Letrox – Vše o zdraví

Táňa má tři děti. Přišla k nám na kurz a my jí nevěřily ani věk ani ty tři děti. Byla veselá, pozitivní, štíhlounká, hezká ženská. Prý to tak ale vždycky nebylo.

Měla prý bříško kulaté a až při změně stravy zhubla 6 kg, co ji trápilo, a bříško má konečně ploché. Z velikosti L přešla na velikost S. Nejlepší na tom všem ale je, že už nemusí brát lék Letrox, který brala kvůli štítné žláze.

A stejně jako mnoho dalších mladých žen, které ho berou, myslela, že je to napořád….

…já tedy už ne, děkuji.

Letrox - Vše o zdraví

Před deseti lety se mi splašily hormony

Jakožto většina žen v dnešní době, tak i já jsem se potýkala s problémem štítné žlázy.

Před deseti lety, po porodu druhého dítěte se mi hormony doslova splašily a váha mi šla velice rychle dolů. Byla jsem sice ráda, že rychle hubnu a přitom jím dvakrát větší porce, ale bylo mi to divné.

Doktor mi diagnostikoval zvýšenou funkci štítné žlázy, k tomu se přidala i srdeční arytmie a zvýšená nervozita.

Letrox jsem měla brát doživotně

Po půl roce užívání pestrobarevných léků, se mi nemoc překlopila do snížené funkce štítné žlázy a byla jsem seznámena s tím, že doživotně budu užívat léky, jen se občas upraví dávkování.

Po deseti letech užívání Letroxu mi to došlo

Po necelých deseti letech užívání těchto léků, jsem se konečně vzpamatovala…  Jakoby náhodou, když jsem přišla na kontrolu, byla ordinace pana doktora zrušena.

Objednala jsem se tedy k jinému, kde byla objednací doba po půl roce. Při vstupu do ordinace mi pan doktor oznámil, že moji pojišťovnu nebere.

Mělo mi dojít, že si mám tento problém řešit jinak, nežli přes lékaře.

Pochopila jsem, že musím jíst jinak

Od malinka mám potíže s trávením a s tímto problémem jsem si zajela do Mariánských Lázních k alternativní paní doktorce. Po všech vyšetřeních mi doporučila úpravu stravování.

Byla téměř zděšena tím jak vysoké dávkování Letroxu ve svém věku mám.Letrox - Vše o zdraví

Pochopila jsem, že jedině stravováním se může mé tělo vrátit zpět ke svému přirozenému fungování. Začala jsem sama, pomocí spousty knih studovat co jíst a co ne.

A pak zase, jakoby náhodou,  jsem narazila na stránky Jíme jinak. Bylo jasné, že jsem trefila do černého :-). Je to pár měsíců, ale na těchto stránkách trávím většinu času.

Po absolvování kurzu pro začátečníky, jsem byla nadšená z informací, které jsem získala. A to jsem si naivně myslela, kolik už toho vím…

Změna stravy přinesla výsledky velmi rychle

Jím jinak jen čtyři měsíce, pomalu ale jistě se učím dávat dohromady ty správné potraviny a zkouším nové recepty. A je mi skvěle! Již druhý měsíc neužívám Letrox, sám ode mne odešel.

Jak? Občas jsem na užití léku doslova zapomněla, občas jsem si ho nezabalila sebou na víkend. Někdy jsem ho nemohla najít, až jsem ho nakonec přestala hledat… Váha mi šla o šest kilo dolů, což by se u snížené funkce nepředpokládalo.

Mám daleko více energie a jsem v pohodě.

Nemoc má své mentální příčiny

Mentální příčinou nemocí štítné žlázy je pocit, že se nikdy nedostanu k tomu, co chci dělat… Dělejte proto vše co máte rády, radujte se ze sebe samé, přestaňte si z těla tvořit popelnici a bude vám dobře 🙂Letrox - Vše o zdraví

Táňa Votavová, 36 let, 3 děti (Eliška 12 let, Kuba 10 let a Matýsek 3 roky)

LETROX – příbalový leták

– Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

– Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

– Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

– Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

  • 1. Co je přípravek Letrox a k čemu se používá
  • 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Letrox užívat
  • 3. Jak se přípravek Letrox užívá
  • 4. Možné nežádoucí účinky

Letrox je přípravek obsahující jako léčivou látku hormon štítné žlázy levothyroxin, který má stejný účinek jako hormony tvořené přirozeně.

Letrox užíváte jako náhradu chybějících hormonů a/nebo abyste ulevil(a) přetížené štítné žláze. Letrox se užívá:

  • – jako náhrada (substituce) chybějících hormonů štítné žlázy u všech forem hypotyreózy (snížené funkce štítné žlázy)
  • – k prevenci návratu strumy (zvětšení štítné žlázy) po operaci strumy, pokud je funkce štítné žlázy normální
  • – k léčbě nezhoubného zvětšení štítné žlázy (strumy), pokud je funkce štítné žlázy normální
  • – jako doprovodná léčba k léčbě hypertyreózy (zvýšené funkce štítné žlázy) léky tlumícími zvýšenou funkci štítné žlázy (tyreostatiky) poté, co bylo dosaženo normální funkce štítné žlázy
  • – při zhoubném nádoru štítné žlázy, zejména po operačním odstranění, aby byl potlačen opětovný růst nádoru a nahrazeny chybějící hormony štítné žlázy.

Letrox je určen pro použití ve všech věkových skupinách.

Před užitím přípravku Letrox se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

  • – Pokud jste prodělal(a) infarkt myokardu nebo pokud trpíte onemocněním věnčitých tepen, srdeční slabostí, poruchami srdečního rytmu (tachykardií) nebo neakutním zánětem srdečního svalu nebo jste měl(a) po dlouhou dobu sníženou funkci štítné žlázy (hypotyreózu), je třeba se vyhnout příliš vysoké hladině hormonů v krvi. Hodnoty hormonů štítné žlázy Vám proto budou častěji kontrolovány. Pokud se objeví i slabé známky zvýšené funkce štítné žlázy spojené s užíváním přípravku Letrox, poraďte se s Vaším lékařem (viz bod 4. „Možné nežádoucí účinky“).
  • – Pokud máte sníženou funkci štítné žlázy způsobenou onemocněním podvěsku mozkového. Nedostatečnost kůry nadledvin, kterou možná máte také, musí být léčena lékařem jako první (léčba hydrokortizonem).
  • – Je-li podezření, že ve Vaší štítné žláze jsou oblasti, které tvoří neovladatelně hormony štítné žlázy, před zahájením léčby musí být provedena další vyšetření funkce štítné žlázy.
  • – U žen po menopauze, které jsou ohroženy řídnutím kostí (osteoporózou) ve zvýšené míře, má být funkce štítné žlázy častěji kontrolována lékařem, aby se zabránilo zvýšení hladiny hormonů štítné žlázy v krvi.
  • – Jestliže máte cukrovku (diabetes) nebo užíváte léky tlumící krevní srážlivost (např. dikumarol), všimněte si, prosím, informací v bodu „Další léčivé přípravky a Letrox“.
  • – Jestliže podstupujete dialýzu, např. při léčbě léčivou látkou sevelamer při vysokých hladinách fosforečnanů v krvi, lékař bude možná zvažovat kontrolu některých krevních hodnot vztahujících se k účinnosti levothyroxinu (viz také bod „Další léčivé přípravky a Letrox“).

Nesprávné použití

Letrox nesmí být užíván ke snížení tělesné hmotnosti. Jestliže máte hladiny hormonů štítné žlázy v krvi v normálním rozmezí, další užívání hormonů štítné žlázy nevede ke snížení tělesné hmotnosti. Další užívání může způsobit vážné nebo dokonce život ohrožující nežádoucí účinky, a to zejména při současném užívání s některými přípravky na snížení tělesné hmotnosti.

Jestliže jste již léčen(a) přípravkem Letrox, přechod na jiný přípravek obsahující hormony štítné žlázy má být proveden pouze pod dohledem lékaře a při kontrole krevních hodnot.

U starších pacientů se dávkování upravuje opatrněji (zejména pokud jsou přítomny srdeční obtíže) a pacienti jsou častěji kontrolováni lékařem.

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Letrox ovlivňuje účinek následujících léčivých látek nebo přípravků:

  • – Antidiabetika (léky snižující cukr v krvi):
  • – Deriváty kumarinu (antikoagulancia):

Pokud užíváte současně Letrox a deriváty kumarinu (např. dikumarol), máte si nechávat pravidelně kontrolovat krevní srážlivost. Protože levothyroxin může zvyšovat účinek léků tlumících srážlivost krve, lékař Vám mohl snížit dávkování léků tlumících srážlivost krve.

Účinek přípravku Letrox je ovlivněn následujícími lé­ky:

  • – Léky snižující tuky v krvi, léky odstraňující zvýšené hladiny draslíku v krvi (pryskyřice fungující jako iontoměniče):
  • – Sevelamer a lanthanum karbonát:
  • – Léčivé přípravky vážící žaludeční kyseliny s obsahem hliníku, přípravky obsahující železo, přípravky obsahující vápník:
  • – Amiodaron, jodované kontrastní látky:
  • – salicyláty (léky snižující horečku a ulevující od bolesti)
  • – dikumarol (lék tlumící srážlivost krve)
  • – vysoké dávky furosemidu (250 mg) (lék zvyšující tvorbu moči)
  • – klofibrát (lék snižující zvýšené hladiny tuků v krvi)
  • – fenytoin (lék k léčbě křečí a poruch srdečního rytmu)
  • – Jestliže užíváte jako antikoncepci hormonální přípravky obsahující estrogeny nebo po menopauze užíváte léky nahrazující hormony, můžete potřebovat více levothyroxinu.
  • – Sertralin (lék k léčbě deprese) a chlorochin/pro­guanil (léky k léčbě malárie a revmatických onemocnění) snižují účinnost levothyroxinu.
  • – Barbituráty (léky k léčbě křečí, k anestezii, některé léky na spaní), rifampicin (antibiotikum) a karbamazepin (lék k léčbě křečí) mohou oslabit účinek levothyroxinu.
  • – Jestliže současně užíváte levothyroxin a inhibitory proteázy (lopinavir, ritonavir), Váš lékař bude pečlivě sledovat Vaše příznaky onemocnění a kontrolovat funkci štítné žlázy. Pokud je levothyroxin užíván současně s lopinavirem/ri­tonavirem, může dojít ke ztrátě jeho účinku.
  • – Léčba imatinibem a sunitinibem (léky k léčbě chronické myeloidní leukémie) byla u pacientů s hypotyreózou spojena se zvýšenou potřebou levothyroxinu.
Zajímavé:  Alergie na chlad - vše o zdraví

Neužívejte přípravek Letrox s jídlem, a to zejména pokud je bohaté na vápník (např. mléko a mléčné produkty), protože by vstřebávání levothyroxinu mohlo být výrazně sníženo.

Jestliže Vaše strava obsahuje sóju, lékař Vám bude kontrolovat hladinu hormonů štítné žlázy v krvi častěji. Lékař Vám může také upravit dávkování přípravku Letrox v průběhu a po ukončení konzumace sóji (obvykle mohou být potřebné vysoké dávky). Přípravky obsahující sóju mohou narušit vstřebávání levothyroxinu ve střevech a snížit tak jeho účinnost.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

  • V těhotenství a v období kojení je velmi důležitá správná léčba hormony štítné žlázy. Proto musí léčba pod dohledem ošetřujícího lékaře stále pokračovat. Přes značné používání v těhotenství nejsou dosud známy nežádoucí účinky levothyroxinu na průběh těhotenství nebo zdraví plodu nebo novorozence.
  • V těhotenství i po porodu si nechávejte kontrolovat funkci štítné žlázy. Lékař Vám možná upraví dávkování přípravku, protože potřeba hormonů štítné žlázy se může v těhotenství kvůli vyšším hladinám estrogenů (ženských pohlavních hormonů) v krvi zvýšit.

Letrox se však nesmí užívat v těhotenství současně s léky proti zvýšené funkci štítné žlázy (tyreostatiky), protože vyvolává potřebu vyššího dávkování tyreostatik.

Tyreostatika mohou (na rozdíl od levothyroxinu) projít přes placentu do krevního oběhu plodu a přivodit hypotyreózu (sníženou funkci štítné žlázy) u nenarozeného dítěte.

Pokud trpíte zvýšenou funkcí štítné žlázy, lékař Vás v těhotenství bude léčit výhradně nízkými dávkami tyreostatik.

Množství hormonů štítné žlázy, které přechází do mateřského mléka, je velmi nízké, a to i při léčbě vysokými dávkami levothyroxinu, a je proto neškodné.

Výzkumy týkající se vlivu na plodnost mužů a žen nejsou k dispozici. Nejsou žádná podezření ani náznaky.

Nebyly provedeny žádné studie zkoumající, zda užívání přípravku Letrox ovlivňuje schopnost řídit vozidla a obsluhovat stroje.

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Denní dávka, kterou potřebujete, Vám bude stanovena lékařem na základě kontrolních vyšetření.

Aby bylo možné individuální dávkování přípravku (např. na začátku léčby, při zvyšování dávek u dospělých a také při léčbě dětí), jsou k dispozici dělitelné tablety s různým obsahem léčivé látky.

Při stanovování dávkování se Váš lékař bude řídit těmito doporučeními a Vašimi příznaky onemocnění:

  • – Při léčbě snížené funkce štítné žlázy užívají dospělí nejprve 25–50 mikrogramů levothyroxinu sodného denně (což odpovídá 4–1 tabletě přípravku Letrox 50 mikrogramů tablety). Na pokyn lékaře může být dávka zvýšena v intervalu 2–4 týdnů o 25–50 mikrogramů levothyroxinu sodného až na 100–200 mikrogramů levothyroxinu sodného denně (což odpovídá 2–4 tabletám přípravku Letrox 50 mikrogramů tablety).
  • – K prevenci návratu strumy po operaci strumy a při léčbě nezhoubné strumy se užívá 75–200 mikrogramů levothyroxinu sodného denně (což odpovídá 14–4 tabletám přípravku Letrox 50 mikrogramů tablety).
  • – Při doprovodné léčbě k léčbě zvýšené funkce štítné žlázy tyreostatiky se užívá 50–100 mikrogramů levothyroxinu sodného denně (což odpovídá 1 až 2 tabletám přípravku Letrox 50 mikrogramů tablety).
  • – Po chirurgickém odstranění štítné žlázy kvůli zhoubnému nádoru štítné žlázy se užívá 150–300 mikrogramů levothyroxinu sodného denně (což odpovídá 3–6 tabletám přípravku Letrox 50 mikrogramů tablety).

Někdy mohou dostačovat i nižší dávky hormonů štítné žlázy.

Udržovací dávka při dlouhodobé léčbě snížené funkce štítné žlázy (vrozené a získané hypotyreózy) je obvykle 100–150 mikrogramů levothyroxinu na m2 povrchu těla denně.

U novorozenců a dětí s vrozenou sníženou funkcí štítné žlázy je mimořádně důležité zahájit léčbu co nejdříve, aby byl zajištěn normální duševní a fyzický vývoj. Doporučená počáteční dávka je 10–15 mikrogramů levothyroxinu na kg tělesné hmotnosti denně po dobu prvních tří měsíců.

Následně lékař denní dávku upraví individuálně podle klinických parametrů (zejména hladin hormonů štítné žlázy v krvi). U dětí se získanou sníženou funkcí štítné žlázy je doporučená počáteční dávka 12,5–50 mikrogramů levothyroxinu denně.

Lékař bude denní dávku postupně zvyšovat každé 2–4 týdny, dokud nebude dosaženo plnohodnotné náhrady hormonů, což lékař zváží zejména na základě hladin hormonů štítné žlázy v krvi.

U starších pacientů, u pacientů s onemocněním věnčitých cév a pacientů se závažnou nebo dlouhodobě sníženou funkcí štítné žlázy se má léčba hormony štítné žlázy zahájit zejména opatrně (nízká počáteční dávka, která se pomalu zvyšuje v dlouhých časových intervalech, časté kontroly hormonů štítné žlázy).

Zkušenosti prokázaly, že u pacientů s nízkou tělesnou hmotností a pacientů s rozsáhlou strumou také dostačují nižší dávky.

Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.

Položte tabletu půlicí rýhou vzhůru na pevný podklad. Pokud nyní prstem zatlačíte na tabletu, tableta se rozlomí na dvě stejné dávky.

Letrox - Vše o zdraví

Celou denní dávku polkněte ráno nalačno, nejméně půl hodiny před snídaní, a zapijte ji dostatečným množstvím tekutiny (nejlépe sklenicí vody). Léčivá látka se vstřebává lépe po užití nalačno než při užití těsně před jídlem nebo po jídle.

Malým dětem se podává celá denní dávka najednou, a to nejméně půl hodiny před prvním denním jídlem. Nechte tabletu rozpadnout v malém množství vody (10–15 ml) a vzniklou suspenzi (která se musí čerstvě připravit před každým podáním!) podejte s další tekutinou (5–10 ml).

Při snížené funkci štítné žlázy a po operaci štítné žlázy kvůli zhoubnému nádoru štítné žlázy se Letrox obvykle užívá celoživotně, při nezhoubné strumě a při prevenci návratu strumy se užívá po dobu několika měsíců nebo let až celoživotně.

Při doprovodné léčbě k léčbě zvýšené funkce štítné žlázy se Letrox užívá po dobu užívání tyreostatik (léků, které tlumí zvýšenou funkci štítné žlázy). Při nezhoubné strumě, kdy je funkce štítné žlázy normální, je potřeba užívat přípravek 6 měsíců až 2 roky.

V případě, že během této doby nepřinesla léčba přípravkem Letrox očekávaný úspěch, je nutné zvážit další léčebné možnosti.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Letrox, než jste měl(a)

Známky předávkování jsou popsány v bodu 4 „Možné nežádoucí účinky“. Při případném výskytu těchto obtíží vyhledejte, prosím, lékaře.

  • Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Letrox
  • Jestliže jste užil(a) příliš malé množství nebo jste přípravek zapomněl(a) užít, nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku, ale pokračujte v užívání podle stanoveného schématu.
  • Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Letrox

Pro úspěšnou léčbu je nezbytné pravidelné užívání přípravku Letrox v lékařem předepsaných dávkách. Za žádných okolností sami neměňte, nepřerušujte nebo neukončujte léčbu přípravkem Letrox, protože Vaše obtíže by se mohly opět objevit.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Při správném užívání, tj. dodržujete-li přesně pokyny nařízené lékařem a doporučené dávkování, není výskyt nežádoucích účinků pravděpodobný.

Při přecitlivělosti na levothyroxin nebo kteroukoli jinou látku obsaženou v přípravku Letrox se mohou vyskytnout alergické reakce kůže a dýchacích cest, jako např. kopřivka, křeče průduškové svaloviny s dušností (bronchospasmus) a otok hrtanu. Pokud dojde k výskytu reakce z přecitlivělosti, přípravek neužívejte a navštivte okamžitělékaře.

O výskytu nežádoucích účinků informujte lékaře. Lékař rozhodne, zda má být snížena denní dávka nebo na několik dní přerušena léčba. Jakmile nežádoucí účinky odezní, léčba může být opět zahájena, přičemž dávky musí být upravovány opatrně.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na blistru a krabičce za „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte při teplotě do 25 °C.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

  1. Léčivou látkou je levothyroxinum natricum.
  2. Jedna tableta obsahuje levothyroxinum natricum 50 mikrogramů.
  3. Pomocné látky jsou dihydrát hydrogenfosfo­rečnanu vápenatého, mikrokrystalická celulosa, sodná sůl karboxymetylškrobu (typ A), dextrin, částečně vyšší nasycené acylglyceroly.
  • Letrox 50 mikrogramů tablety jsou téměř bílé až mírně béžové, kulaté, jemně vypouklé tablety s půlicí rýhou na jedné straně a s vyraženým „50“ na druhé straně.
  • Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.
  • Velikost balení: 25, 50 a 100 tablet
  • Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
  1. Glienicker Weg 125
  2. 12489 Berlin
  3. Německo
Zajímavé:  Volně Prodejné Léky Na Zánět Dásní?

Štítná žláza

Štítná žláza je uložena hned pod ohryzkem a tvarem připomíná motýlka. Její funkcí je tvorba hormonů štítné žlázy, které řídí látkovou výměnu. Je důležitou součástí celého endokrinního systému. 

Hyperthyreóza

Hyperthyreóza je nejčastější hormonální poruchou a vede k celkovému zvýšení metabolismu. Začnou se objevovat příznaky jako úzkost, nespavost, neklid, podrážděnost, úbytek hmotnosti i přes zvýšenou chuť k jídlu, nadměrné pocení, bušení srdce, průjem, menstruace bude chodit po dešlí době atd.

Závažnějšími příznaky jsou pak angina pectoris, exophthalmus (vyklenutí očních bulv), otok na krku.

Tuto nadprodukci mohou způsobit

Uzlíky ve štítné žláze (produkují nadměrného množství hormonů)   /   Graves-Basedowova nemoc (autoimunní onemocnění, kdy abnormální protilátky ovlivňují tvorbu hormonů   /   De Qervainova thyreoitida (jedná se o akutní zánět pravděpodobně virového původu)

Hypothyreóza

Nedostatek hormonů štítné žlázy způsobuje celkový pokles metabolismu a začne se objevovat únava, deprese, malátnost, horší snášenlivost chladu, suchost kůže, úbytek vlasů, chraptivý hlas, zvýšení hmotnosti, zácpa, nadměrné menstruační krvácení, kůže je bledá a snadno se tvoří modříny, mravenčení či dřevěnění končetin.

Sníženou produkci hormonů může způsobit

Autoimunní hyperthyreóza (vlastní protilátky napadají tkáň štítné žlázy, jedná se zřejmě o nejčastější příčinu)  /   Hashimotova thyreoitida (opět autoimunita)   /   nedostatek jodu v potravě   /   léčba nadměrné činnosti štítné žlázy – může poškodit tkáň tvořící hormony.

Diagnóza

  • Diagnóza u obou poruch se vždy potvrzuje krevními testy, které zjišťují hladinu hormonů štítné žlázy.
  • Hyperthyreóza (zvýšena funkce) = hladiny trijodtyroninu (T3) nebo tyroxinu (T4) vysoké, a tyreoideu stimulujícího hormonu (TSH) nízké.
  • Hypothyreóza (snížená funkce) = zvýšené hladiny TSH a hladiny T4 jsou neobvykle nízké.

Léčba

Při zvýšené funkci štítné žlázy medikamentózní léčba ovlivňuje hormony štítné žlázy.

Další možností je radioaktivní jód, který se podává orálně. Poškozuje tkáň štítné žlázy a potlačuje tvorbu hormonů.

  1. Další možností je operace (nedoporučuje se často, protože hrozí riziko poškození funkce hlasivek).
  2. Pro potlačení úzkostí a třesu se podávají beta blokátory.
  3. Pokud se nadměrná fce štítné žlázy neléčí, mohou se vyvinou kompliakce jako osteoporóza, srdeční selhání, srdeční infarkt či mrtvice.

Při snížené funkci štítné žlázy se podávají tablety tyroxinu (syntetický hormon štítné žlázy). Pacient je sledován a krevní testy se provádějí k vyladění správného dávkování.

Velmi důležité je sledovat ženy s nemocí štítné žlázy v těhotenství, aby se předešlo poškozením růstu a duševního vývoje u dětí, k nimž dochází v důsledku nedostatku tyroxinu během fetálního a časného neonatálního života. Při zjištění problému se musejí u matky vyladit hladiny T3 a T4.

Celostní pohled na nemoci štítné žlázy je velmi komplikovaný a rozhodně se nevejde do tohoto jednoho rámečku. Jednoznačně se jedná o civilizační onemocnění, které je ovlivněno mnoha aspekty našeho počínání.

Zde nejsem schopna dávat nějaké konkrétní rady, ale dobré si uvědomit těchto několik bodů.

  1. Štítná žláza je součástí endokrinního systému, který je jedním ze 4 hlavních regulačních mechanismů v těle. Pro ovlivnění jednoho, je nutné vyladit i ty další. Více v tomto článku – Jak vyladit náš hudební nástroj. Vše do sebe zapadá.
  2. Celý endokrinní systém ovlivňuje i to, co si dáváme na pokožku. V moderní kosmetice najdete přídatné látky, které jsou tzv. hormonálními disruptory (látky, které zasahují do normálních funkcí endokrinního systému). Čtěte tedy složení a vyhýbejte se látkám, jako je methylparaben, butylparaben apod. Tyto látky jsou také v plastech, čisticích prostředcích, prostředcích na zahradu apod. Velkými hormonálními disruptory jsou herbicidy, pesticidy apod. Řešte tedy i to, co stříkáte na zahradu. ČTĚTE SLOŽENÍ všeho, čím se obklopujete. Kosmetika dle našeho gusta – kosmetika.
  3. Jedním z regulačních systémů je CNS (centrální nervová soustava). Ta funkci štítné žlázy ovlivňuje opravdu výrazně. Je to to, jak se cítíte, co prožíváte a proč z toho vzniká zrovna nemoc ŠŽ. Dalo by se to nazvat jako duchovní příčina nemoci. Nemoci ŠŽ postihují častěji ženy než muže. Ženy totiž mají tendence více zadržovat své pocity a pro klid v rodině raději neřeknou, co si myslí. Tyto nevyřčené emoce vedou k uzavření krku. Já tady vždy sáhnu po knížce Louise L. Hay – Uzdrav své tělo. U snížené fce ŠŽ uvádí jako duchovní příčinu pocit beznaděje, únavy, ponižování a lpění na různých věcech. U zvýšené fce ŠŽ uvádí vztek z toho, že byl dotyčný někde vynechán, neustálé se honění za výsledky, posedlost aktivitou (vše zařídí, vyřeší, zorganizují). Je tam i určitý pocit oběti (obětovat se pro rodinu, manžela), ale nepřichází od nich ocenění. Na této složce je potřeba zapracovat úplně nejvíce.
  4. Ať se jedná o hyper či hypo thyreozu, tak vždy je potřeba obnovit proudění. Jak si tohle přeberete je na vás. Většinou si to velmi dobře uvědomujeme.

Zde nemohu dát vůbec žádnou konkrétní radu, protože u nemocí ŠŽ je to tak, že co diagnóza, to nějaký příběh. Teprve rozuzlení toho příběhu, povede k uzdravení.

Čím však nikdy neuděláte chybu, je hořčík (ideálně ve formě glycinátu).

Jana Kubíčkovámajitelka

Často kladené dotazy

Dle § 78 vyhlášky č. 422/2016
musí být léčebná aplikace radionuklidu prováděna v lůžkové části
zdravotnického zařízení poskytovatele zdravotních služeb, které je speciálně
upravené a vybavené pro tento účel.

Je lepší operace nebo radiojód?

Standardní postup v případě maligního nálezu ve štítné
žláze zahrnuje obě dvě léčebné techniky, tedy pokud to rozsah onemocnění
vyžaduje. U onkologických onemocnění stanovuje postup léčby ošetřující lékař.

Jaký je rozdíl mezi lékem Letrox a Euthyrox?

Mezi léky není zásadní rozdíl. Oba léky obsahují hormon
tyroxin. Euthyrox navíc oproti Letroxu obsahuje laktózu, takže není vhodný u
pacientů s alergií na tuto látku.

Papilární karcinom, který nevychytává radiojód,
alternativní léčba?

Takovéto případy řeší ošetřující lékař a onkolog, kteří
následně navrhují alternativní léčbu.

Před hospitalizací:

Co to je K program?

Diagnostická hospitalizace:
Jedná se o program přijetí pacientů zahrnujících kontrolní diagnostickou
aplikaci a je-li indikována, tak i případnou terapeutickou aplikaci.

Co to je O program?

Terapeutická hospitalizace:Jedná se o program přijetí pacientů k terapeutické
aplikaci. Je-li indikována, může zahrnovat i kontrolní diagnostickou
scintigrafii.

Existuje seznam léků obsahujících jód, které by měl pacient před terapií
nahradit jinými léky?

  • Diagnostická i terapeutická
    hospitalizace: Pokud užíváte některý z následujících
    léčivých přípravků, informujte se u svého ošetřujícího lékaře, případně
    lékárníka, jakým přípravkem je možné tyto preparáty dočasně nahradit:
  • Amiodaron, Amiohexal, Amiokordin, Cordarone, Rivodaron,  Sedacoron, Jox, Vincentka v různých
    podobách a jodová dezinfekce
  • Při vyšetření RTG nebo CT nesmí být 6 měsíců před hospitalizací aplikována jódová kontrastní látka.

Je opravdu nezbytná Jódová dieta?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Vyloučením pokrmů a preparátů obsahujících jód
vede k zefektivnění pacientovy léčby.

Proto by se měl pacient v době bezprostředně
před terapií vyhnout příjmu pokrmů, které obsahují zvýšené množství  jódu (např. mořské ryby, plody a řasy,
Vincentka apod.).

Důležité je také omezit „příliš“ slané pečivo, brambůrky,
solené arašídy  apod. Obecně vhodné omezit solení. Není potřeba
si péci vlastní pečivo.

V případě potřeby kontaktujte Vašeho ošetřujícího lékaře.

Jak dlouho předem je potřeba vysadit hormony ŠŽ?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Pacient by se měl při vysazení hormonů štítné
žlázy řídit pokyny k hospitalizaci, které jsou mu před hospitalizací
zaslány. Vždy je v nich uveden termín vysazení.

Je normální nárůst váhy po vysazení hormonů?

Diagnostická i terapeutická hospitalizace: Nárůst
váhy u pacientů s vysazenými hormony je běžný, jelikož vede ke zpomalení
metabolismu.

To způsobuje zvýšenou únava, při níž má pacient nižší energetický
výdej a zvýšené zadržování vody v těle. Pokud tedy pacient nesníží běžný
energetický výdej, dojde v důsledku toho ke zvýšení jeho tělesné
hmotnosti.

Po opětovném nasazení hormonů se přebytečná voda z těla
přirozeně vyloučí.

Na čem závisí vysazení hormonů
versus aplikace Thyrogenu?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Podání Thyrogenu indikuje lékař KNME a je
stanoveno individuálně na základě aktuálních výsledků.

Je nutné potvrzení od gynekologa (o těhotenství)?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: U všech žen ve fertilním věku je nezbytné toto
potvrzení doložit při přijetí, jelikož těhotenství je kontraindikací pro
podstoupení terapie.

Má radiojód vliv na funkci antikoncepce během terapie?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Z příbalové informace tohoto léčiva je
vyloučen vliv radiojódu na funkci hormonální antikoncepce.

Je na lůžkovém oddělení kuřárna?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Na KNME panuje speciální režim, kdy pacienti nesmí
po dobu hospitalizace opustit kliniku z radiohygienických důvodů. Nemohou tedy
využít vyhrazených míst pro kuřáky v areálu nemocnice. Proto pacientům
doporučujeme, aby se vybavili preparáty obsahujícími nikotin: žvýkačky,
náplasti, elektronické cigarety atd.

Zajímavé:  Velmi Osobní Kniha O Zdraví Obsah?

Nevadí absolvování dovolené u moře před hospitalizací?

Diagnostická i terapeutická hospitalizace: Pobyt
v přímořské destinaci se u pacientů, kteří mají ve zvacím dopise pokyn k
vysazení hormonů štítné žlázy, se po dobu jejich vysazení nedoporučuje (spíše
však 2 měsíce před terapeutickou či diagnostickou aplikací), neboť jód se zde
vyskytuje v celém potravním řetězci a není tedy možné při konzumaci
lokálních potravin zcela dodržet bezjódovou dietu.

Používání kosmetických přípravků (lak na nehty, rtěnka,…) před a během
terapie?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Ve zvacím dopise, který před nástupem na terapii
obdrží každý pacient, je uvedeno, že by se pacient měl před terapií vyvarovat
používání přípravků, v nichž je ve větší míře obsažen jód.

Během hospitalizace:

Je nutná izolace?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Při diagnostické i terapeutické aplikaci je izolace
nezbytná vzhledem k charakteru lékařského ozáření, aby bylo zabráněno šíření
možné kontaminace a ozáření jiných osob.

Jak je to s používáním telefonu a jiných elektronických zařízení na pokoji?

Diagnostická hospitalizace: Při
diagnostické aplikaci je možné používat běžnou elektroniku (mobil, tablet,
notebook).

Terapeutická hospitalizace:
Při terapeutické aplikaci je nezbytné/potřeba tato zařízení ochránit vhodným
obalem (potravinová folie, sáček atp.) před přímým stykem s povrchem těla, aby
nedošlo k jejich kontaminaci.

Jaké je věkové seskupení pacientů na pokoji?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Při umisťování pacientů na společný pokoj je vždy
brán zřetel na věk pacientů. Snahou je k sobě přiřadit pacienty přibližně
stejného věku. Ne vždy je to však z provozních důvodů možné dodržet.

Je možné mít vlastní zdravotní polštář?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Ano, je to možné, avšak během Vašeho pobytu, může
dojít k jeho kontaminaci. Pokud tedy nebude dosaženo po jeho přeměření tzv.

uvolňovací úrovně, bude muset být uložen na oddělení do doby poklesu
kontaminace pod povolenou mez (i několik týdnů), případně být zlikvidován jako
radioaktivní odpad.

Obecně není vhodné brát si sebou předměty, které nejsou
omyvatelné a mohou být kontaminovány.

Co vše pacient dostane za erární oblečení?

Diagnostická hospitalizace: Při
této hospitalizaci můžete mít vlastní oblečení. Pokud si ho ovšem nedonesete,
tak Vám můžeme zapůjčit erární pyžamo nebo noční košili a župan.
V případě zapomenutí obuvi, je možné ve výjimečných případech zapůjčit i
erární obuv. Obecně není vhodné brát si sebou předměty, které nejsou omyvatelné
a mohou být kontaminovány.

Terapeutická hospitalizace: Každý
pacient obdrží erární pyžamo nebo noční košili a župan. V případě
zapomenutí obuvi, je možné ve výjimečných případech zapůjčit i erární obuv. Obecně
není vhodné brát si sebou předměty, které nejsou omyvatelné a mohou být
kontaminovány.

Jak urychlit vylučování radiojódu z těla?

Diagnostická hospitalizace:
U diagnostické aplikace není potřeba.

Terapeutická hospitalizace: Obecně
se pacientům doporučuje několik dní po terapeutické aplikaci pít více tekutin a
častěji močit, aby došlo k naředění radioaktivní látky a snížení ozáření
močového měchýře.

Výrazné urychlení
vylučování radiojódu z těla pacienta však není žádoucí, protože při
výrazném navýšení pitného režimu resp.

používání projímavých preparátů může
dojít ke snížení efektivity léčby tím, že nedojde k dostatečnému
ozáření nemocí postižené tkáně.

Vedlejší účinky radiojódové terapie: sucho v ústech, únava,…?

Terapeutická hospitalizace: Podobně
jako u všech léků, mohou se po aplikaci 131I vyskytnout nežádoucí
účinky, které se ale nemusí projevit u každého pacienta. U některých pacientů může
být pozorován pocit těžkého žaludku. Několik pacientů také popisovalo
„pseudonávaly“ nebo přechodné snížení tvorby slin. Proto je dobré po terapeutické
aplikaci více pít a cucat kyselé bonbóny.

  1. V  příbalovém
    letáku 131I:
  2. Po aplikaci terapeutických dávek se u některých pacientů můžeme setkat
    se svěděním, tlakem a napětím ve štítné žláze, zarudnutím kůže nad štítnou
    žlázou, zažívacími potížemi, pálením, bolestí nebo pocitem sucha v ústech,
    částečné nechutenstvím;
  3. Tyto účinky většinou ustoupí spontánně během několika dnů.

Kdy se propouští?

 Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Z provozních důvodů jsou hospitalizovaní
pacienti  propouštěni po snídani (mezi 8:00
a 9:00). Po domluvě s ošetřujícím lékařem může být pacient propuštěn
v jinou denní dobu.

Co se děje s kontaminovanými věcmi?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Věci, které pacient používal během svého pobytu na
lůžkové stanici, se mu před jeho odchodem proměří.

Aby bylo možné daný předmět
vynést z oddělení, které patří do kontrolovaného pásma, je potřeba dosáhnout
tzv. uvolňovací úrovně.

Z tohoto důvodu je důležité provést očištění
(dekontaminaci) věcí  a to omýváním,
otíráním dokud není dosaženo uvolňovací úrovně.

 V případě že není
možné provést dekontaminaci, je daný předmět zlikvidován jako radioaktivní
odpad (např. neomyvatelné bačkory atp.), případně uložen na klinice do doby,
než kontaminace nepoklesne pod povolenou mez.

Které věci budete určitě nechávat na lůžkovém oddělení:

Diagnostická hospitalizace: Zubní kartáček.

Terapeutická hospitalizace: Zubní kartáček, zubní pasta, zubní nit, tuhé mýdlo,
koupelová houba, hlavice žiletky.

Menstruace během a po terapii. Co s tampóny a vložkami po propuštění?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: Menstruace pacientky není překážkou v provedení
aplikace radiojódu. Během hospitalizace pacientky hygienické potřeby vyhazují
do koše v koupelně, do kterého se vyhazuje veškerý odpad z pokojů
pacientů.

Pacient je z nemocnice propouštěn v době, kdy již pro své
okolí při dodržování pokynů radiační ochrany nepředstavuje významné riziko
ozáření, resp. jím používané předměty také ne.

Proto je možné s těmito
hygienickými potřebami po opuštění lůžkového oddělení nakládat jako
s běžným odpadem.

Možnost připojení k WiFi během
hospitalizace?

Diagnostická i terapeutická
hospitalizace: V celém areálu FN Motol je poskytováno
zpoplatněné WiFi připojení (100 Kč za 25 hodin připojení). Síla signálu není na
všech místech stejná. Na obou lůžkových stanicích KNME jsou umístěny WiFi
routery. Pokrytí signálem však může být v jednotlivých pokojích rozdílné.

Transport z nemocnice – auto nebo je
možné použít veřejnou dopravu? Není to nebezpečné pro spolucestující?

Diagnostická i terapeutická hospitalizace: Pacient
opouštějící lůžkové oddělení splňuje státem stanovené podmínky pro propuštění
do domácí péče a je poučen o zásadách radiační ochrany.

Mimo jiné se dozví, že
by měl omezit cestování veřejnou dopravou. Při dodržování dostatečného odstupu
od ostatních pasažérů (zejména malých dětí a těhotných žen) je však možné
transportu veřejnou dopravou využít.

Ozáření spolucestujících nepředstavuje
významné riziko vzniku komplikací.

Cestování autem na vzdálenost kratší než několik hodin také
nepředstavuje bezprostřední ohrožení spolucestujících. Doporučujeme však, aby
spolu s pacientem ve voze necestovaly děti a těhotné ženy. Pacient svým
transportem auto nijak nekontaminuje, takže je možná následná přepravy dalších
osob.

Po hospitalizaci:

Je možné těhotenství po hospitalizaci na KNME?

Diagnostická hospitalizace:
Otěhotnět je možné po nasazení hormonů a po náběhu účinku hormonů v těle
(přibližně 14 dní od nasazení hormonů). Diagnostická
aplikace radiojódu nemá vliv na případný zárodek.

Terapeutická hospitalizace: Je
doporučeno neotěhotnět během 12 měsíců po terapeutické aplikaci, z důvodů možného
opakování této aplikace. Těhotenství a kojení je kontraindikací pro aplikaci 131I.
Při náhodném otěhotnění během tohoto období je nutná individuální konzultace
s ošetřujícím lékařem a radiologickým fyzikem.

Návaznost radiojódové terapie na operaci. Jaký je časový odstup mezi
operací a terapií 131I?

Terapeutická hospitalizace: Doba
mezi operací a terapií je individuální. U pacienta se zohledňují rizikové
faktory a hodnotí se histologický nález. Obvykle jsou pacienti přijímáni po
zhojení jizvy za 2-3 měsíce po operaci, nejpozději však do 6 měsíců.

Jaké jsou rozestupy mezi další
terapií?

Terapeutická hospitalizace: Standardně
jsou pacienti k opakované radiojódové terapii objednáni přibližně po roce od
absolvování terapie předchozí. V některých případech (v závislosti na
aktuálním zdravotním stavu pacienta) se může rozestup mezi terapiemi lišit od 4
do 24 měsíců.

Nárok na sanitku po terapii?

Diagnostická i terapeutická hospitalizace: Nárok
na poskytnutí přepravy sanitkou mají osoby se sníženou schopností pohybu a
orientace. Tento nárok určí ošetřující lékař na základě zdravotního stavu
pacienta.

Může pacient po
propuštění z nemocnice, kde se podrobil radiojódové aplikaci,
 ohrozit lidi ve svém nejbližším okolí? Např. děti nebo těhotnou přítelkyni?

Diagnostická  a terapeutická hospitalizace: Pacient
podstupující aplikaci otevřenými zářiči je vždy před opuštěním pracoviště,
které aplikaci provádělo, ústně a písemně poučen o možných rizicích a o
způsobech, jak omezit ozáření lidí v pacientově nejbližším okolí (rodina,
partner, přátelé, kolegové, atd.). Při dodržení poskytnutých pokynů pacient
nepředstavuje riziko pro své okolí.

Kdy může pacient po
propuštění z nemocnice obnovit pohlavní styk?

Diagnostická  a terapeutická hospitalizace: Před
opuštěním z lůžkového oddělení, je pacient ústně a písemně poučen o dodržování
radiační ochrany. Toto poučení dostane písemně spolu s uvedeným datem, do kdy
by je měl dodržovat. Toto datum je také mezním termínem, dokdy by se měl zdržet
pohlavní styku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector