Krvácení v šestinedělí – Vše o zdraví

Šestinedělí je období těsně po porodu, které je náročné snad pro každou ženu. Zatímco napilno pobíhá kolem svého miminka, její tělo prochází četnými změnami a snaží se zregenerovat. A právě krvácení je jednou z možných nepříjemností, která vás může potkat. Může a nemusí představovat závažnou komplikaci. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou jeho nejčastější příčiny.

 • Jaké jsou příčiny krvácení
 • Dva typy krvácení v šestinedělí
 • Jak se chovat při krvácení

Ženy často krvácí krátce po porodu, a to z důvodu poranění, které si způsobily během něj. Zhruba od osmého dne šestinedělí je toto krvácení nejpravděpodobněji způsobeno zbytky placenty v těle. Jedná se o cizí těleso, které se děloha snaží vypudit ven. Pokud krvácení neustává, ba naopak, mohou nastat i nepříjemné komplikace nebo se to celé může rozvinout ve vleklý zánět. Při něm je krvácení doprovázeno zapáchajícím výtokem, bolestí v podbřišku a často také zvýšenou teplotou. V takovém stavu jistě už vyhledejte lékaře, který vás ošetří a zároveň vyloučí možnost závažnějšího onemocnění – například nádorového. Můžete se obrátit na svou porodnici nebo na gynekologa, který provede ultrazvukové vyšetření.Můžeme tedy rozlišit dva typy krvácení. Prvnímu se přezdívá časné a mělo by odeznít do konce prvního týdne šestinedělí, druhé se nazývá pozdní, je silnější a trvá déle. Mohou se u vás dostavit oba typy krvácení nebo to nemusí být ani jedno.Tomuto krvácení a dalším s ním spojeným jevům se přezdívá také očistky. Kromě krve tělo vylučuje mízní tekutinu. Jestliže se jedná o přirozený výtok, měl by časem odeznít – postupně zesvětlit. Při krvácení by vám měla postačit běžná vložka, která zaručí hygienu a také ochrání vaše spodní prádlo před znečištěním.

I pokud krvácíte, s hygienou to nemusíte přehánět. Vynechte koupele ve vaně, dejte přednost sprchování. Nedoporučují se výplachy pochvy ani žádná drastická kosmetika.

Stačí se osprchovat jednou až dvakrát denně vlažnou vodou a případně použít speciální gel pro intimní hygienu s vyváženým pH. Jestliže nemáte možnost se omýt, můžete využít ubrousky.

U nich si však dejte pozor na přílišnou parfemaci.

Krvácení v šestinedělí - Vše o zdraví Možné komplikace v šestinedělí

Šestinedělí bývá pro novopečenou maminku velmi náročné. Celé tělo se postupně dostává do původního stavu a je jen otázkou individuálního prožívání, jak bude toto období u ženy probíhat.

Krvácení v šestinedělí - Vše o zdraví Inkontinence po porodu

Nekontrolovatelný únik moči, neboli inkontinence, nepostihuje jen ženy staršího věku. Často se objevuje i u matek, a to v období prvního šestinedělí. Projevuje se tak, že při každém kýchnutí či zasmání…

Krvácení v šestinedělí - Vše o zdraví Nepodceňujte odpočinek v šestinedělí

Jste čerstvě po porodu a přemýšlíte, co podniknout? Potřebujete uklidit svou domácnost, chcete začít cvičit nebo se chcete jen naplno věnovat svému miminku? Váš režim v šestinedělí by měl být uvolněný…

Podělte se o své názory na tento článek.

Šestinedělí – vše co potřebujete vědět

Po porodu probíhají v těle maminky velké hormonální změny. Hojí se poranění způsobená porodem a ženské tělo po porodu se postupně vrací do původního stavu. Nejvíce změn probíhá měsíc a půl po porodu, proto se toto období nazývá šestinedělí.

Co vše čeká maminku v šestinedělí a jak nejlépe se na tuto dobu připravit? Jak dlouho trvá bolest břicha po porodu, jak probíhá krvácení v šestinedělí, jak často kojit v šestinedělí, jak má vypadat strava v šestinedělí, kdy přijde první menstruace po porodu, jaké cvičení v šestinedělí zvolit-to jsou jen některé z otázek, které čerstvým maminkám probíhají hlavou. Jak to tedy se šestinedělím je?

Obsah:

V období šestinedělí dochází k hojení všech poškození, která byla způsobena porodem a organizmus maminky se vzpamatovává, aby se po této době dostal zas do plné kondice. Maminky se musejí vyrovnat s náročností své nové role a se zodpovědností za malého človíčka.

Role matky neznamená jen zabezpečení fyzických potřeb miminka, ale také učení se porozumět jeho signálům, stanovit si denní program a rozdělit si povinnosti s partnerem.

S touto novou rolí může mít maminka potíže, proto by se neměla stydět zeptat se známých či příbuzných, kteří již s touto situací mají zkušenosti.

Pomoc v šestinedělí

Pomoc je potřebná, pokud by se maminka trápila a měla pocit, že vše jde špatně, mohly by ji ohrozit poporodní deprese. Miminko může málo spát a budit se v noci, bez zjevné příčiny plakat, vyžadovat časté krmení a podobně.

 Tělo maminky je vyčerpané po náročném porodu a taková zátěž by pro ni mohla být přílišná. Pro zotavení potřebuje klid a pohodu, zvláště v prvních dnech po příchodu domů. Šestinedělí lze rozdělit na dvě základní fáze, rané a pozdní šestinedělí.

Každé z těchto období probíhá jinak a je potřeba přizpůsobit jim život rodiny.

Časné a pozdní šestinedělí

Jako rané šestinedělí se označuje první desítka dní od porodu. Tělu se hojí zranění z porodu, nastupuje kojení a pomalu se ustaluje tvorba mateřského mléka. Mohou ještě doznívat bolesti po porodu.

Je vhodné doplňovat vitamíny po porodu, zvláště pokud bylo silné krvácení po porodu. U části žen se projevuje tzv. poporodní blues, kdy je žena velmi citlivá a podléhá různým náladám. Může být plačtivá, smutná, náladová, podrážděná a podobně.

pozdním šestinedělí se pak zotavuje pánevní dno, rány se dále hojí a tělo pomalu získává formu. Pokud byl proveden nástřih hráze, jizva může i nadále pobolívat.

Příčinou, proč je pro maminku obtížný pohyb a sezení, bývá právě nástřih hráze. Hojení může být delší, ale není to důvodem, proč nezačít pomalu cvičit.

V pozdním šestinedělí je možné začít nosit poporodní stahovací pás, který pomáhá stahovat roztažené břišní stěny.

Šestinedělí po potratu vypadá podobně a je nutné dodržet všechny zásady. Po ukončeném šestinedělí může přijít silná menstruace po porodu.

Menstruace po porodu

Děloha po porodu je ovlivňována velkým množstvím hormonu oxytocinu. Děloha v těhotenství se musela značně roztáhnout, takže nyní probíhá její stahování. Návrat k původní velikosti mohou doprovázet bolesti, připomínající období menstruace. Při kojení jsou tyto bolesti nejsilnější.

Tento proces se nazývá zavinování dělohy. Stahy jsou bolestivé zvláště tehdy, rodila-li žena víckrát. Tělo v tomto procesu produkuje očistky. Očistky po porodu jsou tekuté, je v nich obsažena krev, hlen i děložní tkáň.

Po odchodu této tekutiny se tělo ještě dočišťuje a pomalu končí i očistky.

Jak dlouho celý proces trvá? Obvykle končí s šestinedělím, ale je to značně individuální. Mnohem déle mohou trvat například očistky po císaři. Pokud očistky páchnou, je nutná porada s lékařem, mohlo by jít o zánět dělohy po porodu. Příznaky infekce jsou i bolesti a horečka.

Zajímavé:  Nimesil dávkování - Vše o zdraví

S koncem šestinedělí se také může dostavit menstruace po porodu. Jde o první krvácení po šestinedělí. Někdy se dostaví potíže kvůli kombinaci menstruace a kojení, děťátko může být neklidné, protože se poněkud změní složení mléka.

Krvácení v šestinedělí - Vše o zdraví

Tělo ženy se po šestinedělí mění

Pokud žena prošla vaginálním porodem a měla nastřihnutou hráz, může mít  zpočátku obtíže s vyprazdňováním. Stolice po porodu může přijít až po delší době, a pokud by se dostavila zácpa, bylo by vyprazdňování až bolestivé.

Pomůže vhodná strava – dostatek vlákniny a tekutin by měl trávicí soustavu vrátit do normálního stavu. Osvědčenou radou je konzumace švestek, především sušených. Všechny části těla se však do původního stavu nevrátí.

Kožní změny a vzniklé pajizévky, strie, po porodu zůstanou, stejně jako trhliny na děložním hrdle. S dalším zotavováním může pomoci cvičení po porodu, pokud s ním žena začne včas a cvičí pravidelně.

Cvičení v šestinedělí

Se cvičením je nutno začít již v šestinedělí. Tělo se rychleji zotaví, navíc se dá předejít různým poporodním potížím. K nim patří kromě jiných

 • problémy udržet moč
 • bolest v oblasti zad
 • pokles dělohy

Také pochva po porodu projde změnami, má nižší pružnost a sníží se její stěny. I zde cvičení pomáhá.

Na co se cvičení především soustředí? Posílením prsních svalů je podpořena tvorba mléka, posilují se svaly pánevního dna, bříško se vytvaruje posilováním břišních svalů.

To se však smí provádět pouze tehdy, nedošlo-li k rozestupu těchto svalů. Již od počátku lze napomáhat zavinování dělohy ležením na břiše a podložením oblasti žaludku. Cvičení nesmí být bolestivé, začíná se pomalu a v klidu.

Maminka by měla mít z cvičení uspokojující pocity a mělo by jí zlepšit náladu.

Šestinedělí vyžaduje zvýšenou hygienu

Protože očistky jsou infekčním materiálem, je nutno dodržovat přísnou hygienu. Rozhodně s nimi nesmí přijít do styku miminko. Rodidla se musí často omývat, vhodná je vlažná voda a neparfémovaná mýdla.

Hygienické vložky se musí měnit pravidelně, přednost by měly mít prodyšné poporodní vložky. Koupele nejsou v tomto období vhodné, maminky by se měly spíše sprchovat. Pokud ještě odcházejí očistky, neměl by být provozován ani sex po šestinedělí. Pohlavní život musí ještě počkat.

Sex po porodu by měl navíc začít až tehdy, když o něj budou mít zájem oba partneři.

Maminky musí také pečovat o prsa. Ta je nutno omývat bez použití mýdla, sušit bez tření. Po kojení musí bradavky oschnout. V tomto období je vhodné používat speciální kojící podprsenky.

Má-li maminka moc mléka, může navíc používat vložky do podprsenky, které tyto přebytky zachytí. Rozhodnutí, jak dlouho kojit, je na mamince, i názory odborníků jsou různé.

Strava v šestinedělí

Protože po porodu již maminka kojí, musí se stravovat zdravě a vyváženě. Nároky na stravu jsou ještě vyšší, než v těhotenství.

Důležitý je příjem zeleniny a ovoce, pravidelný pitný režim a dostatek bílkovin. Většinou stačí tři vydatná jídla a svačiny složené z mléčných výrobků, ovoce nebo zeleniny.

Kojící maminka by se měla vzdát kávy a černého čaje, které omezují vstřebávání vápníku. Všechna potrava maminky se odrazí na kvalitě mléka.

Na co dále pamatovat

Po ukončení šestinedělí je nutné vyšetření gynekologem. Ten kontroluje zhojení orgánů po porodu, poševní stěny, hráz a děložní hrdlo. Proběhne i vyšetření děložního čípku a odeberou se stěry. Žena se již může poradit o užívání antikoncepce.

Maminka se navíc musí naučit odpočívat a využít čas, kdy děťátko spí, pro vlastní relaxaci. Dostatek spánku jí dodá energii a pohodu, načerpá síly pro další náročné období.

Peče o domácnost musí jít trochu stranou, zapojit se musí i tatínek, který může přebrat některé povinnosti. Žena si musí najít i čas na své koníčky, aby si stres neodbourávala například jídlem a následnou nadváhou.

Může se potkávat s jinými maminkami, povídat si s nimi, vyměňovat zkušenosti. Stojí za to, užívat si každý den s děťátkem, a pozorovat, jak se vyvíjí a roste.

Přečtěte si i další články:

 • Vše co potřebujete vědět o porodu
 • Novorozenecká žloutenka
 • Jak často kojit

Šestinedělí – péče o ženu, praktické rady

V úvodu bych chtěla poděkovat za cenné rady svým kolegyním, Ingeborg Stadelmann a jeji skvělé knize Zdravé těhotenství, přirozený porod, Marise Alcale se kterou se měla tu čest se setkat, když byla v České Republice a v neposlední řadě svým ženám, které jsou pro mne nikdy nekončícím zdrojem zkušeností a inspirace

Porodní poranění:   

 • důležité je si poranění často sprchovat čistou vodou, či oplachovat si rodila Krvácení v šestinedělí - Vše o zdravítymiánem (levandulí) s mořskou solí
 • je možné uvařit si Bylinnou směs na hojení hráze a provádět oplachy tímto čajem
 • pokud budete při močení cítit palčivou bolest, polévejte si rozkrok současně teplou vodou z velkého džbánu (nebo Bylinnou směsí), případně můžete močit ve stoje ve sprše
 • není nutné dávat si vložku, často postačí si dát pod sebe jednorázovou podložku a poranění nechat větrat
 • v případě otoku přikládat na genitálie ledovou vložku s přesličkou a tymiánem, popř. ledový obklad (zabalený do textilie), ledový obklad (stejně jako ledové kostky níže) vždy řádně zabalit do 3 vstev, jakmile žena pocítí chlad ledu, přestat!
 • při vzniku hematomu a při hemoroidech lze použít arnikové kostky, měsíčkové kostky lze taktéž použít při otoku a při natržení
 • vynikající hojivé vlastnosti má zelený jíl, v kombinaci se šicími bylinkami (rozmarýn, kořen kostivalu a list jitrocele) dokáží hotové zázraky
 • vhodné jsou sedací koupele z dubové kůry, první den v chladnější až v lehce vlažné vodě (asi 28 st.), druhý až třetí den ve vlažné (32 st.), po odeznění bolestí lze zvýšit až na tělesnou teplotu
 • sedací koupele lze také provádět s éterickými oleji, vždy přidat emulgátor (např. mořskou sůl), z olejů lze použít levanduli extra (zmírňuje bolesti a hojí), geranii (podporuje tvorbu slizic), růži (zmírňuje bolesti a ničí bakterie, podporuje ženství a mateřství, vynikající v tomto období), řebříček (podporuje hojení hlubších tělesných ran, pomáhá ženě najít její rovnováhu), heřmánek pravý (uvolňuje křeče, opět podporuje hojení ran, v psychické oblasti u žen mírní nerovnováhu)
 • pokud poranění nebylo šité, je nutný klidový režim, nesedět, odpočívat s nohama u sebe (ideální ležet v posteli s vložkou s bylinami a jílem mezi nohama BEZ KALHOTEK, střídat s intervaly, kdy žena leží v posteli bez vložky jen na jednorázové podložce), často oplachovat čistou vodou nebo ideálně odvarem z tymiánu a mořské soli, na dobré hojení jsou skvělé šicí bylinky se zeleným jílem (podle kanárské porodní asistentky).
 • pokud poranění bylo šité: opět platí oplachy i šicí bylinky s jílem, NEPOUŽÍVEJTE MASTI NEBO KRÉMY, ve vlhkém prostředí by se stehy mohly rozpustit příliš rychle
 • Bylinné koupele po porodu mají uklidňující účinek, jsou skvělé na hojení hráze a odděrek po porodu. 
 • Ingredience:   Kokoška pastuší tobolka     
 •                             Medvědice lékařská           
 •                             Kořen kostivalu               
 •                             6 palic česneku (dávka na 2 várky)                                                                                                                                                          
Zajímavé:  Pálení V Ústech Léčba?

        Postup: vezměte 3 palice česneku, neloupejte je, propíchněte vidličkou a dejte do velkého hrnce s velkou hrstí každé z bylin, doplňte vodou a přiveďte k varu.

Vařte na mírném plameni 1/2 až 3/4 hodiny. Vymačkejte šťávu z česneku vidličkou a nechte odvar vychladnout. Sceďte do velkého džbánu. Polovinu tekutiny nalijte do teplé lázně a chvilku v ní seďte.

Používejte jednou až dvakrát denně.

Z přípravků, které se také dají použít na hojení hráze jsou:  Nobilis Tilia – Zklidňujicí gel na hráz, Hemagel, mast Cicatridina

Očistky:

 • první týden jsou většinou krvavé – sytě rudé a postupně světlají a zbarvují se dohněda, jsou více hlenovité
 • tím, jak žena vstane, vyteče z ní více krve, je to normální jev
 • jak žena kojí, cítí jak se stahuje děloha a více krvácí, je to opět normální a žádoucí, děloha se stahuje do původní velikosti a čistí se, pokud jste prvorodička, nemusíte stahovaní dělohy cítit vůbec
 • množství očistků se snižuje s příchodem mléka, jakmile žena začne kojit, očistky opět začnou odcházet
 • při slabém krvácení pomáhá masáž břicha olejíčkem (mám ráda tento od Ingeborg Stadelmann Děložní tonikum), teplá sedací koupel, termofon a popíjení čaje z kontrhyhele, kokoší pastuší tobolky a meduňky (max. 2x denně)
 • při silnějším krvácení kontaktujte svou PA, která posoudí intenzitu krvácení, obecně se doporučuje vyvarovat se teplých koupelí a nepoužívat termofon s horkou vodou, pozor na léky proti bolesti, je vhodné popíjet čaj z kontryhele, řebříčku a máty nebo použít tinkturu z kokošky pastuší tobolky 40 kapek pod jazyk.
 • pokud je stahování dělohy bolestivé, je skvělá opět masáž dělohy olejem (Masážní olej pro šestinedělí) ve směru hodinových ručiček a následný teplý obklad – termofon, pytlík s třešňovými peckami, zabalit se do dek. Teplo aplikovat nejen na oblast dělohy, ale i na oblast ledvin!
 • pokud se objeví horečka nad 38 stupňů, zapáchající očistky, bolest břicha nesouvisející s kojením, nevolnost, kontaktujte ihned porodní asistentku nebo nejbližší zdravotnické zařízení.

Stahování dělohy:

 • už první den po porodu můžete lehat na břicho, napomáhá to správnému stahovaní dělohy
 • správnému zavinování dělohy napomáhá stahování břicha do šátku
 • pomaleji se stahuje děloha po vícečetném těhotenství
 • popíjejte čas z kontryhele s maliníkem
 • masírujte si břicho rostlinným olejem vhodným pro toto období, já používám Masážní olej pro šestinedělí, ideálně už od prvního dne ve směru hodinových ručiček, při silnějším krvácení lze použít ve formě ledového obkladu na břicho 

ŽIvotospráva v šestinedělí :

 • porod je fyzicky velice náročný a proto je normální, že se žena první dny po porodu cítí unavená. Důležitý je odpočinek, doporučuji ženám, aby využily šestinedělí (nebo alespoň jeho část) k tomu, aby si odpočinuly a polehávaly s miminkem a poprosily o pomoc manžela, kamarádku, maminku či dulu.
 • po porodu je dle TČM potřeba doplnit slezinu a krev. Co se týká jídla, důležité je, aby bylo TEPLÉ. Po porodu potřebujete co nejvíce zahřát, je tedy dobré omezit co nejvíce příjem jídel studených, ochlazujících. Týká se to i čerstvého ovoce a zeleniny, mléčných výrobků, které mají chladnou povahu a tedy ochlazují.  Stejně tak jídla zmrazená nejsou ideální, protože podle TČM je to jídlo v podstatě mrtvé, bez energie. Co je tedy doporučováno? Základ stravy měla být tepelně upravená zelenina, polévky, vývary. Na doplnění energie krve po porodu jsou skvělé masové vývary, je doporučována „polévka do kouta“, což je recept podle tradiční čínské medicíny, kdy se pomalu (doporučují celou noc) vaří stará „vyběhaná“ slepice s červeným vínem. To má dodat ztracenou energii krve po porodu. Pokud nemáte k dispozici slepici, určitě postačí i kuřecí vývary. Jedním z receptů je povařit kuře s trochou mrkve a hrstí petržele ve 2 – 3 litrech vody po dobu min. 4 hodin. Scedíme, necháme vychladnout a pokud je potřeba, odstraníme přebytečný tuk. Hned po porodu může začít žena vývar pít, a to po dobu několika týdnů dva až tři hrnky denně. Pokud je žena vegetariánkou či vegankou, posilující polévka po porodu vypadá takto: tři až čtyři mrkve, několik plátků celeru, půl pórku, svazek petržele a lze přidat i několik kousků chřestu. Vše povařit ve 3 – 4 litrech vody po dobu alespoň 3 hodin, poté scedit a vypít denně litr až litr a půl vývaru. Množství zeleniny může být v porovnání s objemem vody malé, důležitá však je stejně jako u masového vývaru dlouhá doba vaření. Výborná je také bylinná směs pro posilující polévku „Obnova základu“. Další z jídel vhodných v šestinedělí je dušené maso nebo tepelně upravená vajíčka, obilné kaše. Pro rozhojnění tekutin (a tvorbu mléka) jsou také vhodné kompoty, rychle podušená zelenina a ovoce. Slezinu také posílí různá semínka a oříšky, ale nepřehánět to, kvůli případné alergii dítěte. Nesmíme také zapomenout na celozrnnou mouku. Když budete mít chuť na sladké, mlsejte kaše, semínka a oříšky s medem nebo rozmixované jako máslo, celozrnné sladkosti a upečte třeba celozrnnou bábovku nebo to, na co jste zvyklá, ale polovinu mouky nahraďte moukou celozrnnou.
 • Na doplnění hladiny železa buď nějaký komerční přípravek (na rostlinné bázi – např. Floradix, Avita – Blueiron) nebo doplnit železo ve stravě (jáhly s tahini a datlovým sirupem, červená řepa, čaj z kopřiv,…)
 • Důležitý je pitný režim, zde opět platí popíjet tekutiny teplé – bylinné čaje, obilná káva s rostlinným mlékem
 • Je dobré omezit návštěvy na později
Zajímavé:  Účinné Léky Na Klouby?

Psychika v šestinedělí:

 • psychika ženy v šestinedělí je velice proměnlivá, nálady jsou jako na houpačce, pocity štěstí a euforie se střídají z pocity beznaděje, lítostivosti, pocity, že to žena nezvládá, je toho na nic moc. Někdy se může dostavit i pocit zklamání z dítěte. Je dobré vědět, že tyto pocity jsou normální, je velkou úlevou, pokud se se svými pocity svěříte partnerovi, rodině, porodní asistentce, kamarádce… Většina těchto stavů sama odezní, pokud se problémy zhoršují, je dobré kontaktovat psychologa.
 • ideálním pomocníkem pro toto období je Bachova krizová esence, Svítání, popř. homeopatika

Krácení v šestinedělí mějte pod kontrolou. Poradíme jak na regeneraci

Návrat do původního stavu, tedy zavinování dělohy do původní velikosti, patří k nejdůležitějším změnám po porodu. Dochází k uzavírání děložního hrdla a svaly dna pánevního opět získávají svou pružnost. Ženina pochva nabývá předporodní velikosti.

V tomto týdnu – šesti neděl dochází rovněž k částečnému zpevnění břišní stěny, čemuž se dá pomoci i cílenými cviky. Krvácení v šestinedělí dělíme na časné a pozdní. Časné se dostavuje do konce prvního týdne po porodu.

Důvodem krvácení mohou být porodní poranění, porucha krevní srážlivosti, zadržování části placenty, městnání krve v děloze nebo zpomalené zavinování dělohy. Pozdní se dostavuje po osmém dni po porodu a krvácení bývají prudká, silná a mohou vést až k šokovým stavům.

Na příčině může být zadržení části placenty, jež brání správnému zavinování.

Krvácení během šestinedělí se rozhodně nesmí podcenit a je to důvod, proč navštívit lékaře či porodnici, kde probíhal porod. Během šestinedělí je určité krvácení z rodidel typické. Ze začátku silnější, poté slabší. Jedná se o tzv. očistky.

Krvácení si vyžaduje kontrolu dutiny děložní, nejdříve se provede vyšetření ultrazvukem, a poté v celkové anestezii za pomocí operačních nástrojů. Po tomto zákroku může maminka jít domů druhý či třetí den.

Slabší krvácení, většinou s přestávkami, je občas vyvolené zánětem dělohy. Rovněž v tomto případě se může krev přimísit k očistkám, které zůstávají dlouho či se opět stanou krvavými.

Rozhodně je něco špatně, když očistky páchnou, maminku bolí v podbřišku, děloha je zvětšená, dostaví se teplota a zrychlený tep.

Krvácení během šestinedělí se rozhodně nesmí podcenit a je to důvod, proč navštívit lékaře či porodnici, kde probíhal porod. Během šestinedělí je určité krvácení z rodidel typické. Ze začátku silnější, poté slabší. Jedná se o tzv. očistky.

Prvních 10 dnů po porodu jsou očistky tmavě červené, krvavé. Do konce třetího týdne očistky zrůžoví a nejsou tak silné. Ke konci šestinedělí již nejde o krvácení, očistky jsou hnědé, žlutavé či bělavé.

Na konci šestinedělí by se měla objevit pravidelná menstruační činnost.

Jak napomoci regeneraci

V raném tedy časném období šestinedělí se začíná ženě stabilizovat tvorba mateřského mléka a hojí se drobná poranění. Ke krvácení v šestinedělí občas dochází v návalech, během kojení.

Hormon oxytocin, který se během kojení vyplavuje, napomáhá i rychlejšímu zavinování dělohy do předporodního stavu. Při stazích způsobených kojením odtéká více organických zbytků – očistek.

Když bude maminka často kojit, tím dříve bude mít krvácení v šestinedělí za sebou.

V tomto období je nanejvýš nutná přísná hygiena. Po každé návštěvě toalety si pořádně umýt ruce teplou vodou a mýdlem.

K zevnímu omývání rodidel by se neměla používat agresivní mýdla, stačit bude čistá teplá voda, popřípadě intim gely. Tržné rány po porodu se velmi dobře hojí díky vlažnému odvaru heřmánku.

Pokud je možná sedací koupel, vyzkoušejte to. Vhodná je i heřmánková mast k potírání jizev.

Krvácení po porodu a kdy skončí?

Krvácení se běžně objevuje po celou dobu šestinedělí. Postupně
slábne, až úplně vymizí. Pokud se tak neděje, jde o komplikaci, kterou
řeší gynekologové.

Typy krvácení, které se objevuje po porodu

 • krvácení hned po
  porodu
  během čtvrté doby porodní (nemusí se objevit) – když
  se objeví tato komplikace, lékaři vyšetří ještě porodní cesty
  a dělohu
 • očistky – odcházejí několik týdnů v šestinedělí a postupně
  slábnou
 • očistky s bolestmi, teplotou nebo kontrakcemi – vydejte
  se k lékaři
 • první menstruace po
  porodu
  – může přijít ještě v šestinedělí nebo i až za
  další týdny, kojící maminky mívají menstruaci později.

V prvním týdnu šestinedělí způsobuje krvácení porodní poranění.
Krvácení však může pocházet i ze zbytků placenty, plodových obalů nebo
při porušeném zavinování dělohy. Očistky jsou běžné, ale pokud se
objevují bolesti nebo teploty, ihned se vydejte ke svému lékaři.

Krvácení v šestinedělí

V pozdním (8. až 42. den) šestinedělí může krvácení způsobit
zbytek placenty (placentárního polypu). Ta má stále krevní
zásobení a postupně se zvětšuje.

Chová se v děloze jako cizí těleso, a
tak zavinující se děloha se ho snaží vypudit. Proto se objevují bolestivé
kontrakce. Krvácení je nepravidelné a opakované, může být
i nebezpečné.

Pokud máte tyto příznaky, hned se vydejte k lékaři.

Další příčinou může být zánět děložní sliznice
(endometritida). Krvácení pak provází páchnoucí výtok, zvýšená teplota
a bolesti v podbřišku.

Menstruace po porodu

Na konci šestinedělí se může už obnovit menstruační cyklus. Takto
brzy se menstruace dostavuje zejména u žen, které jsou po potratu nebo
nekojí. Kojící maminky dostávají měsíčky většinou později, většinou
se objevuje minimálně jeden anovulační cyklus (tedy bez ovulace, dozrání a uvolnění vajíčka).
Krvácení u anovulačního cyklu se také označuje jako pseudomenstruace.

Pozor na srážení krve

Lékaři věnují velkou pozornost maminkám, které mají špatnou
srážlivost krve. Při porodu se očekává velké krvácení. Může dokonce
nastat například porucha koagulace, takzvaná diseminovaná intravaskulární
koagulace (syndrom DIC). V takových případech je krvácení po porodu život
ohrožující.

Příznaky DIC jsou nejprve mírné – pokud se po porodu objevuje
únava, dušnost a nevolnost, okamžitě volejte lékaře. Krev
se nejprve náhle a rozsáhle sráží, čímž se spotřebují prosrážlivé
faktory. Velmi rychle dochází k velkému krvácení.

Pokud váš zdravotní stav řeší kardiolog nebo hematolog,
jste určitě v těch nejlepších rukou. Porodníci vědí, jaké komplikace
mohou nastat, a udělají maximum.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector