Léčba oparu – Vše o zdraví

Velmi rozšířené a nakažlivé opary postihují zejména jedince s narušenou imunitou, oslabenou nemocí, stresem nebo jenom obyčejným podzimním nachlazením. Prevence oparů spočívá především ve správné životosprávě, bohatém přísunu vitaminů v čerstvé zelenině a ovoci, ale i celkové psychické pohodě a harmonii.

Průběh infekce

Začátek onemocnění připomíná svými příznaky klasickou chřipku. Když virus pronikne do organismu, ne vždy se musí infekce rozvinout – někdy tedy vlastně vyústí v kratší chřipku a puchýřek se ani neobjeví.

Virus ovšem tělo neopouští, zůstává v něm a projevuje se zejména v případech, kdy dojde k oslabení organizmu jinou nemocí nebo třeba stresem. Tehdy se může znovu aktivovat a projevit v podobě puchýřku. První typ oparu se začíná vyskytovat u dětí již v batolecím věku a provází člověka přes dospělost až do stáří.

U druhého typu se setkáváme zejména s výskytem mezi čtrnáctým a dvacátým devátým rokem, kdy začíná sexuální aktivita, až do dospělosti.

Léčba oparu - Vše o zdravíUpraveno dle, autor: BruceBlaus, CC BY-SA 4.0

Nakažlivé puchýřkaté onemocnění zvané Herpes neboli opar si drží první příčku v rozšíření mezi infekcemi. Nejčastěji se setkáváme se dvěma typy – první (HSV 1) je odpovědný za vytvoření oparů v oblasti tváře, tedy za typické nevzhledné opary na rtech.

První typ oparu se přenáší zejména slinami při líbání. Druhý typ (HSV 2) je přenosný sexuálně a je zodpovědný za vznik genitálních oparů. V některých případech pak může infekce HSV 1 vyvolat opar na genitáliích, zatímco HSV 2 zase opar na rtech.

Prevence

K základním preventivním opatřením patří pečlivá hygiena – umývání rukou, používání čistých ručníků a příborů a především sdílení těchto věcí jenom se zdravými lidmi. Pokud trpíte oparem, měli byste mít stále čisté ruce a dbát na čistotu při dotýkání se jiných lidí nebo jiných částí svého těla. Opar se totiž šíří poměrně rychle a může v těle setrvávat dlouho, než se projeví.

Léčba oparu - Vše o zdraví

Opary mohou vyvolávat nejrůznější stresory – od opalovacího krému a vystavování přímému slunci po nezdravou stravu, alkohol, nedostatek tekutin či spánku a celkově špatnou životosprávu.

Základním preventivním opatřením je komzumace stravy bohaté na čerstvé ovoce, zeleninu, libové maso a celozrnné pečivo. Neplatí to jen v době nemoci, ale během celého roku.

Doporučuje se vyhnout se cukru a sladkostem, rychlému občerstvení i umělým sladidlům, barvivům a dochucovadlům.

Jako bonus můžete do jídelníčku zařadit potraviny s antivirálním účinkem, tedy například česnek, kokosový olej, skořici nebo zázvor.

U druhého typu oparu je základní ochranou používání kondomu.

Léčba oparů

Lehký a nekomplikovaný opar se zahojí přibližně do deseti dnů. Léčbu můžete urychlit nejrůznějšími antivirovými přípravky, které zároveň zmírní bolest. Pomoci vám mohou volně prodejné mastičky s obsahem acyclovirů, které dokážou ulevit i v případě, kdy se ještě opar plně nerozvinul a je v počáteční fázi.

Důležité je, aby se mohl opar hojit v klidu a bez dalších poranění – postižené místo byste tedy neměli škrábat a drbat se v něm. Pokud byste ho rozškrábali, může dokonce dojít k rozšíření infekce na větší plochu – tedy delší bolesti i náročnějšímu hojení.

Když opar nezmizí do dvou týdnů, vyhledejte lékaře a poraďte se s ním o dalších krocích léčby.

Přírodní léčba oparů

Jestliže při prvním výskytu oparu nechcete hned utíkat do lékárny pro mastičku, vyzkoušejte některý z účinných přírodních obkladů nebo bylinkových čajů určených na ozdravení a zahojení oparů. Léčbu můžete vzít z gruntu a konzumovat také potraviny zabraňující virovým onemocněním, mezi které patří česnek, kokosový olej nebo třeba zázvor.

Léčba oparu - Vše o zdraví

Léčivá meduňková síla

Připravte si: 10 g meduňky lékařské, 10 g kořene lopuchu plstnatého, 10 g kořene pýru plazivého, 10 g listu kopřivy dvoudomé a 5 g listu ořešáku královského

Všechny bylinky smíchejte a 1 čajovou lžičku připravené směsi přelijte 200 ml studené vody. Nechte dvě hodiny odstát a louhovat, potom ohřejte do bodu varu a vařte jednu minutu. Znovu alespoň 15 minut vyluhujte a sceďte. Denní doporučená dávka jsou 3 šálky. Směs má hluboce uklidňující účinek.

Léčba oparu - Vše o zdraví

Macerovaný kostival a proskurníkem

Připravte si: 30 g kořene proskurníku lékařského s 30 g kořene kostivalu lékařského

Večer zalijte 2 čajové lžičky vzniklé bylinné směsi 3 šálky studené vody. Přes noc nechte macerovat a ráno přiveďte k varu, ale nevařte. Nechte 30 minut luhovat a poté sceďte. Pijte rovnoměrně během celého dne vždy s každým jídlem přibližně půl šálku.

Obklady a první přírodní pomoc

Na opary můžete vyzkoušet některý z účinných obkladů:

  • Nejoblíbenější je obklad z mírně rozředěného droždí. Stačí droždí lehce naředit vodou a opar mazlavou směsí pokrýt. Opar velmi rychle vyschne společně s droždím a doba jeho hojení se výrazně zkracuje. Tento přírodní lék funguje překvapivě dobře zejména díky vitaminům skupiny B, které jsou v droždí obsaženy.
  • Přiložit můžete i ledový obklad ze zeleného čaje. Použitý sáček zeleného čaje nechte zmrazit v mrazáku, vytáhněte a přikládejte na opar. U pásových oparů se používá silný nálev ze zeleného čaje.

Léčba oparu - Vše o zdraví

  • Postižené místo můžete léčit i plátky česneku působícího proti virům. Česnek je i obecně stejně jako zázvor nebo kokosový olej dobrá prevence proti onemocněním virového původu. Příjemnou zprávou je i fakt, že stejný účinek bude mít i jeho vnitřní podávání.
  • Pokud máte v oblibě léčbu bylinkami, posypte opar práškem z kořene lékořice lysé. Hubí totiž virus způsobující opar, proto by měla dobu hojení výrazně urychlit.
  • Obklad si můžete vyrobit také z yzopu lékařského – 30 g sušeného yzopu zalijete 0,5 litrem vroucí vody, alespoň čtvrt hodinou louhujete a necháte zcela vychladnout. Poté do nápoje namáčejte kapesník nebo čistou látku a přikládejte na opar.
  • Na jaře můžete vyzkoušet i obklady z listů podbělu lékařského. Nasbírejte listy, naklepejte je nožem tak, aby se uvolnila šťáva a přikládejte na opar. Jeden list můžete používat přibližně hodinu, poté ho vyměňte.
  • Ze zkušeností našich zákazníků:

„Díky za Vaši mast s propolisem. Měla jsem nad horním rtem velký opar. Celý týden ho mažu touto mastí a je téměř pryč. Nezůstala ani suchá kůže, prostě super. V sobotu jdu na svatbu, takže díky Vaší masti budu bez této ozdoby.“

Irena

„Propolisové kapky – na opary bezkonkurenční ;-)“

Jitka

„Medová mast s propolisem je výborná na rozpraskané rty, ekzém a opary.“

Petra

„Mast s propolisem používám několik let a jakýkoliv opar nebo koutek je do druhého dne pryč.“

John

„Mám Propolisovou tinkturu stále doma, super na opary a afty.“

Miroslava

„Na opary a afty jedině propolisová tinktura. Jak cítím, že se klube opar, hned potírám a ani pořádně nevykvete. Mohu jen doporučit.“

Miroslava

Přejeme vám, aby vám příroda pomohla a ulevila od bolesti!

Získejte ebook o energii + novinky na e-mail, maximálně jednou týdně

  • Jaké vitamíny doplní energii
  • Proč je důležitá detoxikace organizmu
  • Tipy pro dobrý spánek
  • Okamžitý zdroj energie

Co pomáhá na opary? Máme 5 tipů!

Lysin je jednou ze základních esenciálních aminokyselin, což znamená, že si ho naše tělo nedokáže vyrobit.

Přitom se ale jedná o naprosto zásadní součást jídelníčku, která mimo jiné stojí za správnou absorpcí vápníku, formováním kolagenu i tvorbou celé řady enzymů.

Mezi nejčastější zdroje této aminokyseliny v potravě patří většina druhů masa včetně tresky, kuřecího, hovězího nebo třeba sardinek, dále avokádo, rajčata a papriky. Z veganských zdrojů pak stojí za zmínku sójové boby nebo spirulina.

Zajímá vás, jak konkrétně lysin může pomoci? Aby se opar mohl rozvíjet, potřebuje, aby vaše tělo mělo dostatek argininu a potažmo i oxidu dusnatého pro správné prokrvení. A má se za to, že lysin může s argininem v těle interferovat a tím snížit množství argininu dostupného pro virus.

Zjednodušeně řečeno se navazují na stejný transportér, a i když za normálních podmínek si mezi sebou nemusí konkurovat, v případě většího příjmu jedné z aminokyselin musí druhá „ustoupit“. Nemusíte se ale bát, že by tento efekt lysinu nějak zásadně narušil vaše tréninkové snažení nebo prokrvení a napumpování na tréninku.

Podle vědeckých studií to skutečně vypadá, že užívání lysinu může zmírnit průběh infekce a snížit dobu rekonvalescence.

Kromě výše zmíněných zdrojů je lysin dostupný i jako doplněk stravy, který v našem e-shopu najdete v samostatné kategorii. Doporučená dávka lysinu při těchto komplikacích představuje jeden až dva gramy a doporučujeme ji nepřekračovat – při vyšších dávkách totiž hrozí třeba trávicí obtíže, nevolnost i bolesti v břiše.

Léčba oparu - Vše o zdraví

Lysin skvěle doplníte porcí avokáda, kuřecími prsy nebo i rajčaty či vejci.

Vitamíny skupiny B přijdou vhod ještě víc než obvykle

Suplementace vitamínů skupiny B je pro sportovce nesmírně důležitá – tyto vitamíny jsou totiž nesmírně důležité třeba pro správné trávení, zdravou pleť i optimální hojení sliznic. A právě druhý ze zmíněných benefitů oceníte i při častých oparech.

Odborné informace totiž skutečně naznačují, že suplementace vitamínů B spolu s kyselinou listovou může skutečně pomoci urychlit hojení i zmírnit nežádoucí efekty oparů. Mezi nejvýznamnější zdroje vitamínů B patří například ořechy, luštěniny a celozrnné pečivo.

Při častém výskytu oparů však určitě doporučujeme sáhnout i po dodatečné suplementaci B komplexu pomocí doplňků stravy. Ty opět najdete na našem e-shopu v samostatné kategorii.

Vitamín C pro celkovou podporu imunitního systému

Vitamín C je ve vodě rozpustný vitamín, který je naprosto nezbytný pro správné fungování imunitního systému. Kromě toho je ale také potřebný pro metabolismus některých aminokyselin, podporuje metabolismus železa a je důležitý také pro tvorbu chrupavek, kostí nebo zubů.

Navzdory tomu, že mnoho sportovců užívá vitamín C v řádech gramů, není to rozhodně nutné – i když mírný nadbytek kyseliny l-askorbové ve stravě nemá žádné vážné vedlejší účinky. Při častém výskytu oparů je určitě dobré vitamín C užívat už preventivně, a to v dávce alespoň 500mg.

Zajímavé:  Mudr. Janina Waloszková Oční Lékař?

V tomto případě je v našem e-shopu možné nakoupit i silnější tablety a užívat jen půlku.

Léčba oparu - Vše o zdraví

Přísun vitamínu C si nejlépe zajistíte pravidelnou konzumací různých druhů ovoce.

Nezapomínejte ani na zinek

Zinek patří mezi nejdůležitější stopové prvky a jeho příjem u mnoha sportovců nepokrývá vysoké nároky, které na něj tělo má.

Je přitom důležitý pro správnou proteosyntézu, celou řadu enzymatických reakcí, podílí se na trávení a v neposlední řadě hraje důležitou roli v hojení ran a má protizánětlivé účinky, což při častých výskytech oparů rozhodně oceníte.

Ačkoliv běžná dávka zinku se pohybuje kolem 15mg denně, v případě krátkodobé nemoci nebo začínající oparové infekce je možné dávku až ztrojnásobit. Zinek je standardně dostupný ve formě suplementu, ale konkrétně v případě oparů můžete sáhnout i po speciálních mastích s obsahem zinku. Ty prokazatelně snižují dobu potřebnou k rekonvalescenci o více než den.

Jak se zbavit oparu na rtu a v nose

Léčba oparu - Vše o zdraví

Opary jsou nepříjemná a bolestivá záležitost. Vyskytují se nejčastěji na rtu a v nose, a to ve chvíli, když dotyčný má oslabenou imunitu. Viru, který opary způsobuje, se nikdy nezbavíme. Přečkává v našem těle a čeká na vhodnou příležitost, kdy se opět projevit. Proto je dobré vědět, jak vzniku oparu předejít.

Opar neboli herpes, jsou drobné puchýřky, které se tvoří nejčastěji na rtech, nose a genitáliích, jsou naplněné tekutinou a později praskají. Na poškozeném místě se pak tvoří strup. Opar je způsoben virem zvaným Herpes simplex, který patří do skupiny lidských virů.

Jedná se o virus, který se může přenášet dotykem, a který zůstává už navždy uvnitř těla pacienta. Je uložen v nervových buňkách a objevuje se nejčastěji pokud máme oslabenou imunitu. Například při nachlazení, únavě nebo stresu.

U někoho může být opar vyvolán i pobytem na slunci.

Příznaky oparu

Hlavními příznaky oparu jsou:

  • Svědění
  • Pálení
  • Citlivé puchýřky

Co na opary pomáhá?

Pro urychlení zahojení oparu nám pomůžou jak potravinové doplňky, tak volně dostupné léky. Využít je můžeme již při prvních náznacích vzniku oparu. Účinek by se měl dostavit do 2 – 3 dnů.

Mezi nejznámější potravinové doplňky léčící opary jsou:

  • Vitamin C – tento nejrozšířenější vitamin nám nejen zvyšuje imunitu, ale také urychluje hojení ran a zmírňuje nachlazení. Nejlépe tento vitamin získáte z citrusových plodů, brokolice, červené papriky, jahod a z kiwi. Můžeme ho také samozřejmě zakoupit ve formě tabletek, prášku, či tekutině.
  • Třezalka – tato keříčková bylina se žlutými květy dokáže nejen léčit lehké deprese, ale také účinně pomáhá proti virovým infekcím. K dostání je ve formě krému, tablet, tinktuře.
  • Echinacea neboli Třapatka – velmi známá bylina díky své funkci zvyšování imunity při nachlazení, urychlení hojení ran a kožních zánětů. V poslední době je nejčastěji používaná jako rostlinné léčivo na světě. Echinaceu můžete pořídit ve formě pastilek, tobolek, čaje nebo tinktury. Pokud si Echinaceu pořídíte v tekuté formě a začne vás pálit na jazyku, je to známka, že jste si koupili kvalitní výrobek.
  • Vodilka – využívá se především kořen rostliny. Pomáhá nejen při zvýšení imunity, zažívacích potíží, oční infekci, ale také hojení aft a oparů. Pokud využíváte doplňky s vodilkou, užívejte je během jídla a jen tehdy, pokud pociťujete začínající příznaky nachlazení nebo jiného onemocnění, tzn. po dobu trvání nemoci.

Mezi volně dostupnými přípravky naleznete též spoustu léků na opary jako například gel HERPCLAIR Herpes labialis, který vytváří neviditelnou vrstvu na postiženém místě, omezuje šíření a podporuje proces hojení, tablety Barnys HerpeNormTM nebo krémy ZOVIRAX Duo a Herpesin, které zkracují dobu hojení.

Prevence proti oparu

K rychlejšímu hojení nebo předcházení oparů můžete také přispět používáním ochranného krému na rty s F 15 či vyšším faktorem. Pokud se vám již puchýřky objeví, nedotýkejte se jich.

Mohli byste si tak virus přenést ze rtů na okolí. Stejně tak se vyhýbejte používání společných ručníků, holicích strojků či sklenic na pití.

Pokud vás trápí stres (i ten může být příčinou vzniku oparů), zkuste jógu, nebo jiné pro vás účinné formy relaxování.

Ve vašem jídelníčku omezte čokoládu, ořechy a celozrnné obiloviny. Přikládání ledu na místo, kde se vám vyskytl opar pomáhá mírnit nejen bolest, ale i vysušování oparů. Pomoci může také krém, který obsahuje lékořici nebo olej z výtažku třezalky. Opary se těmito přípravky potírají dvakrát denně po dobu jejich trvání.

Vyhledejte lékaře, když:

  • vás začnou pálit či bolet oči nebo jste přecitlivělí na světlo. Mohl se vám virus dostat do očí a tím poškodit zrak.
  • máte opar déle než dva týdny, nebo se velmi často opakuje. Je možné, že budete potřebovat krém s antivirovou složkou.

Léčíme opary alternativně

Léčba oparu - Vše o zdraví

     Opary způsobuje virus Herpes simplex HVS-1. Je to nejvíce rozšířené virové onemocnění u člověka. K nákaze dochází již v raném dětství. Zdrojem infekce může být osoba, která vylučuje virus slinami nebo jinými sekrety s nebo i bez klinických příznaků onemocnění, nebo asymptomatičtí nosiči viru. K přenosu může dojít rovněž autoinokulací kontaminovanými prsty. 

     Virus se po prvotní infekci usídlí celoživotně v regionálních nervových gangliích v oblasti hlavy nebo genitálu (HVS-2). U většiny lidí zůstává takto v klidu bez jakýchkoliv klinických příznaků. Za určitých okolností však může dojít ke snížení odolnosti organizmu a potom i ke klinické reaktivaci infekce (dochází k narušení rovnováhy T buněčné imunity). 

  •      Známé spouštěcí mechanismy, které HSV aktivují, jsou zejména ty, které vedou ke snížení odolnosti organizmu. U lidí se sníženou obranyschopností se infekce HSV objeví po nejrůznějších, někdy i nevelkých zátěžích všeho druhu: horečka, opalování na slunci (často na horách při lyžování), jakýkoliv stres, chlad, fyzická zátěž, hormonální nerovnováha (menzes, těhotenství), trauma, oslabení imunity nemocí či potravinovou alergií, podráždění pokožky v oblasti genitálu, špatné stravovací návyky… 
  • Konvenční léčba: virostatika, prostatika (viry nelikvidují, pouze zabraňují jejich množení – zcela vyléčit HSV infekci zatím není možné) 
  • Alternativní postup: 
  • A) Vnitřní léčba: 
  1. Koloidní stříbro vnitřně: 30 ml KS 5x denně po dobu 3 dnů, poté 30 ml KS 3x denně po dobu dalších 7 dnů. Ideální způsob užívání je dát si dávku do úst (pokud člověka zrovna trápí bolest či škrábání v krku, tak vykloktat mandle), podržet ji v ústech několik minut a pak polknout, stříbro se tak dostane rychleji do krevního oběhu. Neředit, nezapíjet, brát minimálně 2 hodiny po jídle či půl hodiny před jídlem (a pitím). Tato kůra navíc tělo zbaví všech bakterií a některých virů v těle a odhlení. Po celou dobu se pije přes den hodně vody (ne s bublinkami), alespoň 2 l denně, aby se podpořilo vyplavování toxinů z těla. Ty toxiny se uvolňují z mrtvých bakterií a kvasinek a jejich vyplavování může mít vedlejší účinky – slabost, únavu, lehké zvýšení teploty apod. Tyto účinky zmizí během 2 – 3 dnů. 
  1. Koloidní zinek vnitřně: 30 ml KZ 2x denně po dobu 14 dnů, nejlépe dopoledne a večer asi hodinu před jídlem. Zinek v synergii se stříbrem je nejlepší likvidátor virů. 
  2. Lze brát různé potravinové doplňky: B-komplex, hlavně vitamíny B2, B6 a B12, vitamín C, přípravky s obsahem aminokyseliny L-lysin.

B) Vnější léčba: 

     Několikrát denně potírat postižená místa zinkovou mastí, možno střídat se stříbrnou mastí a CBDentem. Lze také mazat konopnou mastí s kadidlem (domácí kadidlovka). Kadidlo působí jako přírodní kortikoid, tedy zmírňuje záněty, snižuje imunitní reakci organismu na zánět, působí protisvědivě. Ovšem oproti syntetickým kortikoidům bez rizika a nežádoucích účinků. 

     Další možnosti: tea tree oil, propolis, lékořice, droždí, zelený čaj. Ledování postiženého místa.

C) Ostatní: 

  1. Koloidní stříbro při delším užívání ničí zdravou střevní mikroflóru. Je tedy nutné po skončení stříbrné kůry dodat tělu probiotika a prebiotika. Jak ta umělá, zakoupená v lékarně, tak i přírodní (např. zakysané kefíry, kysané zelí a šťáva z něj, kvašené okurky, domácí pickles, kimchi salát, fermentovaná soja /miso, tempeh/, čerstvá ovčí brynza, domácí kefír z tibetské houby apod.). Prebiotika (potravu pro střevní bakterie) dodáš inulinem, ovocem, zeleninou a luštěninami. Užívá se několik týdnů až měsíců. Probiotika z lékárny vybíráme dle počtu bakterií a kmenů, takže minimálně desítky miliard CFU a alespoň 5 kmenů bakterií. Kvalitní a osvědčené značky jsou např. Vivomixx, Biopron a Enterol. 
  1. Je důležité podporovat imunitu. Nejlépe imunitu nastartujeme očistou střeva (klystýry, hydrocolon nebo shanka + obnova střevní mikroflóry, viz bod 1), poté mohou následovat detoxikační kůry jater a ledvin. Imunitu podpoříte kvalitními betaglukany (např. BioCell od firmy Mycomedica), hodně vitamínu C (ascorbat s pH neutrálním), ostropestřec, echinacea, aloe vera apod. Léčbu také můžete podpořit systémovou enzymoterapií (Wobenzym, Phlogenzym). Dále je nutné odkyselit tělo (jeden z častých spouštěčů onemocnění může být v poruše regulace acidobazické rovnováhy těla). Jíst a pít hlavně zásadotvorné potraviny, které to jsou lze snadno vygooglit. Určitě vynechat jídlo s obsahem aditiv, lepku, kaseinu, bílého rafinovaného cukru, naopak jíst hlavně ovoce a zeleninu. Pro odkyselení tkání je důležitý rozumný pohyb a správné hluboké dýchání, dostatek organických (vstřebatelných) minerálů, základem je zase detoxikace střeva a poté jater. Lze užívat zásadité koupele. Na překyselení se podílí výraznou měrou nedostatek tekutin, těžké kovy v těle (pozor i na amalgámové plomby) a elektrosmog. Důležitá je i psychika – vyvarovat se v životě velkých stresů, snažit se být psychicky v pohodě, hodně odpočívat, vyzkoušet meditace atd.
  2. V žádném případě opar neškrábeme, nepropichujeme, nestrháváme a pokud možno se ho ani nedotýkáme. Opar (tekutina v něm) je extrémně nakažlivý, proto se důsledně vystříháme ústního kontaktu, líbání, sdílení sklenic, příborů, ručníků apod. Pozor na přenos nákazy prsty z oparu do očí a na genitál. Po odeznění nemoci ihned vyměníme zubní kartáček, abychom zabránili nové infikaci.

  3. Při léčbě oparu omezíme jídla s obsahem látek podporujících množení HVS, jako jsou čokoláda, ořechy, mandle, rozinky, pivo. Pozor též na UV světlo, snažíme se s opary nechodit na prudké slunce.
  4. Nejdůležitější je eliminovat Vaše spouštěče, tedy např. stresy, nadměrnou fyzickou zátěž, oslabení imunity a špatné stravovací návyky.

Zajímavé:  Kožní Lékař Vlasy Praha?

Pozor na pásový opar

Následující publikaci si můžeté také stáhnout ve formátu rtf.  Chcete-li se vyvarovat otevření souboru v okně, klepněte na odkaz pravým tlačítkem a zvolte možnost Uložit cíl jako… (Save target as..). Dokument po uložení můžete otevřít přímo z vašeho disku programem MS-Word, StarOffice, atd..

  • Publikace „Pozor na pásový opar“ ve formátu RTF (14 KB)
Léčba oparu - Vše o zdraví

Pozorna pásový opar

prim. MUDr. B. Roudnická, Kožní klinika FN Brnodoc. MUDr. Z. Adam, CSc.,  Interní klinika hematoonkologická FN Brnoprof. MUDr. J. Vorlíček, CSc,  Interní klinika hematoonkologická FN Brno

MUDr. D. Burgetová, Mikrobiologické oddělení FN Brno

Pásový opar

Také jste jako malé děti prodělali plané neštovice? Že nevíte? A že už je to dávno a k čemu to potřebujete vědět, když už jste dospělí? Že teď máte jiné starosti se svým zdravím? Jste léčeni nebo jste prodělali léčbu protinádorovou chemoterapií nebo máte z tohoto důvodu nebo z důvodů docela jiných oslabenou obranyschopnost, a tak nechcete o žádné infekční chorobě ani slyšet?

Jste jistě opatrní a vyhýbáte se i sousedovi s rýmou, protože víte, že u Vás by každá infekce měla těžší průběh, a Vy máte už dost všech možných prodělaných obtíží, zvlášť když by přinesly bolest.

Vaši lékaři ví, že u lidí s třeba i dočasně oslabenou obranyschopností jsou rizika častějšího výskytu různých onemocnění. Jedním z nich je i pásový opar. To není nic nového.

Nové však je, že na rozdíl od doby ještě nedávné, mají lékaři možnost použít účinné léky, které zabrání nejen dalšímu nepříjemnému onemocnění, ale také – a to je důležité pro Vás – které zabrání rozvoji a přetrvávání bolesti v místě pásového oparu.

Aby měly tyto léky dostatečný účinek, musí se podat co nejdříve, nejpozději druhý nebo třetí den od začátku změn na kůži. A to můžete umožnit jen Vy! – Jak? Tím, že se o této chorobě dozvíte víc a sami dokážete rozeznat její příznaky už na jejím počátku a navštívíte lékaře co nejdříve.

Co je to pásový opar?

Je to onemocnění způsobené viry. Když se s tímto typem virů setká člověk poprvé, onemocní právě planými neštovicemi.

Tuto chorobu si většina z nás bez problémů odstoná už v dětství a pak na ni zapomene … Viry, které ji způsobují, mají ale jednu schopnost – schovají se v některých buňkách našeho těla a jakoby nebyly.

Ale jsou a při oslabení obranyschopnosti pak stačí nějaká větší zátěž a ony se “probudí” a způsobí výsev pásového oparu.

Jak se pásový opar pozná?

Je to podobné jako při oparu na rtu. Pocítíte svědění, trnutí nebo bolest na místě, kde se pak objeví lehké zarudnutí a vytvoří se skupinka puchýřků. Ty obvykle brzy prasknou, místo mokvá. Tkáňový mok zaschne do stroupku, do kterého se může přimísit i troška krve.

Časem se stroupek odloupne a kůže pod ním je zhojená. Opar na rtu je malinký a i obtíže, které Vám způsobí, jsou malé.

Pásový opar postihne obvykle nesrovnatelně větší plochu, je doprovázen bolestí, která může i po zhojení přetrvávat a celkově se cítíte jako při těžké chřipce, mohou být i teploty. Pásový opar je vždy jen na jedné polovině těla.

Nejčastějším místem pásového oparu jsou oblasti kůže na hrudníku o šířce odpovídající vzdálenosti mezi žebry a v délce od páteře po střed hrudní kosti. Dalším místem, které je často postiženo, je polovina čela a okolí.

Onemocnění začíná obvykle jen malou skupinkou puchýřků na několika místech pásu, který bude postižen, když se nezačne včas s léčbou.

V rozvinutém stádiu nemoci její rozpoznání nečiní obtíže, protože puchýřků se zánětlivým lemem, které se slévají do větších puchýřů, přibývá asi týden, pak poschnou, utvoří se strupy, které se během dalších dvou až tří týdnů odloučí.

Pro nemocného je ale nejdůležitější, aby k lékaři přišel už na začátku výsevu: Čím dříve se podají účinné léky proti této nemoci, tím je efekt léčby výraznější. U pacientů bez snížené obranyschopnosti nasazení účinné léčby po 72 hodinách od prvních kožních známek pásového oparu nepřináší zásadní zlepšení.

U pacientů s oslabenou obranyschopností má i pozdní nasazení těchto léků určitý význam, ale léčebný účinek je mnohem menší. Proto, aby pacienti lépe rozpoznali vznikající pásový opar a věděli, jak vypadá pokročilejší onemocnění, ukazujeme je na obrázcích.

Jak se léčí pásový opar?

U pacientů, kteří mají oslabenou obranyschopnost, je cílená léčba proti viru, který nemoc vyvolal, nutná.

Léky (aciklovir, valaciklovir) lze podat v tabletách, jedná-li se však o infekci u člověka s oslabenou obranyschopností, doporučujeme jejich podávání v infuzích. Tak se vyloučí případné poruchy vstřebávání z tablet.

Za normálních okolností se totiž vstřebá jen 20 % účinné látky podané v tabletě acikloviru a asi 50 % z tablety valacikloviru.

Pouhé místní léčení postižené kůže by k zastavení choroby nevedlo.

Přesto je nutné a pro nemocného ulevující ošetření kůže například zinkovým olejem nebo tekutým pudrem, mnohdy i potření methylenovou modří.

Používáme takové prostředky, které místo výsevu spíše vysušují a zabraňují druhotné infekci. Promazávání a zvláčňování kůže přijde na řadu až po zaschnutí nebo odloučení stroupků a strupů.

Který lékař Vám může předepsat léky k účinné léčbě pásového oparu?

Tablety a ampulky obsahující aciklovir a valaciklovir jsou drahé, a proto zdravotní pojišťovny jejich předepisování omezily (viz “Číselník VZP”, část HVLP, str. 27, platnost od 1. 1. 1998). Plnou úhradu poskytují při léčbě pacientů s pásovým oparem, kteří mají sníženou obranyschopnost.

K takovým patří lidé právě léčení cytostatiky, imunopresivy a celkově podávanými kortikosteroidy a také ti, kteří takovou léčbu prodělali. Dále je tato léčba hrazena lidem, u nichž vyšetření imunity prokázalo sníženou obranyschopnost a lidé trpící atopickým ekzémem.

Patříte-li k uvedeným skupinám, pak Vám Vaše pojišťovna plně uhradí uvedené léky, pokud Vám je předepíše odborný lékař oboru infekčního lékařství, onkolog, dermatolog nebo lékař pracující na transplantační jednotce.

Při podezření na rozvoj pásového oparu Vám doporučujeme obrátit se co nejdříve na nejbližšího lékaře.

Pokud se Vaše podezření na pásový opar potvrdí, navštivte co nejdříve lékaře některého ze jmenovaných oborů, který se o Vás stará nebo který má možnost tyto účinné protivirové léky předepsat.

Lékař posoudí, zda jsou pro Vás vhodné v tabletách nebo je zapotřebí podávání v infuzích, určí dávkování i způsob další péče o Vás.

Pamatujte, prosím, na to, že včasnou léčbou Vám lékař může velmi pomoci, ale o včasném příchodu k lékaři rozhodujete jen Vy!!!

Názvy léků s obsahem protivirově působících látek k léčbě pásového oparu:

  • Zovirax (účinná látka aciklovir)
  • Herpesin (účinná látka aciklovir)
  • Valtrex (účinná látka valaciklovir)

Jak léčit opar na rtu

Opar rtu je infekční onemocnění způsobené virem Herpes simplex typu I. Prvotní infekce virem probíhá u většiny pacientů bez příznaků, následně se virus usídlí doživotně v nervových strukturách hlavy. Někteří lidé mají proti viru přirozené protilátky, u infikovaných jedinců vir zůstává většinou v klidové fázi, ale může dojít kdykoliv k opakované recidivě.

Frekvence opakování je značně individuální a může se opakovat každý měsíc, jednou za rok nebo až za 5 let. Tato infekce se pak projevuje právě jako opar rtu, tedy nepříjemné bolestivé puchýřky naplněné tekutinou. Spouštěči infekce jsou různí, většinou ale souvisí se snížením odolnosti a imunity organismu, např.

horečkové onemocnění, nachlazení, stresové vypětí, fyzická zátěž, ale také emocionální vzrušení nebo menstruace.

Fáze vývoje oparů na rtech

Vývoj oparu rtu má několik fází: v první fázi dochází k typickému brnění, svědění nebo pálení rtu na místě, kde se opar následně objeví. V druhé fázi dochází k zarudnutí místa a rychlé tvorbě puchýřků, které se můžou spojovat do větších.

Třetí fáze je charakteristická prasknutím puchýřků a vytvořením infekčního a bolestivého vřídku. Ten se následně ve čtvrté fáze pomalu zaceluje, tvoří se strup a rána se hojí. Jelikož se strup nachází na rtu, může často praskat a krvácet, co zpomaluje celý proces hojení.

Důležité je myslet na to, že člověk je nakažlivý po celou dobu infekce tzn. i ve fázi strupu a až do úplného zahojení oparu.

Léčba oparu je ve většině případů nekomplikovaná a dá se zvládnout svépomocně pomocí volně prodejných přípravků, buď registrovaných léků na opary, nebo přípravků na ošetření.

Z registrovaných léčiv jsou nejpoužívanější krémy nebo gely s obsahem antivirotika.

Všechny jsou nejvíc účinné v první fázi oparu, kdy zabraňují dalšímu výsevu a tvorbě puchýřků a tím zkracují dobu následné léčby. Pomoci mohou i vybrané vitamíny.

Vhodné přípravky na léčbu oparů na rtech

  • aciklovir – nejúčinnější je v první fázi oparu, aplikujeme 5 x denně po 4 hodinách (krémy Herpesin, Aciklovir AL, Zovirax, Zovirax Duo – tento je i s obsahem slabého kortikoidu, který působí proti zánětu)
  • penciklovir – dá se použít ve všech fázích oparu, aplikujeme během dne každé 2 hodiny (krém Vectavir – jeho výhodou je, že je tónovaný a zakryje tak opar)
Zajímavé:  Příznaky Polypů Ve Střevě?

Lokální přípravky na ošetření bez léčiva

  • náplasti – účinek je založený na fázi vlhkého hojení a mechanické izolaci oparu (např. Compeed, Cosmos, Herpatch)
  • filmotvorní gely – gel po nanesení na opar vytvoří průhledný tenký film, pod kterým se opar hojí a braní další infekci (např. Urgo Opary, Herpclair gel, Herpatch serum)
  • hojivé gely, např. Hemagel, který se používá na hojení různých typů ran a popálenin, opět formou vlhkého hojení
  • oleje a tinktury – můžou mít desinfekční a antivirotické účinky (např. tea tree olej, šalvěj, propolis nebo konopí)

Dále se dají na urychlení hojení úspěšně použít i různě doplňky stravy.

Doplňky stravy pro normální stav pokožky

  • aminokyselina L-lysin – dávkuje se 500 – 1000 mg  pro snížení výskytu defektů v ústech
  • zinek – dávkuje se 50 mg denně pro normální stav pokožky 
  • vitamin C – dávkujeme 3 x denně 250 mg pro normální funkci imunitního systému

Všechny dotazy

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Vito 19. 4. 2020 5 Perfektní zhodnocení situace. Dostal jsem vyčerpávající informace. Budu se jimi řídit. Děkuji moc.

Opary rtů a možnosti léčby

Až 70% lidí se v dětství nakazí virem, který způsobuje opary rtů. V dospělosti je virem typu HSV 1 infikováno až 95 % populace v ČR. Málokdo však ví, že takového společníka má na celý život.

První nakažení se může projevit mírně zvýšenou teplotou, citlivými puchýřky na rtech nebo v okolí rtů, postižený se také může cítit malátný a slabý jako při chřipce.

V případě recidivy se dostavují svědivé či palčivé pocity a během několika hodin se na daném místě objeví puchýř.

Spouštěče infekce
Virus ve zdravém organismu spí a neaktivní přežívá v nervových buňkách, žlázách, ledvinách apod. Opary se objevují, když je imunitní systém oslaben a organismus přetížen.

Takový stav může nastat vlivem horečky, jiné virové infekce, oslabení organismu z důvodu psychického vypětí, stresu, únavy, hormonálního výkyvu (menstruace), ale také změnou klimatu. Významným spouštěčem je také slunečnízáření, které poškozuje nejen naši pokožku, ale ovlivňuje celý imunitní systém lidského organismu.

V takovém stavu se herpetický virus aktivuje. U některých lidí se infekce zopakuje pouze pár krát za život, u jiných je recidiva otázkou týdnů.

Proč virus nezničíme?
Podle některých informací je možné virus zlikvidovat, avšak vhodné léky by musel infikovaný užít již krátce po nákaze. Nemocný by tak musel vědět, že se právě infikoval, což je zcela nemožné. Poté se virus stáhne a přebývá v místech mimo dosah přirozených obranných mechanismů těla, jako jsou uzliny, ledviny atd.

Léčba oparů
Opary rtu ze začátku pálí a svědí, později bolí. Antivirotika (virostatika), které se nejčastěji při infekci doporučují, viry sice nezlikvidují, ale zabraňují jejich množení. Nejdostupnějšími prostředky jsou masti, náplasti ale i doplňky stravy. U vážnějších potíží se používají antivirotika ve formě tablet.

Masti: s obsahem acykloviru (Herpesin, Zovirax), pencikloviru (Vectavir) a tromantadinu (Viru-Merz).
Náplasti: Compeed – hodí se spíše na menší a méně rozsáhlé opary, rána se však hojí rychleji.

Doplněk stravy: Herpenorm (dříve Herpexin) – ve formě tablet s obsahem aminokyseliny L-lysin a zinku se hodí při potížích pro urychlení hojení oparu, dále k prevenci při prvních příznacích a ke snížení recidivy oparů.

Je potřeba užít 2 – 4 tablety denně, dochází tak k rychlému ústupu oparu.

Pomocníci z přírody: Tea tree olej, konopný olej – je nutná častá aplikace zhruba každou hodinu, působí desinfekčně a hojivě.

TIP: Existují čistě přírodní látky, jejichž konzumací můžete předcházet vzniku oparů, informace najdete níže v článku.

Opary jsou nakažlivé
Herpesviry jsou velmi nakažlivé a může docházet k přenosu mezi osobami, ale také hrozí i vlastní nákaza a přenos viru na jinou část těla či obličeje. Opar je nakažlivý po celou dobu výsevu – tj.

nebezpečí hrozí dokonce i v době, kdy se puchýře již vyhojily a objevily se strupy. Retní opar bývá neškodný, avšak v případě přenosu na obličej může ohrožovat oči (hrozí poškození zraku).

Pokud k tomu dojde, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Prevence oparů
Pokud často trpíte opary, měli by jste zvýšit příjem některých důležitých látek v organismu. Posílíte imunitní systém a snížíte pravděpodobnost recidivy oparů.

Jako velmi účinná se jeví aminokyselina L-lysin, která potlačuje růst HSV-l, je-li užívána vnitřně. Hlavní účinek odborníci spatřují v tom, že L-lysin působí proti argininu, který podporuje růst herpetické infekce.

Ačkoliv se vědci zaměřili především na normální opary (herpes simplex), je velmi pravděpodobné, že lysin je užitečný i u pásového oparu (herpes zoster). Dávkování: 1000 – 3000 mg.
Zinek pomáhá posilovat obranyschopnost proti infekcím, působí příznivě při kožních obtížích, pomáhá při defektech ústních koutků, zlepšuje celkový stav pokožky.

Dávkování: 10 – 15 mg.
Lze rovněž používat přírodní produkty s propolisem, heřmánkem, echinaceou, meduňkou, měsíčkem anebo arnikou. Krémy je potřeba použít už při prvních příznacích svědění či pálení. Výborným pomocníkem mohou být i echinaceové kapky užívané vnitřně.
Vitamin C a flavonoidy jsou velmi účinné antioxidanty.

Podporují imunitní buňky v boji proti infekci.
Pro lokální použití se hodí také vitamin E (nejlépe olej, mast), který napomáhá hojení a regeneraci tkání.
Strava léčí

Vhodnou stravou můžeme potíže zmírnit. Během infekce je dobré zaměřit se na potraviny s antivirovýmiúčinky, jako např. česnek, cibule, celer. Čerstvá zelenina obsahuje hodně potřebných vitaminů a antioxidantů. Vyhnout bychom se naopak měli dráždivým výrobkům, jako je např. kakao, káva, čokoláda, bílé pečivo, ořechy, cukr, maso.

1 Comment on Opary rtů a možnosti léčby

Opar se objeví v nemoci i ve stresu

Je neuvěřitelné, že 80 % populace je nositelem viru HSV 1, který je zodpovědný za vznik oparu.

Příčinou vzniku nepříjemného puchýřku je virus zvaný herpes simplex, který může být v těle skryt velice dlouhou dobu. Projeví se až v případě, když se virus aktivuje, což se stává z několika příčin.

Nejčastěji proto, že je naše tělo oslabeno stresem, únavou, hormonálními změnami, nemocí nebo vlivem chladu.

Opar začíná nepříjemnými pocity svědění a většinou druhý den se již objevují puchýřky. V tomto stadiu je opar zduřelý, svědí, pálí a může i bolet. Za několik dní puchýř praskne, začne vysychat a udělá se na něm strup. Celý proces trvá většinou sedm až deset dní.

Komplikace mohou nastat při infikování ložiska bakteriemi, kdy se puchýře zakalí a opar se pokryje mokvajícími běložlutými nánosy. Okolí oparu pak může být nateklé a může se přidružit i zvýšená teplota.

Po takovém průběhu infekce mohou zůstat na pokožce jizvy a změny zbarvení kůže.

Opar je velice infekční v době mezi objevením se a vznikem krusty. Nebezpečný je proto jakýkoliv kontakt s partnerem, ať už se jedná o líbání, či používání stejné skleničky. Proto je dobré se kontaktu s partnerem až do vysušení oparu vyhýbat, aby nedošlo k přenesení viru.

Nesahat, nestrhávat…

Aby se opar hojil, je důležité, abyste ho nijak nepoškozovali. Opar by se mohl roznést na větší plochu. Opar nikdy nemačkejte, nepropichujte, jinak si zaděláváte na bakteriální infekci.

Velkou pozornost věnujte tomu, abyste se nedotkli  oblasti očí nebo genitálií poté, co jste so dotkli oparu.Nepříjemným pocitům nejlépe zabráníme přikládáním studených obkladů, můžeme i ledovat.

Je vhodné používat tekuté krytí na opary, které pomůže zabránit kontaktu s oparem díky speciálním aplikátorům, pomocí nichž se tekuté krytí na postižené místo nanáší. Tekuté krytí nejen chrání, ale zároveň podporuje hojení oparu.

Léčbu mohou urychlit i antivirové přípravky s acycloviry, které seženete ve formě tablet či mastí. S léčbou se musí začít včas, nejlépe ještě před vznikem puchýřku.

Účinnou prevencí vzniku oparu pak může být eliminace faktoru, který opar vyvolává. Mezi ně patří zejména vystavování se přímému slunci, nezdravé stravování, kouření, nedostatek pohybu a spánku. Používání krému s ochranným UV filtrem na rty vás může chránit před recidivou oparů, které jsou spouštěny slunečním svitem.

Poohlédněte se po ochraně speciálně navržené pro rty s ochranným faktorem nejméně 15.Starý kartáček vyměňte za nový hned, jak ucítíte známé nepříjemné svědění ohlašující příchod oparu. Tento kartáček vyhoďte, až opar zmizí, a opět si pořiďte nový.

Kartáčky na zuby jsou totiž vhodným místem pro přežití viru, a pokud byste ho nevyměnili, hrozí další infekce.

Potrápit nás mohou i afty

Jedná se o bolestivé vřídky, které se utvářejí uvnitř ústní dutiny. Taktéž se projevují svěděním a pálivým pocitem.

Afty vznikají v důsledku stresu a následně imunitní reakce organismu na bakterie, které se běžně vyskytují v ústní dutině.

Afty nejsou nakažlivé a získat je můžeme mnoha způsoby: kontaktem s ulomeným zubem nebo ostrou plombou, používáním nevhodného kartáčku nebo častou konzumací příliš kořeněné stravy.

Afty jsou doprovázeny velkou bolestí při jídle a během mluvení. Většinou jsou menší, bílé až nažloutlé barvy. Neléčené afty mohou na sliznici přetrvat jeden až tři týdny. Objevují se uvnitř dutiny ústní – na jazyku, na patře, dásních, sliznici rtů a tváří.

Afty nepředstavují vážné nebezpečí, ale svou velkou bolestivostí znepříjemňují život. Vzniklé afty potírejte výtažkem z čajovníku australského, grapefruitových jadérek nebo vodilky. Zvyšte příjem vitaminů B a C.

Vitamin C zvyšuje imunitu a napomáhá hojení sliznic, nedostatek vitaminu B bývá často příčinou zvýšené tvorby aft.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector