž zrovna lákavá vyhlídka ani pro jednu stranu.

2. Neztrácejte hlavu a nervy

Co si budeme povídat, letošní rok je pro psychiku zatěžkávací zkouškou. Společně s únavou, infekčním obdobím a sychravým počasím tak na vaši imunitu čeká opravdu velký nápor. 

Rada zní: nesnažte se stihnout všechno. Odolejte vidině konečně otevřených nákupních center, dárky vyberte přes internet a čas věnujte spíš odpočinku nebo protažení v přírodě. Do vánočních příprav zapojte celou rodinu, všichni se potřebují zvednout od počítačů a tabletů. Pamatujte také na správný přísun vitaminů i minerálů.

3. Alkohol s rozmyslem

Cítíte, že na vás něco leze, ale „potřebujete“ vyrazit na nákupy nebo sraz s přáteli? Nespoléhejte na to, že bacila rychle vyženete domácí pálenkou. Vysoký obsah alkoholu vysušuje sliznici, která je pak naopak náchylnější k dalšímu poškození a útoku mikrobů. Sáhněte raději po přípravcích, které jsou na záněty v krku opravdu určené.

Zalehněte a rostoucí teplotu zažeňte místo svařáku vhodnějším nápojem.

4. Raději potichu

Ticho léčí. Platí to pro podrážděný krk i podrážděné nervy kolegů a ostatních členů domácnosti. Ať už jste si „vymluvili“ hlas nebo chraptíte v důsledku onemocnění, nalaďte se na tichou notu. Podrážděné „hrdlo“ průběžně svlažujte častým pitím vlažných nápojů a třeba pastilkami s propolisem. 

Pokud vás už trápí zánět, sáhněte po lécích, které ulevují od bolesti a dalších symptomů. 

5. Teplo tak akorát

Postávání ve frontě „jak na banány“, vybíhání za kurýry pro balíčky, přebíhání mezi prací a dopravními prostředky… Kolikrát za den vystřídáte prostředí o různých teplotách? Otužování je sice prospěšné, ale vyběhnout pro oběd jen ve svetru nebo se naopak potit v autě v bundě (protože „za chvíli vystupujete“) nejsou správnou cestou.

Věnujte čas výběru oblečení a obuvi s ohledem na váš denní program. A pokud vyrážíte za klidem a čerstvým vzduchem do přírody, volte kvalitní funkční materiály. Základem jsou tři termovrstvy – sací, izolační a ochranná.

6. Kdo je připraven, není zaskočen

Někdy se při nejlepší vůli nedá ohlídat všechno. Pro všechny případy si ještě před svátky doplňte domácí lékárničku, ať nemusíte hledat non-stop lékárnu nebo hned spěchat na pohotovost:

  • Mějte náplasti na drobná kuchařská poranění i obinadlo na kotník zvrtnutý na namrzlém chodníku.
  • Nepostradatelný je zejména v zimě lék na záněty v krku.
  • Hodí se „pastilky na hlas“, které díky vitaminu C a zinku podpoří správnou funkci imunity a s propolisem vytvoří ochrannou vrstvu na sliznici.
  • Od horečky, bolestí hlavy, kloubů a svalů vám uleví nápoj s osvědčenou kombinací paracetamolu a fenylefrinu. Pomůžete tak i pitnému režimu.
  • Nezapomeňte ani na pomocníky proti kašli.

A pokud k vám navzdory všemu zavítá COVID-19? Dodržujte základní režimová opatření.

Mámo, už to zvládnu samo!

Samostatnost je vstupenkou do velkého světa a kdo je připraven, není zaskočen! Kniha o výchově od české autorky českým rodičům.

Samostatné, sebevědomé, spokojené.

Je to báječný pocit, když vidíte, že vaše dítě je schopné zvládat životní situace, navazovat vztahy, překonávat překážky, zažívat úspěch, rozvíjet svůj talent, samostatně se rozhodovat, nebýt závislé na čemkoli a na komkoli, užívat si svůj život, žít šťastně a spokojeně. Samostatnost je vstupenkou do velkého světa.

Autorka nám ukazuje, jak správnou výchovou vybavit naše děti vším, čím můžeme, aby v životě obstály bez nás. Kdo je připraven, není zaskočen! Dát jim možnost dělat to, co už ve svém věku zvládnou, i když si myslíme, že výsledek možná nebude úplně dokonalý. Nevadí, že se dopustí chyb.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

I chyby jsou dalším krůčkem k osamostatnění.

  • – Jsou dnešní děti méně samostatné, než byly dříve?
  • – Jak vychovávat samostatné a zdravě sebevědomé dítě?
  • – Odkdy děti učit samostatnosti?
  • – Je na to moje dítě ještě malé?
  • – Budou to mít poslušné děti v životě jednodušší?
  • – Jaký vliv má dozrávání nervové soustavy a emoce ve výchově malých dětí?
  • – Jakou roli hrají pohyb, čas, hra, tresty, odměny nebo třeba dotyky ve výchově k samostatnosti?
  • – Jak zvládnout první velkou lekci samostatnosti – tedy vstup do školky?
  • – Co všechno by mělo dítě zvládnout, než jej vypustíme z hnízda?

– Kniha se snaží odpovědět na spoustu otázek týkající se výchovy dětí k samostatnosti a je určena rodičům a vychovatelům těch nejmenších. Principy pozitivní výchovy, která vede děti k zodpovědnosti a samostatnosti, ale platí stále, takže své si v knize najdou i rodiče starších dětí.

Markéta Skládalová pracuje přes deset let jako programová koordinátorka a lektorka kurzů pro rodiče a děti v Mateřském centru Cipísek v Prostějově (www.mcprostejov.cz).

S dětmi začala pracovat už na gymnáziu jako cvičitelka předškolních dětí, tedy dětem do šesti let se věnuje již přes třicet let.

V současné době mimo jiné vede kurzy, semináře a besedy podporující pozitivní a aktivní rodičovství, adaptační programy pro děti před vstupem do školky, programy pro rodiče s dětmi od miminek po předškoláky nebo dramaticko-výtvarný kroužek pro děti.

Tato kniha vznikla na základě poznatků z práce s rodiči a dětmi a také díky osobním zkušenostem autorky s výchovou dvou dospívajících dětí. Kniha je svým tématem volným pokračováním autorčiny prvotiny Jak na to? O rodičovství, dětech a výchově.

Nemocnice na výstavišti je v úsporném režimu. Bude ale v pohotovosti až do ledna

Láká vás navštívit výstavu Body Worlds? Pavel Podešva

Záložní nemocnice na brněnském výstavišti od úterka funguje v úsporném režimu. Úsporná opatření sníží náklady na chod nemocnice z 130 tisíc korun týdně na padesát tisíc korun týdně. V pohotovosti však nemocnice zůstane minimálně do konce ledna.  

Záložní nemocnice pro koronavirové pacienty na brněnském výstavišti. | Foto: MMB/Marie Schmerková

Záložní nemocnici zatím nebylo třeba využít, pročež od svého otevření zeje prázdnotou. I tak její provoz doposud městskou kasu stál 130 tisíc korun týdně. Vedení města se tak rozhodlo omezit její provoz.

„Dojde k odvozu venkovních kontejnerů včetně jejich zastřešení a je možné také zrušit provoz vrátnice. Celkové úspory tak budou přes osmdesát tisíc korun týdně,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Udržovací režim nemocnice po technické stránce tak bude stát padesát tisíc korun za týden. Podělí se o ně statutární město Brno, Jihomoravský kraj a Fakultní nemocnice Brno.

Přečíst článek ›

Záložní nemocnice však minimálně do konce ledna v prostorách brněnského výstaviště zůstane. V případě rapidního nárůstu počtu nakažených je možné ji zprovoznit do týdne. „Kdo je připraven, není zaskočen. Druhá vlna přišla v ohromné síle. Teď se mluví o třetí vlně a na jižní Moravě na ni chceme být připraveni,“ sdělil jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Nemocnice je v provozu od 9. listopadu. Náklady na samotné postavení záložní nemocnice s kapacitou 302 míst v pavilonu G2 na brněnském výstavišti činily zhruba 1,6 milionu korun bez DPH.

Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu CYKLODENÍK s cyklotrasami napříč Českem. Více zde.
Audi A6 Allroad první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v B, nehavarované Mini nové vozidlo, servisní knížka, koupeno v CZ, předváděcí vozidlo Škoda Fabia servisní knížka, koupeno v CZ Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Peugeot 308 nové vozidlo, servisní knížka, koupeno v CZ, předváděcí vozidlo Renault Megane koupeno v CZ Ford Mondeo první majitel, servisní knížka, koupeno v D, nehavarované + PRODAT AUTO

Dovolená bez cestovky: Bezpečnost cestování

Cestování na vlastní pěst je rok od roku oblíbenější. Může za to nejen výhodnější cena, ale i mnohem větší svoboda než při dovolené s cestovkou. Poradíme vám, jak se vybavit na cestování na vlastní pěst a na co si dát pozor.

Už víte, jak chytře nakoupit bez cestovky letenky, jak si zajistit ubytování nebo půjčit auto a nyní pro vás máme seznam věcí, na které nesmíte před cestováním na vlastní pěst zapomenout.

Obsah batohu nebo kufru se při cestování na vlastní pěst příliš neliší od zavazadla sbaleného na dovolenou s cestovkou.

Tak v čem je rozdíl? Zatímco cestovní kancelář vám při dovolené „kryje záda“ od začátku do konce (má sjednané pojištění na vše, co vás jen napadne a vše za vás řeší), při cestování na vlastní pěst se můžete spolehnout leda tak na sebe. Proto nepodceňte přípravu a u pojišťoven si připlaťte za lepší cestovní pojištění. 

Než odjedete, nezapomeňte na:

  • Doklady – OP (popř. pas mimo EU), řidičský průkaz (národní, popř. mezinárodní mimo EU), kartička zdravotní pojišťovny. Doporučujeme rozmístit doklady do několika brašen. Rozhodně nedávejte vše na jedno místo s penězi. Veškeré dokumenty si vyfoťte a uložte do cloudového úložiště. Budete k nim mít kdekoliv přístup, i když si je zapomenete na hotelu nebo se vám ztratí.
  • Sjednání cestovního pojištění – při cestování nespoléhejte jen na své zdravotní pojištění. To vám sice může pokrýt náklady na standardní ošetření, ale ne ve všech zemích je standard to, co v ČR. Proto se mnoho zákroků hradí nad rámec pojištění. S těmito zdravotními výlohami a dalšími náklady a riziky vám pomůže cestovní pojištění. Tím se pojišťujete na nestandardní zdravotní výlohy, odpovědnost za škodu, provozování rizikových sportů, ztrátu zavazadel atd. Pojistné krytí si vždy ověřte u pojišťovny, která vám cestovní pojištění sjednává.

Pojištění platební karty by měla být samozřejmost i doma. Během cestování je to ale obzvlášť důležité.

  • Pojištění platební karty proti zneužití – máte-li platební kartu, můžete ji využít v zahraničí. Platit z ní u obchodníků, vybírat v bankomatu atd. Abyste měli jistotu, že jsou vaše peníze na účtu v bezpečí, pojistěte kartu před odjezdem u své banky proti zneužití.
  • Kontakt na ambasádu, asistenční služby pojišťovny, záchrannou službu a banku – kdo je připraven, není zaskočen. Proto si před odjezdem najděte čísla na všechny důležité instituce. Českou ambasádu pro případ ztráty dokladů a řešení sporů, asistenční službu pojišťovny pro nahlášení pojistné události a zjištění, jak postupovat, místní záchrannou službu (v EU je to číslo 112, stejně jako v ČR), banku pro případ okamžité blokace karty z důvodu ztráty či odcizení.
  • Nouzový kontakt – pokud jedete na roadtrip, cestujete stopem nebo na blind, nezapomeňte v Česku předat přibližný plán cesty někomu, komu se budete pravidelně podle rozpisu hlásit. Pokud by se vám po cestě něco stalo a nenahlásili jste se podle domluvy, může dotyčný zkontaktovat příslušné orgány a tím vám značně zvýšit šanci na záchranu v případě neštěstí. Pro podobné účely funguje česká služba DROZD od Ministerstva zahraničí.

Vždy si s sebou sbalte prášky na bolest a zánět, alergické reakce a zažívací potíže.

Na co si dát pozor při cestování na vlastní pěst?

Zatímco cestovní kanceláře vypisují termíny dovolených zpravidla v bezpečných oblastech, vás mohou zlákat kouzelná místa v lokalitách, o kterých tak dobrá pověst nepanuje. Na co si tedy dát pozor?

  • Ověřte si situaci ve státě – na stránkách Ministerstva zahraničí si ověřte, zda nejsou v dané destinaci nepokoje, epidemie nebo hrozba teroristického útoku. Do rizikových oblastí vás pojišťovny mohou odmítnout pojistit.
  • Očkování a lékárnička – do některých oblastí je předem nutné se nechat očkovat nebo přibalit do lékárničky speciální vybavení. Zjistěte si co nejvíce informací o lokálních rizicích, a to jak bezpečnostních, tak i zdravotních. (link na ockovacicentrum.cz)
  • Smlouvy a jiné dokumenty – při sjednávání ubytování nebo pronájmu dopravního prostředku na místě se nevyhnete podepisování dokumentů. Buďte obezřetní. Pokud nerozumíte dobře místnímu jazyku, poraďte se s asistenční službou na telefonu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector