Krvácení mimo cyklus – Vše o zdraví

Pomocí iOS 13 a watchOS 6 nebo novějšího můžete snadno sledovat menstruační cyklus a udělat si ucelený obrázek o svém zdraví.

Menstruační cyklus můžete sledovat v aplikaci Zdraví na iPhonu nebo v aplikaci Sledování cyklu na Apple Watch. Taky si můžete zapnout upozorňování na nadcházející menstruaci nebo plodné období.

Aplikace Sledování cyklu je součástí watchOS 6. watchOS 6 je kompatibilní s Apple Watch Series 1 nebo novějšími. Upgrade na watchOS 6 vyžaduje iPhone 6s nebo novější s iOS 13 nebo novějším.

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet. 
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Klepněte na Začít a postupujte podle pokynů na obrazovce. 

Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet.
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Přejeďte na správný den a pak klepnutím na ovál zaznamenejte průběh menstruace.
  4. Další informace doplníte tak, že posunete zobrazení dolů, klepnete na kategorii, provedete změnu a klepnete na Hotovo. Můžete zaznamenávat příznaky, špinění, bazální tělesnou teplotu a další ukazatele.

Chcete-li menstruaci sledovat na Apple Watch, otevřete aplikaci Sledování cyklu, přejeďte na správné datum a pak klepnutím na ovál zaznamenejte průběh menstruace.

Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet.
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Pravděpodobný začátek další menstruace zobrazíte posunutím na Předpovědi. Pokud odhad nevidíte, klepněte na Zobrazit vše vedle Předpovědí. 
  4. Posunutím na Statistiky zobrazíte datum poslední menstruace a obvyklou délku menstruace.

Na Apple Watch si data zkontrolujete tak, že otevřete aplikaci Sledování cyklu a přejedete na Předpověď periody nebo Poslední menstruační periodu. 

Po otevření aplikace Zdraví nebo Sledování cyklu na první pohled vidíte, v jaké fázi menstruace nebo plodných dnů se nacházíte. Tady je vysvětlení symbolů a barev v aplikaci.

Světle modrý ovál označuje předpovídané šestidenní plodné období.

Červené proužky v kroužku označují předpovídaný začátek menstruace.

Plné červené kroužky označují zaznamenané dny menstruace. 

Fialové tečky označují dny, ze kterých máte zaznamenané informace.

Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet. 
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Posuňte zobrazení dolů a klepněte na Volby. 
  4. Vyberte Předpověď periody nebo Oznámení periody. Tahle oznámení vás budou upozorňovat na nadcházející menstruaci a potom se dotazovat, jestli menstruace skončila. 
  5. Vyberte Předpověď plodnosti nebo Oznámení plodnosti. Tahle oznámení vás upozorní na pravděpodobný začátek plodného období.

Předpovědi začínají po zadání poslední menstruace do aplikace Sledování cyklu a vycházejí ze zaznamenaných dat. Pokud si zaznamenáte menstruaci před jejím předpovídaným začátkem, pro daný cyklus už upozornění nedostanete. Oznámení se zobrazují na Apple Watch a na iPhonu podle toho, jaké zařízení používáte. 

Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví

Předpovědi cyklu jsou založeny na datech, která jste uložila o svých předchozích cyklech a jejich délce, včetně počtu dnů, po který váš cyklus obvykle trvá, a délky vašeho typického cyklu.

Když nastavíte Sledování cyklu budete moct zadat údaje o předchozích obdobích – včetně dne začátku vašeho předchozího cyklu a typické délky cyklu.

Tato data můžete zadat ručně, nebo můžete v aplikaci Zdraví potvrdit data zadaná aplikacemi jiných výrobců.

Plodné období bude šest dnů, kdy máte největší pravděpodobnost plodnosti na základě dat zaznamenaných o menstruaci nebo pozitivního výsledku testu ovulace. Předpověď plodného období vychází z tradiční kalendářové metody.

Plodné dny se počítají odečtením 13 dnů (luteální fáze) od odhadovaného počátečního data další menstruace.

Když zadáte pozitivní výsledek ovulačního testu, předpověď plodného období se upraví, aby se pátý den plodného období shodoval s prvním pozitivním výsledkem ovulace v cyklu.

Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví

Aplikace můžete odstranit přímo z plochy Apple Watch:

  1. Stisknutím korunky Digital Crown přejděte na plochu.
  2. Držte prst na aplikaci Sledování cyklu, dokud se ikona aplikace nezačne chvět. Pokud se ikona aplikace nechvěje, možná tisknete moc silně.
  3. Klepněte na tlačítko smazání  a potom na Smazat aplikaci. Některé výchozí aplikace Apple nelze odstranit.
  4. Postup dokončete stisknutím korunky Digital Crown.

Jak aplikaci Sledování cyklu znovu nainstalovat.

Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví

  • Aplikace Sledování cyklu a odhady plodných dnů by se neměly používat jako forma antikoncepce. 
  • Data z aplikací Zdraví a Sledování cyklu by se neměla používat k diagnostice zdravotních problémů.
  • Se Sledováním cyklu se dají používat i aplikace jiných vývojářů, které pracují s aplikací Zdraví. 

Informace o produktech, které nevyrábí Apple, a o nezávislých webech, které Apple nemá pod kontrolou a netestuje je, jsou poskytovány bez doporučení nebo záruky za jejich obsah.

Apple v souvislosti s výběrem, výkonem nebo použitím webů nebo produktů třetích stran nepřebírá žádnou odpovědnost. Apple nijak nezaručuje přesnost nebo spolehlivost webů třetích stran.

Další informace vám poskytne příslušný výrobce.

Děkujeme za zpětnou vazbu.

Pozor na časté a silné menstruační krvácení. Může to být rakovina dělohy

Karcinom dělohy patří mezi nejčastější nádory reprodukčních orgánů. Každoročně jím onemocní kolem dvou tisíc žen a toto číslo stále roste. Dobrou zprávou je, že ze všech gynekologických nádorů má nejnižší úmrtnost. Jaké jsou první varovné příznaky a co obnáší léčba? Přečtěte si příběh 47leté Moniky Fialové, která si rakovinou dělohy prošla.

„Od narození syna v roce 2004 mě trápila velmi silná menstruace, která se rok před stanovením diagnózy ještě zintenzivnila. Cyklus se stále zkracoval, až trval pouhé dva týdny. Do toho mě trápila velká bolest beder a břicha,“ vypráví paní Monika.

V té době hodně sportovala a ročně najela tisíce kilometrů na kole. „S odstupem času to vnímám jako ‚sebedestruktivní‘ období. Bolest při menstruaci jsem řešila léky na bolest a žila dost zrychleným tempem,“ pokračuje. Brzy však cítila, že se potřebuje zklidnit a zpomalit.

K tomu jí pomohla jóga a horská turistika.

Před pěti lety se na preventivní prohlídce u gynekologa paní doktorce nezdálo vše v pořádku a rozhodla se Moniku odeslat na specializovaná ultrazvuková vyšetření do nemocnice. Paní Monika následně podstoupila hysteroskopii v podolské nemocnici s tím, že případný myom nebo polyp lékaři odstraní rovnou při operaci.

„Po zákroku mi bylo sděleno, že se odstranění útvaru nezdařilo a že odebrali pouze vzorek sliznice z dělohy. Stále mi ale nedocházelo, že bych se měla výsledků histologie nějak obávat. Bohužel po dvou týdnech mi lékaři oznámili, že vyšetření odhalilo zhoubný nádor v děloze,“ vzpomíná na nejhorší období svého života.

Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví

Monika nedá dopustit na jógu. Dnes už se cítí konečně dobře. Zdroj: CNN Prima NEWS, Dara Rakovcik

Po prvotním šoku kontaktovala Monika onkogynekologické centrum U Apolináře. Zpočátku se zdálo, že nádor již metastázoval a prvotní ložisko se nachází v prsu, takže kromě hysterektomie (odstranění dělohy včetně vaječníků a vejcovodů, pozn. red.) měla Monika podstoupit ještě odebrání uzlin. „To mě upřímně vyděsilo. Nejhorší bylo čekání na ‚konečný verdikt‘.

Bylo to hodně těžké a nekonečně dlouhé období. Nakonec jsem se dozvěděla, že mě čeká ‚jen’ hysterektomie, prsa byla v pořádku,“ pokračuje Monika, které bylo doporučeno podstoupit genetické vyšetření s podezřením na Lynchův syndrom (dědičné autozomálně dominantní onemocnění, které se projevuje vznikem mnohačetných zhoubných nádorů, pozn. red.

), který se po pár měsících potvrdil.

Před operací ještě nebylo zřejmé, zda bude muset podstoupit dodatečnou léčbu – chemoterapii a ozařování. Monika do poslední chvíle věřila, že se tomu vyhne.

„Po dvou týdnech mi však volala lékařka z onkologie, že má v ruce výsledky operační histologie a má pro mě dvě zprávy. První byla dobrá, nádor neprorůstal skrze děložní stěnu.

Zároveň mi ale sdělila, že se jedná o velmi agresivní nádor, u kterého je třeba zajišťovací léčba,“ doplňuje.

Vím, že se mi zhoubný nádor může kdykoliv objevit. I po ukončení léčby musím docházet na pravidelné kontroly vždy po půl roce.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Lékaři zvolili brachyterapii – lokální vnitřní ozařování neboli ozařování na krátkou vzdálenost. Tato metoda využívá možnosti aplikovat vyšší dávku záření do místa, kde byl nádor vyoperován.

„V mém případě do místa poševní jizvy. Do pochvy se zavádí plastový 10 až 15 centrimetrů dlouhý vaginální válec o průměru 2 až 3,5 centimetru, kterým prochází záření,“ vysvětluje.

Výhodou je, že samotné ozáření je otázkou pár minut a není bolestivé.

Vzhledem k povaze karcinomu i potvrzenému Lynchovu syndromu se zhoubné ložisko může objevit kdykoliv a kdekoliv,  a to i přesto, že byl nádor v děloze chirurgicky odstraněn a paní Monika podstoupila i zajišťovací léčbu.

Nejčastěji zhoubné nádory vznikají z buněk sliznic tlustého střeva.

„Pravidelně docházím na kontrolu tlustého střeva kolonoskopií a stále docházím na onkogynekologické kontroly do onkogynekologického centra VFN v Praze, první roky po skončení brachyterapie každé tři měsíce, nyní každého půl roku,“ dodává paní Monika.

K tématu

Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví

Dnes se cítí dobře a je za to vděčná. Může se znovu věnovat cestování, horám a józe.

Zároveň se letos již potřetí připojí k fialové jízdě World Go Day, která podporuje informovanost českých žen o prevenci onkogynekologických onemocnění a letos se uskuteční 20. září.

V Česku bude mít podobu fialové cyklojízdy hlavním městem, která již proběhla v letech 2019 a 2020 pod záštitou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Na nádor dělohy umírá méně než čtvrtina nemocných

Jak lze včas odhalit rakovinu dělohy a proč tento nádor patří mezi ty „snáze léčitelné“? Odpovídá profesor David Cibula, vedoucí onkogynekologického centra VFN v Praze.

Máte nějaké statistiky, kolik žen ročně onemocní rakovinou dělohy?Je to nejčastější gynekologický nádor – tedy nádor reprodukčních orgánů. Ročně jím v ČR onemocní téměř dva tisíce žen. Jeho výskyt se postupně zvyšuje. Ze všech gynekologických nádorů má však nejnižší mortalitu, tzn. že na něj umírá méně než čtvrtina nemocných.

Jaké jsou první příznaky tohoto onemocnění?Hlavním důvodem, proč se nám daří tento nádor vyléčit u většiny žen, je právě skutečnost, že způsobuje příznaky, které na tento karcinom upozorní. Je to především nepravidelné krvácení, které se objevuje nejčastěji u starších žen po menopauze. Nádor se však může objevit i u mladších žen, kde se projeví nepravidelným krvácením mimo cyklus.

Existuje nějaká prevence proti tomuto typu nádoru?Účinná prevence není. Riziko lze významně snížit životním stylem. Rizikovým faktorem je totiž zejména obezita.

Jaké jsou léčebné možnosti?Hlavní léčebnou modalitou je chirurgie, která spočívá v odstranění dělohy, u starších žen i vaječníků a vejcovodů. U nádorů s vyšším rizikem se přistupuje i k odstranění lymfatických uzlin. Léčba některých nádorů si vyžádá po operaci také ozařovaní pánve.

Mohou mít ženy, které podstoupí úspěšnou léčbu, ještě děti? Jak moc léčba ovlivní jejich plodnost?I taková možnost tu je, není však příliš častá. Pokud se nádor objeví u mladé ženy a je v časném stadiu, můžeme se pokusit o léčbu hormonální, která umožní zachovaní dělohy.

Který věk je nejvíce rizikový?Věk je důležitým rizikovým faktorem tohoto nádoru. Rakovina dělohy se typicky vyskytuje u žen starších 60 let.

K tématu

Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví
Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví

redaktorka CNN Prima NEWS

Všechny články autora Sdílejte článek

Poruchy menstruačního cyklu

Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus

Období od prvního dne menstruačního krvácení do posledního dne před dalším menstruačním krvácením se označuje jako cyklus. Menstruace
začíná u většiny dívek mezi 12. a 15. rokem života.

Menstruační krvácení trvá přibližně pět až sedm dní a nejsilnější je obvykle druhý den. Menstruační cyklus
se za normálních okolností u dospělé ženy opakuje každých 25 až 35 dní. Přesná délka cyklu se liší u jednotlivých žen.

Ani u jedné ženy však není délka cyklu pokaždé stejná.

Krvácení mimo cyklus - Vše o zdraví

Normální menstruace
se nazývá eumenorea. Poruchy menstruace (označované také jako poruchy menstruačního cyklu) jsou považovány za odchylky od normálního pravidelného menstruačního krvácení. Mohou mít velmi různorodé projevy:

Poruchy četnosti menstruace

Poruchy typu menstruace

  • hypomenorea: příliš slabé menstruační krvácení
  • hypermenorea: příliš silné menstruační krvácení
  • menoragie: příliš silné a příliš dlouhé menstruační krvácení
  • metroragie: krvácení mimo menstruační cyklus

Přehled běžných poruch menstruace

Porucha cyklu Charakteristika Odchylka od normy
amenorea absence menstruace
oligomenorea prodloužení intervalu mezi cykly > 35 dní interval
polymenorea zkrácení intervalu mezi cykly < 25 dní interval
hypomenorea oslabená menstruace < 10 ml ztráta krve
hypermenorea zesílená menstruace > 80 ml ztráta krve
menoragie dlouhotrvající menstruace > 6 dní
metroragie krvácení mimo cyklus

Možné příčiny poruch menstruačního cyklu

Příčiny menstruačních poruch jsou rozmanité. Mohou se za nimi skrývat organické nebo hormonální faktory, jako např.:

Poznámka: Také nadváha
a podváha mohou ovlivňovat menstruaci.

Někdy tkví příčiny poruch menstruace v oblasti psychiky. Průběh cyklu často odráží emoční stav mysli. Stres, konflikty v partnerském soužití nebo v intimním životě, ale také nenaplněná touha po dítěti, mohou ovlivňovat cyklus ženy.

Vzhledem k mnoha různým příčinám poruch cyklu neexistuje přesně daný terapeutický
postup. Terapie musí být vždy individuální a přizpůsobená životní fázi a naléhavosti konkrétní situace. Kromě toho hraje velkou roli skutečnost, zda žena touží po dítěti či nikoliv.

Diskuze Krvácení mimo cyklus

Velikost písma:

těžko říct… to može být klidně ovulka…..

mužeš byt i prostydla,zanět,cysta.ovulka jak píšeš.možnosti je
plno,pokud se to bude opakovat zajdi si k lekaři.at je vše v pořadku.

HA neberu, s přítelem se snažíme o mimčo… Aha, tak to
jsou věci..

Brambůrka10 píše:
a beres HA??ja s tim mam taky problemy,dr rikala ze mam nizkohormonalni HA,ze
je to tim…..a hlavne jsem zjistila,ze to mam ,kdyz jsem ve stresu

Děkuju.. Doufám, že to opravdu nic nebude..

mucinka2 píše:
mužeš byt i prostydla,zanět,cysta.ovulka jak píšeš.možnosti je
plno,pokud se to bude opakovat zajdi si k lekaři.at je vše
v pořadku.

nu ja jsem unikát,jeden čas mi to rozhodila i změna počasí tak moc přeju at to co nejdříve klapne a na
9 měsíců se toho zbavíš,hodně štěstí  

Děkuju moc Dneškem se nic nemění, pořád
špiním..břicho taky pořád bolí.. Včera jsem si dělala test, ale byl
negativní. Fakt mám strach, že se něco děje. Doktora plánuju na pondělí,
dneska tam nebyl… 

Brambůrka10 píše:
nu ja jsem unikát,jeden čas mi to rozhodila i změna počasí tak moc přeju at to co nejdříve klapne a na
9 měsíců se toho zbavíš,hodně štěstí

Ahoj holky, mám dotaz, neužívám a nikdy jsem neužívala HA, mám už
delší dobu stálého partnera a nechráníme se, vždy bylo vše v pořádku.
V poslední době jsem si všimla neobvyklého výtoku, jako by v něm byly
žmolky nebo něco podobného. Moje gynekoložka bude v práci až v lednu,
tak jsem se rozhodla se poinformovat po internetu.

Usoudila jsem, že by se
mohlo jednat o mykózu, tak jsem si pročetla rady a pořídila jsem si Gyno
pevaryl čípky a krém pro partnera. Před 4 dny jsem si zavedla první
čípek a další den jsem začala slabě špinit. Pro jistotu jsem užívání
ukončila, ale špinění zintenzivnělo. Teď je to spíš slabé krvácení
hnědočervené barvy.

Mám docela strach, aby to nebylo něco vážného,
nemáte s tím, prosím, někdo zkušenost? Moc děkuji za odpovědi.

Ahoj, normalne mam vcelku pravidelny cyklus (tak +/- 1 den), ale ted jsem
z nicehonic zacala krvacet 15. den cyklu. Normalne mam ms dost silnou. Ted
krvacim o neco mene, nez normalne pri ms, ale presto se to rozhodne neda nazvat
spinenim. Nic me neboli, nic zvlastniho nepocituju – snad jen obcasne lehci
motani hlavy. Mam nejak plasit?

Dobrý večer. Chtěla bych se optat. Jsem 8 měsíců po porodu a poslední
2 měsíce mám MS každých 14 dní, jsem nepřetržitě nafouklá a
neustále přibírám na váze i když jím celkem zdravě.

Často mě trápí
povolování v podbřišku a s tím mám spojenou něco jako bouli.

Zajímavé:  Léčba Plísně Nehtů Octem?

Volala
jsem svému gynekologovi, ale ten má čas až za měsíc Proto se obracím sem na vás, jestli by jste
nevěděli co by to mohlo být?? Děkuji za každou radu 

Pacientky a akutními potížemi také čekají měsíc na vyšetření?
Prostě se nenech odbýt, krvácení mimo cyklus v pořádku není. Tady tě
nikdo nevyšetří.

@hanka.br. on muj
gynekolog moc akutní příznaky neřeší. Jela jsem i do nemocnice s tím,
že mě vyšetří tam, ale byloo řečeno že si mam počkat na svého
gynekologa..

@Kata
9
 píše:
@hanka.br. on muj gynekolog
moc akutní příznaky neřeší. Jela jsem i do nemocnice s tím, že mě
vyšetří tam, ale byloo řečeno že si mam počkat na svého
gynekologa..

Tak jestli se s tím spokojíš, tak holt počkej měsíc. Co jiného ti
říct? Je to tvoje zdraví.

@hanka.br. píše:
Tak jestli se s tím spokojíš, tak holt počkej měsíc. Co jiného ti
říct? Je to tvoje zdraví.

Jen mě zajímalo, zda to nemůžu být třeba jen hormonální změny po
porodu například.

Menstruační cyklus, poruchy menstruačního cyklu

Menstruace tvoří normální část přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi pubertou a koncem reprodukčních let. Začátek menstruace nazývaný i menarche nastupuje průměrně ve věku 12 let, ale může se začít kdykoliv mezi 8. a 16. rokem věku ženy. Poslední perioda – menopauza nastupuje obvykle ve věku 45 – 55 let.

V praxi se často menstruace a menses označuje jako perioda. Menstruace se opakuje každé čtyři týdny, ztráta krve zpravidla činí 60-100 ml, trvání menstruace je 3 až 6 dnů. Pravidelné menstruační bolesti má až 40-80% žen. Ženy menstruují v průměru 40 let.

Menstruačním cyklem se nazývají pravidelné cyklicky se opakující změny reprodukčního systému ženy. Jeho hlavním znakem je pravidelné krvácení z rodidel, které je způsobeno odlučováním děložní sliznice.

Nástup menstruačního krvácení bývá spojen s pubertou a vývojem sekundárních pohlavních znaků. Nejdříve začíná růst prsů, ochlupení v stydké oblasti, později v podpaží a mezi 8.-16. rokem začíná u žen i menstruační krvácení.

Změny, které nastávají během menstruačního cyklu, se nejvíce projevují v děloze a ve vaječnících.

Normální menstruační cyklus trvá obvykle 24 – 35 dní. Počítá se od prvního dne poslední menstruace do prvního dne nového krvácení. Délka krvácení je v průměru 5 dní. Odborníci tvrdí, že za „normální“ cyklus je možno považovat za jistých předpokladů cykly v rozmezí 24-36 dní.

U většiny žen se však přece jen menstruační cyklus pohybuje přibližně kolem 28 dní.Takto pravidelně probíhá menstruace u většiny žen až do období přechodu. Poslední menstruační krvácení (menopauza) se u žen vyskytuje mezi 45. – 55. rokem života ženy.

V období těhotenství a šestinedělí žena nekrvácí, nastává totiž fyziologická amenorea (amenorea = nepřítomnost menstruačního krvácení).

MENSTRUACE

Menstruace je pravidelné měsíční krvácení u ženy, které souvisí se změnami na sliznici dělohy i hormonálními změnami během menstruačního cyklu. První menstruace začíná ve věku 11 – 13 let. Cyklus je nepravidelný a v průběhu 2-3 let se upravuje.

Souvisí to s nerovnováhou hormonální sekrece nebo probíhá bez ovulace (prasknutí vyzrálých folikulu ve vaječníku a jeho postup do vejcovodu). Do ukončení puberty se cyklus upraví.

Menstruace trvá až do období menopauzy, poslední menstruace (48-50leté ženy). Interval mezi jednotlivými menstruacemi je 28 dní + / – 3 dny a trvá 4 dny + / – 3 dny.

Množství krve, které žena ztratí během menstruace je průměrně 100 ml.

Příznaky:

  • krvácení z vagíny
  • snížení estrogenů a zánik sekrece progesteronu ve žlutém tělísku se odráží v celém organismu ženy
  • porucha duševní rovnováhy – podráždění parasympatik
  • celková odolnost ženy je snížena

PORUCHY MENSTRUAČNÍHO CYKLU

  • Předčasný nástup menstruaceJako předčasné se označuje krvácení před 9. rokem života. Je nutné vyloučit nádor vaječníku, ale i nádor či zánět mozku, genetické příčiny. Spolu s krvácením se mohou předčasně vyvíjet i sekundárně pohlavní znaky (růst prsů, ochlupení). Pokud se menstruace a známky puberty neobjeví do 15. roce života, je třeba začít vyšetřovat příčinu. V 80% případů je zpoždění familiárně (rodinné) – vyšetřením se nezjistí žádná odchylka od normy. Vše se vyvíjí normálně, pouze v pozdějších časových limitech, v anamnéze zjistíme rodinný výskyt opožděného vývoje. Vzácné jsou vrozené vývojové vady.
  • Pozdní menopauzaPokud menstruační cykly trvají i po 52. roce života je vždy třeba vyloučit hormonální aktivní nádor vaječníku (vyšetřením hormonů z krve, ultrazvukovým vyšetřením).
  • Vynechávající menstruaceChybění menstruace-může mít u zdravých žen několik příčin. Nejčastější příčinou je těhotenství. Cyklus však může ovlivnit i nemoc, stres nebo nadměrná tělesná aktivita.
  • Amenorea je absence menstruačního krvácení během reprodukčního věku ženy. Rozlišujeme primární a sekundární amenoreu.
  • Primární amenoreaO primární amenorei hovoříme, pokud žena nezačala menstruovat do 15. roku věku. Příčinou může být porucha na úrovni hypotalamu-hypofýzy nebo vaječníků. V takových případech je třeba i genetické vyšetření.
  • Sekundární amenoreaJde o absenci menstruačního krvácení u ženy, která měla dříve spontánně cykly. Avšak nejde o těhotenství. Nejčastější příčinou jsou hormonální změny spolu s psychogenním faktorem. Amenorea se může vyskytovat i při náhlém větším poklesu hmotnosti, u sportovkyň vlivem zátěže, také při obezitě, stresu apod.
  • Slabé krváceníHypomenorea – slabé menstruační krvácení (méně než 2 vložky denně).
  • Silná menstruaceSilné krvácení se často vyskytuje u mladých dívek, které ještě pravidelně neovulují (neuvolní se vajíčko z vaječníku) a u žen po čtyřicítce, které se blíží k menopauze. Ale není neobvyklé, že se objeví u žen kdykoli během celé doby menstruování.Silné krvácení je někdy následkem hormonální poruchy, například nedostavení se ovulace, kterou způsobuje nedostatek progesteronu. Při nedostatku tohoto hormonu se děložní sliznice stává méně stabilní a odlupuje se v prodloužených intervalech, čímž se vyloučí více krve.Silné krvácení, které se objevuje ojediněle, a to v pozdější fázi cyklu, může být následkem předčasného spontánního potratu. V takovém případě urgentně vyhledejte svého odborného lékaře a podrobte se vyšetření. Pokud je potrat neúplný může vám lékař udělat kyretáž, vybere zbytky tkáně, které ještě v děloze zůstaly.Pokud se u vás objeví silná menstruace jen z času na čas a nemáte důvod domnívat se, že jste těhotná, nemusíte mít strach. V takovém případě se pokuste nevystavovat námaze, odpočívejte dokud krvácení nezmírní. Pokud se krvácení během 24 hodin nezmírní, vyhledejte svého lékaře.Pokud jste zvyklá používat během krvácení tampony, zkuste při silném krvácení výjimečně použít hygienickou vložku nebo tampon a vložku současně. Pokud se silné krvácení opakuje, navštivte lékaře a dejte si udělat test na anémii – nedostatek železa, protože časté ztráty krve mohou způsobovat úbytek železa.
  • HypermenoreoaHypermenoreou označujeme silné krvácení trvající déle než 8 dnů. Příčinou může být organická změna dělohy, systémové onemocnění – ledvin, kardiovaskulární, poruchy štítné žlázy, avitaminóza vitaminu C a B, atd..
  • MenorrhagiaMenorrhagia je silné krvácení trvající kratší než 7 dní. Třeba vyloučit organickou příčinu.Metrrhoragia je krvácení mimo období menstruačního krvácení. Např. ovulační krvácení – příčinou je pokles hladiny estrogenů před ovulací. Trvá několik hodin až 2 dny a bývá doprovázeno bolestí. Předmenstruální nebo postmenstruační špinění se vyskytuje před nástupem menstruačního krvácení nebo po jeho skončení. Příčinou mohou být organické změny nebo nedostatečnost žlutého tělíska.
Zajímavé:  Odškodné Ublížení Na Zdraví?

ZMĚNY INTERVALU MENSTRUAČNÍHO KRVÁCENÍ

Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní (fyziologické rozmezí je 22-35 dnů). Jestliže se menstruační krvácení dostavuje v intervalech kratších než 22 dnů, mluvíme o polymenorei.

Pokud je interval pravidelného menstruačního krvácení delší než 35 dnů jde o oligomenoreu.

MENSTRUAČNÍ CYKLUS, PORUCHY MENSTRUAČNÍHO CYKLU

Perioda, menstruace, lidově měsíčky, … jsou i další pojmenování pravidelného měsíčního krvácení. Menstruace je normální součástí života každé zdravé dívky a ženy. Je známkou toho, že se pohlavní žlázy normálně vyvinuly a začaly fungovat,tak jak mají.

Kdy to začne?

U většiny dívek se první menstruace objevuje kolem dvanácti let. První krvácení – menarché – je přirozeným vyvrcholením změn, kterými prochází dívčí tělo v průběhu puberty. U mnoha dívek se ohlašuje bílým výtokem z pochvy, který se objeví několik týdnů, ale i měsíců před vlastním krvácením. Pravidelné měsíční krvácení potom trvá s výjimkou těhotenství až do menopauzy.

Můžou za to hormony

U dívek a žen se opakuje měsíční cyklus vylučování hormonů estrogenu a progesteronu. Probíhá v několika fázích:

I. fáze

Na začátku cyklu působí na dělohu estrogen. Jeho působením roste vnitřní sliznice dělohy-endometrium. Do této výstelky vnitřní části dělohy prorůstají vyživující cévy. Ve vaječníku mezitím dochází k vyzrávání buněk obsahujících vajíčko. Asi uprostřed cyklu dojde k ovulaci – uvolnění vajíčka z vaječníku.

II. fáze

Po uvolnění vajíčka začíná působit na dělohu gestagen. V děložní sliznici se vylučují a hromadí zásobní látky. Děloha se tak připravuje na nidaci – uhnízdění oplozeného vajíčka. To zatím putuje vejcovodem a čeká na setkání se spermií.

III. fáze

V případě, že nedošlo k oplození vajíčka, se hladina hormonů opět snižuje. Způsobí to zánik zásobních cév v děložní sliznici. Připravená děložní sliznice se odlupuje od stěn. Z porušených cév vytéká krev a odplavuje vajíčko i se zbytky sliznice ven z těla. Tento proces se nazývá menstruace.

Krvácení obvykle trvá 5 až 7 dní. V prvních třech dnech je silnější a po té postupně ustává. Nemusíš se bát velké ztráty krve. Během menstruace se jí vyloučí jen asi 30 až 80 ml.

Po ukončení krvácení se celý cyklus znovu opakuje. Děloha se opět chystá na těhotenství a ve vaječníku dozrává nové vajíčko.

Problémy při menstruaci

Menstruační krvácení je u některých dívek v prvních dnech provázeno bolestmi v podbřišku. Obtíže mohou přicházet ještě o něco dříve než vlastní krvácení a dokáží velmi znepříjemnit život. Jsou způsobeny změnami průtoku krve cévami dělohy a stahy děložního svalstva při odlučování sliznice.

Bolest můžeš snížit pomocí teplých obkladů nebo pravidelným prováděním několika jednoduchých cviků na zlepšení prokrvení orgánů v pánvi a uvolnění břišního svalstva.

Jako podle hodinek..

Začátek menstruačního cyklu se počítá od prvního dne menstruace. Jeho trvání je u každé dívky jiné – individuální. Některé mají periodu každých 21, jiné 28 dní. V prvních letech přichází menstruace téměř u všech dívek nepravidelně. Může se také stát, že po prvním krvácení menstruace na několik měsíců vynechá.

Na nepravidelnosti menstruace se může podílet i  sport, stres nebo nevhodná dieta,braní případných léků. Postupem času se menstruační cyklus ustálí. Přesto se nedá počítat s tím, že se bude objevovat každý měsíc ve stejný den. Kolísání je běžná věc.

Pro získání přehledu nad svým cyklem je dobré si vést menstruační kalendář.

Menstruace a hormonální antikoncepce

Antikoncepční tabletky obsahují hormony, které brání ovulaci-dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníku .Tudíž nemůže dojít k oplodnění. V sedmidenní pauze, která obvykle následuje po 21 dni užívání pilulek se objevuje krvácení podobné menstruačnímu. Pravidelným přísunem hormonů z pilulek se upravuje cyklus a mírní bolesti, které někdy provázejí menstruaci.

Tyto nemoci způsobují nepravidelnou menstruaci. Netrápí i vás?

  • Menstruační cyklus trvá průměrně osmadvacet dní. Mohou však nastat problémy, kdy se menstruace neobjeví vůbec nebo je například kratší než obvykle. Pokud se vám stane, že máte dva cykly během roku mimo svou normu, pravděpodobně bude vše v pořádku a nemusíte se ničeho bát. Pokud ale výkyvy trvají tři měsíce a déle, konzultujte svůj problém s lékařem. Můžete mít totiž jednu z následujících nemocí.V mnoha případech může pomoci jen změna životního stylu. Svůj vliv na průběh vašeho menstruačního cyklu mají totiž například i stres a nadváha. V jiných případech se ale může skutečně jednat o příznak závažného onemocnění. Pokud máte menstruační cyklus v intervalech kratších než 21 dní, či naopak delších než 40 dní, může být někde závažný problém. Co tedy dělat a na které nemoci můžeme kvůli menstruaci přijít?
  • Až deset procent žen v reprodukčním věku má tuto složitou poruchu, která ovlivňuje hormony a metabolismus. Mezi příznaky patří nepravidelné cykly (nejméně pětatřicet dní u dospělých a pětačtyřicet dní u adolescentů). V některých případech se při tomto onemocnění nedostaví cyklus vůbec.
    Toto onemocnění je také často spojováno s neplodností, ale podle odborníků to rozhodně není pravidlem. Faktem ale je, že zmiňovaný syndrom může vést k cukrovce či k problémům se srdcem. Naštěstí ale na syndrom polycystických vaječníků existují účinné léky. Jako podpůrná léčba také účinně zabírá změna životního stylu.

  • Štítná žláza v našem krku zodpovídá za regulaci metabolismu. Vedle toho může ale i ovlivnit menstruační cyklus. Nadměrně aktivní, či naopak neaktivní štítná žláza může způsobit předčasné, opožděné či vůbec žádné cykly. Hypotyreóza je často léčena hormonem, který pak působí protiváhu, tedy hyperthyroidismus. A důležitá informace – kontrola nad nedostatečně aktivní štítnou žlázou je velmi důležitá v tom případě, když chcete mít děti.
    Preventivní gynekologická prohlídka: Tohle všechno chtějte po svém lékaři

  • Děložní fibroidy vznikají nadměrným růstem svalových buněk v děloze. Nejsou sice rakovinotvorné, ale u žen ve věku třicet až čtyřicet let mohou způsobit těžké menstruační krvácení. Většina způsobů léčby fibroidů zachovává plodnost. Léčba zahrnuje změnu stravy, cvičení, perorální antikoncepci a další hormonální léky a postupy, jako je například zmrazení fibroidů.
    Pečujete správně o své intimní partie? Jedině takto předejdete problémům!

  • S menstruačními problémy je spojena také cukrovka prvního a druhého stupně. Z jedné nedávné studie vyplývá, že ženy s cukrovkou prvního stupně – autoimunitní poruchou, která napadá buňky produkující inzulin – mohou mít delší či opožděné cykly a může se u nich projevit i výrazné krvácení. Podle jedné studie došlo u některých pacientů s cukrovkou k stabilizaci stavu díky užívání antikoncepčních pilulek.
    Lázně na cukrovku: Kdy máte nárok na pobyt a budete něco doplácet?

  • Endometrióza se objevuje ve chvíli, kdy tkáň, která prochází vnitřní částí dělohy, začíná růst mimo dělohu. Růst vaječníků či pánevní tkáně pak může mít za následek kratší či delší menstruační cyklus, při kterém navíc pacientka bude pociťovat značnou bolest. Většinou se proto při tomto problému předepisují léky proti bolesti. Dále se používají i různé hormonální medikamenty. Pokud však nezaberou, přistupuje se k chirurgickému zákroku, při kterém se zmiňovaný chybný růst odstraní. Pokud je endometrióza již velmi závažná, je někdy nutné podstoupit hysterektomii, tedy odstranění dělohy.
    Další nemoci, které můžou způsobovat nepravidelnou menstruaci, najdete na webu Mojezdravi.cz
    Zánět močového měchýře. Jak mu předejít jednou provždy? 5 známek, že vaše tělo stárne rychleji, než by mělo. Poznáte to?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector