Křeče v břiše průjem – Vše o zdraví

Střevní potíže, zejména průjem, umí pořádně potrápit. ✔️ Co tedy pomáhá na průjem? Hledáte babské rady na průjem? Sepsali jsme pro vás 14+ tipů proti průjmu – jak na něj přírodně.

Babské rady na průjem

Průjem je velmi nepříjemný pro každého z nás. Může být způsobený psychosomatickými nebo střevními infekcemi nebo problémy. Často však za to může nevhodná či špatně kombinovaná strava.

Jestliže vás z ničeho nic přepadl průjem, zkuste se zamyslet, co jste jedli v posledních 12 hodinách. Pro příště budete vědět, čemu se vyhnout. Jestliže vás průjem trápí dlouhodobě, může jít o vážnější nemoc. Například o onemocnění tlustého či tenkého střeva.

V takovém případě je nutné navštívit lékaře.

Akutní průjem, který obvykle trvá 2-3 dny se dá doma zvládnout bez léků, pomocí babských rad. Jak ho zastavit pomocí přírodních prostředků bez užívání léků?

Příznaky průjmu

Průjem můžeme definovat jako častou, řídkou až vodnatou stolici. Je doprovázeno škrundáním a často i křečemi v břiše. Tělo nestačí vstřebávat vodu, tu obsahuje právě stolice a našemu tělu hrozí dehydratace.

V některých případech může dorazit horečka až 38 °C, silné křeče, závratě až mdloby. Stejně tak, krev ve stolici či zástava schopnosti močit. Při těchto obtížích je nutné a nezbytné ihned vyhledat lékařskou pomoc.

  • velmi časté vyměšování – několikrát denně
  • pravidelné bolesti a křeče v oblasti břicha

Křeče v břiše průjem - Vše o zdraví

Příčiny průjmu

Pokud se bavíme o nejběžnější příčině průjmu – je to infekce. Zpravidla je vyvolána rodem bakterií Salmonella, Shigella, Yersinia či vybrané patogenní kmeny Escherichie coli. Jestliže postihne průjem celou rodinu – za vinu to dejme virům (např. rotavirům). V tomto případě je to často provázené zvracením. A trvá to zpravidla u všech členů až několik dní.

No a ano, hádáte správně, další příčinou může být i strava. Stačí, pokud sníme něco neobvyklého, špatně upraveného či jako reakce alergická na surovinu. Nelze definovat jednoznačné příčiny. Obdobně pak reagujeme i na léky, které nám nasadí lékař. Je potřebné naslouchat tělu.

Jaké babské rady nám mohou pomoci při průjmu?

1. Tekutiny a půst

Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky. Proto zkuste první den vydržet a opravdu nic nejíst. Zřejmě stejně nebudete mít příliš chuť na žádné jídlo. Nezapomeňte dodržovat dostatečný pitný režim.

Při průjmu se tělo rychle dehydratuje, čímž může dojít k mnohem závažnějším problémům. Pijte čistou vodu, sycené minerálky s hořčíkem, bylinkový nebočerný čaj. Nepijte limonády s bublinkami, kávu, alkohol. Pokud to vyžaduje váš stav, snažte se pít alespoň po lžičkách.

2. Heřmánek

Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém. Obsahuje hodně účinných látek a má rozsáhlé spektrum použití. Žaludek a střeva zklidní vlažný čaj bez cukru ze sušených květů.

Desinfikuje střevní sliznici a máprotizánětlivé účinky. Pití heřmánkového čaje zmírňuje křeče v břiše, bolesti a nadýmání.

Dvě lžíce sušených květů zalijte horkou vodou, louhujte 15 minut a poté vypijte.

Křeče v břiše průjem - Vše o zdraví

3. Černý čaj

Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný. Nezapomeňte, že nejlepší je ho pít neslazený a popíjet průběžně celý den.

Jedna z babských rad říká, že při průjmu by vám měl pomoci osolený černý čaj. Konzumujte ho po lžičkách každých několik minut. I když chuťově není nic moc, jedná se o účinnou metodu proti průjmu, kterou se řídily již naše babičky.

Dalším tipem je sypaný černý čaj. Jednu lžičku sypaného černého čaje snězte a za chvilku zapijte čistou vodou.

4. Ostružník

Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt. Odvar z listů zklidňuje podrážděný žaludek. Jednoduše jej připravíte z jedné lžičky listů, které zalijete horkou vodou. Nechte louhovat 10 minut. To samé platí pro odvar z maliníkových listů.

5. Rýže

Rýže je skvělým pomocníkem při průjmovém onemocnění. Nezatěžuje trávení, je vhodná při průjmu i následném zotavování v době, kdy si střeva musí znovu zvyknout na příjem potravy. Také má odvodňující účinek, takže dokáže stolici rychle zahustit.

Uvařte bílou rýži doměkka, nesolte ji, ani nepoužívejte jiné koření. Pokud to bez ochucení nezvládnete, přidejte smítnu tymiánu. Jezte po malých porcích během celého dne.

Dobrým tipem je vypít i vodu, ve které se rýže vařila. Ta obsahuje škrob, který zahušťuje stolici.

6. Dušená mrkev

Mrkev obsahuje látky, které zpomalují střevní peristaltiku a také pomáhají zmírňovat křeče v břiše. Můžete ji zkombinovat s bílou vařenou rýží.

7. Banány

Banány, stejně jako již zmiňovaná rýže, nezatěžují trávení. Obsahují draslík, který je potřeba při průjmu doplňovat. Také obsahují vlákninu, která napomáhá změnit průjem na pevnou stolici. Ani s nimi to nepřehánějte, na den vám bude stačit jeden nebo dva.

8. Borůvky

Stejně tak borůvky mají skvělé účinky proti průjmu. Není to výmysl dnešní moderní doby, jejich účinky uznávali již naši předkové. Borůvky podporují střevní sliznici, desinfikují, obsahují antioxidanty, zastavují průjem a bojují proti plynatosti.

Nejlepší jsou sušené borůvky, které můžete jíst jen tak, nebo z nich udělat čaj. Ale můžete sníst i čerstvé, mražené nebo vytáhnout kompot ze sklepa.

Křeče v břiše průjem - Vše o zdraví

9. Černý rybíz a sušené švestky

Jestliže neseženete čerstvý černý rybíz, můžete ho nahradit džusem nebo sirupem, který koupíte v obchodě. Pro začátek si dejte dvě skleničky.

I sušené švestky patří do potravin, které staví. Zkuste je před požitím zahřát, tím je snadněji strávíte.

10. Jablka

Jablka si nastrouhejte a jezte po lžičkách. Efektivní je i jablečný mošt, který si rozředíte s vodou a budete průběžně popíjet.

11. Kysané zelí

Kysané zelí je plné vitamínů a rovněž pomáhá s nepříjemným průjmovým onemocněním. Konzumujte ho průběžně po celý den a brzy byste měli pocítit úlevu.

Velmi účinná je i samotná šťáva z kysaného zelí. Nejlepší je domácí, ale pokud ji nemáte, dobře poslouží i kupovaná. Šťávu pijte několikrát za den po menších dávkách, snažte se přemoct, i když vám tato tekutina nebude příliš chutnat.

12. Křen a bílá cibule

Vyzkoušet můžete i recepty, na kterých si asi moc nepochutnáte, ale zaručeně vám pomohou. Nastrouhejte čerstvý křen s bílou cibulí a zkonzumujte. Jestliže jste odvážní, povařte pár stroužků česneku v mléce a snězte.

Tyto kombinace se mohou zdát zvláštní, ale mají skvělé protizánětlivé účinky, takže si lehce poradí s bakteriemi ve střevech.

13. Pepř

U této rady platí, že jednoduše stačí rozkousat pár kuliček pepře a do několika hodin se vám uleví.

14. Roztok ze soli

Ve vodě nechte rozpustit dvě lžíce obyčejné soli a po doušcích vypijte. I když tento roztok není příliš chutný, uleví vám.

15. Vývar

V případě, že žádná z výše zmíněných rad nepomohla, uvařte si silný vývar. Nejlépe z hovězího masa, ve kterém bude hodně zeleniny (mrkev, cibule, česnek, petržel, celer). Vývar nechte probublávat na mírném plameni po dobu několik hodin. Až se dovaří, dochuťte ho čerstvými bylinkami.

Zajímavé:  Jak Se Starat O Své Zdraví?

Vyhněte se používání soli, pepře či různých umělých dochucovadel.

16. Bylinky

Dáváte-li přednost bylinkám, pak sáhněte po dubové kůře, ostružiníkovém listí, kořenu kostivalu či mochnu nátržník. Stačí bylinky spařit horkou vodou a získat silný odvar. Ten poté popíjejte v malých porcích v průběhu dne vždy po řídké stolici.

Kdy vyhledat lékaře při průjmu

Ta je nutná v případě, že se jedná o chronické průjmové onemocnění. Jestliže průjem trvá déle než 3-5 dnů, vyhledejte lékaře. Vždy ale záleží na vašem individuálním zdravotním stavu.

Průjem je běžným projevem poruch zažívání či reakce na potraviny nebo léky. Budete se možná divit, ale i průjem může mít závažný průběh a fatální důsledky.

Věděli jste, že s průjmem je spojeno až 20 milionů úmrtí ročně? A bohužel, často taktéže malých dětí. Nepodceňujte těžší průběh a vleklé komplikace.

Jakmile se potíže dostaví a zejména u kojenců, batolat a dětí – nebojte se obrátit na vašeho lékaře.

Babské rady na průjem

Aktuální článek: Babské rady na průjem. 14+ přírodních tipů proti průjmu

Průjem | Příčiny a léčba | Dieta a jídelníček | Komplikace

Co je průjem? Průjem, průjmové onemocnění, vodnatý průjem je obvykle krátkodobá zdravotní komplikace, která netrvá déle než několik dní. Pokud byste takové obtíže měli více než několik týdnů, je možné, že se jedná o závažnější zdravotní problém. Častý průjem je tedy vhodné konzultovat s lékařem. 

Mezi možné projevy a příznaky, které se jsou běžné, pokud máte průjem, patří:

Křeče, bolest břicha a žaludku, nechutenství a častá potřeba vyprázdnění jsou tedy nejběžnější komplikace při průjmu. Dodržujte klidový režim, hodně odpočívejte, pijte dostatek tekutin a také dodržujte zvýšenou hygienu rukou.

O vhodné dietě a potravinách se dočtete v kapitole: léčba.

Co způsobuje průjem? Mnoho nemocí a stavů může způsobit průjem, nejčastěji jde o:

Nejčastější komplikace průjmu je dehydratace, která může být při neléčení život ohrožující.

Průjem u dětí

Dehydratace je zvláště nebezpečná u dětí, starších dospělých a osob se sníženou 

Křeče v břiše průjem - Vše o zdraví

imunitou. Příznaky dehydratace jsou: nadměrná žízeň, sucho v ústech, slabost a únava. U kojenců: suchá plena po třech nebo více hodinách, pláč bez slz, ospalost a podrážděnost nebo naopak nereagování.

Léčba průjmu

Léčba by se měla opírat o diagnózu nemoci. Rozlišujme mezi akutním a chronickým průjmem. Jak zastavit průjem?

Akutní průjem

Jak se rychle zbavit průjmu? Akutní průjem je průjem, který trvá maximálně několik dní. Jedná se o náhlé střevní onemocnění. Většinou je způsobeno nějakou infekcí, ať už virovou nebo bakteriální. Akutní průjem může být i neinfekční, poté je častou příčninou nevhodná strava, nevhodné stravovací návyky. 

Nejvhodnější léčbou je dieta, klidový režim. Nutností je doplňování tekutin: pití minerálních vod a čaje. Vhodné potraviny jsou dietní! Nedráždí tedy žaludek a střeva. Omezte sladké, mastné, smažené a kořeněné jídlo! 

Jídelníček – vhodné potraviny – dieta:

  1. Doplňování tekutin (čaj, minerálky)
  2. Rýže, mrkev, bílé maso – vařené
  3. Banány, brambory
  4. Bílé pečivo (ne čerstvé), piškoty

Čaj by měl být černý, nedochucený, bez citrónu a cukru. Je lepší, když je už ochlazený.

Omezte: smažené, tučné a kořeněné. A také mléčné výrobky. Omezte potraviny, které způsobují nadýmání a potraviny s vysokým obsahem cukru. Nekuřte a nepijte alkohol! 

Coca-Cola můžete pomoci pokud trpíte i zvracením při průjmu. Pokud zvracíte pomůže pomalé pití Coca-Coly po malých dávkách uklidnit Váš žaludek. 

Chronický (dlouhodobý, dlouhotrvající) průjem

Léčba se musí zakládat na diagnostice potíží, vyhledejte pomoc svého lékaře, pokud trpíte chronickým průjmem. Lékař Vám doporučí léčbu.

Dieta, která by mohla pomoci při chronickém průjmu: 

  1. Nekouřit a nepít alkohol
  2. Omezení přejídání, vynechání nevhodného jídla, viz dieta při akutním průjmu
  3. Pít dostatek tekutin
  4. Omezení kofeinových nápojů (káva, čaj,…)

Poraďte se se svým lékařem, zda Vaše potíže nejsou způsobeny některými léky.

Prevence průjmu:

  • perfektní hygiena rukou
  • pití pitné vody
  • pravidelná dezinfekce kuchyňských povrchů
  • omývání potravin
  • dostatečné tepelné zpracování potravin

Mohlo by Vás zajímat:

  • Je normální, že průjem trvá týden?

Průjem

Průjem je opakované vyměšování řídké stolice. Je to příznak onemocnění nebo poruchy v trávicím traktu. Může provázet značný počet různých chorobných stavů.

Je porušeno vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu nebo dochází k nenormálnímu vylučování vody a minerálních látek z krevního oběhu do střeva.

Za průjem můžeme označit 3 a více neformovaných, až vodnatě řídkých stolic za den

Příznaky průjmu

Časté stolice kašovité až vodnaté i s příměsí hlenu, hnisu, nebo krve, nucení na stolici, pocit nevolnosti, nechutenství, zvracení, bolesti až křeče břicha, celková slabost, únava, úbytek na váze, občas bolesti svalů, zvýšená teplota nebo zimnice.

Příčiny průjmu

Nastává často po kontaktu s infikovaným člověkem, při špatné hygieně, nevhodnou, nezvyklou nebo špatně upravenou stravou. U dětí mohou být průjmy vyvolány též nesnášenlivostí (intolerancí) některých látek, zejména při změně složení stravy (kravské mléko, lepek a další). Nejčastější příčinou jsou infekční onemocnění (Salmonela, Shigela).

Při obtížích v rámci kolektivů jsou průjmy často způsobeny virovými infekcemi (rotaviry, enteroviry). Cestovatelské průjmy z konzumace nezvyklých jídel, infekce bakteriemi či viry, atypickými pro organismus. Průjmy vznikají při užívání některých léků (např. antibiotika, přípravky železa).

Mohou být i projevem onemocnění žaludku, žlučníku, jater, tenkého i tlustého střeva, ledvin, štítné žlázy.

První pomoc při průjmu

Při průjmovém onemocnění pijte hodně vody a čirých tekutin, abyste zabránili dehydrataci, vyvarujte se všech potravin, které vám osobně průjem zhoršují. Nejezte citrusové ovoce a potraviny s vysokým obsahem vlákniny alespoň jeden nebo dva dny po skončení průjmu; jezte nedráždivé potraviny, například suchary, banány, bílou rýži, vařenou mrkev.

Návštěva lékaře při průjmu

Je nutná při těžkých průjmech spojených s velkou ztrátou tekutin zejména u novorozenců, kojenců, malých dětí a starších lidí. Trvá-li průjem u ostatních delší dobu (cca 3 dny) nutno vyhledat lékaře. U dětí kojenců a malých dětí nejdéle druhý den.

Prevence průjmu

Cestujete-li do oblastí, kde může snadno dojít k průjmu, jezte jen důkladně tepelně upravenou stravu. Vyhýbejte se kostkám ledu a používejte pouze balenou vodu v lahvích i k čistění zubů.

Léčba průjmu

Léky na předpis

Při průjmu je důležitá náhrada tekutin, léčba zaměřená na snížení frekvence stolic a při infekčním původu i specifická antibakteriální léčba (Salmonela, Shigela, často cestovní průjem).

Přírodní a doplňková léčba

Používají se léky snižující frekvenci stolic (protiprůjmové), které zamezují ztrátám vody (dehydrataci) a minerálů, která může být velmi nebezpečná zejména starším lidem a malým dětem. Proto je důležité podávat dostatečné množství tekutin s minerály. Používají se adsorbencia (tzv.

černé medicinální uhlí), jehož povrch je schopný vázat rozličné látky, dále střevní antiseptika, která působí na řadu patogenních mikrobů, ale ne na normální střevní flóru, a syntetické alkaloidy opia, které jsou bez rizika závislosti a bez účinku na bolest, zato se silnými protiprůjmovými účinky především u tzv. funkčních průjmů.

Zajímavé:  Příznaky Hiv Po Půl Roce?

V doplňkové terapii se používají také přípravky probiotika pro obnovu střevní mikroflóry s obsahem Lactobacilus acidophilus (bakterie mléčného kvašení). Mají nevýznamné nežádoucí účinky a lze je podávat i velmi malým dětem. Lze používat různé rostlinné čaje nebo čajové směsi s obsahem tříslovin, které mají výrazný protiprůjmový účinek.

Třísloviny zpomalují střevní pohyb a mají i dezinfekční účinek. Často bývají kombinovány s léčivými rostlinami obsahujícími slizy (mají ochranný účinek) a flavonoidy (protizánětlivý účinek).

Lze užívat vitamíny skupiny B potřebné po udržování svalového napětí trávicího traktu, pro zklidnění psychiky a ke zlepšení vstřebávání, produkty s česnekem, který podporuje trávení a rozklad toxinů ve střevě a má bakteriocidní účinky. Aloe vera má velmi hojivé účinky na trávicí trakt a pupalkový olej, který slouží k doplnění esenciálních mastných kyselin potřebných k ochraně střevní stěny.

Jak rychle překonat průjem? Fungují babské rady i hygienické "rituály"

Většinu lidí občas postihnou záchvaty řídké nebo vodnaté stolice. Příčinou bývá rychlý průchod nevstřebatelné potravy střevem, nejčastěji vlivem infekce zažívacího ústrojí. U zdravých lidí průjmový záchvat odezní při klidu a dostatku tekutin. Pomohou i bylinky a aromaterapie.

Přečíst článek ›

Způsobit ho může nevhodná strava i kombinace potravin, ale také užívání léků, například antibiotik nebo projímadel.

Náhlé záchvaty průjmu, trvající několik hodin, ale až týden, bývají nejčastěji způsobeny potravinami kontaminovanými bakteriální nebo virovou infekcí. Zažili ho turisté v Egyptě i v jiných exotických destinacích.

Někdy za něj mohou příliš plné talíře lákavých specialit, kterým neodoláte, nebo voda či led v nápojích. Infekční průjem mohou doprovázet břišní křeče, zvracení, plynatost a zvýšená teplota.

Někdy může být průjem vyvolán přecitlivělostí nebo alergií na některé potraviny, například při nesnášenlivosti kravského mléka nebo mléčného cukru. Příčinou mohou být také otrava pesticidy, olovem či některými rostlinami, například je to tis, rulík zlomocný a štědřenec.

Přečíst článek ›

Může být ale také odrazem nervové poruchy. Průjem má totiž emocionální pozadí a v tomto případě se často projevuje ráno. Někdy doprovází trému a nadměrné rozčílení ve zkouškovém období nebo před nějakou výjimečnou situací. Zejména se projevuje u lidí, kteří žijí ve stálém napětí nebo v obavě ze selhání. Doprovází ho nepříjemné nadýmání a říhání.

Pozor, chronická varianta průjmu může být příznakem střevního onemocnění, nejčastěji zánětlivého stavu střevní sliznice. Může se také jednat o onemocnění slinivky, které se prozradí tukem ve stolici. Lehké průjmy zvládnete dietou, klidem na lůžku a bylinnými čaji. Pokud se stav nelepší, určitě vyhledejte lékaře. Možná bude potřeba speciální vyšetření.

Jak z toho ven?

Pokud už vás průjem překvapí, snažte se vyhledat klidné místo a dodržujte zvýšenou osobní hygienu. Po použití toalety a před přípravou jídla si vždy pečlivě umyjte ruce vodou a mýdlem.

Na veřejných toaletách k usušení rukou použijte raději papírové ručníky než horkovzdušný osušovač, může být zdrojem choroboplodných zárodků. Dbejte na hygienu v kuchyni při vaření.

Máte-li průjem, nepřipravujte jídlo pro ostatní.

Jedním z nebezpečných průvodců průjmu je ztráta tekutin (dehydratace), zvláště pokud se navíc přidá zvracení. Nejvíce jsou ohroženy malé děti, ale i staří lidé. Pijte hodně vody nebo jiných tekutin, které ji obsahují, ale vyhněte se alkoholu a kofeinu. Vypijte každou půlhodinu jednu sklenku. Doplňujte sůl a cukr.

Pijte bylinkové čaje, například heřmánkový, tymiánový, mátový, zázvorový nebo fenyklový. Působí mírně antisepticky a zmírňují křeče. Účinná je i neslazená šťáva z černého rybízu nebo bezinek, neboť tlumí zánět střevní sliznice.

Aromaterapie proti průjmu

Při léčbě se mohou uplatnit adstringentní oleje (se stahujícími účinky), jako je zázvorový a gerániový, stejně tak olej mátový a olej z římského heřmánku, protože zklidňují křeče svaloviny ve střevních stěnách.

Použít lze také melaleukový olej (tea tree), který má antiseptické účinky. Kápněte do koupele po třech kapkách zázvorového a gerániového oleje a dvě kapky mátového oleje.

Voda nesmí být ani horká, ani studená a vydržte v ní 15 minut.

Přečíst článek ›

Připravte si masážní olej. Tři kapky melaleukového (tea tree), po dvou kapkách gerániového, mátového a santalového oleje smíchejte s pěti lžičkami oleje ze sladkých mandlí nebo jiného základního oleje. Směs zahřejte ve vodní lázni a použijte k masáži břicha a tu opakujte několikrát denně. Vždy se postupuje po směru hodinových ručiček.

Při průjmech způsobených stresem využijte cvičení jógy vleže na zemi, které zmírní napětí.

Návrat do normálu

Jakmile se začnete cítit lépe, vracejte se k původní výživě. Zřejmě jste na jídlo neměli ani pomyšlení, proto začněte s rýží, která nedráždí žaludek a pomáhá vázat střevní obsah. Denně si dejte jogurt s živými kulturami, upraví se rovnováha střevní flóry. Dušená jablka, zralý banán a neloupaná (hnědá) rýže patří k pokrmům, které po prodělaném průjmovém onemocnění nejsnáze strávíte.

Přečíst článek ›

Jako podpůrná fytoterapie pomáhá kořen šťovíku koňského, jde o bylinu, která ničí bakterie úplavice. Nejvhodnější je nálev z 1 čajové lžičky natě, popíjet 3krát denně. Na silný průjem užívejte i odvar z listů borůvky a šalvěje, jednu polévkovou lžíci bylin spařte hrnkem vroucí vody. Vařte na mírném ohni 5 minut. Pijte cca polovinu hrnku teplého odvaru každé dvě hodiny.

Borůvky jsou v boji s průjmem poklad. Plody i listy obsahují prokyanidiny, antokyany, různé druhy kyselin, velké množství cukrů a pektinu. Navíc jsou zdrojem vitaminu C, skupiny B, karotenoidů, provitaminu A a řady minerálních solí.

Díky tomuto složení mají antibakteriální účinky a dokážou likvidovat streptokoky a stafylokoky.

Používají se dokonce při otravách jídlem, protože působí protizánětlivě na střevní sliznici, zastavují krvácení vlásečnic, zmírňují bolesti břicha a nevolnost.

Rada tety Běty:

Pokud vás při průjmu trápí ostrá a pronikavá bolest ve střevech, připravte si nálev ze 40 g meduňky, 1 polévkové lžíce lněných semen a 1 polévkové lžíce kořene kostivalu lékařského. Byliny důkladně promíchejte, spařte v termosce litrem vroucí vody a nechte přes noc vyluhovat. Celý nálev vypijte po dávkách během následujícího dne.

Průjem – příčiny, příznaky, druhy a léčba

Průjem je častá a běžná zdravotní komplikace. Přesto však může mít v některých případech závažný průběh a fatální důsledky. V článku si projdeme možné příčiny, příznaky, formy i způsoby, jak se průjmu zbavit a jak se při něm správně stravovat.

Průjem (gastroenteritida) je běžným projevem nejrůznějších poruch činnosti trávicího ústrojí. Obecně je těžké ho exaktně definovat, protože co už je pro jednoho průjem, pro druhého může být normou.

„Průjem není samostatná nemoc, ale příznak jiného onemocnění nebo poruchy.

Při průjmu je totiž porušeno vstřebávání vody a některých dalších látek ze střeva zpět do krevního oběhu.

Navíc při něm dochází k abnormálnímu vylučování vody do střeva,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Konvička, praktický lékař pro dospělé a vedoucí lékař pracovnělékařských služeb EUC PLS.

Druhy průjmu

Je důležité rozlišit akutní a chronický průjem. Akutní průjem vzniká rychle a náhle, občas je během jednoho dne pryč, zpravidla ale trvá dnů několik. Pokud průjem přetrvává několik týdnů, znamená to přechod do chronického průjmu. Ovšem konkrétní časová hranice není nijak pevně stanovena.

Zajímavé:  Příznaky Plísně Na Nohou?

Akutní průjem

Nejběžnější příčinou akutního průjmu jsou infekce.

Vyvolávacím mikrobem může být rod bakterií Salmonella, Shigella, některý z patogenních kmenů Escherichie coli (neškodné kmeny se ve střevě vyskytují běžně), Yersinia nebo Campylobacter jejuni.

Hlavními příznaky jsou bolesti až křeče v břiše, zvracení a horečka. Ve stolici se může objevit příměs krve a hlenu.

Pokud průjmem trpí například celá rodina, je pravděpodobné, že byl způsoben viry (rotaviry, echoviry aj.). Průjmy virového původu často doprovází zvracení, stolice je vodnatá. Onemocnění většinou trvá několik dní.

Další příčinou bývá nevhodná strava. Průjem mohou způsobit i nezávadné potraviny – stačí, jsou-li např. pro daného jedince neobvyklé, nezvykle upravené, může na ně mít zatím nezjištěnou alergii atp.

Zde už se jedná o individuální rozdílnosti ve vnímání těchto vlivů. Častou příčinou průjmu jsou také léky (antibiotika, chemoterapeutika, prokinetika, anoretika, léky na snížení cholesterolu apod.).

Chronický průjem

Chronický (dlouhodobý) průjem může mít různé příčiny. Například onemocnění tenkého či tlustého střeva, ale také nemoci slinivky břišní, jater a žlučníku. Dalšími faktory mohou být nemoci orgánů mimo trávicí trakt (průjem při zvýšené funkci štítné žlázy, při onemocnění ledvin). Průjem je také doprovodným příznakem otravy rtutí či železem.

Akutní průjem často doprovázejí křeče. Foto: Darko Djurin, Pixabay

Hlavní příznaky průjmového onemocnění

  • Časté vyměšování – mohou být dvě, ale i desítky a více za den,
  • bolesti a křeče v břiše – většinou předcházejí defekaci (odchodu stolice),
  • nevolnost a zvracení – jako občasný průvodní příznak průjmu,
  • někdy celkový pocit slabosti až nemoci,
  • úbytek na váze a zvýšená tělesná teplota – tyto příznaky se projevují zejména u vleklých průjmů.

Důležitý je také vzhled stolice, který se liší v závislosti na příčině průjmu. Ve stolici může být příměs krve, hlenu nebo hnisu. Častým jevem jsou také nestrávené zbytky jídla.

Pokud je počet stolic opravdu vysoký, hrozí dehydratace organismu. Navíc v případě, že průjmem trpí malé dítě, dehydratace postupuje velmi rychle. Je-li průjem vleklý, může se jednat o projev závažného onemocnění, obdobně i pokud dochází ke střídání průjmu a zácpy. Proto ve všech těchto případech doporučujeme neodkladně vyhledat pomoc lékaře.

Léčba průjmu u dospělých – účinné léky a preparáty

Na běžný akutní průjem zabírá např. aktivní uhlí – chrání před dráždivými účinky některých složek potravy, váže na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, toxiny, různé toxické produkty látkové přeměny, léčiva a jiné chemické sloučeniny.

Na infekční průjem, který může být vyvolán bakteriemi, viry nebo parazity, může pomoci Endiaron. Ke snížení počtu stolic poslouží např. Imodium, které lze ovšem použít nejdříve po odstranění či vyloučení infekčního původu průjmu. Je-li průjem doprovázen krví ve stolici a horečkou, je nezbytné vyhledat lékaře.

Na podrážděná střeva pomáhá např. Smecta. Chrání sliznici před infekcí a škodlivými látkami a urychluje uzdravení. Jako podpůrná léčba akutního průjmu u dětí i dospělých se používá Enterol, který doplňuje přirozený mikrobiom ve střevě a pomáhá k rychlejší regeneraci střevní stěny.

Dieta a vhodné stravování při průjmu

  • Úprava jídelníčku – zklidňující účinek na střeva má např. domácí vývar bez zeleniny, vařená rýže, v pozdější fázi zralé banány,
  • udržování správného zavodnění – pijte černý čaj nebo neperlivé minerálky,
  • vyhýbat se smaženým, mastným a sladkým pokrmům.

V případě akutních průjmů, které bývají infekční, je hlavní udržovat hydrataci organismu. Je-li nemocný ohrožený dehydratací, případně se jedná o malé dítě se závažným průjmem, je třeba podat náhradní roztoky infuzí.

Dále je důležitá pravidelná, lehce stravitelná strava v malých porcích – pro rychlejší zotavení střevní sliznice.

Průjem u dětí – léčba a ověřené léky

Příčinou průjmu u dětí je většinou střevní infekce, změna stravy, konzumace určité potraviny či nadměrného množství ovoce, užívání antibiotik (u dítěte či kojící matky). Průjem může být také vedlejším projevem některých onemocnění.

Většina akutních průjmů odezní samovolně během pár dní. Při průjmu je důležité zabránit dehydrataci (odvodnění), která ohrožuje zejména děti kojeneckého a batolecího věku. Dehydrataci lze očekávat při více než 8 stolicích denně a/nebo při opakovaném zvracení.

Léčba průjmu u dětí je založena na správné a včasné rehydrataci (zavodnění) a následné realimentaci (obnovení výživy).

Rehydratace

Doporučuje se podávat orální rehydratační roztok (ORS) obsahující zvracením a průjmem ztracené minerály (Enhydrol).

Realimentace (opětovný příjem jídla)

Vhodné jsou potraviny, které byly kojencem či malým dítětem již dříve dobře tolerovány.

  • Kojené děti – kojení se nepřerušuje, probíhá v kratších intervalech, aby se nahradila ztráta tekutin. Mezi kojením je vhodné podávat rehydratační roztoky.
  • Nekojené děti do 6 měsíců – realimentace se provádí stejnou kojeneckou výživou, kterou před začátkem průjmu dítě tolerovalo. Mléčné preparáty se podávají v plné koncentraci, neředěné. Nízkolaktózová mléka je dobré podávat výjimečně a jen přechodně, zvlášť u mladších kojenců.
  • Kojenci, u kterých bylo zahájeno zavádění příkrmů – odpovídající kojenecká mléčná výživa a příkrmy v běžném množství (rýže, mrkvové pyré, bramborová kaše, banán, krůta, kuře).
  • Batolata a starší děti – mixovaná strava (rýže, brambory, kukuřice, dále mrkvové, jablečné či banánové pyré, kuřecí maso, suchary, starší pečivo). Mléčné výrobky a tuky dle tolerance.

Banány jsou vhodnou potravinou při průjmu u dětí i dospělých. Foto: 4924546, Pixabay

Antibiotika a chemoterapeutika se užívají zcela výjimečně, bez ohledu na původ průjmového onemocnění. Těžký stupeň dehydratace vyžaduje vždy hospitalizaci a nitrožilní doplnění tekutin!

TIP: Pro zkrácení onemocnění či při závažném průběhu průjmu lze léčbu doplnit o následující ověřené preparáty – probiotika (Enterol), adsorbenty (Smecta), Tasectan.

Průjem v těhotenství a před porodem

Průjem není běžnou a přirozenou součástí těhotenství. V případě současně se vyskytující horečky a při zvýšených ztrátách vody (dehydrataci) může představovat riziko pro matku i dítě.

Pokud se průjem objeví až v období okolo plánovaného termínu porodu, může se jednat o první signál blížícího se porodu.

Rozum do hrsti aneb Hlavně to nepodcenit

Průjem je běžným projevem nejrůznějších poruch zažívání. I tak ale může mít v některých případech závažný průběh a fatální důsledky.

Průjmová onemocnění jsou celosvětově příčinou až 20 milionů úmrtí ročně, což zahrnuje i malé děti.

Nepodceňujte proto těžší a vleklejší komplikace spojené s průjmem – zvláště u kojenců, batolat a dětí – a neváhejte se obrátit na svého lékaře.

  • Trápí vás průjem? Tento problém můžete konzultovat s našimi lékaři také online:
  • Lékař online 24/7        
  • Hledáte odborníky, se kterými byste rádi své problémy konzultovali? Můžete se obrátit na praktické lékaře v EUC:
  • Praktičtí lékaři v EUC   

autor:

MUDr. Tomáš Konvička

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector