Kuří oko – Vše o zdraví

Špičaté nebo těsné boty s vysokými podpatky jsou nejčastější příčinou kuřích ok. Kůži postupně třou a tlačí na ni, až se nahromaděním vytvoří odumřelý bolák, který nepříjemně bolí a tlačí.

Až se obujete do pohodlných bot, kuří oka můžete snadno odstraňovat po teplé koupeli pemzou, nebo za pomoci řady babských rad, které se dočtete níže. Na kuří oka můžete také aplikovat propolis.

A poradíme vám i to, jak poznat kuří oko od bradavic a mozolů.

Kuří oko vzniká na místech vystavených tlaku

Kuří oko - Vše o zdraví

Bolestivý útvar se žlutou barvou lidově nazývaný kuří oko lékaři odborně označují clavus. Jedná se o „bolák“ o velikosti až 12 mm, který vzniká nahromaděním odumřelé kůže, která se tře o obuv. Kuří oka se tradičně objevují na místech, která jsou vystavena tlaku. Nejčastěji je tedy najdete na kloubech, palcích a patách v důsledku nošení nevhodné obuvi. U lidí s ortopedickými vadami nohou se mohou vyskytnout i na jiných místech, nejčastěji však opět na chodidlech, v okolí prstů nebo mezi prsty.

Trvalým nošením nevhodné obuvi začíná kůže rohovatět a zesilovat. Ze zesílené kůže potom vzniká útvar s drsnějším povrchem. Pokud ho jenom lehce poškrábete nehty, začne se drolit a jemně zbělá.

Na kuří oka dámám nejčastěji „zadělávají“ lodičky, zatímco mužům polobotky.

Kuřími oky trpí i ženy, které dávají přednost vysokým podpatkům – v nich totiž dochází k častému a intenzivnímu třetí mezi botou a plochou nohy.

Trpíte-li na kuří oka celý život, mohly by pro vás být řešením bosé (barefoot) boty. Jedná se o botky simulující díky své tenké a ohebné podrážce chůzi naboso. Barefootové boty zanechávají volnost prstům a na nohou je vůbec necítíte.

Přes tenkou podrážku umožňují vnímat povrch, po kterém chodíte, díky čemuž chodidla přirozeně pracují, zároveň však chrání chodidla před možným zraněním. Na bosé boty si asi budete chvíli zvykat, ale určitě je nebudete chtít vyzout.

Kuří oko - Vše o zdraví

Kuří oko poznáte podle jasně ohraničeného ztluštění pokožky, které má zpravidla kuželovitý tvar. Je centralizované okolo trnu rostoucího dovnitř. Právě trn neboli jádro kuřího oka může tlačit na kost resp. na nervy a cévy v jejím obalu a tím způsobuje nepříjemnou bolest.

Čím déle a silněji je místo vystavováno tlaku, tím hlouběji jeho jádro prorůstá. Proto je dobré proti němu zakročit co nejdříve.

Zbarvení zhrublé pokožky se liší od běžné barvy vaší pokožky, má bílou až nažloutlou barvu. Centrální trn může mít v některých případech podobu černé tečky. A pokud už víte, že vás kuří oko netrápí, jen byste potřebovali svým vysušeným patám dodat trochu půvabu, podívejte se na článek o péči pro krásná chodidla.

Chcete-li se kuřím okům vyhnout, obouvejte si pohodlné boty. Pokud zrovna nemáte chuť zkoušet ty bosé, vyhněte se alespoň úzkým botám, botám špičatým a především botám s vysokým podpatkem. Nové boty pečlivě zkoušejte a kupujte jenom takové, které vám sednou a cítíte se v nich pohodlně. Pozornost byste měli věnovat i preventivní péči o pokožku nohou.

Zrohovatělou kůži pravidelně odstraňujte pemzou a nohy promazávejte. Největšího účinku dosáhnete dlouhodobým a pořádným promazáním, které je vhodné aplikovat přes noc. Večer nohy důkladně promažete a vezmete si silné bavlněné ponožky. Ráno budete mít nožky doslova jako z bavlnky. Další tipy na péči pro zdravá a krásná chodidla najdete v tomto článku.

Kuří oko - Vše o zdraví

Mastička na každý bolák

Na pořádné promazání doporučujeme Balzám na popraskanou pokožku. Účinkuje při péči o hrubší, popraskanou pokožku, která potřebuje dlouhodobě změkčit a zvláčnit. Aktivní látky balzámu také podporují hojení drobných prasklinek. Při pravidelné péči vám bude odměnou zdravá, vláčná a jemná pokožka.

Na kuří oka platí postupná léčba

Základním krokem k léčbě kuřího oka je přestat nosit boty, které kuří oka způsobily, a vybrat si vhodnější a pohodlnější obuv. Pro zmírnění bolestí při chůzi můžete podložit chodidlo či postižené místo speciálními pěnovými nebo gelovými podložkami.

Na čas vám určitě uleví a pomohou. Prevencí i pomocí v léčbě je pravidelná péče o chodidla. I když se kuří oko jeví jako povrchová záležitost, sahá překvapivě hluboko do kůže, proto byste ho neměli odstraňovat násilně sami.

Místo hrubé síly vsaďte na pozvolné kroky ke zlepšení:

  • Pemza – po koupeli či sprše pravidelně zbrušujte změkčenou kůži na kuřím oku pemzou. Uleví vám od bolesti a kuří oko se začne ztrácet před očima.
  • Pěnové a gelové náplasti – i s bolavým kuřím okem se musíte vypravit do práce či pro děti do školy a školky, proto vám v prvních dnech mohou ulevit speciální náplasti, které běžně zakoupíte v lékárnách.
  • Náplasti s kyselinou salicylovou – v drogeriích i lékárnách jsou k dostání speciální náplasti, které od kuřích ok nejen ulevují, ale pomáhají je redukovat. Během jejich nošení je ovšem vyžadována velká přesnost lepení. I když náplast nalepíte na správné místo, měli byste několikrát denně kontrolovat, zda se nepohnula a její účinná látka nepůsobí na zdravou kůži. Kyselina salicylová kuří oko změkčuje. Po celodenním nošení náplasti je tedy vhodné dopřát postiženému místu teplou koupel a poté jemně odstranit kůži kuřího oka pemzou.

Jak odstranit kuří oko? Babské rady a domácí léčba

Rad, jak na kuří oka, je samozřejmě celá řada. A stejně jako u bylinek a dalších druhů přírodní léčby i u nich platí, že účinek se nedostaví přes noc, ale při pravidelné a trpělivé aplikaci.

Bylinková léčba kuřího oka

S kuřími oky si umí poradit i bylinky – chtějí sice čas a každodenní aplikaci, ale výsledky jsou trvalé a kůže bude jako nová.

Kuří oko - Vše o zdraví

Řebříček obecný

Léčbu kuřího oka můžete díky řebříčku spojit s večerní relaxací a dopřát si příjemnou koupel nohou.

Hrst řebříčku vložte do 3 litrů vroucí vody, přisypte 1 lžičku soli, nádobu přikryjte a nechte luhovat. Až bude odvar příjemně teplý, sceďte ho a namočte do něj nohy na cca 20 minut. Koupel byste měli opakovat každý den.

Kuří oko - Vše o zdraví

Vlaštovičník větší

Vlaštovičník si určitě spojujete s léčbou bradavic. Výborně se však osvědčil i při léčbě kuřího oka. Stejně jako bradavice si kuří oko potírejte jeho šťávou. Tu získáte snadno rozlomením stonku vlaštovičníku a poznáte ji podle žluté až oranžové barvy. I zde platí, že byste vlaštovičník měli aplikovat každodenně.

Kuří oko - Vše o zdraví

Rozchodník prudký

Léčbu kuřího oka můžete díky řebříčku spojit s večerní relaxací a dopřát si příjemnou koupel nohou.

Rozchodník vám pomůže změkčit zhrublou kůži, která je základem kuřího oka. Jeho čerstvé listy stačí rozmačkat a přiložit na postižené místo. Tato léčba je tedy vhodná pouze v době jeho květu – v červenci. Při manipulaci s rozchodníkem buďte ovšem velmi opatrní, jedná se o jedovatou rostlinu, kterou nemůžete užívat vnitřně a měli byste si dávat pozor i na to, aby se vám nedostala do očí.

Pokud jste někdy narazili na označení propolisové kapky a zajímá vás, čím se liší od tinktury, vězte, že se jedná o tentýž výrobek. Označení tinktura se nemohlo několik let používat, proto se tento výrobek musel přejmenovat na propolisové kapky.

Podobně jako vlaštovičník můžete na bradavice i kuří oka aplikovat propolis nebo propolisovou tinkturu.

Propolisová tinktura se používá k řadě vnějších potíží, zejména na plísně a různá kožní onemocnění.

Propolisová tinktura obsahuje účinné antimikrobiální látky z propolisu, propolis má navíc hojivé účinky, proto se díky němu kuřích ok můžete zbavit podstatně rychleji.

  • Ke změkčení a následnému odstranění kuřích ok pomůže esenciální olej z libavky nebo olej ricinový. Kápněte olej na vatový tampon a pomocí náplasti připevněte na kuří oko. Opakujte denně, kuří oko za nějakou dobu změkne a zmizí.
  • Pro zlepšení kvality a změkčení kůže se doporučuje slaná koupel, po které je nejlepší natřít si chodila medem. Taková koupel by měla přinášet úlevu od bolesti a při časté aplikaci by mělo kuří oko samo vypadnout.
  • Likvidaci kuřích ok by měl napomáhat terpenýn – tekutina získaná destilací borové smůly, popř. smůly z jiných stromů. Naši předkové ji používali k léčbě povrchových ran a stejně úspěšně ji můžeme aplikovat i my na kuří oka. Stačí v terpentýnu namočit vatový tampon a přes noc ho přiložit na postižené místo. Opakujte, dokud kuří oko nezmizí.

Kuří oko - Vše o zdraví

  • Kuří oka můžete na noc potírat směsí citronové šťávy, prolisovaného česneku a octa. Pomůžete si i kolečkem citronu, které na oko přiložíte na noc. Opakujte, dokud kuří oko nejde vyloupnout.
  • Noční léčba se doporučuje i s rozpůlenou rozinkou. Tu byste měli přiložit na kuří oko a připevnit náplastí. Každý večer vyměníte rozinku za čerstvou a přibližně po týdnu můžete kuří oko jemně odstranit pinzetou.
  • Voňavým receptem je chleba namočený do jablečného octa. Poctivě namočený chleba si přiložíte na postižené místo, zabalíte igelitem a necháte přes noc působit. Opět opakujte až do odstranění kuřího oka.
  • Aromatický obklad zaručí dobře odleželá cibule s octem. Plátky cibule namočte den předem do octa a na noc připevněte k postiženému místu. Aplikaci byste měli opakovat pravidelně každou noc, dokud se kuří oko nevyloupne. Ráno si ošetřené místo dobře omyjte, aroma je silné a ne zrovna příjemné.
Zajímavé:  Kdy Lze Poznat První Příznaky Těhotenství?

Suchá či mokrá pedikúra

Kuří oko - Vše o zdraví

Pokud je kuří oko velmi rozsáhlé nebo máte tak zrohovatělou kůži, že by pro vás byla přírodní léčba příliš dlouhá a náročná, můžete vyhledat pomoc pedikérky.

Kuří oko by měla zvládnout odstranit každá pedikérka, a to jako nasucho, tak kombinovanou mokrou technikou. Suchá pedikúra je určena pro všechny, kteří nemají mnoho zrohovatělé kůže nebo nepotřebují velký zásah.

Mokrá kombinovaná varianta s desetiminutovým odmočením nohou ve vodní lázni je určena pro všechny, kteří potřebují ztvrdlou kůži odstranit skalpelem a poté ještě dočistit bruskou. I postupná likvidace kuřího oka skalpelem může trvat velmi odlišnou dobu – někdy stačí jedna pedikúra, jindy si kuří oko vyžádá několik návštěv.

I když děti na vysokých podpatcích nechodí, mohou se kuří oka přirozeně vyskytovat i u nich. Příčina je stejná jako u dospělých – nevhodná obuv. Především menší děti ještě nedovedou vyjádřit, že je bota tlačí, nebo správně označit bod bolesti, proto je lepší nožky pravidelně kontrolovat a vybírat jim kvalitní a pohodlné boty, které dětským chodidlům dopřejí dostatečný prostor.

Jak rozeznat kuří oka od bradavic a mozolů

Kuří oko - Vše o zdraví

Kuří oko lze zaměnit s mozoly – ty jsou ovšem tvořeny většími otlaky a jedná se spíše o objemnější kola než o malé výstupky. Kuří oka oproti nim bývají menší a mají zřetelnější ohraničení. Mozoly jsou navíc ve srovnání s kuřími oky méně bolestivé. Bradavice jsou vystouplé kožní útvary, zatímco kuří oka se formují dovnitř těla a často mají malou dírku uprostřed. Velkou výjimku tvoří bradavice na ploskách nohou, které mívají plochou formu. Bradavice má navíc kořínky – po jemném seříznutí změklé kůže z jejího povrchu byste tedy měli vidět tmavé tečky. Pokud žádné nevidíte, pravděpodobně se jedná o kuří oko. Jak si poradit s bradavicemi se dozvíte v článku Bradavice: co s nimi?

O tom, o jaký typ problému se jedná zpravidla vypovídá i jeho umístění. Na rukou se většinou vyskytují pouze mozoly a bradavice, vytvoření kuřího oka je v této oblasti nepravděpodobné. Kuří oka se nejčastěji objevují na chodidlech, v oblasti kloubů, palců a pat, hojný výskyt bývá i mezi prsty.

Pamatujte, že vzniku kuřích ok je nejlepší předcházet. Vsaďte na padnoucí, pohodlnou obuv a pravidelnou péči o chodidla.

Jak na kuří oko

Aktualizováno dne 5.8.2019 – Tajemství zdraví

Kuří oka jsou bolestivé výstupky vytvořené z nadbytečné kůže na nohou. Způsobuje je především nevhodná obuv, která se o kůži otírá právě v místech výstupků kostí a kloubů.  Kuřími oky trpí především ženy, které nosí často vysoké podpatky. Můžete použít náplasti i přírodní prostředky. Jaké to jsou?

Kuří oko, neboli clavus, je bolák na kůži, který vzniká nahromaděním odumřelé kůže, která se tře většinou o obuv. Kuří oka vznikají především na chodidlech, v okolí prstů, na kloubech prstů a mezi prsty. Ženám je způsobují hlavně nepohodlné vysoké podpatky, ve kterých dochází k častému a velmi intenzivnímu tření mezi botou a ploskou nohy.

Způsobují je i špičaté nebo těsné boty. Zvýšený výskyt kuřích ok se objevuje i u lidí s vystouplými klouby na nohou. Kuří oko poznáte podle ohraničeného, kuželovitého ztluštění pokožky, centralizovaného kolem dovnitř rostoucího trnu. Zbarvení ztluštělé kůže je bílé, někdy žluté, trn často vypadá jako černá tečka uprostřed.

Často vzniká nad kostními a kloubními vyvýšeninami na nohou.

Prevence

Prevencí vzniku kuřích ok je používání kvalitní obuvi a v uzavřených botách je vhodné nosit vždy ponožky. Pomáhá i pravidelná péče o chodidla a odstraňování odumřelé kůže.

Důležité je neustále udržovat kuří oko změkčené a hydratované. Vyschlé totiž mnohem více bolí.

Proto si jej pravidelně promašťujte pomocí mastných krémů a tukových mastí, zkuste třeba měsíčkovou mast, mast s propolisem nebo balzám na popraskanou pokožku.

Kuří oko - Vše o zdraví

Kuří oko, mozol a bradavice

Kuří oka jsou často zaměňovány za mozoly nebo bradavice. Mozoly jsou tvořeny mnohem většími otlaky než kuří oka, jsou méně ohraničeny a méně bolestivé.

Bradavice jsou spíše vystouplé kožní útvary, kuří oko se oproti tomu formuje dovnitř a velmi často má uprostřed malou, černou dírku. Bradavice mohou mít i plochou formu, proto raději navštivte lékaře.

Zásadní a rychlou pomoc u kuřího oka vám může poskytnout i návštěva pedikérky.

Mohlo by vás zajímat:  Selen – zinek: Bez této dvojice trpí naše imunita

Kuří oko na plosce nohy

Na středu plosky nohy se vyskytují spíše zřídka. Spíše se objevují na patě a pod bříšky prstů, než v měkkém středu chodidla. Výjimkou jsou plochá chodidla. V této oblasti ale bude spíše bradavice nebo mozol.

Kuří oko u dětí

Děti mají hebkou a jemnou kůži, proto se i u nich mohou vyskytovat kuří oka. Stejně jako u dospělých vznikají z nevhodné obuvi. Především mladší děti ještě neumí říct, že je boty tlačí, nebo že jsou jim nepohodlné, proto jim kupujte kvalitní obuv v dobrých obchodech, požádejte o přeměření nohy a doporučení velikosti.

Léčba kuřího oka

Kuří oko je skutečně nepříjemné a nehledě na jeho estetický vzhled, odolejte nutkavým pocitům odstranit jej násilím. Kuří oko totiž sahá překvapivě hluboko a násilné vyříznutí by mohlo mít velmi vážné následky.

Je třeba vyměnit obuv za kvalitnější a pohodlné boty. Pro zmírnění bolesti při chůzi si můžete podložit chodidlo pěnovými nebo gelovými vložkami.

 Ve sprše, při koupeli nebo po koupeli nohou si změkčenou kůži zbruste pomocí pemzy.

Náplasti na kuří oka

V lékárně seženete speciální náplasti, které aplikujte na postižené místo ihned po koupeli, kdy je pokožka změklá. Nalepte je před spaním, kvůli následnému klidovému režimu.

Většina náplastí obsahuje navíc účinnou látku v podobě kyseliny salicylové. Po celodenním nošení náplasti je vhodné dopřát nohám teplou koupel, jemně odstranit kůži pemzou a pokožku promastit.

Pěnové a gelové náplasti vám pomohou od bolesti při chůzi.

Kuří oko - Vše o zdraví

Dnes 27.9.2021 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití slevového kódu „TAJEMSTVIZDRAVI“. Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.

Kuří oko - Vše o zdraví

Přírodní prostředky a babské rady

Mezi často doporučované metody patří obklad z cibule a octa. Plátky cibule nechte nejprve odležet v octu a před spaním si je přivázat k postiženému místu pomocí obvazu. Tuto metodu opakujte každou noc, dokud nedojde k vyloupnutí oka. Ráno si nohy pečlivě umyjte.

Mohlo by vás zajímat:  Vše o bylinkách: Účinky rozmarýnu lékařského

Na kuří oko můžete přiložit i plátek citronu a k postiženému místu připevnit obvazem. Kyselina citronová pomůže změkčit kůži. Kůru je třeba opakovat. Kuří oka můžete potírat na noc směsí citronové šťávy, prolisovaného česneku a octa.

Louhujte své nohy denně v teplém slaném nálevu a vodu udržujte teplou. Po lázni si natřete chodidla medem. Uleví se vám od bolesti a při pravidelném opakování kuří oko vypadne.

Ke změkčení a odstranění kuřích ok pomůže i esenciální olej z libavky nebo ricinový olej. Nakapejte olej na vatový tampon a pomocí náplasti jej připevněte na kuří oko.

Zabírá i noční léčba rozpůlenou rozinkou, kterou přiložíte na kuří oko a připevníte náplastí. Každý večer vyměňte rozinku za čerstvou a po týdnu kuří oko jemně odstraňte pinzetou.

Zkuste chleba namočený do jablečného octa, přiložte na postižené místo, zabalte igelitem a nechte přes noc působit. Opakujte až do odstranění kuřího oka.

Pomáhá i terpentýn, tekutina získaná destilací borové smůly. Stačí v terpentýnu namočit vatový tampon a přes noc jej připevnit na postižené místo. Opakujte, dokud kuří oko nezmizí.

Kuří oko - Vše o zdraví

Bylinky

Řebříček obecný dejte do koupele nohou. Hrst řebříčku dejte do 3 litrů vroucí vody, přisypte lžičku soli, nádobu přikryjte a nechte jej luhovat. Až bude odvar příjemně teplý, sceďte ho a namočte si do něj nohy na 20 minut. Koupel by se měla opakovat denně.

Vlaštovičník větší si často spojujeme s léčbou bradavic. Výborně se osvědčil i při léčbě kuřího oka. Potírejte kuří oko jeho šťávou. Tu získáte rozlomením stonku vlaštovičníku. Má žlutou až oranžovou barvu. Vlaštovičník aplikujte každodenně.

Zajímavé:  Muscoril - Vše o zdraví

Rozchodník prudký změkčí zhrublou kůži, která tvoří základ kuřího oka. Jeho čerstvé listy rozmačkejte a přiložte na postižené místo. Použijte i květy, které se objevují v červenci. Při manipulaci s rozchodníkem buďte opatrní, jedná se o jedovatou rostlinu, kterou nelze užívat vnitřně. Neměla by se vám dostat do očí.

Kuří oko: Jak vzniká, čím ho vyléčit a jak jeho výskytu předcházet?

Od Michaela Romanova
Čvc 12, 2021
7 148 0

S kuřím okem na noze se za svůj život setkal snad každý z nás.

Často je způsobeno nevhodnou obuví nebo obuví novou, která na naše chodidla vyvíjí tlak, až se z nahromaděné kůže vytvoří právě kuří oko.

Jaká léčba kuřích ok je účinná a jak jejich vzniku předcházet? Máme pro vás jak zaručené rady a tipy našich babiček, tak i tipy na přípravky, které koupíte v drogeriích a lékárnách.

Kuří oko - Vše o zdravíZdroj foto: Galileo30 / Shutterstock.com

Zvolte si vhodnou obuv

Jelikož je nejčastější příčinou vzniku kuřího oka nevhodná obuv, pečlivě si vybírejte, jaké boty si příště obujete.

Pokud se vám totiž kuří oko vytvoří z nevhodných bot, budete je muset na nějaký čas odložit a počkat, až se vám kuří oko zahojí. U sportovních bot si kupujte velikost o jednu větší než obvykle.

A u obuvi, kterou nosí každodenně, dbejte na to, aby vás nikde netlačila a bylo vám v ní příjemně.

Léčba kuřího oka

Pokud se u vás kuří oko objeví, pomůže vám náplast. Buď klasická nebo speciální léčivá, která obsahuje gel, jenž pomáhá k rychlejšímu hojení.

Skvělé hojivé účinky mají i náplasti s kyselinou salicylovou. Jakmile se začne kuří oko hojit, můžete ho po změknutí kůže ve vodě odstranit s pomocí pemzy.

Pokud je to možné, postižené místo nevystavujte dalšímu tlaku do úplného vyléčení.

Kuří oko - Vše o zdravíZdroj foto: Hriana / Shutterstock.com

Tipy a triky našich babiček

Milujete rady našich babiček a zaručené babské rady? Pro léčbu kuřích ok jich existuje celá řada.

  • Vyzkoušet můžete lázeň na nohy s acylpyrinem. Ten je účinný, protože obsahuje kyselinu salicylovou.
  • Další zvláštní, ale zato účinnou radou, je použití rozinky. Tu podélně rozpůlíte, přiložíte na postižené místo a přelepíte náplastí.
  • Každý den rozinku vyměňujte a pozorujte postupné hojení kuřího oka. Po týdnu by mělo jít kuří oko odstranit s pomocí pinzety.

Pomoc profesionála

Jestliže na kuří oka trpíte pravidelně, svěřte se do péče odborníka. Tím nemáme na mysli doktora, nýbrž pedikéra. Ten si s podobnými případy ví rady, a ještě se s vámi podělí o nějaké tipy, které si můžete doma sami vyzkoušet.

Prevence vzniku kuřího oka

Skvělou prevencí výskytu kuřích ok je pravidelná koupel nohou s použitím pemzy, kterou veškerou zrohovatělou a ztvrdlou kůži odstraníte. Do lázně na nohy přidávejte i speciální soli do koupele a přípravky na zjemnění kůže. A každý den nohy mažte krémem na chodidla, ideálně s obsahem urey.

Kuří oka se nejčastěji vytváří z důvodu nošení nevhodné obuvi, ale postihují také lidi, kteří mají ploché nohy a nosí speciální ortopedickou obuv i s vložkami. Proto je nejlepší obranou prevence. Věnujte svým nohám a chodidlům zaslouženou péči, dopřávejte jim pravidelnou lázeň a nezapomínejte si každý den chodidla mazat speciálním hydratačním krémem.

kožní onemocněníkuří okokuří oko léčbakůžeobuvpedikúraprevencezdraví

Dobrý den, jmenuji se Michaela (věk raději uvádět nebudu 🙂 a mým největším koníčkem jsou mí dva synové – rošťáci. S rodinou žiji v malé vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, rádi jezdíme na výlety. Když mi zbude čas, ráda si s kamarády zajdu posedět na pivko, do kina, do fitka, na volejbal nebo jen tak zazpívat s kytarou u ohně. A vášeň v podobě dobrého jídla je pro mne samozřejmostí 🙂

Kuří oko – příčiny, prevence a léčba

Kuří oko je bolestivý kožní útvar objevující se na noze. Vzniká v důsledku dlouhodobého působení tlaku na kůži, nejčastěji ho proto způsobuje úzká nebo špičatá obuv. Odstranění kuřího oka není naštěstí nijak složité. Slouží k němu speciální náplasti na kuří oka, ale pomáhají také babské rady.

Kuří oko nepředstavuje závažné ohrožení, ale i tak se vyplatí problém řešit rychle.

Kuří oko (clavus) představuje kožní problém vyskytující se výhradně na nohách. Vzniká působením tlaku jako ostře ohraničené ztluštění kůže, které se postupně zanořuje hlouběji do postiženého místa.

Nejčastěji se proto kuří oko objevuje na palci, na patě, mezi prsty, na horní části prstů nohou a v okolí drobných kloubů nohy.

Pokud máte pocit, že se vám kuří oko objevilo na ruce, půjde o jiný problém – nejspíš mozol nebo bradavici.

Jak rozpoznat, že jde právě o kuří oko? Je to menší ohraničený výstupek obvykle kuželovitého tvaru o velikosti do 8 mm.

Kůže je v místě kuřího oka žlutošedá nebo nažloutlá a uprostřed útvaru se objevuje trn, který může mít světle hnědou barvu.

Ten je příčinou bolestivosti kuřího oka, protože roste směrem dovnitř a tlačí na kost. Když kuří oko lehce poškrábete, bude se drolit a zbělá.

Bolestivá kuří oka se objevují na chodidle nebo na prstech nohou. Foto: Marionette, Wikimedia Commons

„Kuří oko nepředstavuje závažné ohrožení, ale i tak se vyplatí problém řešit rychle. Dovnitř rostoucí trn totiž postupuje do spodních vrstev kůže, kde dráždí citlivé nervy, a způsobuje tak nepříjemnou bolest. Do neléčeného kuřího oka se navíc může dostat infekce a zapříčinit zánět,“ upozorňuje MUDr. Linda Todtová, dermatoveneroložka z EUC Kliniky Ústí nad Labem.

Léčba kuřího oka na chodidle

Při léčbě bývá častou tendencí kuří oko vydloubnout. To však v žádném případě nedělejte. Kuří oko totiž sahá překvapivě hluboko a násilným odstraněním si můžete spíše ublížit.

Základem léčby kuřího oka je změkčení kůže pomocí mastí s obsahem kyseliny salicylové a její dostatečná hydratace. Nejjednodušší způsob, jak odstranit kuří oko, představuje pemza.

Po koupeli, kdy je pokožka měkká, zkuste kuří oko obrousit. Pravidelné odstraňování ztvrdlé kůže a následné promazání hydratačním krémem je i výbornou prevencí před vznikem kuřích ok.

Jestli si však na odstraňování kuřího oka sami netroufnete, objednejte se na pedikúru, kde si s ním hravě poradí.

Léčbu ulehčí také speciální náplast na kuří oka obsahující kyselinu salicylovou. Ta kuří oko změkčuje, usnadňuje jeho odstranění a zároveň poskytuje okamžitou úlevu od bolesti. O výběru náplasti se však poraďte s lékárníkem. Kyselina salicylová totiž není vhodná pro každého (nedoporučuje se například u pacientů s diabetem).

Co na kuří oko z přírodní lékárničky

Na léčbu kuřího oka lze vyzkoušet také babské rady. Doporučuje se třeba slaná vodní lázeň a následné namazání nohou medem. Procedura pomůže na bolest a po několika dnech opakování by kuří oko mělo samo odpadnout.

Babské rady na kuří oko se v podstatě shodují v jednom: jde o noční obklady připevněné obvazem. Kůže se změkčí a kuří oko se obvykle po několika dnech samo vyloupne. Na výběr máte z celé řady různých surovin, které se běžně vyskytují v domácnosti:

  • cibule vylouhovaná v octu,
  • plátek citrónu,
  • směs citrónové šťávy, prolisovaného česneku a octa,
  • rozdrcená tableta Acylpyrinu rozpuštěná ve šťávě z citrónu,
  • chléb namočený do jablečného octa připevněný k bolavému místu igelitem.

Prevence kuřího oka

Hlavní příčinou kuřího oka je špatně zvolená obuv. Snažte se proto vyhnout botám do špičky a na zvýšeném podpatku. Boty kupujte kvalitní u ověřených prodejců a výběru věnujte dostatek času, abyste vyzkoušeli, že vám obuv opravdu dobře sedí.

Příčinou kuřího oka je kromě nevhodné obuvi i zanedbaná péče o pokožku nohou. Pravidelně odstraňujte ztvrdlou kůži nebo navštěvujte pedikéra/pedikérku. Foto: yanweig86, Pixabay

TIP: Špatně zvolená bota může způsobit řadu dalších nepříjemností od puchýřů přes závažnější problémy, jako jsou plochá noha, vbočený palec či kladívkové prsty. S jakýmikoliv obtížemi nohou se obraťte na naše podiatry.

Výskyt kuřího oka u dětí není žádnou výjimkou. Naopak se může objevit snadno, protože děti často nedokážou poznat, že je bota příliš těsná, nebo určit, kde přesně je tlačí. Pro nákup dětských bot si proto vybírejte kvalitní obchody a ohledně výběru velikosti se poraďte s prodavačem.

TIP: Kuřímu oku se dá předcházet také pravidelnou péčí o nohy. Po koupeli obrušujte odumřelou kůži pemzou a nohy namažte hydratačním krémem. Hydratační účinek zvýšíte, pokud si hned po namazání navléknete na noc silné bavlněné ponožky.

Zajímavé:  Přírodní Léčba Patní Ostruhy?

Trápí vás kuří oko? Můžete se poradit s dermatology z EUC:

Dermatologové EUC

autor:

MUDr. Linda Todtová

Kuří oka bolí jako čert, lze jim ale předejít | Časopis Vital

Za všechno může nevhodná obuv. Já vím, říkejte ženám, aby si kupovaly pohodlné široké boty, ve kterých se nestlačí ani milimetr kůže. Vždyť úzké střevíčky, módní špičky a vysoké podpatky vypadají na noze tak elegantně. Ani mnohá z nás starších nemůže odolat. Kuřími oky trpí i muži.

Na vině je často neprodyšná obuv, ve které nohy natékají. Problémy způsobuje i nepravidelná nebo žádná péče o nohy. Kůže na patách, malíčcích, palcích i mezi prsty rohovatí všude tam, kde tlačí na kosti. A pak se může stát, že zbytnělá a ztvrdlá kůže vytvoří střed, který špičkou, podobně jako špunt, směřuje dolů do podkoží.

Tam se dotýká nervů a problém je na světě.

Kdo neví, co to kuří oko je, nemůže pochopit, jak taková maličkost člověka zdeptá. I malý krůček znamená utrpení. Zbavit se bolesti není přitom tak snadné. Pravda, v lékárně vám doporučí speciální náplasti, hojící krémy, kapky, ale léčba vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti.

Začněte máčením postižené nohy v co nejteplejší vodě, odumřelou kůži odstraňte pemzou a přiložte náplast s kyselinou salicylovou, případně použijte kapky. Teď by ale měli zbystřit diabetici.

Vzhledem k tomu, že kyselina je agresivní, může při neopatrnosti dojít k poleptání okolní kůže a k vytvoření vředu, jehož hojení je pak ještě náročnější. Diabetikům se tedy doporučují jiné postupy.

Například obklady postiženého místa plátkem cibule namočené v octě nebo citronovou kůrou s octem. Někdo nedá dopustit na citronovou šťávu se stroužkem česneku. Jedním obkladem ovšem domácí léčba nekončí.

Musíte nohu máčet dál a obklady opakovat tak dlouho, až zjistíte, že ztvrdlá kůže změkla a vy ji můžete nůžkami, nožíkem nebo žiletkou snadno odstranit a špunt vydloubnout. Pokud se raději svěříte pedikérce, učiní v podstatě totéž.

Nepříjemné je, pokud rána zhnisá a objeví se krev. V takovém případě pomůže chirurg. Ale proč nechat vše dojít tak daleko, když potížím s kuřími oky lze předejít?

V létě a ve vhodném terénu se snažme chodit bosky a pořizujme si kvalitní pohodlnou obuv. Nejlépe z přírodních materiálů, které dovolí noze dýchat. Vůbec neuškodí, když obuv čas od času vydezinfikujete.

Denně si vyměňte punčochy a ponožky, každý večer nohy omyjte, masírujte a natřete hydratačním krémem. Pravidelně odstraňujte ztvrdlou kůži – stačí tvrdý kartáček, pemza, speciální škrabka.

Ruku na srdce: zatímco na nohách spočívá celodenní zátěž, odvděčujeme se jim menší pozorností než pleti na obličeji. Pak se nedivme, že kuří oka na nás vyčítavě hledí.

Kuřího oka se můžete zbavit i doma. Pomůže vám jedlá soda a pár triků..

Pokud chodíte v botách, které v některém místě příliš tlačí na nohu, je docela možné, že se vám časem vytvoří takzvané kuří oko. A je docela pravděpodobné, že ho máte, protože tato bolístka trápí každého desátého Čecha. Jak kuří oko poznat? A jak se ho zbavit?

Kuří oko vzniká jako reakce kůže na tlak. Na postiženém místě se vytvoří hladký žlutošedý hrbolek s černou tečkou uprostřed.

Na rozdíl od bradavice a mozolu bývá dosti bolestivé a čím déle a silněji trvá tlak, tím hlouběji prorůstá jeho jadérko. Proto je dobré zakročit proti němu co nejdříve.

Vyhrát nad kuřím okem můžete i doma…

Pomoci může pedikér, ale zvládnete to i sami doma. Základem je důkladné změkčení kůže koupelí. Do lázně přidejte několik tablet acylpyrinu, kyselina salicylová v něm obsažená je velmi účinná.

Nohy máčejte tak dlouho, dokud kůže nezbělá a pak opatrně útvar i s jadérkem odstraňte pomocí nožíku nebo žiletky. Šetrnější – i když pomalejší, je opakovaná koupel s postupným oddrolením kuřího oka.

Místo pokaždé vydesinfikujte lihem nebo jódem, přelepte náplastí a dbejte důsledně na hygienu až do úplného zhojení.

Máte kuří oko? Zkuste jedlou sůl!

Pokud si na zákrok žiletkou či nožíkem netroufnete, v lékárnách jsou za příznivé ceny k dispozici roztoky, náplasti i masti, které obsahují kyselinu salicylovou a které můžete opakovaně aplikovat na postižené místo tak dlouho, dokud se jadérko kuřího oka neoddělí od zrohovatělé kůže.

Vystačit si ale můžete také s kuchyňskými zásobami. Po koupeli, do které jste přidali jedlou sodu, si na kuří oko přiložte kousek citrónu, plátek cibule či česneku namočené v octě nebo citronové šťávě.

Přikládejte ale opravdu jen na kuří oko, abyste nepodráždili zdravou kůži! Připevněte náplastí – citrón stačí na hodinu, cibuli a česnek přes noc. Potom kuří oko důkladně promažte.

Proceduru opakujte několik dní za sebou, zrohovatělá kůže kuřího oka tak půjde postupně oddrolit.

Důležité je také obouvat se do bot, které nikde netlačí a pravidelně pečovat o kůži na chodidlech – nejen při postižení kuřím okem, ale také jako prevenci před jeho vytvořením.

Související příspěvky

Problémy s plísněmi na nohou odstraní laser nebo „chytrá houba“

PORADNA: Zbavte se plísně na nohou – pomocí bylinek!

Pečujte o své nohy – dopřejte jim lázeň!

Plísně na nohou se nezbavíte přes noc. Důležitá je hygiena a důslednost

Trápí vás plíseň na nohou?

Plíseň nehtů a koupání

Mýty o plísních

Domácí spotřebiče – domov nebezpečných plísní

autor: Jindra Moravcová

Jak se zbavit kuřího oka na noze? Pomůže vám cibule, vlaštovičník i kopřiva

Kuří oko na noze není pouze estetickým problémem. Při došlapování dokáže neskutečně bolet. Nejčastěji se objevuje na patách, na přední části chodidla nebo v oblasti prstů. Když zjistíte, že máte na noze kuří oko, nemusíte hned běžet k lékaři. Odstraníte jej doma i přírodní cestou, díky čemuž budou vaše nohy vypadat opět bez chybičky.

Za kuří oka může nevhodná obuv

Kuří oko se zpravidla objevuje v části chodidla, která je nejvíce zatěžovaná. Za jejich vznik může hlavně nevhodná obuv. Pokud nosíte příliš těsné boty s úzkou špičkou, které způsobují tření a otlaky anebo jste velkou milovnicí podpatků, v důsledku čehož zatěžujete přední část nohy, zaděláváte si na velký problém. Tím jsou právě kuří oka.

Zdroj: Shutterstock.com

Rozlišujeme tři typy kuřího oka: Vyznáte se v nich?

Rozlišujeme celkem tři typy kuřích ok. V prvním případě jde o odumřelou a zrohovatělou kůži v podobě tmavého výstupku. Najdete jej v místě, ve kterém je vaše noha nejvíce zatěžována v důsledku tření a velkého tlaku. A to nejčastěji na přední části chodidla.

Druhým typem je kuří oko, které se zpravidla nachází mezi prsty na nohou. V tomto případě se jedná o měkčí výstupky v podobě bělavých pupínků. Posledním typem jsou bolestivé měkké načervenalé výstupky, jejichž teritoriem jsou obvykle bříška prstů a paty.

Kuří oko versus bradavice

Často se stává, že kuří oko a bradavice jsou navzájem zaměňovány, což vůbec nedělá dobrotu. Není se čemu divit, protože bradavice na první pohled vypadá jako silná zrohovatělá kůže kruhovitého tvaru. Hlavní rozdíl mezi kuřím okem a bradavicí ovšem spočívá v tom, že bradavice během odstraňování nekrvácí.

S léčbou bradavic byste se však už měla svěřit do rukou odborníka. V případě odstraňování jsou totiž vysoce infekční. Toto kožní onemocnění vzniká v důsledku virové nákazy.

Zdroj: Shutterstock.com

Přírodní léčba kuřích ok

Jestliže se vám na chodidle objevilo kuří oko, nemusíte hned chvátat do lékárny. Abyste tento problém natrvalo odstranila, vystačíte se surovinami, které najdete doma nebo které si nasbíráte ve volné přírodě. Které přírodní přípravky proti kuřím okům spolehlivě zabírají?

Plátek cibule – Přilepte si každý večer na kuří oko voděodolnou leukoplastí plátek z cibule. Ráno si chodidlo důkladně osprchujte teplou vodou. Po několika aplikacích se jádro kuřího oka samo oddělí od kůže.

Na kuří oko můžete přes noc přilepit rovněž plátek citronu předem namočeného v octu nebo plátek česneku.

Šťáva z vlaštovičníku většího – Několikrát denně si kuří oko potírejte oranžovou šťávou z vlaštovičníku. Po několika dnech kuří oko samo odpadne nebo zmizí.

Čerstvý jasmínový květ – K odstranění kuřího oka se používá také čerstvý jasmínový květ. Roztlučte jej v hmoždíři na kašičku, kterou následně naneste na kuří oko. Vše přelepte leukoplastí a nechte působit přes noc.

Čerstvá nať z kopřivy dvoudomé – V boji proti kuřím okům vám pomohou také pravidelné koupele vašich chodidel ve velmi horkém odvaru z čerstvé kopřivové natě. V tomto odvaru si své nohy namáčejte každý den po dobu 20 minut.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector