Kontaktní dermatitida – Vše o zdraví

Co je to ekzém? Jaké jsou nejčastější příčiny ekzémů. ✔️ Seznamte se s různými druhy ekzémů. A zapomeňte na mýty, které kolem ekzémů kolují.

Ekzém: vše o onemocnění na jednom místě

Ekzém se vyznačuje zánětem, suchostí či zarudnutím na lidské pokožce. Současně, jeho škrábáním dochází ke zhoršování projevu ekzému. Viry, bakterie a škodlivé látky se poté snadněji dostávají do rány. A sami určitě víte, že škrábání se nedá příliš odolat.

Základní poučka o ekzému je, že se jedná o zánětlivou reakci kůže na přítomnost nebo působení dráždivých látek. Svým poměrně vysokým výskytem v populaci se řadí mezi nejčastější onemocnění. Jeho typickým projevem bývají zejména červené skvrny či svědivé pupínky.

Ekzém ale nepředstavuje pouze tyto projevy. Pod jeho označení patří i další kožní choroby. Mezi nejčastější druhy ekzému se ale řadí především kontaktní dermatitida a atopický ekzém. Jednotlivé případy ekzému se liší podle vyvolávajícího momentu, svým průběhem i léčbou.

Co ovlivňuje ekzém?

Přesné příčiny ekzému nejsou známy, přesto mezi nejčastější patří:

  • Tření se syntetickými tkaninami a vlnou
  • Alergeny (pyly, prach a plísně)
  • Stres a nedostatek spánku
  • Agresivní mycí a čistící prostředky
  • Cukrovka prvního typu může zvyšovat riziko vzniku ekzému

Druhy ekzémů

Atopický a kontaktní ekzém patří k nejčastějším druhům ekzémů. Přesto však, ekzémů existuje celá řada.

  • 1. Atopický ekzém (atopická dermatitida)
  • 2. Kontaktní ekzém (alergická dermatitida)
  • 3. Seboroická dermatitida – svědivá červená vyrážka, doprovázená šupinkami
  • 4. Numulární dermatitida – vyskytuje se nejvíce na dolních končetinách, charakteristická je suchá kůže a nesvědivé skvrny
  • 5. Solární dermatitida (spálení sluncem) – po spálení pokožky dochází k zarudnutí, občas s výskytem puchýřů v místě spálení pokožky
  • 6. Fotoalergická kontaktní dermatitida – projevuje se zarudnutím kůže, otoky a nepříjemným svěděním
  • 7. Dyshidrotická dermatitida – ekzém se nejčastěji vyskytuje na rukou a ploskách nohou, v podobě červených skvrn s puchýřky, které praskají a odlupují se

Kontaktní dermatitida - Vše o zdraví

Příčiny onemocnění ekzémem

Atopický ekzém vzniká obvykle již v dětském věku, ale není vyloučeno ani jeho zpozorování v dospělosti. Příčina atopického ekzému není známa, nicméně se na jeho vzniku pravděpodobně podílí jak vlivy okolního prostředí, mezi něž řadíme některé potraviny, pyly, roztoče nebo prach, tak také faktor dědičnosti.

Oproti tomu u kontaktní dermatitidy (ekzému) se hovoří o přecitlivělosti kůže vůči určité látce. Příčinou jejího vzniku tedy bývá kontakt s látkou či předměty, které ekzematickou reakci vyvolávají.

Původci kontaktního ekzému bývají zejména nejrůznější kovové ozdoby, které člověk běžně nosí. Může se jednat o kovové pásky u hodinek, náušnice či piercing. Dalším častým vyvolavatelem jsou látky obsažené v některých deodorantech, krémech, barvách na vlasy a kosmetice.

Na rozdíl od atopického ekzému, kontaktní dermatitidou trpí obvykle dospělí lidé.

Mezi nejčastější kontaktní alergeny patří:

  • Některé kosmetické přípravky
  • Kovy (chróm, nikl, kobalt)

Příčiny atopického ekzému

Na rozvoji atopického ekzému se podílí řada faktorů, od genetických přes vliv okolního prostředí až po kožní defekty.

Hlavními spouštěcími faktory jsou:

  • šťáva z čerstvých plodů (jahody, citrusy, rajčata, exotické ovoce)
  • stres a nedostatek spánku
  • kontakt s domácími zvířaty (bakterie, viry, plísně, kvasinky)
  • kontakt pokožky s přírodními vlákny – vlna, kožešina, rovněž i umělá vlákna
  • kontakt s dráždivými látkami – horká voda, cigaretový kouř, mýdla, prací prostředky
  • hormonální změny (u žen) – 1. a 2. trimestr těhotenství, období kolem porodu, menopauza, premenstruační období
  • chlad a horko – změna teplot

Více se o příčinách atopického ekzému můžete dočíst v našem článku.

Projevy ekzémů

Průběh onemocnění se u kontaktní dermatitidy a atopického ekzémů značně liší. Projevy kontaktního ekzému ovlivní v prvé řadě imunitní stav člověka, v druhé řadě pak vyvolávající látka.

Pro tento druh ekzému jsou charakteristická zarudlá místa na kůži s několika puchýřky kolem, které mohou praskat, případně vytvářet mokvající ložiska.

Postupem času se na těchto místech začnou vytvářet stroupky, které se slupují.

Kontaktní dermatitida se objevuje spíše chronická záležitost a vzniká při dlouhodobém působení slabého alergenu. Oproti kontaktní dermatitidě, atopický ekzém je typický střídáním dvou období – akutního a chronického. Vysoký vliv na stav kůže má hned několik dalších faktorů, může se jednat o stres, jiné onemocnění či náhlou změnu prostředí.

První projevy atopického ekzému se objevují již v kojeneckém věku u dětí. Ekzém je typický především suchými zarudlými ložisky, které mají tendenci mokvat.

Tyto projevy je možné zaznamenat hned na několika místech po těle – obličeji, v oblasti kožních záhybů jako je krk, zápěstí a loketní jamky. Výjimku netvoří ani místa pod koleny a v oblasti hýždí.

Takto postižená místa často svádí ke škrábání, jelikož se ekzém vyznačuje krom začervenání a puchýřků, ještě svěděním.

Ekzém v podzimním a zimním období

Obecně platí, že ekzém bývá intenzivní především na podzim a v zimě. V létě se ekzém naopak zklidňuje. Je tomu tak proto, že se změnami teplot okolí do nižších hodnot, klesá produkce látek, které v kůži váží vodu.

Tyto látky hrají v pokožce klíčovou roli, jelikož utěsňují pokožku tak, aby nedocházelo ke ztrátám vody. Na podzim a v zimě tedy dochází k vyšším ztrátám vody v kůží.

Proto se pokožka snáze vysuší, více svědí a kvůli mechanickému rozškrábání vznikají projevy atopického ekzému.

Proto je dobré věnovat ekzému v podzimním a zimním období vyšší pozornost. Zejména tedy péči o něj. Jako ideální produkty v péči o ekzematickou pokožku je dobré volit promazávala na bázi krémů, balzámů a mastí. V letním období člověku postačí zase např. pěny, mléka a řídké krémy.

Léčba ekzému

Pokud vás trápí ekzém, máme pro vás hned na úvod zprávu – ekzému se nezbavíte přes noc. Samotná léčba, pokud je to vůbec možné, je časově náročná. A náročná je i na psychiku. A stejně tak – někteří se nevyléčí nikdy. S onemocněním poté žijí po celý rok. Přesto zakončíme první odstavec pozitivně – projevy lze zmírnit vhodné zvolenou léčbou.

Bod číslo jedna při léčbě kontaktní dermatitidy je odstranění vyvolávajícího alergenu.

V případě, že se alergen zadaří odstranit, postižená kůže se sloupne, začne se hojit a projevy ekzému se dají na ústup.

Na svědění a ostatní projevy ekzému mohou pomoci chladné obklady a speciální pasty, krémy nebo masti. Účinná látka, která způsobí při léčbě úlevu, bývá hlavně zinek, dehet či kyselina salicylová.

Na akutní projevy ekzému se volí preparáty s obsahem kortikoidů. Tuto léčbu si člověk neordinuje sám, nýbrž navštíví svého kožního lékaře a konzultuje vše s ním. Ten po vyšetření stanoví, jaký konkrétní přípravek by byl pro vás vhodný. Přípravky s obsahem kortikoidů ale nelze používat dlouhodobě. Hrozilo by totiž nenávratné poškození kůže a další nežádoucí účinky.

Jak pečovat o ekzematickou pokožku

  • Udržujte pokožku hydratovanou, zejména po sprchování a v suchém počasí
  • Nekoupejte se ve vodě teplejší než 36 °C a déle než 10 minut
  • Používejte jemná mýdla (přírodní)
  • Namísto syntetických tkanin používejte bavlnu nebo len
  • Používejte neparfémované výrobky

Jak řešit ekzém na obličeji – tipy pro péči o pleť

  • Doteky obličeji nesvědčí – pokud si často saháte na obličej, roznášíte si po něm infekci a pokožku zbytečně dráždíte
  • Vhodnou kosmetiku volte dle ročního období a typu vaší pleti – vaše pleť reaguje na okolní teplotu i vlhkost
  • Volte kratší sestřih vlasů, nebo je udržujte v maximální čistotě
  • Obličej nikdy nemyjte horkou vodou
  • Obličej sušte poklepáváním ručníkem – nikoliv třením
  • Krémy a obecně kosmetiku na obličej nabírejte keramickou lžičkou (nikoliv kovovou)

Lze se ekzému vyhnout jednou pro vždy?

Primárním a klíčovým poznatkem v boji proti ekzému je předpoklad zabránění kontaktu s konkrétním alergenem, který nežádoucí reakce (ekzém) způsobuje.

V případě tedy, že se člověk dostane do situace, kdy ví, že přijde do kontaktu s dráždivými látkami, doporučuje se dostatečně se ochránit. Tedy použít např. ochranné pracovní pomůcky.

Následně by měla být kůže preventivně ošetřena ochrannými krémy.

Zajímavé:  Kam vyrazit o prázdninách? – vše o zdraví

U atopického ekzému je prevence poměrně nelehká. Jak bylo řečeno již v úvodní části článku, o jeho příčinách se toho obecně moc neví.

Tudíž ani nelze jasně a konkrétně specifikovat faktory, které by se na jeho vzniku měly podílet. Jako obecné pravidlo, kterým by se člověk mohl řídit, je vyhýbat se situacím, které ekzém zhoršují.

Onemocnění lze předcházet i tím, že budeme pravidelným ošetřováním a promašťováním pečovat o suchou a poškozenou pokožku.

Z kosmetických produktů je pak doporučována kosmetika Cannaderm nebo JUST nahrin. Rádi vám s výběrem pomůžeme.

Nejčastější mýty o ekzému

A na závěr se podíváme na pár mýtů a legend, které stále kolem ekzémů kolují. Nejedná se o finální výčet, přesto jsme se pokusili vypsat ty nejčastější mýty, s kterými jsme se setkali.

  1. Ekzém se projevuje vždy od útlého dětského věku – smutná pravda je, že ekzém může přijít kdykoliv, přesto je pravdou, že ekzematickou pokožkou trpí především kojenci, děti a mladiství
  2. Ekzémem se mohu nakazit – opravdu tomu tak není, ekzém se nemůže přenést ani dotykem, ani krví nebo slinami
  3. Ekzém je spojený s nedostatečnou osobní hygienou – toto tvrzení se nezakládá na pravdě, sebelepší hygiena neovlivní to, zda vaši pokožku postihne ekézm či nikoliv (toto onemocnění souvisí s imunitním systémem)
  4. Ekzém a akné je to samé – ani v tomto případě se tvrzení nezakládá na pravdě, protože ekzém je spojený se suchou pokožkou, zatímco akné je přesným opakem
  5. S ekzémem nesmíte do bazénu či moře – věřte mi, že můžete, nicméně chemie ve vodě v bazénu může ekzém zhoršit, a případně, po koupání je nutné se ihned osprchovat a namazat hydratačním krémem

Ekzém zanechává jizvy – v tomto případě, je vhodné říct – jizvy po ekzému se objeví velmi zřídka, stopy po ekzému se zpravidla zcela zhojí

Na ekzém jedině s kortikoidy

– je pravdou, že lékaři je nasazují velmi časo – kortikoidy jsou nejčastějším aplikovaným prostředkem při ekzémech, když nás pokožka svědí, pálí, je zarudlá a nevzhledná, přesto však můžeme vsadit i na produkty s obsahem koloidního stříbra, ureou či přírodními rostlinnými extrakty. Z přírodních extraktů zkuste třeba Tea tree.

A nyní již, pojďme společně podpořit svou pokožku, její hydrataci a regeneraci.

Ekzem – ekzematická pokožka – atopický ekzém

Aktuální článek: Ekzém: typy ekzémů, příčiny, příznaky a mýty kolem nich

Alergická kontaktní dermatitida: diagnóza a léčba

Při alergické kontaktní dermatitidě
je kůže zarudlá a svědí na místě, kde došlo k přímému kontaktu se spouštěčem
(alergenem). Zpočátku se objevují puchýřky, které mohou mokvat a vytvářet strupy. Postižené navíc trápí svědění. Při diagnostice
pomáhají kožní testy, protože alergickou
vyrážku nelze vždy jednoznačně rozpoznat podle jejího vzhledu.

Ve vzácných případech se postižené oblasti kůže mohou i zanítit – nejpozději pak je naprosto nezbytné lékařské ošetření. Poté, co se podaří zamezit kontaktu s alergenem, alergická kontaktní dermatitida většinou pomalu, ale bezezbytku odezní.

Pokud se jedná o chronický kožní projev, zarudnutí vymizí, kůže šupinatí a zhrubne (chronická kontaktní dermatitida). Tato potíž může přejít také v tzv.

chronickou degenerativní
kontaktní dermatitidu, která se vyznačuje suchostí kůže a výrazně delším hojením.

Zjišťování anamnézy

Diagnostika
začíná odebráním podrobné anamnézy
. Lékař se bude pacienta ptát, zda se u něj (nebo i v jeho rodině) již vyskytly nějaké alergie
, jaké vykonává povolání, jakým způsobem pečuje o pleť, nebo zda užívá nějaké léky.

Je totiž dost dobře možné, že se nejedná o alergickou kontaktní dermatitidu, nýbrž o iritační kontaktní dermatitidu
, která vznikla např. v reakci na nový prací prostředek. Pacienti mají často podezření na konkrétní látky, se kterými přišli nedávno do styku.

Ve většině případů se však jedná o spouštěče
, se kterými je pacient v pravidelném a dlouhodobém kontaktu. Pokud se po prvotní diagnóze alergické kontaktní dermatitidy
objeví vyrážka po dalším kontaktu s alergenem znovu, je zřejmé, že diagnóza byla správná.

Pak nezbývá nic jiného, než se důsledně vyhýbat kontaktu se spouštěčem, abyste vzniku další vyrážky zamezili.

Epikutánní test: kožní test za účelem potvrzení diagnózy

Při podezření na alergickou kontaktní dermatitidu se provádí alergologický test v takzvaných standardních sadách. Nejčastějším typem epikutánního testu je uzavřený (náplasťový) test, kdy lékař na záda nalepí náplasti obsahující alergeny.

Po 24, 48 nebo i 72 hodinách se ověří, je-li patrná kožní reakce. Je-li reakce nejasná, může o 24 hodin později následovat ještě další odečet.

Při provádění epikutánních testů
je nutné předem počítat s tím, že alergeny mohou na malých kouscích kůže způsobovat nepříjemné místní reakce.

Druhým typem epikutánního testu je otevřený test, kdy se alergen nelepí pod náplast, ale aplikuje se na určitou oblast kůže několikrát denně. Tento typ epikutánního testu je obzvláště užitečný pro testování látek, jako jsou sprchové gely nebo dezinfekční
prostředky. Vyhodnocení se provádí po 48 a 72 hodinách.

Třetím typem epikutánního testu je fotoepikutánní test neboli photo patch test, který se používá k diagnostice fotoalergické kontaktní dermatitidy (viz také článek Alergie na slunce). Ta se objevuje v případě interakce fotosenzibilizační látky a UV záření.

Při tomto vyšetření se testované alergeny aplikují stejným způsobem jako při klasickém náplasťovém testu, ale ve dvou sadách alergenů. Jedna sada se po 24 hodinách působení odstraní a kůže pod ní je ozářena UVA zářením, druhá sada zůstává zalepená a odstraňuje se až po 48 hodinách (bez další expozice
UVA záření).

Lékař tyto dvě místa následně mezi sebou porovná: pokud je alergická reakce
pozorována v obou sadách, jedná se o „klasickou“ alergickou kontaktní dermatitidu; pokud je reakce pozorována pouze v sadě, která byla ozářena UVA zářením, jedná se o fotoalergickou kontaktní dermatitidu. Ta bývá důsledkem kombinovaného účinku látky (např.

pleťového krému obsahujícího nějaký alergen) a UV záření. Fotoalergická kontaktní dermatitida proto bývá viditelná hlavně na místech vystavených světlu, ale může se rozšířit i do okolí.

Rizika a vedlejší účinky testu vám vysvětlí lékař. Pozitivní výsledek testu ještě nemusí znamenat, že se skutečně jedná o alergii.

Jak se léčí alergická kontaktní dermatitida?

Léčba alergické kontaktní dermatitidy
spočívá především ve vyhýbání se alergenům
, v akutní
fázi se používá i místní léčba (krémy apod.).

V každém případě byste se měli obrátit na dermatologa
, který může zařídit bližší objasnění alergie – ať již diagnózu stanoví sám, nebo vás odešle na speciální vyšetření do alergologické
ambulance.

V případě pozitivního výsledku testu bude alergen zaznamenán do vašeho průkazu alergika.

Vyhýbejte se alergenům

Prvním krokem v léčbě alergické kontaktní dermatitidy je poradenství ohledně možných látek nebo výrobků, které obsahují daný alergen. Pacient by se těmto výrobkům měl samozřejmě vyhnout. Bohužel to není vždy možné, zvláště pokud jsou alergeny takřka všudypřítomné. Úsilí by v takovém případě mělo směřovat alespoň k omezení kontaktů s alergenem.

Krémy, masti, kortizon
atd

V závislosti na tom, v jaké fázi se alergická změna kůže nachází, se na kůži nanášejí léčiva (místní léčba). Jestliže ekzém
mokvá, aplikují se hydrofilní emulze, krémy nebo vodné roztoky. Je-li kůže suché, nanáší se mastná mast.

K udržení zánětu
pod kontrolou se používají kortikosteroidy
(buď aplikované na kůži nebo ve formě tablet, jen v závažných případech ve formě infuze). Doba aplikace kortizonu na kůži je obvykle omezená, protože vedlejším účinkem
je ztenčování kůže. Po přerušení léčby je však obvykle možné ji znovu zahájit.

Pokud vyrážka vykazuje známky infekce
, může být nutná antibiotická
léčba.

Pravidelně byste měli používat promašťovací pleťový krém, který vám doporučil lékař, aby se postupně obnovila kůže i její přirozená bariéra. Kromě toho lze na kůži aplikovat přípravky s obsahem močoviny
.

Pro léčbu středně těžkého až těžkého atopického ekzému
se někdy používají tzv. inhibitory
kalcineurinu. Ty může lékař předepsat v případě výskytu alergické kontaktní dermatitidy na obličeji, protože kůže se po nich ztenčuje méně než po kortizonových krémech.

Ve vzácných případech se používají imunosupresiva
. Dále může podpůrně působit terapie ultrafialovým světlem, zvláště pak u chronické varianty.

Zajímavé:  Jak Poznat Zablokovanou Krční Páteř?

Na koho se mohu obrátit?

Diagnostiku i léčbu alergické kontaktní dermatitidy provádí alergolog. Prvním krokem je však většinou návštěva dermatologa, který vysloví předpokládanou diagnózu a zároveň vylouči jiná kožní onemocnění.

Související odkazy

  1. Monika Langerová, Iva Karlová, Jan Šternberský: Epikutánní testy v praxi. Dermatologie pro praxi 2011; 5(3): 171–174 (odkaz vede na PDF soubor na webu dermatologiepropraxi.cz, 194 kB)

Kontaktní alergická dermatitida | Inspiring Beauty

Kontaktní znamená, že je tato kožní nemoc vyvolaná působením látek z vnějšího prostředí na povrch kůže. Počet takových látek jde do tisíců a jedná se o látky jak syntetického, tak i přírodního původu.

Jejich zdrojem může být kosmetika, čisticí prostředky, oblečení, šperky a jiné. Pojem dermatitida obecně popisuje zánět kůže.

Dohromady slovní spojení kontaktní dermatitida tedy označuje zánětlivé onemocnění vyvolané kontaktem chemických sloučenin nebo předmětů s povrchem kůže.

Příčiny

U kontaktní alergické dermatitidy je situace komplikovanější a horší než u iritační dermatitidy. Zde už se do obranného mechanismu těla proti dané látce zapojuje imunita.

K vzniku této reakce dochází po opakovaném styku látky s kůží (období senzibilizace) nebo po opětovném použití látky po delší době, u níž byla v minulosti zaznamenána negativní reakce (fáze reakční). K vzniku alergické kontaktní dermatitidy dochází i při malém množství a krátkodobé aplikaci alergenního výrobku.

Pokud k ní dojde, tak je celoživotní, a této reakci na látku se nelze zbavit. Buňky imunitního systému budou navždy specifickou látku rozeznávat a reagovat na ni.

Tato imunologická reakce pozdní přecitlivělosti neboli pozdního typu je v našem těle zprostředkována T-lymfocyty senzibilizovanými předchozím setkáním s alergenem.

Alergeny vyvolávající tuto reakci jsou látky s nízkou molekulovou hmotností, tzv. hapteny, které získávají schopnost alergizovat až vazbou na bílkoviny kůže.

Vyvolávají poškození přímým toxickým účinkem nebo uvolněním rozpustných látek.

Kdy dojde k zlomu a projevům onemocnění, se odvíjí od vrozené vnímavosti jedince, koncentraci látky a především frekvenci vystavování se alergenním látkám.

U někoho to mohou být dny nebo týdny, u jiného měsíce a u některých dokonce i roky. U všech ale platí to stejné – jakmile překročíte hranici období senzibilizace a dostanete se do fáze reakční, není cesty zpátky.

Negativní projevy se pak vždy po opětovném kontaktu s alergenem vrací v rozmezí 24–48 hodin.

Příznaky

Pokud se sami snažíme určit, o jaký typ kontaktní dermatitidy jde, zdali o iritační nebo alergickou, nejedná se o jednoduchou záležitost. Obě mají totiž obdobný klinický obraz. Za obecné projevy se považuje suchá kůže a porucha epidermální bariéry.

U alergické dermatitidy se projevy rozšiřují i mimo místo aplikace alergenní látky např. když aplikujeme krém na ruce s alergenní látkou, mohou nám otéct oční víčka. Dochází k zarudnutí, opuchnutí, vzniku papulek a především k silnému svědění, které je podstatným znakem pro odlišení od iritační kontaktní dermatitidy.

  

Ošetření kontaktní alergické dermatitidy

Vznik alergické kontaktní dermatitidy je nevratný a do konce života se musí postižená osoba dané látce nebo více látkám vyhnout. Prevence je tedy nejlepším řešením. Předcházet vzniku tohoto onemocnění omezením styku s alergenními látkami, mezi které patří často i složky přítomné v kosmetických přípravcích.

Patří sem například konzervační látky (methylisothiazolinone (MIT), diazolidinyl urea), éterické oleje (ylang ylang, rozmarýn), složky éterický olejů (linalool, limonene) a rostlinné extrakty (měsíček, arnika).

Vhodné si je tedy vybrat kosmetiku neobsahující tyto složky nebo alespoň omezit s takovou kosmetikou kontakt na minimum. Mezi jedny z nejohroženějších profesí patří kosmetičky, které pracují s kosmetickými přípravky ve vyšším množství než běžný spotřebitel.

Právě proto často trpí projevy kontaktní alergické dermatitidy na rukách a nejen tam. Řešením je přestat používat přípravky s dráždivými látkami a pokožku ošetřovat přípravky bez obsahu těchto alergenů.

K jemnému očištění pleti nebo zmíněných rukou se nám osvědčilo použít Čisticí gel DR. BAUMANN bez obsažených parfemací a konzervantů, které z pleti šetrně odstraní veškeré nečistoty a zbytky dráždivých látek.

Poté je dobré vrátit pH pokožky do přirozeně mírně kyselého prostředí pomocí Pleťové vody Special DR. BAUMANN, s níž pokožku zklidníme a hydratujeme díky obsaženému panthenolu, sorbitolu a kyseliny hyaluronové.

Následně použijeme Liposome Multi Active s heřmánkem pro intenzivní zklidnění a zakončíme Krémem na popraskanou pokožku.

Pokud se již tato nepříjemná dermatitida projevila, je potřeba řešit i šetrnou sluneční péči. Vhodnou variantou je Gel na opalování s liposomy DR. BAUMANN, nebo variantu s látkami výhradně tělu vlastními Mléko na opalování Vitamin Faktor 6 z řady SkinIdent.

Ani jeden z těchto přípravků neobsahuje UV filtr, ochrana je docílena pouze vysokým podílem přírodního vitaminu E, betakarotenu a vícevrstvých liposomů.

Chceme-li vyšší ochranu do našeho prostředí, která obsahuje UV filtry a je vyhovující i pro velmi citlivé jedince, můžeme zvolit Emulzi na opalování Faktor 15 bez olejů a emulgátorů.

KDE JE MOŽNÉ PRODUKTY KOUPIT

Naše pozitivní zkušenosti s ošetřením pleti přípravky bez alergenů se opírají o výsledky profesionálních kosmetických salonů, které jsou řádně proškoleny v používání přípravků DR. BAUMANN a SkinIdent. Napište nám na email [email protected] a my Vám doporučíme proškolený kosmetický salon ve vašem okolí.

JAK SE STÁT SPOLUPRACUJÍCÍM SALONEM

Pokud jste profesionální kosmetička a máte zájem používat produkty DR. BAUMANN a SkinIdent i ve svém salonu, tak nás neváhejte kontaktovat přes kontaktní formulář či přímo přihlášením na následující seminář, kde se dozvíte vše o tom, jak můžete s naší kosmetikou začít pracovat.

Alergie – kontaktní dermatitida, chemikálie a latex

Chcete-li získat přístup k naší úplné knihovně obsahu, vyplňte prosím své údaje.

Potřebujete to pouze jednou a budete mít plný přístup, kdykoli se vrátíte na náš web“},{„id“:“STEP 1: PLEASE ENTER YOUR DETAILS“,“translation“:“KROK 1: ZADEJTE SVÉ KONTAKTNÍ ÚDAJE„},{„id“:“By clicking ‘Submit’ you’re accepting our Terms of Use and Privacy Policy“,“translation“:“Kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ přijímáte naše Podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů“}]}} data-webid=Dlw.ScBase.Ansell.ImageTeaserComponent>

Chcete-li získat přístup k naší úplné knihovně obsahu, vyplňte prosím své údaje.

Potřebujete to pouze jednou a budete mít plný přístup, kdykoli se vrátíte na náš web“},{„id“:“STEP 1: PLEASE ENTER YOUR DETAILS“,“translation“:“KROK 1: ZADEJTE SVÉ KONTAKTNÍ ÚDAJE„},{„id“:“By clicking ‘Submit’ you’re accepting our Terms of Use and Privacy Policy“,“translation“:“Kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ přijímáte naše Podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů“}]}} data-webid=Dlw.ScBase.Ansell.ImageTeaserComponent>

Chcete-li získat přístup k naší úplné knihovně obsahu, vyplňte prosím své údaje.

Potřebujete to pouze jednou a budete mít plný přístup, kdykoli se vrátíte na náš web“},{„id“:“STEP 1: PLEASE ENTER YOUR DETAILS“,“translation“:“KROK 1: ZADEJTE SVÉ KONTAKTNÍ ÚDAJE„},{„id“:“By clicking ‘Submit’ you’re accepting our Terms of Use and Privacy Policy“,“translation“:“Kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ přijímáte naše Podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů“}]}} data-webid=Dlw.ScBase.Ansell.ImageTeaserComponent>

Chcete-li získat přístup k naší úplné knihovně obsahu, vyplňte prosím své údaje.

Potřebujete to pouze jednou a budete mít plný přístup, kdykoli se vrátíte na náš web“},{„id“:“STEP 1: PLEASE ENTER YOUR DETAILS“,“translation“:“KROK 1: ZADEJTE SVÉ KONTAKTNÍ ÚDAJE„},{„id“:“By clicking ‘Submit’ you’re accepting our Terms of Use and Privacy Policy“,“translation“:“Kliknutím na tlačítko „Potvrdit“ přijímáte naše Podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů“}]}} data-webid=Dlw.ScBase.Ansell.ImageTeaserComponent>

Dermatitida a zánět kůže

Dermatitida

Dermatitida je obecný termín popisující zánět kůže. Může mít mnoho příčin a projevů. Ty většinou zahrnují svědivou vyrážku na oteklé, červené kůži … 

Co je dermatitida?

Dermatitis lze použít v souvislosti s ekzémem, který je známý jako dermatitický ekzém nebo ekzematická dermatitida. U dětí se vyskytuje atopická dermatitida, čili nespecifikovaná vyrážka.

 Na pokožce postižené dermatitidou se mohou objevovat puchýřky, mohou mokvat, přesychat nebo se loupat se zanesením infekce do prasklých puchýřků. Mohou mít různé příčiny i projevy, ale také odlišnou léčbu.

Zajímavé:  Polypy V Konecniku Priznaky?

Postihují děti i dospělé jedince.

Nejčastěji se dělí podle vyvolávajících faktorů:

  • Vnitřní příčiny Dermatitida vyvolaná z obranných mechanismů jedince (autoimunita). Atopická dermatitida s vrozenou přecitlivostí organismu na alergeny. Seboroická dermatitida se zvýšenou produkcí mazu v mazových žlázách, což vede k poruchám funkce ochranného obalu kůže a přemnožení kvasinek.
  • Zevní (kontaktně iritativní) Jedná se o podráždění pokožky vyvolané působením nealergických vlivů z prostředí (sluneční záření, vysoká teplota, mráz, dráždivé chemické látky).

Projevy dermatitidy

Každý typ dermatitidy může vypadat trochu jinak a může se lišit i na různých místech těla.

  1. Atopická dermatitida (dětský ekzém) Obvykle se poprvé objeví již v dětství. Červenou svědivou vyrážku jsou nejčastěji postižena místa, kde se kůže napíná a ohýbá, tedy navnitřcích loktů, pod koleny a zepředu na krku. Když si postižený vyrážku škrábe, může z ní vytékat tekutina a tvořit se na ní vrstva podobná strupu. U tohoto onemocnění dochází často ke zlepšení stavu, ale stejně tak časté bývá i jeho zhoršení.  
  2. Kontaktní dermatitida (alergická)  Tato vyrážka se objevuje v místech, kde se kůže dostává do styku s látkami (konzervanty, vonnými látkami, bylinami/břečťan), které ji podráždí nebo způsobí alergickou reakci. Červená vyrážka může pálit, štípat nebo svědit, dokonce se na kůži mohou objevit i puchýře. Vyrážka může být způsobená i mýdlem, nebo bižuterií s obsahem niklu. 
  3. Seboroická dermatitida (SD)  Tento typ onemocnění se projevuje vznikem malých svědivých oblastí na kůži pokryté šupinkami, začervenáním a neústupnými lupy. Nejčastěji postihuje mastné oblasti těla jako obličej, svrchní hrudník a záda. Může se jednat o dlouhodobý stav se střídáním zlepšování a zhoršování (zdroj Medaprex.cz)
  4. Psoriáza (lupénka) Je typem dermatitidy se specifickým vztahem k dědičnosti nebo může souviset s revmatoidní artritidou. Je to kožní neinfekční onemocnění postihující kůži, nehty a klouby.
  5. Dyshidrotická dermatitida Původním projevem jsou malé puchýřky na rukách a nohách naplněné tekutinou nebo hnisem. Příčina je spojovaná s kontaktní dermatitidou způsobenou potravní nesnášenlivostí na nikl.
  6. Kopřivka (urticaria) Tato dermatitida je charakterizovaná přechodnými otoky a podlitinami.
  7. Papulární kopřivka Reakce po štípnutí hmyzem

Dermatitida není nakažlivá a obvykle ani život ohrožující. Jejími nejzávažnějšími důsledky je nepohodlí z toho stavu plynoucí a snížení seběvědomí.

Dermatitida, zánět kůže

Dermatitida, zánět kůže, kožní onemocnění

Pojmem dermatitida, latinsky dermatitis, se označuje zánětlivá reakce pokožky. Do skupiny dermatitid patří též ekzémy (viz heslo). K dermatitidám se řadí také akutní kožních onemocnění, která mohou být bakteriálního nebo virového původu (zde je typickým představitelem obávaný pásový opar – viz heslo).

Kožní onemocnění bývají úporná, dlouhodobá a s tendencí k recidivám,

pokud nedošlo k vyléčení, nýbrž jen k dočasnému potlačení viditelných symptomů. Za hlavní příčinu kožních onemocnění je třeba považovat nerovnováhu v rámci celého imunitního systému, která se manifestuje zánětlivými procesy, které mohou napadat jak pokožku, tak i vnitřní orgány.

A právě v tom spočívá často podceňované nebezpečí potlačování vyrážek, ekzémů a obecně kožních onemocnění kortikoidy.

Potlačíme-li viditelné kožní symptomy, které však mají hlubší příčinu v imunitním systému, donutíme organismus, aby přenesl symptomy vnitřní nerovnováhy či poruchy do míst, kde tyto symptomy nelze tak snadno potlačovat jako na povrchu těla, tedy na vnitřní orgány.

Potlačení kožních symptomů tak může vést k onemocnění plic nebo trávicího systému, neboť plíce, žaludek a střeva jsou, podobně jako kůže, místem kontaktu s vnějším prostředím – vzduchem a potravou přicházející z vnějšího prostředí.

Další významnou skupinu příčin kožních onemocnění představují psychosomatická onemocnění, tedy fyzické projevy nesouladu vztahu těla a duše. Zde stojí za zmínku, že u kožních onemocnění psychosomatického původu mohou být klíčovými přípravky Bachovy květové esence.

Smyslem homeopatické léčby (a totéž platí i pro užívání Bachových esencí) dermatitid a dalších kožních onemocnění není potlačení symptomů, nýbrž odstranění skutečné příčiny jejich manifestace.

Pozor, důležité! Rozhodně doporučujeme zahájit léčbu dermatitidy nejméně týdenní kúrou homeopatikem Sulfur 15CH. Jsou pro to tři významné důvody:

1) Homeopaticky potencovaná síra (Sulfur ) patří při léčbě dermatitid k nejúčinnějším lékům. Často není už žádného dalšího léku třeba.

2) Homeopatikum Sulfur povzbudí imunitní systém a reaktivitu organismu, což je velmi důležité pro správnou volbu i účinnost dalšího homeopatika, bude-li jej zapotřebí.

3) Sulfur je hlavním „antipsorikem“ mezi homeopatiky, tedy lékem, který dokáže odstranit vnitřní příčinu jakéhokoli, nejen kožního, chronického onemocnění. (Z toho důvodu je vhodné léčbu jakéhokoli chronického onemocnění zahájit alespoň krátkodobou kúrou homeopatikem SULFUR).

S objednanými přípravky zasíláme přehledný informační list k užívání homeopatik, Bachových esencí, Schüsslerových solí a k homeopatické léčbě.

Další informace viz hesla Atopický ekzém, ekzém, Lupénka a ekzémy, ale též Astma, dýchací potíže.

Dermatitis contacta allergica

Kontaktní alergická dermatitida je projevem přecitlivělosti IV. typu na látky přicházející do přímého styku s kůží (zpravidla hapteny).

Etiologie a patogeneze[upravit | editovat zdroj]

Vývoj kontaktního alergického ekzému probíhá ve dvou fázích: senzibilizační a výbavná.
Hapteny vzhledem ke své velikosti nabývají antigenní vlastnosti teprve po navázání na epidermální bílkovinné nosiče. Antigen je rozpoznán a zpracován Langerhansovými buňkami, které jej předkládají T-lymfocytům. Langerhansovy buňky pak migrují do regionálních lymfatických uzlin přičemž mění svůj fenotyp. Vyplavují IL-1, IL-6 a TNF-α, což vede k proliferaci klonů T-lymfocytů, které mají receptory pro příslušný antigen. T-lymfocyty pak migrují do různých orgánů včetně kůže (10−20 %). Senzibilizační proces se šíří po celém těle, přičemž k úplné senzibilizaci je zapotřebí nejméně 5−7 dnů. Vznik senzibilizace ovlivňuje řada faktorů jako je doba a intenzita působení alergenu, jeho alergogenní vlastnosti, stav imunity a dispozice jedince. Vzniklá přecitlivělost je obvykle trvalá.

Časté senzibilizující látky:

  • kovy (Ni, Co – bižuterie, hodinky);
  • složky kosmetiky;
  • chemikálie z pracovního prostředí;
  • lokální anestetika;
  • barviva aj.

Po opuštění cév se mohou T-lymfocyty aktivovat stykem s příslušným antigenem a uplatňují se makrofágy, žírné buňky a asi i keratinocyty jako výbavná fáze. Každý nový kontakt mezi alergenem a senzibilizovanými T-lymfocyty vyvolá okamžité uvolnění cytokinů, které směrují imunitní reakci k co nejrychlejšímu odstranění alergenu z organismu.

Pokud kontaktní ekzém vyvolává jediná látka, jedná se o tzv. monovalentní přecitlivělost, více než 1 a méně než 5 látek vytváří oligovalentní přecitlivělost, u více vyvolávajících agens se jedná o polyvalentní přecitlivělost.

Skupinová přecitlivělost se vztahuje na určitou část molekuly primárního antigenu, čímž vzniká přecitlivělost na řadu chemických látek, které tuto strukturu ve své molekule obsahují.

Sdružená přecitlivělost vzniká současným nebo postupným působením dvou alergenů v jedné látce.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Kontaktní ekzém způsobený látkou urushiol

Projevy 24–48 h po styku s vyvolávající látkou a jsou omezeny jen na místo kontaktu. V akutní fázi se tvoří silně zarudlé edematózní ložisko s rychle erodujícími papulovezikulami a mokváním na povrchu, vzácně s tvorbou bul. Mikroskopicky je patrná spongióza a intracelulární edém, vznikají intraepidermální puchýřky. Později se tvoří krusty. V chronické fázi se povrch stává hyperkeratotický a tvoří se na něm ragády, nebo převládá lichenifikace.

Hematogenní formu vyvolává látka, na kterou je nemocný senzibilizován krevní cestou do kůže, kde způsobí vznik kopřivky. Hematogenně či lymfogenně se může rozšířit i chronický kontaktní ekzém mimo primární místo kontaktu.

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Kromě pečlivé anamnézy je základním vyšetřením epikutánní test. Principem je nanesení vyšetřované látky za standardních podmínek a ve správné koncentraci na zdravou kůži v časovém odstupu 2−3 týdnů od zhojení kožních projevů. Následuje hodnocení a interpretace.

 Podrobnější informace naleznete na stránce Epikutánní test.

Diferenciální diagnóza[upravit | editovat zdroj]

Je třeba odlišit:

  • toxickou dermatitidu,
  • atopický ekzém,
  • povrchové dermatofytózy,
  • erysipel.

U chronických projevů odlišujeme

  • psoriázu,
  • lichen planus,
  • m. Paget,
  • m. Bowen.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Základním předpokladem je odstranění antigenu a zamezení jeho dalšího působení.
V akutní fázi aplikujeme vysychavé obklady, později roztoky organických barviv, krémy, masti. Účinné jsou lokální kortikosteroidy, u chronických forem ekzému se kombinují s ichtamolem nebo dehtovými přípravky. U odolných forem je někdy účinné rentgenové ozáření Buckyho lampou.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

Použitá literatura[upravit | editovat zdroj]

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector