Lipom – Vše o zdraví

Tento malý, kulatý nezhoubný váček je shlukem nervových buněk a husté tekutiny. Nejčastěji vzniká v podkoží, vypadá jako bulka na kůži, a při dotyku se „pohybuje“. Může vzniknout ale kdekoli na těle.

Obecně se u lidí objevuje na rameni, hrudníku (v prsu), zádech, na krku, na stehnech, na ruce, na nose nebo v podpaží.

Ve většině případech se velikost pohybuje mezi 2-3 cm, někdy mohou být i větší než 10 cm.

Lipom - Vše o zdraví

Příčiny lipomu

Proč tuková bulka (nezhoubný nádor) vzniká, není úplně jasné. Podle některých lékařů se mohou lipomy objevit jako důsledek poranění nebo podráždění určité šlachy. Nejvíce na ně trpí sportovci, hlavně mezi 15. a 40. rokem života, kdy jsou nejaktivnější.

Někteří lékaři se domnívají, že příčinou lipomu může být nedostatek vitamínu C nebo E, nebo vadný gen zděděný od rodičů, který způsobuje růst lipomů (familiární mnohočetná lipomatóza), nebo může být výskyt spjatý s některou chorobou.

Jedná se například o:

  • Gardnerům syndrom
  • Cowdenův syndrom
  • Madelungova choroba
  • Dercumova choroba

Mezi další rizikové faktory pro vznik lipomů řadíme:

  • obezitu,
  • vysoký cholesterol,
  • diabetes,
  • onemocnění jater,
  • intoleranci glukózy.

Lipom - Vše o zdraví

Prevence neexistuje vzhledem k tomu, že není zjevná příčina. Riziko však můžete snížit zdravým životním stylem, vyváženou stranou s omezením průmyslově zpracovaných potravin nebo umělých sladidel.

Diagnostika lipomu

Pokud objevíte lipom, většinou vypadá jako boulička oválného nebo kulatého tvaru, která se nachází pod kůží. Většinou se vyskytuje v blízkosti nervů, kloubů, orgánů nebo cév.

Pokud je bulka umístěna hluboko v podpaží, dotyčný o ní ani nemusí vědět.

V některých případech se může lipom objevit v blízkosti vnitřních orgánů – zejména střev, kdy se mohou objevit příznaky jako nevolnost, zvracení nebo zácpa.

V případě pohledového a pohmatového vyšetření bulky lékařem, pokud je např. bulka bolestivá, tvrdá nebo se zvětšuje, může lékař pacienta poslat na další vyšetření:

  • biopsie – odebere se kousek tkáně z podezřelé bulky pod kůží a odešle se na patologii k vyšetření pod mikroskopem. Cílem je zjistit, jestli bulka neobsahuje nádorové buňky.
  • ultrazvuk.
  • magnetická rezonance – využívá se při diagnostice lipomů na vnitřních orgánech, které nejsou na první pohled vidět.
  • počítačová tomografie – CT se používá se u kostních lipomů nebo při diagnostice lipomů na vnitřních orgánech.

Lipom - Vše o zdraví

Část lékařů zastává názor, že se z tohoto nezhoubného lipomu (nádoru) může vyvinout zhoubný nádor z tukových buněk, který se nazývá liposarkom. Odborné studie však dochází k závěru, že liposarkomy nevznikají z lipomů, nýbrž se jedná o jiný druh nádoru.

Odborníci tedy poukazují na to, že se někteří lékaři v diagnostice pletou a zaměňují liposarkom s lipomem.

Obecně lze říct, že lékař doporučí odstranění tukové bulky, pokud si není stoprocentně jistý, že se jedná pouze o lipom, a následně se po odstranění provede biopsie.

Kdy vyhledat lékaře

Vždy kontaktujte praktického nebo kožního lékaře, když si najdete na těle další bulky, dále pokud se lipom začne zvětšovat, začne být bolestivý, zčervená, ztvrdne nebo lipom způsobuje další viditelné změny na pokožce.

Pokud nastane jedna z výše uvedených možností (případně představuje pro pacienta kosmetický problém), lékař doporučí lipom odstranit. Bohužel často se stává, že se po odstranění lipom znovu objeví.

Léčba

Lipomy nepředstavují výrazné nebezpečí, pokud se neobjeví výše uvedené příznaky a je zapotřebí vyhledat lékaře.

Můžete vyzkoušet domácí léčbu, kdy na odbourání lipomů pomáhá kurkuma nebo šalvěj, pravidelné obklady s černým čajem nebo gel z listů aloe vera.

Pomáhá i máčení postiženého místa v teplém roztoku z epsomské soli = přírodní forma hořčíku.

Autor: Ver

Tuková bulka jménem lipom – podle čeho ho poznáte a jak ho odstranit?

Od Zuzana Žáková
Čvc 24, 2021
7 212 0

Při sprchování, oblékání nebo jiné činnosti na těle najdete malou bulku a přirozeně vás to vyděsí.

O co jde? Spousta lidí začne ihned přemýšlet o nádoru a v hlavě se roztáčí kolotoč černých myšlenek. Nejjistější je navštívit lékaře, který udělá všechna potřebná vyšetření. Nemusíte mít však strach, ne vždy to musí být ten nejhorší scénář.

Často jde o takzvaný lipom. Co to je? Jaké jsou příčiny vzniku a jak jej odstranit?

Lipom - Vše o zdravíZdroj foto: Timonina / Shutterstock.com

Co je to lipom?

Slovíčkem lipom se označuje nezhoubný nádor, často známý jako tuková bulka. Ta bývá neškodná a vzniká z vrstvy podkožní tukové tkáně.

Když se objevuje kdekoliv na těle, mnohdy vám vystraší, že jde o zhoubný nádor nebo jiné onemocnění. Říká se mu také tukový nádor a bývá zpravidla nebolestivý a měkký výběžek nebo bulka na těle.

Při dotyku se může pohybovat a neexistuje typické místo, kde se objevuje, může to být takřka kdekoliv, dokonce i poblíž vnitřních orgánů.

Proč lipom vzniká?

Příčina není úplně jasná a nelze tedy s určitostí říct, proč vznikají. Samozřejmě na vznik lipomů má vliv genetická predispozice. Často tukové bulky vznikají také v důsledku tupého poranění či úrazu.

Sama o sobě není nijak nebezpečná. Když se však v těle zanítí nebo se rychle zvětšuje a na dotek bolí, je lepší vyhledat lékaře a přistoupit k jejímu odstranění.

Objeví-li se tukové bulky u vnitřních orgánů, projevují se různými způsoby.

Lipom - Vše o zdravíZdroj foto: Cristian Storto / Shutterstock.com

Je nutná návštěva lékaře?

V každém případě ano. Jakoukoliv nesrovnalost na těle a v tomto případě bulku by měl vidět lékař, ideálně praktický nebo kožní. Lékař provede vyšetření, případě i biopsii nebo mikroskopické vyšetření a zjistí se, zda se jedná o lipom.

Jak se lipomy léčí?

Pokud tukové bulky nerostou a nebolí, pak nepředstavují takřka žádné riziko a většinou není nutné je odstraňovat. Často je však lidé chtějí odstranit z estetických důvodů. Když však lipom vadí při pohybu, utlačuje okolní nervy nebo se zanítí, je potřeba jej odstranit. To probíhá chirurgicky a povětšinou jde o odstranění ambulantní.

kožní bulkakůželéčbalékařlipomlipomatělo výrůstkytukové tkáně

Zajímám se o vše okolo životního stylu, bydlení, ráda sleduji a objevuji nové recepty. Jsem vyznavačkou dobré muziky a live koncertů, o kterých ráda píšu. Nepohrdnu ani dobrou knihu, filmem nebo divadlem.

Co je lipom? Jak ho poznat a odstranit? Příčiny, příznaky diagnostika a léčba!

Lipom - Vše o zdraví

Lipom je nezhoubný (benigní) nádor z tukových buněk, který nejčastěji vzniká v podkoží a vypadá jako bulka na kůži. Může ale vzniknout i v okolí vnitřních orgánů, protože tukové buňky najdeme všude v těle. V takovém případě je lipom pouhým okem neviditelný a přijde se na něj náhodou při jiném vyšetření (například na CT, ultrazvuku nebo MRI).

Někdy je lipom jenom kosmetickou vadou a není nutné ho odstraňovat, ale v některých případech je jeho odstranění nutné, a to zejména v případě, kdy je lipom bolestivý, způsobuje komplikace nebo jiné projevy (například krvácení). Někteří lidé si lipom nechávají odstranit také z kosmetických důvodů.

  • Lipom může vzniknout kdekoli v těle, kde se nachází tukové buňky, ale nejčastěji se vyskytuje na rameni, hrudníku, zádech, na krku, na stehnech a v podpaží.
  • Jeho výskyt na vnitřních orgánech, jako jsou kosti nebo svaly je méně častý.
  • Lipomy nejčastěji tvoří tukové bulky na kůži, které jsou měkké na dotyk a po zmáčknutí s nimi můžete „pohybovat“.
  • Většinou rostou pomalu a nejčastěji dosahují velikosti 2 – 3 cm, někdy ale mohou být i větší než 10 cm (1, 2).
  • V tomto článku se dozvíte co je lipom, jaké jsou jeho příčiny, příznaky a potenciální zdravotní rizika.
  • Podíváme se také na rizikové faktory pro vznik lipomu, možnosti jeho diagnostiky a odstranění.

Příčiny lipomu

Příčiny, proč lipomy vznikají nejsou úplně známé.

Někteří lidé zdědí od svých rodičů vadný gen, který způsobuje růst lipomů. Toto dědičné onemocnění je vzácné a jmenuje se familiární mnohočetná lipomatóza.

Zajímavé:  Raw Food A Zdraví?

Některé choroby jsou také úzce spjaty se vznikem lipomů.

Jedná se zejména o následující onemocnění:

  • Gardnerům syndrom
  • Cowdenův syndrom
  • Madelungova choroba
  • Dercumova choroba (adiposis dolorosa nebo lipomatosis dolorosa)

Někteří lékaři se také domnívají, že lipomy mohou vznikat následkem poranění spojených s rozdrcením nebo útlakem měkkých tkání (3).

Příznaky lipomu

Lipom obvykle vypadá jako bulka pod kůží oválného tvaru. Lipomy jsou většinou nebolestivé, pokud se nenachází v blízkosti kloubů, nervů, vnitřních orgánů nebo krevních cév. V takovém případě mohou bolet a způsobovat i další potíže.

Nicméně většinou lipomy nezpůsobují žádné zvláštní obtíže a jde jen o bulku v podkoží.

Jak lipom vypadá můžete vidět na obrázku níže.

Lipom - Vše o zdraví

Jak vypadá lipom na kůži?

  1. Pokud se lipomy nachází v hlubších vrstvách podkoží nemusí se projevit jako žádná bulka a pacient ho ani nemusí nijak cítit.
  2. Nicméně hluboké lipomy mohou utlačovat vnitřní orgány a nervy a projevit se různými nespecifickými příznaky.
  3. Pokud má pacient například lipomy v blízkosti střev, mohou se u objevit příznaky, jako jsou nevolnost, zvracení nebo zácpa.

Zdravotní důsledky lipomů

Lipomy jsou považovány za benigní masu tukových buněk. Nicméně odborníci se nedokážou shodnout na tom, zda se s lipomů může vyvinout maligní (zhoubný)nádor či nikoli.

  • Zhoubné nádory z tukových buněk se nazývají liposarkomy.
  • Studie naznačují, že liposarkomy nevznikají z lipomů, ale jedná se o jiný druh nádoru (4).
  • Odborníci se domnívají, že lékaři někdy chybují v diagnostice a spletou si liposarkom s lipomem.
  • Jiní odborníci se domnívají, že lipomy obsahují jak nádorové tak prekancerózní buňky, ale že jen velmi vzácně se mohou zvrhnout v liposarkom.

Rizikové faktory

Lipomy jsou poměrně časté onemocnění. Lékaři odhadují, že lipom se vyskytuje zhruba u 1% lidí (5).

  1. Vyšší riziko, že se u nich během života objeví lipom, je u osob, jejichž rodinní příslušníci lipomy mají nebo měli.
  2. Nejčastěji se lipomy vyskytují u dospělých osob ve věku 40 až 60 let (6).
  3. Mezi další rizikové faktory pro vznik lipomů patří:

Kdy vyhledat lékaře?

Lékaře byste měli vyhledat vždy když si na těle najdou další lipomy (bulky) nebo když:

  • se lipom začne zvětšovat nebo najednou růst velice rychle
  • začne být lipom bolestivý
  • lipom nebo jeho blízké okolí zčervená a/nebo je pokožka nad lipomem a v jeho okolí teplejší než v ostatních částech těla
  • lipom ztvrdne nebo se po zmáčknutí stane nepohyblivý
  • lipom způsobuje viditelné změny na pokožce (poznáte to tak, že se bulka začne měnit – například mění barvu, tvar, objevují se na ní vklesliny, apod.)

Diagnostika lipomu

  • Obvykle si jako první lipomu všimne pacient, když si nahmatá měkkou bulku pod kůží, která se při zatlačení pohybuje.
  • Zkušený lékař pak lipom diagnostikuje při fyzikálním vyšetření (tělesné prohlídce).
  • V případě, že se lékaři při pohledovém a pohmatovém vyšetřování bulky pod kůží něco nezdá (například je bulka bolestivá, velká nebo tvrdá), odešla pacienta na další vyšetření, mezi která mimo jiné, patří:
  • biopsie, což je laicky řečeno odebrání kousku tkáně z podezřelé bulky pod kůží a odeslání na patologii k vyšetření pod mikroskopem. Cílem je zjistit, zda bulka neobsahuje nádorové buňky. Biopsie dokáže nejspolehlivěji zjistit, zda se jedná o lipom nebo zhoubný nádor, ale ani ona někdy není úplně stoprocentní.
  • ultrazvuk
  • magnetická rezonance – MRI (využívá se zejména při diagnostice lipomů na vnitřních orgánech, které nejsou na první pohled vidět a neprojevují se tedy typickou bulkou pod kůží)
  • počítačová tomografie – CT (používá se zejména u kostních lipomů nebo při diagnostice lipomů na vnitřních orgánech)

Odstranění lipomu – kdy je to nutné?

Lipomy jsou většinou neškodné a u většiny lidí není nutné je odstraňovat. Někdy se to ani nedoporučuje, protože mají tendenci se vracet a po odstranění znovu vyrůst.

Nicméně za určitých okolností je odstranění lipomu nutné, a to zejména pokud:

  • obsahuje nádorové buňky. V takovém případě ho označujeme jako liposarkom
  • je velký nebo začne rychleji růst
  • způsobuje další potíže, jako jsou bolesti nebo brnění postižené končetiny
  • narušuje normální fungování těla
  • nachází se v místě, kde může představovat závažný kosmetický problém (vadu na kráse) a pacient z toho má duševní potíže (deprese, úzkost, sociální vyloučení, apod.)
  • lékaři nejsou schopni na 100% potvrdit, že se jedná o lipom a ne o jiný druh nádoru (i to se někdy může stát).

Jak se lipom odstraňuje?

Nejčastěji se lipom odstraňuje chirurgicky.

Existuje několik chirurgických postupů jak lipom odstranit.

Nejčastěji lékaři provedou v místním znecitlivění (lokální anestézii) malý řez na kůži a lipom odstraní. Tento výkon se provádí ambulantně a pacient se může po odstranění lipomu hned vrátit domů.

Pokud je lipom velký, musí chirurg provést větší řez, aby ho odstranil celý.

Některé lipomy lze odstranit liposukcí, což je metoda používaná plastickými chirurgy při odsávání přebytečného tuku. Spočívá v tom, že lékař provede malý řez na kůži, skrz který zastrčí do podkoží dutou trubici s jejíž pomocí odsaje přebytečné tukové buňky.

  1. V poslední době se k odstranění lipomů používají i lasery, jejichž výhodou je skutečnost, že na rozdíl od výše popsaných chirurgických metod, prakticky nezanechávají žádné jizvy na kůži pacienta (7).
  2. Lipomy uvnitř těla v okolí vnitřních orgánů se odstraňují velkou břišní operací nebo laparoskopií.
  3. Po operace lékaři obvykle odebraný vzorek tkáně lipomu odešlou na patologii ke zkoumání pod mikroskopem.

Jizva po odstranění lipomu je obvykle velice malá a po zhojení tkáně není prakticky vůbec vidět.

Pokud chcete mít jizvu co nejmenší a prakticky neviditelnou, je lepší si nechat lipom odstranit u plastického chirurga, který používá jemnější šicí techniku než všeobecní chirurgové.

Také někteří kožní lékaři umí lipomy odstraňovat tak, že jizvy po nich prakticky nejsou vidět. Nevýhodou je, že při odstranění lipomu plastickým chirurgem je obvykle nutné za to zaplatit, což stojí několik tisíc korun (podle velikosti lipomu a místa, kde se nachází).

Co si z článku odnést?

Lipomy jsou benigní nádory z tukových buněk, které nejčastěji vyrůstají v podkoží, kde vytváří nebolestivou a pohyblivou bulku na kůži.

Pokud lipom pacientovi způsobuje obtíže, například bolí, rychle se zvětšuje nebo je na místě, kde pacientovi vadí, doporučuje se jeho odstranění.

Stejně jako ostatní druhy nádorů, jsou i nádory z tukových buněk buď benigní (nezhoubné) nebo maligní (zhoubné). I když lipomy patří mezi nezhoubné nádory, stále není úplně jasné, zda se mohou zvrhnout v maligní nádory (liposarkomy) nebo ne.

Proto byste měli vyhledat lékaře vždy, pokud si objevíte jakoukoli bulku v podkoží a/nebo pokud vás bulka začne bolet, svědit nebo se její okolí začne měnit (například změna barvy pokožky, vklesliny, krvácení, apod.). Stejně tak vyhledejte lékaře vždy, pokud dojde ke zvýšení počtu těchto bulek (objeví se další).

LIPOMA – ZDRAVÍ – 2021

Lipomy jsou hrudky tuku, které rostou pomalu mezi kožní a svalovou vrstvou. Při jemném stisknutí prstem se obrazovka cítí jemně a snadno se kroutí . Lipomy také nezpůsobují bolest při stisknutí.

Lipomy častěji prožívají lidé ve věku 40–60 let nebo ve středním věku a častěji se vyskytují u mužů než u žen. Někteří pacienti mohou mít více než jeden lipom na svém těle.

Lipom - Vše o zdraví

Lipoma nevyžaduje zvláštní ošetření, protože není nebezpečné a není maligní. Chirurgické odstranění lipomu však může být provedeno, pokud lipom roste a začne způsobovat bolest.

Zajímavé:  Léky Na Nervy V Těhotenství?

Příznaky lipomu

Lipomy se mohou objevit na kterékoli části těla, ale obvykle se objevují hrudky na zádech, stehnech, krku, pažích, břiše nebo ramenou. Kousky, které se objeví, mají následující vlastnosti:

  • Může být větší, od velikosti mramoru po velikost pingpongové koule.
  • Růst hrudky je velmi pomalý.
  • Pocit měkké konzistence jako hovězí tuk.
  • Snadno se protřepává.

Kousky mohou způsobit bolest, pokud se zvětšují a tlačí na nervy kolem nich.

Kdy bychom měli navštívit lékaře

Kousky na povrchu těla nemusí být nutně lipomy, mohou to být cysty nebo dokonce maligní nádory (rakovina), které mohou být fatální, pokud nebudou okamžitě léčeny.

Doporučujeme vám, abyste se poradili s lékařem, pokud narazíte na hrudku v jakékoli části těla a jakékoli vlastnosti, ať už malé nebo velké, měkké nebo tvrdé, se mohou pohybovat nebo ne a cítí bolest nebo ne.

Příčiny lipomu

Přesná příčina lipomů není dosud známa, existuje však několik faktorů, které mohou zvýšit riziko vzniku lipomů u člověka:

  • Dědičnost
  • 40-60 let.
  • Trpí určitými chorobami, jako je Madelungova nemoc, Cowdenův syndrom, Gardnerův syndrom nebo adiposis dolorosa.

Diagnóza lipomu

Lipomy mohou být známy fyzikálním vyšetřením tím, že vidí a cítí vlastnosti hrudky. Obvykle není nutné další vyšetření. Ale aby se ujistil, že příčinou hrudky je lipom, může lékař udělat:

Tyto kontroly se provádějí, aby se zajistilo, že hrudka není maligní nádor, jako je rakovina tukové tkáně (liposarkom).

Léčba lipomu

Lipomy často nevyžadují zvláštní ošetření, protože nejsou nebezpečné. Existují však kroky, které lze podniknout, pokud lipom způsobuje nepohodlí, bolest nebo podráždění a jeho velikost stále roste.

Nejběžnějším způsobem léčby lipomů je chirurgické odstranění hrudky. Lipomy obvykle nebudou po odstranění odstraněny.

Kromě chirurgického odstranění hrudek lze k zmenšení velikosti lipomu provést liposukci nebo kortikosteroidy. Tyto dvě metody však nemohou lipom zcela eliminovat.

Jak na lipom přirozenou cestou? Jak se ho zbavit?

Lipom - Vše o zdraví

Lipom je způsoben růstem tukové tkáně. Není pro zdraví nebezpečný.

Pokud si všimnete malého výrůstku pod kůží, může to být lipom.

Co je to vlastně lipom?

Lipom je tuková tkáň, která se nachází mezi pokožkou a podkladovým svalem. Tukové tkáně jsou gumovité a obvykle jsou bezbolestné, neškodné. Lipomy jsou typicky malé, přibližně 1 až 3 cm velké a mohou se objevit pod kůží. Může se vlastně vyskytovat kdekoliv na našem těle, kde máme tuk – například poblíž vnitřních orgánů. Lipom může být i mnohočetný.

Lipomy se nejčastěji objevují v horní části zad, ramen, paží, podpaží, hýždích a stehnech. Občas se lipom může dokonce vyvinout ve svalu, orgánu nebo hluboko ve stehně, rameni nebo jinde na těle.

Přesná příčina vzniku lipomu dosud není známa. Odborníci se však domnívají, že to může být způsobeno nějakým fyzickým traumatem (úrazem a podobně).

Také bylo zjištěno, že lipomy mají tendenci s vyskytovat v rodinách, takže genetické faktory mohou hrát roli ve jejich vývoji.

Některé genetické stavy, jako je Gardnerův syndrom, adiposis dolorosa, familiární mnohočetná lipomatóza, Madelungova choroba a Cowdenův syndrom, mohou způsobit, že osoba má jeden nebo více lipomů. Některé dietní faktory mohou také přispívat k lipomům.

Lidé se často bojí, že jakmile si najdou bulku pod kůží, jde o zhoubný nádor, ale tato tuková bulka sama o sobě není nijak nebezpečná.

Lipomy mají tendenci růst pomalu za měsíce nebo dokonce roky. Mohou se vyvíjet u lidí v jakémkoli věku, ale obvykle se objevují u dospělých ve věku od 40 do 60 let. Problém je častější u mužů než u žen.

I když jsou zcela neškodné, mohou se lipomy jevit nevzhledně nebo způsobit nepříjemné pocity. Lékaři často doporučují chirurgický zákrok k úplnému odstranění lipomu. Možnost je také injekce steroidů, aby se zmenšil lipom, ale takto se neodstraní, jen zmenší (smrští se).

Jelikož tyto metody mohou být drahé nebo nepříjemné, mnoho lidí preferuje přirozené řešení problému. Ve skutečnosti existuje několik přirozených, neinvazivních způsobů, jak se zbavit lipomů. My jsme pro vás pár příkladů připravili.

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet je jednoduchá, ale účinná metoda řešení lipomů. Vyrovnává hladiny pH v těle, což pomáhá vymýtit lipom spolu s prevencí jeho opakování. Také pomáhá zmírnit vzhled hrudky a pomalu snižuje její velikost.

Dále tento ocet pomáhá trávení a pomáhá vyplavit toxiny a další nečistoty z těla.

  • Pro vnitřní spotřebu: Pijte sklenici vody s 1 až 2 čajovými lžičkami surového nefiltrovaného jablečného octa, dvakrát denně.
  • Pro místní použití: Smíchejte stejné množství roztaveného včelího vosku a surového nefiltrovaného jablečného octa. Používejte ho jako mast pro snížení velikosti lipomu.

2. Kurkuma

Dalším způsobem, jak vyléčit lipom přirozenou cestou, je kurkuma. Obsahuje totiž kurkumin, který má protizánětlivé i antioxidační vlastnosti, které účinně pomáhají smršťování hrudky. Kurkumu můžete použít lokálně i vnitřně.

  • Pro místní použití: Smíchejte 1 lžičku prášku z kurkumy s 2 až 3 lžícemi neemového oleje nebo lněného oleje. Naneste směs na lipom. Zakryjte jej obvazem, který chrání oblečení a ložní prádlo před žlutými skvrnami od kurkumy. Dělejte to každý den před spaním a opláchněte hned z rána.
  • Pro vnitřní spotřebu: Přimíchejte 1 polévkovou lžíci prášku z kurkumy do sklenice teplého mléka. Pijte ji dvakrát denně.
  • Můžete také zvážit užívání doplňků z kurkumy, ale to nejdříve konzultujte s lékařem (např. správné dávkování a podobně).

3. Ricinový olej

Můžete použít ricinový olej k léčbě různých benigních výrůstků, včetně lipomů. Kyselina ricinolejová v ricinovém oleji pomáhá zmenšit velikost tukových tkání pod kůží. Tento olej však funguje nejlépe na malých ložiskách tuku, které jsou nové.

  1. Namočte tampón do studeného lisovaného čistého ricinového oleje.
  2. Použijte takto olej na postiženou oblast.
  3. Masírujte místo několik minut a poté namočený tampón upevněte na místě pomocí bandáže nebo náplati.
  4. Ponechejte takto působit přes noc a další den ráno vyčistěte oblast teplou vodou.
  5. Opakujte toto opatření denně, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.

4. Česnek

Dalším dobrým prostředkem ke zlepšení je česnek. Ano, i ten může pomoci. Sloučeniny obsahující síru jako adenosin, allicin a parafinické polysulfidy v česneku pomáhají snižovat velikost tukových hrudek pod kůží.

  • Pro místní použití: Smíchejte několik kapek česneku v nějakém nosném oleji, jako je olivový nebo kokosový olej. Použijte směs k masáži postižené oblasti (masírujte několik minut). Proveďte to takto dvakrát nebo třikrát denně. Olej můžete opláchnout po kůži po 1 hodině.
  • Pro vnitřní spotřebu: Denně ráno jezte 2 nebo 3 surové stroužky česneku na prázdném žaludku. Můžete také užívat česnekové doplňky, ale pouze po konzultaci s lékařem.

5. Kajenský pepř

Kajenský pepř má silný účinek na tukové usazeniny pod kůží a pomáhá snižovat jejich velikost. Obsahuje totiž chemickou látku nazývanou kapsaicin, která může pomoci snížit vzhled lipomů. Také zlepšuje oběh v celém těle, to zlepší vaše celkové zdraví.

  • Pro místní použití: Použijte nějaký kapsaicinový krém k masáži postižené oblasti několikrát denně.
  • Pro vnitřní spotřebu: Přidejte čerstvé, nakrájené kajenské papričky (chilli) do jídla, polévek a podobně.
  • Můžete také zkusit užívat doplňky z kajenským pepřem nebo kapsaicinem, ale nejprve se poraďte s lékařem.

6. Zázvor

Zázvor je bylina, která může účinně pomoci snížit velikost lipomů. Může také zabránit rozvoji nových lipomů.Navíc podporuje zdravý krevní oběh v celém těle. A jak zázvor použít?

  • Pro místní použití: Masírujte postiženou oblast zázvorovým olejem několikrát denně. Olej můžete ponechat na pokožce po dobu 30 minut, poté jej opláchnout.
  • Pro vnitřní spotřebu: Pijte denně 2 nebo 3 šálky zázvorového čaje. Chcete-li připravit čaj, vařte několik plátků čerstvého kořenového zázvoru v 1 šálku vody. Nechejte 5 minut louhovat. Můžete přidat trochu citronové šťávy a med pro chuť.
  • Přidejte zázvor do svého jídelníčku, k vařeným pokrmům a vychutnejte si jeho obrovské přínosy pro zdraví.
Zajímavé:  Léčba Chrapotu A Nachlazení?

7. DMSO

DMSO (dimethylsulfoxid) je dalším velmi účinným přirozeným řešením lipomů. K dispozici v kapalné a gelové formě, můžete ho použít ke snížení velikosti lipomů a napomoci je zcela rozpustit. Proniká do pokožky velmi snadno a poskytuje rychlé výsledky.

  • Aplikujte 70% roztok DMSO na postiženou oblast bavlněným tamponem.
  • Mírně místo promasírujte, aby se zlepšila jeho absorpce a účinnost.
  • Tuto nápravu používejte 2 nebo 3 krát denně po dobu několika dní.

Upozornění: Vyvarujte se použití chemikálií na pokožce při použití DMSO, protože může lehce “nést” chemikálie do vašeho těla (proniká snadno do pokožky).

8. Snižte obsah tuku ve vaší stravě

Chcete-li snížit velikost lipomu, je důležité pečlivě sledovat, co jíte. Konzumace potravin s vysokým obsahem tuku a cholesterolu jen zhorší problém, protože lipomy jsou vlastně ložiska tukových tkání.

  • Snižte množství tučných nebo hluboce zpracovaných potravin ve vaší stravě.
  • Zaměřte se na jídelníček s nízkým obsahem nasycených tuků.
  • Vyhněte se nadměrné spotřebě sacharidů a zpracovaných cukrů.
  • Řekněte ne potravinám, které přispívají k vysokému cholesterolu, jako je červené maso, plnotučné mléčné výrobky, vaječné žloutky a zpracované potraviny.

Lipomy a další tipy

Přidáme ještě pár tipů na závěr:

  • Jód můžete aplikovat přímo na lipom pomocí bavlněného tampónu.
  • Pijte nejméně 2 šálky zeleného čaje denně, abyste zrychlili svůj metabolismus – lépe pak spalujete tuky.
  • Jezte potravu bohatou na omega-3 mastné kyseliny, abyste minimalizovali růst lipomu.
  • Pijte dostatečné množství vody po celý den, aby vyplavily toxiny z těla. Citronová voda (voda s citronem) dále pomáhá detoxikovat vaše tělo.
  • Jezte co nejvíce organické potraviny, abyste snížili množství konzervačních látek a přísad, které konzumujete.
  • Nikdy se nepokoušejte vymačkat nebo nějak dráždit lipom.
  • Pokud trpíte opakujícími se lipomy, pokuste se vyhnout se sójovým produktům, potravinám s glutamátem sodným, umělým sladidlům, mléčným výrobkům a zpracovaným potravinám. To může hodně pomoci.

Pokud nic nezabírá, tak klasicky pak odstranění lipomu probíhá chirurgicky, většinou ambulantně, v místním znecitlivění.

Opravdu velké lipomy

Velké lipomy mohou způsobit bolesti nervů, vyvolat pocit nízkého sebevědomí o vašem vzhledu a podobně. Tyto lipomy se musí řešit chirurgicky.

A co vy? Jak s lipomy bojujete vy? Budeme rádi za komentáře a rady pod článkem.

Co si ještě přečíst na toto téma?

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Lipom

Lipom je benigní nádor vycházející z bílé tukové tkáně, obvykle vzniká v podkožní tukové tkáni. Patří mezi běžné mezenchymální. Vrchol incidence se nachází mezi čtyřicátým a šedesátým rokem, častěji se vyskytují u mužů. Četnější výskyt lipomů je pozorován u obézních pacientů.

Nádor vycházející z hnědé tukové tkáně se nazývá hibernom.

Makroskopický vzhled[upravit | editovat zdroj]

Excidovaný lipom o rozměrech 8×6×3 cm

Lipom je ostře ohraničený, ovšem je ohraničen pouze jemným pouzdrem. Je měkce pastózní nebo pružné konzistence. Na řezu má žlutou barvu.

Nejčastějším místem výskytu lipomu je podkožní vazivová tkáň. Pro podkožní lipomy je charakteristické, že pokud přibývá tukové tkáně, objem lipomu se zvětšuje shodně jako objem zdravé tukové tkáně.

Teprve při hubnutí a úbytku tuku je patrný rozdíl; lipom totiž tuk neuvolňuje a tak se ani při hubnutí výrazně nezmenšuje. Vzhledem ke své lokalizaci může původně neznatelný lipom při rychlém hubnutí během poměrně krátké doby značně prominovat.

Stav pak imponuje jako dramaticky rychlý růst kožního nádoru.

Lipomy však mohou vznikat i v hlubších strukturách pojivové tkáně, typicky v kosterní svalovině. Podle vztahu lipomu ke svalu lze pak hovořit o lipomech intramuskulárních a intermuskulárních. Intramuskulární lipom roste uvnitř jednoho svalu, zatímco intermuskulární lipom roste spíše do prostoru mezi jednotlivými svaly.

Další lokalizací, ve které lze lipomy očekávat časteji, je gastrointestinální trakt. Gastrointestinální lipomy nejčastěji vyrůstají ze submukózy tenkého a tlustého střeva, poměrně často se mohou objevit i na omentu.

Lipom svým výskytem kopíruje výskyt tukové tkáně, může se však vyskytovat i v regionech, kde je výskyt tukové tkáně neobvyklý. V případě takového neobvyklého výskytu například v mozku nebo na pleuře hovoříme o heterogenním lipomu.

Pendulující lipom[upravit | editovat zdroj]

V případě, že lipom vyrůstá z volného povrchu a je přichycen jen stopkou, hovoříme o pendulujícím lipomu. Pendulující lipom je živen výhradně cestou stopky; stane-li se výživa touto cestou např.

z důvodu torze či strangulace insuficientní, dochází v lipomu k regresivním změnám. Částečnou nekrózou vznikají dutiny vyplněné tukem zvané olejové pseudocysty.

Drobné regrese mohou sekundárně kalcifikovat, výsledný stav se nazývá lipoma ossificans.

Histologická stavba[upravit | editovat zdroj]

Histologicky je lipom tvořen zralými unilokulárními adipocyty, mezi kterými jsou roztroušeny menší buňky s drobnějšími tukovými vakuolami. Tyto menší buňky se seskupují především kolem cév a představují proliferační zónu nádoru, tedy vlastně zónu, ze které lipom roste.

Histologické podtypy[upravit | editovat zdroj]

Histologický obraz vřetenobuněčného lipomu
Histologický obraz angiolipomu

Vřetenobuněčný lipom[upravit | editovat zdroj]

Zvláštní histologickou variantou je benigní vřetenobuněčný lipom. Je tvořen příměsí vřetenitých buněk uložených v myxoidní (= hlenovité) základní hmotě. Vyskytuje se především u starších lidí v oblasti ramen.

Proliferující lipom[upravit | editovat zdroj]

Další variantou s poněkud odlišným chováním je proliferující lipom (invazivní lipom).

Pro tento typ lipomu je charakteristický intenzivnější růst, díky čemuž nádorové buňky nedokáží akumulovat obvyklé množství lipidů. Nádorové buňky jsou menší, v jejich cytoplazmě jsou četné poměrně drobné tukové vakuoly.

Tyto tukové vakuoly mechanicky deformují jádro. V intersticiu proliferujícího lipomu se poměrně často ukládá hlenovitá hmota.

Angiolipom[upravit | editovat zdroj]

Cévní složka nádoru může být někdy výrazně zmnožená, takový nádor se nazývá angiolipom. Cévy malého kalibru v angiolipomu mohou poměrně často trombotizovat a tím dochází k sekundárním regresivním změnám.

Klinický obraz[upravit | editovat zdroj]

Klinicky se lipom manifestuje jako nebolestivé léze velikosti mezi 1 a 25 cm. Zejména hlouběji uložené léze mohou snáze unikat delší dobu pozornosti a vyrůstat do větších rozměrů.

Zhruba v 5 až 15 % případů se lipomy vyskytují mnohočetně, mohou být asociovány s některým syndromy. Jedná se zejména o následující syndromy:

Diagnostika[upravit | editovat zdroj]

Diagnostika obvykle nečiní obtíže, mikroskopický obraz je poměrně charakteristický. Lipom je tak obvykle dobře odlišitelný od dobře diferencovaného liposarkomu a lipomu podobných lézí. V případě intramuskulárních lipomů můžeme někdy třeba odlišit lipom od intramuskulárního hemangiomu.

Nálezy v zobrazovacích metodách[upravit | editovat zdroj]

Na nativním rentgenovém snímku se lipom jeví jako oblast s nízkou denzitou, přibližně v jedné desetině případů mohou být přítomny kalcifikace.

Při CT se jeví jako tkáň s vlastnostmi podobnými tuku, denzita se obvykle pohybuje mezi -65 a -120 HU.

MR představuje modalitu, která je schopna nejen potvrdit diagnostiku, ale může upozornit i na riziko, že se jedná o liposarkom. Sonografické vyšetření prokáže měkké echogenní hmoty.

Terapie[upravit | editovat zdroj]

Jako zcela benigní nádor má lipom příznivé chování, prostá excize je ve většině případů kurativním výkonem. Pokud lipom nepůsobí obtíže, není však nutná.

Méně příznivá může být situace u některých intramuskulárních lipomů. Ty mají totiž tendenci k lokálním recidivám, kterým lze předejít pouze odstraněním celého postiženého svalu.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Související články[upravit | editovat zdroj]

  • Hibernom
  • Lipoblastom
  • Lipomatóza
  • Lipomatóza nervu
  • Liposarkom

Zdroje[upravit | editovat zdroj]

  • BEDNÁŘ, Blahoslav, et al. Patologie : Svazek 1. 2. vydání. Avicenum, 1982. 
  • FOLPE, Andrew L. a Carrie Y. INWARDS, et al. Bone and Soft Tissue Pathology. 1. vydání. Saunders, 2010. ISBN 978-0-443-06688-7.

Externí odkazy[upravit | editovat zdroj]

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector