Kůže – Vše o zdraví

Možná si ze školních lavic pamatujete, že chemické procesy jsou základem celého života. Chemické sloučeniny nás obklopují každý den. Některé přitom člověku prospívají, jiné mu mohou pořádně škodit. Jenže… Kdo se v tom má vyznat? Které produkty obsahují příznivé látky a kterým bychom se raději měli vyhnout?

V ideálním světě by se o to za nás měli postarat výrobci. Tak, aby se na trh dostaly jen výrobky, které nám prospívají a jsou šetrné k planetě. O takovém světě v Econea.cz sníme každou noc.

Realita je bohužel odlišná. Potenciálně škodlivé látky můžeme objevit na každém rohu. V oblečení, drogerii i kosmetice. Jak si tedy poradit? Jasně. Obklopovat se přírodními produkty.

I mezi nimi jsou však rozdíly…

Kůže - Vše o zdravíSlovíčko přírodní totiž mnozí výrobci zneužívají. A my si tak můžeme v dobré víře domů přinést lahvičku s rostlinkou na obalu, ale plnou ropných derivátů a jednou kapkou přírodního výtažku.

Obzvlášť u kosmetických přípravků, které si patláme přímo na kůži, je šetrné složení klíčové. Naštěstí ale existují i poctivé značky. Jednu z nich vám dnes představíme. Jmenuje se Navia a do puntíku rozumí tomu, co naše tělo opravdu potřebuje.

Kůže - Vše o zdravíMartina, zakladatelka Navia

Příběh této slovenské, přírodní značky začíná v laboratoři. Oblečená do bílého pláště v ní stojí Martina, studentka lékařské a chemické fakulty. Rozhlíží se kolem a uvědomuje si, s kolika škodlivými látkami se setkává i za zdmi výzkumné pracovny, v každodenním životě.

Díky svému studiu dobře rozumí fungování lidského těla a noří se do souvislostí mezi vlivem konkrétních chemických sloučenin a naším zdravím.

Lidský organismus je kompletní celek, který od vnějšího prostředí odděluje kůže. Kůže je tak největším orgánem lidského těla. Každý den naše pokožka odolává bakteriím, virům a škodlivým látkám. Zároveň se podílí na odstraňování odpadových látek z těla. Proto je péče o pleť nesmírně důležitá.Netrvá dlouho a Martina se rozhoduje, že se nebezpečné látky pokusí ve svém životě eliminovat. A začíná tím, co si maže přímo na kůži, kosmetickými produkty.

Své poznatky přetavuje do tvorby receptur. Logicky promyšlených a přírodních. S těmi experimentuje doma a vyrábí své první šetrné produkty.

Z osobní záliby se ale rázem stává hluboká vášeň a životní poslání. Martina v sobě nachází touhu přispět krásnější pokožce nejen výrobou kvalitní kosmetiky, ale i pochopením propojenosti kůže s celým organismem. Velkou podporu a zapálení pro věc s ní sdílí i její nejbližší rodina. A tak jim pod rukama vzniká Navia.

4 kroky k výjimečným produktům

Kůže - Vše o zdravíZa studena lisovaný mandlový olej Navia

Název své značky Martina odvodila z latinského výrazu “síla přírody”. Při její výrobě se totiž spoléhá především na přírodu a její dary. Umělým emulgátorům, barvivům, konzervantům či syntetickým parfémům, které pro nás nejsou přirozené a našemu tělu škodí, se tak vyhýbá velkým obloukem. Co tedy do svých lahviček ukrývá?

Kvalitní a bezpečné suroviny:
Martina a její tým věří v sílu jednoduchého a kvalitního složení, které je zároveň přirozené pro naši pokožku. Používá tedy jen suroviny s certifikáty kvality a bezpečnosti.

Esenciální oleje:
Namísto syntetických parfémů používají v Navii esenciální oleje. Kombinují je primárně podle jejich účinků. Ale vždy s citem a tak, aby vznikl produkt se slíbeným efektem a příjemnou vůní.

Kůže - Vše o zdravíTuhý šampon s kondicionérem Vzácné dřevo Navia

Ingredience bez palmového oleje:
Produkty od Navie dále neobsahují žádný palmový olej ani jeho deriváty. A to je i ve světě vysoce kvalitní přírodní kosmetiky vzácný úkaz.

Není jednoduché toho dosáhnout. Některé suroviny totiž mohou být vyrobeny z různých olejů a jejich dodavatelé obvykle nejsou schopni poskytnout 100% garanci, že se deriváty palmového oleje v ingrediencích nevyskytují.

I proto je Navia jedinečná.

Veganské a netestované látky:
Žádné z produktů ani použité suroviny navíc nejsou testované na zvířatech. Také všichni dodavatelé, se kterými v Navii spolupracují, garantují netestování a sdílejí stejné cíle. Celá naše nabídka produktů od této značky je bez živočišných složek, a tedy vhodná pro vegany. A co víc?

Veškeré produkty od Navie se od těch konvenčních liší také tím, že neobsahují žádné konzervanty. Datum spotřeby je proto kratší.

Pohybuje se od 6 do 15 měsíců od data výroby, přičemž u většiny produktů je to 12 měsíců. Výjimkou jsou šampony, u kterých je to až 18 měsíců.

Přípravky tak v Navii vyrábí v menších sériích, aby k zákazníkům dorazily v co nejvyšší možné kvalitě a co nejčerstvější.

Kůže - Vše o zdravíBIO šípkový olej Navia

Do každé lahvičky pak přidávají navíc jednu speciální ingredienci. Možná tu nejdůležitější ze všech. Lásku. Martina totiž svoji práci miluje a bere ji jako poslání.

Přestože Navia již dávno není malým, začínajícím podnikem, Martina dodnes osobně dohlíží na celý proces výroby. Tak, jak to bylo na samém počátku jejího podnikání.

Nedopustí, aby se na trh dostal výrobek, který něco postrádá. Její pečlivost a vášeň je cítit z každé lahvičky.

Omrknout všechny přírodní voňavosti od Navie

Martina i její kolegové usilují o vývoj kosmetiky, která je v harmonii s pokožkou těla. Kůže má sama osobě velmi efektivní samočistící schopnosti.

Vytváří si ochranný film, který ji brání před vlivem vnějších nepříznivých faktorů, ale i před dehydratací. My, lidé, ale tuto ochrannou schopnost pokožky sami často sabotujeme.

Buď svou kůži zatěžujeme zevnitř, a to nesprávnou životosprávou. Anebo zvenku, špatně zvolenými čisticími či kosmetickými produkty.

Kůže - Vše o zdravíDámský krémový deodorant ranní rosa

Velká spousta běžně používané kosmetiky totiž cenný, ochranný štít naší pokožky narušuje a odstraňuje. Jsou to například mýdla a některé čističe obsahující méně šetrný druh tenzidů (povrchově aktivních látek). Z pokožky dovedou perfektně odstranit nečistoty, ale i veškerou mastnotu, tedy i tuto ochrannou bariéru.

Dlouhodobé používání nesprávných šamponů, sprcháčů a jiných mydlivců tak může způsobit i závažné potíže. Pocit stažené pleti, vysušení, zčervenání či naopak nadměrné maštění jsou první varovné signály. Po nich se rozjíždí kolotoč problémů. Oslabená kůže je náchylná ke vzniku alergií, ekzémů, lupénky, zánětů a dalších podobných nepříjemností.

V Navii si toho jsou moc dobře vědomi. Při výrobě receptur se tak vždy drží základního pravidla – zachování přirozeného ochranného filmu pokožky.

Receptury vymazlené pro zdraví pokožky

Kůže - Vše o zdravíŠlehaný tělový krém Bezstarostné ráno Navia

V Navii proto používají jen rostlinné tenzidy, které kůži nadměrně nezatěžují. Najdete je například v jejich tuhých šamponech nebo ve sprchových krémech. Tam však základní složkou není voda, jako u běžných sprchových gelů, ale mandlový olej. Ten předchází vysušení pokožky, a krém tak celkově působí velmi jemně.

A jak je to s pletí na obličeji? Ta je mnohem delikátnější než na zbytku těla, a vyžaduje proto ještě šetrnější péči. Voda bohužel dokáže odstranit jen vnější nečistoty jako je prach. 

Jen kosmetika ale zázraky nedělá. Kvalita pokožky je totiž odrazem také vnitřního stavu našeho těla. Když se o sebe dobře staráme, i pokožka vypadá a funguje dobře. Měli bychom si tedy dávat pozor také na kvalitní a zdravou stravu, pravidelný pohyb i dostatek odpočinku.Na pokožce se však nacházejí také látky rozpustné v tucích. Jde většinou o nečistoty vyloučené z organismu kůží nebo zbytky dekorativní kosmetiky. Ty je nutné rozpustit v olejové složce. Pokud by totiž zůstaly na pokožce, mohou ucpat póry. Tato místa jsou pak náchylná ke vzniku zánětů a akné. Pokožka se zanesenými póry navíc nemá šanci vstřebat žádné kosmetické přípravky. Na nesprávně očištěnou pleť si pak můžeme patlat co chceme, ale efekt se stejně nedostaví.

Proto se v Navii při výrobě přípravků na čištění pleti obrací právě na oleje. Používají přitom výhradně rostlinné oleje, které mají pro pokožku skutečné přínosy díky obsahu mastných kyselin.

Kůže - Vše o zdravíIntimní mycí emulze Navia

Všechny produkty, od krémů a šamponů až po deodoranty, jsou 100% přírodní, a tedy zcela neškodné a rozložitelné. A na ekologii v Navii myslí i při balení produktů a zásilek:

 • Kde je to možné, balí produkty do papírových krabiček a skleněných lahviček.
 • Některé výrobky, jako jsou citlivé pleťové krémy nebo čisticí gely, které nemohou přijít do styku s vodou či vzduchem, vyžadují speciální balení. Pro ně používají dávkovače. Ty nejnovější, do kterých balí například odličovací mléko nebo sprchové krémy, jsou z recyklovatelného plastu. Hoďte je proto do žlutého kontejneru na plasty a recyklační firmy se jich už ujmou.
 • Šetrní jsou i při balení a odesílání produktů. Řídí se heslem: “Pro jednoho odpad, pro druhého poklad.” Jako výplň balíčků, které nám s produkty od Navie přijdou, používají dřevěnou vlnu. Ta se dá lehce zkompostovat, využít jako podestýlka pro domácí zvířátka nebo i pro dekoraci.
Zajímavé:  Léky Na Rust Vlasu?

Tak. To je Navia. Je opravdu neobyčejná, co říkáte? Představuje promyšlené propojení vědy, přírody a aromaterapie. Bez ostychu si troufáme říct, že v přírodní kosmetice prosekává cestičku zcela novému přístupu k péči o pokožku. Komplexnímu. Který se pídí po příčinách kožních neduhů, rozumí lidskému tělu a zároveň využívá nejnovější vědecké poznatky.

Kůže - Vše o zdravíPřírodní a voňavá kosmetika Navia

Nás Navia přesvědčila na vlastní kůži a na první přivonění. Pokud jste připraveni na opravdu kvalitní opečovávání, Navia se o vás postará.

Rádi bychom vás informovali, že se Navia přejmenovala na Kvitok.

Chci taky úžasnou Navii na Econea.cz

Prosíme, sdílejte článek se svými blízkými. Třeba i oni hledají klíč ke zdravé pokožce:

Jak velký má výživa vliv na vaši pleť?

Základním kamenem pro zdravou pokožku, a nejen ji, je výživa. I když se s vyhlášením ochranných opatření státu mnoho obyvatel vrhnulo na nákup trvanlivých potravin a prefabrikátů, tak ty bohužel pro dlouhodobou výživu příliš vhodné nejsou. Tělo potřebuje čerstvé suroviny, pokud se mu má dařit. Co by tedy v našem jídelníčku nemělo chybět, pokud se chceme cítit i vypadat zdravě?

Při stravování se zaměřte především na příjem vitamínů rozpustných v tucích – tedy A, D, E, K, vitamíny skupiny B (B2, B3, B6, B7) a samozřejmě nanejvýš potřebný vitamín C. 

Tyto vitamíny, každý po svém, pomáhají kůži, ať už s regenerací, vstřebáváním živin, zpomalením stárnutí nebo udržováním přirozené hydratace. Také pomáhají k prevenci akné, bojují proti loupání a svědění kůže, zvyšují její elasticitu, zjemňují vrásky a vitamín K redukuje tmavé kruhy pod očima. Ano, toto všechno může vaší kůži dopřát právě správná strava! 

Do těla tyto vitamíny dostanete při dostatečném přísunu ovoce a zeleniny všech druhů,  jater (hovězích), mléčných výrobků, sóji, luštěnin, mořských ryb, kuřecích prsou, oříšků. A také s dostatkem slunce (pro vitamín D).

Ovšem ne každý, ať už dobrovolně nebo třeba kvůli alergii, může jíst veškeré potraviny, které obsahují potřebné vitamíny a látky. Občas musí přijít na pomoc vhodný výživový doplněk.

Určitě je třeba myslet na to, že žádnou pilulkou nelze nahradit pestrou stravu, ale pomoci si s ní ke zdraví – když to jinak příliš dobře nejde – je naprosto v pořádku.

Zvlášť, když zvolíte kvalitní přírodní produkt, který tělu opravdu dodá, co mu chybí. 

4 doplňky stravy pro zdraví vás i vaší pleti

Opojná síla přírody

Pozitivní ozdravné účinky konopí nelze upřít. Doplňky stravy Cannor CBD Full Spectrum Oil a Cannor CBD Konopný olej pomáhají tělu zvyšovat obranyschopnost, regulují bolest, svědění, záněty i stres a napomáhají kvalitnějšímu spánku i celkovému uvolnění.

Zmíněné oleje mají spoustu blahodárných účinků a obsahují tělu prospěšné vitamíny, oleje i minerály. Budete překvapeni, kolik toho pro tělo může udělat už jen několik málo kapek. Doporučuji kliknout na odkazy produktů a přečíst si v detailu o dávkování i schopnostech olejů. 

Kůže - Vše o zdraví

Štít proti okolním vlivům – betaglukan

Pod výrazem betaglukan, se kterým se můžete setkat stále častěji, se skrývá druh komplexního polysacharidu. Účinnost a prospěch hodně závisí na jeho čistotě.

Tobolky Renovality Betaglukan 90% MAXIMAL s vitamínem C a resveratrolem přímo zesilují a podporují funkce imunitního systému, které působí především proti bakteriálním a parazitárním chorobám.

Imunita v této době je obzvlášť potřeba, proto se ji nebojte podpořit!

Kůže - Vše o zdraví

Elixír mládí

Kyselina hyaluronová je známá pro své omlazující účinky. Není divu, že je proto využívána v nespočtu přípravků proti vráskám.

Hyaluron 5 Bodybe Elixir je nejčistší možnou formou kyseliny hyaluronové na trhu.

Její pravidelné požívání udělá čáru přes rozpočet vráskám, suché pokožce i stařeckým skvrnám a díky vnitřnímu užití máte jistotu, že se do těla beze zbytku vstřebá a pomůže unavené pleti.

Kůže - Vše o zdraví

Rady pro každého

Kromě stravy se dá pokožce pomoci i jinými způsoby. I když výživa hraje podstatnou roli, jsou další desítky vlivů, které stav kůže ovlivňují. Kvalitní spánek, dostatečný pitný režim, zdravý pohyb, žádný stres… A jelikož ne každý si dostatek všeho zmíněného dopřává, musí přijít na pomoc kosmetika. Ty správné krémy a produkty jsou pro zdraví vaší kůže téměř nezbytností.

O krémech a mastích, které vám pomohou, když je vaše pokožka suchá a vyčerpaná, jsme se bavili už v minulém článku: Kůže vysušená dezinfekcí? Zkuste těchto 5 přírodních produktů pro zdravé a hebké ruce. Doporučuji na něj mrknout. 

Než se vám krém, mast nebo balzám dostane do rukou (i na ně), tak je hned několik dalších věcí, které můžete pro lepší stav své kůže udělat a ideálně je dodržovat dlouhodobě:

Při úklidu, zahradničení, mytí nádobí i pobytu venku noste co nejvíce ochranné rukavice. Vím, že je to škoda, když jsme sotva sundali ty zimní, ale ochrana a zdraví je přednější.

Udržujte v pokoji vlhký vzduch. Pokud nemáte zvlhčovač vzduchu, můžete si pomoci sami. Například sušením prádla v místnosti. Schnoucí prádlo vám místnost provoní a zvýšená vlhkost prospěje jak vašim dýchacím cestám, tak vysušené kůži. 

Eucerin: Vše o kůži | Struktura a funkce kůže: Úvod

Struktura kůže

Kůže je měnící se, dynamický orgán, který se skládá ze tří hlavních funkčních vrstev – epidermis, dermis a subcutis , z nichž každá se skládá z několika dílčích vrstev.  Kožní přívěsky –  jako jsou folikuly a mazové a potní žlázy – také hrají v její celkové funkci svou roli.

Kůže se skládá ze tří vrstev: epidermis, dermis a subcutis.

Epidermis (pokožka)

Jako nejvrchnější vrstva, kterou můžeme vidět a dotknout se jí, nás epidermis chrání před toxiny, bakteriemi a ztrátou vody. Je složena z 5 vrstev keratinocytů.

Tyto buňky, vyprodukované v nejspodnější bazální vrstvě epidermis, se posouvají směrem k povrchu kůže. Při tom dozrávají a procházejí řadou změn.

Tento proces, který je znám jako keratinizace (nebo rohovění), odlišuje jednotlivé podvrstvy.

 1. Bazální vrstva (neboli stratum basale): nejspodnější vrstva, kde se tvoří  keratinocyty. 
 2. Vrstva ostnitých buněk (neboli stratum spinosum): Keratinocyty produkují keratin (bílkovinná vlákna) a získávají vřetenitý tvar.
 3. Vrstva zrnitých buněk (stratum granulosum): zde začíná proces keratinizace – buňky produkují tvrdé granulární struktury a při vyzrávání směrem k povrchu se tyto granule přeměňují na keratin a epidermální lipidy.
 4. Vrstva jasných buněk  (stratum lucidium): buňky jsou pevně stlačeny k sobě a zploštěny. 
 5. Rohová vrstva (neboli stratum corneum): horní vrstva epidermis se podle tělesné partie, v níž se nachází, skládá v průměru z přibližně 20 vrstviček zploštělých, odumřelých buněk. Tyto odumřelé buňky se postupně rovnoměrně olupují – tento proces se nazývá deskvamace. V rohové vrstvě se také nacházejí póry potních žláz a ústí mazových žláz

Rohová vrstva je vnější vrstva kůže, kde dochází k pravidelnému olupování odumřelých buněk.

Buňky v rohové vrstě spojují epidermální lipidy. Tyto lipidy jsou nezbytné pro zdravou kůži: vytvářejí její ochrannou bariéru a vážou vlhkost uvnitř kůže.

Když tyto lipidy schází, může být kůže suchá, jakoby napjatá nebo hrubá.   Epidermis je pokryta hydrolipidickým filmem – emulzí vody a lipidů (tuků).

Zajímavé:  Cviky Na Krční Páteř V Kanceláři?

Tento film, udržovaný výměšky potních a mazových žláz, pomáhá zachovat kůži vláčnou a působí jako další překážka proti bakteriím a plísním. 

Vodová část tohoto filmu, známá jako ochranný kyselý plášť obsahuje:

 • Kyselinu mléčnou a různé aminokyseliny z potu. 
 • Volné mastné kyseliny z mazu.
 • Aminokyseliny, kyselinu pyrolidin-karboxylovou a jiné přirozené hydratační faktory, které jsou převážně vedlejší produkty procesu keratinizace.

Tento ochranný kyselý plášť udržuje mírně kyselé pH kůže mezi 5,4 a 5,9. Toto prostředí je ideální pro:  

 • Množení přirozené kožní flóry a ničení škodlivých mikroorganismů. 
 • Vznik epidermálních lipidů. 
 • Aktivitu enzymů, které řídí proces deskvamace. 
 • Schopnost vlastní obnovy rohové vrstvy při poškození.  

Na většině částí těla je tloušťka epidermis pouze 0,1 mm, u pleti okolo očí je výrazně tenčí (0,05 mm) a na chodidlech naopak podstatně silnější (mezi 1 a 5 mm). Chcete-li zjistit více, přečtěte si článek

Jak kůže funguje na různých částech těla a Jak se liší mužská a ženská pokožka.

Dermis (škára)

Kůže - Vše o zdraví Dermis je tvořena silnou vrstvou na podkoží a vlnitou vrstvou pod epidermis. Dermis je silná, pružná, ale pevná střední vrstva kůže, tvořená 2 tenčími vrstvami: 

 • spodní vrstva (neboli stratum reticulare): hluboká, silná vrstva, která tvoří volnou hranici s podkožím. 
 • Vrchní vrstva (neboli stratum papillare): tvoří jasnou, vlnitou hranici s epidermis.

Hlavní stavební složky dermis jsou kolagen a elastin, pojivová vlákna, která zajišťují sílu a pružnost a jsou nezbytnými složkami zdravé, mladě vypadající pleti. Tato vlákna jsou obklopena gelovitou hmotou (s obsahem kyseliny hyaluronové), která má vysokou schopnost vázat vodu a pomáhá udržet objem kůže.

Faktory životního stylu a vnějšího prostředí, jako je UV záření a změny teplot, mají vliv na množství kolagenu a elastinu a na strukturu okolní hmoty.

S rostoucím věkem se naše přirozená tvorba kolagenu a elastinu zpomaluje a schopnost kůže vázat vodu se snižuje. Kůže vypadá ochablejší a objevují se vrásky.

Přečtěte si více ve článku faktory, které působí na kůži, jak slunce ovlivňuje kůži a stárnutí pleti. 

Dermis hraje klíčovou roli v ochraně těla před vnějšími vlivy a dráždivými látkami, stejně jako ve vyživování epidermis:

 1. Její hustá, pevná textura pomáhá tlumit vnější nárazy, a dojde-li k poškození kůže, obsahuje pojivová vlákna, jako jsou fibroblasty a mastocyty, která hojí rány. 
 2. Je bohatá na krevní vlásečnice, které vyživují epidermis a zároveň odstraňují škodlivé látky. 
 3. Mazové a potní žlázy se nacházejí také v dermis. Tekutiny vylučované těmito žlázami společně vytvářejí hydrolipidický film.

V dermis se také nachází: 

 1. Lymfatické cévy.
 2. Smyslové receptory. 
 3. Vlasové kořínky: cibulovitá zakončení vlasového vlákna, odkud vlasy vyrůstají.

Subcutis (podkoží)

Kůže - Vše o zdraví Podkoží funguje jako izolace těla, obsahuje tukové buňky, kolagenní vlákna a krevní cévy. Nejspodnější vrstva kůže uchovává energii a zároveň působí jako „tlumič“ nárazů a izolace těla. Skládá se převážně z: 

 • Tukových buněk (adipocytů): shlučené do tukových polštářků. 
 • Speciálních kolagenních vláken (tvořícími septa nebo hranice): volná a houbovitá pojivová vlákna, která drží pohromadě tukové buňky. 
 • Krevních cév.  

Množství tukových buněk obsažených v podkoží se na různých částech těla liší. Navíc se rozmístění tukových buněk liší také mezi muži a ženami, stejně jako struktura ostatních částí kůže. 

Kůže se během života člověka mění. Více si přečtěte v článku kůže v různém věku.

Ekzémy a kožní problémy úspěšně řeší metody lékařů přírodní medicíny

V tomto článku se dozvíte, že jakýchkoliv kožních problémů se můžete zbavit. Není to sice hned, ozdravování trvá pár měsíců, ale postup není složitý.  Podle lékařů přírodní medicíny je třeba SYSTEMATICKY A DELŠÍ DOBU PŮSOBIT NA VŠECHNY PŘÍČINY  kožních problémů, které jsou v podstatě známy.

Jdou tedy ke kořenům zdravotního problému. Organismus na tyto SYSTEMATICKÉ změny zareaguje, dochází ke zlepšení zdraví, kožní potíže odcházejí.  Tento postup lékaři přírodní medicíny mnohokráte odzkoušeli, funguje u každého. Dále se dozvíte podrobnosti. Pokud budete chtít, získáte i přesný návod.

Lékaři západní přírodní medicíny mají vysokoškolské medicínské vzdělání. Dobře znají funkce lidského organismu.

Objevili různé regenerační metody, které obnovují narušené funkce organismu i bez léků (např. plnohodnotnou výživu). Pomocí těchto regeneračních metod se odstraňují příčiny zdravotních problémů.

Regenerační metody jsou GARANTOVÁNY  lékařskými společnostmi lékařů západní přírodní medicíny.

A proč věřit mně? Své celoživotní vzdělávání v oblasti zdraví a výživy jsem završil v Německu a jsem certifikován Německou lékařskou společností pro léčebné půsty a výživu (ÄGHE). Tato lékařská společnost garantuje velice účinné regenerační metody – léčebný půst a plnohodnotnou výživu, které pomáhají při řadě zdravotních problémů.  

Hlavní příčiny dlouhodobých kožních problémů 

Ekzémy a dlouhodobé kožní problémy jsou většinou velmi úporná onemocnění. Mohou mít celou řadu příčin, které by se daly rozdělit na dvě hlavní skupiny. Vnější příčiny, kam spadají látky a materiály dráždící pokožku (různé koupelové přísady, čisticí prostředky, nevhodně volené krémy a oleje, umělé textilie, ale také vliv životního prostředí).

 V tomto článku bych se chtěl zabývat především druhou skupinou, a sice vnitřními vlivy, tj.

vlivy, které vycházejí zevnitř organismu (dlouhotrvající stres, důsledky konzumace některých typů potravin,  špatný stav střevního traktu, zácpa nebo průjmy, špatně volená strava, nedostatky některých živin, překyselení organismu – narušené vnitřní biochemické prostředí, dlouhodobé užívání léků a některé další vlivy).

Pokud jsou ekzémy způsobeny vnějšími vlivy, pak někdy mohou pomoci různé ochranné pomůcky, vyživovací krémy či uklidňující mastičky. Pokud jsou ekzémy způsobeny vnitřními vlivy, pak povrchové prostředky – mastičky, krémy, oleje mohou mít jen dočasný a poměrně slabý vliv.  

Přírodní medicína se snaží vyřešit všechny příčiny kožních problémů, a to SOUČASNĚ

Lékaři západní přírodní medicíny, z jejichž regeneračních metod také vycházíme, se při léčbě jakýchkoliv kožních problémů snaží dopátrat všech možných příčin.

Pak se je pomocí regeneračních metod či prvků snaží odstranit. Tím eliminují skutečnou podstatu kožních potíží.

Toto SPOJENÉ ÚSILÍ je zatím ten nejlepší postup, jaký se dá při odstraňování chronických zdravotních problémů, včetně úporných ekzémů, použít.

Pojďme se teď podívat na některé příčiny ekzémů, a jaké regenerační metody lékaři přírodní medicíny používají k jejich odstranění. Schéma je jasné: ke každé známé příčině se nachází adekvátní řešení = regenerační metoda, která působí k odstranění této příčiny.  

Vliv některých potravin a plnohodnotné výživy na dlouhodobé kožní problémy 

Tak například při ekzémech (ale i při jiných zánětlivých onemocněních a alergiích) lékaři přírodní medicíny doporučují ze stravy úplně vyloučit nebo hodně omezit některé potraviny s obsahem významných alergenů. Tj. jednou z příčin ekzémů jsou potraviny s vysokým alergickým potenciálem.

Tuto příčinu lidé s ekzémy často znají, a protože každý se snaží svého ekzému nějak zbavit, řešení je nasnadě. Lidé trpící ekzémy většinou ze své potravy vyřazují např. všechny mléčné výrobky. Dělají to amatérsky, a proto mnohdy neúspěšně. Ptáte se proč, když zdánlivě dělají to samé, co lékaři přírodní medicíny? Kde je chyba? Odpověď je jasná.

Běžně člověk neřeší souvislosti! Někde se dozví, že je při ekzémech vhodné z potravy vyloučit např. všechny mléčné výrobky. To udělá, ale už dále neřeší, čím nahradí mléčné výrobky ve stravě.  Odstranění celé skupiny mléčných výrobků z denní stravy s sebou přinese ztrátu některých důležitých živin, např. vápníku, zinku, některých vitaminů skupiny B atd.

Takže amatér sice zdánlivě odstraní jednu z příčin ekzému – eliminuje potraviny, které mohou být pro něj alergenem, ale v konečném důsledku si naruší příjem některých živin, což zpětně vyvolává další zdravotní problémy a neumožňuje ani dobré hojení tkání. Oproti tomu lékař přírodní medicíny – profesionál, udělá zdánlivě to samé. To znamená, také vyloučí např.

mléčné výrobky, ale lékař přírodní medicíny udělá i důležitý krok navíc:  nahradí v ochuzené stravě chybějící živiny (např. pomocí doplňků stravy) tak, aby strava obsahovala všech 46 esenciálních živin v doporučených denních dávkách.  To znamená, že lékaři přírodní medicíny dbají na to, aby strava nejen eliminovala nevhodné potraviny, ale aby byla stále plnohodnotná.

Zajímavé:  Lymfocity - Vše o zdraví

Takže to je například popis jedné regenerační metody – eliminace zánětlivých potravin, která se často používá při ekzémech a jiných zánětlivých onemocněních. Sami vidíte, že když dva dělají totéž, nemusí to být totéž!

K zamyšlení: Může výživa pomáhat řešit zdravotní problémy? Jím zdravě?

Lidé často žijí v přesvědčení, že něco tak obyčejného, jako je výživa, nemůže přeci pomáhat řešit zdravotní problémy. Často k nám  přicházejí s přesvědčením, že jí zdravě a že jim zdravá výživa stejně nepomohla. Říkají např.:

 • Mám zdravou výživu ze zahrádky… 
 • Jím hodně ovoce a zeleniny…
 • Jím Bio potraviny a nakupuji ve zdravé výživě…
 • Nejím konzervy a uzeniny
 • Stravuji se rozmanitě…

Všechno to jsou dobré kroky ke zdravé výživě, které schvalujeme. 

  Zapamatujte si: Nepomáhá jakákoliv výživa, ale jde hlavně o obsah 46 nenahraditelných živin!!! 

 1. Potraviny nestačí mít jen Bio nebo z vlastní zahrádky, to je jen jedna – méně důležitá stránka. Vědci zjistili, že výživa musí nutně obsahovat všech 46 životně nenahraditelných (tzv. esenciálních) živin v dostatečném množství. Jedná se o aminokyseliny (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin apod.), esenciální mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina alfa linolenová), minerály (např. hořčík, vápník, mangan a řada dalších) a vitaminy (A, celá skupina vitaminů B, C,D, K). Každá z těchto živin se v lidském organismu účastní mnoha biochemických reakcí. A to je pravá podstata výživy. Kvůli těmto esenciálním živinám 3x až 5x denně jíme. Dá se říci, že všechny pochody v lidském těle, imunitní látky, hormony, enzymy, všechny kosti a tkáně jako výchozí “stavební ” materiál potřebují právě tyto esenciální živiny.  Organismus tyto živiny neumí vyrobit, MUSÍ být dodány potravou. Pokud výživa obsahuje v dostatečném množství všech 46 esenciálních živin, jedná se o tzv. plnohodnotnou výživu.
 2. Pokud jakákoliv živina v potravě chybí nebo je obsažena v malém množství nastávají závažné zdravotní problémy. Např. nedostatek železa vyvolává anémii, nedostatek vitaminu C nemoc kurděje, na kterou v minulosti umíralo mnoho námořníků. Nedostatek aminokyselin např. způsobuje psychické poruchy, poruchy funkce jater apod. Mnohostranný význam všech těchto živin pro organismus je potvrzen mnoha Nobelovými cenami
 3. Základním problémem všech tzv. zdravých výživ, je to, že i když má obsaženy “zdravé” suroviny, většina lidí se stravuje podle chuti a nálady. Teď mám chuť na banán, večer si dám řízek s bramborem. Zítra na snídani jogurt s ovesnými vločkami. Tento víceméně nahodilý systém stravování, který má 95% obyvatelstva, však nezajišťuje SYSTEMATICKÝ příjem všech 46 esenciálních živin. Proto tato nahodilá strava je častou příčina zdravotních problémů a narušeného metabolismu
 4. Lidé s chronickými zdravotními problémy mají většinou snížené zásoby některých živin. K jejich doplnění nestačí obvykle jen běžná nahodilá výživa. Proto lidem jejich „zdravá výživa“, i když používají relativně zdravé suroviny, při řešení zdravotních problémů většinou nefunguje
 5. Naopak systematicky dodržovaný plán plnohodnotné výživy, který je odborně propočítán na obsah všech 46 esenciálních živin, je významná regenerační metoda. V Německu ji jako léčebnou metodu ve své praxi používají lékaři sdruženi v Německé lékařské společnost pro léčebné půsty a výživu. A mají s ní velice dobré dlouhodobé zkušenosti
 6. My jsme systém plnohodnotné výživy vystudovali v Německu a máme certifikát této lékařské společnosti, že můžeme systém plnohodnotné výživy školit  
 7. Zde si můžete položit základní otázku: Je můj systém výživy, který používám, skutečně dobře propočítán na obsah všech 46 živin? Schválně se podívejte na zdroj, ze kterého čerpáte. Ani to, že se např. stravujete podle zásad ajurvédy, jógy, tradiční čínské medicíny, vašeho lékaře,  či podle nějakého léčitele předem nezaručuje obsah všech 46 živin!!! Toto je naše odpověď pro ty, kteří nevědí, proč si vybrat právě náš systém: Naše plnohodnotné stravovací plány v regeneračních programech se výrazně odlišují od různých dalších stravovacích systémů či zásad právě tím, že jsou odborně propočítány na obsah všech 46 esenciálních živin. S námi tedy skutečně můžete mít plán “zdravé výživy”, který v podstatě jinde nenajdete.  A bez důkladných odborných propočtů plnohodnotnou zdravou výživu mít nelze
 8. Velkou výhodou našeho systému plnohodnotné výživy je to, že nepoužívá žádné přesné jídelníčky (které beztak nikdo není schopen dodržet). Je snadný na užívání a nepřijdete o vaše oblíbená jídla.
 9. V našich regeneračních programech jsou i další regenerační metody, které zlepšují zdraví. 

Překyselení organismu a jak přispívá ke kožním problémům

Obvykle je další známou příčinou kožních problémů překyselení organismu. Je to celkem logické. Jakmile je mezibuněčné prostředí zakyseleno (to znamená je tam špatné pH vlivem ukládání buněčných odpadů), nemohou buňky dobře fungovat. A to ani kožní.

Proto lékaři přírodní medicíny při kožních problémech vždy na začátek používají vhodný odkyselovací program. Centrum řízené regenerace klienty svým klientům s kožními problémy na začátek doporučuje k odkyselení buď Půst pro zdraví a nebo odkyselovací Zásaditý ozdravný program podle metodiky německých přírodních lékařů.

I v odkyselovacích programech je určitě velký rozdíl mezi amatérskými pokusy a skutečně propracovanými profesionálními odkyselovacími programy a to zejména v rámci bezpečnosti a efektivity. Skuteční profesionálové řeší i různé další souvislosti, které například při odkyselování organismu nastávají (např. ztráta důležitých vitaminů a minerálů).

Také většinou nestačí jen jednorázově odkyselit organismus, ale je potřeba zajistit, aby i následná strava byla postavena tak, aby ani dále nezakyselovala organismus. Lékaři přírodní medicíny proto dbají i na to, aby i následné stravovací plány byly důkladně propočítány jak z hlediska nutričního, tak i z hlediska možného překyselování organismu.

Tímto způsobem se přírodní lékaři – a my v našem regeneračním programu také – vypořádávají s odstraněním druhé příčiny chronických ekzémů, alergií nebo jiných zánětlivých onemocnění.

Ekzémy a kožní problémy mají většinou  více příčin

Cílem tohoto článku není popisovat všechny příčiny, které mohou způsobovat ekzémy a kožní potíže.

  Patří  nim například špatná struktura stravy (přemíra některých potravin), dlouhotrvající stres, který naruší příjem některých živin, užívání některých léků či bylinek, nedostatek spánku a další. Důležité je odstranit všechny příčiny, a to SOUČASNĚ.

  A pak nějakou dobu nechat nové podmínky působit na organismus. To je zatím nejlepší přístup, který k řešení zdravotních problémů existuje. Tento využíváme v Centru řízené regenerace. 

Pro řešení ekzémů a jiných alergických onemocnění máme speciální Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích podle lékařů přírodní medicíny.  Pokud máte jen tento hlavní problém, můžete se s programem seznámit (je tam i video) a případně i zakoupit v našem eshopu po kliknutí na odkaz níže. 

Regenerační program při zánětlivých onemocněních a alergiích (po kliknutí najdete více informací)

Upozornění: Pokud máte více zdravotních problémů současně, raději nám je v emailu popište (použijte kontaktní formulář na této stránce). Uveďte také svůj orientační věk, výšku, váhu. Budeme vás zpětně kontaktovat a vybereme pro vás nejvhodnější regenerační program. Pomoc s výběrem programu je samozřejmě ZDARMA. 

Autor článku: Ing. Vladimír POPOV, Copyright, 2017, revize 2020

Poznámka o autorovi: Autor je lékařsky certifikovaným specialistou na oblast plnohodnotné výživy a lékařsky řízených půstů (Německo 2013). Oblastí zdraví a výživy se zabývá více než 30 let, z toho 15 let profesionálně.

Řídí Centrum řízené regenerace s.r.o. Publikuje především na internetu. K datu copyrightu zveřejnil více než 50 odborných článků o souvislostech mezi výživou, překyselením organismu a pravou příčinou nejrůznějších zdravotních problémů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector