Krev v moči u mužů – Vše o zdraví

Když se v moči neočekávaně objeví krev, nikdy to nevěstí nic dobrého. Vesměs to znamená jediné – někde něco krvácí, což samozřejmě není dobře. Krvácení může být malé, drobné, ale taky může být velké a může vyžadovat rychlou léčbu.

Co způsobuje krev v moči u mužů? Co byste měl dělat, když je krev v moči? Jak poznáte krev v moči? Na to získáte odpověď právě zde.

Krev v moči u mužů - Vše o zdraví

Co znamená krev v moči?

Nález krve v moči se odborně nazývá hematurie. Rozlišují se dva druhy hematurie:

Mikroskopická hematurie

Krev v moči odhalí pouze laboratorní vyšetření. V moči je totiž velice malé množství krve, které není viditelné pouhým okem.

Makrohematurie

V tomto případě je moč viditelně zabarvená krví, má červenou až hnědou barvu.

Jak poznat krev v moči? Na tuto otázku odpovídá nefrolog prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.:

Krev v moči můžeme pozorovat jako většinou hnědý nebo načervenalý zákal, a to tehdy, je-li přítomno více než jeden mililitr krve na litr moči – tedy větší množství krve.

Běžná, tzv. mikroskopická hematurie není pouhým okem viditelná. Ta je většinou zachycena jako náhodný nález při chemickém vyšetření moči a močového sedimentu.”

V každém případě se ale jedná o varovné znamení, které byste rozhodně neměl podceňovat. Pokud nechcete nechat nic náhodě, raději navštivte svého praktického lékaře nebo urologa.

NAUČTE SE: Co přesně léčí sexuolog, androlog a urolog? A s čím za nimi ani nemusíte chodit? 

Krev v moči u mužů - Vše o zdraví

Příčiny krvácení do moči

Krev v moči se může objevit z mnoha důvodů. Popíšeme si tedy ty nejčastější, nejběžnější, které mohou být i vaším případem.

Infekce močových cest

Na prvním místě prakticky ve všech odborných publikacích vždy figuruje jako příčina krve v moči infekce či zánět močových cest. Je to asi ta nejběžnější příčina výskytu krve v moči.

Infekce se projevuje mimoto pálením při močení, problematickým močením, případně také horečkou.

Léčí se nasazením antibiotik, dostatečným pitným režimem, klidem na lůžku a přípravky s extrakty z brusinek.

Poranění močových cest

Druhou nejčastější příčinou krve v moči je poranění močových cest. K tomu může dojít nejrůznějšími způsoby – nešetrnými sexuálními praktikami, silným nárazem do oblasti břicha, lékařským zákrokem, cyklistikou, automobilovou nehodou.

Pokud jste si vědom něčeho takového ve vaší blízké minulosti, nemusíte se ničeho bát. Vaše problémy zrejmě za pár dnů samy zmizí. Není potřeba navštívit lékaře ani speciální léčba.

Pouze pokud by se váš stav do pár dnů nezlepšoval, pak je nutné navštívit lékaře.

Močové (ledvinové) kameny

Třetím důvodem, proč se vám objevila krev v moči, mohou být močové, ledvinové kameny. Močové kameny jsou malé kamínky, které vznikají v močových cestách. Jedná se o shluk rozpuštěných minerálů.

Někdy se samy vstřebají a zmizí, jindy mohou v močových cestách putovat. A právě v tu chvíli mohou ostrým koncem narušit stěnu močových cest, způsobit zranění a zapříčinit krev v moči. Projevují se urputnou bolestí v bedrech, tříslech a šourku. Prvním krokem k jejich léčbě je dostatečný pitný režim.

Pokud samy nezmizí, přistupuje se k jejich chirurgickému odstranění.

ČTĚTE PODROBNĚ: Ledvinové kameny – komu hrozí, jak vznikají a jak se odstraňují?

Krev v moči u mužů - Vše o zdraví

Rakovina prostaty

Další příčinou krve v moči může být i rakovina prostaty. Jedná se o nejčastější typ rakoviny, která muže postihuje. Bohužel je velice zrádná. Zprvu se totiž vůbec nijak neprojevuje.

Až když je v pokročilém stádiu, začne mít postižený problémy s močením, pálení a bolesti při močení, či přítomnost krve v moči. Rakovina prostaty se léčí operativním odstraněním prostaty, chemoterapií, radioterapií nebo tzv.

brachyterapií.

ČTĚTE PODROBNĚ: Rakovina prostaty – příznaky a léčba, a také Vyšetření prostaty – háklivé, ale nebolestivé prohmátnutí přes konečník.

Krev v moči u mužů - Vše o zdraví

Rakovina močového měchýře

Rakovina močového měchýře není tak častý typ rakoviny, ovšem může potkat každého z nás.

  • Výskyt rakoviny močového měchýře stoupá nad 50 rokem života.
  • U lidí mezi 70 a 85 lety se objevuje u 118 případů na 100 000 obyvatel.

Nádor močového měchýře se může projevit příměsí krve v moči, bolestivým močením nebo častým nutkáním na malou.

Léčí se operativním odstraněním, chemoterapií, imunoterapií či radioterapií.

Pohlavně přenosné nemoci

Také pohlavně přenosné nemoci mohou způsobit výskyt krve v moči. Mezi nejtypičtější původce krve v moči mohu zařadit chlamydie a kapavku.

Obě tyto nemoci se kromě výskytu krve v moči projevují bolestí a pálením při močení, častým močením, častou únavou, bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou.

Jedinou ověřenou léčbou pohlavně přenosných nemocí, jako je právě kapavka nebo chlamydie, je okamžité nasazení antibiotik. Antibiotika se zpravidla berou tři týdny.

Negativní účinek některých léků

Krev v moči mohou způsobit i některé léky.

„Pokud jde o léky, zbarvení moči mohou mít na svědomí jak některá projímadla, tak antibiotika,“ uvádí urolog Jakub Řezáč.

Vladimír Teplan doplňuje, že „se jedná o léky, které obsahují sulfonamidy či rifampicin. Vedle toho se může hematurie objevit i při užívání léků ovlivňujících krevní srážlivost.“

Hemofilie

Poslední možnou příčinou výskytu krve v moči je onemocnění zvané hemofilie. Zjednodušeně řečeno se jedná o zhoršenou srážlivost krve.

S hemofilií se můžete narodit, ale také ji časem můžete během svého života získat. Častěji se s ní potýkají muži než-li ženy. Horší srážlivost krve dokonce způsobují i některé léky.

Zajímavé:  Sportovní Lékař Kraj Vysočina?

Hemofilie se projevuje častými modřinami, podlitinami, pohmožděninami či monokly. Léčba probíhá na základě závažnosti vašeho onemocnění.

Slabší hemofilie se pouze sleduje. U silnějších typů hemofilie je nutná injekční aplikace koncentrátu srážecího faktoru, který v krvi osob s hemofilií chybí.

Urolog Jakub Řezáč doplňuje:

„Nejčastější příčinou hematurie bývají již zmíněné močové infekce, další jsou traumata močových cest a močové kameny. Nejzávažnější diagnózou jsou pak nádorová onemocnění – tumory močového měchýře, ledvin, močových cest či prostaty.“

Vladimír Teplan ke svému kolegovi přidává:

„Přechodná mikroskopická hematurie se může vyskytovat i po velké námaze, např. u železných mužů, po maratonském běhu, ale u zdravých jedinců v klidu vymizí.“

A Jakub Řezáč ještě dodává:

„I při jízdě na kole může dojít k traumatu prostaty a močové trubice, které se projeví hematurií. Onemocnění, jako například ledvinové kameny, se mohou poprvé projevit až po zátěži. Při úrazu pak krev v moči bývá především u poranění beder nebo podbřišku.“

VIDEO: Výskyt krve v moči – příběh pacienta

Krev a bílkovina v moči aneb, co byste v moči neměl najít?

Kromě krve by se ve vaší moči neměla objevit ani bílkovina. Bílkovinu v moči odhalíte opět velice snadno – moč je zakalená, světlá a bělavá.

Příčinou takového stavu bývá zánět ledvin, ledvinové kameny a nádory, rozpad svaloviny nebo třeba také otravy organismu.

Problém zaznamenal v posledních dnech také pan Jaroslav:

„Mám už přes 3 týdny problémy s močením. Chodím často na toaletu a vymočím strašně málo, přitom mám pocit, že se počůrám. Při močení mám strašnou bolest až řezání, která se stupňuje, že je až k nevydržení. Párkrát jsem vymočil i krev a jednou i sraženou krev. Z výsledku moči mi neobjevili žádnou bakterii ani infekci. Co to může být?”

Na dotaz pana Jaroslava odpověděla MUDr. Petra Šmelcová z Ordinace praktického lékaře, Dymokury, Nymburk, Činěves:

„Dobrý den, Jaroslave, navštivte urologickou ambulanci, kde vás cíleně vyšetří. Mohlo by se jednat o zánět prostaty či močového měchýře. Urolog udělá potřebná vyšetření (fyzikální, ultrazvuk, kultivace moči) a řádně vás zaléčí. Pokud jste si vědom rizikového sexuálního chování, je nutné vyloučit i pohlavně přenosnou chorobu.”

Jak se zbavit krve v moči?

Pokud vás krev v moči trápí po zjevném úrazu, pak nemusíte nic hrotit. Stačí se sledovat a do pár dnů by měla krev z vaší moči sama zmizet.

Jestliže se ale u vás krev objevila zcela nečekaně a bez zjevných příčin, pak raději navštivte svého praktického lékaře nebo urologa. Lékař vás požádá o vzorek moči a podle něj pozná, co by mohlo stát za vašimi problémy.

Nefrolog prof. MUDr. Vladimír Teplan DrSc., vysvětluje:

„Praktik po zjištění okolností odesílá pacienta buď na urologii (v případě krvácení z ledviny či močových cest většího rozsahu), nebo k nefrologovi (když situace není urgentní), aby bylo dále zařízeno podrobné vyšetření, například sonografie ledvin, přesný močový sediment na červené krvinky a podobně.“

PODOBNÝ PROBLÉM: Objevila se u vás krev v ejakulátu? Co teď? Je to vážné? Je nutné okamžitě navštívit lékaře? Čím to může být způsobeno?

Odpovědi najdete v článku Krev ve spermatu (ejakulátu) – 15 pravděpodobných příčin.

Krev v moči u mužů - Vše o zdraví

Vyšetření moči u lékaře

Vyhledat odbornou pomoc není žádnou slabostí, ale naopak tak můžete předejít dalším komplikacím. Jak probíhá takové vyšetření u lékaře?

Urolog Jakub Řezáč popisuje vyšetření u lékaře:

„Z rozboru moči jsme schopni odhalit infekci močových cest. Po jejím vyloučení je vhodné doplnit endoskopické vyšetření – tzv. cystoskopii, při které je prohlédnut močový měchýř a močová trubice.

U mužů dnes již využíváme tenký ohebný přístroj, díky kterému je vyšetření výrazně šetrnější. V případě neobjasnění zdroje krvácení pokračujeme zobrazovacím vyšetřením, například počítačovou tomografií, kde přehledně zobrazíme i horní močové cesty – ledviny a močovody.”

Nefrolog prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc. doplňuje:

„Počet, eventuálně tvar červených krvinek musíme vyšetřit ve sběru moči za přesné časové údobí (např. za tři hodiny dle Hamburgera či za deset hodin dle Addise).

Při posouzení tvaru červených krvinek můžeme posoudit i to, zda pocházejí z močových cest, či z ledvin. K diagnóze vedle močového nálezu potřebujeme sonografii ledvin a močových cest, případně další neinvazivní vyšetření (CT, MR či vylučovací urografii s kontrastní látkou či vyšetření izotopové).

Při podezření na onemocnění ledvin se provádí i ledvinová biopsie. Příčinou krve v moči může být i konkrement v ledvinách či močových cestách a cysty ledvin.“

VIDEO: Rakovina močového měchýře: Když na barvě moči záleží

Neléčené krvácení do moči

Co když krev v moči nijak neřešíte? Kam až vaše potíže mohou zajít?

Pokud se jedná o zánět močových cest, může bakterie postupovat hlouběji do močových cest až k ledvinám. Jestliže to budete i nadále ignorovat, můžete o své ledviny zcela přijít.

Dále může bakterie napadnout i vaše rozmnožovací ústrojí a způsobit vám tak problémy s erekcí nebo dokonce neplodnost.

V případě pohlavně přenosných nemocí si koledujete o sepsi či rozšíření do zbytku těla, třeba do kloubů. A i zde vám hrozí neplodnost.

Zajímavé:  Alergie Na Kontrastní Látky Na Magnetickou Rezonanci?

Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc. uzavírá:

„Nález krve v moči je nálezem závažným a neměl by se v žádném případě podcenit. Množství krve v moči může kolísat, či dokonce přechodně vymizet. Bohužel nebolestivá hematurie, a to i kolísavá, může být průvodním jevem nádorů ledvin a močových cest.“

Proto krev v moči nepodceňujte a raději co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc. Ano, může se jednat jen o nějakou banalitu, ale rozhodně to nezkoušejte podceňovat. Ty následné problémy vám za to rozhodně nestojí.

Články o pohlavních nemocech a intimních problémech

Nikdy nepodceňujte krev v moči, muže značit nemoc

Pokud vám byla barva vaší moči dosud zcela lhostejná, je nejspíš ten správný čas uvědomit si, jak důležité je pravidelně kontrolovat svoji moč. Pro spoustu lidí je to běžná rutina, kterou však pokládají za samozřejmou.

Jednoduše po každém vymočení alespoň letmo zkontrolují, zda má jejich moč obvyklou barvu. To by měl dělat každý. Pokud se totiž moč zbarví do červena nebo do hněda, může to být známkou toho, že moč obsahuje i krev.

A krev v moči může znamenat celou řadu zdravotních potíží, od banálních až po závažná onemocnění, jako je rakovina.

Pokud zjistíte, že má vaše moč neobvyklou barvu, věnujte tomu pozornost a tento stav neignorujte. Co může krev v moči znamenat a jak postupovat dále v případě, že krev v moči objevíte, vysvětlují nefrolog Vladimír Teplan a urolog Jakub Řezáč. Oba se přitom shodují na tom, že změnu barvy moči není dobré podceňovat.

Krev v moči – co teď?

Lékaři se shodují na tom, že při nálezu krve v moči je vhodné co nejdříve navštívit svého praktického lékaře, který rozhodne o dalším postupu.

„Praktik po zjištění okolností odesílá pacienta buď na urologii (v případě krvácení z ledviny či močových cest většího rozsahu), nebo k nefrologovi (když situace není urgentní), aby bylo dále zařízeno podrobné vyšetření, například sonografie ledvin, přesný močový sediment na červené krvinky a podobně,“ říká profesor Teplan.

Krev v moči uvidíte, pokud se jedná o hematurii (přítomnost krve v moči) makroskopickou. To znamená, že krev v moči je viditelná pouhým okem.

„Krev v moči můžeme pozorovat jako většinou hnědý nebo načervenalý zákal, a to tehdy, je-li přítomno více než jeden mililitr krve na litr moči – tedy větší množství krve. Běžná, tzv. mikroskopická hematurie není pouhým okem viditelná.

Ta je většinou zachycena jako náhodný nález při chemickém vyšetření moči a močového sedimentu,“ vysvětluje nefrolog.

Barvu moči ovlivní potraviny i léky

Příčin, pro které můžeme objevit v moči krev, je celá řada. V žádném případě to není důvod k okamžité panice. Zbarvení moči ovlivňují třeba i léky a potraviny, takže není nutné se ihned děsit. Důležité je zamyslet se nejdříve nad tím, zda jsme nejedli něco, co mohlo moč přechodně zbarvit. Například červená řepa způsobí okamžité zbarvení moče do červena.

Krev v moči u mužů - Vše o zdraví
Autor: Pixabay.com / Pexels, podle licence: Public domain

„Pokud jde o léky, zbarvení moči mohou mít na svědomí jak některá projímadla, tak antibiotika,“ uvádí Jakub Řezáč. Vladimír Teplan doplňuje, že „se jedná o léky, které obsahují sulfonamidy či rifampicin. Vedle toho se může hematurie objevit i při užívání léků ovlivňujících krevní srážlivost.“

Pokud můžeme vyloučit potraviny a léky, které mohly mít změnu barvy na svědomí, je na místě nechat si provést rozbor moči. „Z rozboru moči jsme schopni odhalit infekci močových cest. Po jejím vyloučení je vhodné doplnit endoskopické vyšetření – tzv.

cystoskopii, při které je prohlédnut močový měchýř a močová trubice. U mužů dnes již využíváme tenký ohebný přístroj, díky kterému je vyšetření výrazně šetrnější.

V případě neobjasnění zdroje krvácení pokračujeme zobrazovacím vyšetřením, například počítačovou tomografií, kde přehledně zobrazíme i horní močové cesty – ledviny a močovody,“ uvádí urolog.

Pokud se nepodaří příčinu odhalit na urologii, je pacient odeslán k nefrologovi (specialista na nemoci a léčbu ledvin), kde jsou provedena další vyšetření. „Počet, eventuálně tvar červených krvinek musíme vyšetřit ve sběru moči za přesné časové údobí (např.

za tři hodiny dle Hamburgera či za deset hodin dle Addise).

Při posouzení tvaru červených krvinek můžeme posoudit i to, zda pocházejí z močových cest, či z ledvin,“ říká nefrolog Vladimír Teplan a dodává: „K diagnóze vedle močového nálezu potřebujeme sonografii ledvin a močových cest, případně další neinvazivní vyšetření (CT, MR či vylučovací urografii s kontrastní látkou či vyšetření izotopové). Při podezření na onemocnění ledvin se provádí i ledvinová biopsie. Příčinou krve v moči může být i konkrement v ledvinách či močových cestách a cysty ledvin.“

Nejčastější příčinou jsou močové infekce, úrazy a močové kameny

„Nejčastější příčinou hematurie bývají již zmíněné močové infekce, další jsou traumata močových cest a močové kameny. Nejzávažnější diagnózou jsou pak nádorová onemocnění – tumory močového měchýře, ledvin, močových cest či prostaty,“ uvádí Jakub Řezáč.

Hematurie ale může být způsobena i intenzivní fyzickou zátěží. „Přechodná mikroskopická hematurie se může vyskytovat i po velké námaze, např.

u železných mužů, po maratonském běhu, ale u zdravých jedinců v klidu vymizí,“ říká Vladimír Teplan a Jakub Řezáč doplňuje: „I při jízdě na kole může dojít k traumatu prostaty a močové trubice, které se projeví hematurií.

Zajímavé:  Generalizovaná Úzkostná Porucha Leky?

Onemocnění, jako například ledvinové kameny, se mohou poprvé projevit až po zátěži. Při úrazu pak krev v moči bývá především u poranění beder nebo podbřišku.“

TIP: Mají muži čůrat vsedě? O prkénko přece nejde

Příčiny se mohou dále odvíjet také od toho, zda se jedná o ženu, či o muže. To má samozřejmě svá specifika. „Rozdíl je v tom, že u žen může krev v moči pocházet také z genitálu, proto se při nálezu hematurie u žen vždy doplňuje gynekologické vyšetření,“ uvádí Vladimír Teplan.

Krev v moči u mužů - Vše o zdraví
Autor: Pixabay.com / Iwona_Olczyk, podle licence: Public domain

„U mužů se pod močovým měchýřem navíc nachází prostata, u které může ke krvácení dojít při zánětu, hyperplazii (zvětšené prostatě) a nádorovém onemocnění. U obou pohlaví se může vyskytnout nádor močového měchýře, který obvykle nebolí a projeví se často pouze hematurií,“ doplňuje Jakub Řezáč.

Hematurie může být i vedlejším projevem jiné nemoci

Existuje ale také celá řada nemocí, které mohou stát za tím, že se v moči objeví krev. „Hematurie může být přítomna u celé řady onemocnění.

U diabetiků jsou při přítomnosti glukózy v moči častější močové infekce, jedním z příznaků vysokého krevního tlaku je mikroskopická hematurie, stejně tak se vyskytuje např.

u hematologických onemocnění jako leukémie či srpkovitá anemie, u poruch srážení krve, včetně těch uměle vyvolaných antikoagulačními a antiagregačními léky,“ vysvětluje urolog.

K tomu Vladimír Teplan dodává: „Hematurie se může objevit při komplikujících onemocněních, jako jsou cysty ledvin, urolitiáza (ledvinové kameny). Velmi důležitá je také přítomnost bílkoviny v moči. Pokud je přítomna, je vždy třeba pomýšlet na onemocnění ledvin.“

„Nález krve v moči je nálezem závažným a neměl by se v žádném případě podcenit. Množství krve v moči může kolísat, či dokonce přechodně vymizet. Bohužel nebolestivá hematurie, a to i kolísavá, může být průvodním jevem nádorů ledvin a močových cest,“ dodává nefrolog.

„Moderní medicína disponuje řadou léčebných možností, kterými lze hematurii i choroby, které ji způsobují, potlačit. V prvé řadě je třeba nebát se vyhledat odbornou pomoc a naslouchat radám lékaře,“ uzavírá téma Jakub Řezáč.

Odborná spolupráce:

Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.

  • Nefrolog, subkatedra nefrologie IPVZ a Interní klinika a katedra LF OU.
  • Autor monografie Nefrologické minimum pro klinickou praxi, ze které byly čerpány odpovědi, právě vychází v nakladatelství Mladá fronta Aesculap.
  • MUDr. Řezáč Jakub

Urolog, pracuje na Urologické klinice 2. LF UK a FN Motol v Praze.

Záněty močových cest

Je velmi časté onemocnění. Může jít o lehkou formu, ale i o nebezpečný zánět ohrožující ledviny. U novorozenců a malých dětí jsou častější u chlapců (mohou být způsobeny i vrozenou vadou močových cest), mezi 20.

až 50. rokem je častější u žen, u seniorů je výskyt přibližně stejný. Převážně u žen, protože mají velice krátkou močovou trubici, se infekce opakuje často v souvislosti s menstruací, pohlavním stykem a po prochlazení.

Příznaky zánětu močových cest

Hustý hnisavý výtok. Zánět močovodu bývá součástí zánětu ledvin. Zánět močového měchýře u žen po pohlavním styku, u mužů při zánětech prostaty, močové trubice nebo po vyšetření.

Časté pálivé nucení na močení, bolestivé močení malého množství, občas močová inkontinence, moč může být zkalená, někdy s příměsí krve. Mohou být i bolesti v oblasti bederní páteře, v nadbřišku, někdy i horečka a celková únava.

Velmi časté jsou infekce u pacientů s cukrovkou.

Příčiny zánětu močových cest

Příčinou infekce je přítomnost škodlivých bakterií v močových cestách, které pronikají močovou trubicí do močového měchýře. Pokud se bakterie v močovém měchýři dále pomnoží, mohou způsobit zánět močových cest a ledvin.

Většinu infekcí vyvolávají bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí střevní mikroflóry. Přes přísné dodržování hygienických opatření může občas dojít k jejich přenosu.

Zánět močové trubice bývá spojen u mužů se zánětem šourku, u žen se zánětem vagíny.

Návštěva lékaře při zánětu močových cest

Je nutná při opakujících se infekcích, vždy u diabetiků, při zvětšující se bolesti zejména v oblasti bederní páteře (nebezpečí postižení ledvin), při obtížích trvajících déle než 2 dny.

Léčba zánětu močových cest

Léky na předpis

Cílem je nejenom úleva od příznaků, jako jsou bolest a teplota za pomoci analgetik-antipyretik (i na volný prodej), ale zejména odstranění infekce nasazením chemoterapeutik, popř.

antibiotik, která vytvářejí vysoké koncentrace hladin v moči. Tuto léčbu předepisuje lékař na základě vyšetření. Léčba by měla být dostatečně dlouhá a účinná. U žen však stoupá riziko vzniku gynekologických mykóz.

Proto se dává u dospělých přednost kratší, ale účinné léčbě.

Přírodní a doplňková léčba

Základem prevence je dostatečný příjem tekutin. K pití jsou vhodné bylinné čaje. Nevhodné jsou limonády sycené oxidem uhličitým. Preventivním opatřením není jen úprava pitného režimu, ale i zvýšená hygiena zevního genitálu a ochrana před prochlazením.

Užívání přírodních doplňků s obsahem extraktu z brusinek má nejenom schopnost snižovat riziko vzniku zánětlivých onemocnění ledvin a močových cest, ale obsahuje kyselinu ellagikovou, která brání pomnožení bakterií (včetně Escherichia coli), a tím rozvoji onemocnění.

Vitamin C je také vhodný v doplňkové terapii, protože pomáhá okyselit moč, takže se močový měchýř stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém.

Dále lze užívat společně extrakt z echinacey (třapatky nachové), která zvyšuje obranyschopnost imunitního systému.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector