Krevní skupina – Vše o zdraví

Krevní skupina - Vše o zdraví

Krevní skupina je něco, o čem mluvíme jenom v souvislosti s tím, že chceme darovat krev, nebo ji naopak potřebujeme dostat. Jinak mnoho lidí svou krevní skupinu neřeší, což se nakonec ukazuje jako velká chyba. Krevní skupina totiž může ovlivnit více, než si myslíme. Co přesně to může být? Na to se podíváme společně.

Co je to krevní skupina?

Nejprve se podíváme na to, co je to vlastně krevní skupina. Jednoduše řečeno se jedná o určité vlastnosti našich červených krvinek. Mluvit o ní následně můžeme i v souvislosti s kompatibilitou mezi dárcem a příjemcem. Kompatibilní jsou nejenom stejné krevní skupiny, ale existují také univerzální dárci, stejně jako příjemci.

Krevní skupina - Vše o zdraví

Krevní skupiny jsou celkem 4. Nebudeme zacházet do podrobností a tak jenom uvedeme, že existuje skupina 0, která je univerzálním dárcem, a dále je to skupina A, potom také skupina B, a poslední je skupina AB. Kromě toho, že hrají roli při transfuzi, mohou ovlivňovat i naše vlastnosti. Jaké?

Zdraví

Krevní skupina může mít velký vliv na naše zdraví. Podle různých výzkumů není nic neobvyklého, že určitý typ nemocí napadá více lidi s určitou krevní skupinou.

Jedná se často o kardiovaskulární choroby, stejně jako můžeme mluvit také o rakovině a dalších zdravotních problémech. Tím, jakou máme krev, se tedy již předurčujeme k tomu, s jakými problémy se můžeme potýkat.

A nemusí se jednat jenom o fyzické nemoci, ale i o ty psychické, jako je například stres.

Krevní skupina - Vše o zdraví

Osobní vlastnosti

Ano, i tady hraje krevní skupina velkou roli. Má určitý vliv na vývoj osobnosti a na to, jací jsme. Pravděpodobnost přímého ovlivnění je sice podle výzkumů spíše menší, kolem 0,3 procent, ale možnost tu je. Pokud vám připadá, že vaše chování není úplně ideální, možná je to dáno vaší krví, která vám koluje v žilách.

Krevní skupina - Vše o zdraví

Síla a vytrvalost

Někdo jde za svým cílem za každou cenu, zatímco jiný vše vzdá už na začátku. Roli zde opět hraje řada faktorů, a jedním z nich je i krevní skupina, kterou v podstatě neovlivníme. Může ovlivnit naši sílu, koordinaci, rychlost, vytrvalost a řadu dalších vlastností.

Stravovací návyky

Nelze přímo říci, že krevní skupina ovlivní to, co nám chutná, ale lze říci, že některá strava nám podle krevní skupiny může prospívat a jiná škodit. Ostatně na těchto faktech jsou přímo postaveny i různé diety. Poznatky se hodí využít ve chvíli, kdy třeba hubneme, kdy nechceme deficity určitých látek, nebo když chceme být zdraví.

Krevní skupina - Vše o zdraví Přidat SvětKreativity.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Blog Online Fitness

Rady, tipy, triky

12.05.2017

Naše krevní skupina nám může pomoci zjistit, jaké stravovací návyky jsou pro nás vhodné a kterým bychom se měli vyhnout. Stravování je velmi individuální záležitost, a je dobré vědět, jak naše tělo reaguje a získat tím celistvější přístup ke svému zdraví.

Krevní skupina - Vše o zdraví

Myšlenka rozdělení stravy dle krevní skupiny byla vytvořena k pochopení návaznosti vstřebávání potravy a typu naší krve. Pokud budeme respektovat potřeby našeho těla a jeho způsob správného fungování, docílíme přirozeného fungování našeho organismu, tj. ztráta nadbytečné váhy, získání více energie a celkové pevné zdraví.

Na základě pozorování a zkoumání byla vytvořená základní odlišnost mezi čtyřmi skupinami – 0, A, B, a AB. Berte prosím v potaz, že to je pouze orientační náčrtek, který nemusí (a ani nemůže) sedět stoprocentně úplně všem.

Je to jen základní návod, který může pomoci jako vodítko k nalezení správné rovnováhy ve stravování. Na mě moje skupina sedí úplně celá, proto jsem se rozhodla vypsat zde článek i pro vás.

Dejte mi do komentářů vědět, jestli jste se ve své skupině alespoň částečně našli nebo ne 🙂

  • Rozdělení základních skupin:
  • Typ 0:

Tento typ je ten nejstarší krevní typ. O dobře funguje na stravě s vysokým obsahem bílkovin, která je bohatá na libové živočišné bílkoviny a obsahuje málo obilovin a fazolí. Lidé s typem krve 0 by se měli držet dál od pšenice, mléka a kofeinu.

Jelikož tento typ krve pochází z lovců, tito lidé mohou mít tendenci k problémům s hněvem a agresivitou, a také mají tendenci přijímat destruktivní návyky při nudění, jako je pití alkoholu, hazardních her, užívání drog nebo jiných aktivit vyvolávajících adrenalin.

Pro tento typ je velmi výhodné věnovat se náročnému cvičení, které zaměstná jejich kardiovaskulární systém několikrát týdně.  Typ O se spoléhá na tělesné cvičení, aby udržel emoční rovnováhu.

Typ A:

Tato krevní skupina se objevila v reakci na klesající potřebu lovit. Naši předkové se stali závislí na sacharidech a jejich trávení se muselo přizpůsobit mnohem větší spotřebě sacharidů.

Doporučuje se, aby typ A konzumoval bezmasou stravu na bázi ovoce a zeleniny, fazoli, luštěnin a celozrnných potravin. Tyto potraviny by měly být co nejvíce organické a čerstvé, protože lidé s krví typu A mají citlivý imunitní systém.

Měli by se vyvarovat kukuřici a zapojit se do jemnějších forem cvičení, jako je tai-chi a jóga.

Typ B: Aby byli lidé s krevní skupinou typu B zdraví, je důležité chápat, že vše je o rovnováze! Zatímco typ A a O jsou na opačných koncích spektra, B spadá někde doprostřed.

Doporučují se všechny živočišné bílkoviny s výjimkou kuřat, a podporuje konzumaci zeleniny, ovoce, vajec, zrn, luštěnin a mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku. Béčka by se měla vyvarovat kukuřice, pšenice, pohanky, čočky, rajčat, arašídů a sezamových semen.

Tyto typy potřebují vyváženou stranu, jinak mohou být náchylní ke stresu a nemoci. Když jsou B v rovnováze, mají tendenci být fyzicky a mentálně silnější a odolnější než ostatní krevní skupiny.

Pro Béčka jsou vhodná fyzická cvičení, která donutí pracovat jejich mysl i tělo, takže je třeba vyvažovat meditativní aktivity s intenzivnějším fyzickým cvičením. Jelikož je pro tyto skupiny vhodné cvičit ne příliš aerobně a ve skupince lidí, je pro ně vynikající forma cvičení tenis, bojová umění, jízda na kole, turistika a golf.

Krevní skupina - Vše o zdraví

Typ AB:

Tomuto typu se také říká „chameleon“. Je to ten nejvzácnější a nejnovější z krevních typů. Na rozdíl od ostatních typů krve nevycházel z environmentálních faktorů, nýbrž z jejich vzájemného propojení.

Potraviny, na něž bychom se měli soustředit, zahrnují mořské plody, jehněčí, mléčné výrobky, tofu, zeleninu a zrna. Obejít bychom se měli bez pohanky, uzeného nebo vytvrzeného masa, kofeinu a alkoholu.

Říká, že lidé s typem AB krve mají tendenci mít nízkou kyselost žaludečních šťáv, takže i na toto může dávat větší pozor.

Je tahle dieta pro vás vhodná?

Jak jsem psala hned v úvodu, nedá se samozřejmě říct, že něco je pro vás zcela a jistě vhodné a něco rozhodně ne jen proto, že máte danou krevní skupinu. Jako u všeho nového bych tady doporučila starý dobrý základ, jak si poradit s jídelníčkem – zkoušejte a zkoušejte to pomalu.

Pokud se alespoň trochu zajímáte o své tělo, máte již alespoň základní znalost toho, co vám sedí a nesedí. Samozřejmě že pokud milujete maso a zjistíte, že máte áčko, asi nebudete zrovna nadšení a prohlásíte to za blbost. Vím ale jistě, že určitým lidem s touto krevní skupinou to sedí do písmene.

Pokud byste se opravdu octli v takové situaci a byli ochotní zkoušet nové věci, máte alespoň tip na to, co by vám mohlo vyřešit určité zdravotní problémy (a dokud to nezkusíte, nemůžete vědět).

A jiným lidem, kteří maso třeba nejí vůbec, může v malém a kvalitním množství prospět, takže záleží jen na tom, jak jste danému tématu otevření. Nicméně je to opět pouze tip, kterého se můžete chytit a třeba uvidíte, že vám to prospívá.

Tato strava samozřejmě vůbec nebere v potaz vaše osobní zdravotní potíže, potřeby aj, takže ne nedá se toho striktně držet, ale může to sloužit jako návod k vyzkoušení 🙂 Mně to sedlo stoprocentně, třeba to pomůže u vám 🙂

  1. Funguje to? Za mě bude stoprocentně fungovat tohle: jezte zdravě, vynechejte alkohol, cigarety, polotovary, cukrovinky, nezdravé tuky a bílé pečivo a budete se stoprocentně cítit lépe, ať je vaše krevní skupina jakákoli 🙂 
  2. Elen Šarmanová
  3. Trenérka a redaktorka OnlineFitness.cz
  4. Krevní skupina - Vše o zdraví

Krevní skupina ovlivní váš život. Jen jíst podle ní je nesmysl

Víte, jaká je vaše krevní skupina? Já ano. Mám krev A Rh pozitivní. Označení popisuje molekuly na povrchu mých červených krvinek, označované jako antigeny.

V současnosti je podobných molekul známo okolo šesti set a Mezinárodní společnost pro krevní transfuzi rozeznává třicet systémů, podobných systémům AB0 a a Rh +/-. Kde se vzaly, a k čemu jsou, nikdo neví. Je možné, že vznikly z různých důvodů nezávisle na sobě.

Nejdůležitější praktický důvod, proč jim věnovat pozornost, jsou transfuze krve, resp. některého z produktů, které se z darované krve oddělují.

Jedinci s krevní skupinou 0 Rh negativní jsou považováni za univerzální dárce. Skupina AB Rh pozitivní z vás dělá univerzální příjemce.

Pravidlo však neplatí ve všech případech a kompatibilita krve dárce a příjemce se musí tak jako tak před transfuzí kontrolovat. Jste-li Rh negativní a zraníte se někde, kde je Rh negativních lidí málo, například ve východní Asii, může nastat problém.

Zajímavé:  Penbene alkohol - Vše o zdraví

Tamní transfuzní stanice by si sice měly Rh negativních dárců, většinou evropského původu, hledět, ale nikdy nemáte jistotu.

Může vaše krevní skupina ovlivnit váš život i v jiné situaci? Ano. Napřed bych ale rád zmínil dva rozšířené mýty o jejím významu: diety podle krevních skupin a jejich souvislost s charakterem.

Dieta podle krevních skupin je mýtus

Najde se dost lidí, kteří věří, že pokud přizpůsobí jídelníček své krevní skupině, zhubnou nebo aspoň budou žít zdravěji. Diety podle krevních skupin vymyslel Američan Peter D'Adamo.

Podle jeho názoru má každá z krevních skupin původ v jiné historické epoše, v níž se lidé živili určitým převládajícím typem stravy. Každý typ stravy obsahuje jiné bílkoviny ze skupiny lektinů.

Lektiny by měly škodlivým způsobem reagovat s molekulami systému AB0 na povrchu vašich krevních buněk. Podstatou diety je jíst jídla obsahující lektiny hodící se k vaší krevní skupině.

Krevní skupina 0 se měla vyvinout jako první, před třiceti tisíci lety, když byl převažujícím způsobem obživy lov. Lidé, kteří ji mají, by se proto měli živit masem jako pravěcí lovci. Skupina A vznikla před dvaceti tisíci lety, po nástupu zemědělství.

Nositelé příslušného antigenu by proto měli jíst spíš stravu rostlinného než živočišného původu. Krevní typ B má být starý deset tisíc let. Přísluší nomádům. Měli by se proto živit podobnou stravou jako Čingischánovo vojsko.

Skupina AB je něco mezi prvními dvěma.

Teorie může znít na první poslech logicky, leč není správná. Má tři chyby. Za prvé, lektiny se chovají ke všem krevním skupinám stejně. Za druhé, povrchové molekuly ze systému AB0 jsou starší, než D'Adamo tvrdí. Jsou starší i než lidský druh.

Podle různých na sobě nezávislých odhadů se jejich stáří pohybuje mezi šesti až čtyřmi miliony let. Náš druh zdobí povrch zeměkoule zhruba sto až dvě stě tisíc let. Za třetí, D'Adamo nikdy nepodal žádný důkaz o účinnosti své metody.

Krevní skupiny s jídlem nesouvisí.

Hledáme zaměstnance. Zn: krevní skupina AB

Molekuly systému AB0 nesouvisí ani s psychickými vlastnostmi. Pokud se vám ten nápad zdá absurdní, vězte, že v Japonsku jde o podobně rozšířenou pověru, jako je u nás astrologie.

Jedinci s různými krevními skupinami by měli mít odlišný temperament a vycházet i odlišným způsobem s lidmi. Myšlenka se objevila na začátku minulého století. Ve dvacátých letech se o ni zajímala i tehdejší Císařská armáda. Na základě víry v psychický význam antigenů AB0 mohou být dodnes například přijímáni zaměstnanci.

Rh faktor a toxoplazma

Jinak než s AB0 je to se systémem Rh. Jeho existence představovala pro biology dlouho hádanku. Systém zahrnuje okolo padesáti různých povrchových molekul. Ta nejdůležitější se jmenuje RhD. Kdo je Rh pozitivní, nese ji na svých červených krvinkách.

Rh negativních lidí je u nás okolo šestnácti procent. Když Rh negativní žena čeká dítě s Rh pozitivním mužem, je plod rovněž Rh pozitivní. Minimálně při porodu získá žena proti molekule RhD protilátky.

Další Rh pozitivní dítě v jejím lůně je pak v ohrožení života.

Dnes už se situace dá řešit pomocí léků. V minulosti to ale možné nebylo, proto je divné, proč Rh pozitivní lidé dávno nevymřeli. O řešení jste už pravděpodobně slyšeli.

Přišel s ním český tým pod vedením Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Sám Flegr přiznává, že se nejednalo o záměr, nýbrž šťastnou náhodu. Vědci zkoumali jednobuněčného parazita Toxoplasma gondii.

Ten je specializovaný na život v tělech kočkovitých šelem. Často ale omylem končí i v lidech.

Lidský organizmus znamená pro toxoplazmu slepou uličku, protože se v něm nedokáže pohlavně rozmnožovat. Díky našemu úzkému soužití s kočkami je jí však v Česku nakažená necelá třetina populace.

Při výzkumu používal Flegrův tým dárce krve a vojáky, jejichž Rh faktor byl znám. Nenakažení Rh negativní jedinci měli v psychologických testech rychlejší reakce než Rh pozitivní. U nakažených se ale situace obrátila.

Rh negativní lidé se zhoršili, Rh pozitivní si vedli pořád stejně. Molekula RhD jim pomáhala.

Krevní skupina - Vše o zdraví
Autor: Isifa.cz

Krevní skupina souvisí se sklonem k některým onemocněním

Jedinci, kteří byli po jednom z rodičů Rh+ a po druhém Rh-, se vlivem nákazy dokonce zlepšili. Výsledek odpovídal padesát let starým výpočtům čínsko-amerického genetika Ching Chun Liho. Ten podle zastoupení Rh faktoru v populaci předpověděl, že právě takoví jedinci musí být nějak zvýhodněni. Nevěděl ale jak. Vyšlo to najevo zhruba tři roky před jeho smrtí v roce 2000.

Další výzkumy vliv toxoplazmy v kombinaci s Rh faktorem potvrdily. Nejzajímavější je analýza nehodovosti vojenských řidičů. Armáda totiž při nástupu základní vojenské služby testovala krev branců na přítomnost parazita.

Nakažení Rh negativní vojáci měli oproti nenakaženým dvojnásobnou pravděpodobnost, že se vybourají. Nehodovost Rh pozitivních vojáků parazit nezměnil.

Proděláte-li toxoplazmózu, měli byste si pár let při řízení auta a podobných činnostech náročných na postřeh dávat pozor.

Výhodná 0

Zdá se pravděpodobné, že systém AB0 souvisí rovněž s imunitním systémem a s obranou proti parazitům. To je důvod, proč žádný z nich nepřevládne. Stejné molekuly mají na sobě totiž i bakterie.

Jedinec s krevní skupinou A nemůže vytvářet protilátky proti bakteriím, které nesou na svém povrchu identické molekuly jako jeho vlastní krvinky. Když přibude v populaci nositelů antigenu A, začne být pro bakterie výhodné se specializovat a zdobit jím své buňky.

To zvýhodní antigen B, takže lidí s ním začne přibývat, a tak pořád dokola.

Máte-li krevní skupinu AB, jste proto pravděpodobně náchylnější k bakteriálním infekcím. Skupina 0 vznikla jako poslední (nikoli jako první, jak tvrdí zastánci nauky Petera D'Adama). Je zřejmě výsledkem soužití našich předků s parazity. Její nositelé nemají ani jeden z antigenů A nebo B. Mohou vyrábět oba druhy protilátek. Měli by na tom být nejlépe.

Kromě bakterií pomáhá svým nositelům i v boji s nemocemi způsobovanými většími organizmy, jako je už zmíněná toxoplazmóza nebo malárie.

Původce druhé choroby nutí napadené krvinky vystavovat na svém povrchu lepivé molekuly, jejichž pomocí se přichycují ke stěnám vlásečnic. V krvi lidí se skupinou 0 se mu to ale nedaří. To by mohlo souviset i s další výhodou.

Lidé s krevní skupinou 0 mají menší šanci, že je postihne infarkt, náhlé přerušení krevního zásobování srdce v důsledku ucpání některé z cév.

Krevní typ 0 je ze statistického hlediska spojen i s nižším výskytem některých typů rakoviny kůže a slinivky. Má ale i své nevýhody. Její ženské nositelky mají podle výsledků jedné studie vyšší hladinu folikulostimulačního hormonu.

To je obvykle signál, že brzo vyčerpají zásobu vajíček a nebudou moci počít dítě. Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím šance na otěhotnění však pořád zůstává věk.

Lidé s krevním typem 0 jsou také méně odolní vůči bakterii Helicobacter pylori způsobující žaludeční vředy.

Typ B naopak zvyšuje pravděpodobnost rakoviny vaječníků a typ A zase žaludku. Jedná se však o statistické vztahy. Proto nepropadejte panice.

Na místě je ovšem vyhnout se dalším činitelům, které zmíněné rakoviny způsobují. Jak vidno, vaše krevní skupina může váš život ovlivnit. To je důvod, proč si ji zjistit.

Nedostupnější způsob, jak tu udělat, je přihlásit se na transfuzní stanici ve vašem městě jako dobrovolný dárce krve.

Zdroje:
http://dx.doi.org/10.1002/ijc.25339
http://dx.doi.org/10.1038/ng.429
http://dx.doi.org/10.1073/pnas­.0705390104
http://dx.doi.org/10.1186%2F1471–2334–2–11
http://en.wikipedia.org
http://future.vesmir.cz/ab­strakt/parazit-toxoplasma-a-rh-faktor

http://www.newscientist.com/blog­s/shortsharpscience/2010/10/-normal-0-false-false-3.html

Krevní skupina: Zjistěte vaši povahu i predispozice k nemocem. V životě vám to pomůže

Krevní skupina o nás může mnohé prozradit. Díky vědě jsme zjistili, že jednotlivé krevní skupiny jsou spojeny s určitými zdravotními benefity a riziky. A prý je s krevní skupinou spojena vždy i určitá sada typických charakterových vlastností. Zjistěte, co vše o vás vaše krevní skupina vypovídá.

Lidé s krevní skupinou 0 na sebe mívají vysoké nároky. Jsou to rození vůdci a jejich ambicí je obsadit nejvyšší kariérní pozice. Nechybí jim odvaha a „tah na branku“. Jsou velmi odolní a vytrvalí. Někdy se lidé mylně domnívají, že jsou to sobci, kteří myslí jen na sebe, ale tak to není. Jsou to dobrosrdeční a velkorysí lidé. Co se týče zdraví, hodně se o krevní skupině 0 mluví v souvislosti se současnou pandemií onemocnění Covid-19, kdy některé studie naznačovaly, že by tato krevní skupina vůči této nemoci mohla být odolnější.

Nepodařilo se to však prokázat, avšak již dříve bylo zjištěno, že lidé s krevní skupinou 0 jsou méně náchylní ke krevním sraženinám, které Covid-19 může způsobit. Krevní skupina 0 má i své stinné stránky.

Dle výzkumu publikovaném v časopise Human Reproduction mají ženy s touto krevní skupinou menší šanci na početí. Také se u této skupiny častěji objevují vředy a má vyšší riziko přetržení Achillovy šlachy.

Zajímavé je, že tato krevní skupina vysoce přitahuje komáry, avšak riziko, že podlehnete malárii, je u vás menší.

Lidé s krevní skupinou A jsou citliví, trpěliví, věrní a pečliví. Rádi pracují v týmech a maximálně se snaží dodržovat pravidla. Jsou to perfektní analytici a detailisté, avšak nejsou schopni dělat více věcí najednou.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Zakládají si na pořádku a jsou to puntičkáři. Pokud je na ně vyvíjen tlak, cítí se špatně a stresuje je to. Mezi jejich špatné vlastnosti patří tvrdohlavost, emoční nestabilita, často bývají skleslí a pesimističtí.

Povahově jsou to spíše introverti.

Co se týče zdraví, pozor na to, jak se stravujete. Máte o 20 % vyšší šanci, že dostanete rakovinu žaludku než jiné krevní skupiny. O 5 % se pak u vás zvyšuje riziko srdečních chorob, což se může zdát málo, ale není to radno podceňovat. Také u vás spíše propukne, riziko je zvýšené o 21 % oproti ostatním, stejně to má například krevní skupina B.

Lidé s krevní skupinou B jsou výjimečně kreativní. Zároveň se umí dobře rozhodovat a velet ostatním. Kladou si vysoké cíle, které se jiným mohou zdát až nesplnitelné, avšak tito lidé jsou natolik snaživí, že mnohdy dojdou mnohem dál než ostatní.

Dovedou se plně koncentrovat pouze na jednu věc, multitasking nezvládají. Jsou to spíše samotáři, kterým vyhovuje, když na projektu pracují samostatně. Bývají aktivní a velmi zvědaví, baví je objevovat a zkoušet nové věci.

Mezi jejich špatné vlastnosti se řadí nevyzpytatelnost, sobeckost, nepředvídatelnost a neschopnost odpouštět.

Co se týče zdraví, pozor si musí dávat na své srdce, riziko srdečních chorob je u nich o 11 % vyšší než u krevní skupiny 0. Ženy s krevní skupinou B by neměly zanedbávat preventivní gynekologické prohlídky, je u nich zvýšené riziko rakoviny vaječníků.

Krevní skupina AB v sobě kombinuje charakterové vlastnosti skupiny A i B. Tito lidé mohou mít dvě dváře, jsou náchylnější k náladovosti a změnám názorů. Ve společnosti však bývají oblíbení, jsou velmi přátelští, milí a vtipní.

K ostatním se většinou chovají hezky, může za to jejich vrozená empatie. Jsou velmi inteligentní, zejména dobře zvládají řešení logických a matematických úloh.

Mezi jejich negativní vlastnosti patří komplikovaná povaha, nezodpovědnost, přecitlivělost, nerozhodnost, zapomnětlivost a sebestřednost.

Po zdravotní stránce je potřeba, aby si uvědomili, že riziko propuknutí srdeční choroby je u nich o 23 % vyšší, než je tomu i skupiny 0. Proto by jejich životní styl a jídelníček tomu měl být uzpůsoben. Ženy s krevní skupinou AB čelí vyššímu riziku vzniku preeklampsie, což je onemocnění placenty v těhotenství, při kterém je na životě ohrožena matka i plod.

Zdroje: https://www.waldenu.edu/programs/health/resource/what-your-blood-type-says-about-you, https://www.thehealthy.com/weight-loss/secrets-your-blood-type-reveals-about-you/, https://www.healthtestingcenters.com/what-you-need-know-about-blood-type-and-your-health

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli

7 důležitých faktů, které souvisí s Vaší krevní skupinou

„Pravdivá slova nebývají líbivá.“ Meditace je odvaha být tichý a sám (KS nábožensky založených Tibeťanů). Výkonný typ, notorický a úžasný organizátor. Flexibilní nomád, tvořivý – za účelem přežití. Stejné vlastnosti mají všechny jeho buňky. Jsou méně zranitelné nemocí.

Představuje intelektuální vrchol, má to nejlepší z celého světa – aktivitu A, agresivitu 0, nemá problém ve styku s ostatními KS. Jedná věcně a konkrétně, přistupuje ke všemu koncentrovaně. Vyznačuje se vyrovnaností ve všech směrech. Je to nejaktivnější KS, stále upevňuje, buduje. Cítí se nejlépe, když vše řádně (někdy i fádně) funguje.

Posuzuje situace naprosto střízlivě. Splývá zde inteligence a cit. Usiluje o jednotu protikladů – jin a jang, staví na jednotě protikladů – filozoficky i prakticky. (Tradiční populace Židů – přizpůsobivost na přežít kdekoliv.) Pustí-li se do něčeho, věnuje všechen čas nejen tomu, ale i řádné přípravě. Byl-li tzv.

cíl vyvěšen, jde za ním – energický přímý tah na branku. Neohlíží se na mínění okolí, ani na následky. Tvrdošíjně jde za svou věcí, vírou, dogmatem. (Drží jak židovská víra.) Bezkonkurenční kandidát na jakýkoliv post v náboženství. Magicky přitahuje slabé jedince ochotné sledovat jeho vizi (Luther, Marx).

Je zcela pohlceno tím, co právě dělá – co bylo započato, musí být dokončeno. Někdy se ovšem jeho předpoklady stávají mečem dvojsečným. Jsou to vesměs úspěšní lidé v čemkoli – technické vynálezy i úspěšné „tunelování“ (zloději ve vládě – Japonsko), nejvíce milionářů je právě v této KS, ale zároveň i platí „Kdo pracuje, nemá čas zbohatnout.

“ Jako hlavní preferuje svobodu jednání. Šokuje svou otevřeností a „naivitou“, s jakou mluví – ta je ovšem zcela jiná než u 0. Trpělivost a vysvětlování není jeho silnou stránkou. Nechápe, že to, co je jemu jasné, nemusí být jasné ostatním (prezident Klaus). Jako věčný rebel chce uplatnit svou strategii.

Není týmový hráč, jako těžký individualista vychází nejlépe s jedinci své KS; jen B chápe a ocení B. Na druhé straně B mezi ostatními B nikdy nevynikne. Cítí se zbytečně mezi lidmi jen tak planě tlachajícími. Proti B nemá A nikdy šanci. Má zvýšený smysl pro osobnost; ví, jak toho dosáhnout. Ostatní hledají recept na život – B jej buď má, nebo ho co nejdříve najde.

Nepodstatné je pro ně mínění ostatních, kritizováno jako egocentrické a necitelné, úspěšnost jej svádí k aroganci, pýše. Že je strohý typ a suchý patron bez humoru? Omyl, to se jen tak jeví; má dar disociovat se od nepříjemného. Že je B nepořádné? Ne, to jen věci potřebné mají být vždy po ruce (organizovaný pořádek v bordelu).

Typický je pro něho propastný rozdíl mezi pracovnou a domácností. I doma klade významově na první místo pracovnu (u A je to ložnice, u 0 obývák).
Sporty volí individuální – tenis, vysokohorská turistika apod. Když nastane problém, B jej chce vždy řešit. Ve vztazích milostných a společenských ale většinou selhává (nejde o definovaný problém).

Projevuje se u něho napětí mezi sebekontrolou a impulzivností. Je více ideové než citové. Projevuje i určitou ostražitost a nedůvěru. Ideje a principy jsou jeho život.

Jeho rezervované, ukázněné, vybroušené chování provází jistá chladnost. Chce jít vždy svou cestou – je to originální, zajímavý, ale osamělý běžec (samota je u něj ovšem ze zcela jiného důvodu než u A).

Zaměstnání

Práce je jim posláním, jde jim o podstatu věci ve vědě i umění, dokáží motivovat sami sebe a soustředit se jednak na daný problém, ale i na své myšlenky. Bleskově adaptuje i myšlenky jiných, pokud je přijme za své. Stává se často nenahraditelným. Práce B je analytická, schopna řešení i na technické úrovni.

Důležitý je pro ně dosažený výsledek, nezajímá je názor okolí, působí arogantně. Jdou si svou cestou, pomoc vyhledávají jen v nouzi nejvyšší. Neochota požádat o spolupráci pramení z touhy být nezávislý na okolí, chce být zcela sám. Nemá závislost dokonce ani na podnebí, okolí je nerozhází psychicky ani fyzicky.

Proto se pro něj jeví jako bezohledné. Dotahuje každý svůj projekt stylem: nic není nemožné, ať to stojí, co to stojí. Může být i velmi úspěšné, stanovuje si vyšší cíle než ostatní. Jak již bylo zmíněno, dokáží vysoce motivovat sami sebe, ale vyhovují jim i určitá pravidla. Nejpevněji ze všech KS se drží regulí, jsou vysoce konzervativní.

Některé změny jsou pro ně hodně obtížné, pokud nejsou jejich nápadem. Stresuje je neflexibilní šéf, potřebuje rozvíjet své plány bez cizích zásahů. Má vynikající nápady ve všech směrech, tzv. mu to „pálí“, ale nedokáže (a ani nemá trpělivost) je sdělit (prezident Klaus). Jako manager je silný, ale vyvolává i výbuchy nevole.

Tyto věcné střety však miluje (vedou je k vytouženým závěrům). Jinak ale upřednostňuje nekonfliktní prostředí, v opačném případě se z něj stává rebel. Jako jediná KS je ochotno vykonávat i čistě mechanické, stále se opakující práce, protože myslí více na budoucnost, než aby žilo přítomností (tzv.

zapne automatického pilota a myslí třeba na víkend.

Jde neochvějně za svým cílem, promýšlí nejméně čtyři tahy dopředu.

Láska

Můžeš dávat jen to, co máš. B je i v lásce těžký individualista, který chce dělat věci po svém. Podřídí-li se partner jeho vedení, je šťasten. Je to nejméně pochopený krevní typ. Protože má smysl pro důležitost toho, co zrovna dělá, občas mu něco uniká. Nevěřícně zírá, chce-li někdo opakovat to, co už někdy řekl.

(Řekne-li někomu jednou o své náklonnosti, již nevidí důvod to opakovat.) Někdy až téměř náboženská oddanost se promítá i do intimního vztahu. Je posedlé ideou povinnosti a práce. Odevzdá-li se něčemu nebo někomu, následuje jej kamkoli a vždy. Pro své jednání má silnou motivaci – ptá se po jádru problému – co se dá udělat pro udržení vztahu.

Vyvstanou-li komplikace, řeší je. Udělá pro to maximum. Rádo jedná rychle – má-li to smysl, jde do toho hned. Odhaluje své myšlenky, ale nerado své city. Musí být do všeho trochu postrčeno. Má smysl pro seberealizaci, jasně a břitce formuje své názory. Je přesvědčeno, že úplná otevřenost oživuje vztah.

Říká vždy svou pravdu a žasne nad nevolí okolí. Je schopno udržet vztah co nejdéle i proto, že do něj investovalo určité penzum úsilí. Není tolik schopné empatie (vciťování se do pocitů druhých), je to dáno jeho orientací na budoucnost.

Ve vztahu k partnerovi působí lhostejně, což je dáno tím, že pomaleji reaguje na jeho citové problémy, protože je soustředěno na problémy zcela odlišné.

Zajímavé:  Dejte šanci pohance! – vše o zdraví

Sexuálně je pro ně přitažlivá KS A.

Manželství

B je považováno za chladné, neurotické, distancované. Má vlastnosti, které mohou příznivě ovlivnit manželství. Převládá mírný optimizmus. Má-li někoho rádo, rozhoduje se okamžitě. Upíná se na své myšlenky na rozdíl od A, které převážně na své city.

Jsou-li oba B, neztrácí čas a jde rovnou na věc – není čas na okolky. (Nevylučuje to ovšem úspěšné manželství.

) Instinktivně ví, že zamilovanost pro manželství nestačí, je třeba silnějších pout – logické uvažování, plánování (plánuje vše, včetně mytí nádobí a relaxace). Upřednostňuje i společné uvažování a činnost, protože je to praktické.

Protože je rozený pragmatik, je pro ně manželství pracovní projekt. Na rozdíl od 0 mu nevadí rutina v manželství. Hraje s odkrytými kartami.

Jeho autoritářství – to je pouze jiné vidění ostatních skupin.

Partnerské vztahy

B + B

každý partner se snaží udržet svůj prostor, smysl pro osobnost a individualitu. Klade velký důraz na uskutečnění svých cílů. Je nejvíce produktivní, vzájemně se podporují. Je to čitelný vztah.

Těžko však spolu vyjdou, začne-li jeden vymáhat své na druhém, protože jsou samozřejmě stejně tvrdohlaví a neústupní. O problémech B dlouze slovansky nepřemítá, ale řeší je.
V sexu si nevedou špatně, diskuse spíše vztah utužují.

Sexu ostatně nepřikládají velkou důležitost.

B + 0

B jako introvert, 0 extrovert. Obě aktivní skupiny se vzácně doplňují, jsou energeticky stejní. 0 ale tančí pro radost z pohybu, B ovšem jen za určitým účelem. B klade důraz na organizaci a mentální rovinu a je systematičnější.

0 je zase flexibilnější. Překonají-li těžké začátky, kdy se každý snaží prosadit svou, může být i úspěch.
Přístup k sexu: B chce i v posteli systém a odbornost, 0 chce i v posteli zase variace, ale oba milují možnost vzájemně se učit.

B + AB

B se svým smyslem pro řád ve všem co dělá, AB jako flexibilní extrovert se smyslem pro originalitu se doplňují a vytvářejí mocný tým. Jsou sice odlišní, ale povahové rysy mají podobné. Mívají šťastný start, ale potom mohou nastoupit diskuse.

AB je extrémně pružné, jediné schopné čelit B. AB miluje prvek překvapení, B zase plánuje, ale AB ochotně vyjde vstříc. Navzdory svým odlišnostem jsou si velmi podobné.

Je to nejvíce slučitelné manželství, vzájemně se respektují, oba tolerují prostor svobody pro druhého.

B + A

tvořivé A se může ideálně doplňovat s B, jež má technický smysl. Manželství ale není jen týmem.

Protiklady se přitahují, udělat radost partnerovi (B) dobře koresponduje s tvořivostí A, ale časem spíše o sexu jen fantazírují, než tvoří.

A je zvyklé jemně manipulovat, B jede do všeho jako buldozer; chaos ve věcech B se časem může pořádkumilovnému A jevit jako bordel – a propukají problémy.

Krevní skupina AB

Osobnost

Radosti vždycky bolest vystřídá. Dvě duše v mé hrudí sídlí – jak typické pro mysteriózní skupinu vzniklou před cca 1 000 lety. Je to nezařaditelný kentaur KS, komplexní, nevyrovnaný, vysoce charismatický typ. Je to setkání citlivosti KS A s pragmatickým B. To, co platí pro imunitní systém – otevřené dveře bez zámků – platí i pro ostatní život.

Neříkají nepříjemné věci, jsou to rození diplomaté obrušující hroty případných pří – jsou proto všude vítání. Zdánlivě sebevědomým chováním skrývají rozpory ve svém nitru. Jsou šťastní, když lidé potřebují jejich pomoc, ale zároveň je to obtěžuje. Je v nich zastoupen introvert i extrovert současně, zpívají tzv. „dvojhlasně“.

B a 0 jsou aktivní skupiny, A pozitivní, AB – všechno z toho. Je to skupina intrikujících jedinců, nesobeckých lidí i stydlínů zároveň, naprostá směs protikladných prvků – antigenů. Jeho stydlivost je někdy chápána jako úhybný manévr – někoho se stydí, na jiného si troufají. Někdy jsou plní chmur, jindy středem pozornosti. Jsou velkorysí, rádi se blýsknou.

Nijak zvlášť si nepotrpí na detaily, nejsou si vždy vědomi následků svého konání. Snadno se nechávají strhnout do děje, ale zároveň mají smysl pro zodpovědnost, rodinu i přátele. Obratně manévrují ve složitých situacích, na které mají čich (stejně jako na lidi) a dar z nich obratně vybruslit. Patří sem nejvíce uchvacující charismatické typy – Kennedy, M. Monroe.

Mají punc podmanivosti a neodolatelnosti, jsou to herci, lidoví vypravěči, ale zároveň i vůdci, politici, diplomaté, ale i léčitelé – přitahuje je metafyzika. Přičichne-li AB k mystice, nic ho nezadrží.

Jejich domov zrcadlí neklidnou osobnost; je to změť, která zaráží i inspiruje. Jsou výkonní i přemýšliví, mystici i materialisté.

Mnohdy zůstávají problematickým velkým dítětem až do konce života. Jsou neustále zmítáni, hledají pevný bod sami v sobě. Zvládnou-li to, jsou nepřekonatelní.

Zaměstnání

Komplexní, nejvzácnější KS na světě, proto někdy vyčnívají z řady a upoutávají pozornost. Mají neskutečný potenciál. Jsou tvořiví, s talentem na technické věci i cokoli jiného. Mívají raketový nástup. Vnitřní puzení je nutí často měnit zaměstnání, někdy ho zaměstnání zbavuje vlastní nerozhodnost.

Na jakémkoli pracovním postu potlačuje svou mnohostrannou povahu. Na okolí působí klidným zevnějškem, ale stresem může explodovat. Na jedné straně je puzeno k inovačním změnám, na straně druhé se dobře cítí v pevně organizovaném řádu. Může být i panovačný.

Na pracovních schůzkách často předkládá výstřední, ale efektivní řešení. Zažívá nesmírné štěstí, následují-li ostatní jeho myšlenky. Má čich na odhalování skrytých problémů. Cítí se i ohroženo okolím. Jako šéf je nedostižný v jednání a v kontaktu s podřízenými, umí to s nimi. Vyhýbá se siláckým gestům.

Tyto vlastnosti mu umožňují jít často na vedoucí a odpovědné posty.

Obecně jsou ale nevypočitatelní.

Láska

Se svým charakterem se stává smrští na moři lásky. Působí harmonicky, melodicky, jeví se jako neodolatelné. I o běžných věcech diskutují zajímavě, člověk s ním má pocit, že ho zná odjakživa. Vznikající vztah je extrémně křehký. Dokáže uplatňovat svou objektivitu, rozlišuje mezi intenzitou konfliktu.

Je ochotno se přizpůsobit požadavkům partnera, později pozvolna změní oba. Vycítí-li nebezpečí, změní cíl i cestu. Nechce měnit vše ke svému obrazu, ale udržuje i svou cestu. Udržuje si vždy částečný odstup – i v těch nejintimnějších chvílích.

Jako typický workoholik se stahuje do sebe, je-li přetížen, ale nesmí se to chápat jako ve vztahu k partnerovi. V AB jsou pořád dva životy, působí jako tajemný hrad v Karpatech. Vztah dokáže vyvinout vřelý a neotřelý.

Spojuje v sobě lásku a něhu, ale nosí v sobě výčitky A; přátelství, solidnost, kvalitní sex a pevný vztah B – stává se tak z něj nevyzpytatelný uragán.

Manželství

V manželství se chce plně vydat, odevzdat. V tomto zvláštním vztahu dokáží zachytit i nejjemnější stránku citu. Jeho empatie vrcholí tím, že potlačí sebe v plném rozsahu, potřebuje-li to partner. Snaží se udělat vše pro jeho štěstí.

Navzdory tomu se jeví jako nestálé, těkavé, chce harmonický domov, ale strojí trochu opodál. Chce svobodu a prostor pro každého z partnerů, vyžaduje i oddechový čas pro nabrání dalších sil. AB chce více svobody, jeho partner mu chce být zase blíže; oba trvají na svém, čímž polarizují svůj vztah.

Pouze malé procento AB má mimomanželský sex, ale to potom jsou z nich Casanovové.

Partnerské vztahy

AB + AB

je nejbouřlivějším spojením i čistým vztahem. Létají zde často jiskry. Charakterizuje je pestrý vnitřní život. Nikdy nevíte, co AB provede příště. Hýří spontánností; je to šachová hra, kdy každý tah je šokující.

Spojení je buď pozitivní (spojí síly, temperament a inspirují se navzájem) nebo negativní (žádné AB se nedokáže držet zpátky a pak to bouchne.

Je to manželství buď zcela ideální, kde to báječně klape, nebo to vypadá na vraždu.

AB + 0

obě extrovertní skupiny, mají dynamické manželství. AB vnáší do vztahu praktičnost, zápas mezi nimi přináší své ovoce – překonávají střety všedního dne i budoucna. Sex a manželská spokojenost jdou ruku v ruce, oba jsou otevření všemu novému – pocitům i myšlenkám.

AB + B

B se svým smyslem pro řád ve všem co dělá, AB jako flexibilní extrovert se smyslem pro originalitu se doplňují a vytvářejí mocný tým. Jsou sice odlišní, ale povahové rysy mají podobné. Mívají šťastný start, ale potom mohou nastoupit diskuse.

AB je extrémně pružné, jediné schopné čelit B. AB miluje prvek překvapení, B zase plánuje, ale AB ochotně vyjde vstříc. Navzdory svým odlišnostem jsou si velmi podobné.

Je to nejvíce slučitelné manželství, vzájemně se respektují, oba tolerují prostor svobody pro druhého.

AB + A

v tolika věcech jsou si podobní, temperamentem ovšem oplývá více AB, vzájemně si poskytují emocionální podporu. Omyl spíše přizná A nebo AB. Oba však mají smysl pro empatii a péči o druhého, AB je však rezolutnější. Pro poněkud těkavé AB může být A silnou kotvou.

AB je spíše letory mírné, soběstačné. A je schopno a vždy připraveno učinit smírčí kroky k udržení vztahu.
AB hýří přitažlivostí, překvapením, což může A znejisťovat. V sexu si až extrémně vzájemně vyhovují. Jedině s A se AB cítí bezpečně.

Zdroj: /irisdiag.webnode.

cz/novinky/krevni-skupiny/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *