Kyselo v ústech – Vše o zdraví

Natura Biotika – aktivní vláknina 860

Základní funkcí našeho žaludku je trávení potravy. Na to, aby žaludek potravu správně a rychle trávil potřebuje kvalitní žaludeční kyseliny – musí být dostatečně kyselé a musí být v dostatečném množství.

Obsah článku:

Při trávení tělo získává z potravy živiny potřebné pro své fungování. V případě, že se v žaludku z nějakého důvodu vytváří málo žaludeční kyseliny, případně je nedostatečně kyselá, dochází ke změnám v trávení, které se mohou projevovat zpočátku nepříjemnými příznaky a rozvinout se do těžkých onemocnění.

Přestože se mnoho lidí stěžuje lidově na „hodně kyseliny“ (tento subjektivní pocit vzniká například při pálení žáhy), často je důvodem jejich obtíží pravý opak – nedostatečná tvorba žaludečních kyselin.

V našem článku se dozvíte, jak odhalit slabou tvorbu žaludečních kyselin, jaké jsou její příznaky a také jak si při tomto onemocnění dokážete pomoci – pomocí léků nebo pomocí domácích receptů.

PROČ JSOU ŽALUDEČNÍ ŠŤÁVY DŮLEŽITÉ – JAKÉ JSOU JEJICH HLAVNÍ FUNKCE?

Kyselo v ústech - Vše o zdraví

Základní funkcí žaludečních šťáv je trávení potravy. Díky trávení potravy se do těla vstřebávají látky potřebné pro fungování organismu – minerály, vitamíny, aminokyseliny…

Žaludeční šťávy však mají i jiné velmi důležité úkoly:

  • ochranná funkce – žaludeční šťávy brání vstupu bakterií a jejich rozmnožení v trávicím traktu. Pokud v jídle zkonzumujeme nějaké patogenní látky, kyselé prostředí v žaludku je zabije a tak chrání člověka například před otravou jídlem. Významnou roli mají žaludeční kyseliny v ochraně před nebezpečnými bakteriemi jako je například Helicobacter pylori. Tato bakterie po rozmnožení v žaludku může způsobit rozvoj žaludečních vředů, dokonce až rakoviny žaludku.
  • rozkladná funkce – žaludeční šťávy jsou důležité pro trávení proteinů, které potřebujeme pro normální růst buněk, hojení ran… Také jsou tyto šťávy klíčové pro správné vstřebávání vitamínu B12.
  • fyziologická funkcia– díky žaludečním šťávám se v žaludku aktivuje enzym pepsin z neaktivního pepsinogenu. Důležitou roli hrají také pro vylučování žluči z jater a trávicích enzymů z pankreatu – čili ovlivňují i ​​správné fungování jiných orgánů. Díky optimálnímu množství žaludečních šťáv je zajištěn posun potravy ze žaludku do tenkého střeva (aktivují pylorického svěrač).
  • Správné množství kyseliny v žaludku ovlivňuje funkci svěrače jícnu. Pokud tento svěrač nefunguje správně, kyselina se dostává ze žaludku do jícnu a způsobuje pálení žáhy – často připisovány právě vysoké tvorbě žaludečních šťáv.

MÁM NEDOSTATEK ŽALUDEČNÍCH ŠŤÁV?

Kyselo v ústech - Vše o zdraví

Slabou tvorbu žaludečních šťáv nebo jejich nedostatečnou kyselost dokážete odhalit, pokud na sobě zpozorujete následující příznaky nedostatku šťáv:

  • plynatost a říhání – jsou nejčastější příznaky toho, že se vám tvoří nedostatek žaludečních kyselin. Obvykle nastávají zhruba do hodiny po konzumaci jídla
  • časté a pravidelné pálení žáhy – pálení žáhy je velmi často způsobeno právě nízkými hladinami žaludečních šťáv (ačkoli většina lidí ho připisuje vysoké tvorbě šťáv)
  • rychlé zasycení se i při menších dávkách jídla a velká únava po jídle (tělo je nadměrně zatížené trávením)
  • ztráta hmotnosti
  • průjmy nebo naopak zácpy a viditelné nestrávené zbytky potravy ve stolici
  • anémie – chudokrevnost, nedostatečné vstřebávání železa
  • nadýmání a křeče – jestliže žaludek netráví správně, zůstává v něm potrava, která fermentuje (kvasí) a vytváří množství plynů
  • zápach z úst – způsobený nadměrným množstvím mikrobů v těle
  • špatná kvalita nehtů, vlasů – může poukazovat na nedostatečné vstřebávání vitamínů skupiny B

Proč se v těle přestanou tvořit žaludeční šťávy?

Teorií proč vznikají poruchy správné tvorby žaludečních kyselin je mnoho. Za nejčastější se označuje nadměrné nebo nevhodné užívání léků, hlavně inhibitorů protonové pumpy (Helicid, Nolpaza …) a antacid.

Příčinou může být i přítomnost bakterie Helicobacter pylori. Její rozmnožení v žaludku sníží tvorbu žaludeční kyseliny, aby tak bakterie mohla přežít.

Onemocnění se může rozvinout i při dlouhodobém nedostatku draslíku, sodíku, chloridu, které jsou nezbytné pro správné fungování a tvorbu HCl.

U KOHO SE VYSKYTUJE TOTO ONEMOCNĚNÍ?

Kyselo v ústech - Vše o zdraví

Achlorhydrie (nízký obsah kyseliny chlorovodíkové v žaludku) se vyskytuje zhruba u 3% lidí do 60 let, ve vyšším věku je prevalence více než 5%, přičemž ve věku nad 80 let se tato porucha vyskytuje až u 12% lidí. U žen se často začne vyskytovat po menopauze.

Věkem se také snižuje množství šťáv v žaludku. Až u 30% lidí je ve vyšším věku prokázáno nedostatečné množství žaludečních šťáv, což u starších lidí negativně ovlivňuje trávení a také vstřebávání živin.

Tento problém se však stále častěji týká i mladších věkových skupin se špatnou životosprávou. Vznik onemocnění ovlivňují i ​​tyto faktory:

  • Hypotyreóza – snížená tvorba hormonů štítné žlázy ovlivňuje i tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku
  • autoimunní gastritida – tělo si samo začne vytvářet protilátky a způsobuje zánět žaludku
  • Dlouhodobé užívání inhibitorů – ukázalo se, že mnoho lidí užívá léky určené ke snižování tvorby žaludečních kyselin nadměrně a déle, než je doporučeno (dokonce roky). Tyto léky mohou způsobit rozvinutí chorobného nedostatku žaludečních kyselin.
  • Stres – také ovlivňuje schopnost žaludku tvořit žaludeční kyseliny

DIAGNOSTIKA – JAK VÁM SLABOU TVORBU ŽALÚDEČNÍCH ŠŤÁV ODHALÍ LÉKAŘ

Pokud se u vás objevují výše zmíněné obtíže, lékař vás může vyšetřit s podezřením na achlorhydrii. Diagnostika se provádí 24hodinovým pozorováním tvorby žaludeční kyseliny.

Jiným způsobem diagnostiky je měření hladin pepsinogenu z krevního séra, případně se na diagnostiku používá tzv.

Heidelberg test (při kterém pacient spolkne elektronickou kapsli, pomocí které lékař na monitoru umí sledovat kyselost trávicího traktu).

Normálně pH zdravého trávicího traktu by mělo mít hodnoty v rozmezí 1-2,2 (max.3).

Jednoduchý domácí test na zjištění množství žaludečních šťáv

Kyselo v ústech - Vše o zdraví

„Vypijte sklenici vody smíchané s polovinou lžičky sody ráno nalačno. Sledujte reakci svého těla. Pokud do pěti minut nenastane říhnutí, může to být znakem nedostatečné tvorby žaludečních šťáv. Naopak, pokud říhání nastane velmi rychle a je opakované, může to být signálem, že váš žaludek produkuje dostatek až hodně žaludečních šťáv.“

JAK PROBÍHÁ LÉČBA

Farmakologická léčba nízké tvorby žaludečních šťáv nebo nízkého obsahu HCl v žaludečních šťávách v současnosti sestává především v potlačování symptomatických potíží.

Při anémii se pacientovi podává B12. Pokud se toto onemocnění spojuje s bakteriální infekcí, zejména Helicobacter pylori, léčba se zaměřuje na odstranění bakterie z trávicího traktu. Tato léčba spočívá buď v podávání dvoj nebo trojkombinace antibiotik nebo si pacient vybere šetrnější přírodní léčbu helikobaktera.

Při dlouhodobém užívání inhibitorů protonové pumpy se tyto doporučují vysadit, případně snížit jejich dávkování.

Existuje také několik způsobů jak podpořit množství a kvalitu žaludečních šťáv v domácím prostředí – shrnuli jsme je v našem článku věnovaném přírodní léčbě a podpoře tvorby žaludečních šťáv. 

Správné fungování trávicího traktu je velmi důležité – ovlivňuje množství dalších funkcí v těle a také imunitu celého organismu. Pokud jste se v našem článku poznali a trpíte podobnými obtížemi jak jsme popsali, zaměřte se nejprve na harmonizaci žaludku, podpoření tvorby žaludečních šťáv, nebo odstranění případných bakterií.

  • Dobré trávení pozitivně ovlivní celý váš život.
  • NÁŠ TIP:
  • Nedostatek trávicích šťáv může být příčinou nepravidelného nebo ztíženého vyprazdňování.
  • Tehdy je pro vás vhodné užívání vlákniny – například psyllium usnadňuje vyprazdňování a má příznivý vliv na funkci tenkého a tlustého střeva.
  • Psyllium je součástí vlákninového komplexu Natura Biotika.

Nepříjemný pocit a pachuť v ústech po ránu mohou značit vážné zdravotní problémy

Kyselo v ústech - Vše o zdraví
Fotografie: Freepik

Pokud míváte hned po probuzení velmi nepříjemný pocit a pachuť v ústech, může jít i o zdravotní problém, který byste měli řešit se svým lékařem. Samozřejmě, stane se, dáme si někdy vydatnou půlnoční svačinku, nebo se u večeře přejíme, to se poté není čemu divit.

Co ale pokud se nepříjemný pocit i pachuť objevují pravidelně, a to i přes to, že jíte pravidelně, nepřejídáte se a omezili jste půlnoční svačinky? I když se to nezdá, tak tato „chuť“ může být příznakem dalších závažných zdravotních komplikací.

Nejčastější „chutě“ po ránu a co znamenají

Hořká chuť je příznakem toho, že vaše játra a žlučník nepracují tak jak mají a dochází tak ke stagnaci žluči v těle. V nejhorších případech může jít i o příznak cholecystitidy – zánět žlučníku. V takovémto případě začněte pít hodně vody, a z jídelníčku odstraňte vše slané, nakládané a smažené. Pokud se chuť po ránu stále objevuje, navštivte svého lékaře.

Kyselo v ústech - Vše o zdravíFotografie: Freepik

Slaná chuť je známkou dehydratace. Naše sliny obsahují hodně chloridu sodného – soli, proto při dehydrataci zhoustnou a tím způsobí ten podivný slaný pocit v ústech. Při slaném pocitu v ústech se doporučuje změnit pitný režim a vypít alespoň 2 l čisté vody denně.

Sladká chuť napovídá vysokou hladinu cukru v těle. To může vést k cukrovce, se kterou není radno si zahrávat. Proto, pokud dlouhodobě pociťujete sladkou chuť v ústech hned po probuzení navštivte svého lékaře, preferovaně se nechte vyšetřit endokrinologem.

Kovová chuť v těle může naznačovat zánět dásní nebo dalších onemocnění ústní dutiny. Ovšem může taky značit otravu těžkými kovy jako jsou:

Všechny tyto kovy se vyskytují ve stopovém množství v našem organismu, ovšem v momentě, co překročí určitou hranici, stanou se pro nás toxickými a pokud není otrava včas odhalena, můžou být i smrtelné.

Další důvody podivných chutí a pocitů v ústech

Kouření je jedním z nejčastějších důvodů nepříjemné chuti v ústech. Nejspíše za ni může zvýšená míra choroboplodných částic, které se při kouření dostanou do ústní dutiny.

Kyselý pocit zase může naznačovat zvýšenou kyselost žaludku. Při tomto příznaku se doporučuje vysadit veškerá mastná, překořeněná či přeslazená jídla.

Pokud ani to nepomůže, lékař vám předepíše léky na snížení produkce kyseliny chlorovodíkové a vy budete zase jako rybička.

Zajímavé:  Cervarix - vše o zdraví

Kyselo v ústech - Vše o zdraví Přidat KrásnéŽeny.eu na hlavní stránku Seznam.cz

Hořkost v ústech: příčiny, příznaky a léčba

Kyselo v ústech - Vše o zdraví

Hořkost v ústech patří mezi poruchy vnímání chuti, které se odborně označují slovem dysgeuzie. Může být způsobena normální reakcí na konzumaci hořkých nebo silně kořeněných jídel. Nicméně pokud přetrvává dlouhodobě nebo se objeví náhle, bez zjevné příčiny, může se jednat o závažnější problém.

  • Chuť je jedním z 5 smyslů a na jejím vnímání se podílí celá řada faktorů, včetně, mimo jiné, špatné zubní hygieny, suchosti v ústech nebo těhotenství.
  • Léčba hořkosti v ústech je založena zejména na odstranění vyvolávající příčiny, jedině tak je možné se nepříjemné hořké pachuti v ústech trvale zbavit.
  • Nicméně můžete vyzkoušet i některé domácí tipy a rady uvedené v tomto článku, které přinesou alespoň krátkodobé zmírnění pocitu hořkosti v ústech.
  • Tento článek popisuje 13 nejčastějších příčin hořkosti v ústech, příznaky a možnosti léčby.
  • Dozvíte se také, kdy vyhledat lékaře.

Příznaky a příčiny

Poruchy chuťového vnímání odborně označujeme pojmem dysgeuzie.

Pod tímto termínem se označuje přetrvávající pachuť v ústech, většinou spadající do jedné z následujících skupin:

  • hořkost
  • kovová pachuť v ústech
  • slaná pachuť v ústech
  • hnilobná pachuť

Poruchy chuťového vnímání jsou velice nepříjemné, protože pacientům způsobují problémy při vnímání normální chuti potravin a nápojů, které konzumují. Navíc tyto pachuti často přetrvávají i po vyčištění zubů a mohou s nimi být spojeny i další příznaky a potíže.

Příčiny

  1. Hořkost v ústech je velice nepříjemný příznak, který doprovází řadu onemocnění a může se objevit i jako nežádoucí účinek některých léků.
  2. Příčin hořkosti v ústech je celá řada, přičemž některé jsou nezávažné, zatímco jiné  mohou být známkou závažného onemocnění.
  3. Mezi nejčastější příčiny hořkosti v ústech, mimo jiné, patří:

Sucho v ústech (xerostomie)

Sucho v ústech vzniká v případě, kdy slinné žlázy neprodukují dostatek slin. Protože sliny pomáhají zabíjet zdraví škodlivé baktérie v dutině ústní, vede jejich nedostatek nejen k hořkosti v ústech, ale také k přemnožení baktérií a vyššímu riziku zubního kazu.

  • Xerostomie je častým nežádoucím účinkem některých léčiv (například léků na alergii – antihistaminik) a může se vyskytnout i při celé řadě různých chorob.
  • Sucho v ústech také často trápí kuřáky a osoby, které mají ucpaný nos a dýchají tak namísto nosem ústy.
  • Pokud vás sucho v ústech trápí dlouhodobě, obraťte se na svého praktického lékaře.

Problémy se zuby a dásněmi

Nesprávné čištění zubů a špatné hygienické návyky jsou další častou příčinou hořkosti v ústech. Navíc, nedostatečná péče o zuby a dásně způsobuje zubní kaz, zánět dásní (gingivitida) a další onemocnění.

Většinu problémů se zuby a záněty v dutině ústní lze vyřešit správnou zubní hygienou. Musíte se naučit správně si čistit zuby a používat dentální nitě nebo mezizubní kartáčky na čištění mezizubních prostor. Stejně tak je důležité si při každém čištění zubů vykartáčovat i jazyk. Zuby bychom si měli čistit ideálně po každémjídle, avšak vždy alespoň 2x denně.

Pokud máte pocit pachuti v ústech, používejte antibakteriální ústní vodu, která pomáhá zlikvidovat zdraví škodlivé baktérie v dutině ústní.

Těhotenství

Hořkost nebo kovová pachuť v ústech se poměrně často objevuje v prvním trimestru těhotenství.

Naštěstí tyto potíže v pozdějších fázích těhotenství nebo nejpozději po porodu většinou odezní.

Během těhotenství dochází ke kolísání hladiny hormonů. To může kromě hořké či kovové pachuti v ústech způsobit také změnu chutí. Například některá jídla, která jste měla před otěhotněním ráda najednou nesnášíte nebo máte strašnou chuť jíst netradiční jídla, jako jsou třeba kyselé okurky, apod.

Syndrom pálení v ústech

Jak již název napovídá, syndrom pálení v ústech se projevuje pocitem pálení v ústech nebo na jazyku. Pacienti často příznaky popisují jako pocit pálení po konzumaci pálivých čili papriček.

  1. Kromě toho jsou dalšími příznaky tohoto syndromu hořkost nebo hnilobná pachuť v ústech.
  2. Projevy syndromu pálení v ústech jsou většinou krátkodobé a občasné, ale někdy mohou být chronické a trvat dlouhou dobu.
  3. Někteří lidé udávají, že konzumace potravin a nápojů příznaky syndromu pálení v ústech zhoršuje, zatímco u jiných lidí naopak jídlo a pití naopak příznaky tohoto syndromu zmírňuje.

Přechod (menopauza)

Hořkost v ústech je jedním z nejčastějších problémů žen v přechodu. Příčinou je jednak nízká hladina estrogenů v těle postmenopauzálních žen, což může vést k rozvoji syndromu pálení v ústech a s ním spojené hořkosti.

Navíc ženy po menopauze často trpí na sucho v ústech, což je další onemocnění, se kterým je hořkost v ústech spojena.

Refluxní choroba jícnu a pálení žáhy

  • Refluxní choroba jícnu a s ní spojené pálení žáhy patří mezi nejčastější příčiny hořkosti v ústech.
  • K refluxu neboli zpětnému toku kyselých žaludečních šťáv do jícnu a dutiny ústní dochází při oslabení dolního jícnového svěrače, což je sval, který pouští potravu z jícnu do žaludku a za normálních okolností nepropouští zpátky kyselé žaludeční šťávy.
  • Při refluxní chorobě jícnu se kyselé žaludeční šťávy přes oslabený nebo poškozený dolní jícnový svěrač vrací zpět do jícnu a dutiny ústní, kde dráždí sliznici a způsobují pocity pálení a bolení na hrudi, které mohou připomínat infarkt.
  • Kromě toho se u refluxní choroby jícnu objevuje hořkost nebo hnilobná pachuť v ústech.

Kandidóza (kvasinková infekce) dutiny ústní

Kvasinkové infekce dutiny ústní se často projevují bílými tečkami nebo okrsky na jazyku, vnitřním povrchu ústní dutiny a v krku. Kvasinky mohou způsobit také nepříjemné pachutě v ústech, včetně hořkosti.

Syndrom piniového oříšku

Někteří lidé po konzumaci piniových oříšků pociťují hořkost nebo kovovou pachuť v ústech. Obvykle se tento problém vyskytuje za 1 až 3 dny po konzumaci těchto oříšků. Kromě hořkosti nebo kovové pachuti v ústech se syndrom piniového oříšku neprojevuje žádnými jinými příznaky a odezní bez jakékoli léčby do několika týdnů.

Stres a úzkost

Vysoká hladina stresu a úzkosti zvyšuje stresovou odpověď organizmu, což často negativně ovlivňuje vnímání chutí. Úzkost způsobuje sucho v ústech, které je častou příčinou hořkosti v puse.

Poškození nervů

  1. Stejně jako ostatní smyslové orgány, jsou i chuťové pohárky přímo spojeny s mozkem, prostřednictvím nervových vláken.

  2. Pokud dojde k poškození nervů, které vedou chuťové vjemy do mozku, může dojít k poruchám chuti a vzniku nepříjemných pachutí v ústech, včetně hořkosti.

  3. Kromě úrazů hlavy jsou nejčastějšími příčinami poškození chuťových nervových vláken následující onemocnění:
  • epilepsie
  • roztroušená skleróza
  • mozkové nádory
  • obrna lícního nervu (Bellova paréza)
  • demence

Léky a doplňky stravy

Hořkost v ústech mohou způsobit také některé léky, doplňky stravy nebo léčebné metody. Je to proto, že některé léky a doplňky stravy chutnají hořce nebo obsahují látky, které se uvolňují do slin a způsobují hořkou pachuť v ústech.

Pokud léky, které užíváte způsobují hořkost v ústech, měli byste neprodleně vyhledat lékaře a poradit se s ním o případné změně medikace.

Mezi léky a doplňky stravy, které mohou způsobit hořkost v ústech, mimo jiné, patří:

  • některá antibiotika
  • některé léky užívané v léčbě kardiovaskulárních onemocnění (chorob srdce a cév)
  • vitamíny, které obsahují kovy, jako jsou měď, železo, zinek nebo lithium

Některé choroby

Některá onemocnění, včetně zánětů dutin nebo nachlazení, jsou často doprovázena pocitem hořkosti v ústech.

Při těchto onemocněních tvoří tělo protilátky, které ničí baktérie, viry a napadené buňky. Tyto protilátky ale také ovlivňují vnímání chuti a chuťové pohárky, což způsobuje hořkost v ústech.

Léčba rakoviny

Hořkost a další pachutě v ústech se často vyskytují u lidí na chemoterapii nebo radioterapii při nádorových onemocněních.

Někdy mohou pacienti vnímat kovovou či hořkou pachuť i při konzumaci běžných jídel a nápojů, jako je voda nebo chléb.

Léčba a tipy na zmírnění hořkosti v ústech

  • Abychom pacienta zbavili hořkosti v ústech je nutné léčit základní onemocnění, které tento problém vyvolává.
  • Proto je nutné nejprve správně diagnostikovat chorobu, která pacientovi hořkost v ústech či další poruchy chuti způsobuje a podle toho nasadit vhodnou léčbu.
  • Na zmírnění příznaků hořkosti v ústech můžete vyzkoušet následující tipy, které přináší alespoň dočasnou úlevu.
  • Tyto tipy nemusí fungovat u všech lidí, ale můžete se pokusit v nich najít něco, co bude fungovat:
  • Správná péče o dutinu ústní a zuby. Měli byste si zuby pravidelně čistit, naučit se používat dentální nit nebo mezizubní kartáčky na čištění mezizubních prostor. Vyplachujte si po každém jídle ústa antiseptickou ústní vodou. Pokud nevíte jak správně pečovat o své zuby, vyhledejte odbornou pomoc u zubního lékaře nebo na dentální hygieně.
  • Žvýkání žvýkaček bez cukru pomáhá zlepšovat pohyb slin v ústech a snížit tak riziko sucha v ústech, které je častou příčinou hořkosti v ústech.
  • Pijte dostatek tekutin, nejlépe čistou vodu nebo neslazený čaj.
  • Vyhněte se rizikovým faktorům refluxní choroby jícnu, která je častou příčinou hořkosti v ústech. To znamená, že byste měli omezit konzumaci tučných nebo kořeněných jídel, vyhnout se kouření a nadměrnému holdování alkoholu.
  • Pokud máte pocit hořkosti v ústech, vypláchněte si pusu roztokem jedlé sody ve vodě (1 kávová lžička jedlé sody na 200 ml vody).

Co si z článku odnést?

  1. Hořkost v ústech je velice častým příznakem a většinou se nejedná o nic závažného.
  2. Většina příčin hořkosti v ústech je dobře léčitelná, ale je vždy nutné vyhledat lékařskou pomoc, pokud se tento problém objeví opakovaně nebo přetrvává dlouhodobě.  
  3. Hořkost v ústech není nemoc jako taková, ale příznak různých onemocnění, a proto je pro léčbu tohoto problému nutné správně zaléčit vyvolávající příčinu. 

Čistota úst ovlivňuje celkové zdraví

Kyselo v ústech - Vše o zdraví Nedostatečná ústní hygiena někdy bývá dávána do souvislosti, mimo zubních kazů, i s rozvojem srdečních chorob, mrtvice a dalších zdravotních problému. Zubní hygiena není nic složitého a časově náročného, takže změnou některých návyků, lze poměrně lehce snížit případná zdravotní rizika.  

To, jak se staráte o své zuby a dásně, má velký vliv na vaše celkové zdraví. Zanedbáváním své ústní hygieny, si můžete otevřít dveře k nejrůznějším zdravotním problémům, a to včetně některých velmi vážných, například rakovině ústní dutiny. Vědci dokonce objevili možná spojení mezi nemocemi dásní a srdečními chorobami, pneumokokem, cévní mozkovou příhodou a dokonce i problémům v těhotenství.

Zajímavé:  Alergie Na Lepek U Dospělých?

To, že cukr zubům škodí je věc, kterou nám naši rodiče a babičky do hlavy vtloukají již od útlého věku. Cukr totiž chutná nejen nám, ale i bakteriím zubního plaku. Ty vytvářejí v ústech kyselé prostředí tím, že cukr přeměňují na látky o nízkém pH. Kyselé prostředí postupně narušuje zubní sklovinu.

Vápník a fosfáty, které tvoří zubní sklovinu se uvolňují a postupně vzniká zubní kaz. Dobrá zpráva je, že pokud kyselé prostředí není v ústech příliš dlouho a často, zuby se zubnímu kazu ubrání.

Dokonce pokud je správné prostředí v ústech po dostatečně dlouhou dobu, uvolněné minerály se začnou do zubní skloviny zpětně ukládat.

Jednou z prvních obraných linií těla před nákazou jsou sliny. Sliny ničí nebezpečné mikroby a také mají tu schopnost vyrovnávat nezdravé pH vzniklé například konzumací cukru. Ovšem toxiny v cigaretách účinnost slin zeslabují. K tomu navíc oxid uhelnatý, též obsažený v cigaretovém kouři, růst nebezpečných bakterií ještě podpoří.

To, že je tedy kouření jedním z hlavních faktorů vzniku zánětu dásní, která se může dále rozvinout až v paradontitidu (zánět se rozšíří na další tkáně tvořící závěsný aparát zubu), asi není třeba dále vysvětlovat. Kouření dále zhoršuje průtok krve, zpomaluje hojení ran a dává vzniku mnoha rakovinám (plic, jazyka atd.).

Samotný estetický vliv na barvu zubů a zápach z úst je asi potom ten nejmenší problém.

Alkohol stejně jako nikotin vysouší dutinu ústní a podporuje vznik různých onemocnění, z nichž nejhorší jsou různé druhy nádorů. Někteří odborníci varují před dlouhodobým využíváním ústní vody s vysokým obsahem alkoholu. O výběru vhodné ústní vody je vždy nejlepší se poradit se svým zubním lékařem.

Vedlejší účinek některých léků spočívá ve vysušování úst a snižování tvorby slin. Proto, je v takovém případě nutné věnovat zvýšenou pozornost zubní hygieně.

Zuby si čistěte zubním kartáčkem alespoň dvakrát denně. Úplně nejvhodnější je to pak po každém jídle. Kartáčky volte s měkčími až středně tvrdými vlákny a měňte ho za nový jakmile jsou vlákna deformovaná. Při čištění nezapomínejte na boční plošky a obtížněji dostupná místa. Pravidelně též užívejte dentální nit a mezizubní kartáčky.

Pravidelná zubní hygiena není nic náročného, pro celkové zdraví organismu je velmi důležitá a ve společnosti s čistými zuby rovněž více zapůsobíte. Proto nezapomínejte na pravidelné čištění zubů, nepřehánět to se sladkými jídly a alkoholem, a také není na škodu čas pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře.

Překyselení a vnitřní kyselo-zásaditá rovnováha těla

Organismus každého z nás je uzpůsoben tak, že bychom se mohli dožít až 130 let. Svým stylem života si buď dokážeme zachovat zdraví až do pokročilého věku, nebo naopak přivodit nemoci a předčasnou smrt.

Zloba, stres, nevhodná skladba stravy či nepřiměřené jednání nám odečítají potřebné body z našeho „životního konta“. Zároveň se tak vytváří vhodné prosředí pro onemocnění a bolest.

Existuje nespočet nemocí, ale pouze jediná jejich příčina:

nevhodný způsob života.

Než si řekneme jak odkyselit, je důležité vědět proč. Překyselení organismu je v současném světě jedním z nejnebezpečnějších degenerativních zdravotních problémů vůbec. Obzvláště proto, že mu doposud není věnována patřičná pozornost.

Překyselení, jeho dopady a souvislosti, zdá se unikají jak oficiální nauce o zdraví, tak i nám samotným. Málokdo si doposud dokáže uvědomit přímý vztah mezi možným dlouhodobým nadbytkem kyselin v organismu a zdravím.

Zdraví, neboli stav bez nemoci, je totiž bezprostředně závislé na rovnováze kyselých a zásaditých látek v těle. Stav nadbytku kyselin způsobuje či zhoršuje drtivou většinu nemocí.

Dá se říci, že je to přímo zlatý klíček k našemu zdraví. Co to znamená. Podle významných světových autorů totiž téměř není možno onemocnět, dokážeme-li udržet správnou zásadito-kyselou rovnováhu v organismu.

Přinejmenším je možné se s přehledem vyhnout riziku degenerativních onemocnění!!! A co to znamená pro nemocné…

? Pokud je možné nastolit správný poměr kyselin a zásad v těle, je vždy možná náprava zdravotního stavu či dokonce vyléčení!!!

  • Překyselení těla jako takové se projevuje (manifestuje) v sedmi fázích:
  • 1) ztráta energie
  • 2) přecitlivělost a podrážděnost
  • 3) zahlenění a zácpa
  • 4) záněty a zápaly

5) ztuhnutí měkkých tkání (zatvrdliny jako např.vředy, bolesti svalů, karnatění cév, problémy s páteří, povlaky…)

6) tvoření vředů a na závěr

7) degenerace (rakovina, nemoci srdce, infarkty, mrtvice, aids, diabetes, skleroza…)

V dřívějším stádiu nerovnováhy, tyto symptomy nemusí být velmi intenzivní a zahrnují takové projevy jako například vyrážky na kůži, bolesti hlavy, alergie, rými, chřipky, problémy s dutinami. Jak se to zhoršuje, vzniká stav vážnějších situací.

Oslabené orgány a systémy těla se začínají dávat na cestu, jejímž výsledkem je nefunkčnost štítné žlázy, nadledvinek, jater a tak dále. Jak se tkáně stávají stále více kyselími, snižuje se úroveň kyslíku v tkáních a metabolismus buněk se zastaví. Jinak řečeno, buňky umírají, vy umíráte.

Vše lze pochopit jednodušeji než se zdá.

Náš organismus to ví naprosto přesně a proto s geniální přesností udržuje ve správném pH orgán, terý považuje za nejdůležitější.

Krev! Krev má pH 7,35 až 7,4 s velmi nepatrnými výkyvy.

Pokud by se tato rovnováha výrazněji snížila pod 7,35 člověk zemře. Jak jednoznačné…Celá řada biochemických procesů v těle je zaměřena na udržení pH krve a to i za cenu „nesprávné funkce jiného orgánu“ Krev má prostě přednost…Jak se tento důležitý proces realizuje?

Kyseliny jsou pro organismus škodlivé látky. Některé se v organismu tvoří jako produkty látkové výměny (chlorovodíková, octová, močová apod.) jiné bohužel přijímáme, tyto je bezpodmínečně nutné odbourávat/redukovat, pomocí látek zásaditého charakteru (minerály, stopové prvky…aloe vera). 

Jestliže přijímáme zásaditých látek málo a kyselých mnoho, organismus je nucen použít pro redukci kyselin uložené zásadité látky.

Vápník z kostí, chrupavek a zubů, Na a K z krve, chrom ze slinivky, zinek z prostaty…, hořčík který byl původně určen pro nervovou soustavu…..

Tím dochází k ochromení bezchybné činnosti orgánů a následně pak k nemocem, které dlouhodobým překyselením stávají chronické.

A to je špička ledovce.

Když dojde k překyselení, je to příliž moc i pro krev, aby si zachovala rovnováhu, tento přebytek kyselin se proto uloží na uskladnění do tkání=přetížený lymfatický-imunitní systém, játra, ledviny, srdce, pankreas, a střeva, dále se ukládají do tukových tkání, prsy, boky, stehna, břicho a mozek=polypy, hleny, cysty, kyselé krystaly, nádory, bradavice, ekzémy, skvrny, mateřská znaménka, mozoly, puchýřky apod.

Na prevenci a kompenzaci , když se tak mnoho kyselin přijímá stravou a výběrem stresujícího životního stylu, krev začne vytahovat alkalické minerály z našich tkání – jinými slovy, začínáme být kanibaly sama sebe. Tento ničící proces odpadních kyselin bychom mohli mazvat procesem rýchlého stárnutí.

Existuje skupina základních minerálů , které jsou zvlášť vhodné na neutralizaci či detoxikaci silných kyselin, jako sodík, draslík, vápník, hořčík, chrom, všechny tyto obsahuje aloe vera gel  společnosti ZDRAVÍČKO . Když tyto minerály reagují s kyselinami, vytváří se mnohem méně škodlivých látek, které potom mohou být eliminovány tělem.

Voda,voda a zase voda

V našem mírném pásmu vyloučí dospělí člověk denně nejméně 2,4l vody močí, potem, stolicí a při dýchání. Toto množství musí být bezpodmínečně zase doplněno. Část chybějící vody přijímáme v potravě, větší část musíme doplnit pitím.

Zde je rozhodující, co pijeme, neboť jen „živá“ voda udží tělo zdravé. O „zdravé a mrtvé“ vodě se dozvíte více na www.aquarion.empatia.

cz, ale zjednodušeně, lze říci, že „živá voda“ je voda zásaditá, ionizovaná a plná pozitivní energie, zatímco voda „mrtvá“ je kyselá, bez energie. Jak pH vody, tak i např. moči lze jednoduše změřit lakmusovým papírkem.

„živou vodu“ lze získat např. zmrazením (dojde k pozitivní změně krystalické mřížky) či z energetizováním dostupné vody z vodovodu krystaly či energetickími zářiči ( zářič k dostání ve Zdravíčku Boskovice).

PROTOŽE NAŠE TĚLO JE 70% SLOŽENO Z VODY A NAŠE SOUČASNÁ STRAVA A PROSTŘEDÍ NÁS SOUSTAVNĚ DENNODENNĚ PŘEKYSELUJE, JE NANEJVÝŠ VHODNÉ PÍT ALESPOŇ 2 LITRY „ŽIVÉ“, ALKALICKÉ VODY!!!

Odkyselení organismu

Za osvědčený prostředek k odkyselení organismu je již dávno považována např. voda z brambor, nastrouhaná brambora. Vylučování kyselin také podporují různé čaje. I svižná procházka zřetelně vylepšuje kyselou situaci těla tím, že se zmnožené kyseliny vydýchávají.V dnešní době je vhodným řešením pravidelné pití Aloe Vera Gelu.

Ajurvédská, čínská medicína připomíná, že v době od 10 do 14 hodiny a po 22 hodině by se neměl užívat žádný prostředek k odkyselení.

Program k odkyselení organismu

  • pravidelná kontrola pH ( lakmusovým papírkem v moči ) – strava bohatá na zásady
  • dopoledne jíst nejlépe jen ovoce – dostatečně pít
  • ne každá voda je vhodná, omezit se na vodu neperlivou – omezit bílkoviny, cukry a sůl
  • jíst mnoho přirozených především čerstvých potravin – vyvarovat se zlosti a zbytečným stresům
  • vyhýbat se „jedům“ jako alkohol, nikotin atd.
  • jíst v klidu a důkladně žvýkat – nejíst pozdě večer
  • jíst málo masa nebo dokonce žádné
  • jednou denně zajisti tělu přísun zásad, aby pH hodnota tělních tekutin dosáhla 7,5 jednotek
  • denně mít dostatek pohybu kvůli získání kyslíku a odkyselování pomocí dýchacích cest
  • rostliné preparáty jako spirulina, květný pyl nebo klíčky
  • jíst často brambory – jídlo ochucovat kořením než solí
  • pravidelně zařazovat odkyselovací a zásaditý nápoj ( není to cola ani pivo)
  • denně zařazovat potravinové doplňky se stopovými prvky např.Aloe Vera
  • používat kvalitní odkyselovací a minerální produkty – co nejčastěji si dopřát zásaditou koupel,např bylinnou Stručný přehlad potravin z hlediska kyselosti a zásaditosti
Zajímavé:  Bronchitida U Dětí Léčba?

Kyselinotvorné potraviny

Žitné klíčky, rýže loupaná, pšeničné klíčky, vejce, maso hovězí, vepřové, králičí, slepičí, kapři, slanečci, ementálský sýr, tvaroh, čočka, bílá mouka, busrké ořišky, bílé pečivo, krupice, para a vlašské ořechy, uzené maso, šunka, ovesné vločky, sádlo, hrách, mandle, lískové ořechy…

Zásadotvorné a neutrální potraviny

Ananas, angrešt, artyčoky, bambusové klíčky, banány, borůvky, brambory, brokolice, broskve čerstvé, brynza, bylinky, camembert, celer, celozrnný chléb, cibule, citrony, cuketa, čaj zelený, černý kořen-kostival, černý rybíz, černá jeřabina, červená řepa, červené zelí, česnek, datle, dýně, fazole zelené, fenykl, fíky sušené, grahamový chléb, hlávkové zelí, hrášek čerství, hroznové víno, hruška, husí prsa, chřest, jablko, jáhly, jahody čerstvé, jogurt bílí-zakysaný, kapusta,kedlubny, kdoule, kopr, kroupy, krůta, kukuřice, květák, kysaná smetana, kysané zelí, ledový salát, lněné semínko, maliny, máslo, meloun, meruňky, minerálka neperlivá, mirabelky, mléko mateřské, mléko kozí,mrkev, nektarinky, okurky, ořechy, ostružiny, petržel, platýz, podmáslí, pomeranč, porek, růžičková kapusta, rybíz, rýže natural, ředkev, ředkvička, řeřicha, sirovátka, slepice, slunečnicový olej, sojové klíčky, šípky, špenát, švestky, telecí filé a stehno, tresky, třešně, ústřice, višně, želatina, žitná mouka a chléb…..

Proč je překyselení organismu tak nebezpečné

  1. Pod vlivem acidozy ztrácejí červené krvinky pružnost, tuhnou a nemohou nadále protékat tenkými kapilárami. Postižená tkáň není dostatečně zásobena, kyslíkem a živinami, coč může přivodit infarkt či mrtvici.

  2. Buňky jsou závislé na neutrální tělesné tekutině, jelikož si sami nedokážou obstarat výživu ani odstranit odpadní látky, Aloe Vera to dodáže.

  3. Snížená hladina minerálů v těle jako následek překyselení způsobuje lomivost kostí a praskání cév.

  4. Usazováním toxických látek ve vazivu vzniká řada „zásobáren odpadů“, jež tělo zatěžuji.

  5. V návaznosti na překyselení organismu ztrácíme svoji přirozenou obranyschopnost vůči infekčním chorobám.

  6. Zadržované toxické látky vytvářejí vhodné podmínky pro plísňové onemocnění vyvolané Candidou albicans, jedovaté zplodiny látkové výměny poškozují játra a mozek.

  7. Zvýšené překyselení způsobuje tzv.“vegatativní acidozu“, při níž se člověk rychle unaví, vyčerpá a podává stále slabší výkony.

  8. Během léčení ( léky ) se uvolní jedovaté látky, dosud usazené v tkáních. Přitom může dojít k samovootravě těla, někdy dokonce i se smrtelnými následky

Tři nejvýznamnější příčiny onemocnění a jejich následky

  • nedostatek minerálů – arterioskleroza, křeřové žíly, osteoporoza, paradentoza, poškození meziobratlových plotének, tříselná kýla, vrásky, vypadávání vlasů, zubní kazy…
  • vylučování odpadních látek – akné, alergie, ekzémy, hnisavé mandle, lupénka, neurodermatitida, nažity, pocení nohou, zubní povlak…
  • ukládání odpadních látek – arterioskleroza, ledvinové – močové- žlučníkové kameny, pakostnice, revma,dna, starobní skvrny, infarkt, zubní kámen…

Refluxní choroba jícnu – Mojezdraví.cz

Refluxní choroba jícnu nemusí být vždy nemoc, někdy bývá podráždění jícnu způsobeno stravou – kořeněnými či sladkými jídly, alkoholem. Pokud příznaky přicházejí zřídka, nejsou důvodem návštěvy u lékaře, stačí jen upravit jídelníček.

Příznaky

Hlavním příznakem je pálení žáhy (pyróza), kterou má občas téměř každý člověk. Jde o bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, který sahá od žaludku až po krk. Někdy je spojený s hořkokyselým pocitem v ústech. Žaludeční šťávy se mohou totiž vracet až do úst.

V pokročilých případech trpí nemocný pyrózou po každém jídle, někdy dokonce i nalačno a v noci. Malé procento nemocných má pocit bolestivého polykání a váznutí sousta při polykání. To je způsobeno zúžením jícnu, zánětem a městnáním spolknuté potravy.

Léčba

V první řadě dietní opatření. Konzumace jen nedráždivé stravy s vyloučením alkoholu, kynutého pečiva, tučných jídel a čokolády. Také je dobré nejíst na noc. Lékař předepíše léky – omeprazol, prokinetika, antacida.

U komplikací je nutné operační řešení. Zejména kvůli nočním refluxům, které ohrožují pacienta vdechnutím žaludečního obsahu. Dále se používá u mladých pacientů, kde je tím nejvhodnějším a nejtrvalejším řešením. Zákrok se provádí laparoskopicky, s dobrými výsledky s minimem komplikací.

Léky

Nejúčinnější je omeprazol (Omepirex, Omeprazol, Omeprol, Helicid, Losec, Lomac, Loseprazol,Ortanol, Ultop). Podává se ráno nalačno. Léčba trvá několik týdnů, je možné ji po čase opakovat.

Jako doplněk léčby se používají prokinetika (metoclopramid – například Cerucal, Degan, domperidon – Motilium, itoprid – Ganaton). Užívají se třikrát denně.

Důležitým doplňkem jsou antacida (jedlá soda, mléko, Rennie). Používají se při pálení žáhy kdykoliv během dne. Zmírní je, ale účinkují jen krátkodobě.

Bylinky

Pomáhá lékořice – 2 lžičky drcené lékořice spaříme šálkem horké vody a necháme louhovat 10 minut. Pijeme šálek podle potřeby. Další bylinky, které pomáhají na pálení žáhy a můžeme je pít ve formě čaje:  jitrocel, máta, zeměžluč, řebříček.

Homeopatika

Robinia 5 C – v případě kyselého říhání, bolesti žaludku a pálení žáhy. Často bývá přítomno kyselé a hojné zvracení, které dráždí zuby. Je účinný v případě vředovitých bolestí žaludku nebo v případě migrén doprovázených překyseleností žaludku.

Gastrocynesine  – při bolesti, pálení a pocitu tíhy v oblasti žaludku, pálení žáhy, spavosti po jídle, regurgitaci, gastroesophageálního refluxu. Lobelia inflata –  při pocitu na zvracení, zvracení, říhání. Obtíže se zhoršují pohybem, kašlem, po jídle a škytáním.

Cadmium sulfuricum – pokud pacient trpí zvracením po sebemenším požití jídla s respiračními příznaky.

IndividuálníPodle míry postižení

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Domácí léčba a babské rady

Pomáhá pít mléko, jíst jablka, omezit kouření, kávu a alkohol, nejíst kynutá a sladká jídla, nejíst kořeněná jídla. Nechodit spát brzy po jídle, nenosit těsné oděvy.

Vyšetření

Lékař předepíše prokinetika nebo omeprazol, při trvalých potížích může poslat na gastroenterologii, která diagnózu potvrdí. Tam je provedena při znecitlivění krku endoskopie (zavedení tenké hadičky do jícnu, případně do žaludku). Při závažnějších poruchách může být současně při něm provedena biopsie jícnu – odebrání malého vzorku tkáně.

V těhotenství 

V těhotenství je refluxní choroba jícnu častější vlivem progestronu, většinou odezní po porodu.

Možné komplikace

Komplikací je zánět jícnu, zúžení jícnu, nádor na jícnu, změna výstelky sliznice jícnu.

Prevence

Jako prevence je dobré jíst během dne častěji, ale v menších dávkách, omezení kořeněných jídel, sladkostí, alkoholu, nikotinu a kofeinu. Omezení předklonů a odstranění případné obezity pomáhá při nemoci.

Kdy jít k lékaři

Lékaře vyhledejte při častém pálení žáhy a nebo při navracení se potravy do jícnu, zejména v noci.

Pachuť v ústech

Zdravím vás a dovoluji si obrátit se na vás s dotazem a pro radu.

před rokem a půl se mi občas v ústech objevovala na hranách jazyka, slaná chuť. Celý stav se ale v čase zhoršuje, i když pocit vnímání změněné chuti se v průběhu dne mění.Také sídlí někdy i na špičce jazyka a přidala se ještě chuť kyselá. Dá se velmi obtížně určit, která převažuje.

Naštěstí stále ještě při jídle rozpoznávám chuť správnou, ta pachuť se objevuje záhy po jídle a přetrvává.I když jsem se snažila na týden některé potraviny vynechat, nepodařilo se mi zjistit, že by po něčem nastal obrat k lepšímu.

Tak jako spousta dalších vaši pacientů jsem absolvovala spoustu vyšetření, ale bez nálezu příčiny, nebo doporučení něčeho, co by vedlo ke zlepšení stavu. Asi před  6 lety jsem se začala léčit kvůli vysokému tlaku, a pak se mi objevily velké problémy na kůži rukou.

Začala mně praskat úplně do hloubky masa kůže na konečcích prstů ( v papilách až do krve).byl to opravdu obrovský problém, neboť kromě toho, že tyto ragády urputně bolely a krvácely, téměř mně znemožňovaly žít.

Nemohla jsem nic stisknout (oděv při oblékání, klíč v zámku, podržet, či zvednout nic těžšího)Asi 2 roky jsem se neúspěšně léčila na různých i vyhlášených kožních odděl. i klinice, zkoušela vše možné, nakonec mně zachránila paní homeopatka a já jsem se vyléčila.

Nedávno jsem si přečetla mnoho článků o vedlejších účincích ,,statinů,,rozhodla jsem se, že po poradě se svým lékařem zkusíme léky změnit.

Již jsem vyzkoušela 4 další preparáty ( některé Ca+ blokátory, nyní i Beta blokátory), dokonce jsem zkusila přes léto na 4 měs.

léky vyřadit (ale hodnota kolem 190/12O mě donutil tlak zase kompenzovat) Ani vysazení léků nepřineslo úlevu od pachutě.Pomýšlela jsem totiž, jestli by nemohla existovat souvislost mezi mými problémy a léky.

Asi před 3 lety jsme s manželem absolvovali báječnou 3 měsíční hubnoucí kúru s naprosto vyváženou stravou, spoustou pohybu a odkyselením organismu.

Já sama jsem v dobré kondici, měřím 168 cm, vážím 71 kg, pracuji , jsem velmi aktivní ve společenském ,  kulturním i rodinném životě , myslím, že naše strava zůstala celkem velmi vyvážená. Téměř nekonzumujeme bílé pečivo, velmi omezeně uzeniny, jíme opravdu denně zeleninu a ovoce.1kávovou lžičku cukru dávám do konve s 1,5l čaje.

Někdy se mi stává, že chuť přelézá až na rty, které mi osychají a jemně praskají. Jindy mám zase pocit hustých slin, ty se ale objevují spíše vzadu , až na kořeni jazyka.

Někdy na pocit pálení, štípání, sucha i tepla, které stav také občas provázejí, zapomenu ( třeba při četbě, na koncertu…), ale jindy mě chuť ruší i v práci.Už začínám upadat na mysli. 

Jsem připravena podniknout cokoli, repektuji dietu dle krevní skupiny. četla jsem také nějakou vaši poštu sostatními pacienty.Ráda bych se  zeptala, jak dlouho se takové očistné kúra např rýže+zelenina drží, jak dlouho se pijí očistné čaje apod.Je mi jasné, že zlepšení nenastane za týden, že je to dlohodobý proces.

Byla jsem již i v léčbě pražské kliniky čínské medicíny, ale také  neúspěšně.

Dobruška

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector